1 C
Skopje
Thursday, January 17, 2019
Home Kulturë Page 7

Kulturë

Zbulohen të panjohurat për Ali Pashë Tepelenën

Një nga kuriozitetet më të debatueshme mbi figurën shumëdimensionale të Ali Pashës,do të diskutohet së shpejti në mediat shqiptare nga studiuesi Auron Tare. Tare...

VIDEO: Historia e shqiptarit që mbijetoi tragjedinë e Titanikut

Ilo Deti quhej shqiptari, i cili i mbijetoi tragjedisë së Titanikut. Djaloshi nga Vithkuqi i Korçës emigroi në Boston të Amerikës, ku fati deshi...

Kryeministrat e Greqisë me origjinë shqiptare

Gjithnjë nga historia kemi mësuar se shqiptarët kanë bërë karrierë udhëheqëse politike në Turqi, Rumani, Itali, Egjipt. Por, shumë pak është shkruar dhe folur...

Gabimet që bëhen në festën e Fitër Bajramit

humë njerëz duke mos i ditur rregullat që kanë të bëjnë me festën e Bajramit, bien në gabime, që duhet tërhequr vërejtjen nga ato: -...

Dymbëdhjetë librat më të shitur

Novela e re e Harper Lee, “Go Set a Watchman”, që pason “To kill a mockingbird”, është duke u ngjitur me shpejtësi në listën...

“Rrallë gjendet mendja e shëndoshë në funksion të lartë”!

  Profesori i USHT-së ndhe ish-gazetari Salajdin Salihu, ka reaguar ndaj kuadrove jocilësore shqiptare që zënë vendet (kolltuqet) në pozicione të larta në kuadër të...

OPINIONE