20.7 C
Skopje
Monday, March 25, 2019

Maqedoni

Mendjemadhësia e ministrit Kuçi dhe idiotizmi i një “aristokrati”

Ministri i ri i Ekonomisë Driton Kuçi sot duke vizituar Çarshinë e vjetër në Shkup as që e ka shikuar me sy një të ngratë...

Protestat shpërthejnë edhe në Kumanovë (FOTO)

Protestave kundër Ivanovit sot i janë bashkur edhe qytetarët e Kumanovës. Protestuesit në Kumanovë, kanë protestuar kundër vendimit të presidentit Ivanov për të falur politikanët...

Vanhaute: Pse vetëm 4 parti thirren në bisedime

Ndërmjetësi i mëparshëm në bisedime, Piter Vanhoutte, u paraqit në rrjetin social Twiter, duke shprehur habinë e tij se pse nuk janë ftuar në...

Koha të përballemi me diktatorin e vogël të Maqedonisë

Teksa maqedonasit dalin në rrugë për të protestuar kundër regjimit të tyre autokratik dhe të korruptuar, komuniteti ndërkombëtar duhet të ushtrojë presion edhe nga...

Afrim Gashi nga Lëvizja BESA: Maqedonisë as era shtet nuk i...

Sekretari i përgjithshëm i partisë Besa në Maqedoni, Afrim Gashi është i ftuar në Zona B të Klan Kosovës. Ai ka thënë se Maqedonia ka...

Ivanovi tërheq vendimin për falje të politikanëve?

Presidenti Gjorge Ivanov vendosi të tërheq vendimin e tij skandaloz për faljen e politikanëve, i vetëdijshëm se ai bëri precedent që nuk ka të...

Rrahje si në filma, sulmohen truprojat e Mijalkovit

Një pjesë e truprojave të ish-drejtorit të DSK-së, Sasho Mijalkov ishte i përfshirë në incidentin e të shtunës në mbrëmje. Buletini i MPB-së e konfirmon...

Ja si hakmerren protetuesit ndaj projektit “Shkupi 2014” (FOTO)

Monumenti, luftëtari mbi kalë dhe fontana me luanë më nuk janë të njejtë, pasi në fontana mbulohet nga shkuma, dhe luanët u lyen me...

Anëtarët dhe kryesia e Unitetit dhe BESA sonte në protestë (FOTO)

Anëtarët e kryesisë së Lëvizjes Uniteti dhe Lëvizjes BESA kanë dal sonte në protestën e shoqërisë civile “Protestoj”. Në mesin e tyre shihet nënkryetari...

Filloi protesta në Shkup (FOTO)

Shkupi me një tjetër protestë të madhe qytetare kundër regjimit. Para Prokurorisë Speciale Publike janë mbledhur një grup i madh i qytetarëve. Pritet një tubim...

LSDM-ja do të konsultohet për takimin e liderëve në Vjenë

Siç dihet, të premten mbahet takim i liderëve të partive nënshkruese të marrëveshjes së Përzhinos në Vjenë, ndërkaq ftesat tashmë janë dërguar te katër...

MPB: Ende nuk është verifikuar lista zgjedhore

Siç bën të ditur MPB-ja, në KSHZ është dorëzuar një listë zgjedhore për nevojat e saj, e nënshkruar nga zv. ministri plotësues, Mitko Çavkov,...

Ziadin Sela: Jemi për bashkëpunim të vërtetë, jo vetëm deklarativ

Edhe pse nuk ishte i pranishëm në takimin e partive opozitare të thirrur nga RDK-ja e Fadil Zendelit, kryetari i LR-PDSH-së, Ziadin Sela, i...

KSHZ: Më 25 prill shpallet lista zgjedhore

Komisioni Shtetëror Zgjedhor e ka publikuar orarin e aktiviteteve në prag të zgjedhjeve të parakohshme të 5 qershorit, transmeton Telegrafi Maqedoni. Lista përfundimtare zgjedhore, sipas...

Fetai i shkruan Ivanovit: Përveç që keni vepruar kundër ligjit, edhe...

Tre prokurorët e falur nga Prokuroria Speciale e Maqedonisë i dërguan letër presidentit Gjorge Ivanov, ku kërkojnë shfuqizimin e vendimit, raporton Alsat-M. Fatime Fetai, Lile...

VMRO-DPMNE konfirmon pjesëmarrjen në takimin e Vjenës

Një delegacion i VMRO-DPMNE do të merr pjesë në takimin e liderëve të katër partive më të mëdha nga Maqedonia për dalje nga kriza,...

BE: Han dëshiron sa më shpejt të takohet me liderët politikë...

Maja Kocijaçiq, zëdhënësja e eurokomisarit për negociata për zgjerim Johanes Han, theksoi për MIA se komisari dëshiron të takohet me të katër liderët politikë...

Prej sonte shtrenjtohen derivatet e naftës

Komisioni Rregullator për Energjetikë vendosi sot të shtrenjtojë derivatet e naftës në Maqedoni. Benzinat shtrenjtohen për gjysmë denar dhe për një denar përderisa çmimi...

ASHAM: Vendimi i kryetarit Ivanov ka thelluar krizën politike

Kryesia e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë (ASHAM) përmes një deklarate shpreh shqetësimin e saj për gjendjen në Maqedoni dhe i fton...

Vazhdojnë përpjekjet për revitalizimin e Çarshisë së Shkupit

Ministri i Ekonomisë Driton Kuçi bashkë me zyrtarët e Komunës së Çairit sot vizituan Çarshinë e Shkupit për të parë nga afër vendosjen e...

Policia maqedonase arreston një shqiptar

Dje në orën 11 e 45 min në afërsi të kufirit midis Maqedonisë dhe Shqipërisë, zyrtarët policor në kufi, gjatë kryerjes së patrullimit kanë...

Hadi Osmani: Urime, urime…, “Lajm”!

"Lajm"-i çdo herë gjen rrugën e vet dhe arin deri tek qytetari. Edhe në kohë luftërash e krizash, në çdo vend të botës s'ka...

Ahmeti takon Ambasadorin Holandez: Kriza tejkalon kufijtë e Maqedonisë

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti ka pritir sot në selinë e BDIsë në Tetovë Ambasadorin holandez në Maqedoni, z. Wouter...

“Lajm” zbulon emrin e “politikanit” nga Maqedonia që u arrestua me...

Gazeta "Lajm" ka zbuluar identitetin e politikanit nga Maqedonia që është arrestuar nga policia serbe në vendkalimin kufitar Tabanoc, me 100 mijë euro dhe...

Ademi takon euroambasadorin Aivo Orav

Sot zëvendëskryeministri i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë përgjegjës për Çështje Evropiane, Arbër Ademi realizoi takimin e parë me shefin e Delegacionit të Bashkimit...

Një nënshtetas shqiptar ilegalisht është futur në Maqedoni

Dje në orën 11 e 45 min në afërsi të kufirit midis Maqedonisë dhe Shqipërisë, zyrtarët policor në kufi, gjatë kryerjes së patrullimit kanë...

Karl Bild: Shqetësuese janë ngjarjet e fundit politike në Maqedoni

Shqetësimin për zhvillimin e ngjarjeve në Maqedoni e shprehu edhe Karl Bild, ish kryeministri suedez dhe ministër i punëve të jashtme, transmeton TetovaSot. “Zhvillimi i...

SHGM-ja dënon sulmet e fundit ndaj gazetarëve

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë ka dënuar ashpër sulmin e një grupi demonstratësh ndaj redaksisë së ”Radio Maqedonia e Lirë” në Shkup, duke kërkuar...

Në një shtëpi në Shkup vidhet një pistoletë

Nga një kryerës i panjohur është vjedhur një pistoletë e kalibrit nëntë milimetra në një shtëpi në Shkup, transmeton TetovaSot. Pronari N.Sh.(33), i cili e...

Prokurorët nga Prokuroria Speciale i shkruan Ivanovit: Na futet në lojëra...

Tre prokuror special, Fatime Fetai, Gavril Bubevski dhe Lile Stefanova në letra të ndara të dërguara deri te presidenti Ivanov, treguan se vendimi për...

Shilegov: Me një Fatime nuk po ia dalin, tash paska dy?!

Zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov ironizoi me ngutjen e presidentit Ivanov për faljen e Fatime Fetai nga Gostivari, transmeton TetovaSot. Sipas tij, presidenti Ivanov nuk...

Borissov: Nuk flas me Gruevskin dhe i kam anashkaluar të gjitha...

Nuk dua ta shoh Nikolla Gruevskin, as edhe një ditë të mirë të tregojë, i kam shmangur të gjitha takimet me të, nuk më...

Katër liderët politik do të takohen të premten në Vjenë

Bashkësia ndërkombëtare për ditën e premte në Vjenë po planifikon një takim të liderëve të katër partive më të mëdha politike nga Maqedonia, transmeton...

Thaçi realizoi takim me Ambasadorin Wouter Plomp

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, z.Menduh Thaçi sot në selinë e partisë realizoi takim me Ambasadorin e Mbretërisë së Holandës në vend, Wouter Plomp. Në...

Ndërpritet procedura gjyqësore ndaj Zaevit për ‘Mitëmarrje’, është falur nga Ivanov

Gjykata Penale në Shkup, ka miratuar një vendim për ndalimin e gjykimit për rastin “Mitëmarrje”, i cili për ryshfet akuzohet kreu i opozitës Zoran...

Ja çka thotë Sela për protestat e shqiptarëve

Protestat shqiptare kanë shumë më tepër gjëra për të protestuar, se për atë që proteston sektori civil. Kjo do të jetë protestë për të...

Ja çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni

Nga mesnata çmimet e derivates së naftës do të ndryshojnë, transmeton Telegrafi Maqedoni. Sipas vendimit të sotshëm Komisioni Rregullator për Energjetikë, benzina shtrenjtohet për gjysmë...

Server: Është e mundshme që të sanksionohen politikanët maqedonas

Ish diplomati amerikan Daniel Server theksoi se është e mundshme që të sanksionohen politikanët maqedonas pas vendimit për falje nga presidenti Ivanov, transmeton TetovaSot. Vendimi...

Gazetarëve bullgar i ndalohet hyrja në Maqedoni

Gazetarëve bullgar iu është ndaluar hyrja në Maqedoni. Bëhet fjalë për tre gazetar të 24 Casa, 168 Casa dhe Bullgaria Sot, transmeton TetovaSot. Ata kanë...

Ja huq kryetari Ivanov! Amneston një Fatime Fetai tjetër!

Një Fatime Fetai është amnistuar, por jo Fatime Fetai nga Prokuroria Speciale Publike. Nga shpejtësia për të kryer punë Ivanov ka ngatërruar personat, njofton...

Senzancionale/ Spasovski ka dhënë urdhër të arrestohet Gruevski!

Këtë informacion bombastik e ka publikuar gazetari i afërt me qeverinë e VMRO-së dhe BDI-së, Milenko Nedelkovski nëpërmjet portalit të tij Dudinka.mk. Sipas Nedelkovskit,...

Grekët në përkrahje të protestave të Zoran Zaevit në Manastir

Marvakis Atanasios, 54 vjeçar nga Selaniku është njëri prej personave më të rregullt në protestat që i organizon lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në...

Shpend Ahmeti: Ja si na sulmuan huliganët dje në Maqedoni

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka zbuluar detaje rreth sulmit të djeshëm që i ka ndodhur në Maqedoni. Ja shkrimi i plotë i tij: Të gjithë...

Partitë opozitare shqiptare pa PDSH dhe LR-PDSH: Përkrahim protestat kundër presidentit...

BESA, PPD, UNITETI dhe RDK e Fadil Zendelit, pa PDSH-në, RDK-në e Vesel Memedit dhe Lëvizjen për Reforma në PDSH sot me një deklaratë...

A do jetë Gruevski, kryeministër? Ja si përgjigjet Georgievski

Në intervistën dhënë për “Utrinski vesnik”, lideri i VMRO-Popullores Lupço Georgievski është përgjigjur edhe në pyetjen nëse Nikolla Gruevski mund të jetë përsëri kryeministër. Kjo...

Pritet që të merren në pyetje 11 të dyshuarit nga rasti...

Gjykata Penale në Shkup duhet që të informoje se kur do t`i marr në pyetje njëmbëdhjetë të dyshuarit nga lënda “Transportuesi” të publikuar nga...

Fillon takimi i partive opozitare me ftesë të RDK-së

Takimi i iniciuar nga Rilindja Demokratike Kombëtare, ka filluar në hapësirat e Hotel “Aleksandar Palace”, raporton Portalb. Në takim janë përfaqësuesit e RDK-së, Lëvizjes Besa,...

Kundër-protestuesit më nuk do të protestojnë

Lëvizja Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë, më nuk do të protestojë përpara selisë së LSDM-së, njofton Portalb. Nga lëvizja, thonë që protestën e ndalojnë sepse qëllimi...

Lidhja Demokratike: Nuk guxon që të ketë ndarje në menaxhmentin e...

Lidhja Demokratike vlerëson se Qeveria nuk mund që të sjell vendime kadrovike në MPB dhe Ministrinë e punës dhe politikës sociale ndërsa të njëjtat...

99 mijë euro dhe 47 pako ari i kapen një politikani...

Zyrtarët doganor në hyrje të Serbisë, gjatë kontrollit doganor ndaj një nënshtetasi të Maqedonisë i cili ka vozitur veturën e tipit “Folksvagen Pasat” me...

Shpend Ahmeti tregon kush i ka fajet për gjendjen e shqiptarëve...

Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, duke u nisë nga incidenti që ndodhi në ndeshjen Vardar-Shkënidja, ka bë një vlerësim të tij lidhur...

VMRO-DPMNE tregon “trimëri” pas faljes nga presidenti

Lideri i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski deklaroi: Duam të tregojmë këtë. E para, edhe njëherë fuqishëm të distancohemi nga vendimi i presidentit,qëndrimi i tij nuk është në...

Moti sot!

Sot në territorin e Maqedonisë do të mbizotëroj mot me diell dhe i ngrohtë me temperatura thuajse verore. Gjatë paradites temperaturat do të lëvizin...

Në rritje numri i aksidenteve në Shkup

Policia e komunikacionit në rajonin e SPB-së Shkup për uikend ka kryer kontroll të gjithsej 33 aksidenteve, në dy prej të cilave me lëndime...

Protestat civile kundër Ivanovit zgjerohen në mbarë Maqedoninë

Protestat e shoqërisë civile kundër presidentit Gjorge Ivanov, i cili më 12 prill solli vendim për faljen e gjithë politikanëve dhe bashkëpunëtorëve të tyre...

Po kërkohen organizatorët që tentuan të fusin refugjatët në mënyrë të...

Një britanike është arrestuar nga policia greke së bashku me 16 aktivist të huaj nën dyshimet se kanë nxitur tentimin e refugjatëve nga Idomeni...

RDK të premten në protesta në mbrojtje të Prokurorisë Speciale

Sundimi i ligjit në vend është shndërruar në mision gjithpërfshirës për popullatën e vendit. Ky mision është shndërruar në mision i shenjtë sepse mungesa...

Vetëvrasje në Kumanovë, zbulohet identiteti i personit

Vetëvrasje e ka tronditur sot Kumanovën. Rreth orës 8 e 20 minuta, disa qytetarë kanë ifnormuar policinë se para një ndërtese, në rugën “Dimitrije...

Shkup, gjendet metal i ndryshkur brenda bukës (Foto)

Dëshmitare se buka që bleu kishte send metalik të ndryshkur brenda në buk, është vet klientja shkupjane, transmeton Telegrafi Maqedoni. ‘E mora bukën për ta...

Kambovski e mëson presidentin Ivanov: Drejtoju Konventës Evropiane për ta zhbërë...

Akademik Vlado Kambovski e ftoi presidentin Ivanov që ta lexoje Konventën Evropiane për të drejtat dhe liritë e njeriut dhe të ndaloj që të...

LR-PDSH të premten organizon protestë në Shkup

Lëvizja për Reforma – Partia Demokratike Shqiptare përmes një komunikate ka bërë thirrje për protestë gjithëpopullore me moton “Ndal këtij sistemi…” që do të...

Demolohet zyra e presidentit Ivanov në Tetovë (Foto)

Persona të pa identifikuar mbrëmë kanë thyer zyrën e presidentit Ivanov në Tetovë. Siç shihet në disa fotografi që ka siguruar portali TetovaSot janë...

Spasovski: Në mënyrë të paligjshme i kanë hequr përgjegjësitë e mia!

Kam lëshuar një urdhër në të cilin kam sugjeruar se kushdo që e shkel ligjin dhe parimin e hierarkisë në Ministrinë e Brendshme –...

Vendimi i Ivanovit, vazhdojnë protestat sot

Vendimi i presidentit të vendit, Gjorgje Ivanov, për amnisti të 56 figurave politike që janë nën hetim, të akuzuar për korrupsion dhe mashtrime, shkaktoi...

LR-PDSH nis me protesta, të premten thirrje për protestë gjithëpopullore

LR-PDSH përmes një komunikate për të premten ka bërë thirrje për protestë gjithëpopullore me moton “Ndal këtij sistemi…” që do të mbahet në Shkup. Kjo...

Pavllovski: Gruevski të kërkojë avokat të mirë

Koha nuk punon për ish shkëlqesinë Nikolla Gruevski. Pas një pjesë të shkurtër të biznes lajmit të gazetës së shquar aziatike “Straight Times”, që...

Shpend Ahmeti: Ja si na sulmuan dje në Maqedon

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka zbuluar detaje rreth sulmit të djeshëm që i ka ndodhur në Maqedoni. Lajmi.net dje ka raportuar për këtë rast, ndërsa...

Debat me temë “Mediat dhe shoqëria civile”, në organizim të BDI-së

Bashkimi Demokratik për Integrim sot do të organizojë debat në temë: “Mediat dhe shoqëria civile”. Ky debat organizohet në kuadër të aktiviteteve që janë të parapara...

LR-PDSH, të premten, nis me protesta

LR-PDSH përmes një komunikate për të premten ka bërë thirrje për protestë gjithëpopullore me moton “Ndal këtij sistemi…” që do të mbahet në Shkup. Kjo...

Osmani konfirmon se BDI beson qe Rusia është e fuqishme

Zëdhënësi i Bashkimit Demokrati për Integrim, Bujar Osmani, në profilin e tij zyrtar në rrjetin social Facebook, sqaron se si dikur në vitin 2001...

Pse po heshtet për videon e publikuar për sulmin në Goshincë

MPB por edhe media të tjera nuk kanë reaguar dhe trajtuar një video të publikuar nga portali Ohridsky, përmes së cilës pretendohet se ishte...

BDI reagon ndaj BESËS përmes Bujar Osmanit, u prekën në “tel”...

Thonë se Rinia dhe studentët janë forca e ndryshimeve të mëdha shoqërore. Dhe del se kjo është më se e vërtetë, pasi aksioni i...

Vanhaute pyet Qeverinë: Sa kohë ju duhet që ta pranoni mesazhin...

Ndërmjetësi belg në bisedimet mes partive politike, Piter Vanhaute në rrjetin social twitter ka shkuar se protestat do të vazhdojnë, ndërsa ka pyetur Qeverisë...

Thaçi nga Manastiri: PDSH garanton amnisti për të gjithë të burgosurit...

Kryetari i Partise Demokratike Shqiptare (PDSH) Menduh Thaçi, në Manastir para me shume qytetareve shqiptarë ka folur për platformën politike të partisë së tij...

Pse Bujar Osmani i BDI-së po e përmend Rusinë?!

Zëdhënësi i Bashkimit Demokrati për Integrim, Bujar Osmani, në profilin e tij zyrtar në rrjetin social Facebook, sqaron se si dikur në vitin 2001...

Osmani: Godet ashpër Lëvizjen Besa, ja çfarë thotë

Zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani ka goditur ashpër Lëvzijen Besa, duke i quajtur naivitete idet e tyre për ridefnim të shtetit në presskoferneca dhe...

Bokojani: Greqine po e pret nje presion serioz rreth pranimit te...

Ish shefja e diplomacisë greke, Dora Bakojane, paralajmëroi se Greqinë e presin presione serioze rreth pranimit të Maqedonisë në NATO në samitin e ardhshëm...

Milenko: Amerika kishte plan për të burgosur Gruevskin

Gazetari Milenko Nedelkovski nëpërmjet portalit të tij Dudinka.mk që e transmeton Telegrafi Maqedoni, ka shkruar se SHBA-të bashkë me ambasadën e BE-së në Maqedoni,...

Bakojani: Greqinë po e pret një presion serioz rreth pranimit të...

Ish shefja e diplomacisë greke, Dora Bakojane, paralajmëroi se Greqinë e presin presione serioze rreth pranimit të Maqedonisë në NATO në samitin e ardhshëm...

Shkaku i neglizhencës së BDIsë, konkursi i Akademisë së Prokurorëve mund...

Akademia për Gjykatës dhe Prokurorë Publik në Shkup “Pavell Shatev”, ka mbyllur dyertë për kandidatët shqiptarë. Kjo dëshmohet në konkursin e fundit për tu...

Strugë, shkolla e parë në Koroshisht e lënë në harresë

Shkolla e parë në gjuhën shqipe në fshatin Korroshishtë të Strugës e ndërtuar në vitin 1946 është harruar tërësisht nga shteti. Kompetentët shprehen se...

Incident në ndeshjen në Shkup, “Komitët” sulmojnë kryesinë e Shkëndijës

Është zhvilluar mes tenisoneve të shumta pjesa e parë e derbit mes Vardarit dhe Shkëndijës. Pas golit të barazimit nga ana e Alimit në...

Ndotja e Tetovës – Ministri ri i ekologjisë pa ide për...

Ministri i ri i Ekologjisë i Maqedonisë Bashkim Ameti nuk ka ndonjë qëndrim se si do të zgjidh problemin me ndotësin më të madh...

Koxias: Maqedonia shpesh herë e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare rreth...

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Koxias, kritikoi se Maqedonia disa herë e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare gjatë menaxhimit me krizën e refugjatëve dhe...

Shpallet “lista e zezë” deputetëve të BDI-së: S’ka mandat të tretë

Pasi u shpallën zgjedhjet me 5 qershor Bashkimi Demokratik për Integrim do të nis një reformë të thellë në përpilimin e listave për deputet....

Bild: Zhvillimet në Maqedoni shqetësuese

Funksionarë të ndryshëm evropianë vazhdojnë të alarmojnë Maqedoninë për rrezikun nga humbja e perspektivës euro-atlantike. Së fundmi ka reaguar edhe ish kryeministri i Suedisë...

Talevski refuzon faljen nga Ivanovi

Kryetari i Manastirit Vlladimir Taleski kërkoi nga Presidenti Gjorge Ivanov që ta pezullojë faljen për të. Në letrën e hapur, ai shprehet se nuk...

Ministri ri i ekologjisë pa ide për “Jugohromin”

Ministri i ri i ekologjisë Bashkim Ameti nuk ka ndonjë qëndrim se si do të zgjidh problemin me ndotësin më të madh të ajrit...

Prokuroria Themelore Publike paditi Ndërmarrjen Publike për Higjienë në Tetovë

Prokuroria Themelore Publike në Tetovë deri te Gjykata Themelore në Tetovë dërgoi  një padi penale kundër NKP Tetovë dhe personit përgjegjës në firmë, për...

Kriza në Maqedoni, qytetarët i tërheqin parat nga bankat

Kriza në Maqedoni ka shkaktuar panik te qytetarët ku ata dyshojnë se mund të ndodh një situatë e njetë si në Greqi ku parat...

KSHZ: 26 maj finalizohet lista zgjedhore

KSHZ-ja duhet të ketë gati listën përfundimtare të zgjedhësve më së voni deri në 26 maj. Kjo nënkupton që këtij institucioni i kanë mbetur...

Bild: Zhvillimet në Maqedoni shqetësuese

Funksionarë të ndryshëm evropianë vazhdojnë të alarmojnë Maqedoninë për rrezikun nga humbja e perspektivës euro-atlantike. Së fundmi ka reaguar edhe ish kryeministri i Suedisë...

VMRO-DPMNE: Qytetarët nuk duan demolim dhe skenare ukrainase

LSDM më në fund pranoi se demolimi, sulmet fizike dhe shkatërrimi i përmendoreve janë qëllimi i vetëm i Zoran Zaev që të ikë nga...

Përkrahje nga New York-u dhe Washington-i për protestat në Maqedoni

Pasi qytetarët nga Shkupi, Manastiri dhe Strumica, u ngritën në protesta masive kundër vendimit të Ivanov për falje të politikanëve, shtetasit e Maqedonisë që...

LSDM: Kot e ka Mijallkov dhe Gruevski, mburojën e kryetarit Ivanov...

Sasho Mijallkov, si dhe kushëriri i tij Nikolla Gruevski, nuk mund të mbrohen pas kabinës së kryetarit Ivanov, ka reaguar LSDM-ja, transmeton Telegrafi Maqedoni. “Nën...

Ohër: Denoncime penale ndaj 2 drejtorëve të spitali

Për shkak të ekzistimit të dyshimeve për kryerjen e veprave penale ‘keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe autorizimeve’ (blerje mobiliesh në vlerë prej 160 mijë...

Remenski s’e ka ndermend t’i respektojë vendimet e jashtëligjshme të qeverisë

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Frosina Remenski, nepermjet nje postimi ne facebook ka para;ajmeruar se nuk e ka ndermend t`i respektojë vendimet e...

Personi i parë që kaloi me letërnjoftim kufirin Maqedoni-Kosovë

Zbatimi i Marrëveshjes për kalimin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë pa pasur nevojë për pasaportë, ka nisur në pikën kufitare të Hanit të...

Vuçiq thotë se situata në Maqedoni, rrezik për stabilitetin në rajon

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq është shprehur i shqetësuar për situatën në Maqedoni, e cila sipas tij mund të reflektohet në stabilitetin e gjithë rajonit....

Rekomandime për shkak të temperaturave të larta në ditët në vazhdim

​Për shkak të paralajmërimit për temperatura më të larta për këtë periudhë të vitit Ministria e Shëndetësisë sugjeron qytetarët, duke pasur parasysh ekspozimin e...

Tetovë: Qytetarët me ankesa ndaj komunës

Mungesë kanalizimi, rrugë me gropa, mbeturina nëpër rrugë, dhënie të lejeve të dyshimta të ndërtimit, këto janë vetëm disa nga dhjetëra ankesat e qytetarëve...

Heshtje nga Qeveria pas porosisë së eurokomisarit Han

Heshtje nga Qeveria pas porosisë së eurokomisarit për zgjerim Johanes Han– se nuk do të pranohet Qeveria e re ndërkombëtarisht, nëse nuk krijohen kushte...

Ndërtohet një Kryq për maqedonasit e vrarë në Smilkovcë

Me 12 prill u bënë katër vite nga masakra në Liqenin e Smilkovcit që e tronditi Maqedoninë. Familjet e djelmoshave të vrarë, Kire, Filip,...

Ndërprerje dymujore e qarkullimit linjës së trenave Shkup-Beograd dhe anasjelltas

Numri internacional i trenave 335/334 dhe 337/336 në relacionin Beograd – Shkup dhe anasjelltas, nga nesër (18 prill) deri më 18 qershor 2016 nuk...

Bozhinovski informatë shokuese për vrasjen në Smilkovc

Gazetari dhe pronari i portalit „Burevesnik“, Zoran Bozhinovski në profilin e tij në Facebook, ka postuar detaje të reja për rastin e Liqenit të...

Zaev me letër të dytë njofton Ivanovin se nuk pranon faljen

Lideri i opozitës maqedonase Zoran Zaev, i dërgoi letër për herë të dytë presidentit Gjorgje Ivanov, ku thekson se as që kërkon e as...

Hyn në fuqi marrëveshja për udhëtim me letërnjoftime të shtetasve të...

Maqedonia dhe Kosova sot do ta shënojnë hyrjen zyrtare në fuqi të marërveshjes ndërshtetërore të qeverive përkatëse për kushtet për udhëtim të shtetasve të...

Dy muaj ndërprerje në komunikacionin e trenave në linjën Shkup-Beograd

Trenat ndërkombëtarë numër 335/334 dhe 337/336 në relacionin Beograd Shkup dhe anasjelltas, prej nesër (18 prill) deri më 18 qershor 2016 nuk do të...

Shkupi, një histori ilire

Cila është historia e vërtetë e Shkupit? Si po manipulohet ajo dhe çfarë fshihet në kalanë e këtij qyteti? Çfarë kanë thënë autorët antikë për...

Fuere: Nëse protestuesit janë për ju huliganë, jemi krenarë që jemi...

Diplomatët europian kanë lëshuar fjalorin diplomatik dhe tani udhëheqësve tanë po u drejtohen me fjalorin më të thjeshtë dhe në mënyrë më të drejtpërdrejtë....

Pollozhani: Diktaturat rrëzohen në rrugë, shqiptarët t’i përkrahin protestat

Shpëtim Pollozhani: E kanë thënë shumë të tjerë, po e ripërsëris edhe njëherë, asnjë diktaturë nuk rrëzohet në Parlament. Diktaturat rrëzohen në betejën e rrugës....

Qarkullimi me letërnjoftime Kosovë-Maqedoni ka nisur nga mesnata

  (E plotësuar) - Nga mesnata ka hyrë në fuqi qarkullimi me letërnjoftime biometrike mes Kosovës dhe Maqedonisë. Zyrtarët e venkalime kufitare Bllacë dhe Jazhincë i...

Lëvizja BESA: I mbështesim protestat e shoqërisë civile kundër regjimit

Lëvizja BESA ka vendosur që do t’i mbështesë protestat të cilat po zhvillohen në Shkup, për shkak të vendimit të fundit të Presidentit Gjorge...

BESA në Tetovë: VMRO+BDI=RUSI!

Mbrëmë (e shtunë), Rinia e Lëvizja BESA - Tetovë, e ka realizuar një aksion të gjerë nepër Tetovë me mbishkrimin: VMRO + BDI =...

Protestuesit në Manastir hynë në shtëpinë e kryetarit të komunës

Protestuesit në Manastir sonte protestuan kundër vendimit të presidentit Ivanov, duke kërkuar edhe dorëheqejn e kryetarit të komunës së Manastirit Vlladimir Telefskit. Siç mësohet...

Nesër protesta para Ambasadës së Maqedonisë në Uashington

Pas vendimit të Ivanovit për të falë politikanë ka ngritur në protesta masive qytetarët në Shkup, Manastir, Strumicë, dhe për nesër në ora 12...

Përfundoi nata e pestë e protestave, pa incidente (FOTO)

Ka përfunduar protesta e rrjetit të organizatave civile kundër presidentit Ivanov dhe kundër mbajtjes së zgjedhjeve më 5 qershor. Protestuesit edhe sot në ditën...

Gruevski e quan patriot Ivanovin, ndërsa Zaevin kriminel

  Lideri i VMRO DPMNE Nikolla Gruevski në intervistën për televizionin Kanal5 ka komentuar zhvillimet e fundit të thellimit të krizës politike, duke fajësuar opozitën. Ai...

Ahmeti sërish në piknik me ministrat e tij (FOTO)

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti sërish është shfaqur me ministrat e rinj nën një ambient të panjohur nën hijen e një peme të një...

Ermira ‘rrëfehet’ para Shukit (Video)

Ermira Mehmeti flet për herë të parë pas lajmit për përgjimet, femrat në Maqedoni, femrat shqiptare në përgjithësi? Për Mono e Bigaminë, moshën ideale...

Publikohen afatet që duhet t’i respektojë KSHZ

Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) në seancën e sotme ka publikuar afatet që duhet ti respektojë në kuadër të organizimit të zgjedhjeve më 5 qershor....

Vajza e komandantit nga Kumanova i reagon Musa Xhaferit

Shqiptarët nuk janë pak dhe ne jemi kudo të të tregojm ty që do e kryejm obligim tanë që ti bashkojm tokat tona. Kombi...

Zekolli: Për ndryshime, ndërkombëtarët BDI-në duhet ta trajtojnë njësoj sikurse edhe...

Ambasadori Arsim Zekolli, në profilin e tij në facebook, ka shpalosur vlerësimin e tij për zgjidhjen e kirzës së thellë politike në Maqedoni, lidhur...

Hoxha: Prej nesër në Kosovë, vetëm me letërnjoftime

Muhamet Hoxha, zyrtar i BDI-së informoi se prej nesër qytetarët e Maqedonisë do të kanë mundësi që në Kosovë të shkojnë vetëm me letërnjoftim,...

Mijalkov ndjehet i pafajshëm, kërkon që presidenti të mos e fal

Ish drejtori i DSK-së, Sasho Mijalkov e ftoi presidentin e shtetit, Gjorgje Ivanov që t`i tërheq vendimet për ndërprerjen e procedurave penale që kanë...

Ekspertët: Vendimi i Ivanovit rrezikon integrimet

Ekspertët vlerësojnë se kërcënimet e ndërkombëtarëve për izolimin e vendit, liderët politik duhet ti marrin si porosi të qartë se zhvillimet e fundit mund...

BDI: DO marrim pjesë në zgjedhjet e qershorit

BDI mbron vendimin e KSHZ-së që zgjedhjet të mbahen më 5 qershor. Zëdhënësi i kësaj partie, Bujar Osmani thotë se vlerësimi i KSHZ-së dhe...

Pse duhet të protestojnë shqiptarët?

Pse duhet te protestojne SHQIPTARET? Shqiptaret dhe te gjithe qytetaret masoviskishte duhet perkrahur dhe duhet protestuar per rrezimin e ketij regjimi fahizoid!!! Nese dilni te protestoni...

Spasovski, KSHZ-së: S’kanë përfunduar kontrollet në Listën Zgjedhore

Ministri i Punëve të Brendshme (MPB) Oliver Spasovski i ka shkruar Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) duke i thënë se ende nuk është vepruar sipas...

Veljanoski fton ndërkombëtarët t’i monitorjnë zgjedhjet

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Trajko Veljanoski ka dërguar ftesa deri te kryetari i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, Illka Kanerva, kryetari i...

Eurokomisari Han: Partitë të kthehen në tryezën negociuese

Eurokomisari për zgjerim Johanes Han ka bërë thirrje, që të gjitha partitë të kthehen në tryezën negociuese dhe në rrugën drejt eurointegrimeve. Nëse nuk punojnë...

RDK-ja e Zendelit fton opozitën shqiptare në takim koordinues

RDK-ja e Fadil Zendelit fton partitë opozitare shqiptare në një takim koordinues ditën e hënë, me 18 prill në ora 11 në Shkup, transmeton...

Kiracovski: Ivanovi të ikë pasi që po keqpërdor funksionin e presidentit...

Aleksandar Kiracovski nga LSDM-ja kërkon që presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov të ikë nga funksioni përmes të cilit po e mbron Nikolla...

Mediat e huaja: Maqedonia po kalon në krizën më të thellë...

“Maqedonia është futur në ditën e katërt të protestave pas vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov për të falur dhjetëra politikanë, mes tyre edhe ish...

RDK e Vesel Memedit: Po keqpërdoret dhe manipulohet emri i partisë

Përmes një emaili me adresën zyrtare të RDK thuhet se manipulues që thirren në emër të RDK-së po keqpërdorin këtë parti. “Për këtë manipulim tanimë...

Vuçiq për Maqedoninë: I dëshirojmë paqe popullit vëlla

Gazeta serbe ”Blic” citon kryeministrin serb Aleksandar Vuçiq të ketë shprehur dëshirën e qeverisë serbe që kriza politike e tanishme në Maqedoni të zgjidhet sa...

Policia është duke ndjekur rastet e zhdukjes së 2 grave

Qytetari A.H. 41-vjec, ne stacionin policor të Strugës, e ka paraqitur si të zhdukur rastin e largimit të bashkëshortes së tij SH.H. 32-vjece, transmeton...

Hahn: Nuk do ta njohim qeverinë e re në Maqedoni, nëse...

Eurokomisioneri për zgjerim, Johannes Hahn, ka deklaruar se është mjaft i zhgënjyer nga zhvillimet e fundit në Maqedoni, duke theksuar se është investuar shumë...

Iseni godet politikanët shqiptarë

Politologu, Xhenur Iseni, thotë se Ahmetit dhe Thaçit të punojnë fshehtazi për Nikolla Gruevskin dhe Sasho Mijallkovin. Këta dy liderë shqiptarë plotë 20 vite...

Grubi: Kriza politike duhet të përfundojë me mbajtjen e zgjedhjeve të...

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi mendon se kriza mund që të zgjidhet menjëherë përmes mbajtjes së zgjedhjeve të lira dhe demokratike, transmeton TetovaSot. “Kriza duhet...

Vetura përplaset me një tufë delesh në Gostivar (FOTO)

Mbrëmë rreth orës 12.00 të natës në Gostivar vetura ka goditur disa dele. Siç shihet në fotografi që ka siguruar televizioni lokal TV Globi...

SKANDALOZE: BDI s’e njeh asnjë parti shqiptare përveç PDSH

Zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani në emisionin “Top Tema” në TV Telma edhe një herë dëshmoi se BDI ka humbur tërësisht kontaktin me realitetin....

Hap i rëndësishëm për bashkimin e opozitës: RDK i ftoi në...

Rilindja Demokratike Kombëtare ka marrë një hap konkret drejtë përafrimit të partive opozitare shqiptare, duke i ftuar të gjitha për një takim të përbashkët,...

Xhaferi: Prishtina po nxit shqiptarët në Maqedoni

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Musa Xhaferi ka akuzuar klasën politike të Kosovës se reagimet për situatën politike në Maqedoni po vijnë si pasojë e frustrimeve...

Kush ia rrezikon frontin Behixhudin Shehapit ?

I ftuari i radhës i emisionit ”E diela me ne” është Sekretari Shtetëror në Ministrinë e Kulturës -Behixhudin Shehapi . Ekipi i emisionit kësaj...

Nikolla Gruevski: Gjorgje Ivanov nuk e ka shkelur Kushtetutën

Ndryshe lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski ish kryeministër, ka mbrojtur qëndrimin se presidenti i Maqedonisë Gjorgje Ivanov me vendimin e tij të fundit...

Komiteti për mbrojtjen e të drejtave është i shqetësuar nga Këshilli...

Komiteti për mbrojtjen e të drejtave shpreh shqetësimin e tij nga veprimi i Këshillit të Prokurorëve Publik, transmeton TetovaSot. Ky trup nuk vepron në pajtueshmëri...

Shkup, nëna e gjen fëmiun e vdekur në shtëpi

Një tragjedi e ka tronditur Shkupin. Dje në orën 18, S.K.(70) ka lajmëruar në polici së në shtëpinë e saj e ka gjetur djalin...

Foto e publikuar për herë të parë Komandantët Kushtrimi dhe Qufa...

Një foto e publikuar nga lufta e vitit 2001 ku duken bashkë Ish-komandantët e UÇK-së, Harun Aliu – Kushtrimi dhe Zulfi Adili – Qufa. Njëri...

OPINIONE