2 C
Skopje
Tuesday, January 22, 2019
Home Lajme Kosovë-Shqipëri

Kosovë-Shqipëri

Meta vizitë në Malin e Zi: Të zgjidhim pengesat që hasin...

Presidenti Ilir Meta po zhvillon një vizitë zyrtare në Mal të Zi, ku u prit në ceremoni shtetërore nga Presidenti i Malit të Zi,...

Thaçi i dorëzon delegacionit dokumentacionet e dialogut, s’ka asnjë draftmarrëveshje me...

Shpend Ahemti, bashkëkryesues i delegacionit shtetëror për dialog me Serbinë, pas takimit me presidentin Hashim Thaçi, tha se kanë pranuar dokumentacionin për marrëveshjet e...

Këto ishin fjalët e fundit të presidentit Rugova para se të...

Po të ishte gjallë, ish presidenti i Kosovës Ibrahim Rugova, sot do të mbushte 73 vjet. I ndjeri ka lindur me 2 dhjetor të...

Arkivi komunal i Prishtinës shënon 50 vjetorin e themelimit, sfidë mbetet...

Arkivi komunal i Prishtinës shënoi 50 vjetorin e themelimit.Kryetari i Arkivit komunal të Prishtinës, Abaz Makolli me rastin e kësaj ceremonie shpjegoi para nxënësve...

Mediat serbe: Palaui pezulloi vendimin për njohjen e Kosovës

Republika e Palauit do ta shqyrtojë vendimin për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Kështu thuhet në notën që presidenti i Palauit Tomi Remenges ia ka...

Fillon trajnimi bazik i kadetëve të Policisë së Kosovës

Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike, filloi trajnimi bazikë i gjeneratës së 54-të, të Policisë së Kosovës. Kolonel Milorad Corac drejtor i Departamentit për...

​Thaçi takon Lushtakun: Krenohemi me të kaluarën, besojmë në të ardhmen

Presidenti Hashim Thaçi, ka takuar Sami Lushtakun, i cili javë më parë është ftuar nga Prokuroria Speciale e Dhomave të Specializuara në Gjykatën Speciale...

Fqinjët kundër korrigjimit të kufijve: Marrëveshja Kosovë-Serbi nuk duhet të rrezikojë...

Dy kundërshtarët e idesë së Thaçit e Vuçiqit për korrigjim të kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Ilir Meta dhe Milo Gjukanoviq kanë thënë se...

Dekretohen dhe betohen 37 gjyqtarë të rinj, 7 prej tyre serbë

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sot ka dekretuar 37 gjyqtarë të rinj të Republikës së Kosovës. Në një ceremoni solemne para presidentit Thaçi, gjyqtarët e...

Thaçi nuk komenton asgjë për takimin e paralajmëruar me Ekipin Negociator

Presidenti i vendit Hashim Thaçi do të takohet sot me kryesuesit e Ekipit Negociator, Fatmir Limajn dhe Shpend Ahmetin. Por në lidhje me këtë takim...

Shkollat pa ngrohje, protestë në Gjirokastër

Nxënës, prindër dhe mësues protestuan në shkollën 9-vjeçare “Urani Rumbo” në Gjirokastër për shkak se mungon ngrohja. Shumë prindër kanë refuzuar të sjellin fëmijët...

Gjykata e Tiranës dënon Lulzim Bashën, Balla: Vendim historik

Gjykata e Tiranës ka dënuar sot për shpifje kreun e PD-së Lulzim Basha. Bëhet fjalë për shumën 50 mijë lekë gjobë për shkak të padisë...

Vazhdon bojkoti në Fakultetin e Shkencave të Natyrës

Vazhdon bojkoti në Fakultetin e Shkencave të Natyrës. Studentët artikulojnë arsyet përse protesta duhet të vazhdojë, për aq kohë sa qeveria zvarrit dhe i bishtnon...

Kurioziteti/ Në 8 vjet, Ilir Meta udhëton gjithmonë jashtë shtetit në...

Ditën e sotme, faqja e Presidencës lajmëron se Presidenti i Republikës është nisur në një vizitë zyrtare në Malin e Zi, ku do të...

Bahri Shaqiri, nga shef i SHISH, u katapultua si anëtar i...

Bahri Shaqiri, pas lënies së postit si Shef i SHISH, pati një afrim të fortë me LSI duke u zgjedhur në strukturën më të...

PS kundër propozimit për Bahri Shaqirin: Është i LSI-së

Propozimi i Presidentit Ilir Meta, që Bahri Shaqiri të drejtojë institucionin e Kontrollit të Lartë të Shtetit, ka shkaktuar reagimin e menjëhershëm të mazhorancës...

E spiunuan shokët, policia kap me patentë false të riun në...

"Pas një informacioni, adresuar Policisë së Shtetit në rrjetet sociale mbi një shtetas që drejtonte mjetin me një patentë të falsifikuar ( me foton...

LSI, Kryemadhi: Në qershor, edhe zgjedhje të përgjithshme

Monika Kryemadhi, kryetare e Lëvizjes Socialiste për Integrim, zhvilloi këtë të dielë një takim me strukturat në Skrapar, nga ku u bëri thirrje jo...

Kënga e Era Istrefit, e xhiruar në Kishë Ortodokse serbe dhe...

Edhe veprimet e artistëve, ishin përdorur për konsume politike nga ana e serbëve, lidhur me Kishën Ortodokse, në qendër të Prishtinës. Vite më parë, artistja...

Shala: Taksa s’i prishë raportet e Kosovës me Amerikën

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga Nisma, Haxhi Shala, e ka quajtur taksën 100% ndaj produkteve serbe si temë të konsumuar. Ai ka thënë se...

Vuçiq: Para këmbimit të territoreve duhet zgjidhur “disa çështje më të...

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq iu ka përgjigjur presidentit të Kosovës Hashim Thaçi i cili dje kishte thënë se këmbimi i territoreve ndërmjet dy...

Vret qenin, arrestohet serbi

Është arrestuar një i dyshuar serb për shkak se kishte shtënë me armë dhe e kishte vrarë një qen endacak. “Nga i dyshuari është konfiskuar...

Vazhdojnë martesat ndërmjet shqiptareve dhe serbëve, shikoni ku është mësiti

Nuk janë të pakta rastet e shqiptareve që për martesë zgjedhin burra serb. Madje, tash kjo po bëhet përmes agjencive që aktivitetin e tyre...

Thaçi: Presidenti Rugova ishte njeri i dialogut dhe angazhimeve unifikuese

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova në 13 vjetorin e vdekjes. Presidenti Thaçi ka thënë se ish-presidenti...

Thaçi dhe komandanti i KFOR-it flasin për situatën politike dhe të...

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka takuar sot komandantin e KFOR-it, Lorenzo D’Addario, me të cilën ka biseduar për situatën politike dhe të sigurisë...

Krasniqi: Më mirë të shkohet në zgjedhje se të hiqet taksa...

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi, i ka kërkuar qeverisë të mos heqë dorë nga taksa e vënë para 2 muajsh. Sipas...

Haradinaj përkulet para varrit të Rugovës, thotë fjalë të mëdha për...

Në 13 vjetorin e vdekjes së ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, kryeministri Ramush Haradinaj ka bërë homazhe tek varri i tij. I pari i Qeverisë,...

Nesër takimi për heqjen e taksës

Të martën, me ftesë të kryetarit të Kuvendit Kadri Veseli pritet të takohen kryeministri Ramush Haradinaj dhe ambasadori amerikan në Prishtinë Philip Kosnett për...

Therje me thikë mes të miturve në Prishtinë

Në rrugën “Eqrem Çabej”, Prishtinë, ka ndodhur dje një therje me thikë mes të miturve.“Viktima mashkull K-Shqiptar (i mitur) ka pësuar lëndime trupore, pasi...

4 të lënduar në një aksident trafiku në Vushtrri

Një aksident trafiku me të lënduar është raportuar sot rreth orës 7:00 të mëngjesit, në fshatin Shtitaricë të Vushtrrisë.Nga të dhënat e para nga...

Haradinaj për taksën: Bora do të shkrihet dikur

Kryeministri Ramush Haradinaj nuk ka dashur të komentojë nëse do të hiqet taksa ndaj produkteve serbe, ose do të bjerë Qeveria nëse ajo nuk...

Thaçi i dorëzon sot Ekipit Negociator dokumentet e dialogut

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do t’i dorëzojë sot ekipit negociator dokumentet zyrtare që ndërlidhen me procesin e deritanishëm në Bruksel. Thaçi ua ka bërë...

Dialogu me Serbinë, Presidenti Thaçi ‘hap letrat’ me ekipin negociator

Presidenti Hashim Thaçi pritet sot t’ia dorëzojë Ekipit Negociator dokumentacionin për mbarëvajtjen e bisedimeve në Bruksel me Serbinë. Partitë opozitare shprehen skeptike se i...

“Jonuz Musliu, lideri i luftës dhe paqes”

Jonuz Musliu me veprat e tij do të mbetet personalitet i kohës, duke lënë gjurmë të mëdha në historinë e kombit. Kështu u tha në...

Thaçi: Nuk do të ketë “Shqipëri të madhe” as “Kosovë të...

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka deklaruar se nuk do të ketë as “Shqipëri të madhe”, as “Kosovë të madhe”, pasi në vend të...

Thaçi: Marrëveshja me Serbinë, largim i kufijve sipas modelit evropian

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka treguar se çka ka thënë në një intervistë për Agjencinë e Lajmeve të Austrisë “APA”, duke thënë se...

Bahtiri: Dëshmorët ranë për bashkim e jo për ndryshim kufijsh

Nën përkujdesjen e kryeparlamentarit të Kosovës, Kadri Veseli, sot në Mitrovicë u mbajt akademi përkujtimore kushtuar dëshmorëve të kombit, Sami Gashi dhe Afrim Hajrizi. I...

Thaçi për “Tiroler Tageszeitung”: Nuk do të ketë kufij monoetnik mes...

Gazeta austriake “Tiroler Tageszeitung” ka thënë se Hashim Thaçi i sheh planet për një shkëmbim të territorit me Serbinë, si mënyrën më e mirë...

Veseli takon Remin: UÇK luftoi në anën e drejtësisë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli, ka takuar ish komandantin e UÇK-së për Zonën Operative të Llapit, Rrustem Mustafa...

Thaçi takon Ramën (Foto)

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçin është takuar me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Lajmi e ka bërë të ditur kryeministri Rama, përmes publikimit të një...

Krasniqi: Argatin e kujt po e bëjnë udhëheqësit e politikës shqiptare

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në politikën shtetërore të Kosovës dhe Shqipërisë e veçmas...

Fatmir Sejdiu tregon mesazhin që ia përcolli presidenti Ibrahim Rugova 10...

Ish-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu në prag të 13 vjetorit të vdekjes së Presidentit Ibrahim Rugova, ka folur për raportet që ka pasur ai...

Daçiq: Taksa “lojë” e përbashkët e kreut shtetëror të Kosovës, por...

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, duke komentuar thirrjen indirekte të presidentit Thaçi drejtuar kryeministrit Haradinaj për heqjen e taksës ndaj mallrave...

Ksamili renditet në pikat turistike kryesore për 2019-n

Gazeta prestigjoze britanike Express, ka renditur Kasmilin si një nga destinacionet turistike kryesore për t’u vizituar gjatë këtij viti. Ksamili në Shqipërinë e Jugut është...

Halil Kastrati, më 17 shkurt dhuron 17 banesa për familjet në...

Halil Kastrati nga Jetimat e Ballkanit, vazhdon të jetë njëri nga humanistët më të mëdhenj në Kosovë. I ftuar në emisionin Oxygen, konfirmoi se më...

Pesë kushtet për ngritjen e aktakuzave nga Gjykata Speciale

Zyra e Prokurorisë së Specializuar të Republikës së Kosovës e zhvendosur në Hagë nisi intervistimet. Si funksionon kjo strukturë dhe cilat janë kushtet për...

Greva e mësimdhënësve në Kosovë, kryetari Bahtiri: Do të kërkojë mësues...

Kryetari i Mitrovicës thotë se mësimi duhet të vazhdojë Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri ka ftuar mësimdhënësit të ndalin grevën dhe që nga...

Lirohen dy ushtarët e FSK-së pasi u intervistuan për tre orë...

Janë liruar dy pjesëtarët serb të Ushtrisë së Kosovës të cilët ishin ndaluar herët në mëngjes nga autoritetet serbe në pikë kalimin kufitar në...

Mërgimtari që kishte hyrë në kredi për të ndihmuar UÇK-në

Se Lugina ka dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm për çlirimin e Kosovës e dëshmon edhe Ruzhdi Shabani mërgimtar nga Lugina gjegjësisht nga fshati Zarbincë...

Agjencia Qendrore e Prokurimit anulon tenderin e “Plazmave”

Agjencia Qendrore e Prokurimit është përfshirë në skandalin e 23,5 milionë eurosh, për kërkesën për blerje të produkteve nga Serbia edhe për kundër taksës...

Paloka: Protestë deri në rrëzimin e Ramës

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka në një komunikim me mediat, informoi lidhur me vendimet e marra gjatë mbledhjes së sotme të Këshillit Kombëtar...

Tiranë, Rama nxjerr jashtë studenten se i ndërpreu fjalën

Një incident ka ndodhur në Qytetin Studenti në Tiranë ndërmjet kryeministrit të Shqipërisë Edi Ramës dhe një studente, ndërkohë që po prezantohej projekti i...

Janë ndaluar dy pjesëtarë serbë të FSK-së në Jarinjë, Haradinaj kërkon...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka njoftuar se dy pjesëtarë serbë të Forcës së Sigurisë së Kosovës janë ndaluar nga autoritetet serbe, në vendkalimin...

Haradinaj flet për refuzimin e vizës: Besimi im në ShBA-në nuk...

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka deklaruar se mosdhënien e vizës nga Shtete e Bashkuara të Amerikës nuk e ka lëkundur besimin e tij...

Mustafa: Specialen na imponuan

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se Gjykata Speciale i është imponuar Kosovës. Mustafa foli për kohën kur ai ishte kryeministër...

Rama-pedagogëve: Mos më detyroni të bashkohem me studentët kundër jush!

Kryeministri Edi Rama u tregua i ashpër sot me pedagogët duke i bërë përgjegjës për plagjiaturat në doktoraturat dhe punimet shkencore. Gjatë diskutimit për...

Arrestohet 23-vjeçari, mbante armë e drogë

Një 23-vjeçar është arrestuar nga policia në Prizren pasi nga hetimet e kryera konfiskonte armë e drogë. Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria për Hetimin e...

Imazhe të forta/ Mehmeti i vdekur në shtrat, Hoxha instrukton hetuesit

Vetëvrasja sipas versionit zyrtar të kohës apo vrasja e dyshuar e kryeministrit më jetëgjatë të Shqipërisë, Mehmet Shehut, më 18 dhjetor të vitit 1981,...

Deputeti shqiptar zbulohet se kujt ia ka vjedhur temën e doktoraturës?!

Me doktoraturë të kopjuar rezulton të jetë kreu i grupit parlamentar socialist, zoti Taulant Balla. Kjo plagjiaturë e bën më të rëndë skandalin për...

Vrau e hodhi në det studenten, shqiptarit i zbulohet një tjetër...

Nuk kanë të sosur telashet e rënda për shqiptarin Aleksandër Luca, në burg në Greqi, si një nga të akuzuar për vrasjen dhe hedhjen...

Meta pret në takim kampionët e xhudos: Janë model suksesi!

Presidenti Ilir Meta ka pritur në një takim kampionët shqiptarë të xhudos nga Kosova, Majlinda Kelmendin, Shpat Zekan, Erza Muminoviq, Akil Gjakovën  të shoqëruar...

Pedagogët e Filologjikut nisin grevën të hënën, ja çfarë kërkojnë

Pedagogët e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë pas një mbledhje të zhvilluar sot kanë dalë me vendimin për të nisur grevën ditën e hënë,...

Pas presionit të SHBA-së për heqjen e taksës deklarohet Kadri Veseli

Pak ditë pas raportimeve se SHBA ka kërkuar urgjentisht heqjen e taksës ndaj produkteve serbe, është deklaruar Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli,...

Të shtunën zgjidhet kupola drejtuese e PD, të gjitha kandidaturat i...

362 anetaret e Keshillit Kombetar do te votojne te shtunen per njerezit qe do te drejtojne partine demokratike pergjate 4 viteve te ardhshme. Keshilli do...

Meta dekreton shkarkimin e Bushatit dhe emërimin e Edi Ramës ministër

Presidenti i Republikës dekretoi shkarkimin e Ditmir Bushatit si ministër i Jashtëm dhe emërimin në vend të tij të kryeministrit Rama. “Emërimi i Kryeministrit edhe...

Mashtrimi me TVSH, lirohen 9 nga 12 të arrestuarit

Gjykata ka liruar 9 nga 12 të arrestuarit për mashtrimin me skemën e TVSH​, të cilët akuzohen për evazion fiskal me vlerë 18 miliardë...

Pakti për Universitetin, PD: Shfaqje e neveritshme!

Partia demokratike përmes deputetes, Albana Vokshi ka cilësuar prezantimin e Paktit për Universitetin nga kryeministri Edi Rama dhe kabineti i tij, si një...

Kryemadhi: Opozita e vendosur për rrëzimin e Edi Ramës. Rrëzimi i...

Vendimi i opozitës së bashkuar për të rrëzuar Edi Ramën nuk është thjesht dhe vetëm një artikulim, por edhe një vendim i institucionalizuar. Këtë...

MTI paralajmëron masa për shitësit e derivateve që nuk i vendosin...

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë nuk do të tolerojë mosrespektimin e udhëzimit administrativ, i cili obligon pikat shitëse të derivateve të vendosin çmimet në...

Sejdiu për Komisionet Hetimore Parlamentare: Shumë zhurmë për asgjë

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga PSD-ja, Dardan Sejdiu, ka folur për disa komisione hetimore parlamentare, që janë iniciuar në sesionin e kaluar të...

​Daçiq paralajmëron edhe një çnjohje për Kosovën, reagon Shpend Ahmeti

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka deklaruar se edhe një shtet pritet ta tërheqë njohjen e Pavarësisë së Kosovës. Sipas b92,...

Punëtorët e RTK-së paralajmërojnë protesta: Nuk do të lelojmë që mediumi...

Sindikata e Punëtorëve të RTK-së njofton se nëse nuk kalon ligji i ri për RTK-në në seancën e parë të Kuvendit për këtë vit,...

Zbardhet plani suprizë i Hazirit për LDK-në

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Bekim Haxhiu po i sheh si kërkesë për të hyrë në qeveri, deklaratat e nënkryetarit të LDK-së...

Skandali me mishin e prishur, Komuna e Pejës pa inspektor të...

Gjatë ditës së djeshme KALLXO.com ka publikuar lajme dhe fotografi rreth skandalit me mishin e prishur i cili është gjetur në Pejë, dhe po...

Falënderoi Putinin për vizitë, Vuçiq ka një lutje për të në...

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq pas vizitës së presidentit rus, është paraqitur në konferëncë për media e në të cilën, ai i bëri thirje atij...

Vuçiq i përgjigjet Veselit, tregon se çfarë i ka thënë Putin...

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, i është kundërpërgjigjur menjëherë deklarimeve të kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veselit, se Rusia është duke...

Konfuzioni dhe migrimi i heshtur i serbëve në jug të Ibrit

Çdo vit në komunën e Graçanicës, por edhe në mbarë pjesën e Kosovës në jug të Ibrit, ka gjithnjë e më pak nxënës serb...

VV: Qeverisja e Gjinit zapton zyren e tenderëve në Komunën e...

Investimet kapitale, realizimi i projekteve dhe cilësia e investimeve varet në masë të madhe nga prokuromi publik i Komunës. Që nga plani i prokurimit,...

Historiani Beshlin: Rusia dëshiron ta përdorë Kosovën për destabilizim të Evropës

Historiani Milivoj Beshlin ka deklaruar se është në interes të Rusisë që të ketë konflikt të ngrirë kur bëhet fjalë për Kosovën, sepse kështu...

Selimi rikthehet në qeli

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe Forcës së Sigurisë së Kosovës, Sylejman Selimi, është kthyer në burg. Selimi kishte qenë i shtrirë për 12...

Xhamia e Namazgjasë, më e madhja në Ballkan, do të hapet...

ANKARA (AA) - Xhamia e Namazgjasë, e cila po ndërtohet nga ana e Drejtorisë së Çështjeve Fetare të Turqisë dhe Fondacionit Diyanet (TDV) në...

Konjufca i Vetë Vendosjes: Thaçi s’është transparent

Drejtuesi i Grupit Parlamentar dhe anëtari i kryesisë së Lëvizjes, Glauk Konjufca ka folur rreth mungesës së Presidentit Thaçi në Kosovë tani e 10...

Petroviq: Serbia duhet ta njohë Kosovën dhe t’i vërë sanksione Rusisë

Në ditën që presidenti rus Vladimir Putin qëndroi (dje) në Beograd, artisti serb Çedomir Petroviq, në gazetën “Danas” shkroi një artikull për marrëdhëniet Serbi...

Haradinaj takon studentët e Vjenës dhe Venedikut, i njofton për gjendjen...

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur në takim 120 studentë të Universiteteve të Vjenës dhe Venedikut. I pari i ekzekutivit ka thënë se studentët i ka...

Veseli: SHBA-të nuk kanë kërkuar heqjen e taksës

Kryetari i Kuvendit i pyetur nëse SHBA-të kanë kërkuar nga Qeveria heqjen e taksës 100 për qind ndaj mallrave serbe, tha se nuk ekziston...

Meta firmos dekretet, shkarkohet Bushati, Rama dhe ministër i Jashtëm

Presidenti shqiptarë Ilir Meta ka dekretuar sot emërimin e kryeministrit Edi Rama edhe në postin e ministrit të Jashtëm. Mësohet se kreu i shtetit...

Kosovë, presidenti Thaçi ka 10 ditë që mungon

Ka më shumë se 10 ditë qëkur presidenti Hashim Thaçi nuk është shfaqur në publik. Vendndodhja e presidentit Thaçi vazhdon të mbetet e fshehtë. Por,...

Putin: Policia serbe ka të drejtë të jetë në Kosovë

Presidenti rus Vladimir Putin gjatë vizitës në Serbi ka thënë se pozicioni i Rusisë për çështjen e Kosovës është i njohur. “Ne jemi në favor...

“Evropa kreative”, zyra që integron Kosovën në rrjetet evropiane të kulturës

Të enjten në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës është bërë hapja e zyrës për programin “Evropa kreative në Kosovë” nga ministri i Kulturës, Kujtim Gashi....

Videoja që po “shkund” Kosovën, i moshuari rënkon nga dhimbjet, mjekët...

Drejtori i SHSKUK-së Basri Sejdiu, me tu publikuar video e të moshuarit nga Klinika Emergjente, ka reguar menjëherë duke inspektuar nga afër rastin. Ai ka...

Rrahje e vjedhje në Obiliq

Dje në qytetin e Obiliqit ka ndodhur një rrahje mes dy meshkujve, ku njëri prej tyre është trajtuar për lëndimet e marra. Policia thotë se...

Gjendet e shtrirë në rrugë një 14 vjeçare në Prishtinë

Një vajzë 14 vjeçare është gjetur e shtrirë në rrugë me disa lëndime. Rasti ka ndodhur dje rreth orës 13:50 në Prishtinë. Policia përmes raportit...

Arrestohet një person në Vlorë, në kërkim për armëmbajtje pa leje

Policia e Vlorës komunikoi se ka arrestuar një 41-vjeçar, i shpallur në kërkim për veprën penale: “prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve pa...

Arbana Xharra: Aleanca turko-serbe-ruse, rrezik i madh për Kosovën

Gazetarja Arbana Xharra thotë se Ballkani rrezikohet nga një aleancë turko-serbe-ruse, e cila po shfrytëzon edhe boshllëkun e lënë nga SHBA në rajon. Në një...

Maliqi: Fuqitë botërore po e përkrahin marrëveshjen Kosovë-Serbi por s’po flasin...

Analisti politik Shkëlzen Maliqi, ka vlerësuar se nuk është e favorshme të humbet kohë derisa Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë...

Banka Botërore: Kosova me rritjen më të madhe ekonomike në rajon

Rritja ekonomike në Kosovë këtë vit dhe në dy vitet e ardhshme, pritet të arrijë në 4.5 për qind, thuhet në raportin e fundit...

Shqipëria eksportoi në Kosovë 44.5% më shumë në dhjetor 2018 sesa...

Bllokada ndaj mallrave të Serbisë e Bosnjë-Hercegovinës, aplikuar nga Qeveria e Kosovës që nga 21 nëntori i vitit që sapo lamë pas, ka dhënë...

Jakup Kastrati: Jami gatshëm të dëshmojë në Speciale për arrestimin tim...

Më 30 tetor të vitit 1998, katë pjestarë në uniformë të UÇK-së, Skender Hoti nga Carralluka, Demush Laci- Krasniqi nga Vllashki Drenofci, Fehmi Kryezi...

Isufi kërkon të shtohen masat ndaj Serbisë

Shefi i Grupit parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ahmet Isufi, kategorikisht është shprehur kundër heqjes së taksës prej 100 përqindësh për...

Bechtel – Enka ende nuk i ka raportuar Ministrisë për vonesat...

Ministria nuk ka fajësuar konsorciumin e as veten Pavarësisht afatit shtesë për përfundimin e autostradës ‘Arbën Xhaferi’, konsorciumi turko-amerikan Bechtel-Enka, nuk ka arritur ta...

Kryesindikalisti i “Trepçës” merr pagë mujore rreth 2 mijë euro

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Punëtorëve të “Trepçës”, Shyqyri Sadiku, në bazë të dokumenteve që ka siguruar gazeta “Zëri” shihet se ai si...

Vazhdon greva e mësuesëve dhe mjekëve në Kosovë

Derisa mësimdhënësit dhe personeli mjekësor janë në grevë me kërkesë të rritjes së pagave, një rritje e tillë vlerësohet se nuk është e mundur...

Presidenti e harron Luginën e Preshevës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë vitit të kaluar kishte dhënë idenë për bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën, siç thoshte, në kuadër...

Ftesa të reja nga Gjykata Speciale për ish-zyrtarë të UÇK’së

Përveç intervistimit të disa prej ish-eprorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, ftesa për intervistim nga Specialja kanë marrë...

Komersant: Moska kundër korrigjimit të kufijve, Serbia me këtë e njeh...

Vizita e presidentit Vladimir Putin në Beograd ka rëndësi politike dhe duhet të jetë përgjigje në pyetjen e parimit: nëse Serbia është e gatshme...

Gjykata merr vendim për Haki Rugovën

Nënkryetari i LDK-së, Haki Rugova është deklaruar i pafajshëm para Gjykatës për akuzën “konflikt interesi”.Këtë për KALLXO.com, e konfirmoi zëdhënësja për informim në Gjykatën...

Putini në Beograd, me Vuçiqin do të flasë edhe për Kosovën

Presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin arriti në Beograd. Në aeroportin e Beogradit me një ceremoni mirëpritëse atë e përshëndeti presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. Putini...

Tenderi me qumështin, Prokuroria nis hetimet ndaj Shpend Ahmetit

Ish-bashkëpartiakët e tij të dikurshëm, aktivistë të Vetëvendosjes, ditë më parë kanë bërë kallëzim penal ndaj kryetarit të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, për...

Ministrat e rinj të Shqipërisë betohen tek Meta, mungon Rama

Emrat e rinj të kabinetit qeveritar të Shqipërisë u betuan para Presidentit Ilir Meta. Në këtë ceremoni vihet re mungesa e kryeministrit të Shqipërisë Edi...

Sarajeva: Kosova, gati për të negociuar heqjen e taksës

Kosova ka pranuar kërkesën e Bosnjës për negociatat mbi shfuqizimin e taksës 100 për qind për mallrat e saj – konfirmoi të enjten nga...

Pas Kosovës, Han sot do të vizitojë edhe Shqipërinë

Ishte njoftuar paraprakisht se Komisioneri europian për Zgjerimin, Johannes Hahn do të vizitonte Kosovën këtë të enjte, por tashmë është zyrtarizuar edhe një ndalesë...

Bëhen horë Daçiq e Vulin, plasin të qeshurat në sallë

Në një situatë qesharake janë përfshirë dy ministrat e Vuçiqit, Ivica Daçiq dhe Aleksander Vulin. Gjatë një organizimi të ambasadës së Norvegjisë në Beogard,Vulin...

Katër jetim me nënën e tyre u bënë me banesë të...

Kater jetim me nenen e tyre u bene me banese te re Ketij gezimi ju bashkua policia e Gjilanit dhe mesuesja e femijeve Kur gezohet jetimi...

Thaçi: Nuk ka marrëveshje të nënshkruar, do ta takoj Ekipin negociator

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë ka deklaruar se nuk ekziston asnjë marrëveshje e nënshkruar me Serbinë,...

Thaçi: Vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës ishte goditje për...

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi në 37 vjetorin e vrasjes së vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës tha se Si veprimtarë të një ideali dhe...

Dëgjone këtë muzikë perlë nga vëllezërit Gërvalla (Video)

Sot janë bërë 37 vjet nga vdekja e Jusuf e Bardhosh Gërvallës. Jusufi e Bardhoshi së bashku edhe me shokun e tyre Kadri Zekën kanë...

Ferizaj: ​Godet me thikë vëllanë e vet

Një person është arrestuar në Ferizaj, pasi që i njëjti ka sulmuar fizikisht duke e goditur me thikë vëllain e tij. Viktima ka pësuar lëndime...

Opozita vendos, Basha: Do të ketë protesta deri në rrëzimin e...

Pas votimit të emrave të rinj të ministrave, opozita në Shqipëri ka paralajmëruar protesta për të kundërshtuar qeverisjen e Edi Ramës. Lideri i Partisë Demokratike,...

Haradinaj mirëpret çdo këshillë nga Hahn për taksën

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka thënë se mirëpret çdo këshillë që vjen nga Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, lidhur me...

Veriu i Kosovës mbushet me flamuj rus dhe foto të Putinit

Me rastin e vizitës së sotme të presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, në Beograd, sot veriu i Kosovës ka gdhirë me flamuj rusë dhe...

Haradinaj bëri homazhe te shtatorja e Gjergj Kastriotit Skënderbeut

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë sot homazhe te Shtatorja e Gjergj Kastriotit Skënderbeut, me rastin e 550 vjetorit të vdekjes...

DW: Pse Gent Cakaj nuk është si Sebastian Kurz

“Deri para një viti, vështirë se çdo shqiptar e dinte emrin Gent Cakaj. Tani 28-vjeçari kosovar është në buzët e të gjithëve. Edi Rama,...

Haradinaj flet për vizitën e sotme të Johannes Hahn

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur sot rreth vizitës së Komisionerit për Zgjerim të Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, që do t’i bëjë sot...

Haradinaj i përgjigjet Putinit: Rusia destabilizon Ballkanin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i është përgjigjur presidentit rus Vladimir Putin që për mediat serbe tha se SHBA-ja është faktor destabilizues në Ballkan. Haradinaj...

Edhe Memli Krasniqi përkrah SHBA’së, thotë se duhet të shqyrtohet heqja...

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka folur për kërkesën e Shteteve të Bashkuara ndaj Qeverisë së Kosovës, për...

Hoxhaj: Taksa 100 për qind nuk hiqet, për vendime të mëdha...

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë që taksa 100 për qind për mallrat e Serbisë, nuk do të hiqet, njofton Gazeta Blic.Hoxhaj në...

Isa Mustafa, telegram ngushëllimi për vdekjen e ish-ambasadorit slloven

Kreu i LDK-së Isa Mustafa, i ka shprehur popullit slloven ngushëllime për vdekjen e ish-ambasadorit Miljan Majhen. Mustafa në një telegram ngushëllimi, tha Majhen do...

Ismaili: Interesat e Amerikës, interesa të Kosovës

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili, ka deklaruar se interesat amerikane në Rajon janë interesa të Kosovës.Këto komente ai i ka bërë...

Deputetja e AAK’së: Asnjë cent për Serbinë

Donika Kadaj ka thënë se Qeveria e Kosovës me vënien e taksës ndaj shtetit serb ka shpërfaqur atë për du dekada ka gulçuar në...

Ambasada Amerikane përsërit qëndrimin rreth taksës: Pezullojeni menjëherë!

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, në një deklaratë për KosovaPress ka njoftuar se pozicioni amerikan nuk ka ndryshuar në lidhje...

Gruaja nga Istogu e sëmurë nga gripi, dyshohet se vdiq pas...

Një grua nga Istogu ishte sëmurë nga gripi, ajo ndërroi jetë pas tretmanit mjekësor, familja akuzon mjekët. Familja Maxharraj nga Vrella e Istogut, ka hapur...

Riatdhesohen 100 shqiptarë, kërkuan azil në vendet e BE-së

Pasditen e sotme janë riatdhesuar në vendin tonë 100 qytetarë shqiptarë nga Franca dhe Gjermani të cilët kishin kërkuar azil në vendet e Bashkimit...

Ish ministri i jashtëm grek Kotzias: Shqipëria dhe Maqedonia po e...

Vijon në parlamentin grek debati maratonë, i cili i paraprin në mesnatë votëbesimit te kërkuar nga kryeministri grek Aleksis Tsipras për qeverinë e tij...

Putin nesër rikonfirmon qëndrimin rus rreth Kosovës

Në bisedimet në Beograd të enjten, presidenti rus, Vladimir Putin dhe ai serb, Aleksandar Vuçiq do të diskutojnë edhe rreth çështjes së Kosovës, u...

LDK: Ahmeti ose kryetar,ose anëtar i ekipit

Gashi: Mosvotimi i planit rregullativ për Kodrën e Diellit, s’është faji i LDK Grupi i Asamblistëve të LDK-së mbajtën konferencë për media gjatë të cilës adresuan kritika...

Dorëzohet Behgjet Pacolli, i kërkon Haradinajt ta heq taksën ndaj Serbisë

Janë shtuar zërat për largimin e taksës 100% ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës. Kosova s’mund të refuzojë kërkesën e SHBA-së, ka thënë Zëvendëskryeministri i...

Mes dhimbjesh e lotësh, varroset 51 vjeçarja nga Istogu që vdiq...

Është varrosur në fshatin Vrellë të Istogut, 51 vjeçarja që vdiq nga pakujdesia e mjekut në Istog.Miq dhe familjarë i kanë bërë nderimet e...

Putin nesër tregon qëndrimin rus rreth Kosovës

Presidenti rus Vladimir Putin do të njoftojë qëndrimin e Moskës lidhur me Kosovën gjatë bisedimeve të nesërme në Beograd. “Ky qëndrim është i qartë, konsistent...

Policia në Klinë arreston tre persona për posedim të paautorizuar të...

Policia e Kosovës në Klinë njofton se më datë 15 janar 2019, rreth orës 23:40 në Klinë, përderisa patrulla e Policisë së Kosovës ishte...

PD mbledh grupin parlamentar, çfarë pritet të diskutohet

Partia Demokratike ka vendosur të mbajë mbledhje parlamentare në orën 16.00. Mbledhja do të bëhet një orë para nisjes së seancës së jashtëzakonshme plenare...

Bullgarët blejnë Telekomin e Shqipërisë për 50 milionë euro

Shitja e kompanisë së telefonisë celulare “Telekom Albania” është finalizuar për 50 milionë euro te shoqëria “Albania Telecom Invest AD”, me aksionerë biznesmenin e...

Diskutohet për privatizimin e Telekomit

Në vitin 2019 fokus të veçantë do të zë sektori minerar Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka me ftesë të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe...

Thaçi: Padrejtësi për Lushtaku në Hagë, serbët sot lëvizin lirisht

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka reaguar ashpwr mbi intervistimin e Sami Lushtakut nga Prokurori i Specializuar në Hagë duke e qujatur padrejtwsi. Postimi...

E kishte uzurpuar banesën në vitin 1999, pas 20 vjetësh vendoset...

Departamenti i Përgjithshëm, në Prokurorinë Themelore në Gjilan, ka ngritur aktakuzë ndaj të pandehurit M.A., për shkak të veprës penale ‘’Uzurpimi i paligjshëm i...

Kamenicasit paguajnë nga 100 euro për viza kroate në kompaninë e...

Mungesa e vendeve të reja të punës dhe pagat e ulëta në Kosovë, kanë bërë që të rinjtë e komunës së Kamenicës të shfrytëzojnë...

Mërgim Lushtaku: Paqe nga Haga, por kur do të vijë dita...

Deputeti i PDK-së, Mërgim Lushtaku po qëndron në Hagë ku ka shoqëruar babin e tij Sami Lushtakun, i cili sot do të intervistohet nga...

Limaj: Platforma e dialogut me Serbinë do të jetë në përputhje...

Delegacioni shtetëror për bisedime me Serbinë ka mbajtur mbledhjen e radhës. Bashkëkryesuesi i këtij delegacioni, Fatmir Limaj pas këtij takimi ka thënë se Delegacioni shtetëror...

Maqedonia dhe Shqipëria vetëm një kontroll në kufi nga 1 prilli

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë Sandër Lleshaj ka zhvilluar një takim me homologun Oliver Spasovski, në qytetin e Pogradecit, takim i zhvilluar për thellimin...

Ministrat e rinj, Kuvendi sot në seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Shqipërisë pritet të mblidhet sot në orën 17:00 në një seancë të jashtëzakonshme për të shqyrtuar dekretet e Presidentit Ilir Meta për...

Bahtiri dorëzon peticionin te Veseli, thotë se banorët e Mitrovicës jetojnë...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri ka dorëzuar te kryeparlamentari Kadri Veseli, peticionin e nënshkruar nga 15 mijë persona nga ku...

OPINIONE