18 C
Skopje
Saturday, March 23, 2019
Home Kulturë Page 7

Kulturë

Si dështoi Millosheviçi për të dëbuar shqiptarët

Si është shkatërruar Jugosllavia” është titulli i librit që solli në Tiranë, Stjepan Mesiç, një nga politikanët që prej vitesh “luftoi” për paqen në...

Piktura të rralla të shqiptarëve ndër shekuj

Pikturat e mëposhtme, paraqesin jetën e shqiptarëve nën Perandorinë Osmane. Ata shihen në shërbim të sulltanit në Afrikë, apo Azi, si dhe në çaste...

Djali i Valon Malokut drejt Hollywoodit

Vali, djali i Valon Malokut po sfidon edhe babin e tij, yllin kosovarë të televizionit. Voglushi nga Kosova është përzgjedhur të luaj përkrah yjeve...

SHKA “Shqiponja” nga Saraji, “grabiti” 2 çmime në Peshkopi

Nga pjesëmarrja në Festivalin "Oda Dibrane", që u mbajt në Peshkopi të Shqipërisë, Shoqata kultuor-artistike në Saraji i Shkupit "Shqiponja", arriti t'i merrë dy...

Tetova do të jetë nikoqire e aktiviteteve kulturore të mërgatës shqiptare

Një delegacion i Lidhjes së Krijuesve dhe artistëve në Mërgatë, i udhëhequr nga nënkryetari Hysein Ibrahimi, qëndroi për vizitë në Tetovë ku u prit...

Shfaqja nga Kumanova fituese e festivalit në Dibër, ja emrat e...

Edicioni i 14 i Festivalit të Teatrove shqiptare në Dibër, që ka filluar më 16 tetor, përfundoi mbrëmë me shpalljendhe dorëzimin e çmimeve të...

Mësoni gjuhën angleze përmes facebook-ut

Mësimi i një gjuhe githmonë ka qenë një sfidë për të rinjtë. Ekzistojnë mijëra libra me metoda të ndryshme për të mësuar një gjuhë,...

U botua “SCUPI”-11, që i kushtohet shqiptares nga Shkupi – Nënë...

Doli nga shtypi numri më i ri i revistës periodike të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore Shqiptare “SCUPI”-11, i cili i kushtohet shqiptares...

Aktori kumanovar bashkë me nënën me rol kryesor në serinë belge...

Aktori Vildan Maksuti, i cili është nga Kumanova, mirëpo që jeton dhe vepron në Belgjikë, së fundmi është bërë pjesë e serisë televizive belge...

Pamje nga hapja e Festivalit “DITET E NAIMIT”

Pamje nga hapja e Festivalit DITET E NAIMIT 2015. Sot, e shtune (17 tetor) ne oren 20.00 do te mbahet Nata finale e Festivalit,...

A nisi këtu qytetërimi i Kosovës? (FOTO)

Banorët e fshatrave Aqarevë dhe Ujmir, besojnë se objekti më e vjetër në Kosovë ndodhet pikërisht afër këtyre vendeve. Një kishë – kala mbi...

Kritika mirëpret kthimin e Murtezit, shkëlqeu në premierë

Në rolin e personazhit Gricka te kjo shfaqje, Ylberi me përvojën e tij në skenë la gjurmë, ku dëshmoi se mund të "manipulon" çfarëdo...

Mirush Kabashi risjell “Apologjinë e Sokratit”

Mirush Kabashi do të risjellë “Apologjinë e Sokratit”, kësaj here në skenën e amfiteatrit të Butrintit. Në edicionin e 13-të të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrove,...

Agim Vinca, pjesëmarrës në festivalin e poezisë në Sète të Francës

Poeti dhe studiuesi ynë i njohur, Agim Vinca, do të marrë pjesë në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë VOIX VIVES, de Méditerranée en Méditerranée (ZËRA...

Argjentina, kryeqendra botërore e librit

Buenos Aires, kryeqyteti argjentinas është përshkruar si toka e mrekullive për të apasionuarit e librit, me dyqane librash më shumë se çdo qytet tjetër...

Katolikja Shamku vërejtje për myslimanët: Nuk quhet Fiter Bajram!

Politikania dhe gjuhologia Ledi Shamku ka bërë një vërejtje gjuhësore për emrin e festës islamike që po celebrohet sot në vendin tonë dhe kudo...

Zbulohen të panjohurat për Ali Pashë Tepelenën

Një nga kuriozitetet më të debatueshme mbi figurën shumëdimensionale të Ali Pashës,do të diskutohet së shpejti në mediat shqiptare nga studiuesi Auron Tare. Tare...

VIDEO: Historia e shqiptarit që mbijetoi tragjedinë e Titanikut

Ilo Deti quhej shqiptari, i cili i mbijetoi tragjedisë së Titanikut. Djaloshi nga Vithkuqi i Korçës emigroi në Boston të Amerikës, ku fati deshi...

Kryeministrat e Greqisë me origjinë shqiptare

Gjithnjë nga historia kemi mësuar se shqiptarët kanë bërë karrierë udhëheqëse politike në Turqi, Rumani, Itali, Egjipt. Por, shumë pak është shkruar dhe folur...

Gabimet që bëhen në festën e Fitër Bajramit

humë njerëz duke mos i ditur rregullat që kanë të bëjnë me festën e Bajramit, bien në gabime, që duhet tërhequr vërejtjen nga ato: -...

Dymbëdhjetë librat më të shitur

Novela e re e Harper Lee, “Go Set a Watchman”, që pason “To kill a mockingbird”, është duke u ngjitur me shpejtësi në listën...

“Rrallë gjendet mendja e shëndoshë në funksion të lartë”!

  Profesori i USHT-së ndhe ish-gazetari Salajdin Salihu, ka reaguar ndaj kuadrove jocilësore shqiptare që zënë vendet (kolltuqet) në pozicione të larta në kuadër të...

OPINIONE