2 C
Skopje
Saturday, March 23, 2019

Kosovë-Shqipëri

Mediat ndërkombëtare: Jeta e shqiptarit më të pasur është e mrekullueshme

Portali ndërkombëtar Boredpanda, përshkruan mënyra të jetesës, art, kultura dhe të veçanta të tjera. Por sot në këtë portal ka zënë vend një artikull për...

Tahiri nuk përjashton rrezikun e terrorizmit në Shqipëri

Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri tha se Shqipëria nuk është imune nga rreziku i terrorizmit. Në një deklaratë për mediet, ai tha se është e...

Videoja intime, Sokol Balla fiton gjyqin me Bushatin dhe Shkullakun

Gazetari Sokol Balla ka fituar gjyqin me portalin Lapsi.al në lidhje me publikimin e videos intime të tij. Balla e hodhi në gjyq portalin Lapsi.al,...

Deputeti ‘kaubojs’ rrëfen historinë e tij të dashurisë dhe planet për...

​Pas marrjes së mandatit të deputetit, demokristiani Eduart Ndocaj ka lënë Milanon, për t’u vendosur në Manati të Lezhës, fshatin ku ka lindur. Për...

Shqiptarë që “serbizohen” për të gjetur punë në Zvicër

Gazeta zviceranë Beobachter.ch, ka bërë një shkrim ekskluzivisht për emigrantët nga Kosova, që për dallim nga vendet tjera të Ballkanit, akoma duhet të marrin...

Bregu në tapetin e kuq me vajzën

Ceremonia hapëse e festivalit Giffoni 2015, ka tërhequr audiencën maksimale të artdashësve, por jo vetëm. Përveçse aktorëve të njohur të kinemasë shqiptare dhe ndërkombëtare,...

Përfundon seanca për tetë protestuesit tjerë të arrestuar

Seanca përgatitore në Pallatin e Drejtësisë ndaj tetë personave të arrestuar ka përfunduar, ndërsa së shpejti pritet të merret edhe vendimi i Gjykatës. Që të...

Aktakuzë kundër 8 personave për Krim të Organizuar

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës përmes një komunikate për media ka njoftuar se ka ngritur aktakuzë kundër shtatë të pandehurve për Krim të...

Koalicioni qeveritar s’ka as negociata, as marrëveshje me AAK-në

Nuk ka asnjë marrëveshje ndërmjet partive të koalicionit qeveritar dhe partive opozitare. Burime të afërta me partitë qeveritare, demantojnë raportimet e sotme të mediave, se...
video

Trafikonin drogë drejt Italisë me tragetin Durrës – Ankona (Video)

Policia e Durrës ka shkatërruar një grup kriminal që merrej me trafikimin e lëdnëve narkotike drejt Italisë. Për këtë punë përdorej linja e tragetit...

​Protestojnë nxënësit e Luginës, kërkojnë abetaren shqip

Rrugët e qytetit të Preshevës sot ishin të mbushura me nxënës shqiptarë, të cilët kërkonin plotësimin e të drejtës së tyre elementare, që të...

Kjo është shqiptarja që shiste drogë

Rreth 4 vite më parë ajo po përpiqej të linte drogën, duke u trajtuar në një nga qendrat e kryeqytetit përmes terapisë mbajtëse me...

LDK-PDK dhe AAK afër arritjes së marrëveshjes

Burime të Gazetës Express, në tri kampet politike, kanë konfirmuar se tashmë marrëveshja për zhbllokimin e situatës politike – po shihet në horizont. Në...

Kërcënuesi i shkon te dera ministrit Arsim Bajrami

Kërcënuesi i ministrit të arsimit Arsim Bajrami, studenti senator Rifat Krasniqi para pak çastesh ka qëndruar para hyrjes së Ministrisë së Arsimit. Siç shihet dhe...

Reagon diplomati gjerman: Opozita ta ndalojë shantazhin ndaj popullit, Dita e...

Diplomati gjerman Ernst Reichel ka bërë deklarata të forta ndaj veprimeve të opozitës. Ai ka thënë se ata po shantazhojnë qytetarët. Duke komentuar protestën e...

Imami nga Tirana: Francezët s’janë më të mirë se Lavdrim Muhaxheri

​Imami i xhamisë së “Unazës së Re” në Tiranë, Armand Ali, ka thënë se francezët nuk janë më të mirë se Lavdrim Muhaxheri, terroristi...

Imami nga Tirana: Francezët s’janë më të mirë se Lavdrim Muhaxheri!

Imami i xhamisë së “Unazës së Re” në Tiranë, Armand Ali, ka thënë se francezët nuk janë më të mirë se Lavdrim Muhaxheri, terroristi...

Nisë gjykimi për të arrestuarit, Prokuroria kërkon masë paraburgimi

(E plotësuar) Seanca ka nisur për 9 prej 17 të arrestuarve. Prokuroria ka kërkuar ka kërkuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh për ta,...

Shqiptarët e pyesin Ramën pse nuk pati flamur shqiptar në takimin...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka takuar sot në Stamboll numrin një të Turqisë, presidentin Tayyip Erdogan. Por në setin e fotografive që vet...

Daut Haradinaj: Ky është vetëm fillimi, do ta shihni më 28...

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj ka thënë se përgjegjës kryesor për demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi është kryetari i Komisionit për Demarkacionin....

Policia në kërkim të Albin Kurtit, shkon edhe në shtëpinë e...

Policia e Kosovës ka kërkuar edhe sot që ta arrestoj deputetin e VV’së, Albin Kurti. Kurti, të enjten, është kërkuar në shtëpinë e prindërve të...

Njihuni me Vlorën, avokaten e vetme shqiptare në Suedi (FOTO)

Vetëm 7-vjeçare kishte qenë Vlora Regjepaj (me siguri Vlora Rexhepaj, sepse mediat kosovare nuk e dallojnë fort “gj”-në dhe “xh”-në) kur familja e saj...

​E tërheq zvarrë femrën sepse nuk donte të fliste me të

Policia e Kosovës ka arrestuar dje një person në fshatin Reznik të Vushtrrisë pasi që e kishte ngacmuar një femër. Sipas raportit të Policisë bëhet...

Marsh protestues për lirimin e Donika Kadaj-Bujupi

(E plotësuar) Deputetja e AAK-së, Time Kadija, ka thënë se gratë e kryesisë së opozitës kanë kërkuar takim me presidenten e vendit, Atifete Jahjaga,...

Policia e Serbisë arreston 23 vjeçarin nga Kosova që po transportonte...

Në një autobus të linjës së rregullt Prishtinë-Beograd, policia serbe ka gjetur 16 kilogram substancë narkotike të llojit marihuanë. Marihuana është gjetur në një valixhe...

Lëvizja Vetëvendosje publikon emrat e tetë të arrestuarve

Lëvizja Vetëvendosje, ka publikuar emrat e të arrestuarve në dy ditët e fundit. Më poshtë mund ta lexoni reagimin nga Lëvizje Vetëvendosje si dhe tetë...
video

Haradinaj kërcënon Mustafën e Thaçin: Do t’ua thyejmë shtëpitë tuaja (Video)

Lideri i AAK-së Ramush Haradinaj, sot në konferencën për media pas takimit me dy kolegët tjetër opozitarë, Visar Ymeri e Fatmir Limaj, ka kërcënuar...

Letra e fundit e Mehmet Shehut. Po vdes i pafajshëm, më...

Naten midis 17 dhe 18 nentorit 1981, Mehmet Shehu, 27 vjet kryeministër u gjet i vdekur ne dhomen e tij te gjumit. Mbi komodinë...

Shikoni si i thehet ministrit karrigia në Kuvend? (VIDEO)

Kuvendi është kthyer në një shesh beteje, ku nuk mungojnë akuzat e ndërsjellta. Por një situatë qesharake është krijuar sot në Parlament, ndërsa karrigia...

Opozita paralajmëron se sot nuk do të ketë protestë

Megjithëse është paralajmëruar se sot do të mbahet sërish protestë, burime të Telegrafit brenda opozitës bëjnë të ditur se sot nuk do të ketë...

Opozita protestën e nis pas orës 13:00, synojnë ta vazhdojnë deri...

Pas përfundimit të protestës së dhunshme të opozitës, mbrëmë janë mbledhur liderët dhe njerëzit kryesorë të opozitës. Telegrafi mëson se në mbledhjen e vonshme dje...

Azem Bejta me nuse

  Mbrojtësi i majtë i Drenicës nga Skenderaj, Azem Bejta, feston tremujorin e martesës. Ai po ndihet shumë komod, por edhe ka një përgjegjësi më...

Deputetja e AAK-së dyshohet për vepër të dënueshme deri në 10...

Proceset penale i kanë ndarë të mërkurën dy partitë opozitare – Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismën për Kosovën te Pallati i Drejtësisë,...

Njësia Speciale rrethon Qeverinë e Kuvendin e Kosovës (Foto)

Pjesëtarë të Njësisë Speciale dhe Policisë së Kosovës, në mëngjesin e sotëm janë vendosur në pjesë të ndryshme të oborrit të Qeverisë dhe Kuvendit...

Denoncimi i vajzave nga Kosova: Kaluam orë tmerri në Lezhë, i...

 Erdhën për të darkuar në një nga restorantet e njohura në Lezhë, por rrugës për në kthim përjetuan tmerr e panik si pasojë e...

Nora ishte nisur nga Kosova për në ISIS për t’u martuar

​Norë Zuzaku (20) kishte lënë burrin, me të cilin ishte e martuar në Zvicër, për t’u kthyer në shtëpinë e prindërve të saj, në...

Gjobëvënia: “bukuroshet merimanga” ku ngecin boss-at shqiptarë

Femrat sa vinë e bëhen më të pranishme në grupet e krimit të organizuar në Shqipëri, ndonëse ende nuk kanë role shumë kryesore në...

NISMA nuk tërheqet nga protesta e opozitës

  Nisma për Kosovën ka njoftuar se kjo parti nuk është tërhjekur nga veprimet e fundit të opozitës. Në një njoftim të Nismas, thuhet se pas...

Reagon Qeveria: S’na lëkundin protestat e një grupi ekstremistësh e banditësh!

  Qeveria e Kosovës përmes një reagimi dënon ashpër dhunën e skajshme të manifestuar sot nga opozitarë të dhunshëm nëpër rrugët e kryeqytetit, e cila...

Sonte do të bie qeveria? (Video)

Pas protestave masive në Prishtinë, sonte ka gjasa të bie qeveria e Kosovës dhe të fomohet një qeveri e re për shpëtim kombëtarë, paralajmërojnë...

Grumbullohen liderët e opozitës, nisen drejt Qeverisë

Liderët opozitarë kanë mbajtur një takim, sic e kanë quajtur, urgjent, në zyrat e AAK’së Pas përfundimit të takimit, Visar Ymeri, Shpend Ahmeti, Ramush Haradinaj,...

30 ditë paraburgim për deputeten Kadaj-Bujupi. Eskalon situata, protestuesit djegin vetura...

Protestuesit dëmtojnë përmendoren e Presidentit Rugova (E plotësuar) - Pas vendimit të Gjykatës Themelore në Prishtinë për deputeten Donika Kadaj Bujupi, të cilës iu shqiptua...

Modeli shqiptar që braktisi karrierën për të luftuar në Siri /FOTO

Ledio Mehmeti quhet 24-vjeçari, i cili sot e kësaj dite nuk është rikthyer ende në skenë, pasi e braktisi atë në prill 2013 për...

Historia e vajzave nga Kosova që kaluan fundjavën në Shqipëri: Terrori...

Pasiguria në rrugë, neglizhenca e autoriteteve të policisë dhe grabitësit e armatosur janë tmerri i përjetuar nga disa vajza nga Kosova të cilat kishin...

Deputeti i ndjerë Sokol Olldashi i shfaqet në ëndërr Sadije Berishës:...

Sadije Berisha, ish-bashkëshortja e Shkëlzen Berishës, djalit të ish-Kryeministrit Sali Berisha,ka postuar në rrjetin social një rrëfim mbi një ëndërr që ka pasur disa...

Kreu mysliman i Shqipërisë mallkon terroristët

“Nuk është mirë të mallkojmë ne myslimanët, por nëse duam të bëjmë një mallkim duhet të mallkojmë terroristët dhe mbi të gjitha ata që...

Zyrtare: Katër policë të lënduar, 13 persona të arrestuar

Policia e Kosovës bënë të ditur se janë lënduar katër policë deri më tani, janë arrestuar 13 persona dhe është konfiskuar një qante e...

Gjendet çantë e dyshimtë afër Rektoratit

Policia e Kosovës momentalisht ka hasur në një çantë të dyshimtë afër Rektoratit. Policia ka thirrur Forenzikën për të parë se çfarë ndodhet në çantë,...
video

Pamje nga eskalimi i protestës së opozitës tek Qeveria (VIDEO)

Ka eskaluar situata në protestën para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës ku po marrin pjesë edhe liderët opozitarë Visar Ymeri nga Lëvizja Vetëvendosje, Ramush...

Albin Kurti në protestë para Qeverisë, Policia po e kërkon gjithandej...

Ish kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti ka arritur në protestën para qeverisë ku janë mbledhur aktivistë të opozitës, raporton lajmi.net.  Atë që nga orët e...

Policia po e kërkon në Prishtinë, Faton Topalli në Zvicër

Policia e Kosovës e cila me urdhër të Gjykatës Themelore në Prishtinë ka nisur arrestimin e katër deputetëve Albin Kurtit, Albulena Haxhiut, Donika Kadaj...

Milaim Zeka: Lyp q* nanë e babë gazetari që tha me...

Milaim Zeka ka goditur disa “gazetar” sharllatan dhe “kamikaz” te cilet e kane ngatteruar profesikonine  tyre, dhe sigurisht ata puojne për sherbime te ndryshme...

Dubai kërkon 1700 punëtorë shqiptarë

Ofrohen 1700 vende pune për 500 profesione të ndryshme menaxheriale Një dritë jeshile për dhjetëra të rinj, të cilët kanë kryer arsimin e lartë, në...

Vajza e Donikës: Nënën ma arrestuan si një kriminele

Doruntina 15 vjeçare, vajza e deputetes Donika Kadaj – Bujupi, ka rrëfyer momentin kur në shtëpinë e tyre janë futur pjesëtarë të Policisë së...

“Syri i Shqiponjës” i qon “selam” Hashim Thaçit

Ilaz Kadolli i cili aktualisht punon si avokat, ndërsa me herët ka qenë në struktura të UÇK-së, ka reaguar ndaj deklaratave te liderit të...

Thyhet dhe bastiset nga policia banesa e Albin Kurtit (Foto)

 (E plotësuar) - Derisa po niseshin policia nga banesa e Kurtit, dikush nga katet e larta të banesës ka gjuajtur një qese me molla...

Sulmohet policia gjatë përpjekjes për arrestimin e Albin Kurtit

Njësitet e policisë janë duke bërë përpjekje që ta arrestojnë Albin Kurtin mirëpo mësohet se ai nuk gjendet në banesën e tij. Derisa po...

Sekuestrohen 1.5 ton drogë në Itali, vinte nga Shqipëria

Sekuestrohen 1,5 tonë drogë në Itali, vinte nga Shqipëria Një tjetër sasi e madhe droge që kishte kaluar përmes portit të Durrësit u sekuestrua...

Nëse ndodh një atentat në Tiranë, si reagojnë shqiptarët? Shikoni këto...

Si reagojnë njerëzit kur janë dëshmitarë të një atentati. Ka mënyra të ndryshme. Po në Tiranë si reagojnë qytetarët? Për këtë qëllim disa të...

Aksident i rëndë në Gjilan

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Gjilan. Sipas raporteve të para, ka edhe persona të lënduar. Informacionet thonë se ndeshja ka ndodhur afër një vendbanimi...

Drogë në shkollë, ndiqen penalisht 2 nxënës

Në qytetin e Shkodrës, dy nxënës të shkollës 9-vjeçare “Ndoc Mazi” po ndiqen penalisht në gjendje të lirë, pasi u zbuluan nga personeli i...

Arrestohet një refugjat në Preshevë

Një refugjat është arrestuar në Preshevë, sepse e ka të njëjtën pasaportë sikurse terroristi që kreu sulmet në Paris, shkruan Guardian. Në pasaportë janë...

Urdhër-arresti 4 deputetëve, në mesin e tyre edhe Albin Kurti

Gjykata Themelore e Prishtinës ka lëshuar fletë arrest ndaj katër deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Fletë arresti është lëshuar për Albin Kurtin, Albulena Haxhiun,...

Momenti kur Daut Haradinaj e Lahi Brahimaj përleshen me Policinë (video)

Albin Kurti i pari kishte nisur të përleshej me Policinë, e në mbrojte të tij i dolën edhe deputetët tjerë përfshirë edhe ata të...

Gjykata e Kosovës urdhër-arrest për Kurtin dhe 3 deputetë të tjerë

Gjykata Themelore në Prishtinë ka lesuar urdhër arrest për katër deputetë opozitarë të Kuvendit të Kosovës, mëson lajmi.net nga burime brenda këtij institucioni të...

“Çartet” Rexhep Selimi (Video)

Deputetit të Vetëvendosjes, Rexhep Selimit i ka humbur durimi përderisa po qëndronte i bllokuar para portës që lidh hollin me shkallët që të çojnë...

Arrin në 17 numri i policëve të lënduar, dy rëndë

Policia e Kosovës, përmes një komunikate për medie, thekson se bazuar në planifikimet operacionale ka vazhduar monitorimin e situatës së krijuar nga protesta e...

Kur protestuesit ja huqin, dëmtojnë veturën luksoze të deputetit të opozitës...

  Protestuesit si duket nuk besuan që një veturë kaq e mirë mund të jetë e deputetëve të cilëve po mundohen tu dalin në krahë. Në...

Mbreti Abdullah: Jemi para Luftës së Tretë Botërore

Monarku i Jordanisë ka thënë se zhvillimet e fundit, sidomos tragjedia e Parisit, tregojnë se jemi para një lufte tjetër botërore. Mbreti i Jordanisë, Abdullah...

Ish-ushtari britanik i UÇK-së reagon për zhvillimet në Kuvend

Ish-ushtari britanik i UÇK-së, Jon Harrison, i cili ishte i angazhuar si pjesëtar i UÇK-së në Brigadën 138, ka një kërkesë për deputetët e...

Kur do fillon Lufta e Tretë Botërore? Përgjigjet mbreti jordanez

Mbreti i Jordanisë, Abdullah II bin Al-Hussein në një konferencë për media gjatë vizitës që po zhvillon në Kosovë ka thënë se është i...

Çartet Rexhep Selimi (Video)

Deputetit të Vetëvendosjes, Rexhep Selimit i ka humbur durimi përderisa po qëndronte i bllokuar para portës që lidh hollin me shkallët që të çojnë...

Albin Kurti rrahet nga policia, i ofrohet ndihmë mjekësore (VIDEO)

Një një video të postuar në Facebook nga deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje , Rexhep Selimi, shihet deputeti tjetër  i këtij subjekti Albin Kurti, ku...

Shpërthen Edi Rama-Për dy minuta shkarkon të gjithë drejtorët

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një mbeldhje gjatë ditës së sotme, e cila nuk ka zgjatur më shumë se dy minuta,  ka shkarkuar...
video

Ramush Haradinaj ruhet nga 7 persona në rrugët e Prishtinës (Video)

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj pas largimit nga Kuvendi, është parë teksa ruhet nga 7 persona në rrugët e Prishtinës,...

Deputetët e pushtetit ngulfaten në tymin e gazit lotsjellës

Pamjet pas përfundimit të seancës derisa deputetët e pozitës dalin jashtë mes tymit të gazit lotsjellës

Protesta në kryqytet, plagoset një polic (Foto)

Përleshja e fortë që ndodhi në mes protestuesve dhe policisë së Kosovës përpos dëmeve materiale që u shkaktuan pati edhe të lënduar. Dy pjesëtarë të...

Ja si e plagosën protestuesit e opozitës policin (Foto)

Përleshja e fortë që ndodhi në mes protestuesve dhe policisë së Kosovës përpos dëmeve materiale që u shkaktuan pati edhe të lënduar. Dy pjesëtarë të...

Huqja e protestuesve: Ia thyejnë veturën super të shtrenjtë deputetit Haxhi...

Protestuesit si duket nuk besuan që një veturë kaq e mirë mund të jetë e deputetëve të cilëve po mundohen tu dalin në krahë. Në...

Deputetët e pozitës largohen nga Kuvendi përmes shkallëve emergjente

Deputetët e pozitës kanë  dalur përmes shkallëve emergjente nga objekti i Kuvendit të Kosovës, njofton Klan Kosova. Kjo ndodhi pas hedhjes së gazit lotsjellës nga ana...

Parlament, një deputete e alivanosur dërgohet në spital (Video)

  Reporterja e mediave ndërkombëtare, Una Hajdari, ka publikuar një video në të cilën shihet deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu derisa futej në veturë pasi...

Kurti i vërsulet Hashimit, e ndalë sigurimi (Video)

Në videon më poshtë që sjell Anadaollu Agency, mund të vëreni se si ish lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti vërsulet në drejtim të zëvendëskryeminitrit...

Eskalon situata në Kuvend, alivanoset një deputete (Video)

Përderisa brenda po mbahet mbledhja e improvizuar e seancës së Kuvendit, jashtë saj opozita ka tentuar prapë të futet brenda. Në pamundësi, ata hodhën gaz...

Ndiqni live zhvillimet në Kuvendin e Kosovës (Video)

Ndiqni drejtpërdrejtë zhvillimet në Kuvendin e Kosovës

Cili ministër u ngulfat nga gazi lotsjellës në Kuvend? (VIDEO)

Në videon e mëposhtme mund ta ndiqni momentin kur deputetët e opozitës hedhin gaz lotsjellës në sallën e Kuvendit të Kosovës në seancën e...

Kurti: Sprejin ia drejtova kryeministrit për shkak të “Zajednicës”

Deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka thënë se sprejin lotsjellës ia ka drejtuar kryeministrit Isa Mustafa dhe Qeverisë për shkak të “Zajednicës”. “Ia drejtova sprejin...

Tërmet toka në Tiranë

​Rreth orës 08:10 minuta të mëngjesit të së martës Tirana ka ndier serish lëkundje tërmeti. Sipas informacioneve të para epiqendra e tërmetit ka qenë në...

Prapë gaz lotsjellës në Parlamentin e Kosovës

(E plotësuar) - Kuvendi i Kosovës ka shkuar në pushim. Kryekuvendari Veseli ka kërkuar pauzë dhe mbledhje të kryesisë në zyren e tij. Opozita sërish...

7 xhami në Shqipëri jashtë kontrollit të Komunitetit Musliman

Shtatë xhami ne Shqipëri nuk janë nën kontrollin e Komunitetit Musliman Shqiptar. 3 prej tyre janë në Tiranë, 1 në Librazhd, 1 në Cërrik,...

A jemi të kërcënuar nga lufta e shekullit!?

Urgjentisht të krijohet ushtria Ndërkaq, Drizan Shala, ekspert i sigurisë, vlerëson se në gjendjen aktuale politike, është i pamundur aprovimi i ligjit për FAK-un në...

A mund ta besoni? Një shqiptar thotë se ndërhyrja e NATO’s...

Megjithëse lufta e fundit në Kosovë është e freskët në kujtesën e çdo shqiptari, mund të mos e besoni por ka edhe shqiptar që...

​Rrëfimi i plotë për aksionin policor për kthimin e tre kosovarëve...

Tre të arrestuar, ka qenë bilanci i aksionit të djeshëm të Drejtorisë Kundër Terrorizmit në kuadër të Policisë së Kosovës, raporton Gazeta Express. Policia e...

389 shqiptarë nga Kosova marrin nënshtetësi austriake

Në nëntëmujorët e parë të 2015, Austria ka dhënë mbi 6093 pasaporta, që është 7,4% më shumë sesa vitin e kaluar në të njejtën...

“Burg përjetë” për vrasësin e dy turistëve çekë

Gjykata e Shkodrës ka dhënë masën e sigurisë “burg përjetë”, për vrasësin e dy turistëve çekë, Sokol Mjacaj. Ai akuzohet për ngjarjen e ndodhur...

Nora tentoi t’i bashkohej ISIS-it, ndalohet nga policia turke?

Një 20 vjeçare nga Gjilani do të behej njëra nga vajzat e shumta nga Kosova që po marrin rrugën për në Siri. Gazeta Express...

Myftaraj: Meka e Medina të goditen nga bombat atomike!

Gazetari Kastriot Myftaraj, i njohur për artikujt e tij kontrovers, ka propozuar që të hidhen bomba atomike në Medinë e Mekë, për ta zgjidhur...

The Telegraph: Kosova, vend i rrezikuar nga terrorizmi (Harta)

Sulmi i fundit terrorist në Francë ka shokuar gjithë botën, kurse përveç Francës janë të kërcënuara edhe shumë vende të tjera për sulme të...

Aksident i rëndë, lëndohen 12 nxënës dhe 4 mësues

Një aksident komunikacioni ka ndodhur afër shkollës së fshatit Tërstenë të Mitrovicës, ku për pasojë janë lënduar 17 persona. Aksidenti ka ndodhur në mes të...

Në Serbi gërmohet sot edhe për 200 trupa të shqiptarëve të...

Gërmimet në varrezat e supozuara masive në Rudnicë dhe Rashkë të Serbisë, do të nisin sërish sot. Edhe pse pala serbe kishte nisur këto gërmime...

Kjo foto e Enver Hoxhes nuk u botua kurrë në komunizëm....

Kjo foto e Enver Hoxhes me serbin Dushan Mugosha nuk u botua kurre ne vitet e komunizmit. Edhe pse mendohet se eshte botuar ne...

Shkëmbim zjarri në kufirin me Greqinë, mes një grupi shqiptarësh e...

 Shkëmbim zjarri mes disa shqiptarëve dhe policisë në kufirin me Greqinë. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në Kostur, kur policia greke kishte parë...

Kika “tradhton” Arian Çanin, “Dua të bëj seks me Hashim Thaçin”/...

 Njëri prej banorëve më të njohur në shtëpinë e Big Brother Kika ka thënë se ai do të flinte në shtrat me dikë vetëm...

Opozita në tubim protestues më 28 Nëntor

Njëra nga tri subjektet opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka konfirmuar se bashkë me dy partitë opozitare, Lëvizjen "Vetëvendosje" dhe "Nismën për Kosovën",...

Esat Pasha kishte parfum me emër të tij

Nëse keni menduar që një markë e njohur mode mund të pagëzojë me emrin e një personazhi konkret një produkt të saj, vetëm nëse...

Rrëfehet kosovari që ishte në stadiumin e Parisit gjatë eksplodimit (Foto+Video)

Alban Muhaxheri Njëri prej personave që gjendej në stadiumin e “Stade de France” në Paris ishte edhe një aktor nga Kosova.  Ridvan Mjaku, dëshmitar në...

Burrat në kazino, gratë bëjnë prostitucion për t’i mbajtur fëmijët

Lojërat e fatit, bastoret dhe kazionot, mbeten një problem serioze në vend, pasi ato veprojë edhe në vende ku janë të ndaluara si afër...

Obama: Kosova do të ishte në UNESCO, sikur të kishte diplomaci...

Presidenti amerikan, Barack Obama, ka komentuar dështimin e Kosovës për t’u bërë anëtare e UNESCO-së, ku i duheshin vetëm edhe katër vota për një...

20 mijë femra u dhunuan në luftën e Kosovës: Gjurmët e...

Vlerësohet se gjatë konflikteve luftarake në Kosovë janë dhunuar rreth 20.000 femra – shqiptare, serbe dhe rome. Dhunuesit nuk i janë përmbajtur gjithënjë parimit...

“Dron” mbi banesën e Edi Ramës, MM: Janë helikopterët e ushtrisë

Shfaqet një dron mbi banesën e kryeministrit Rama, forca të shumta policie rrethojnë zonën e Surrelit.  Droni në fjalë thuhet se i përket forcat...

Tahiri merr mesazh kërcënues për Shqipërinë: Tani e keni radhën ju

Një mesazh kërcënues ka mbërritur në adresën e e-mailit të ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, ku thuhet se tani e ka radhën Shqipëria. “Tani e...

Nuk ka deri tani shtetas të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë të...

Ministria e Jashtme e Shqipërisë ka deklaruar se Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Francë është në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet franceze Ambasada e...

Milaim Zeka: Kallashin e njoh nga b… jo nga fytyra

Analisti Milaim Zeka ka shtangur publikun gjatë fjalës së tij, se kërcimtares Donieta Kosumi, e njohur ndryshe si Kallashi i njeh vetëm bythët dhe...

Vdes humoristi kosovar “Leci”

Ka vdekur njëri prej humoristëve më të njohur të Kosovës, Ibrahim Krajkova-Leci. Varrimi i tij do të bëhet në ora 16 në varrezat e...

Rama: Kjo është një luftë e vërtetë! Mbështetje totale për qeverinë...

Pas sulmeve të tmerrshme në kryeqytetin francez ka reaguar edhe Kryeministri Edi Rama, duke shprehur mbështetjen e tij për qeverinë franceze. Në një postim në...

​Thaçi: Jemi të shokuar, Kosova lutet për popullin francez

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës Hashim Thaçi ka reaguar pas sulmeve që po vazhdojnë të ndodhin në Paris. “Jemi të shokuar...

Aksident në Prishtinë, 4 të lënduar

Katër persona janë lënduar sot në një aksident rrugor në orën 6:00 të mëngjesit si pasojë e përplasjes së dy veturave te semaforët kryesorë...

Kosova pret vendim meritor për viza

Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku ka pritur sot në takime të ndara ambasadorin e ri të Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler si dhe...

Kështu e fshehu drogën shoferi i kamionit që u kap në...

Fotografitë u shpërndanë nga policia, që i është dashur të sharrojë një pjesë të kamionit për të gjetur drogën. Duket se informacionet e policisë kanë...

A ekziston kërcënim serioz për gjakderdhje nëse nuk rishikohen marrëveshjet!?

Vazhdon beteja pozitë opozitë, pritet thellim i krizës “Qëllimi për të përmbysë shtetin është si duket një dëshirë nga e cila opozita e ka të...
video

Dyshohet për disa varreza masive në veri të Kosovës (Video)

Kryetari i Komisionit qeveritar për të pagjeturit, Prenk Gjetaj, ka thënë se pala serbe ka filluar aktivitetin e tyre për gërmimin vlerësues në rajonin...

Kosova pritet të përfitojë qindra miliona dollarë nga SHBA’të

Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit MCC, një agjenci e themeluar kjo nga Qeveria Amerikane, për herë të parë pas një periudhe 5 vjeçare i...

Kamerat e sigurisë, ja momenti i vrasjes dje në Tiranë (Video)

ABC News publikon për herë të parë foton e çastit pak minuta para se autorët të ekzekutonin me një plumb në kokë Enton Nikajn,...

Në Preshevë, brenda 48 orëve 8 mijë refugjatë

Rreth 8,000 refugjatë kanë arritur në qendrën e pranimit në Preshevë në jug të Serbisë nga Miratovci në kufi me Maqedoninë në 48 orët...

Çka kishte thënë dëshmitari i Hagës për liderët e UÇK -së?...

Ish-punëtori i policisë serbe, Hamz Hajra është marrë në pyetje për një kohë të gjatë nga ana e hetuesve të Tribunalit të Hagës, Keneth...

Policia e Kosovës arreston Shpresim Ukën

Policia e Kosovës ka njoftuar se sot paradite njësitet speciale të forcave të rendit kanë kryer një operacion në lagjen Bregu i Diellit në...

A ishte Jeta Xhara e dashura e Sami Lushtakut?

Gjatë luftës në Kosovë, ajo ishte përkthyese. Ndihmonte ekipet e huja televizive kur ato vizitonin zonat e luftës dhe intervistonin komandantë e UÇK-së. Jeta...

Neue Zürcher Zeitung: Kosova mashtroi Serbinë

Gazeta prestigjioze zvicerane “Neue Zürcher Zeitung”, me ndikim të madh në shtetet e Bashkimit Evropian ka raportuar për vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës...

Si vallëzon deputetja bukuroshe e Kuvendit të Kosovës (Foto)

Duda Balje është njëra ndër deputetet më të bukura në Kuvendin e Kosovës. Duda, e cila i përket komuniteteve pakicë, tërheq vëmendjen e të gjithëve...

Video e rrallë: Si dukej plazhi i Durrësit në vitin 1973...

Një video e rrallë e vitit 1973 e filmuar nga një familje italiane. Video tregon arritjen në aeroport me një aeroplan jugosllav, plazhin e...

Haradinaj: Rakia është traditë e Dukagjinit, s’kam pse i kërkoj falje...

Hardinaj, i cili ishte kritikuar se ka pirë raki në seancë plenare, thotë se këtë e bëri në kohë të pauzës dhe, sipas tij,...

Deputetja Rexhepi: Kidnapimi i vajzës erdhi një ditë pas fjalosjes me...

Shoqet prisnin ta takonin në ora 21. Por, 21 vjeqarja Sabina Rexhepi, vajza e asambleistes boshnjake Emilja Rexhepi, nuk u takua fare me to të...

Shembet dheu në rrugën “Tirana” në Prishtinë (FOTO)

​Është shembur një pjesë e asfaltit në rrugën “Tirana” përballë stacionit hekurudhor të trenit në Prishtinë. Mendohet që kjo gjë ka ndodhur rreth orës 06:00...

Cili hoxhë shqiptar u sulmua pse foli kundër ISIS-it?

Kryeimami i Bashkësisë Islame të Kosovës, Sabri Bajgora, nuk është ndier aq mirë, të premten e kaluar, kur në Hanin e Elezit u përplas...

Durrës, Arrestohet 28-vjeçari në port, u kap më 10 kg kanabis...

Policia kufitare e Durrësit ka sekuestruar 10 kilogram kanabis sativa në port dhe ka arrestuar në flagrancë 28 vjeçarin Besnik Doçi. Sipas policisë “gjatë kontrollit...

Ja si synon Serbia ta shtojë prezencën ushtarake në Luginë të...

Fehmi Ramadani, përfaqësues i shoqatës "Vatra", në emisionin Rrokum Roll në TV Rrokum, shpalosi dokumentin e Qeverisë serbe, me te cilin bëhet publik plani...

​Janë vrarë në Siri edhe dy të rinj nga Prishtina

Burime të Gazetës Express bëjnë të ditur se edhe dy të rinj janë vrarë në luftimet në Siri. Siç mësohet dy pjesëtarët kosovarë të...
video

Televizioni austriak reportazh për dy vëllëzërit nga Kosova (Video)

Televizioni më i madh austriak, ORF, ka realizuar një reportash të jashtëzakonshëm, ku kanë trajtuar temën e punësimit të refugjatëve. Dhe, në këtë reportazh...

Vllasi propozon pezullim të bisedimeve me Serbinë, tregon edhe kushtet që...

Kosova para dy ditëve humbi betejën për anëtarësim në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO). Ashtu edhe siç pritej...

Lotaria Amerikane, më së shumti aplikime nga shqiptarët

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar shifrat zyrtare sa i përket aplikimeve për Lotarinë Amerikane në periudhën 2012-2014. Sipas shifrave, Shqipëria është vendi i parë...

Ish ushtarët e UÇK-së dalin në protesta

Mbi 350 ish-luftëtarë të UÇK-së nga Peja dhe zonat përreth i janë bashkuar protestës së sotme në këtë qytet që u mbajt kundër kryetarit...

​Gjuriq: Presim që BE-ja t’i bëj presion Prishtinës pas pezullimit të...

Drejtori i Zyrës për Kosovën, Marko Gjuriq, ka thënë se Beogradi pret nga Bashkimi Evropian të ushtrojë presion ndaj Prishtinës që të fillojë të...

Serbia dhe Kosova negociojnë, kriminelët përfitojnë

Marrëdhëniet e papërcaktuara mes Serbisë dhe Kosovës parandalojnë bashkëpunimin në luftën kundër krimit të organizuar. Kjo është shumë e përshtatshme për kriminelët nga të...

Thaçi e vlerëson pozitiv Raportin e Progresit

Zëvendëskryeministri njëhereësh Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi ka komentuar Raportin e Progresit për vitin 2015, duke thënë se ky raport thekson progresin...

Nga është ky shqiptar që shiti shtëpinë dhe me fëmijët shkoi...

Tiranë, 11 nëntor - Rreth një muaj para se të shkonte në Siri (në shkurt të 2014-ës), i ndjeri Shkëlzen Dumani, shiti shtëpinë e...

Rrëfimi i gruas së dhunuar nga serbët: Fëmijët dëgjonin britmat e...

N.L 34 nga rrethi i Prizrenit Nuk mundem tërësisht të tregoi se çfarë ka ndodhur atë ditë kur na kanë dëbuar për ne¨Shqipëri. Burrat vërtet...
video

Lunacek: BE-ja dështoi me mospranimin e Kosovës në UNESCO (Video)

Eurodeputetja Ulrike Lunacek thotë se kreu i kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka vepruar mirë që ka ftuar në dialog opozitën kosovare. Sipas saj,...

Balerinat serbe “djegin” Tiranën

Jeta e natës në Tiranë vjen “e nxehtë”. Shqipëria shquhet për vajzat e bukura. Por atmosferën e ndezin edhe më shumë balerinat provokuese serbe. ...

Mesiq: Milloshevici më tha se shqiptarët dëgjojnë vetëm kur i godet...

Ish presidenti kroat Stipe Mesiq, ka rrëfyer gjithë kronologjinë e ngjarjeve politike që nga presidenca e tij e deri vonë në Kroaci. Në emisionin “Pa...

OPINIONE