2 C
Skopje
Tuesday, January 22, 2019
Home Lajme Maqedoni

Maqedoni

Bela: Nuk doja ta vras Sazdon, më vjen shumë keq

Njëri prej të akuzuarve për vrasjen e komitit Nikolla Sazdovski, Besim Bela, sot në seancë gjyqësore ka dhënë deklaratë në lidhje me rastin, dhe...

Shumë qytete me ndotje alarmante të ajrit

Ndotja e ajrit edhe sot në nivele shqetësuese përkundër masave urgjente të autoriteteve të cilat ende pa një rezultat konkret. Stacionet matëse të ministrisë...

ATO, pozita dhe opozita nuk gjejnë gjuhën e përbashkët

Në Komisionin parlamentar për zgjedhje dhe emërime, shumica dhe opozita nuk mund të gjejnë gjuhë të përbashkët për zgjedhjen e anëtarëve dhe kryetarin e...

Paralajmërohet bllokim i Qendrës turistike “Kodra e Diellit”

Nisma “Ta shpëtojmë Kodrën e Diellit” ka paralajmëruar bllokim të kësaj pike turistike dhe mos lejimin e të punësuarve që të mbërrijnë atje për...

LSDM-ja dhe BDI-ja do të shqyrtojnë mundësinë për zgjedhje

Për derisa partia e Hristijan Mickoskit insiston në zgjedhje të parakohshme parlamentare, partitë në pushtet akoma nuk janë ulur për ta shqyrtuar seriozisht këtë...

Mbi 300 ankesa për mospagesën e rrogës së 13 kanë arritur...

Mbi 300 ankesa nga të punësuarit ka pranuar Inspektorati shtetëror i punës nga Viti i Ri e këndej në lidhje me mospagesën e rrogës...

Kosturnik, banorët ndërtojnë shkollën

Nxënësit e fshatit Kosturnik i thonë lamtumirë shkollës së e vjetër, ngaqë do të kenë objekt të ri shkollor. Këta 24 filloristë, deri më...

Industria e çelikut ankohet, por zyrtarisht nuk kërkon ndihmë nga Qeveria

Edhe pse zyrtarisht nuk ka kërkuar, industria e çelikut do të kënaqet me çfarëdo mase qeveritare për mbështetjen e këtij sektori, pasi BE-ja vendosi...

Arratisja e Gruevski mbetet ende një enigmë për Prokurorinë

Gruaja, nëna dhe të afërmit e të arratisurit Nikolla Gruevski, nuk do të dëgjohen nga Prokuroria. Prokurorja Vilma Ruskovska tha se gjatë procedurës parahetimore...

“27 prilli”, Ruskovska: Mbetet akuza për rrezikim terrorist të rendit kushtetues

Aktakuza për rastin e 27 prillit nuk do të ketë ndryshime thelbësore, por vetëm saktësim, thotë prokuroja Villma Ruskovska. Edhe më tej mbetet akuza...

Një shtetas i Maqedonisë ka sulmuar zyrtarin policorë në Sofje

33-vjeçari nga Maqedonia dje ka sulmuar një polic në lagjen “Druzhba” në kryeqytetin e Bullgarisë, Sofje. Ai ka pasur sjellje agresive ndaj policit, i cili...

Zaev, Angjushev dhe Bekteshi, në Forumin në Davos

Kryeministri Zoran Zaev, zv/kryeministri për çështje ekonomike, Koço Angjushev dhe ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi do ta përfaqësojnë Maqedoninë në Forumin Ekonomik Botëror në...

Shkupi pret ratifikimin e marrëveshjes në Athinë

Maqedonia është e bindur se e ka përfunduar pritjen e gjatë për anëtarësim në NATO dhe se e ndajnë vetëm disa javë nga realizimi...

Gjorçev: Pushteti po godet kategoritë më të dobëta të qytetarëve

Deputeti i VMRO-DPMNE-së Vllatko Gjorçev, sot në konferencë për shtyp tha se pushteti po godet pensionistët dhe kategoritë tjera më të dobëta në vend. “Qeveria...

Erjavec: Sllovenia do ta mbështetë Maqedoninë në procesin e eurointegrimeve

Sot ministri i Punëve të Jashtma Nikolla Dimitrov, ka realizuar takim me ministrin e Mbrojtjes të Sllovenisë, Karl Erjavec, i cili ndodhet për vizitë...

Agim Nuhiu: 30.4% e poseduesve të pasaportave të Maqedonisë janë shqiptarë...

Zëvendës ministri i Punëve të Brendshme Agim Nuhiu ka hedhur poshtë pretendimet e profesores maqedonase Tanja Karakamisheva, e cila në një status në Facebook...

Sela pas takimit me Lëvizjen Anti-Bixhoz: Distanca e kazinove të përcaktohet...

Aleanca për Shqiptarët pajtohet me propozimet e Lëvizjes Anti-Bixhoz në lidhje me propozim-ligjin për lojërat e fatit, por ajo kërkon që të harmonizohet edhe...

Para Qeverisë protestë e të punësuarve nga “Eurokompozit”

Të punësuar në fabrikën “Eurokompozit” nga Prilepi sot protestojnë para Qeverisë, duke kërkuar plotësimin, të siç thonë, organizatës sindikale, premtimet për pagesën e kontributeve...

Tregtarët vazhdojnë të kundërshtojnë ndryshimet e reja ligjore (video)

Tregtarët e tregjeve të gjelbra edhe më tej vazhdojnë të kundërshtojnë ndryshimet e reja ligjore, ata kërkojnë kushte më të mira për punë. https://youtu.be/iMozdJOcafs

Departamenti ekologjik i ASH-së: Kërkojmë nga Qeveria që të merret seriozisht...

Lidhur me  mbrojtjen e ambientit mjedisor janë përpiluar planprograme arsimore, duke filluar që nga shkollat fillore e deri te ato të mesme. Edhe pse...

Biblioteka “Koço Racin” në Kërçovë me rregulla të reja të punës

Secili qytetarë që do të anëtarësohet në bibliotekën “Koço Racin” në Kërçovë duhet të paguajë anëtarësim për periudhë prej një viti, duke llogaritur nga...

Shkup, përsëri do të ndahen subvencione për furrat me peleta

Qyteti i Shkupit sot ka publikuar shpallje të re publike për kompensimin e një pjese të harxhimeve për qytetarët në zonën e Shkupit që...

Gruevski duke u shëtitur në Budapest (video)

I arratisuri Nikolla Gruesvki është kapur sërish nga mediet hungareze. Kësaj radhe ish kryeministri Gruevski është vërejtur në një qendër tregtare në Budapest. (video e...

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator për Energjetikë ka sjell vendim për rritjen e çmimeve të derivateve të naftës në Maqedoni. Sipas çmimeve të reja një litër Eurosuper BS-95...

“A jetohet me 200 euro në muaj”? Qytetarët të pakënaqur...

Qytetarët e anketuar nga Lajm.tv në rrugët e Shkupit shprehen të pakënaqur nga pagat që marrin. Një pjesë e të anketuarve nuk e kanë...

Profesor Zeqiri ka disa fjalë dhe të dhëna statistikore tabela për...

RETEORIKA NACIONALISTE E PROFESORESHËS KARAKAMISHEVA!!! Karakamisheva dëshiron të provokoj ndjenjat etnike të shqiptarëve përmes retorikës nacionaliste lidhur me numrin e shqiptarëve në Maqedoni. Karakamisheva është e...

Minimalisht është rritur numri i thirrjeve te Ndihma e shpejtë mjekësore...

Rritje minimale e numrit të thirrjeve në ditë regjistrohen  në Ndihmën e shpejtë mjekësore (NSHM) në Shkup në këtë periudhë  kur mbisundon  mot i...

Për arratisjen e Gruevskit nuk do të dëshmojë familja e tij,...

Truprojat e ish kryeministrit Nikolla Gruevski kanë dhënë dëshmi në Prokurori, në lidhje me arratisjen e tij në Hungari, ndërkaq gjatë kësaj jave do...

Autobusët e NQP-së do të qarkullojnë sipas orarit të zakonshëm dimëror

Nga sot autobusët e Ndërmarrjes së Qarkullimit Publik do të qarkullojnë sipas rendit të zakonshëm dimëror, pavarësisht vazhdimit të pushimit dimëror, për shkak ë...

Javën e ardhshme Gjykata e Apelit do të vendos për dënimin...

Të hënën (28 janar) në orën 09:30 Gjykata e Apelit do të mbajë seancë, në të cilën do të shqyrtojnë aktgjykimin për procedurën e...

Prokurorja Ruskoska: Akuza e “27 Prillit” nuk ka pësuar ndryshime thelbësore

“Akuza për rastin e “27 Prillit” nuk ka pësuar ndryshime thelbësore dhe ngelet e njëjta vepër penale”, këtë e tha sot përpara Gjykatës Penale,...

Fati i Feta Alimit mbetet pezull, çka do të ndodhë?

Gjykimi për rastin e 27 prillit sërish është shtyrë për shkak se ende nuk janë sjellë vendimet përfundimtare për amnisti, në seancë duhej të...

Halil Kastrati në konak të Taravarit

“Një takim vëllazëror për një bashkpunim të ardhshëm të përbashkët.”, ka shkruar kryetari i Gostivarit, Arben Taravari në një takim që ka pasur me hoxhën...

Shekerinska: Maqedonia tregoi se e meriton vendin në NATO

Disa javë e ndajnë Maqedoninë nga ulja në karrigen në NATO bashkë me vendet tjera anëtare pasi që vendi e ka mbaruar pjesën e...

Gjykata e Apelit ende nuk ka vendosur për ankesën e Alimit,...

Gjykimi për rastin e 27 prillit sërish është shtyrë për shkak se ende nuk janë sjellë vendimet përfundimtare për amnisti, në seancë duhej të...

Gruevski e ka tërhequr padinë për shpifje kundër Zaevit që fillimisht...

Sot nuk është mbajtur seanca gjyqësore për padinë për shpifje dhe ofendim i arratisuri, Nikolla Gruevski kundër kryeministrit Zoran Zaev. Arsye për këtë është...

Në Maqedoni jetojnë 47 % shqiptarë

Më në fund shpaloset e vërteta e madhe, shqiptarët në Maqedoni jo që nuk janë numri dy i popullsisë, por janë numri një, 47...

Zyrtarizimi i gjuhes shqipe ne Maqedoni, flet per Fax News: Emad...

https://www.facebook.com/faxweb.al/videos/239827010235547/

Panel diskutim, dobitë që i siguron anëtarësimi në NATO

Komisioni për Mbrojtje dhe Siguri, në bashkëpunim me Ministrinë e Mbrojtjes dhe ambasadën e Republikës së Sllovenisë në Republikën e Maqedonisë organizon panel diskutim...

Greqi, nisin procedurat për ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës

Komisioni për Mbrojtje Nacionale dhe Punë të Jashtme në Kuvendin e Greqisë, sot pasdite do ta shqyrtojnë propozim-ligjin për ratifikimin dhe hyrjen në fuqi...

Hyjnë në fuqi masat kundër ajrit të ndotur në Shkup

Prania e grimcave PM10 dhe PM 2.5, sipas stacioneve matëse ka kapërcyer normat e lejuara, madje me disa dhjetëra herë. Drejtuesit e qytetit të Shkupit...

Analizë: “Baballarët e kombit” – të gjithë të kontestuar dhe partiakisht...

Disa arritën t’i përfundojnë edhe nga dy mandate, e disa e udhëhoqën shtetin vetëm në një mandat pesëvjeçar, kurse kryetari Boris Trajkovski, e filloi,...

Dimitrov: Do të kemi kandidat të shkëlqyer për kryetar shteti

Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, në një intervistë për TV Sitel tha se me vëmendje e ndjekin gjendjen në Athinë, ku dje...

Matthew Nimetz kërkon të zbatohet marrëveshja e Prespës

Në një deklaratë lëshuar në Nju Jork, Matthew Nimetz, i Dërguari i Posaçëm i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së kërkon që të bëhen hapat...

Këtë fundjavë në Shkup 34 aksidente trafiku, 34 persona janë lënduar...

Tridhjetë e katër persona kanë marrë lëndime të lehta trupore në 16 prej gjithsej 34 aksidente trafiku që kanë ndodhur gjatë fundjavës në rajonin...

40 persona janë lënduar nga protesta e djeshme në Athinë, mes...

Së paku 40 persona janë lënduar, mes të cilëve 25 policë, një fotoreporter dhe një xhirues, janë arrestuar 12, nga të cilët janë burgosur...

Seancë gjyqësore për rastin e vdekjes së Nikolla Sazdovskit

Në Gjykatën Penale në Shkup sot do të vazhdojë gjykimi për rastin e vdekjes së Nikolla Sazdovskit. Lënda ndodhet në fazën e dëshmive dhe për...

Karakamisheva thotë se shqiptarët në Maqedoni janë 16.7%

Sipas të dhënave të azhurnuara për shtetësitë e lëshuara në Maqedoni ka pak më shumë se 2.4 milion shtetësi, nga të cilat 1,883,612 (72,66%)...

Shefi i Byrosë së Gardës Kombëtare të SHBA-së për vizitë në...

Shefi i Byrosë së Gardës Kombëtare të SHBA-së, gjeneral Xhozef Lengiel sot është për vizitë në Republikën e Maqedonisë. Gjenerali Lengiel, siç kumtoi Ministria e...

Seancë për dhunën në Kuvend

Sot në Gjykatën Penale është planifikuar të vazhdojë gjykimi për ngjarjet e 27 Prillit, ndërkohë që seanca e kaluar u anulua pasi siç tha...

Alarmante: Shkupi, qyteti i parë në botë për ajrin e ndotur

Prania e grimcave PM10 dhe PM 2.5, sipas stacioneve matëse, ka kapërcyer normat e lejuara, madje me disa dhjetëra herë. Drejtuesit e qytetit të Shkupit...

Belgu zbulon rrjetin maqedonas të krijuesve të lajmeve të rreme

Marten Shenk, “Gjuetar i lajmeve të rreme” nga Belgjika, ia ka dalë të zbulojë një rrjet të qytetarëve maqedonas që përhapin lajme të rreme,...

BDI Strugë: Flisni ju o të mjerë, ndërtuat shtëpitë tuaja me...

Fukara ju zu gjumi dhe pasanik ju gjeti mëngjesi. Të mjerët ju që qytetarët i shihnit si burimi juaj financiar. Sdim ku tja fillojmë por...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë i ndryshueshëm me periudha me diell dhe erë mesatare nga drejtime të ndryshme. Nëpër fushëgropa do të...

ASH: BDI shkatërruese e e arsimit shqip në Maqedoni, institucionet ta...

BDI, për vite me radhë si pjesë e pushtetit qendror e cila për shumë vite po udhëheq edhe me shumicën e Komunave shqiptare duke...

Fashistët maqedonas kundër shqiptarëve

Gjysma e maqedonasve janë fashistë të pastër dhe të Sheshelit. Gjysma e këtyre e pranojnë hapur dhe gjysma e fshehin me llojlloj arsyetimesh të...

Mungesa e parkingut në Kodrën e Diellit, qytetarët detyrohen të ecin...

Ditë fundjave. Shumë qytetarë janë nisur që ditën ta kalojnë në Kodrën e Diellit. Por për të arritur atje ata detyrohen që të ecin...

Micotaksi për protestën: Sot foli populli grek!

Lideri i Demokracisë së Re, Kirijakos Micotski lidhur me protestën e sotme në Athinë, kundër Marrëveshjes së Prespës ka deklaruar se sot ka folur...

Profesoresha Gjyla Çeliku në mbrojtje të Halil Kastratit

Videot që bëhen në humanizëm dhe bamirësi sensibilizojnë, motivojnë, ngjallin ndjenjën e humanizmit, mbi të gjitha sjellin lumturi! Unë më herët kam qenë “no name”,...

Maqedoni, sindikata e arsimit paralajmëron grevë

Disa ditë para fillimit të gjysmë vjetorit të dytë, Sindikata e arsimit paralajmëron grevë për shkak të mos plotësimit të kërkesave të tyre. Arsimtarët të...

‘Marrëveshja e Prespës’, Ramadani: Greqia nuk do ta lëshojë këtë shansë

Marrëveshja e Prespës pritet këto ditë të gjendet përpara duarve të deputetëve grek për votim. Analistët politik vlerësojnë se votimi do të kalojë pa...

Tsipras: Ratifikimi i marrëveshjes së Prespës është obligim patriotik

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras konsideron se marrëveshja e Prespës është marrëveshje historike edhe për Athinën edhe për Shkupi duke theksuar se ratifikimi i...

Ligji i gjuhëve ende nuk është dërguar në Komisionin e Venecias...

Amulli në opinion sa i përket Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Për ligjin e njejtë, partnerët e koalicioni BDI-LSDM flasin ndryshe. Derisa LSDM-ja kërkon...

LIGJI I GJUHËVE, flet ambasadori Zhgobar

Ambasadori i BE-së, në Shkup, Samuell Zhbogar, në një intervistë për Radio Evropa e Lirë ka thënë se nuk u takon atyre të japin...

ASH: Donacioni me para haram nuk quhet i tillë

Pas publikimit të lajmit për aktivitetet humanitare të humanistit mbarëshqiptarë Halil Kastrati në rajonin e Strugës, ka reaguar partia e Ziadin Selës, shkruan Fakte....

“Nikob: Puna e të punësuarve është të sigurojnë dhe jo të...

“Agjencia kombëtare e sigurimit ‘Nikob’ këtë vit tradicionalisht e siguroi manifestimin e festës fetare ku hidhet kryqi në Vardar. Për festimin e një nga...

Mislimi: “Ramiz Merko me paratë e diplomave të shitura dëshiron Xhenetin”?!

Nga Rami Mislimi Kryetari aktual i Strugës, i cili vazhdimisht po përfolët për shitje të diplomave funksionarëve të Shqipërisë pse jo edhe të Maqedonisë ka...

Gostivar, përplasje të reja mes Taravarit dhe BDI-së

Me rikthimin e kompetencave në fushën e arsimit për kreun e komunës së Gostivarit, janë rikthyer edhe përplasjet politike. Dega e BDI-së në Gostivar...

Policia greke: Rreth 60 mijë qytetarë marrin pjesë në protestë

Në protestën para Parlamentit grek, që është në vijim dhe në të cilën ka përleshje midis personave të maskuar, me siguri pjesëtarë të grupeve...

Shtyhet për dy ditë fillimi i gjysmëvjetorit të dytë në të...

Ministria e Arsimit ka vendosur që fillimin e gjysmëvjetorit të dytë ta nisë më 23 janar. Sipas burimeve të Alsat kjo shkaku i nivelit...

Masa dhe rekomandime të Qeverisë për shkak të ndotjes alarmante

Pas njoftimit të marrë nga Ministria e Mjedisit Jetësor  se në dy ditët e fundit është tejkaluar  pragu i alarmimit të grimcave të pezulluara...

Incidente në protestën në Greqi kundër Marrëveshjes së Prespës

2:53 –Incidente kanë ndodhur para Kuvendit të Greqisë në protestën e organizuar kundër Marrëveshjes së Prespës, njofton korrespodenti i MIA-s nga Athina. Grupi i personave të...

Zaev: Qytetarët nuk do të lejojnë një autoritarizëm të ri

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev në intervistë për “Civil Media” deklaron se “kjo është pikë ku nuk ka kthim prapa. Secila përpjekje që këto...

Fatime Fetai mysafire te shoqja e vet, festojnë “Sveti Jovanin” (Foto)

Prokurorja speciale publike, Fatime Fetai, mbrëmë ka qenë mysafire te shoqja e saj, Nora Shaqiri Markoviq, me rastin e festës ortodokse “Sveti Jovan”, raportojnë...

Albert Hani: I inkurajojmë të rinjtë të bashkëpunojnë me moshatarët e...

Shkëmbimi jashtë shtetit, puna vullnetare jashtë shtetit, pjesëmarrje në aktivitete kulturore dhe sportive dhe trajnime dhe konferenca të ndryshme janë mënyrat se si të...

Nesër pa energji elektrike një pjesë e fshatit Batinc

Pa energji elektrike nesër nga ora 09:00 deri në orën 15:00 do të mbesin një pjesë e shfrytëzuesve të fshatit Batinc, më saktë vendi...

Transport publik falas në Shkup

Autobusët e Bashkisë dhe ato  privat sot nga 20 janari do të jenë falas për qytetarët e Shkupit. Vendimin sot e solli Bashkia e...

SHGM: Urgjentisht të sanksionohen sulmuesit e gazetares Mirjana Mirçevska Jovanoviq

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë dënon ashpër sulmin fizik ndaj gazetares Mirjana Mirçevska Jovanoviq nga ana e pjesëtarëve të agjitacionit privat për sigurim “Nikob”,...

Zhbogar: Mbetem optimist për zbatimin e plotë të marrëveshjes së Prespës

Euroambasadori Samuel Zhbogar në intervistë për “Radio Evropa e Lirë” tha se “për t’u arritur marrëveshja e Prespës ishte e nevojshme vendosmëria, përkushtimi dhe...

Tevdovski: Hyrja në NATO do të jetë katalizator i rritjes ekonomike

Ministri i Financave, Dragan Tevdovski thotë se “hyrja në NATO do të jetë katalizator i rritjes ekonomike”. Tevdovski thekson se stabiliteti dhe pozicioni ndërkombëtar që...

Mbrëmë qyteti i Prilepit ia kaloi Shkupit, shifra alarmante të ndotjes...

Maqedonia po ngulfatet në ajër të helmueshëm, njësitë matëse edhe mbrëmë kanë treguar ndotje enorme të ajrit, përcjell Portalb.mk. Sipas stacionit matës të aplikacionit “Ajri im”...

Halil Kastrati jep lajmin e madh nga Struga (FOTO)

Lajm i madh nga Struga Nje pershendetje me nje buzeqeshje nga Struga jone Shqiptare Nje banese u ble ne Struge Halil Kastrati

“Sopoti”, Qeveria neglizhon kërkesën për dëmshpërblim

Qeveria vazhdon të neglizhojë kërkesën e Avokatit të Shtetit për marrëveshje dëmshpërblimi me ish të dënuarit në rastin e Sopotit. Që nga muaji dhjetor...

Nesër nxënësit u kthehen bankave shkollore

Pas tre javëve pushim dimëror, rreth 270.000 nxënës të shkollave fillore dhe të mesme, mes të cilëve edhe 20.000 nxënës të klasës së parë...

Në Greqi sot do të protestohet kundër Marrëveshjes së Prespës

Në prag të ratifikimit të marrëveshjes së Prespës në Kuvendin e Greqisë, atmosfera në Greqi është e nxehtë. Kërcënime përmes telefonit për deputetët që e...

Ish ministri shqiptar kapet me diplomë të blerë nga Universiteti i...

Ish ministri i Shqipërisë Lefter Koka nga rradhët e LSI-së është kapur me diplomë të dyshimtë nga Universiteti Ndërkombëtar i Strugës ku pronar është...

Shkup, është bërë gabim me furnizimin e autobusëve dykatësh nga ish...

Banorët e kryeqytetit dëshirojnë transport publik të shpejtë, ekologjik dhe funksional në Shkup. Autoritetet e qytetit, megjithatë, thonë se me rritjen e numrit të...

UT universiteti më i mirë shqiptar në Maqedoni, UEJL në vend...

Është publikuar edicioni i shtatë, edicioni i janarit 2019, i ranglistës së universiteteve më të mira sipas citimeve në GoogleScholar. Kjo listë në të cilën...

LSDM kërkon shtyrjen e ndryshimeve ligjore për tregtarët

Pas protestës së tregtarëve që u mbajt dje në Kuvendin e Maqedonisë, LSDM u deklarua se kërkon shtyrjen e ndryshimeve ligjore për tregtarët. “Grupi kuvendar...

Kufiri Bellanoc-Stançiq mbetet i mbyllur, rruga e papastruar nga bora. Kur...

Pavarësisht premtimeve të shumta prej vitesh për hapjen e pikës kufitare Bellanoc-Stancic një gjë e tillë ende nuk ka ndodhur, raporton Gazeta Lajm. Kjo...

Draft-ligji për ratifikimin e marrëveshjes së Prespës në Kuvendin e Greqisë

Siç raportojnë nga AIM, draft-ligji ku pritet të ratifikohet dhe të hyjë në fuqi marrëveshja e Prespës sot u dorëzua në Kuvendin e Greqisë,...

Maqedoni, deputeti Velkovski: LSDM-ja do të kërkojë anulim të Ligjit për...

Deputeti i Lidhjes Social Demokrat e Maqedonisë (LSDM), Dime Velkovski sot ka njoftuar se grupi parlamentar i LSDM-së do të kërkojë anulim të Ligjit...

Ligji për lojërat e fatit në Maqedoni, deputetët Zendeli dhe Bilalli...

“Deputetët e Lëvizjes BESA do iniciojnë edhe ndryshime në ligjin e lojërave të fatit në bazë të kërkesave të parashtruara nga ana e Lëvizjes...

Deputeti Kiracovski: Paditë e VMRO-së kundër Talat Xhaferit janë të pabaza

Deputeti i Lidhjes Sociale Demokrate e Maqedonisë (LSDM), Aleksandar Kiracovski sot ka deklaruar se paditë penale që partia opozitare maqedonase, VMRO-DPMNE-ja i ka parashtruar për...

Sela: Ende montohen raste kundër shqiptarëve, për maqedonasit s’vlejnë ligjet (VIDEO)

Në një intervistë për Alsat M, kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela tha se zgjedhjet e reja parlamentare duhet të mbahen pasi pushteti...

Arben Taravari i ftuar në Mëngjesin Kombëtar të Lutjeve

Sekretari i përgjithshëm I Alenacës për Shqiptarët, njëherit dhe kryetar i komunës së Gostivarit, Arben Taravari, do të marrë pjesë në Mëngjesin Kombëtar të...

Mbi 500 mijë të punësuar konsiderohen të varfër

Gjysmë milioni qytetarë të vendit, ndonëse të punësuar, konsiderohen të varfër. Këtë informacion alarmues për Alsat e zbuloi Olivera Doçevska nga OJQ Platforma luftën...

Ligji për përdorimin e gjuhëve, përplasjet e para mes partnerëve

Javën e ardhshme pritet nënshkrimi i Kryeministrit Zoran Zaev, pas të cilit Ligji për Përdorimin e Gjuhëve do të dërgohet për shqyrtim në Komisionin...

Besimtarët ortodoks në Maqedoni festojnë Ditën e “Ujit të Bekuar” (VIDEO)

Me rastin e festës ortodokse “Uji i Bekuar”, në mesditë në ujërat e lumit Vardar rreth 140 kandidatë u përpoqën në kapjen e kryqit...

“ANTIKORRUPSIONI” MUSLIU: Ligj produktiv për zbatimin e reformave

Ligji i ri i antikorrupsionit është një ligj shumë produktiv në drejtim të zbatimit të reformave të kërkuara nga BE, pasi komsionit i jepen...

Deskoska: Jam për zgjedhje të parakohshme parlamentare

Ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska personalisht vlerëson se së bashku me zgjedhjet presidenciale duhet të mbahen edhe zgjedhje të parakohshme parlamentare. Këtë deklaratë ajo...

E kap zjarri një shtëpi në Shkup, nuk ka persona të...

Me 19.01.2019 në ora 05.12 në SPB Shkup është lajmëruar se në rrugën ‘Dimo Haxhi Dimov’ është shkaktuar një zjarr në shtëpinë në pronësi...

Një nga deputetët e Kuvendit të Maqedonisë takoi Putinin në Beograd

Vizita e presidentit rus Vlladimir Putin në Beograd është ndjekur edhe në Shkup, ku ka pasur debate të ndryshme. Por mediat kanë shkruar se me...

Rrëshqitje të dheut në rrugën Dellçevë – Makedonska Kamenicë

Shkrirja e dëborës e ka rritur paraqitjen e rrëshqitjeve të tokës në drejtimin rrugor Dellçevë – Makedonska Kamenicë të cilat në disa pjesë të...

Mbledhje koordinuese për plan të implementimit të Ligjit për gjuhët

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, sot thirri takim koordinues me përfaqësuesit nga më shumë resore dhe institucione, me qëllim të koordinimit,...

Janushev: Është koha për zgjedhje presidenciale së bashku me kuvendare

Sekretari i Përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Igor Janushev sot ju uroi festën të gjithë krishterëve ortodoksë duke bërë apel që bashkërisht me zgjedhjet presidenciale të...

Angjushev: Të gjithë zgjedhjet ndikojnë negativisht ndaj ekonomisë

Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Koço Angjushev në intervistë për AIM, tha se këtë vit pritet rritje ekonomike prej 3.2%, ndërtim intensiv i infrastrukturës rrugore...

Aziri për mediat bullgare: Shqiptarët duhet të jenë të barabartë me...

Intervistë me Elmi Azirin, nënkryetar i Aleancës për Shqiptarët, për platformën informative politike bullgare Epicenter.bg. Z. Aziri, partia “Aleanca për shqiptarët” luan një rol të rëndësishëm për ndryshimin...

Kaos në pikën kufitarë Kosovë-Maqedoni, Bllacë (FOTO)

Në vendkalimin kufitar mes Kosovës dhe Maqedonisë në Bllacë ka disa ditë, e veçanërishtë në këto ditë të ftohta, udhëtarët e autobusëve me orë...

Bardha, biznesmene në Cyrih: Ne shqiptaret jemi të zonja edhe në...

Me biznes në diasporë nuk merren vetëm meshkujt shqiptarë, por edhe femrat. Në Bassersdorf afër Cyrihut, ekipi i emisionit Me Diasporën në Lajm.Tv ka...

Biznesi kundër zgjedhjeve të parakohshme

Paralajmërimet për zgjedhje të parakohshme parlamentare, që mund të mbahen së bashku me zgjedhjet e rregullta presidenciale, ka vënë në lëvizje jo vetëm politikanët,...

Tevdovski: “Fitch” i konfirmoi reformat fiskale të zbatuara me sukses

Ministri i Financave, Dragan Tevdovski deklaroi se “Agjencia kreditore ‘Fitch’ e konfirmoi udhëheqjen e suksesshme të politikës fiskale, duke theksuar reformat në sistemin e...

“Fitch” e konfirmoi renditjen kredituese për Maqedoninë

Siç njoftojnë nga Ministria e Financave, Agjencia “Fitch” konfirmoi  renditjen kredituese të Maqedonisë, me gjasa serioze. “Në konfirmimin e renditjes ka ndikuar historiku i politikës...

Oliver Spasovski, kandidat konsensual për presidentit të shtetit!?

Ministri aktual i punëve të brendshme Oliver Spasovski është kandidati koncenzual për president të shtetit, kështu shkruan Makpress nga burime partiake transmeton Zhurnal. Anketat që...

Maqedoni, ministri Dimitrov: Marrëveshja e Prespës është shumë e madhe për...

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, ka deklaruar se Marrëveshja e Prespës, e arritur për të zgjidhur mosmarrëveshjen rreth emrit midis Maqedonisë...

82 prokurorë e padisin Maqedoninë për mospagesën e shtesave në pagë

82 prokurorë nga prokuroritë publike në të gjithë Maqedoninë e padisin shtetin para gjykatave të vendit për mospagesën e shtesave në pagë prej 23.5...

Institucionet e Maqedonisë para sfidës së zbatimit të shqipes si gjuhë...

Hyrja në fuqi e Ligjit për përdorimin e gjuhëve, qytetarëve shqiptarë të Maqedonisë u mundëson një komunikim të zgjeruar me të gjitha institucionet e...

Edhe dje Shkupi ishte ndër dhjetë qytetet me ajrin më të...

Sipas faqes së internetit të specializuar për ndjekjen e cilësisë së ajrit në botë, “Er Vizhall”, kryeqyteti i Maqedonisë, Shkupi edhe dje u gjend...

Në shkollën e Çegranit, tenderet i fitojn firmat e Strumicës-ashtu vendos...

Ka motmot e disa muaj… U zgjova sot, dhe duke përgaditur një përshesh e ndëgjova një këngë të vjetër të Hanife Reçanit “ka motmot e...

Kodra e Diellit, ministri Bekteshi: Njëri opsion është të shkojmë në...

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi në lidhje me problemin e qendrës së skijimit Kodra e Diellit në Tetovë, ka deklaruar se janë duke u...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot parashikohet të jetë  të jetë mesatarisht me vranësira dhe i shoqëruar mjegull të dendur mbi lugina. Në pjesët perëndimore të vendit mund të...

Lajm i fundit/ Truproja e Mijallkovit ka plagosur me armë një...

Dragan Delski, njëri nga truprojat e ish drejtorit të DSK-së Sasho Mijallkov është përfshirë në një incident të armatosur që ka ndodhur sonte në...

Sulmuesi i Selës afër vdekjes nga dajaku që i dhan shqiptarët...

Familja e të rrahurit Stojan Pavleski apelon deri tek ministria e shëndetësisë të kontrollojë Klinikën e Traumatologjisë, ku Pavleski është i shtrirë me thyerje...

Trajneri i kombëtares shqiptare të hendbollit, Ismaili: Lojtari me numër 5...

Seleksionuesi i kombëtares së Shqipëirisë në hendboll, Muhamed Ismaili i ka bërë një analizë përfundimit të ndeshjeve të fazës së parë eliminatore të botërorit...

OEMVP: Pas emrit, qeveria të fokusohet në ekonomi

Me votimin e ndryshimeve kushtetuese, tani është koha që fokusi i Qeverisë të drejtohet kah biznesi”. Kështu shprehen nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore,...

Nënshkruhet marrëveshje për implementim të inovacioneve në mjekësi

Marrëveshje për implementimin e përvojës austriake në fushën e inovacioneve në mjekësi u nënshkrua sot në Vjenë midis Ministrisë së Shëndetësisë dhe Republikës së...

Ivanov i pranoi letrat kredenciale të disa ambasadorëve të sapoemëruar

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot i pranoi letrat kredenciale të ambasadorëve të sapoemëruar të Republikës së Estonisë, të Urdhrit Sovran Ushtarak...

Dimovski: Zgjedhja e anëtarëve të Antikorruspionit do të jetë më e...

Konkursi për përzgjedhjen e anëtarëve të Komisionit për Antikorrupsion, i shpallur në tetor, u anulua sot për shkak se duhet të shpallet një konkurs...

Ligji i ri anulon shpalljen e konkursit për Anti-korrupsionin

Komisioni Parlamentar për Zgjedhje dhe Emërime vendosi anulimin e shpalljes së konkursit për emërimin e anëtarëve të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit. Kjo...

Dygjuhësia në bankënota, Bankës Popullore i duhet kohë

Banka popullore do të bëjë një analizë të detajuar të Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve për të konstatuar nëse tani, pas hyrjes në fuqi...

Ndotja e ajrit, Shkupi ka tejkaluar pragun nga normalja

Prania e grimcave të PM10 në ajër në Shkup, në dy ditët e fundit ka tejkaluar pragun prej 100 mikrogramë për metër kub. Nga Qyteti...

Tre pacientë me fruth janë hospitalizuar në Klinikën Infektive, ndërsa janë...

Nga shpallja e epidemisë, e deri më tani, janë vaksinuar 2.925 fëmijë. Sot deri në orën 13 janë vaksinuar 181 fëmijë, njoftoi Ministria e...

ATO, bllokohet këshilli për mbikëqyrje civile

Zgjedhja e anëtarëve të Këshillit për mbikëqyrje civile e cila do të mbikëqyrë punën e ATO-së, ngec në komisionin Parlamentar për zgjedhje dhe emërime....

Bekteshi: Për Ligjin e tregjeve të gjelbra kompetent është Kuvendi

Gjendja me protestat e pazarxhinjve në Shkup rreth zbatimit të Ligjit për tregti të tregjeve të gjelbra mund të zgjidhet me bisedime të ndërsjella,...

Komuna e Tetovës: Lusim qytetarët që nesër t’i largojnë makinat nga...

Informohen qytetarët se shërbimet e angazhuara nga Komuna e Tetovës në bashkëpunim me Sektorin e Punëve të brendshme në Tetovë, nesër (19.01.2019 e shtunë)...

Strategjia transportuese deri më 2030: Me tren deri te aeroporti ndërkombëtar...

Rreth 104 aktivitete do të realizohen në rrjetin transportues në Maqedoni deri në vitin 2030. Për realizimin e këtyre projekteve është paraparë që të...

VMRO-ja kallëzim penal kundër Xhaferit, Ibraimit dhe Kostovskit për Ligjin e...

Ligji për dygjuhësinë është i dëmshëm dhe do të shkaktojë pasoja afatgjate për Republikën e Maqedonisë, ka reaguar sot partia opozitare maqedonase, VMRO-DPMNE. “Problem shtesë...

Të shkyçurit nga ngrohja vazhdojnë të paguajnë faturat

Amvisëritë e shkyçura nga sistemi i ngrohjes qendrore edhe më tej marrin fatura paushall. Për momentin pritet studimi i Akademisë së Shkencës dhe Arteve...

Tanja Karakamisheva, në polici për shkak të gjuhës së urrejtjes

Profesoresha maqedonase Tanja Karakamisheve, është ftuar në bisedë informative në stacionin policorë, pasi është denoncuar për përhapje të gjuhës së urrejtjes. Ajo sot në llogarinë...

Kandidati konsensual për president, kanë apo jo marrëveshje LSDM dhe BDI?...

Partnerët e koalicionit LSDM-BDI ende në fazën e konsultimeve rreth zgjedhjeve presidenciale. Në LSDM ende nuk është hapur tema rreth kandidatëve të mundshëm, dhe ende...

Shkup, katër të lënduar në tetë aksidentet e 24 orëve të...

Katër persona kanë marrë lëndime të lehta trupore në tre në gjithsej tetë aksidente gjatë ditës së djeshme, ndërsa në pesë është shkaktuar dëm...

Deskoska: Çdo qytetarë ka të drejtë të paraqesë korrupsionin

Ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska, ka arsyetuar ligjin e ri për parandalimin e korrupsionit dhe konfliktet e interesit, i cili parasheh edhe formim të...

Kasami për Top Channel: Gjuha shqipe do të jetë zyrtare vetëm...

Në një intervistë për Top Channel kryetari i partisë BESA, Bilall Kasami rrëfen prapaskenat e miratimit të ndryshimeve kushtetuese, të cilat mundësuan ndryshimin e...

Sela: Liderët politikë të ulen në tryezë për qytetarët

Në emisionin Klan Debat, i ftuar mbrëmjen e djeshme ishte kreu i ASH-së Ziadin Sela. Krahas temave të tjera, debati u zhvillua edhe rreth...

Është ngritur aktakuzë për të akuzuarit për tentativën për vrasje në...

Prokurori kompetent publik i Prokurorisë Themelore Publike ka ngritur aktakuzë kundër një peroni për vepër penale të bërë – vrasje nga neni 123 paragrafi...

Strategjia transportuese deri më 2030: Me tren deri te aeroporti ndërkombëtar...

Rreth 104 aktivitete do të realizohen në rrjetin transportues në Maqedoni deri në vitin 2030. Për realizimin e këtyre projekteve është paraparë që të...

Flet Enveri i Grupit të Kumanovës: Këto janë rezultatet e luftës...

Një shkrim nga Enver Hoxha Klein i dënuar në rastin e “Lagjes së Trimave” “NGA BRENGA MĒ KURAJO: Vetēm ashtu mund tē cilēsohet angazhimi ynē. Sado...

Ligji për shqipen mund të shkojë në Kushtetuese

Opozita maqedonase ka bëtë të ditur se grupi i ekspertëve të VMRO DPMNE-së ka nisur punën për hartimin e ankesës që do t’i dorëzohet...

Pajaziti: E çka qenka ky ligji, veç me na kriju probleme...

"Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik mbetet gjuha e vetme zyrtare dhe në tërë territorin e Republikës së Maqedonisë dhe marrëdhëniet e saj...

Gjenevë : Xhevrie Osmani, konfirmohet Deputete e Republikës se Gjenevës –...

Perkujtojme se Zonja Osmani ishte çertitifikur si Deputete supleante qysh në prill, por që njëkohësishtë ishte edhe në pritje të vendimit të Kongresit të...

OPINIONE