6.8 C
Skopje
Tuesday, March 26, 2019
Home Lajme

Lajme

Pavle Trajanov: Më kohën e krizës së refugjatëve kishin hyrë armë...

Pavle Trajanov, ish Ministër i Brendëshëm në kohën e krizës së refugjatëve thotë se në Maqedoni kishin hyrë armë “me ton” nga Shqipëria. Trajanov pranoi...

Pavle Trajanov: Arbër Xhaferi dhe Lubço Georgievski kanë dashur ta ndajnë...

Pavle Trajanov, ish Ministër i Brendëshëm në kohën e krizës së refugjatëve në Maqedoni thotë se Arbër Xhaferi dhe Lupço Georgievski kanë dashur të...

Zaev: Mickovski nuk po e flet të vërtetën, pyeta Deskovskën, nuk...

Kryeministri Zoran Zaev ka akuzuar liderin e partisë më  të madhe opozitare VMRO –DPMNE, Hristijan Mickovski, se nuk e ka treguar të vërtetën në...

Zaev-Mickoski përplasen për 27 prillin

Kryeministri dhe lider i LSDM-së, Zoran Zaev sonte në TV duelin në Kanal 5 kërkoi nga kryetari i VMRO-DPMNE-së publikisht t’i dënojë ngjarjet në...

SHBA-ja ka një kusht për Turqinë, për të mbetur në programin...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dëshirojnë që Turqia, një aleate në NATO, të mbetet në programin e aeroplanëve luftarakë F-35, por me kusht që...

Ministria e Drejtësisë: VMRO-DPMNE nuk ka parashtruar amendamente për Ligjin për...

Nga Ministria e Drejtësisë sonte kanë njoftuar se VMRO-DPMNE nuk ka parashtruar amendamente për propozim ligjin për prokurorinë publike. Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski, sot...

Zaev: Nëse Pendarovski dështon, shpalli zgjedhje të parakohshme

Nëse ju kërkoni zgjedhje të reja parlamentare dhe nëse Pendarovski dështon, atëherë do të pajtohemi për zgjedhje parlamentare të parakohshme, ka thënë kryetari i...

Në Strasburg në Komitetin e Përbashkët Parlamentar të BE-së dhe Maqedonisë...

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme Andrej Zhernovski, prej sot qëndron për vizitë pune në Strasburg, ku do të marrë pjesë në mbledhjen e 16-të...

Në Dibër 18 të infektuar nga fruthi, të gjithë me pasqyrë...

Në njësitin punues për shëndet publik në Dibër konfirmuan se janë regjistruar 18 të infektuar nga fruthi, të gjithë me pasqyrë të lehtë klinike. “Rasti...

Popovski: Përmes vetërregullimit drejt gazetarisë së vërtetë, profesionale dhe cilësore

Shteti është këtu të mundësojë ambient mediat të funksionojnë të çliruara prej çfarëdo ndikimesh. Por, cilësia e profesionit gazetaresk varet prej vetë gazetarëve, mediave...

Nuk ka marrëveshje për armëpushim, Izraeli gati për sulme të reja

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, pas kthimit nga Uashingtoni, ka planifikuar konsultime ushtarake emergjente pas sulmeve me raketa nga Gaza dhe përgjigjes së forcave izraelite. Mediat...

“Do të shkojë në punë”, Mikiq: Haradinaj tregoi se është larg...

Vesna Mikiq, e shkarkuar nga kryeministri Ramush Haradinaj nga posti i zëvendësminstres së Drejtësisë, ka thënë se Haradinaj ka të drejtë të zvogëlojë ministrat...

Dialogu Kosovë-Serbi s’pritet të fillojë para qershorit

Njohësit e çështjeve politike, vlerësojnë se dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë nuk mund të fillojë para muajit qershor.Sipas analistëve politik, agjenda e...

BFIM mbetet me kërkesat e njejta ndaj Qeverisë, pret zgjidhje

Siç është i njoftuar opinioni, para disa ditësh Bashkësia Fetare Islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut (më tej: BFI) iu drejtua Qeverisë së...

Danimarka e ratifikoi Protokollin për inkuadrim drejt NATO-s

Parlamenti danez sot pa debat dhe në prani të shefit të diplomacisë daneze, Anders Samuelsen e ratifikoi Protokollin për inkuadrim të Republikës së Maqedonisë...

Ministria e Jashtme e Rusisë: “Specialistët rusë” në Venezuelë mbikëqyren nga...

Dy avionë të forcave ajrore të Rusisë kanë zbarkuar në aeroportin kryesor të Venezuelës të shtunën e kaluar. Për këtë është deklaruar sot Ministri e...

Mickovski: Deputetët e përjashtuar ka mundësi të kthehen në VMRO

Lideri i partisë opozitare të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski, në duelin televiziv që po zhvillohet sonte në Kanal 5, midis tij dhe Kryeministrit të vendit...

Mickovski: Bisedimet vazhdojnë, VMRO-DPMNE sot ka dorëzuar 65 amendamente

Lideri i partisë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickovski, në debatin që po zhvillohet në televizionin Kanal 5 ka deklaruar se partia e...

Spasovski në Bukuresht u takua me homologen rumune, në fokusin e...

Bashkëpunimi mes dy vendeve veçanërisht nga aspekti në luftën kundër krimit të organizuar, terrorizmit,  migracioneve, krimit kompjuterik, këmbimit të përvojave policore në nivel operativ...

Zaev: Nuk e ndërroj Katica Janevën, Mickovski po e bllokon të...

Kryeministri Zoran Zaev dhe Mickovski në duelin që po zhvillohet sot në Kanal5 kanë debatuar për PSP-në. Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski ka folur rreth...

Kryeministri Rama paralajmëroi ndryshime në diplomaci

Në takimin e zhvilluar sot me studentët, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka prezantuar portalin e transparencës universitare “u-tranparenca.al”. Ai tha se kjo është...

Maqedoni: Shqiptarët e diasporës do të mund të regjistrohet gjatë regjistrimit...

Gjatë regjistrimit të ardhshëm të popullsisë do të regjistrohen edhe mërgimtarët, regjistrimi i të cilëve do të bëhet me deklaratë nga anëtarë e familjes...

Ivanov: Askush nuk e ndalon Kuvendin ta përsëritë precedentin e bërë

Askush nuk e ndalon Kuvendin që ta përsëritë precedentin tashmë të kryer dhe në mënyrë joligjore, pa nënshkrim nga presidenti i shtetit në Gazetë...

Erblin Braimi: Demantoj deklaratën e Grubit!

Demantoj me përgjegjësi të plotë morale deklaratën e Artan Grubit, në debatin në Click Plus, ku potencoi që partia e tij më ka punësuar...

Mickovski: Pres debat të ashpër me Zaevin

Pres debat të ashpër ku do të kryqëzojmë argumentet e të dyja palëve, ka deklaruar lideri i opozitës Kristijan Mickovski, për kanalin televiziv Kanal5,...

“Air Albania” fluturon në prill, linja e parë nga Tirana në...

Autoriteti i Aviacionit Civil në Shqipëri njoftoi se ka përfunduar certifikimin e kompanisë ajorore të Shqipërisë “Air Albania”, duke i hapur rrugë nisjes së...

Trump: Mediet janë armiq të popullit

Presidenti i SHBA Donald Trump përsëri i ka quajtur mediet “mainstream” armiq të popullit. “Mediet mainstream janë cak i sulmeve dhe me ta tallen në...

Tetovari fitoi 162 mijë euro nga lojrat e fatit (Video)

Një 15 vjeçar ka fituar rreth 16. 5 mijë euro dhe me këtë është milioneri më i ri në vend nëse kjo shumë konvertohet...

Flet maqedonasja Irena nga Shkupi e martuar me Arijanin: Kemi tre...

Irena Lozana for the sake of love has been ruining prejudices 20 years ago .. She kneë that she only ëanted love and found...

Flet maqedonasja Irena nga Shkupi e martuar me Arijanin: Kemi tre...

Ирена Лозана заради љубов уште пред 20 години рушеше предрасуди.. Знаеше дека сака само љубов и ја најде само на еден спрат над нејзиниот...

Menduh Thaçi i vetmi që nuk paraqet ankesë për dënimin me...

Është e paligjshme dhe e pabazë masa e paraburgimit për ish drejtorin e DSK-së deri në përfundimin e dënimit me burg sepse deri tani...

Qeveria e Kosovës aprovoi projektligjin për ndalimin e lojërave të fatit

Qeveria e Kosovës ka aprovuar projektligjin për ndalimin e lojërave të fatit. Në mbledhjen e Qeverisë, kryeministri Ramush Haradinaj tha se me këtë projektligj ndalohet...

Shqipëria sanksionon Assadin

Një liste me persona dhe kompani që bashkëpunojnë me regjimin e presidentit sirian, Bashar al-Asad i është bashkuar së fundmi edhe Shqipëria. Sanksionet parashikojnë...

Policia e Shtetit paralajmëron kallëzim penal për Sali Berishën

  Policia e Shtetit shqiptarë ka paralajmëruar se do të bëjë kallëzim penal ndaj ish-kryeministri Sali Berisha, për akuzën e shpifjeve. Në një reagim, policia sqaron...

Cakaj largon mbi 20 punonjës të shërbimit diplomatik

Mbi 20 punonjës të shërbimit diplomatik të Shqipërisë largohen nga pozicionet e tyre. Kështu deklaroi ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme,...

Scott: Beogradi dhe Prishtina t’i kthehen dialogut

Ambasadori i SHBA-së në Britani, Kyle Scott tha sot se situata në procesin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës është shumë komplekse, por nuk...

Ambasada amerikane në Kosovë i kërkon Thaçit t’i emërojë anëtarët e...

Ambasada amerikane në Prishtinë ka shfaqur shqetësimin e saj rreth vonesës për emërimin e 10 përfaqësuesve të Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ). Në deklaratë për media,...

Çair, aktivitete për zgjerimin e bulevardit

Kaosi në rrugën “Cvetan Dimov” në Çair pritet të zgjidhet së shpejti me zgjerimin e bulevardin që do të mundësoj qarkullim më të lirshëm...

Flet maqedonasja Irena nga Shkupi e martuar me Arijanin: Kemi tre...

  Irena Lozana për hir të dashurisë ka shkatërruar paragjykimet 20 vjet më parë. Ajo e dinte se e don vetëm dashurinë dhe e gjeti...

Lajm i mirë për shqiptarët në Zvicër: 35 orë punë në...

Partia SP kërkon të shkurtojë orarin e punës dhe të zgjasë pushimet vjetore deri në 6 javë, shkruajnë mediet zvicerane. Kërkesa është që në javë...

DAP: Milioneri më i ri në Maqedoni është vetëm 15 vjeç,...

Një 15 vjeçar ka fituar rreth 16. 5 mijë euro dhe me këtë është milioneri më i ri në vend nëse kjo shumë konvertohet...

MPJ, 185 mijë euro për rekonstruimin e ambasadave

Ministria e Punëve të Jashtme për vitin 2019 planifikon t’i rinovojë ambasadat në Bern, Lubjanë, Budapest dhe Paris. Kjo thuhet në programin vjetor për...

Fëmija i sapolindur në Prishtinë pagëzohet me emrin NATO

Në Prishtinë pardje ka lindur një fëmijë i shëndoshë, me peshë 5,7 kilogramë. Pasi ka lindur më datë 24 mars, në 20 vjetorin e bombardimeve...

Ish ushtari amerikan pranon fenë islame në Qendrën islamike të cilën...

Një ish-ushtar amerikan u njoh me islamin dhe u bë mysliman teksa vizitonte Qendrën Islame, të cilën ai planifikonte ta bombardoj për shkak të...

Takimi i Mickoskit me 8 deputetët, jo për t’i kthyer në...

Takimi i liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski me deputetët që i përjashtoi nga partia, nuk nënkupton kthimin e tyre në parti. Palët pretendojnë se...

Xheparoshët në aksion, frikë dhe pasiguri tek qytetarët

Qytetarët ankohen për shtimin e vjedhjeve gjatë udhëtimit të tyre nëpër autobusët urban. Ata thonë se caku më i shpeshtë i hajdutëve janë vendet e...

A ka protestuar Artan Grubi kundër intervenimit të NATO-s në Kosovë?...

Kjo fotografi ka “ndezur” rrjetin. Është fotografi që daton nga viti 1999 dhe në të shihen protestues nga Maqedonia në Beograd duke...

Përdhunimet gjatë luftës në Kosovë, “Politico”: Asnjë nuk u dënua

Në 20-vjetorin e bombardimeve të NATO-s, prestigjiozja amerikane “Politico”, në edicionin e saj për Evropën, ka shkruar për përdhunimet që ndodhën gjatë luftës së...

Regjistrimi i Popullsisë, në seancën e radhës qeveritare

As në seancën e sotshme qeveritare nuk u vendos në rend të ditës propozim-ligji për Regjistrimin e popullsisë, pasi që, siç thonë zëdhënësit e...

Hapja e shtabit të LSDM-së dhe VMRO-së në Lagjen e Trimave...

Pas hapjes së shtabeve nga partitë maqedonase LSDM dhe VMRO në lagjen e Trimave në Kumanovë, ka reaguar gazetari Berat Azizi duke theksuar se...

Akuzë për plaçkitje dhe vjedhje të rëndë

Prokuroria Themelore Publike -Shkup ka ngritur aktakuzë kundër një personi i cili ngarkohet për dy vepra të kryera penale- kontrabandë dhe vjedhje të rëndë...

Strugë, shpallet epidemia e fruthit

Në Strugë është shpallur epidemia e fruthit, për shkak të numrit të madh të të infektuarve, informojnë nga Shëndeti Publik, Ohër. “Kjo nënkupton se prindërit...

Digjen një veturë në autostradën Gostivar-Tetovë

Sot gjatë orëve të paradites në autostradën Gostivar – Tetovë, është djegur një veturë. Vetura ka qenë duke lëvizur nga Gostivari për në Tetovë,...

Edhe një herë dëshmohet toleranca fetare shqiptare: Haxhi Bujar Osmani i...

Shqiptarët me shekuj kanë dëshmuar tolerancën ndërfetare, kurse shembullin më të ri e jep zëvendës kryeministri në qeverinë e Maqedonisë, Bujar Osmani. Ai është...

Spasovski për vizitë në Rumani

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski sot po qëndron për vizitë pune në Bukuresht, Rumani. Spasovski, siç informojnë nga MPB, në kuadër të vizitës...

Të dielën ndryshon ora, akrepat shkojnë një orë para

Të dielën akrepat e orës do shkojnë 60 minuta para. Më 31 mars kur të jetë ora 2 pas mesnate, akrepat do shënojnë orën 3. Ora...

Facebook mbyll qindra faqe e llogari në Maqedoninë e Veriut

Facebook ka fshirë 212 faqe, grupe dhe llogari në këtë rrjet social në Maqedoninë e Veriut dhe Kosovë. Ky aksion ka përfshirë edhe dy...

Luiza nga Haraçina e Shkupit kandidate serioze për deputete në Parlamentin...

Luiza Duraku me prejardhje nga fshati Haraçinë i Shkupit po i fiton simpatitë e shqiptarëve të Brukselit, si kandidate për deputete në Parlamentin e...

Moratoriumi për lejet e ndërtimit në Komunën Qendër (video)

Mbështetësit e moratoriumit për dhënien e lejeve ndërtimore në Komunën Qendër po analizojnë pasojat pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për ndërprerjen e përkohshme të...

Dimitrov: Marrëveshja e Prespës, hoqi pengesat me Greqinë dhe hapi rrugën...

Prespa ka hequr pengesën në marrëdhëniet tona me Greqinë, por njëkohësisht edhe ndërtoi urë drejt integrimeve të BE-së në vendin tonë. Me Marrëveshjen e...

Shkupi i kërkon ndihmë Prishtinës për zbatimin e Ligjit për shqipen

Deri në konsolidimin e organeve që do të angazhohen për zbatimin e drejtë të gjuhës shqipe, si gjuhë zyrtare në institucionet e Maqedonisë së...

Dogana konfiskon 4.500 franga zvicerane

Dogana e Maqedonisë së Veriut, gjatë kontrollit në vendkalimin kufitar Tabanoc ka gjetur 4.500 franga zvicrane tek një person i cili po kalonte kufirin...

Varësia nga droga tek të miturit (video)

Varësia nga droga tek të miturit paraqet element shqetësues, megjithatë kjo kategori nuk ekziston për shtetin. Ndihma e vetme të cilën ata e marrin...

Tentim i ri për zgjidhjen e ardhmërisë së PSP-së

Pas tentimit të pasuksesshëm të grupeve të punës të pushtetit dhe opozitës që të harmonizohen qëndrimet për Ligjin për Prokurori Publike, me të cilin...

Taravari: BDI ka ulur papunësinë duke punësuar 200.000 shqiptarë në Gjermani!

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët dhe Kryetar i komunës së Gostivarit Arben Taravar sonte i ftuar në debatin “Click Plus” në Tv21...

Seanca të reja për ”Target-Fortesa”, “Total” dhe “Treqind”

Në Gjykatën Penale në Shkup për sot janë caktuar seanca të reja për lëndët “Target-Fortesa”, “Total” dhe “Treqind” të Prokurorisë Speciale Publike. Në këtë lëndën...

Apeli do të vendosë për paraburgimin e Mijallkovit

Gjykata e Apelit sot do të vendosë për ankesën e avokatëve të ish-drejtorit të DSK-së Sasho Mijallkov për masën e paraburgimit, e cila u...

Konferencë për transparencën e Kuvendit

Në hotelin “Aleksandar Pallas” sot do të mbahet konferencë në temë “Transparenca e Kuvendit si parakusht për përfshirjen e qytetarëve – Praktika të mira...

Osmani takon përfaqësuesit e AShMAA-së

Sot, në hapësirat e Agjencisë për Shërbime Mediatike Audio dhe Audiovizuele (AShMAA) të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane,...

Sot përballja televizive Zaev-Mickoski

Zoran Zaev dhe Hristijan Mickoski do të kenë përballjen e parë televizive para zgjedhjeve presidenciale të 21 prillit. Dueli televiziv midis tyre do të...

Mot me vranësira dhe me periudha me diell

Sot po mban mot me vranësira dhe me periudha me diell. Pritet që pasdite në pjesën perëndimore të vendit do të ketë reshje lokale...

Një pjesë e Komunës Qendër nesër pa ujë

Një pjesë e Komunës Qendër nesër nga ora 09:00 nuk do të ketë ujë për shkak të mënjanimit të defektit të rrjetit të ujësjellësit...

Nesër pa energji elektrike disa pjesë të komunave të Shkupit

Pjesë të komunës së Kisella Vodës, Aerodromit, Gjorçe Petrovit, Karposhit dhe Petrovecit nesër, në një periudhë të caktuar të ditës, nuk do të kenë...

NATO i përgjigjet serbëve: Për këtë shkak ju bombarduam!

Ky vendim është marrë pas më shumë se një viti të luftës në Kosovë dhe mossuksesit të diplomacisë ndërkombëtare të zgjidhë konfliktin, thuhet në...

Osmani: Papa gjithmonë është i mirëseardhur në vendlinjen e Nënës Terezë

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Bujar Osmani, mbajti takim me Peshkopin e Shkupit dhe kryesuesin e Kishës katolike Romake në Republikën e Maqedonisë...

SHBA-ja miraton shitjen e 25 avionëve F-16 tek Maroku për 3.8...

SHBA-ja miratoi sot shitjen e 25 avionëve luftarakë F-16 të gjeneratës së fundit tek Maroku, për një shumë prej 3,8 miliardë dollarësh, njoftoi administrata...

VIDEO INTERVISTË/ Adi Krasta në emisionin “Target” mban leksione për gazetari...

https://www.youtube.com/watch?v=c3ZCr6chFQc&fbclid=IwAR2HSzVLsqsTzFoBXzDzRKTh-Zl4MZVerVFkY_78fLzD4xWZk-XOQKoMJUg Sot në emisionin “Target” nga Emad Mehmeti që transmetohet në Almakos, i ftuar është moderatori i mirënjohur shqiptar, Adi Krasta. Si ka qenë rruga...

SHBA paralajmëron Rusinë kundër rritjes së tensioneve në Venezuelë

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, i tha ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov, se dërgimi i personelit ushtarak të Moskës në Venezuelë po...

Anketë: Pendarovski para Siljanovskës. Ja rezultatet

Nëse nesër do të mbaheshin zgjedhjet presidenciale, 25 për qind e qytetarëve do të votonin për Stevo Pendarovskin, 22,4 për qind për Gordana Siljanovskën,...

Së paku 18 njerëz të vdekur nga përmbytjet në Iran

Së paku 18 njerëz vdiqën në përmbytjet e shkaktuara nga shirat e furishëm në provincën jugore të Iranit, Fars. Përmbytjet në kryeqytetin provincial, Shiraz, lanë...

Gaber: Janë përafruar qëndrimet rreth koncepteve, në takimin e ardhshëm do...

Në takimin e dytë me radhë të Komitetit të Përbashkët Ndërdisiplinor për Çështje Historike, Arsimore dhe Arkeologjike të Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë që...

‘Civil’: Sanksiononi radikalët nëpër institucione

OJQ Civil kërkon nga Qeveria dhe institucionet përkatëse të marrin masa urgjente dhe të vendosin kritere të ashpra për vlerësimin e njerëzve që punojnë...

Kryetari i Alternativës Afrim Gashi e takoi u.d. Ambasadore e SHBA-së,...

Kryetari i Alternativa-s, Afrim Gashi, sot realizoi takim me ushtruesen e detyrës Ambasadore e SHBA-ve në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Micaela Schweitzer-Bluhm. Ky ishte...

Erdogan: Hagia Sophia e Stambollit mund të shndërrohet në xhami

Hagia Sophia e Stambollit – një katedrale e epokës bizantine që tani shërben si muze – mund të rikthehet në xhami, tha presidenti i...

Spasovski: Dënoj çfarëdo lloj dhune, secili do të përgjigjet për atë...

Dënoj çfarëdo lloj dhune që ndodhë kudo dhe nga kushdo deh secili duhet të përgjigjet për atë që ka bërë. Personat për atë ngjarje...

Shtypi gjerman kujton ndërhyrjen e NATOS-s në ish-Jugosllavi

20 vjetori i ndërhyrjes së NATO-s në ish-Jugosllavi tematizohet nga shtypi gjerman. Spektri i trajtimit shtrihet nga nevoja e ndërhyrjes për të ndalur krimet...

Rriten problemet ndërfetare në Francë, koka e derrit lihet përpara një...

Punëtorët që po ndërtojnë një xhami në Francën jugperëndimore sot gjetën një kokë të derri të prerë dhe mure të njollosura me gjak të...

Macron mbështet një partneritet të fuqishëm euro-kinez

Presidenti francez, Emmanuel Macron mbështeti sot në Paris përballë homologut të tij kinez, Xi Jinping një partneritet të fuqishëm euro-kinez, ndërkohë që Europa po...

Filipçe: Ka shanse serioze ndërtimi i qendrës së re klinike të...

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe sot deklaroi se  pret në afatet e parashikuara të përfundojnë të gjitha  procedurat  dhe se ka shanse serioze  themelet...

Izraeli fillon ofensivë ushtarake në Rripin e Gazës

Forcat izraelite të sigurisë kumtuan se kanë filluar të sulmojnë disa caqe në Rripin e Gazës, njoftuan mediat izraelite. Deri në sulme ka ardhur pasi...

S’ka përgjigje nëse ambasadat kanë kthyer paratë e pashfrytëzuara

Pas pesë ditësh, Ministria e Jashtme më në fund iu përgjigj pyetjeve të Televisionit Alsat lidhur me parregullsitë që revizori shtetëror i konstatoi në...

Spiropali: Lulzim Basha gënjen si derri i knaqun i Migjenit!

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka komentuar deklaratat e Prokurorisë dhe kreut të PD-së për çështjen e lobimeve në SHBA...

Thaçi: Partneri në Serbi, i gatshëm të ulet dhe të flasë...

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha se marrëdhënia e tij me presidentin serb Aleksandar Vuçiq është e vështirë. Ai theksoi se është e nevojshme të...

50 autoblinda policore mbrëmë pas mesnate kanë lëvizur nga Shkupi për...

  Tri kolona me autoblinda policore mbrëmë kanë lëvizur nga Shkupi për në Kumanovë, thonë për Gazetën Lajm banorë të komunave Butel dhe Gazi Babë....

Kushtet e Kasamit

BESA paralajmëroi se do ta mbështesë ligjin e ri për prokurorinë publike nëse PSP mbetet të funksionojë si institucion i pavarur, e jo si...

OKB: Statusi i Golanit nuk ka ndryshuar

Kombet e Bashkuara (OKB) kanë deklaruar se “statusi i Golanit nuk ka ndryshuar dhe politika e OKB-së për Golanin është pasqyruar në rezolutat përkatëse...

Shkëmbimi tregtar Maqedoni-Slloveni 307 milionë euro në vit

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi ishte sot në një vizitë pune në Slloveni, ku u takua me Ministrin e Zhvillimit Ekonomik dhe Teknologjisë Zdravko...

Aeroplanë ushtarakë turq kanë provokuar helikopterin e kryeministrit grek

Gjatë udhëtimit të kryeministrit të Greqisë, Aleksis Cipras drejt ishullit Agatonisi, që ndodhet në afërsi të Turqisë, me rastin e festës nacionale greke, aeroplanë...

Lobimi 500 mijë dollarë i PD-së në SHBA, Basha paraqitet në...

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është paraqitur sot në Prokurorinë e Tiranës për t’u njohur me aktet e hetimit për çështjen e kontratave...

Trump nënshkruan shpalljen me të cilën njeh Golanin si pjesë të...

Trump nënshkruan shpalljen me të cilën zyrtarisht njeh sovranitetin izraelit mbi lartësitë e pushtuara të Golanit. Ceremonia e nënshkrimit u zhvillua gjatë një vizite të...

Zaev: Zgjidhjet e mundshme për ligjin e prokurorisë publike të pranueshme...

Kryeministri Zoran Zaev  nuk beson se kanë dështuar bisedat  për ligjin e prokurorisë publike dhe statusin e ardhshëm të PSP-së me partinë më të...

Dy afganezë kërcejnë nga kamioni i Maqedonisë Veriore në Gjermani

Doganierët gjermanë u tmerruan kur kontrolluan kamionin e një vozitësi veriomaqedonas, i cili pasditen e 21 marsit 2019, e hapi kamionin në shpedicionin në...

Vjen mbështetja e parë publike nga antarsia e BDI-së për Blerim...

Vjen mbështetja e parë publike nga antarsia e BDI-së për Blerim Rekën nga Naser Ahmeti prej Jabollçishte ish kryetar shtabi dhe ben thirje te...

Izraeli godet objektivat e Hamasit në Gaza

Ushtria izraelite thotë se ka filluar të kryejë sulme ndaj objektivave militante të Hamasit në Rripin e Gazës, disa orë pasi një raketë goditi...

Per herë të parë kontrolli i naftës në pikat e furnizimit

Për herë të parë shteti pajiset me laborator mobil për kontrollin e cilësisë së derivateve të naftës. Fillojmë me kontrolle drejtpërdrejt në pompat e...

Zhvendosja e Ambasadës rumune nga Tel Avivi në Jerusalem, Kocijançiq: Qëndrimi...

Qëndrimi i BE-së në lidhje me njohjen e Jerusalemit mbetet i pandryshuar, deklaroi sot zëdhënësja e përfaqësues së lartë të Unionit për Politikë të...

Aeroplani aterron në aeroportin e gabuar

Udhëtarët e ”British Airways” në fluturimin për Dyseldorf ishin të befasuar kur aeroplani i tyre aterroi në Edinburg të Skocisë. Siç raporton BBC, deri te...

Cikloni “Idai”, numri i të vdekurve arrin në 750

Numri i viktimave nga cikloni “Idai” i cili para dhjetë ditësh goditi tri shtete në Afrikën e Jugut u rrit në më shumë se...

Rrëmbimi i autobusit plot me fëmijë, rihapet debati italian për shtetësinë

A duhet t’i jepet nënshtetësia italiane brezit të dytë të emigrantëve? Kjo pyetje po dominon përsëri debatin politik në Itali, pas rrëmbimit javën e...

Mbyllet përkohësisht rruga nacionale Kaçanik-Hani i Elezit

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit të Kosovës ka bërë sot të ditur, se për shkak të aktiviteteve ndërtimore në urën 407, për sigurinë publike,...

Haradinaj shkarkon zëvendësministren e Listës Serbe

Kryeministri i Kosovës ka shkarkuar sot zëvendësministren e Drejtësisë Vesna Mikiq. E njëjta dje kishte deklaruar se bombardimet e NATO-s ishin gjenocid ndaj shtetit...

Mbrojtja Sociale, dhjetëra kërkesa nga personat me nevojë

Shteti nuk plotëson as minimumin e kushteve për personat me nevoja të posaçme. Kështu deklaruan vet ata para deputetëve, në debatin për Propozim ligjin...

Tuberkulozi kalon në duart e internistëve

Në vend të pneumatologëve, shërimi i tuberkulozit do të kalojë në duart e specialistëve internist,  pulmologëve apo specialistëve që janë pjesë e zinxhirit të...

Hulumtim EKSKLUZIV: Zaev e Mickoski në panik: Shqiptarët po shtohen shpejt...

Shqiptarët në Maqedoni të Veriut nga viti në vit po shtohen shpejt për nga numri, ndërsa maqedonasit po zvogëlohen shumë, thonë të gjeturat e...

Vuçiq qan para serbëve në përvjetorin e bombardimeve

Me rastin e shënimit të 20-vjetorit të bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë në një solemnitet rasti foli presidenti serb Aleksandar Vuçiq, ndërsa duke aktruar...

“Presidencialet”, KSHZ-ja verifikon listën zgjedhore

Një javë para fillimit të fushatës për zgjedhjet presidenciale, Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) akoma është duke verifikuar listën zgjedhore. Numri i saktë i...

Emri i ri i shtetit do të ngjitet sërish në Qeveri...

Shkronjat të cilat u larguan nga godina e Qeverisë më 11 shkurt do të ngjiten sërish pas zgjedhjeve presidenciale, atëherë kur duhet të shkruhet...

Bujar Osmani: Për PSP-në po bisedohet paralelisht me opozitën dhe deputetët

Për ligjin për PSP-në duhet të punojmë paralelisht në dy drejtime, dhe të mundohemi që të arrijmë konsensus me opozitën dhe të flasim...

Personeli mjekësorë në Strugë preket nga fruthi

Një pjesë e personelit mjekësorë nga spitali i qytetit të Strugës, gjegjësisht 5 persona janë prekur nga fruthi, katër të tjerë vetëm dyshohen. Fruthi...

Kjo është pilotja që bombardoi Serbinë për 200 orë pa u...

Me gradën “Majore”, pilotja amerikane, Nicole Malachowski, është dekoruar me medaljet e çmimet më të larta të Ushtrisë Amerikane si “Meritorious Service Medal”, “Air...

Ministria e Drejtësisë fton opozitën shqiptare në negociata për PSP-në

Lëvizja Besa pranon se ka marrë ftesë nga Ministria e Drejtësisë për t’u përfshirë në negociata për Ligjin për Prokurorinë Publike, gjegjësisht të ardhmen...

Gropa të çuditshme hapen në Kumanovë dhe Manastir

Gropë me thellësi prej 5-6 metra është hapur në oborrin e shtëpisë së familjes Aziroviq në Kumanovë. Gropa është me diametër prej rreth 60...

Ja kush mund të përfitojë pensionin social në Maqedoninë e Veriut?

Në Kuvend ende po qëndron Ligji për çështjet sociale, që rregullon edhe pensionin social për të moshuarit mbi 65 vjet që nuk kanë asnjë...

Propozim-ligji për mbrojtje sociale para Komisionit kuvendor amë

Propozim ligji për mbrojtje sociale sot do të jetë para deputetëve në Komisionin kuvendor për punë dhe politikë sociale. Për Propozim ligjin, javën e kaluar...

Presidentii grek: Maqedonia e Veriut ta respektojë plotësisht Marrëveshjen e Prespës

Greqia e mbështet perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut, por nevojitet respektim i plotë i të drejtës ndërkombëtare dhe implementim të rregullt të Marrëveshjes...

Digjet një hapësirë e pyjeve në Kumanovë dhe në Likovë

Ekipet e filialit të Kumanovës së “Pyjeve të Maqedonisë”, në mëngjes me dy ekipe të të punësuarve po tentojnë që ta lokalizojnë zjarrin i...

23 aksidente gjatë vikendit në Shkup

Gjatë fundjavës së kaluar në Shkup janë sanksionuar 159 shoferë për vozitje të shpejtë, 16 shoferë kanë kaluar udhëkryqin në dritën e kuqe të...

Zaev dhe Spasovski sot në tribunë të organizuar në qytetin e...

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i MPB-së Oliver Spasovski do të marrin pjesë në një tribunë që do të mbahet në Kumanovë në ish-sallën...

BBC: Lufta e Kosovës, konflikti që nuk do të largohet

Më 24 mars të vitit 1999, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e saj perëndimorë filluan një fushatë bombardimi mbi Serbinë që i...

Vazhdon gjykimi për rastin “Titanik” të PSP-së

Në Gjykatën Penale sot duhet të vazhdojë gjykimi për rastin “Titanik” të Prokurorisë Speciale Publike lidhur me parregullsitë zgjedhore. Kryetar i Këshillit Gyjqësor është gjykatësi...

Dimitrov në Grac në debatin për Marrëveshjen e Prespës dhe për...

“Në Evropë përmes Prespës: Integrimi evropian i Maqedonisë së Veriut” është tema e ligjeratës, të cilën shefi i diplomacisë Nikolla Dimitrov do ta mbajë...

Qëndresa Sadriu bëhet deputetja e parë shqiptare në parlamentin e Cyrihut...

Ndonëse ende nuk janë numëruar të gjitha votat e zgjedhjeve që janë mbajtur sot për Parlamentin e Kantonit të Cyrihut, Qëndresa Sadriu nga Partia...

Greqi: Autobuzi turistik shqiptar përfundon në “kanal”

Një autobuz turistik me 57 pasagjerë ka dalë jashtë asfaltit të rrugës dhe ka përfunduar ne kanal. Ngjarrja ka ndodhur në autostadën Egnatia, menjëherë...

Zjarr i madh në afërsi të TEC “Osllomej” në Kërçovë

Zjarr i madh pyjor prej mbrëmë ende është aktiv në rajonin verior të komunës së Kërçovës në afërsi të TEC “Osllomej” deri në fshatin...

Zeqiri: Nuk duhet të shkurtohen shtesat

Në një intervistë për Alsat akademiku Izet Zeqiri vlerëson se arsyetimet e Qeverisë lidhur me shtesat nuk qëndrojnë pasi sipas tij kjo masë nga...

Aksident i rëndë në rrugën Gostivar-Kërçovë, disa të plagosur

Në përplajsen e dy makinave në rrugën magjistrale Gostivar – Kërçovë janë lënduar të paktën gjashtë persona. Sipas informacioneve fillestare, aksidenti ka ndodhur rreth orës...

LSDM: Përkushtimi i institucioneve në luftën kundër kontrabandimit të emigrantëve jep...

Efikasiteti i institucioneve jep rezultate, trefish është rritur parandalimi i kontrabandimit të emigrantëve. Përkushtimi i indtitucioneve në luftën kundër kontrabandimit të emigrantëve hep rezultate. Sipas të...

Tiketat e regjistrimit të veturave shkojnë në “histori”

Shoferët nuk do të jenë të obliguar tani e tutje të paguajnë për tiketat e regjistrimit të veturës të cilat vendoseshin në dritaren e...

Rajoni mbyll kazinotë, në Maqedoni “lulëzojnë” (VIDEO)

Në të gjitha qytetet e Maqedonisë pothuajse më lehtë është të gjesh një bastore sesa një barnatore. Ndërsa në rajon, shtetet po mbyllin bizneset...

Tetovë: ”Marimanga” nuk e kursen as veturën e policisë (VIDEO)

Sot në qendër të Tetovës në sheshin ”Iliria” një Marimanga është ndalur që ta ka.pë veturën e zyrtarëve policor. Ata arritën në momentin kur po...

Menduh Thaçi në manifestimin qendror në Gllogjan (FOTO)

Kryetari i Partise Demokratike Shqiptare z.Menduh Thaçi me ftesë të kryeministrit të Kosoves z.Ramush Haradinaj mori pjesë në manifestimin qendror që u mbajt në...

Pengohet një sulm ndaj ministrit finlandez

Një ministër finlandez ka tentuar ta sulmojë “një mashkull i rrezikshëm dhe agresiv” gjatë një tubimi zgjedhor në qytetin Vantaai jo larg Helsinkit, bën...

Selimi tregon pse Thaçi nuk është president i tij dhe as...

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi në intervistën dhënë për KosovaPress ka folur edhe për raportin e tij me të parin e vendit, ku...

Veseli takohet me Xhaferin: Ju jemi mirënjohës përjetë

“Shteti ynë fqinj ka dhënë kontribut të çmuar duke hapur rrugët e bashkëpunimit për forcat e NATO-s" Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli,...

Shkup, shënohet 20 vjetori i sulmeve të NATO-s

Me ndërhyrjen e NATO-s  kundër forcave serbe gjatë luftës së Kosovës 20 vite më parë, u parandalua gjenocidi në Kosovë në një kohë kur...

Zejno Bajrami, shahist me shikim të dëmtuar dhe shumë çmime

Zejno Bajrami është shahisti shqiptar që merr pjesë në garën evropiane të shahut që mbahet këto ditë në Shkup. Ajo që e dallon atë...

Presidencialet, partitë s’japin detaje për kostot e fushatës

LSDM dhe VMRO-DPMNE do të mbështesin financiarisht fushatat e kandidatëve për president Stevo Pendarovski dhe Gordana Siljanovska, po pa saktësuar se sa para do...

Ivanovska: Do ndjekim administratën në fushatë

Kryetarja e Komisionit kundër korrupsionit, Biljana Ivanovska në intervistën javore për “Radio Evropa e Lirë” paralajmëroi se Komisioni do të ndjek nëse punonjësit e...

Ndahet nga jeta gazetarja shqiptare pas një goditje në zemër

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Kosovë. Gazetarje e medias online “Telegrafi”, Qendresa Rashiti Hulaj ka humbur jetën si pasojë...

Analizë, “ballkanizimi” i BE-së është i rrezikshëm

Dukuria kur elitat vendase punojnë për t’u shërbyer fuqive të mëdha konsiderohet tipike ballkanike, por antropologu bullgar, Ivajlo Ditchev, vëren se kjo po përhapet...

OPINIONE