-7 C
Skopje
Sunday, February 24, 2019

Maqedoni

Mungojnë shkollat dhe kuadrot profesionale

Me reformat e reja që po ndërmerr Ministria e Arsimit, pritet të plotësohen nevojat e kuadrit profesional nëpër shkolla. Përfshirja e fëmijëve me nevoja...

Shkup, një milion euro subvencione për mbështetjen e qytetarëve për nxehje...

Qytetarët e Shkupit që dëshirojnë të kalojnë në nxehje ekologjike dhe do ta zgjedhin ta ndërrojnë sistemin e vjetër mund të marrin mbështetje nga...

Buçkovski: Fillon era e re për Maqedoninë ndërsa Zaev dhe Cipras...

“Fillon era e re për Maqedoninë”, deklaroi ish kryeministri Vllado Buçkovski në “BNR”. Kjo deklaratë erdhi pasi që Maqedonia e nisi rrugën drejt NATO-s,...

Deri të martën edhe zyrtarisht Republika e Maqedonisë së Veriut

Pasi Greqia ratifikoi Protokollin për anëtarësim në NATO të Maqedonisë, dy vendet fqinje fillojnë edhe procedurat që Maqedonia e Veriut, të bëhet anëtare e...

Premiera e dokumentarit “JETOJMЁ NЁN NJЁ QIELL“

Qendra Analitike Hulumtuese “Abdilaqim Ademi”, sot nё ora 16.00 nё hapësirat e TV21 nё Shkup organizon Premierën e dokumentarit “JETOJMЁ NЁN NJЁ QIELL“, e...

Mbyllet xhamia në fshatin Raven të Gostivarit

Njoftim Të nderuar qytetarë dhe Xhematë i Xhamisë fsh.Raven ju njoftojmë se me datë: 02.03.2019 do të mbyllet Xhamia për një kohë të caktuar, për...

Gostivar, janë kapur dy persona me heroinë

Policia në Gostivar ka privuar nga liria personat V.A. (45) nga fshati Negotinë i Gostivar dhe J.T. (38) nga qyteti i Gostivarit, për shkak...

Ahmeti përshëndetet me Bejlin: I dashur mik, ke konak në shtëpinë...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka shtruar një drekë lamtumirëse për Ambasadorin Amerikan në Maqedoni, z. Xhes Bejli, i cili...

Aleanca për Shqiptarët me analizë për planin urbanistik lidhur me Kodrën...

Në lidhje me anketën publike të Propozim Planit Urbanistik të Qendrës Sportive Rekreative (QSR) Kodra e Diellit të përpiluar nga Komuna e Tetovës e...

Osmani: Anëtarësimi në NATO nxitje për progres edhe në integrime evropiane

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani në kuadër të vizitës së tij disaditore ne Uashington, mbajti takim me Vilijam Berkli, Drejtor për...

Presidenti Ivanov u takua me Erdoganin

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, dje në Stamboll është takuar me presidentin e Republikës së Turqisë, Rexhep Taip Erdogan. Nga shërbimi për media...

Zaharieva: Shpresoj që Bullgaria në mesin e shteteve të parave do...

“Shpresoj që Bullgaria do të jetë një ndër shtetet e para që do ta ratifikojë Marrëveshjen e Prespës për hyrje të Maqedonisë në NATO,...

LSDM: Qytetarët nuk do të lejojnë një Ivanov të ri

Shpallja e zgjedhjeve presidenciale paraqet një lajm të mirë për qytetarët, thonë nga partia në pushtet. Sipas LSDM-së, qytetarët duan të ardhme, përparim, dhe jo...

Fillon zbatimi i emrit të ri të shtetit, Republika e Maqedonisë...

Pas ratifikimit të Protokollit për anëtarësimi të Maqedonisë në NATO nga ana e Parlamenti grek, mbetet që Greqia të njoftojë zyrtarisht Maqedoninë se ka...

Marin Mema me porosi për politikanët shqiptarë në Maqedoni: “Faleminderit tradhëtarë”

Nga: Marin Mema Keni kohë që “rregjeni” duke folur për të drejtat e shqiptarëve në Fyrom kur në fakt keni punuar vetëm kundër interesave të...

Maqedoni, zbulohen fosile të një elefanti 8 milion vite të vjetra...

Në Muzeun e shkencave të natyrës në Shkup janë prezantuar fosile të gjitarëve të gjetura në afërsi të Negotinës në Maqedoni, që besohet se...

Betohen anëtarët e rinj të Komisionit për Anti-korrupsion

Anëtarët e rinj të Komisionit për parandalim të korrupsionit në Kuvendin e Maqedonisë dhanë betimin e tyre. Ata u zgjodhën në seancën plenare me 65...

MPB heshtë për zhdukjen e Arben Arsllanit

Ministria për Punë të Brendshme vazhdon të heshtë për zhdukjen e mistershme të Arben Arsllanit nga Shkupi. Përderisa familjarët e Arbenit janë në pritje...

Ragon ministri Ademi: Vleresimin e projekteve e kane be komisione profesionale

Të nderuar, Pas reagimeve të një pjese të shoqatave dhe mediave të vendit lidhur me publikimin e rezultateve të konkursit vjetor për financimin e projekteve...

Përplasje mes Ciprasit dhe Kamenosit në Parlamentin grek

Deri pak më parë partnerët e koalicionit në qeverinë greke, Aleksis Cipras dhe Panos Kamenos, dërguan akuza të ashpra në parlamentin grek për ratifikimin...

Nikollovski: rreth 100 milionë euro subvencione për bujqësinë

Ministri i bujqësisë, Ljupço Nikollovski, thotë se fermerët këtë vit do të marrin 99.8 milionë euro subvencione të drejtpërdrejta, duke shtuar se nuk është...

Gruaja nga Maqedonia e preu një fëmijë 15 herë me thikë

Gjykata rajonale e Cyrihut e ka shqiptuar vendimin për shtetasen e Maqedonisë me vendbanim në Dietikon, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Shtegu.com. Në nëntor të...

Filipçe: Vetëm imunizimi parandalon infektimet

Një foshnje gjashtëmuajshe ka ndërruar jetë sot në mëngjes, për shkak të epidemisë së fruthit. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, njoftoi se foshnja ka...

Shpallen zgjedhjet presidenciale në Maqedoni, më 21 prill raundi i parë...

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi shpalli mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale në Maqedoni. Raundi i parë i zgjedhjeve do të mbahet më 21 prill, ndërsa...

“Vazhdojnë skandalet e tenderëve në katër sy të ministrit të arsimit...

Departamenti i arsimit pranë Aleancës për Shqiptarët në ditën e parë të fillimit të vitit shkollor 2018/2019, në konferencën për media, bëri me dije...

Taseva: Përzgjedhja e anëtarëve të antikorrupsionit u bë në mënyrë transparente

Kryetarja e Transparency International, Sllagjana Taseva tha se anëtarët e rinj të antikorrupsionit janë zgjedhur me procedurë transparente, përcjell Telegrafi Maqedoni. “E keni marrë besimin...

Prokuroria: Carovska nuk dha emra, duhet të ofrojë dëshmi shtesë

Prokuroria Publike, pas deklaratës dhe ngritjes së padisë penale nga ana e Mila Carovskës për skandalin e publikuar me pensionet, njofton se ministrja e...

BDI bashkë me VMRO-në zgjedhin Kryetarin e Këshillit në Çair, reagon...

Bashkimi Demokratik për Integrim në bashkëpunim me VMRO-DPMNE-në dhe LSDM-në, zgjodhën sot Kryetarin e ri të Këshillit në Komunën e Çairit. Kryetar i ri...

Zeqiri: Fituam trup profesional dhe të pavarur në luftën kundër korrupsionit

Deputeti dhe nënkryetari i LSDM-së sot njoftoi qytetarët e Republikës së Maqedonisë për përbërjen e re të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit. “Kemi fituar...

Karaxhovski: Dyfish më shumë është rritur numri i të prekurve nga...

Është dyfishuar numri i pacientëve të prekur nga epidemia e fruthit. Nga 2 shkurti deri më sot, janë regjistruar 58 pacientë të sapo sëmurë,...

Fokus: Deputetët e Mijallkovit, Kasamit e Selës mund t’ia zënë vendin...

Javorja maqedonase “Fokus” në numrin e ri ka analizuar pozicionet e partive politike në vigjilje të presidencialeve, posaçërisht pas qëndrimit të integristëve të Ahmetit...

Ligji për PSP-në, nuk dihet nëse Kuvendi ka dy të tretat...

Prokurorja Speciale, Fatime Fetai, i kërkoi gjykatës ti shpallë fajtorë Sasho Mijalkovin, Menduh Thaqin, Bedredin Ibraimin, Vlatko Sajkovskin, Sasho Srcevin dhe Aneta Stefanovskën.Të gjithë...

Baxhanaku i Talat Xhaferit në përbërjen e re të Anti-korrupsionit

Kuvendi e votoi përbërjen e re të Komisionit Anti-korrupsion. Në mesin e 7 anëtarëve të rinj është edhe Nuri Bajrami baxhanak i kryeparlamentarit Talat...

Raufi: Të dënuarit në rastin “Sopoti” të cilët ishin në arrati...

Vetëm gjashtë persona nga 11 gjithsej të dënuar në rastin “Sopoti” do të marrin dëmshpërblim nga shteti dhe atë nga 5.500 denarë për çdo...

Gostivar, të hënën do të realizohet aktiviteti “Dita pa makina”

Me qëllim të ndërgjegjësimit të qytetarëve për zvogëlimin e ndotjes së ajrit ambiental, me iniciativë të kryetarit Arben Taravari, Komuna e Gostivarit në bashkëpunim me...

Zaev: Do të krijojmë sistem shëndetësor sipas standardeve evropiane

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, i cili së bashku me ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipçe, vizitoi Klinikën Neurologjike brenda kompleksit të klinikave Nënë Tereza në Shkup,...

I vazhdohet paraburgimi shtëpiak Orce Kamçevit

Me kërkesë të PSP-së Gjykata e Apelit Shkup ka sjell vendim përmes të cilit u vazhdohet arresti shtëpiak biznesmenit Orce Kamçev, Cvetan Pandellevskit dhe...

Skandali me pensionet, Carovska dëshmon në Prokurori

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Milla Carovska u paraqit në Prokurori për të dëshmuar për padinë penale të ngritur nga kjo ministri, rreth...

80 % e nxënësve shqiptarë, drejtori maqedonas. A do të...

Në shkollën e mesme “Arseni Jovskov” në Shkup mbi 80% e nxënësve janë shqiptarë por drejtori është maqedonas. Nga “Platforma Rinore Shqiptare” thonë se...

Dorëhiqet nga BDI, kryetari i Këshillit vendor në Bogovinë!

Kryetari i Këshillit Vendor të BDI-së në Bogovinë, Amir Zilbehari, ka dhënë sot dorëheqje nga gjitha pozicionet dhe aktivitetet pranë kësaj partie. Arsyet sipas tij...

Takimi Engel-Osmani: U konfirmua mbështetja nga Komiteti në Kongresin e SHBA-së...

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani në kuadër të vizitës disaditore në Uashington, vizitoi edhe Kongresin Amerikan, ku mes takimesh të shumta,...

Rinia shqiptare kundër shovinizmit të profesorëve maqedonas (VIDEO)

Platforma Rinore Shqiptare ka dënuar ashpër protestën e mbajtur një ditë më parë nga profesorët dhe nxënësit maqedonas kundër emërimit të drejtorit shqiptar në...

Manfred Weber flet për herë të parë për Marrëveshjen e Prespës

Shefi i Partisë Popullore Evropiane (PPE) në Parlamentin Evropian dhe kandidat për kryetar të Komisionit Evropian Manfred Weber, për herë të parë ka folur...

Roth: Shkupi dhe Athina kontribuuan në historinë evropiane

Me Marrëveshjen e Prespës, Shkupi dhe Athina kanë kontribuar në historinë evropiane, deklaroi ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane të Ministrisë së Jashtme të...

Qeveria e Maqedonisë miraton propozim-ligjin për informacionet e klasifikuara

Me propozim të Ministrisë së Mbrojtjes, qeveria ka miratuar propozim ligjin për informacione të klasifikuara. Siç njoftojnë nga qeveria, me propozim-ligjin e ri rregullohet sistemi...

Fatimja kërkon të dënohen Menduh Thaçi e Sasho Mijalkov

Prokorja Fatime Fetai në seancën e sotme gjyqësore në rastin “Titanik2” ka paraqitur argumentet përmbyllëse duke kërkuar dënimin e të pandehurve në këtë rast. “Gjatë...

Konevski: Nëse VMRO-DPMNE humb zgjedhjet, Mickoski duhet të largohet

Ish-kryetari i Komunës së Aerodromit dhe anëtari i VMRO-DPMNE, Ivica Konevski tha se fitorja në zgjedhjet presidenciale të kandidatit të tyre varet nga ajo...

Xhaferi në ora 18:00, shpallë zgjedhjet presidenciale

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi, në pajtim me obligimet ligjore sot (08.02.2019) në orën 18:00 do ta nënshkruajë aktvendimin për...

Presidencialet, Zaev: Nuk do te kandidoj për president! Ende ndjehem i...

Kreu i ekzekutivit dhe njëherit kryetar i partisë më të madhe LSDM-së, Zoran Zaev i pyetur nëse do të kandidoj për president shteti, u...

“Fruthi”, regjistrohet viktima e parë

Regjistrohet viktima e parë e fruthit. Bëhet fjalë për foshnjë 6 muajshe, ndërsa dy foshnja tjera janë në gjendje të rënde kritike!!! Foshnja ka...

Katrugalos: Duhet të takohen Zaev dhe Cipras, pasi fillon epokë e...

Dy liderët, Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev do të duhet të takohen diku, këtu ose atje apo në ndonjë vend të tretë, pasi fillon...

Hysni Shaqiri: Pse i’u bashkova UÇK-së dhe pse e braktisa BDI-në...

Në intervistën e tij për Gazetën Lajm ish politikani Hysni Shaqiri flet për vendimin e tij që kishte marrë në vitin 2001 për të...

Ministria e Kulturës përkrahë disa projekte të Ansamblit shqiptar të këngëve...

Ansambli shqiptar i këngëve dhe valleve ka falenderuar Ministrinë e Kulturës për përkrahjen në proјektet për vitin 2019: Ansambli do të përkrahet me pesë koncerte...

Në kufirin jugor arritën 30 nëpunës policorë hungarezë

Kontingjenti i tridhjetë e katërt policor hungarez i përbërë prej 30 nëpunësve policorë arriti mbrëmë në Dojran, njoftoi Ambasada hungareze në Shkup. Nga fillimi i...

Në Shkup dje tetë aksidente, sanksionohen 117 shoferë për parkim jo...

Tre persona kanë marrë lëndime të lehta në dy prej gjithsej tetë aksidenteve të cilat kanë ndodhur në njëzet e katër orët e kaluara...

Alarmi i gripit, vetëm gjatë javës së kaluar janë raportuar 1...

Gjatë javës së kaluar (nga data 28 janar deri më 3 shkurt) janë regjistruar gjithsej 1 252 të infektuar me grip, që do të...

Sheqerinska: Nuk do të ketë dy gjuhësi në udhërat dhe komandën...

Ministrja e Mbrojtjes e Republikës së Maqedonisë, Radmilla Sheqerisnka ka theksuar se nuk do të ketë dygjuhësi në urdhërat dhe komandimin e ushtrisë. Ajo ka...

Osmani – Palmer: Maqedonia është partneri i SHBA-ve, BE-së dhe NATO-s...

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani në kuadër të vizitës disaditore në Uashington, sot mbajti takime me Zëvendës ndihmësin e Sekretarit të...

Parlamenti grek do të votojë për ratifikimin e Protokollit për anëtarësim...

Në orën 10:00 sipas kohës lokale, pasi që mori dritë të gjelbër nga Komisioni kompetent, projekt ligji për ratifikimin e Protokollit për anëtarësim në...

Rusia sërish përzihet: Maqedonia s’kishte pse hyn në NATO

Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë nuk e ka të qartë se prej çfarë kërcënimesh dëshiron NATO-ja ta mbrojë Maqedoninë, kur i vetmi...

Sot pritet shpallja e zgjedhjeve presidenciale

Kuvendi sot pritet që t’i shpall zgjedhjet presidenciale të cilat do t’i cilat do të mbahen më 21 prill dhe 5 maj. Partitë edhe më...

Moti sot me vranësira të ndryshueshme

Moti sot në mbarë vendin do të jetë me vranësira të ndryshueshme. Do të fryjë edhe erë në drejtimin verior. Temperatura e mëngjesit do të...

Qeveria kalon pikën për dëmshpërblimin e të dënuarve të Sopotit

Para pak minutave Qeveri ka miratuar marrëveshjen për dëmshpërblimin e ish të dënuarve në rastin Sopoti. Me marrëveshjen e arritur, 6 nga ish të...

Arratisja e Gruevskit, Gjurçevski: Përgjegjësi morale dhe politike

Procedura parahetimore tremujore e Prokurorisë Publike për krim të organizuar për arratisjen e Nikolla Gruevskit, pa rezultate konkrete. Por, ai nuk është mbyllur, shprehet...

Albanologët: Të mos politizohet Agjencia

Gara për postin e drejtorit të Agjencisë për zbatimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve zyrtarisht ka filluar sot me publikimin e konkursit në...

Ademi: Emrat e shkollave të reflektojnë vullnetin e komunitetit

Reforma, rritje të pagave të punonjësve në arsim, investime kapitale, rekonstruimin e shkollave dhe konvikteve janë sferat ku këtë vit do të përqendrohet Ministria...

Komandant Baruti: Ky në foto është Arbeni nga Shkupi, na ndihmoni...

Ky në foto është Arben Asllani , djali i Beqës , apo siq e njohin Shkupjanët “Foto Beqos”, dhe vëllau i bashkëluftëtarit tonë Faik...

Drejtoria për Ekzekutimin e Sanksioneve pengon dëmshpërblimin e Sopotasve

Të dhënat që Drejtoria për Ekzekutimin e Sanksioneve i ka dërguar në Qeveri, nuk korrespondojnë me të dhënat që i posedon mbrojtja e Sopotasve...

Rasti i Arjeta Veliut në Tetovë, Supremja sërish e hodhi poshtë...

Gjykata Supreme për të dytën e herë e ka refuzuar kërkesën e drejtoreshës së shkollës ekonomike në Tetovë Ramie Kurtishi për ripërtëritje të lëndës...

Ganiu-Dedaj: Miqësi e re me shumë perspektivë profesionale

Me vizitën e tij Komunën e Çairit e nderoi sot Ambasadori i Republikës së Kosovës z. Gjergj Dedaj, të cilin kryetari i Komunës së...

Vazhdohet masa e burgut shtëpiak për Orce Kamçevin

Gjykata e Apelit dje pas seancës publike ka refuzuar ankesën e avokatit të biznesmenit. Orce Kamçev për shfuqizimin e masës së burgut shtëpiak, konfirmojnë...

Shqiptari nga Ukraina na përshëndet me një video nën flamurin Kuq...

Shqiptari nga Ukraina na pershëndet me një video nën flamurin Kuq e Zi: Mirëdita vëllezër dhe motra...! Videon mund ta dëgjoni nëse bëni Like...

Maqedonasit kundër drejtorit shqiptar në “Marija Kiri”

Nxënësit dhe profesorët maqedonas të shkollës së mesme profesionale të qytetit “Marija Kiri Skllodovska” kanë nisur bojkotin e mësimit për shkak të emërimit të...

Nesër shpallen zgjedhjet presidenciale

Nesër Kuvendi pritet që t’i shpall zgjedhjet presidenciale të cilat do t’i cilat do të mbahen më 21 prill dhe 5 maj. Partitë edhe...

Poroshenko: Maqedonia e Veriut ia ka prishur planet Rusisë

Presidenti i Republikës së Ukrainës, Petro Poroshenko, tha se Rusia është përpjekur që ta pengojë anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, njofton “B92“. “Rusia është...

Emri, Greqia nesër ratifikon Protokollin për në NATO

Greqia nesër e para do të ratifikojë Protokollin për anëtarësim në NATO të Maqedonisë. Ndërsa sot Komisioni kuvendor për mbrojtje nacionale dhe politikë të...

Ikja e Gruevskit, lëshime nga institucionet

Procedura parahetimore tre-mujore e Prokurorisë Publike për Krim të Organizuar për arratisjen e Gruevskit nuk dha rezultate konkrete. Nuk ka konstatuar përgjegjësi penale tek...

Ministri, i pafuqishëm përballë drejtores në Tetovë

Ndërkohë, Ministri i Arsimit Arbër Ademi, edhe njëherë ka bërë thirrje për respektimin e vendimit të gjykatës supreme, por pa saktësuar se çfarë ai...

Përshëndetet iniciativa e ministrit Bekteshi për ndryshimin e çmimores për tarifat...

Ministri Bekteshi sot mbajti debatin e pare nga seria e debateve të planifikuara për çmimoren e re për pagesën e kompnezimit të koncesionit, ku...

Jovevski: Vetëm Kuvendi mundet ta verifikojë qëllimin për të cilin është...

Vetëm Kuvendi mundet ta verifikojë qëllimin për të cilin është krijuar PSP-ja, edhe pse një mënyrë tjetër e zgjidhjes së situatës mund të jetë...

Hysni Shaqiri: Ja pse gjuha shqipe nuk është zyrtare në Maqedoni...

“Gjuha shqipe në Maqedoni nuk mund të zyrtarizohet vetëm me miratimin e një ligji, por për një gjë të tillë duhet të ndryshohet edhe...

Albanologët: Të mos politizohet Agjencia

Gara për postin e drejtorit të Agjencisë për zbatimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve zyrtarisht ka filluar sot me publikimin e konkursit në...

Angelovska-Bezhoska: BERZH është si burim alternativ financiar për kompanitë e vendit

Ekonomia e Maqedonisë po rimëkëmbet, ndërsa sistemi bankar në vend është stabil. Kjo është një gjendjen e cila mundëson mbështetjen e mëtejshme të ekonomisë,...

Ka rënë zjarr në një shtëpi në lagjen Draçevë

Brigada Territoriale Zjarrfikëse e Qytetit të Shkupit mbrëmë ka intervenuar pasi që një zjarr ka shpërthyer në shtëpinë ngjitur me rrugën “Stari Novaqinja” në...

Qyteti i Shkupit subvencionon me 15 mijë denarë blerjen e pajisjeve...

Qyteti i Shkupit do të shpallë konkurs publik për subvencionim të pajisjes klimatike inverter dhe pajisjeve të tjera bashkëkohore për ngrohje të amvisërive, si...

Ndërron jetë 25-vjeçarja me simptome të gripit të H1N1

Regjistrohet viktima e dyte e gripit në Maqedoni. Behet fjale për 25-vjeçaren nga Ohri. Epidemiologet alarmojnë për dyfishim te numrit te te prekurve nga...

A ka ardhur koha që nxënësit të mos kenë më detyra...

Kurrikula të papërshtatshme për moshën, shumë orë, detyra shtëpie të vështira, të cilat shumica e nxënësve i zgjidhin me ndihmë të prindërve … Këto...

Gardhi €700 mijë i Qeverisë përfundon në depo

Këto kangjella të hekurta nuk janë edhe aq të lehta për t’i hequr, andaj janë angazhuar katër kompani. Kryerja e kësaj pune bëhet dy...

Struga në aksion për largimin e lypsiqarëve të organizuar!

Komuna e Strugës ne bashkpunim me SP –Strugë dhe Entin për pune dhe politikë sociale organizojnë aksion për ti larguar lypsit e organizuar. Nga...

VMRO Popullore dhe BDC me kandidat të përbashkët në zgjedhje presidenciale,...

VMRO Partia Popullore e Lupço Georgievskit dhe Bashkimi Demokratik Civil (BDC) e Petar Kolevit janë në bisedime që në zgjedhjet e ardhshme presidenciale të...

Hysni Shaqiri: UÇK-ja nuk ishte e interesuar për ta pushtuar Maqedoninë...

Në një intervistë të gjatë për Gazetën Lajm që do ta publikojmë në disa pjesë, ish politikani Hysni Shaqiri flet edhe për konfliktin e...

Mijallkov dhe të akuzuarit e tjerë mbrohen me vendimin e Supremes

Sasho Mijallkov, i akuzuar në rastin “Tortura” për arrestimin çnjerëzor të Ljube Boshkovskit kërkoi që aktakuza për rastin të hidhet poshtë për shkak se...

“Kandidati presidencial”, Sheqerisnka: LSDM-ja sjell vendimin më 3 mars

Radmilla Sheqerisnka edhe njëherë derisa është përgjigjur në pyetjen se do të jetë apo jo kandidat i LSDM-së për president të shtetit, është...

Kocijançiq: Gazetarët në Maqedoni duhet të punojnë pa pengesa

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, të gjithë aktorëve politik në Maqedoni ua kujton se liria e mediave dhe gazetarëve është e një rëndësie...

Hysni Shaqiri: Shqiptarët e Maqedonisë në NATO me pozitë të mjerueshme...

“Anëtarësimi në NATO është në interes të Maqedonisë, por shqiptarët shkojnë me pozitë të mjerueshme”. Kështu shprehet ish politikani Hysni Shaqiri, gjatë një prononcimi...

Sheqerinska: Anëtarësimi në NATO do të na kushtojë rreth 1.2 milionë...

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Sheqerinska, dje deklaroi se tarifa e regjistrimit për anëtarësimin në NATO, Maqedonisë në vit do t’i kushtojë 1.2 milionë euro. “Sipas...

Kërkohet që Komisioni anti-korrupsion të mos politizohet

Njohësit e çështje juridike thonë se mënyra se si po zgjidhen anëtarët e Komisionit për anti-korrupsion lë pak për të shpresuar se do të...

Eliot Engel i kërkon Trumpit ta mbështesë anëtarësimin e Maqedonisë

Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme i Dhomës Përfaqësuese Eliot l. Engel i bëri thirrje administratës së presidentit të Shteteve të Bashkuara të...

Nina Kostovska, person me sindromën Down do të punojë në bibliotekën...

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev u takua me Nina Kostovskën nga Tetova, e cila kalon jetën e saj me sindromën Down. Në bisedë me kryeministrin...

Kosaçev: Inkuadrimi i Maqedonisë në NATO askujt nuk do t’i sjellë...

Kryesuesi i Komitetit për marrëdhënie ndërkombëtare në kuadër të Këshillit të Federatës ruse, Konstantin Kosaçev, vlerësoi se ajo që Maqedonia e nënshkroi protokollin inkuadrues...

LSDM: Nënshkrimi i Protokollit, dëshmi për sukses

“Maqedonia e ka fituar vendin e saj në NATO, është mundësuar e ardhmja e sigurt dhe e ndritshme për qytetarët dhe shtetin. Vendet anëtare...

Greqi, protokolli për anëtarësim në NATO sot para komisionit për punë...

Komisioni për mbrojtje nacionale dhe punë të jashtme i Parlamentit grek, sot në orën 13:00 sipas kohës lokale do ta shqyrtojë projekt ligjin për...

Ish ministri i BDI-së largohet nga politika

Ish ministri i Ekologjisë, nga radhët e BDI-së, Bashkim Ameti ka braktisur politikën dhe ka vendosur që të bëhet avokat, mëson ekskluzivisht portali informativ...

Buxhet rekord per projektet shqiptare të kulturës në vitin 2019

Kultura shqiptare në Maqedoni në vitin 2019 do të përjetojë renesansë të vërtetë. Burime në Ministrine e kultures thone se sivjet ministri Asaf Ademi...

Baçev: Ditë trishtuese për Maqedoninë, spiuni i CIA-s Dimitrov tenton të...

Kryetari i partisë “Maqedonia e Bashkuar”, Janko Baçev për mes një kumtese ka shprehur keqardhje për nënshprimin e Protokollit Qasës për anëtarësimin e maqedonisë...

VMRO: LSDM-ja i shmanget përballjes me qytetarët

“Anulimi dhe prolongimi i afateve për sjelljen e vendimit për zgjedhje të parakohshme parlamentare nga ana e LSDM-së është edhe një dëshmi se partia...

Mickoski pas takimit me Vuçiqin: Biseduam për mundësitë e bashkëpunimit

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski në profiline tij në Facebook ka njoftuar se është takuar në beograd me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. “Pata mundësinë...

Gruevski poston trajlerin e filmit maqedonas dhe ka një porosi (video)

Ish- kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski i cili kohë më parë është arratisur në Hungari, mbrëmë ka postuar trajlerin e filmit serik “Maqedonia”. Revista”Fokus” shkruan...

Ruskovska: PSP duhet të jetë repart i veçantë i Prokurorisë Publike,...

Kryetarja e Prokurorisë për Krim të Organizuar, Vilma Ruskovska konsideron se Prokuroria Speciale Publike duhet të jetë si repart i veçantë i Prokurorisë Publike. Megjithatë, ajo konsideron...

Largohet rrethoja e hekurt nga godina e Qeverisë (video)

Para pak çastesh ka filluar heqja e rrethojës prej para qeverisë. Vendimin për heqjen e rrethojës e solli Qeveria në seancën e fundit, ndërkohë...

15 aksidente dje në Shkup, dhjetë persona kanë marrë lëndime të...

Dhjetë persona kanë marrë lëndime të lehta trupore në tetë prej gjithsej 15 aksidenteve rrugore të cilat kanë ndodhur në njëzet e katër orët...

PPRM do të debatojë për të ardhmen e lëndëve të PSP-së

Kryeprokurori shtetëror Lubomir Joveski për sot konvokoi seancë të Kolegjiumit profesional të prokurorëve publikë në të cilin do të debatohet se çfarë më tej...

Spasovski: Qeveria do të pastrojë ‘hesapet’ me krimin, edhe nëse bëhet...

MInistri i brendshëm, Oliver Spasovski në një intervistë për 1TV ka theksuar se Qeveria do të pastrojë me krimi, po edhe nëse bëhet fjalë për partnerin...

Seanca të reja gjyqësore për rastet “Tortura”, “Tarifa”, “TNT” dhe “Total”

Në Gjykatën Penale në Shkup sot vazhdojë gjykimet për lëndët “Tortura, “Tarifa”, “T.N.T”, dhe “Total” të Prokurorisë Speciale Publike. Lënda “TNT”, gjendet në procedurë dëshmuese...

Sot do të rikonstruohet lënda për vrasjen e Nikolla Sazdovskit

Në gjykimin për vrasjen e 20-vjeçarit Nikolla Sazdovski sot do të bëhet rikonstruimi i ngjarjes në vetë vendin e ngjarjes afër stacionit të autobusëve...

Deputeti socialdemokrat në Maqedoni punëson djalin mënjeherë pas diplomimit

Nuk kanë të ndalur punësimet familjare nga ana e deputetëve të maxhorancës aktuale në Maqedoni, shkruajnë portalet maqedonase. Kësaj radhe deputeti i Partisë së Re...

Taktizime me dëmshpërblimin e Sopotasve

Në rast se të enjten Qeveria nuk miraton marrëveshjen për dëmshpërblimin e ish të dënuarve në rastin Sopoti, kjo çështje do të prolongohet për...

Sot në Maqedoni gjatë ditës parashihet të kemi mot me diell

Sot në Maqedoni gjatë ditës parashihet të kemi mot me diell dhe i kthjellët Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 1 deri 5 gradë,...

Grupi i pavarur parlamentar i VMRO-së: Kemi mbështetur stabilitetin dhe sigurinë...

Grupi i pavarur parlamentar i VMRO–DPMNE-së përmes një kumtese e përshëndet nënshkrimin e Protokollit Qasës për në NATO. Kjo është ditë e rëndësishme për...

Ja çfarë shkruan media greke për protokollin e nënshkruar për anëtarësimin...

“Nënshkruhet protokolli për qasje të IRJM-së në NATO”, “Vendet anëtare të Aleancës veriatlantike e kanë nënshkruar protokollin për qasje të IRJM-së”, “Shkupi në NATO:...

Katica e dështuar, u njoftua se Gruevski ka tërhequr 120.000 euro...

Prokuroria Themelore Publike e Maqedonisë ka dalë me informata rreth hetimit të arratisjes së ish kryeministrit të dënuar Nikolla Gruevski. Sipas hetimit të deritanishëm,...

Ivanov përshëndet nënshkrimin e Protokollit, por me keqardhje për ndryshimin e...

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka përshëndetur nënshkrimin e Protokollit Qasës për anëtarësimit të vendit në NATO. “Presidenti i Maqedonisë vlerëson se për fat të...

Taksa 100 % po e ndihmon ekonominë e Maqedonisë

Vendosja e taksës 100% të Kosovës ndaj produkteve serbe, ka sjellë impakt pozitiv për tregun e Maqedonisë. Kryetari i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore...

Ndërron jetë pesëvjeçarja me simptome të gripit të H3N1

Gripi i derrave mori viktimën e parë në Maqedoni. Klinika e sëmundjeve të fëmijëve njoftoi se mbrëmë rreth orës 23:30 minuta ka ndërruar jetë...

Ali Ahmeti dhe Bujar Osmani shpëtojnë nga padia e PSP-së

Gjykata Supreme thotë që Prokuroria Speciale nuk mund të ngrejë akuza për lëndët e Prokurorisë Speciale që janë hapur pas afatit 18 mujor që...

Prokuroria nesër vendos për rastet e speciales

Prokurori shtetëror Lubomir Jovevski nesër në seancë do ta shqyrtojë kërkesën e Gjykatës Penale për interpretimin e qëndrimit të Gjykatës Supreme lidhur me Prokurorinë...

ASH: Përshëndesim nënshkrimin e Protokolit. Nga sot Maqedonia nuk duhet të...

"Aleanca për Shqiptarët përshëndet nënshkrimin e protokollit të 29 vendeve anëtare të NATO-s për anëtarësim të Maqedonisë. Kjo ngjarje paraqet një derë të hapur për Maqedoninë...

Maqedonia e Veriu, anëtarja e 30-të e NATO-s

NATO i hapi rrugën Maqedonisë për anëtarësim të plotë. 29 vendet anëtare të Aleancës veri-atlantike, nënshkruan Protokollin Qasës në ceremoninë e udhëhequr nga sekretari...

Faiku nga Shkupi me apel emocional: Na ndihmoni ta gjejmë vëllaun,...

Të nderuar, Unë jam Faik Arsllani (33) nga Shkupi, po ju shkruaj lidhur me zhdukjen e vëllaut tim, Arben Arsllanit, (33), i cili me...

“Në shekullin 21 s’kemi kanalizim midis Shkupit”. Banori i Gazi Babës:...

Në lagjen Gazi Babë të Shkupit duket se koha ka ndaluar. Banorët shqiptarë thonë se ju mungon gjithçka. Sipas tyre në këtë vendbanim asnjëherë...

Presidencialet, qytetarët rrezikojnë të mbeten jashtë listave zgjedhore

Rreth tre mijë qytetarë rrezikojnë të mos regjistrohen në listën e zgjedhore për presidencialet, pasi nuk posedojnë dokumente identifikimi. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve fton...

Ligji për gjuhët, shpallet konkursi për drejtorin e Agjencisë

Me vendim të Qeverisë është shpallë konkursi për zgjedhjen e drejtorit të Agjencisë për zbatimin e Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve. Zëdhënësi i ekzekutivit...

NATO, Ademi: U bë realitet ëndrra e shumë gjeneratave

Ministri i diasporës, Edmond Ademi ka uruar nënshkrimin e protokollit nga ana e anëtarëve të NATO-s. “Ëndrra e shumë gjeneratave, nga pavarsia deri më sot,...

Afërdita ka një mesazh për Najçevskën e cila përmendi gratë shqiptare

Shkruan Afërdita Mislimi Hamza E prekur thellë nga ofendimi i zonjës Mirjana Najçevska, po reagoj me këtë shkrim sepse me gjasë e nderuara nuk e...

Ambasada e SHBA-së e uroi Maqedoninë për nënshkrimin e Protokollit të...

Ambasada e SHBA-së në Shkup nëpërmjet Fejsbukut e ka uruar nënshkrimin e sotëm të Protokollin për Anëtarësim të Maqedonisë në NATO, njofton Portalb.mk. “Urime për...

Bilall Kasami: Më në fund Maqedonia po bëhët anëtari i 30...

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami ka uruar nënshkrimin e protokollit nga ana e 29 ambasadorëve të vendeve anëtare të NATO-s që i hap...

Maqedonia e Veriut në NATO, Basha: Ngjarje e madhe për rajonin

Kreu i partisë demokratike të Shqipërisë Lulzim Basha ka përshëndetur nënshkrimin e protokollit të anëtarësimit në NATO të Maqedonisë së Veriut. “Anëtarësimi i Maqedonisë...

Haradinaj: Maqedonia në NATO – hap i madh për tërë rajonin

Aleatët e NATO-s kanë nënshkruar në Bruksel, protokollin që i hap rrugën Maqedonisë për t’u anëtarësuar në aleancën veri-atlantike. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj e...

Zaev: Aleanca më e sigurt në botë na tha mirë se...

Kjo është ditë e historike dhe e madhe për të gjithë qytetarët tanë. Sot, Aleanca më e sigurt në botë, NATO, na tha mirë...

Qeveria formon grupin për mbikqyrjen e Marrëveshjes së Prespës

Qeveria e Republikës së Maqedonisë në mbledhjen e djeshme të Qeverisë solli vendim për formimin e grupit ndëresorësh të punës që do të ketë...

Hahn uron Maqedoninë për nënshkrimin e Protokollit

Komisionari për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn ka uruar Maqedonisë e Veriut me rastin e nënshkrimit të protokollit për...

Maqedonia e Veriut në NATO, Meta: Vendimi i duhur në kohën...

Kreu i Shtetit Ilir Meta ka përshëndetur nënshkrimin e protokollit të anëtarësimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO. Përmes një postimi në facebook,...

Stoltenberg mirëpret Maqedoninë Veriore në NATO

Në Bruksel është nënshkruar protokolli për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, në përpurthje me Marrëveshjen me Greqinë për zgjidhjen e kontestit 27-vjeçar të emrit....

Ali Ahmeti: E jashtëzakontë!

Menjëherë pas firmosjes se Protokollit për anëtarësim të Maqedonisë në NATO ka reaguar edhe lideri i BDI-se Ali Ahmeti, shkruan gazeta Lajm. "Dita e sotme...

Hetimi i Prokurorisë për Gruevskin: Në shtator i tërhoqi 120.000 euro,...

Prokuroria Themelore Publike e Maqedonisë ka dalë me informata rreth hetimit të arratisjes së ish kryeministrit të dënuar Nikolla Gruevski. Sipas hetimit të deritanishëm,...

Qeveria e miratoi Planin operativ 2019, janë parashikuar 1.1 miliardë denarë

Në seancën e djeshme qeveritare është miratuar Plani i ri operativ për punësim për vitin 2019, për të cilin janë veçuar 1.1 miliardë denarë...

Azilanti Nikolla Gruevski “uroi” nënshkrimin e Protokollit për NATO

Menjëherë pas nënshkrimit të Protokolit për në NATO, përmes një postimi në Facebook ka reaguar ish kryeministri Nikolla Gruevski. Gruevski  derisa në mënyrë ironike...

Ambasadorët e 29-të vendeve anëtare, sot kanë nënshkruar Protokollin për anëtarësim...

Gjatë ceremonisë në selinë e NATO-s në Bruksel, kanë qenë të pranishëm ministri i punëve të jashtme Nikolla Dimitrov, i cili mëngjesin e sotëm...

LSDM: Sot Maqedonia e merr vendin e saj në NATO, po...

“Vendet anëtare të NATO-s sot nënshkruajnë Protokollin për pranimin e Maqedonisë në aleancën më të fuqishme të sigurisë në botë. Akt historik dhe sukses...

Përbërja e re e Antikorrupsionit, sot do të intervistohen 13-të kandidatët...

Sot do të realizohen 13-të intervistat e fundit të kandidatëve për kryetar dhe anëtar të Komisionit Shtetëror për Parandalim të Korrupsionit (Komisioni për Antikorrupsion)...
ALKALOID

OPINIONE