2 C
Skopje
Friday, February 22, 2019

Maqedoni

Komunat me orar të vazhduar të punës për pranimin e kërkesave...

Afati për legalizim të objekteve të ndërtuara pa leje përfundon sot dhe të gjitha komunat do të punojnë me orar të vazhduar të punës...

75-vjeçari tenton të vrasë veten me thikë

Një 75-vjeçar në Tiranë ka tentuar të vetëvritet, por është ndaluar në kohë nga familjarët. Burimet thonë se i moshuari Manol K. tentoi të vritej...

Shkupi bëhet me orkestër frymore

Më në fund, edhe në rrugët e Shkupit do të mund të shohim orkestër muzikore, duke defiluar dhe luajtur me instrumentet e tyre frymore. Të...

OSBE/ODIHR hap misionin e vëzhgimit për zgjedhjet e parakohshme...

Zyra e OSBE-së për Institucione Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut (ODIHR) hapi zyrtarisht sot një mision vëzhgimi të zgjedhjeve (MVZ) për zgjedhjet e...

KSHZ-ja merr dy ndalesa për publikimin e të dhënave të personave...

Drejtoria për mbrojtjen e të dhënave personale (DMDHP) sot ka kryer një inspektim në Komisionin Shtetëror Zgjedhor (KSHZ), në lidhje me publikimin e të...

BE në Shkup: Ta përkrahni punën e Prokurores Speciale

Misioni i Bashkimit Evropian në Shkup sot, përmes profilit zyrtar në “Twitter”, u ka bërë thirrje partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinës që ta...

Reagon Komiteti i Helsinkit, të ruhet autonomia e PSP-së

Pasi u refuzua propozimi i Zyrës së Prokurorisë Speciale për kontrollë në shtëpinë e kreut të Administratës së nivelit të pestë, Goran Grujoski, nga...

Liria e shprehjes: Gazeta gjermane gjen krahasimin mes Turqisë dhe Maqedonisë

Çdo gjë e mirë është konkrete, kjo fjali është e njohur për shkollat e gazetarisë. “Një gazetar është arrestuar,” është e keqe. “Ndokush ka...

Ibrahimi: Jo vetëm dënim etik, por edhe dënim politik!

Anëtari i Kryesisë së Lëvizjes BESA, Zeqirija Ibrahimi ka reaguar rreth publikimit përgjimeve të fundit. Ai ka vlerësuar se askush nuk ka të drejtë...

Ish Presidenti Mojsiu: Maqedonia nuk ka identitet, shqiptarët janë rreth 40%

Maqedonia është një vend që po investon në gurë, skulptura të priftërinjve, kryqa e statuja të ndryshme. E gjithë kjo po bëhet për faktin...

Donacion nga Çekia për furnizimin e 25 automjeteve për MPB-në

Marrëveshje për donacion prej 20 milionë krunave të Çekisë (740 mijë euro) për furnizim të 25 automjeteve për nevojat e Ministrisë së Punëve të...

Nënshkruhet marrëveshje për financimin e dokumentacionit teknik për projekte në Vrapçisht

Мinistri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor Nurhan Izairi dhe kryetari i komunës së Vrapçishtit Bajram Kadrija, sot nënshkruan marrëveshje për financimin e hartimit...

Denoncim i rremë për bombë në Kumanovë

Një kumanovar (1978) ka denoncuar në polici se ka bombë të vendosur nën automobilin e tij “fiat marea” me targa të Kumanovës i parkuar...

Avokatët mbrojtës ankohen për paraburgimin e Grujoskit

Ekipa i avokatëve të Goran Grujoskit është ankuar për paraburgimin e shefit të nivelit të pestë të administratës, transmeton Telegrafi Maqedoni. Këshilli Penal duhet të...

Moisiu: Në Maqedoni, 40 për qind e popullsisë janë shqiptarë

Maqedonia është një vend që po investon në gurë, skulptura të priftërinjve, kryqa e statuja  të ndryshme. E gjithë kjo po bëhet për faktin...

Pas arrestimit të Gruevskit, treshja e fuqishme vijnë me një “selfie”

Pasi u arrestu njeriu i dytë i DSK-së, miku i Miajllkovit Goran Gruevski, treshja e fuqishme në Maqedoni  janë gëzuar dhe vijnë me  një...

Ushtarët e UÇK-së i çojnë selam Fatmir Limanit, s’ke qenë ushtarë...

Ushtarët e UÇK-së i kanë çuar selam Fatmir Limanit që mos flase për UÇK-në sepse ai kurrë ska qenë pjesë e ushtrisë Çlirimtare Kombëtare...

Prifti Pimen komenton përdorimin e gjuhës shqipe në PSP: nuk është...

Pimen është prift i dioqezës evropiane tanimë tetë vjet. Ai në publik është i njohur me deklaratat e tij racionale dhe kritikuese ndaj problemeve në...

Paraburgimit të Goran Grujoskit i janë gëzuar shumë familjarët e të...

Paraburgimi i mbrëmshëm i Goran Grujoskit, i dyshuari kryesorë i lëndës ”Fortesa” të PSP-së, i ka gëzuar shumë familjarët e të dënuarve në operacionin...

Opstruksione ndaj aktiviteteve të Lëvizjes Besa në Çair!

Me daljen e Lëvizjes BESA në skenën menjëherë patën shkruar mediat se kjo parti një nga bastionet e saj e ka Çairin. Dhe duket...

Greqia e preokupuar me probleme të tjera, emri nuk është në...

Edhe pse në qarqet politike greke dhe mediat lokale çështja e emrit ditëve të fundit është temë aktuale, emri kushtetues i Maqedonisë nuk është...

David Guetta, Enrique Iglesias dhe Prodigy këtë verë në Maqedoni

Këngëtari spanjol Enrique Iglesias, DJ i njohur botëror David Guetta dhe grupi i njohur Prodigy, që vlerësohen si bendet më të njohura në botë, këtë...

Modelja vret veten duke u hedhur nga dritarja, po e përdhunonte...

Një modele u hodh nga dritarja e apartamentit ku jetonte me qira pasi po e përdhunonte një agjent imobiliar dhe miku i tij. Studentja 20-vjeçare,...

Musa Xhaferi jep dorëheqje?! Çëllo mos!

Zv.Kryeministri i Maqedonisë, Musa Xhaferi, ekskluzivisht për Agjencinë e Lajmeve Zhurnal, ka folur për audio-incizimet e fundit që u publikuan në rrjetet sociale, poashtu...

Mehmeti: Avancimi nëpërmjet krevatit nuk duhet të bëhet model për gjeneratat...

Analisti dhe shkrimtari i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, ka reaguar lidhur me tentimet që po bëhet për të amnistuar protagonistët e përfshirë në incizimin...

Maqedonia, pjesë e projektit të Ballkanit Perëndimor

Takimi i ministrave të Jashtëm të Ballkanit Perëndimor ka nisur punimet në ditën e tij të dytë në qytetin e Durrësit, njofton Top Channel. Në...

Pacienti pa brekë “futet” në lajmet e televizionit maqedonas

Një pacient me brekë të zhveshura është paraqitur në kronikën e televizionit Kanal 5 nga Shkupi, kushtuar shëndetësisë. As gazetari e as montazhistët e...

RDK: Duhet të mbështesim PSP-në

Rilindja Demokratike Kombëtare e udhëhequr nga Vesel Memedi ka dërguar një komunikatë deri tek Telegrafi Maqedoni në lidhje me përkrahjen e PSP-së. Nga RDK thonë...

Skuptori Sadiku: Përmendorja e Josif Bagerit gjendet në ndonjë bodrum të...

Sipas skulptorit Muamer Sadiku, i cili ka punuar monumentin e Josif Bagerit, zvarritja e vendosjes së veprave të parashikuara, paraqet lojë politike. Skulptori thotë...

Zaev: LSDM do të jetë shembull për zgjedhje të vullnetshme të...

Aktivitetet parazgjedhore të të gjitha partive politike janë në përfundimin e përgatitjeve të tyre, lështu edhe LSDM-ja është në përgatitje të plotë për zgjedhjet...

Anevski nuk ia jep Katicës, preferon ta ruajë në fiokën e...

Këshilli i Prokurorëve Publikë nuk do t’ia dorëzojë lëndët “Maxhar Telekom” dhe “Verushevski” prokurores speciale publike, Katica Janevës, e cila sot mori pjesë në...

Një aksident i vogël, shkakton rrëmujë të madhe te “Mavrovasja” (Foto)

Ka mjaftuar një aksident i vogël mes tri veturave para qendrës tregtare “Mavrovasja” në qendër të Shkupit, që të krijohet rrëmujë e madhe në këtë...

Sot skadon afati për legalizimin e ndërtimeve pa leje

Afati i prolonguar për parashtrimin e kërkesës për legalizim të ndërtesave pa leje në Maqedoni, skadon sot. Me ndryshimet e fundit të Ligjit për trajtim...

Stojanov: Bullgaria duhet të jetë Avokate e Maqedonisë në BE

Bullgaria duhet të jetë Avokate e Maqedonisë në BE, ka vlersuar ish Presidenti i Bullgarisë Petar Stojanov. Në gjashtë muajt e fundit tre e...

BE “twitt” Gruevskit: Ajo që është nënshkruar, duhet respektuar

Misioni i Bashkimit Evropian në Shkup sot përmes profilit zyrtar në twitter i ka bërë thirrje partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinës që...

Arrestohet infermierja që vriste pacientët e saj

Një infermiere është arrestuar nga policia me akuzat e vrasjes së vazhdueshme. Bëhet fjalë për një infermiere 55-vjeçare në Livorno të Italisë, e cila ka...

VIDEO-FOTO/ Radhë, grushte dhe gjak në Durrës, për të marrë një...

“Në radhë për abone”, kështu nis dita e qytetarëve të Durrësit. Emisioni investigativ “STOP” e ka vënë në pah këtë problematikë duke udhëtuar në...

SKANDAL:Fatmir Limani nga BDI: “Të burgosurit nga rasti i Kumanovës janë...

Në debatin në TV 21 në emisonin “Click plus” përfaqsuesi i BDI-së , Fatmir Limani tha se “të burgosurit e rastit të Kumanovës janë...

Selmani largohet nga gazeta “Vest”

Kryetari i Shoqatës së Gazetarëve në Maqedoni, Naser Selmani është larguar nga gazeta e përditshme “Vest”. Largimi i tij vjen vetëm një ditë pasi...

Flet Ermira Mehmeti: Incizimin për herë të parë e dëgjova në...

Deputetja Ermira Mehmeti ka folur për dritare.net për skandalin me përgjimet telefonike private ku thuhet se ajo dhe zv.kryeministri Musa Xhaferi flasin në telefon. ”Nuk...

Video e rrallë: Krisma e parë e tankut të UÇK-së në...

Kjo video që bëri bujë në mediat ndërkombëtare në vitin 2001, tregon përgatitjet e ushtarëve të UÇK-së për krismën e parë të tankut të...

Vrau 25-vjeçarin, 18 vite burg për Isain

Abaz Isai 54 vjeç, i cili vrau me armë zjarri 25 vjeçarin nga Erseka Mario Laho, ka marrë dënim me 18 vjet burgim nga...

Stojanov: Bullgaria duhet të jetë avokati i Maqeonisë në BE

Bullgaria duhet të jetë avokate e Maqedonisë në BE, sepse Sofia nuk ka shtet më të afërt se të, ka thënë ish-presidenti bullgar Petar...

Promovohet “Atlasi Anatomik” i parë në gjuhën shqipe nga Sadi Bexheti...

“Atlasi Anatomik” i pari në gjuhën shqipe sapo është botuar nga prof.dr Sadi Bexheti. Ky Atlas ka tetë vëllime dhe është një punë 20...

Sërish hashash në autobusin Tiranë-Athinë, këtë herë kapet nga grekët

Një sasi prej rreth 50 kilogramë lendë narkotike e llojit kanabis, u sekuestrua gjatë orëve të natës në tokën greke në pikën kufitare të...

BDI i bie pishman: Nuk do t’i votojmë ndryshimet e ligjit...

Grupi i deputetëve të Bashkimit Demokratik Për Integrim, nuk do të votojë për ndryshimet në ligjin për procedurë penale, kanë konfirmuar nga partia. Vendimi...

“Çmendet” 66-vjeçari, kërcënonte adoleshenten: Martohu me mua, ose të vras

Një rast pedofilie është zbuluar në Tropojë, pasi një 66-vjeçar kërkonte të martohej me një vajzë të mitur. Policia ka arrestuar Azem Trezhnjevën, pasi kishte...

OSBE/ODIHR do t’i elaborojë aktivitetet për zgjedhjet e parakohëshme

Misioni vëzhgues për zgjedhjet i Organizatës për Institucione Demokratike dhe të Drejta të Njeriut (ODHIR) sot në Shkup do ta parqesë rolin e Misionit...

Strumicë: 30 herë ka caktuar kontrolle te ‘Termini im’ dhe asnjë...

60 vjeçari nga Strumica, 30 herë ka caktuar termin te ‘Termin im’, por asnjëherë nuk shkoi te mjeku për t’i realizuar ato. Ai mban rekordin...

Konferencë shkencore “Zhvillim i gjelbërt, infrastrukturë dhe teknologji”

Në dy ditët e ardhshme, Shkupi do të jetë organizator i konferencës shkencore “Zhvillim i gjelbërt, infrastrukturë dhe teknologji”, përkushtuar mjedisit jetësor në të...

Musa Xhaferi dorëhiqet pas disa ditësh?!

Zv. kryeministri Musa Xhaferi pritet që gjatë ditëve në vazhdim të dorëhiqet nga posti i zv.kryeministrit të Republikës së Maqedonisë pas skandalit të publikimit...

Sot mbahen katër seanca të komisioneve kuvendore

Në kuvendin e Maqedonisë sot do të mbahen seancat e komisoneve për çështje evropiane, për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive, për bujqësi, pylltari...

Gordanës i merret pasaporta që mos të ikë nga Maqedonia

Pas arrestimit dhe dhënies 30 ditë paraburgim për kokën e përgjimeve dhe mikun e Sasho Miajllkovit, Goran Gruevskit,  si i dyshuar për asgjësimin e...

Goran Gruevski me pranga në duar, merr dënim prej 30 ditë...

Gjykata Themelore Shkupi-1 i ka shqiptuar 30 ditë paraburgim Drejtorit të njësisë së pestë pranë DSK-së, Goran Grujoski. Ai akuzohet nga Prokuroria Speciale Publike...

Struga thellon bashkëpunimin me qytetin Bursa të Turqisë

Mehmet Latifi-INA – Një delegacion katër anëtarësh  i Shoqatës kulturore shqiptare “Kosova-Shkupi” nga qyteti i Bursës-Turqi, kryesuar nga kryetari Rexhep Gűndűz, qëndroi sot në...

Video ekskluzive: Arrestimi i parë me kërkesë të prokurores speciale

Gjykata Themelore Shkupi-1 i ka shqiptuar 30 ditë paraburgim Drejtorit të njësisë së pestë pranë DSK-së, Goran Grujoski, mëson TV Shenja. Ai akuzohet nga...

Kur imoraliteti kërkon solidarizim në emër të moralit!

/Ditari.mk/ Pas skandalit seksual të bërë publik vikendin e kaluar, mes dy funksionarëve të lartë të BDI-së, u dha urdhër që me mish e me...

Forumi i Gruas BDI- dega Çair dënon ashpër secilën tentativë për...

Forumi i Gruas pranë Bashkimit Demokratik për Integrim, Dega e Çair-it, dënon ashpër secilën tentativë për të poshtëruar dhe nënçmuar një femër, e çfarëdo...

Jankullovska komentoi rastin “Fortesa”: Prokuroria Speciale e tejkaloi vetveten, po punon...

Ish ministrja punëve të brendshme, Gordana Jankulloska, e cila është e dyshuara e tretë në rastin më të ri “Fortesa” të Prokurorisë Speciale Publike,...

Video-incizimi privat i një profesori nga Kumanova, Sadiku: Kjo është çështje...

Ditëve të fundit po qarkullojnë video-incizime private të një profesori nga Kumanova, duke masturbuar në tualetin e një shkolle. Për shkak të kësaj videoje,...

Nesër, Tetova është me BESAtarët e rinj! (Video)

“Forumi Rinor Lëvizja BESA: Njoftohen të gjithë të interesuarit se më 31.03.2016 (e enjte) në orën 18.30 në Pallatin e Kulturës në Tetovë do të bëhet...

Ambasada amerikane surprizohet me propozimet për Ligjin e procedurës penale në...

Ambasada amerikane në Shkup ka cicëruar në profilin zyrtarë në rrjetin social Twitter, duke shprehur habinë në lidhje me nismën për ndryshime në Ligjin...

Kasami: Kush garanton se vërtetë janë shkatërruar aparatet e përgjimit? (Video)

Sot, kryetari i Lëvizjes BESA, z. Bilall Kasami, mbajti një konferencë për media në të cilën shprehi mbështetjen e plotë të BESËS për punën...

LAJM I FUNDIT/ Pesë të arrestuarit para Gjykatës nuk kanë qenë...

Pesë personat e arrestuar sot para Gjykatës Themelore në Shkup nuk kanë qenë shtetas të Koosvës, por shtetas të Maqedonisë. Kështu kanë thënë për...

Komandant Hoxha: Nëse nuk bashkohet opozita, do të vazhdojnë vuajtjet e...

Platforma politike e shkruar me mençuri dhe shpresëdhënëse për shqiptaret e Maqedonisë. Po ti lexojmë me vëmendje edhe platformat e PPD, PDSH, BDI, LR-PDSH,...

Lirohen pesë kosovarët e arrestuar para Gjykatës në Shkup

Pesë personat e arrestuar sot pasdite para Gjykatës Penale të Shkupit janë liruar pasi të njëjtët janë marrë në pyetje nga policia e Maqedonisë,....

Selmani e nxe “përfuni” partinë në pushtet: BDI-stat sillen si maniakë...

Kryetari i SHGM-së, Naser Selmani thotë se deputeti i BDI-së Artan Grubi fajin për mospërmbushjen e asnjë kërkese të shqiptarëve në propozimin e ndërmjetësit...

Shabani: Përmendoret, në rrugë institucionale

Përmes një procedure të përshpejtuar institucionale në sheshin Maqedonia do të vendosen tre përmendoret shqiptare në kuadër të projektit “Shkupi 2014”. Kështu deklaroi Ministri...

Harrohet ridefinimi i njësive zgjedhore

Tetë ditë para shpërbërjes së Kuvendit, partitë politike dhe institucionet nuk kanë ndërmarrë ende asnjë veprim për ridefinimin e njësive zgjedhore që është kusht...

Parregullsi në dhënien e tenderit për ndërtimin e gazsjellësit Shtip-Negotinë

Disa kompani që u nxorën jashtë lojës për ndërtimin e gazsjellësit Shtip – Negotinë do ta apelojnë procedurën, mëson Alsat – M. Ata besojnë...

Ja deklarata e gazetarit Dragan Pavlloviq-Llatas pas daljes nga PSP-ja

Pas përfundimit të takimit në Prokurorinë Speciale, gazetari Dragan Pavlloviq-Llatas ka deklaruar se bashkë me gazetaren Ivona Talevska, kanë kërkuar që të inicohet procedurë...

Para dy tre ditëve pati gjuajtje në Kumanovë, por ishin fishekzjarre

Në tribunën e LSDM-së në Kumanovë, u promovua programi i LSDM-së, ku Maksim Dimitrievski kishte rrolin e kryetarit të Komisionit të mbrojtjes së LSDM-së,...

Serbët në vitin 1912 vranë mbi 500.000 shqiptarë në Shkup, Prizren,...

  Kopja e vetme e librit të Freundlih “Akuza që ulërijnë”, i cili përmban protestën ndaj Evropës që nuk reagoi në mbrojtje të shqiptarëve gjatë...

Tetovari shkon në këmbimore me 80.000 franga zvicerane, merr padi penale...

Policia e Tetovës ka ngritur padi penale kundër dy personave nga fshati Strimicë edhe atë N.E (50) dhe A.E (77), nën dyshimin e arsyeshëm...

OEMVP: Ja cilat parime kyçe duhet t’i kenë partitë politike në...

Në prag të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të caktuara për në Qershor të vitit 2016, Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri – Perëndimore (OEMVP) filloi...

Lëvizja BESA mbështet Prokurorinë Speciale Publike

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, mbajti një konferencë për media në të cilën shprehi mbështetjen e plotë të BESËS për punën e Prokurorisë...

Dimitrievski: Kumanova asnjëherë nuk do t`ia fal 9 majin Gruevskit

Në tribunën e LSDM-së në Kumanovë, u promovua programi i LSDM-së, ku Maksim Dimitrievski kishte rrolin e kryetarit të Komisionit të mbrojtjes së LSDM-së,...

Ja sa shtetas të Maqedonisë i janë bashkangjitur ”Shtetit Islamik”

Rrjeti i gazetarisë hulumtuese ballkanike – BIRN, ka organizuar në Sarajevë një konferencë mbi të ashtuquajturit ”xhihadistët ballkanik”, transmeton Telegrafi Maqedoni. Sipas të dhënave më...

Shqiptari i Kosovës me pasaportë zvicerane kapet në Itali me 3.5...

Një shqiptar i Kosovës është arrestuar në Itali pasi u kap duke transportuar me makinë një sasi lënde narkotike të llojit kokainë. Shqiptari i Kosovës,...

Sherr masiv me thika në lokal, 3 të plagosur, e 3...

Tre persona kanë përfunduar në spital me plagë thike dhe 3 të tjerë janë arrestuar nga policia për këtë ngjarje, të ndodhur mbrëmjen e...

Ramadani: Populli Ermirës i dha 4 mandate deputeti, çfarë dëshiron ajo...

Analisti politik nga Kumanova, Rexhail Ramadani ka reaguar pas publikimit të bisedës ku thuhet se janë deputetja e BDI-së Ermira Mehmeti dhe zëvendëskriministri Musa...

Avokatët: Arrestimi i pesë personave është bë pas seancës për Grupin...

Avokati i disa prej të akuzuarve në procesin gjyqësor “Lagja e Trimave”, Naser Raufi, thotë se arrestimi i pesë personave para Gjykatës themelore në...

Blen në dyqan me 500 denarë të falsifikuar, viktimë tetovari nga...

Katërdhjetë e gjashtë vjeçari L.A nga Strimnica dje ka raportuar se një person i panjohur ka hyrë në dyqanin e tij, për të blerë...

Bendevska konfirmon për “Lajm”: Pesë persona janë arrestuar para Gjykatës në...

Zëdhënësja e policisë së Shkupit, Liza Bendevska, konfirmoi për “Lajm” se rreth orës 14 e 30 janë arrestuar 5 persona para Gjykatës Themelore në...

Gjuetari maqedonas vë në shenjestër kafshën, godet shokun

Policia ngriti padi penale kundër D.M. (52) nga Krusheva, për shkak të ekzistimit të dyshimit për vepër penale, kundër sigurisë së përgjithshme në lidhje me...

Arrestohen 5 kosovarë në Shkup gjatë gjykimit të grupit të Kumanovës?!

Aksion i madh policor në Shkup, bën të ditur Agjencia e lajmeve Zhurnal. 5 persona të moshës 30 vjeç janë arrestuar nga policia maqedonase...

Kundërshtohen planet komunale për ndërtimin e banesave kolektive në komunën Aerodrom

Iniciativa qytetare ”Duam Aerodromi të merr frymë” ka reaguar ndaj planeve të komunës Aerodrom për ndërtimin e një numri banesash kolektive. Në emër të iniciativës...

Përleshje mes policisë dhe refugjatëve në Idomeni (VIDEO)

Refugjatët në Idomeni janë përleshur me policinë greke, pasi policia greke ngadalë i kthen në brendësi, dhe rruga e Ballkanit defitinitivisht mbyllet, ata filluan...

Kasami: Aparatet e përgjimit, gjoja të shkatërruara, janë rrezik potencial për...

Sot, kryetari i Lëvizjes BESA, z. Bilall Kasami, mbajti një konferencë për media në të cilën shprehi mbështetjen e plotë të BESËS për punën...

Petar Anevski, nuk do t’ia japë lëndët Katica Janevës

Kryetari i Këshillit të Prokurorëve Publikë të Maqedonisë Petar Anevski, pas mbledhjes së sotme të Këshillit, njoftoi se nuk do t`ia japë lëndët “Magjar...

Edi Rama vjen në Shkup në debat për shqiptarët në shekullin...

Kryeministri shqiptar Edi Rama më 8 prill do të vijë në Shkup. Rama, i cili pasion e ka pikturimin, me këtë rast do të...

Kire Naumov: Do të sigurojmë 65.000 vende të reja të punës

Sot me qytetarët e Negotinës, Demir Kapisë dhe vendeve për rreth në kontakte direkte diskutuam për programin dhe masat e LSDM-së. Pjesa më e madhe...

“lajTme” 42, Fantom

Të nderuar shikues, ju që na keni ditë dhe ju që na keni pritë, disa tjerë që na kanë harru, të tjerë që ndoshta...

Edhe Ivona Talevska në Prokurorinë Speciale

Gjysmë ore pasi që Dragan Pavlloviç Llatas erdhi në Prokurorinë Speciale, u paraqit edhe Ivona Talevska. Ende nuk ka informacione a është thirrur ajo për...

Përdhunim e dridh Kumanovën

Horor në Kumanovë, përdhunohet vajzë e re. 27 vjeçarja I.D. mbrëmë dje ka paraqitur në polici se kumanovari B.N. i është kërcënuar edhe me...

Prokuroria Publike refuzon kërkesën e SHGM-së për ndjekje penale të Milenkos

Prokuroria Publike ka vendur që të refuzojë kërkesën tonë për të ndjekje penale të Milenko Nedellkovskit për përhapje të gjuhës së urrejtjes dhe kërcënim...

Enver Hoxha heshti pët masakrën e Tivarit, sepse i konsideronte ushtarë...

Dokumentet e firmosura nga Enver Hoxha: “Të arratisurit dërgojani divizionit serb” Gjenocidi i ekzekutimit të mbi 5000 kosovarëve në periudhën shtator 1944 e deri qershor...

Grujoski u paraqit në Gjykatë

Shefi i Drejtorisë së Pestë të MPB-së, Goran Grujoski tashmë gjendet në Gjykatën Themelore në Shkup, ku prezent janë edhe prokurorët nga Prokuroria Speciale...

Një foshnje e vdekur u gjet në tualet në vendkalimin kufitar...

Një foshnje e vdekur sot në mëngjes është gjetur në tualet në autostradën në afërsi të vendkalimit kufitar në Tabanoc. Trupi iu është dorëzuar Institutit...

Ministri i jashtëm, Nikolla Poposki, viziton komunën e Pustecit në Shqipëri

Shefi i diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Poposki, sot ka qëndruar në komunën Pustec të Shqipërisë, ku është takuar me kryetarin e kësaj komune, Edmond...

Sipas KSHZ-së edhe Pavle Trajanov është votues fiktiv?!

Nga kontrolli në terren i listës zgjedhore nga ana e KSHZ-së, doli edhe lideri i Lidhjes Demokratike, Pavle Trajanov, ish ministër i punëve të...

Edhe Ali Ahmeti reagon për bisedën mes Musa Xhaferit e Ermira...

“Institucionet të reagojnë dhe menjëherë, të largohen të gjitha bisedat private nga materialet e përgjuara në mënyrë jo ligjore dhe të publikuara në youtube...

Janeva i ftoi funksionarët e BDI-së që t`i denoncojnë rastet me...

Në lidhje me lëshimin në rrjetet sociale të bisedave private midis funksionarëve të dikurshëm dhe tanishëm, prokurorja speciale publike, Katica Janeva, para nisjes së...

Ndërpritet seanca e sotme gjyqësore për ”Grupin e Kumanovës”

Ka vazhduar sot seanca gjyqësore për rastin e “Lagjja e Trimave- Kumanovë”. Në rend ishin dëgjimi i dëshmitarëve të mbrojtur të propozuar nga ana...

BDI me ndihmën e gjykatave do të “luftojë” kundër incizimeve të...

“Ekipi jonë i avokatëve ka filluar të përgatisë paditë kundër atyre që publikuan dhe që po i përhapin këto incizime. Nuk do të paditen...

OEMVP e pakënaqur nga puna e koalicionit qeveritar 10 vitet e...

Masa konkurruese, me afate konkrete për zhvillim të biznesit dhe ekonomisë, këto janë kërkesat e biznesmenëve nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veriperëndimore, që do...

“Çmenden” gazetarët e shartuar të pushtetit, kërkojnë të mos debatohet për...

Një dukuri e çuditshme po vërehet kohën e fundit në Maqedoni. Gazetarët që “shartohen” në kopshtin e çdo partie në pushtet, u janë vërsulur...

Ambasada serbe në Shkup demanton informacionin për arrestimin e Beqir Hasanit

Ambasada serbe në Shkup ka demantuar informacionin e publikuar në disa mediume në Serbi, se kryetari i degës së BDI-së në Çair Beqir Hasani,...

Janeva viziton Këshillin vetëm për rastin “MAXHAR TELEKOM”

Pas 15 minutave prezencë në seancën e Këshillit të Prokurorëve, prokurorja special Katiaca Janeva para gazetarëve tha se Këshillit të Prokurorëve ju ka thënë...

”Brenda Kufijve” thumbon politikën në Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoni (Video)

”Brenda Kufijve” është seriali i parë i animuar dhe sinkronizuar në gjuhën shqipe, i punuar nga Besar Iljazi dhe Liridon Rexhepi, nën Produksionin e...

Tetovari e pret bllokuesin, dhe e paguan pastaj gjobën (VIDEO)

Një qytetarë i Tetovës i revoltuar nga bllokimi i veturës, e ka pre drynin dhe ka liruar veturën, duke thënë se edhe e paguaj...

Motoçikleta të reja për postierët e Postës së Maqedonisë

Me qëllim të përmirësimit të cilësisë së shërbimeve dhe kushteve të punës SHA “Posta e Maqedonisë”-Shkup furnizoi 120 motoçikleta tërësisht të pajisura për postierët. Motoçikletat...

Paraqiten 50 mijë kërkesa për legalizim të ndërtimeve pa leje

Ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Vllado Misajllovski, ka apeluar që të shfrytëzohet mundësia për legalizim, duke vënë në dukje se pas afatit nuk do...

Veturë serbe me targa të çuditshme paraqitet në Çair të Shkupit...

Një veturë “Golf” me targa të qytetit Vranjë të Serbisë dhe me regjistrim të çuditshëm me pesë “X” (VR - XXXXX) është vërejtur të...

Ambasada e SHBA-së: Do të ndryshohet ligji që ndalonte “BOMBAT”

Ligji me të cilin ndalohej publikimi i bombave do të pësojë ndryshime. Katër partitë më të mëdha nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos kanë pranuar...

Zbardhet dosja për drogën në Xibrakë, nipi i Enver Hoxhës kod...

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka dorëzuar në gjykatë, akuzën për 9 të pandehurit e laboratorit të drogës që u zbuluar në fillim të...

“Burg pa afat” për tre të kapurit me mina të telekomanduara

Gjykata e shkallës së parë të Shkodrës ka dhënë masën e arrestit burg për Shkëlzen Metaliajn, Flamur Dinoshën tre të arrestuarit për akuzën e...

Publikohet “bombë” e re për një ministër (Video)

Kjo është një nga bombat e radhës, që identifikohet me protagonistët e politikës aktuale në Maqedoni. E tërë biseda shpjegon realitetin dhe është identike...

Rudina Xhunga shkruan: Ermira nga Shkupi

Partia e Ali Ahmetit, më kujton një natë me plumbave në Tetovë, kur s’kuptohej kush qëllonte kë, dhe ne gazetarët e gdhimë në hollin...

Jankullovskës i kanosen 5 deri 20 vite burg për rastin “Fortesa”

Ish ministres së punëve të brendshme në koalicionin qeveritar VMRO-BDI, Gordana Jankullovska i kanosen 5 deri 20 vite arrest, nëse shpallet fajtore për akuzat...

Ekipet e KSHZ-së kanë vështirësi në verifikimin e votuesve të dyshimtë

Tashmë ka filluar verifikimi në terren i votuesve të dyshimtë në listën zgjedhore, e cila u publikua pas analizës krahasimore të të dhënave nga...

Përplaset me veturë një këmbësor në Gostivar, nga lëndimet e marra...

Shtatëdhjetë e nëntë vjeçari nga Gostivari ndërroi jetë sot pas një përplasje me një automobil në rrugën “Belicica” para urës së Vardarit në Gostivar,...

Materiale të policisë sekrete janë shkatërruar pak para ngjarjeve të Kumanovës

Pak para ngjarjeve të Kumanovës policia sekrete maqedonase ka shkatërruar në procedurë të dyshimtë dhe në kundërshtim me ligjin pajisje dhe materiale të përgjuara. Sipas...

Llatas sot u paraqit te Katica Janeva

Dragan Pavlloviq Llatas sot u paraqit në Prokurorinë Speciale Publike në lidhje me denoncimin që e ka ngritur deri te prokuroria dhe në lidhje...

Shtatë vjet burg për dilerin e drogës nga Maqedonia

Një 42 vjeçar ka transportuar dy herë me automjetin e tij deri në 20 kilogram heroinë nga Maqedonia në Langnau, duke e dënuar Gjyqi...

Presheva.com: Në Serbi është arrestuar Beqir Hasani

Kryetari i degës së BDI-së në Çair, Beqir Hasani, është arrestuar para dy ditësh në  territorin e Serbisë, dhe ai për një afat të...

BDI debatë me bizneset për platformën politike 2016-2020

Një delegacion i BDI-së, sot do të vizitojë Odën Ekonomike Veriperëndimore ku do të realizojë takim me përfaqësuesit e kësaj Ode. “Ky takimi mbahet në...

Katica Janeva: Grujoski sot në orën 13 do të paraqitet në...

Në pres konferencën e sotme të Prokurorisë Speciale Publike, ku u bë publik rasti i ri “Fortesa”, prokurorja speciale, Katica Janeva informoi se i...

Reagon fuqishëm ambasada e SHBA-së për audio-inçizimet në Maqedoni

Ambasada e SHBA-së në Shkup ka reaguar fuqishëm ndaj audio-inçizimeve të fundit të cilët u publikuan në rrjetet e ndryshme sociale që kishte të...

Grujevski do të arrestohet ora 13?!

Deri sa zhvillohej pres konferenca e Prokurorisë Publike, përmes telefonit prokurorja speciale Katica Janeva është informuar se Goran Grujevski ka konfirmuar se në ora...

Arrestohen 7 shqiptarë për shfrytëzim prostitucioni në Itali

Gjashtë shqiptarë dhe një italian janë arrestuar në Itali për shfrytëzim të prostitucionit, grabitje, vjedhje të banesave dhe vepra të ndryshme penale. Operacioni u zhvillua...

“Çmendet” Alma Lama, mbron Gruevskin dhe Ermira Mehmetin, akuzon Zaevin

Deputetja e LDK-së, Alma Lama, ka komentuar publikimin e përgjimeve dhe bisedave private mes deputetes se BDI-se ErmiraMehmeti dhe zv/kryeministrit Musa Xhaferi. Lama përmes...

Reagon Ambasada e SHBA-së për audio-incizimet që u publikuan në Maqedoni

Ambasada e SHBA-së në Shkup ka reaguar fuqishëm ndaj audio incizimeve të fundit të cilët u publikuan në rrjetet e ndryshme sociale dhe kishte...

“Fortesa” ndjek dy shefa në DSK, e dyshuar edhe Gordana Jankulloska

Rasti i ri “Fortesa” për ndjekjen e paligjshme të komunikimeve u hap sot nga Prokuroria Speciale Publike, transmeton TetovaSot. Të dyshuar janë dy shefa nga...

Ristevska: Dosja jonë e re mban emrin ”Fortesa” dhe lidhet me...

Ndihmës prokurorja e Prokurorisë Speciale Publike Lençe Ristevska tha ”Me përgjimet e paligjshme janë thyer të drejtat e njeriut dhe është dëmtuar buxheti i...

Shikoni si ka shkatkuar Jankullovska dëm prej 10 milionë eurove (Video)

Prokuroria Speciale sot ka prezantua rastin “Fortesa” për të cilën ka hapur procedurë hetimore. Në këtë rast e dyshuar e tretë është ish ministrja...

Katica Janeva sërish pres konferencë, mungon Fatime Fetai (Video Live)

Prokurorisja Speciale Katica Janeva sot është duke mbajtur një pres konferencë të re, lidhur me aktivitetet e kësaj Prokurorie. Ajoë shtë e shoqëruar vetëm...

Këtu mundë ta ndiqni live konferencën e Katica Janevës

https://www.youtube.com/watch?v=W_V-ZPIEc8Q

Bushati: Liderët shqiptarë në Maqedoni janë kuislingë (Video)

Analisti Andi Bushat në emisionin Opinion në Tv Klan ka kritikuar liderët dhe politikanët shqiptar në Maqedoni duke i quajtur kuisling dhe të korruptuar,...

Dramë në Kisella Vodë: Shefi i drejtorisë së pestë Goran Grujoski...

Dramë e vërtetë është zhvilluar mbrëmë në lagjen Rasadnik në Kisella Vodë kur së paku 20 policë kanë ardhur ta sigurojnë drejtorin e drejtorisë...

Reagim i MPB-së për kumtesën e VMRO-DPMNE-së

Kumtesa e partisë politike VMRO-DPMNE qartë tregoi se diskriminimi dhe profesionalizimi që zbatohet pas ardhjes së ministrit Oliver Spasovski në krye të Ministrisë së...

Ali Ahmeti: Të tërhiqen audio-inçizimet ose padi për publikuesit

Institucionet të reagojnë dhe menjëherë të tërheqin të gjitha bisedat private të përgjuara ilegalisht të publikuara në kanalin “YouTube” dhe rrjetet sociale thotë Ali...

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë – Shkup, lëndohen nënë e...

Nënë e bijë kanë mbetur të plagosura rëndë në një aksident të ndodhur dje pasdite në autostradën Tetovë – Shkup. Sipas njoftimit policor, aksidenti ka...

Përleshen emigrantët dhe policët në kampin Idomeni (Video)

Rritet padurimi dhe revolat në mesin e 11 mijë emigrantëve dhe refugjatëve të cilët janë të vendosur aktualisht në kampin Idomeni, ku janë bllokuar...

Prokuroria Speciale sot në ora 11 me pres konferencë tjetër

Katica Janeva sot do të mbajë një pres konferencë tjetër nga ora 11. Kjo është konferenca e dytë për një javë, kujtojmë se nga...

Sot vazhdon që t`i gjykohet Komandant Sokolit me grupin e tij...

Në Gjykatën Themelore Shkupi 1 sot do të vazhdoje seanca për rastin “Lagja e trimave”, transmeton TetovaSot. Në seancën paraprake gjyqësore, dëshmi dhanë katër përfaqësues...

”Publikohet” bomba nga ”Stresat” (Video)

Grupi humoristik nga Gostivari ”Stresat” kanë thumbuar politikën ditore me projektin e ri që ata e kanë emëruar bombat, njofton Telegrafi Maqedoni. Në ”përgjimin” e...

Nesër skadon afati për kërkesë për legalizimin e ndërtimeve pa leje

Nesër skadon afati i prolonguar për parashtrimin e kërkesës për legalizimin e ndërtesave pa leje. Me ndryshimet e fundit të Ligjit për trajtim të ndërtimeve...

Rasti Monstra, familjarët: Presim që Janeva ta dëshmojë pafajësinë e të...

Bedri Ajdari, familjar i të akuzuarve për rastin “Monstra”, në deklaratën e tij dhënë Portalb-it rrëfen për pritjet e tij dhe të familjarëve nga...

Prokuroria Speciale kërkon “kokën” e përgjimeve, Goran Grujoski

Prokuroria Speciale Publike ka lëshuar urdhër  për ndalimin e drejtorit të Drejtorisë së 5-të të MPB-së, Goran Grujoski. Burime për portalin NOVA kanë theksuar...
ALKALOID

OPINIONE