18 C
Skopje
Saturday, March 23, 2019

Kuriozitete

Komuna e Skenderajt për festën e Pavarësisë ka organizuar të luhet...

Si zakonisht më 17 shkurt, në datën kur kremtohet përvjetori i shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, institucionet qendrore, por edhe ato lokale organizojnë aktivitete...

Përse unaza e martesës vihet në dorën e majtë?

Nëse keni qenë 6-vjeçar dhe dikush ju ka pyetur se në cilën dorë vihet unaza e martesës, me siguri se e keni ditur përgjigjen. Është...

Femra e kryen lojën në bilardo me vetëm një gjuajtje

Seriozisht, nuk do të dëshiroja të luaja kundër saj. Një video e publikuar në Facebook nga LADbible, tregon se si mund të fitosh në bilardo...

VIDEO/ Njihuni me qenin e pazakontë! Ai nuk ur*non si të...

Një qen në një ditë me diell me Australi është kapur duke urinuar në një formë jo fort të zakontë. Qeni, në një distancë...

Pitoni katër metra gëlltit një lloj kanguri në Australi (Video, +18)

Një piton gjigant është gjetur duke gëlltitur një lloj kanguri të vogël në oborrin e një shtëpie në Australi, e ky moment rrëqethës është...

Luani bredh rrugëve të fshatit në Indi, banorët vrapojnë në të...

Një luan ka tmerruar banorët e një fshati në Indi, ku është parë duke bredhur nëpër rrugët e lagjeve. Luani në videon e publikuar më...

Bima e kafesë në zhdukje?

A do e pimë një kafe? Kjo është pyetja që na shoqëron mëngjes, drekë e darkë. Plantacionet e kafes janë burimet kryesore nga prodhohen...

Shkenca: Fillimi i punës përpara orës 10 të mëngjesit është e...

Gjetjet e Dr. Paul Kelley, një studiues kryesor në Universitetin e Oksfordit, tregojnë se forma më e zakonshme e torturës në ditët moderne është...

Keni shenja të bardha në thonj? Tregojnë diçka të rëndësishme për...

Keni pyetur ndonjëherë vetën se çfarë i shkakton shenjat e bardha në thonj? Nëse doni të mësoni më shumë për shëndetin tuaj, ju duhet të...

Shkenca ka një lajm të mirë për gjumashët

Sasia e rekomanduar e gjumit për të rriturit është gjashtë deri në tetë orë në natë. Duke fjetur më shumë se kaq, rritet edhe...

Femrat mund të mos përdorin më kontraceptivë, pasi ta lexojnë këtë

Pilula mund të turbullojë gjykimin e një gruaje dhe madje të ndikojnë në marrëdhënien e saj, sugjeron hulumtimi. Një studim gjeti se kontraceptivi shkakton ndryshime...

Keni një gjendër dhjamore? Ja si mund ta zhdukni me mënyra...

A keni ndier ndonjëherë një lloj topi nën lëkurën tuaj? Një kokërr e vogël në gjoks, këmbë, qafë. E pra, mund të jetë një...

5 besëtytnitë e çuditshme që vazhdojnë t’i besojnë gratë shtatzëna

Shtatzënia është një periudhë shumë e veçantë e jetës. Çdo nënë përpiqet të mbrojë fëmijët nga të gjitha rreziqet. Kjo është arsyeja pse gratë...

Buka e vetme që rekomandohet të hahet nga mjekët, ja receta

Shumica prej nesh nuk mund të heqin dorë aq lehtë nga buka. Ndërkohë, kufizimi i konsumimit të saj është diçka që vështirë bëhet nga personat...

Ky burrito i mbushur me mish është më i mirë sesa...

Të gjithë mendojnë se do t’i mbush burritot me supë të qullët mishi, por unë sigurohem që mishi të jetë aq i lëngshëm që...

Talat Legjenda tash më edhe këngëtar-xhirohet videoklipi i parë (VIDEO)

Pensionisti më i popullarizuar i Ballkanit, Talat Selmani, i njohur me nofkën Toni, nuk pushon me mrekullitë e tij. Pasi u bë i njohur...

Pse mielli është sekreti i picës së mirë?

Pavarësisht se çfarë lloj pice pëlqeni, ato duhet të gatuhen në mënyrën e duhur dhe me përbërësit e duhur që të jenë të shijshme....

97-vjeçarja që konsumon 22 birra në ditë

Historia e çuditshme ka për protagonist një gjyshe e cila pi 22 birra në ditë për të qëndruar e fortë dhe e shëndetshme. Në rajonin...

Kapet kobra 17 metra, ishte fshehur në lavaman

Ky është momenti i tmerrshëm kur punonjësit u ndeshen me një kobër gjigante të fshehur në lavamanin e kuzhinës. Kobra 17 metërshe kishte hyrë brenda...

Truri i grave të paktën tre vjet më i ri se...

Truri i grave plaket më ngadalë dhe, për të njëjtën moshë, është të paktën tre vjet më i ri se truri i burrave, sipas...

Shkenca tregon përfundimisht 3 ushqimet që iu bëjnë të jetoni më...

Një studim shkencor ka lidhur konsumimin e çokollatës, verës dhe birrës në jetëgjatësinë tuaj. Një studim i vitit 2018 i udhëhequr nga Joanna Kaluza nga...

Pesë ndryshimet që i ndodhin trupit të një gruaje pas lindjes

Jeta e një gruaje ndryshon në mënyrë drastike pas lindjes së një fëmijë, sepse ajo duhet të mbajë përgjegjësi si për veten, po ashtu...

Pse-të e fëmijëve dhe prindërit

Dihet se fëmijët prej natyre janë kureshtarë, natyrisht dikush më shumë e dikush më pak. Vetë jeta, ambienti, lojërat, marrëdhëniet e tij me të...

Diçka shkoi fort keq kur ky djalë provoi të lëshohet nëpër...

Ky djalë gjenial jeton në Finlandë, ndërsa ka vendosur të lëshohet me snouboard në klum, ende i përgjumshëm. Që në pengesën e parë është përmbysur...

Kjo është lulja që pastron ajrin nga të gjitha ndotjet

Mund të qëndrojë në hije, por edhe në dritë. Kërkon shumë pak kujdes, ndërkaq ofron shumë. Klorofitumi apo zambaku i gjelbër ka aftësi që aktivisht...

Arsyet pse djersitni (shumë) gjatë natës dhe si ta parandaloni

Edhe në dimër ndodh që të zgjoheni plot djersë, me një kokë të lagur dhe një jastëk të lagur. A është djersitja gjatë natës...

VIDEO/ Pronari braktis qenin, por ai vrapon pas veturës i pikëlluar

Ky është momenti prekës kur një qen ndjek makinën e pronarit të tij, pasi u braktis nga ai në një liqen në Kaliforni. Sipas...

Detaje nga dosja e KGB-së që shokoi njerëzimin, si u shndërruan...

Një nga pretendimet padyshim më interesante dhe të çuditshme mbi UFO-t nga epoka sovjetike, i përket një incidenti, ku thuhet se një numër ushtarësh...

Aplikacioni që i lejon burrat në Arabinë Saudite të përcjellin gratë...

Apple e Google janë duke u akuzuar se po ndihmojnë “të zbatojnë aparteidin gjinor” në Arabinë Saudite, duke ofruar një aplikacion nga platforma i...

Margarina shkakton depresion

Margarina nxit depresionin, ndërsa gjalpi ndikon pozitivisht në procesin e të mësuarit, sipas studimeve të zhvilluara nga shkencëtarët e Fakultetit të Mjekësisë në universitetin...

A duhet t’ia prishim bebes gjumin për ta ushqyer?

Disa të porsalindur qëndrojnë 20 orë në gjumë, dhe disa të tjerë 14, duke bërë që kjo kohë të shkurtohet edhe më shumë me...

Për flokët e djegur nga boja, maskë me qumësht dhe mjaltë

Flokët dëmtohen për shkaqe të ndryshme, por më të zakonshmet janë nga papastërtitë, dielli dhe lyerjet e shpeshta. Kjo e fundit është vërtet një problem...

Apple paditet në gjykatë për verifikimin me dy faktorë

Apple është paditur në gjykatë për verifikimin me dy faktorë me arsyetimin se u merr përdoruesve më shumë kohë gjatë përdorimi dhe konsiderohet abuziv...

Si t’i kërkojmë falje një gruaje?

Keni bërë një gabim dhe mendoni se ajo nuk do t’ua falë. Sigurisht që këtu nuk futet tradhtia, për të do tu duhet të japim...

Kafshimi i thonjve shkatërron shëndetin

Jo vetëm që kafshimi i thonjve është një zakon të keq, por ai gjithashtu është shumë i rrezikshme për shëndetin tuaj. Çdo herë që kafshojmë...

5 gabimet që ju mbajnë larg nga dashuria

Ne mund të mendojnë se dashuria është një çështje e fatit, dhe për këtë arsye është krejtësisht jashtë kontrollit tonë. Ajo që është e sigurt...

Nuk i largonte sytë nga telefoni derisa po ecte, e pëson...

Telefonat e mençur janë bërë pjesë e pandashme e njerëzve e në veçanti e rinisë, që nuk mund ta imagjinojnë jetën pa rrjete sociale...

Dentisti i “çmendur”, shikoni si i heq vetë dhëmbët e tij

Një dentist rus, që mesa duket ka një vetëbesim të tepërt, i ka lënë të gjithë pa fjalë. Ai ka postuar një video në rrjetet...

Pse disa njerëz nuk e gjejnë dashurinë e vërtetë? Shkenca jep...

Pavarësisht zhvillimit të rrjeteve sociale, rreth 50% e të rriturve kanë vështirësi në gjetjen e një partneri. Shumë prej jush mbase nuk e dinë...

Shitet apartamenti më i shtrenjtë në Paris

Apartamenti më i shtrenjtë në Paris është shitur për 34 milionë paund. Atë bëhet e ditur ta ketë blerë një industrialist multi-milioner që po largohet...

Çfarë duhet të hani për të pasur një bark të sheshtë!

Sistemi tretës ka qenë një ndër termat më të përdorura në komunitetin e mirëqenies për vitet e fundit. Të dhënat e fundit tregojnë se 86%...

Personat që vonohen gjithmonë janë më të suksesshëm dhe jetojnë më...

Të gjithë e kemi atë shok/shoqe (ose ndoshta jemi vet ne ai person) që gjithmonë vonohet në çdo ngjarje, takim, etj. Ndonëse është diçka frustuese...

Më thuaj cili dhëmb ju dhemb, të të them se nga...

A e dini se dhimbja më e vogël e dhëmbëve, mund të jetë shenjë e një problemi në trupin tuaj? Siç duket, ekziston një...

Mbani aromë të keqe në gojë kur zgjoheni? Ja arsyet që...

Puthjet sensuale në mëngjes para se të dilni nga shtrati është diçka që ka gjasa të ndodhë vetëm në filma. Era ekeqe nuk i...

Shtatzëna, ecni sa më shumë sepse ia vlen

Ecja është një nga ushtrimet më të mira kardiovaskulare për gratë shtatzëna, të cilat duhet të praktikojnë një gjë të tillë sa më shumë,...

Njihuni me 10 femrat më të pushtetshme në botë

Fama, pushteti, paraja janë trekëndëshi perfekt rreth së cilës fokusohemi. Ndoshta humbasim në mendime, kërkojmë të prekim të paktën njërën brinjë të këtij suksesi...

Këto janë pesë ushqimet që ulin presionin e gjakut

Shumë njerëz mendojnë se është e pamundur për të zvogëluar presionin e gjakut pa marrë ilaçe. Megjithatë, ekzistojnë mjete të tjera jo më pak...

Nga uji te shampoja, 8 gabimet më të zakonshme kur lani...

Edhe një gjest i thjeshtë mund të fshehë disa gracka, siç shpjegojnë disa ekspertë në ‘Prevention.com’, duke sugjeruar truket e duhura për të pasur...

Pastat e dhëmbëve, mund të shkaktojnë kancer

Pas reklamës së re të pastës së dhëmbëve “Colgate” ku konsiderohet si produkti më i mirë për pastrimin e dhëmbëve, ka pasur disa hulumtime...

‘Gucci’ e fiton titullin e brendit më të popullarizuar në botë

'Gucci’ është tani brendi më i popullarizuar në botë, duke ia marrë titullin kompanisë ‘Off-White’. Një raport i ri nga platforma e modës botërore, ‘Lyst’,...

Gabimi më i shpeshtë që bëjnë nënat e reja kur vendosin...

Akademia Amerikane e Pediatrisë ka përpiluar një listë me 5 këshilla të thjeshta për t’u ndjekur. Duket se ka shunë gjëra që mund të bëhen...

Sa kuaj shihni në foto? Përgjigjja juaj tregon shumë për karakterin

Testi i parë i personalitetit u realizua në vitin 1920. Ato janë përdorur për të zbuluar më shumë rreth karakterit të një personi. Në...

A e dini pse e mbani unazën e martesës në gishtin...

Shpesh e kemi vërejtur se ai/ajo që posedon unazë në gishtin e katërt e vlerësojmë si të lidhur më dikë, pra është i/e martuar. Ose...

Pse tradhtojnë meshkujt? Disa arsye që (nuk) kanë kuptim!

Ka shumë arsye pse meshkujt tradhtojnë dhe futen në këto lloj aventurash, mirëpo në fund gjithçka mund të kthehet në ‘boomerang’ që shkatërron lidhjen...

Kujdes çfarë mbathni pasi disa këpucë ua dëmtojnë këmbët

Një person mesatarisht ec 245 deri në 295 kilometra në vit. Për këtë arsye duhet të gjeni këpucë të përsosura dhe të rehatshme për këmbët...

Kompania italiane e motoçikletave prezanton biçikletën e saj të parë elektrike

Kompania e njohur italiane e motoçikletave, Ducati, ka prezantuar një biçikletë elektrike në bashkëpunim me kompaninë Thok E-bikes. Kreacioni i ri i kësaj kompanie italiane...

Smoothie nga boronicat dhe farat chia

Kjo smoothie është e pasur me antioksidantë dhe vitamina esenciale, proteina, fibra dhe omega-3 të shëndetshme, e përgatitur pa i shtuar sheqer. Përbërësit: – 2 lugë...

Në cilin shtet konsumohet më shumë mishi?

Kemi dëgjuar së fundmi që njerëzit kanë reduktuar konsumimin e mishit, madje disa prej tyre e kanë hequr tërësisht nga dieta, duke mos e...

Fëmija i vogël e ka sensin më të mirin të humorit

Sipas një anketimi nga ‘YouGov’, rezulton se fëmijët e vogël janë anëtarët më qesharakë të familjes. Anketimi ka pyetur familje të shumta për t’i përshkruar...

Mësoni pse nuk duhet të flini në anën e djathtë

Gjumi i mjaftueshëm është i nevojshëm, për të na bërë të ndihemi mirë fizikisht dhe mendërisht. Për fat të keq, nuk mjafton thjesht të bëjmë...

Gërhisni? Kuptoni nëse u dëmtohet memoria si pasojë e kësaj

Personat që gërrhasin mund të kenë probleme me memorien. Një gjë e tillë mund ta bëjë më të vështirë për të kujtuar ngjarjet e kaluara...

6 gjëra të çuditshme që i ndodhin trupit të femrës kur...

Gjatë ditëve të ciklit menstrual, sëmundjet më të shpeshta janë dhimbje barku, dhimbje koke, nervozizëm dhe puçrra fytyre. Gjërat shumë normale, të cilat ne...

STUDIMI/ Netflix po vret pasionin në dhomën e gjumit

Një grup akademikësh britanikë kanë lëshuar alarmin në lidhje me dëmin, që sipas tyre, po u shkakton Netflix mijëra çifteve në vend. Studiuesit e...

Një histori e mrekullueshme, shumë prekëse, e Tomas Edisonit dhe nënës...

Një ditë, Tomas Edisoni erdhi në shtëpi dhe i dha të ëmës në dorë, një copë letër. “Ma dha mësuesja”, i tha ai nënës....

Kapen peshq të rrallë

Dy peshq të rrallë që janë kapur në brigjet japoneze fundjavën e kaluar kanë rritur frikën dhe spekulimet në popull për një katastrofë të...

Kërkimi shkencor konfirmon: Panxhari lufton kancerin

Që nga mjekësia e hershme, panxhari është parë si një kurë për shumë sëmundje dhe fakti që ushqimet e tjera të pasura me hekur...

Gjimnazistja më e vjetër në botë është 93-vjeç

Johanna Quaas nga Gjermania u bë e njohur pas pamjeve të pabesueshme në You Tube. Ajo është 93-vjeçare dhe vazhdon të mos ndahet nga palestra....

S’e keni parë kurrë: Kështu i ndërrohet rrota aeroplanit (VIDEO)

Disa pamje të publikuara në internet thuhet se tregojnë se si inxhinierët zëvendësojnë një rrotë një aeroplani të Virgin Atlantic. Sipas mediave të huaja, bëhet...

Sfungjeri i enëve eshtë më i ndotur se një bide. Ja...

Ndryshoni sfungjerin e enëve çdo javë. Sfungjeri konsiderohet si një nga materialet më të ndotura që keni në kuzhinë për të mos thënë në të...

Tetë mënyra natyrale për të zbehur strijat

Shenjat e tendosjes së lëkurës apo thënë ndryshe strijave zakonisht lidhen me shtatzëninë, por ato mund të zhvillohen edhe në situata të ndryshme si...

Disa fakte interesante për të gjithë ata që kanë lindur në...

Bebet e lindura në muajin shkurt rriten për të qenë njerëz kreativë dhe aventurierë. Profesioni që do i përshtatej mësë miri do të ishte çdo...

Çka është dhimbja gjatë ovulimit dhe çfarë e shkakton

‘Mittelschmerz’ është dhimbja në zverk dhe në pjesën e poshtme të barkut të cilat disa femra e përjetojnë gjatë kohës së ovulimit. Ovulimi në përgjithësi...

Alfa Romeo përditëson Giuietta 2019

Prodhuesi italian Alfa Romeo do të paraqesë modelin e përditësuar Giulietta në panairin e veturave në Gjenevë. Me pakot e reja ‘biznes’ dhe ‘super’, Alfa...

“Jam 28 vjeç por kur dal para femrave…” I riu shqiptar...

Përgjithësisht jemi mësuar të shohim djem që nuk lënë vajzë pa ngacmuar, por rasti i një djali 28-vjeçar nga Tirana, bën përjashtim. Në një mesazh...

Gratë duhet të dalin patjetër dy herë në javë me shoqet

Dalja me miqtë të paktën dy herë në javë, është shumë mirë për shëndetin e një gruaje. Konfirmimi vjen nga Robin Dunbar, një psikolog në...

Dajaku nuk ka dalë nga xheneti, mos i rrihni fëmijët tuaj

Goditja e bën efektin e kundërt nga ajo që prindërit zakonisht dëshirojnë të arrijnë. Një hulumtim tregon që goditja është e lidhur me rezultatet...

Pse duhet të vini një gotë ujë në dhomë para se...

Është një zakon i mirë për të vënë një gotë ujë në tryezën pranë krevatit përpara se të flini. Arsyeja, deri tani pak e...

Dy shqiptarë nga Zvicrra me zbulim që mund të ju shpëtojë...

Alban Salihu dhe Artist Saliu duan ta parandalojnë paragjykimin e të dukurit i vdekur, me vdekjen e vërtetë. Në mes tjerash, janë paraparë një...

Vetmia ju vret më shpejt sesa mbipesha

Një studim tronditës ka zbuluar se vetmia mund të jetë më e rrezikshme sesa mbipesha. Gjithmonë e kemi ditur se njerëzit janë qenie të shoqërueshme,...

Foshnjët me kokë më të madhe janë me intelegjente

Foshnjet me kokë më të madhe janë me intelegjente Normalisht, të pasurit një të ashtuquajtur “kokë të madhe” nuk konsiderohet gjë e mirë. Por, sipas...

Përmbytje të mëdha në Australi

Në Queensland të Australisë ka përmbytje të mëdha, saqë konsiderohen si përmbytjet më të mëdha që kanë ndodhur ndonjëherë atje. Zyra e Motit të Australisë...

Gëzim i madh: 50-vjeçarja shqiptare bëhet nënë për herë të parë

Zenepja dhe Gëzimi u bënë të njohur për publikun në emisionin “Njerëz të padukshëm”, të moderuar nga Anjeza Maja, ku treguan historinë e tyre...

18 vjeçari bëhet milioner brenda natës por, s’mund ti gëzojë paratë

Një adoleshent u bë milioner brenda natës, pas një gabimi teknik që rriti vlerën e një çeku të gjyshes së tij. Dane Gillespie, nga Belfast,...

Arsyet përse nuk e keni gjetur ende dashurinë

Nëse ende nuk keni rënë në gjurmët e dashurisë, themi se e kemi një ide përse! Të ndikuar nga një film romantik apo roman dashurie,...

​Ndotja dëmton zemrën e fëmijëve para se të lindin

Ndotja dëmton zemrën e më të vegjëlve, që kur janë në barkun e nënës. Valët e të nxehtit të lartë që shkaktohen nga ndryshimet klimatike,...

Shkolla myslimane që nuk u lejon vajzave të hanë drekë deri...

Një shkollë islame ende refuzon të lejojë nxënësit vajza të hanë drekë para se djemtë të kenë mbaruar pavarësisht se është thënë se është...

E pabesueshme, vetura Audi Q7 nxjerr kamionin e bllokuar në borë

Bora që ka përfshirë së fundmi disa pjesë të Evropës dhe të botës gjithsesi ka shkaktuar edhe probleme për vozitësit Siç shkruajnë mediat e huaja, vështirësi...

Berberi nga Gjilani që qeth flokët duke i djegur

Berberi Faton Mushica nga Gjilani ka një metodë ndryshe për prerjen e flokëve. Ai përdor flakën e shkrepsës për të kryer punë. Këtë mënyrë të...

Letër motrës që nuk e pata kurrë

Do të isha me ty sot, duke pirë një kafe e duke trazuar një lugë sheqer mbi të, me etjen e madhe për të...

Dora e preferuar? Varet edhe nga kohëzgjatja e dhënies së gjirit

Sipas një studimi të Universitetit të Uashingtonit, kohëzgjatja e ushqyerjes së gjirit do të ishte një faktor me ndikim në specializimin e duarve te...

Ushqimet që mjekët rekomandojnë t’i hani në mëngjes

Përkundër asaj që mund të keni dëgjuar, ngrënia e mëngjesit nuk është e nevojshme për të gjithë. Në fakt, shmangia e ngrënies së vaktit të...

Si të shëroni dhimbjet në gjunjë vetëm përmes vezës

Nyjet më të rëndësishme në tërë trupin tonë janë gjunjët, meqenëse na ndihmojnë me lëvizje. Gjithashtu, gjunjët janë të rëndësishëm dhe vendimtar për drejtim, ulje...

‘Ndryshim i jetës’: Shpiket pajisja që kthen mendimet në fjali

Shkencëtarët kanë ndërtuar një pajisje që do iu vijë në ndihmë njerëzve që nuk flasin Krijimi është shpallur si “ndryshim i jetës” për ata që...

Stallën e bagëtisë e shndërruan në shtëpi luksoze

Një çift kishin kaluar plotë dy vite duke shndërruar stallën e bagëtive në një shtëpi luksoze me katër dhoma gjumi e cila është shituar...

Ngeci në ashensor, kaloi komplet fundjavën e bllokuar

Një grua është shpëtuar pasi kaloi një fundjavë e bllokuar në ashensorin e punëdhënësit të saj miliarder. Marites Fortaliza hyri në ashensorin në lagjen Manhattan...

3 arsye përse puthjet në ballë janë më të veçantat

Dy partnerë mund të shkëmbejnë puthje të llojeve të ndryshme, por të gjithë biem dakord se ato në ball, janë të veçanta. Nga puthjet e...

Kthehet Balena blu-13 vjeçarja humb jetën me pushkën e babait të...

Një vajzë 13 vjeçe nga Turqia ka pësuar tragjikisht pasi përdori pushkën e babait të saj, pasi luajti lojën online “Balena blu”. Emine Karadag, u...

Çfarë duan gratë nga burrat?

Nëse i zbatoni këto pesë këshilla, ka shanse që një grua t’ju respektojë dhe t’ju dojë: Tregohuni i qëndrueshëm me fjalët: Nuk mundet t’i thoni të...

Karakteristikat se si të dalloni një person shumë të ndjeshëm

Çdo i pesti person në botë i takon këtij grupi njerëzish, përkatësisht 20 për qind e personave. A jeni edhe ju ndër ta? Jetojmë në...

“Nuk kisha parë kurrë një rast të tillë”

Një luaneshë pati një zgjim thuajse të pabesueshëm nga një luan mashkull, që u afrua me aq lehtësi dhe e ngacmoi pak. Femra po...

Cigaret elektronike, të rrezikshme për zemrën

Përdorimi i cigareve elektronike shton rrezikun e atakut kardiak, infarktit apo sëmundjeve të zemrës. Sipas një studimi të ri, rreth një në 20 të...

Dimri preferon veshjet me ngjyrën e lëkurës

Veshjet me ngjyrën e lëkurës mund të jenë neutrale por mënyra sesi kombinohen është ajo që bën diferencën. Revista amerikane “Elle” sjell aksesorët “nude”, që...

Ja pse gratë duhet të vendosin fletët e lakrës mbi gjokset...

Vetitë që sjell konsumimi i lakrës mbase shumë prej jush i dini se cilët janë. Studimet e fundit kanë zbuluar antioksidantë dhe veti anti-inflamatore...

Ja përse duhet ta hani një avokado në ditë

Ekzistojnë mijëra arsye përse ju duhet ta konsumoni avokadon më shpesh. Avokado është ndër ushqimet më të mira që mund të hani, meqenëse përfitimet shëndetësore...

Kinë, 1100 persona sfidojnë akullin, garë në liqenin e ngrirë

Kina u bë vendi organizator i një gare të veçantë të zhvilluar në liqenin e ngrirë Xhingpo në Ning’an, një qytet që është në...

10 ndryshimet që i ndodhin trupit nëse nuk flini mjaftueshëm

Ne harxhojmë vetëm një të tretën e jetës sonë duke fjetur, por arti i gjumit mund ta përcaktojë shumicën e jetës sonë. Duke parafytyruar...

10 gjërat që eksitojnë tej mase meshkujt

Përveç aspektit seksual, ekzistojnë edhe disa gjëra që mund të eksitojnë meshkujt. KËNGA QË PREFERON Nuk është me rëndësi cila është, nëse e dini këtë fshehtësi...

Si ndikon mungesa e mëngjesit në punën tuaj

Keni lexuar se nuk është mirë të filloni ditën me barkun e zbrazur. Fillimi i ditës me stomakun bosh do të ndikojë në nivelin e...

A duhet të pimë qumësht në mëngjes? Ja çfarë thonë ekspertët

A duhet të pimë qumësht në mëngjes? Kjo është një nga pyetjet më të mëdha që ka shqetësuar dhe përplasur për shumë kohë shkencëtarët...

Pse ju ndodhin këto “puçrra’ në lëkurë kur keni emocione?

Të gjithë ne, themi në jo pak raste se na u bë lëkura me kokrra kur dëgjojmë ndonjë lajm të trishtë apo dëgjojmë një...

Ja pyetjet që duhet të bëni para se të bini në...

Një romancë dashurie duhet të jetë shumë e fortë në mënyrë që në të ardhmen të mos jetë i nevojshëm avokati i divorcit. Kështu që...

Dy cilësitë që femrat i duan në shtrat, por nuk i...

Femrat, nga natyra e tyre, duket sikur kërkojnë më pak në shtrat, por ashtu si meshkujt, edhe ato duan që jeta seksuale të mos...

Heq dorë nga burrat, martohet me…

Një grua ka hequr dorë njëherë e mirë nga burrat dhe ka vendosur që të “kurorëzojë” martesë me jorganin e saj. Edhe pse duket...

Këta janë 12 njerëzit më të çuditshëm në botë

Bota është një vend i çuditshëm dhe i mrekullueshëm dhe ka edhe njerëz të pazakontë në të. ​Nga më të gjatit tek më të...

Arsyet pse ju dhemb gjiri para periodave

Mund të duket si një gjë e zakontë dhe aspak e nevojshme për të shkuar një spital. Gishti i fryrë i kësaj gruaje është...

Kur shqiptarët e mbushin dyshemenë me dollarë… paratë merren me fshesë

Shqiptarët jashtë vendit të cilët janë pozicionuar në punë të mira dhe marrin rroga të larta, gjithnjë na lënë gojëhapur me mjetet e tyre...

Derdhi alumin të shkrirë në folenë e milingonave, u habit nga...

Milingonat janë të njohura si punëtor të mëdhenj që gjithmonë janë në lëvizje. Sjelljet e tyre i kanë fascionuar shumë shkencëtarë. Por, a jeni pyetur...

“Nuk duhet të bënte fëmijë me mua, në supë më hodhi…”,...

Prindërit përpiqen të bëjnë gjithçka, që është e mundur për të mbrojtur fëmijët e tyre, por ndonjëherë duke përfundojnë duke i lënduar madje dhe...

Arsyet pse ju dhemb gjiri para periodave

Rreth 70% e grave përjetojnë dhimbje të gjirit gjatë ciklit menstrual, por përse ndodh kjo? Ashtu si me shumicën e dhimbjeve që vijnë gjatë periodave,...

Një provokim që nuk do të donit të ju ndodh?!!

Ju ka ndodhur ndonjëherë të bini në kurthin e kamerës së fshehtë? Asgjë e keqe! Ajo që do të shihni në videon e mëposhtme...

Arsyeja pse kjo vajzë nuk pranoi propozimin e të dashurit do...

Një djalë nga Kina pagoi një grup kërcimtarësh për të krijuar atmosferën e duhur që të propozonte të dashurën e tij në publik. Vajza u...

Ju ka rënë celulari në ujë? Bëjeni këtë menjëherë që ta...

Shumë njerëz ballafaqohen me problemin e të rënit celulari në ujë, mirëpo shumë pak e dinë ‘procesin e shpëtimit’. Porsa të iu bije celulari në...

Rinia e varfër e Berluskonit, kur ende nuk i kishte 10...

Silvio Berluskoni lindi 29 shtator 1936 në Milano, është drejtues i kompanisë MediaSet, politikan i njohur italian dhe ish kryeministër i Italisë. Pasi kreu fakultetin...

Mori celularin e mamit, “i bie tavani mbi kokë” kur sheh...

Ngjarje nga më të çuditshmet në lidhje me historitë e jetës, ndodhin kudo në botë, megjithëse padyshim ato nga Shqipëria janë më pikante. Një histori...

Shikoni çfarë i ndodh ujit të vluar kur e hidhni në...

A keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh nëse hidhni ujë të vluar në ajër, në temperatura minus? Një video e publikuar në Facebook, tregon saktësisht...

Në këto vende e keni të ndaluar të putheni

Kini kujdes, në varësi të vendit ku po qëndroni, duhet të informoheni nëse lejohet të putheni me partnerin tuaj në publik, pasi mund të...

Kjo kamerë e fshehur shkaktoi shumë divorce në botë

Kamerat e fshehura të “Just for Laughs” janë shumë të popullarizuara. Një kamerë e fshehur e realizuar nga shou televiziv “Just for Laughs”, ka bërë...

Vetëm kinezët dinë ta bëjnë këtë

Këtu janë mbledhur disa prej imazheve më të mahnitshme nga Kina, të cilat janë shkrepur në periudha të ndryshme kohore.

E rrallë, ky 10-vjeçar njërën nga veshkat e ka në… kofshë

Ky është 10-vjeçari që mendohet të jetë i vetmi person në botë që po lufton me një sëmundje gjenetike unike. Sëmundja e rrallë e Hamish...

Prekëse, nëna me kancer zgjedh jetën e fëmijës që kishte në...

Shikuesit e emisionit, Hospital në BBC 2 kanë mbetur të prekur nga historia e një pacienteje me kancer e cila zgjodhi jetën e fëmijës...

Duket si shtëpi që rri pezull, ama shikojeni më mirë!

Arti ua ka bërë të mundur shumë njerëzve që gjërat që i imagjinojnë t’i sjellin në botën reale, por në një mënyrë krejt tjetër. Nuk...

Çifti i pinguinëve fotografohen në një shëtitjeje romantike në plazh

Dy pinguinë janë fotografuar, ndërkohë që shëtisnin të kapur ‘dorë për dore’ buzë detit. Fotoja ishte aq e këndshme, sa është bërë menjëherë virale në...

E refuzon për darkë, por kur sheh Mercedesin ndërron mendje

Kjo video është bërë para pak kohësh në Zagreb të Kroacisë, por ditët e fundit është bërë virale në rrjet. Një djalë i ri e...

E zuri gjumi në veturë, shikoni çfarë i bëri shoku i...

Në një video të publikuar një youtube shihen dy djem në një veturë të parkuar. Siç shihet edhe në video, njërin nga këta dy e kishte...

Veç një shofer i fortë mund ta nxjerrë veturën nga këtu

Disa njerëz kanë aftësi të pabesueshme të vozitjes, sa që edhe vështirësitë më të mëdha në vozitje u duken të lehta. Sinqerisht ju duhen aftësitë...

Vogëlushi gjen “lodrën” e preferuar të nënës së tij

Një vogëlush duke luajtur dhe shëtitur në dhomën e gjumit të prindërve të tij ka hasur në diçka të pazakontë, që besohet të jetë...

Momenti i sikletshëm, krimineli identik me gazetarin e BBC

Moment i sikletshëm gjatë transmetimit të emisionit informativ Crimewatch në BBC. Gjatë emisionit, në ekranin e madh u shfaq fytyra e një grabitësi të rrezikshëm,...

Steve Jobs nuk i la fëmijët e tij të përdornin iPad

Suksesi i pajisjeve si iPod, iPad dhe iPhone e bëri Steve Jobs-in një person të njohur dhe i solli miliarda dollarë. Megjithatë, pavarësisht faktit se...

Pesë arsye se përse tezet janë shumë të veçanta dhe të...

Tezet luajnë rol unik në jetën e një fëmije, ndërkaq luajnë rol esencial në edukimin dhe rritjen e një fëmije. Të qenit teze nuk nënkupton...

A e keni ditur se kripa mund të përdoret edhe për...

Ne e përdorim kripën për çdo gjë, që prej ushqimit e deri tek pastrimi i rrugëve të ngrira në kohën e dimrit. Kripa është...

Koha për të kaluar në një javë me katër ditë pune

“Të punosh më pak”, do të kishte një sërë përfitimesh për punëtorët dhe punëdhënësit, ja përse bota duhet ta përqafojë idenë e javës së...

3-vjeçarja me inteligjencë më të lartë se 99% e njerëzve në...

Një 3-vjeçare nga Arizona, që mësoi gjuhën spanjolle nga iPad-i, besohet që është personi i parë që ka inteligjencën më të lartë se 99%...

Si krijohet orteku dhe pasojat nga rrëshqitja e tij

Ortekët janë fenomen natyror që krijohen nga fjolla të imëta bore, të cilat mund të krijojnë një masë prej qindra tonësh. Në botë ortekët njihen...

Ky është udhëtimi më i gjatë hekurudhor pa ndryshuar trenat

Udhëtimet e gjata me tren ndonjëherë dinë të jenë emocionuese por edhe të mërzitshme. Kur udhëtojmë me tren nga një qytet në tjetrin...

Anija e NASA-s në Mars bën një zbulim gjigant në planetin...

Një shenjë e madhe në sipërfaqen e Marsit është zbuluar në imazhet e sjellura nga një anije kozmike që orbituan planetin e kuq. NASA tha...

Gjëra interesante që thuhen për kruarjen e shuplakës së majtë dhe...

Secili nga ju beson që kur ju kruhet shuplaka e majtë, do të thotë që do të fitoni para. Çfarë do të thotë kur...

Hyundai është duke e përgatitur variantin e tretë të modelit Kona...

Besohet se është kapur duke u testuar, varianti tretë i crossoverit të popullarizuar Nëse kërkoni të blini Hyundai Kona, atëherë keni mjaft opsione në dispozicion,...

Nëna harron çelësat e shtëpisë, detyron djalin të hidhet nga ballkoni

Kishin dalë për pak minuta dhe kur u kthyen, kuptuan se i kishin harruar ccelësat e shtëpisë brenda. Kështu nënë dhe bir nuk kishin...

Fëmija bie nga kati i tretë, shitësi i qumështit e kap...

Një shitës qumështi, shpëtoi një fëmijë katër muajsh, i cili ra nga krahët e së ëmës, teksa po qëndronte në bordurën e një dritareje...

‘Super-ushqimi’ i cili lufton tensionin e lartë, kolesterolin dhe sulmin në...

Ndër ushqimet me vlera të larta që mund të gjeni janë hurmat, Pavarësisht nga aroma e tyre me të vërtetë e ëmbël ofrojnë një numër...

OPINIONE