9.1 C
Skopje
Wednesday, March 20, 2019

Maqedoni

Keqtrajtimi i të burgosurve të Kumanovës, avokati i popullit dorëzon padinë

Të akuzuarit në rastin “Lagjja e Trimave” në Kumanovë janë keqtrajtuar nga nëpunësit policorë të cilët i kanë shoqëruar deri në gjykatë dhe gjatë...

Jashari: Rritet numri i shqiptarëve në gjyqësorin e Maqedonisë

Ministri i Drejtësisë Adnan Jashari priti sot në takim delegacionin nga pushteti ekzekutiv dhe legjislativ i udhëhequr nga Ministri i Ekonomisë Bekim Neziri, deputetet...

A është Dehari kryetari më transparent? Prezenton buxhetin para qytetarëve (FOTO)

Kryetari i komunës së Kërçovës Fatmir Dehari siç duket është kryetari më transparnt në Maqedoni. Ai sot ka prezentur Propozim – Buxhetin e  Komunës së Kërçovës...

Dashuria VMRO-BDI po lulëzon në mes të dimrit (Foto)

Edhe pse temperaturat aktuale nuk janë aspak pranverore, kjo nuk po pengon lulëzimin e “dashurisë” mes zyrtarëve të VMRO-së dhe BDI-së. Fotografitë që po...

LSDM nesër do të bojkotoj fjalimin e Ivanovit në parlament

Koordinatori i grupit parlamentar të LSDM Goran Sugareski sot në pauzën e seancës plenare ka deklaruar se VMRO ka thyer marveshjen e Përzhinos pasiqë...

Vazhdon mjerimi dhe varfëria në rajonet shqiptare në Maqedoni

Organizata për Bashkëpunim Rajonal dhe Integrime Evropiane (OBRIE) vlerëson se Qeveria e Maqedonisë, ka vazhduar ta thellojë borxhin, duke marrë hua nga organizatat ndërkombëtare...

Letër e hapur nga bashkëshortja e të dënuarit me burg të...

Mirvete Ismailoviq, bashkëshorte e Afrim Ismailoviqit të dënuar me burg të përjetshëm në rastin “Monstra” ka dërguar në gazetën “Lajm” një letër të hapur...

Ministri Spasovski ka qenë në kontakt me tre shqiptarët që kanë...

Ministri i Policisë, Oliver Spasovski, ka qenë në komunikim të drejtëpërdrejtë me të dyshuarit në skandalin e fundit në lidhje me letër njoftimet false,...

Zaev: MPB, Prokuroria dhe Gjykata t’i çojnë deri në fund hetimet...

Pushteti nëpërmjet mediave të tij u përpoq që t’i shtrembërojë faktet për rastin me falsifikimin e letërnjoftimeve, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, duke...

Janeva nervozohet në Zvrlevskin, po përzihet në Prokurorinë speciale

Prokurorja speciale, Katica Janeva e thirri Prokurorinë speciale që të heq dorë nga Ligji për pagat e prokurorëve publik. Sipas saj, rregullat e reja...

Van Haut në pushim për Krishtëlindje, marveshja e Përzhinos në qorrsokak

Sot nuk do ketë takim të grupeve të punës që partitë politike duhet të dakordohen me reformat sipas marveshjes së Përzhinos. Sic ka informuar...

SPB Veles: Një shofer goditet me thikë nga një emigrant

Një 19-vjeçar nga Kavadari është goditur me thikë në këmbën e majtë, ndërsa një minoren 17-vjeçar nga Demir Kapia është goditur në fytyrë, mbrëmë...

KO: Punojmë që opozita shqiptare të bashkohet kundër të keqes antishqiptare...

  Pas disa tribunave dhe takimeve me qytetarë, Grupi koordinues i  Këshillit Opozitar ka mbajtur pres konferencën e parë, ku ka sqaruar synimet e veta. Këshilli...

Gostivar, shtyhet afati për legalizimin e objekteve deri më 31 mars...

Kreu i Komunës së Gostivarit u ka bërë thirrje që deri më 31 mars të vitit të ardhshëm të aplikojnë për legalizimin e objekteve...

Pas Viti të Ri – më vështirë deri te kreditë konsumatore?

Kamatat e kredive më atraktive, atyre konsumatore, do të zvogëlohen, mirëpo do të vështirësohen kushtet për marrjen e tyre. Gjatë dy viteve të fundit...

Rriten pagat në polici, mjekët me pagat më të vogla

Zëvendës ministri i punëve të brendshme, Mitko Cavkov sot theksoi se zyrtarët policor pagën e muajit mars do ta marrin për pesë përqind më...

Mehmeti, ‘’Të bëjm që emri t’i dëgjohet në mbarë botën universitetit...

‘’Na qoftë për jetë e mot themelimi i Universitetit shtetëorë në gjuhën shqipe Nënë Tereza në Shkup. Ky është një akt i rëndësishëm për...

Këshilli Opozitar njofton për rrjedhën e aktiviteteve të ndërmarra

Ju kemi ftuar sot këtu në konferencën e parë për media që e organizon Këshilli Opozitar, ndërsa e realizojmë ne – grupi koordinues i...

Ligji për themelimin e Universitetit të ri në procedurë parlamentare

Ligji për themelimin e Universtitetit të ri Shtetëror sot ka hy në procedurë parlamentare, kështu ka vendosur sot parlamenti i Maqedonisë, njofton TetovaSot. Sot në...

Parlamenti nuk miraton projekt-ligjin për shërbimin e Prokurorisë Speciale

Me 54 vota “kundër” dhe 27 “për” Kuvendi nuk e miraton propozimin ligjin për shërbimin e prokurorisë publike të propozuar nga LSDM-ja, të cilat...

Plas sheri në UEJL, shkarkohet prorektori Ismail Zendeli

Pas humbjes së imazhit dhe rënies së cilësisë në UEJL,  ka plasur edhe sheri brenda stafit akademik. Rektori i UEJL-së Zamir Dika ka shkarkuar...

Spasovski: Mbyllja e kufijve të BE-së për refugjatët mund ta destabilizoje...

Nëse shtetet e Bashkimit Evropian i mbyllin kufijtë, mund që të vije deri te destabilizimi i Ballkanit Perëndimor. Kjo është alarmante dhe është theksuar...

Zvicra jep mbi 6 milion franka qeverisë që të punësoj të...

Me 6,25 milion franga,grant të siguruar nga Zvicrra,në katër vitet e ardhëshme në Maqedoni duhet të hapen mbi 2.000 vende pune dhe të rriten...

Sevdail Demiri: Universiteti në Shkup – aspiratë shekullore e shqiptarëve

Hapja e Universitetit në Shkup për gazetarin Sevdail Demiri është aspiratë shekullore e shqiptarëve. Ai vlerson se kërkesa për universitet shqip në Shkup ka...

Prej të hënës do të ketë zbritje të mëdha të karburanteve...

Nafta evropiane e tipit “brent” e cila vjen edhe në Maqedoni sot e arriti çmimin më të ulët në njëmbëdhjetë vitet e fundit, informon...

Plaka nga Graçanica që tymos hashash e dëshiron të fluturojë: Ma...

“Fëmijë, hapini dritaret se gjyshja po e mbështjell një”, është vetëm një nga shprehjet të cilat i thoshte gjyshja Bejza Suljic, e cila për...

Vazhdon ofendimi i shqiptarëve në tekstet shkollore në Maqedoni

Tekstet shkollore në Maqedoni mbeten të njëjtat si të viteve të kaluara, me plot gabime shkencore dhe përmbajtje ofenduese për shqiptarët. Nga Lidhja e Arsimtarëve...

Hulusi Saliu sërisht zgjedhet kryetar i Shoqatës së historijanëve dega Kumanovë-Likovë

Më 12.12.2015 në lokalet e shkollës së mesme teknike – Kumanovë  Shoqata e historijanëve, ku më parë pra të pranishëvme u lejua referat për...

Gjendet trupi i pajetë e 79 vjeçares nga Shkupi në lumin...

Gjendet trupi i një femre  dje rreth mesditës në lumin Vardar afër parkut Skejt në Shkup. Policia ka konstatuar se bëhet fjalë për një grua...

RDK: Fillimisht zgjidhje të problemeve, pastaj zgjedhje

Rilindja Demokratike Kombëtare mbajti mbledhje të rregullt të Kryesisë Qëndrore ku u diskutua rreth shumë çështjeve të aktualitetit politik në vend, kriza e thellë...

Jepen 2.338 vërtetime të reja për azil, më të numërt afganët

Sipas shtetësisë së personave të cilëve u janë dhënë vërtetime, njoftoi sot MPB-ja, më të numërt janë shtetasit e  Afganistanit – 813, Sirisë –...

RDK mbajti mbledhje të rregullt të Kryesisë Qëndrore

Rilindja Demokratike Kombëtare mbajti mbledhje të rregullt të Kryesisë Qëndrore ku u diskutua rreth shumë çështjeve të aktualitetit politik në vend, kriza e thellë...

Mijallkovi ka pesë konaqe në Strugë

SHPËTIM POLLOZHANI Në të gjithë botën shtetet e kanë mafien e vetë. Në Maqedoni mafia e ka shtetin e vetë. Si shpesh herë edhe kësaj...

Janeva shtynë rastin “Puç” për shkak të mungesës së provave

Prokurorja Speciale, Katica Janeva ka shtyrë seancën kryesore të rastit në të cilin publiku është i njohur si “Puç”, për shkak të mungesës së...

Zaev, Nuk dua që të fshihet lënda por të zbulohet e...

Seanca e sotme e rastit Puc përsëri është shtyrë për shkak të kërkesës nga ana e prokurorisë speciale. Gjykatësja Beshevska ka konstatuar se nuk janë...

Ja si përkthehet gjuha shqipe në Maqedoni (Foto)

Kush tha se nuk respektohet dygjuhësia? Kështu ka vijuar komenti i aktorit tetovar, Sopit, si satirizues i perkthimeve në gjuhën shqipe nga maqedonishtja. Sopi në...

“BDI-ja po i kërcënon simpatizuesit e BESËS” (VIDEO)

“BDI-ja shkon dhe i kërcënon vazhdimisht llokasit, se nëse ju kontaktoni me të BESËS do ta pësoni shumë keq, në vend se të ndihmojnë,...

KURIR: Ja kryesorët për aferën e falsifikimeve të letërnjoftimeve

Sipas "KURIR".mk, i dyshuari kryesor për aferën e falsifikimeve të letërnjoftimeve, Zahir Bekiri, për policinë është i njëhur edhe para kësaj afere të letër njëftimeve. I...

Uniteti: Universiteti “Nënë Tereza” është kompensim për pazarin me Burmali Xhaminë

  Partia UNITETI propozim-ligjin për hapjen e universitetit “Nënë Tereza” në Shkup e konsideron si një pazar parazgjedhor politik të partnerëve qeverisës BDI dhe VMRO....

Dhunë familjare në Xhepçisht: Djali rrahë babain e tij 47 vjeçar

47 vjeçari E.A dyzet e nga Xhepçishti i Tetovës, dje ka raportuar dhunën në familje ku dje rreth orës 16:30 minuta e kishte kryer...

Zaev u paraqit në Gjykatë

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev u paraqit në seancën gjyqësore për rastin “Puç”, pasi që kishte bojkotuar disa seanca të mëhershme, duke mos u...

Gjatë tre ditëve të fundit 29 aksidente komunikacioni

Të premten (18 dhjetor) policia e komunikacionit ka kryer ekspertizë në gjithsej tetë aksidente. Prej tyre, pesë janë me pasoja dëme materiale dhe tre...

Bomba me llogari falco në Zvicër duhej të ‘’shpëthente’’ para zgjedhjeve!

Letërnjoftime falco, kartela dhe maqina për përpunimin e letërnjoftimeve janë vetëm pjesë e dëshmive që janë gjetur në dy lokacione në Shkup ku prokuroria...

Vazhdon kalimi i kuadrove të BDI-së te Uniteti, ja emrat e...

Partia e Gjeneralit Gëzim Ostreni nëpërmjet një Lajmërimi bën të ditur se ka filluar formimin e strukturave të saj nëpër vendbanimet shqiptare, duke themeluar...

Ajri i ndotur ua zgjat pushimin nxënësve në Tetovë

Nxënësit e Komunës së Tetovës nuk do të mbajnë mësim deri në fund të gjysmëvjetorit të parë, ndërkaq ende nuk ka ndonjë njoftim zyrtar...
video

Mjegulla e dendur vështirëson trafikun në komunikacion gjithandej në Maqedoni

Dukshmëri të zvogëluar për shkak të mjegullës deri në 50 metra ka në akset rrugore Katllanovë – Veles, Veles – Katllanovë dhe Veles –...

Arrestohen tre persona pas bastisjes në një aksion për shkatërrim të...

Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi se janë arrestuar tre perosna nga Shkupi pas bastisjes së kryer që është bërë pardje në shtëpitë e...

Raport i USAID-it për përshtatje të bujqësisë ndaj ndryshimeve klimatike

Projekti i USAID-it për adaptimin e bujqësisë ndaj ndryshimeve klimatike sot në Shkup do të prezantojë raport gjithëpërfshirës për konstatimet e marra nga testimi...

Zaevi i ruan “bombat”, Janeva nuk i kërkon

Rasti i mosdorëzimit të materialeve të përgjimeve ishte pjesë e temave edhe në mbledhjen e sotme të qeverisë. Edhe pse deri më tani janë...

Sevdail Demiri: Universiteti në Shkup – aspiratë shekullore e shqiptarëve

Hapja e Universitetit në Shkup për gazetarin Sevdail Demiri është aspiratë shekullore e shqiptarëve. Ai vlerson se kërkesa për universitet shqip në Shkup ka...

Afera e letërnjofimeve fallco shtrirje ka gjetur edhe në Zvicër!

Letërnjoftime falco, kartela dhe maqina për përpunimin e letërnjoftimeve janë vetëm pjesë e dëshmive që janë gjetur në dy lokacione në Shkup ku prokuroria...

Po vazhdon vallen Ali Ahmeti (FOTO)

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, së bashku me kryetarin e Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginës, Jonuz Musliu, po marrin...

Gruevski: Në Universitetin “Nëna Terezë” do të mësohet në maqedonisht, shqip...

Qeveria miratoi propozim/ligjin për themelimin e Universitetit Shtetëror në Shkup (USHSH) që do quhet “Nëna Terezë”. Te shumë funksionarë dhe aktivist të BDI-së ka bërë...

Sa para mund të futni dhe të nxirrni sipas ligjeve në...

Shteti i Maqedonisë ka caktuar shumën e parave që mund të hyjnë dhe të dalin nga shteti, e që është 10.000 euro, njofton Drejtoria...

Kuvendi do të debatojë për interpelancën e Todorovit

Opozita kërkon shkarkimin e ministrit Todorov, për shkak të, siç thuhet në kërkesën për interpelancë, problemeve sistematike dhe kaosit në shëndetësi që rezulton me...

Ja kushtet mizore të ambulantës së fëmijëve në Tetovë (Foto)

Shëndetësia në Maqedoni është katastrofë ndërsa në Tetovë kjo gjendje duket më shumë, njofton Telegrafi. Telegrafistat na kanë dërguar fotografi nga ambulanta e fëmijëve në...

Themelohet nëndega e Lëvizjes BESA – Saraj në fshatin Bojanë

Nëpërmjet faqes zyrtare Lëvizja BESA – Saraj informon që ato sapo krijuan nëndegën në fshatin Bojanë. Lexoni deklaratën e tyre më poshtë: “Themelohet nëndega e...

The Independent: Liqeni i Ohrit po zhduket

Liqeni më i vjetër në Europë është në rrezik për t’u zhdukur. Restorantet moderne, plazhet e improvizuara, shtëpitë buzë bregut të tij po e...

Uniteti për krytar në Kumanovë zgjodhi ish BDI-stin Mehmet Bajramin

Partia politike UNITETI ne kuader te shtrirjes se infrastruktures partiake, sot ka zbarkuar ne Kumanove dhe Likova ku ka mbajtur dy Kuvende zgjedhore, me...

Shtëpia përfshihet nga zjarri, pronari ngel pa kulm mbi kokë (Foto)

Sonte rreth orës 21:00, ka shpërthyer një zjarr në një shtëpi në lagjen "Cetinska" të Tetovës. Shkaku i perhapjes së zjarrit ka qenë rryma,...

Ja çka ju tha Omer Xhemaili studentëve të USHT-së

Universiteti Shtetëror i Tetovës, me rastin e shënimin të 21 vjetorit të themelimit ua ndau çmimin Doktor nderi i shkencave (Doctor Honoris Causae), diplomatit...

Gruevski, deklaratë rreth sigurisë së Prokurores Speciale dhe letërnjoftimeve të falsifikuara

Qeveria, në mbledhjen e sotme mori vendim të angazhohet Ministria e Punëve të Brendshme që të mundësojë sigurim 24-orësh në objektin ku ndodhet Prokuroria...

Në mënyrë klandestine ndërrohen bravat e dyerve të PPD

Persona të panjohur kanë ndërruar bravat në të dy dyert në selinë e Partisë për Prosperitet Demokratik në Tetovë. Siç njoftoi policia dje rreth orës...

Vazhdon ofendimi i shqiptarëve në tekstet shkollore

Tekstet shkollore në Maqedoni mbeten të njëjtat si të viteve të kaluara, me plot gabime shkencore dhe përmbajtje ofenduese për shqiptarët. Nga Lidhja e Arsimtarëve...

Ademi: Universiteti i ri “Nënë Tereza” do ta avancojë arsimin shqip

Qeveria e Maqedonisë, me propozimin e ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, të udhëhequr nga ministri shqiptar, Abylaqim Ademi, ka miratuar propozim-ligjin për themelimin e...

Gazeta “Vest”: Ballafaqohemi me tentim politik për mbyllje të gazetës

Kolegjiumi redaktues i gazetës “Vest” ka lëshuar apel deri te përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare ne lidhje me ngjarjet e fundit në gazetë, konkretisht për...

Gazeta ‘Vest’: Ballafaqohemi me tentim politik për mbyllje të gazetës

Kolegjiumi redaktues i gazetës “Vest” në Maqedoni ka lëshuar apel deri te përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare ne lidhje me ngjarjet e fundit në gazetë,...

LSDM: Presim hetim të tërësishëm për lëtënjoftimet e falsifikuara

Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë pret nga Ministria e Brendshme, zyra e Prokurorit Publik dhe autoritetet gjyqësore për të hetuar plotësisht çështjen me letërnjoftimet e...

Protesta kundër ndotjes së ajrit edhe në Shkup (FOTO-VIDEO)

Qindra qytetarë protestuan në kryeqytet kundër ndotjes së ajrit. Protesta u mbajt para zyrës së kryetarit të qytetit të Shkupit Koce Trajanovski, ndërsa qytetarët...

Efendi Rexhepi dekorohet me çmimin ‘imazh i kombit’

Reis Ulemaja i Republikës së Maqedonisë, Sulejman efendi Rexhepi, u dekorua si “Imazh i kombit” nga ana e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të...

Padi për vjedhje ndaj 46-vjeçarit nga Shkupi

Sektori per Pune te Brendshme (SPB) në Shkup ka ngritur padi penale kundër 46-vjeçarit nga Shkupi M.S i dyshuar për vjedhje, për të cilin...

Askush nuk përgjigjet për vjedhjet nëpër shkolla

Javën që lamë pas, gjegjësisht me 9 dhjetor në shkollën fillore “7 Marsi” në Shkup është bërë vjedhje e pajisjeve elektronike. Nga kjo shkollë njoftojnë...

Ja sa para mund të fusni dhe të nxjerrni në kufinjtë...

Shteti i Maqedonisë ka caktuar shumën e parave që mund të hyjnë dhe të dalin nga shteti, e që është 10.000 euro, njofton Drejtoria...

USHT, megaprojekt kombëtar i shqiptarëve të Maqedonisë

Sot kur Universiteti Shtetëror i Tetovës kremton 21 vjetorin e themelimit, me plotë të drejt mund të thuhet se ai po shndërrohet në megaprojekt...

Nëna e Donjeta Pajazitit: Ma krenare jam që e kam në...

Trupi i Donjeta Pajazitit është gjetur pas gjashtë javësh në bjeshkët e Strellcit. Nëna e saj, Lumnije Pajaziti nga Strellci, është shprehur se vajza e...

Nesër ndërprerje trafiku në rrugën Kërçovë-Ohër

Edhe nesër do të ketë ndërprerje trafiku nga 12:30 deri në ora 14:30, në rrugën magjistrale Kërcovë - Ohër, në lokacionin tek Preseka-fshati Vërbjan, ka...

Pamje nga aksioni policor për skandalin me letërnjoftimet e falsifikuara (VIDEO)

Njësitet speciale të policisë kanë realizuar mbrëmë gjatë natës një aksion gjatë të cilit janë bastisur objekte në rrugën “Xhon Kenedi” në Shkup dhe...

Një vit nga peticioni për rastin Monstra i dorëzuar Qeverisë federale...

Organizator i Peticionit Florim Kadriu si dhe aktivisti Hadi Osmani i cili ju bashkangjit ketij peticioni si dhe shume aktiviste tjere. Mbushen një vit që...

Këshilli Opozitar: Erdhi koha t’i mbushim masovikisht edhe rrugët, e jo...

Këshilli Opozitar porosit nga Shkupi: Erdhi koha t’i mbushim masovikisht edhe rrugët, e jo veç sallat! “BËHU EDHE TI OPOZITË E SË KEQES” Në sallën e...

“Brodeci”, 8 vjet më pas, familjarët i drejtohen prokurorisë speciale! (VIDEO)

Familjarët e të dënuarëve të rastit të Brodecit kërkojnë drejtësi, pasi që siç thonë ata djemtë dhe burrat e tyre janë të pafajshëm. Elmaze Dauti,...

Demant: Kush përjashtoi antarët legjitim, ata që s’janë legjitim

Të nderuar Z. Nexhat Bexheti, rastësisht kaloi nga selia e PPD-së dhe rastësisht u takua me Z. M. Halilin dhe hyn brenda ne seli...

PPD-ja përjashton disa anëtarë për shkelje të rënda statutare

Sot në Gostivar nën kryesimin e kryetarit të Kuvendit Muhamed Halili si dhe kryetarit të Partisë për Prosperitet Demokratik Nexhat Bexhetit Kuvendi Qendror mbajti...

PORTOKALLI ju përgjigjet atyre që fyenë shqiptarët në ALSAT

Fyerja e fundit që ju bë shqiptarëve në një emision televiziv në Alsat, nga një politikan maqedonas, ku në këtë rast u bë largimi...

Analistët: Rrezikohet afati i zgjedhjeve të parakohshme (VIDEO)

Vazhdon zvarritja e afateve të marrëveshjes së Përzhinos për t’i dhënë fund krizës politike. Nuk përjashtohet mundësia e shtyrjes edhe të datës së mbajtjes...

Prokuroria e Përgjithshme: Arrestohen tre persona për falsifikim të dokumenteve

Prokuroria Themelore Publike e Shkupit duke vepruar në rastin e letërnjoftimeve të falsifikuara, të cilat janë dorëzuar nga ana e gazetarit të ‘Focus’,  Lubisha...

Protestat në Tetovë: Arrestohet 33-vjeçari dhe merret në pyetje 13-vjeçari

Një grup nga 200 deri në 300 personash, kryesisht minorent, pas protestës së djeshme në Tetovë, organizuar nga Shoqata e qytetarëve “Eko guerilla” nën...

NQP Shkup tërheq çmimin e 60 denarë për një udhëtim

Vetëm një ditë pasi njoftuan për rritjen e cmimit, NQP Shkupi vendosi të tërheqë çmimin prej 60 denarë për biletat autobusëve që do ta...

Një djalosh nga Gostivari është rrahur dy herë

Dje, B.M.(18) nga Gostivari ka paraqitur në polici se pasi që është kthyer me shoqen e tij nga shkolla është ndalur nga katër persona,...

Lëvizja Besa reagon për ndotjen e vazhdueshme që i bën Kërçovës...

Lëvizja Besa me shqetësim të thellë ndjek zhvillimet e fundit në rajonin e Tetovës, ku bëhet një helmim masiv i qytetit por edhe i...

Exclusive: Kryesia e BDI-së cakton koordinatorët në njësitë zgjedhore

Agjencia e lajmeve Zhurnal mëson ekskluzivisht se në mbledhjen e fundit të kryesisë qendrore të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), krahas vendimeve të tjera,...

SKANDAL: Policia zbulon fabrikë për falsifikimin e letërnjoftimeve

Policia dje zbuloi fabrikë për falsifikim e letërnjoftimeve. Policia aksionin e ka realizuar se bashku me Prokurorinë e Ppublike(PP), pas shkrimeve tw revistes "Fokus" qe u...

Aktivistja e LSDM-së nxiti të miturin të gjuaj me vaj molotov...

Vandalizmi ndaj komunës së Tetovës nuk i shërbeu fare protestuesve ditën e djeshme, aq më shumë sulmi me vaj molotov ndaj insitucionit të Komunës...

I mituri nga lagjja “Teqe” Tetovë, dyshohet për hedhjen e molotovit...

Televizioni "Koha" nga Tetova ka njoftuar se pas protestave te djeshme dhe incidentit para objektit të komunës së Tetovës, me informatë ka dalur policia...

Lika dhe Dehari të gatshëm për ta braktisur BDI-në?

Funksionarët e lartë të BDI-së, Hazbi Lika, Fatmir Dehari dhe disa emra të tjerë janë në prag të braktisjes së kësaj partie, sidomos pas...

Vidhet artaria në Shkup

Hajna të panjohur dhe të armatosur me armë zjarri mbrëmë në 19:15, kanë kryer vjedhje në Artarin "Rubin" në rrugën "Kej 13 nëntor" në...

LR-PDSH: Përqindja e shqiptarëve në Maqedoni, çështje e ndjeshme

Si një ndër pikat më të ndjeshme para dhe pas pavarësisë së Maqedonisë si dhe pas konfliktit të 2001-shit është përqindja e Shqiptareve në...

Vrau gjithë familjen pas një debati për stilin e flokëve të...

Një burrë në Rusi ka pranuar para trupit gjykues se e ka vrarë gruan shtatzënë, gjashtë fëmijët dhe nënën e tij, pas një debati...

Në Komunën e Çairit promovim i pesë librave shqiptarë

Shtëpia botuese “Shkupi”, bën promovimin e librave “Leka i Madh” nga autori Shefki Ollomani, “Veprimtaria universale e imamit në Kurbet” e autorit Zekerija Idrizi,...

Politikanët e pasur të Maqedonisë (Video)

Çfarë është pronë e politikanëve maqedonas? A është Maqedonia vend i udhëheqësve të pasur? Pse askush nuk është i etur për të folur për...

Neziri, Shabani dhe Halimi për vizitë pune në Haraçinë

Një delegacion qeveritar, i udhëhequr nga ministri i Ekonomisë Bekim Neziri, ministri i Pushtetit Lokal Lirim Shabani, zëvendës-ministri i Transportit dhe Lidhjeve Nimetulla Halimi,...

Ferati: Të dorëhiqet Teuta Arifi dhe Nurhan Izairi për ajrin e...

Deputetja e PDSH-se Merale Ferati, në emisionin “10 minuta”, duke komentuar protestat masive, tha se ajo që po ndodhë në Tetovë është zgjim i qytetarëve...

Kabineti i Spasovit: Frenimi i projekteve, prioritet i Remenskit

“Ministrja teknike e Punës dhe Politikës Sociale Frosina Remenski, e devalvon jashtëzakonisht funksionin dhe e përdor për sulme të orkestruara të dirigjuara nga partia...

Karposh, kishë e re afër Qendrës tregtare

Pas Qendrës tregtare “City Mall” në Karposh sot vendohet gurthemeli I kishës së re në Shkup. Në vënien e gurthemelit do të marrë pjesë kryetari...

Teatri Shqiptar mohon dështimin e projektit!

“Projekti për rindërtimin e Teatrit Shqiptar Shkup, nuk ka “dështuar “. Punimet vazhdojnë, ndërkohë që pritet përgjigja nga institucionet kompetente për procesuim të mëtutjeshëm...

Pronarë të kompanive të autobusëve përleshen në Prishtinë

Sot në orët e mbrëmjes në rrugën “Bill Clinton” të lagjes “Lakrishte”, ka ndodhur një mosmarrëveshje mes disa personave që ka përfunduar në rrahje. Sipas...

Ja sesi hoxha këshillon tetovarët të mbrojnë ambientin

Tetova është mobilizuar që të mbrohet nga ndotja dhe për këtë kontribuojnë edhe hoxhallarët. Hoxha Prof Naim efendi Ferati, ligjerues i ftuar në xhaminë...

Plaku nga Tetova u çon “selam” Ali Ahmetit, Musa Xhaferit dhe...

Në protestën e sotme të tetovarëve kundër “Jugohromit” dhe përkrahësve të “Jugohromit”, ka pasur qytetarë të gjitha grupmoshave. Një tetovar i moshuar, revoltën e...

Plaku 93 vjeçar në protestë kundër Jugohromit: Dua ajër!  

  Protestës masovike në Tetovë i është bashkangjitur edhe plaku 93 vjeç Abdullah Jusufi, djali I Xhemil Efendiut.  

Tetovarët helmohen me vite, Teutës i mbetet hatri pse ja gjuajtën...

Edhe pse tetovarët po shprehin revoltë për shkak se helmohen me vite, komunës së Tetovës   i ka mbetur hatri pse protestuesit gjuajtën me vezë...

Ligji i Janevës në procedurë parlamentare

Grupi parlamentar i LSDM-së e ka dorëzuar në formë të propozimit ligjin për shërbimin e prokurorisë publike të Prokurorisë speciale, me çka ky ligj...

FOTO +18: Katica Janeva fsheh sekretin e bisedave telefonike, zbulohen fotot...

LSDM nuk jep 600 mijë bisedat telefonike për shkak se në ato incizime janë edhe bisedat që janë realizuar mes funksionarëve të LSDM-së në...

Bedri Ajdari: Ja çka na tha Ali Ahmeti për rastin “Monstra”

Ne një debat televiziv ne Tv Shenja, dedikuar rastit Monstra, njeri nga familjaret e te burgosurve Bedri Ajdari tha se do te protestojnë per...

I burgosuri i Idrizovës ka tentuar të vetëvritet

I burgosuri M.S. i cili ishte në burgin e Idrizovës, mbrëmë u përpoq të vetëvritet, duke u varur dhe duke pirë sasi të mëdha...

Doganierët maqedonas kapin serbin me 152.395 euro

Doganierët e Maqedonisë në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Brendshme, gjatë kontrollit të një automjeti motorik me targa serbe në një bunker të...

Në një banesë në Shkup është zbuluar laborator për prodhimin e...

Në një banesë të marrë me qira në rajonin e Shkupit, Ministria e Punëve të Brendshme zbuloi laborator të improvizuar për prodhim të palejuar...

Tre milionë euro nga BERZH për sipërmarrësinë e grave

Tre milionë euro i kanë në dispozicion sipërmarrëset femra të Maqedonisë për të realizuar idenë e tyre të biznesit, ose të zhvillojnë biznesin e...

Bllokohet puna e Komisionit Anketues

Bllokohet puna e Komisionit Anketues për skandalin e përgjimeve. Kryetari, Petre Shilegov theksoi se nuk e ka në plan as ta vazhdoje seancën e...

Interesat e kujt i mbron gjyqësori në vend?

Prokuroria publike ka vepruar në mënyrë selektive me kallëzimet penale për “bombat”, e LSDM-së, thotë ish prokurori publik Jovan Tërpenoski. Sipas tij, dëshmi për...

Në protestën kundër Jugohromit ironizohet me Mijallkovin dhe Xhaferin

"Jugohrom od blisku doagja" ishte një nga parullat e shumta që mbanin protestuesit në protestën e sotme në Tetovë. Me këtë parullë ironizohej me...

VMRO-Popullore i kërkon seancë urgjente Teuta Arifit

VMRO-Popullore ka kërkuar të thirret një seancë urgjente e Këshillit të komunës së Tetovës në të cilën do të diskutohet për problemin me ajrin...

Një protestues pëson nga vezët e dedikuara për komunën e Tetovës...

Një vezë e protestuesve dedikuar godinës së komunës së Tetovës ka përfunduar në kokën e njërit prej protestuesve. Sic informoi edhe paraprakisht Lajm, qindra...
video

Video ekskluzive nga sulmi i komunës së Tetovës me koktej molotovi

Pas përfundimit të protestës në Sheshin Iliria, qindra protestues kanë shkuar te komuna e Tetovës duke e gjuajtur edhe me koktej molotovi.

EKSKLUZIVE:Mbi 10 mijë protestues në Sheshin Iliria (FOTO)

Mbi 10 mijë protestues sot dolën në sheshin Ilirida për te shprehur mllefin e tyre për mos marjen e asnje lloj mase për te...

Fjalimi i prekshëm i vajzës tetovare në protest

Një vajzë ka mbajtur fjalimin më të prekshëm në protestën e sotme kundër ndotjes se ajrit. Lajm ju sjellë dorëshkrimin e këtij fjalimi.

Edhe Lëvizja Vetëvendosje! përkrah protestat në Tetovë!

Lëvizja Vetëvendosje! i është bashkangjitur grupit të mbështetësve që përkrahin protestat në Tetovë, njofton Telegrafi. Në web faqen e tyre Vetëvendosje! shkruan ‘Lëvizja VETËVENDOSJE! e...

Arif Zyberi: Fitoren kundër Jugohromit do ta festojmë me një koncert...

Pjesëmarrësit në protestën e sotme në Tetovë i ka përshëndetur edhe frontmeni i grupit Elita 5, Arif Zyberi. Ai u ka premtuar tetovarëve një...

Investimet e huaja në Maqedoni, para të vjedhura nga Qeveria VMRO-BDI?

Nga Maqedonia që prej vitit 2004 e gjer më 2013 ilegalisht janë nxjerrë 5 miliardë dollarë, – deklaroi “Global Finance Integrity” e Vashingtonit. Paratë...

Levizja “Nëna dhe fëmija” ju falëmenderon dhe ju fton edhe sot...

Me anë të një postimi ne Facebook Levizja “Nëna dhe fëmija” ju ben thirje dhe ju falëmëderon për përkrahjen masive kunder ndotjes së ambientit...

Protesta masovike sot në Tetovë: Përkrahen nga partitë opozitare shqiptare

“Eco Guerillas” dhe udhëheqësi i saj Arianit Xhaferi, sëbashku me partitë opozitare në Maqedoni, LR-PDSH, BESA, RDK, si dhe shoqata tjera jo-qeveritare do protestojnë...

Kumanova mbushet me pllakate kundër tradhtarëve që vranë ish ushtarë të...

Këtë mëngjes rrugët e qytetit të Kumanovës ishin mbushur me pllakate ne te cilat shkruante " Na dënuan tradhtarët për të ruajtur kolltuqet e...

Nga 1 janari: Bileta për autobusë do t’u kushtojë 60 denarë,...

Nga 1 janari, NTP do t’i shtrenjtojë biletat për autobusë, për të gjithë ata që deri atëherë nuk kanë nxjerrë kartelë elektronike. Kështu që,...

Rritje emergjente e pagave të prokurorëve dhe gjykatësve për 35 për...

Qeveria me procedurë të shpejtë ka vendosur që të shpërblejë prokurorët publik dhe gjykatësit me pagesa të rritura për 35%. Siç thuhet në propozim...

Kujdes ku parkoheni, marimanga mënjanoi 82 automjete

Me ndihmën e automjetit të posaçëm, kaçubetit, gjatë ditës së djeshme, nga ana e policisë rrugore janë mënjanuar 82 automjete të cilat e kanë...

DAP-i bllokon mbi 23.000 qytetarë për shkak të taksës radiodifuzive

Më saktë 23 310 qytetarë janë të bllokuar nga Drejtoria e të Ardhurave Publike (DAP) për taksat e papaguara transmetimit. Për t’i zhbllokuar llogaritë...

Gostivar, 37 vjecari lëndon këmbën dhe fëmijën në gropën e kanalizimit

Sot rreth orës 5 të mëngjesit në parkingun e qendrës klinike në Gostivar, S.M 37 vjec nga Dobërdolli ka rënë një kanalizim për shkak...

LSDM: Gruevski po e injoron problemin me ajrin e ndotur

Sipas të dhënave zyrtare nga stacionet matëse të ndotjes së ajrit, në Shkup është mbi 8 herë nga e lejuara, ndërsa në Manastir dhe...

Prokurorët dhe gjykatësit do të marrin nga 1500 euro në muaj,...

Qeveria e Maqedonisë vendosi në një procedurë emergjente për prokurorët publikë dhe gjykatësve për dhënies e pagave më të lartë me 35%. Siç thuhet në...

Personi i panjohur mashtron 73 vjecarin

73 vjecari E.A nga Negotina dje ka lajmëruar se para një kohe një person i gjinisë mashkull të cilin e ka takuar në qytetin...

Do dorëhiqem kur të vijë koha

“Dorëheqjen nga posti i Kryeministrit do të jap atëherë kur të vijë koha. Kjo datë do të jetë në pajtueshmëri më ligjin”. Kështu u...

Për 24 orë në Shkup, 11 fatkeqësi, 15 të lënduar, ndërsa...

Prej tyre, dy janë me pasoja të dëmit material, ndërsa shtatë me pasoja të lëndimeve trupore, në të cilat lëndime më të lehta kanë...

Tetova sot proteston masovikisht: Përkrahet nga partitë opozitare shqiptare

“Eco Guerillas” dhe udhëheqësi i saj Arianit Xhaferi, sëbashku me partitë opozitare në Maqedoni, LR-PDSH, BESA, RDK, si dhe shoqata tjera jo-qeveritare do protestojnë...

Ja kush janë dëshmitarët e radhës në Komisionin Anketues

Zoran Zaev, Nikolla Gruevski, Kirili Bozhinovski, Aleksandar Verushevski dhe Branko Palifrov janë dëshmitarët e radhës para anëtarëve të Komisionit Anketues për skandalin me përgjimet...

Vdes ambasadori i Maqedonisë në Spanjë, Slobodan Cashule

Slobodan Cashule, me profesion gazetar, politikan dhe ministër i jashtëm i Maqedonisë nga viti 2001-2002, pas një sëmundje të rëndë për një periudhe shumë...

Polici ndalohet për të kryer detyrën dje gjatë protestave

Pjestari të policisë nga MPB Tetovë që ishte angazhuar për të ndjekur protestën e djeshme kundër ndotjes së ajrit në Tetovë, dje rreth orës...

Disa vendbanime sot pa ujë

Shkup, 18 dhjetor - Për shkak të ndërhyrjes së punëve në linjën e ujësjellësit -150mm, në bulevardin “Metropolit Teodosie Gologanov” nr.65b, në periudhën nga...

Ndërroi jetë ish luftëtari i UÇK-së, Fatmir Mehmet Begu

Shkup, 18 dhjetor – Dje iu dha lamtumira e fundit ish pjestarit të UÇK-së, Fatmir Mehmet Begut nga Dibra e Maqedonisë. Ai ka qenë...

Më së ftohti në Berovë – 10

Berova sot është qyteti më i ftohtë në Maqedoni. Sipas DPHM atje janë shënuar minus 10 gradë. Në Mavrovë, -8, në Shkup  dhe Kriva...

Moti sot në Maqedoni

Mëngjes i sotëm në mbarë territorin e Maqedonisë do të jetë i ftohtë dhe me nivel të ulët të mjegullave, ndërkaq pasdite pritet që...

OPINIONE