20.7 C
Skopje
Monday, March 25, 2019

Kuriozitete

Shumë hotele nuk kanë dhomë me numër 420, kjo është arsyeja

​Edhe sikur të jeni një vizitues i rregullt i hoteleve, me siguri mund të mos keni vënë re një detaj të rëndësishëm që ka...

Kush janë popujt më ‘pijanecë’ në botë?

Shqiptarët konsumojnë shumë kohë nëpër kafene, por mesa duket jo duke pirë pije alkoolike. Në renditjen e konsumatorëve të alkoolit ne nuk futemi tek...

Kush janë 10 vrasësit serikë më inteligjentë në botë?

Për vrasësit serikë mendohet se janë me inteligjencë mesatare, por në fakt shumë prej tyre kanë qenë me inteligjencë afër gjenive Vrasës serik quhet personi...

Djaloshi sirian le pa fjalë jurinë, në vend të këngës, recitoi...

Djaloshi 11 vjeçar sirian, Yaseen Al-Rajab, ka lënë pa fjalë jurinë e një show për talent që mbahet në televizionin arab Toyor Al Janah. Jasini...

25 fakte tejet interesante, që ndoshta nuk i dinit rreth Bashkimit...

Shumë prej nesh kanë mësuar mbi Bashkimin Sovjetik me anë të filmave tejet propagandistike të Hollivudit (alla Rambo III dhe Rocky IV), ku sovjetikët...

Videoja që po tenton ta ndryshojë botën

Një video e publikuar në YouTube në vitin e kaluar, është rikthyer përsëri në rrjetet sociale, duke tërhequr vëmendjen e shumë njerëzve. Videoja, e publikuar...

Kjo shtëpi prej qelqi mund të ishte ajo e ëndrrave tuaja...

Pothuajse shumica prej nesh kemi ëndërruar që të jetojmë në një shtëpi-pemë kur kemi qenë fëmijë. Kënaqësia të jesh në maje të pemës dhe të...

VIDEO: Dasma më e çmendur që e keni parë nddonjëherë!

https://www.youtube.com/watch?v=iZUp6btKhQA

Parashikuesja serbe: Serbinë po e presin ditët më të zeza (VIDEO)

Sllavica Terziq është 39-vjeçare. Ka lindur në vendbanimin enjohur serb Kremna, në familjen e Tarabiqëve për të cilët thonë se nga shekulli XIX kanë...

Viti 2050, ja si duket

Prej vitit 2010, YouGov ka pyetur njerëz të ndryshëm nëpër botë se si mendojnë se do të duket bota deri më 2050. Përgjigjet e tyre...

VIDEO/ Ja çfarë i ndodhi kësaj nuseje me fustanin e bardhë

Këto janë momentet kur një nuse është duke u larguar nga altari. Por në një moment aty ndodh diçka e paparashikueshme. Videoja është bërë hit...

Gjen 8 mijë euro në rrugë, i dorëzon në polici

Policia në Spanjë ka falënderuar publikisht një grua, e cila ka bërë një gjest të jashtëzakonshëm. Ajo kishte gjetur një çantë me saktësisht 8 mijë...

Kjo monedhë e rrallë, pritet të shitet për një çmim maramendës

Monedha e vitit 1933, që është gjetur së fundmi, do të vihet në ankand me një çmim fillestar prej 50 mijë funtesh. Në ankandin publik...

Kujdes me shpejtësinë, këto janë pasojat nëse aksidentoheni duke vozitur 200...

Një video e publikuar në rrejtët sociale po tregon në detaje se çfarë mund të ndodh me veturat dhe pasagjerët nëse aksidenti ndodh në...

23 prilli në histori

23 prill 34 - Jezu Krishti kryqëzohet, sipas Isak Njutonit. Më 1733, Njutoni bëri përllogaritjen e kësaj date duke filluar nga pagëzimi i Krishtit...

A e dini se thumbat metalike në xhinset tuaja, kanë një...

Ju keni vënë re që në të gjitha xhinset tuaja, qoftë për meshkuj qoftë për femra, keni disa thumba prej metali që janë të...

7 misteret më të çuditshme shqiptare

Më poshtë lexoni 7 ministeret më të çuditshme që kanë ndodhur në territorin shqiptar. Cërriku, 2 orë nën vëzhgimin e një disku në 1993-shin Banorë të...

22 prilli në histori

22 prill 1370 - Fillon ndërtimi i kështjellës së Bastijes, ku qëllimi ishte për të mbrojtur Parisin nga sulmet angleze gjatë Luftës 100-vjeçare, Angli-Francë....

Pse numri 7 është më i preferuari në botë? Zbuloni simbolikën...

Numrat priren të kenë një kuptim të veçantë për këdo, pasi lidhen me data ose adresa të caktuara. Por cili është kuptimi i këtyre numrave?...

Shqiptari e bën veturën si shalqi (Foto)

Kjo makinë e postuar në faqen e Olti Currit në Instagram, gjendet në Lushnje. Ajo ka fiks dizenjon dhe ngjyrat e fruti të shalqiut,...

Gjatësia e gishtrinjëve tregon se çfarë tipi jeni ju

Të gjithë ne kemi ndryshe gjatësinë e gishtrinjëve. Në bazë të disa rregullave të pashkruara secili gisht emërohet ndryshe, dhe secili gisht ka gjatësi...

Zbulohet tuneli 800 metra i gjatë, kapen 7 tonë marijuanë dhe...

Është zbuluar nga agjentët amerikanë një tunel rreth 800 metra i gjatë i cili përshkruante vijnë kufitare nga Tijuana, Meksikë deri në një zonë...

VIDEO/ Ja si u mbyt Titaniku, anija historike

Të gjithë e dimë se si përfundoi Titaniku. Por tashmë kemi mundësi ta rijetojmë këtë moment. Një video e animuar tregon se si u mbyt...

Kujdes çfarë kërkoni në Google, mund të keni probleme!

Sipas një familje, një kërkim në Google ka bërë që autoritetet të nisin një hetim ndaj tyre. Një shkrimtare profesioniste, Michele Catalano, informoi opinionin publik...

BMW prezanton modelin M të biçikletës

BMW ka lansuar një biçikletë të re, për nder të veturës M2 Coupe, duke ofruar kështu një dizajn të mahnitshëm për sy në ngjyrë...

Ja si i sheh prindërit foshnja e porsalindur (FOTO)

Hulumtuesit e Institutit të Psikologjisë në Universitetin e Oslos dhe në Universitetin Uppsala kanë bërë një studim interesant me foshnje të porsalindura. Ky studim ka...

Një lajm i mirë për ata që merren me thashetheme

Tani e tutje nuk keni pse ndiheni fajtore për të bërë thashetheme. A duhet të bashkëpunojmë në bisedë prapa shpinës së shokut tonë apo...

Fotografitë më qesharake të kafshëve që keni parë (Foto)

Fotografitë duket qartë që nuk janë vetëm për njerëz, edhe kafshët janë të gatshme të pozojnë ndonjëherë. Kuaj, gjirafa, peshq, qen dhe shumë kafshë të...

Mrekullia e ilaçeve e shëroi adoleshentin nga kanceri, që ngriti Amerikën...

Atë ditë të largët, pa asnjë fjalë dhe përshëndetje, Best përgatiti valixhet, mori skateboard-in, disa qindra dollarë dhe shkoi me autobus në Teksas. Në vjeshtën...

I qeth flokët zero në ditën e dasmës për një arsye...

 Joan Lyons mori vendimin që në ditën e dasmës t’i priste flokët zero, njësoj si bashkëshorti, për t’i treguar mbështetjen e saj.  Craig vuan nga...

Miliona shikime për gjestin shumë human të ministrit turk Davutogllu

https://www.youtube.com/watch?v=RKpgujWy0Go Kur ndodhi rasti, Davutoglu ishte Minister i Puneve te Jashtme, ndersa sot eshte kryeminister i Turqise

Mënyra më e lehtë për të qëruar një kivi (Video)

Frutat janë ato të cilat kanë shije mëse të shkëlqyer. Megjithatë dembelia shfaqet tek ju përshkak të komplikimit apo telasheve kur vjen momenti i qërimit...

Këtë e kanë gjetur vetëm 1 në 1000 veta: Çfarë fshihet...

Në foton e dhënë më poshtë, është e fshehur një kafshë, a mund ta gjeni atë? E nëse ju e gjeni, i bie që...

Pulëbardha e zemëruar godet me sqep Mercedesin (Video)

Një pulëbardhë e zemëruar godet vazhdimisht me sqep një makinë Mercedes. E ka filmuar vetë i zoti i makinës, David Gammon, i cili më pas...

Kapet peshku i frikshëm, me dhëmb si gjilpëra dhe pa sy...

Peshkatarët në Tajlandë kanë mbetur të habitur, kur e kanë zënë një gjallesë që jeton në thellësi. Peshku i bardhë që ngjanë shumë me ngjalën,...

Si formohet deja vu në tru

Deja vu-në e përjetojnë nga 60-80% të personave. Origjina e saj ende nuk është plotësisht e qartë, sepse që ta studiosh në laborator është...

Dora me të cilën shkruajmë, ndikon në vendimet tona

Njerëzit preferojnë gjërat që ndodhen në anën në të cilën është dora e tyre dominuese, kështu që djathtakët gjërat nga ana e djathtë i...

Ngjarjet e çuditshme, mbinatyrore, që kanë ndodhur në Nju-Jork

Thjesht, duke shikuar në arkivat e lajmeve, pamë disa ngjarje me të vërtetë bizare, që janë zhvilluar në Nju-Jork të SHBA-së , raporton Gazeta...

Trashëguan garazhin e vjetër nga daja, por shikoni çfarë gjetën brenda...

Dy të rinj pas vdekjes së dajës së tyre të dashur, morën vesh se daja u kishte lënë si trashëgimi vetëm një garazh. Të...

Kjo është kamera e fshehur më e tmerrshme deri tani (Foto/Video)

Punonjësit e një parku, u tmerruan pasi një “demon” shkoi për t’i vizituar. Për fat të mirë gjithçka përfundoi me të qeshura, pasi ishte një...

E çuditshme: Në vitin 1995 kishte telefona të mençur? (Video)

Në këtë fotografi shihet një person në audiencë të një gare të boksierit Mike Tyson, gara e mbajtur në vitin 1995, mirëpo, e çuditshme...

NJERIU I CILI JETON DHE KËNAQET 20 VJET NGA SHPENZIMET E...

Hari është në moshën 60-vjeçare dhe vjen nga Amsterdami. Gjatë 20 viteve të fundit ai feston jetën dhe shijon atë në kurriz të shtetit. Pasi...

E vërteta pas fotografive perfekte (Foto)

“Mos besoni çdo gjë që shihni në fotografi”, tha një fotograf i cili edhe bëri një punë të mirë për t’iu dëshmuar të tjerëve...

50 fakte nga 25 vjet parlamenti pluralist

8 zgjedhje parlamentare, 7 legjislatura, 7 kryetarë Kuvendi, 6 Presidentë të republikës të zgjedhur, janë shifrat më të rëndësishme të funksionimit të parlamentit pluralist...

Mungesa e këtyre ushqimeve shtyn drejt depresionit

Depresioni përbën sot sëmundjen më të përhapur në botë dhe që për fat të keq vazhdon të përhapet tanimë edhe në forma të tjera....

Dashuria e nënës nuk njeh kufij! (FOTO)

Kjo ketër zbriti nga një pemë e madhe për të shpëtuar fëmijën e saj nga nofulla e një qeni të madh të zi. Duke përdorur...

Prindërit në Malajzi i vendosin djalit emrin e futbollistit shqiptar(FOTO)

Një vogëlush i lindur në Malajzi është pagëzuar me emër shqiptar. Gjithçka pasi dy prindër tifozë të skuadrës nga Malajzia, Kedah, kanë sjellë në...

Ky njeri tregon se fantazmat ekzistojnë

Për fantazmat flitet tash e një kohë të gjatë, mirëpo provat e prekshme përbëjnë dëshminë më të qartë në lidhje me ekzistencën e tyre, Numri...

Macet kanë 7 jetë, ja historia e jashtëzakonshme e Puss-Puss

Një shprehje thotë që macet kanë shtatë jetë dhe historia e Puss-Puss e vërteton më së miri këtë gjë. Macja e zezë 3-vjeçare shpëtoi për...

Njihuni me njeriun i cili ‘ecë mbi ujë’ (Video)

Një burrë është incizuar duke performuar një mrekulli që vetëm Jezusi dhe disa magjistarë kanë arritur ta bëjnë – të ecë mbi ujë. Scott Crosby...

FOTO/ Të hyjmë njëherë tek kjo “President Cafe” në Rusi

Në foto shfaqet një klient që tërheq një letër tualeti ku është printuar fotografia e Presidentit të SHBA, Barak Obama, në “President Café” në...

A rrezikohet Toka nga një tërmet shkatërrues, ja çfarë thonë sizmologët

Pesë tërmete të mëdha kanë ndodhur brenda 48 orësh. Një sizmolog i njohur thotë se ka shumë rrezik nga paraqitja e mega-tërmeteve, të cilët...

FOTO/ Adoleshenti më i gjatë në botë kërkon një të dashur

Nxënësi më i gjatë i Indisë është 2 m e 4 cm i gjatë ose 6.7 këmbë i gjatë dhe po kërkon një të...

Ja si e mbron ky 3-vjeçar gjyshen e tij (Video)

Nuk është gjithçka tek madhësia dhe këtë më së miri e vërteton ky 3-vjeçar që i del në ndihmë gjyshes së tij. Video është postuar...

Shikoni çfarë ndodh kur një studente seksi hyn në oborrin e...

Në fakultetin e Kairos në Egjipt, u filmua kjo studente teksa hyri brenda kampusit të fakultetit. E veshur me ngjyrë rozë dhe shumë provokative, ajo...

Polici brazilian ndalon plaçkitjen e armatosur (Foto/Video +18)

Dy burra të armatosur janë penguar të plaçkitin një kompani transporti, nga një polic që në ato momente nuk ishte në detyrë por që...

Makina i kalon sipër, fëmija shpëton i paprekur (Video)

Një incident i pabeshueshëm ka ndodhur në Kinë, kur në autostradën e provincës Zao Tong, një fëmijë ka rënë nga dera e pasme e...

E martuar në moshën 13 vjeçare dhe nënë (Foto)

Jie ende nuk e kishte arritur moshën e adoleshencës kur u martuar vetëm tri ditë pasi që kishte takuar tanimë burrin e saj 18...

Si e pushtuan botën krishterimi dhe islami, në 90 sekonda –...

Një histori e shkurtër, mbase pakëz çorientuese, por magjepsëse. Kjo video më poshtë përshkruan rritjen dhe përhapjen e dy feve më të mëdha të botës...

Dhoma e bestytnive: Pse numri 13…?

Ekziston edhe një fjalë për frikën nga numri 13 – triskaideafobia, me origjinë greke. Ndërsa fjala për frikën nga E premtja, dt 13 është...

Njeriu në kërkim të pavdekësisë. A është tashmë në dorë të...

Për shekuj të tërë, njeriu ka ndjekur praktika okulte dhe ezoterike për të arritur pavdekësinë. Cfarë do të duhej për të vazhduar e jetuar,...

12 gjërat që loja e shahut na i mëson për jetën

Loja e shahut mund të mos jetë vetëm një lojë, pasi që ajo mund të na mësojë shumë gjëra të rëndësishme për jetën. Më poshtë,...

Njeriu më me fat në botë! (FOTO)

Fotografi Mekki Jaidi ishte me pushime në Karaibe të mërkurën e shkuar, kur vendosi të shkonte në një vend të famshëm ku mund të...

Zbulohen nëntokë trupat gjigantë të kokave në Irlandë, ky është misteri...

E çfarë fshihet mbrapa këtij misteri të pa zbuluar deri më tani. Ato besohet se janë ndërtuar rreth viteve 1250 deri 1500. Gjithsej janë 887...

Mënyrë e “çmendur” për t’i shprehur dashurinë, ja çfarë ka bërë...

Shpesh herë thonë që dashuria nuk njeh kufij dhe kjo mund të vërtetohet shumë mirë në rastin e djalit nga Shqipëria që zgjodhi një...

Kaliforni, hapet kafeneja e parë për qenë

Banorët e Los Anxhelosit, gjegjësisht adhuruesit e qenëve, tani e tutje kafen e mëngjesit do ta pinë në në kafenenë për qenë. Kafeneja që...

Pse mushkonjat pickojnë disa njerëz më shumë se të tjerët?

I nxehti duket se ka nisur që tani, ndërsa për pak javë mushkonjat pritet të bëhen të zakonshme në vendin tonë. Por pavarësisht se dëgjojmë...

Zbulimet e fundit të një letërkëmbimi: Ja si e lutën Winston...

Ai mund të ketë qenë një mbështetës i flaktë i perandorisë britanike, por Kryeministri kishte një dashuri të fortë për Orientin dhe Islamin. Familja e...

Njeriu më me fat në botë! (VIDEO)

Fotografi Mekki Jaidi ishte me pushime në Karaibe të mërkurën e shkuar, kur vendosi të shkonte në një vend të famshëm ku mund të...

VIDEO/ Bëni për 60 sekonda këtë ushtrim, që zëvendësojnë 1.000 pompa...

Është e ditur që humbja e peshës te barku është ndër më problematiket. Të gjithë duan të kenë bark të sheshtë  dhe muskuj të fortë,...

Në këtë fotografi ka diçka të pazakontë – çmend rrjetin a...

Fotografia në të cilën janë shfaqur prindërit me fëmijët, u bë një hit në internet për shkak të një detaji të pazakontë. Babai dhe nëna...

Çfarë i vrau realisht dinosaurët?

Një projekt i sapofilluar në brigjet e Meksikës, mund të zgjidhë më në fund një mister mbi të cilin është debatuar prej një kohe...

Gjeniu 5-vjeçar, aftësitë e tij në matematikë do t’ju habisin (Video)

Ky vogëlush po cilësohet si gjeniu i matematikës, ai është në gjendje të bëjë llogaritje matematikore me numra shumëshifror brenda pak sekondash. Ai në emisionin...

Fotografi kalon tre vjet duke udhëtuar nëpër botë për të kapur...

Julien Grondin, 35 vjeç, u nis në vitin 2013 në një udhëtim në mbarë botën për të ndjekur dashurinë e tij për fotografinë. Duke filluar...

Bibla e ndaluar? Librat më të diskutuar për vitin 2015

Kur vjen puna te ndalimi i librave asgjë nuk është e shenjtë. Sipas statistikave nga Shoqata Amerikane e Bibliotekave në SHBA, gjatë vitit që...

Një “xhungël urbane”, ja pamjet e Hong-Kongut nga droni (FOTO)

Hong Kongu ka 7.3 milionë banorë, sipas censusit të vitit 2015. Qyteti është shumë i populluar dhe më mirë se çdo gjë tjetër, këtë...

13 prilli në histori

989 - Beteja e Abidosit: perandori bizantin Basilius II fiton ndaj Bardas Phocas. Perandori kërkoi ndihmë nga princi Vladimir i Kievit, dhe princi kërkoi...

Ëndrrat më të shpeshta dhe kuptimi i tyre

Shumë psikologë kanë hequr dorë në interpretimin e ëndrrave, mirëpo ekziston një i cili nuk ka hequr dorë. Psikologu Ian Wallace ka interpretuar më shumë...

Zgjohet nga koma pasi babai i lexoi çdo ditë mesazhe pozitive...

Zgjohet nga koma që i zgjati 4 muaj, pasi babai i tij i lexoi atij mesazhe të mira Një djalë nga Japonia, i cili ishte...

Pse macet hanë bari dhe a është kjo e dëmshme për...

Edhe pse bari nuk tretet mirë te macet, ai është i mbushur me fibra dhe përmban acid folik, që është thelbësore për shëndetin metabolik...

Kjo foto ka nervozuar keq përdoruesit e rrjetit

Kjo foto ka nervozuar keq përdoruesit e rrjetit. Ata kanë shprehur indinjatën e tyre kundrejt kësaj nëne të re, e cila ka sjellë në...

Berberi i pret flokët falas fëmijëve, por vetëm me një kusht?!...

Coutney Holmes, një berber i cili jeton në një qyetet të vogël në Iowa të SHBA, vendosi të kontribojë në edukimin e fëmijëve të...

Ngjitet për të rregulluar çatinë, gjen “thesarin 100 milionësh” (Foto)

Duket si një përrallë, por mund të jetë një zbulim i papritur. Një burrë ka hipur në çati për të riparuar një çarje që i...

Ky qytet në Indi ka gjetur zgjidhjen për trafikun e rënduar...

Një qytet në Indi duket se e ka gjetur zgjidhjen për trafikun e rënduar. Gurgaon në vitin 2001 kishte 173 mijë banorë, ndërsa sot ka...

Mësuesja zhvishet dhe kërcen striptiz para nxënësve (Video)

​Një mësuese e një shkolle të mesme italiane ka bërë vallëzim striptizi para nxënësve të saj, duke ngritur kështu bluzën për t’i treguar sutjenat. Videoja...

A është ky propozimi më i keq për martesë?(Foto)

Amanda, një vajzë nga Kentucky, mendoi se po grabitej nga një bandë në Louisville, por në të vërtetë i dashuri i saj thjesht do...

Thyen traditën, martohet në fustan të zi për një arsye interesante

Në vend që të martohet siç e do tradita me fustan nusërie të bardhë, ajo zgjodhi një fustan mahnitës ngjyrë të zezë, ndërsa burri...

Fshati i mbuluar me bari (Foto)

Një fshat pothuajse krejtëisht i braktisur, që i përket Ishujve Shengsi në Kinë, është mbuluar tërësisht me pemë, ku interesante është të përmendet që...

Nga Kamasutra, tek teknologjia moderne: Si ka mësuar njeriu të fshehë...

Ndërkohë që shkencëtarët ende nuk dërgojnë mesazhe të enkriptuar në mënyrë kuantike në distanca domethënëse, kriptografia kuantike premton fshehtësi absolute, duke e bërë përgjimin...

Përse Venezuela e shpalli edhe të premten ditë pushimi?

Një vendim interesant i qeverisë së Venezuelës për ta shpallur ditën e premte pushim në muajt prill dhe maj, mund të duket një festë,...

Njihuni me “njeriun-ujk” që adhurohet si Zot në fshatin e tij

Hirsute Muhammad Raihan, 13 vjeç, e ka ndërprerë mjekimin për gjendjen e tij tepër të rrallë sepse ai mendon se është një bekim nga...

Ngjitet për të rregulluar çatinë, gjen “thesarin 100 milionësh” (Foto)

Duket si një përrallë, por mund të jetë një zbulim i papritur. Një burrë ka hipur në çati për të riparuar një çarje që i...

Kush ishin “dy budallenjtë e Evropës që po flinin gjumë”, sipas...

Kjo që shihni në foton më poshtë është kopertina e gazetës së njohur amerikane, San Francisco Chronicle. Në edicionin e saj të datës 10 prill...

Një fustan që asnjë nuse nuk do të dëshirojë ta veshë...

Në shikim të parë duket fantastik, dhe nuk mund ta kuptosh që në të vërtetë është një tortë dasme. Dhe kjo nuk bie në...

Çifti do i jepte lamtumirën nipit, piloti kthen mbrapsht avionin

Është cilësuar si “akt i mrekullueshëm” veprimi i një piloti, i cili ktheu avionin në pistën e nisjes në aeroportin e Manchester-it. Piloti i...

Momenti shokuese kur pacienti rrëzohet nga shtrati dhe vdes në prani...

Dy mjekë mund të përfundojnë në burg, pasi një pacient i moshuar vdiq kur u rrëzua nga shtrati me rrota në një spital në...

Kjo vogëlushe i ka pesë vëllezër. Ja reagimi i saj kur...

Përderisa vogëlushja Ellie provon ta hapë befasinë, një dhuratë me domethënie nga prindërit e saj, dy vëllezërit e saj të vogël ndodhen aty për...

Zbulohet mumia 1.500 vjeçe me patika Adidas (Foto/Video)

Arkeologët kanë zbuluar mbetjet e pjesshme të një femre, që besohet të ketë vdekur rreth 1.500 vjet më parë në malet Altai. Deri më tani,...

Arsyeja pse indianët e amerikanët mbajnë flokë të gjata është vërtetë...

Kemi dëgjuar të gjithë historinë e Sampsonit dhe Dilajlës. Në këtë histori, një prej shërbyesve të mëdhenj të Zotit, Samsoni, ishte një njeri që...

Një shqiptar në garën e picave në Itali (Foto)

Në Parma të Italisë po mbahet një garë për shtetet e ndryshme lidhur me picerinë. Në këtë kompeticion, Shqipërinë po e përfaqëson Saimir Shemilli. “Sonte në...

Gjërat pa të cilat nuk mund të jetojmë – të zbuluara...

Kjo listë e sjellë për ju, e disa prej gjërave që janë shumë të rëndësishme për neve në jetën e përditshme, të cilat dihet...

Shikoni VIDEO, se si leviz kamioni me 3 rrotulla!

Kush tha se kamioni nuk leviz me 3 rrotulla? Shikoni videon se mundet, sidomos ne rruget e Bosnje Hercegovines... https://www.youtube.com/watch?v=pOl2Fvqr_Xw

Dimri rikthehet në mes të pranverës, bora mbulon gjithë qytetin

Qyteti i Cleveland, në Ohio është veshur në të bardhë. Dëbora e rënë përgjatë fundjavës, ka mbuluar të gjithë qytetin, duke rikthyer dimrin në mes...

Rrëfimi i dy ish-përdoruesve të drogës

“Kejt ja ka nis si hajgare”, për tu bërë pastaj makth i jetës së dy kosovarëve që humbën gjithçka. Dy ish-përdorues të drogës kanë rrëfyer...

VENDET KU ATEIZMI ËSHTË I DËNUESHËM ME VDEKJE

Shpesh është thënë se bota çdo herë e më shumë bëhet më laike. Vetëm javën e kaluar, kryeministri britanik David Cameron ka ngjallur reagime...

Dy javë pas lindjes, ajo nuk e pa kurrë më djalin...

Në vitin 1936, ithtarja 18-vjeçare naziste Hildegard Trutz u rekrutua si një prej femrave “të pastra” nga pikëpamja racore, për të fjetur me oficerët...

Pilula “domate” që ndihmon çiftet të bëjnë fëmijë

Një pilulë e re do të mund të rrisë fuqinë e spermës për 70%, dhe pritet të ofrojë shpresë për çiftet që nuk mund...

Ja se në çfarë degësh studiojnë milionerët

Akoma keni dyshime se çfarë do të studioni? Ndoshta mund t’ju ndihmojmë duke ju prezantuar studimin më të fundit mbi miliarderët. Analiza më e fundit...

Kjo është pasuria që Steve Jobs i la gruas (Foto)

Kur Steve Jobs vdiq në tetor të vitit 2011, shumica e aseteve të tij i kaluan nën pronësi gruas së Jobs, e cila u...

Ja pse ju kërkohet të fikni telefonat në avion

Kompanitë ajrore iu kërkojnë udhëtarëve në avion që të kalojnë telefonin e tyre celular në “flight mode” përpara se të ngrihen në qiell, por...

10 vendet e botës ku njerëzit jetojnë më gjatë

Njerëzit në mbarë botën po jetojnë më gjatë për shkak të përmirësimit të standardeve të jetesës dhe kujdesit më të mirë shëndetësorë. Jetëgjatësia mesatare...

Deti i Vdekur shëron sëmundjet e lëkurës

Plazhet e Detit të Vdekur që gjenden në Amman të Jordanisë paraqesin destinacionin për shumë turistë të cilët kalojnë fundjavën këtu, ndërkohë që përveç...

Skijojnë në bikini (Video)

Moti mund të jetë ngrohur pak, por sezoni i bikineve ende nuk ka ardhur. Por, kjo nuk i ka ndalur disa skiatorë të guximshëm që...

Kjo është rrëshqitja më e rrezikshme me ski (Video)

Në një video të postuar në DailyMail, skiatori Leo Taillefer, 22 vjeç, shihet duke e bërë lëshimin e rrezikshëm të tij me ski poshtë...

FOTO/ Stjuardesat më seksi në botë! Këtë linjë duhet ta provoni...

Të jesh pjesë e linjës së fluturimit “VietJet Air” duhet të plotësosh tre kushte: të jesh e bukur, e re dhe të dish të...

FOTO/ Demi i ngul brirët në prapanicë toreadorit

Ky është momenti tronditës kur një “matador” plagoset në të pasme nga një dem, gjatë dyluftimit të tyre në arenë. Fatmirësisht, 19-vjeçari Andres Roca...

VIDEO/ Përfundimisht ky është shoferi më i keq në botë

Aksidentet me makinë janë të shumta dhe mund t’i ndodhin edhe shoferit më të mirë, por personazhi i videos së mëposhtme ka shkaktuar 3...

E pabesueshme: Rrokulliset, gjuhet nga vetura, por shpëton (Video)

Një video e kamerës së veturës ka regjistruar një moment dramatik të kësaj fundjave, kur një njeri është nxjerrë si një raketë nga një...

A do të guxonit ta provoni ? (VIDEO)

Ka shumë njerëz nëpër botë që guxojnë të provojnë gjëra ekstreme, madje shumë prej tyre nuk frikësohen fare prej lartësive apo sporte që rrezikojnë...

Prostitutat më të shtrenjta në botë. Ja sa marrin për një...

Shpesh konsiderohen si pjesë e rëndomtë e shoqërisë të cilat paguhen shumë pak. Mirëpo, kjo nuk vlen për tetë prostitutat e mëposhtme. Është folur se ato...

Japonezët shpikin lëkurën që rrit flokun

Shkencëtarët japonezë pretendojnë se kanë gjetur kurën për tullacllëkun duke i rritur flokët në laborator. Ata kanë arritur të krijojnë në laborator lëkurën e...

60 xhamitë më të bukura përzgjedhur në botë: mes tyre edhe...

Xhamitë janë vendet e faljes për muslimanët. Këto vende të shenjta kanë ekzistuar për më shumë se një mijë vjet. Me përhapjen e Islamit...

Shkencëtarët rikthejnë në jetë trurin e ngrirë

Hulumtuesit kanë arritur që ta shkrijnë një trurin e një lepuri, që ishte shkrirë paraprakisht. Arritja në fjalë, nëpërmjet të cilës shkencëtarët kanë arritur...

“Shkojmë larg syve të fshatit për të bërë seks”. I moshuari...

Një vajzë 25-vjeçare nga fshati Mizë i Lushnjes ka bërë denoncim në polici se fqinji i saj 69-vjeçar e ndiqte vazhdimisht nga pas dhe...

Ky fëmijë “komunikon” me gjelat e detit (Video)

Shpesh kur dëgjojmë kafshët apo shpezët duke lëshuar tinguj mendojmë me vete se çfarë janë duke thënë, por ky fëmijë ka zgjedhur të "flasë"...

Përse nuset veshin vello në ditën e dasmës?

Përse nuset veshin vello? Çfarë domethënie kanë? Prej kur janë bërë një gjë tradicionale e çdo nuseje?  E vërteta është se askush nuk është i...

70 vjeçarja që mahniti jurinë e ‘Italia Got Talent’ me akrobacitë...

Tomoko është një 70 vjeçe e cila para 23 viteve kishte shkuar nga Japonia në Itali për të studiuar operën. Pas përfundimit të studimeve ajo...

Momenti tronditës kur treni godet veturën

Ky është momenti kur një tren që po udhëtonte 160kmh u përplas me një veturë të braktisur në një hekurudhë. Jonathon Mather, një 36 vjeçar...

Ja sa para duhet të kurseni çdo ditë që të bëheni...

  Nëse dëshironi të bëheni të pasur, investoni – dhe sa më herët që të mundeni. “Të bëhesh i pasur nuk është asgjë më shumë se...

FOTO +16 /Në këtë qytet të gjithë qendrojnë nudo

Turistë nga e gjithë bota janë duke vërshuar në një qytet të vogël bregdetar francez, ku të qenit lakuriq është e detyrueshme. Naturiste Village në...

FOTO/ Femrat keçiste të Japonisë, që ndezin shfaqjet

Në foto: Keçistja Kris Wolf tek e spërkasin me një sprajt gjatë shfaqjes së saj si profesioniste “wrestler”. Gratë keçiste profesioniste në Japoni hyjnë në...

VIDEO: Shikoni boks (burrash) pa doreza!

http://www.dailymotion.com/video/x3x02vz_d_shortfilms

Shikoni VIDEO, se si luftohet terrorizmi ne stilit “Ninxha” !!!

Shikoni se si luftohet terrorizmi ne stilit "Ninxha" !!! http://www.dailymotion.com/video/x2fnj6r

Nusja-fantazmë në vendin ku u aksidentua çifti i sapomartuar (Video)

Një shofere nuk u besonte syve, teksa po udhëtonte në një rrugë, ku tre dekada më parë humbi jetën një çift i sapomartuar. Karina Dmitrieva...

Prej nga vijnë këpucët?

Au, ooo,! Njerëzit në kohët e lashta sigurisht do të kenë bërtitur kështu kur kanë ecur pa këpucë mbi tokë të vrazhdë. Dhe, sigurisht...

Pamje magjepsëse me adrenalinë nga Brezovica (VIDEO)

Edhe pse me mungesë të investimeve, Brezovica mbetet njëra prej destinacioneve më të dashura për skiatorët kosovarë. Zhvillimi i skijimit alternativ gjatë viteve të fundit...

Për atë që disa njerëz bëjnë shkollë me vite të tëra,...

Në një hulumtim kanë marrë pjesë 16 pëllumba të cilat gjatë 14 ditëve kanë mësuar e si t’i dallojnë në fotografi mikroskopike mostrat e...

Titusin, pitbulli shqiptar që po e çmend botën

Titusin është pitbulli shqiptar që është i vetmi në llojin e tij. Qeni që po çmend rrjetet sociale në botë ka ngritur disa pikëpyetje. Lëkura e...

Kjo është anija më e shtrenjtë në botë (Foto/Video)

Luftanija më e shtrenjtë në histori, USS Gerald R.Ford, që kapë vlerën prej rreth 13 miliardë dollarë, pritet t’i bashkohet marinës amerikane në shtator,...

Si e bëjnë bletët mjaltën?

Ju keni parë se si bletët gumëzhinjë rreth luleve. Por, nëse afroheni shumë, do të shihni se si ato zvarriten poshtë-lart në një lule. Atë e...

Fakte interesante për basketbollin

-James Naismith, një mësues në ‘YMCA’ në Springfild, Masaçusets, është ai që besohet se ka zbuluar basketbollin më 1891. -Koshat e parë ishin thjeshtë shporta...

VIDEO/ I kalon makina sipër, fëmija shpëton

Një incident i pabesueshëm ka ndodhur në Kinë, ku gjatë rrugës në autostradën e provincës Zao Tong, një fëmijë ka rënë nga dera e...

E rrahin për vdekje në rrugë veç pse ju kërkoi që...

Një i ri në Angli është rrahur brutalisht deri në vdekje nga një grup i të rinjve në rrugët e Anglisë, pasi që iu...

NASA: Shtresat e akullit në shkrirje po ndryshojnë mënyrën se si...

Ngrohja globale është duke e ndryshuar mënyrën se si toka sillet rreth boshtit të saj polar, sipas një studimi të NASA’s, transmeton Gazeta Express "The...

Makina del nga rruga, ja si shoferi fluturon në ajër (Video)

Një aksident i frikshëm ka ndodhur në Missouri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kur një makinë ka dalë nga rruga dhe si pasojë...

Fshati del në shitje për 25 milionë euro (Foto)

Një fshat i tërë në North Yorkshire në Angli është dalë në shitje për një çmim prej 25 milionë euro, raporton BBC. West Heslerton, në...

Një figurë misterioze shfaqet në BBC (Video)

Një figurë misterioze është shfaqur sot në studiot e BBC-së gjatë transmetimit të emisionit të mëngjesit. Prezantuesit Louise Minchin dhe Dan Walker ishin duke biseduar...

Beqarëve turq që protestuan për martesë u ka buzëqeshur fati

Mersin, 8 prill - Të rinjve nga fshati Erdemli në Mersin të Turqisë, të cilët ditë më parë protestuan për shkak të pamundësisë për...

“Drifting” me triçikletë (Video)

Shoferi profesional i garave, amerikani Tanner Foust, në shumë raste deri më tani është treguar se sa i mirë është në vozitje. Nga garat Rally...

Çfarë kanë të çuditshme këto llamba?

Iluzionet optike në internet janë bërë virale, dhe vazhdojnë të tërheqin kuriozitetin e përdoruesve online. Fokusohuni tek kjo llambë që varet në tavan dhe...

OPINIONE