3 C
Skopje
Monday, March 25, 2019

Maqedoni

Stojanov: nuk do të lejojmë Gruevski të na vjedh ardhmërinë

Ua prezantojmë qëndrimin e  Miodrag Stojanov, anëtarë i bordit ekzekutiv të LSDMS-së në protestën e mbrëmshme të Revulucionit të Larëm në Shkup. /LAJM/ https://www.youtube.com/watch?v=lPE8DRQ70lc

LSDM ultimatum: Kërkojmë qeveri teknike, pastaj në zgjedhje

Partia maqedonase në opozitë, LSDM  kërkon që urgjentisht të bëhet pjesë e një qeverie teknike dhe pastaj, të bisedohet për datën, e re të...

”Njollosen” zyrat e TV Sitel me ngjyra të ndryshme

Një befasi e pakëndshme u është bërë sot të punësuarve në televizionin Sitel, nga ana e protestuesve të ”Revolucionit Laraman” transmeton Telegrafi Maqedoni. Ngjarja ka...

Christian Danielsson nga Komisioni Evropian viziton Maqedoninë

Së fundmi, vizitave të shumëta të përfaqësuesve evropian në Maqedoni, u shtohet edhe Christian Danielsson, drejtor i Drejtorisë për zgjerim në Komisionin Evropian (KE). Sipas...

Hajndl: Abolimi duhet që të tërhiqet në tërësi

Përfaqësuesi special i Gjermanisë për Maqedoninë, Johanes Hajndl insiston në atë se Marrëveshja e Përzhinos është një bazë e mirë për gjetjen e zgjidhjes...

Aksident i rëndë në Tetovë, disa të lënduar (Foto)

Para disa minutave në Tetovë ka ndodhur një aksident në mes dy veturave Opel Corsa dhe Golf IV në rrugën Tetovë-Jazhincë. Aksidenti ka ndodhur në...

Kristijan Daniellson për vizitë në Maqedoni

Drejtori Drejtorisë për zgjerim të Komisionit Evropian, sot është për vizitë në Maqedoni, njofton Portalb. Sipas paralajmërimeve, ai do të takohet me liderët e katër...

Mancevski: U krye puna e Gruevskit

Damjan Mancevski, nënkryetar i LSDM-së, mbrëmë në protestën e Revolucionit të Larmë në Kriva Pallankë iu drejtua protestuesve, transmeton TetovaSot. “ U krye puna e...

Pyjet e Maqedonisë dhe Lidhja e zjarrëfikësve do të nënshkruajnë memorandum...

NP ‘Pyjet e Maqedonisë’-Shkup dhe Lidhja e zjarrëfikësve të Maqedonisë sot do të nënshkruajnë memorandum për bashkëpunim, transmeton Telegrafi Maqedoni. Memorandumin do ta nënshkruajnë drejtori...

Revolucioni i Larmë e ngjyrosi edhe televizionin Sitel

Revolucioni i Larmë mbrëmë pas mesnate e vizitoi edhe Televizionin Sitel, siç mund të shihet protestuesit kan ngjyrosur godinën e Televizionit. Qytetarët që sot në...

Shtyhet seanca për ”Grupin e Kumanovës”

Ashtu siç u paralajmërua më herët, seanca gjyqësore e radhës për ”Grupin e Kumanovës” është shtyrë për më 31 maj, transmeton Telegrafi Maqedoni. Arsyeja e...

Gruevski: PSP ka qëllim të shkatërrojë VMRO-DPMNE-në

Ish kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski ka lëshuar akuza ndaj PSP-së duke e quajtur si dorë e djathë e LSDP-së, e cila ka qëllim...

Kristian Danielson viziton Maqedoninë

Drejtori i Drejtorisë për Zgjerim të Komisionit Evropian, Kristian Danielson po vjen në Maqedoni për të vlerësuar për kushtimin në agjendën evropiane të vendit,...

Hajredini: BDI ku i harxhoni paratë e qytetarëve?

Ivanov nuk është president rasti, tha Xhevdet Hajredini në emisionin “Rruga e Re” në TV Shenja, dhe shtoi se, Gruevski me çdo kusht arriti...

Plotësisht injorohen rekomandimet e Komisionit të Venedikut për Ligjin e mbrojtjes...

Edhe krahas kritikave të Komisionit të Venedikut që gjerësisht u arsyetuan me udhëzime dhe rekomandime për përmirësimin e tekstit të ligjit, Qeveria me plotë...

Gruevski: PSP punon duke u bazuar te politika

Ish kryeministri i Qeverisë së Maqedonisë dhe kryetari i OBRM-PDUKM ka komentuar punën e Prokurorisë Speciale Publike, duke e cilësuar si organ politik që...

Rrahje në Mitrovicë, lëndohet serbi, arrestohet shqiptari

Një serb i Kosovës identiteti i të cilit nuk është kumtuar, është lënduar sonte në Mitrovicën veriore gjatë rrahjes me një shqiptar, njofton agjencia...

Fushatë për shënimin e Ditës botërore të mjedisit jetësor

Ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, Bashkim Ameti dhe kryetari i Komunës së Çairit, Izet Mexhiti, sot do të marrin pjesë në shënimin...

Analistët: Gruevski po shpikë armiq që të sundojë më lehtë

Etiketimi i protestuesve kundër Qeverisë, apo pjesëtarëve të “Revolucionit shumëngjyrësh”, nga ana e ish kryeministrit Nikolla Gruevski, ka irrituar protestuesit. Profesoresha Mirjana Najçevska, njëherit edhe...

Komision kuvendor për Propozimin për impiçment të Ivanovit

Në Kuvend sot duhet të formohet Komision për vlerësim të themelimit të Propozimit për ngritje të procedurës për konfirmimin e përgjegjësisë së presidentit të...

Gjakmarrje në xhami, shqiptari nga Lugina dënohet me 18 vjet burg

52 vjeçari, shqiptar nga Lugina e Preshevës është dënuar për veprën penale vrasje të rëndë. Sipas gjetjeve të gjykatës ai kishte planifikuar vrasjen dhe...

Komision kuvendor për Propozimin për impiçment të Ivanovit

Në Kuvend sot duhet të formohet Komision për vlerësim të themelimit të Propozimit për ngritje të procedurës për konfirmimin e përgjegjësisë së presidentit të...

“Kriza në Maqedoni” – qëndrimet e disa liderëve dhe misteret për...

Në një intervistë të gjatë në kuadër të emisionit “Kriza në Maqedoni”, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, flet për prapaskenat...

Sot vazhdon gjykimi i të akuzuarve për ‘Lagjen e Trimave’

Procesi gjyqësor kundër të akuzuarve për terrorizëm për rastin ‘Lagjja e Trimave’ duhet të vazhdojë sot në sallën e madhe të Gjykatës Supreme, sepse...

Ziadin Sela në “Jeta në Kosovë”: Ka arsye të kapen armët,...

Kryetari i Lëvizjes për Reforma - PDSH, Ziadin Sela, thotë se shqiptarët në Maqedoni kanë “shumë arsye” për t’i kapur armët, por shprehet se...

Hajndëll: Nuk e përjashtoj mundësinë e pasojave për ato që do...

Marrëveshja e Përzhinos edhe më tej është bazë për gjetjen e zgjidhjes për dalje nga kriza politike, thotë në një intervistë për “Dojçe Vele”,...

Ali Ahmeti: Në Kumanovë ka mundur të ndodhë më keq

“Sigurisht ka mundur të ndodhë më keq dhe të mos dalë askush i gjallë prej aty sepse deri në orën 10 ishin vrarë 3...

Analistët: Gruevski po shpikë armiq që të sundojë më lehtë

Etiketimi i protestuesve kundër Qeverisë, apo pjesëtarëve të “Revolucionit shumëngjyrësh”, nga ana e ish kryeministrit Nikolla Gruevski, ka irrituar protestuesit. Profesoresha Mirjana Najçevska, njëherit edhe...

Sot shënohet Dita e grurit

Nën patronatin e Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Komunës Ilinden dhe Lidhja e Odave Ekonomike të Maqedonisë (LOE), ‘Agrounija’ sot e...

Kryqi në Butel në rend dite në seancën e ardhshme të...

Gjykatësit kushtetues në seancën e ardhshme të caktuar për 31 maj do ta shqyrtojnë nismën rreth kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së vendimit për vendosjen e...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe  i ngrohtë, njofton Telegrafi Maqedoni. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej...

Haindl: Falja e Ivanov të hiqet, PSP duhet të vazhdojë punën

Komisioneri për ndërmjetësim për krizën në Maqedoni, i dërguar nga Ministria e Punëve të Jashtme e Gjermanisë Johannes Haindl për Deutsche Welle ka thënë...

Aksident i rëndë në Tetovë, disa të lënduar (Foto)

Para disa minutave në Tetovë ka ndodhur një aksident në mes dy veturave Opel Corsa dhe Golf IV në rrugën Tetovë-Jazhincë. Aksidenti ka ndodhur në...

Ahmeti: Situata është në rregull, gjuha shqipe është zyrtare, shqiptarët e...

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti në emisionin “Jeta në Kosovë” ka deklaruar gjëra që me gjasë as vetë nuk i beson. Ai ka deklaruar...

Ziadin Sela: Ka arsye të Kapen Armët, Por nuk Është Momenti

Kryetari i Komunës së Strugës, Ziadin Sela, thotë se shqiptarët në Maqedoni kanë “shumë arsye” për t’i kapur armët, por shprehet se nuk është...

Xhevdet Hajredini – BDI-së: Ku i harxhoni paratë e qytetarëve?

Ivanov nuk është president rasti, tha Xhevdet Hajredini në emisionin “Rruga e Re” në TV Shenja, dhe shtoi se, Gruevski me çdo kusht arriti...

Thaçi: I gatshem të ulem të bisedoj me BESA, jo me...

Nuk e kam mbyllur deren. Jam i gatshem te bashkepunojme me Levizjen Besa, gjithsesi jam i gatshem te ulem per te bashkebiseduar. ndersa per...

Ali Ahmeti: Në Kumanovë ka mundur të ndodhë më keq (Video)

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, thotë se gjërat në Kumanovë, në ditët e luftimeve të ndërmjet grupit të armatosur të...

Thaçi: S’jam nga ata liderë qe dalin në protesta me 200-300...

"Lejoni qe heshtja e PDSH-se te flet", keshtu iu pergjigj kreu i PDSH-se Menduh Thaci, pyetjes: Pse PDSH-ja sot nuk proteston. "Keta qe sot behen...

Thaçi: ‘Interprometi” eshte model i privatizimit te suksesshem

"Interprometi" eshte nje model i privatizimit te sukseshshem te nje kompanie, ku 20-30 per qind pronar i aksioneve eshte vellai im, ndersa aksionet jera...

THAÇI: Ka qenë gabim hyrja në qeveri e PDSH-së më 2006

Lideri i PDSH-së Menduh Thaçi ka thënë se partia e tij ka fituar pozicionin e liderit të opozitës në mënyrë të padiskutueshëm. “Jo që mendoj,...

Debati: Ridefinimi i shtetit sipas Lëvizjes Besa (VIDEO)

Kryetari i Lëvizjes Besa Billal Kasami mbrëmë në misionin Klik Plus tha se Përfundimisht Maqedonisë i duhet një redefinim për një të ardhme më...

“Digjen” Gruevski, Ivanovi, Veljanoski (Foto)

“Revolucioni i Larmë ” ka vazhduar me protesta edhe përkundër bisedave informative, kërcënimeve, shantazheve. Janë djegur fotografi të Gruevskit, Çavkovit, Ivanovit, Veljanovskit…

Kryqi në Butel në rend dite në seancën e ardhshme të...

Gjykatësit kushtetues në seancën e ardhshme të caktuar për 31 maj do ta shqyrtojnë nismën rreth kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së vendimit për vendosjen e...

Vidhen 2.5 milionë denarë në bankomatin e Bankës Komerciale

Në mëngjesin e sotëm rreth orës 4: 30 në Sektorin e Punëve të Brendshme të Velesit është lajmëruar se një i panjohur me forcë...

Alajdin Demiri: Kriza në Maqedoni do të zgidhjet me burgosjen e...

Kryetari i Lëvizjes Besa Billal Kasami mbrëmë në misionin Klik Plus tha se Përfundimisht Maqedonisë i duhet një redefinim për një të ardhme më...

Takimi Dehari–Bejta, ja se çka biseduan (FOTO)

Pas një periudhe të gjatë të shkëputjes së komunikimit dhe ekspozimit të kryetarit të Kërçovës, Fatmir Dehari  me BDI-në dhe funksionarët e saj, ai...

26 maji në histori, ja çfarë ndodhi

47 pes - Julius Caesar viziton Tarsin në rrugën e tij për në Pontus, ku takohet me përkrahës entuziastë, por ku sipas Ciceronit, në...

Sindikata e gazetarëve në ”Tv Telma” kërkon kthimin në punë të...

Në lidhje me zhvillimet e fundit në TV Telma, ka reaguar edhe Sindikata e pavarur e gazetarëve dhe punëtorëve medial (SPGPM), anëtarë të organizimit...

“Nderi lahet me gjak”. 40-vjeçarin shqiptar e vrau burri i mbesës

Policia italiane ka nxjerrë detaje të reja në lidhje me vrasjen e 40-vjeçarit shqiptar në Rimini. Duke cituar policinë, mediet vendase shkruajnë se vrasja ka...

Sela, referendum për rrënimin e plazheve

Kryetari i Strugës Zijadin Sela paralajmëroi referendum që qytetarët vet të vendosin se cila do të jetë e ardhmja e plazheve në qytet. Vendimi i...

Reagon TV Telma rreth zhvillimeve të fundit në këtë televizion

Pas reagimeve të shumëta rreth zhvillimeve të fundit në TV Telma, përmes një njoftimi publik, ky televizion jep disa sqarime rreth shkurtimit të stafit të...

Sërish shtyhet procesi gjyqësor për Lagjen e Trimave

Shtyhet edhe seanca e nesërme për rastin e Kumanovës. Arsyet e shtyrjes nuk janë bërë publike nga Gjykata Themelore Shkupi 1. Pavarësisht se nga...

Thaçi: Largimi i Ali Ahmetit paksa shumë i rëndë

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi në intervistën në “Rruga Drejt” flet për zhvillimet aktual, sfidat politike me Përzhinën, largimin e tij dhe Ali Ahmetit...

Sipas Gruevskit, Prokuroria Speciale sikur UDB-ja

Metodat e Prokurorisë Speciale i ngjasojnë atyre të UDB-së së vitit 1949. Ky është vetëm një nga vlerësimet e Nikolla Gruevskit për punën e...

”Telma” do të shqyrtojë mundësi për të mos i larguar të...

Udhëheqësia e ”Telma” dhe sindikata e televizionit janë marrë vesh që të shqyrtohen të gjitha mundësitë, me të cilat nuk do të kishte nevojë...

LSDM: Falja e Ivanovit duhet të anulohet tërësisht dhe kjo do...

Vendimi i presidentit maqedonas Gjorge Ivanov për faljen e 56 zyrtarëve është i paligjshëm dhe duhet të anulohet tërësisht, deklaroi zëdhënësi i LSDM-së opozitare...

Zbatohen metoda të reja të uljes së papunësisë në Maqedoni

Agjencia për punësim në Maqedoni (APM), në bashkëpunim me ekspertë nga Gjermania dhe Lituania, është duke zbatuar metoda të reja të uljes së papunësisë...

LSDM: Falja e Ivanovit duhet të anulohet tërësisht dhe kjo do...

Vendimi i presidentit maqedonas Gjorge Ivanov për faljen e 56 zyrtarëve është i paligjshëm dhe duhet të anulohet tërësisht, deklaroi zëdhënësi i LSDM-së opozitare...

RTVM-ja përplas LSDM-në me OBRM-PDUKM-në

Raporti financiar për Radio-Televizionin e Maqedonisë (RTVM) solli diskutim të ashpër në mes të deputetëve të LSDM-së dhe OBRM-PDUKM-së, transmeton Telegrafi Maqedoni. Nëse LSDM-ja e...

Projekte të përbashkëta mes Komunës së Gostivarit dhe Kërçovës

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta ka pritur në kabinetin e tij kryetarin e Komunës së Kërçovës, Fatmir Dehari, me të cilin kanë...

Plomp: Liderët politik të gjejnë zgjidhje për krizën politike në vend

Ambasadori i mbretërisë holandeze në Shkup, ëouter Plomp, beson se liderët politik do të sjellin vendime të arsyeshme politike, të pranueshme për qytetarët e...

PDSH-ja për kafe, në Çarshi të Vjetër në Shkup!

Deputetet e PDSH-se Orhan Ibrahimi dhe Bekim Fazliu, kane viztuar Çarshinë e Vjeter ne Shkup, me c'rast me aktivistete dhe anetaret e partise, kane...

Zahir Beqiri: Ibrahimi më bëri ofertë prej 1 milion eurosh që...

Sot u mbajt seanca dëgjimore ku te pandehurit Zahir Beqiri dhe vëllai i tij Imer Beqiri folën para gjykatëses, Gordana Spirovska . Zahir Beqiri tha...

Të hënën priten çmime të reja të derivateve të naftës

Në Maqedoni rregullimet vijuese të çmimeve të shitjes me pakicë do të jenë më 30 maj, të hënën. Çmimet aktuale janë pothuajse pesë dollarë për...

Faton Shabani fitoi titullin Doktor i shkencave të drejtësisë në fushën...

Në Fakultetin Juridik ,,Justiniani i Parë” i Universitetit ,,Shën Kirili dhe Metodi”, në Shkup, ligjëruesi i Fakultetit Juridik të Universitetit të Tetovës, Mr.sc. Faton...

Miratohet Plani strategjik i BPRM për periudhën 2017 – 2019

Shtyllat e aktiviteteve të Bankës popullore do të jenë përcaktimi për ruajtjen e inflacionit të ulët dhe të qëndrueshëm përmes një strategjie për ruajtjen...

Gazetarja Pshevska: A keni fytyrë, me gjeni njollë ne karrierë!

Telma' profesionale, fëmijë të operuar nga zemra, e la pa mbrojtje shëndetësor. Sfidën më të rëndë në jetë e fitova.Me pret një tjetër. A...

Shkrim botuar në Francë në vitin 1653 : Gjergj Kastrioti sipas...

Prifti, At Nicolas Caussin, ka lindur në vitin 1583 në qytetin francez të Troyes. Ndërroi jetë në 1651. Dy vite më vonë, në 1653,...

Mehmeti: Gatishmëritë deklarative të opozitës për bashkëpunim, më shumë çonë ujë...

“E dini pse është bërë e mërzitshme tema për bashkëpunimin mes partive opozitare shqiptare në Maqedoni: pse ajo u lejon të thonë diçka edhe...

Pajaziti: RDK-së po i bëhen truqe përmes portaleve

Nënkryetari i RDK-së, Binas Pajaiti përmes një reagimi ka shkruar se nuk është e vërtetë se gjoja Kryesia e RDK-së do të mbajë mbledhje...

Një delegacion nga Komuna Ejup e Turqisë vizitoi Komunën e Gostivarit

Një delegacion nga Komuna Ejup (Eyup), e Republikës së Turqisë, i kryesuar nga Ahmet Tufekçi nënkryetar i kësaj komune, qëndroi për vizitë në Komunën...

Sulmohet fizikisht personeli mjekësor në repartin e radiologjisë në Shkup

Në qendrën klinike „Nënë Tereza“ në repartin e radiologjisë, dje pasdite ka ndodhur një zënkë për shkak të shtyrjes së terminit të një pacienti,...

BERZh organizoi punëtori për kompanitë me mallra të konsumit të gjerë

Banka evropiane për rindërtim dhe zhvillim (BERZh) mbajti punëtori për mënyrat e rritjes së konkurueshmërisë dhe ndërtimin e kapaciteteve eksportuese të kompanive nga Maqedonia...

Tragjedi në Tetovë: Gjendet foshnja e vdekur

Mbrëmë në ora 1:40 në policinë e Tetovës nga Klinika është njoftuar vdekja e një foshnjeje. Tragjedia ka ndodhur në lagjen ‘Ivo Lola Ribar’, në...

Vritet në Itali një shqiptar, babai i 3 fëmijëve (Video)

Një përplasje mes bandave në Itali ka rezultuar fatale për jetën e një 45 vjeçari shqiptar, i cili humbi jetën pasi u ekzekutua me...

Kompanitë bullgare janë të interesuara të investojnë në Maqedoni

Në mbledhjen e katërt vjetore të Odës Ekonomike Maqedono-Bullgare (OEMB), u tha se gjithsej 38 kompani bullgare janë të interesuara për investime serioze në...

Përgatiten 150 tituj librash audio për personat me dëmtime në shikim

Në kuadër të projektit „400 audio libra për pesona me dëmtime në shikim“, janë promovuar sot 150 tituj të rinj, që e rrit fondin...

Ekskluzive: Gruevski po planifikon të arratiset nga Maqedonia

Ish Kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski po planifikon që këto ditë të arratiset nga Maqedonia, bëjnë të ditur burimet e KosovaPress-it duke u bazuar...

Të punësuarit në ministrinë që udhëheq Dime Spasov, nuk do të...

Të punësuarit në Ministrinë për punë dhe politika sociale (MPPS) nuk do t’i kërkojnë falje ministrit Dime Spasov, ashtu siç ai kërkoi që për...

Nimic: Nuk mund të ketë bisedime për emrin derisa Shkupi të...

Jam i pikëlluar për shkak të situatës aktuale politike në Maqedoni, por fakt është se unë nuk shoh rol konstruktiv si ndërmjetësues i KB-së...

Telekom T-Mobile gjysmën e Shkupit e la pa internet

Shfyrtëzuesit e internetit të “Telekomit” në zonën qëndrore të Shkupit nga mëngjesi deri në orë 11 e gjysmë kanë qenë pa internet, njofton Portalb. Nga...

Të punësuarit në ministrinë që udhëheq Dime Spasov, nuk do të...

Të punësuarit në Ministrinë për punë dhe politika sociale (MPPS) nuk do t’i kërkojnë falje ministrit Dime Spasov, ashtu siç ai kërkoi që për...

Sonte debat i veçantë për Maqedoninë në emisionin “Jeta në Kosovë”...

Sonte, e enjte, në ora 20:10, në RTK, shikuesit do të kenë rastin të ndjekin një debat përmbajtjesor për Maqedoninë dhe gjendjen e shqiptarëve...

Skandal në gjykimin e Çaushit, policia xhiron seancën gjyqësore!

Gjykatësja Gordana Spirovska është  tërbuar në seancën e sotme gjyqësore që zhvillohet kundër  Zahir Beqirit-Çaush, kur ka vërejtur kameramanët e MPB-së pa leje, fshehtazi...

MPB tentoi në mënyrë të paautorizuar ta inçizojë seancën “Fabrika për...

Tre pëfaqësues të Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB) me rroba civile sot në mënyrë ilegale e kanë inçizuar seancën gjyqësore “Fabrika për afera”...

Nimitc: bisedimet për emrin nuk janë të mundshme derisa Maqedonia të...

Jam i pikëlluar për shkak të situatës momentale politike në Maqedoni, por fakt është se unë nuk shoh një rrol konstruktiv për ndërmjetësuesin e...

Digjet furra e bukës në Gostivar, dëmi 15.000 euro

Dje rreth orës 19 e 30 minuta në Gostivar, zjarri ka përfshirë një furrë bukës, pronë e 39 vjeçarit B.J nga fshati Çajle. Zjarri ka...

Seanca të tre komisioneve kuvendore

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seancë do të mbajnë komisionet për financim dhe buxhet, për transport, lidhje dhe ekologji dhe Komisioni për...

BDI përkrah iniciativat e LSDM-së, vetëm kur VMRO-DPMNE e ka shumicën...

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) ka përkrahur iniciativën e LSDM-së për “impichment” (shkarkim) të “presidentit” Ivanov. Iniciativa ka marrë përkrahjen e 50 deputetëve, numër...

LD: Ivanov “avokat i OBRM-PDUKM”

Ivanov me intervistën e fundit dhënë për FAZ u vu në pozitën e “avokatit të drunjtë” të OBRM-PDUKM dhe jo vetëm që haptazi e...

LSDM: “Telma” ta rishqyrtoj vendimin për largimin e 12 gazetarëve

Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë ka reaguar në lidhje me lëshimin nga puna të 12 gazetarëve në televizionin kombëtar Tv Telma. ”LSDM është e shqetësuar...

‘Impeachment’ i Ivanov hynë në parlament

Iniciativa e LSDM-së për përgjegjësi ndaj vendimit për falje të kryetarit Gjorgje Ivanov është futur në procedurë parlamentare. Goran Sugarevski i LSDM-së shpreson se...

Si do të duhej të dukej Qeveria e ardhshme e Maqedonisë?

Pas konstatimit të dorëheqjes së ministrit për Punë të Brendshme Oliver Spasovski dhe ministres për Punë dhe Politikë Sociale, Frosina Remenska, në vend janë...

Poposki: Faljet nuk ishin pozitive

Në një intervistë për programin "Conflict Zone" ministri i Jashtëm i Maqedonisë Nikola Poposki shprehet se falja nga ana e presidentit të vendit e...

Dy femra shqiptare kapen me drogë

Dy femra nga Shqipëria janë arrestuar nga policia italiane pasi u kapën me një sasi lënde narkotike. Droga u gjet në banesën e tyre, që...

Ngritet procedurë për dispozitat e Ligjit për nëpunësit administrativ

Gjykata Kushtetuese sot ngriti procedurë për vlerësimin e kushtetutshmërisë së dispozitave të Ligjit për nëpunës administrativ, të cilat parashohin që nëpunësit e punësuar administrativ...

Poposki për Deutche Welle: Vendimi i Ivanovit për falje nuk kreu...

Rruga për në ferr është shtruar disa herë me qëllime të mira. Ky është vlerësimi i ministrit të Punëve të Jashtme Nikolla Poposki për...

Ngritet procedurë për dispozitat e Ligjit për nëpunësit administrativ

Gjykata Kushtetuese sot ngriti procedurë për vlerësimin e kushtetutshmërisë së dispozitave të Ligjit për nëpunës administrativ, të cilat parashohin që nëpunësit e punësuar administrativ...

Pjesëmarrje më e thjeshtë dhe më e lirë e kompanive në...

Byroja për prokurime publike dhe Regjistri qendror i Maqedonisë nga sot mundësojnë shërbim të ri përmes Sistemit elektronik për prokurime publike (SEPP), e cila...

Osmani: Dalja nga kriza realizohet vetëm përmes mbajtjes së zgjedhjeve dhe...

Zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani ka vlersuar se prioritet i lartë i kësaj partie është që në Maqedoni sa më shpejtë të përfundon kriza...

Familja e varfër nga Gostivari kërkon ndihmë për një shtëpi të...

Sot në Teplicë të Gostivarit me nismë të Shoqatës Humanitare Dora e Ngroht apo me angazhimin e madh dhe të palodhshëm të kryetares së...

“Ohridsky”: Ja emrat e politikanëve shqiptarë që do t’i hetojë Prokuroja...

Prokurorja special Katica Janeva, para vetes do të përballet me sfidë serioze, pikërisht atë që e pret populli i Maqedonisë, por edhe faktori ndërkombëtarë. Redaksia...

Hoti në vizitë zyrtare në Bruksel

Ministri i Financave, Avdullah Hoti, po qëndron për vizitë zyrtare në Belgjikë, ku po merr pjesë në takimin e Dialogut ekonomik dhe financiar ndërmjet...

Tronditet stafi i televizionit ‘Telma’, largohen 12 gazetarë

Dymbëdhjetë punonjës në televizionin Telma të Maqedonisë, me një vendim të udhëheqësisë, sot në mëngjes ka shpallur për punësime me tepricë. Midis tyre janë emrat...

Bilall Kasami: Lëvizja Besa Nuk financohet nga Turqit

Kryetari i Lëvizjes Besa në Maqedoni, Bilall Kasami, ka hedhur poshtë dyshimet e ngritura se subjekti i tij politik po mbështetet financiarisht nga fondet...

Presidenti Ivanov ka qenë “sektash” në fondacionin SOROS

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka qenë antarë dhe bashkëpunëtor i fondacionit SOROS në Maqedoni. Me këtë bien të gjithë teoritë e ish kryeministrit...

Zaev nëse kërkon ti tërhiqet vendimi për falje, mund të dënohet...

Lideri i opozitës maqedonase, Zoran Zaev nëse kërkon që ti tërhiqet vendimi për falje, rrezikohet që të dënohen për rastin “Global”, shkruan gazeta maqedonase...

Edhe këtë vit turistët nga Holanda ”pushtojnë” Ohrin

Ka filluar sezona e plazhit dhe ekskurzioneve në liqenet e Maqedonisë. Në Ohër këtë vit sipas vizitave deri tani dhe rezervimet për më vonë...

Funksionarët e VMRO-DPMNE-së marrin miliona euro nga SOROS, Gruevski i “shanë”?

Maqedonia vazhdon që të shokohet pas të dhënave të fundit se në Fondacionin SOROS para të mëdha kanë marrë ish shefi i diplomacisë dhe...

Japoni: Fillon takimi i liderëve të grupit G7, në fokus –...

Liderët e vendeve anëtare të Grupit të 7-të fuqive ekonomike e fillojnë sot samitin në Japoni me shqetësime lidhur me shëndetin e ekonomisë globale,...

Maqedoni, kompanitë që ‘notojnë’ në para

Bazuar në të dhënat e disponueshme portali ‘Faktor’ ka krahasuar të ardhurat financiare (nga kamata) dhe shpenzimet (për kamatë) të kompanive, aksionet e të...

Horoskopi ditor, e enjte 26 maj 2016

Dashi Gjerat mes jush dhe partnerit do ecin me se miri sot. Do i kaloni se bashku te gjitha vështirësitë qe ju kane dale dhe...

Saveski e quan Gruevskin të çmendur

Kryetari i partisë ”E majta” Zdravko Saveski e ka quajtur të çmendur ish-kryeministrin Nikolla Gruevski. Ai këtë e ka publikuar në Facebook-un e tij...

Nëna me frytin e vdekur, pas 4 ditëve pranohet në Spitalin...

Pas katër ditëve, Nazmija Dalipi nga Gostivar u shtrua për intervenim në Klinikën e Gjinekologjisë në Shkup. Lidhur me gjendjen e saj shëndetësore gjatë...

Çartet profesoresha maqedonase, kështu e ngjyros Parlamentin

Ajo sot në mëngjes u thirr për pyetje në stacionin policor “Beko” për hedhje të ngjyrave në protestat e Revolucioni laraman. Pasi ajo u thirrë...

Katica Janeva në Palermo të Italisë

Prokurorja speciale publike, Katica Janeva, në profilin e saj në Facebook ka postuar fotografi nga qëndrimi i saj në Palermo të Italisë, transmeton Telegrafi...

Edhe Zaev godet me ngjyrë Parlamentin e Maqedonisë (Video)

Edhe kryetari i LSDM-së Zoran Zaev ka gjuajtur me ngjyrë Parlamentin e Maqedonisë duke thënë se nëse aktivistët dënohen për ngjyrosje të institucioneve atëherë...

Osmani: ‘Impeachment’ i Ivanovit dhe kërkesa për interpretim autentik do të...

BDI zmbrapset nga qëndrimi për mbështetje të procedurës për ‘Impiçment’ dhe për interpretim autentik të ligjit për amnisti, transmeton Telegrafi Maqedoni. Vetëm disa orë pas...

Partitë me vlerësime të ndryshme për vendimet e Gjykatës Kushtetuese

Pas vendimit përfundimtar të Gjykatës Kushtetuese për ndërprerjen e aktiviteteve dhe veprimtarive të KSHZ-së për organizimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, partitë politike shprehin...

Protestuesit sulmojnë me ngjyrë ministrinë e Drejtësisë dhe Parlamentin

Edhe mbrëmë protestat nisën nga ora 18:00 para Prokurorisë speciale derisa hynë në ditën e 33 të protestave që për më shumë se një...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në mbarë Maqedoninë do të jetë kryesisht me vranësira mesatare, periudha të kohëpaskohshme të diellit dhe me erë jugore. Temperaturat do të lëvizin...

Memedi – Petrovskit të VMRO-së: Ju silleni sikur fashist, shqiptarët janë...

Sonte në debatin e organizuar në TV Nova mes Filip Petrovskit ish deputet i VMRO-së, Lubomir Josifovski, dhe Rexhep Memedit, anëtar i kryesisë qëndrore...

Katastrofa e Qeverisë reflektohet te rrugët e shkatërruara

Udhëheqësia kriminale e VMRO-së me vite të tëra ka menduar vetëm në korrupsion dhe transporte profitabile. Për këtë shkak tash është në panik, sepse...

Zaevi dhe Canoski i “Kosmosit” e ngyros Ministrinë (Foto)

Me “balona” shumëngjyrëshe, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, dhe lideri i partisë “Ardhmëria Evropiane”, Fiat Canoski, e kanë ngjyrosur “mirë” Ministrinë e Drejtësisë. “Kjo është...

Drejtori i VMRO-DPMNE-së: Asnjëherë nuk mund të vendoset shqiponjë në Qendër...

Një skandal tjetër po e tronditë Maqedoninë. Drejtori i Arkivit Shtetëror të Maqedonisë, Filip Petrovski kërcënohet se asnjëher simboli shqiptar “shqiponja” nuk mund të...

Ismet Ramadani: Lëvizja BESA po faktorizohet, këtë e dëshmojnë takimet me...

“Më vjen mirë që partitë opozitare shqiptare në Maqedoni po faktorizohen, siç po ndodh me Lëvizjen BESA, kurse këtë e dëshmojnë takimet me faktorin...

Alajdin Demiri: Problemi jonë janë BDI – VMRO-ja, e jo BESA...

“Pengesa për bashkëpunim dhe e keqja nuk është as Lëvizja BESA, e as Këshilli Opozitar, por problemin ne fillimisht si shqiptar e kemi me...

Bilall Kasami: Deri në vitin 2001 na e vodhën të kaluarën,...

Sonte në Click Plus të Tv 21 me autore Anita Latifi, i ftuar është lideri i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, i cili ka folur...

“Shpërthen” Bekim Murati, nuk ka viktima!

Ajo që nuk është bërë për Liqenin e Treskës për 20 vjet nga Qyteti i Shkupit do të bëhet brenda një viti nga Komuna...

A e meriton Musa Xhaferi, prap postin e zv/kryeminsitrit? (Video)

Shkup, 24 maj - Ish zv/kryeministri për implementimin e MO-së Musa Xhaferri i ftuar në intervistë në emisionin “200” në Alsat-M për herë të parë...

Maqedonisë i kanoset diktatura, Gostivari demokracisë i ndërton ura

Data 25 Maj për qytetarët e Gostivarit do të mbetet një ditë e rëndësishme. Me një ceremoni rasti, u vendos gurrëthemeli për ndërtimin e...

Çka thotë Shekerinska për kthimin e Gruevskit në postin e kryeministrit?

Zëvëndës presidentja e LSDM-së Radmilla Shekerinska përgjigjet: Ajo është krejtësisht e parëndesishme. Gruevski dhe ashtu i shtrëngoj të gjith penjët, siç i organizoj në...

“Shqipëria e Madhe”, harta e para 2 shekujve e një francezi...

Kjo është një hartë e vjetër franceze e dy shekujve më parë që dëshmon trojet shqiptare që banoheshin nga shqiptarët. Duke e krahasuar me...

Përplasje pozitë – opozitë në komisionin parlamentar për arsim

Në seancën e 37-të të komisionit parlamentar për arsim, më së paku u folpër themelimin e universitetit të ri, Damjan Gruev. Një debat i ashpër...

Ja kush është “mafiozi” shqiptar nga Maqedonia, që po blen Serbinë!...

Mafia shqiptare po e blenë Serbinë, është titulli i portalit serb “Alo”, ku shkruan se klani ndërkombëtar i mafias, i drejtuar nga një ish-operativ...

Përkujtohet ”Dita e Rinisë”, si në kohë të Jugosllavisë

Stafeta e rinisë dhe flamuri trengjyrësh i Jugosllavisë me yllin pesrrembësh, për të gjashtën herë, sot defiluan nëpër rrugët e qytetit të Koçanit. Këtë defile...

Aliu i ngratë i është betuar unitarizmit! Të lutem moj Jetë...

  Aktivisti i mirënjohur i cështjes shqiptare dhe kryetar i shoqatës të Ish të burgosurve politik në Maqedoni, Shpëtim Pollozhani, ka komentuar në lajmin e...

Në Myftininë e Tetovës Znj.Cinzia (Fatime) Cuti- Pranoi Islamin

“Atë që Allahu xh.sh. don ta shpie (në udhë të mbarë) – Ai, zemrën e atij  ia disponon për islam..” El-En’aam-125 Znj.Cinzia (Fatime) Cuti- Pranoi...

LSDM: Vendimet e Gjykatës Kushtetuese i shkruan vet Gruevski!

LSDM në një kumtesë me shkrim thotë që vendimet e Gjykatës Kushtetuese i shkruan vet Nikolla Gruevski. Ata vlerësojnë se vendimi i njëanshëm i...

Sefer Tahiri: Votimi i qeverisë së vjetër është në kundërshtim me...

Profesori universitar Sefer Tahiri vlerëson se PDSH në këtë periudhë nuk mund të ketë pasur ndonjë zig – zag në qëndrime, sepse që nga...

Nënshkruhet memorandum bashkëpunimi në mes të UEJL-së dhe Ministrisë së Drejtësisë

Ministri i Drejtësisë, Valdet Xhaferi dhe rektori i Universitetit të Evropës Juglindore, Zamir Dika sot nënshkruan memorandum për bashkëpunim. Me të mundësohet që kuadro...

Përdhunuesi grek sulmon shqiptaren, faktet që zbulohen janë tronditëse

Viktima e radhës e një përdhunuesi grek ishte një grua shqiptare. Ngjarja ka ndodhur në Maroussi të Greqisë, kur një 30 vjeçar iu hodh...

Vjedhje në një xhami në Tetovë!

Vitet e fundit, cak i vjedhjeve janë bërë edhe objektet fetare, ndërkaq mbrëmë është vjedhur xhamia në kompleksin „Arabati Baba“ në Tetovë. Sipas të dhënave...

PPS në hulumtim të projektit ”Shkupi 2014”

Komuna Qendër me kërkesë të Prokurorisë Speciale ka dorëzuar dokumente për hulumtimin e 4 lëndëve të lidhura me projektin ‘Shkupi 2014’. Prokurorja Speciale, Lençe Ristovska...

Bujqit në panikë-paralajmërime për një sezonë katastrofale

Me blerjen e çmimit prej 15 denarë për domate dhe 3 denarë për lakrën, fermerët, në vend se të përfitojnë, hyjnë në humbje. Ata...

Gruevski: Disa OJQ kanë sjellje sektariane

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski i konsideron si OJQ sektariane, disa organizata të cilat financohen kryesisht nga fondacioni SOROS dhe disa burime të huaj. Ai thekson se...

Drejtorët dhe zëvendës drejtorët e Departamenteve të Lëvizjes BESA (FOTO)

“Të nderuar përfaqësues të medieve, sot jam para jush për të prezantuar drejtorët e departamenteve të Lëvizjes BESA, të cilët do të jenë monitorues...

Gruevski: OJQ-të e financuara nga Soros po sillen si sekte

OJQ-të që janë të financuara kryesisht nga firmat e Soros dhe disa burimeve të huaja, kanë vazhdimësi në punën e tyre edhe kur ka...

OPINIONE