20.7 C
Skopje
Monday, March 25, 2019

Maqedoni

Detaje të reja nga seanca e sotme gjyqësore për ‘Grupin e...

Sot vazhdon seanca për 29 shqiptarët e akuzuar për terrorizëm nga ngjarjet e 9 dhe 10 majit të vitit të kaluar në ‘Lagjen e...

Detaje nga vetë të arrestuarit. Mësoni se çka ka thënë Beg...

Në Gjykatën Themelore të Shkupit, paraditën e sotme ka nisur vazhdimi i procesi gjyqësor kundër 29 personave, të dyshuar si pjesëmarrës të një grupi...

Investime kapitale në 19 objekte shkollore

Kryetarja e Komunës së Tetovës, Teuta Arifi ka thënë se ka vëzhguar nga afër investimet në objektin e shkollës fillore “Kirili dhe Metodij”. Po ashtu,...

Ambasadori turk reagon ndaj ofendimeve të Llatasit

Ambasadori i Turqisë në Maqedoni, Ömür Şölendil: ''Dënojmë ashpër fjalët e kryeredaktorit të televizionit ‘Sitel’ Dragan Pavloviq Llatas. Shprehjet e tij janë të turpshme...

LR-PDSH: Gazetarëve të llojit të Pavloviç Llatas dhe mediave si TV...

Paraqitja e mbrëmshme e gazetarit nacionalist maqedonas Dragan Pavloviç Llatas është reflektim i frymëzimit nga politika nacionaliste e garniturës qeverisëse e cila nëpërmjet megafonëve...
video

Berisha nga Deçani: Qind për qind e dimë se BDI ka...

Edhe pse u munduam, nuk arritëm dot të gjejmë ndonjë familjarë para Gjykatës në Shkup që do të thotë se BDI nuk ka tradhtuar...

Spasovski: Ekzistojnë dilema se kush janë të përfshirë në “Lagjen e...

Ministri i Brendshëm Oliver Spasovski në intervistën e djeshme për NOVA, sa i përket zhvillimeve në Kumanovë në “Lagjen e Trimave”, tha se është...

Vrasje në Kërçovë

Trupi i pajetë u gjet nga djali i tij dje në orën 16:55 minuta në shtëpinë e të atit në rrugë “Josif Josifovski-Sveshtarot” në...

Anketa e “Brima Gallup” tregon rënie të rejtingut të BDI-së për...

Edhe pse është përgatitur me kërkesë të javores “Republika”, e afërt me qeverinë VMRO-BDI, Anketa e fundit e Agjencisë “Brima Gallup”, tregon rënie të...

Çështja e mediave, thuajse të panjohura kërkesat e partitve shqiptare

Vazhdojnë edhe sot përpjekjet për arritjen e një konsensusi mes katër partive politike më të mëdha për reformat në mediat e Maqedonisë si parakusht...

Naser Selmani: Sa hipokrit që jemi ne!

Kryetari i SHGM-së, Naser Selmani pas debatit të mbrëmshëm në tv Sitell në mes Zaevit dhe gazetarit Llatas, ka reaguar në profilin e tij...

Mexhitlia edhe sot e mbyllur për komunikacion

Vendkalimi kufitar Mexhitlia-Niki edhe sot do të jetë i mbyllur për komunikacion për shkak të grevës së bujqve grekë. Auto Moto Lidhja e Maqedonisë informoi...

Përdhunimi në pyll: Manjola e lidhi të riun përpara se ta...

Goditje me thikë pas rrezikut se u ndje e kërcënuar nga tentativa për përdhunim, apo plan i mirëmenduar nga ana e vajzës? “Panorama” duke...

“Dnevnik” i Shkupit thotë se Kosova mbështet terrorizmin

Gazeta maqedonase ‘Dnevnik’ në artikullin e fundit kushtuar lirimit të dy të akuzuarve shqiptarë nga Shkupi për rastin ‘Monstra’ nga ana e gjykatës së...

Pranga dy tregtarëve shqiptarë të drogës

Operacioni “Flaka e verdhë” ka vënë në pranga në Livorno dy shqiptarë, tregtarë droge. Raportohet edhe arrestimi i një 50-vjeçari italian, përdorues droge. Në shtëpinë...

Zbulohet mënyra si u vra 42 vjeçari në Durrës (Foto)

Policia ka zbardhur dinamikën e vrasjes së 42 vjeçarit Xhevahir Basha, i njohur edhe me emrin Agim Cakaj. Ai është qëlluar rreth orës 19.30 pranë...
video

Jetullah Elshani: Ali Ahmeti i masakroi djemtë tanë në Kumanovë (Video...

Ali Ahmeti është fajtor për Kumanovën. Ai u tha djemve tanë dilni se rrugët janë të pastra, se OSBE-ja do të ju presë dhe...

Llatas kërkon falje publike nga turqit, OJQ “Ufuk” bën thirrje për...

Organizata joqeveritare “Ufuk”, reagon ndaj fjalorit fyes të kryeredaktorit të Tv Sitelit, Dragan Pavlloviq Llatas, i cili gjatë edicionit të mbrëmshëm të lajmeve e...

Roni duke pritur gjykimin: “Jam përmalluar për xhaxhin Fadil”

Para gjykatës themelore në Shkup ka ardhur edhe Ron Elshani 5 vjeçar nga Suhareka. Ai ka ardhur me shpresë se pas një kohe të...

Vrasje në Han të Elezit

Një grua është qëlluar për vdekje nga bashkëshorti i saj, 70-vjeçar, në Han të Elezit. Policia e ka marrë informatën për një rast vrasje, sot...

Sot përpara Qeverisë së Maqedonisë protestojnë turqit: Ne nuk gënjejmë

Turqit e Maqedonisë sot organizojnë protestë pas fyerjes së mbrëmshme nga ana e kryeredaktorit të Tv Sitel, Dragan Pavlloviq Llatas i cili i tha,...

Historia e ‘Mbretit të Kokainës’ në Ballkan

Shpërndarësi kryesor i drogës në Ballkan, Darko Shariq nuk është i huaj për gjykatat në Serbi. Storiet për gjykimet e tij që po vazhdojnë...

Demiri: Ali Ahmeti bashkëpunëtori më i ngushtë i Gruevskit

Mariglen Demiri është një aktivist i shoqërisë civile dhe së fundi themelues i Partisë “E Majta”. Ai ka komentuar rolin e ditëve të fundit...

BE dhe SHBA dënojnë sjelljen e gazetarit Pavlloviq (Foto)

Pas debatit të kryetarit të opozitës Zoran Zaev dhe kryeredaktorit të televizionit kombëtar Sitel mbrëmë ka pasur shumë reagime në internet. Ambasadori i SHBA-ve në...

Grupi i Kumanovës sot para gjyaktës, Shkupi përsëri i blinduar edhe...

Fluturimet e helikopterëve kanë prishur qetësinë mbi Shkup që nga orët e hershme të mëngjesit të sotëm, kurse forca të mëdha policore janë pozicionuar...

Rasti ‘Kumanovës’, për 50 ditë – nëntë seanca dëgjimore

Gjykata dëshiron që në mënyrë të shpejtë të udhëheq rastin ‘Lagja e Trimave’ për të cilin akuzohen 29 persona. Deri në fund të marsit...

Zaev-Llatasit: Allo, naçallniçe! a mund të përgjigjem? (VIDEO)

Intrvista e paralajmëruar në TV Sitel me liderin e partisë opozitare, Zoran Zaev, u shndërrua në shembullin më të mirë, i cili tregon arsyet...

Familjet e Grupit të Kumanovës kërkojnë ndihmë

Familjarët e të burgosurve për rastin e Kumanovës kërkojnë ndihmë. Ata kanë hapur një fond për mbrojtjen juridike të të akuzuarve për ngjarjen e...

Der Spiegel: Alarm terrori në Ballkan, veçanërisht në Kosovë

Magazina më e madhe e Europës, Der Spiegel, ka shkruar një artikull për rrezikun e rritjes së terrorit në vendet Ballkanike duke e nisur...

Aksident në Elbasan, një i vdekur dhe katër të plagosur

Një aksident u shënua sot në orët e para të mbrëmjes, në aksin rrugor Elbasan-Peqin në fshatin Balldren. Katër persona u plagosën, ndërsa një...

Ekzekutohet me dy plumba babai i dy fëmijëve

Një 42 vjeçar, baba i dy fëmijëve u ekzekutua me armë zjarri mbrëmjen e së mërkurës pranë banesës së tij në fshatin Fllakë të...

Arrestohet shqiptarja që shërbente si takstiste e prostitutave

Një vajzë shqiptare është arrestuar nga policia italiane në Napoli. Samidie Halili, 27 vjeçe, ishte i skeduar nga policia pas lëvizjeve të dyshimta. Pasi nisën ta...

BDI përjeton debakël dhe “shqelma” në Nerez të Shkupit, pritje nga...

Funksionarët më të lartë të BDI-së nuk janë mirëpritur ashtu siç kishin planifikuar në Nerez të Shkupit. Një grup i vogël banorësh kanë qenë...

LSDM: Asnjë anketë e porositur nuk do ta shpëtojë Gruevskin

Mbështetja gjithnjë në rritje për liderin e LSDM-së, Zoran Zaev shkakton frikë dhe ankth në VMRO-DPMNE-në e Nikolla Gruevskit, thonë nga LSDM-ja duke vënë...

Llatasi, miku i ngushtë i BDI-së, e kërcënon Zaevin në emision

Lideri  i LSDM-së, Zoran Zaev për herë të parë ishte i ftuar në televizion "Sitel", i cili njihet si televizion mbështetës i VMRO-DPME-së, nga kryeredaktori i...

Banorët: Po favorizohen anëtarët e BDI-së nga Shipkovica në ndarjen e...

Në listën e personave të dëmtuar gjatë vërshimeve të verës së kaluar ka edhe shumë emra familjarësh të aktivistëve të BDI-së, të cilët nuk...

Skandal: Pranohen 12 maqedonas dhe vetëm 1 shqiptar në Akademinë për...

Shqiptarët e Maqedonisë përfundimisht diskriminohen në formën më brutale e cila dëshmohet përmes listës përfundimtare të kandidatëve për gjykatës dhe prokuror të cilën e...

Neziri në Nerez: Të gjitha shtabet komunale janë hapur, aktivistët punojnë...

Një delegacion i BDI-së i përbërë nga shefi i Shtabit Qendror Zgjedhor Bekim Neziri, nënkryetarja Teuta Arifi, ministri i pushtetit lokal Lirim Shabani, zëvendësministri...

ALSAT: Zvarritet rindërtimi i shtëpive në Lagjen e Trimave (VIDEO)

Nëntë muaj pas ngjarjeve në lagjen e trimave në Kumanovë, banorët duket se duhet të presin edhe një kohë të gjatë për tu kthyer...

Fshati Dikavec i harruar nga pushtetarët, fëmijët mësojnë vetëm 2 herë...

Përmes kësaj rrugë të thepisur e të ngushtë arritëm në fshatin Dikavec të komunës së Zelenikovës. Udhëtuam pa ndërprerë 2 orë e gjysmë, për...

Ja emrat e 1.400 bashkëpunëtorëve të UDB-ës, në fillim edhe kërçovari...

Kjo është lista e 1423 bashkëpunëtoërve të UDB-së në Bosnje, ku gjenden edhe emrat e disa qytetarëve të Maqedonisë. Listën e ka publikuar portali...

Kujt po i drejtohet me këtë mesazh anëtari i Këshillit Opozitar,...

Lidhur me mundësinë e bashkimit të opozitës shqiptare tash së fundmi ka reaguar edhe një ndër emrat më të lakuar kohëve të fundit si...

Zvarritet ri-ndërtimi i shtëpive në Lagjen e Trimave (VIDEO)

Nëntë muaj pas ngjarjeve në lagjen e trimave në Kumanovë, banorët duket se duhet të presin edhe një kohë të gjatë për tu kthyer...

Zaevi thotë se lista zgjedhore mund të pastrohet për 85 deri...

Situata aktuale politike në Maqedoni, nevoja për zgjedhje të korrekte dhe demokratike dhe rreziqet nëse nuk fitohet qeveri me legjitimitet të plotë në zgjedhjet...

Rasti ‘Kumanovës’, për 50 ditë – nëntë seanca dëgjimore

Gjykata dëshiron që në mënyrë të shpejtë të udhëheq rastin ‘Lagja e Trimave’ për të cilin akuzohen 29 persona. Deri në fund të marsit...

U zhvillua në USHT debati: “Të rinjtë dhe papunësia në Maqedoni,...

Në Universitetin e Tetovës u zhvillua sot debati me temë “Të rinjtë dhe papunësia në Maqedoni, sfidat dhe perspektiva”. Ky debat u realizua në kuadër të...

Fshati Dikavec i harruar nga pushtetarët, fëmijët mësojnë vetëm 2 herë...

Përmes kësaj rrugë të thepisur e të ngushtë arritëm në fshatin Dikavec të komunës së Zelenikovës. Udhëtuam pa ndërprerë 2 orë e gjysmë, për...

Lëvizja BESA: Takim me asociacionin qytetar “MOST”

Lëvizja BESA vazhdon takimet e saja me partitë politike opozitare, shoqata joqeveritare dhe shoqërisë civile në përgjithësi, sot kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami...

Dikaveci, fshati i shtegtarëve (Video)  

Përmes kësaj rrugë të thepisur e të ngushtë arritëm në fshatin Dikavec të komunës së Zelenikovës. Udhëtuam pa ndërprerë 2 orë e gjysmë, për...

Ekskluzive: Prishtina liron Demirin dhe Ismailoviqin

Gjykata e krimeve në Prishtinë ka liruar nga burgu dy të akuzuarit kryesorë në rastin “Monstra”, Afrim Ismailoviq dhe Alil Demiri, që të dy...

Tetovë, ja ku mund t’i merrni paratë për dëmet e vërshimeve

Vërshimet që ndodhën më 3 gusht në vitin e kaluar, shkatërroi shumë prona dhe solli vdekje njerëzish. Komuna e Tetovës në atë periudhë premtoi...

VMRO-DPMNE heq dorë nga funksionarët e përmendur në “bomba”?

Funksionarët e VMRO-DPMNE-së të përmendur në “bombat” e kreut të LSDM-së, Zoran Zaev nuk kanë mundësi të jenë në listat e deputetëve- janë komentet...

Ndërmjet qeverisë dhe institucioneve arsimore duhet të ekzistoj një bord jopartiak

Matura tashmë një kohë bukur të gjatë po testohet nëpër shkolla, por rezultatet nuk janë të kënaqshme. Faktori numër një është ngase shumë shpejt...

Etiketime dhe fyerje për LR-PDSH, nga portale pa adresë dhe nga...

Reagim për shtyp LR-PDSH Sulmet ndaj LR-PDSH nuk kanë të ndalur dhe atë nga aktorë të ndryshëm , që hiqen si bashkëpunues dhe nga...

Gerovski: Komandantë të BDI-së kthehuni në mal

Gazetari maqedonas, Branko Gerovski ka reaguar ashper ndaj qëndrimeve të deputetes së BDI-së, Nora Aliti e cila kërkon që zgjedhjet në Maqedoni të mos...

Behixhudin Shehabi reagon ndaj komunikatës së LR-PDSH

Me komunikatën e Lëvizja për Reforma-PDSH , të botuar më 09.02.2015 në Portalin informativ ZHURNAL me titull: “Behixhudin Shehabi “bashkëpunëtor” në krimin ndaj kulturës...

Kreu marrëdhënie me tri minorene, shpallet fajtor futbollisti anglez

Futbollisti anglez Adam Xhonson është shpallur sot fajtor për abuzim seksual me të mitur. Ai ka kryer marrëdhënie seksuale me tre vajza minorene, të cilat...

A trafikohen fëmijët refugjat në Maqedoni?!

Në Maqedoni po shtohet numri i grave dhe fëmijëve që vijnë si refugjatë e bashkë me ta edhe frika prej trafikimeve. EUROPOL-i njofton se...

Ivo Kotevski dhe Anita Stançevska janë marrë në pyetje nga Katica...

Ish zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski, drejtor aktual i Qendrës për komunikime në VMRO-DPMNE, Ivo Kotevski dhe Aneta Stançveska, udhëheqëse e njësitit për kontroll...

Ja sa rezerva ari ka Maqedonia

Të dhënat zyrtare të muajit shkurt të këtij viti të Këshillit botëror për ar tregojnë se në botë rezervat e këtij metali të çmueshëm...

Lista zgjedhore në internet nuk është aktive

Lista zgjedhore që ishte publikuar në faqen e internetit të Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) tashmë disa ditë nuk është aktive, pra nuk hapet aspak,...

Plaçkitet një pompë benzine

Mbrëmë ka ndodhur plaçkitje e njërës nga pikat e pompës së benzinës ‘’Makpetrol’’ në rrugën ‘’Kemajl Sejfulla’’ në komunën e Çairit, njofton Telegrafi. Plaçkitësi është...

Aliu: Disa njerëz në luftë shiten çlirimtarë, kurse në politikë bëhen...

Në politikë është si në luftë, mund të të ndodhë të fitosh pushtetin dhe të humbësh besimin, të humbësh në zgjedhje por të kesh...

Huamarrja e fundit e Qeverisë, përplasë Bogovin me LSDM-në

Guvernatori i Bankës Popullore të Republikës së Maqedonisë, Dimitar Bogov sot përmes kumtesës apeloi që partitë politike të mos i përziejnë bankat në betejat...

Fondi për sigurim shëndetësor i Maqedonisë promovoi shërbime të reja elektronike

Fondi për sigurim shëndetësor i Maqedonisë vazhdimisht promovon shërbime të reja elektronike. Prej Sot, në portalin e Fondit do të lansohen tre shërbime të...

Dashmiri rrallë shkon te dajallarët në Kumanovë (Video)

Banorët e fshatit Stançiq shumë mirë e dinë se pse Maqedonia po zvarrit hapjen e pikës kufitare Bellanoc-Stançiq – sepse ata nuk janë maqedonas....

Sela takohet me Mimoza Kusari-Lila në Shkup (Foto)

Sot në ambientet e restorantit ‘La terrazza’ në qendër të Shkupit, kryetari i LR-PDSh-së dhe komunës së Strugës ka takuar kryetaren e komunës së...

Shkolla Wilson nënshkruajti memorandum bashkëpunimi me Bankën Popullore të Maqedonisë

Sot, në shkollën “Woodrow Wilson”, në praninë e Guvernatorit të Bankës Popullore të R.M, Dimitar Bogov dhe Drejtoreshës së Bordit të Shkollës Woodrow Wilson,...

Dramë në Çair, me revole ka kërcënuar disa persona

Dramë e vërtetë është zhvilluar mbrëmë rreth orës 18 në pompën e benzinës Makpetrol, që gjendet në rrugën Qemal Sejfullah, në lagjen Çair të...

Almir Dërpljani dënohet me burg të përjetshëm! (Foto)

Gjykata penale i caktoi burg të përjetshëm Almir Dërpljanit për vrasjen e policit Afrim Arifi, transmeton Telegrafi. 35 vjeçari Dërpljani u burgos në verë të...

Pendarovski: Përkrahja e BE-së për Janevën është e “butë”

Profesori Stevo Pendarovski në deklaratën per Sllobofen Peçat ka thënë se komunikata e BE-së për përkrahjen e prokurores speciale nuk do të ndihmojë asgjë...

Aksion policor, arrestohen tre persona nga Shkupi

Policia në Shtip deri te Prokuroria themelore në Koçanë ka ngritur padi penale kundër personave G.S (60), D.I. (66), N.S. (31), që të tre...

Adili: Institucionet e sigurisë duhet t’i trajtojnë shqiptarët si konstituiv për...

Në iniciativë të Komisionit kuvendor për mbikëqyrje të punës së DSK-së dhe Agjencisë për zbulim në hapësirat e DSK, dje është mbajtur takim ku...

Vëllai i të akuzuarit të Kumanovës: Udhëheqësit e shqiptarëve në Maqedoni...

Enver Hoxha Klein, është njëri nga të akuzuarit në rastin e Kumanovës. Ai është njëri nga 18 të akuzuarit si pjesë e grupit të...

Ramadani: Kadal beg, se ka Hasanbeg!

Profesori universitar dhe analisti Ramadan Ramadani me ironi ka komentuar informacionet për zhvillimet e fundit në lagjen Hasanbeg të Shkupit. “Ishte "kadal beg se ka...

RDK: Në zgjedhje nuk mund të shkohet me strehim politik

Rilindja Demokratike Kombëtare thekson se partitë politike, pa përjashtim, kanë strehuar individ dhe grupacione të ndryshme nën ambrellën e logos partiake dhe liderëve të...

Mexhitlia mbyllet për komunikacion deri në orën 23

Vendkalimi kufitar Mexhitlia sot përsëri do të mbyllet për komunikacion për shkak të grevës së bujqve grekë. Lidhja Automote e Maqedonisë informoi se komunikacioni në...

Guardian: Një defekt në Maqedoni, rrezikon telefonat IPhone në mbarë botën...

Para pak kohësh, pronarëve të IPhoneve u ka hyrë frika në palcë, pasi defekti 53 do të mund t`ua bëjë celularët e tyre të...

Erdhi koha Ahmeti ta këndojë këngën “Ku i kam shokët e...

  Para ca kohe u paraqit një video e kryetarit të BDI-së duke kënduar në një dasmë me vëllezërit Aliu. Ahmeti dëshmoi qartë se ka...

Po të kishte hapur Maqedonia 500 vende punë në ditë, ku...

“Në Republikën e Maqedonisë çdo ditë hapen rreth 500, 600 vende të reja pune.”-tha Vllatko Popovski, drejtor i Agjencisë për Punësim. Por me këtë...

Nesër vazhdon procesi gjyqësor për rastin e Kumanovës

Në Gjykatën Themelore të Shkupit nesër do të vazhdojë procesi gjyqësor ndaj 29 personave, të dyshuar si pjesëmarrës të një grupi të armatosur, e...

Një vit nga ‘shpërthimi’ i bombave të opozitës

Sot është mbushur një viti që kur Lidhja Social-Demokrate nisi me publikimin e bisedave të përgjuara telefonike të zyrtarëve që në opinion njihen si...

Mirsad Ndrecaj me vajzën Iliridën dhe djalin Ilirjanin

  Kjo foto tregon një moment nga ditët e lumtura të Mirsad Ndrecajt i njohur si Komandant Nato me fëmijët e tij. Familjarët thonë se...

Tren ekspres prej Gjevgjelisë në Austri për refugjatët?

Autoritetet kroate, por edhe disa media austriake mendojnë se në të ardhmen përgatitet për refugjatët që të udhëtojnë me trenë që do lidhnin direkt...

‘Nëntë vite në Tanush po mbrohem prej kriminelëve të qeverisë së...

Xhezair Shaqiri, i njohur si komandant Hoxha thotë shumë të rinj e kanë pyetur se çfarë po ndodhë në Tanush dhe se ata janë...

Bastri Bajrami: Prej sot e mbështes fuqishëm këshillin opozitar

“Duke u nisur nga situata e përgjithshme politike në të cilën ndodhen shqiptarët në Maqedoni, nevoja për të bërë ndryshime rrënjësore në drejtim të...

Ahmeti nuk ka kërkuar falje për rrenat parvjet, po kërkon votën...

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti i shoqëruar nga bashkëpunëtorët e tij ka takuar qytetarët e Kërçovës dhe rrethinës së saj për të shqyrtuar të...

Nga Maqedonia kërkuan azil në Altenburg 15 persona

Përkundër shansave zero për të fituar azil politik nga vendet me origjinë të sigurtë, siç janë shtetet e Ballkanit perëndimor, përsëri numri i i...

Dhunoi tre vajza në Vjenë: Dërgohet në paraburgim 22 vjeçari nga...

Arrestohet të hënën një 22 vjeçar nga Maqedonia që gjatë fillim janarit, 2016, në qendrën e Vjenës duhet të ketë dhunuar tre femra, shkruajnë...

Austria kërkon ushtarë të BE në kufirin me Maqedoninë

Ministrja e Brendshme e Austrisë Mikl-Leitner ka sinjalizuar se do të caktohet një kuotë maksimale ditore për refugjatët. Ministri i Jashtëm, Kurz do të...

Skandal: Një studim fizibiliteti Musa Xhaferi e konsideron projekt të realizuar

BDI gjatë këtyre dy viteve si duket ka qenë shumë e nxënë me realizimin e projekteve të VMRO-DPMNE-së, prandaj nuk ka realizuar projektet e...

Po të kishte hapur Maqedonia 500 vende punë në ditë, ku...

“Në Republikën e Maqedonisë çdo ditë hapen rreth 500, 600 vende të reja pune.”-tha Vllatko Popovski, drejtor i Agjencisë për Punësim. Por me këtë...

Tenton të vrasë bashkëshorten, shqiptari arrestohet 24 orë pasi kishte dalë...

Një shtetas shqiptar është arrestuar sërish vetëm 24 orë pasi kishte dalë nga burgu. 66-vjeçari i identifikuar me inicialet F. M., ishte dënuar me...

“Çmendet” Izet Mexhiti: Edhe pas Monstrës e Kumanovës thotë se BDI...

Mbarë opinioni e ka njohur si “djalë të mirë” të BDI-së, mirëpo diçka si duket ka ndryshuar te kryetari i komunës së Çairit, Izet...

Ja si dukeshin tabelat e regjistrimit në Maqedoni ndër vite (Foto)

Jeni mallëngjyer për tabelat e vjetra të regjistrimit të veturës suaj? Telegrafi Maqedoni ju sjell ato që nga vitet 90. Tabelat e para të...

Edhe mantelbardhët dalin në rrugë

Mjekët specializantë dhe specializantët e ardhshëm sot do të protestojnë para ministrisë së shëndetësisë në ora 12 e 30, njofton Telegrafi. Me këtë protestë do...

Fëmijët refugjatë po trafikohen!

Në Maqedoni po shtohet numri i grave dhe fëmijëve që vijnë si refugjatë e bashkë me ta edhe frika prej trafikimeve. EUROPOL-i njofton se...

Zaev për Al Jazeera: Mbi 100 mijë votues fiktiv në listën...

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaevi, në një intervistë për emisionin “Kontekst” në Al Jazeera Balkans, bëri të ditur se nuk ka asnjë shans që...

Seanca të katër Komisioneve kuvendore

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca do të mbajnë Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive, për çështje ekonomike, për kulturë...

SHEKERINSKA: Kur LSDM do ta merr përgjegjësinë, kriminaliteti do të mposhtet

Zv/kryetarja e LSDM-së Radmilla Shekerinska bashkë me kryetaren e Komisionit për shoqëri informatike Cvetanka Ivanova dhe atë për Transport dhe lidhje Bllagoj Boçvarski kanë...

Komandant Çakalla 600 ditë në qeli

Ku kriste pushka, në zonën e orizores në Kumanovë, aty ishte edhe Avdil Jakupi nga Haraqina e Shkupit. E pasi ishte ushtar i devotshëm, ky...

E dhembshme, ja shenjat e qarta të torturës së ushtruar ndaj...

Sot është mbajtur procesi gjyqësor i rastit “Lagjja e Trimave” në të cilin janë të akuzuar 29 pjesëmarrësit e grupit të armatosur në ndodhitë...

Çakalla: 600 ditë më mbajtën në qeli

Ku kriste pushka, në zonën e orizores në Kumanovë, aty ishte edhe Avdil Jakupi nga Haraqina e Shkupit. E pasi ishte ushtar i devotshëm, ky...

Gazeta NewBorn: Grupi i Kumanovës ishte torturuar

Ja fotografit para dhe pas arrestimit të Grupit të Kumanovës, faktet e torturimit Gazeta NewBorn, ka lansuar një lajm me disa fotografi se Grupi i...

Fatmir Dehari bojkoton, karrige të zbrazëta para fillimit të tubimit të...

I pari i Kërcovës Fatmir Dehari është duke bojkotuar tubimin e sontëm të BDI-së në Kërcovë që ka filluar pak para orës 19. Lexues...

Antar të BDI-së pranojnë: Në Hasanbeg kaluam shum keq

Antar dhe simpatizant të BDI-së e pranojnë se mbrëm kanë kaluar shum keq në tubimin e mbajtur në lagjen Hasanbeg të Shkupit. Ata thonë se...

Bozhinovski: Ne rastin ” Monstra ” ne burg qendrojne njerez te...

Gazetari kontravers Zoran Bozhinovski ne postimin  e tij ne facebook  ka publikuar disa detaje rreth Rastit ” Monstra” duke drejtuar akuza, ne funksionare te...

Një vit nga ‘shpërthimi’ i bombave të opozitës

Sot është mbushur një viti që kur Lidhja Social-Demokrate nisi me publikimin e bisedave të përgjuara telefonike të zyrtarëve që në opinion njihen si...

Deputeti i VMRO-së ka provuar kanabis të furnizuar ilegalisht

Komisioni parlamentar për shëndetësi sot ka miratuar propozimin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për kontroll të substancave psikotropike dhe drogave në lexim të...

Banorët: Po të kishte maqedonas në Stançiq, moti do të hapej...

Banorët e fshatit Stançiq shumë mirë e dinë se pse Maqedonia po zvarrit hapjen e pikës kufitare Bellanoc-Stançiq – sepse ata nuk janë maqedonas....

Ja çka tha para gjykatës Komandant Sokoli

Të akuzuarit e rastit të Kumanovës në Lagjen e Trimave sot kaluan disa orë në bankën e të akuzuarve në Gjykatën e Lartë në Shkup....

Gazeta gjermane me qëndrim si “Lajm”-i për orientimin strategjik të qeverisë...

Gazeta prestigjioze gjermane Die Welt ka qëndrim të njëjtë me gazetën “Lajm” lidhur me orientimin strategjik të qeverisë VMRO-BDI. “Në Maqedoni rreth 80 për qind...

Gjykata hodhi poshtë kërkesën e avokatëve që rastin “Kumanova” ta merr...

Në fillim të procesit të gjykimit për ngjarjet e Kumanovës në “Lagjen e Trimave” avokatët mbrojtës e të akuzuarve kanë kërkuar shtyrjen e seancës. Ata...

LR-PDSH: Akuzon Shehabin për krim ndaj kulturës shqipëtare!

Lëvizja për reforma PDSH shpreh keqardhje dhe zhgënjim që në Ministrinë e Kulturës së Maqedonisë, nuk ka kush të mbrojë kulturën, artin dhe projektet...

Maqedonasi nga Strumica incizimin intim ja dërgon babait të vajzës

Një rast tjetër i shpërndarjes së pornografisë së fëmijëve ka edhe në Strumicë, ku një djalë e ka publkuar videon e seksit me të...

Kalimi me letërnjoftime është zvarritur 6 muaj, që të përputhet me...

“Për shkak të këtyre planeve të sëmura politike, do të kisha thënë, që gjithçka dëshirojnë të përdorin në funksion të fushatës parazgjedhore, qytetarët e...

E varrosën të gjallë dhe e lanë që të vdiste, ndihma...

Djaloshi 33 vjeçar u gjet i varrosur i gjallë në një varrezë në varrezat e qytetit brazilian, Campos dos Goytacazes. Siç raportojnë mediat e huaja,...

A do të hapet kufiri Stanqiç-Bellanoc, banorët e Likovës skeptik! (Video)

Banorët e komunës së Likovës shprehen skeptik dhe dyshojnë në hapjen e shpejtë të pikës së re kufitare Stançiq- Bellanoc, njofton Alsat M. Një ditë...

Përplasje në Ministrinë e Shoqërisë Informatike, Kiracovski paralajmëron padi ndaj Tomovskës

Ministrja Marta Arsovska Tomovska përmes një urdhri me shkrim ua ka ndaluar të punësuarve që ti japin dokumente zv/ministrit plotësues Aleksandar Kiracovski. Sipas zëvendësministrit,...

Ambasadorët e BE-së, mbështetje të plotë për ekipin e Janevës

Faktori ndërkombëtarë konfirmoi mbështetjen e fuqishme ndaj Prokurores Speciale Katica Janeva. Shefi i delegacionit të BE-së Aivo Orav dhe ambasadorët e Gjermanisë, Francës, Holandës,...

Shuplakë e rëndë për VMRO-në dhe BDI-në, ambasadorët e BE-së rreshtohen...

Ambasadorët e vendeve të BE-së dhe euroambasadori Aivo Orav sot në info-qendrën e BE-së në Shkup, u takuan me prokuroren speciale Katica Janeva, të...

Ahmeti rrëfehet para Bejlit: Politikanët e papërgjegjshëm shpërndanë përgjimet

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka pritur sot në selinë e BDIsë në Tetovë Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të...

Vritet 50-vjeçari në Dublin, policia: Hakmarrje për vrasjen e së premtes

Një person është vrarë në Dublin, në atë që policia e ka quajtur si një hakmarrje për vrasjen e pak ditëve më parë. Ngjarja...

“Dëshmitë” e Zaevit për ngjarjet e Kumanovës e heshtën edhe selinë...

Dyshimet po shtohen për thënien e liderit të opozitës, Zoran Zaev se ka dëshmi për ngjarjet e Kumanovës dhe heshtjen disa ditore të tij,...

Ardhja e Ali Ahmetit provokon edhe të gjallët dhe të rënët...

Dega e Lëvizjes Besa në Kumanovë ka reaguar ndaj paralajmërimeve mediatike se kryetari i BDI-së Ali Ahmeti së shpejti do të vizitojë Kumanovën. Në...

Gjyqi për Kumanovën, familjarët nuk lejohen të marrin pjesë në seancë...

Ndërsa në Gjykatën Themelore Shkupi 1, zhvillohej procesi gjyqësor për 29 personat e akuzuar për ngjarjet e fillim- majit të kaluar në Kumanovë, familjarë...

Kasami: BDI dhe PDSH janë bë bashkë për të luftuar Lëvizjen...

Ata së bashku “luftuan” kundër çdo subjekti të ri politik shqiptar që paraqitej në skenën politike dhe kështu e kanë ruajtur privatësinë e...

Kushërira e Mirsad Ndrecajt, që ja vrau babanë policia serbe (Foto)

Kade Ndrecaj është kushërirë e afërt (vajza e axhës) e Mirsad Ndrecajt i njohur si Komandant Nato, që ra në Kumanovë më 10 maj....

Është urdhëruar obduksioni i trupit të gruas së vdekur në Prilep

Prokuroria Publike e Prilepit urdhëroi të bëhet obduksioni i trupit në prishje të gruas që dje pasdite është gjetur në shtëpinë në rrugën “Vëllezërit...

Lëvizja BESA: Shëndetësia publike në gjendje kritike

Në Republikën e Maqedonisë, si rezultat i keqqeverisjes, ka degraduar thuajse çdo segment i shoqërisë. Një prej shtyllave kryesore të një shteti, sigurisht, që...

Digjen qëllimisht dy kamionë

Dy kamionë janë djegur mbrëmë në parkingun e kompanisë “Lani” në Suharekë. Policia ka nisur me hetimin e rastit e që më gjasë ishte...

Digjet një makinë në autostradën Tetovë-Shkup (Foto)

Në autostradën Tetovë-Shkup është djegur një veturë e tipit ‘Mercedes’ e drejtuar kah Shkupi. Portali Tetov1 lajmëron se fatmirësisht nuk ka të lënduar. Pasagjerët janë...

Tentoi të vriste pronarin e një pike bastesh, pranga shqiptarit në...

Tre persona janë arrestuar në Itali, pasi akuzohen për trafikim të lëndëve narkotike, armëmbajtje pa leje dhe rishitje të makinave. Ndërsa, një person i...

Kufiri Maqedoni-Greqi, 30 kilometra tela me gjemba

Maqedonia për të ndalur fluksin e refugjatëve, ka vendosur telat me gjemba përgjatë 30 kilometrave në kufirin e saj me Greqinë. Ushtria maqedonase i vendosi...

15 policë kroatë vijnë në ndihmë të kolegëve maqedonas

Ministri i Brendshëm kroat Vllaho Orepiç dhe drejtori i policisë Vlado Dominiç, përcollën sot 15 oficerë policie në Maqedoni, të cilët do të marrin...

Raufi: “Grupi i Kumanovës” nuk janë terroristë sepse janë vetëmbrojtur

“Sipas nesh ekzistojnë dëshmi të pamohueshme se pjesëtarët e grupit nuk kanë pasur qëllim të vrasin ose të sulmojnë. Po të kishin pasur qëllime...

Gruevski mund të mbetetet pa 6 truprojat dhe pa shoferin zyrtar

Kjo kërkohet nga deputetët e LSDM-së, të cilët kanë dorëzuar në Parlament propozimin për ndryshimin e Ligjit për Qeverisë. Me këtë propozim ata kërkojnë që...

Nikollovski kërkon përgjegjësi për skandalin e cilësisë së ushqimit

Skandali për moskontrollimin e cilësisë së ushqimeve që me muaj është mbajtur fshehur nga publiku, tashmë është vërtetuar nga zv. ministri Vanço Kostadinovski dhe...

Aksion i madh policor në Poroj dhe Xhepçisht të Tetovës

Një anëtare e “Korpusit Amerikan për Paqe” shtetase amerikane e cila qëndron dhe punon vullnetarisht në një shkollë shqiptare në rajonin e Tetovës ka...

Personat me hendikep në Maqedoni duan jetë të pavarur

Polio Plus - Lëvizja kundër hendikepit, në bashkëpunim me Qendrën austriake për trajnim profesional dhe rehabilitim e mbështetur nga Ministria federale e Punës dhe...

Video ekskluzive nga seanca e gjykimit të ‘Grupit të Kumanovës’ (Video)

Portali A1on.mk ka publikuar një video ekskluzive nga seanca e gjykimit të ‘Grupit të Kumanovës’ ku shihen shqiptarët e burgosur në ‘Lagjen e Trimave...

Video ekskluzive: Babai i komandant Malishevës tregon kush e tradhtoi grupin...

Video ekskluzive: Babai i komandant Malishevës tregon kush e tradhtoi grupin e Kumanovës https://youtu.be/hpSUxF6SwCE

Ky është amerikani që do të vlerësoj se a do ketë...

Robert Bersçinski, zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i shtetit për demokraci dhe të drejta të njeriut, tanimë dy ditë po qëndron në Maqedoni, për të siguruar...

U gjet kufoma e një 49 vjeçareje pas një viti

Dje pasdite është gjetur një kufomë në një shtëpi në rrugën "Vëllezërit Lameski 1" në Prilep. Sipas Prokurores Publike, Marijana Ilieska, bëhet fjalë për...

Seanca të katër komisioneve kuvendore

Në Kuvend sot seanca do të kenë Komisioni Ligjdhënës-juridik dhe komisionet për shëndetësi, për financim dhe buxhet dhe për transport. Në rend dite të Komisionit...

LSDM: Me 35 milionë euro mund të zgjidhej problemi me ndotjen

LSDM vazhdon kritikat ndaj rivalit politik VMRO-DPMNE. E fundit është ajo me fasadën në barok prej 35 milionë euro para të qytetarëve, duke shtuar...

Protestë para Prokurorisë: Edhe Todorovi i përfshirë në vdekjen e Tamarës

Një grup i aktivistëve civil, sot në ora 12 para Zyrës së Prokurorit Publik, do të organizojë një protestë për shkak të heshtjes së...

‘Hijet e natës’, goditet grupi i shqiptarëve që vidhte në 4...

Policia e Dibrës ka arrestuar një person dhe ka shpallur tre të tjerë në kërkim, si pjesë e një grupi kriminal që kryenin vjedhje...

Tronditet Maqedonia: Vëllau ka jetuar një vit me motrën e vdekur...

  Trupi i pajetë në  fazë dekompozimi është gjetur dje pasdite në një shtëpi në rrugën “Vëllezërit Llamevski 1” në Prilep. Sipas prokurorit themelor publik...

Shkupi blindohet edhe në tokë edhe nga ajri

Fluturimet e helikopterëve kanë prishur qetësinë mbi Shkup që nga orët e hershme të mëngjesit të sotëm, kurse forca të mëdha policore janë pozicionuar...

OPINIONE