20.7 C
Skopje
Monday, March 25, 2019

Kosovë-Shqipëri

Ia kujton Edi Ramës si e rrahën gati për vdekje dhe...

Më 22 janar 1997, në mesnatë, persona të panjohur kishin dogitur me hekura në kokë piktorin e njohur Edi Rama. Rama, i cili sapo ishte...

Kurti: Ne nuk jemi kundër serbëve, Serbia është kundër nesh

Protestat e Opozitës në Kosovë nuk janë goditje ndaj Qeverisë së Kosovës, por ndaj Qeverisë së Serbisë ka thënë ish-lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin...

Murat Jashari , 510 pyetje për Xhavit Halitin

Letra Nr.5 për Xhavit Halitin A mund të na tregosh se çfarë grade ke? Kush të vuri në kontakt me DBKnë? Më 16 Dhjetor (e...

Bukoshi transferoi 500 milionë në Beograd, vëllai i Thaçit mori 8...

(E plotësuar) Intervistë me veprimtarin e LPK-së, Ibrahim Kelmendi (2) Treshja e Shtabit (Thaçi, Syla, Haliti) e sabotoi dhe e shpërdoroi luftën e UÇK-së "Kosova Sot":...

Ja si është transformuar Edi Rama (Foto)

Një nga politikanët, i cili ka pësuar një transformim rrënjësor në shfaqjet e tij publike, është padyshim Edi Rama, sot Kryeministër. Një njeri pasionant, i...

Demaçi e Qosja zyrtarisht shpallen kandidatë për çmimin Nobel

Unioni i Shkrimtarëve dhe i Kritikëve Shqiptarë ka shpallur sot publikisht dy kandidatë për çmimin Nobel. Veprimtarin Adem Demaçin për paqe dhe akademikun Rexhep...

Alarmon gjenerali shqiptar: Me ilaçe  nga Serbia dhe Greqia po përhapet...

Kanceri vjen nga Serbia dhe Greqia nëpërmjet barnave mjekësore në Kosovë dhe Shqipëri. Edhe pse herë pas here është ngritur zëri nga individë dhe zyra...

Shqipëria prezantohet në Forumin për Europën Qëndrore dhe Lindore organizuar nga...

Euromoney mblodhi mbi 1200 delegatë në Vjenë me rastin e organizimit të forumit të 21-të për Europën Qendrore dhe Lindore. Ky forum bashkoi Guvernatorë...

Ja çfarë nota kishte presidentja Jahjaga në Gjimnaz (DITARI)

Njëshja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, plotë me njësha e ka pasur të mbushur ditarin e Gjimnazit. Në kulmin e të arriturave të...

Isa Boletini për “Neue Freie Presse”: “Shqipëria pa Kosovën nuk është...

(Intervistë e panjohur e Isa Boletinit dhënë gazetës vjeneze “Neue Freie Presse” dhe reagimi i gazetës proqeveritare serbe “Politika” në prill të vitit 1914) Prijësit...

Zbulohet skema e vrasjes së ngadaltë të shqiptarëve nëpërmjet helmimit nga...

Kanceri vjen nga Serbia dhe Greqia nëpërmjet baranave mjekësore në Kosovë dhe Shqipëri Edhe pse herë pas here është ngritur zëri nga individë dhe zyra...

Të ngujuarit e borës

Bora që ka rënë këto ditë janari “ka sjellë” me vete edhe ankthin për anëtarët e familjes Ajeti të fshatit Mirofc të Podujevës. Jo...

Opozita konfirmon: Më 17 shkurt protesta e radhës gjithëpopullore (Foto/Video)

(E plotësuar) - Opozita e bashkuar i ka dhënë ultimatum Qeverisë së Kosovës që të jap dorëheqje deri me 17 Shkurt, kur Kosova shënon...

Nexhat Daci: Blerim Shala e Veton Surroi kanë kullotur para të...

Akademik Nexhat Daci gjatë një interviste dhënë për emisionin “Pa Fund” në Radio Televizionin Publik të Kosovës të drejtuar nga gazetari Zejdush Kastrati, duke...

Misteri i vdekjes së shqiptares në Amsterdam

U bënë plot 18 vjet nga vdekja e një shtetase shqiptare në Amsterdam dhe ende nuk dihet identiteti i saj. Trupi i saj u...

Vrasësit me pagesë përfundojnë në burg

Nën masa të larta sigurie, Gjykata e Durrësit ka vendosur masen e sigurisë “arrest në burg” për tre personat që u arrestuan pak ditë...

Opozita: Protesta e radhës, më 17 shkurt

Liderët e partive opozitare kanë deklaruar se protesta e radhës pritet të mbahet më 17 shkurt, ditën e Pavarësisë së Kosovës. Këtë e kanë bërë...

Biznesmenët turq me prostituat shqiptare, zgjidhnin vetëm hotele me 5 yje...

Rrjeti i prostitucionit, që ofronte edhe eskorta për biznesmenët, që u godit mbrëmjen e së mërkurës nga Policia e Tiranës, mbahej nën vëzhgim prej...

Fjalimi historik: Si u tall Noli para Lidhjes së Kombeve, me...

Kryetari M. Motta: Para se të kërkoj leje t’i flas Asamblesë, Folësi i fundit Imzot Fan Noli, i pari delegat i Shqipërisë, mar nderin...

BB: 60% e të rinjve shqiptarë janë analfabete në matematikë

Të rinjtë shqiptarë kanë arsimim me cilësi të ulët, përballen me faktorë shkurajues dhe pengesa në tregun lokal të punës. Banka Botërore vërejti në një...

“The Economist”: Synimet e Turqisë pas ndërtimit të xhamive në Shqipëri

Një mega-xhami po ngrihet në rrugën “George W. Bush” në Tiranë, kryeqytetin shqiptar, në afërsi të parlamentit të vendit. Kur të përfundojë, ajo do...

Ambasadori serb në Ankara: Serbia do të kushtëzohet që ta njohë...

Ambasadori serb në Ankara, Danilo Vuçetiq ka thënë se në fund të procesit të negociatave me BE-në, Serbia do të kushtëzohet që ta njohë...

Shtëpia e Kadaresë gati për vizitorët

Shtëpia e shkrimtarit të shquar Ismail Kadare ka përfunduar së restauruari në Gjirokastër dhe më 28 janar pritet të hapet për vizitorët. Kjo datë...

Ndikimi i Rusisë në Ballkanin Perëndimor (Video)

Studiuesit e çështjeve diplomatike pohojnë se Rusia po përpiqet të shtojë ndikimin e vet në Ballkanin Perëndimor për të ngadalësuar zgjerimin e BE-së dhe...

Një Donald Trump në garë për president Kosove (VIDEO)

Për nga modeli flokëve, ka ngjashmëri me kandidatin përpresident në Amerikë Donald Trump, por igull i tij është ish presidenti amerikan, George Ëashington. Ismet...

Veseli: Thaçi do të zgjidhet president brenda këtij muaji

Drejtuesit e lartë të Partisë Demokratike të Kosovës të enjten në Prizren kanë bërë të ditur se kryetari aktual i këtij subjekti politik brenda...

Rrugës për në Siri kapet djali i një zyrtari të Qeverisë...

Visar Cakiqi, së bashku me të fejuarën e tij, pak para këtij Viti të Ri, ka nisur udhëtimin për në Siri, për t`iu bashkuar...

Gazetarja e dekoruar nga DASH: Në kafenetë e Tiranës rrinë njerëz...

Gazetarja kosovare Arbana Xharra akuzon se në kafenetë e Tiranës rrinë njerëz që kërkohen ndërkombëtarisht nga Interpoli, por që nuk arrestohen. Me anë të...

Hoxha nga Mitrovica ia lë djalit emrin Ademjashar (Foto)

Hoxha nga Mitrovica Fatmir Latifaj i ka lënë emrin djalit Ademjashar. Nëpërmjet llogarisë së tij në Facebook, ai ka treguar lajmin. “Tash Allahu ma fali...

Xharra: Në Shqipëri ka ekstremizëm, ashtu siç e thonë mediat e...

Akuzat qe analistet ne emisionin “Opinion” te Blendi Fevziu po i bëjnë mediave te huaja për prishjen e imazhit te Shqipërisë, i ka komentuat...

Skandaloze: Ja se për çfarë denohet Sami Lushtaku me 12 vite...

Pas aktgjykimit të Gjykatës Themelore të Mitrovicës, ku lideri i serbëve të veriut, Oliver Ivanoviq, është shpallur fajtor për krime lufte, më nëntë vite...

FOTO EKSKLUZIVE/ Rama dhe Meta pozojnë me kamerierët pas darkës së...

Pasi kanë konsumuar një darkë 4 orëshe, mbrëmjen e djeshme, një ditë para 21 janarit, kamerierit dhe punonjësit e restorantit në pronësi  të Irfan...

A e keni ditur se ka Kosovë edhe në Afrikë?

 Emrin Kosovë, nuk e mban vetëm shteti ku ne jetojmë. Të njëjtin emërtim e mban edhe një vend në Afrikë. Fjalë është për një qytezë...

Jashari: Kush urdhëroi arrestimin dhe zhdukjen e Behajdin Allaqit e Shaban...

  Letra 3 - Sa deputetë të PDK-së janë bërë milionerë? Në Zvicër jetonin me ndihma sociale? (4) Bota sot vazhdon edhe sot botimin e letrës...

Kujdes, arushat paraqiten në rrugë (Foto)

Kjo arushë është paraqitur në rrugën për fshatin Pustenik të Hanit ët elezit. Fotografitë janë bë nga Samet Ballazhi, Kjo arushë është parë edhe...

Shqipëria amnistoi 900 të burgosur

Plot 900 të dënuar fituan lirinë pas hyrjes në fuqi të ligjit për amnistinë. Ndërkohë janë 8 mijë personat në shërbim prove që përfitojnë...

Ivanoviq në arrest shtëpiak derisa vendimi të bëhet i plotfuqishëm

Gjykata Themelore në Mitrovicë ka hedhur poshtë kërkesën e prokurorit Romulo Mateus që i dënuari për krime lufte Oliver Ivanoviq të dërgohet në paraburgim...

Partia austriake në Parlamentin Evropian: Kosova, çerdhe e ISIS-it

Edon Cana, konsull i Kosovës në Strasburg, në emisionin “Info - Box” , ka theksuar se ratifikimi i Marrëveshjes së Stabilizim-Asocimit (MSA) me Kosovën,...

Pro MSA-së për Kosovën, votuan 468 eurodeputetë

Parlamenti Europian me 468 vota pro e ka miratuar Marrëveshjen për Stabilizim Asociim me Kosovën, të lidhur në tetor të vitit të kaluar. Ministri i...

Dëgjojeni Hashim Thaçin kur kërkonte dënimin e Ibrahim Rugovës, e tash…...

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi para disa vjetësh kërkonte dënimin e Ibrahim Rugovës, pse ky i fundit bisedonte me Serbinë. Sikurse...

Serbia i lejon katër libra leximi në gjuhen shqipe në Preshevë

Librat janë të shkruara nga autorë të Shqipërisë dhe ata kosovarë dhe do të shërbejnë për vitin e parë, të dytë, të tretë dhe...

Reagim i ashpër i mediave serbe për dënimin e Ivanoviqit

Lidhur me dënimin me 9 vjet burg të liderit të Iniciativës qytetare serbe, Oliver Ivanoviq, kanë reaguar mediat serbe. Në titujt e tyre, dënimin e...

Një shqiptar hidhet nga dritarja, kur merr vesh dëbimin nga Gjermania

Pas aktvendimit të autoriteteve gjermane për të refuzuar kërkesën për azil të një shtetasi nga Kosova, ky i fundit ka tentuar të hidhet nga...

Rrihet barbarisht një nxënës shqiptar në St Gallen, Zvicër (Foto)

Të premten e kaluar në Walenstadt është rrahur dhe keqtrajtuar një dymbëdhjetë vjeçar shqiptar nga një grup nxënësish. Ngjarja është regjistruar gjatë orëve të...

Parlamenti Evropian miraton MSA-në me Kosovën

Ministri për Integrime Evropiane, Bekim Çollaku, ka bërë të ditur se Paralmenti Evropian sapo ka miratuar marrëveshjen e Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit...

Mitrovicë, Dragolub Delibashiq shpallet i pafajshëm

Koloneli i pensionuar i MPB-së serbe, Dragoljub Delibashiq është shpallur i pafajshëm në akuzën për kryerjen e veprës penale, nxitje për kryerjen e vrasjes...

Çfarë tha kancelarja Merkel me rastin e vdekjes së presidentit Rugova?

Në ditën e ndërrimit të jetës së presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, 21 janar 2006, detyrën e kancelarit gjerman e ushtronte prej atëherë Angela...

Kryeministri Mustafa me kabinetin e tij nderon ish – presidentin Rugova...

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, i shoqëruar edhe nga zëvendësi i tij Hashim Thaçi dhe ministrat tjerë ka bërë homazhe tek varri i ish...

Grafitet që i ngacmojnë politikanët mbërritën edhe në Shqipëri

Pas tubimit të fundit të opozitës në Kosovë, në muret e qyteteve të ndryshme kosovare kanë nisur të shfaqen disa grafiti, që kanë nisur...

​Nëntë vjet burg për Oliver Ivanoviqin

Lideri i Nismës Serbia, Drejtësia, Demokracia, Oliver Ivanoviq, i akuzuar për krime lufte në vitin 1999 si dhe vrasje të rëndë në vitin 2000,...

43 vendet në botë ku shqiptarët mund të udhëtojnë pa viza

A e dinit se në Makao, Korenë e Jugut, Brazil, Senegal e shumë vende të tjera që thjesht u kemi dëgjuar emrin, nuk ka...

Shqiptari kapet në Itali me 450 kg drogë

Shqiptari i arrestuar nga policia italiane në portin e Brindisit pasi u kap me 450 kilogramë marijuanë në kamion, ka deklaruar se nuk kishte...

Hahn: Kosova duhet t’i implementojë marrëveshjet me Serbinë

Komisioneri për Zgjerim i bashkimit Europian, Johannes Hahn, në debatin e Parlamentit Europian para votimit të Marrëveshjes për Stabilizim Asociim me Kosovën, ka thënë...

Presidenti Rugova një mik i vërtetë i Amerikës

“Kam pasur nder ta mbështesë luftën e tij dhe të popullit të Kosovës për paqe dhe liri," deklaroi Bill Clinton me rastin e vdekjes...

Vaji i kanabisit ilaç për kancer (Video)

Pacientët e prekur nga kanceri në Kosovë, shpresën për t`u kuruar nga kjo sëmundje po e kërkojnë tek vaji i kanabisit. Edhe pse ky vaj...

Do trefishohet numri i dëbimeve, të mërkurën u riatdhesuan dhjetëra banorë...

E përditshmja gjermane Die Welt, ka treguar se numri i dëbimeve të azilkërkuesve në Gjermani gjatë 2016 do trefishohet, kjo edhe nga ndarja e...

Lushtaku dërgohet sërish në burg pavarësisht gjendjes së rëndë

Kryetari i Komunës së Skënderajt, Sami Lushtaku është marrë nga Policia e Kosovës për t’u dërguar në Burgun e Sigurisë së Lartë në Dyz. Ndërkohë,...

Dyshime se si vdiq Ibrahim Rugova

Haki Abazi, drejtor i Fondacionit Rockefeller Brothers, po kërkon obduksion të kufomës së ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. Arsye për këtë, Abazi thotë se...

Ky ishte kërcënimi i Vuçiqit për NATO-n, më 1998 (VIDEO)

Kryeministri aktual i Serbisë, Aleksandar Vuçiq kishte kërcënuar NATO-n dhe Amerikën, gjatë luftës së Kosovës, se do të konsiderohen si agresorë, dhe ashtu edhe...

Kosova dhe Kroacia thellojnë bashkëpunimin

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga priti sot në takim ambasadoren e re të Republikës së Kroacisë në Kosovë, Marija Kapitanović, e cila...

Haxhiu: Po përgatitemi për protestën e radhës – vazhdojmë bojkotimin e...

Janë bërë rreth katër muaj që partitë opozitare janë duke i bojkotuar të gjitha zhvillimet brenda Kuvendit të Kosovës në kërkim të tërheqjes së...

Serbia: Ne do të jemi më 27 janar në Bruksel, Kosova...

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka deklaruar se delegacioni i Qeverisë së Aleksandër Vuçiqit do të...

Daçiq ironizon: Pse refugjatët nuk shkojnë në Kosovën demokratike?

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq ka ironizuar me Kosovën gjersa ishte duke folur për çështjen e refugjatëve pas një takimi që pati në...

Nga 3 vjet e 6 muaj burg për dy ish-luftëtarët kosovarë...

Shkuarja në Siri e dy kosovarëve, që ishin luftëtarë të organizatës terroriste, “Al- Nusra”, Arben Livoreka dhe Nexhat Behluli, u ka kushtuar me nga...

Fahrudin Radonçiq vjen në Prishtinë për të dëshmuar në rastin e...

Ish-pronari i medias, Fahrudin Radonçiq, lideri i një prej partive në koalicionin qeverisës në Bosnjë dhe Hercegovinë ka thënë se do të dëshmojë në...

Robertson: Mos me pas qenë Rugova dhe Amerika, Kosova sot e...

Sivjet u mbushën 17 vjet që kur kanë zbarkuar trupat amerikane- NATO-s, ndërsa ka nisur largimi i forcave serbe nga Kosova, duke i dhënë...

Pacolli i bënë apel Kryeministrit të Kosovës (Foto)

Presidenti i Aleanca Kosova e Re, Behgjet Pacolli i ka bërë apel kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa për ekonomin e vendit. Pacolli ka kërkuar nga...

Parlamenti Evropian sot diskuton për Kosovën

Parlamenti Evropian, në sesionin e sotëm të pasdites, do të debatojë për Marrëveshjen e Stabilim – Asocimit me Kosovën, e cila është arritur në...

Aksidentohen tre shqiptarë në Itali

Tre shqiptarë janë plagosur në një aksident rrugor në një provincë të Italisë. Shqiptarët ndodheshin në automjetin tip “Benz”, ndërsa është përplasur kokë më kokë...

Legjionari shqiptar që humbi jetën nga orteku në Alpet franceze (Foto)

Një 21-vjeçar shqiptar është njëri nga pesë viktimat që humbën jetën nga orteku në Alpet franceze, më 18 janar. Denis Halili, 21 vjeç nga Dibra,...

Parandalohet vrasja në Durrës, tre të ndaluar dyshohen si vrasës me...

Parandalohet një vrasje me pagesë në qytetin e Durrësit.Policia ka vënë në pranga tre shtetasit që do ta kryenin këtë vrasje kundrejt shumës 10...

Foto e rrallë: Kur shqiptarët e çliruan Novi Pazarin nga çetnikët

Vullnetarët shqiptarë vështrojnë Pazarin e posa çliruar. Kështu në një mënyrë shtypi sanxhakas përkujton Aqif Blytën në 71 vjetorin e ekzekutimit nga serbo-çetnikët. Pjesa më...

George Robertson: Kam gjak shqiptari

Ish-sekretari i NATO-s, Lord George Robertson, i cili po qëndron në një vizitë të shkurtër në Kosovë, ka bërë publike një zbulim të cilin...

Daçiq nesër në Shqipëri për takimin e dytë trepalësh

Ministri i Punëve të Jashtme në Shqipëri. Ditmir Bushati do të jetë nikoqir i dy kolegëve të tij Paolo Gentiloni nga Italia dhe Ivica...

Edi Rama ka rrahur një ministër

Në vazhdën e akuzave të përcjella nga ish kryeministriBerisha, ai përcjell denoncimin e një qytetari, ku bën me dije seRama ka rrahur në zyrë...

Kisha serbe falënderon Vatikanin për mosnjohjen e Kosovës

Mitropoliti i kishës serbe, Amfilohije Radoviq, pas kthimit nga vizita në Vatikan ka deklaruar se e ka falënderuar Papa Françeskun për mosnjohjen e Kosovës. Ai...

Robertson e Thaçi shkojnë në Poklek të Drenasit

Ish sekretari i NATO-s George Robertson së bashku me zëvendës kryeministrin, njehërit ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçin, sot pasdite do...

Itali, kosovari tenton të grabisë një vajzë, ndërhyn babai i saj

Një emigrant kosovar i quajtur Besnik, 42 vjeç ka tentuar ta grabisë një vajzë të re italiane, por ka qenë reagimi i babait të...

Një ekspert për ta zbuluar arsyen pse Gavriq erdhi në Prishtinë...

Qëllimi i ardhjes së Slobodan Gavriqit në Prishtinë me rreth 12 kilogramë eksploziv do të zbulohet nga një ekspert. Një ekspert i eksplozivëve do të...

Qosja e vlerëson lartë pjekurinë politike të Donika Kadaj-Bujupit!

Akademiku Rexhep Qosja ka bërë të qartë qëndrimin e tij sa i përket koalicionit qeverisës PDK-LDK, duke u rreshtuar përkrahë opozitës. Ai në një intervistë...

Daily Mail:Gruaja e Tony Blair përfitoi gjysmë milioni funte nga qeveria...

E përditshmja britanike, Daily Mail, shkruan se Shqipëria i pagoi rreth gjysmë milionë sterlina gruas së Tony Blair për këshilla ligjore. Kompania Omnia Strategy e...

SHOKUESE/ Pedofili i moshuar puth në buzë të miturën në market...

Një video në kufinjtë e një skandali është publikuar sot. Video është filmim i kamerave të sigurisë së një marketi në Himarë. Bëhet fjalë...

Sot zbulohet pllaka përkujtimore për ushtarët sllovakë të KFOR-it

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga do ta pret sot në një takim zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Punëve të Jashtme dhe Çështjeve Evropiane i Republikës...

Haradinaj flet me Edi Ramën për krizën politike (Foto)

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka takuar sot në Tiranë kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Takimi i tyre është bërë publik nga bashkëshortja e...

Shpëtimtari Robertson kthehet në Kosovë (Video)

U kthye në Kosovë pas plot 16 vjetësh. George Robertson të hënën pasdite ka aterruar në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës. Sikurse në këtë video nga...

Dick Marty: Këta tre janë“peshqit e mëdhenj” të krimit në Kosovë...

Zvcerani Dick Mraty, duke folur për zhvillimet e fundit ne Kosovë ne nje bisede per agjencine e lajemeve “Presheva jonë” ka deklaruar se  “Kosova nuk...

Thaçi e Veseli bashkëpunëtorë të shërbimit francez, fajtorë kryesorë për ndarjen...

Zëvendëskryeministri Thaçi “mbrohet”, në heshtje “Dihet po ashtu mirë se gjatë ndarjes së Mitrovicë rolin kryesor e kishte KFOR-i Francez dhe sidomos DGSE ku shpesh...

Iu dha lamtumira e fundit veteranes së UÇK’së (Video)

Në prani të qytetarëve nga Deçani,në mesin e të cilëve miq,familjarë dhe bashkëluftëtarë në Gllogjan iu dha lamtumira e fundit veprimtares së dalluar dhe...

Ramush Haradinaj takon Edi Ramën në Tiranë

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, duket se ka pasur një temë diskutimi së bashku me Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Këtë të paktën e...

Denohet banda e Lazaratit, 18 vite burg për Gate Mahmutajn

Gjykata e Krimeve të Rënda ka dhënë sot dënimet për grupin e personave që qëlluan policinë gjatë operacionit në Lazarat. Gate Mahmutaj, i cilësuar si...

Atentati ku vdiqën dy të rinj shqiptarë, arrestohen dy porositësit italianë....

Atentati me eksploziv ndaj një salle lojërash që çoi në vdekjen e dy të rinjve shqiptarë në Imperia, ka zhvillime të rëndësishme. Siç shkruajnë...

Mediet italiane e quajnë Shqipërinë “zyrë lokale të xhihadistëve”

Mediat italiane vijojnë ta përshkruajnë Shqipërinë si zyrën lokale të xhihadistëve. Këtë herë ka qenë gazetari i “Corriere della Serra”, Antonio Ferrari, ai që e...

Fevziu: Cila është e vërteta e mesazhit të përgjimit që Artan...

Blendi Fevziu i është rikthyer sërish mesazhit që Artan Hoxha publikoi pak ditë më parë në emisionin e tij Opinion. Fevziu thotë se nuk e...

Një femër nga Prishtina kërkon ndihmë: Mamaja më dërgon në klube...

Adresës së JetaOshQef iu është drejtuar edhe një 17 vjeqare nga Prishtina. Ajo kërkon ndihmë, pasi ka probleme me prindërit e saj. Ajo thotë se...

Gjykata Speciale parasheh edhe arrestimin e Presidentit, Kryeministrit e Kryeparlamentarit

Hartuesit e ligjit për dhomat e specializuara dhe zyrën e prokurorit të specializuar kishin parashikuar mundësinë që në mesin e të dyshuarve, rrjedhimisht të...

Zeka: Në Kosovë normalë janë fëmijët, studentët, pleqtë dhe gjaja! (Video)

“N'Kosovë Show”, emision i drejtuar nga Shpetim Desku në First Channel, të ftuar ishin gazetari Milaim Zeka dhe Donjeta Kosumi - Kallashi. Zeka thotë se...

Ambasadori britanik në Kosovë ftesë qytetarëve për bisedë live në Facebook...

Diçka që nuk e ka bërë asnjë politikan kosovar deri tani, përveç në kohë të fushatës zgjedhore, po e bën së fundi ambasadori i...

Blick tregon sesi u radikalizuan dy shqiptarët vëlla e motër në...

  Një shok i familjes shqiptare të Editës dhe Visarit akuzon rëndë xhaminë An’Nur-Moschee në Winterthur. Atje është bërë radikalizimi i tyre, thotë ai për...

5 nxënës të lënduar nga rrokullisja e një kombi busi (Foto)

Në mëngjesin e së hënës ka ndodhur një aksident në fshatin Siqev të komunës së Klinës, ku është rrokullisur një kombi bus me nxënës. Të...

Arbëreshët, nën vëzhgimin e regjimit komunist të Shqipërisë

Nga vitet e para pas Luftës së Dytë Botërore, e deri në vitet ’70 të shekullit të kaluar, arbëreshët e Italisë, sikurse dhe pjesa...

I digjet vetura me vlerë 24 000 mijë euro Seremb Gjergjit...

Sermb Gjergjit, kandidatit për president të Kosovës i është djegur vetura. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Gjergji në një postim në Facebook, ku...

Gjykata speciale ngjallë frikë! Të akuzuarit kërcënojnë Kosovën me destabilizim

Ky është objekti në Hagë ku do të vendoset Gjykata Speciale Lista e të akuzuarve të Gjykatës Speciale do ta hapë kutinë e Pandores “Nëse del...

Kujtohet në Romë 548 vjetori i vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj...

Ambasada e Shqipërisë në Romë, Ambasada e Kosovës e Përfaqësia Diplomatike Shqiptare në Vatikan organizuan të dielën më 17 janar një ceremoni përkujtmore me...

Ekskluzive: Zbulohet arsenal armësh në Drenicë

Arsenal armësh është gjetur sonte në rajonin e Drenasit. Në tri raste të ndara, Policia e Drenasit ka gjetur dhe konfiskuar mbi dhjetë pushko-mitrolez dhe...

I digjet vetura me vlerë 24 000 mijë euro Seremb Gjergjit...

Sermb Gjergjit, kandidatit për president të Kosovës i është djegur vetura. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Gjergji në një postim në Facebook, ku...

Bora shkakton probleme në disa aeroporte të Europës

Një korridor dëbore afërsisht 160 kilometra, që nis nga veri-perëndimi i Skocisë i shtrirë deri në juglindje të Anglisë, shënoi edhe dëborën e parë...

Besa e dhënë në Pashtrik se pa i çliruar të gjitha...

Intervistë me Famtir Fejzullahun (Mjakun), ish ushtar i Batalionit “Atlantiku” (SHBA) Edhe pse pata shumë mundësi ta marr nënshtetësinë e Kosovës, nuk e bëra këtë...

22 të lënduar nga 57 aksidentet e 24 orëve të fundit

Referuar kushteve atmosferike, gjendjes së rrugëve si dhe aksidenteve të raportuara gjatë 24 orëve të fundit, Policia e Kosovës nga pjesëmarrësit në trafik kërkon...

34 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës

17 janari i vitit 1982, dita kur u vranë mizorisht vëllezërit Gërvalla e Kadri Zeka, është një datë e trishtë në historinë e shqiptarëve....

Ja pse u rikthyen kontrollet kufitare Kosovë –Shqipëri

Rikthimi i kontrolleve të qytetarëve të Kosovës, në pikën kufitare me Shqipërinë është kërkesë e Bashkimit Evropian pasi vendi ynë është në proces të...

Fituan rreth 400 milionë euro

Bankat komerciale kanë arritur t’i fitojnë rreth 400 milionë euro neto për pesëmbëdhjetë vjet në Kosovë, vendin më të varfër në Evropë. Një të...

“Daily Mirror”: Hashashi shqiptar financon ISIS-in

Me titullin e fortë, “ISIS mbërthen rrjetin 4 miliardësh të drogës nga mafia për të financuar fushatën brutale të terrorit”, gazeta britanike “Daily Mirror”...

Kalimi nëpër Rrugën e Kombit bëhet vetëm me zinxhirë

Reshjet intensive të dëborës kanë vështirësuar qarkullimin në disa prej akseve rrugorë në juglindje dhe veri të Shqipërisë. Policia Rrugore njofton të gjithë drejtuesit e...

Ja personalitet shqiptare të njohura në botë (Foto)

Shqiptarë nga Kosova dhe Shqipëria në fusha të ndryshme arritën që të bëhen të njohur edhe për tregun botëror. Disa filluan karrierën e tyre...

VIDEO/ Terrori që kaluan klientët, si u grabit supemarketi në Lezhë

Është publikuar edhe videoja e grabitjes së një supermarketi në Lezhë, ngjarje kjo e ndodhur ditën e djeshme në orën e pasdites. Pesë autorë të...

Çfarë i kërkoi kjo nënë shqiptare, presidentit Clinton më 6 maj...

Në vitin 1999, më 6 maj, presidenti amerikan, Bill Clinton, viziton qendrën e të deportuarve shqiptarë nga forcat ushtarake dhe policore serbe në Kosovë,...

Ky është objekti në Hagë ku do të vendoset Gjykata Speciale...

Gjykata Speciale do të vendoset në ndërtesën e vjetër të policisë europiane EUROPOL në Hagë të Holandës. Gjykata, e cila zyrtarisht quhet Kosovo Relocated Specialist...

Skandal! Ja çfarë u mësohet fëmijëve të klasës së dytë (Foto)

Nxënësve të klasës së dytë të shkollës fillore u mësohet se si të gjejnë ‘zgjidhje’ kur nuk duan të shkojnë në shkollë. Në Leximin e...

Thaçi përkujton vrasjen e Jusuf Gërvallës, Kadri Zekës dhe Bardhosh Gërvallës(Foto)

Zëvendëskryeminsitri Hashim Thaçi ka rikujtuar se nesër bëhen 34 vjet nga vrasja e tre veprimtarëve të shquar të çështjes kombëtare në Gjermani, Jusuf Gërvalla,...

Aksidentohet edhe një prezantues televiziv i RTK-së

Pas koleges së tij në Radio Televizionin e Kosovës, Brikena Beqiri, edhe prezantuesi tjetër televiziv ka pësuar aksident. E gjithë ngjarja ka ndodhur dje në...

UÇK “zbarkon” në Japoni

Shumica janë të njoftuar me lojën e njohur si Paintball. Fjala është për një lojë të popullarizuar, kushtimisht strategjike, që luhet në ekipe apo individualisht,...

Ambasadorja Çitaku takon studentët kosovarë në SHBA

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku është takuar me të rinjët kosovarë që po kryejnë studimet e masterit atje. Çitaku...

Ish ushtarë i UÇK-së në grevë urie, gjendja e tij shëndetësore...

Avokati i Sami Lushtakut, Arianit Koci, ka konfirmuar se ish-Komandanti i UÇK’së është në grevë urie dhe se gjendja e tij shëndetësore është përkeqësuar. “Krejt...

Mrekullia shqiptare, biznismeni (mysliman) shqiptar i jep 100 mijë dollarë për...

Në Nju Jork është mbajtur një mbrëmje Gala për grumbullimin e fondeve për Katedralen “Nëna Terezë” në Prishtinë. Kjo mbrëmje solli plotë mirësi, dashuri, lutje...

Albin Kurti pritet si hero (FOTO)

Ish-lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti po merr pjesë në takimin e tri subjekteve opozitare me strukturat e tyre drejtuese që po mbahet në...

Tiranë: Humb jetën në aksident një 35 vjeçare

Një 35-vjeçare humbi jetën pasi u përplas nga një automjet në zonën e Kombinatit. Sipas të dhënave në vendin e ngjarjes viktima po tentonte që...

Limaj: Protestat vazhdojnë, 9 janari ishte kthesa e madhe

Fatmir Limaj, kryetar i NISMA për Kosovën, në një tubim të subjekteve opozitare, ka thënë se më 9 janar populli i Kosovës ka treguar...

Shfaqet përsëri AKSH-ja (Video)

Armata Kombëtare Shqiptare (AKSH) është shfaqur sot në 17 vjetorin e masakrës së Reçakut, duke vendosur një kurorë pranë varrezave të dëshmorëve të luftës. Ndërkaq,...

Çfarë ndodhi me djaloshin që hodhi gurë në autobusin e Serbisë...

18-vjeçari Marsel Qeleshi, i cili goditi me gurë autobusin e Kombëtares Serbe të futbollit, nuk do të përfundojë në burg. Në një status në faqen...

Shembja e dheut vështirëson lëvizjen në magjistrale Kaçanik-Shkup

Rruga magjistrale Kaçanik – Hani i Elezit është vështirësuar për qarkullim automjetesh, shkaku i punimeve rrugore. Në vendin e quajtur “Ura e Koshanit” afër Kaçanikut...

Zeka : Në Listën e Gjykatës Speciale, Agim Çeku është i...

Në emisionin Antipod në First Channel, gazetari i njohur Milaim Zeka ka thënë se e gjithë kjo që po ndodh në Kosovë, ky strumbullar,...

2 persona të armatosur grabisin kazinon në Tiranë (VIDEO)

Grabitje me armë dhe maska në Lezhë dhe në Tiranë. Dy persona grabitën xhiron ditore të një kazinoje. Policia ka nisur disa pika kontrolli...

Gjenerali serb flet për Adem Jasharin (Video)

Gjate një interviste ne emisionin “Vo Centar” me Vasko Eftov,ishte marre ne interviste një ish gjeneral serb,i cili tregoi se sa spiune dhe se...

2 persona të armatosur grabisin kazinonë në Tiranë

Një kazino ka rënë pre e një grabitjeje me armë zjarri nga dy persona të paidentifikuar gjatë mbrëmjes së të premtes, në kryeqytet. Ngjarja ka...

Opozita thërret strukturat në tubim mobilizues

Subjektet opozitare kanë planifikuar për nesër një tubim që e kanë cilësuar si mobilizues me strukturat e veta. Nuk ka treguar se për çfarë do...

Haradinaj: Jo harrnimit të Qeverisë por zgjedhje të reja

I pari i AAK’së Ramush Haradinaj thotë se mundësia e vetme për dalje nga kriza e tanishme janë vetëm zgjedhjet. "Vetëm një Qeveri që del...

Vizita e Princ Charles mesazh domethënës kur Kosova po kalon në...

Princi Charles që pritet të vizitojë Kosovën, analistë kanë mendime të ndryshme rreth kësaj vizite. Disa e shohin vizitën si shumë të rëndësishme e...

Mediat serbe raportojnë për Gjykatën Speciale (Foto)

Lajmi se Holanda ka nisur themelimin e Gjykatës Speciale në Hagë, për të hetuar krimet e luftës të kryera në Kosovë gjatë periudhës së...

Gjykata Speciale do t’i trajtojë vrasjet e pasluftës të zyrtarëve të...

Në një komunikim me Gazetën Express, Qeveria e Holandës ka bërë me dije se Gjykata Speciale do të fillojë të operojë brenda këtij viti....

William Walker nderohet me përmendore (Foto/Video)

Ismet Emini është njëri nga të mbijetuarit e masakrës së Reçakut. Fatin e Ismetit nuk e patën edhe 44 banorë të këtij fshati e...

Doganierja bukuroshe që u arrestua dje

Tre doganierë të doganës së Kakavijës u arrestuan ditën e djeshme nga policia e Shqipërisë për shpërdorim detyre dhe korrupsion. Mes të arrestuarëve është edhe...

Princi Charles viziton Kosovën

Princi Charles i Britanisë së Madhe viziton Kosovën në marsin e këtij viti. Ai vizitën në Kosovë e zhvillon në kuadër të qëndrimit të vet...

Albin Kurtit e Albulena Haxhiut u ndërpritet arresti shtëpiak

Gjykata e Apelit e Kosovës, të premten, më 15 janar 2016, ka vendosur që të akuzuarve Albin Kurti dhe Albulena Haxhiu t’u ndërpritet masa...

Këshilla e historianit serb: Njiheni pavarësinë e Kosovës

Jemi dëshmitarë mospajtimesh e antagonizmash gjithnjë e më të mprehta jo vetëm në relacionin Moskë-Uashington, por edhe ndërmjet fuqive të tjera të mëdha e...

Ekskluzive: Si u kthye i plagosur Lavdrim Muhaxheri në Kosovë në...

Në maj të vitit 2013, një vit pasi kishte shkelur për herë të parë tokën siriane, xhihadisti Lavdrim Muhaxheri, ishte kthyer me plagë në...

Vuçiq zgjeron partinë në Kosovë

Partisë Përparimtare serbe (Srpska napredna stranka) të Aleksandar Vuçiqit dhe Tomislav Nikoliqit, në Anamoravë iu bashkuan 2000 anëtarë të rinj, ka deklaruar në Zebincë...

E kap në flagrancë me gruan në makinë, italiani vret me...

Një dramë xhelozie me viktimë një shqiptar 39 vjeçar është regjistruar një natë më parë në komunën Ariano Irpino në provincën e Avellinos në...

Pse nuk bleu Shqipëria në vitet e 90’ta avionë MIG që...

Shqipëria kishte refuzuar një ofertë të lirë për t’u pajisur me avionë ushtarakë rus të tipit MIG, gjatë viteve ’90. E ajo u bë për...

Arrestohet anëtari i Kryesisë së VV-së, Artan Abrashi

Policia e Kosovës ka arrestuar sot në shtëpinë e tij anëtarin e Kryesisë së lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashin. Vetëvendosje thekson se përndjekjet dhe arrestimet politike...

Tentim vrasje në Prizren

Polica e Kosovës njofton se mbrëmë rreth orës 20:15 në rrugën “Flamuri” në Prizren ka ndodhur një tentim vrasje e cila për fat të...

OPINIONE