1 C
Skopje
Thursday, January 17, 2019

Maqedoni

Ligji për gjuhët, partitë në garë për meritat

Partitë parlamentare të cilat e mbështetën Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve konsiderojnë se meritat për këtë zgjidhje ligjore janë të përbashkëta. Artan Grubi i...

Bekteshi: Prej sot shqipja është gjuhë zyrtare (Video)

Ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi, pres konferencën e sotme e filloi në gjuhën shqipe, e pastaj në gjuhën maqedonase. Në pyetjen e gazetarëve se...

Ndryshimet kushtetuese në Maqedoni, përkthimi në shqip i nënshtetësisë është i...

Forma e drejtë në shqip duhet të jetë nënshtetësia “E Maqedonisë” dhe jo sikur përdoret me vite të tëra dhe siç kërkohet të shkruhet...

Shkup, MPJ i përgjigjet MPJ-së ruse për Marrëveshjen e Prespës

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë, të martën publikoi reagim ndaj komentit të MPJ-së ruse lidhur me miratimin e ndryshimeve kushtetuese, të cilat...

Fërçkovski: BDI-ja i shikon tenderët, vetëm kur vijnë zgjedhjet, bërtasin UÇK,...

Profesori Ljubomir Frçkovski, në një intervistë për Al Jazeera, ka folur rreth situatës politike në Maqedoni dhe ligjit të gjuhës shqipe në Maqedoni. Frçkovski...

Bekteshi: Ekonomia e Maqedonisë, e vogël për zgjedhje çdo vit

Një ekonomi e vogël si Republika e Maqedonisë nuk mund të mbajë zgjedhje çdo vit, por ai është vendim politik, porositi sot ministri i...

37 vite pa Jusuf e Bardhosh Gërvallën dhe Kadri Zekën, akademi...

Të shtunën në Shtutgart do të mbahet Akademi përkujtimore kushtuar 37 vjetorit të atentatit ndaj vëllezërve Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zekës. Academia...

Procedurë parahetimore për mjekët të cilët kanë dhënë vërtetime të rrejshme...

Prokuroria e Shkupit po i verifikon pohimet e kolegëve të tyre nga Prokuroria Speciale Publike se nëse tre mjekët kanë dhënë vërtetime të rrejshme...

Ivanovi reagon: Shpallja e Ligjit për gjuhët veprim antikushtetues

Presidenti Gjorgje Ivanov ka reaguar pa shpalljes zyrtare të Ligjit për gjuhët në Gazetën zyrtare, pa nënshkrimin e tij. Ivanov ka thënë se akti i...

Kançeska-Milevska: Nuk kam votuar për shkak të kërcënimeve, vendimet i marr...

Ish-ministrja e Kulturës dhe deputetja në Kuvendin e Maqedonisë Elizabeta Kançeska-Milevska, pas përfundimit të seancës së sotme për rastin “Tenderët” në të cilën është...

Tevdovski: Investitorët e huaj përveç anëtarësimit në NATO janë të interesuar...

Anëtarësimi në NATO ka pasur ndikim të madh mbi ekonominë e vendeve tjera të rajonit dhe nuk ka arsye pse mos të ndodhë kjo...

Lëvizja Besa: Nxënësve shqiptarë në Veles t’u mundësohet arsimimi në gjuhën...

Lëvizja Besa me kryetar Bilall Kasamin ka reaguar gjatë ditës së sotme në lidhje me çështjen e nxënësve shqiptarë në fshatin Karasllar të Velesit...

Gjuha shqipe arrin edhe në Strumicë

Pas nënshkrimit nga kryetari i Kuventi ligjin e gjuhëve, sot që në mëngjes kanë nisur edeh vendosja e tabelave në gjithë Maqedoninë e Veriut. Siç...

Gjyha shqipe zyrtare! Ja në cilat komuna mund të dënohen shqiptarët...

Përfaqësues të BDI-së dhe mediumet e afërta me këtë parti po dezinformojnë shqiptarët e Maqedonisë se gjoja është zyrtarizuar gjuha shqipe, paralajmërojnë ekspertët. Sa...

Xhaferri: Zgjedhjet presidenciale më 21 prill?!

Kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi në një konferencë për media ka deklaruar se në koordimim edhe me subjektet e tjera politike nuk përjashtohet mundësia...

BDI: Taravari ka shkelur ligjin për shkarkimin dhe emërimin e drejtorëve

Opinioni publik ishte dëshmitar që Arben Taravari publikisht deklaroi se kishte bërë gabime dhe kishte shkelur ligjin në procedurën për shkarkimin dhe emërimin e...

Lika: Ligji për përdorimin e gjuhëve hyri në fuqi(FOTO)

Pasi kryetari i parlamentit Talat Xhaferi firmosi ligjin e gjuhëve dhe të njejtin ka shpallur në Gazetën Zyrtare pa nënshkrimin e Presidentit Ivanov, erdhën...

Grubi: Tabela e VMRO-DPMNE-së të shkruhet edhe në shqip

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi ftoi ish partnerin e koalicionit qeveritar VMRO-DPMNE-në që të zbatojë Ligjin e gjuhëve. Gjatë një komunikimi me mediat, Grubi...

Talat Xhaferi bashkë me Ivanovin duhet të përgjigjen në gjykatë për...

Ekspertët juridikë vlerësojnë se kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, njësoj si Gjorge Ivanov, mban përgjegjësi për vonesën e hyrjes në fuqi të Ligjit për...

Spasovski: Pa luftën kundër falsifikimit të eurove, Maqedonia nuk mund të...

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski sot deklaroi se pa luftën kundër falsifikimit të eurove, Maqedonia nuk mund të bëhet anëtare e Bashkimit...

Ligji për Gjuhët, reagon presidenti i shtetit Gjorge Ivanov

“Mbrëmë vonë kishim mundësinë që të shohim fytyrën e vërtetë të koalicionit qeveritarë të LSDM-së dhe BDI-së, koalicion që veten e quan pro-evropian. Shpallja...

A u pengon maqedonasve gjuha shqipe dhe a nevojiten zgjedhje të...

Shumica e qytetarëve që i anketoi ekipi i portalit Lajm.tv në rrugët e Shkupit, mendojnë se Maqedonisë nuk i nevojiten zgjedhje të parakohshme. Shqiptarët...

Presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov u bë fusnotë në Ligjin e...

Emri i presidentit të Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov u bë fusnotë në “Gazetën Zyrtare”, pasi ai refuzoi ta nënshkruajë ligjin për përdorimin e...

Tetovari niset për në Kosovë, përfundon në burg

Të hënën (14.01.2019) në ora 09.00 në vendkalimin kufitar Maqedoni-Kosovë “Jazhincë” nga liria është privuar L.А.(28) nga Tetova. Gjatë kontrollit policia ka konfirmuar se...

Drejtori i Gazetës Zyrtare: Pse e nënshkrova Ligjin për gjuhët?

Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Gazeta Zyrtare”, Martin Kostovski ka theksuar se ka nënshkruar Ligjin për Gjuhët dhe se nuk ndjehet aspak përgjegjës për vendimin...

Gazeta Zyrtare: Janë publikuar ligji i gjuhëve dhe ligji për marrëveshjen...

Ashtu edhe siç u paralajmërua, në numrin shtatë të Gazetës Zyrtare të Republikës së Maqedonisë, sot është publikuar ligji për përdorimin e gjuhëve dhe ligji për ratifikimin e...

Hoxhaj: Edhe një lajm i mirë, gjuha shqipe bëhet gjuhë zyrtare...

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka përshëndetur votimin që gjuha shqipe të jetë gjuhë zyrtare në Maqedoninë e Veriut. Përmes një postimi në Facebook,...

Bujar Osmani dhe Ali Ahmeti e bëjnë bashkë shqiponjën!

#BujarOsmani Çfar fillim viti, çfar nderi që jam bashkekohes i yt! Lider! #urimeditaegjuhesshqipe

Drejtori i BDI-së bëhet me veturë 50 mijë euro, ja emri...

Ish kryetari i Komisionit për antikorrupsion, Ilmi Selami, këshilltar në Ministrinë e mbrojtjes, atashe ushtarak në Bruksel gjatë kohës së “regjimit të Nikolla Gruevskit”,...

Salla gjysmë e zbrazët për ngjarjet e 27 prillit, anulohet seanca

Gjykatësja Dobrilla Kacarska ka anuluar seancën e sotme për ngjarjet e 27 prillit në Kuvend. Arsye për shtyrjen e seancës ishte fakti se disa...

Pse nacionalistët maqedonas sulmojnë Afrim Gashin dhe Asaf Ademin? (Video)

Nacionalistët maqedonas kanë gjuajtur ministrinë e kulturës, që udhëhiqet nga Asaf Ademi i Lëvizjes Besa me kryetar Afrim Gashi, në shenjë revolte për ndryshimin...

GAJUR KADRIU S’KA TË NDALUR: Tabela në shqip edhe në Manastir...

Me iniciativë të Ndërmarrjes Publike “Rrugët e Maqedonisë” nëpër qytetet e vendit vazhdon vendosja e tabelave dhe mbishkrimeve në dy gjuhë. E fundit është...

Ligji për gjuhën shqipe u publikua në Gazetën Zyrtare (FOTO)

Kryetari i Kuvendit mbrëmë ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit është  dërguar në Gazetën Zyrtare sot është botuar ku menjëherë...

Disa pjesë të Çairit dhe fshati Kuçkovë nesër pa energji elektrike

Një pjesë e konsumatorëve të fshatit Kuçkovë nesër nga ora 9.00 e deri në 14.00 do të mbesin pa energji elektrike. Nga ora 12.00 e...

Pendarovski për MIA-n: Në rrethana optimale Maqedonia anëtare në NATO në...

Maqedonia dhe Greqia e zgjidhën kontestin me emrin, Marrëveshja e Prespës u ratifikua nga Parlamenti i Maqedonisë, ndërsa javën e kaluar mbështetje morën ndryshimet...

Ligji për Gjuhët, si dhe ku është zyrtare gjuha shqipe (Dokument)

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi dje pasdite ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit u dërgua në Gazetën Zyrtare dhe  pas...

Dhjetë aksidente dje në Shkup, nëntë persona të lënduar

Nëntë persona kanë marrë lëndime të rënda në gjashtë nga 10 aksidentet në komunikacion gjatë ditës së djeshme, ndërsa në katër aksidentet tjera janë...

Hulumtim: Nuk ka reformë në gjyqësor pa vullnet politik

Patjetër të ketë vullnet politik për reforma në gjyqësor dhe qëndrueshmëri e fortë në implementimin e reformave ligjore, me çka do të demonstrohet se...

Pesë keqkuptimet për vaksinimin (infografik)

Maqedonia si asnjëherë më parë, nuk ka qenë me përfshirje kaq të ulët me vaksinim dhe asnjëherë nuk ka qenë me nivel kaq të...

KAMENOS: Do të bëjmë gjithçka që ta bllokojmë Marrëveshjen e Prespës

Në të gjitha rastet, që në mënyrë kushtetuese më janë në dispozicion, do të luftoj që qeveria të mos e marrë besimin, sepse kjo...

Maqedoni, zbatimi i Marrëveshjes: Dokumentet personale do të ndërrohen brenda 5...

Brenda pesë vitesh ose më së voni deri më 2024, në dokumentet personale të qytetarëve do të qëndrojë emri i ri “Republika e Maqedonisë...

Maqedoni, reformat në administratën shtetërore shihen me skepticizëm

Transferimi i punonjësve administrativ në sektorin privat parqet një proces vështirë të realizueshëm, thonë ekspertët në Maqedoni duke iu referuar planit të Qeverisë. Qeveria e...

Qeveria ende nuk e di se çka do të bëjë me...

Ende nuk është vendosur çka do të bëhet me monumentin e Nënës Tereza në Sheshin Maqedonia, edhe pse pothuaj një vit e gjysmë ndërtimi...

VMRO-DPMNE paralajmëron burg për drejtorin e LSDM që nënshkroi Ligjin për...

Rreth shpalljes së Ligjit për Gjuhët në Gazetën zyrtare ka reaguar edhe VMRO-DPMNE-ja opozitare duke paralajmëruar se kjo është vepër penale për të cilën...

Propozim-ligji për ndalim të korrupsionit – “mejdan” për (keq)përdorimin e GREKO-s

Lideri i VMRO-DPMNE-së opozitare, Hristijan Mickoski, dha deklaratë për propozim-ligjin për ndalim të korrupsionit dhe përplasjes së interesave, të cilën e vlerësojmë si gjysmë...

VMRO-DPMNE e cilëson si vepër penale shpalljen e ligjit të gjuhëve...

Partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE, ka reaguar pas shpalljes së Ligjit për përdorimin e gjuhëve në Gazetën Zyrtare. Sipas tyre, shpallja e ligjit është vepër...

Sot në Gjykatën Penale vazhdon gjykimi për “Tenderët”, të ngritur nga...

Në Gjykatën Penale në Shkup sot do të vazhdojë gjykimi për rastin e PSP-së “Tenderët”, e cila ndodhet në fazën e dëshmive. E akuzuara e...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë i ndryshueshëm, me periudha me diell, por i ftohtë dhe do të fryjë erë mesatare. Gjithashtu do...

Muhamed Zekiri ia bën 8 me 2 BDI-së për ligjin e...

Kryetari i Kuvendit ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit dërgohet në Gazetën Zyrtare dhe pas shpalljes në Gazetën Zyrtare...

Rusia kundër ndryshimit të emrit të Maqedonisë

Ambasada e Rusisë në Maqedoni sot pasdite e ka publikuar qëndrimin e Ministrisë së Puënve të Jashtme të Rusisë për ndryshimin e emrit të...

Gazeta ruse: Me ndryshimet kushtetuese mund të ndahet autoqefalia e Kishës...

Me miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Shkup, me të cilat ndryshohet emri i shtetit në Republikën e Maqedonisë së Veriut, këtij shteti i hapen...

Me reformën e paralajmëruar, Spasovski një pjesë të autorizimeve i kalon...

Me reformën e paralajmëruar të sistemit të sigurisë-inteligjencës në Maqedoni, një pjesë e madhe e kompetencave të ministrit për Punë të Brendshëm, Oliver Spasovski...

Të mërkurën votohet për votëbesimin e Qeverisë greke, pastaj do të...

Nesër në Kuvendin e Greqisë fillon seanca në të cilën dy ditë me radhë do të debatohet për votëbesimin e Qeverisë së kryeministrit Aleksis...

Maqedoni, edhe tre persona janë infektuar nga fruthi

Ministria e Shëndetësisë informon opinionin se sot në Klinikën për Sëmundje Infektive në Shkup janë hospitalizuar edhe dy fëmijë dhe një i rritur, me...

Ministria Drejtësisë së Maqedonisë shpall konkurs për punësimin e bashkëpunëtorëve të...

Ministria e Drejtësisë ka shpall konkurs për punësimin e 22 personave. Ministria e Drejtësisë dhe Drejtoria për regjistrat amë kanë nevojë për 22 punëtor për...

Hahn: Koha është për reforma dhe jo për zgjedhje të parakohshme

Kontesti për emrin nuk është i vetmi kusht për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian dhe pëqëndrimi tani e tutje duhet të jetë në...

Tërmet në afërsi të Konjares së Mesme në Maqedoni

Tërmet me përmasa prej 2.5 gradë ka pasur sot në Konjare të Mesme. Epiqendra e tërmetit ka qenë në Konjaren e Mesme ose 26 kilometra...

Perks: Shëndetësia dhe arsimi në Maqedoni janë në gjendje të vështirë

Shefi i OSBE-së në Maqedoni Benjamin Perks në intervistë për televizioni “1Tv” tha se beson se nevojiten reforma në vend për të parandaluar përkeqësimin...

Në Mavrovë trashësia e borës ka arritur deri në 70 centimetra

Nga mëngjesi, pjesa më të madhe të vendit u mbuluan nga vranësirat, veçanërisht në Manastir, Pollog dhe Maleshevia moti ishte i ftohtë. Sot reshjet e...

Franca përshëndetë miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

Franca e përshëndet votën përfundimtare mbi ndryshimet kushtetuese më 11 janar nga Kuvendi i Maqedonisë dhe vlerëson se bëhet fjalë për një fazë e...

Për 11 ditë 248 punëtorë janë ankuar se punëdhënësit nuk ua...

Brenda 11 ditësh në Inspektoratin shtetëror të punës kanë arritur 248 ankesa për mos pagesë të regresit për pushim vjetor. Drejtori i Inspektoratit Alajdin...

LSDM: VMRO-DPMNE e shkatërroi sistemin shëndetësor në Maqedoni

Nga partia në pushtet LSDM, kanë hedhur akuza ndajë VMRO-DPMNE-së, për siç thonë, shkatërrimin e shëndetësisë në Maqedoni dhe shpërndarjen e gënjeshtrave me qëllimin...

Deputetët e Maqedonisë mbështesin Lëvizjen Anti-Bixhoz, lojërat e fatit të largohen...

Pas protestave të Lëvizjes Anti-bixhoz që lojërat e fatit të largohen nga qytetet, amendamentet e tyre sot u pranuan në Kuvend. Anëtarët e kësaj...

Të gjelbërit e PE-së kritikojnë Weberin për shkak të qëndrimit të...

Grupi i Partisë së të Gjelbërve gjermane në Parlamentin Evropian i bëjnë thirrje Manfred Weber, kandidatit të Partisë Popullore Evropiane (PPE) për presidentë të...

Talat Xhaferi: Ligji për gjuhët, edhe në gazetën zyrtare!

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi para pak çastesh ka njoftuar se ka firmosur Ligjin për Gjuhët të cilin refuzonte ta nënshkruaj Gjorgje Ivanovi. "Ligji...

Pse maqedonasit frikësohen nga Ziadin Sela?!

Media të caktuara maqedonase kanë postuar nje postim të Anita Latifit e cila ditë më parë kishte reaguar për përfaqesuesin e ekipit kombëtar Stoilov...

Çka ka Zvicra më shumë se Likova? (Foto)

Këto fotografi janë bë te penda mbi fshatin Likovë dhe dëshmojnë për bukuritë përrallore të krijuara pas reshjeve të borës, si dhe për potencialin...

Rreth 150 familje nga Saraji tani dy muaj pa rrymë (Video)

Jo një ose dy ditë, por tani dy muaj të plota rreth 150 familje nga fshati Lubin i Sarajit për çdo ditë përballen me...

Shkup: Sulmohen fizikisht dy persona

R.S.(49) nga Shkupi ka lajmëruar në polici se me 13.01.2019 rreth orës 22.10 në bulevardin “Kuzman Josifovski Pitu”, tre persona fizikisht e kanë sulmuar...

Armata e Maqedonisë do të furnizohet me vaksina, diazepam dhe antibiotikë

Ministria e Mbrojtjes për herë të tretë ka arritur të gjejë kompani farmaceutike që ushtrisë së vendit do t’i sigurojë vaksina dhe barna, pasi...

Biznesi kërkon stabilitet e jo zgjedhje të reja

Biznesi nuk ka nevojë për zgjedhje të reja të parakohshme parlamentare, janë të prerë odat tregtare. Pas përfundimit të procesit të ndryshimeve kushtetuese, tani...

“Formatimi” i Qeverisë, nuk diskutohet nga partnerët qeveritarë

Partnerët e koalicionit akoma nuk kanë diskutuar për rifreskimin e kabinetit qeveritar, edhe pse një gjë e tillë u përmend si mundësi pas ndryshimeve...

Talat Xhaferi i pavendosur për publikimin e Ligjit të Gjuhëve në...

Kreu i Kuvendit Talat Xhaferi nuk konfirmon fuqizimin e ligjit të gjuhëve në Gazetën Zyrtare brenda kësaj jave, ashtu siç bëri të ditur një...

Qeveria neglizhon kërkesën e sopotasve për dëmshpërblim

Qeveria neglizhon kërkesën e Avokatit të Shtetit për marrëveshje dëmshpërblimi me ish të dënuarit në rastin Sopoti. Që nga fillimi i muajit dhjetor, kur...

“Në shkurt NATO dhe Shkupi do të nënshkruajnë protokollin për anëtarësim”

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë e mbështeti ndryshimin e emrit të shtetit në Republika Maqedonisë së Veriut, me çka hapi dyert e saj në...

Shkup, edhe tre raste të reja me sëmundjen e fruthit

Në Klinikën për Sëmundjet Infektive në Shkup janë shtruar në spital edhe dy fëmijë dhe një moshës madhore me sëmundjen e epidemisë së fruthit,...

Kapen me drogë dy persona nga Gostivari

Policët zyrtarë pranë SPB Gostivar, mbrëmë rreth orës 23:45, në rrugën "Zhivko Brajovski" në Gostivar kanë arrestuar A.I.(24) nga Gostivari i T.S. (25) nga...

Emri Maqedonia e Veriut nuk është një shpikje e re ?!

Emri Maqedonia e Veriut nuk është një shpikje e re dhe këtë e dëshmon një dokument i vjetër që po qarkullon në rrjetet sociale...

Sugareski: Qëllimi jonë është që autostrada Shkup-Bllacë të ndërtohet para vitit...

Ministri i Transportit dhe Lidhjeve Goran Sugareski, sot në konferencë për shtyp tha se qëllimi i qeverisë është që autostrada Shkup-Bllacë të ndërtohet deri...

Janushev: Dalja nga Kuvendi, opsion i hapur

Sekretari i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Igor Janushev për Alsat ka deklaruar se ka disa arsye pse opozita kërkon zgjedhje të parakohshme parlamentare bashkë me...

Arrestohet hakeri që la një shtet pa internet

Një haker britanik, sulmet kibernetike të të cilit ndikuan që e gjithë Republika e Liberisë të mbetet pa internet, u arrestua dhe u dënua...

Ndryshimet kushtetuese janë publikuar në Gazetën Zyrtare, por jo edhe ligji...

Ndryshimet kushtetuese që u miratuan më 11 janar në Kuvendin e Maqedonisë, janë publikuar më 12 janar në Gazetën Zyrtare të Republikës së Maqedonisë,...

FOTO/Shfaqen në Kumanovë grafite Kosova është Serbi!

Pa ca ditëve në Kumanovë janë parë mbishkrime Kosova është Sërbi, por qytetarët kumanovarë kanë reaguar menjëherë duke fshirë ato, vlen të ceket se...

Komisioni për sistem politik jep dritë të gjelbër për mbledhjen e...

Me tetë vota “pro” dhe një “të përmbajtur”, Komisioni për sistem politik ka pranuar iniciativën e Todor Petrovit për mbledhjen e nënshkrimeve për shpalljen...

Tetë linjë të reja fluturimesh këtë vit në Maqedoni

Tetë destinacione të reja përmes kompanisë ajrore “Wizz Air” do të lëshohen për qytetarët e Maqedonisë nga aeroporti i Shkupit dhe i Ohrit. Katër...

Kamenos ka përjashtuar edhe një deputet nga grupi i deputetëve “Grekët...

Pas ministres për Turizëm, Elena Kondura edhe zv/ministri për Bujqësi, Vasill Kokalis është përjashtuar nga grupi i deputetëve Grekët e Pavarur, njofton Portalb.mk. Njëjtë sikur...

Rreth 30% e fshatrave të Dibrës janë të bllokuara nga bora

Fshati Popçisht njësia administrative Moglic, bashkia Maliq ku bora ka shkuar 50 cm. Rinisin reshjet e borës në Dibër të Shqipërisë dhe si pasojë...

Izet Zeqiri: Qeveria është përgjegjëse për korrupsionin e zi dhe të...

Ish-deputeti në Kuvendin e Maqedonisë dhe anëtari i Akademisë së Shkencave, Izet Zeqiri, përmes një postimi në faqen e tij në Facebook, thotë se...

Kryeministri Zaev për pushim dimëror në Gjermani

Shërbimi për informim i Qeverisë së Maqedonisë njoftoi se kryeministri Zoran Zaev i ka shfrytëzuar disa ditë të pushimit dimëror dhe ka udhëtuar në...

Vëllai i Zaevit me nënkryetarin e shkarkuar të VMRO-DPMNE-së, i njohur...

Në rrjetet sociale është publikuar një fotografi ku shihet kryetari i komunës së Kavadarit, Mitko Jancev bashkë me Vice Zaev, vëllain e kryeministrit Zoran...

VMRO-DPMNE: Qytetarët janë të zhgënjyer, vetëm LSDM dhe Zaev mund të...

Partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE, përmes një kumtese për media thekson se pas ndryshimeve kushtetuese të vetmit të mund të festojnë janë LSDM dhe Zoran...

Rikthehen Katica e Fatimja

Pas pauzës për shkak të festave të fundvitit, prej nesër në Gjykatën Penale do të vazhdojnë gjykimet për rastet e Prokurorisë Speciale. Gjatë kësaj jave...

Shkup: Kafshohet nga një qen endacak një burrë 38 vjeçar

Me 13.01.2019 në ora 19.00 në Stacionin Policor në Gazi Babë, E.A.(38) nga Shkupi ka lajmëruar se ditën e njëjtë rreth orës 14.20 në...

Van Hojte: Urime për ndryshimet kushtetuese, koha është t’i përkushtoheni ekonomisë...

Ish ndërmjetësuesi belg në Marrëveshjen e Përzhinës, Piter Van Hojte, në profilin e tij të Fejsbukut ka uruar për mbarimin e procesit të ndryshimeve...

LSDM: Me miratimin e ndryshimeve kushtetuese, Maqedonia ka hapur një faqe...

Partia maqedonase në pushtet LSDM, përmes një kumtese për media thekson se me miratimin e ndryshimeve kushtetuese, Maqedonia ka hapur, një faqe të re...

Kur do të çelet kufiri? Plaku i Sllupçanit në stilin e...

Zvarritja e punimeve për hapjen e pikës kufitare Bellanoc-Stançiç mes Maqedonisë dhe Kosovës ka shkaktuar pakënaqësi dhe revoltë të madhe te banorët e Likovës...

Ndalim qarkullimi për automjetet e rënda në rrugën Strugë-Dibër

Qarkullimi në rrugët shtetërore po zhvillohet aktualisht nëpër rrugë të lagët, ndërsa në disa vende ka mbetje bore dhe akulli. Në këto kushte është...

Osmani optimist për reformat: Presim rezultate konkrete këtë vit (FOTO-VIDEO)

Zëvendëskryetari i Qeverisë, Bujar Osmani, sot, në hapësirat e Sekretariatit për Çështje Evropiane, kishte brifing me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së në Maqedoni...

Shqiptarët nuk pajtohen me Bujar Osmanin se BDI mund t’i dyfishojë...

Zv.kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani në një konferncë të përbashkët me Nikolla Dimitrovin dhe Radmilla Sheqerinskën për ndryshimet kushteteuse tha mes tjerash se...

Gjykatësi Osman Shabani do ta udhëheq rastin e PSP-së “Talir”

Lënda e Prokurorisë me emrin “Talir” është formuar pas pranimit të akuzës së Prokurorisë Speciale dhe sipas sistemit AKMIS për shpërndarje të lëndëve, kjo këndë i...

Amdi Bajram më vizionar se politikanët shqiptar: Që nga viti 1996...

Në Ballin tradicional vjetor të romëve në Maqedoni edhe sivjet ylli kryesor ka qenë deputeti Amdi Bajram, kryetar i partisë Lidhja e Romëve të...

Vanhoutte për Maqedoninë: Është koha për të ecur përpara

Ndërmjetësuesi për nënshkrimin e marrëveshjes së Përzhinës mes partive politike në Maqedoni, Peter Vanhoutte, ka uruar Kuvendin e Maqedonisë për miratimin e ndryshimeve kushtetuese. Ai...

Studentë shqiptarë me plisa në kokë në Shkupin e dikurshëm (Foto)

Sudentë shqiptarë në Shkupin e dikurshëm

Të verbër dhe të paralizuar në mes të Shkupit, familja nga...

Jetimet e paralizuar dhe te verber jetonin mes mjerimit në Maqedoni! Shqiptaret i bejne me banese te re!

Amdi Bajram: Republika e Maqedonisë së Veriut ka qenë vizioni im...

Deputeti i Kuvendit të Maqedonisë Amdi Bajram, në ballin rom i cili tradicionalisht u mbajt të premten, ka uruar shtetin për emrin e ri...

Së pari e presim Greqinë dhe më pas do të hyjmë...

Dorëheqja e ministrit grek të Mbrojtjes, Panos Kamenos dhe qëndrimi i Grekëve të Pavarur që të mos e votojnë Marrëveshjen e Prespës, vetëm për...

Iniciativa e Todor Petrovit për referendum të ri në rend dite...

Në Kuvendin e Maqedonisë sot seancë do të mbajë Komisioni për Sistem Politik dhe Marrëdhënie mes Komuniteteve dhe Komisioni Ligjvënës – Juridik, njofton Portalb.mk. Pika...

Gjykatësi Osman Shabani do ta udhëheq rastin “Talir” të Prokurorisë Speciale

Lënda e Prokurorisë Speciale e njohur si “Talir”, përmes sistemit AKMIS është caktuar që të udhëhiqet nga gjykatësi Osman Shabani, informojnë nga Gjykata Themelore...

Cipras: Ashtu siç fqinjët nuk u tërhoqën nga marrëveshja, ashtu edhe...

Vendosmëri që të shkojë deri në fund Marrëveshja e Prespës shprehu kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras, duke porositur që ashtu siç fqinjët nuk u...

Komunikacioni në Maqedoni, ndalesë për makinat e rënda në rrugën Dibër-Strugë

Komunikacioni në rrugët shtetërore zhvillohet nëpër rrugë të lagura, ndërsa në disa vende ka mbetje të borës. Ndalesë për lëvizjen e makinave të rënda është...

Seanca të dy komisioneve kuvendore në Maqedoni

Në Kuvendin e Maqedonisë sot seanca do të mbajnë Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive dhe Komisioni juridik-ligjvënës. Pika e vetme e rendit...

Dy ish-anëtarë të Komisionit për antikorrupsion nën hetime për keqpërdorime me...

Dy ish-anëtarë të Komisionit për parandalimin e korrupsionit janë nën hetime për keqpërdorim të mjeteve për harxhimet e rrugës. Shefi i Prokurorisë Themelore të Shkupit...

Publikohen pamjet nga shpëtimi i pesë skiatorëve nga Maqedonia, të cilët...

Pas aksionit tre orësh, mbrëmë me sukses janë nxjerrë dhe shpëtuar pesë shtetasit e Maqedonisë, të cilët duke skijuar ranë në një humnerë në...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me vranësira dhe reshje të kohëpaskohshme të borës, të cilat me intensitet më të madh do të...

Analistët: Akt ekstrem i Zaev dhe parlamentit

Miratimi i ndryshimit të emrit të Maqedonisë në Republika e Maqedonisë së Veriut, mbrëmjen e së premtes i kërkoi kryeministrit Zoran Zaev kompromis me...

Reali i kthehet fitores në La Liga

Real Madridi ka shënuar fitore të rëndësishme si mysafir 2-1 ndaj Real Betisit në kuadër të xhiros së 19-të në La Liga. Skuadra e Santiago...

Mançevski në Karnevalin e Vevçanit: Dita e satirës, është normale që...

Sot është ditë për satirë, për të qeshur dhe të bëjmë pak shaka për të gjetur ndonjë kuptim tjetër për atë me të cilën...

Bien ndjeshëm shitjet e Samsung

Frenohen shitjet e kompanisë celulare koreano-jugore Samsung Electronics në tremujorin e fundit të 2018, pas atyre të kompanisë Apple, ndërkohë që edhe fitimet operative...

“Të gjithë të ngopur”, inovacion përmes të cilit u ushqyen personat...

Sot njerëzit e pastrehë që arritën në strehëzën e të pastrehëve “Momin Potok” në Shkup, morën një vakt përmes inovacionit më të mirë të...

Rajçev: Dy zyrtarë të anti-korrupsionit po hetohen për aferën e kompensimeve

Kreu i Prokurorisë themelore të Shkupit, Sasho Rajçev, thotë se ekspertiza e hard disqeve nga centrali telefonik duhet të tregojnë nëse bisedat e regjistruara...

Të privuar nga e drejta për të mësuar në shqip, nxënësit...

Dy nxënëset Alidja dhe Almedina janë nga fshati Karasllar nga Velesi. Lëndë në gjuhën shqipe nuk kanë. Meqenëse nuk kanë asnjë arsimtar në gjuhën...

Anita Latifi: Më vjen keq për numrin 5. Një numër i...

Gjesti i komentatorit shqiptar në TVM2, Mustafa Ademi për mospërfilljen e emrit të Stojançe Stoilovit, është komentuar shumë nëpër rrjetet sociale. Pas reagimeve të shumë...

Ligji i gjuhëve gjatë javës publikohet në Gazetën Zyrtare

Një vit pas miratimit të tij në Kuvend, ligji për përdorimin e gjuhëve më në fund pritet të fuqizohet, duke u shpallur në Gazetën...

Pompeo: Vendi i Maqedonisë është në NATO dhe BE

ShBA-të e përshëndetën vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese me çka pranohet marrëveshja me Greqinë për ndryshimin e emrit të...

Osmani: BDI është kundër zgjedhjeve të parakohshme kuvendare

Sot në konferencë zëvendës-kryeministri i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani tha se “BDI është kundër idesë për zgjedhje të parakohshme kuvendare ku do...

Carovska: Do të rritet numri i ushqimeve për të pastrehët

Aksioni humanitar do të sigurojë ushqim për të pastrehët. Rreth 4.000 të pastrehë janë me ushqim të nxehtë. 12 vite nëpër rrugë gjendet i pastrehu...

LAMM: Vozitje me vëmendje, edhe më tej është në fuqi ndalesa...

Komunikacioni në rrugët shtetërore po zhvillohet nëpër korsi të lagështa, me mbetje të borës, informojnë nga Lidhja Auto-moto e Maqedonisë. Ata shtojnë se edhe më...

Cilat dokumente duhet të ndërrohen në Maqedoni pas ndërrimit të emrit?

Pasi që është miratuar emri i ri Republika e Maqedonisë së Veriut, të gjitha dokumentet zyrtare që qarkullojnë për përdorim ndërkombëtar si: Pasaporta, patentë...

8.500 vende të lira pune në Maqedoni

Në tregun e punës në Maqedoni ka 8.459 vende të lira të punës, nga ku pjesa më e madhe apo 3.264 janë në grupin...

Dalja e Kamenosit pritej dhe nuk duhet që të ndikojë në...

Është tërësisht e pritur dalja e Panos Kamenos nga qeveria dhe kjo nuk do të ndikojë në miratimin e Marrëveshjes së Prespsë në Parlamentin...

Kosova dhe “Marrëveshja e Prespës”

Gafurr Adili Të gjithë e kemi thënë se, ndryshimi i kufijë midis Kosovës dhe Serbisë do ta shkaktojë “lojën domino”, gjë që nënkuptonte se kjo...

Ahmeti beson se emri i ri, Maqedonisë dhe shqiptarëve do t’u...

Proces tejet i komplikuar dhe me kompromise jo të lehta i ka cilësuar partneri i koalicionit qeverisës në Maqedoni, përkatësisht kreu i BDI-së, Ali...

Bilalli: Korrupcionin duhet luftuar edhe me mentalitet

Ligji për parandalimin e korrupsionit dhe konfliktit të interesit është kthyer në Kuvend me flamur evropian. Miratimi i tij në kuvend dhe formimi i komisionit...

MPPS dhe fondi për inovacione, shujta për personat e rrezikuar

Personat e pastrehë në punktin Momin Potok iu siguria një shujtë ditore përmes zgjidhjes inovative për shfrytëzimin e tepricës së ushqimit. Përmes modelit inovativ,, të...

Ky është politikani i parë jashtë vendit që përdor termin Maqedonia...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka takuar kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Ka shkruar se Kosova qëndron e përkushtuar në ndërtimin e një...

Privohen nga e drejta për të mësuar në shqip, nxënësit shqiptarë...

Dy nxënëset Alidja dhe Almedina janë nga fshati Karasllar nga Velesi. Lëndë në gjuhën shqipe nuk kanë. Meqenëse nuk kanë asnjë arsimtar në gjuhën shqipe,...

Osmani: Kosova e Serbia të ndjekin shembullin tonë

Qeveria paralajmëron se më në fund do t’i kushtoj vëmendje agjendës së brendshme me energjinë e njëjtë siç i është përkushtuar politikës së jashtme...

LSDM: Qytetarët do të kthejnë 15 përqind të TVSH-së prapa

Maqedonia ka hapur një faqe të re drejt të ardhmes së sigurt në NATO dhe BE, përparimi sjell përfitime serioze për qytetarët, ekonominë dhe...

Lajm i Fundit: Ndërron jetë një person në spitalin e Shkupit

Para disa çasteve ka ndërruar jetë një person në repartin e toksikologjise në Klinikat e Shkupit. Një lexues i Gazetës Lajm ka dërguar edhe...

Interesim i lartë te bujqit për tokat shtetërore

Interes i madh për arat shtetërore. Më shumë se 300 bujq dhe kompani bujqësore kanë aplikuar për dhënien me qira të tokës bujqësore shtetërore...

“Pa uljen e ndotjes, Evropa vetëm ëndërr”

“Nuk mund as ta ëndërrojmë hyrjen në BE, pa vendosjen e standardeve të nevojshme për mjedisin jetësor”. Kështu shprehet Ana Çalloviq-Leshoska nga organizata qytetare...

FOKUS: Kasami nuk kushtezoi për çështjen shqiptare, por vulën e Besës

Nga burime brendaqeveritare marrim vesh se Kasami ka qenë i gatshëm të heqë dorë nga të gjitha kërkesat nëse Zaev i’a jep vulën e...

Pritshmëritë e Zaevi në ekonomi, Rafajllovski: Masa për të rinjtë që...

Me hapa të guximshëm dhe pa ndikime partiake, por edhe me përmirësim të ekipit ekonomik në Qeveri mund të realizohen paralajmërimet e kryeministrit Zaev...

Ekskluzive: Ligji i gjuhëve gjatë javës publikohet në Gazetën Zyrtare

Një vit pas miratimit të tij në Kuvend, ligji për përdorimin e gjuhëve më në fund pritet të fuqizohet, duke u shpallur në Gazetën...

“Të gjithë të ngopur”, inovacion përmes të cilit u ushqyen personat...

Sot njerëzit e pastrehë që arritën në strehëzën e të pastrehëve “Momin Potok” në Shkup, morën një vakt përmes inovacionit më të mirë të...

Nëna Fazile nëna e Dëshmorit Bislim Zekolli – Flet për ISMET...

- Në fillim të gushtit 98, kur e shkepen fjalën se KUMANOVA "është Bullgar" , i kishin shenjue pesë shpiuna të katunit dhe dojshin...

Taseski: Debat publik për Kodrën e Diellit

Nga një analizë për kapacitetet dhe funksionimin e Kodrës së Diellit, inzhinieri Valentin Taseski ka konstatuar se kushtet e këqija janë pengesë për përfitime...

Haradinaj takoi Zaevin

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka takuar sot kolegun e tij nga Maqedonia e Veriut Zoran Zaev, njofton Gazeta Lajm. Lajmin e ka bërë...

Lëndohet rëndë një punëtor në Ohër

Me 12.01.2019 në ora 18.00 në SPB Ohër është lajmëruar se në një shitore në rrugën “Dejan Vojvoda”, L.T.(34) nga Prilepi gjatë kryerjes së...

Në një hotel në Shkup rrihen katër bullgar

Me 12.01.2019 në ora 11.20 në Stacionin Policor në Karposh, A.D.(35) nga Sofja, Republika e Bullgarisë ka lajmëruar se ditën e njëjtë rreth orës...

OPINIONE