18 C
Skopje
Saturday, March 23, 2019

Kuriozitete

Ja si e mashtrojnë publikun magjistarët kur ecin mbi ujë (Video)

Ecja mbi ujë ka hyrë në historinë e njerëzimit që me ardhjen e Krishtit në tokë, e cila cilësohet si një mrekulli. Prej asaj kohe...

Historia që tronditi botën

Më 13 gusht të vitit 1980, familja Chamberlain u nisën për të shkuar në një pushim në Australinë qendrore. Pasi që arritën në Uluru,...

Banorët e Perusë terrorizohen nga çarja e tokës

Banorët e fshatit Sokosbamba në Perunë qendrore janë duke pasur probleme të mëdha, pasi që, tokat përreth shtëpive të tyre kanë filluar të çahen,...

VIDEO/ Ja sa pranë Tokës kaloi kometa

Kometat P / 2016 BA14 Panstarrs dhe 16,31 që kaluan në 22 mars afër tokës, ishin 3.54 kilometra larg planetit tonë. Sipas ekspertëve të NASA-s...

Zbulohet misteri i liqenit rozë në Australi

Në ishullin më të madh të Arkipelagut “Recherche” të Australisë shtrihet një pikturë e çuditshme. Një liqen rozë i quajtur “Liqeni Hillier” ka tërhequr mijëra...

FOTO +16/ Pamje të rënda! Gazetari i BBC-së ha këmbët e...

Një gazetar i rubrikës së shkencës në BBC ka shokuar shikuesit me një eksperiment. Ai hëngri mishin e tij. Pasi bëri një biopsi nga këmba...

Nga gruaja me bisht te bebja me dy koka, deformimet gjenetike...

Në fotot e mëposhtme janë disa prej deformimeve të krijuara që gjatë lindjes. Nga gruaja me bisht te bebja me dy koka.

VIDEO/ Kemi vetëm 3 vite jetë për të shpëtuar njerëzimin

Ish-futbollisti dhe ish-prezantuesi i BBC-së, David Icke, pas tërheqjes nga mediat, është bërë një “guru” i teorive të konspiracionit, duke planifikuar edhe një turne...

Shkencëtarët: Shumë shpejt do të klonojmë dinozaurët

A do të mund ta paramendonit tmerrin nëse shkencëtarët do t’ia dilnin ta klononin dinozaurin?! Në fakt, shkencëtarët tani janë edhe një hap më...

Sa peshon ky njeri nga Kolumbia? Thirren 20 persona për ta...

Njeriu më i shëndoshë në Kolumbi thirri një ekip prej 20 personazh dhe një zjarrfikëse në mënyrë që të transportonin në një klinikë për...

Shikoni 14 krijimet mahnitëse nga vullkanet (Foto)

Vullkanet mund të shpërthejnë, të djegin dhe thajnë duke shkatërruar gjithçka që gjejnë në rrugën e tyre. Por duke e bërë një gjë ët...

Ja si helikopteri ngre objektin në majë të gradaçelës (Video)

Një helikopter është përdorur për të transportuar një ojë objekt gjigant prej xhami i cili do të vendoset në një gradaçelë në Los Angeles. Autoritetet...

Kjo Teqe bën mrekullira, shihni sa sëmundje ka shëruar

Sheh Emrush baba është vrarë në luftën e fundit në vitin 1999 nga forcat serbe në Qëndresë. Ai për së gjalli ishte shërues i...

Murgjit e Himalajeve kanë aftësi të jashtëzakonshme, shërojnë kancerin

Herbert Benson profesor në Universitetin e Harvardit, ka organizuar një ekip kërkimor për vëzhguar jetën që bëjnë murgjit në Himalaje, shkruan higherperspectives.com. Këta kërkues në...

Vdes 9 vjeç pas një infeksioni të rëndë, ja çfarë zbulon...

Paul Trench, raporton Mirror, ndërroi jetë në vitin 1967 pas një infeksioni misterioz, mjekët nuk mundën dot që të zbulojnë se çfarë kishte vogëlushi...

A e dini se në tokën binjake jeton dikush që duket...

Shumë larg prej këtu, në një galaksi që i ngjan shumë Rrugës së Qumështit, ndodhet një yll që i ngjan shumë Diellit. Dhe në...

Ja kush është personi që zgjidhi problemin matematikor 379 vjeçar

Andrew Wiles është një profesor matematike, i cili ka fituar plot 700 mijë dollarë pasi zgjidhi një ekuacion matematikor 379 vjet të vjetër, që...

Përse disa njerëz qajnë kur janë të lumtur?

E keni pyetur ndonjeherë veten përse njerëzit qajnë kur janë të lumtur, qeshin kur janë nervozë dhe ulërijnë kur janë të ekzaltuar? Përgjigja, sipas shkencëtarëve,...

Mësojeni se cilat janë nëntë shtetet që mund të mos ekzistojnë...

Nëse historia na ka mësuar ndonjë gjë, është ajo që kombet dhe shtetet që i kemi njohur në një moment, në çastin tjetër ato...

Macja hajdute vjedh të brendshmet dhe çorapet e meshkujve

Një mace e cila është fiksuar pas të brendshmeve të meshkujve dhe çorapeve ka vjedhur disa të brendshme dhe çorape në dy muaj. Macja...

FOTO /Arrestohet masakruesja e burrave, i grabiste dhe më pas i...

Policia kanadeze u ka bërë thirrje meshkujve të kenë kujdes nga  80 vjeçarja Melisa Ann Shepparde cila mashtron burrat e mëdhenj në moshë dhe...

Nëna po alivanosej, banakierja ia shpëton fëmijën (Video)

​ Në Colorado të Shteteve të Bashkuara, një nënë me fëmijën në krah është alivanosur, teksa po paguante tek banaku i një dyqani ushqimor. Rebecca...

Fitoi 700 mijë dollarë pasi zgjidhi këtë ekuacion matematikor

Mendoni se të jesh profesor matematike nuk të jep përfitime të mëdha monetare? Profesori britanik Andrew Wiles dëshmon të kundërtën. Ai ka fituar plot 700...

Stalini do të rrotullohej në varr, po ta shihte mbesën e...

Njihuni me Chrese Evans, mbesën e diktatorit sovjetik, Joseph Stalin. Ajo është vajza e bijës së vetme të Stalinit, Svetlana Alliluyeva, që skandalizoi BRSS-në kur...

PRINDËR, KUJDES: Nëse fëmija juaj bën lëvizje TË KËTILLA, patjetër çojeni...

Spazma infantile shfaqen tek fëmijët deri sa të mbushin një vit. Pediatrit ua tërheqin vërejtjen prindërve që janë shumë të rrezikshme nëse me kohë...

Gjendet qeni që mbijetoi 5 javë në det

Javën që kaloi një qen ka rënë nga varka e peshkimit në det.  Qeni ndonëse ka qenë vetëm në mes të oqeanit për më...

10 vendet më të rrezikshme në botë për të jetuar (VIDEO)

Duke filluar nga shkaqe të ndryshme të tilla si sulmet terroriste, rrezikun e fatkeqësive natyrore (tsunami, tërmetet, vullkanet dhe përmbytjet), si dhe dhuna dhe...

“Nuk osht t’u vdek more, bon vetë” (Video)

Kjo ndosh në ambientet e spitalit “Nënë Tereza”. Ky përson, duke u përpëlitur në dysheme është në një gjendje kritike dhë dukshëm ka nevojë për...

91 vjeçe mbron doktoraturën

Nuk është kurrë vonë për të kryer një shkollë të lartë apo studimet post universitare. Kjo grua është 91 vjeçare dhe është gruaja më e...

Stërvitja tronditëse e ushtarëve kinezë (Video)

Kjo video është publikuar rreth një javë më parë dhe tregon pjesë nga stërvitja e ushtarëve kinezë. Ushtrimet ushtarake në Kinë nuk janë aspak të...

Në Irlandë njerëzit zhduken papritur

Misteri më i çuditshëm modern i Irlandës ka të bëjë me zhdukjen e papritur dhe të pashpjegueshëm të tetë njerëzve. Gjatë viteve 1990 ky...

Çfarë fsheh anija e Vasco De Gama-s

Anija kaherë e humbur nga udhëtimi i Vasco da Gama-s në Indi, është gjetur tani, në afërsi të Omanit. Besohet se anija e fundosur...

Aplikacioni që tregon pse po qan fëmija juaj

Deri tani kemi dëgjuar për pediatrin me duar magjike, Dr.Robert C. Hamilton, i cili mund të ndalë çdo bebe që qan brenda pesë sekondash. Ndërsa...

Mjeku nga Kosova në SHBA, zbulon një bakter të rrezikshëm që...

Faton Bytyçi është mjek nga Kosova i cili punon në një spital në Pensilvania në SHBA. Fakultetin e Mjekësisë ai e kreu në Universitetin...

A zgjoheni nga gjumi çdo natë në të njejtën kohë? Ja...

Gjendja shpirtërore dhe fizike janë të lidhura ngushtë me njëra-tjetrën, disa organe në trupin tonë funksionojnë pikërisht në atë kohë dhe për këtë arsye...

Gruaja zhduket në mënyrë misterioze live në TV (VIDEO)

Këto pamje të çuditshme po bëjnë xhiron e rrjetit. Shumë komentues po pyesin se si një grua “zhduket”, ndërsa ishte live në TV. Në fakt, televizioni...

“Ekuacioni” që po çmend rrjetin: Sa vajza janë në këtë foto?

Në pamje të parë, janë thjesht vajza të ulura pranë njëra-tjetrës. Por ajo që të ngatërron sapo e sheh foton është pasqyra. Pasqyrimi i...

Kështu do të funksiononte bota në qoftë se do të kishte...

Një skemë e krijuar nga Independent, tregon se si do të ndaheshin 100 persona në të gjithë botën, në qoftë se do të ishin...

Ja si dukej monedha e Perandorisë Osmane: E botuar në katër...

Në klubin e Stambollit, Moda Sea Club është hapur për publikun e gjërë një tryezë e rrumbullakët për të njoftuar publikun me pamjen e...

Shkencëtarët zbulojnë qenin e vjetër 12,400 vjet

Shkencëtarët e kanë zbuluar një specie që racë të qenit që si specie konsiderohet e zhdukur. Qeni mendohet të ketë qenë i ngrirë në...

Ja çfarë hanë njerëzit në kompanitë më të mëdha botërore (FOTO)

Kafeteria dhe zona e ngrënies në zyrat moderne mund të konkurrojnë me restorantet më të mira në botë. Ka vetëm një ndryshim: këto kuzhina janë...

Bie nga provimi, bën vetëvrasje (Foto)

Matthew Tuppeny, 30 vjeçar kishte probleme me depresionin, e kjo filloi kur ai para disa vitesh dështoi në një nga provimet e tij gjatë...

11 vjeçari më intelegjent se Stephan Hawkins dhe Albert Einstein

Kian Hamar nga Coventry (Angli) është i hollë, 11 vjeçar, por dallon shumë nga gjithë moshatarët. Në një test IQ të kryer nga Shoqëria...

Në këtë shtet është e paligjshme të postosh foto me shi!

Në Emiratet e Bashkuara Arabe është e paligjshme të postosh foto “online” të stuhive apo përmbytjeve. Postimi i fotove të fenomeneve natyrore dënohet me ligj...

Ikje spektakulare nga burgu me helikopter (Video)

Kjo video ka kapur një helikopter në çatinë e një ndërtese të burgut, ku shihet një i burgosur i varur në litar, e që...

Fiton 137 milionë euro në lotari, ja çfarë i bën Ronaldos

Një histori e pabesueshme është publikuar në mediat spanjolle. Një person me nofkën Javi është cilësuar si personi me më shumë fat në botë. “Javi” emri...

Diamanti perfekt në ankand, është blu dhe vlen 30 milion dollarë...

Do të dalë në ankand në 5 prill në Hong Kong, diamanti blu 10 karatësh, që vjen nga miniera Cullian në Afrikën e Jugut. Ekspertët...

Logjika e Abraham Linkolnit: Si e luftonte ai racizmin

Abraham Linkolni shquhej për atë se qëndronte me ditë të tëra për të zgjedhur rebuse matematikore, ndersa shpesh mundohej që problemet matematikore t'i perqaste...

Shitet Bugatti i vitit 1937 rreth 10 milionë dollarë (Foto/Video)

Në ankandin e Bonhams, e cila është mbajtur në fundjavën e kaluar gjatë ngjarjes “Amelia Island Concours d’Elegance” në Florida, është shitur modeli Bugatti...

Kur gjyshet ngasin Lamborghini (Video)

Makinat Lamborghini tërheqin gjithnjë vëmendje, sidomos kur brenda saj ndodhen dy gjyshe. Videoja e mëposhtme tregon sesi reagojnë njerëzit kur shohin dy zonja të moshuara,...

Dreri ngec në agull, ekipet e shpëtimi angazhim maksimal (Foto)

Policia rajonale e Torontos në Kanada ka bërë një veprim fisnik pasi ka ndihmuar një drer që ndodheshe në vështirësi. Edhe kur nuk bëhet fjalë...

Punëtorët e funeraleve rrëfejnë momentet e frikshme gjatë punës

Punonjësi e funeraleve janë zakonisht dëshmitarë të gjërave që ne zor se i durojmë, si psh. ai momenti kur një trup i dridhet para...

Zbulohet misteri i trekëndëshit të Bermudës

Zbulimi i një krateri gjigant nënujor në fund të detit Barents, mund të japë një shpjegim të arsyeshëm për zhdukjen e anijeve në Trekëndëshin...

FOTO: Dreri ngec në akull, ekipet e shpëtimi angazhim maksimal

Policia rajonale e Torontos në Kanada ka bërë një veprim fisnik pasi ka ndihmuar një drer që ndodheshe në vështirësi. Edhe kur nuk bëhet fjalë...

Muaji shkurt, më i nxehti në 100 vjetët e fundit

Temperaturat globale në muajin shkurt thyen rekordin historik që prej një shekulli, duke shënuar muajin më të ngrohtë që prej se janë mbajtur shënim...

Selfiet më të çmendura, budallenj apo guximtarë vendoseni ju (Foto)

Po jetojmë në një kohë ku rrjetet sociale kanë shpërthyer, duke u bërë një vegël e fuqishme e lidhjes së njerëzve anë e mbanë...

Keni nishan në fytyrë? Lexoni fatin tuaj!

Një pjesë jo shumë e njohur e Almanakut Kinez (Tung Shu), është simbolika e nishaneve. Ndonëse Tung Shu-ja njihet më shumë për numerologjinë, ka një...

Shtëpia 40 milionëshe, e braktisur prej 31 vitesh (Foto)

E shtrirë midis trungjeve të pemëve të lashta dhe në mes të disa fushave të gjelbra, ndodhet e ashtuquajtura Ghost House of Sussex –...

Aksident ajror: Avioni përplaset me zogun (Foto)

Një zog ka bërë që ky avion pasagjerësh të pësojë një çarje gjatë fluturimit. Charteri “EgyptAir” mbeti në tokë për 21 orë pas incidentit, deri...

VIDEO: Ky njeri mposhti google-n me zgjuarsinë e tij

Kampioni botëror i lojës “Go”, Lee Sedol e rifitoi sot reputacionin e tij, me fitoren e parë ndaj programit të zgjuarsisë artificiale të Google,...

Njihuni me restorantin më të vjetër në botë (Foto)

Restoranti më i vjetër në botë mban emrin “Sobrino de Botin”, dhe është në Spanjë. Ky restorant ekziston për më shumë se 200 vjet. Libri...

Rebusi që po bën xhiro në rrjet: Sa 3-sha janë në...

Uebi duket se e ka marrë seriozisht zgjidhjen e rebuseve të ndryshëm, por ky i fundit me të vërtetë është shumë i vështirë. Senad Hasani,...

Pse në fotot e vjetra, njerëzit nuk buzëqeshin kurrë?

Fotografitë e vjetra kanë të gjitha diçka të përbashkët: mungesën e buzëqeshjes. A ishin të gjithë aq të trishtuar, sa të mos buzëqeshnin qoftë...

Këto janë 100 mbiemrat më të njohur shqiptarë, A është e...

Nuk është aspak e rastësishme. Mbiemri Hoxha ka ardhur si një titull nga hierarkia fetare. Përhapja në masë e myslimanizmit pas pushtimit turk ka...

Qyteti i kaltër, për ta menduar më shumë për Zotin dhe...

Në veri të Marokut është një qytet i vogël i quajtur Chefchaouen. Ky vend i pazakontë mund të quhet në mënyrë të sigurt “ëndrra blu”,...

Thojini lamtumirë hashashit, me këtë bimë bëheni brenda ditës milionerë

Nëse dëshironi që shpejt të mbushni portofolin tuaj, duhet të gjeni shpejt ‘crassula ovata’, e njohur si pema e parave. Sipas Feng Shui, besohet se...

VIDEO/ Bandat meksikane, humbësi i duelit dënohet me plumb pas koke

Një bandë meksikane ka publikuar një video në internet, me synimin për të treguar “rregullat” e saj. Banda ka detyruar dy meshkuj të përleshen me...

10 momentet e cunamit në Japoni që tronditën botën, 18 mijë...

Kur një tërmet masiv goditi Japoninë më 11 mars të vitit 2011, pak e kuptuan që cunami pasues do të shkaktonte katastrofë më të...

“Fotografova një fantazmë”, fotoja që po bën xhiron e rrjetit

Një foto misterioze po bën xhiron e rrjetit ditët e fundit. Fotoja është shkrepur nga Lenny Low, 48 vjeç, nga Largs (Skocia), i cili...

Para se të bëhej president kishte vetëm katër kostume: Ja si...

Përgjatë fushatës së tij elektorale, Presidenti aktual amerikan, Barack Obama, atëherë një senator, u bë i famshëm për mungesën e shijeve në modë, por...

Cila markë makinash është më e famshme në Shqipëri?

Carwow ka bërë një analizë të kërkimeve në internet për markat e makinave në botë. Në këto analiza mund të gjeni se për cilën...

Për këtë kabinë, shumë njerëz kanë hequr dorë nga shtëpia (Foto)

Kjo kabinë, që ndryshe njihet si ‘Vista’, është shtëpia e përsosur nëse jeni person që e pëlqeni udhëtimin. Vista është krijuar nga Escape Homes, dhe...

Shikoni “Eivissa II”, këtë jaht superluksoz,!

“Eivissa II” është jahti i ri superluksoz që lundron rreth ishullit Ibiza , 67 metra i gjatë, me të gjitha komoditetet, deri në kinema...

Pse ky varr gjendet në mes të rrugës? (Foto)

Nancy Kerlin Barnett u varros në 1 dhjetor 1831 në vendin e saj të preferuar, në majë të një kodre, ku ajo kalonte kohën...

Një krijesë e çuditshme del në breg, edhe ekspertët mbeten pa...

Një krijesë e çuditshme ka dalë nga uji në brigjet e Meksikës, duke i lënë pa fjalë edhe vetë ekspertët e botës nënujore. Krijesa...

Njihni gjyshen që i ka shpallur sfidë moshës (FOTO)

Janice Lorraine është 73 vjeçe dhe mund të jetë australiania më e moshuar që merret me bodybuilding. Ajo thotë se iu përkushtua këtij pasioni...

Milioneri tregon 4 mënyrat se si të bëheni të pasur

Ka shumë definicione të ndryshme se çfarë do të thotë të jesh i pasur. Të jesh i pasur është më shumë një gjendje mendore sesa...

Ky është qyteti më i shtrenjtë në botë, jetesa është një...

Për vitin e tretë radhazi Singapori shpallet qyteti më i shtrenjtë në botë. Sipas një studimi të bërë nga kompania ‘Economist Intelligence Unit’ në vendi...

VIDEO/ Ngrohja globale, shkrin akullnaja gjigante

Bota çdo ditë dhe më shumë bota po shkon drejt ngrohjes globale pasi në Argjentinë është shkëputur një pjesë e madhe e akullnajës Perito...

Spektakolare/ A do guxonit të hanit tek ky restorant?

Ky nuk është vendi për ata që kanë frikë nga lartësitë. I dizenjuar nga Tall Arqueitectos, ky restorant do ngrihet mbi një shkëmb disa qindra metra...

I vrasin foshnjën dhe e përdhunojnë para syve të vajzës

Një nënë në Indi u përdhunua para syve të vajzë së saj trevjeçare, nga disa persona të cilët i vranë djalin e sapolindur, përpara...

Rrëfimi i nxënësit: Bëra seks me mësuesen 50 herë brenda pak...

Një nxënës shkolle në Britaninë e Madhe, i abuzuar seksualisht nga mësuesja e tij, ka rrëfyer për herë të parë tmerrin që ka kaluar. Ai...

Martohet me të fejuarën në shtratin e saj të spitalit (Foto)

Një dhëndër u martua me të fejuarën e tij duke qenë ajo e shtrirë në spital, katër ditë para se ajo të vdiste. Ai...

Pema e cila lufton kancerin e pankreasit

Një studim i ri nga Texas Tech University në Amerikë tregon se pema cila quhet “neem” mund të luftokë kancerin e pankreasit. Kjo pem gjendet vetëm në Indi...

Macja e zezë i shpëton jetën familjes që e mbante

Në Comaçhio, qytezë në provincën e Ferraras në Itali, ka një hero të ri. Ajo quhet Morgana dhe është një mace e bukur në...

Kjo vajzë 3 vjeçare ka zgjedhur një mënyrë të veçantë të...

Një vajzë e sëmurë nga kanceri ka zgjedhur që përmes këngëve të Adele të luftojë kancerin. Ajo është 3 vjeç dhe ka zgjedhur një rrugë...

Loja e fshehur që shfaqet vetëm kur nuk ka internet

Për moment kur nuk ka internet, “Google” ka përgatitur një lojë të vogël me një dinosauri. Nëse keni pasur mundësi që të provoni, ju...

Blen një shtëpi dhe gjen 40 mijë euro në oxhak (Foto)

Blen shtëpi dhe gjen plot 40.000 euro të fshehura në oxhak. Por ai nuk e mban dot sekret dhe vendosi t’i dhurojë për bamirësi....

“Diktatorët më brutalë për të cilët nuk keni dëgjuar kurrë”, në...

Gjatë historisë njerëz të profileve të ndryshme kanë qeverisur me vendet e tyre, ku edhe kanë gëzuar privilegje që qytetarët e zakonshëm kanë mundur...

Egjipti ëndërron rikthimin e ish-familjes mbretërore shqiptare

Pakënaqësia vazhdon që të rritet dhe të shumtë janë ata persona në vendin afrikanoverior, të cilët kanë mall për periudhën pararepublikane. Evente dhe forume...

Zbulim tronditës: Rexhën e vrau xhaxhai që ishte edhe njerku i...

Të riun ditën e martesës e vrau xhaxhai, që ishte edhe njerku i tij “Sipas burimeve të sigurta historike, kjo ngjarje ka ndodhur disa vite...

Pret barin në oborr dhe shfaqet një gropë e madhe me...

Një grua angleze e moshës 45- vjeçare, Emma James, po korrte barin në oborrin e shtëpisë, kur pa diçka të pazakontë. Një një pjesë...

E rrallë! Gruaja lind binjakë me baballarë të ndryshëm

Një grua ka lindur binjakë me dy burra të ndryshëm, pasi kishte kryer marrëdhënie seksuale me të dy gjatë periudhës së ovulacionit. Gruaja dhe bashkëshorti...

FOTO/ Ja çfarë s’keni parë nga Lufta II Botërore

Vitet e 1930 dhe 1940 ishin vite të vështira për SHBA-të, dhe botën në përgjithësi. Menjëherë pas Depresionit të Madh në vitin 1929, bota...

Sot eklipsi i plotë i Diellit (Foto)

Oqeani Paqësor, Australia Verilindore dhe Indonezia ishin sot dëshmitarë të eklipsit të plotë të Diellit. Errësimi i Diellit nga Hëna në këto vende arriti kulmin...

30 shprehje frymëzuese nga gra që guxojnë

Në një ditë pa energji, e mbytur nga pesimizmi i njerëzve që të rrethojnë, që duan të të bindin që, vetëm sepse je vajzë,...

Google Street View e kap një bullgar/e duke kryer nevojën (Foto)

Ideja themelore prapa Google Street View është që tu japë njerëzve një ide se çfarë duket një zonë apo qytet ku ata do të...

Kështu u pasurua miliarderja më e re në botë (Foto)

Miliarderja më e re në botë, Alexandra Andersen, 19 vjeçare, trashëgon një pasuri prej 1.2 miliardë dollarë nga babai i saj. I ati i...

Pamje të “çmendura” nga Google Street View – në vende të...

Ideja themelore prapa Google Street View është që tu japë njerëzve një ide se çfarë duket një zonë apo qytet ku ata do të...

“Qendrimi ulur shkakton tkurrje të trurit” – Publikohet studimi mjekësor që...

Studimi më i fundit i publikuar nga studiuesit e Shkollës Mjekësore të Universitetit të Bostonit vërteton se qëndrimi ulur shkakton tkurrje të trurit, prandaj...

Zbulohet shishja 99-vjeçare, mbarte një “mision” të rëndësishëm

Në momente kur nuk e presim ndodhin gjera të papritura. Një gjë e tillë i ka ndohur këtij çifti gjatë pushimeve në ishullin Amrum...

Punonjësja e parkut sulmohet nga krokodili (VIDEO)

Australi- Një vajzë 25-vjeçare pësoi disa lëndime të rënda pasi u sulmua nga një krokodil, në një park kafshësh të egra. Renee Robertson, që ishte...

Letra misterioze 200-vjeçare: Ja pse u bënë dy dhe pse do...

Një letër e shkruar më shumë se 200 vjet më parë nga një shef i lartë ushtarak pretendohet të ketë parashikuar tri luftëra botërore. Albert...

5 fakte rreth filmit ‘Popeye’ që nuk i keni ditur kurrë...

Kush do ta kishte menduar se një film si ‘Popeye’ do të bëhej aq i famshëm sa të shikohej thuajse nga të gjithë fëmijët...

Nëse e shikoni gjatë këtë fotografi, ajo do të zhduket! (Foto)

Testojeni këtë që u tha: përqendrojeni shikimin tek fotoja më poshtë.

Prej pushkës deri te sita e miellit – gjërat që kanë...

Në 18 vjetorin e Epopesë së UÇK-së dhe rënies së komandantit Adem Jashari, Agjencia për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale, në bashkëpunim me Muzeun e...

Peshkatari gjen një bretkosë ‘të lumtur’ në gojën e peshkut

Një peshkatar amator u mahnit, kur zbuloi një bretkosë të gjallë në gojën e një peshku që zuri atë ditë. Teksa Angus James përpiqej...

Polici hero, përplaset me makinën për të shpëtuar djalin

Një polic bjellorus është përplasur vetë me makinën për të shpëtuar nga impaktin djalin me të cilin ai po kalonte rrugën.

FOTO/ E rrallë në Gjirokastër, lind viçi me dy koka

Zakonisht ngjarje të tilla i kemi dëgjuar të ndodhin në Elbasan, për shkak të nivelit të lartë të ndotjes që është krijuar në këtë...

Në mënyrë misterioze, 17 nuse kanë ikur nga fshati (Foto)

Në fshatin Nan, që ndodhet në provincën Fujian të Kinës, kanë ikur në mënyrë misterioze 17 nuse. Këto femra nga Vietnami, janë martuar me kinezë...

“Fantazmë” në fund të oqeanit (VIDEO)

Shkencëtarët e “National Oceanic and Atmosphere Administration” kanë gjetur një krijesë të vogël në veriperëndim të Hauait, teksa ishin duke filmuar në fund të...

8 sekretet e Donald Trump që nuk i keni imagjinuar

Kandidati për president i SHBA-ve, Donald Trump njihet si një nga njerëzit më të pasur në botë, me një sens humori të tepruar, aq...

15 vjet që kërkonte nënën biologjike, 40-vjeçarja bën një zbulim tronditës...

Një 40-vjeçare, kërkonte nënën e saj prej më shumë se 15 vjetësh. Ajo është Jenny Thomas nga Nju-Jorku dhe zbuloi diçka që nuk e...

Pse pasaportat vijnë vetëm në katër ngjyra?

Pasaporta është çelësi i domosdoshëm për të hyrë në një vend tjetër. Ju mund ta keni vërejtur, ndoshta gjatë kohës sa keni pritur në...

Francezi trajnon bletët për të bërë mjaltë kanabisi

Shumë e quajnë gjeni, ai është një artizan, marangoz dhe mbi të gjitha bletërritës. Ka mbi 4300 ndjekës në Facebook dhe 700 në Instgram,...

Shkencëtarët: Universi po shkon drejt fundit, ja kur do ndodhë apokalipsi

“Universi po shkon drejt fundit” është një shprehje që asnjë nga ne nuk dëshiron të dëgjojë. Por shkencëtarët në Universitetin e Lisbonës kanë zbulua se,...

Daily Mail: Ja si e manipuluan masonët hetimin për Titanikun

Frimasonët kanë dominuar hetimin për mbytjen e Titanikut dhe kanë mundësuar që figura të rëndësishme të Establishmentit të shpëtojnë nga dënimi. Sipas Daily Mail, hetimi...

Majmuni kauboj dhe qeni i tij

Ata janë një dyshe më të vërtetë e pandarë, majmuni kauboj Whiplash dhe qeni i tij Bud. Për më tepër, gjëja që u pëlqen...

Njeriu që ushqehej me rërë 20 vite me rradhë, ja çfarë...

Hans Raj nga Uttar Pradesh ushqehej me rërë për 20 vite me rradhë, dhe atë komshinjtë e quanin njeriu-rërë. Një dietë e tillë nuk duket...

Viber sjell risinë e re, një lajm që do ju gëzojë

Për të gjithë përdoruesit e Viber tani vjen një lajm i mirë, ata mund ti fshijnë mesazhet e tyre edhe nëse marrësi nuk e...

Pse elefantët sëmuren më pak nga kanceri?

Elefantët janë krijesa të mëdha, të cilat e luftojnë kancerin pasi që i vrasin qelizat  e dëmtuara para se ato të shndërrohen në qeliza...

I rrëshqet makina, ja me kë përplaset (VIDEO)

Për një shofer kjo është makina e fundit me të cilën do që të përplaset. Por, siç shihet edhe në video, një shofer i pafat...

Vetëm 19 vjeçe dhe vlen 1.2 miliardë dollarë

Në listën që “Forbes” ka publikuar për vitin 2016, ajo vlen 1.2 miliardë dollarë. Vetëm 19 vjeçe, Aleksandra Andersen është bërë miliarderja më e...

Mos publikoni foto të fëmijëve në rrjetet sociale, ja arsyeja

Nënat apo baballarët mund të dënohen deri në një vit burgim dhe me një gjobë prej 35 mijë paund, nëse rezultojnë fajtorë për publikimin...

Dokument ekskluziv – Testamenti i Titos për shqiptarët

Shkrimtari dhe publicisti Milazim Krasniqi mbi zbulimin e testamentit politik të udhëheqësit jugosllav Do të ishte simpatike dhe e dobishme që ata historianë, politologë e...

Ja se si vallëzohet nëpër dasma, në gjithë botën (Video)

Çdo vend në botë ka zakonet dhe traditat e veta dhe ato dallojnë gjithsesi nga njëra tjetra. Shih se si festojnë në festa familjare në...

Hapet një dyqan pa shitës në Suedi

Dyqani në qytetin suedez “Vicken” është i hapur 24 orë në ditë, dhe nuk ka asnjë të punësuar. E gjithë shitja bëhet nëpërmjet telefonit. Ekspert...

VIDEO +16/ Zysha pa të brendëshme, shihni si reagojnë nxënësit

Në rrjet është duke qarkulluar kohët e fundit një zysh e cila gjatë shpjegimit të mësimit tregon zogun e saj, dhe reagimi i studentëve...

Ja ku e kanë kaluar fëmijërinë disa nga liderët botërorë (FOTO)

Pavarësisht shtëpive ku ata jetojnë tani, udhëheqësit botërorë i kanë ndërruar vendbanimet e tyre, që nuk kanë qenë kaq madhështore sa sot. Shikoni se...

Ushtarët ukrainas shërohen me ndihmën e delfinëve

Ushtarët e plagosur ukrainas në përleshjet në lindje të vendit, po trajtohen në aquariume me delfinët në Kiev. Kjo është një terapi me ndihmën e...

NASA: Në Mars do të shkojmë për 30 minuta

NASA fillimisht tha se njerëzit, një ditë, do të mund të shkojnë në Mars për vetëm tri ditë. Mirëpo tani fizikani Phillip Lubin pretendon që...

Çmenden britanikët, 250 mijë stërlina kush kap vrasësin e patave

Një fshat në Angli është duke vajtuar mbytjen e një pate që shërbeu si maskotë e komunitetit për më shumë se një dekadë. Banorët e...

Këto janë 9 vendet ku njerëzit nuk sëmuren kurrë

Ekzistojnë 9 vende, ku përhapja e sëmundjeve më të zakonshme është shumë e ulët. Ja cilat janë ato dhe arsyet përse ndodh kjo. 1. Vendasit...

Çadra që ju tregon se do bjerë shi (FOTO)

Nëse iu ka zënë shiu rrugëve pa çadër, ose e keni harruar atë në shtëpi apo autobus, ky version i teknologjisë mund të bëjë...

Milaim Rama 40 vjeçar, sot feston ditëlindjen e dhjetë

Këtë vit, shkurti është pak më i gjatë, ka 29 ditë, ashtu siç i ka një herë në katër vjet. Pra sivjet jemi në...

A e dini pse muaji Shkurt ka 29 ditë çdo katër...

Sot është data 29 Shkurt dhe kjo ditë i shtohet muajit shkurt çdo të katërtin vit. Por pse kjo ditë shtesë në kalendar? Ky vit...

Oficeri amerikan: Qeveria ka dosje për UFO-t, njerëzit janë vrarë për...

Një oficer i forcave detare amerikane, pretendon se ka parë prova të vizitave të jashtëtokësorëve në tokë, që me çdo çmim janë munduar të...

Kali hyn brenda makinës pas përplasjes, shihni çfarë ndodh

Përplasja mes një automjeti dhe një kali ka rezultuar fatale për këtë të fundit. Si pasojë e një aksidenti në Greqi një ditë më...

Droni zbulon gropën misterioze në mes të liqenit (VIDEO)

Në liqenin Sera de Estrela në Portugali, është zbuluar krejt rastësisht një gropë gjigante nga një dron. Nga pamjet nga lartësia duket sikur diçka...

Veterani 94-vjeçar, zbulon sekrete të tmerrshme nga Lufta e Dytë Botërore

Një veteran i Luftës së Dytë Botërore, 94-vjeçar ka bashkëbiseduar me njerëz të ndryshme në Reddit AMA, së bashku me ndihmën e nipit të...

Enigmë që po çmend internetin: Sa shalqij ka në këtë foto?

Kjo enigmë duket e lehtë në shikim të parë, por është shumë më e komplikuar se sa duket. Nëse e zgjidhni për 1 minutë,...

Varreza më e vjetër myslimane gjendet në Europë

Antropologët besojnë se kanë gjetur varrezën më të vjetër myslimane që është zbuluar deri më sot. Ajo daton në shekullin e tetë para Krishtit....

Në Turqi filmohet një krijesë e çuditshme (Video)

Videoja e cila është shfaqur në YouTube, është filmuar në Turqi nga një person i cili më pas e bëri publike. Sipas tij kjo krijesë...

Ky kimik ka shpëtuar mijëra fëmijë, ja përse (Foto)

Në vitin 1991, kompania BIC ia kishte prezantuar botës dizajnin e saj të ri, e i cili nuk do të vërehej nga shumica e...

Momenti i pazakontë kur rinoçeronti godet makinën me turistë (Video)

Rinocenti sulmon një makinë, ky është rezultati i arritur teksa disa turistë shkuan për vizitë në parkun në Namibi. Kjo video është bërë nga një...

Vetura përplas keq kalimtarin, athua mbeti gjallë? (Video)

Një motorist ka filmuar momentin dramatik se si një burrë është përplasur nga një makinë teksa kalonte rrugën. Video ka hapur shumë debate në internet,...

Shikoni si e kafshoi gjarpëri këtë fëmijë (Foto)

Një nënë që u zgjua nga britmat e djalit të saj, u tmerrua kur e pa vogëlushin e shtrirë në shtrat dhe një piton...

Shikoni “Range Rover” duke kaluar mbi urën e letrës (Video)

Duket e pabesueshme, mirëpo Range Rover i rëndë 2374 kilogramë ka kaluar mbi një urë të ndërtuar vetëm nga letra. Kompania britanike “Land Rover” ka...

10 – vjeçari që po shndërrohet në “gur” (FOTO)

Një djalë i vogël nga Kolorado po shndërrohet dalëngadalë në gur. Jaiden Rogers vuan nga një sëmundje lëkure kaq e rrallë, sa ky është rasti i...

OPINIONE