20.7 C
Skopje
Monday, March 25, 2019

Kosovë-Shqipëri

Tensionet, Meta: Duhet vetëpermbajtje për evitimin e dhunës

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar me urgjencë, menjëherë pas përshkallëzimit të protestës para kryeministrisë. Meta apelon për kërkon të tregohet vetëpërmbajtje per...

Shqipëri, çahet kordoni i policisë, protestuesit thyejnë derën e kryeministrisë

Protestuesit kanë çarë kordonin e policisë dhe kanë thyer skelat që ishin vendosur për të mbrojtur derën hyrëse të kryeministrisë në Shqipëri si dhe...

Tiranë, flakë para kryeministrisë, protestuesit tentojnë të hyjnë brenda

Protestuesit kanë hedhur tymuese në drejtim të policisë dhe ata po tentojnë të hyjnë në Kryeministri. Protesta ka kaluar në dhunë. Ata kanë hedhur tymuese,...

Shpërthen dhuna në protestat e Tiranës – plagoset një person

Një person raportohet se ka mbetur i plagosur gjatë protestës që po mbahet para kryeministrisë. Protesta është përshkallëzuar pasi disa persona hodhën disa lëndë djegëse...

Qytetari me mesazh për politikanët kosovarë: “Mos u prishni me Amerikën,...

Shumica e bombardimeve ndaj forcave serbe, në pranverën e vitit 1999 u kryen nga amerikanët. Të prirë nga presidenti Bill Clinton, Jenkit patën rolin...

14 të vdekur nga aksidenti në Maqedoni, Haradinaj nis punën me...

Kryeministri Ramush Haradinaj ka nisur punën ditën e sotme me një minutë heshtje, në nderim të viktimave nga aksidenti i djeshëm në Maqedoni, në...

Bërnabiq: Me rëndësi të hiqet taksa, Haradinajt s’i besohet

Kryeministrja serbe Ana Bërnabiq tha sot se shpreson që taska e vendosur nga Kosova mbi mallrat serbe do të shfuqizohet shpejt. Ajo poashtu ka theksuar...

Pacolli: Premtimi i dhënë për vizat duhet të mbahet

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, edhe njëherë i ka bërë thirrje BE-së që të ndermarrë hapa për liberalizimin e vizave në Kosovë. Përmes...

Mblidhet Ekipi negociator, diskutohen detajet e platformës për dialog

Pas takimit të ekipit negociator me krerët e shtetit të cilëve iu dorëzua platforma për dialog, ka nisur takimi i rregullt i këtij ekipi,...

Nexhat Daci: Idriz Ajeti ishte doajen i dijes albanistike

Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës ka mbajtur një mbledhje komemorative dhe homazhe me rastin e ndarjes nga jeta të akademikut Idriz Ajeti.Kryetari...

ASHAK mban mbledhjen komemorative me rastin e vdekjes së akademik Idriz...

Akademia e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës (ASHAK), me rastin e vdekjes së akademik Idriz Ajetit ka mbajtur mbledhjen komemorative në objektin e...

​Limaj ambasadorit kanadez: Platforma për Dialog është në frymë me Kushtetutën

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, njëherësh bashkëdrejtues i Delegacionit Shtetëror për Bisedime me Serbinë, ka pritur në takim ambasadorin e Kanadasë në Kroaci dhe...

Klina e përkushtuar për zbatimin e Programit Nacional për Rininë

Në takim me drejtorët e shkollave në Komunën e Klinës, zëvendësministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Azem Guri dhe Gëzim Zeqiri, Këshilltar i...

Jovanoviq: Të bëjmë çmos për arritjen e marrëveshjes Kosovë – Serbi

Të gjitha partitë që po bojkotojnë Parlamentin në Serbi, në të kaluarën kanë qenë në pushtet, ndërkaq unë jo, ka thënë lideri i liberalëve...

Thaçi dhe Kosnett flasin për raportet Kosovë-SHBA

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar të mërkurën me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë, Philip S. Kosnett, me të cilin ka...

Mustafa: Kosova ka humbur intelektualin i cili jetën ia kushtoi zhvillimit...

Ky është telegrami i plotë i ngushëllimit: E nderuara familje Ajeti, Vdekja e Idriz Ajetit është një humbje e madhe për familjen, LDK-në, Akademinë e Shkencave...

Kosova po zbrazet, mijëra qytetarë heqin dorë nga shtetësia

Kosova më 17 Shkurt, mbush 11 vjet që është ka shpallur pavarësinë. Por,  11-vjetorin e “lindjes” së saj nuk do ta festojnë të gjithë...

Shkupi dhe Athina kanë informuar Sekretarin e OKB-së, se ka hyrë...

Shkupi dhe Athina kanë dorëzuar letër të përbashkët deri tek Sekretari Gjeneral i OKB-së, Antonio Guteresh me të cilën e informojnë për datën e...

Kosova gjithashtu do të jetë në agjendën e takimit të ministrave...

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg, në një konferencë për media lidhur me takimin (13.02-14.02) u prononcua edhe për transformimin e FSK-së. Ai...

Edi Rama: Basha nuk bën dot revolucion, po mundohet të tregojë...

Protesta e opozitës në 16 shkurt shihet me skepticizëm nga kryeministri Edi Rama. Ditën e djeshme, teksa e ndali turin “Bashkia që duam” në...

Protesta e 16 shkurtit, Basha vijon turin e takimeve në Pogradec...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka vijuar edhe ditën e djeshme në turin e takimeve për të bindur qytetarët që ti bashkohen protestës...

Letra e Putinit për Serbinë, ka një mesazh për Kosovën

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin i ka dërguar një letër Serbisë në të cilën ka përcjell qëndrimin e tij për çështjen e Kosovës. Presidenti i...

Vuçiq: Unë jam më i fortë se Millosheviqi

Aleksandar Vuçiq ka thënë se ka fuqi më të madhe në popull se ish presidenti, Slobodan Milosheviq. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se...

Haradinaj: Tirana zyrtare po lobon në Amerikë për ndarjen e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në një intervistë ekskluzive për Ora News në Tiranë, tha se amerikanët në çdo deklarim të tyre zyrtar nuk...

Daçiq flet rreth ndryshimit të kufijve: Nuk ishte ideja e SHBA-së

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq beson se SHBA do të mbështetë marrëveshjen e Beogradit dhe Prishtinës, dhe se tani është një moment i...

Lokalet në qendër të Prishtinës po dënohen nga 150 deri në...

Mbrëmjen e 6 shkurtit, Policia e Kosovës ka kryer një aksion në kryeqytet, ku ka mbyllur lokalet e natës dhe ka larguar konsumatorët, për...

Serbët e Kosovës i frikësohen idesë për korrigjimin e kufijve

Ideja për korrigjimin e kufijve i ka frikësuar serbët që jetojnë në Kosovë, andaj është bërë thirrje që të hiqet dorë nga kjo ide,...

Skandali/ Polici merret në pyetje: Video është e imja, por…

Berhan Bajrakurti, protagonisti i videos skandaloze me 15-vjeçaren, pas arrestimit është marrë në pyetje në ambientet e Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër. 53-vjeçari që u...

Largimi i Rikallos: A do t’i takojë sërish serbëve ministria e...

Ministria e Bujqësisë, pas largimit të Nenad Rikallos, ka mbetur pa ministër. Kryeministri Ramush Haradinaj, siç tregon zyra e tij për Gazetën Express, nuk...

Goditja e fortë që rëndon procesin e hapjes së negociatave

Nga:Sali Berisha Pas vendimit për heqjen e katër dënimeve me vdekje mikut të vet, serial killerit Dritan Dajti, krimi dhe kryekreu i meduzës Edvini, korrën...

Ministrat e NATO-s diskutojnë për FSK-në

Ministrat e Mbrojtjes së NATO-s do të diskutojnë rreth qasjes së Aleancës ndaj Forcës së Sigurisë së Kosovës pas vendimit të Kuvendit të Kosovës...

Hapet ekspozitë “Të jetosh me kujtimet e të pagjeturve”

Adresimi i çështjes së të pagjeturve në opinionin publik mbetet proces kompleks diskursiv dhe politik i cili i redukton të pagjeturit në numra dhe...

Isa Mustafa padin e Shpend Ahmetit ndaj VV-së e quan lajm...

Kryetari i Lidhjes Demokratike e Kosovës (LDK), Isa Mustafa e ka quajtur lajm të ditës, padinë që Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti...

Pacolli letër Sekretarit të OKB-së: Serbia ka filluar të pranojë pavarësinë...

Ministri i Jashtëm i Kosovës, njëherësh Zëvendëskryeministër, Behgjet Pacolli, i është drejtuar me një shkresë, Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, António Guterres,...

Rasti në Drenas, Prokuroria tregon se pse pushoi hetimin e parë...

Prokuroria Themelore në Prishtinë ka shpjeguar në detaje se pse janë ndërprerë hetimet për rastin në Drenas ku e mitura A.G që dyshohet...

Vuçiq nuk e harron taksën 100%, ia përmend edhe zëvendëspresidentit të...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka falënderuar Moldavinë për qëndrimin e saj kundër shtetësisë së Kosovës. Lideri serb ka zhvilluar një takim me zëvendëspresidentin e...

Sonte në Zona B: Dokumentari “Shkëlqimi i EFA-s”

T’i humbësh të gjitha dhe t’ia nisësh prapë nga fillimi, pa u ligështuar. Dhe, të qëndrosh kur s’të ka mbetur asgjë veç vullnetit që të...

​Punëtorët e Shërbimit Korrektues, të enjten protestë para Qeverisë së Kosovës

Të pakënaqur me koeficientin e pagave, po dalin të jenë edhe sindikalistët e Shërbimit Korrektues. Ata thonë se si shkak i mos përmbushjes së...

“Danas”-i serb: SHBA e mbështet shkëmbimin e Leposaviqit me Preshevën

Gazeta properendimore në Serbi, e përditshmja “Danas”, duke u thirrur në burime të sigurta diplomatike shkruan se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë një...

Vajza që po kërkohet nga familjarët qëndroi sot në Rugovë

Vajza që po kërkohet nga familjarët qëndroi sot në Rugovë, aty realizoi edhe fotografitë Vajza që po kërkohet nga familjarët qëndroi sot në Rugovë, aty...

NATO-ja do të diskutojë për raportet e ardhshme me FSK-në

Ministrat e Mbrojtjes së NATO-s do të diskutojnë rreth qasjes së Aleancës ndaj Forcës së Sigurisë së Kosovës pas vendimit të Kuvendit të Kosovës...

Pas videos me ngacmim seksual të të miturës policit i dalin...

Polici nga Malësia e Madhe, Berhan Bajrakurti, i cili është filmuar duke bërë veprime të turpshme në një video me një të mitur i...

“Bëre trimëri me gruan tënde, le vajzën jetime. Allahu të dënoftë!”

Vrasja e ndodhur mëngjesin e kësaj të marte në Allias të Tiranës, ka tronditur jo vetëm banorët e kryeqytetit, por mbarë opinionin publik. Punonjësi...

Ideja për korrigjimin e kufijve, reagon përsëri Akademia e Shkencave

Gjatë ditës së djeshme, Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës, përmes një njoftimi ishte deklaruar kundër idesë së korrigjimit të kufijve. Seksioni i Shkencave...

Stoltenberg: Disa aleatë të NATO’s janë të zhgënjyer me Kosovën për...

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka deklaruar se disa vende anëtare të NATO-s janë zhgënjyer me vendimin e Kosovës për vendosjen e...

Ushtria e Kosovës me stërvitje në Turqi

Në qytetin Kars të Turqisë, ka filluar ushtrimi fushor ndërkombëtar „WINTER EXERCISE 19“ (Ushtrimi dimëror) në të cilin ushtrim po marrin pjesë përfaqësuesit e...

41 për qind e qytetarëve shohin kërcënim nga ekstremizmi i dhunshëm...

Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS), ka bërë publikimin e Edicionit Special të Barometrit Kosovar për Studime të Sigurisë “Perceptimet e qytetarëve për...

Alarmante, 40 aksidente vetëm për një ditë

Vetëm gjatë ditës së djeshme, në tërë Kosovën kanë ndodhur 40 aksidente. Policia e Kosovës, ka njoftuar se vetëm gjatë ditës së djeshme në tërë...

Kosova rrezikon të humbë 12 milionë euro dhuratë nga SHBA-ja

Që nga krijimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës, 10 vjet më parë, marrëdhënia e saj me ushtrinë amerikane është vënë në pikëpyetje për...

Haradinaj nuk ka informata për vizitën e anuluar të gjeneralit amerikan

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se nuk ka ndonjë “informatë zyrtare” rreth anulimit të vizitës së gjeneralit amerikan, Timothy Orr, në Kosovë. Autoritetet e...

Haradinaj i ashpër: Ata që flasin për ndryshimin e kufijve, janë...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka dhënë mesazhe të ashpra kundër ndryshimit të kufijve, gjatë një takimi me familjet e dëshmorëve në komunën e...

Dalin videot ku polici shqiptar i i çonte video turpi vajzës...

Vetëm pak minuta më parë, Policia e Shtetit bëri të mundur ndalimin e specialistit të Policisë në zonën e Gruemirë, Berhan Bajrakurtaj. Bajrakurtaj u ndalua...

Kursimet pensionale të kosovarëve rriten për 3.2 për qind

Kursimeve pensionale të kontribut-dhënësve kosovarë janë rritur për 3.2 për qind ose shprehur në shifra, 55 milionë, brenda muajit të parë të këtij viti. Gjatë...

Hasani: Taksa ndaj Serbisë dhe Bosnjës të mos hiqet

Kryetari i Shoqatës së Eksportuesve të Kosovës, Nexhat Hasani, ka thënë për gazetën “Epoka e re” se nga dita e marrjes së vendimit të...

BE-ja, gjysmë viti bllokadë vizave

Kosova nuk do të jetë në agjendë të ministrave të BE-së deri pas mbajtjes së zgjedhjeve për Parlamentin Evropian, të planifikuara për muajin maj...

Një mjek në Gjilan humb jetën nga gripi i derrave

Ramadan Jashari (1974) nga fshati Pogragjë e Gjilanit ka vdekur të dielën pasi nuk mundi ta mbijetojë sëmundjen e gripit të derrave. Nysret Hajrullahu, drejtor...

Zgjidhja të ruajë sovranitetin e Kosovës dhe jo dëmtimin e saj

Korrigjimi i kufirit me Serbinë, në dëm të territorit të Kosovës nuk është i pranueshëm as për Luginën e Preshevës. Përfaqësuesit e Luginës së Preshevës...

Arrestohet një person në Fushë Kosovë, ja çfarë kishte bërë në...

Policia e Kosovës të shtunën në mbrëmje ka arrestuar një person, pasi që i njëjti dyshohet se përmes Facebook-ut ka kërcënuar një femër. Në rrugën...

PDK vazhdon zgjedhjen e strukturave të reja për Dekadën e Re

PDK-së po i bashkohen anëtarë të rinj të profileve të ndryshme. Partia Demokratike e Kosovës, po vazhdon mbajtjen e kuvendeve zgjedhore nëpër nëndegë në shumicën...

Rrjeti i Grave kërkon të ndryshohet logoja e 11-vjetorit të Pavarësisë

Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK), ka reaguar për logon e 11-vjetorit të Pavarësisë. Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) dhe Lobi për Barazi Gjinore...

Apeli lë në fuqi aktvendimin e Themelores në rastin “Milaim Zeka”...

Gjykata e Apelit e Kosovës, i ka refuzuar si të pa bazuara ankesat për hedhje të aktakuzës dhe kundërshtim të provave në rastin e...

Ramadani: Kosova e përkushtuar në rrugën drejt NATO-s

Zëvendësministri i Mbrojtjes, Burim Ramadani ka thënë se Kosova është e përkushtuar në rrugën drejt NATO-s, dhe se anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në...

Ismaili i përgjigjet LDK-së: Ne po e ndreqim atë që shkatërruat...

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, i është kundërpërgjigjur Lidhjes Demokratike të Kosovës, duke thënë se viti 2018 ka qenë viti më i mirë që...

Komandanti i KFOR’it: Nuk ka kërcënim të drejtpërdrejtë, por shqetësohem me...

Forca paqeruajtëse e NATO-s në Kosovë është e vendosur të ruajë ambientin e sigurt, pavarësisht zhvillimeve politike dhe tensionimeve të mundshme, që aktualisht rrezikohen...

Reforma në Drejtësi në Shqipëri, pushohen 50 gjyqtarë dhe prokurorë

Më shumë se 55 për qind e gjyqtarëve dhe prokurorëve nuk kanë arritur të kalojnë provimin e vetingut, mes të cilëve edhe persona të...

Fshatrat shqiptarë me emrat më të pisët

Në Shqipëri dhe Kosovë ka disa fshatra me emra nga më të çuditshmit dhe nuk është për t’u habitura duke parë tranzicionin politik dhe...

Ndryshimi i kufijve Kosovë-Serbi, profesori Bieber: Gjermania është përjashtuar nga bisedat...

Profesori i Universitetit në Graz Florian Bieber ka përshtypjen se për Kosovën po bisedohet prapa dyerve të mbyllura mbi ndryshimin e kufijve të saj,...

Lladrovci priti në takim ambasadorin e Francës në Kosovë

Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci sot ka pritur në takim ambasadorin e Francës në Kosovë, Didier Chabert me të cilin ka diskutuar...

Abuzim seksual me të mitur, një i arrestuar në Pejë të...

Një tjetër ngjarje është regjistruar mbrëmjen e së dielës me dyshimet për abuzim seksual me të mitur. Në Pejë, policia kosovare arrestoi një mashkull të...

Mblidhen përsëri krerët e shtetit

Me ftesë të kreut të Kuvendit, Kadri Veseli, në ora 12:00 do të fillojë takimi me krerët e shtetit, presidenti Hashim Thaçi, kryeministri Ramush...

Anastas Angjeli në krye të KLSH? Ja çfarë thotë Meta

I pyetur për vendimin e Apelit ndaj Dritan Dajtit, Presidenti Ilir Meta ka folur sot para mediave duke kërkuar hetim nga organet ligjzbatuese. Meta tha...

Rama ‘ia kthen’ opozitës: Ata që na përqeshin meritojnë vetëm mëshirë

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot gjatë takimit me qytetarët që kanë gjetur zgjidhje pasi i janë drejtuar platformës së bashkëqeverisjes se ata që ‘na përqeshin...

Arrestohen 25 persona nga Policia e Kosovës

Policia e Kosovës ka arrestuar 25 persona përgjatë 24 orëve të fundit. 13 prej tyre janë arrestuar, 12 janë dërguar në mbajtje dhe një në...

Kroacia dhe Mali i Zi kanë denoncuar Shqipërinë në Bruksel për...

Kroacia dhe Mali i Zi kanë denoncuar Shqipërinë në Bruksel për ndotjen bregdetare që vjen prej vendit tonë. Ambientalisti dhe inxhinieri i njohur Sazan...

Haradinaj prin me pagën 2950 euro në rajon, ja nga cilët...

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj dhe ai i Shqipërisë Edi Rama, marrin pagat më të larta në rajon, ndërkohë kryeministri me pagën më të...

Kosovë, në një aksident trafiku u lënduan shtatë persona

Nja aksident që ka ndodhur në fshatin Peran të Podujevës, ka lënë të lënduar shtatë persona. Dy vetura janë përfshirë në këtë aksident. Lajmin e...

Daçiq parashikon dështime të reja për Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq beson se Kosova do të dështojë me aplikimet e ardhshme në asociacionet ndërkombëtare. Në një prononcim...

Zgjidhja të ruajë sovranitetin e Kosovës dhe jo dëmtimin e saj

Përfaqësuesit e Luginës së Preshevës kërkojnë që brenda kuadrit në procesin e dialogut që pritet të fillojë me Serbinë për arritjen e një marrëveshjeje...

Tahiri te Krimet e Rënda, ankimon shtyrjen e hetimeve

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri pritet të dalë përballë Gjykatës së Krimeve të Rënda lidhur me kërkesën e tij për mbylljen e hetimeve dhe...

Shkaku i taksës, gjenerali amerikan anuloi vizitën në Kosovë

Edhe pse ishte ftuar që të merrte pjesë në 11-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, gjeneral major Timothy Orr, ka anuluar vizitën e tij. Mospezullimi i...

Kryebashkiaku Veliaj: Do vazhdojmë investimet në Dajt, Ish-kampi i punëtorëve do...

Me dhjetëra qytetarë janë bërë bashkë për të festuar festën e Dajtit, ku kanë shijuar ushqimin bio dhe kanë patur mundësi të vizitojnë panairin...

Ia vret shqiptarit djalin, italiani frikësohet nga Kanuni i Lekë Dukagjinit

Kanuni i Lekë Dukagjinit është i njohur edhe nga italianët. Një shtetas italian po i trembet së tepërmi një gjakmarrjeje të mundshme nga një...

Detaje të Policisë së Kosovës kapen mbi 200 kg marihuanë, përfundojnë...

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksionin e zhvilluar në dy lokacione të ndryshme në Ferizaj, me ç’rast janë arrestuar gjashtë persona dhe...

Kosova do të jetë anëtarja e 31-të e NATO-s

Zëvendësministri i Mbrojtjes, Burim Ramadani, është shprehur i bindur se Republika e Kosovës do të jetë anëtarja e 31-të e NATO-s. Në këtë intervistë dhënë...

Vuçiç: Do të tentojmë të bëjmë kompromis me Kosovën nëse shfuqizohet...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thënë se nëse Kosova e shfuqizon taksën, Serbia do të përpiqet të bëjë kompromis. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç,...

Sheshel tallet me Ushtrinë e Kosovës

Lideri i Partisë Radikale serbe Vojislav Sheshel e konsideron si të “rreme” ushtrinë e Kosovës dhe thotë se ajo është krijuar vetëm sa për...

‘Në hotel ishte dhe shoku i tij, më goditën e më...

Gazetarja e njohur Rudina Xhunga ka publikuar një mesazh të ardhur në telefonin e saj nga një 15-vjeçare viktimë e dhunës seksuale së ish...

Fshati në Kosovë që po terrorizohet nga patrullimet e xhandarmërisë serbe

Gjindet brenda territorit të Kosovës, por banorët po terrorizohen nga patrullimet e xhandarmërisë serbe. Karaçeva, fshat në komunën e Kamenicës, tash e sa kohë është...

Prokuroria ka prova se ushtari i FSK-së ka keqpërdorur të miturën

25 vjeçari M.S., nga Parteshi, pjesëtar serb i FSK-së, mbrëmjen e 7 shkurtit ka shkuar në polici të raportojë se është rrahur nga S.S....

Dikur thuhej: “Trepça punon, Beogradi ndërton!”, e sot…

Dikur cilësoheshin si spekulime, por ditëve të fundit janë bërë realitet. Trepça po synohet të futet në menynë e bisedimeve. Vet Zëdhënësja e Komisionit...

Times: Serbia në BE vetëm pas njohjes së pavarësisë së Kosovës

Ndarja e Kosovës është një nga temat që ka ndezur shkëndija tensioni në rajonin e Ballkanit, teksa në mjediset politike flitet për një marrëveshje...

“Trepça s’guxon të jetë temë e dialogut Kosovë-Serbi”

Ministri i Zhvillimit Ekonomik (MZHE), Valdrin Lluka, në një intervistë ka thënë se Trepça nuk është temë që guxon të përdoret në tryezën e...

Policia: Pjesëtari i FSK’së ishte rrahur nga familjari i viktimës 15...

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për pjesëtarin e FSK-së që dyshohet se keqpërdori seksualisht një vajzë 15-vjeçare. Policia ka njoftuar se rasti ka ndodhur...

123 raste të keqpërdorimit seksual nën 16 vjeç në dy vitet...

Gjatë dy viteve të fundit në Kosovë janë keqpërdorur seksualisht 123 persona nën moshën 16-vjeçare, tha policia gjatë ditës së shtunë për Gazetën Express Lajmi...

Restoranti në Serbi i cili shërben vetëm ushqime tradicionale të shteteve...

Shteti dhe qytetarët e Serbisë nuk zgjedhin mjet për të luftuar shtetësinë dhe pavarësinë e Kosovës. Ivica Dacic si ministër i Jashtëm, hapur lobon kundër...

Projekti i Unazës së Madhe! Kërkohet ekspertizë e huaj, dalin dyshime...

Prokuroria e Tiranës do të kërkojë ekspertizë të huaj në lidhje me vlerën financiare të projektit për Unazën e Madhe, pasi ka dyshime se...

Qeveria e Kosovës reagoi ndaj deklaratave të Vuçiqit për kufijtë

Qeveria e Kosovës reagoi ndaj disa deklaratave të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke i vlerësuar ato si “kërcënuese, agresive dhe luftënxitëse”, transmeton REL. Sipas një...

Ambasadorët thirrje Kosovës për taksën

Ambasadorët e Shteteve të Bashkuara në Kosovë dhe Serbi, i bëjnë thirrje Kosovës të pezullojë tarifën prej 100 për qind ndaj mallrave të Serbisë...

Thaçi: Në Uashington të gjithë flasin me një zë për Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka marrë pjesë në Lutjet e Mëngjesit, gjatë vizitës së tij në Shtetet e Bashkuara. Ai e ka cilësuar inkurajues...

Vuçiqi insiston: Nuk ka dialog pa hequr taksën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, përsëriti të premten se nuk do të ketë vazhdim të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, derisa kjo...

Polici në Drenas shpërthen në lot, protestuesit e përqafojnë

Një moment emocionues ka ndodhur në Drenas të Kosovës, një polic është përlotur në shenjë pamundësie që të plotësonte kërkesën e protestuesve, që të...

Protestë në Drenas pas rastit të abuzimit të një të miture

Qindra qytetarë në Drenas protestuan duke kërkuar drejtësi lidhur me rastin e raportuar të abuzimit seksual të një vajze të kësaj komune. Protestuesit bënë thirrje...

Polici pranon fajësinë për abuzimin me nxënësen nga Drenasi i Kosovës!

Polici Vesel Veseli e ka pranuar fajësinë për keqpërdorimin dhe abuzimin seksual qe i ka bërë nxënëses nga Drenasi. Burime nga Prokuroria i kane thënë...

Ligësia ‘Rama’ me simbolet kombëtare: Shqiponjë e bardhë, shqiponjë gri dhe...

Deputeti i LSI, Luan Rama, ka goditur me forcë dje në Kuvend, deformimin e simboleve kombëtare nga kreu i qeverisë, Edi Rama. Ai e...

Haradinaj-Vuçiqit: Zotohem se do të ruajë sovranitetin e vendit tim

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq se nuk i njeh kufijtë e Kosovës në Jarinjë...

Kosovë, sulmohet një pjesëtar i FSK-së i komunitetit serb

Një pjesëtar i komunitetit serb-pjesëtar i FSK-së në Kosovë, ndërsa ishte duke udhëtuar me veturë private, pasi është ndalur në fshatin Mogillë të Kllokotit,...

Mësuesi dhe polici përdhunues “shkojnë” deri në Zvicër

Gazeta zvicerane “20 min” ka shkruar për rastin e abuzimit të së miturës nga Drenasi. Rasti i abuzimit të së miturës nga Drenasi, A.G., e cila dyshohet se u...

Seanca e jashtëzakonshme për rastin e të miturës në Drenas, sot...

Sot në ora 12:00 do të mbahet seancë e jashtëzakonshme për rastin e abuzimit të së miturës në Drenas. Albulena Haxhiu nga Vetëvendosje, pas mbledhjes...

Presidenti pritet t’ia kthej Ligjin për Pagat sërish Kuvendit të Kosovës

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, pritet t’ia kthej Ligjin për Pagat sërish Kuvendit të Kosovës për rishqyrtim. Këtë vendim, ai pritet ta marrë së shpejti,...

Haradinaj i thotë Veselit: Unë s’e heq taksën, bëhu Kryeministër e...

Kryeministri Ramush Haradinaj shprehet i bindur se taksa 100 për qind ndaj produkteve me prejardhje serbe dhe boshnjake nuk do të hiqet. Partnerëve të...

Heusgen: Daçiq po e godet veten duke provuar t’ia heq njohjet...

Ambasadori gjerman në OKB, Christoph Heusgen ka vlerësuar se ministri i jashtëm serb Ivica Daçiq po e godet veten duke provuar t’ia heq njohjet...

Britania e Madhe godet ashpër Serbinë në OKB: Si ka mundësi...

Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, Karen Pierce ka bërë kritikuar ashpër Serbinë gjatë fjalimit në të...

SHBA: Ja kur do të arrihet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë

Përfaqësuesi i SHBA’së në Këshillin e Sigurimit, Jonathan Cohen, ka deklaruar se një marrëveshje gjithëpërfshirëse mes Kosovës dhe Serbisë, është e mundshme të arrihet...

Ministri Mustafa pas rastit të së miturës në Drenas: Kam menduar...

Ministri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa, ka thënë se ka menduar edhe dorëheqjen pas publikimit të rastit të vajzës së mitur nga Drenasi...

Shahini zbulon si u bë ministre: Ja biseda e parë me...

Ministrja e Arsimit në Shqipëri, Besa Shahini, ka treguar në Rubikon të KTV-së se përfshirjen e saj në qeverinë shqiptare e kishin propozuar Erion...

Spartak Ngjela detajet:Ja çfarë i kërkoi Trump- Vuçiçit për Kosovën

Avokati i njohur Spartak Ngjela i ftuar në “360 Gradë” në Ora News, tha se Presidenti amerikan Donald Trump i ka kërkuar Serbisë ndaljen...

Monika Kryemadhi: Nuk ka më çadër, as qeveri teknike, por rrëzim...

Si e rrëzon opozita Edi Ramën? Kjo ishte pyetja e emisionit “Të paekspozuarit” në Neës24 ku kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka shpalosur strategjinë...

Rambo nga Shqipëria ka një mesazh për Serbinë: Larg duart nga...

Ish-ministri i Brendshëm Dritan Demiraj ka ndërhyrë në debatin për korrigjimin e kufujve mes Kosovës dhe Serbisë. Reagimi i Demirajt: Duke ndjekur si gjithë bashkëkombasit e...

“SHBA të investojë në marrëveshjen Kosovë- Serbi” Meta takon kongresmenin Aderholt

Në vijim të vizitës së Tij në Uashington D.C, Presidenti i Republikës Ilir Meta, i shoqëruar edhe nga delegacioni parlamentar i Shqipërisë, u takua...

Ndarja e Kosovës përplas ashpër Berishën dhe numrin dy të PS-së

Ndarja e territoreve përmes një marrëveshje Kosovë- Serbi është kthyer në një ndër fokuset e debatit në parlamentin shqiptar, edhe pse ende në kuvend...

Dosja e plotë e 13 vjeçares që u përdhunua nga i...

Është publikuar ditën e sotme dosja e plotë e ngjarjes së rëndë që tronditi opinion publik në vend gjatë ditëve të fundit. Në dosje...

Arrestohet mësuesi që keqpërdori seksualisht të miturën në Drenas

Në vazhdën e hetimeve të këtij rasti, në konsultim me prokurorin kompetent, hetuesit e Inspektorati Policor i Kosovës, kanë ndërmarrë në vazhdimësi veprime hetimore...

Kelmendi: Në LDK disa duan me PDK-në, disa me Vetëvendosjen!

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, Ramiz Kelmendi ka thënë se PDK është penduar për prishjen e koalicionit qeverisës me LDK-në. Kelmendi,...

Për dy vjet, 123 raste të raportuara të pedofilisë

Sipas autoriteteve të rendit në vitin 2017, në polici janë paraqitur si raste të pedofilisë gjithsej 62 raste, kurse në vitin 2018, janë paraqitur...

FSK rekruton ushtarë të rinj, kjo është data kur mund të...

Ky lajm është bërë i ditur përmes një komunikate për media, raporton lajmi.net. Në njoftimin për media bëhet e ditur se afati i konkurrimit do...

Pritet arrestimi i profesorit që dyshohet për abuzim seksual ndaj 16...

Këtë për lajmi.net e ka konfirmuar Prokurori i Prishtinës, Ibrahim Berisha. “Është lëshuar urdhër-arrest, ndërkaq që Policia e Kosovës e ka obligim ligjor që ta...

200 personave iu njihet statusi viktimë e dhunës seksuale të luftës...

Komisioni Qeveritar për Njohjen dhe Verifikimin e Statusit të Personave të Dhunuar gjatë Luftës Çlirimtare të Kosovës ka bërë të ditur se deri më...

Presidenti Meta pritet nga kongresmeni Engel: Vëmendje për Kosovën!

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta është pritur në Shtetet e Bashkuara nga kongresmeni amerikan Eliot Engel, kryetar i Komisionit për Politikën e Jashtme e...

Limaj: Taksa ndaj Serbisë nuk duhet të hiqet

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka folur për taksën që Kosova i ka vendosur tash e tre muaj Serbisë. Ai ka thënë se kjo...

Mogherini kërkon heqjen e taksës dhe arritjen “urgjente” të marrëveshjes mbi...

Shefja e Politikës së Jashtme e BE-së, njëherësh ndërmjetëse e Dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, Federica Mogherini, ka zhvilluar një bisedë me...

Kosovë, protesta e të rinjve: Përdhunuesit, në burg!

Dega e “Youth Initiative for Human Rights” në Kosovë (YIHR KS) ka ftuar të gjithë aktivistët dhe aktivistet e saj, sikurse edhe qytetarët që...

“Le të bie Qeveria, taksa nuk hiqet dhe pikë”

Ministri i Infrastrukturës në Kosovë, Pal Lekaj në mediet vendase ka insistuar se taksa ndaj Serbisë nuk do të hiqet edhe nëse do të...

Shqipëri: U gjobit për shpifje, Basha ankimon vendimin e gjykatës

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha ka ankimuar vendimin e Gjykatës së Tiranës,  e cila e shpalli fajtor për shpifje pas padisë...

Scott: SHBA-ja në vazhdimësi po kërkon heqjen e tarifës

Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott, tha se SHBA-ja po vazhdon të i’u bëjë thirrje autoriteteve të Kosovës të heqin tarifën ndaj mallrave serbe...

Kosnett: Kriminelët e luftës nuk e kanë vendin në Qeverinë e...

Dy ditë pasi kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, e emëroi ish komandantin e UÇK-së, Sylejman Selimi si këshilltar politik në Qeveri, ka reaguar Ambasadori...

Vuçiqi i thotë Mogherinit: Nuk ka dialog me Kosovën pa heqjen...

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka zhvilluar një bisedë telefonike me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogerini, me...

Minatorët e Trepçës paralajmërojnë protestë para zyrave të BE-së në Kosovë

Sindikata e Pavarur e Punëtorëve të “Trepçës” nëpërmes një komunikate ka apeluar te zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, ta tërheqë deklaratën e saj,...

Ministri gjerman: Ndryshimi i kufijve Kosovë-Serbi, nuk sjell stabilitet

Ministri gjerman i shtetit, Michael Roth ka folur në lidhje me marrëveshjen e mundshme mes Kosovës dhe Serbisë. Shqipëria të vijojë reformat, opozita të miratojë...

Sot diskutohet për Kosovën në OKB

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të mbajë sot mbledhje për Kosovën. Mbledhja e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të...

Daçiq: Probleme të mëdha në Këshillin e Sigurimit rreth sesionit për...

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiçq ka deklaruar se ka probleme të mëdha në Këshillin e Sigurimit, që një numër vendesh kundërshtojnë fuqishëm mbajtjen...

Meta: Zgjidhja e vetme, zgjerimi i BE në Ballkan, jo ndryshimi...

Në vijim të vizitës së tij në Uashington D.C, Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta mori pjesë sot në Forumin “Transatlantic Leadership Network” të...

Gent Cakaj takohet me Engel dhe Mathew në SHBA

Ministri i Jashtëm në detyrë i Shqipërisë, Gent Cakaj, është duke qëndruar në SHBA për Lutjet e Mëngjesit. Cakaj atje është takuar me disa...

Rama flet për takimin në Arabinë Saudite

Që prej ditës së djeshme kreu i qeverisë ndodhet në një vizitë zyrtare në Arabinë Saudite. Përmes një postimi në Facebook Rama na tregon...

Shqipëria shpenzon më tepër për një të burgosur, sesa për një...

Një tjetër problem që hasen burgjet tona, është mbipopullimi, i cili vjen nga një sërë shkaqesh të ndryshme. Më kryesorja, siç treguam në fillim...

Alarmon analisti: Ja si do të vritet Albin Kurti

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti po konsiderohet si i vetmi lider në Kosovë që mund të marr pushtetin aktualisht. Por analistët thonë se si...

Gjinekologu që kreu abortiin e të miturës nga Drenasi: Se dija...

jinekologu Fehmi Ahmeti, në klinikën e së cilit abortoii vajza nga Drenasi nën detyrimin e hetuesit policor V.V., ka thënë se nuk ka qenë...

Dyshime të shumta në lidhje me kompaninë “Air Albania”

Plani për ndërtimin e kompanisë kombëtare të fluturimit në Shqipëri, “Air Albania” vishet me dyshime. “CH Aviation”, një portal zvicerian i specializuar për zhvillimet në...

Kosovë, kryekuvendari Veseli firmosi vendimin për statutin e Trepçës (Dokument)

Kryekuvendari njëherësh lider i koalicionit qeverisës, Kadri Veseli, ka nënshkruar sot vendimin e miratuar nga Kuvendi i Kosovës për statutin e Trepçës, njofton Klan Kosova. Një...

PD: ‘Rama, skemë për të zvarritur hetimet ndaj Tahirit, më 16...

"Partia Socialiste dhe Edi Rama kanë ndërtuar një skemë për të zvarritur hetimet ndaj Saimir Tahirit me shpresën për ta shpëtuar atë nga burgu...

Veseli: Pas Maqedonisë edhe Kosova së shpejti do të bëhet anëtare...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli e ka përshëndetur nënshkrimin e Protokollit për aderimin e Maqedonisë në NATO,  me shpresë së edhe Kosova...

OPINIONE