1.1 C
Skopje
Friday, March 22, 2019

Maqedoni

EccoGuerilla: Edhe policët janë qytetarë që po helmohen

  -me rastin e protestave të organizuara ditën e ejte (17 Dhjetor 2015) dhe të premten (18 Dhjetor 2015) Duke qenë se tashmë një kohë më...

Prekopuca zotohet se s’do ketë mbivotim në Komisionin Zgjedhor (KSHZ)

Nënkryetari i ri në Komisionin Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) Rexhep Prekopuca, në emisionin "10 Minuta", është zotuar se në KSHZ nuk do të ketë më...

Çadrat e kuqe do të marrshojnë nëpër Shkup

Me Çadra të kuqe nëpër duar, sot në rrugën Maqedonia, në Shkup, me fillim në orën 12 do të marrshojnë punëtorët seksual, si striptizer...

Ja cila është procedura për marrjen e pasaportës bullgare

Lufta për një të nesërme më të mirë, një jetë të sigurtë , ekzistencë të denjë, paga të mira dhe për një jetë normale...

Një mjet si ky i duhet Tetovës (VIDEO)

Shumë prej nesh do të kishin menduar se kjo do të ishte pikërisht shpikja e cila do të ndihmonte Tetovën të merr frymë lirshëm,...

Tetova sot në protestë dhe bllokim të rrugëve për shkak të...

Protesta është thirrur nga Lëvizja “Nēna dhe Fēmija” e përkrahur edhe nga Eco Guerilla. Organizatorët kanë planifikuar bllokimin e tre hyrjeve kryesore të Tetovës Pikat...

Protestat, sot bllokohet e gjithë Tetova

Lëvizja “Nēna dhe Fēmija” e përkrahur edhe nga Eco Guerilla sot do realizojë një protestë ku do bllokohen 3 hyrjet kryesore në qytetin e Tetovës....

Bejli: Ecologu është partner amerikan në shumë vende të botës (Foto)

Beqir SINA Në Tetovë, Drejtues i Bordit Këshilldhënës në kompaninë Ecolog International, Lazim Destani , priti për vizitë Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës...

Ostreni provokohet ulët për arsyet e braktisjes së BDI-së. Ja si...

A është moszgjedhja e djalit tuaj për kryetar Dege të BDI-së në Dibër, arsyeja që e keni braktisur partinë e deridjeshme (BDI), ka qenë...

Aksident i rëndë mes veturës dhe furgonit

Aksident i rëndë ka ndodhur sot rreth orës 16 e 40 minuta në lagjen Maxhari të Shkupit, ne te cilin jane perfshire një furgon dhe...

Osmani: Thaçi me kë je, me protestuesit apo me Jugohromin?

Gazetari dhe analisti Hadi Osmani ka ironizuar kreun e PDSH-së Menduh Thaçi i cili ende nuk është prononcuar lidhur me protestën e nesërme. Osmani...

Zeqiri: Vendimi i zonjës Teuta, pasojë e frikës nga nxënësit

Ldhur me vendimin absurd te kreu te Tetoves Teuta Arifi, se fundmi ma reaguar edhe akademiku Izet Zeqiri, sipas te cilit ky vendim për...

Ndërron jetë ish ushtari i UÇK-së (Foto)

    Ka ndërruar jetë ish ushtari i UÇK-së, Fatmir Memet Begu. Lajmin e kanë bë të ditur përmes rrejeteve sociale miq dhe ish bashkëluftëtarë të...

Maqedonia e legalizon kanabisin!

Maqedonia ka filluar procedurën për legalizimin e marihuanës për qëllime mjekësore. Më së voni deri në shkurt pacientët do të kenë mundësi të kenë qasje...

Ermira Mehmeti kërkon largim të ministrave të BDI-së që nuk guxojnë...

  Deputetja e rebeluar, Ermira Mehmeti, u ka dhënë përkrahje indirekte protestave të ditës së premte kundër ndotjes së ajrit në Tetovë, shkruan gazeta “Lajm”. “Reforma...

Gazetarët dëbohen me dhunë nga LSM-ja

Me urdhër të kryetarit të Lidhjes së sindikatave, Zhivko Mitrevki, sot në mënyrë të vrazhdë u përzunë gazetarët nga seanca e Këshillit. Ai me...

Bejli: Ecologu është partner amerikan në shumë vende të botës

  Sot në Tetovë, Drejtues i Bordit Këshilldhënës në kompaninë Ecolog International, Lazim Destani , priti për vizitë Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës...

Padi penale për vrasjen në Strugë

Padi penale për vepër "vrasje" dhe "tentim per vrasje", për 45-vjeçarin me iniciale B.B dhe 30-vjeçarin E.B., nga fshati Veleshtë i Strugës, njofton gazeta...

Ambasadori i SHBA-ve viziton kompaninë Ecolog International

Sot në Tetovë, z. Lazim Destani – Drejtues i Bordit Këshilldhënës në kompaninë Ecolog International, priti për vizitë Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të...

Tabela në shqip, Jashari fajëson Manevskin

Ministri i Drejtësisë Adnan Jashari e arsyeton mungesën e gjuhës shqipe në portën hyrëse të dikasterit që ai drejton, me projektin për rindërtimin e...

Edhe një dështim i BDI-së, nuk do të ndërtohet autostrada Shkup-Bllacë

Dështimi i radhës i BDI-së vjen nga sfera e infrastrukturës. Burime të mirinformuara në Ministrinë e Transportit dhe Lidhjeve thonë se kjo ministri nuk...

Sheshel: Gjysma e Maqedonisë do t’i kalojë Shqipërisë së Madhe

Maqedonia do të shkatërrohet dhe do të ndahet në dy pjesë. Deklarata vjen nga drejtuesi i Partisë Radikale të Serbisë, Vojsllav Sheshel, sipas të...

Merale Ferati e shtangë deputeten VMRO-së: “Je nga Tetova, mësoje shqipen”...

Deputetja e VMRO-DPMNE-së   Svetllana Karapetrova, ka ofenduar rëndë tetovarët. Sipas Karapetrovës fajtore për ajrin e ndotur nuk është “Jugohromi”, por shprehia e qytetarëve të...

MShIA gati për Regjistrin e popullatës, Orav: të respektohet këmbimi i...

Ministria e Shoqërisë Informatike dhe Administratës ka dalë me mbi pesëdhjetë rekomandime për përgatitje të Regjistrit të popullatës, i cili në të ardhmen do...

Nxënësit e Sllupçanit ecin me kilometra për në shkollë, komuna s’ka...

Vajza e vogël 6 vjeçe, e familjes Azemi, nga fshati Sllupçan për të shkuar në shkollë i bën më shumë se 2 kilometra. Nëna...

Çmendet “Mëzati” nga ajri i ndotur në Tetovë (VIDEO)

Një “mëzat” vrapon rrugëve të Tetovës si i çmendur duke u bërë hit në rrjetet sociale. Siç flitet ai është hutuar nga ajri i...

Çmendet “Mëzati” nga ajri i ndotur në Tetovë (VIDEO)

Një “mëzat” vrapon rrugëve të Tetovës si i çmendur duke u bërë hit në rrjetet sociale. Siç flitet ai është hutuar nga ajri i...

Partia “UNITETI” reagon ashpër për ndotjen e ajrit

Partia “UNITETI” reagon ashpër ndaj paaftësisë së Qeverisë aktuale për të siguruar ajër të pastër për qytetarët. Kjo paaftësi e udhëheqësve të institucioneve, e...

“Çeçenët masakruan shqiptarin në kazino”

“Ata qëlluan shtatë herë me pistoletë, kishte gjak të shpërndarë gjithandej. Unë u përpoqa që t’i ndaloja gjakderdhjen Mrishajt me një rrip, doja ta...

Myftaraj provokon sërish: Për xhamitë do jepnin jetën, për Jugohromin?

Analisti nga Shqiperia, Kastriot Myftaraj, ne nje shkrim te tijin ne lidhje me ndotjen e ajrit ne Tetove dhe zonen e Pollogut, shprehet se,...

Gruevski e mohon “The Guardian”-in

Kryeministri Nikolla Gruevski, nëpërmjet një deklarate me shkrim ka reaguar ndaj titullit të shkrimit të gazetës britaneze “ The Guardian”, ku është botuar se...

Shkup: 170.000 euro dekorime për Vitin e RI

Qyteti i Shkupit u dekorua në prag të Vitit të ri. Bredhi qëndror që është vendosur në Sheshin Maqedonia, është i lartë 18 metra...

Seanca të tre Komisioneve kuvendore

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca do të mbajnë komisionet për financim dhe buxhet, për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive dhe...

Aleanca për Shqiptarët: Përkrahim protestën e së premtes

Aleanca për Shqiptarët ka mbajtur sot një konferencë të përbashkët për media përmes së cilës iu dha përkrahje protestave të paralajmëruara për ditën e...

BESA mbeshtet protesten kunder ndotjes ne Tetove

Lëvizja BESA me shqetësim të thellë po e ndjek gjendjen aktuale në qytetin e Tetovës. Në të vërtetë ky qytet tashmë po shkon drejt...

Tetovarët do ta dërgojnë “Jugohromin” në 997 PM

Është publikuar ftesa zyrtare e organizatës Ecco Guerilla për protestën masovike që do të mbahet këtë të premte kundër ndotjes së ajrit. “BOLL MO! SHKONI...

Spasovski bën ndryshimin e parë në policinë e Kumanovës

Ministri i ri i punëve te brendshme, Oliver Spasovski ka bë ndryshimin e parë në policinë e Kumanovës, raporton “Lajm”. Sipas mediumeve lokale, në vend...

Marrëveshja e Përzhinos, nesër vazhdojnë bisedimet për mediat

Do të rikthehet nesër çështja e mediave në kuadër të bisedimeve mes grupeve punuese në Klubin e deputetëve. Lajmin për redaksinë tonë e kanë vërtetuar...
video

MBROHU ose HELMOHU! Zgjidhje tjetër s’ka!

MBROHU ose HELMOHU! Zgjidhje tjetër s'ka!

LSDM: Edhe 50 njerëz pa punë nga punësimet virtuale të Gruevskit

LSDM-ja ka reguar ndaj punësimeve virtuale të bëra nga Nikolla Gruevski. “ Rritet numri i qytetarëve, të cilët mbeten pa punë për shkak të...

Dje në Shkup ka pasur nëntë fatkeqësi komunikacioni

Gjatë ditës së djeshme në rajonin e Qytetit të Shkupit nga ana e policisë rrugore është bërë ekspertizë për gjithsej nëntë fatkeqësi komunikacioni. Prej tyre,...

Priten drunjët afër Parlamentit në Shkup, para syve të deputetëve (VIDEO)

Nga orët e para të mëngjesit të sotëm filluan të priten drunjë, edhe atë në sy të deputetëve, pasi që lokacioni i tillë gjendet...

Çiçakovski propozohet për kryetar, Prekopuca për nënkryetar të KSHZ-së

Komisioni Parlamentar për zgjedhjen dhe emërimin sot ka propozuar për Kryetar Aleksandar Çiçakovski dhe Rexhep Prekopuca për Zëvendës Kryetar. Përzgjedhja do të bëhet në seancën...

Shikoni sa është plakur Komandant Sokoli për 7 muaj në burg...

Nëse i shikoni këto fotografi kalimthi, vështirë se do të vëreni fytyrën e tij, mirëpo nëse i shikoni më me kujdes, do të vëreni...

Tetovë: Ndalohen 3 persona, në automjetin e tyre është gjetur ‘lëndë...

Mbrëmë rreth orës 23.30 minuta, në lagjen “Vonvardarska” në Tetovë, policia e Tetovës ka ndaluar një makinë “Ford Focus” me targa të Tetovës, i...

Guardian: Gruevski është i gatshëm të ndryshojë emrin!

Kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski është i gatshëm për ndryshimin e emrit të vendit tëtij, me çka i ka shtuar shpresat për përfundim të njërit...

Ditën u paralajmëruan protesta, në mbrëmje ndodhi incident ndëretnik në Shkup

Një përleshje masive ka ndodhur në natën e së martës midis dhjetëra të rinjve në autobusin me numër 64 që u zhvillua në afërsi...

Komisioni Anketues formon grupe pune për të vizituar institucionet

Komisioni Anketues mbi skandalet e përgjimeve sot do të duhet të krijojnë grupe pune për të vizituar institucionet që lidhen me Komisionin. Kjo është pjesë...

Bexheti: Kjo është gjenocid ndaj Tetovës

Akademiku Abdylmenaf Bexheti e ka quajtur “gjenocid të shekullit 21” ndojtjen e tejskajshme të ajrit në Tetovë. Ai ka shkruar një tekst në faqen...

Ivanov në Bruksel në takim me kryetarin e KE-së, Donald Tusk

Presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov sot, me ftesë të kryetarit të Këshillit Evropian Donald Tusk, do të qëndrojë për vizitë pune në...

Letër nga burgu e pjesëtarit të Grupit të Kumanovës kundër “udbashëve”

Valdet Zekaj, njëri nga pjesëtarët e arrestuar të grupit të Kumanovës më 9 dhe 10 maj, ka dërguar edhe një letër përmes familjarëve të...

Në Komunën e Studeniçanit do të ndërtohen tre hidrocentrale

Komuna e Studeniçanit ka aprovuar kërkesën e kompanisë Italiane  "Indigo Energy Group" me seli në Shkup, për ndërtimin e tri hidrocenraleve në lumin Markovë...

Kuvendi duhet ta zgjedhë përbërjen e re të KSHZ-së

Komisioni për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve sot do të mabjë seancë në të cilën do të përcaktohet propozim – vendimi për përzgjedhjen e...

Asnjë rast i shqiptarëve në duart e Janevës

snjë nga tre rastet më të ndjeshme të shqiptarëve, e të cilët kanë kontribuuar në humbjen e besimit në drejtësi dhe polici, nuk është...

Zbulohet sëmundja e antraksit te një lopë e ngordhur në Saraj

Agjencia për ushqim dhe veterineri urdhëroi delet, dhitë, lopët dhe kuajt në fshatin Rahiviq afër lagjes Saraj të vaksinohen kundër antraksit. Masa e këtillë është...

Katër liderët merren vesht për Kodin Zgjedhor

Takimi i djeshëm i katër liderëve të partive më të mëdha në Maqedoni, ka përfunduar me sukses duke shkuar një hap më tej për...

Maqedoni, sa është e mundur të kemi zgjedhje të drejta dhe...

Njohësit e çështjeve politike e vënë në pikëpytje procesin për zgjedhje fer dhe demokratike në vend, duke e pasur parasysh vijimin e zbatimit të...

Presidenti grek me porosi të ashpra për Maqedoninë

Presidenti grek, Prokopis Pavlopulos, dha një mesazh të ashpër për Maqedoninë se duhet t’i përmbahet parimeve dhe të drejtës evropiane nëse dëshiron të bëhet...

Aleanca për Shqiptarët konfirmon mbështetjen për protestat masive

Aleanca për Shqiptarët, me një konferencë të përbashkët (sot, e merkure 16 dhjetor) ndëmjet LR-PDSH dhe RDK-së, do të konfirmojnë përkrahjen e fuqishme për...

BESA në Tetovë, pres-konferencë për ndotjen e ajrit

Lëvizja BESA (16 dhjetor, e merkure) nesër nepermjet një pres-konferencë, do te shpalosë qendrimin e saj partiake, si dhe lidhur me angazhimet e saja...
video

Flet për SHENJA familja Ismailoviç: Na e mbyllën derën!

Vërtetimi i burgimit të përjetshëm për rastin “Monstra” solli emocione të forta në shtëpinë e  Agim dhe Afrim Ismailoviç. Ekipi i televizionit SHENJA vizitoi...

BDI dërgon Grubin në “pushim të dhunshëm” pas debaklit nga Selmani...

Pas debaklit që pësoi në debatin me kryetarin e SHGM-së Naser Selmani, udhëheqësia e BDI-së ka vendosur ta dërgojë në “pushim të dhunshëm” deputetin...

Spahiu: Ndërkombëtarët po hedhin benzinë në zjarr

Pas zhvillimeve të fundit në kuvendin e Kosovës ku sërish u hodh gaz lotsjellës nga ana e opozitës, ka reaguar edhe njohësi i çështjeve...

Anketat e detyrojnë Zaevin të ik nga zgjedhjet!

Informacione jozyrtare dhe parashikimet gjatë periudhës së kaluar, theksojnë se për shkak të anketave të fundit opozita maqedonase nuk është e përgatitur për zgjedhjet...

Filloi takimi i liderëve

Në Klubin e deputetëve në Shkup pasdite ka filluar takimi i liderëve të katër partive më të mëdha politike BDI, PDSH, VMRO-DPMNE dhe LSDM,...

Janeva e “kërkon” ligjin sa më shpejtë!

Prokuroria speciale për rastet e veprave penale që dalin nga përmbajtjet të përgjimeve, ka dorëzuar iniciativën për sjellejn e ligjit për këtë prokurori në...

LR-PDSH: BDI dhe PDSH të propozojnë dëshmitarë në Komisionin Anketues

Zëdhënësi i Lëvizjes për Reforma – PDSH Elmir Sejfullai përmes një konference për shtyp, bëri thirrje edhe njëherë tek partitë parlamentare shqiptare BDI dhe...

LSDM-ja padi penale ndaj KSHZ, për borxhin e shtetit nga bankat...

LSDM-ja ka vendosur të ngre padi në Gjykatën administrative kundër vendimit të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, i cili vendosi që Kire Naumov të mos...

Shilegov: Gruevski nuk iu përgjigjë pyetjeve lidhur me përgjimet

“Kryeministri Nikolla Gruevski mbrëmë gjatë seancës ku po jepte dëshminë para Komisionit anketues, nuk iu përgjigj pyetjeve në lidhje me skandalin e përgjimeve”, ka...

Ambasadori shqiptar në Maqedoni në mesin e diplomatëve milionerë (Dokument)

Fatos Reka, i emëruar ambasador në Maqedoni gjatë Qeverisjes Rama ka një pasuri prej 750 mijë Euro ose mbi 1 miliardë Lekë. Reka ka...

Janakievski nuk paraqitet, Shilegov e shanë deputeten e pushtetit (Video)

Ish ministri i transportit dhe Lidhjeve Mile Janakievski, personi më i përfolur në bombat e opozitës nuk u paraqit përpara Komisionit Anketues për skandalin...

Nxënësit e shkollave në Tetovë protestuan kundër ndotjes së ajrit (Foto)

Nxënësit e shkollave të mesme në Tetovë sot protestuan kundër ndotjes së ajrit .Tetova mbrëmë arriti majat më të larta sa i përket ndotjes...

Skandal: Shikoni deputeten nga Tetova si e mbron pushtetin që po...

Sot deputetja e BDI-së Shpresa Hadri në kuvendin e Maqedonisë ia ka ngatërruar mbiemrin Ministrit të partisë së sajë Nurhan Izairit duke e quajtur...

Në Tetovë vendosen “Stacione për frymëmarrje me ajër të pastër” (Foto)

  Qytetarët dhe organizatat joqeveritare kanë ironizuar me nivelin e lartë të ndotjes së ajrit në Tetovë dhe neglizhencën e pushtetit, duke vendosur disa qendra...

Lëvizja BESA: Kjo padrejtësi për shqiptarët e ka mbushur kupën

Pas konfirmimit të vendimit gjyqësor me burg të përjetshëm për rastin “Monstra” edhe nga Gjykata e Apelit, shprehim zhgënjimin tonë se, përkundër gjithë asaj...

Familjarët e rastit “Monstra” i çojnë “selam” Adnan Jasharit (Video)

Familjarët e të dënuarve në rastin “Monstra” janë të revoltuar nga deklarata joserioze e ministrit të drejtësisë, Adnan Jashari, i cili e quajti të...

Milloshoski: Vizita e Poposkit në Athinë një hap përpara në zgjidhjen...

Vizita e ardhshme e ministrit të Punëve të Jashtme Nikolla Poposki në Athinë është shumë e rëndësishme, e para dhe historike pasi Greqia në...

Të enjten do të bllokohen rrugët e Tetovës, të premten protestë...

  Ashtu siç edhe u paralajmërua për protestën e radhës për ajrin e ndotur në Tetovë, lëvizja Eco Guerilla, ora 13 te oborri i shkollës...

Sheshel: Gjysma e Maqedonisë do t’i bashkohet Shqipërisë së Madhe

Drejtuesi i Partisë Radikale serbe, Voisllav Sheshel, ka paralajmëruar se Maqedonia do të shkatërrohet dhe do të ndahet në dy pjesë. Gjysma e këtij...

Zhduket i riu nga lagjja Karposh në Shkup

Dy personat, të cilët po kërkoheshin katër ditë me radhë dhe të cilët nga familjarët e tyre në polici ishin paraqitur si të zhdukur,...

Presidenti grek porosi të ashpër: S’mund të bashkëjetojmë në BE me...

"Nuk mundemi të bashkëekzistojmë dhe të bashkëjetojmë në Bashkimin Evropian (BE), me falsifikim të historisë. Këtë duhet ta kemi të qartë të gjithë shtetet...

BE-ja decide: Pa zbatimin e Marrëvesjes së Përzhinos, s’ka anëtarësim në...

Derisa liderët e partive politike bëheshin gati për të filluar takimin e radhës, BE-ja dërgoi edhe një porosi për shqetësim serioz lidhur me gjendjen...

Për pagesën e K-15 në sektorin privat mbeten edhe pesëmbëdhjetë ditë

Sektori privat deri në fund të këtij viti të punësuarve do t’ua lëshojë regresin për pushimin vjetor apo i njohur si K-15. Punëdhënsit të...

Maqedonia po kryen krim kundër njerëzimit në Tetovë!

Bardhyl Mahmuti/Po rikujtoj se me qëllim të krijimit të një instrumenti që do të kishte në kompetenca të veta krimet më serioze që e...

 A mund t`i thuhet gjermanit “Selam Alejkum”? Përgjigjet imami nga Shkupi

Imami shqiptar nga Maqedonia, Benjamin Idrizi në një broshurë ka përpiluar disa rregulla se si mund të integrohen refugjatët myslimanë në Gjermani. Ndër të...

Shkup, në sheshin “Maqedonia” do të ndriçohet bredhi për festat e...

Në Sheshin “Maqedoni” në Shkup sot do të ndriçohet bredhi qendror për festat e fundvitit, i cili do ta pasurojë ambientin festiv. Bredhi me lartësi...

Nusja rrah vjehrën 77 vjeçare nga Tetova

77 vjeçarja B.B nga Tetova, dje ka raportuar se derisa ishte abuzuar mendërisht dhe fizikisht nga reja e saj 42-vjeçare C.B, të cilat kanë...

Mile Janakievski nuk paraqitet para Komisionit Anketues

Mile Janakievski nuk u paraqit para Komisionit Anketues të përgjimeve, mbledhja është ndërprerë. Ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakieski nuk u paraqit para Komisionit...

PPD-ja reagon ndaj vendimit për rastin ‘Monstra’

Me shpejtimin e publikimit të aktvendimit me të cilin Gjykata e Apelit e vërteton vendimin e Gjykatës së shkallës së parë për rastin “Monstra”...

Arrestohet 35 vjeçari nga Tetova, i dënuar për ‘vjedhje të rëndë’

Dje rreth orës 14 në Tetovë me urdhër të gjykatës, arrestohet 35-vjeçari B.L nga Tetova për të shërbyer një dënim të përgjithshëm me burgim...

Shkup, “Nuk merret frymë”, paralajmërohet protestë për të dielën

Eko-aktivitete – “Skopje Smog Alarm” dhe iniciativa qytetare “Së bashku për mbrojtjen e gjelbërimit në Karposh”, për të dielën më 20.12.2015, kanë paralajmëruar protestë...

(Foto) Gjendje alarmante me ndotjen në Tetovë, sot bojkotohet mësimi

Natën mes të hënës dhe të martës ndotja e ajrit ka arritur shifra rekorde, ndërsa sektori civil dhe shumë qytetarë bëjnë thirrje për bojkot...

Gjendje alarmante me ndotjen në Tetovë, sot bojkotohet mësimi

Natën mes të hënës dhe të martës ndotja e ajrit ka arritur shifra rekorde, ndërsa sektori civil dhe shumë qytetarë bëjnë thirrje për bojkot...

Të shtëna me armë në Milano, vdes shqiptari

Një 26-vjeçar shqiptar ka humbur jetën në Itali, gjatë një përplasje me armë zjarri. Ndërkohë, ka mbetur i plagosur edhe një tjetër shqiptar, 30...

Sot pritet të dëshmojë ish ministri i transportit dhe lidhjeve, Mile...

Ish ministri për transport dhe lidhje Mile Janakieski sot duhet të paraqitet si dëshmitarë para Komisionit anketues për skandalin e përgjimeve sipas planit të...

Takim i liderëve për marrëveshjen e Përzhinos

Liderët e katër partive më të mëdha politike BDI, PDSH, VMRO-DPMNE dhe LSDM, sot duhet të mbajnë takim të ri në të cilin do të...

Gruevski nuk deklaron kur do dorëhiqet si Kryeministër: Do respektoj marrëveshjen

Kryeministri Nikolla Gruevski nuk jep asnjë datë konkrete se kur do të largohet nga posti i kryeministrit, ashtu siç parasheh Marrëveshja e Qershorit midis...

ALARM: Helmi hyn brenda në shtëpitë dhe banesat e tetovarëve

Ndotja e ajrit në Tetovë, sonte ka kapur majat e helmimit, duke vështirësuar frymarrjen dhe duke krijuar gjendje alarmi tek qytetarët. Siç raportohet helmi...

Ja si kapet një person nga Gostivari me 30 kilogramë mariuhanë...

Policia dhe dogana e Maqedonisë në pikën e kalimit kufitar dy ditë më parë zbuloi dhe konfiskoi rreth 30 kilogram marihuanë. Në dalje nga Maqedonia...

EKSKLUZIVE: Lidija Dimova: Prej sot Gruevski i numëron ditët deri në...

Petre Shilog kërkon prezencën e Kryeministrit Nikolla Gruevski. VMRO-DPMN kundërshton. Ndiqeni/Lajm https://www.youtube.com/watch?v=XUd-jhM5hj4&feature=share

Prindërit e të vrarëve në Liqenin e Smillkovës, kërcënojnë Zaevin me...

Pas vendimit skandaloz të Gjyqit të apelit me të cilin u konfirmua vendimi i Gjykatës themelore për burg të përjetshëm të gjashtë shqiptarëve, prindërit...

Apeli konfirmon verdiktin për “Monstrën”, Jashari: Vendimi i Gjykatës i parëndësishëm

Gjykata e Apelit Shkup hodhi poshtë ankesat e palës mbrojtëse dhe konfirmoi dënimin me burg të përjetshëm, për të akuzuarit në rastin “Monstra”. Avokati i...

Shilegov: Seanca i ngjante serialit humoristik; Gruevski: U përgjigja në të...

Edhe pse para një jave kryeministri Nikolla Gruevski i pyetur nga TV21 deklaroi se nuk ka asgjë kundër pranisë së mediave gjatë dhënies së...

Deklarata shokuese e Gruevskit pas seances

Mbaroi dëshmia e kryeministrit Nikolla Gruevski para Komisionit Anketues për skandalin e përgjimeve. Seanca zgjati gati tre orë e gjysmë, Kryeministri dëshmoi para Komisionit Anketues. Ai...

Incidenti i Kumanovës kalon nën “kthetrat” e prokurores speciale

Prokuroria speciale bënë të ditur zyrtarisht, marrjen nën ingerenca të procesit hetimor të incidentit të Kumanovës të 9 dhe 19 majit të këtij viti. "Incidenti...

Muhamedi nga Shkupi: Përvoja ime si imam në Austri

Çdo të thotë të jesh imam në një vend perëndimor, siç është fjala vjen Austria. Muhamed Jashari do kishte dashur të qëndronte në Shkup,...

Hani: Gruevski të dorëhiqet sipas marrëveshjes

Me Marrëveshjen e Përzhinës parashihet që kryeministri, Nikolla Gruevski, të japë dorëheqje 100 ditë para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, por njohësit e çështjeve politike...

Naser Raufi: Do ta padisim Zaevin për Monstrën dhe Kumanovën

Vendimi i sotëm i Apelit ka habitur edhe avokatët mbrojtës. “Ende nuk na e kanë dhënë vendimin, nuk e di se cili është arsyetimi. Po...

  QMBI: Vendimi i Apelit për rastin Monstra tregon se...

  Qendra për Mirëkuptim dhe Bashkëpunim Institucional (QMBI) shpreh pakënaqësinë dhe shqetësimin e vet në lidhje me vendimin e sotëm gjyqësor të Gjykatës së Apelit...

Portali “KURIR” buxhet vjetor me mbi 1.3 milion euro te ardhura,...

LSDM­ja opozitare përmes një kumtese me shkrim përmend se portali “Kurir” gjatë tre viteve të fundit ka arritur që të gjeneroj të ardhura prej...

Demantim nga PPD, nuk u mbajt asnjë kuvend qendrorë

PARTIA PËR PROSPERITET DEMOKRATIK E INFORMON ANËTARËSINË DHE OPINIONIN E GJËRË PUBLIK SE SOT PPD NUK KA MBAJTUR ASNJË KUVEND QENDROR. Sipas asaj që lexojmë...

Fiat Canoski,rikthehet në politikë me mison të ri!

 Fiat Canoski biznismeni i njohur nga Struga, dhe themeluesi i Partisë për Ardhmëri Europiane i cili për disa kohë pasivizoi aktivitetin politikë të tij...

Varianti MPB-së për vrasjen e rëndë në Strugë!

Në Stacionin e policisë në  po merren masa për zbardhejn e veprave penale vrasje dhe tentativë për vrasje të kryera rreth orës 22 e...

Gjykata e Apelit e Shkupit e konfirmoi dënimet e përjetshme për...

Gjykata e Apelit e Shkupit e konfirmoi aktvendimin e Gjykatën Themelore Shkup 1 nga 30 qershori i vitit 2014 për rastin “Monstra”. “Gjykata e Apelit...

Halimi: Periudha 2014-2016 do kap vlerën prej 540 milionë euro

Zëvendësministri i Transportit dhe Lidhjeve Nimetulla Halimi sot në takim me delegacionin nga qeveria  tha se edhe gjatë vitit të ardhshëm prioritet do të ngelet...

Shaip Zendeli emërohet drejtor i Fondit Pensional

Pas dy viteve në pushtet me mandatin e fundit BDI më në fund arriti të emëroj kuadër të saj për drejtor në Fondin Pensional...

Imami nga Tetova për SRF-in zviceran: Xhihadi është gabimisht i përkthyer

Organizata e përgjithshme islamike e komunave të Zvicrës Lindore (Digo), në mbledhjen e saj të rregullt para disa ditësh, për kryetar të saj e...

Protestuesit nisen në drejtim të Qeverisë, gjuajnë me gurë Policinë

Protestuesit që po qëndrojnë para objektit të Kuvendit, tashmë janë nis në drejtim të Qeverisë. Ata kanë filluar të gjuajnë me gurë Policinë. Këta të fundit vetëm...

Gazetarët u përzunë jashtë, filloi Komisioni Anketues

Filloi seanca e Komisionit Anketues për skandalin e përgjimeve, ku duhet të dëshmojë edhe kryeministri Nikolla Gruesvki. Pasi që kryetari i komisionit, Petre Shilegov, tha...

UNDP: Maqedonia në kategorinë e vendeve me zhvillim të lartë njerëzor

Maqedonia është klasifikuar në vendin e 81-të prej 188 vendeve në Raportin për të drejtat e njeriut për vitin 2015, në Program për zhvillim...

Liderët fetarë nënshkruan Deklaratë për dënim të terrorizmit

Me rastin e sulmeve aktuale terroriste në botë, Komisioni për marrëdhënie me bashkësitë fetare dhe grupet religjioze së bashku me pesë liderët fetarë nënshkroi...

Gruevski kërkoi të paraqitet para Komisionit, me dyer të mbyllra!

Dëshmitari Nikolla Gruevski pritet së shpejti të hyjë në sallën ku do të procedojë Komisioni anketues, në të cilin do të merret në pyetje...

Protestuesja nga Maqedonia ndër 10 femrat që shënuan vitin 2015 në...

Mediumi Amerikan BuzzFeed ka bërë një listë të femrave më trime që shënuan 2015. Në mesin e tyre është gjetur edhe një aktiviste për...

Përgatitet kundër-protestë nga protesta e Plenumit studentor

Përgatit kundër-protestë pasi këtë mëngjes studentët kanë bllokuar Rektoratin e UKIM dhe duke kërkuar dorëheqjen e rektorit Velimir Stojkovski dhe ndërprerjen e menjëhershme të...

Sopotasit me porosi për Janevën: Prokuroria Speciale të zbardhë të vërtetën!

Të akuzuarit e rastit të Sopotit, kërkojnë që Prokurorja Speciale, Katica Janeva, të marrë lëndën e tyre dhe të dëshmojnë pafajin e tyre. Samet...

Ulet çmimi i naftës

Çmime të reja me pakicë të derivateve të naftës duhet të shpallet sot nga Komisioni Rregullator i Energjetikës në Maqedoni. Sipas të dhënave të fundit...

Greqia para vitit të ri del me “propozime” për emrin

Deri në fund të këtij viti, pala greke do të dalë me propozim për zgjidhjen e çështjes së emrit, thonë për “Lajm” burime greke...

Bie çmimi i derivateve të naftës

Çmime të reja me pakicë të derivateve të naftës duhet të shpallet sot nga Komisioni Rregullator i Energjetikës në Maqedoni. Sipas të dhënave të fundit...

Për 24 orë janë dhënë 2.621 vërtetim për kërkim të azilit

Gjatë ditës së djeshme për 24 orë 2.621 shtetasve të huaj u janë dhënë vërtetime për qëllim të shprehur për parashtrimin e kërkesës për...

Bëhet i ditur identiteti i 23 vjeçarit të vrarë në Strugë

Një i ri ka humbur jetën kurse dy të tjerë janë plagosur në incidentin që ka ndodhur të shtunën në mbrëmje në qytetin e...

USHT- Aktivitete gjatë gjithë javës për përvjetorin e 21-të!

Me rastin e 21 vjetorit të themelimit të USHT do të organizohen disa aktivitete. Sot me fillim në orën 10:00 do të nisin aktivitete sportive,...

Gordana Jankullovska nuk paraqitet para Komisionit hetimor

Sot para Komisionit hetimor për përgjimet në ora 11 duhej të dëshmonte ish ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankulovska. Jankullovska sot ka refuzuar të...

Ministria e Brendshme maqedonase: Hetime të reja për aksionin në Kumanovë

Ministri i ri i Punëve të Brendshme i Maqedonisë, Oliver Spasovski, premton hetimin e plotë të skandaleve që kanë tronditur Maqedoninë, para së gjithash,...

Mjerimi përballë luksit dhe barokut të qeverisë Gruevski-Ahmeti (VIDEO)

Severxhan Sejfullah, është një qytetar i pastrehë, i cili vështirë po i përballon këto ditë të ftohtit. Streha e tij e përditshme është një ulëse...

Jankullovska në 11, ndërsa Gruevski në ora 12 do të dëshmojnë...

Para Komisionit anketues të përgjimit sot në ora 11 do të dëshmojë ish minstrja e brendshme Gordana Jankullovska. Sipas itinerarit të dëshmitarëve, kryeministri Nikolla Gruevski...

Maqedoni, studentët bllokojn rektoratin (VIDEO)

Plenumi Studentëve në Maqedoni sot herët në mëngjes kanë bllokuar Rektoratin, në shenjë proteste për autonominë e Universitetit – Shkup. Ata kërkojnë dorëheqjen e rektorit,...

BDI nuk fiton as 7 deputetë, po përbuzin gjuhën shqipe (Foto)

Zyrtarët e BDI-së me të madhe kanë filluar të trumpetojnë se opozita shqiptare do të fitojë vetëm 7 deputetë në zgjedhjet e ardhshme. Mirëpo...

Qyteti i Shkupit, aksion për mbjelljen e 5 mijë fidaneve

Qyteti i Shkupit e ka filluar aksionin për mbjelljen e 5 mijë fidaneve në territorin e kryeqytetit - Shkup. Sipas paralajmerimeve, aksioni do të fillojë...

Bëhet i ditur identiteti i 23 vjeçarit të vrarë në Strugë

Një i ri ka humbur jetën kurse dy të tjerë janë plagosur në incidentin që ka ndodhur të shtunën në mbrëmje në qytetin e...

Marrëveshja e Ohrit dhe fryma e saj, kauzë e tradhtuar

Pas vitit 2001, objektivi i marrëdhënjeve të politikës shqiptare me popullin tonë dhe politikën maqedone ishte implementimi i Marrëveshjes së Ohrit. Ky dokument, i...

Një i vrarë dhe dy të plagosur në Strugë

Një person ka mbetur i vdekur ndërsa dy të tjerë janë plagosur në një incident të armatosur në Strugë. Sipas informacioneve vrasja ka ndodhur...

A do ta respektojë Gruevski afatin e dorëheqjes?

Deri nga mesi apo fund i këtij muaji, kryeminstri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski duhet të tërhiqet nga posti i kreut të qeverisë, ashtu siç...

Shtyhen zgjedhjet?!

Pas shkeljeve të afateve për  implementimin e marrëveshjes së Përzhinos portali TetovaSot mëson se zgjedhjet e paralajmëruara me datë 24 prill,  do të shtyhen për...

Strugë: Një i vdekur dhe dy të plagosur nga konflikti i...

Në orët e vona të natës ndërmjet të dielës dhe të hënës, ka ndodhur një përleshje e armatosur, me ç’rast ka humbur jetën një...

Lutfije Veselin, zgjedhet kryetare e LR-PDSH-Forumi Gruas në Kumanovë

Dje në Kumanovë është mbajtur Kuvendi i degës, ku janë zgjedhur përfaqësueset e Forumit të gruas të Lëvizjes për Reforma – PDSH. Sekretari i përgjithshëm...

Vajgel: Kumanova mister, s’më kënaq Tirana dhe Prishtina me angazhimin e...

 Ivo Vajgl është një eurodeputet slloven, por lidhjet me shqiptarët dhe Shqipërinë i ka të hershme. Pasi rrëfen këtë raport, në cilësinë e raportuesit...

Edhe shqitarët e Maqedonisë rreshtohen në mbrojtje të Albin Kurtit

Ne të nënshkruarit, Të shqetësuar dhe të indinjuar nga cënimi i integritetit të përfaqësimit demokratik dhe politik, të shqetësuar nga demonstrimi i dhunës ndaj opozitës...

A do të largohet Gruevski më 15 dhjetor?

Media dhe KSHZ-ja janë gjërat e fundit të marrëveshjes në Përzhino që kryeministri Nikolla Gruevski duhet të jap dorëheqjen dhe VMRO-DPMNE të emërojë një...

Kumanovë, ulje drastike të numrit të nxënësve në shkollat fillore

Viteve të fundit në shkollat fillore të Kumanovës është shënuar rënie drastike e numrit të nxënësve për shkak të migrimit gjithnjë e më të...

OPINIONE