-1 C
Skopje
Friday, February 22, 2019

Kosovë-Shqipëri

VV: Policia po vazhdon me arrestimin e aktivistëve

Lëvizja Vetëvendosje njoftoi se Policia e Kosovës ndaloi sot dy aktivistë të tyre, Kastriot Gërbeshin dhe Januz Shatrin, të cilët më pas i arrestoi...

Serbi i’a vjedhë tri koshere me bletë shqiptarit

Nja serb nga fshati Sondo të Mitrovicës, ka raportuar se nga persona të panjohur ia kanë vjedhur tri koshere me bletë. Nuk raportohet për të...

PVD: Deri më 7 mars të arrihet marrëveshja për zgjedhjet parlamentare

Partia për Veprim Demokrati ka dal më një komunikatë kua ka ftuar subjektet politike shqiptare që deri më datën shtatë mars, kur pritet të...

Opozita këtë javë nis me protesta ditë e natë në shesh

Opozita e bashkuar nga mesi i kësaj jave do të ketë qasje të re protestuese në qendër të Prishtinës. Burime të KosovaPress nga partitë opozitare,...

Përvoja e taksistes nga Gjilani (Video)

Në Gjilan është një grua që punon si taksiste. Ajo ka mbështetjen e familjes në ushtrimin e këtij profesioni, por jo rrallë është paragjykuar...

“Autostrada Nish – Prishtinë, lidhja më e mirë ndërmjet serbëve e...

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se sa më shpejt duhet filluar ndërtimi i autostradës Nish- Prishtinë duke e quajtur atë “autostradë...

Pacolli pyet Mustafën: Ku mbetën 50 milionë markat e 3 përqindëshit?

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli, është përfshirë në debatin rreth fondit të shumë përfolur të 3 për qindëshit. Në këtë kontekst, nëpërmjet një postimi në...

Ja pamjet e përplasjes së dhunshme në protestë

Në Shqipëri po vazhdon protesta. Ne ju sjellim pamjet e përplasjes së dhunshme. https://www.youtube.com/watch?v=tbzHFyJeIPg

Grabiten dy banorë të Stuttgartit: Agresorët dyshohen të jenë shqiptarë rreth...

Dy të panjohur u kanë kërkuar para nën kërcënimin e dhunës një vajzës 22 vjeçare dhe një burrit 28 vjeçar që ishte shoqëruesi i...

Pasaporta e Kosovës pjesë e fushatës në Gjermani (Foto)

Partia gjermane FDP, ka nisur një fushatë në të cilën kërkohen politika të reja sa i përket emigrantëve. Në kuadër të kësaj fushat, FDP-ja kërkon...

Ja si dukej Edi Rama në klasën e parë (Foto)

Kryeministri aktual i Shqipërisë, Edi Rama njihet për një karrierë të larmishme në jetën e tij. Me fotografit e tij Rama, Rreth vetes ka mbledhur...

Popullsia shqiptare po plaket

Një raport i Bankës Botërore (BB) vëren se, Shqipëria është një nga vendet me rënien më të shpejtë të lindshmërisë në Evropë. Raporti i titulluar...

Prokuroria fillon hetim ndaj tre personave për Fondin e 3%-shit

Prokuroria Speciale ka nisur hetimet kundër tre personave për veprën penale të krimit të organizuar që lidhet me transaksionet e dyshimta nga Fondi i...

Turizëm me “çanta shpine”, Shqipëria dhe Kosova mes vendeve më të...

Europa është e mbushur me vende të pazbuluara dhe kjo është pikërisht ajo që dëshirojnë të pasionuarit pas këtij turizmi. Britanikja “the besttravelplaces” rendit...

PD në protestë, qëllojnë me vezë e domate godinën e bashkisë

Partia Demokratike ka nisur ditën e sotme protestën e paralajmëruar para godinës së Bashkisë së Tiranës. Qytetarët janë mbledhur në rrugën kryesore përballë bashkisë,...

Ilir Meta vizitë zyrtare në Suedi

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Suedi me ftesë të kryetarit të Parlamentit suedez (Riksdag), Urban...

Paga marramendëse e vëllaut të Hashim Thaçit

Byroja Kosovare e Sigurimeve është një nga institucionet, të cilat nuk e arsyetojnë shumë ekzistencën e tyre, dyke pasur parasysh ankesat e shumta që...

Avokatët bllokojnë tri ditë gjykatat në Shqipëri

Avokatët nga e gjithë Shqipëria do të vijojnë sot protestën e tyre kundër rritjes së pagës së referencës. Siç mësohet, kësaj radhe protesta nuk...

Monumentet e kulturës në natyrë rrezikohen të zhduken në Shqipëri

Monumentet e kulturës në vendin tonë rrezikohen të zhduken nëse nuk ndërhyhet menjëherë nga specialistët e objekteve monumentale. Një ndër to është dhe Ura e...

Kosova në mbështetje të ambasadorit Amerikan Greg Delawie

Prokuroria të hetojë iniciuesit e peticionit Deputeti i LDK-së, Arben Gashi thotë, se ky peticion nuk është serioz dhe sipas tij asnjë subjekt politik në...

​Personi që sulmoi me vezë Albin Kurtin u lirua po atë...

Personi që sulmoi me vezë ish-kreun e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin është liruar në procedurë të rregullt po atë ditë që u arrestua. Lajmin për...

Dikur përdorues i drogës, sot shkrimtar: Rrëfimi rrëqethës i pejanit, 4...

Ishte një nxënës i shkëlqyer, një djalë me sjellje të mirë, i pasionuar pas librave, e i dashur për familjen. Por rruga që ai...

Opozita me formë tjetër të protestës, ditë e natë para Qeverisë

Forma e protestës së opozitës do të ndryshojë ditët në vijim duke mos ndërruar vendin e protestës. Burime të Koha.net brenda opozitës bëjnë të ditur...

Dëshmitarët: E pamë Oliverin kur dha urdhër për vrasjen e shqiptarëve...

Në emisionin Zona Express është transmetuar dokumentari “Oliveri i Tmerrshëm, Oliveri i Mirë”, ku trajtohet një prej krimeve më të tmerrshme të luftës së...

​Zbulohen lëvizjet e shqiptarit të Ndragheta’s

Policia italiane ka arrestuar 28 persona si pjesë të organizatës famëkeqe “Ndragheta”. Mes të arrestuarve është dhe një shqiptar i quajtur Ismail Ferizi ndërsa...

Thaçit i duhen patjetër 80 deputetë që të zgjidhet president

Presidentja aktuale e Kosovës, Atifete Jahjaga, e përfundon mandatin e saj më 7 prill të këtij viti. Një muaj para 7 prillit, më 7 mars,...

FOTO/ Dibër, 27-vjeçari kërcënon me armë policinë: “Mos u afroni se...

Policia e Dibrës ka arrestuar një 27-vjeçar, i cili lëvizte me kallashnikov në makinë dhe kërcëonte policinë se do të hapte zjarr ndaj tyre,...

Ikën shtatë herë më shumë se sa u kthyen

Rreth 110 mijë shtetas të Kosovës janë larguar nga vendi gjatë vitit 2014 dhe 2015, shifër të cilën e ka pranuar edhe Ministria e...

FOTOLAJM/ Ky përqafim gjatë protestës i ka prekur të gjithë

Një fotografi e dy të rinjve që protestonin kundër ndërtimit të këndit të lojërave në Parkun e Liqenit Artificial të Tiranës, po qarkullon në...

Dhunohej seksualisht nga babai dhe torturohej nga fëmijët

Viktima e dhunës seksuale nga babai i saj, dhe e torturuar dhe dëbuar nga fëmijët, rrëfen jetën e vështirë që po e bënë. Qysh kur...

Shqiptarët në Amerikë e mbështesin Hillary Clinton

Një grup i shqiptarëve në Amerikë janë duke e mbështetur fushatën që po bënë kandidatja për Presidente, Hillary Clinton, njëri prej tyre tregon për...

Ish-universiteti, kamp për 860 muxhahedinët, ja si jetojnë (VIDEO)

Pamjet që i shihni i përkasin një ish-universiteti privat i kthyer në Kamp për Muxhahedinët me lokacion në Shqipëri. Ky është tani ish-universiteti privat, i...

Tahiri shkarkon policin që përdori dhunë ndaj protestueses

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka njoftuar lirimin nga detyra të punonjësit të policisë që dhunoi një qytetare gjë protestës tek Liqeni Artificial. Përmes një...

Kush është Mimoza Boçari, 60-vjeçarja e dhunuar nga policia?

  Gruaja e cila ka reaguar ndaj një polici që po godiste një të ri, duke i hequr atij kapelen dhe që më pas është...

Alpinistët kosovarë ngjiten në një prej majave më të larta të...

Anxhela Bejtja Pas ngjitjes në malin e njohur “Maja e Hasanit” me 3268 metra lartësi, këtë fundjavë tre alpinistët kosovarë i janë drejtuar njërit prej...

Policia godet protestuesit kundër Erion Veliajt. Video ekskluzive e dhunës (foto...

Aktivistët e shoqërisë civile që dolën në protestë kundër vendimit të kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, për të ndërtuar brenda parkut të...

Fuga-Veliajt: Je pa përvojë dhe pa edukatë demokratike, shërbëtori s’mund të...

Akademiku Artan Fuga ka reaguar për përleshjet e dhunshme të policisë me protestuesit që kundështojnë ndërtimin e këndit të lojrave brenda parkut të liqenit...

Hashim Thaçi i “shkruan” sms privat Fisit në facebook

Deputeti i Vetëvedosjes, Fisnik Ismaili ka postuar një foto në facebook ku, shihet një mesazh i ardhur në adresë të tij. “Ai momenti kur mundohet...

Rrëfimi i Fadil Hoxhës për vrasjen e Shaban Polluzhës

Sot janë mbushur 71 vjet prej vrasjes së Shaban Polluzhës i vrarë nga komunistët e udhëhequr prej Fadil Hoxhës. ​Ky i fundit, sa ishte...

Albulena Haxhiu lirohet nga spitali, vazhdon arrestin shtëpiak

Deputetja nga Lëvizja Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, e cila që nga e premtja trajtohej në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, sot është liruar për në...

Këta janë gazetarët shqiparë që marrin shuma marramendëse

Shumë prej gazetarëve në vendin tonë kanë vërtetë fitime shumë të larta, të cilat luhaten nga 30 milionë Lekë deri në 1.5 milionë Lekë....

Fuqia ushtarake, Shqipëria në vendin e fundit në Ballkan

Sipas Indeksit Global të Fuqisë Ushtarake (Global Firepower Index) për vitin 2016, ushtria shqiptare zë vendin e 100-të me 2.5331 pikë mes 126 vendeve...

Deputetja e NISMA-s: Mustafa e Thaçi po nxisin luftë civile

Shefja e Grupi Parlamentar të Nismas, Valdete Bajrami në një postim në Facebook, ka thënë Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi e kanë humbur kontrollin...

Grafite kundër Thaçit President edhe në Suharekë

Sot në mëngjes në pjesën ballore të Shtëpisë së Kulturës “Ukë Bytyçi”, është shkruar emri i tij por me një porosi. “Baci Ukë u kry,...

Rrëfimi i Fadil Hoxhës për vrasjen e Shaban Polluzhës

Sot janë mbushur 71 vjet prej vrasjes së Shaban Polluzhës i vrarë nga komunistët e udhëhequr prej Fadil Hoxhës. ​Ky i fundit, sa ishte...

Femrat shqiptare në Suedi ndertojnë shtëpi

Mërgata e jonë, edhe pas çlirimit dhe pavarësisë së Kosovës, vazhdon ta ndihmojnë vendlindjen e tyre në forma te ndryshme. Një rast, ndoshta nga më...

Ky është shqiptari i ‘Ndragetës’ (Foto)

Policia italiane ka bërë publik emrin e shqiptarit të arrestuar si pjesë e organizatës mafioze “Ndrageta”. Ai është Ismail Ferizi, i cili është vënë në...

Presidentët e marrëveshjeve

Anita Kadriu (Foto: Zëri) Katër presidentët e Kosovës së pasluftës, nuk janë zgjedhur pa marrëveshje politike dhe ndërhyrje ndërkombëtare, madje as presidenti i ndjerë Ibrahim Rugova...

Fabiana, shqiptarja me “grushtin e engjëllit”

Në Çeki më datë 5 mars luhet një ndeshje e veçantë. Përballë dy boksiere femra, për titullin e këtij vendi. Por atë që nuk...

71 vjet nga vrasja e heroit Shaban Polluzha

Më 21 shkurt të vitit 1945 në fshatin Tërstenik të Drenicës vritet Shaban Polluzha, njëri ndër komandantët më të njohur të zonës së Drenicës...

Haradinaj: Vendi drejt zgjedhjeve. Thaçi nuk do të zgjidhet president

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj është i bindur se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme në fillim të...

Ish i pjesëtari i Batalionit “Atlantiku”: Ka shqiptarë që kanë sentimentin...

Aktivisti shqiptaro – amerikan, Uk Lushi që ka qenë ish-ushtari i UÇK-së i Batalionit “Atlantiku” thotë se nuk duhet lejuar që kritikat kunde ambasadorit...

“Independent”, Qeverinë e Kosovës e quan regjim

Gazeta britanike “Independent”, ka përshkruar zhvillimet e djeshme në Kuvendin e Kosovës dhe hedhjen e gazit lotsjellës si mjet për të kundërshtuar Qeverinë, që...

Historia e deputetit shqiptar me dy policet femra (Video)

Duke vlerësuar qeverinë për reformat e suksesshme, deputeti i PS-së, Bashkim Fino ka veçuar ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri për punën e mirë që...

Kadetët e Policisë së Kosovës duke falur xhumanë

  Kadetët e Policisë në Vushtrri, çdo të premte, falin namazin e xhumasë. Këtë madje ata e bëjnë nën uniformën e Policisë së Kosovës. Kjo...

Jahjaga telefonon Delawien: Nxitësit e urrejtjes do të refuzohen me përçmim...

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka thënë të ketë biseduar në telefon me Ambasadorin Amerikan në Prishtinë, Greg Delawie, të cilit i ka thënë...

Protesta e pazakontë e 56-vjeçarit të divorcuar

58-­vjeçari Gëzim Agolli është vetëlidhur në shenjë proteste dhe i gatshëm të vetëflijohet për shkak të mosmarrëveshjeve që ka me ish­-bashkëshorten. Ndonëse të ndarë ligjërisht...

Aksident i rëndë në qendër të Hanit të Elezit (Foto Lajm)

Një aksident i rëndë ka ndodhur para disa minutave më qendër të Hanit të Elezit. Në këtë aksident janë lënduar disa persona. Fotografitë i...

Arrest shtëpiak edhe për katër deputetë të opozitës

Pas Fisnik Ismailit, edhe deputetëve Albulena Haxhiu, Donika Kadaj-Bujupi, Pal Lekaj dhe Besa Baftiu, gjykata te Pallati i Drejtësisë iu ka caktuar masën e...

“Hitleri shqiptar që po tmerron serbët” (Video)

Kështu njihej Emin Gjinovci nga Mitrovica gjatë luftës së UÇK-së 1998-99, i cili tregon për sulmet e asaj kohe që bënë ndaj çetnikëve serbë. Kjo...

Aksident i rëndë në Prizren (Video)

Në rrugën “Adem Jashari” në Prizren rreth orës 00:35 minuta ka ndodhur një aksident, me ç’rast një veturë është rrokullisur. Si pasojë e kësaj, është...

Arrest shtëpiak për Fisnik Ismailin

Avokati i deputetit Fisnik Ismaili, Betim Shala, konfirmoi për KosovaPress se klientit të tij i është caktuar masa e arrestit shtëpiak prej 30 ditëve,...

​Haxhiu merret në pyetja nga prokurori në spital

Prokurori Ilaz Beqiri ka konfirmuar për KosovaPress se ka qenë në Klinikën e Neurologjisë për të marrë në pyetje deputeten e Lëvizjes Vetëvendosjes, Albulena...

Haradinaj: Peticioni për largimin e Delawi i pavlerë, është i drejtuar...

Lideri i AAK’së, Ramush Haradinaj ka thënë se i ashtuquajturi peticion kundër Ambasadorit të SHBA’së në Kosovë është i pavlerë dhe jokredibil. Ai ka thënë...

Këshilltari i Thaçit sulmon ashpër Kurtin dhe Ymerin

Këshilltari politik i zëvendëskryeministrit Thaçi, Abelard Tahiri, i ka sulmuar shumë ashpër Kurtin dhe Ymerin. Tahiri ka thënë se këta anti-imperialistë, së shpejti do të...

Historia e Fisnik Ismailit me kapitenin e Policisë së Kosovës (Video+Foto)

Në vitin 2012 Fisnik Ismaili ishte arrestuar nga forcat e Policisë së Kosovës në Merdare. Njëjtë ndodhi edhe në seancën e djeshme të 19 shkurtit kur...

Xharra: Fotomontazha ndaj Haxhiut kalon çdo normë morale

Kryeredaktorja e gazetës ‘Zëri’, Arbana Xharra ka reaguar në lidhje me fotomontazhen ndaj deputetes së VV-së, Albuena Haxhiut. Xharra ka thënë se shpifjet ndaj një...

Albulena Haxhiut nuk i është gjetur gazi në trup (Foto)

Raportimet e disa portaleve online se deputetes së Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu i është gjetur gazi lotsjellës në trup, po del krejtësisht i pavërtetë. Madje, ata...

Vetëvendosje: Ambasadori amerikan nuk ka dijeni për zhvillimet politike

Aida Dërguti, nënkryetare e Lëvizjes Vetëvendosje ka thënë se zanafilla e ngjarjeve të dhunshme të djeshme kanë nisur me deklaratat e Thaçit pas protestës. “Kjo...

Kapen me drogë, 10 vjet burg shqiptarëve në Angli

Janë dënuar me 10 vjet burg shqiptarët e kapur më datë 28 janar në Birmingam, nga policia britanike. Mediat raportojnë se Bekim Domi dhe Shkëlqim...

Solana: Kufijtë mes Serbisë dhe Kosovës janë jo legale, por prapë...

Ish-sekretari i NATO-s, Javier Solana, ka përshkruar ngjarjet e fundit në Ballkan dhe lëvizjet nacionaliste. Në një konferencë në shkollën Diplomatike në Madrid, Solana ka...

Dhjetë vendet më të varfëra në Evropë, ja ku klasifikohet Shqipëria

Shqipëria klasifikohet në vendin e katërt si më i varferi në Europë me të ardhura vjetore për frymë në nivelin e 4450 dollarëve. Renditja është...

Italiani i kishte premtuar “muaj mjalti”, por ja çfarë i kishte...

Pasi e kishte bindur që të shkonte me të në Itali, me premtimin e një jete më të mirë, Vincenzo Caianello, 53-vjeçar i lindur...

Thaçi takim me serbët – A i bindi për ta votuar...

Kryetari i PDK-së, njëherësh ministër i Punëve të Jashtme, para se të fillonte seanca është “kapur” nga mediat, në oborrin e Qeverisë, teksa bisedonte...

Prokurori kërkon 30 ditë paraburgim për deputetët që hodhën gaz lotsjellës

Avokati Arianit Koci ka konfirmuar për Gazetën Express se Prokurori ka kërkuar 30 ditë paraburgim për deputetët Pal Lekaj, Donika Kadaj, Besa Baftiu dhe...

Kandiq: Eprorët e dënuar të UÇK-së nuk kanë bërë krime lufte

Gjykata e Lartë e Nishit të mërkurën shpalli fajtorë në mungesë tetë ish- eprorë të UÇK-së, të brigadës 138 “Agim Ramadani”, me akuzën për...

Gjykata vendos arrest me burg për kreun e Tatimeve të Tiranës

Gjykata e Tiranës ka dhënë masën e sigurisë arrest me burg për Drejtorin e Tatimeve të Tiranës, Androkli Kokthi. Ky i fundit u arrestua...

Beteja e Çanakales, aty ku u vranë për asgjë 25 mijë...

Beteja e Çanakales, aty ku u vranë për asgjë 25 mijë shqiptar e komanduar nga (Mustafa Kemal i lindur në vitin 1881 në Selanik,...

Ish-kryetari i Pejës, Ali Berisha zëvendëson Haradinajn në Kuvend

Liderin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinajn, sipas rezultateve të KQZ-së, do ta zëvendësojë në Kuvendin e Kosovës, bashkëpartiaku i tij, ish-kryetari...

Deputetët e opozitës sot para Gjykatës

Deputetët e arrestuar të opozitës në këto momente po dërgohen në Pallatin e Drejtësisë, ku do të dalin para gjykatësit nën dyshimin se kanë...

Godet Qosja: Sikur nga Serbia kemi nevojë të çlirohemi nga Mustafa...

Rexhep Qosja ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të Isa Mustafës dhe Hashim Thaçit lidhur me protestën e 17 shkurtit të organizuar nga Opozita në...

Solana: Ballkani në rrezik, shqetësuese raportet Serbi-Kroaci, ja çfarë thotë për...

Ish-sekretari i NATO-s, Javier Solana, ka përshkruar ngjarjet e fundit në Ballkan dhe lëvizjet nacionaliste. Në një konferencë në shkollën Diplomatike në Madrid, Solana ka...

Një çerek shekulli nga rrëzimi i shtatores së Enver Hoxhës (Foto)

Në Shqipëri sot kujtohet dita e rënies së shtatores së Enver Hoxhës, 25 vjet më parë në qendër të kryeqytetit. Mijëra qytetarë u ngritën më...

“LDK po luan vallen e dreqit, ‘Gjarpri’ do t’i helmoj rëndë”

Analisti, Gazmend Islami në llogarinë e tij në facebook ka shkruar se Kosova po rrëshqet drejtë trazirave të dhunshme nga skenarët e përgatitur nga...

Kriza politike degradon në konflikt të hapur

Kuvendi i Republikës së Kosovës ka përjetuar të premten dramën më të madhe në historinë e pasluftës. Brenda dy orësh, në sallën plenare janë aktivizuar...

Zeka: Ja pse Ramush Haradinaj hoqi dorë nga posti i deputetit

Ramush Haradinaj, që nga fillimi i protestave, ka qenë në mes të dy zjarreve : Bashkësisë dhe Qeverisë. Sipas Milaim Zekës, lideri i AAK-së,...

Pacolli: Thaçi president do të nxiste trazira

Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, ka thënë se fajtor kryesor për krizën politike në vend është pozita, pasi ajo drejton me...

Përgjimet e “xhihadistëve”: Zbardhen bisedat për Sirinë, ja cilat ishin kodet...

Bujar Hysa, imami i vetëshpallur i xhamisë së Mëzezit, i pandehur në Gjykatën për Krimet e Rënda, “zbërtheu” dje fjalët e koduara që përdorte...

Nis peticioni për largimin e ambasadorit amerikan nga Kosova

Përdoruesi i faqes së peticioneve Change.org, Roland Bartetzko ka nisur peticionin kundër ambasadorit amerikan Greg Delawie me arsyen se ai po e përkrah regjimin...

Ja çka ndodh nëse opozitarët braktisin postin e deputetit

Albert Krasniqi, monitorues i Kuvendit nga Instituti Demokratik i Kosovës, ka shpjeguar se çfarë do të ndodhte sikur të gjithë deputetët e Opozitës do...

Haradinaj: Në rrethanat e krijuara, nuk mund të qëndroja në parlament

Në një zhvillim të papritur, kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj vendos të heqë dorë nga mandati i deputetit. Përmes një...

Deputetët e arrestuar dërgohen në mbajtje për 48 orë

Avokati Arianit Koci ka konfirmuar se deputeti i AAK-së, Pal Lekaj do të mbahet për 48 orë në arrest me urdhër të Prokurorit. “Brenda kësaj...

Haradinaj për arrestimin e Selimit: Rexhën nuk e dobëson, përkundrazi e...

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj ka thënë se janë për “keqardhje veprimet e këtij pushteti diktatorial”. Ai ka shkruar për shokun e tij dhe...

Kryetari i Komunës Saraj aksidentohet në Kosovë (Foto ekskluzive)

Kryetari i komunës Saraj, Bekim Murati dhe ish ministri i drejtësisë Blerim Bexheti, janë aksidentuar sot në rrugën Kacanik-Han i Elezit në Kosovë. Marrim...

E dhimbshme: U varros Dafina Zhubi, e vrarë para dy ditë...

Në prani të familjarëve, miqve e qytetarëve të shumtë të Gjakovës, në varrezat e këtij qyeti sot u varros Dafina Zhubi, e cila u...

S’mund ta besoni ku ja gjeten mjekët gazin Albulenes!

Mbas alivanosjes në Kuvendin e Kosovës, deputetja e Levizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu asht dergu në QKUK për tretman të matutjeshëm. Burime të Indeksonline thonë se...

Ja çfarë i thotë ish-Avokati i Popullit Policisë (Video)

Sami Kurteshi, ish-Avokat i Popullit tash anëtar i VV-së, duket se është irrituar me dhunën e Policisë. Ai i mbajti një fjalim të shkurtër...

Ja kush mund ta zëvendësojë Haradinajn në Kuvend

Nëse Legjistratura e Pestë e Kuvendit të Kosovës do të vazhdojë punën deri në fund, sipas rezultateve të KQZ-së, Haradinajn do të zëvendësojë në...

Çfarë po ndodhë para selisë së Lëvizjes Vetëvendosje? (Video)

Një numër i qytetarëve janë mbledhur në selinë e Lëvizje Vetëvendosje pasi që janë larguar para Kuvendit të Kosovës. Një lexues ka dërguar disa fotografi...

Arrestohet Enver Hoti i Nismës

Së bashku me deputeten Teuta Haxhiu është arrestuar edhe Enver Hoti nga Nisma. Hoti është deputeti i gjashtë i opozitës i cili u arrestua sot...

Arrestohet edhe Rexhep Selimi

Arrestohen deputetet e VV-së, Fisnik Ismaili dhe Rexhep Selimi, jashtë ndërtesës së Kuvendit të Kosovës. Ndërkohë, Selimi nuk ka pranuar të hyjë në veturë të...

Flet burri i Albulena Haxhiut: Po e trajtojnë sikur kriminele! (...

Alban Krasniqi, bashkëshorti i deputetes Albulena Haxhiu, tha për KALLXO.com se shumë pjesëtarë të policisë janë duke qëndruar në dhomën ku deputetja po merr...

Arrestohen deputetët Selimi dhe Ismaili (Foto)

Arrestohen deputetet e VV'së, Fisnik Ismaili dhe Rexhep Selimi, jashtë ndërtesës së Kuvendit të Kosovës. Ndërkohë, Selimi nuk ka pranuar të hyjë në veturë të policisë, por...

Ramush Haradinaj jep dorëheqje nga mandati i deputetit

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se dorëhiqet nga mandati i deputetit të Kuvendit të Kosovës. Ja arsyetimi...

Ambasadori amerikan i quan neveritëse veprimet e Opozitës

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie ka thënë se mbështet deputetët që janë brenda sallës së Kuvendit, të cilët sipas tij, janë aty për...

Arrestohet deputetja e VV-së, Shqipe Pantina

Policia e Kosovës tash para pak minutash, ka arrestuar edhe deputetën e Lëvizjes Vetëvendosje, Shqipe Pantinën. Lajmin e ka bërë të ditur deputeti tjetër...

Padi në gjykatë edhe kundër Ahmetit

Grupi i LDK-së në Kuvendin e Prishtinës sot ka bërë kallëzim penal ndaj kryetarit të Prishtinës, Shpend Ahmeti. Ai përmes një postimi në Facebook ka...

Delawie, liderëve: Shmangni fjalët “tradhtar” e “qyqar”

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Greg Delawie, ka deklaruar në Novo Bërdë se është i zhgënjyer me vendimin e partive politike në...

Kadri Veseli përjashton nga seanca edhe Ramush Haradinajn

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli në mbështetje të ligjit dhe rregullores së Kuvendit ka përjashtuar nga seanca plenare edhe Ramush Haradinajn. Përveç Haradinajt, janë...

Informacion i Policisë lidhur me veprimet te Kuvendi i Kosovës

Policia e Kosovës nëpërmjet një komunikate ka bërë të ditur detajet rreth veprimeve të saj gjatë zhvillimeve të fundit në Kuvendin e Kosovës. Sipas Policisë,...

Vetëvendosje: Policia po provokon protestuesit

Lëvizja Vetëvendosje përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka thënë se Policia është duke i provokuar protestuesit që janë para Kuvendit. Ja postimi i...

Seanca e Kuvendit të Kosovës vazhdon në orën 15:00

Kuvendi i Kosovës njofton se vazhdimi i seancës së Kuvendit, sipas agjendës ditore, do të vazhdojë në orën 15:00. Në njoftimin e zyrës së kryetarit...

​Ymeri: Regjimi e përdori policinë për të na tërhequr zvarrë

Regjimi e përdori policinë për t’i tërhequr zvarrë deputetët nga Kuvendi.Tërheqja zvarrë e deputetëve u bë pa asnjë dokument ose vendim Kuvendi. Ishte vetëm vendim arbitrar...

Rreth 10 milionë euro për bashkëpunim tejkufitar midis Maqedonisë dhe Kosovës

Ministri i Vetëqeverisjes Lokale Lirim Shabani dhe ambasadori i Republikës së Kosovës në Republikën e Maqedonisë Ylber Hysa sot nënshkruan Memorandum për bashkëpunim. “Me nënshkrimin...

Thirrje publike e Ramush Haradinajt

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka dalë me një thirrje publike, ndërkaq ka thënë se situata politike në Kosovë nuk...

Besa Baftiu dhe Donika Kadaj-Bujupi janë duke u dërguar në paraburgim

Tinka Kurti, zëdhënëse e Lëvizjes Vetëvendosje përmes një statusi në Facebook ka bërë të ditur se deputetet Besa Baftiu dhe Donika Kadaj po dërgohen...

Përleshje në hollin e Kuvendit, lëndohet Albulena Haxhiu

Në Kuvend ka ndodhur një përleshje ndërmjet deputetëve dhe Policisë së Kosovës, transmeton koha.net. Deputetja Albulena Haxhiu është lënduar gjatë këtij konfrontimi dhe ajo është...

Maqedoni -Kosovë vetëm me letërnjoftim: KPJ jep dritë jeshile

Komisioni për politikë të jashtme (KPJ) i Kuvendit të Maqedonisë votoi propozim ligjin për ratifikimin e Marrëveshjes mes Maqedonisë dhe Republikës së Kosovës për...

Nxirren me dhunë nga salla edhe Albin Kurti dhe Visar Ymeri

Pas Fisnik Ismailit nga salla me dhunë janë nxjerrë Visar Ymeri dhe Albin Kurti. Tani ka filluar nxjerrja me dhunë edhe e deputeteve të Vetëvendosjes.

INSIG në shitje, 7 subjekte kanë shprehur interes deri tani

Ministria e Financave fton subjektet vendase dhe të huaja të marrin pjesë në tenderin për shitjen e paketës së aksioneve të shoqërisë “INSIG”. Në një...

Thaçi i paturpshëm, nuk bën për President!

Ish epror i lartë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hafir Hoxha, theksoi se Thaçi ka filluar aktivitetin e tij politik në LDK, pastaj ka...

Kryetari i Kuvendit dënon me largim nga seanca 9 deputetë të...

Pas zhvillimeve të sotme në Kuvendin e Kosovës, Kryetari i Kuvendit, në mbështetje të nenit 67.7 të Kushtetutës së Republikës së Kosovës dhe të...

Kadri Veseli nuk largohet nga Kuvendi, qendron aty me maskë (Foto)

Ndonëse Kuvendi është i mbushur me gaz lotësjelljës, i pari i Kuvendit nuk tërhiqet nga aty. Madje, ka vënë dhe maskën për t’u mbrojt nga...

Kurti kërkon lirimin e atij që e gjuajti me vezë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka kërkuar nga Policia e Kosovës që ta lirojë qytetarin që sot e sulmoi me vezë. Sot Kurti është...

Gaz për herë të dytë në seancë, e hedh deputeti Mytaher...

Përsërisë është hedhur gaz në sallën e Kuvendit të Kosovës. Atë këta herë e ka gjuajtur deputeti Mytaher Haskuka.

Haradinaj: Ky regjim s’mund të vazhdojë të punoj më

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj tha se ky regjim është i shkarkuar dhe mbajtja e seancave nuk ka logjikë më. “Ky regjim është i shkarkuar...

Limaj: Qytetarët s’duan të qeverisen nga këta që shkelin Kushtetutën

Kryetari i partisë Nisma për Kosovën ka thënë se kjo Qeveri ka shkelur së paku 23 nene të Kushtetutës së Kosovës, prandaj qytetarët nuk...

Hashim Thaçi kërkon falje për deklaratat që i bëri pas protestës...

Hashim Thaçi ka komentuar edhe deklaratën e dhënë pas protestës së 17 shkurtit duke thënë se është keqkuptuar dhe ka kërkuar falje. “Deklarata ime ka...

Kadaj-Bujupi: Me këto veprime vazhdojmë deri në rrëzimin e Qeverisë

Shefja e grupit parlamentar të AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi ka thënë se me veprimet të tilla si këto të sotmet në Kuvendin e Kosovës, dhe...

Lajmi i fundit: Përsëri gaz lotsjellës në Kuvend

Deputetët e partive opozitare kanë hedhur gaz lotsjellës edhe në seancën e sotme plenare, e para e këtij sesioni të ri. Pas fjalës së deputetit...

Rrëfimi interesant i Ilmijes: Ja pse zgjodha të jetoj si burrë...

Në fshatin Mishter, në Gurrë të Burrelit, jeton burrnesha më e re. Kjo zonë është shquar gjithnjë për burrnesha. Të ndjerit djalë ajo e...

Juristi i diplomuar që merret edhe me prerjen e drunjëve

Ndonëse ndodhemi ende në kohën e tranzicionit brezi i të rinjëve shqiptarë vazhdon akoma dhe sot tranzicionin e stërgjatur jo vetëm politik dhe ekonomik...

Policia arreston sulmuesin e Albin Kurtit

Deputeti i lëvizjes, Vetëvendosje Albin Kurti sot është sulmuar me ve para ndërtesës së Kuvendit të Kosovës nga dy qytetarë. Policia ka arritur që të...

Ekskluzive: Zbulohet si janë keqpërdorë fondet e UÇK-së

Qindra mijëra euro janë tërhequr nga ky fondi  i 3 përqindëshit mes viteve 2006-2011. Shuma prej 512 mijë e 936 eurove është nxjerrë nga...

Sot pritet urdhërarresti ndaj Visar Ymerit

Mosgatishmëria e liderit të lëvizjes “Vetëvendosje”, Visar Ymeri, për t`iu përgjigjur ftesës së gjykatës dhe për të marrë pjesë në gjykim, do t`i kushtojë...

VV: Policia gjuajti me vezë Albin Kurti (vIDEO)

Lëvizja Vetëvendosje njoftoi se tek porta kryesore e Kuvendit të Republikës së Kosovës, dy persona me veshje civile të cilët po rrinin me pjesëtarë...

​Mblidhen protestues para Kuvendit (Foto)

Ka nisur të mblidhen qytetarëve aktivistë të partive opozitare para dy hyrjeve kryesore të Kuvendit të Kosovës. Për momentin shihen anëtarë nga kryesia e AAK-së...

Ramush Haradinaj: Sot do ta shihni si do ta pengojmë punën...

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj ka thënë se qëndrimet e Opozitës janë të pandryshueshme dhe se nuk ka seancë të Kuvendit të Kosovës! Opozita e...

Ja pamjet e para nga salla e seancave në Kuvendin e...

Sigurimi është i pari që ka hyrë brenda sallës së seancave të Kuvendit, për të verifikuar sigurinë në sallë. Pas pak pritet të hyjnë edhe...

Dënohet djali i ish-Guvernatorit të BQK-së. Ja sa vjet burg ia...

Gentian Rexhepi është dënuar me 19 vjet burgim për vrasjen e kryer më 2 janar 2009, afër lokalit “Garden”, në Prishtinë. I biri i...

Histori e rrallë: Ja si e kishte mashtruar shqiptari, gjermanin e...

Takimi me plakun e verbër 89 vjeçar Herbert T. për shqiptarin 42 vjeçar Enver M. ka qenë si një “e qëlluar e pyetjes milionëshe”. Në...

Ja pse nuk duhet të kemi frikë nga Serbia, sipas Jamie...

Ish-zëdhënësi i NATO-s, Jamie Shea në Zona e Debatit të Klan Kosovës ka folur për sfidat e aleancës më të fuqishme ushtarake në botë...

Miratohet ligji që numëron shqiptarët në botë

Kuvendi i Shqipërisë miratoi të enjten në mbrëmje me 72 vota pro projektligjin “Për identifikimin dhe regjistrimin e adresave të shtetasve shqiptarë që jetojnë...

Udhëtonin me veturë të vjedhur: Kapen dy shqiptarët në Kantonin Obwalden

Në Obwalden, Zvicrën qendrore, janë arrestuar dy “turistë” të dyshuar si kriminelë. Ata kishin me vete një veturë të vjedhur dhe udhëtonin paplan nëpër...

Ndocaj nuk e lëshon foltoren: Unë s’jam deputet mielli (VIDEO)

Deputeti Eduard Nodcaj ka lëshuar kritika të ashpra ndaj qeverisë në lidhje me ligjin për regjistrimin e emigrantëve. Gjatë një fjalimi të mbajtur në seancën...

Matoshi: Paradoksalisht, Thaçi nuk ka funksionuar brenda Kosovës por vetëm jashtë...

Analisti Halil Matoshi thotë se nuk e di se si do të mbijetonte Thaçi në rolin e Presidentit, kur nuk e ka mbështetjen e...

Gjendet e vrarë me armë zjarri një femër në Prishtinë (Foto)

Një femër e moshës së re me inicialet D.Zh, është gjetur e vdekur në banesën e saj në Prishtinë mbrëmë pas mesnate. Dyshohet se vajza...

Turisti shqiptar rrëmbehet në Brazil

Luan Kelmendi, turisti shqiptar me pasaportë zvicerane është rrëmbyer në qytetin Salvador të Brazilit. Nga mediat braziliane bëhet e ditur se ngjarja ka ndodhur pasditen...

Protestë për libra në Luginë të Preshevës

Shqiptarët e Luginës së Preshevësnga organizuan një protestë për tekstet shkollore në gjuhën shqipe që janë mbajtur për muaj me radhë në një terminal...
ALKALOID

OPINIONE