5 C
Skopje
Friday, February 22, 2019

Maqedoni

Kur largohet BDI-ja, vjen gjuha shqipe. Ueb-faqja e MPB-së së shpejti...

Një shembull se sa përfitojnë shqiptarët kur largohet BDI-ja pritet të jetë Ministria e Punëve të Brendshme (MPB). Me ardhjen e Oliver Spasovskit të...

Anulohet takimi i grupeve punuese!

Grupet punuese të katër partive politike që ishte caktuar që sot në ora 12 të mbahet takimi radhës për të gjetur një zgjidhje për...

Janeva kërkon nga Zvërlevski dosjen për ‘Puç-in’

Katica Janeva ka kërkuar 5 dosjet e para nga Marko Zvërlevski që kanë të bëjnë me përgjimin. Sipas njoftimit që vjen nga zyra e...

Gjendet një “pus” i naftës jugosllave afër kufirit me Maqedoninë (Foto)

Nuk është vetëm Torina e Lipjanit me substanca natyrore, që dyshohet se është gaz që ka dalë mbi sipërfaqen e tokës. Diçka e tillë...

Janeva kërkoi nga Zvërlevski dosjen për Gruevskin, Jankullovskën dhe Mijallkovin

Katica Janeva ka kërkuar 5 dosjet e para nga Marko Zvërlevski që kanë të bëjnë me përgjimin. Sipas njoftimit që vjen nga zyra e...

Shkëlqimi rrëfen tmerrin e vitit 1999 në kufirin me Maqedoninë

Ne kaluam shtatë ditë në shi në një hapësirë të hapur në mes të Kosovës dhe Maqedonisë. Nuk kishim ushqim e madje as strehim....

Selia e BDI-së nën kontroll të rreptë policor (Foto)

Selia e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Reçicë të Vogël në Tetovë është në vëzhgim dhe mbrojtje 24 orëshe nga inspektor policor nga...

Ahmeti dhe Thaçi, liderët me biografi më të shkurtë në botë!...

Rastësisht surfova nëpër faqen zyrtare të Parlamentit të Maqedonisë dhe hasa në disa informata shumë të rëndësishme për udhëheqësit shqiptar në Maqedoni. I lexova...

Sinani: BDI është dobësuar në Kumanovë, Tetovë, Dibër e Kërçovë

Në CLICK PLUS te RTV21 , për sondazhin e fundit të Institutit Republikan Ndërkombëtar (IRI) Profesor Arsim Sinani mendon se BDI dhe PDSH do...

Komandanti i FSK-së Rrahman Rama për vizitë në ARM

Për vizitë zyrtare në ARM sot do të qëndrojë komandanti i Forcave të Sigurisë së Kosovës, (FSK), gjeneral­nonkoloneli Rrahman Rama. Delegacioni i FSK­së në...

ISIS-i kërcënon edhe Maqedoninë: Do t’ju djeg zjarri i luftës (VIDEO)

Xhihadistët e Shtetit Islamik kanë publikuar një video të re në të cilën kërcënojnë me sulme terroriste në mbarë botën. Kërcënimi i tyre u është...

“ALSAT”: BESA dhe LR PDSH nuk shprehin habi nga koalicioni i...

Nuk është asgjë e re nëse kryetari i PDSH-së Menduh Thaçi bënë koalicion me BDI-në e Ali Ahmetit pasi ky akt vetëm do të...

Flet maqedonasja Maçkica, truproje e kriminelit serb Arkan

Marija Nalovska- Maçkica, tani 50 vjecare, ka qenë pjesë e njësitit “Tigrat” të kriminelit serb Arkan dhe truproje e tij. Nëna e saj e...

Thaçi i gatshëm të bashkëpunojë me BDI-në, si PDK me LDK-në...

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) Menduh Thaçi e ka porositur BDI-në që të mos arsyetojë dëgjueshmërinë e vetë ndaj Gruevskit me frazën se...

Zvarriten punimet në rrugën Sllupçan-Bellanoc

Ndërtimi i rrugës rajonale nga Sllupçani deri në Bellanoc që lidh pikën kufitare Maqedoni-Kosovë, ka filluar para dy vitesh por dinamika e punimeve që...

Çfarë kontrasti, Bejta me lëkurë Shehabi me kostum e kollare (Foto)

Një delegacion i kryesuar nga Sekretari shtetëror i Ministrisë së Kulturës, Behixhudin Shehapi, sot ka qëndruar për vizitë në Gostivar, me çrast janë takuar...
video

Sopoti, seanca e të enjtes mund të anulohet (VIDEO)

Seanca gjyqësore për rastin Sopoti, i cili duhet të mbahet të enjten mund të anulohet. Siç mëson Alsat dy nga të akuzuarit kanë kërkuar...

Miratohet mundësia e të drejtës për in-vitro për fëmijën e tretë...

E drejta e invitros është një ndër programet prioritare të Fondit. Qëllimi është që t’Ju përgjigjemi pozitivisht sa më shumë kërkesave që vijnë nga...

“Përderisa s’na hapet rruga e lirisë, gojët tona do të jenë...

Shiu që po bie nga mëngjesi i sotëm, nuk i pengoi aspak emigrantët ekonomikë të dalin nga çadrat e tyre për të protestuar në kufirin ndërmjet...

Sopot: Kamioni godet për vdekje 9 vjeçarin

Si pasoje e nje aksidenti ne fshatin Sopot te Kumanoves, ka vdekur një djal 9 vjeç, kurse një tjetër eshte plagosur. Fatkeqesia e komunikacionit ka...

Jankullovska pritet të jetë “viktima” e parë e Prokurores Speciale?

  Ish ministrja e punëve të brendshme Gordana Jankullovska ka gjasa të jetë “viktima” e parë e Prokurores Speciale, njoftojnë për “Lajm” burime të mirëinformuara...

Video e re nga Kumanova, policët maqedonas strehohen te bilbordi i...

Gazeta “Lajm” sjell një video 10 minutëshe nga konflikti i Kumanovës të publikuar në ueb faqen “think.mk”, por që deri tani nuk është publikuar...

Besimi: Komisari Han pret që t’u përmbahemi rekomandimeve në raportin e...

Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë Fatmir Besimi, sot në Bruksel kishte takim me eurokomisarin për negociata për zgjerim Johanes Han, i cili,...

Cila është kompania më e pasur shqiptare në Maqedoni (Lista Zyrtare)

Oda Ekonomike e Maqedonisë Veriperëndimore sot shënoi dhjetë vjetorin e themelimit dhe paralelisht përzgjodhi 100 kompanitë më të mira shqiptare që veprojnë në vend....

Shkupjani i zhdukur gjendet ne mes të Tetovës

Është gjetur dje në afërsi të qendrës së qytetit të Tetovës, 26 vjecari nga Shkupi M.D., i cili para 4 ditësh ishte shpall i...

Vritet një shqiptar i Kosovës në Gjermani, dy të tjerë mbeten...

Një qytetar i Kosovës është vrarë dhe dy të tjerë plagosur në Keln të Gjermanisë si pasojë e një përleshje fizike me disa persona...

Neziri: Ministria e bujqësisë nuk guxon të dëmtojë raportet Shqipëri-Maqedoni

Ministri i ekonomisë Bekim Neziri ka folur lidhur me problemet që po u shkakton pala maqedonase produkteve bujqësore shqiptare në kufi. Ai ka kritikuar...

Përfaqësuesit e ambasadës britanike vizitojnë selinë e Lëvizjes Besa (Foto)

Sot, në selinë e Lëvizjes BESA në Shkup ishte për vizitë dhe zëvendës-ambasadori i Britanisë së Madhe në Shkup, z. Paul Edëards, dhe znj....

Çfarë lufte po kanoset mes Shqipërisë dhe Maqedonisë, flet ministri shqiptar?...

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, Edmond Panariti, është shprehur kundër asaj që ai e quan luftë tregtare me Maqedoninë. Pas bllokimeve...

Tetovë: Mercedesi e godet këmbësorin për vdekje

Vdes 57-vjecari nga Tetova, pjesëmarrës në komunikacion, në rrugën "Video Smilevski-Bato. Tanimë të ndjerin, paraprakaisht e kishte goditur vetura e tipit "MercedesBenz", derisa po...

Shqipëria i jep ultimatum Maqedonisë: Do të marrim masa!

Pas qëndrimit të pales-maqedonase për bllokimin e importit të perimeve të freskëta nga Shqipëria, Ministri i MZHETTS, Arben Ahmetaj, zhvilloi një bisedë telefonike me zv/kryeministrin...

Mujaseri nga Shkupi gjeti stoli dhe ia ktheu Bejtushit nga Deçani...

Në një mindil ishin të mbështjellura disa stoli ari të cilat Mujaser Mamutit Saraj i Shkupit i gjeti pranë stacionit të autobusëve në Prishtinë. Pas...

Deputeti maqedonas bëhet gaz i botës, fut gishtin në gojë para...

Një situatë komike kanë regjistruar kamerat në mbledhjen e djeshme të Këshillit parlamentar të Maqedonisë për eurointegrime. Deri sa deputetja Ermira Mehmeti ka folur...

Fushatë e ulët propagandistike ndaj oponentëve politikë!

Kanë filluar metodat dhe format propaganduese të ulëta të përdoren ndaj oponentëve politikë. Një gjë ditëve të fundit është duke u përdorur ndaj drejtorit...

Thaçi: Lëvizjes BESA i ofrova bashkëpunim, ata më shanë

Një një intervistë për emisionin "Click plus" të TV21, kreu i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) ka thënë se edhe pse në mënyrë xhentile opozitës...

Bozhinovski: Grupi i Lavdrim Muhaxherit do ta sulmojnë Maqedoninë

Gazetari kontravers Zoran Bozhinovski ka shkruar në Facebook se mbështetësit e Lavdrim Muhaxherit dhe Fitim Ladrovcit, tetë persona nga Kosova, pesë nga Shqipëria dhe...

“10 Minuta” në TV21, Bedri Ajdari flet për rastin “Monstra”

Në emisionin “10 Minuta” në TV21 – intervistë ekskluzive me Bedri Ajdarin, familjar i njërit prej të arrestuarve të rastit “Monstra”. “Ka qenë fati i...

Bozhinovski: Mbështetësit e Lavdrim Muhaxherit do ta sulmojnë Maqedoninë

Gazetari kontravers Zoran Bozhinovski ka shkruar në Facebook se mbështetësit e Lavdrim Muhaxherit dhe Fitim Ladrovcit, tetë persona nga Kosova, pesë nga Shqipëria dhe...

Ostreni dhe Adili u takuan me zyrtarë të lartë britanikë

Kreu i "UNITETI"-t Gjeneral Gëzim Ostreni dhe nënkryetari i kësaj partie, deputeti Zylfi Adili realizuan takim me zyrtarë të lartë britanik. Zyrtarja e lartë e...

Shehapi ia kthenë ‘xhevapin’ LR-PDSH-së së Selës

Pas akuzave nga LR-PDSH së Selës drejtuar Sekretari shtetëror në ministrinë e Kulturës z.Behixhudin Shehapi se: «...që nga emërimi i Behixhudin Shehabit më 8...

Komisioni anketues me kërkesë të Shilegovit ndërpret mbledhjen

Sapo ka mbaruar ende pa nisur mirë mbledhja e parë e Komisionit anketues për bisedat e përgjuara. Takimi është ndërprerë me kërkesën e kryetarit...

“Luftë” në Kuvend mes Merale Feratit dhe Ermira Mehmetit. Ja kush...

Një debat është zhvilluar dje në Kuvend mes deputes së PDSH-së Merale Ferati dhe deputetes Ermira Mehmeti, në Komisionin për eurointegrime. Ferati mes tjerash...

LR-PDSH: Në ministrinë e kulturës ikin shqiptarë, punësohen joshqiptarë

Pas deklaratës nga Ministrisë së Kulturës, se përfaqësimi i shqiptarëve në Ministrinë e Kulturës ka arrit në 32%, vjen reagimi nga LR-PDSH, duke demantuar...

Orhani thumbon Bujarin: Haxhija nuk bën me gënjy 

Edhe jashtë parlamentit vazhdojnë replikat në mes deputetit të PDSH-së Orhan Ibrahimi dhe zëdhënësit të BDI-së Bujar Osmani. Vendet e përshtatshme për këto replika...

“Blu Energy: Projekti jonë nuk rrezikon ambientin e Tetovës

Kanë reaguar nga kompania Blu Energy, lidhur me tekstin e transmetuar në “Lajmpress”, me titull “Tetovës i kanoset rrezik më i madh se ISIS-i”....

Zbulohen afera për Katica Janevën dhe Musa Xhaferin

Në Komisionin Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit nuk ka fletë anketuese që janë publikuar në mënyrë publike për pronat e Sasho Mijallkovit, Mile Janakieskit,...

Vetëhelmohet 20 vjeçarja nga Gostivari

Mbrëmë rreth orës 2 të natës, në Departamentin Emergjent të Spitalit të Gostivarit është pranuar 20 vjeçarja XH.M pa ndjenja, njofton SPB-Tetovë. Pak para se...

Më në fund një ambasador/e fotografohet me përfaqësuesit e Besës!

"Diplomatët perëndimorë në Shkup, zakonisht nuk fotografohen në takimet me përfaqësuesit e kësaj lëvizje, siç fotografohen në takimet me përfaqësues të partive tjera politike....

SKANDAL: BDI kërcënon ata që marrin pjesë në organizimet opozitare!

Duket se fushata zgjedhore tashmë po alarmon me të madhe partinë shqiptare në pushtet, BDI-në sidomos pas skandaleve të njëpasnjëshme që i kanë plasur...

Edhe një granatë në Kumanovë

Një granatë e pashpërthyer me kalibër 75mm dje është gjetur në orët e hershme të mëngjesit në vendin ‘’Gutev Rid’’ në afërsi të stacionit...

Zhduket një 30 vjeçare shqiptare nga Shkupi

30 vjecarja G.M nga fshati Sfillare e Shkupit, të shtunën është larguar nga shtëpia dhe më nuk është kthyer. Kështu bëjnë të ditura burime...

Jugohromi më i fortë se BDI-ja

Rreth 30 000 euro gjoba janë shqiptuar në territorin e komunës së Tetovës, për personat juridik që kanë bërë ndotjen e ajrit. Por, të...

Lëvizja BESA: Takim me Shefen e Misioni të OSBE-së në Shkup,...

Sot, selinë e Misionit të OSBE-së në Shkup ishte në vizitë një delegacion i Lëvizjes BESA, i udhëhequr nga Bilall Kasami – kryetar dhe...

Sot seanca e parë e komisionit hetimor për “bomba”

Sot pasdite në Kuvend duhet të mbahet seanca e parë e Komisionit Hetimor për skandalin e përgjimit apo siç njihen ‘bombat’ e opozitës. Sot gjithashtu...
video

Spasovski: Do të bëj gjithçka për të arritur tek e vërteta...

I ftuar në emisionin “24 analiza”, ministri i sapo emëruar i brendshëm, Oliver Spasovski, i cili nga pozita e kreut të Ministrisë së Brendshme...

Zeqiri: Gazetari Eftov paraqet tezat e Gruevskit lidhur me përqindjen e...

  Akademiku Izet Zeqiri ka reaguar lidhur me tezat e fundit skajshem tendencioze dhe te rrezikshme te gazetarit maqedonas Vasko Eftov, i cili shkruan se...

Porosia e fundit e Enver Hoxhës për shqiptarët e Maqedonisë (Video)

Një njërën nga paraqitjet tij të fundit para Partisë së Punës, ish diktatori shqiptar Enver Hoxha ka folur edhe për rreziqet që i janë...

Ndërprerje trafiku në magjistrale Kërçovë-Ohër

Për shkak të aktiviteteve ndërtimore, respektivisht minimit në një lokacion të autostradës së re, sot në rrugën magjistrale А2, segmentin rrugor Kërcovë-Ohër me saktësisht...

Letërnjoftimet e falsifikuara kanë qenë edhe në gjuhën shqipe

Gazetari i revistës “Fokus” o cili e publikoi aferën e 30 mijë letërnjoftimeve false Lubisha Arsiq, mbrëmë në emisionin “360 shkallë”, rrëfeu për mënyrën...

Zhernovski do të rrënojë një pjesë të selisë së VMRO-së

Kryetari i komunës Qendër të Shkupit, ka sjellë vendim për rrënimin e një terrase në ndërtesën ku gjendet selia e partisë në pushtet, VMRO-DPMNE....

Video që tregon se shqiptarët nuk do të nënshtrohen nga “Abazët”...

Festa për shënimin e 107 vjetorit të Ditës së Alfabetit është politizuar nga BDI-ja kur në skenën ku mbahej mbrëmja gala, u ngjit Ismet...

Ermira Mehmeti diskuton, deputeti maqedonas kollaren e pastron (Video)

Një situatë komike kanë regjistruar kamerat në mbledhjen e djeshme të Këshillit parlamentar të Maqedonisë për eurointegrime. Deri sa deputetja Ermira Mehmeti ka folur...

Ermira Mehmeti përkrah propozimet e PDSH-së (Video)

Mos mbështetja e propozimeve të PDSH nga shumica paralmentare në këshillin kombëtar për eurointegrime rezultoi me lëshimin e sallës nga kjo parti, PDSH kishte...

Gjobitet me 600 euro për një postim në Facebook!

Gruaja e Stojançe Angelov, Jasminka duhet të paguaj gjobë prej 600 euro për një status në Facebook. Ajo është gjobitur pasi ka shkruar në...

Spasovski: Letërnjoftimet false mbërritën në Ministrinë e Brendshme

Policia dhe Prokuroria janë duke punuar në ndricimin e rastit me letërnjoftimet false të cilin e publikoi revista "Fokus", tha ministri për Punë të...

Arsiq: Burimi solli informacione të rëndësishme për 30 mijë letërnjoftimet false

Gazetari i revistës "Fokus" o cili e publikoi aferën e 30 mijë letërnjoftimeve false Lubisha Arsiq, mbrëmë në emisionin "360 shkallë", rrëfeu për mënyrën...

Spasovski zotohet se do ta ndriçojë skandalin me letërnjoftimet false (Video)

 Kryepolici i sapoemeruar i Maqedonise Oliver Spasovski eshte ka konfirmuar se policia dhe prokuroria janë duke punuar nëndricimin e skandalit me letërnjoftimet e falsifikuara....

22 vite nga tragjedia ku humbën jetën rreth 100 shqiptarë të...

 Janë mbushur 22 vite nga tragjedia më e madhe ajrore në Maqedoni, kur më 22 nëntor të vitit 1993 katër kilometra larg aeroportit të...

Vëllai i Mirsadit ka një “selam” për truprojat e Ali Ahmetit

Ashtu si; është 22 Nëntori festë kombëtare, ashtu edhe lajmi për sjelljen arrogante të truprojeve të Ali Ahmetit ndaj profesorit Lebit Murtishi dhe dy...

Ndodh edhe kjo, ministri akuzon qeverinë se është fajtore për mos...

Ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, Nurhan Izairi në intervistën për emisionin “10 Minuta” foli për problemin e ndotjes masive të ambientit jetësor...

Deputetja Ferati: Kërkojmë të drejtat e shqiptarëve (VIDEO)

Deputetetja e PDSH-së, Merale Ferati, sot gjatë debatit publik rreth Strategjisë së Zgjerimit të BE-së i organizuar nga Këshilli Nacional për Eurointegrime pranë Kuvendit,...

Vazhdon fluksi i refugjatëve: Brenda 24 orëve rreth 6 mijë vërtetime

Përkundër dëbimit të shumë refugjatëve që vijnë kryesisht nga Pakistani, Shri Lanka dhe Eritrea, në Maqedoni vazhdon të ketë fluks të madh të refugjatëve...

Ekspertiza e trupit të Mirsad Ndrecajt me lëshime (Video)

Edhe ekspertiza e trupit të Mirsad Ndrecajt, e realizuar nga Instituti për Mjekësi Ligjore, është jo e plotë dhe nuk përmban informacione themelore për...

Zbulohen shkaqet për vdekjen e ish kryeagjentit maqedonas

Ish agjenti ushtarak Goran Sofevski, i cili sot në mëngjes u gjet i vdekur në malësinë e Kërçovës, sipas të gjitha gjasave ka vdekur...

Qeniet njerëzore viktima trafikimi edhe në Maqedoni?!

Puna efikase në nivel nacional dhe regjional në shumë vende dhe rritja e kapacitetit të resurseve njerëzore dhe në teknikë janë pjesë e rekomandimeve...

BDI: Përgënjeshtron për politizimin e Festës së Alfabetit

Bashkimi Demokratik për Integrim i hedh poshtë si të pavërteta pretendimet për politizim të Festës së Alfabetit të Gjuhës Shqipe, apo për kinse kërcënimet...

LSDM-ja propozon ndryshime në Ligjin për pagesa me para të gatshme

Grupi i deputetëve të LSDM-së dhe koalicioni deri te Kuvendi parashtroi propozim për ndryshime të Ligjit për pagesa të gatshme me të cilat kërkon...

Selmani: Kërcënohet mbyllja e shumë mediave për shkak të gjobave të...

Ndryshimet e fundit sipas kryetarit të shoqatës së gazetarëve Naser Selmani janë sjellë në mënyrë jo transparente ndërsa mediat dhe gazetarët janë vënë në...

Shtetasi i Shqipërisë merr lëndime të rënda në Gostivar

Në qendrën klinike të Gostivarit dje është sjellë një person nga Shqipëria me lëndime të rënda në kokë të cilat i ka fituar nga...

Selmani: Ligji i ri kanoset të mbyllë shumë mediume

Ndryshimet e fundit sipas kryetarit të shoqatës së gazetarëve Naser Selmani janë sjellë në mënyrë jo transparente ndërsa mediat dhe gazetarët janë vënë në...

Tensione në kufirin greko-maqedonas, disa emigrantë ekonomik qepin buzët

Në shenjë proteste dhe revolte disa emigrantë nga Irani kanë prerë, kurse disa të tjerë kanë qepur buzët e tyre Në vendkalimin kufitar greko-maqedonas, ku...

Ali Ahmeti: Vendit i nevojitet siguri dhe stabilitet

Sot në selinë e BDI-së në Tetovë, Kryetari Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e re të Ausitrisë në Maqedoni, zonjën Renate Kobler. Kryetari Ahmeti dhe...

BESA shënon njëvjetorin, mungojnë disa anëtarë të Këshillit Nismëtar?

Mbrëmë Lëvizja BESA shënoi njëvjetorin e rrugëtimit të saj në politik, ku pjesëmarrës ishin anëtarët e këshillave komunalë të kësaj Lëvizje, përfaqësues të partive...

LR-PDSH: Ali Ahmeti të mbart përgjegjësi për ngjarjen në Manastir

Ali Ahmeti siç e njohëm dje “Abazi” edhe në ditën më të shënuar shqiptare, atë të shkronjave tenton të përfitojë politikisht. Lojërat e “Abazit”...

Ekskluzive: Tetovës po i kanoset rrezik më i madh se ISIS-i...

Tetova vazhdon të jetë në majat e listës botërore për sa i përket ndotjes së ajrit, dhe sikur kjo mos mjaftonte, Telegrafi mëson se...

Ish-shefi i zbulimit ushtarak gjendet i vdekur në Kërçovë

Ish-shefi i Zbulimit Ushtarak në Maqedoni, Goran Sofeski është gjetur i vdekur në rrethana të panjohura në malet e rajonit të Kërçovës. Sipas disa mediave...

Gordana mbështet ‘’Komitët’’ që rrahin shqiptarët

Ish ministrja e punëve të brendëshme Gordana Jankullovska njihet për mënyrën raciste të shprehjes së saj dhe antishqiptarizmin e theksuar gjatë kohës sa ka...

Promovohet libri “Çlirimi i Kosovës”: Pa Riçard Hobrukun, Kosova nuk do...

Në Universitetin Shtetëror të Tetovës u promovua libri “Çlirimi i Kosovës, diplomacia këmbëngulëse dhe ndërhyrja e SHBA-ve”, e autorit David L. PHILLIPS, i përkthyer...

Migrantët në Maqedoni kanë filluar të qepin gojën

Telma ka njoftuar se disa nga refugjatët, sot në shenjë proteste kanë filluar të qepin buzët. Edhe pse tashmë nuk mund të flasin, kjo...

Frymëmarrje në Tetovë e dëmshme për shëndetin

Lëvizja Eco Guerilla u bën thirrje qytetarëve që të evitojnë çdo dalje në ambient të hapur pasi niveli i helmimit të ajrit është në...

107 vite alfabet, ende kemi shumë analfabetë (Foto)

Të dielën u bënë 107 vjet që kur u zhvillua njëra ndër ngjarjet më të rëndësishme në historinë shqiptare, Kongresi i Manastirit për unifikimin...

Kundër Grupit të Kumanovës luftuan rreth 1.000 policë maqedonas

Rreth 1.00 policë maqedonas kanë marrë pjes ënë luftimet me grupin e Kumanovës që ndodhën më 9 dhe 10 maj të këtij viti, kurse...

Plaçkiten dhunshëm 2 shtetas marokienë

Janë plackitur dy shtetas marokienë, Z.H. 21-cjec dhe A.A. 26-vjec, mbrëmë rreth orës 20:00, nga ana e tre personave të akoma të panjohur. Ngjarja...

Ish-shefi i zbulimit ushtarak gjendet i vdekur në Kërçovë

Ish-shefi i Zbulimit Ushtarak në Maqedoni, Goran Sofeski është gjetur i vdekur në rrethana të panjohura në malet e rajonit të Kërçovës. Sipas disa mediave...

Krasniqi: Bashkëkombasit tanë në Maqedoni i kemi lënë vetëm

Analisti dhe opinionisti Milazim Krasniqi, me rastin e 107 vjetorit të Kongresit të Manastirit, me anë të një postimi në Facebook, ka shkruar për...

Të gjitha materialet do t’ia dorëzojë prokurores speciale

"Të gjitha materialet që i posedojë, do t'ia dorëzojë Prokurores speciale publike. Askush nuk ka të drejtë ta fshehë të vërtetën, nga qytetarët e...

“BESA”dega Llabunishtë, kritikon Ziadin Selën, për mjetet e organizimit të Vitit...

Pas akuzave të përfaqësuesit të Lëvizjes BESA në Strugë, drejtuar Ziadin Selës, tashmë zyrtarisht ka reaguar edhe dega e këtij subjekti në Llabunishtë, e...

Blerona Brao: Ju tregoj si na sulmuan “bandat e Ali Ahmetit”

Une studentja Blerona Brao dhe kolegu im, gjithashtu student, Arbër Arsllani patëm fatin e mirë të marrim pjesë në përvjetorin e alfabetit të shkronjave...

‘Ata që shitën luftën e 2001, s’mund ta federalizojnë Maqedoninë’

Xhezair Shaqiri i njohur si komandant Hoxha nuk beson se partia e Ahmetit mund të federalizoj Maqedoninë, njofton agjencia INA. “Nëse BDI-DUI, mundohet të bëj...

Rekord i ri, për 24 orë rreth 6.000 refugjatë kaluan në...

  Gjatë 24 orëve të fundit, 5979 refugjatë kanë kaluar nëpër Maqedoni, prej të cilëve 2.907 janë meshkuj dhe 1.191 femra, 1.417 fëmijë me prindë...

22 vite nga tragjedia ku humbën jetën rreth 100 shqiptarë të...

Janë mbushur 22 vite nga tragjedia më e madhe ajrore në Maqedoni, kur më 22 nëntor të vitit 1993 katër kilometra larg aeroportit të...

Diaspora nga SHBA: “S`ka investime të reja në Dibër, Lata po...

Kryetari i komunës së Dibrës, Ruzhdi Lata po manipulon opinionin me projekte që janë nxitur dhe vazhduar më pas nga ish-kryetarët e komunave. Ky...

E dhunoi 10 vjet, në fund e la në rrugë me...

37-ja nga Velesi i Maqedonisë është një nga viktimat e dhunës familjare. Ajo për televizionin 21 flet për torturën që ka përjetuar 10 vite...

23 aksidente në Shkup, 18 persona të plagosur

Gjatë tre ditëve të fundit në qytetin e Shkupit nga policia e trafikut janë regjistruar 23 aksidenteve. Në aksidentet e trafikut janë të plagosur 18...

Truprojet e Ali Ahmetit, si inspektorët e UDB-së jugosllave

I nderuar shok i vjetër i veprimtarisë kombëtare, i respektuar zotri i fjalës së lire dhe pendës së artë në të mirën e gjuhës...

“Dokaz.mk”: 900 policë janë shpërblyer nga 10 mijë euro për aksionin...

Sipas burimeve te portalit maqedonas 'Dokaz. Mk', qeveria Ahmeti-Gruevski, rreth 900 policë të MPB-se, i ka shpërblyer për askionin policor në "Lagjen e Trimave"...

Skandaloze: Truprojet e Ali Ahmetit kërcënojnë studentët dhe arsimtarin

Mbrëmë, nën patronazhin e Sekretariatit për implementimin e marrëveshjes së Ohrit, në Manastir është mbajtur manifestim kulturor për të kremtuar përvjetorin e alfabetit shqip....

Shqiptari nga Shkupi gjen stoli me vlerë në Prishtinë, i dorëzon...

Në një mindil ishin të mbështjellura disa stoli ari të cilat Mujaser Mamutit nga Shkupi i gjeti pranë stacionit të autobusëve në Prishtinë. Pas 40...

Zaev: Shqipja është pjesë e trashëgimisë gjuhësore dhe kulturore të Maqedonisë

Lideri i Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë Zoran Zaev ua ka uruar sot shqiptarëve të Maqedonisë 22 Nëntorin – Ditën e Alfabetit. “Shënimi i kësaj dite...

Politizohet festa, Muzeu i Alfabetit ndau stilografë me ngjyrat e BDI-së

Muzeu i alfabetit ndau stilografa me ngjyra të BDI-së për të pranishmit, duke shkaktuar revoltë te një pjesë e tyre dhe dyshime se kjo...

Tre ministra shqiptarë në Manastir, në objektin e lënë pas dore

3 ministrat shqiptarë të arsimit, ai i Maqedonisë Abdilaqim Ademi, Ministrja Shqiptare e arsimit, Lindita Nikolla dhe kolegu i tyre nga Kosova Arsim Bajrami...

Refugjatët e bllokuar nga Maqedonia, protestojnë para kufirit

Më shumë se 1,000 emigrantë dhe refugjatë janë mbledhur në kufirin greko-maqedonas për të protestuar kundër vendimit të shtetit të Maqedonisë për mos i...

Ministri i Ekologjisë, Nurhan Izairi, ka hedhur poshtë akuzat e drejtorit të Jugohromit se shkak për mos vënien e filtrave deri më tani janë...

Remenski: Do jemi garancë se s’do ketë keqpërdorime

Në të kaluarën për marjen e votës në kohën e zgjedhjeve dhe keqpërdorim të funksionit ka pasur kërcënime dhe ne duam të jemi garancë...

Me këngë dhe valle festohet dita e alfabetit në Manastir (Foto)

Sot shumë mësimdhënës shqiptarë nga të gjitha trojet shqiptare kanë vërshuar në qyetetin e shkronjave-Manastir. E veçanta e kësaj ngjarje është se shumë arsimtar...

Kultura gjuhësore – “DU ME TA JAPË!”

Analisti dhe gazetari Daut Dauti, ne profilin e tij te facebook ka reaguar rreth bastardimit te gjuhes shqipe nga disa gazetarë-moderatorë: Ja postimi i...

Para 5 ditësh zhduket shkupjani 26 vjeç

Në stacionin policor "Gazi Babë", dje është paraqitur rasti i zhdukjes së 26-vjecarit M.D., nga ana e vëllai të tij 28-vjec B.D., i cili...

Përmbytjet, në Dibër dyshohet se është mbytur një 27-vjeçar

Një 27-vjeçar nga Dibra dyshohet se është viktima e parë nga moti i keq që ka përfshirë vendin gjatë 24 orëve të fundit. Bëhet...

Kaos në Gostivar, dy të lënduar dhe shumë dëme materiale (Foto)

Erërat e forta dhe reshjet e mbrëmshme nuk kanë kaluar pa pasoja. Nga Qendra për menaxhim me kriza bëjnë me dije se si pasojë...

Sela dhe Memedi: të unifikojmë kërkesat kombëtare të shqiptarëve!

Me rastin e 107 vjetorit të alfabetit shqip Aleanca për Shqiptarët (LR PDSH-RDK) kanë organizuar manifestimin ku ishin të ftuar anëtarët e lëmisë së...

Ahmeti nga ‘facebook’ uron: Manastiri, Prizreni dhe Vlora na bëjnë një

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim në profilin e tij zyrtar në rrjetin social facebook ka uruar gjithë shqiptarët për pervjetorin e kongresit të...

Gazetari Selmani, ka dy urata me rastin e Ditës së Alfabetit

(Ju sjellimi postimin e tij ne profilin e facebook) Së pari uroj që mësuesit dhe profesorët e shkollave dhe universiteteve tona të mos shesin diploma,...

Zëvendësministrat shqiptar si hije në qeverinë aktuale

Data për mbajtjen e zgjedhjeve është caktuar; mandateve të ministrave dhe zëvendësministrave aktual po iu vjen fundi, por për disa nga ata qytetarët as...

Thaçi: falë PDSH-së shqiptarët festojnë Ditën e alfabetit

Kanë filluar urimet e subjekteve politike dhe qytetarëve për ditën e alfabetit shqip. Këtë herë përveç urimit, kryetari i PDSh-së Menduh Thaçi urimit i...

Fokus: 17 deputetë të VMRO-së kanë aplikuar për pasaportë bullgare!

Agjencia e lajmeve ‘Fokus’ nga Bullgaria publikoi një informacion shokues ku thotë se 17 deputet aktual të VMRO-DPMNE-së kanë kërkuar pasaportë bullgare me procedurë...

Sot po festohet Dita e Alfabetit

Në Maqedoni sot shqiptarët po e shënojnë "22 Nëntorin" - Ditën e Alfabetit Shqip. Ne kete date te vitit 1908, u njëhësua Alfabeti i...

Avokati i Popullit kërkon hetim të ri për incidentin e Kumanovës

  Avokati i Popullit Ixhet Memeti theksoi se institucioni i tij mund të kërkojë shqyrtimin e obduksionit të pjesëtarëve të grupit të Kumanovës, pas dyshimeve...

Ndahen rreth 1.500 leje CEMT për automjete, për vitin 2016

Në ndarjen e sotme elektronike të lejeve për vitin 2016, janë ndarë një mijë leje vjetore CEMT për automjete me Euro 5 standarde dhe...

Thaçi: Fatale, nëse opozita shqiptare hynë në kontrollin e opozitës maqedonase

Kryetari i Partise Demokratike Shqiptare (PDSH) Menduh Thaçi, thotë se ka besim të plotë se të gjithë ata të cilët kanë menduar se lehtësisht mund...

Georgievski: Ndikimi serb ka bërë që t’mos i kuptojmë kërkesat e...

Ish kryeministri i Maqedonise Lupco Georgievski në një intervistë për emisionin "Zigzag" të televizionit Art, duke folur për ndikimin serb në shoqërinë maqedonase, tha...

Digjet vetura “Mercedes” në Shkup

Në rrugën "Makedonski vojski" në Shkup, dje pasdite një person i panjohur ka ndezur makinën e tipit "Mercedes" me targa Shkupi, pronë e 27-vjecarit...

Konsolidohet Forumi Rinor i BDI-së në Gostivar

Kryesia e Forumit Rinor të degës së Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), dega në Gostivar, të premten në mbrëmje mbajti mbledhjen e parë të...

Kërcënon Bujari (!): Ose barazi mes maqedonasve dhe shqiptarëve, ose s’bëhemi...

Partia më e madhe shqiptare në pushtet, BDI kërcënohet se në formimin e qeverisë së re pas zgjedhjeve të prillit në vitin 2016-të do...

Aksident i rëndë në Shkup, përplasen 2 makina dhe një motor

Si pasoje e nje aksident te rende i cili ndodhi të premten mbrëma rreth orës 20 në bulevardin "Ilinden" në Shkup, një person është...

Zijadin Sela: Shqipëria të blejë objektin e Manastirit

Kryetari i Lëvizjes për Reforma-PDSH z. Ziadin Sela në manifestimin me rastin e Ditës se Alfabetit shqip, nga Manastiri ka bërë apel që Qeveria...

“Fokus”: 30 mijë letërnjoftime për fitore në zgjedhje!

Në qytetin Shtip dhe në lagjen e Shkupit "Shuto Orizari", janë përpunuar rreth 30 mijë letërnjoftime, me siguri për tu shfrytëzuar gjatë zgjehjeve të...

Në kufi po presin 700 refugjatë për të hyrë në Maqedoni

Në kufirin me Maqedoni-Greqi (Bogorodicë) dhe Maqedoni-Serbi (Tabanoc), situata sot është stabile, sa i perket refugjatëve te cilet presin te kalojne transit neper territiroim...

Bexheti: Me afrimin e zgjedhjeve, partitë po humbin ndikimin në teren

   ‘Anketa e IRI-t paraqet gjendjen reale dhe faktike që mbizotëron në Republikën e Maqedonisë’. Kështu shprehet akademiku Abdylmenaf Bexheti, sipas të cilit me afrimin...

RDSH e gatshme te beje ndryshime ne zgjedhjet e ardhshme

Rinia Demokratike Shqiptare (RDSH) ne Tetove mbajti konferencen e 12 me radhe. Pjesemarres ne kete konference ishin eksponente te larte te PDSH-se me ne...

Ermira e pakënaqur nga rejtingu i ulët i BDI-së

Ermira e pakënaqur nga rejtingu i ulët i BDI-së

Populli e delegjitimon Zeqirin, akademia e shpërblen. Shaqiri akademikëve: Mjaftë me...

Ish deputeti i RDK-së, Izet Zeqiri ka komentuar debatin e mbrëmshëm në emisionin “Rruga Drejt”, sa i përket zyrtarizimt të gjuhës shqipe. Në profilin...

Vanhaute pakoja e ligjeve për mediat gati të premten e ardhshme

Ai konsideron se ndryshimet kadrovike nuk janë zgjidhje për gjendjet dhe tha se është i kënqur që bisedimet zhvillohen për çështje vaçanërisht të rëndësishme...

USHT e shënoi 107 vjetorin e Kongresit të Manastirit (Foto)

Me një  akademi solemne, Universiteti Shtetëror i Tetovë e shënoi sot 107 vjetorin e Kongresit të Manastirit. Akademinë  e shpalli të hapur dekani i...

Shkup, kidnapohet një vajzë 14 vjeçare

Në Shkup në rrugën Indira Gandi, mbrëmë kah ora 18 e 30 minuta, XH.M, dhe dy persona tjerë që deri tani janë të panjohur...

Pushteti sërish ngushton rrethin, gazetarët do të protestojnë

Ndryshimet më të reja të Kodit zgjedhor lidhur me mediat të miratuara në procedur jotransparente, duke i vënë mediat dhe gazetarët para aktit të...
video

SHGM: Gjobat për mediumet nga Kodi Zgjedhor janë skandaloze (Video)

Nëse ndërmjetësuesi Peter Vanhaute nuk i përfshinë në negociata edhe përfaqësues të shoqatave të gazetarëve dhe organizatat e medias, ata do të protestojnë para...

Sa para pagoi Ali Ahmeti që ti botohet libri, dhe pse...

Rrëfime ekskluzive për atë se sa pagoi Ali Ahmeti që ti botohet libri dhe pse u dogjën ato libra? Almakos së bashku me TetovaNews kanë...

Rritet shkalla e sigurisë në burg, ku gjenden të arrestuarit e...

Drejtori i Burgut të Manastirit "Cërn Most" Sllavko Gacovski, dhe kryeshefja e Sektorit për për marrëdhenie me publikun në MPB Natalija Spirova-Kordiq, për "Meta",...

Si u manipuluan zgjedhjet? Një person me gjashtë letërnjoftime

Në dy lokacione të fshehta në komunat Shuto Orizari dhe Shtip janë prodhuar dhjetëra mijëra letërnjoftime të falsifikuara, me siguri për nevoja zgjedhore gjatë...

Tjetër goditje në BDI-në e Strugës!

Kryetari i degës dhe deputeti Ramiz Merko paralajmëroi në kuvendin zgjedhor të forumit rinor, se në të ardhmen e afërt, rinia e BDI-së në...
ALKALOID

OPINIONE