1 C
Skopje
Thursday, January 17, 2019

Maqedoni

Matoshi: Talat nënshkruje Gjuhën Shqipe!

Nga, Ruzhdi Matoshi Siç e dimë kur u rrëzua regjimi VMRO dhe BDI ishin pikërisht votat e deputetëve të Aleancës për Shqiptarët që e bënë...

Dy raste të reja të fruthit në Saraj dhe Shutkë

Dy raste të reja me simptoma të fruthit janë hospitalizuar në Klinikën për sëmundje infektive në Shkup. Bëhet fjalë për një fëmijë të moshës...

Gjevgjeli: Pa qëllim plagoset një person 29 vjeçar

Me 12.01.2019 në ora 13.00 është lajmëruar se në eterin e fshatit Negorci, Gjevgjeli në vendin e quajtur “Smrekova cuka”, K.K.(52) nga fshati Negorci,...

Gorenca: Unë qëndroj pas veprimit Mustafa Ademit!

Lajmi për mospërfilljen e emrit të Stojançe Stoilovit nga gazetari i TVM2 Mustafa Ademi ka ngritur shumë urrejtje nga mediat maqedone, ku pikërisht të...

Gjesti i komentatorit shqiptar, Sinani: Ata që ofendojnë shqiptarët nuk meritojnë...

Gjesti i mospërfilljes së emrit të Stojançe Stoilovit nga komentatori i TVM, Mustafa Ademi gjatë ndeshjes hendbollistike mes Maqedonisë dhe Japonisë është shoqëruar nga...

Tre drejtuesit e lartë shtetërorë: Maqedonia, e sigurt në strukturat euroatlantike

Tre nga drejtuesit shtetërorë të vendit kanë mbajtur një konferencë të përbashkët për gazetarë, që pason miratimin e ndryshimeve kushtetuese. Zëvendëskryeministri Bujar Osmani deklaroi se...

Kostadinov: Me ndryshimet kushtetuese u hapën perspektivat

Zëdhënësi i LSDM-së, Kostadin KOstadinov në konferencë për shtyp theksoi se Maqedonia do të bëhet anëtare e 30-të e NATO-s këtë vit ndërsa pas...

Manastir: Një grua u gjet e vdekur në banesën e saj

Më 12.02.2019 ora 15:20, në Sektorin për Punë të Brendshme Manastir është paraqitur rasti, ku në rrugën “Klanica” në banesën e saj është...

LSDM: Do të shqyrtohet kërkesa e opozitës për zgjedhje të parakohshme

Lidhur me iniciativën e partisë opozitare maqedonase për zgjedhje të parakohshme, ministrja e mbrojtjes Radmila Shekerinska, tha se me këtë ata duan që të...

Osmani: Nëse mbahen zgjedhjet nesër, BDI i dyfyshon votat

Zv.kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani në një konferncë të përbashkët me Nikolla Dimitrovin dhe Radmilla Sheqerinskën për ndryshimet kushteteuse tha mes tjerash se...

Dimitrov ka marr garanci nga qeveria greke se Marrëveshja e Prespës...

Ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov ka biseduar me ministrin alternativ të Punëve të Jashtme në Greqi, Jorgos Katrugallos, pas deklaratës së Panos Kamenos për...

Shqiptarët edhe një herë u sakrifikuan për të ardhmen e Maqedonisë,...

Latif Arifi Më në fund, pas shumë kalkulimesh dhe pazaresh politike, Kuvendi i Maqedonisë, falë edhe konsensusit të arritur ndërmjet subjekteve politike,...

Ja kush janë borxhlinjtë më të mëdhenj në Maqedoni

Me borxh prej 5.1 milionë euro, Ndërmarrja publike “Rrugët e Maqedonisë” mban rekordin në mesin e institucioneve publike dhe ndërmarrjeve publike sipas shumës së...

8.500 vende të lira pune në Maqedoni por prapë qytetarët po...

Në tregun e punës në Maqedoni ka 8.459 vende të lira të punës, nga ku pjesa më e madhe apo 3.264 janë në grupin...

Maqedonia e Veriut e bëri detyrën e saj, radhën e ka...

Ndryshimet kushtetuese të cilat dalin nga Marrëveshja e Prespës kaluan edhe fazën finale në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, pasi që paraprakisht seanca tre...

Angellov: Tani do të jeni maqedonas kur të shkoni në plazhet...

Ish-gjenerali Stojançe Angellov ka shkruar në Twitter për përfitimet e Marrëveshjes së Prespës, pas miratimit të ndryshimet kushtetuese të premten nga Kuvendi. “MAQEDONAS, tash e...

Millishovski komenton ndryshimet kushtetuese, kruhet me Bujar Osmanin

Deputeti i VMRO-së, Antonio Miloshovski i ka komentuar ndryshimet kushtetuese në stilin e Gligor Prlicev për ata që tradhtojnë dinjitetin e brezave dhe përdhunojnë vullnetin...

Zaharieva: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO dhe BE është edhe interes...

“Është interes kombëtar i Bullgarisë që me Republikën e Maqedonisë të ketë raporte të fqinjësisë së mirë dhe të qëndrueshme. Vendi fqinj do të...

Kërkoheshin nga Interpoli, ndalohen në vendkalimin kufitar në Bllacë

Dy persona të cilët janë në listën e “Interpolit” janë ndaluar dje në vendkalimin kufitar të Bllacës në hyrje të Maqedonisë. Personi i parë, i...

Fjalimi i pathënë i Artan Grubit: Lista e Shindlerit

Që të mos mbetet i pathënë fjalimi im në seancën e 75 historike të Kuvendit të Maqedonisë të mbajtur më 11 janar 2019, në...

Marrëveshja e Prespës, Panos Kamenos lëshon qeverinë greke

Partneri i koalicionit në Qeverinë greke Panos Kamenos dhe partia e tij “Grekët e Pavarur” do ta lëshojnë qeverinë, informojnë mediat greke. Kamenos këtë deklaratë...

Mentori i Putinit, paralajmëron arrestimin Presidentit të Maqedonisë nga CIA

Aleksandr Dugin, President i Lëvizjes Ndërkombëtare të Euroazisë dhe një nga udhëheqësit e mendimit politik të Rusisë njoftoi se Kryeministri maqedonas Zoran Zaev nën...

Shkup-Tetovë: Aksident i rëndë, njëri vozitës në gjendje të rëndë shëndetësore

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e kaluar në autostradën Shkup – Tetovë, pas pikë-pagesës rrugore në Saraj. Automobili i markës “BMW” në ora...

Maqedonia, potencial për prodhimin e arit (VIDEO)

Maqedonia ka potencial të madh për prodhimin e arit. Ajo mund të sjellë të ardhura të mëdha për ekonominë e vendit, thonë ekspertët. Sipas...

Baçev: Ivanov të kërkojë mbledhje në Këshillin e Sigurimit të Kombeve...

Kryetari i partisë “Maqedonia e vetme”, Janko Baçev në konferencë për shtyp tha se “dje ndodhi një nga tradhtitë më të mëdha në historinë...

Syrija Rashiti: TË PISTË SI ATA

Shkruan: Syrija Rushiti Ishte e pritshme që të ndodhë kjo luftë speciale dhe propagandistike ndaj Aleancës. Propaganda ndaj nesh bëhet jo për atë që kemi...

Gjuha e ashpër politike, PDK dhe LDK nuk e durojnë njëra...

Gjuha e ashpër politike, akuzat e fyerjet, janë bërë tashmë retorikë standarde e polemikave qoftë në mes liderëve politik apo subjekteve rivale politike. Ditëve të...

May: Vota pozitive për Marrëveshjen e Prespës, moment historik për Maqedoninë

Vota pozitive për Marrëveshjen e Prespës është një moment historik për Maqedoninë. Urime për Parlamentin maqedonas dhe për Qeverinë e kryeministrit Zoran Zaev, ka...

Shtatë hapat e Maqedonisë deri tek anëtarësimi në NATO

Formalisht ekzistojnë shtatë hapa deri sa Maqedonia e Veriut të bëhet anëtare e NATO-s ndërsa i gjithë procesi duhet të përfundojë në fund të...

Serwer: Vendimi i Kuvendit është hap i rëndësishëm dhe vital në...

“Miratimi i ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë është i hap i rëndësishëm dhe vital drejt anëtarësimit të Maqedonisë në NATO dhe BE. Bravo!”,...

Ibraimovski demanton lajmin për pajtimin e tij me Amdi Bajramin

Pas publikimit të një fotografie të përbashkët mes Samka Ibraimovski dhe Amdi Bajramit pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend, nga mediat u konstatua...

LSDM: Mickoski tashmë flet sikur Baçevi, i humbur në paaftësinë e...

LSDM nëpërmjet një kumtese reagojnë ndaj konferencës për shtyp të kryetarit të OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski duke e quajtur Mickoskin zëdhënës të Janko Baçevit. “Ushtari anti-perëndimor,...

Ushqimi ka shtrenjtuar jetën në Maqedoni

Kostoja e jetesës vitin e kaluar u rrit me 1.5 për qind, ndërsa çmimet e shitjes me pakicë për 2.7 për qind. Shumë nga...

“E majta” kërkon shpërbërjen e Kuvendit dhe zgjedhje të parakohshme kuvendare

Partia politike “E majta” nëpërmjet një kumtese shprehin revoltën e tyre ndaj procesit të miratimit të ndryshimeve kushtetuese. Nga kjo parti kërkojnë shpërbërjen e...

SHBA përshëndesin miratimin e ndryshimeve kushtetuese

Sekretari shtetëror i SHBA-së, Mike Pompeo përmes një komunikate ka përshëndetur votimin e ndryshimeve kushtetuese të nevojshme për miratimin e Marrëveshjes së Prespës. -Shtetet e...

LSDM: Mickoski tashmë flet sikur Baçevi, i humbur në paaftësinë e...

LSDM nëpërmjet një kumtese reagojnë ndaj konferencës për shtyp të kryetarit të OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski duke e quajtur Mickoskin zëdhënës të Janko Baçevit. “Ushtari anti-perëndimor,...

Maestro i kuzhinës Faruk Neziri i thotë lamtumirë restorantit La Perla,...

Faruk Neziri, një nga shefat më të njohur shqiptar të kuzhinës, përmes një paraqitje emocionale ka bë të ditur se pas tre viteve të...

Itinerari drejt NATO dhe BE do të jep shanse për tu...

"Mangësitë në legjislacion do të mund të përmirësohen gjatë procesit të integrimit në BE", këtë për Lajm e deklaroi profesori universitar Qashif Bakiu, sipas...

Shtatë hapat e Maqedonisë deri tek anëtarësimi në NATO

Formalisht ekzistojnë shtatë hapa deri sa Maqedonia e Veriut të bëhet anëtare e NATO-s ndërsa i gjithë procesi duhet të përfundojë në fund të...

Ndryshimet kushtetuese, Pajaziti: Dështoi politika shqiptare

Gazetari i njohur Naser Pajaziti ka komentuar rolin e spektrit politik shqiptar në procesin e ndryshimeve kushtuese. Gazeta Lajm sjell reagimin e plotë të...

Mentori i Putinit, paralajmëron arrestimin e Ivanovit nga CIA

Aleksandr Dugin, President i Lëvizjes Ndërkombëtare të Euroazisë dhe një nga udhëheqësit e mendimit politik të Rusisë njoftoi se Kryeministri maqedonas Zoran Zaev nën...

PSD: Ndryshimet kushtetuese në Maqedoni, shansë për ndryshim rrënjësor drejt ndërtimit...

Votimi i djeshëm i ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni paraqet një hap të mirë drejt një kohezioni të ri shoqëror në fqinjin tonë jugor, por...

Shqiptarët në BE si SHQIPTAR! Kështu do të duket letërnjoftimi juaj...

Shkruan Adnan Azizi Qytetarët e RMV kanë të drejtë të lëvizin me letërnjoftim në shtetet fqinje. Me inkuadrimin e RMV në BE do të lëvizin në...

Ekskluzive: Muhamed Zeqiri në lojë për kandidat konsensual për president?

Burime partiake kanë thënë për Gazetën Lajm se deputeti dhe nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zeqiri është në mesin e kandidatëve më serioz për kandidat...

Thirrje për varje publike të Zaevit, ja rrjeti që kërcënon (FOTO)

Në rrjetin social facebook është aktive një faqe me emrin e kryeministrit Zoran Zaev e titulluar “Zoran Zaev tradhëtari numër 1”, përmes së cilët...

Maqedonia, potencial për prodhimin e arit

Maqedonia ka potencial të madh për prodhimin e arit. Ajo mund të sjellë të ardhura të mëdha për ekonominë e vendit, thonë ekspertët. Sipas...

Komiteti për menaxhim me kriza me rekomandime për reshjet e reja...

Komiteti menaxhues për koordinim dhe menaxhim në sistemin e menaxhimit me kriza në prag të paralajmërimeve të Drejtorisë për Punë Hidrometeorologjike (DPHM) për reshjet...

Baçev: Ivanov të kërkojë mbledhje në Këshillin e Sigurimit të Kombeve...

Kryetari i partisë “Maqedonia e vetme”, Janko Baçev në konferencë për shtyp tha se “dje ndodhi një nga tradhtitë më të mëdha në historinë...

Suksesi i Zaevit, “Tym i bardhë në Shkup, mjegull në Athinë”

Vetëm disa çaste pasi Parlamenti në Shkup votoi me 81 vota ndryshimet kushtetuese me bazë Marrëveshjen e Prespës, kryeministri grek Alexis Tsipras i ka...

Lëndohet rëndë një grua gjatë hipjes në një autobus lokal në...

Me 11.01.2019 në ora 07.05 në SPB Shkup është lajmëruar se në bulevardin “Kuzman Josifovski Pitu”, derisa A.K.(51) nga Shkupi ka hipur nga dyert...

Prodhuesit e vaksinave arrijnë në Shkup

Të gjitha vaksinat të cilat u gjetën me deklarata me afat të skaduar janë nga prodhuesi i tyre origjinal, gjegjësisht nga firma Glakso Smith...

Tragjedi në Strumicë: Në një aksident trafiku vdes një vajzë 15...

Me 12.01.2019 në ora 04.30 është lajmëruar se në dalje nga Strumica për në fshatin Dabille, vetura e tipit “Folksvagen kedi” me targa nga...

Mickoski: Do ta përmirësojmë këtë padrejtësi

VMRO-DPMNE-ja e konsideron të turpshëm faktin që kryeministri Zaev flet me emrin e ri të shtetit, akoma pa hyrë marrëveshja në fuqi. Kreu i...

Zaev: Mickoski kërkon zgjedhje, por lutet që mos të pranojmë

Gjatë konferencës së sotshme, kryeministri Zoran Zaev ka komentuar edhe kërkesën e VMRO-DPMNE-së për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare së bashku me ato...

Shkup-Tetovë: Aksident i rëndë, njëri vozitës në gjendje të rëndë shëndetësore

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e kaluar në autostradën Shkup – Tetovë, pas pikë-pagesës rrugore në Saraj. Automobili i markës “BMW” në ora...

Tetova sot: “Pishmanllëku” i Selës pas patriotizmit, ja si i ka...

Lideri i Aleancës së Shqiptarëve, Ziadin Sela, pas marrëveshjes me kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev për ndryshimet kushtetutese, në një dokument të siguruar nga...

Çështja shqiptare në Maqedoninë veriore mbetet e hapur

Nga Arsim Sinani/ Çështja shqiptare në Maqedoninë veriore mbetet e hapur. Derisa shqiptarët nuk e fitojnë statusin e themeltarit të vendit, derisa nuk hiqet kufizimet...

Zaev: Ndryshimet kushtetuese sot në “Gazetë Zyrtare”, pason njoftimi deri te...

Ndryshimet kushtetuese për Marrëveshjen e Prespës që u votuan dje në Kuvend sot duhet të publikohen në “Gazetë Zyrtare” të RM-së që sipas kryeministrit...

Vidhen 23.000 denar nga një shitore në Shkup

Me 11.01.2019 në ora 20 është lajmëruar në polici se në një shitore në rrugën “Metodija Mitevski” në Shkup, tre personave prej të cilëve...

Lëvizja BESA: Këto janë të arriturat tona

Lëvizja BESA e drejtuar nga Bilall Kasami ka bërë të ditur se me përpjekjet e mëdha ka arritur që të plotësojë pjesën e disa...

Sulmohen fizikisht dy persona në Manastir

Me 11.01.2019 në ora 02.30 në SPB Manastir, A.S.(20) nga fshati Ivanjevci ka lajmëruar se me 10.01.2019 rreth orës 23.00 në Manastir në rrugën...

Rrahje në një diskotekë në Kavadar

Me 12.01.2019 në ora 04.00 në Stacionin Policor në Kavadar V.J.(44) nga Kavadari ka lajmëruar se rreth orës 02.25 në një diskotekë në Kavadar...

ASH: Ne jemi pjesë kyçe e procesit të integrimit për NATO...

Aleanca për Shqiptarët nëpërmjet një komunikate për media bën të ditur se kjo parti jo vetëm që ka mbështetur por ka qenë pjesë përbërëse...

BE & NATO: Maqedonia e vendosur të ecë përpara

Shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini dhe eurokomisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn përshëndetën parlamentin maqedonas për “hapin e rëndësishëm ndaj zbatimit të Marrëveshjes...

Nimic: Marrëveshja historike hap dyer për raporte të reja mes dy...

Përfaqësuesi dhe negociatori special i Kombeve të Bashkuara për problemin e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë, Metju Nimic përmes një kumtese të lëshuar për...

“Ta shpëtojmë Kodrën e Diellit” proteston kundër shkatërrimit të kësaj qendre...

Iniciativa qytetare “Ta shpëtojmë Kodrën e Diellit” është mbledhur te Teleferiku – Kodra e Diellit për të protestuar kundër shkatërrimit të kësaj qendre turistike. Iniciativa...

Jaglland: Miratimi i ndryshimeve kushtetuese, kontribut i rëndësishëm për stabilitetin në...

Edhe sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës, Torborn Jaglland e ka përshëndetur vendimin e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese. “Përshëndes vendimin...

Çejku: E ardhmja do të tregojë filozofinë integruese të Ali Ahmetit

Ish ambasadori i Shqipërisë në Maqedoni, Arben Çejku, ka vlerësuar lartë kontributin e Ali Ahmetit, liderit të BDI-së, i cili me përkushtim të madh...

Ivanov nuk mund të bllokojë ndryshimet kushtetuese për emrin, ja pse

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov nuk do të ketë mundësi të bllokojë ndryshimin e emrit të shtetit sepse kuvendi paralelisht me amandamentet kushtetuese ka...

Në Saraj digjet një shtëpi

Me 11.01.2019 rreth orës 12.00 nga ana e Brigadës së zjarrfikësve në Shkup është lajmëruar se në fshatin Saraj, Shkup, është shkaktuar një zjarr...

Zaev: Nuk i frikësohemi zgjedhjeve, por janë të kushtueshme dhe pengojnë...

Gjatë konferencës së sotshme, kryeministri Zoran Zaev ka komentuar edhe kërkesën e VMRO-së për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, raporton TV SHENJA. Ai...

Të gjitha dokumentet do të duhet të ndërrohen në Republika e...

Pasi që u miratua emri i ri Republika e Maqedonisë së Veriut, të gjitha dokumentet zyrtare që qarkullojnë për përdorim ndërkombëtar si: Pasaporta, patent...

Në Kumanovë arrestohet një tetovar

Me 11.01.2019 në ora 18.30 në Stacionin Policor për vendkalimin kufitar në Tabanoc, në dalje nga Republika e Maqedonisë është arrestuar G.B.(29) nga Recica...

Presidenti Meta: Ky është një vendim i rëndësishëm për Ballkanin

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta e përshëndeti votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë që, siç tha ai do t’i japin...

VMRO-DPMNE: LSDM kreu ndryshim kundërkushtetues dhe të dhunshëm të emrit kushtetues

LSDM ka kryer ndryshim joligjor, kundër kushtetues dhe të dhunshëm të emrit kushtetues të shtetit. 81 deputetë dje sollën vendim të turpshëm dhe joligjor me...

Zaev: Republika e Maqedonisë së Veriut më afër anëtarësimin në NATO...

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, në konferencë për shtyp falënderoi të gjithë deputetët për vendimin e djeshëm historik që ndryshoi emrin e Republikë së...

Ahmeti: Koha për paqë, për NATO, SHBA dhe Evropë

Një ditë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, kreu i BDI-së Ali Ahmeti, i është drejtuar qytetarëve me një mesazh, të postuar në fejzbuk. Porosinë...

Miratimi i amendamenteve/ Dedaj: Hap serioz drejt konsolidimit të demokracisë dhe...

Ambasadori i Kosovës në Maqedoni, Gjergj Dedaj ka ururar miratimin dhe votimin e amendamenteve të nevojshme për Ndryshimet Kushtetuese, në saje të Marrëveshjes së...

Hapet shtëpi për prindërit që nuk janë nga Shkupi, fëmijët e...

Dje në afërsi të Qendrës Klinike në Shkup është hapur shtëpi për prindërit që nuk janë nga Shkupi, fëmijët e të cilëve janë të...

Të mirat e ndryshimeve kushtetuese për shqiptarët në Maqedoni

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar sonte ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të...

Çka thuhet në preambulën e re të Kushtetutës së Maqedonisë së...

Parlamenti i Maqedonisë, miratoi ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të saj në Maqedonia e Veriut, sipas marrëveshjes me Greqinë. Tetëdhjetë e një deputetë...

Thaçi e Haradinaj përshëndesin emrin e ri “Republika e Maqedonisë Veriore”

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj kanë përshëndetur vendimin e kuvendit të Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese. Dy lidërit kosovarë përmes...

Aleksandrova: Marrëveshja e arritur me Lëvizjen Besa është e pranueshme për...

Deputetja Emilia Aleksandrova nga grupi i pavarur i deputetëve që u përjashtuan nga OBRM-PDUKM, tha se në negociatat mes Qeverisë dhe Lëvizjes Besa të...

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë: Vaksinat janë cilësore dhe me afat...

Pas publikimit të informacionit mbi zbulimet e reja të vaksinave të skaduara, nëpërmes një deklarate kanë reaguar nga Ministria e Shëndetësisë në të cilën...

Sqarohet Osmani: “Dora e zgjatur” nuk ishte për partitë shqiptare

Unë nuk thash për partitë shqiptare, por thash se në vet procesin dyshoj se ka një dorë të fshehur që po përpiqet ta thyejë...

Nikos Kotzias: Maqedonia e Veriut, mirë se erdhe në jetën tonë

Ish-ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë, Nikos Kotzias pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni, ka shprehur urime për Zoran Zaevin dhe Nikolla...

Kasami: Për herë të parë opozita shqiptare arrin marrëveshje dinjitoze me...

Kryetari i Lëvizjes Besa Bilall Kasami, përmes një postimi në faqen e tij në Facebook ka shprehur qëndrimin e tij lidhur me negociatat dhe...

Veseli: Ndryshimi i emrit të Maqedonisë, sjell paqe e stabilitet në...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar Maqedoninë për votimin për ndryshim të emrit. Ai përmes një postimi në faqen e tij në...

Shilegov për 13 mijë euro do të hulumtojë mendimin e qytetarëve

Kryetari i Bashkisë së Shkupit Petre Shilegov, i cili para një viti u emëruar në këtë post do ta hulumtojë mendimin e qytetarëve për...

Zaevi uroi qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarrë

Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi Kuvendi i miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të tij në Fejsbuk u...

U ndryshua emri, e pyesin Ali Ahmetin a do vazhdojë të...

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti ka folur lidhur me largimin ose jo të tij nga kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), pasi që...

Vijnë urimet e para për Maqedoninë e Veriut nga Europa dhe...

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini dhe komisioneri për zgjerimit të BE-së Johannes Hahn ishin të parët që uruan pas votimit mbi ndryshimet kushtetuese...

Baily përshëndet ndryshimet kushtetuese në vend (VIDEO)

Ambasadori amerikan në Shkup Jess Baily, përmes një video-deklarate ka uruar qytetarët dhe deputetët e Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese, në pajtim me...

Britania e Madhe:Kjo është ditë historike për Maqedoninë

Mbretëria e Bashkuar fuqishëm e përshëndet votimin e sotëm në Kuvendin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese që rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës, njofton Portalb. Sekretari...

Tsipras dhe Kurz urojnë Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

Qeveria greke ka shprehur urime për kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaev, në lidhje me miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. Në një postim të qeverisë...

“NËSE SERBIA IA MERR KOSOVËS NJË PJESË, PSE TË MOS BASHKOHEMI...

Historiani Jakup Krasniqi, njëherësh kryetar i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, ka thënë se Serbisë nuk mundemi t’ia plotësojmë dëshirat. Në një tekst autorial me...

Limaj përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

Kryetari i NISMA-s , Fatmir Limaj ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit të...

Urime rrugëtimi drejt Nato-s dhe EU-së, turp për “patriotët” që deshën...

URIME EMRI I RI I SHTETIT Urime rrugëtimi drejt NATO-së dhe EU. Urime FILLIMI I MBARË i barazisë së plotë edhe për shqiptarët. Turpi do tu mbetet...

Zyrtarizohet emri “Republika e Maqedonisë së Veriut”

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Deputetët me shumicë...

Maqedonia ndryshon emrin, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut,...

Basha përshëndet vendimin e kuvendit të Maqedonisë së Veriut për ndryshimin...

Kreu i opozitës Lulzim Basha, ka përshëndetur votimin e Kuvendit të Maqedonisë të cilët kanë votuar me 81 vota pro ndryshimit të emrit duke...

Baily: SHBA mirëpresin vendimin e sotëm historik të Parlamentit

Gazeta Lajm ju sjell më poshtë deklaratën e plotë të ambasadës së SHBA-ve në Shkup pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese: Deklaratë e Ambasadorit Baily: Shtetet...

Mickoski: Kjo është padrejtësi e madhe, kërkojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare...

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese në konferencë për shtyp tha se ky është akt i tradhtisë dhe për këtë...

Stoltenberg uron Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, përmes rrjeteve sociale ka uruar kryeministrin e Maqedonisë Zoran Uaev për miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. “Uroj...

Qeveria e Maqedonisë uron qytetarët për ndryshimin e emrit

Qeveria e Maqedonisë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, përmes një kumtese për media ka uruar qytetarët e vendit, për siç thonë, shënimin e kapitullit...

Republika e Maqedonisë së Veriut, emri i ri i shtetit

81 deputetë para pak çastesh kanë votuar ndryshimet kushtetuese për ndryshimin e emrit të Maqedonisë njofton Gazeta Lajm. Me aktin e votimit, Shkupi përmbylli...

KUVENDI I KA MIRATUAR DHE SHPALLUR TË GJITHA AMENDAMENTET

Me nga 81 vota “për”, asnjë kundër dhe asnjë përmbajtur, Kuvendi i Maqedonisë i ka miratuar një nga një katër amendamentet për ndryshimet kushtetuese...

Aleksandrova: Marrëveshja e arritur me Lëvizjen Besa është e pranueshme për...

Deputetja Emilia Aleksandrova nga grupi i pavarur i deputetëve që u përjashtuan nga OBRM-PDUKM, tha se në negociatat mes Qeverisë dhe Lëvizjes Besa të...

Gjykata e Apelit: Nuk ka amnisti për Ninxhan dhe Qosen

Gjykata e Apelit nuk i pranoi ankesat e Aleksandar Vasilevskit- Ninxha, Goranço Angellovskit- Qoseto, Mlladen Dodevskit, Nikolla Mitrevskit- Kolo dhe Oliver Popovskit. Ata u...

MIRATOHET AMENDAMENTI I ALEANCËS PËR SHQIPTARËT PËR PREAMBULËN E KUSHTETUTËS

Kuvendi ka miratuar amendamentin e ndryshuar të Preambulës së Kushtetutës së Maqedonisë, e propozuar nga Aleanca për Shqiptarët. “Me këtë amendament do të përmirësohet Preambula...

Komunikata e përbashkët e Qeverisë dhe Lëvizjes Besa për ndryshimet kushtetuese...

Dëshirojmë ta informojmë opinionin se është arritur marrëveshje me të cilën janë tejkaluar dallimet për të cilat kemi informuar që ekzistojnë, thuhet në komunikatën...

Apeli: S’ka amnisti për dhunuesit e 27 Prillit, Ninxha, Qoseto, Koljo

Gjykata e Apelit nuk i pranoi ankesat e Aleksandar Vasilevskit- Ninxha, Goranço Angellovskit- Qoseto, Mlladen Dodevskit, Nikolla Mitrevskit- Koljo dhe Oliver Popovskit. Ata u...

Seanca për ndryshimet kushtetuese pritet të nis në ora 17:00

Pas marrëveshjes së arritur mes kryeministrit Zaev dhe kreut të lëvizjes Besa, Bilall Kasami, burime nga Kuvendi bëjnë të ditur për Gazetën Lajm se...

Sulmohet fizikisht një banor i Haraçinës

Me 10.01.2019 në ora 12.34 nga Spitali i përgjithshëm i qytetit “Shën Naum Ohri” është lajmëruar se tek to ka ardhur I.A.(30) nga fshati...

Kërkesat e Kasamit do të rregullohen me ligj, jo me Kushtetutë

Gazeta Lajm, jozyrtarisht mëson se Zaevi dhe Kasami janë marrë vesh që kërkesat e Lëvizjes BESA të mos bëhen pjesë e kushtetutës por mbetet...

Kanë nisur punimet për rikonstruimin e Shkollës “Vasil Gllavinov” në Komunën...

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi sot ka vizituar Shkollën Fillore “Vasil Gllavinov”, në Komunën e Çairit ku kanë nis punimet për...

Lajmi i fundit/ Zaev dhe Kasami arrijnë marrëveshje për ndryshimet kushtetuese

Kryeministri Zoran Zaev ka arritur marrëveshje me Lëvizjen Besa të drejtuar nga Bilall Kasami për votimin e ndryshimeve kushtetuese që kanë të bëjnë me...

Janë vendosur tre matës të ri të ndotjes, edhe shtatë tjerë...

Faqja “Ajri im”, njoftoi se edhe tre stacione matëse janë shtuar në rrjetin “Airly”, që janë vendosur në sheshin Maqedonia dhe në lagjen...

Me punë arrihet gjithçka: Milikije Halimi ish shtallën e lopëve e...

Para kan nejt kafshet po tani prej se hini Agron Halimi nga shtalla u be komunë. Bravo Milush Ramadani Halimi (Milikije Halimi)./Mentor Nuredini

Pollozhani dhe Buxhaku nënshkruan Memorandum bashkëpunimi mes Universitetit Nënë Tereza në...

Universiteti Nënë Tereza në Shkup sot nënshkroi Memorandum bashkëpunimi me Qendrën për Menaxhim me kriza. Dy nënshkruesit Rektori i UNT-së Prof. Dr. Azis Pollozhani...

Zëdhënësi i VMRO-së: Deputetët e përjashtuar, presion deputetëve të VMRO-së

Zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Naum Stoillkovski, ka thënë se deputetët e përjashtuar të VMRO-DPMNE-së, janë duke kontaktuar dhe po ju bëjnë presion deputetëve të VMRO-së,...

Kim Mehmeti thirrje intelektualëve: Boll heshtët për hajdutërinë dhe krimet e...

Nga Kim Mehmeti “Nuk është gjithaq me rëndësi zënka mes burrështetasve shqiptarë dhe çka i thotë Kryeministrit i Shqipërisë Presidentit të vendit, siç nuk janë...

Deskoska: 2019-ta, vit i reformave në drejtësi

Ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska pas brifingut të sotëm me gazetarët deklaroi se pret që sivjet Kuvendi të përkushtohet në pakon e reformave të...

Nacionalistët maqedonas sulmojnë një vajzë të re para Kuvendit (Video)

Një vajzë e re është futur në mesin e protestuesve maqedonas që po protestojnë kundër ndryshimeve kushtetuese për ndryshimin e emrit. Pasi është ngjitur...

Spasovski: “27 Prilli” nuk do të përsëritet, Mickoski proteston me sigurim...

Në momentin kur pritet miratimi final i ndryshimeve kushtetuese, në kushte të protestave të tensionuara përpara Kuvendit, ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovksi...

Gashi: Tre deputetët e “Lëvizjes Besa” janë për ndryshimet kushtetuese

Lëvizja Besa krahu i Afrim Gashit, është për ndryshimet kushtetuese. Nga atje thonë se kërkojnë nga mediat që dy deputetët nga krahu i tjetër...

Viti 2001: Sokoli, Hoxha, Xhemajl e Murat Jashari, doktori legjendar, Salim...

Një foto e vitit 2001 pas demobilizimit të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare: Sami Ukshini (Komandant Sokoli) Hasan Beqa, dy vëllezërit e Komandantit Ismet Jasharit -...

Protestuesi maqedonas: Nuk e lejojmë zyrtarizimin e gjuhës shqipe, sepse do...

Ekipi i Gazetës Lajm dhe LajmTV ka intervistuar një prej pjesëmarrësve në protestën e sotme para Kuvendit të Maqedonisë, ku po protestohet kundër votimit...

MPPS u bën apel qytetarëve: Nëse shihni persona të pastrehë, paraqitni...

Për shkak të temperaturave të ulëta ekstreme, Ministria e Punës dhe Politikës Sociale apelon te qytetarët se nëse shohin ndonjë person të pastrehë, të...

Ligji për Prokurorinë Speciale, pushteti po kërkon mënyra për të arritur...

Ende nuk dihet se si do të jetë epilogu i fatit të Prokurorisë Speciale Publike, pasi që t’i mbarojë mandati, po punohet në gjetjen...

Ademi: Sipas situatës me fruthin në terren, MASH do të ndërmarrë...

Ministria e Arsimit dhe Shkencës po e ndjekë situatën me epideminë e fruthit, është në koordinim me ministritë e Shëndetësisë dhe Punës dhe Politikës...

Luan Egriu, dibrani i cili në moshë 7 vjeçare doli nga...

Sot, më 11 janar 2019 v. mbushen 33 -vjet nga vdekja e vëllaut, Luan Egriu, i cili ne dimër te viti 1952, ne moshen...

Anulohet për në orën 15:00 mbledhja për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin...

Vazhdojnë anulimet për nisjen e seancës për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni. E njejta seancë, e nisur që nga dita e mërkurë (9 janar) ku pati...

Muki godet “forcat destruktive”: Maqedonia do të jetë anëtare e NATO-s...

Deputeti i LSDM-së Muhamed Zekiri në profilin e tij në facebook ka shkruar se pavarësisht të gjitha gjërave, Maqedonia do të jetë anëtare e...

Maqedoni, zbulohen vaksina të reja me afat të skaduar

Në shtëpitë shëndetësore, gjegjësisht në pikat e vaksinimit në të gjithë Maqedonisë ende vazhdon të zbulohen vaksina me deklaracione me afat të skaduar, konfirmon...

Mickoski cakton seancë të Komitetit Ekzekutiv të VMRO-DPMNE-së

Për sot pasdite, kryetari i VMRO-DPMNEsë, Hristijan Mickoski ka thirrur seancë të Komitetit Ekzekutiv të Partisë dhe takim me grupin parlamentar të VMRO-DPMNE-së. Gjatë ditës,...

JUNKER: Shkupi dhe Athina të bëjnë atë që historia e kërkon...

Presidenti i Komisionit Evropian (KE), Zhan Klod Junker ka ftuar Greqinë dhe Maqedoninë për të përfunduar procesin e emrit në afatet e caktuara. Duke u...

Qyteti i Shkupit: Rrugët janë pastruar tërësisht, po pastrohen trotuaret dhe...

Rrugët dhe bulevardet si dhe rrugët magjistrale të cilat janë nën kompetenca të Qytetit të Shkupit janë tërësisht të pastruara, ndërsa në terren po...

Vaksinë kundër gripit kanë marrë 19.942 persona

Nga fillimi i vaksinimit kundër gripit sezonal më 5 nëntor 2018, deri në javën e parë të janarit, janë vaksinuar gjithsej 19.942 persona kundër...

Banka Botërore: Në vitin 2019 në Maqedoni do të ketë rritje...

Rritje të Bruto Prodhimit Vendor në Maqedoni prej 2.9 për qind në vitin 2019 parashikon Banka Botërore në raportin më të ri të janarit,...

Autostrada Shkup-Bllacë, tenderi do të publikohet muajin e ardhshëm

Tenderi për ndërtimin e pjesës së parë të autostradës Shkup-Bllacë do të publikohet muajin e ardhshëm dhe punët ndërtimore pritet të fillojnë në tremujorin...

Gruevski, Bozhinovski dhe Dimovski do të gjykohen për rastin “Talir”

Gjykata e aprovoi aktakuzën për rastin e PSP-së “Talir” në të cilën akuzohen ish-lideri i OBRM-PDUKM-së, Nikolla Gruevski, ish-sekretari i përgjithshëm i qeverisë, Kiril...

Aktakuzë për ish kryetarin e Negotinës

Prokuroria e Kavadarit deri te Gjykata e Negotinës ka ngritur aktakuzë për ish kryetarin e Negotinës për keqpërdorim të detyrës zyrtare. “Prokuroi publik kompetent nga...

Merkel: Nevojitet qasje e guximshme nga Greqia për epilogun me Maqedoninë...

Për të gjithë ne në Evropë është mirë të ketë epilog të rëndësishëm këtu në lidhje me çështjen për Maqedoninë Veriore, por për...

Osmani: Jam optimist, ndryshimet kushtetuese mund të votohen sot

“Bisedimet janë në rrjedhë dhe po mundohemi për një proces inkluziv. Unë jam optimist”, deklaroi zëvendës kryeministri për çështje evropiane Bujar Osmani, duke komentuar...

Pasojat e motit të ligë në Evropë, shoferi i trenit vëren...

Banorët dhe turistët e Austrisë nuk janë të vetmit që po ballafaqohen me sasinë e madhe të borës që ka “bllokuar” alpet e këtij...

Gruevski, Bozhinovski dhe Dimovski do të gjykohen për rastin “Talir”

Gjykata e aprovoi aktakuzën për rastin e PSP-së “Talir” në të cilën akuzohen ish-lideri i OBRM-PDUKM-së, Nikolla Gruevski, ish-sekretari i përgjithshëm i qeverisë, Kiril...

Tsipras: Nëse shpërbëhet Maqedonia, krijohet Shqipëria e Madhe

Në një kohë kur vëmendja më e madhe në Greqi është drejtuar nga miratimi në Parlament i marrëveshjes së Prespës me Maqedoninë për emrin...

Tentativë e re për votimin e ndryshimeve kushtetuese, mungon edhe një...

Pas tentativave të dështuara në dy ditët e kaluara, sot sërish do të ketë përpjekje për të votuar ndryshimet kushtetuese, transmeton Gazeta Lajm. Seanca...

OPINIONE