8.4 C
Skopje
Thursday, March 21, 2019

Maqedoni

KSHZ në “ethet” e presidencialeve: Votuesit e mbetur jashtë listës, kanë...

Dokumentet i kanë të gatshme nga ana e MPB-së mirëpo nuk janë paraqitur në zyrat kompetente të MPB-së që këto dokumente ti marrin Nga KShZ...

Punësimi i maqedonasve në konkurset për shqiptarët

Ministria e Shoqërisë Informatike paralajmëron ndryshime në Ligjin për shërbyesit administrativ dhe Ligjin për nëpunësit në sektorët publik. Kjo bëhet me qëllim largimin e...

Murati: Nepotizmi në arsim, problem serioz

Përveç në nivel të lartë, nepotizmi edhe në institucionet arsimore ka marr dimension shqetësues. Ekspertët alarmojnë për pasojat negative dhe madje rrënimin e sistemit...

Ankohen qytetarët, ilaçe me recetë vetëm në ditët e para të...

Ilaçet e listës pozitive mund ti gjeni vetëm në ditët e para të muajit, ndërsa pas datës 10 të muajit, mund të furnizoheni me...

Vrasja në Tetovë, dorasi dhe viktima kanë qenë të ulur në...

Gjatë mbrëmjes së djeshme është denoncuar se në objektin hotilerik në rrugën “28 Nëntori” në Tetovë, L.D (46) ka shtënë në drejtim të A.A...

Pendarovski edhe zyrtarisht kandidat për president

Stevo Pendarovski ka mare dritë jeshile nga Kongresi i 23-të i LSDM-së, me këtë edhe zyrtarisht ai do të jetë kandidati i LSDM-së dhe...

Grubi: U bëmë bashkë rreth kandidatit konsensual

Artan Grubi nga BDI-ja edhe njëherë ka konfirmuar mbështetjen që subjekti i tij politikë BDI i ofron kandidatit për president Stevo Pendarovski. Ky vendim...

Sela dha nënshkrimin e tij për Blerim Rekën

"Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, sapo dha nënshkrimin e tij për kandidatin e vetëm shqiptar për President të Republikës së Maqedonisë së...

Pendarovski nga selia e BDI-së: Shqiptarët në këtë shtet nuk janë...

Kandidati i pushtetit për president shteti, Stevo Pendarovski ka vizituar selinë e BDI-së, ku kjo parti është duke mbajtur mbledhjen të Këshillit të përgjithshëm...

Siljanovska: Arsimi dhe kushtet e liga për jetesë janë arsyet kryesore...

Siljanovska thotë se kushtet e liga për jetesë dhe arsimi janë arsyet kryesore për migrimin e të rinjve Kandidatja nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Grodana Siljanovska...

Stevo Pendarovski për vizitë në selinë e BDI-së në Tetovë (foto)

Kandidati për president, Stevo Pendarovski po qëndron në selinë e BDI-së në Tetovë. “Erdhe ta publikoj vizionin tim, unë kam 20 vjet që jam prezent...

Investimet kapitale në Maqedoninë e Veriut në nivel të ulët

Por nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut janë arsyetuar se temperaturat e ulëta gjatë janarit kanë bllokuar realizmi e projekteve në sektorin e ndërtimtarisë,...

Apostolakis: Interesi ynë strategjik është thellimi i marrëdhënieve me Maqedoninë e...

Bindja jonë është që vendi unë të jetë partneri kryesor i mbrojtjes strategjike i Maqedonisë së Veriut Siç raportojnë nga AIM, ministri i Mbrojtjes së...

ASH: Maqedonia e Veriu po bëhet vend i pasigurtë me vrasje,...

Gjithashtu ju bëjmë apel edhe ambasadave me te fuqishme të ushtrojnë trysni dhe ndikimin e tyre Qeverisë së RMV që ta departizojnë MPB duke...

Zaev: Stevo Pendarovski, kandidati i përbashkët për qëllimet tona të përbashkëta

Kryeministri foli edhe për kandidatin presidencial dhe se të gjithë, maqedonas, shqiptarë, turq serb nga Struga në Kriva Pallankë e nga Tetova në Gjevgjeli Kryeministri...

Vrasja në Tetovë: Arrestohen katër persona, vrasësi vetëdorëzohet në polici

Prokuroria Themelore Publike ka dalë me detaje nga vrasja e mbrëmshme që ndodhi në Tetovë. Sipas prokurorisë deri tek vrasja ka ardhur, pasi pesë persona...

Qeveri, nesër shqyrtohet implementimi i “Planit 18”

Nesër do të mbahet seanca e 42-të e Komitetit të Punës për Integrime Evropiane (KPIE). Seancën në cilësi të kryetarit, do ta udhëheqë Zëvendëskryetari...

Qyteti i Shkupit asgjë nuk ndërmerr për burimin në Rashçe

Uji për pije në burimin Rashçe është I ndotur, shkruajnë disa medie në gjuhën maqedonase. Lajmi I tillë është shpërnda edhe në rrjetet sociale...

Konferencë vjetore e Unionit të grave të VMRO-DPMNE-së

Unioni i grave të VMRO-DPMNE-së sot do ta mbajë Konferencën e 18-të vjetore. Në konferencë është paralajmëruar fjalim i liderit të VMRO-DPMNE-së Hrisitian Mickoski,...

Vrasje në Tetovë, motivet akoma nuk dihen

Sipas informacioneve jozyrtare, me armë zjarri për vdekje është qëlluar 43 vjeçari A.A pronar i një ëmbëltoreje. Nuk dihen ende shkaqet dhe motivet e...

LSDM-ja mban kongresin e 23 të partisë

Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë sot do ta mbajë kongresin e 23-të partiak në të cilin partia duhet ta konfirmojë kandidaturën e Stevo Pendarovskin...

Moti sot me vranësira të ndryshueshme

Moti sot do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe më i freskët me erë të dobët deri mesatare veriore. Temperatura e mëngjesit do të...

Detajet e para nga vrasja në Tetovë

Pronari i një ëmbëltore në Tetovë është personi që ka mbetur i vrarë çaste më parë para Spitalit Klinik të Tetovës, raporton SHENJA. Siç njoftuam...

LAJMI I FUNDIT: Vritet një person para spitalit të Tetovës (FOTO)

Para pak minutash një person ka mbetur i vrarë nga të shtënat me armë zjarri para Spitalit klinik të Tetovës, raporton TV SHENJA. Një qytetarë...

Edmond Ademi dekorohet me titullin “Kalorësi i Skënderbeut” nga Ilir Meta

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ka dekoruar ministrin e Republikës së Maqedonisë së Veriut për Marrëdhënie me Diasporën Edmond Ademin, me titullin...

Nëna Minivere e vetme dhe në hall – kërkon ndihmë për...

Mejremi është tre vjeçe. Shikimi i saj është i dëmtuar, ndërsa mund të shikojë vetëm 20%. Përveç shikimit, edhe kahun e djathtë e ka...

Blerim Reka: Faleminderit për përkrahjen, nga nesër fillojmë me mbledhjen e...

Kandidati i pavarur shqiptar për president, Blerim Reka i përkrahur nga opozita shqiptare ka përcjellë mesazhe faleminderimi për përkrahjen masive. “Të nderuar qytetarë, ju...

Pendarovski: Është nder të mbështetesh nga 31 parti (Video)

Mundësi e dytë për Stevo Pendarovskin që të ulet në kolltukun presidencial në Vodno. Pas humbjes nga Gjorgje Ivanov pesë vjet më parë, ai...

Paraburgim për dy persona për vrasjen në Strugë

Të dyshuarit, siç thonë nga Prokuroria, janë privuar nga liria dhe prokurori publik duke vlerësuar se janë përmbushur bazat ligjore do të dorëzojë propozim...

Arsovski: Janë punësuar mbi 28.000 anëtar partiak në administratë shtetërore

“Maskat e Zaev dhe LSDM ranë. Kjo është fytyra e vërtetë e Zoran Zaev dhe e LSDM-së. Zoran Zaev është njeriu që në mënyrë...

Tërmet në pjesën lindore të Maqedonisë

Tërmeti ka qenë 2.3 ballë ndërsa epiqendra ka qenë 9 kilometra larg Balltecit dhe 16 kilometra nga Vinica. Dje në pjesët e vonshme, pjesën lindore...

Siljanovska Davkova porositi që zgjedhjet presidenciale nuk duhet bojkotuar

Kandidatja për kryetare e shtetit mbështetur nga OBRM-PDUKM-së, Gordana Siljanovska Davkova u takua me banorët e Bërvenicës. Siljanovska Davkova përmendi se në takimet që...

Qeveria e Maqedonisë së Veriut me ministri të re

Grupi i deputetëve të shumicës, deputetët Artan Grubi, Zeqir Ramçilloviq, Xhevat Ademi, Rexhail Ismaili, në Kuvend propozuan ndryshime në Ligjin për organizimin dhe punën...

Kamçev, Pandelleski dhe Josifoviq këtë fundjavë mbesin në paraburgim shtëpiak

Gjykata e Lartë pas seancës së djeshme duhej të vendos nëse do të pranojë ankesat e tre të dyshuarve për hetimin “Perandoria” të PSP-së,...

Sekretari Shtetëror i SHBA-së, Filip Riker të hënën në Shkup

Ambasadori i mëparshëm i SHBA-ve në vend Filip Riker, tani ndihmës sekretar shtetëror për Evropën Juglindore në Departamentin Shtetëror, vjen të hënën në Shkup,...

Shkupjania ankohet në polici për burrin e dhunshëm, gjatë tentimit për...

Me 01.03.2019 rreth orës 21.30 zyrtarët policor që kanë vepruar sipas ankesës së K.Sh. nga Shkupi për burrin e saj S.L.(48), janë sulmuar nga S.L., transmeton...

Izet Zeqiri: Nuk na duhen parti “multi-kulti”, por na duhen parti...

Shqiptarët çdo herë kanë tentuar që Maqedonia të jetë shtet i qytetarëve dhe etnive të barabarta, ndërsa elitat politike të partive maqedonase tradicionalisht kanë...

Lajm i fundit: Vetura shkel një fëmijë shqiptar te spitali në...

Sot, pak para ores 17 ka ndodhur një aksident afër spitalit të Kumanovës, ku një fëmijë është përplasur nga një veturë. Dëshmitarët okularë thonë...

Ali Ahmeti e “dridh” Tiranën

Në Tiranë është mbajtur Samiti i Dytë i Diasporës Shqiptare në Tiranë. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi u prit nga kryeministri Rama. Në samit ishte...

“Platformat” në Matkë, Sugarevski premton zgjidhje

Nëse Komuna Saraj nuk e zgjidh problemin me platformën në Matkë, Inspektorati Shtetëror i Ndërtimit do ti marrë përsipër të gjitha kompetencat. Ministri i...

Rruga rajonale Tetovë-Jazhincë, kërcënim serioz për jetën e banorëve

Aksidentet e shumta në rrugën rajonale Tetovë-Jazhincë, që shpesh kanë përfunduar edhe me pasoja në njerëz, kanë alarmuar sërish komunën e Tearcës. Kreu i...

Zbatimi i gjuhës shqipe nis me gabime, Qeveria rikujton gjobat për...

Themelimi i Agjencisë dhe Inspektoratit që do të inspektojnë zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve ende nuk ka përfunduar. Ndërkohë që disa institucione...

Andov: Xhaferi duhej ta hidhte në votim “imunitetin” e Trajko Veljanoskit

https://youtu.be/xyCpNzZUPg8 Ish Kryetari i Kuvendit Stojan Andov thotë se me mos votimin dhe mos sjelljen e një vendimi për imunitetin e Trajko Veljanoskit, Kuvendi ka...

Lagjja e Fushë Tophanes ngulfatet nga mbeturinat

Niveli i përgjegjësisë së qytetarëve për të mbajtur ambientin të pastër, mbetet akoma i ulët. Shumë qytetarë të pandërgjegjshëm hedhin mbeturinat vend e pa...

Ohër, punëtorët e turizmit kërkojnë subvencione më të mëdha

Shteti duhet ta rrisë gamën e aktiviteteve në sektorin e turizmit që do t’i subvencionojë, rekomandojnë nga sektori i turizmit. Nga atje konsiderojnë se...

SPB Tetovë përgënjeshtron informatat për tentim vjedhje të fëmijëve

Pas përhapjes së informatave se një person i panjohur me makinë të zezë të tipit BMW ka tentuar të vjedh një fëmijë para një...

Mickoski: Pas zgjedhjes së Pendarovskit për kandidat presidencial qëndron Zaevi

Në komentin e parë për kandidatin presidencial të LSDM-së Stevo Pendarovski, lideri i opozitës Hristijan Mickoski tha se bëhet fjalë për siç potencoi “shabllon...

Ali Ahmeti nesër mbledh Këshillin e Përgjithshëm

Nesër, e diel, me fillim në ora 12:00, në selinë e partisë në Tetovë, Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka...

Osmani: Konsensualiteti është koncept!

Zëvendëskryeministri për Çështje evropiane Bujar Osmani përmes një postimi në facebook sqaron qëndrimin për kandidatin konsensual. ‘Mendjet e vogla flasin për njerëz, Mendjet e mesme flasin...

Lazim Destani është dekoruar me çmimin Shqiponja e Artë e Diasporës

Në kuadër të Samitit të dytë të Diasporës, i cili nga dita e enjte po i zhvillon punimet në Tiranë, figura të shquara kombëtare u dekoruan me...

Policia tregon kush e vrau 20 vjeçarin në Saraj

Një djalosh 20 vjeçar ka ndërruar jetë nga plagët e marra në aksident të armatosur në hyrje të fshatit Shishevë të Sarajit, ku i...

Micotakis: Edhe pse nuk më pëlqen, Marrëveshja e Prespës është ratifikuar...

Kemi marrëveshje ndërkombëtare, nuk më pëlqen, por është marrëveshje ndërkombëtare e ratifikuar dhe do ta respektojë, tha kryetari i Demokracisë së Re Kirjakos Micotakis...

Vizbeg, filloi pastrimi i deponisë

Pas publikimit të lajmit në Alsat për deponinë e egër në Vizbeg dhe për djegien e gomave, sot autoritetet kanë filluar me pastrimin e...

Flet Pendarovski rreth kandidaturës së tij

Kandidati i përbashkët mes dy partive në pushtet LSDM dhe BDI, Stevo Pendarovski nëpërmjet një statusi në rrjetin social “Facebook” shkruan se është nder...

LSDM: Për herë të parë në histori, 30 parti mbështesin një...

Nëpërmjet një njoftimi nga LSDM thuhet se “për herë të parë në histori, 30 parti politike, nga të gjitha bashkësitë etnike u bashkuan rreth...

Ajri i Ndotur, më 9 Mars do të mbahet protestë qytetare...

Lëvizja për mjedis të pastër “Duam të Çair të Pastër” organizon protesë më 9 Mars te parku i Çairit për të shprehur revoltën për...

Incident në Shishovë të Sarajit, një i vrarë dhe një i...

Incident i armatosur në Shishov të komunës së Sarajit. Një person i moshës 20 vjeçare ka mbetur i vrarë ndërsa një tjetër i plagosur....

Hajnat nuk kursejnë as varrezat në rajonin e Strugës (FOTO)

Hajdutët mbrëmë janë futur në objektin e magazinimit në varrezat e Frëngovës, ku pasi janë future forcërisht kanë marr moto-prersen e barit si dhe...

30 vjeçari nga Maqedonia e Veriut është mbytur në Dubrovnik

Trupi i shtetasit 30-të vjeçar nga Maqedonia e Veriut, pasdite është nxjerrë nga deti në Dubrovnik. Siç njofton HINA, në rrjedhë është kontrolli në...

Takim Dimitrov – Katrugallos sot në Delfi

Shefi i diplomacisë së Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov dhe ai i Greqisë, Jorgos Katrugallos, sot do të realizojnë takim në margjinat e Forumit...

Cipras, kryeministri i parë grek që do ta vizitojë Shkupin

Së shpejti do të bëhem kryeministri i parë, i cili zyrtarisht do ta vizitojë Shkupin, i shoqëruar nga një biznes-delegacion, e më vonë do...

Angjushev dhe Sugarevski inspektojnë punimet e linjës hekurudhore Kumanovë-Bellakovc

Zëvendëskryetari i Qeverisë i obliguar për Çështje Ekonomike, Koço Angjushev, ministri për Transport dhe Lidhje, Goran Sugareski dhe Drejtori i Infrastrukturës së Hekurudhave, Irfan...

Moti sot me vranësira të ndryshueshme

Moti sot në mbarë vendin do të jetë i ndryshueshëm dhe me vranësira si dhe me kushte për shi të dobët lokal. Do të...

Diaspora lëshoi sallën gjatë fjalimeve të Ali Ahmetit dhe Hashim Thaçit?

Në Tiranë ka nisur Samiti i Dytë i Diasporës Shqiptare në Tiranë. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi u prit nga kryeministri Rama. Në samit ndodhet edhe...

Kush është Stevo Pendarovski?

Stevo Pendarovski do të jetë kandidati i përbashkët presidencial i pushtetit pas takimit të sotëm me partitë nga koalcioni i kryesuar nga LSDM-ja dhe...

Ka vdekur veterani i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Erdem Shabani, varroset nesër...

Ka vdekur veterani i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Erdem Shabani. Këtë e ka bërë të ditur bashkëluftëtari i tij Selajdin Aziri. “Sot, më 01.03.2019, ka ndërruar...

Stevo Pendarovski kandidat për president

Stevo Pendarovski është nominuar nga LSDM-ja si kandidat i përbashkët për president. Zoran Zaev pas takimit me strukturat partiake ka njoftuar se partia dhe...

Policia e Tetovës: Të mos bëhet panik, nuk ka raste të...

Sektori i Punëve të Brendshme Tetovë, nëpërmjet një demanti dërguar në media, i informon qytetarët se në rajonin e Tetovës dhe Gostivarit, deri më...

Zjarr i madh përfshin rajonin e Shën Nikollës

Një zjarr i madh ka rënë në afërsi të Shën Nikollës në fshatin Qoseleri. Komandanti i zjarrfikësve në Shën Nikollë, Kiril Kolev thotë se “bëhet...

Përfshihet nga flakët autobusi në autostradën Shkup-Tetovë

Një autobus i linjës Shkup-Tetovë është përfshirë nga flakët para pak çashtes. Raportohet se udhëtarët kanë dalë nga autobusi me shpejtësi sapo kanë vërejtur...

Talat Xhaferi i padëshiruar nga partitë serbe në Parlamentin e Malit...

Sot gjatë ratifikimit të Protokollin për anëtarësim të Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO në Kuvendin e Malit të Zi pati një atmosferë...

Bujar Osmani rendit 10 arritjet e mëdha , të gjitha kanë...

Bujar Osmani në rrjetin e tij social facebook ka renditur arritjet që sipas tij janë të gjitha madhore dhe kanë vulën e BDI. Ja statusi...

Stevo Pendarovski, ka më shumë gjasa të jetë kandidat i përbashkët...

Sonte pritet të mësohet emri i kandidatit për president që do të mbështetet nga LSDM, BDI, Alternativa si dhe partnerët e tjerë të koalicionit...

Ermira Mehmeti përgënjeshtron lajmin e portaleve

Ish-deputetja Ermira Mehmeti ka përgënjeshtruar lajmin e plasuar nga disa portale se gjoja ka qenë e pranishme në konferencën e euroambasadorëve në Tiranë. Ja përgënjeshtrimi...

Hajredini: Ahmeti mashtroi në Tiranë për kandidatin presidencial

Ish ministri i Financave Xhevdet Hajredini, ka reaguar pas deklaratës së liderit të BDI-së Ali Ahmeti, i cili sot në Tiranë kishte deklaruar se...

Banori 33 vjeçar nga Ohri ka vjedhur dy xhami në Kërçovë

SPB Ohër ka ngritur padi penale kundër S.Gj.(33) nga Ohri për shkak të ekzistimit të dyshimeve për kryerjen e katër veprave penale “ vjedhje...

Për tre muaj, mbi 400 të prekur nga fruthi

82 raste me simptome të fruthit janë regjistruar gjatë javës së kaluar. Raporti javor i Institutit të shëndetit Publik njofton se 74 prej tyre...

“Medalje për guxim” katër pjesëtarëve shqiptar të ARM-së për aksidentin në...

Gjorge Ivanov u ka dhuruar medalje për guxim katër pjesëtarëve të Armatës të Republikës së Maqedonisë të cilët kontribuuan në ofrimin e ndihmës në...

Evropa kërkon reforma nga Maqedonia e Veriut

Maqedonia e Veriut nuk ka kohë për të humbur, por duhet të fokusohet në zbatimin e reformave. Kështu ka porositur Tune Kelam, kryesues i...

Edi Rama thurë lavde pa fund për Ali Ahmetin (VIDEO)

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, në fjalimin e tij gjatë punimeve të sesionit qendror të Samitit të Dytë të Diasporës në Tiranë kryeministri i...

Policia e Tetovës: Të mos bëhet panik, nuk ka raste të...

Sektori i Punëve të Brendëshme Tetovë, nëpërmjet një demanti dërguar në media, i informon qytetarët se në rajonin e Tetovës dhe Gostivarit, deri më...

I vazhdohet arresti shtëpiak Sasho Mijallkovit

Sasho Mijalkov do të mbetet në arrest shtëpiak. Apeli vendosi për vazhdimin e masës me kërkesë të Prokurorisë Speciale në rastin “Perandoria”. Ish drejtori...

Asaf Ademi dhe Oliver Spasovski sjellin lajme të mira për kulturën...

Ministri i Kulturës, Asaf Ademi ka realizuar sot një takim me ministrin e Brendshëm, Oliver Spasovski. Siç ka njoftuar Spasovski, i cili vjen nga...

Banorët e Hasanbegut në protestë, kërkojnë përmbushjen e premtimeve

Premtimet e parealizuara të kryetarit te Komunës së Gazi Babës, të cilat ua ka bërë banorëve të Hasanbegut i ka shtyrë këta të fundit...

Vrasja në Strugë, shkak problemet pronësore

“Gjurmët e gjakut këtu në rrugë ende flasin për një ngjarje të tmerrshme që ndodhi dje vonë pasdite vetëm 100 metra në hyrje të...

Ademi: E drejta e votës e bën Diasporën të mos ndihet...

Tiranë, 1 mars – E drejta e votës për Diasporën e bën atë të mos ndihet e huaj, tha Edmond Ademi, Ministër për Marrëdhëniet...

MPB jep detaje për vrasjen e mbrëmshme në Strugë

Ministria për Punë të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka dhënë detaje në lidhje me incidentin e armatosur në fshatin Poum të Strugës, ku...

Gashi: Sonte e publikojmë kandidatin e denjë për shoqërinë multietnike

Kreu i Partisë Alternativa, Afrim Gashi ka shkruar në profilin e tij në Facebook për bisedimet për kandidatin konsensual. “Sapo e përfundova takimin me kryeministrin...

Muhamed Zekiri: BDI-ja nuk dallon prej VMRO-së, ajo është kancer i...

Partnerët e koalicionit Zoran Zaev dhe Ali Ahmeti dje i shtrin dorën njëri-tjetrit për kandidat të përbashkët për shef të shtetit, megjithatë deputeti dhe...

Oridnanca ku është trajtuar 39 vjeçari i cili ndërroi jetë, do...

Inspektorati shtetëror i shëndetësisë ka kërkuar të heqin lejet e punës të ordinancave ku është operuar një 39 vjeçar, i cili pas intervenimit kirurgjik...

Ardjian Muça shpalosi sukseset në krye të NP “Parqe dhe...

Drejtori i Ndërmarrjes publike “Parqe dhe gjelbërime” në Shkup, Adrian Muça para gazetarëve ka raportuar për punën e tij në krye të institucionit që...

“Kandidati për president”, Mitreski: Fjalën e fundit e kanë delegatët në...

“Vazhdojmë të bisedojmë edhe sot me të gjithë partnerët, përfshi edhe BDI-në si partner i koalicionit qeveritarë. Jemi të përqendruar në këtë proces për...

Kroacia ratifikoi Protokollin për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në NATO

Me 116 vota “PRO” dhe dy vota “KUNDËR”, kuvendi kroat i ka dhënë dritën jeshile Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në NATO. Urojmë Maqedoninë e...

Valon Bela ka dy fjalë për Blerim Rekën

Kandidatura e profesorit Blerim Reka per president te Maqedonise se Veriut, ka ngjallur reagimet e para ne rrjetet sociale. Kandidaturen e profesotit te njohur,...

RDK reagon pas lajmeve të publikuara për ministrin e saj Fazliu...

Reagimi i plotë i RDK-së: Ju jeni dëshmitarë të disa lajmeve bombastike që i plasohen opinionit, në adresë të ministrit të RDK-së Suhejl Fazliut dhe...

Kelam: Nuk keni kohë për të humbur, ju pret shumë punë

“Nuk ka shumë kohë për të humbur deri në Samitin e Këshillit të Evropës në qershor”, porositi sot euro-deputeti Tune Kellam, i cili udhëheqë...

Edhe TAV mund të ndihmojë në ndërtimin e hekurudhës direkte nga...

Pas paralajmërimit të Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve se deri në vitin 2030 do të vendoset hekurudhë e trenave mes Qendrës Transportuese dhe Aeroportit Ndërkombëtar të...

Dimitrov: Sot është fillimi i një miqësie të gjatë midis Greqisë...

Kemi shkëmbyer notën verbale me Greqinë: Marrëveshja e Prespës hyri në fuqi! Sot është  fillimi i një miqësie të gjatë midis Greqisë dhe Maqedonisë...

Ambasadori Jess Baily përshëndetet me Maqedoninë e Veriut

Ambasadori amerikan në Shkup Jess Baily, përmes një postimi në Twitter është përshëndetur përfundimisht me qytetarët e Maqedonisë së Veriut, ai ka falenderuar për...

Ali Ahmeti thirrje mërgimtarëve: Atdheu ka nevojë për ju

Në Tiranë ka nisur  Samiti i Dytë i Diasporës Shqiptare në Tiranë. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi u prit nga kryeministri Rama. Në samit ndodhet edhe...

Rama – Ivanovit: Nuk arrite ta ndalosh zyrtarizimin shqipes në Maqedoninë...

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka folur edhe për pozitën e shqiptarëve të Maqedonisë në Samitin e Diasporës që po mbahet sot në Tiranë. Rama...

Zaev: Nga pavarsia, Austria është përkrahëse e fuqishme e Maqedonisë së...

Kryeministri i vendit Zoran Zaev mbrëmë në Vjenë është takuar me kancelarin austriak Sebastijan Kurc, ku kryeministri Zaev ishte i ftuari i nderit në...

Rama: Pa shqiptarët s’do të kishte Maqedoni të Veriut

Fjalën e tij gjatë punimeve të sesionit qendror të Samitit të Dytë të Diasporës në Tiranë kryeministri i Shqipërisë  Edi Rama, e nisi me...

Eduard Kukan përshëndet takimin me liderët e shtetit

Anëtari i Parlamentit Europian Eduard Kukan, përmes një postimi në Twitter ka përshëndetur takimin me krerët e shtetit të Maqedonisë së Veriut, duke e...

Shkup, dy fëmijë janë goditur nga një veturë, njëri në gjendje...

Dy fëmijë të moshës 9 –vjeçare dje janë goditur nga një veturë “Volkswagen Touareg” në rrugën “Alija Avdoviq” në Shkup, ku njëri nga fëmijët...

Në fshatin Poum shihen njollat e gjakut nga vrasja e mbrëmshme

https://youtu.be/pHO4Yg9YUm0   Në rrugën që shpie drejtë fshatit Poum edhe më tej janë të dukshme njollat e gjakut nga vrasja e mbrëmshme e 23 vjeçarit. Sipas...

Ndotje e madhe nga djegia e gomave në Gostivar (foto)

Në afërsi të fshatit Zdunjë, në Gostivar tashmë 40 minuta shihet se si dikush ka ndezur zjarr. Sipas disa qytetarëve bëhet fjalë për djegie...

Pjesëmarrësit e Revolucionit Laraman do të duhet të paguajnë gjoba nga...

Pjesëmarrësit më te theksuar dhe udhëheqësit joformal të Revolucionit Laraman mesatarisht do të duhet që të paguajnë nga 100 euro për çdo protestë në...

Dëmtohet rrethoja e varrezave të qytetit të Tetovës

Tregtarët që zakonisht ditëve të enjte frekuentojnë tregun e Tetovës për shitblerje, kanë dëmtuar rrethojat e varrezave të qytetit të cilat janë vendosur para...

Përplasje në këshillin e Komunës së Tetovës

Opozita kritikon pushtetin për mos realizim të buxhetit Raporti katërmujor për realizimin e buxhetit të komunës së Tetovës ka shkaktuar përplasje në mes të këshilltarëve...

Gruevski për RAI: Do të më vrisnin në burg

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski thotë se do ta vrisnin në burg në rast se do të shkonte të vuante dënimin. i në një intervistë për televizionin...

Gruevski para se të arratiset ka kërkuar nga BE-ja gjykatës të...

Para se të arratiset ish-kryeministri Nikolla Gruevksi me shkrim u ka kërkuar që të delegojnë një gjykatës të pensionuar që të vijë në Maqeodoni...

Rektori Pollozhani fshehë pasurinë, ja me sa euro do të gjobitet

Komisioni Shtetëror për Parandalim të Korrupsionit (Komisioni për Antikorrupsion) ka njoftuar se ndaj rektorit të Universitetit “Nënë Terezë”, Aziz Pollozhani do të realizojë procedurë...

Oliver Spasovski bie nga gara për president, vazhdojnë dy të tjerë

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski bie nga gara për president të Maqedonisë së Veriut mëson TetovaSot. Në garë vazhdojnë dy të tjerë...

Nimic: Implementimi i Marrëveshjes së Presës hap çështje për të cilat...

Periudha e implementimit të Marrëveshjes së Prespës do të hapë çështje siç është puna e Komitetit për librat dhe përdorimi komercial i emrit “Maqedoni”,...

Vazhdon gjykimi për rastin “Monstra”

Në Gjykatën Penale në Shkup vazhdon gjykimi për vrasjen e pesëfishtë tek Liqeni i Smilkovës më 12 prill të vitit 2012. Rastin e udhëheq gjykatësi...

Mali i Zi do ta ratifikojë Protokollin për aderim në NATO

Kuvendi i Malit të Zi sot do ta ratifikojë Protokollin për aderimin e Republikës së Maqedonisë së veriut në NATO. Në seancë plenare në...

Perandoria e biznesit e Zaevëve!

Javorja “Fokus” në numrin e ri të kësaj jave është marrë me pasurinë e familjes së kryeministrit Zoran Zaev. Ajo ka shkruar se familja...

LSDM dhe BDI sot duhet ta publikojnë emrin e kandidatit të...

Opinioni edhe më tej pret publikim të emrit të kandidatit të përbashkët presidencial të partnerëve të koalicionit LSDM dhe BDI, për të cilin arritën...

Vrasja e 23 vjeçarit në Strugë, ja pse ndodhi?!

Policia dhe prokuroria e Strugës nuk kanë dhënë detaje lidhur me vrasjen që ndodhi mbrëmë në fshati Pohum të Strugës, ku mbeti i vrarë...

Moti sot në Maqedoni

Sot në mëngjes po mban mot i ndryshueshëm dhe me periudha me diell. Frynë erë e lehtë veriperëndimore. Temperaturat e mëngjesit lëvizin prej -2...

Incident i armatosur në Strugë, mbetet i vrarë një 23 vjeçar

Një 23 vjeçar nga fshati Poum I Strugës sot në orët e pasdites është qëlluar më armë zjarri. Sipas informative të Alsat nga SPB...

Banka Popullore: Interesi edhe në janar ka vazhduar të bie

Norma mesatare e interesit të kredive të përgjithshme në janar arriti 5,3 për qind. Banka Popullore në kumtesë thekson se norma mesatare e interesit...

Ministri Spasovski: Me reformat në shërbimin e sigurisë, do të fshihet...

“Si shtet, ne duam që pas 28 vitesh të çlirohemi nga termi ‘polici sekrete'”. Kështu ministri i Punëve të Brendshme (MPB), Oliver Spasovski i...

Krisma në Shkup

Në komunën Karposh të Shkupit ka pasur të shtëna armësh midis dy automjeteve në lëvizje. Sipas njoftimeve të para ka pasur të shtëna në rrugën...

Një delegacion i Parlamentit Evropian për vizitë në Maqedoninë e Veriut

Një delegacion i Parlamentit Evropian sot dhe nesër do të qëndrojë për vizitë në Maqedoninë e Veriut, që ta vlerësojë progresin e vendit tonë...

Edhe kjo ndodhë në Strugë, vidhen 7 ditarë nga Shkolla e...

Shtatë ditarë janë vjedhur nga Shkolla e Mesme “Ibrahim Temo” në Strugë. Bëhet fjalë për gjashtë ditarë nga paralelet shqipe të vitit të dytë...

BDI-Gostivar: Me Taravarin dhe drejtorët e tij shkollat në Gostivar shndërrohen...

Opinioni publik në Gostivar përmes rrjeteve sociale është dëshmitar i qasjes skandaloze të menaxhimit të shkollave nga drejtorët e emëruar nga Arben Taravari. Në shkollën...

Lajm i fundit: Arrestohen dy kuadro të BDI-së nga Shkupi

Dy të punësuar në qytetin e Shkupit, J.S. dhe E.S. që janë arrestuar sot në mëngjes janë kuadro të BDI-së, transmeton Gazeta Lajm. Siç shkruan...

Presidencialet, rrjedh afati për dorëzimin e firmave

Deri më 9 mars kandidatët për president mund të mbledhin nënshkrimet e qytetarëve për të garuar në Zgjedhjet Presidenciale. Deri në ditën e fundit...

Maqedonia e Veriut, “parajsë” e kumarit (VIDEO)

Maqedonia e Veriut po shndërrohet në një “parajsë” të kumarit. Rrugicat e të gjitha vendbanimeve janë mbushur me pika basti të cilat kanë mbërritur...

Treni nga Manastiri për në Greqi do të mund të qarkullojë...

Përafërsisht 95 për qind e punëve ndërtimore për ndërtimin e hekurudhës nga Manastiri deri në Kremenicë të kufirit maqedonas-grek kanë përfunduar. Në muajt e...

Tetovari sulmon policët

Policia e Tetovës ka ngritur padi penale kundër T.B 44vjeçar nga Tetova, për shkak të bazave të dyshimit për kryerje të veprave penale sulm...

Një delegacion i Parlamentit Evropian për vizitë në Maqedoninë e Veriut

Një delegacion i Parlamentit Evropian sot dhe nesër do të qëndrojë për vizitë në Maqedoninë e Veriut, që ta vlerësojë progresin e vendit tonë...

Qytetarët do të mund të dinë nëse përgjohen ose ndiqen

Secili qytetarë do të mund të mësojë nëse DSK-ja e reformuar dhe e shndërruar në Agjenci për Siguri Kombëtare, e ndjek ose e përgjon...

Mbi 200 pacientë me sëmundje të rralla, pa terapi

Rreth 30 fëmijë me sëmundjen e rrallë “Osteogenesis imperfekta” janë pa terapinë e nevojshme për gati një vit të tërë. Prindërit të cilët kanë...

Imuniteti i Veljanovskit, Pollozhani: Prokuroria mund të nisë procedurën nga fillimi

Mos-marrja e vendimit për imunitetin e deputetëve në rastet kur ka kërkesë nga Gjykata nuk duhet të shndrrohet në praktikë, vlerëson profesori i të...

Tetovë, një 37-vjeçar i ka mashtruar dy persona duke u premtuar...

Në Stacionin Policor të Tetovës, B.Gj. (37) nga Tetova ka paraqitur se janë mashtruar nga A.A. (36) nga Tetova, njofton Portalb.mk. “Sipas paraqitjes, A.A., atij...

SASHK: Është i papranueshëm plotësimi retroaktiv i ditarit elektronik

Njoftimi i kompetentëve nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) i dërguar deri te mësuesit në lidhje me ditarin elektronik, është i papranueshëm, reagojnë...

Fati i PSP-së, mazhorancës i duhen 2/3 e votave në Kuvend

Pushtetit për momentin nuk ka 80 vota të sigurta në Kuvend që përmes ligjit të ri do e përforconin pozitën e Prokurorisë speciale. Ministrja...

Sela: E kemi obligim moral të mbështesim një kandidat shqiptar (VIDEO)

Opozita shqiptare do të mbështesë ish ambasadorin Blerim Reka si kandidat për president. Reka i cili njoftoi kandidaturën e tij si i pavarur, mbështetjen...

Robert Nesimi: Pse kandidati “konsensual” të zgjidhet në kongresin e LSDM-së?

Publicisti dhe analisti politik, Robert Nesimi vlerson se termi "President konsensual" është tërësisht fjalë e shpikur. "Për një president të tillë nuk mund të...

Më 8 mars merret vendimi për Sasho Mijallkovin në rastin “Titanik...

Ish-drejtori i Policisë Sekrete Sasho Mijallkov, më 8 mars në orën 12:30 do ta dëgjojë aktgjykimin e parë të PSP-së ndaj tij, në rastin...

Kroaci, babai hedh nga ballkoni 4 fëmijët e tij

Mjekët e Spitalit të Përgjithshëm të Zarës në Kroaci njoftuan mbi gjendjen e 4 fëmijëve të cilët babai i tyre, sot rreth orës 7...

Shkup, një vajzë 12-vjeçare ka ndërruar jetë nga gripi sezonal

Viktima e katërt e gripit sezonal është një vajzë 12-vjeçare e cila sot në mëngjes ka ndërruar jetë në Klinikën për Sëmundje të Fëmijëve...

Besa dhe Aleanca mbështesin Rekën si kandidat presidencial

Pasi profesori,Blerim Reka sot përmes rrjetit social Facebook ka konfirmuar kandidaturën e tij si kandidat i pavarur në zgjedhjet e ardhshme presidenciale në Republikën...

Komiteti i Helsinkit alarmon shkeljen e të drejtave të punëtorëve

Të drejtat e punëtorëve në Maqedoni nuk respektohen nga punëdhënësit dhe mekanizmat për mbrojtjen e këtyre të drejtave nuk funksionojnë siç duhet. Organet e...

Zëvendëskryeministri Lika takon Ambasadorin e Kosovës (FOTO)

Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut përgjegjës për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit dhe sistem politik, z.Hazbi Lika së bashku me...

Mickoski: BDI dhe LSDM do të bojkotojnë raundin e dytë përshkak...

Kryetari i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski theksoi se pret përkrahje masive për kandidaten e tyre për president Gordana Siljanovska – Davkova dhe se ajo do...

OPINIONE