1.5 C
Skopje
Friday, March 22, 2019

Kosovë-Shqipëri

Ahmeti paralajmëron aksion intensiv ndaj taksive ilegale, gjoba deri 100 €

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka paralajmëruar se do të vazhdojë aksioni për të ndaluar taksitë ilegale, transmeton EO. Sipas kreut të Prishtinës,...

Opozita e bashkuar: 16 Marsi vendos për zgjedhjet vendore

Deputeti i opozitës Dashamir Shehi zbardh qëndrimin e opozitës për zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019 Pas 16 marsit, merret vendimi politik, nëse do të...

Serbia e nis sivjet ndërtimin e autostradës që lidhet me Kosovën

Ndërtimi i segmentit të parë të autostradës Nish-Merdar do të nisë nga fundi i vitit. Kështu ka deklaruar zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Ndërtimtarisë, Komunikacionit dhe...

Rrënon shtëpinë e vjetër – gjen një mjet shpërthyes

“Njësitë policore kanë bërë sigurimin e vendit të ngjarjes dhe janë në pritje të njësisë për dominim”, njofton Klan Kosova.

Pse ra vonë komunizmi në Shqipëri, historiani amerikan: Çfarë do bënte...

“Enver Hoxha nuk do ta kishte lënë pushtetin pa gjak”. Kështu u shpreh historiani Bernd J. Fisher, i cili ndodhej në Tiranë për të folur...

Braçe i përgjigjet Bashës: Ka ikur koha kur arrestonin kryetarët e...

Zv/kryeministri Erjon Braçe i është përgjigjur paralajmërimit të kryeopozitarit Lulzim Basha, për arrestimin e mundshëm të Vangjush Dakos, kryebashkiak i Durrësit. Në emisionin ‘A’...

Ish-të përndjekurit, 5 mijë trashëgimtarët që marrin paratë

Trashëgimtarët e ish-të dënuarve politikë, që nuk kanë marrë dëmshpërblimin e këstit të tretë duhet të dorëzojnë disa dokumenta në Ministrinë e Financave. Janë në...

Mbledhja e Kuvendit sot në orën 17:00/ PD mobilizon Kamzën, Vorën...

as lajmit që sot kuvendi do të mblidhet në orë 17 dhe jo  të enjten, Partia Demokratike është zënë në befasi.  Burimet në PD...

Manjani bëhet nostalgjik dhe kujton Fatos Nanon: Parlamenti më i mirë...

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani shprehet se në këto 30 vite Parlamenti më i mirë ishte ai i viteve 2001-2005. Manjani vlerëson ish kryeministrin Fatos...

Si të mësoni pikët në patentë

Patenta me pikë u lakua përpara implementimit si një formë efikase për t’i bërë më të përgjegjshëm drejtuesit e automjeteve. Projekti nisi zbatimin në vitin...

“Shqipëria, me shërbimin shëndetësor më të keq në Evropë”

Shqipëria renditet e fundit nga 35 shtete europiane në Indeksin e Shëndetit Konsumator 2018 të matur nga instituti suedez, Health Consumer Powerhouese. Në krahasim...

Eksperti gjerman për Ballkanin, apel qeverisë dhe opozitës

Eksperti i Fondacionit Konrad Adenauer për Ballkanin Perëndimor, Florian Feyerabend, në intervistë ekskluzive për DW, flet per situaten ne vend, per detyren e opozites...

Kërcënon me vrasje tre persona në Mitrovicë, arrestohet nga Policia

Policia e Kosovës njoftoi se ka arrestuar një të dyshuar mashkull në Mitrovicë pasi i njëjti, sipas tri viktimave meshkuj, i kishte kanosur ata...

Kryetari i Deçanit ngushëllon familjen e të riut që humbi jetën...

Kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj ka ngushëlluar familjen Alaj pas vdekjes në një aksident trafiku në Zvicër të të riut, Rrustem Alaj, njofton Klan...

Thaçi akuzë të rëndë Berishës: Kur unë e kam luftuar Millosheviqin,...

Sali Berisha ka deklaruar se projekti për shkëmbimin e territoreve mes Prishtinës dhe Beogradit është një projekt i Serbisë. Ish-kryeministri sulmoi Presidentin e Kosovës Hashim...

Thaçi: Nëse nuk kalon në Kuvend marrëveshja me Serbinë, jap dorëheqje

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi deklaroi se nëse marrëveshja me Serbinë nuk do të kalojë në Kuvendin e Kosovës do të japë dorëheqje, për...

Adem Demaçi kujtohet në ditën e lindjes

I njohur si simbol i rezistencës kombëtare, i ndjeri Adem Demaçi sot do të mbushte 83 vjet. Me prejardhje nga fshati Lupq i Podujevës,...

Smaka: Korrigjimi i kufirit me Malin e Zi nuk varet vetëm...

Anëtari i Komisionit Shtetëror për Shënimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit, Riza Smaka, ka treguar se ky komision është në pritje të vendimit të Qeverisë...

Haradinaj: Në qershor do ta marrim liberalizimin e vizave

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj gjatë ceremonisë përkujtimore për veprimtarinë e ambasadorit të parë të Kosovës Enver Hadri, theksoi se beson që në qershor...

Sejdiu: Serbia nuk fal asgjë, vetëm grabit

Ish-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu ka thënë se Kosova duhet të ketë kujdes lidhur me idenë e korrigjimit të kufijve me Serbinë, pasi Serbia...

Zhiviq, Vuçiq nervoz me Haradinajn (VIDEO)

Me vendimin e Ramush Haradinaj për emërimin e ministres së re të Bujqësisë, nuk po pajtohet presidenti serb Aleksandar Vuçiq. Ai deklaroi sot se kryeministri...

Nervozohet keq Baton Haxhiu: E keni gjet te urtë Naim Abazin,...

Nervozohet keq Baton Haxhiu: E keni gjet te urtë Naim Abazin, unë ju’a thej dhembet Publicisti dhe gazetari i njohur Baton Haxhiu, ka komentuar ngjarjen...

Haradinaj shpreson se në qershor do të liberalizohen vizat për Kosovën

Lidhur me liberalizimin e vizave, kreu i Qeverisë, Ramush Haradinaj, shprehu besimin se në qershor të këtij viti qytetarët e Kosovës mund të lëvizin...

Vetëvendosje: Tarifa me Serbinë nuk po zbatohet plotësisht

Lëvizja Vetëvendosje ka ngritur shqetësime se tarifa e vendosur ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina nuk është duke u zbatuar...

“Ti ishe heroi im”, Ajola Xoxa prek me dedikimin pas humbjes...

Publicisti i shquar, Arben Xoxa u nda nga jeta ditën e djeshme pas nëj sëmundje të rëndë. Së fundmi një dedikim prekës për të...

Haradinaj: Çështja e të pagjeturve është plagë për të gjithë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim përfaqësuesit e familjarëve të të pagjeturve. Me këtë rast, kryeministri Haradinaj tha se arsyeja e...

Deputetë në Parlamentin e Shqipërisë me dy apo tre diploma të...

Kur plasi skandali i plagjiaturave në Shqipëri të gjithë u tronditën nga përmasat e tij brenda politikës. Quo Vadis Shqipëri? Drejt Europës me elita...

Një “Oscar” për “Free Solo”. Autorja, e njohur në Kosovë

“Free Solo” ishte dokumentari që triumfoi në natën e “Oscar”-ëve dhe që iu dhuroi Elizabeth Chai e Jimmy Chin statujën e lakmuar. Ai flet për...

Edhe Haradinaj kërkon ndërprerjen e procedurave për ndërtimin e hidrocentralet në...

Pas protestës së qytetarëve në Pejë dhe shqetësimeve të ngritura në takim nga përfaqësuesit e komunitetit rugovas rreth projektit të ndërtimit të hidrocentraleve në...

​Njihuni me Dijana Ziviq, ministre e re e Bujqësisë në Kosovë

Dijana Ziviq do të jetë ministre e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në Kosovë. Emërimin e saj e ka bërë kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Ai...

Largimi i opozitës, Rama: Parlamenti vijon; Balla: Të enjten, KLGJ dhe...

Kryeministri Edi Rama ka porositur anëtarët e Kryesisë së Partisë Socialiste, gjatë mbledhjes së zhvilluar paraditen e kësaj të hëne, që të impenjohen për...

Sekretari i Shtetit të Vatikanit viziton Tiranën, pritet nga Meta

Presidenti i vendit, Ilir Meta ka takuar sot në Tiranë Sekretarin e Shtetit të Atit të Shenjtë Papa Françeskut, Kardinalin Pietro Parolin. Meta shprehu mirënjohjen...

Serbia dëshiron që marrëveshja me Kosovën të kryhet para zgjedhjeve në...

Presidenti i ri i SHBA’së merr detyrën në fillim të vitit 2021. Ndërkohë që në SHBA ekziston një praktikë që në 6 muajt e...

Rreth 150 shtetas të Kosovës vazhdojnë të mbesin në Siri

Grupi militant Shteti Islamik (IS) ka humbur shumicën e territorit në Siri, por atje vazhdojnë të mbesin më shumë se 150 shtetas të Kosovës. Sipas...

​Familjarët e të të pagjeturve kërkojnë t’i marrin nga dy pensione

Pozita e mirëfilltë ligjore për të pagjeturit dhe përfaqësimi i të pagjeturve në dialogun Kosovë-Serbi, janë dy tema të cilat sipas kryeministrit Ramush Haradinaj...

Politikani gjerman: Shteti i Kosovës u planifikua në vitet ’80, Amerika...

Politikani gjerman Vili Vimer thotë se Kosova si shtet është planifikuar nga fundi i viteve 80 dhe se dedikimi i saj i vetëm është...

Haradinaj priti në takim përfaqësuesit e komunitetit rugovas

Kreu i ekzekutivit, Ramush Haradinaj, është takuar me një delegacion të përfaqësuesve të komunitetit rugovas. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim...

Vuçiq: BE e paaftë të ushtrojë më shumë presion ndaj Prishtinës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, shprehu sot shqetësimin e tij lidhur me qëndrimin e Prishtinës, se pavarësisht presionit nga bashkësia ndërkombëtare, nuk hoqi taksat...

Përfundoi ura më e madhe në “Rrugën e Kombit”

Ura më e madhe në gjithë gjatësinë e Rrugës së Kombit, ajo e Uzinës (jo larg Kukësit) ka përfunduar, pavarësisht se ishte parashikuar për...

​Protestojnë rugovasit, kundërshtojnë ndërtimin e hidrocentraleve në Lumbardh

Komuniteti i banorëve të Rugovës në sheshin e Pejës kanë organizuar një protestë për të kundërshtuar projektin e hidrocentraleve në Lumbardh. Ata kanë nënshkruar edhe...

Vuqiç e përsërit, s’ka dialog pa heqjen e taksës

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka shprehur shqetësimin e tij lidhur me qëndrimin e Prishtinës se, pavarësisht presionit nga bashkësia ndërkombëtare, të mos tërheqin...

Marrëveshja Kosovë-Serbi, në funksion të stabilitetit në rajon

Arritja e një marrëveshjeje paqësore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë gjatë vitit 2019, nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është konsideruar si e domosdoshme për...

Haradinaj: Gjermania mbështet reformat në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka komentuar deklaratën e ministrit të Jashtëm gjerman, Heiko Maas, i cili ka thënë se duhet vazhduar ndihma për...

Edhe Franca ia kërkon Haradinajt heqjen e taksës

Ambasada e Francës në Prishtinë  ka thënë se taksa 100 për qind, e vendosur para më shumë se tre muajsh ndaj produkteve serbe, duhet...

Bie numri i aborteve në Kosovë

Fenomeni i aborteve vazhdon të jetë një nga shqetësimet kryesore për shoqërinë tonë. Vetëm në dy muajt e parë të vitit janë kryer 19 aborte,...

Veteranët kërkojnë rritje të pensioneve

Ministri i Financave, Bedri Hamza, ka thënë se tensionet bazike sociale rritën për 20%, pensionet kontributdhënëse rriten me 15% dhe pensionet e parakohshme të...

Katër parlamente të Evropës drejtohen nga shqiptarët

Gjatë ditës së sotme Turqia ka votuar për kryeparlamentarin e ri. Mustafa Şentop me shumicë votash (336 nga 600) është zgjedhur në krye të parlamentit...

Rama: Në Shqipëri nuk ka asnjë kaos

Interesi i mediave italiane për zhvillimet politike në Shqipëri ka qenë maksimal. Kryeministri Rama ka dhënë këtë fundjavë intervistën e tij të 5, për...

​Digjen 4 hektarë arra në Deçan

Rreth katër hektarë ku ishin të përfshira rreth 800 fidane të arrave janë përfshirë nga zjarri në fshatin Carrabreg i Epërme, të komunës së...

Ministri i Jashtëm gjerman: Kosova të besojë fort në mbështetjen e...

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, ka thënë se Gjermania është e vendosur ta ndihmojmë Kosovën, “këtë ua kemi thënë kolegëve kosovarë javën...

Prishtinë, “TIKA” organizon seminar për edukim (VIDEO)

Organizata turke “TIKA” ka mbajtur sot një seminar me edukatorët e rinj që janë të interesuar për trajtimin e fëmijëve me aftësi të veçanta. Pjesëmarrësit...

PSD bëhet me zyre edhe në Viti

Pas Gjilanit dhe Kamenicës, Partia Socialdemokrate vazhdon shtrirjen dhe zgjerimin e saj në tërë Anamoravën. Sot janë hapur zyrat e PSD-së në komunën e...

Kosovë: U konfiskuan mbi 1500 kg mish, nuk i plotësonte kushtet...

Në bazë të urdhëresës te lëshuar nga gjykata, njësitë policore se bashku me inspektoret e AUK, kanë kryer kontrolle në thertoren pronë e...

Historia që do i përloti të gjithë, gjen nënën mbas 51...

Emisioni “Dua të të bëj të lumtur” sjell sot në mbrëmje një takim prindëror të pashikuar më parë. Historia prekëse e djalit të braktisur në...

Shkrumbohet ndërtesa nga flakët, shpëtojnë mrekullisht dy të moshuar

Dy të moshuar kanë shpëtuar mrekullisht nga flakët që ka përfshirë një magazinë në ishull Lezhë. Sipas tyre, shkak është bërë energjia elektrike e cila...

Rrëfimi i njeriut të vetëm që filmoi rrëzimin e bustit të...

Fatmir Çepani njihet si operatori i vetëm që ka regjistruar rrëzimin e bustit të Enver Hoxhës, përmbysja e të cilit solli edhe përmbysjen e...

Ahmeti: Nuk mund të flas keq për VV-në – me ata...

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka folur për ndarjen nga ish-partia e tij, Vetëvendosje. Ai tha se ka pasur momente të mira dhe të këqija...

Kosovari, profesor në Akademinë për oficerë – liderë të ushtrisë amerikane

Valmir Buçaj, profesor në Akademinë ushtarake në Ëest Point Përherë e më shpesh na bie të dëgjojmë histori mbresëlënëse të suksesit të brezit të...

“Berisha është penduar që s’më vrau”, Rama pa doreza tek mediat...

“Është penduar që s’me ka vrarë kur ishte në qeveri.” kjo është deklarata e fortë që kryeministri i vendit, Edi Rama ka bërë në...

Vuçiqi: Serbia është arrë më e fortë se sa që e...

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiqi i ka thënë kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj se nuk do të vinte bast që aq lehtë ka për...

Sylë Tahirsylaj tregon se deri kur do të vazhdojnë temperaturat e...

Dita e sotme ka nisur me temperatura të ulëta. Minus 10 gradë celsius është minimalja që u shënua sot në Kosovë. Masat ajrore që...

Talat Xhaferi: Kosova nuk duhet të lejojë të stërgjatët procesi drejt...

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi konsideron që Kosova nuk duhet të lejojë të stërgjatët procesi që e dërgon vendin në një marrëveshje...

Tre të vdekur në një aksident në Prizren

Tre persona kanë vdekur në një aksident që ka ndodhur në rrugën Prizren – Zhur. Zëdhënësi i Policisë për rajonin e Prizrenit, Vesel Gashi, ka...

Gjendje shqetësuese e drogës nëpër shkolla të Prishtinës – për një...

Fenomeni i përdorimit të drogave vazhdon që jetë prezent në shkollat e kryeqytetit dhe rreth tyre. Më problematike në këtë aspekt janë shkollat e mesme,...

Vdiq ish-komandanti i UÇK-së, Halim Tolaj

Haradinaj: Tërë jetën qëndroi i palëkundur në idenë shqiptare dhe i palodhshëm në veprim për lirinë e Atdheut Sot ka vdekur njëri prej komandantëve...

Adnan Merovci tregon se si e refuzoi Ibrahim Rugova takimin me...

Adnan Merovci, njeriu më i afërt i ish-presidentit Ibrahim Rugova, ka shpalosur detaje nga qëndrimi i delegacionit të Kosovës në Konferencën e Rambujesë, 20...

Quni: Specialja nuk gjykon pastërtinë e luftës së UÇK-së

Gjykata Speciale deri më tani ka ftuar për intervistim rreth 20 ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por ftesa të tilla nuk kanë marrë...

​Abdixhiku: Shteti mashtroi në lapsa e emblema pavarësie

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka deklaruar se shteti në shënimin e pavarësisë ka dhënë lehtësisht dhe në mashtrim 500 mijë...

​Mahmuti: Kosova nuk fiton nga shkëmbimi i territoreve

Publicisti Bardhyl Mahmuti, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka reaguar në lidhje me disa materiale, që sipas tij, po thirren...

Dua Lipa godet serbët në mediat ndërkombëtare: Serbët na kanë dëbuar...

Tabloidi i famshëm britanik “The Sun”, i ka kushtuar një hapësirë të madhe fitueses së sivjetme të çmimeve Grammy dhe Brit Awards, këngëtares nga...

365 persona kërkojnë të armatosen në Kosovë

Një 25 vjeçari të mërkurën në Ferizaj i morri jetën një i mitur (17 vjeçar) me armë zjarri. Përpos në vrasje si kjo, armët janë...

Çmenduri/ Policin manjak të Shkodrës e paska filmuar gruaja e tij...

Berhan Bajrakurti, polici nga Dukagjini pritet të lerë qelinë ditën e sotme pasi ka rezultuar se personi që ai ka bërë filmimin int.im, është...

Djegia e mandateve, Gjermania: Opozita gaboi

Ministria e Punëve të Jashtme të Gjermanisë e quan të gabuar djegien e mandateve të deputetëve të opozitës. Deutsche Welle-n mbrëmjen e së enjtes në...

A do të shkarkohet sot kryeprokurorja shqiptare Arta Marku?

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka nisur këtë të premte mbledhjen ku do të diskutojë nëse duhet shkarkuar nga detyra apo jo kryeprokurorja e...

Valmira nuk sheh nga mosha 13 vjeçare, magjistron në Universitetin e...

Valmira Berisha nga Prizreni, e ka pasur të vështirë të lexojë për shkak se asaj i është dobësuar shiqimi qysh në moshën 13 vjeçare. Ëndrrën...

Gjakovë: Arrestohet një serb dhe një kosovar, dyshohen për kryerjen e...

Stacioni Policor në Gjakovë kanë bërë të ditur se kanë arrestuar dy persona, nën dyshimin e bazuar për kryerjen e disa veprave penale vjedhje,...

VV: Kontrata me Z-mobile skadoi – kryeministri mban përgjegjësi nëse kjo...

Vala e Telekomit ka humbur nga kontrata me Z-Mobile 9-11 milionë euro në vit. Lëvizja Vetëvendosje organizoi konferencë në lidhje me përfundimin e kontratës së...

Policia shoqëron disa protestues të zonës së Astirit

Protestojnë prej mëse 100 ditësh çdo ditë, por këtë të premte disa prej tyre janë shoqëruar në polici. Fjala është për banorët e zonës së...

Veliaj, ftesë për gjelbërim. U kërkon banorëve të zgjedhin administratorët e...

Nismës së Bashkisë së Tiranës për të mbjellë pemë i janë bashkuar edhe administratorët e pallateve në kryeqytet. “Duke qenë se administrimi është kryefjalë e...

Valmira, kirurgia që la Francën për të punuar në Shqipëri

Kjo është doktoreshë Valmira e cila ka mbaruar studimet në Itali, shkoi për të punuar si kirurge në Francë dhe tashmë është kthyer në...

Aksione “blic” në gjithë Shqipërinë, 70 të proceduar

Në këtë kuadër është  bashkëpunuar ngushtë me institucionet e tjera agjencitë  ligjzbatuese  dhe pushtetin vendor për të evidentuar, bllokuar, proceduar ligjërisht e penalisht objektet...

Sylejman Selimit i dhurohet stema e komandantit legjendar të UÇK-së, Adem...

Kryetari i Komunës së Skënderajt, Bekim Jashari, gjat ditës së sotme është takuar me ish-komandantin e përgjithshëm të UÇK-së, gjeneral Sylejman Selimi, i cili...

Lirohet polici i videos intime, nuk ka denoncuese për ngacmim

Gjykata e Shkallës së Parë në Shkodër la të lirë inspektorin e Gruemirës, Berhan Bajrakurti, i cili u arrestua pas publikimit të një videoje,...

Reagon Gjermania: Akuzat e opozitës të hetohen nga drejtësia

Pas deklaratës së djeshme të Berlinit zyrtar për “djegien e mandateve” nga deputetët e opozitës shqiptare, Deutsche Welle e pyeti Ministrinë gjermane të Punëve...

Ky është drejtuesi i ri i Telekomit (FOTO LAJM)

Bordi i Drejtorëve i Telekomit të Kosovës Sh.A., në mbledhjen e fundit, unanimisht ka vendosur që për pozitën e kryeshefit ekzekutiv të Telekomit të...

​Limaj: Në Kosovë ka këndvështrime të ndryshme për taksën

Delegacioni shtetëror për bisedimet me Serbinë është takuar të premten me ambasadorët e akredituar në Kosovë, shefen e zyrës së Bashkimi Evropian në Kosovë...

Limaj deklarohet pas takimit me Ambasadorët, thotë se s’mund të flasin...

Ka përfunduar takimi që nisi rreth një orë më parë mes Ekipit Negociator me ambasadorët e akredituar në Kosovë. Pas takimit bashkëkryesuesi i Ekipit Negociator,...

Shqiptarja që bombardoi Serbinë në vitin 1999

Shqiptaro-amerikanja, Faruza Kallaba, është femra e parë, e cila gjatë intervenimit 78 ditësh të NATO-s mbi caqet serbe në Kosovë, kishte një rol shumë...

Xhaviti Haliti: Secili sot i ka 2-3 milionë, edhe ti Adriatik

Përmes një shkrimi në Facebook, Loshi thotë se, nuk ka asnjë vend në botë që secili qytetar i ka 2-3 milionë euro pasuri. Xhavit Haliti...

Haradinaj: Nëse taksa është më e rëndësishme se dialogu, ajo nuk...

Haradinaj: Nëse taksa është më e rëndësishme se dialogu, ajo nuk do të hiqet kurrë Autori: Lajmi.netLajme, Nacionale11:31, 22 February 2019 Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar...

Daçiq: Serbia në vitin 2005 kishte një ofertë për ndarjen e...

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq konsideron se një marrëveshje me Prishtinën do të jetë e pamundur, pasi sipas tij, shqiptarët nuk e dëshirojnë...

Vdes 4-vjeçari në Spitalin e Pejës, familjarët akuzojnë mjekun për neglizhencë...

Vigan Sumaj vetëm 4-vjeç nga fshati Lubeniq, ka ndërruar jetë para dy dite në Spitalin e Pejës. Familjarët kanë njoftuar se 4-vjeçari, ka ndërruar jetë...

Fondet për qentë endacakë s’po përdoren si duhet

Menaxhimi dhe kontrollimi i qenve endacakë në Kosovë po përcillet me shumë probleme. Vitin që shkoi Qeveria ka ndarë 1.3 milion euro për këtë...

Buçkovski: Sfida më e madhe e vendit tonë tani është fillimi...

Ndryshimi i klimës politike nuk mund të ndjehet menjëherë pas pranimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO, por megjithatë anëtarësimi sjell stabilizim...

Sejdiu: Për interesa të Contour Global, ZRRE-ja po ndihmon rritjen e...

Shefi i Grupit Parlamentar i Partisë Socialdemokrate (PSD), Dardan Sejdiu, ka reaguar ndaj dokumentit të Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE) “Vendosja e Obligimit...

Shitblerje me armë në Gjakovë, dy të arrestuar

Policia në Gjakovë ka arrestuar dy të dyshuar pasi që të njëjtit kanë bërë shitblerjen e një arme. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Normalja e...

Kosova në TIR kur të anëtarësohet në OKB (VIDEO)

Me këtë kamion por edhe disa të tjerë që ka, bënë transportin e mallrave. Por Visar Korenica thotë se që nga paslufta po përballen me...

Godet Spartak Ngjela: Të digjet shtëpia e Edi Ramës dhe shtëpitë...

Godet Spartak Ngjela: Të digjet shtëpia e Edi Ramës dhe shtëpitë e deputetëve, jo Qeveria (Video) Eksperti i njohur, Spartak Ngjela është shprehur kundër...

Kryemadhi: Djegia e mandateve tona, fundi i tranzicionit në Shqipëri

Kryetarja e LSI, ka theksuar para protestuesve se djegia e mandateve i jep fund tranzicionit. “Mandatet tona për të gjithë ata që e duan Shqipërinë....

UPZ arrin marrëveshje me Telekomin e Kosovës për shërbimet në bazë...

Universiteti „Ukshin Hoti” në Prizren të enjten ka lidhur marrëveshje mbi shfrytëzimin e Kontratës Publike Kornizë për ofrimin e shërbimeve Telekomunikuese e lidhur ndërmjet...

Kërkohej në të gjithë Europën, arrestohet 51-vjeçari në Berat

Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Berat në vijim të punës kërkimore dhe hetimore për kapjen e personave në kërkim, kanë lokalizuar, kapur dhe arrestuar shtetasin B.Q,...

Dy kosovarë kapen duke vozitur deri në 145 km/h me veturë...

Dy kosovarët, Afrim T. (30-vjeç) dhe Enis G. (27-vjeç), me dy veturat e tyre – një Nissan GT-R dhe një BMW M4 – thyen...

Policia gjen arsenal armësh në Klinë

Në qytetin e Klinës janë realizuar dy aksione nga Policia e Kosovës, ku janë gjetur dhe konfiskuar disa armë zjarri Gjatë kontrollit të zhvilluar mbrëmë...

Muharremaj pret në vizitë Shkurte Fejzën: Gjithmonë mirënjohës për artistët tanë

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj përmes një njoftimi në Facebook ka njoftuar se ka pritur në takim artisten kosovare, Shkurte Fejza ku...

I lënduari nga aksidenti me tren ishte aplikant për rekrut në...

Një person në cilësinë e këmbësorit është goditur sot nga treni.Rasti ndodhi në magjistralen Prishtinë Fushë Kosovë saktësisht pranë kazermës së FSK-së dhe Klan...

Qytetarët që refuzuan t’u ofrojnë ndihmë personave të rrezikuar po i...

Mbi 10 raste të mosdhënies së ndihmës së parë janë raportuar në Policinë e Kosovës në pesë vitet e fundit. Mosdhënia e ndihmës në...

Torta me “kokainë” merr në qafë shqiptarin në Itali

Policia italiane ka bërë të mundur zbulimin e një veprimtarie të paligjshme të një shqiptari i cili vuante dënimin "arrest shtëpie". Miqtë e shqiptarit i kishin bërë një surprizë me...

Shpërthen në flakë makina në Kavajë

Një makinë është përfshirë nga flakët gjatë ditës së sotme në qytetin e Kavajës. Mjeti ka shpërthyer në flakë në pjesën e përparme, ndërsa dyshohet se...

Gashi nënshkruan Rregulloren për Këshillin Drejtues të Muzeut

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka nënshkruar Rregulloren për punën e Këshillit Drejtues të Muzeut Kombëtar të Kosovës (MKK). Rregullorja e nënshkruar...

​Rasti i të miturës në Drenas, polici dhe profesori mbeten në...

Gjykata e Apelit i ka refuzuar si të pa bazuara ankesat e avokatëve mbrojtës kundër caktimit të masës së paraburgimit prej një muaji për...

Pacolli: Nuk i prishim punët me SHBA-në

Zëvendëskryeministri i parë i vendit Behgjet Pacolli deklaroi sot se marrëdhëniet mes Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kosovës nuk do të prishen për...

Deputetët dorëzojnë mandatet, Basha paralajmëron protesta të tjera

Me dorëzimin e mandateve ka përfunduar kështu edhe protesta e thirrur nga opozita e bashkuar në Shqipëri, në të cilën kanë marrë pjesë simpatizantë...

Këshilli i Evropës: Opozita të mos e braktisë Parlamentin

Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës i bën thirrje opozitës shqiptare të qëndrojë në parlament, ai paralajmëron kundër përdorimit të dhunës. Në një deklaratë...

Rama “sfidon” protestuesit e PD-LSI, shkon në zyrë ndërkohë që ata...

Kryeministri Edi Rama, ndryshe nga sa thanë deputetët e PD-së, sot është në Tiranë. Fillimisht ai shkoi në Kryesinë e Kuvendit, për t’u takuar me...

Ambasadori i ri i Erdoganit në Kosovë pritet nga Ramush Haradinaj

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka pritur sot në një takim ambasadorin e ri të Turqisë në Kosovë, Cagri Sakar Haradinaj përmes një njoftimi në Facebook ka...

Thaçi nuk dekreton Ligjin për Pagat, Presidenca thotë se ata që...

Projektligji për Pagat ka hyrë në mënyrë të heshtur në fuqi pas përfundimit të afatit ligjor për dekretim nga ana e presidentit të Kosovës...

Braçe-Metës: Qeveria nuk do t’i bëjë kurrë dy hapa pas

Zv/kryeministri Erjon Braçe i është përgjigjur presidentit Ilir Meta në lidhje me çështjen politike në vend dhe thirrjen e këtij për të bërë hapa...

Populli drejt zyrës së Ruçit, kryeministri ikën me vrap nga kryeparlamentari

Në momentin kur protesta vazhdonte te parlamenti dhe po fliste Lulzim Basha, kryeministri Rama ndodhej në zyrën e kryeparlamentarit Ruçi. Por sapo Basha bëri...

Basha thirrje policëve: Mos lejoni Ramën të arratiset jashtë vendit

Duke e cilësuar Edi Ramën si të pandehur të popullit, Lulzim Basha i bëri thirrje Policisë së Shtetit të mos lejojë kryeministrin të dalë...

Basha sposton turmën te Kryesia : Pas meje, të dorëzojmë mandatet

Gjatë fjalës së tij para protestuesve tek Parlamenti, kreu i PD Lulzim Basha i është përgjigjur edhe ndërkombëtareve. Basha kërkoi nga ndërkombëtarët që të mos...

Berishës i hiqet mbrotja nga Garda e Republikës, ish kryeministri: Një...

Pas protestës së fundit të 16 shkurtit, ish-kryeministrit Sali Berisha i janë hequr bodiguardët të cilët e shoqërojnë prej vitesh. Burime të “Panorama” pranë ish-kryeministrit...

Basha ndërkombëtarëve: Mos më kërkoni, atë që nuk do e pranonit...

Kreu i Partisë Demokratike në Shqipëri, Lulzim Basha teksa mori fjalën e tij para protestuesve, pati edhe një mesazh për aleatët, të cilët kryesisht...

PD: AKEP mbyll sinjalin e telefonisë ne sheshet e protestës

Ndërsa protesta e opozitës ka nisur prej orës 10:00 në sheshin përpara parlamentit, Partia Demokratike ka denoncuar një urdhër të AKEP, sipas të cilit...

Paloka ‘ia ngec’ popullit: Ramën e sulmova për ju, ta shporrim...

“Unë jam Edi Paloka, për ata që nuk më njohin. Ta shporrim këtë qelbësirë”. Kështu e nisi fjalën e tij Edi Paloka, i cili tha...

Deputetët e opozitës në protestë në një zë: Mandati ynë është...

Deputetët e opozitës kanë dalë në protestë të flasin këtë herë si qytetarë të thjeshtë, pa mandatin e deputetit. Të gjithë deputetët janë shprehur se...

“Prishtina, ka degraduar në qeverisjen e Shpend Ahmetit”

Komuna e Prishtinës në udhëheqjen e Shpend Ahmetit, ka degraduar. Arban Abrashi nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), tha se gjendja aktuale në qeverisjen e...

​17 vjet më parë UNMIK mbylli gazetën Rilindja dhe e dëboi...

Gazeta tradicionale e Kosovës Rilindja para 17 viteve, në 21 Shkurt 2002, u dëbua dhunshëm, kundërligjshëm e padrejtësish nga shtëpia e saj - Pallati...

Thaçi priti Ministren e Shtetit për Punë të Jashtme të Japonisë

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur në takim Ministren e Shtetit për Punë të Jashtme të Japonisë, Toshiko Abe, me...

Mijëra protestues para Parlamentit, Basha kërkon rrugë për zgjedhje të lira

Një numër i madh njerëzish janë grumbulluar para selisë së Parlamentit, teksa institucioni më i rëndësishëm i Republikës së Shqipërisë mbrohet nga thuajse tri...

Prishtinë, shantazhojnë për publikim të fotografive – arrestohen të dyshuarit

Në Prishtinë janë arrestuar dy të dyshuar pasi kanë shantazhuar një të re. “Të njëjtit kishin shantazhuar me publikimin e disa fotografive  diskredituese të viktimës...

Jemi Një: Koordinatori Hoti takohet me Ministren e Arsimit të Shqipërisë,...

Gjatë vizitës zyrtare në Shqipëri, Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, është pritur në takim...

Agim Bahtiri i dorëzon presidentit Hashim Thaçi peticionin për bashkimin e...

Kryetari i komunës së Mitrovicës Agim Bahtiri, para pak minutave ka arritur në Presidencë ku dhe i ka dorëzuar presidentit Hashim Thaçi peticionin për...

Ministri Ismaili: U ka ardhur fundi çmimeve që dallojnë nga barnatorja...

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka thënë se shumë shpejt çmimet e barnave në vend nuk do të dallojnë nga një zonë në tjetrën. “Që...

Haradinaj takon drejtuesit e “Euronews NBC”: Në këtë platformë do ketë...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim një delegacion të Grupit “Euronews NBC”, të kryesuar nga Oikonomou Konstantinos, nënkryetar i lartë për partneritet...

Hoxha në Vjenë: Unë besoj fort në perspektivën evropiane të vendeve...

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, mori pjesë në Konferencën ministrore për çështje evropiane në Vjenë, ku morën pjesë ministrat e Ballkanit perëndimor, nën...

Shefi i UNMIK-ut në Berlin, flet për Kosovën dhe dialogun

Shefi i UNMIK, Zahir Tanin ka qëndruar në Berlin ku bisedoi me zyrtarët gjermanë rreth situatës në Kosovë dhe vazhdimin e dialogut midis Prishtinës...

Vuçiq i bindur se s’do ketë marrëveshje me Kosovën

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha sot se është i bindur se nuk do të vijë deri në një marrëveshje me Prishtinën në lidhje...

​Rama: Protestuesit kërcënim se do të djegin parlamentin

“Protestuesit e opozitës kanë si synim të djegin parlamentin”, deklaroi kryeministri Edi Rama në një intervistë për Rai Uno. “Për nesër kanë kërcënuar se do...

74 vjet nga vrasja e Shaban Polluzhës

Më 21 shkurt të vitit 1945 në fshatin Tërstenik të Drenicës vritet Shaban Polluzha, njëri ndër komandantët më të njohur të zonës së Drenicës...

Më 2020 Japonia hap ambasadën në Kosovë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim ministren e Shtetit për Punë të Jashtme të Japonisë, Toshiko Abe me të cilën...

Kurzi i kërkon Trumpit angazhim më të madh për Kosovën, “Austria...

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, ka zhvilluar një takim zyrtar me presidentin amerikan, Donald Trump në Washington. Temë kyçe e takimit kanë qenë marrëdhëniet e tensionuara...

LVV: Trepçës duhet t’i kthehen investimet, minatorëve dinjiteti

“Sot kujtojmë rezistencën heroike të minatorëve të Trepçës, grevën që shënoi fundin e Jugosllavisë dhe fillimin e çlirimit nga Serbia”, thuhet në njoftimin e...

Aktakuzë për kanosje dhe grabitje

Prokuroria Themelore në Gjilan, Departamenti për Krime të Rënda, sot ka ngritur aktakuzë ndaj të pandehurit H.K., i cili gjendet nën masën e paraburgimit...

“Krejt Kosova është Serbi, me asnjë metër më pak”

E tërë Kosova është Serbi, me as edhe një metër më pak. Kësisoj ministri për Inovacion e Teknologji në Qeverinë e Serbisë, Nenad Popoviq, i...

​Kryemadhi: 100 mijë shqiptarë në shesh, paralajmërimet për dhunë, propagandë e...

Protestës i janë bashkuar edhe krerët e partive opozitare, Lulzim Basha i PD-së, Monika Kryemadhi e LSI-së, si dhe ish kryeministri i Shqipërisë, Sali...

Vuçiq: E kam një ide për zgjidhje, por duhet ta pranojnë...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se është i bindur se nuk do të vije deri tek një marrëveshje me Kosovën, por se...

Masat për protestën, gazetarët pajisen me maska kundragaz

Marrë shkas nga protesta e 16 shkurtit, ku qytetarët por edhe gazetarë që raportonin zhvillimet nga terreni, u gjetën në befasi nga gazi lotsjellës...

Një shqiptar vritet ne Brazil, ja emri!

Një shqiptar ka humbur jetën gjatë një grabitje të armatosur në Brazil. Ngjarja ka ndodhur pasditen e së hënës në qytetin brazilian të Fortaleza....

LIVE/Protesta e opozitës, Basha: Mbyllja e parlamentit dhe ikja e Rames...

Opozita shqiptare po proteston sot para Kuvendit, protesta e dytë radhazi kjo pas tubimit masiv të 16 shkurtit para Kryeministrisë. Një ditë më parë...

Edi Rama ndalon fjalimin publik në Pukë, kur thërret Ezani !...

Një gjest shumë i bukur është dalluar sot gjatë fjalimit të Edi Ramës në Pukë. Edi Rama njihet si një person që nuk bën dallime...

OPINIONE