18 C
Skopje
Saturday, March 23, 2019

Kuriozitete

Rastet kur nishanet mund të sinjalizojnë tumor në gji

Mund të mjaftojë thjeshtë dhe vetëm një kontroll i lëkurës, ku shihen prani nishanesh për të zbuluar mundësinë e prekjes nga tumori i gjirit...

Keni infeksion në veshka? Ja si duhet të veproni

Një konsum i moderuar i verës së bardhë mund të jetë një ndihmë shumë e mirë për gjithë ata persona që vuajnë nga infeksioni...

Shkenca tregon sa shpesh duhet t’i lani flokët

Një ndër vështirësitë më të mëdha është gjetja e shampos për larjen e flokëve. Shumëllojshmëria e këshillave të disponueshme për lloje krejtësisht të ndryshme të...

Si ta trajtoni kollin vetëm përmes oreganos

Mos kërkoni të blini medikamente mjekësore dhe sprej nazal për trajtimin e kollit, mjafton të keni oregano në shtëpi. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, sëmundjet...

Nëse ju fryhen gishtërinjtë kështu, urgjent tek mjeku

Mund të duket si një gjë e zakontë dhe aspak e nevojshme për të shkuar një spital. Gishti i fryrë i kësaj gruaje është...

Shtypja e lartë e gjakut mund t’iu shpijë tek një problem...

Studiuesit e Universitetit të Rojçesterit kanë konkluduar se shtypja e lartë e gjakut mund të çojë në sëmundjen e Alzheimer-it. Sistemi i trurit për heqjen...

“Gripi kurohet me facoleta të përdorura”, kompania i shet për 70...

Të kurosh gripin dhe virozat në mënyrë natyrale? Për një kompani kaliforniane, ka një mënyrë të çuditshme për ta bërë: duke blerë një kuti...

9 arsye pse seksi i mëngjesi është më i mirë krahasuar...

Ka disa momente në jetë që janë thjesht të bukura. Megjithëse mund të duket se me seksin është gjithmonë kështu, ju dini ta bëni diferencën...

6 mënyra sesi meshkujt mund ta lidhin shallin

Shalli i veshur si duhet është pjesë e elegancës së një mashkulli. I lidhur si duhet, shalli mund t’i shtojë sharm veshjes suaj dhe t’iu...

Myslimanët po kërkojnë që ‘Nike’ të largojë këto atlete nga tregu

Myslimanët e zemëruar po kërkojnë që Nike të largojë nga tregu një lloj atletesh, sepse logoja duket si emri i Allahut në arabisht. Saiqa Noreen...

Unaza i del nga hunda, i kishte humbur 12 vjet më...

Duket e pabesueshme por ja që është e vërtetë. Një vajzë nxorri nga hunda e saj një unazë pas një teshtime të fortë. Më interesant është...

Shoferi që bën sikur ka Mercedes Benz

Një blerës në një qendër tregtare kishte vënë re se një Mercedes kishte parkuar te zona e përcaktuar për njerëzit me nevoja të veçanta....

Ha makarona që kishin mbetur prej 5 ditësh, studenti vdes në...

Një student gjeti vdekjen në gjumë, pasi hëngri makarona të cilat kishin qëndruar jashtë frigoriferit për pesë ditë. I riu u gjet i vdekur në...

Në këtë qytet mund të merrni me qira një të dashur...

Gjatë gjithë kohës ne shohim postimet e mahnitshme, të kuruara në detaje që influencuesit e Instagramit bëjnë. Por, nëse nuk bëhet fjalë për një selfie,...

Tenton t’i heqë kokën derrit, por ajo që i ndodh është...

Video e mëposhtme tregon momentin dramatik kur një fermer për pak sa nuk i ka këputur kokën vetes gjatë tentativës për t’i hequr kokën...

Momenti kur zebra ndahet përgjysmë nga 40 krokodilë në Parkun Kombëtar...

Ky është momenti i tmerrshëm kur më shumë se 40 krokodilë e ndanë përgjysmë një zebra në një lumë në Parkun Kombëtar “Maasai Mara”...

Kjo pjesë e makinës është më e pistë se ulësja e...

Një numër alarmues i shoferëve rrallë herë pastrojnë makinën e tyre. CarRentals.com anketoi 1,000 shoferët për të parë se sa shpesh pastrojnë enterierin e makinave...

Disa arsye pse nuk duhet të pimë ujë të ftohtë

Uji i ftohtë vërtet që shijon shumë, por edhe e dëmton shëndetin tonë. Më poshtë do të listojmë disa nga arsyet se pse nuk duhet...

Si ta trajtoni kollin vetëm përmes oreganos

Mos kërkoni të blini medikamente mjekësore dhe sprej nazal për trajtimin e kollit, mjafton të keni oregano në shtëpi. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, sëmundjet...

Pas 61 vitesh kërkime, gjen gjallë nënën 103 vjeçare

Një grua e moshuar ka gjetur nënën e saj 103-vjeçare pas 61 vitesh kërkime për ta gjetur. 81-vjeçarja, që u rrit në Kirwan House, një...

Audi Quattro vs BMW X Drive në një betejë në borë

Bora gjithnjë është një terren i vështirë për makinat.Megjithatë, jo e njëjta vlen të thuhet për makinat e tipit Quattro dhe X Drive nga...

E zuri gjumi në veturë, shikoni çfarë i bëri shoku i...

Në një video të publikuar një youtube shihen dy djem në një veturë të parkuar. Siç shihet edhe në video, njërin nga këta dy e...

Gjuha që do të dominojë botën

Ndonëse deri tani, dy janë gjuhët më të folura në botë, gjuha kizneze, dhe anglishtja, duket se një gjuhë tjetër e cila sot numëron...

Skoci, spital i posaçëm për “qetësimin” e fëmijëve

David Deutchman është i moshuari i cili vullnetarisht punon në spitalin e Skocisë si “përkëdheles dhe qetësues i foshnjeve të porsalindura”, kryesisht foshnjave të...

Veturat që vidhen më së lehti, sipas një studimi britanik

Hajdutet e makinave po përdorin teknologji të reja për të vjedhur disa modele automjetesh tepër popullore. Sipas BBC në Britaninë e Madhe ata thyejnë më...

Zyrtare: Telefoni 5G nga LG vjen në shkurt, para atij të...

LG është e vendosur të tejkaloj Samsung Galaxy S10, me telefonin e tyre të ri 5G i cili ka marrë një datë zyrtare të...

Fakte që femrat janë më të afta se meshkujt

Në Greqinë e lashtë femrat janë konsideruar si specie të ndryshme nga meshkujt, sepse trupi i tyre ishte shumë ndryshe. Edhe pse kohët kanë evoluar,...

Në këtë moshë arrihet pjekuria tek meshkujt

Një grup studiuesish amerikanë, kanë prezantuar rezultatet e një studimi, duke zbuluar moshën se kur meshkujt piqen vërtetë. As më shumë dhe as më...

Gjëra interesante që thuhen për kruarjen e shuplakës së majtë dhe...

Secili nga ju beson që kur ju kruhet shuplaka e majtë, do të thotë që do të fitoni para. Çfarë do të thotë kur...

Të martuar për 70 vjet, vdesin duke ia mbajtuar duart njëri-tjetrit

Norma June Platell, 90 vjeçe, dhe Francis Ernest Platell, 92, ndërruan jetë në vetëm pak momente dallim nga njëri-tjetri. Norma vuajti nga sëmundja Alzheimer dhe...

Pse deodoranti duhet përdorur çdo natë para gjumit, arsyet janë bindëse

Nëse je e shqetësuar për djersitjen e tepër, mënyra më e mirë është ta përdorësh deodorantin para se të flesh. Ky është rezultati i një...

Këshilla për gjumë të mir

Para se të shkojmë për të fjetur, mund të jetë më mirë të lexojmë diçka çlodhëse, të dëgjojmë muzikë të qetë ose të bëjmë...

Këto janë kombinimet më të mira të frutave për mëngjes të...

Frutat janë gjithmonë një nga alternativat më të shëndetshme për mëngjeset e shijshme dhe ushqyese. Megjithatë, nëse konsumohen në kombinime të caktuara, frutat mund...

Njihuni me “mbretin” e Rios, prej 22 vitesh jeton në kështjellën...

Për 22 vitet e fundit, Marcio Mizael Matolias nga Brazili ka shmangur pagesën e qirasë, ose ndonjë fature për këtë çështje, në një nga...

Preferoni të pini një gotë verë çdo ditë, ja si ndikon...

Nëse preferoni të shijoni një gotë verë pas një dite të lodhshme, më poshtë do të lexoni se si ndikon kjo drejtpërsëdrejti në trupin...

Arsyeja se pse ilaçet duhet të pihen gjithmonë me ujë

Sigurisht se e keni pyetur vetën ndonjëherë se pse hapat duhet të pihen gjithmonë me ujë. Por jo të gjithë njerëzit veprojnë kështu, anise shoqërimi...

Fakte që femrat janë më të afta se meshkujt

Në Greqinë e lashtë femrat janë konsideruar si specie të ndryshme nga meshkujt, sepse trupi i tyre ishte shumë ndryshe. Edhe pse kohët kanë evoluar,...

Këto gjëra nuk i dinim më parë për femrat

Në Greqinë e lashtë femrat janë konsideruar si specie të ndryshme nga meshkujt, sepse trupi i tyre ishte shumë ndryshe. Edhe pse kohët kanë evoluar,...

Fëmijëria jonë: kur Fejsbuku ynë ishte rruga

Kemi luajtur në rrugë pa frikë, dhe kishim shumë pak: disa kanaçe bosh, disa gurë, një copë litar! Dhe ishim të lumtur brenda, nuk kishte...

Këto janë gjobat më të larta të shqiptuara ndonjëherë në botë

Varësisht nga shteti dhe vendi, gjobat që qëndrojnë për mos-zbatimin e rregullave të shpejtësisë variojnë për nga çmimi. Këto gjoba janë në proporcion me atë...

Lisi 110 vjeçar shndërrohet në bibliotekë

Megjithëse ne jetojmë në një botë të lidhur, me qasje në kaq shumë njohuri në një klik të një butoni, ende ka diçka magjike...

Ushqime dhe këshilla që ndihmojnë tretjen

Secili nga ne një herë në muaj të paktën kemi probleme me tretjen. Ngulfatje, mos apetit, dhimbje në bark, këto janë disa nga shenjat që...

Krijohet aplikacioni që ju tregon nëse keni afër ndonjë borxhli

Autoritetet kineze kanë zhvilluar një aplikacion që ju tregon njerëzve nëse janë afër dikujt që ka borxhe. Gazeta shtetërore “China Daily” njoftoi se zyrtarët në...

Përse marrja e aspirinës çdo ditë mund t’ua shkaktojë vdekjen

Njerëzit e shëndetshëm që marrin një aspirinë çdo ditë, për të parandaluar sulmet në zemër, mund të bëjnë më shumë dëm sesa dobi. Aspirina –...

Tri karakteristikat e çifteve të lumtura

Për fatin tuaj të keq, por edhe tonin së bashku, nuk ekziston asnjë recetë që garanton lumturinë e përjetshme, megjithatë disa sjellje apo parime...

Motorola Dynatac, 1984, këtu filloi gjithçka

Këtu filloi e gjitha. DynaTAC është telefoni i parë mobil i prodhuar ndonjëherë në 1984. Duheshin 10 orë për karikimin e tij dhe jetëgjatësia...

Tri arsyet e fshehta pse nuk ngel dot shtatzënë

Faktorët kryesorë që zvogëlojnë shanset për të pasur një fëmijë janë të njohura: pirja e duhanit, konsumimi i alkoolit, pilulat për kontrollin e lindjes,...

Çfarë i ndodhë trupit tuaj kur filloni të ushtroni rregullisht

Stili i shëndetshëm i jetesës merr kohë, përkushtim dhe vendosshmëri, por, në fund, vërtet ia vlen. Çfarë i ndodhë trupit nëse filloni të ushtroni rregullisht? Gjatë...

4 shenjat kryesore që tregojnë se jeni shtatzënë

Ndërsa në shtëpi testet e shtatzënisë janë mjaft të mira, ato nuk janë perfekte. Një test shtatzënie në shtëpi mat nivelin e hormonit hCG...

Pasojat nga vetmia

Sipas një rishikimi të ri të 218 studimeve që kanë parë efektet e vetmisë dhe izolimit social, ata që s’kanë lidhje shoqërore, kanë 50...

Sekretet të cilat ju ndihmojnë të keni fëmijë të sjellshëm

Prindërit kanë tendencën të vënë prioritet arritjet dhe lumturinë e fëmijëve. Por fëmijët duhet të mësojnë balancën midis nevojave të tyre dhe nevojave të...

Sa shpesh duhet t’i lajmë flokët

Flokët bëhen me yndyrë për të njëjtën arsye si edhe fytyra juaj. Gjëndrat në lëkurën e kokës prodhojnë një substancë vajore të quajtur sebum. Është...

Zbulohet sa do të kushtojë modeli më i shtrenjtë i Galaxy...

Një ditë pasi insajderi i industrisë mobile Evan Blass publikoi foto të tre modeleve Galaxy S10, detaje të reja u zbuluan sot. TuttoAndroid raporton se...

Përse i duam kamerieret

Sa tregime të pikëlluara kanë dëgjuar, sa zemra të thyera kanë shëruar me këshilla të thjeshta, mirëpo edhe kanë qenë aty kur është dashur...

A e keni ditur këtë eksperiment me vezë?

Një video e publikuar në Daily Mail tregon magjinë e shkencës, se si një vezë e papërpunuar kthehet në një ‘top të fryrë’ me...

Maska me uthull molle dhe sodë buke: Aknet dhe shenjat hiqen...

Pamja e lëkurës së fytyrës ka rëndësi të lartë për përshtypjen e përgjithshme që e krijojmë te njerëzit, pasi që gjëja e parë që...

Gruaja me kancer në gji tregon shenjën e qartë të kancerit

Një gungë në gji është treguesi më i zakonshëm i kancerit në gji, por simptomat mund të ndryshojnë. Kjo mund të përfshijë ndryshime në formën...

Nuk është më Norvegjia! Ky është vendi më i lumtur në...

Vendi ku ka njerëzit më të lumtur në botë është Finlanda. Sipas hulumtimit të publikuar pak kohë më parë Finlanda zë vendin e parë...

INSTAT: 24% e të rriturve shqiptarë nuk kanë kryer kurrë marrëdhënie...

Shqipëria është përfshirë në një trajektore rënëse të shtesës natyrore të popullsisë për shkak të nivelit të lartë të emigracionit dhe numrit të ulët...

Sot është dita më e mërzitshme e vitit

E quajtur “E hëna blu”, ajo mendohet se është një nga ditët kur njerëzit janë më të trishtuar dhe më pesimistë se çdo ditë...

WhatsApp kufizon shpërndarjen e mesazheve

WhatsApp po kufizon për të gjithë përdoruesit e aplikacionit shpërndarjen e mesazheve tek njeri-tjetri. Njerëzit do të kenë mundësi të shpërndajnë një mesazh deri në...

4 arsyet që tregojnë se të prekësh celularin sapo zgjohesh është...

Një studim alarmant tregon se kontrollimi ic celularit si veprimi i parë që bëni sapo zgjoheni në mëngjes ka një ndikim të dëmshëm në...

Flokë të shëndetshëm dhe që rriten shpejt? Ja kur duhet t’i...

Hëna ka shumë ndikim në rritjen dhe bukurinë e flokëve, prandaj para se të shkosh tek parukierja shiko qiellin… Flokët duhet të priten kur hëna...

Kujdes kur të uleni në guacë, ky person gjeti një gjarpër

Gjarpri është parë duke u larë në ujin e tualetit me trupin e tij të pozicionuar në formën e shkronjës ‘s’, pasi arriti përmes...

Gjërat të cilat ua lehtësojnë jetën

Njerëzit anë e mbanë botës kanë probleme të ndryshme. Disa prej problemeve të tyre mund të jenë të njëjta, kështu për të zgjidhur këto kanë...

Djaloshi bën mbi 300 kilogramë

Një djalosh tajlandez i moshës 26 vjeçare që peshon 317 kilogram ka kërkuar trajtim emergjent. Thongchai Jamjang që nga mosha tetë vjeçare filloi të shtonte...

Ditën e fundit të trajtimit të kancerit, shikoni festën e fëmijës...

Solomoni pesëvjeçar u bë një hit viral. Nëna e tij Leni Lutui postoi një video të djalit të saj që festonte fundin e trajtimit të...

Kafe apo ujë i ngrohtë me stomakun bosh, ja çfarë rekomandojnë...

Për shumë njerëz, është e paimagjinueshme ta nisin ditën pa një apo edhe dy filxhanë kafe. Duket sikur lëngu magjik i zi ka një fuqi...

Miliarderi Bill Gates pret në radhë për një hamburger (foto)

Për një njeri me pasuri 95 miliardë dollarë sigurisht që mund të mendoni ushqimet më të mira dhe më të shtrenjta për darkë, por...

Zhytësi prek peshkaqenin më të madh në histori

Një ekip zhytësish arriti të bënte një takim nga afër me një prej peshkaqenëve më të mëdhenj në botë. Ata hynë në thellësitë e Haëaiit...

Maska natyrale me gjethet e gështenjës për këtë lloj lëkure

Tashmë ka një zgjidhje dhe ajo vjen nëpërmjet maskës natyrale me gjethet e gështenjës. Merrni gjethe të gështenjave të egra dhe thajini ato. Pluhurin që do...

Krokodili shfaqet në mes të plazhit, pushuesit vrapojnë të tmerruar

Një “turist” i paftuar u shfaq papritur në një plazh në Kolumbi. Pamjet tregojnë momentin e panikut që kapi të gjithë pushuesit, të cilët sapo...

Misteri i djalit të zhdukur të diktatorit Gadafi

Hannibal Gaddafi, djali i Muamar Gadafit është kthyer në qendër të vëmendjes për shkak të faktit se diplomacia ruse është përkushtuar në çështjen e...

Arriti peshën 317 kilogram, rrezikon të vdesë

Shëndeti i tepërt është një nga problemet më të mëdha që po hasim në shoqëri. Thongchai Jamjang, 26 vjeç, filloi të shtonte kilogramë që në...

Këto 3 ushqime nuk duhet t’i lani kurrë para se t’i...

Personat “manjakë” pas pastërtisë dhe frikës ndaj mikrobeve shpesh mund të bëhen edhe të fiksuar në larjen e ushqimeve që konsumojnë pa marrë parasysh...

Zviceranët prodhojnë djathë ngjyrë rozë

Një prodhues i djathit në regjionin lindor të Zvicrës, Toggenburg ka prodhuar djathtë me ngjyrë rozë për një klient nga Kina. Kompania fituese, Stadlemann ka...

Këtë vit del në treg televizori që paloset si letër

Së fundmi një tjetër produkt pritet të dalë në treg së shpejti. LG në vitin 2019 mund të fillojë shitjen e televizorit të cilit i...

Disa arsye të mira për t’u fejuar me një muzikant

Muzikantët janë njerëz të veçantë, të çuditshëm, romantikë, ekstravagantë… Shumica e mendojnë botën e muzikës si diçka të largët dhe të paarritshme. Dhe nëse...

Zviceranët prodhojnë djathë ngjyrë rozë

Një prodhues i djathit në regjionin lindor të Zvicrës, Toggenburg ka prodhuar djathtë me ngjyrë rozë për një klient nga Kina. Kompania fituese, Stadlemann ka...

20 qytetet me hotelet me 5 yje më të lirat në...

Antalia në Turqi është qyteti më i lirë në botë për akomodimin në hotel me pesë yje, sipas hulumtimeve të reja. Hoteli më i lirë...

Pse lidhjet më të mira janë ato mes dy personave me...

Dashuria ndodh vetëm një herë në jetë! Hera e dytë nuk është e njëjta dashuri! Kjo nuk është shprehje klishe, kjo është histori jete Të...

Japonia ben revolucion, robotët-kamarierët kontrollohen nga invalidët

Një kafe më një robot…Ndodh pikërisht në Japoni në vendin ku teknologjia është në avanguard gjithnjë. Rasti në fjalë vjen nga një bar në...

Emrat më të bukur që janë në modë e nuk njohin...

Nëse shumë prindër dëshirojnë shumë kohë para planifikimit të një shtatzënie, apo ngjizjes, të kenë djalë, apo vajzë, shumë prindër të tjerë nuk mendojnë...

Nëse i drejton shpesh flokët me piaster, ka diçka që duhet...

Sa herë të ka ndodhur mëngjeseve para pasqyrës ta shohësh veten në krizë? Flokët sërish të parregullt? Nëse puna e parë që bën në...

Google vendos masa të ashpra për aplikacionet që përdorin SMS dhe...

Google thotë se vetëm “një aplikacion i cili është përzgjedhur si i preferuar nga përdoruesit për të kryer thirrje dhe dërguar mesazhe duhet të...

Prodhimi global i kafesë nën kërcënim

Sipas një vlerësimi bimët e kafesë janë në rrezik. 60% e 124 specieve të bimës së kafesë në botë janë në prag të zhdukjes. Më shumë...

Paralajmërimi i ekspertëve: Prindër, mos e fusni biberonin në mjaltë!

FDA-ja paralajmëron në cilën moshë te vogëlushët ekziston rreziku nga butolizmi i shkaktuar me përdorimin e mjaltit Drejtoria Amerikane e Ushqimit dhe e Barnave FDA...

Metoda, si mund të shpëtoni nëse bini në ujë me makinë

Sipas raporteve të ndryshme, më shumë 400 njerëz në botë vdesin çdo vit nga mbytja në ujë me veturë. Ky numër mund të reduktohet...

Kjo është distanca që duhet të mbani nga personi i sëmurë...

Sezoni i gripit me të madhe po zgjat dhe të gjithë kërkojnë zgjidhje se si në këtë kaos të mos sëmuren, transmeton Telegrafi. Njerëzit madje...

Shprehitë e këqija të shpenzimit që pasanikët i shmangin

Pasi ka studiuar qindra njerëz – të varfër e të pasur – autori Tom Corley thotë se ka disa shprehi të këqija të shpenzimit...

Arrestohet gjermani, shpërndante drogën në kutitë e picave

Një pronari i një fast-food-i u arrestua në jug të Gjermanisë sepse përdorte kutitë e picave dhe të mbajtëseve të tjera të ushqimeve për...

Dritaret e plastikës kanë pozitën dimërore dhe verore, a e keni...

Ekzistojnë dy truqe të cilat mbase për to nuk keni ditur – dritaret PVC kanë pozitën dimërore dhe verore të cilat lehtë mund të...

Video që ju bën ta lini duhanin: Dallimi mes mushkërive të...

Kjo video tronditëse e tregon dallimin mes mushkërive të një duhanpirësi dhe atyre të një personi të shëndetshëm Në video janë dy palë mushkëri,...

Vret të dashurën, por duan ta detyrojnë të martohet me kufomën...

Mendonte se ishte e dominuar nga djalli dhe për këtë arsye vrau të fejuarën e tij. Por tashmë prindërit dhe të afërmit e viktimës,...

Dëshironi të bëni kopje çelësin? Ja mënyra si ta bëni vetë

Çdo derë, dollap dhe mbyllje tjetër ka nevojë për një çelës për t’u hapur. Dhe duke pasur parasysh se çelësat mund të humbin apo të...

Elefanti i vogël, lihet i lidhur në pyll deri sa ngordh

Elefanti u gjet nga fshatarët në Rayong, i lidhur me një litar në kyçin e këmbës që i kishte shkuar deri në kockë. Nuk dihet...

Shmangni sheqerin para gjumit

Tashmë keni lexuar mjaft për efektet anësore të sheqerit, në shëndetin e përgjithshëm të organizimit, funksionimin e organeve, sasinë e tepërt të sheqerit në...

Arsyeja e frikshme se pse po ulen çmimet e televizorëve SMART

Por disa media në SHBA thonë se kjo ulje çmimi ka një tjetër kosto, të cilën njerëzit as nuk e kuptojnë dot. Televizorët me lidhje...

Rrëfehet e pathëna e masakrës së Reçakut për djalin që kërkonte...

Jeton Zenuni sot është një doktor, por vite më parë, rrethanat e luftës e çuan të ishte shumë pranë gazetarit. Përkthyes me korrespondentë të...

Tri përfitimet shëndetësore të djathit

Konsumimi i tepërt i djathit në përditshmëri nuk është dietë e shëndetshme për t’u ndjekur, e posaçërisht kur dëshironi ta ulni sasinë e yndyrave...

“Jam i martuar, rusja e bukur dhe e pasur më kërkon...

  Një histori e një shqiptari e publikuar në rrjetet sociale ka tronditur përdoruesit e Facebook. Shqiptari i ka shkruar faqes së famshme Jeta Osh Qef...

Qelizat kanceroze mund të vdesin kur i hani këto pesë ushqime

Çaji i gjelbër Përbërësit që gjenden në çaj të gjelbër e bëjnë atë një luftëtar të jashtëzakonshëm të kancerit. Besohet se disa prej përbërësve të...

KonSoni pretendon se veza që theu rekordin në Instagram është e...

  Mjaftoi që të postohet një fotografi e një veze në Instagram, që ta thyej rekordin botëror të pëlqimeve të cilin që nga viti i...

Katër arsyet pse meshkujt preferojnë brunet

Mesa duket qenkan 4 arsye, pse meshkujt preferojnë më shumë femrat brune. Ndikon ngjyra e flokut në preferencën e tyre? Si është e vërteta, pse?...

Ushqimet që ju ndihmojnë për të mbetur shtatzënë

Për të mbetur shtatzënë duhet ndjekur një dietë specifike? Jo saktësisht, por dietologët bashkohen në faktin se ekzistojnë disa ushqime të cilat ndikojnë pozitivisht...

Këshilla që të ndjeheni më pak të lodhur gjatë dimrit

Shumë prej nesh në këtë kohë e kemi problem të zgjohemi në mëngjes, ndjejmë lodhje gjatë ditës dhe mundohemi të këndellemi me disa kafe. Përderisa...

Faktet që duhet t’i dini për barnat kundër dhimbjeve

Dhimbja kronike mund të prishë jetën. Ajo ndikon si në gjendjen fizike ashtu edhe në atë psikologjike Gjithashtu mund të ndikojë në marrëdhëniet me kolegët,...

Arsyet pse njerëzit tradhtojnë kur janë në marrëdhënie të lumtura

Shumë mendojnë se njerëzit kanë një problem mendor ose një formë të papjekurisë emocionale që i shtyn të tradhtojnë Ne duhet të pajtohemi që kjo...

Obeziteti çon deri në pubertet të hershëm

Nëse vajzat e vogla trevjeçare kanë peshë të tepërt trupore, që në moshën nëntëvjeçare mund të hyjnë në pubertet Për pubertetin e këtillë të hershëm...

Çaji i xhenxhefilit: I shkrinë gurët në veshka, e pastron mëlçinë...

Njerëzit i kanë ditur dhe vlerësuar vetitë mahnitëse të xhenxhefilit me shekuj të tërë. Xhenxhefili është burim i pasur i shumë nutrientëve dhe ofron...

Sa kushton prerja e flokëve nëpër botë? Zvicra do t’ju habisë!

Nëse keni në plan një prerje flokësh, Zurihi asnjëherë nuk është vendi që duhet ta bëni këtë. Një analizë e bërë për shtetet në të...

E tradhtonte burri pasi që ishte shumë e shëndoshë, por kjo...

Ajo u betua se do të hakmerrej dhe kështu vendosi të ushtrohet në palestër së bashku me motrën e saj. Betsy Ayala nga Shtet e...

Gabimet që bëni kur kërkoni një partner

Kur shikojmë për një partner, zakonisht bëjmë disa gabime, të cilat e bëjnë të lehtë gjetjen e dikujt. Kjo është arsyeja pse ne do...

Ushtari la hapur derën e kabinës, kolegu kalon dhjetë orë që...

Scott Lewis që shërben në The Queens Dragoon Guard’s, vendosi të mahitej me kolegun Daniel Protheroe, i cili e kishte lënë hapur derën e...

Krokodili mbi 5-metra i gjatë, e ha për së gjalli shkencëtaren...

Besohet se një shkencëtare indoneziane është ngrënë për së gjalli nga një krokodil, i cili e ka tërhequr brenda rrethojës përderisa ajo po e...

Kjo është arsyeja përse femrat pëlqejnë më shumë meshkujt tullacë

Studiuesit në Universitetin e Pensilvanisë i kërkuan grupeve të studentëve meshkuj dhe femra që të vlerësonin fotografitë e njerëzve sipas atraktivitetit, besimit dhe dominimit....

Testi prej dhjetë sekondash zbulon a bën t’i ngjyrosni flokët: Patjetër...

Këtë test mund ta bëni në shtëpi dhe e gjitha që ju nevojitet është uji Shumë faktorë ndikojnë në rezultatin përfundimtar të ngjyrosjes së flokëve,...

Kush është kosovari qe e bëri tatu në trupin e tij...

Fytyra e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinajt është bërë tatuazh nga një kosovar. Lavdim Çeli është kosovari i pari i cili ka bërë në dorën...

Zbulohet varri i Kleopatrës

Arkeologjia duket se ka hedhur dritë mbi një mit. Pas kërkimesh dhjetëra vjeçare, zbuluesit kanë gjetur varrin e Kleopatrës, mbretëreshës së fundit të Egjiptit....

Kjo është arsyeja përse femrat pëlqejnë më shumë meshkujt tullacë

Studiuesit në Universitetin e Pensilvanisë i kërkuan grupeve të studentëve meshkuj dhe femra që të vlerësonin fotografitë e njerëzve sipas atraktivitetit, besimit dhe dominimit....

Këto janë 25 fotografitë më të “çmendura” në internet

Në një video të publikuar janë kompiluar 25 fotografi, të cilat që përveçse me siguri nuk i keni parë më parë, gjithashtu do tu...

Këto janë tre ushqimet, që nuk duhet t’ia jepni kurrë një...

Disa nëna mendojnë se mund t’u japin çfarëdolloj ushqimi foshnjeve të tyre. Kurse sipas mjekëve janë tri lloje ushqimi, që një nënë nuk duhet...

Si të eliminoni venat me hudhra – Rezultat i shpejtë dhe...

E dini se venat shfaqen në sajë të akumulimit të gjakut? Ka menyra si mund të eliminohen. Pervec ndërhyrjeve kirugjikale është e rëndësishme të dini se...

Ndotja e ajrit poaq e rrezikshme sa duhanpirja për abortet e...

Sipas një studimi shkencor, ndotja e ajrit paraqet nivel të njëjtë të rrezikut sikur duhanpirja për shkaktimin e aborteve të pavullnetshme. Shkencëtarët thonë se...

Ky truk do t’i bëjë rrobat tuaja të shkëlqejnë

Shpesh mund të bëjmë shumë gabime duke zgjedhur detergjentin e duhur për rroba. Por lajmi i mirë është se ju duhet vetëm një përbërës në...

Si ta hapni derën me ndihmën e kapëseve të flokëve për...

Kurrë nuk mund ta dini se kur do t’ju nevojiten! Këtë me siguri e keni parë në filma, mirëpo vërtet si bëhet? Shikoni si mund...

Pse një shtëpi shumë e rregullt është gjithnjë e trishtë

Ndoshta jo të gjithë e njohin profesor Mario Sergio Cortella, por në kontekstin e shpërndarjes së shkencës edukative është me të vërtetë shumë i...

Një kompani ajrore u ofron pasagjerëve muzikë… live!

Kompania shtetërore indoneziane e fluturimeve ‘’Garuda’’ ka nisur të testojë koncerte akustike gjatë udhëtimit, një element marketingu për të joshur klientë të rinj. ”Në disa...

Mamaja zbulon plagë të dhimbshme në thembrat e fëmijës – ditë...

Çdokush që sapo ka një fëmijë do të jetë në gjendje të vlerësojë faktin se është mirë të kesh pak kohë për të. Edhe...

Simptomat që tregojnë se mund të jeni duke vuajtur nga ankthi

Është më se normale që të folurit në publik apo mungesa e stabilitetit financiar t`ju bëjë të ndiheni të pasigurt apo në ankth, por...

Djali i tregon vajzës se si të vishet kur të dal...

Një video mjaft interesante shihet në internet, kur një çift simpatik ishin duke shikuar televizionin, kur vajzës i erdhi një mesazh në telefon pë...

Familja myslimane ankohet se stafi i spitalit nuk i lë ata...

Një familje myslimane thotë se një spital në Virxhin i tha atyre se nuk mund të vizitonin një fëmijë të sapolindur sepse ata dukeshin...

Hulumtim i ri: Burrat që martohen me gra të shëndosha janë...

Sipas një studimi të ri, burrat që janë në marrëdhënie me gratë e shëndosha tentojnë të buzëqeshin më shumë dhe të jenë më mirë...

Si po e largoni partnerin pa e kuptuar as vetë, 4...

Jini të vetëdijshëm për veprimet tuaja - mund ta “flasin” më shumë se fjalët. Dashuria është një fushë e jetës ku njeriu është i...

Merimangat ‘pushtojnë’ një zonë malore në Brazil

Banorët e një zone malore në Brazil, mbetën të hutuar nga rrjetin masiv me merimanga, që dukeshin sikur do binin sipër tyre si shi. Mirëpo,...

Ndodh edhe kjo, vë bast gruan, shoku ja merr për një...

Bixhozi është kthyer në një sëmundje për shumë të rinjë, me këta të fundit që “shesin” gjithçka për të synuar fitoren. Por lajmi më i...

Fotografi unike të trupit të femrës pas lindjes

Disa media na kanë bërë të mendojmë që pasi të kenë fëmijë, gratë duhet të duken sikur po marrin pjesë në ndonjë shfaqje mode. E...

Pija që eliminon dhjamin e barkut për vetëm 4 ditë!

Ajo që ju sugjerojmë është një super pije që ju bën të mundur të hiqni shtresat e dhjamit nga barku juaj. Kjo pije do...

Rrogë prej 120 mije euro në vit për atë që braktisë...

Të gjithë ëndërrojnë për një rrogë të madhe vjetore dhe ambient sa më të mirë pune, por vështirë se do braktisnin gjithçka, përfshirë edhe...

Dieta me mandarina, mund të humbni peshë në 7 ditë

Nëse jeni duke pyetur veten se si mund të humbisni peshë në 7 ditë, e dini se tashmë është e mundur?! Këtu është fruti...

Zierja e lëvorës së patateve zgjidhë një nga problemet më të...

Pas kalimit të të 30-ave femrat hasen me një nga problemet më të “mëdha” të tyre, thinjat. Në fakt ky është një kusht i...

Mënyra e sigurtë si t’i zbardhni dhëmbët në kushte shtëpie për...

Duke pasur një buzëqeshje të ndritshme mund të dukeni më tërheqës dhe kjo ndikon jo pak në vetëbesimin tuaj. Për të pasur një buzëqeshje rrëzëllitëse...

Këshilla që duhet ndjekur kur keni intervista pune

Pavarësisht dallimeve në personalitet apo kualifikim, shumica e njerëzve kanë emocione ose të paktën ndjehen “çuditshëm“ para ndonjë interviste me rëndësi për punën. Më poshtë...

Dikur një hangar i shkatërruar avionësh, sot një mrekulli

Dikur janë përdorur në Luftën e Dytë Botërore si hangarë avionësh, me skelet të dobët, që mund të ndërtohej brenda 4 orësh. Por një prej...

Si të shpëtoni një herë e mirë nga majat e djegura...

Majat e djegura dhe të këputura më dysh janë një problem i pashmangshëm.. Eliminimi i tyre nuk është vetëm çështje estetike por është thelbësore për...

A mundet një burrë dhe një grua të jenë miq? Studiuesit...

Kjo është ndoshta një nga pyetjet më të diskutueshme që prej shumë e shumë kohësh. Pa marrë parasysh se sa ju përpiqeni të ndani një...

Karkalecat “pushtojnë” Mekën, pastruesit në luftë me to, në vendin më...

Vendi më i shenjtë në Islam është goditur nga një “murtajë” e karkalecave, duke i detyruar pastruesit të veprojnë për t’i larguar insektet. Sipas mediave...

Të lahesh në pishinën dy-mijë-vjeçare, në shoqërim të reshjeve të borës...

Banorët në qytezën Sarıkaya të provincës Yozgat në Turqinë qendrore përjetojnë kënaqësi duke u larë në temperatura nën gjashtë gradë celsius në hamamin dy-mijë-vjeçar...

Bora dhe akulli bllokojnë qytetin, banorët garojnë se kush po publikon...

Banorët e Saratov, një qytet në Rusinë jugore, po konkurrojnë online se cilët mund të postojnë pamjet më të frikshme të makinave të bllokuara...

Këtë pije asnjëherë mos e porositni kur jeni në aeroplan

Stjuardesat përballen me shumë sfida gjatë punës së tyre, dhe shpeshherë pasagjerët harrojnë ta vlerësojnë faktin se janë duke fluturuar në qiell sikur të...

OPINIONE