9.1 C
Skopje
Wednesday, March 20, 2019

Kosovë-Shqipëri

Shqiptarët e Preshevës e bojkotojnë Beogradin

Musliu: Trupi koordinues i Stankovicit kur nuk njeh te drejtat e shqiptareve ne Luginë, as ne nuk e njohim atë! Siç kemi njoftuar nesër (16...

Kapet 10 vite pasi kishte vrarë me plumb në kokë shqiptarin,...

 Kapet 10 vite pasi kishte vrarë me plumb në kokë shqiptarin, konkurrent në fushën e prostitucionit. Policia italiane ka arrestuar një 43­vjeçar i cili prej...

Hilmiu, personi që i zgjidhte femrat e bukura për Enver Hoxhën

Një oficer i sigurimit të shtetit, në kohën e diktaturës, ishte ngarkuar vetëm për “haremet” e Shkupolës. Ai, sipas një rrëfimi në Fritz Radovanit,...

Gjuriq: Serbia Kosovën e trajton vetëm si krahinë të veten

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq ka deklaruar sot se është bërë një zbutje e konsiderueshme për platformën e...

Emigrantët sirianë nisin “sulmin” drejt kufirit shqiptar

Nga Shqipëria përmes Malit të Zi e drejt në Bashkimin Europian, por edhe përmes Shqipërisë me drejtimin në Itali. Kjo është fraza e re...

Gjysma e deputetëve të opozitës të burgosur! Kriza në rrugë pa...

“Gjendja politike, ajo e sigurisë dhe perspektivës së daljes nga kriza e tashme janë peng i vullnetit politik të klasës aktuale politike”, vlerëson Gashi...

Janjiq paralajmëron: Mos e vizitoni Manastirin e Deçanit se mund të...

Igumeni i Manastirit të Deçanit, Sava Janjiq, ka shkruar në llogarinë e tij në Twitter se ata që duan të vizitojnë objektin fetar ortodoks...

Donald Lu bisedon me qytetarët: Luftoni politikanët e korruptuar

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Donald Lu ka nisur në orën 15:30 bashkëbisedimin online me qytetarët shqiptarë dhe nisi t’iu...

DOKUMENT: Lajmi i Fundit: Nuk ka liberalizim të vizave për kosovarët

Këshilli Evropian ka dalur  me Raportin për vendet aspiruese në Bashkimin Evropian me ç`rast ka konstatuar se përkundër  përparimeve që ka shënuar Kosova në...

Çartet Hashim Thaçi, mosliberalizimin e vizave e quan marrëzi të BE-së

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi është shprehur i zhgënjyer për siç ka thënë vonesat e pakuptimta të BE-së për liberalizim të vizave. “Përderisa i jemi...

Këshilli Evropian: Nuk ka liberalizim të vizave për Kosovën

Sot Këshilli i Bashkimit Evropian bëri publike konkluzionet e pakos së zgjerimit. Mirëpo lajmet e mira të pritura për Kosovën nuk erdhën. Sipas këtyre...

Opozita vendos, protestë gjithëpopullore më 9 janar

Liderët opozitarë të mbledhur në një takim në selinë e Nismës kanë bërë të ditur se më 9 janar do të mbajnë një protestë...

Ahmeti i kundërpërgjigjet Thaçit (Foto)

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, i është kundërpërgjigjur zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi, i cili pak më parë tha në Kuvend se opozita ka...

Ambasadori Britanik: Në Shqipëri kriminelët janë jashtë burgut, hallexhinjtë burgosen

Tjetër ambasador i huaj në vendin tonë, ka sulmuar sot sistemin gjyqësor. Nicholas Cannon, ambasadori i Britanisë së Madhe në Tiranë, është shprehur gjatë...

Opozita ka marrë vendim për fjalimin e Presidentes, por e mban...

Partitë opozitare kanë thënë se e kanë marrë një vendim në lidhje me fjalimin e presidentes së Kosovës, Atifete Jahajga që do mbahet të...

30 ditë paraburgim për Faton Topallin

Gjykata Themelore e ka dërguar në paraburgim deputetin e Vetëvendosjes, Faton Topalli. Atij, siç raporton Koha.net, i është caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditësh,...

Sipas Tanjug, kosovarëve me dokumente serbe nuk do t’iu lejohet hyrja...

Policia kufitare e Kosovës ka marrë një urdhër sipas të cilit u ndalohet hyrja në territorin e Kosovës personave qe jetojnë në Kosovë, por...

Ja çfarë i ndodhi personit që godiste bustin e Skenderbeut në...

Jeton Vërbani, i riu i cili para një viti postoi një video tek godiste bustin e Skëndërbeut është keq. Atij i është thyer hunda....

Sondazhi: ISIS, korrupsioni dhe krimi i organizuar rreziqet më të mëdha...

Në një sondazh të realizuar nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë vlerësohet se kërcënimet e brendshme kryesore që e rrezikojnë sigurinë kombëtare të...

300 kosovarë në zonat e konfliktit, 50 të vrarë 300 kosovarë...

Ambasadori i misionit të OSBE-së në Kosovë, Jean Claude Schlumberger ka deklaruar se shoqëritë gjithandej botës po përballen me ekstremizmi dhe radikalizmin, prandaj duhet...

Mbipopullim në burgjet e Shqipërisë

Mbipopullimi në burgje dhe zgjidhjet për këtë problem kanë qenë në fokus të një takimi mes drejtorisë së burgjeve, OSBE-së, ambasadës britanike dhe ministrisë...

Të ndalet shkuarja e kosovarëve në ISIS, 50 të vrarë në...

Ambasadori i OSBE-së në Kosovë, Jean Claude Schlumberger ka deklaruar se shoqëritë gjithandej botës po përballen me ekstremizmi dhe radikalizmin, prandaj duhet të ndërtohen...

Rudi: Sot 15 vjet kriminelët e SHIK-ut më lanë në karrocë

Sot bëhen 15 vite nga atentati ndaj aktivistit të Lidhjes Demokratike të Kosovës Fetah Rudi. Ishte e premtja e 15 dhjetorit të vitit 2000, ditë...

Atentat ndaj dy shqiptarëve në Itali

Një atentat me armë zjarri është verifikuar në një bar në qytetin e Milanos, në Itali, ku pre e plumbave kanë rënë dy shtetas...

Mbishkrim për ISIS në një stacion autobusi në Vlorë, policia nis...

Nuk dihet ende nëse është ndonjë shaka, apo diçka tjetër por në stacionin e autobusit të Vlorës është gjetur një flamur letre në të...

Meshë për të rënët në Luftën e parë Botërore

​Në Katedralen "Nënë Tereza" në Prishtinë sot do të kremtohet një meshë e shenjtë, për të nderuar të rënët e Marshit të Vdekjes në...

Kosova e Gjermania nënshkruajnë marrëveshje financiare

Ministria e Financave organizon ceremoninë e nënshkrimit të Marrëveshjes për Bashkëpunim Financiar 2015 “Projekti i subvencioneve” ndërmjet Qeverisë së Republikës Federale të Gjermanisë dhe...

Kuvendi mbyll seancën për t’i vazhduar të enjten

Kuvendi i Kosovës ka mbyllur punimet për ditën e sotme, ndërsa, sipas kryetarit Kadri Veseli, seanca do të vazhdojë të enjten. Kuvendi i Kosovës sërish...

Bilanci i ditës së sotme: 7 deputetë opozitarë të arrestuar

7 deputetë opozitarë janë arrestuar sot. Deputetë të Vetëvendosjes dhe AAK’së janë shoqëruar në polici nën dyshimin se kanë shkelur urdhër arrestin shtëpiak dhe...

Tragjike! Në Kosovë janë 13 deputetë opozitarë të arrestuar

 Në orët e vona të ditës së hënë, deputetët opozitarë janë larguar nga objekti i Kuvendit të Kosovës. Jashtë Kuvendit, pesë deputetët të Lëvizjes...

VIDEOLAJM/ Deputeti Haradinaj me dy pistoleta në Kuvend

Vëllai i kreut të AAK-së, kur është ulur në vendin e tij në sallën e parlamentit është filmuar duke pasur me vete dy pistoletat. Deputeti...

Fotografi nga arrestimi i pesë deputetëve të VV’së (Foto)

Janë arrestuar disa deputetë të opozitës të cilët kanë dalur jashtë ndërtesës së Kuvendit. KTV raporton se janë arrestuar Faton Topalli, Fisnik Ismaili, Besa...

Shefqet Kraniqi: Albin Kurti ka mu bë kryeministër (VIDEO)

Imami Shefqet Krasniqi në emisionin “Rruga e ndriçuar”, duke u përgjegjur në një pyetje të një aktivisti të Lëvizjës Vetëvendosje rreth Albin Kurtit, imami...

Lypësi mashtrues nga Tirana kërkon lëmoshë në Ferizaj (Video)

Kërkon lëmoshë në qendër të Ferizajt. Nuk është zullumqar e në qytet nuk e njohin për problematik.Por, nuk i don kamerat. Madje, kur ekipi i...

Vazhdon seanca e Kuvendit

Pas një pause më shumë se 45 minutëshe ka nisur seanca e radhës e Kuvendit të Kosovës. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka...

Milaim Zeka: Nja dy fjalë ambasadorit amerikan

Gazetari , Milaim Zeka, duke komentuar zhvillimet e ditës së sotme, përmes një postimi në facebook, i është drejtuar ambasadorit amerikan në Kosovë, Gregory...

Fisnik Ismaili shkruan letër lamtumirëse: Po shkoj në burg

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Fisnik Ismaili, i cili edhe në këto momente ndodhet në sallën kryesore të Kuvendit të Kosovës për ta penguar mbajtjen...

Sonte mund të arrestohen edhe pesë deputetë të opozitës

Disa nga deputetët e mbetur të opozitës po vazhdojnë ta ruajnë sallën kryesore të seancave të Kuvendit të Kosovës. Aty janë edhe pesë nga deputetët...

Milaim Zeka: Në lojën tonë të fëlliqtë ka edhe ndërkombëtarë!

Gazetari i njohur, Milaim Zeka ka komentuar zhvillimet e sotme, njofton Gazeta Blic. Ai ka thënë se kjo lojë nuk po bëhet as për qytetarët,...

Time ​Kadriaj dhe Teuta Haxhiu shoqërohen në Polici (Foto)

Deptuetet nga AAK Time Kadriaj dhe Teuta Haxhiu janë ndaluar nga policia para Kuvendit të Kosovës. Të dyja këto janë shoqëruar me një veturë drejt...

Arrestohen deputetet që futën gaz në sallën e Kuvendit

Deputetet nga AAK Time Kadriaj dhe Teuta Haxhiu janë ndaluar nga policia para Kuvendit të Kosovës Të dyja këto janë shoqëruar me një veturë drejt...

Haxhi Shala mbetet në arrest shtëpiak

Edhe në seancën e sotme në Gjykatën Themelore të Prishtinës Haxhi Shalës i është konfirmuar arresti shtëpiak. Vendimin me të cilin deputetit të Nismës iu...

Bloomberg View: Për Kosovën nuk pritet të ketë liberalizim vizash

Në një artikull të publikuar nga “Bloomberg view”, nënvizohet nevoja e kosovarëve për të udhëtuar pa viza. Nëpërmjet këtij artikulli i bëhet thirrje Bashkimit...

Ilir Meta vizitë treditore në Beograd

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, do të vizitojë Serbinë nga data 21 deri me 23 dhjetor, një vizitë që do të jetë...

Haradinaj: S’ka normalitet pa anulimin e Marrëveshjeve

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se energjinë që pozita e ka që të mbajë seanca që ai i...

Tentoi të vidhte apartamentin në Itali, shqiptari bie nga 10 metra...

Një shtetas shqiptar, teksa tentonte të ngjitej në një apartament për të vjedhur, ka përfunduar i shtruar në spital pasi ka rënë nga 10...

Tragjedia, vetëvaret shqiptari 41-vjeçar prej varfërisë

Baba i tre fëmijëve, me një grua të sëmurë dhe nënë të moshuar e njëherësh të sëmurë, pa asnjë lloj mundësie punësimi, debitor ndaj...

Fëmijët me nevoja të veçanta marrin dhurata në prag të ndërrimit...

Fëmijët me nevoja të veçanta të shkollave fillore në Gjilan, sot kanë marrë dhurata festive të cilat ishin donacion nga bashkëatdhetarja jonë Minevere Korça,...

Arrestime të tjera të protestuesve të opozitës (FOTO)

Në ndjekje të protestuesve që ngjyrosën kuq dhe thyen disa nga xhamat e objektit të Kuvendit policia po kryen edhe arrestime. Policia është vendosur në...

LIVE: Nga protestat në qendër të Prishtinës (FOTO/VIDEO)

Mbështetësit e opozitës në Prishtinë kanë hedhur ngjyrë dhe kanë thyer disa xhama të ndërtesës së Kuvendit. Situata ka eskaluar ndërsa policia është përqendruar kryesisht...

Opozita do të qëndrojë në sallë derisa të përfundojë seanca

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes, Aida Dërguti ka thënë se do të vazhdojnë të qëndrojnë në sallë derisa të përfundojë...

Miratohet Buxheti për vitin 2016

Me 78 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim është miratuar Buxheti për vitin 2016.

Matoshi: Nënvetëdija e VV-së është e strukturuar si ISIS, ajo e...

Nënvetëdija e Lëvizjes Vetëvendosej është e struktura sikur ajo e grupit terrorist ISIS, kurse ajo e Qeverisë i ngjason asaj të presidentit të Sirisë...

Digjen tri vetura zyrtare (VIDEO)

Tri vertura me targa zyrtare janë djegur sot në mesditë te Qafa në Prishtinë Menjëherë në vendin e ngjarjes kanë dalë Forcat Speciale të Policisë...

Policia arreston Pal Lekajn (VIDEO)

Policia ka arrestuar deputetin e AAK-së, Pal Lekaj. Ai ka hedhur sot gaz lotsjellës dhe kjo duket ka bërë që policia ta arrestojë atë. Më poshtë,...

Gaz lotsjellës edhe në mbledhjen e Kryesisë (Foto)

Në mbledhjen e Kryesisë u hodh gazi lotsjellës nga Nënkryetarja e Kuvendit dhe Deputetja Aida Dërguti. Të pranishmit kanë dalë nga mbledhja. Deputetja e Lëvizjes...

Kur Sali Berishën tentuan ta hidhnin në erë me bombë (Video)

Rreth 20 vite më parë, një person tentoi të hynte në Presidencë ku ndodhej Berisha. Ai ishte i armatosur me një granatë dore dhe shprehej...

Këtu mund ta ndiqni DREJTËPËRDREJT Kuvendin e Kosovës (VIDEO)

Kuvendi i Kosovës pritet të mbajë seancë mes tensioneve të ngritura për shkak të kundërshtimit të partive opozitare. Një ndër pikat e rendit të ditës...

​Komra: Në luftën e Kosovës janë vrarë 13 mijë e 549...

Bekim Blakaj nga koalicioni “Komra” tha se në luftën e fundit në Kosovë janë vrarë 13 mijë e 549 persona, pjesa më e madhe...

Mustafa dhe Thaçi largohen nga Zyra e Presidentes, nuk deklarohen për...

Ka përfunduar takimi i Presidentes me Isa Mustafën e Hashim Thacin, në Presidencë Pas takimit nuk është deklaruar askush për media, ndërsa Mustafa e Thaci...

Seanca e Kuvendit do të vazhdojë në ora 13:00

Seanca Kuvendit të Kosovës e ndërprerë pas hedhjes së gazit lotsjellës nga ana e deputetëve të opozitës, pritet të vazhdojë nga ora 13:00.

Konjufca: Unë gjuajta gaz (Video)

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga VV’ Glauk Konjufca tha se veprimet e tyre janë politike, dhe qëllimi ishte për ta bllokuar këtë kuvend...

Delawie: Opozita nuk dëgjoi këshillat e Kerryt

Ambasadori amerikan, Greg Delawie, në një prononcim për mediat nga Kuvendi i Kosovës tha se është i shqetësuar se deputetët e opozitës po gjuajnë...

Mustafa dhe Thaçi “urgjent” te Jahjaga

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa dhe zëvendësi i tij, Hashim Thaçi, po qëndrojnë në zyrën e kryetares së vendit, Atifete Jahjaga. Raportohet se takimi po...

Kosovë, arrestohet tjetër deputet i Vetëvendosjes, Ismajl Kurteshi

Policia e Kosovës sot në mëngjes ka arrestuar deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje, Ismajl Kurteshi. Ai dyshohet se ka hedhur gaz lotsjellës në një nga...

Glauk Konjufca: Po une e hodha gazin lotsjellës

Deputeti i Vetëvendosjes Glauk Konjufca pranoi publikisht se sot në sallën e kuvendit ka hedhur gazin lotsjellës duke parandaluar mbajten e seancës në Kuvendin e Kosovës....

Haradinaj: Gazin lotsjellës e hodhi Kryeministri Isa Mustafa

Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, pas hedhjes së gazit lotsjellës i pyetur se kush e hodhi gazin, ka ironizuar duke thënë se këtë e...

Topalli në Kuvend: Jam i gatshëm për burg

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Faton Topalli nga Kuvendi i Kosovës tha se arrestimi i tij është politik dhe theksoi se është i gatshëm për burg...

Glauk Konjufca e Pal Lekaj hedhin gaz lotsjellës, nderpritet seanca e...

Seanca e Kuvendit u ndërpre për shkak të hedhjes së gazit, përsëri, nga deputetët e opozitës Kësaj radhe gazin e hodhen Glauk Konjufca e Pal...

Simpatizantët e opozitës rrethojnë Kuvendin (FOTO)

Aktivistë të opozitës janë mbledhur edhe te hyrja tjetër nga Komuna e Prishtinës. Po ashtu, një numër i tyre shihet edhe te hyrja kryesore...

Ambasadori Lu-gjyqtarve: Nëse jeni të korruptuar duhet ta lini këte profesion...

Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu lëshoi sot një tjetër mesazh të fortë duke shigjetuar sistemin e drejtësisë. Ambasadori i SHBA-ve pohoi se gjyqtarët e...

‘Përplasen’ Policët e Kosovës në Kuvend, shkaku i xhaketës së deputetit...

Një përleshje verbale ka ndodhur para pak çastesh ndërjmet dy pjesëtarëve të Policisë së Kosovës në Kuvend. E gjitha kjo erdhi pasi njëri prej tyre...

Vlahutin: Reforma në drejtësi jo kundër gjyqtarëve, por për t’ju kthyer...

Ka nisur punimet në Tiranë Konferenca Gjyqësore Kombëtare në përfundim të të cilës do të zgjidhen 4 anëtarë për Këshillin e Lartë të Drejtësisë....

Lugina e Preshevës mund të bëhet “Çamëria e dytë”

Shoqata e qytetarëve të Shqiptarëve të Luginës së Preshevës në Kosovë ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të zbatojë rezolutën për të drejtat...

Kontrolle të detajuara ndaj deputetëve që po hyjnë në Kuvend (Foto)

Sot mbahet seancë plenare ku do të diskutohet në lexim të dytë Buxheti për vitin 2016. Ndërsa, Opozita ka paralajmëruar se do ta bllokojë edhe...

Lugina e Preshevës mund të bëhet “Çamëria e dytë”

 Shoqata e qytetarëve të Shqiptarëve të Luginës së Preshevës në Kosovë ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të zbatojë rezolutën për të drejtat...

Zbardhet biseda/ Majko ultimatum Kancelarit gjerman Shrëder: Do na ndihmoni apo…!

Ish-ambasadori Bashkim Zeneli në librin e tij ‘Për Gjermaninë, histori diplomatike dhe kujtime’ ka treguar një histori të vitit 1999 kur Kryeministër ishte Pandeli...

Fotoja e Avni Rustemi në 1920, pasi kishte vrarë Esat Pashë...

Personi në foto është Avni Rustemi në sallën e gjyqit në Paris në vitin 1920. Ai ndodhet në gjyq, pasi kishte kryer atentatin ndaj Esat...

Infermierja serbe që punon në mes të shqiptarëve (Video)

Naser Shabani është vetëm njëri nga shumë qytetarët e Kamenicës, që pranojnë shërbimet mjekësore nga infermierja serbe Maja Paviq. Shabani thotë se për të...

Ramush Haradinaj këndon: O tana t’mirat, oj Kosovë i ki! (Video)

Në një video të publikuar nga kanali Plus Televizon, shihet lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, duke kënduar këngë patriotike. Videoja është realizuar në Stubëll. Aty...

Shkon në 188 numri i intelektualëve nga Shqipëria që i thonë...

Janë shtuar edhe 115 nënshkrues, intelektualë, pedagogë, artistë e studentë nga Shqipëria që po kundërshtojnë Marrëveshjen e Kosovës me Serbinë, për krijimin e Asociacionit...

Kërceu nga kamioni i paramilitarëve, i shpëtoi vdekjes së sigurt

Naimi është zhytur thellë në varfëri dhe vetmi “Ishim me duar të lidhura dhe filluam të besonim se po na dërgojnë për të na...

Linja hekurudhore 10, projekt që forcon dhe afron rajonin me shtetet...

Projekti për Rehabilitimin e Linjës 10 hekurudhore, që përshkon shtatë shtete përfshirë Kosovën, është projekt i parë nga Lista prioritare e projekteve infrastrukturore të...

Personat me ndikim në Austri nisin fushatën pro liberalizimit të vizave...

E kanë mbështetur Kosovën në forma të ndryshme në të shkuarën. Por, tani kur vendi ynë gjendet para vendimit të madh për të marrë...

Shqiptari ngatërron Italinë me Shqipërinë, hap biznes pa liçencë

Një shqiptar është arrestuar nga policia italiane, pasi kishte hapur një lokal nate pa pasur asnjë dokumentacion. Shqipptari A.T i datëlindjes 1974, prej disa kohësh...

Sigurimi që zgjidhte femrat e bukura për diktatorin famëkeq të Shqipërisë

Një oficer i sigurimit të shtetit, në kohën e diktaturës, ishte ngarkuar vetëm për “haremet” e kreut të shtetit komunist. Fritz Radovani, tregon në një...

Kurir: Shqiptarët s’e dinë se Elbasani është zemra e Serbisë!

Gazeta serbe “Kurir” shkruan se “shqiptarët nuk e dinë se Elbasani është zemra e Serbisë”. Sipas “Kurir”, në Manastirin e Elbasanit që prej 1381shit, ndodhen...

Ja si e kamufloi shteti serb vrasjen e të rinjve serbë...

17 vjet më parë Serbia ishte ngritur në këmbë për një krim që kishte ndodhur në qytetin e Pejës, ku gjashtë të rinj serbë...

Ja kush e mori përgjegjësinë për djegien e veturave zyrtare

Grupacioni i Qytetarëve Anonim ka marrë përsipër vënien e zjarrit për katër veturat zyrtare mbrëmë gjatë orëve të vona, në katër qytete të ndryshme...

Digjen 4 vetura zyrtare, nuk dihet nga kush

  Policia e Kosovës informon se gjate 24 orëve te fundit, ne disa rajone te Kosovës iu është vene zjarri katër veturave zyrtare. Rreth orës 22:50...

Rikujtim i tmerreve të luftës: Stacioni i spastrimit të shqiptarëve

Me “milicia” vazhdon t’u referohet policëve serbë Pajtim Hoxha (25) edhe gjashtëmbëdhjetë vjet pas luftës. Uniforma e tyre simbolizonte tmerrin dhe frikën. Me “milicë”...

Procesi gjyqësor për ish-vilën e Enver Hoxhës në Durrës, rezulton pronë...

Ish-rezidenca qeveritare e Enver Hoxhës në Durrës vijon procesin gjyqësor që prej vitit 1995 se kush është pronar i saj. Pronësinë e vilës e...

Fjalosen togerët e Suharekës

Policia e Kosovës e ka mbajtur larg publikut një incident në mes eporëve të saj në stacionin e policisë në Suharekë. Kallxo.com ka pranuar një...

Blindohet me policë ambasada e Shqipërisë në Mal të Zi, thirrje...

Fronti Demokratik në Mal të Zi ka organizuar gjatë mbrëmjes një protestë kundër anëtarësimit të vendit në strukturat e NATO-­s. Portali “Vijesti” i Malit...

Serbia diskriminon Luginën në ndarjen e buxhetit për vitin 2016 (Video)

Përfaqësuesit politik të shqiptarëve në Luginën e Preshevës akuzojnë Qeverinë e Serbisë për diskriminim në ndarjen e buxhetit për vitin 2016. Sipas tyre Qeveria...

Magjistralja Prizren-Prevallë, njëra nga rrugët më të rrezikshme në Kosovë (Video)

Magjistralja Prizren-Prevallë ngelet njëra nga rrugët më të rrezikshme në Kosovë për shkak të rrëshqitjes së gurëve shkëmborë. Ndërtimi i një tuneli prej tre...

Shpërbëhet rrjeti shqiptar i drogës në Manchester

Policia angleze ka shkatërruar një rrjet shqiptar të drogës që vepronte në qytetin e Manchesterit, pasi kanë zbuluar me mijëra funta para kesh dhe...

​Jahjaga kërkon sërish dialog nga subjektet politike

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga edhe një herë u ka bërë ftesë të gjitha subjekteve politike në Kosovë që zgjidhja të bëhet nëpërmjet dialogut...

Berisha: Rama s’largohet me votë, por me revolucion

Ish-kryeministri Sali Berisha prej kohësh përmend fjalën ‘revolucion’. Prapa i shton edhe një ‘demokratik’. Por në një intervistë të dhënë për Çim Pekën, ai ka...

Serbia riaktivizon qendrën e radarërve ajror në Kosovë

Serbia ka riaktivizuar qendrën e radarëve ajror në vendin e quajtur Maja e Panqiqit, që ndodhet  në komunën e Leposaviqit në veri të Kosovës,...

Ismajl Kurteshi thyen vendimin për arrest shtëpiak, merr pjesë në protestë...

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Ismajl Kurteshi i është bashkuar protestës së sotme të opozitës në Gjilan pavarësisht se gjendet në masën e arrestit shtëpiak. Gjykata...

PROTESTA E OPOZITËS NË GJILAN (LIVE-VIDEO)

Opozita do të mbajë sot në Gjilan një protestë për të kundërshtuar marrëveshjen për krijimin e Asociacionit të komunave serbe në Kosovë dhe Demarkacionin...

Rreth 1000 qytetarë kanë nisur manifestimin e opozitës në Gjilan

Rreth mbi 1000 qytetar në anën e Anamoravës po marrin pjesë në manifestimin të cilin e ka organizuar opozita, para teatrit të Gjilanit, për...

Opozita sot proteston në Gjilan

Opozita e Bashkuar manifestimin e radhës për t’i kundërshtuar marrëveshjet me Serbinë dhe demarkacionin me Malin e Zi. I quajtur, si edhe të tjerët para...

Grabitet me armë dy biznesmenë nga Prishtina

Në grabitje e armatosur ka ndodhur mbrëmë në qytetin e Pejës ku një person i maskuar ka shkrepur një breshër kallashnikovi në drejtim të...

Senatorja republikane kundër Trumpit thotë se myslimanët e Kosovës e duan...

Senatorja republikane nga Iowa, Joni Ernst i ka kundërshtuar ashpër deklaratat e kandidatit republikan për President, Donald Trump kundër myslimanëve. Ajo e ka marrë si...

A do të bëhet Ramush Haradinaj Kryeministër dhe Hashim Thaçi President...

Sonte në RTK është transmetuar emisioni “Komiteti”, prodhim i Gazetës Express për televizionin publik. Të ftuar kanë qenë dy përfaqësues të shoqërisë civile, Petrit...

Djuric mohon se gjyshi i tij ka vrarë shqiptarë, thotë se...

​Marko Gjuriq, Shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, ka reaguar lidhur me një lajm të publikuar dje në disa portale në...

Ky kamarier sot udhëheq një ndër partitë më të mëdha në...

Kohëve të fundit e keni para shumë shpesh në ekranet televizive. Natyrisht tani është paksa më i moshuar dhe i angazhuar politikisht. Por, në fotografinë...

Këta janë tetë personat më të kërkuar nga Policia e Kosovës...

Personat më të kërkuar që figurojnë në faqen zyrtare të Policisë së Kosovës dhe që cilësohen si më të rrezikshëm dhe që ende janë...

Musliu: Brukseli të veprojë njëjtë si për serbët në Kosovë, edhe...

Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginës së Preshevës, Jonuz Musliu, ka theksuar se gjendja e nxënësve shqiptarë në Luginë të Preshevës është...

Gjykata nuk heq masën e paraburgimit për Albulena Haxhiun

Një kolegj penal prej tre gjyqtarësh i Gjykatës së Apelit të Kosovës, e ka lënë në fuqi masën e paraburgimit prej një muaji, ndaj...

Nuk kapet Xhabir Zharku

A është fuqizuar krimi i organizuar aq shumë në Kosovë, sa që as diplomatët perëndimor nuk po ia arrijnë ti kërkojnë llogari institucioneve për...

Aksident i çuditshëm në Kavajë, makina kalon sipër trupit të peshkatarit

Një peshkatar ka humbur jeten në rrethana të paqarta në Kavaja. Ngjarja ndodhi gjatë natës dhe viktima është Yzeir Sina, peshkatar i zonës. Ai...

Ky është deputeti kosovar që u paraqit vullnetarisht për hedhje gazi

Masë e ashpër është konsideruar arresti shtëpiak nga deputeti që po e vuan atë, Haxhi Shala. Ai ka folur për KTV në emisionin Interaktiv...

Gjykata e Lezhës dënon me 5 vite burg policin që vrau...

Gjykata e Lezhës ka dënuar me 5 vjet burg ish-oficerin e policisë Skënder Seferaj, i akuzuar për vrasjen e 15-vjeçarit Armando Skandaj në vitin...

Kush e rrezoi bustin e Enver Hoxhes? Rrefen Berisha!

Rrëzimi i bustit të Enver Hoxhës në 20 shkurt 1991, ishte një nga rrëfimet e ish-kreut të PD-së, Sali Berisha gjatë intervistës së dhënë...

Grafiti ISIS në Zubin Potok

Në murin përforcues, te hidrocentrali Ibër – Lepenc , në Zubin - Potok janë shkruar grafitet ISIS (shteti islamik), njofton TV Most, transmeton Koha.net. Udhëheqja...

Shemben gurë rrugës për Reçan të Prizrenit (Foto)

Janë shembur gurë të mëdhenj rrugës për Reçan në Prizren, rrugë kjo qe e lidhe Prizrenin me Brezovicën por edhe me Maqedoninë. Nga disa fotografi...

Rama: Jemi i vetmi vend pa sistem adresash, emigrantët janë parë...

Kryeministri Rama ka marrë pjesë në aktivitetin ‘Regjistrimi i shqiptarëve që jetojnë jashtë Shqipërisë’ dhe tha se Shqipëria është i vetmi vend në Europë...

Dy plagosje në Fushë Kosovë

Policia e Kosovës njofton se është arrestuar i dyshuari mashkull K-Shqiptar, pasi që i njëjti për arsye të panjohura ka sulmuar me kondak të...

Plagosen dy shqiptarë

Policia e Kosovës njofton se është arrestuar i dyshuari mashkull K-Shqiptar, pasi që i njëjti për arsye të panjohura ka sulmuar me kondak të...

EKSKLUZIVE: Cili ka qenë roli i sigurimit në lëvizjen e...

Për herë të parë, ish-kreu  i PD-së dhe një ndër themeluesit e partisë së parë opozitare në Shqipëri, Sali Berisha rrëfen dhe tregon për...

Korrupsioni vonon liberalizimin e vizave

Pritja e qytetarëve të Kosovës për të lëvizur pa viza në shtetet e zonës Schengen gjatë vitit 2016, janë vështirë të realizueshme pavarësisht premtimeve...

Kurti e festoi në burg 14-vjetorin e lirimit nga burgu i...

Kjo është deklarata e Albin Kurtit, atëherë 24-vjeçar, në burgun famëkeq të Pozharevcit. Bashkë me të tjerët, ai ishte burgosë për shkak të bindjeve...

Shqipëria ia kalon SHBA’së për vrasjet me armë

Këto ditë, kur në SHBA po zien debati për armët e zjarrit dhe numrin e shumtë të vrasjeve në vend, disa media kanë vendosur...

Basha: Stina e protestave ka nisur, vala e tyre vijon javën...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi edhe njehere mbreme ne emisionin “Opinion” se stina e protestave ka nisur, vala e tyre do te...

Policët e Kosovës në Veri s’pranojnë të bartin uniformën me flamur...

Pjesëtarët e Njësitit për Reagim të Shpejtë (NJRSH) në kuadër të Policisë së Kosovës në veri të vendit, kanë qenë të privilegjuarit e parë...

Demaçi është arkitekt i Kosovës së pavarur

Akademik Rexhep Qosja ka folur në superlativ për figurën e Adem Demaçit, të cilin e ka quajtur arkitekt të Kosovës të pavarur, ndërsa ka...

Ndalohet Ish përgjegjësi i Shëndetit Publik në Korçë!

(E plotësuar) - Ish-përgjegjësi i Drejtorisë së Shëndetit Publik në Korçë, Luan Bejko, është ndaluar nga policia mëngjesin e së premtes. Bejko është dënuar në...

Dy zyrtarë të MTPT’së sot dëshmojnë në gjykimin kundër Limajt

Dy zyrtarët e Ministrisë së Transportit dhe Postëtelekomit (MTPT), Betim Reçica dhe Vjollca Kelmendi, nuk e kanë dhënë dëshminë të enjten në gjykimin kundër...

Si e ëma si e bija, kjo është vajza e deputetes...

Deputetja e Kuvendit të Kosovës Duda Balje njihet si njëra më të bukurat e Kuvendit. E këtë bukuri duket se e ka trashëguar edhe...

Gratë deputete “bllok” edhe presidentes

Gratë deputete të opozitës nuk do ta lejojnë mbajtjen e fjalimit vjetor të presidentes Atifete Jahjaga të paralajmëruar për 17 dhjetor, duke thënë se...

Shqiptarët në vendin e 4 nga numri i refugjatëve në Europë

  Zyra europiane e statistikave 'Eurostat' njoftoi se është rritur numri i refugjatëve të regjistruar në Europë. Siç njofton agjensia franceze e lajmeve AFP nga Brukseli,...

Shqiptari para gjykatës në Gjenevë: E mbyta homoseksualin se me detyronte...

Ne Gjykatën Penale për krime në Gjenevë për dy ditë rresht është duke u mbajtur një proces gjyqësor kundër një të akuzuari me origjinë...

Rrëfimi nga të rinjtë që u manipuluan nga imami Alejhim Maliqi...

Një djalë i ri nga Kosova ka rrëfyer për RTK’në se kush ia mbushi mendjen të udhëtonte drejt Sirisë. Ai thotë se ishte imami nga...

Vllasi porosit Presidenten: Tërhiqu nga fjalimi në Kuvend, të mos bëhemi...

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga ka vendosur që më 17 dhjetor t’i drejtohet të zgjedhurve të popullit në Kuvendin e Kosovës përmes...

Vdes nga i ftohti nënë Barbulla në Mirditë, ishte lënë pa...

E moshuara nga 91­vjeçare nga fshati Fang i Mirditës, e cila jetonte në kushte të varfërisë ekstreme, krejt e vetme dhe pa energji elektrike...

Rruga e “luftëtarëve të huaj” dhe atyre italianë të ISIS kalon...

Davide Maria De Luca me një reportazh për “Foglio” ka rrëfyer historinë e myslimanëve të radikalizur të Italisë që kanë provuar për të mbërritur...

Prokurorët zvicerianë marrin në pyetje Rezart Taçin

Ish-bosi i naftës Rezart Taçi, është marrë sot në pyetje nga prokurorët e kantonit në Gjenevës në Zvicër. Lajmi është konfirmuar nga Interpol dhe...

Brovina, Kurteshi e Krasniqi: Kurti e festoi në burg 14-vjetorin e...

Kjo është deklarata e Albin Kurtit, atëherë 24-vjeçar, në burgun famkeq të Pozharevcit. Bashkë me të tjerët, ai ishte burgosë për shkak të bindjeve politike,...

Islanda dëbon fshehurazi familjen shqiptare pas mesnate (Video)

Dëbimi i një familjeje shqiptare nga Islanda ka shkaktuar shumë irritim në Islandë. Familja Pepaj është e përbërë nga katër anëtarë, prindërit dhe dy...

Rajoni i Ferizajt prinë me luftëtarë në ISIS (Video)

Për përkatësinë kosovare të Lavdrim Muhaxherit tashmë ka dëgjuar bota. Por janë edhe 24 bashkëkombës të tij, që po i japin rajonit të Ferizajt, namin...

Stupcat me ‘skija’ para NewBorn-it! (FOTO+VIDEO)

Alban Muhaxheri Humoristët e njohur në vend, Stupcat sot gjatë ditës kanë gjiruar një skeç humoristik në qendër të Prishtinës, respektivisht përballë obeliskut NewBorn, shkruan...

Gjyshi kishte vrarë një shqiptar, nipi emërohet shef i zyrës serbe...

Marko Gjuriq, shefi i Zyrës së qeverisë së Serbisë për Kosovën, mban njëherësh dhe statusin e nipit të dikujt që ka vrarë një shqiptar...

Kurti e Xhelili në Beograd, republikanët serbë e njohin shtetin e...

Të enjten për herë të parë, ndodhë takimi në mes të dy partive politike të dy shteteve fqinje, atë të Kosovës dhe të Serbisë....

VV: Mustafa pret babadimrin t’i sjellë 120 mijë vende të punës

everisja e Isa Mustafës në vitin e parë të saj po shihet vetëm me dështime e skandale nga opozita në Kosovë. Sipas Lëvizjes Vetëvendosje,...

Belgzim Kamberi: Vazhdon diskriminimi i shqiptareve etnik në Luginën e Preshevës

Sikur në mbarë botën edhe në Luginën e Preshevës po shënohet Dita ndërkombëtare të Drejtave të Njeriut. Derisa në tërë botën popujt e shtypur,...

Policia: Zbuluam një rrjet të personave që falsifikoi qindra dokumente

Policia e Kosovës gjatë një aksioni ka arritur ta zbulojë një rrjet falsifikatorësh të dokumenteve, të cilët më pas i kanë arrestuar Në aksionin e...

Rama-Stoltenberg: Shqipëria e gatshme të përdorë ushtrinë në luftën ndaj ISIS....

E plotësuar) - Shqipëria mund të angazhojë ushtrinë në luftën kundër ISIS. Mundësia është lënë e hapur nga Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës së...

OPINIONE