1 C
Skopje
Thursday, January 17, 2019
Home Lajme Page 2

Lajme

Dibër: Policia kap 20 kilogram drogë

Policia ka njoftuar se mbrëmë rreth orës 23:00 në rrugën “Aleksandar Iliq” në Dibër, gjatë kontrolleve tek një makinë “Volkswagen Polo” me targa...

VMRO ndryshon mendje, nuk do t’i bojkotojë zgjedhjet presidenciale

VMRO DPMNE-ja ka ndryshuar qëndrimin sa i përket bojkotit të zgjedhjeve presidenciale në rast se Qeveria nuk pranon zgjedhje të parakohshme parlamentare. I pari...

Ndryshimi i emrit, Rusia e vendos në pikëpyetje

Rusia nuk është kundër ndryshimit të emrit të Maqedonisë dhe as bisedimeve ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë për emrin, por e vë në pikëpyetje se...

Llashkoska: LSDM nuk e ka për qëllim miratimin e ligjit cilësor...

LSDM nuk e ka ndërmend që të sjell zakon cilësor për parandalim të korrupsionit. Ata dhunshëm duan me flamurin e BE-së ta shtyjnë pa...

Vëllai i Zaevit padi kundër nënkryetarit të VMRO-DPMNE-së

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikollovski ka vendosur që vetë të mbrohet në procesin gjyqësor përpara Gjykatës Civile në Shkup kundër ti që e ka...

Një jetë pa grindjen për emrin me Maqedoninë?

Jo grindja për emrin me Maqedoninë, por zgjidhja e konfliktit e detyron Cipras të dalë për votëbesim në parlament. Grindja për çështjen e emrit...

Rusia kundër hyrjes së Bosnjës në NATO

Shefi i diplomacisë ruse Sergej Lavrov deklaroi sot se vendi i tij nuk mund të pajtohet me pranimin e Bosnjë dhe Hercegovinës në NATO “Rregullat...

84 deputetë votuan që Ligji për Anti-Korrupsion të shqyrtohet e procedurë...

Propozim-Ligji për Parandalimin e Korrupsionit dhe Konfliktit të Interesit sipas të gjitha gjasave do të ketë shumicë prej dy të tretave, nëse merret parasysh...

Erdogan i përgjigjet SHBA: Nuk kërkojmë leje nga askush

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se vendi i tij nuk do të kërkojë lejen e askujt për të luftuar terrorizmin. Erdoğan shkroi një...

AOGJSH kërkon orar të punës prej shtatëorësh dhe shpalljen e 2...

Nismë për shpalljen e 2 janarit dhe 2 majit për ditë jopune, si dhe vendosjen e orarit të punës prej shtatëorës, do të parashtrojë...

Deskoska: Duhet të ketë Anti-Korrupsion deri në zgjedhje, që të ndiqet...

Afatet kërkojnë që sa më shpejtë të miratohet Ligji për Parandalimin e Korrupsionit që të zgjedhet Komisioni i ri i Anti-Korrupsionit”, deklaroi ministrja e...

Limaj: Platforma e dialogut me Serbinë do të jetë në përputhje...

Delegacioni shtetëror për bisedime me Serbinë ka mbajtur mbledhjen e radhës. Bashkëkryesuesi i këtij delegacioni, Fatmir Limaj pas këtij takimi ka thënë se Delegacioni shtetëror...

Ligji për përdorimin e gjuhëve sjell institucione të reja dhe harxhime...

Me shpalljen në Gazetën Zyrtare hyn në fuqi Ligji për përdorimin e gjuhëve, implementimi i të cilit do të shkaktojë implikime financiare direkte dhe...

“Antikorrupsioni”, VMRO-ja propozon 37 amendamente

“LSDM_ja dhe Qeveria me dhunë dhe me vënien e flamurit evropian në propozim ligj dëshirojnë ta kalojnë Ligjin për antikorrupsion dhe konflikt interesi dhe...

Femra e dehur rrehet me policinë në Kumanovë, aksidentoi katër vetura...

Një femër e moshës rreth të dyzetave është arrestuar mbrëmë në Kumanovë nga policia, pasi ka shkaktuar aksident të rëndë. Duke vozitur në gjendje...

Ish ushtari i UÇK-së: Gjuha shqipe është meritë e dëshmorëve, askush...

Ish ushtari i UÇK-së Avni Neziri i revoltuar është drejtuar me një shkrim drejt deputetëve shqiptarë, ai shkruan: Avni Pllumbi Neziri te Pa Censurë: Deri...

Shqiptari nga Zhegra u konkurron orëtarëve zviceranë

AkriviA është një markë orësh artizanale, për të cilën është duke folur edhe gjithë bota, pasi me vetëm 6 vite aktivitet në treg ka...

Një në tre punëtorë të OKB-së, shënjestër e ngacmimeve seksuale

Një e treta e punëtorëve në Kombet e Bashkuara është raportuar të jetë përballur me ngacmime seksuale në dy vjetët të fundit, bazuar në...

Barnier: Kurrë më parë kaq shumë rrezik për një Brexit pa...

Dhjetë javë nga 29 marsi, rreziku i një Brexit pa  marrëveshje nuk ka qenë kurrë kaq i lartë, theksoi sot kryenegociatori i BE-së, Michel...

Canoski: Prishja e “Kosmos”-it ishte politike, dëmi 40 milionë euro

Pronari i kompleksit “Kosmos”, biznesmeni Fijat Canoski, në seancën e sotme për rastin “TNT” të PSP-së, para gjykatës ka thënë se prishja ishte politike...

BREXIT, Dështimi i Mayt, keqardhje nga BE. Bie edhe paundi (VIDEO)

Parlamenti britanik e rrëzoi të martën dhe me shumicë të qartë, marrëveshjen që qeveria britanike, nën drejtimin e kryeministres Theresa May, arriti me Bashkimin...

Në mes të dimrit, nëna nga Kosova vdes në shatorin e...

Në kampin e ezilkërkuesve në Reims të Francës dje ka vdekur një grua kosovare. Ajo ka jetuar atje që nga fundi i nëntorit. Njerëzit...

KSHZ-ja e gatshme për zgjedhjet presidenciale

Kryetari i Komisionit Shtetëror Zgjedhor, Oliver Derkoski tha se ata janë të gatshëm për mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale. Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale do...

Qafë Thana, me një kontroll nga 1 prilli

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë Sandër Lleshaj ka zhvilluar një takim me homologun Oliver Spasovski, në qytetin e Pogradecit, takim i zhvilluar për thellimin...

Hamburgu, qyteti i parë gjerman që ka zyrtarizuar festat islame

Autoritetet në Hamburg janë bërë të parët në Gjermani që njohin zyrtarisht festat islame në mënyrë që punonjësit myslimanë dhe studentët të mund të...

“Anti-Bixhoz”: Xhaferi na premtoi se nuk do ta nënshkruajë ligjin nëse...

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi i ka premtuar Lëvizjes Anti-Bixhoz se nëse me ligjin e ri për lojëra të fatit, nuk parashihet që kazinot...

Mbyllja e pjesshme e qeverisë së SHBA po le pasoja të...

Ekonomia amerikane po merr një goditje më të madhe se sa pritej nga mbyllja e pjesshme e qeverisë, tha Shtëpia e Bardhë të martën,...

VICE ZAEV e padit Nikollovskin e VMRO-së për shpifje

Në Gjykatën Themelore Shkupi 2 është mbajtur seancë përgatitore për padinë për shpifje të vëllait të kryeministrit Zoran Zaev, Vice Zaev, kundër nënkryetarit të...

1 500 ushtarakë angazhohen për pastrimin e dëborës në Austri

Rreth 1500 ushtarakë ishin në detyrë, në gjashtë provinca austriake, për pastrimin e sasive të mëdha të dëborës që kanë rënë në gjithë vendin,...

Maqedonia dhe Shqipëria vetëm një kontroll në kufi nga 1 prilli

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë Sandër Lleshaj ka zhvilluar një takim me homologun Oliver Spasovski, në qytetin e Pogradecit, takim i zhvilluar për thellimin...

Importi i makinave të përdorura, ja ç’kushte duhen të përmbushin

Nje vendim i Këshillit të Ministrave i miratuar në fund të tetorit të vitit të shkuar përcaktonte kufizimet për importin e mjeteve të përdorura...

Najçevska: Njëherë regjistrimi i popullsisë se a janë 20%, pastaj zbatimi...

Profesoresha universitare maqedonase dhe ish-kryetarja e Komitetit të Helsinkit në Maqedoni, Mirjana Najçevska ka kontestuar sjelljen e Ligjit për gjuhën shqipe dhe përdorimin e...

Ministrat e rinj, Kuvendi sot në seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Shqipërisë pritet të mblidhet sot në orën 17:00 në një seancë të jashtëzakonshme për të shqyrtuar dekretet e Presidentit Ilir Meta për...

ARRATISJA E GRUEVSKIT: Han drejton gishtin te vendet fqinje

Pas ikjes së ish kryeministrit Nikolla Gruevski, informacionet se si ka arrit në Hungari kanë ardhur nga mediat fqinje dhe tani derisa autoritete hulumtojnë...

Bahtiri dorëzon peticionin te Veseli, thotë se banorët e Mitrovicës jetojnë...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri ka dorëzuar te kryeparlamentari Kadri Veseli, peticionin e nënshkruar nga 15 mijë persona nga ku...

Derkoski: KSHZ është e gatshme për zgjedhjet presidenciale

Kryetari i Komisionit Shtetëror Zgjedhor, Oliver Derkoski tha se ata janë të gatshëm për mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale. Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale do...

Putin: Ekziston presion i jashtëm për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

“Politika e SHBA-së seriozisht e ka destabilizuar Ballkanin, ndërsa Rusia do të vazhdojë me bashkëpunimin ushtarak-teknik me Serbinë”, ka deklaruar presidenti rus Vlladimir Putin,...

Kurti: Që të kemi paqe, Kosovës i duhet demokraci, drejtësi e...

Kosovës i duhet demokraci, drejtësi dhe zhvillim që të kemi paqe, stabilitet e siguri të qëndrueshëm. Paqja, stabiliteti dhe siguria duhet të jenë konsekuenca...

Ja sa persona do të punësohen me Ligjin për Përdorimin e...

Askush nuk e di se sa persona do të punësohen në Agjenci dhe në Inspektoratin që duhet të formohet në përputhje me Ligjin për...

Shkup, sanksionohen 49 shoferë për tejkalim shpejtësie

Dy persona kanë marrë lëndime të rënda trupore në dy nga gjithsej 6 aksidente që kanë ndodhur gjatë ditsë së djeshme në Shkup, ndërsa...

VMRO-DPMNE: LSDM dhe Zaev nuk kanë bërë asgjë në interes të...

Partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE, përmes një kumtese për media thekson se Zaev dhe 81 deputetët që votuan “pro” ndryshimeve kushtetuese kanë sjellur vendimin më...

Shqipëri, përplasja Qeveri-Presidencë vijon, Meta kthen mbrapsht edhe një ligj

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka kthyer për rishikim ligjin për Kadastrën, i cilësuar nga qeveria e Edi Rames si ligji që do t’i...

Itali, shqiptari kapet me drogë në vlerë 2 mln euro

Një 35-vjeçar shqiptar është arrestuar në Livorno të Italisë, pasi në garazhin e tij u gjetën 830 kilogramë drogë, me vlerë 2 milionë euro. Mediat...

LSDM: Vazhdon lufta kundër ndotjes së ajrit

Nga partia në pushtet LSDM thonë se po vazhdon lufta kundër ndotjes së ajrit si në nivel qendror ashtu edhe lokal, njofton Telegrafi Maqedoni. “Pas...

Nikolla Dimitrov për vizitë zyrtare në Republikën e Turqisë

Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, sot do të udhëtojë për vizitë zyrtare në Republikën e Turqisë, ku do të realizojë takim me...

Vjedhje e rëndë në Prishtinë

Policia e Kosovës bëri të ditur se një person ka raportuar për vjedhje të rëndë në banesën ku jetonte. Siç thuhet në raport persona të...

Në Manastir temperaturat ulen deri në -18 gradë

Në Manastir temperaturat janë ulur deri në -18 gradë celsius. Sipas Entit Hidrometeorologjik temperatura të ulëta janë regjistruar edhe në Prilep dhe Lazaropole -12,...

Imer Selmani – konsull nderi i Shqipërisë në Maqedoni

Qeveria e Maqedonisë ka miratuar vendim për hapjen e Konsullit të Nderit të Republikës së Shqipërisë në Republikën e Maqedonisë me seli në Manastir....

Ky virus në telefon, gazetarit Khashoggi i kushtoi me jetë

Khashoggi ka dërguar mesazhe përmes WhatsApp, por nuk ishte në dijeni se telefonat e mikut të tij dhe aktivistëve, me të cilët planifikonte rebelimin...

Greva e punonjësve të sigurisë në aeroporte, penalizohen mijëra pasagjerë

Stafi i sigurisë në tetë aeroporte gjermane hyri në grevë të martën në mesin e përshkallëzimit të mosmarrëveshjeve mbi pagat. Lëvizja e tyre nënkupton...

Grushko: Nuk përzihemi në punët e Greqisë rreth emrit të Maqedonisë

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Rusisë Aleksandar Grushko deklaroi se Moska nuk përzihet në punët e brendshme të Athinës në situatën lidhur me...

Vucis: Marrëveshja duhet të votohet prej 151 deputetëve

Kryetari i Parlamentit grek, Nikos Vucis, në bisedë me gazetarët grekë ka thënë se Marrëveshja e Prespës duhet të votohet prej 151 deputetëve, sepse...

Çështja e Maqedonisë në Greqi, sot do të votohet për votëbesimin...

Në Kuvendin e Greqisë sot do të votohet për votëbesimin e Qeverisë. Në Kuvendin e Greqisë me për votëbesim duhet të mblidhen 151 vota nga...

A do të mbijetojë Qeveria greke?

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras ka kërkuar të dielën nga Parlamenti grek që “menjëherë” të bëjë votëbesimin e Qeverisë, pas dorëheqjes së ministrit të...

Seancë në Kuvendin e Maqedonisë, do të diskutohet për propozim-ligjin për...

Sot në Kuvendin e Maqedonisë seanca do të mbajnë dy komisione kuvendore, në të cilat do të shqyrtohen disa propozim-ligje dhe do të mbahet...

Me zë dhe me figurë, Klement Balili tregon pse vendosi të...

Është publikuar mbrëmjen e djeshme një fragment nga intervista e të ashtuquajturit “Eskobari i Ballkanit”, Klement Balili për gazetarin investigativ Artan Hoxha. Në videon e...

Deputeti i PS: Më shqetëson publikimi i përgjimeve

Në një reagim për gazetën “Shekulli”, Stërkaj tha se kishte ndërhyrë për një fqinjin e tij. Kjo rrjedhje informacioni nuk është e drejtë dhe...

Mickovski i shpallë “luftë” ligjit për avancimin e gjuhës shqipe

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Kristijan Mickoski mbrëmë deklaroi se me shpalljen e sotme në Gazetën zyrtare të ligjeve të gjuhëve dhe ratifikimin e Marrëveshjes së...

Zbatimi i gjuhës shqipe, Osmani: Të angazhohen të gjitha institucionet

Me publikimin e Ligjit të gjuhëve në Gazetën Zyrtare, gjuha shqipe prej sot nis zbatimin në praktikë, deklaron për TVM2 zëvendëskryeministri, Bujar Osmani. Në...

Avokati boshnjak nga Shkupi uron shqiptarët për Ligjin për gjuhët

Avokati i njohur boshnjak Asmir Alispahiq përmes një postimi ka uruar shqiptarët për miratimin e Ligjit për gjuhët, që avancon në masë të madhe...

Ligji i gjuhëve, ‘vlojnë’ kurse për gjuhën shqipe

Menjëherë pas shpalljes në Gazetën Zyrtare dhe hyrjes në fuqi të ligjit me të cilin avansohet përdorimi i gjuhës shqipe në Maqedoninë Veriore, kanë...

Fondet e BE-së, druajtja dhe mosinformimi i lë mbrapa bujqit shqiptarë

Bujqit e Pollogut janë më pak shfrytëzues të programit IPARD në krahasim me bujqit dhe fermerët e Pellagonisë, Vardarit, Juglindor, Verilindor dhe atij Jugperëndimor,...

Besa dhe Aleanca a do të dalin me kandidat të përbashkët...

Zgjedhjet presidenciale po bëhen temë gjithnjë e më aktuale. Ato pritet të shpallen në shkurt ndërsa të mbahen në muajin prill. Të gjithë flasin...

Procedurë parahetimore për mjekët të cilët u kanë dhënë të akuzuarve...

Prokuroria e Shkupit i kontrollon gjetjet e kolegëve të tyre nga Prokuroria Speciale Publike se a ju kanë dhënë tre mjekët vërtetime fals mjekësore...

Janushev: Kërkojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare, në asnjë rast nuk do...

Sekretari i Përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Igor Janushev në emisionin e mbrëmshëm në televizionin Tellma e demantoi informatën se nëse nuk mbahen zgjedhje të parakohshme...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe vranësira mesatare, ndërsa do të fryjë edhe erë mesatare nga drejtimi perëndimor. Temperaturat e mëngjesit...

Protestat në Shqipëri, ngujohen edhe studentët e Elbasanit

Studentët e Universitetit “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan u janë bashkuar studentëve të Tiranës e Durrësit, duke u ngujuar brenda godinës kryesore ku ndodhet Rektorati...

Ambasadorët evropian kërkojnë reforma urgjente në Maqedoni

“Që kur Kuvendi i miratoi ndryshimet kushtetuese, shumë e rëndësishme që Qeveria dhe shoqëria në përgjithësi t’i përveshin duart dhe t’i zbatojnë reformat e...

Problemi administrativ i nxori nga funksioni hallkat e paraburgimit shtëpiak

Kërkohet zgjidhje për atë si të nënshkruhet kontratë me mirëmbajtësin e ardhshëm të hallkave për paraburgim shtëpiak, të cilat edhe pse janë blerë para...

SHBA, mbyllja e pjesshme e qeverisë prek ekonominë

Ekonomia amerikane po merr një goditje më të madhe se sa pritej nga mbyllja e pjesshme e qeverisë, tha Shtëpia e Bardhë të martën,...

Hagë, Rrustem Mustafa u mora në pyetje si dëshmitar i dyshuar

Ish-komandanti i Zonës Operative të Llapit në Kosovë, Rrustem Mustafa ka përfunduar intervistimin nga Zyra e Prokurorit të Specializuar. Ish-gjenerali i UÇK-së, i njohur si...

Kina ka akuzuar Kanadanë për “standarde të dyfishta”

Kina ka kundërshtuar akuzat nga Kanadaja se në mënyrë arbitrare është duke dënuar me vdekje kanadezin, Robert Lloyd Schellenberg, i cili është ndaluar për...

Kalin: Erdoğan më 23 janar vizitë në Moskë

Zëdhënësi presidencial i Turqisë Kalın njoftoi se presidenti Erdoğan do të realizojë vizitë njëditore në Moskë më 23 janar. Kalın: Lufta kundër terrorizmit dhe grupeve...

Sondazh, vlerësimi për Trumpin më i ulëti në 12 muajt e...

Një sondazh i publikuar të hënën tregoi presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, me vlerësimin më të ulët brenda një viti, raporton Anadolu Agency (AA). Një...

Mickoski: Zaev dhe Xhaferi kryen atentat ndaj Maqedonisë

Në pyetjen nëse sot ka ndodhur puç në Maqedoni, kryetari i VVMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski në “Studion e hapur”, tha se Zaevi dhe Xhaferi në...

(FOTO) WIKIPEDIA njeh gjuhën SHQIPE si gjuhë të dytë zyrtare në...

Prej sot kur të kërkoni të dhëna në WIKIPEDIA për Republikën e Maqedonisë, ajo që të bie në sy është përditësimi i fundit sa i takon...

Kryeministri Haradinaj thotë: “SHBA-ja kërkoi heqjen e taksës, por ne nuk...

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pranuar se zyrtarisht Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kërkuar zyrtarisht heqjen e vendimit për taksën...

Më vie keq, por Kosova është e interesuar vetëm çfarë thotë...

Kosova është e interesuar vetëm në atë që thotë Amerika dhe nuk i bën përshtypje reagimi i Bashkimit Evropian për heqjen e taksën.” Presidenti i...

Takim Lleshaj-Spasovski, në fokus bashkëpunimi ndërkufitar dhe policor

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Sandër Lleshaj, është takuar sot në Pogradec me homologun e Maqedonisë, Oliver Spasovski, ndërsa në fokus të takimit ishin...

Propozim ligji për pengimin e korrupsionit në procedurën kuvendore me flamur...

Qeveria e Republikës së Maqedonisë në seancën e sotme të 115-të  mori vendim  që  Kuvendit të RM-së t’i propozojë që Propozim-ligjin për pengimin e...

Presidenti brazilian lehtëson procedurat për blerje të armëve

Presidenti brazilian, Jair Bolsonaro ka nënshkruar të martën një dekret duke e bërë më të lehtë për brazilianët që të blejnë armë. Ai ka shënuar...

Kurc: Ishte shumë me rëndësi që të zgjidhej kontesti për emrin...

Kancelari austriak, Sebastian Kurc, nga fjalimi i Parlamentit Evropian, sot në mëngjes e ka përshëndetur kthimin e Ballkanit Perëndimor në qendrën e preokupimeve evropiane...

Micotakis: Marrëveshja e Prespës paraqet lëshim të madh kombëtar

Kryetari i partisë më të madhe opozitare greke, Demokracia e Re, Kirjakos Micotakis  në debatin e sotëm  në Parlament për votim të besimit të...

Mjedis, humbje të mëdha në akullnajat e Antarktikës

Përqindja e shkrirjes së akullnajave në kontinentin e Antarktikës në Hemisferën Jugore, për një periudhë kohore prej 16 vitesh është rritur mesatarisht 280%. Sipas lajmit...

Dimitrov: Miratimi në kuvendin grek, çështje jo e lehtë

Miratimi i Marrëveshjes së Prespës në Kuvendin e Greqisë, nuk është çështje e lehtë, duke marrë parasysh edhe qëndrimet e opozitës së atjeshme. Kështu...

Milikije Halimi: Jemi Komuna me harxhime më të ulëta

Milikije Halimi Një shkrim qe po qarkullon eshte tendencioz dhe deshiron sukseset e komunes sone t'i zbehe. Nuk mundet asnjeri t'i mohoje sukseset me nje...

Në Tajlandë ngrihen avionë për të “mbjellë” re

Tajlanda ka dislokuar avionët e shiut për të “mbjellë” re, në një përpjekje për të luftuar ndotjen që ka mbështjellë kryeqytetin e saj javët...

Sela dhe Kasami me kandidat të përbashkët për president? Ja emri...

Zgjedhjet presidenciale po bëhen temë gjithnjë e më aktuale. Ato pritet të shpallen në shkurt ndërsa të mbahen në muajin prill. Të gjithë flasin...

Qeveria e Maqedonisë: Ligji për luftimin e korrupsionit me procedurë të...

Qeveria e Republikës së Maqedonisë në mbledhjen e 115-të solli vendimin që Kuvendin të Maqedonisë t’i propozojë Propozim-ligjin për parandalimin e korrupsionit dhe konfliktit...

Filipçe pret dënim maksimal për përgjegjësit e vaksinave me dekleracione të...

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe deklaroi se kontrata me “Maqedonialek”, përgjegjëse për skandalin me dekleracionet e gabuara në 650 kuti me vaksinat e MRP-së,...

Kreu i Besës Bilall Kasami për vizitë zyrtare në Shqipëri

Kreu i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami nesër do të realizojë vizitë zyrtare në Shqipëri. Burime brenda Besës theksojnë se Kasami do takohet me kryeministrin...

Brenda shtëpisë së 6 vjeçares nga Ferizaj që po kërkon ndihmën...

6 vjeçarja nga Ferizaj, Medina Mani si pasojë e një sëmundje të rëndë që i është shfaqur është detyruar ta lërë shkollën. Ajo po...

SBASHK-u dhe MASHT-i pa marrëveshje, greva vazhdon

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) nuk ka pranuar ofertën e Qeverisë së Kosovës për rritje të koeficientit për 0.15 për...

Programi IPARD për sektorin e biznesit paraqet një mundësi për zhvillimin...

Biznesmenët nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore patën rastin nga afër të njihen me mundësitë dhe kriteret që janë parashikuar në IPARD 2 programi...

Qeveria: Ivanov shkeli Kushtetutën, demokracia parlamentare duhet të funksionoj

Miratimi i Ligjit për përdorimin e gjuhëve në Republikën e Maqedonisë dhe Ligji për Ratifikimin e Marrëveshjes përfundimtare për zgjidhjen e dallimeve të përshkruara...

Ali Ahmeti: U tha, u bë. Barazi gjuhësore

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti si njeriu më meritor për zyrtarizimin e gjuhës shqipe ka komentuar në rrjetin e tij social pasi sonte Ligji...

Fruthi, rreth 1000 fëmijë të pa vaksinuar në Gostivar

Gostivarit, edhe pse paraqitet imun ndaj sëmundjes së fruthit, rreth 1000 fëmijë rezultojnë të pa vaksinuar për mbrojtje nga kjo sëmundje ngjitëse. Mjekët potencojnë...

Djali i therur 13 herë me thikë nga e dashura i...

Një djalë i quajtur Shakur, i cili ishte therur 13 herë nga e dashura e tij, i ka propozuar martesë asaj në gjykatë ruse...

Talibanët marrin përgjegjësinë për sulmin që la katër të vrarë

Talibanët morën përgjegjësinë për sulmin afër një kompleksi, ku pas shpërthimit të një makine bombë, mbeten të vdekur katër persona ndërsa 113 të tjerë...

Frikë nga pushtimi rus! Estonia, shtylla e spiunëve të Putinit

Në vendin Balltik, kanë frikë mos “përfundojnë” si Krimeja. Qeveria do të zbatojë një ‘task force’ për të luftuar lajmet e rreme. “Për Rusinë kishim...

Qeveria e Maqedonisë: Do të merret vendim për Kodrën e Diellit...

Kompania për turizëm, hoteleri, rekreacion dhe sport, ELEM TURS, e cila po menaxhon aktualisht me Kodrën e Diellit, po përgatit një analizë të detajuar...

Fotografia që tregon se si presidenti i Austrisë udhëton për në...

Presidenti austriak, Alexander Van der Bellen, në profilin e tij në Instagram ka publikuar një fotografi e cila ka provokuar komente të shumta në...

Cipras pret që votimi i nesërm të merr numrin e nevojshëm...

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras sot para deputetëve deklaroi se ka vendosur t‘i jep fund kontestit 27-vjeçar për emrin e Maqedonisë dhe se dëshiron...

Avionët turq “përshëndesin” ish-ministrin grek

Tjetër kërcënim nga Turqia për Greqinë. Ditën e djeshme, avionë turq fluturuan mbi Detin Egje duke shkelur 13 herë hapësirën ajrore greke. Këto provokime...

Dështon raketa satelitore e Iranit ende pa mbërritur në orbitë

Irani tha se e nisi një raketë satelitore për në orbitë mirëpo ajo dështoi të arrijë në destinacion. Veprimi i Iranit, vjen pas paralajmërimeve në...

Deputeti i ASH-së, Rashidi: Duhet të jepet përgjegjësi pse ligji i...

Deputeti i partisë shqiptare opozitare Aleanca për Shqiptarët, Syrija Rashidi ka theksuar se sot nuk duhet të jetë temë fuqizimi i Ligjit për përdorimin e...

Tensionohen marrëdhëniet mes Kanadasë dhe Kinës pas dënimit me vdekje të...

Marrëdhëniet diplomatike mes Otavës dhe Pekinit janë në krizë për shkak të dënimit me vdekje të një qytetari kanadez nga një gjykatë në Kinë....

Liqeni i Ohrit shndërrohet në pistë patinazhi

Një pjesë e liqenit të Ohrit në Strugë, përgjatë plazhit të femrave nga dita e djeshme është nën shtresë të trashë akulli. Të ngrira...

Rusia s’pranon ermin e ri të Maqedonisë, përplaset me Athinën

Vendimi i Parlamentit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit të vendit është imponuar nga jashtë dhe nuk pasqyron vullnetin e popullit, tha Ministria ruse...

Xhaferi: Zgjedhjet presidenciale më 21 prill

Zgjedhjet presidenciale mund të mbahen më 21 prill ndërsa raundi i dytë më 5 maj. Paraprakisht marrëveshja ishte që presidencialet të mbahen më 14...

Mbërrin në Hagë ish-komandanti i UÇK-së Sami Lushtaku

Ish-komandanti i UÇK për zonën e Drenicës Sami Lushtaku ka mbërritur në Hagë të Holandës. Lajmin për mbërritjen e tij në Hagë e ka njoftuar...

Janushev: VMRO mund t’i bojkotojë zgjedhjet presidenciale, nëse nuk shpallen zgjedhje...

Sekretari i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Igor Janushev ka deklaruar për Alsat-M se ka disa arsye pse opozita kërkon zgjedhje të parakohshme parlamentare bashkë me...

Ndodh te shqiptarët: Piloti më i mirë i helikopterëve punon shofer...

Ish-shefi i Policisë, Krenar Ahmeti, i ftuar në “360 Gradë” në Ora News, reagoi ndaj faktit sipas të cilit një pilot i shquar punon...

Valon Ibishi nga Presheva shpëton 18 kamionë në SHBA, vepra e...

Preshevari, Valon Ibishi i cili jeton në SHBA që nga paslufta ka bërë një vepër madhështore gjatë këtij vikendi. Ai ka ndihmuar dhjetra kamionë...

Shqiptarët dhe maqedonasit e LSDM-së bashkë festojnë Ligjin për gjuhët (Foto)

Hadi Osmani nga LSDM ka publikuar një foto dhe postim në Facebook ku duket duke festuar shpalljen e ligjit të gjuhëve në gazetën zyrtare....

Sulejman Rexhepi: “Edhe një ëndërr u realizua”

Pas shumë personave publik që uruan për ndryshimet kushtetuese në Kuvend, ligjin e gjuhëve dhe marrëveshjen e Prespës të cilat u publikuan sot në...

Rrëfehet e pathëna e masakrës së Reçakut për djalin që kërkonte...

Jeton Zenuni sot është një doktor, por vite më parë, rrethanat e luftës e çuan të ishte shumë pranë gazetarit. Përkthyes me korrespondentë të...

Risteski: Nënshkrimi i ligjeve, në pajtim me Kushtetutën

Profesori Temellko Risteski vlerëson se nuk ka asnjë bazë ligjore për përgjegjësi penale ndaj kreut të Kuvendit Talat Xhaferi, pas nënshkrimit të dekretit për...

Bullgarët propozojnë ndarjen e Maqedonisë mes Shqipërisë dhe Bullgarisë

Një gazetë e disasporës bullgare ka botuar tekst, ku propozohet ndarja e Maqedonisë mes Shqipërisë dhe Bullgarisë, transmeton Gazeta Lajm. “Të gjithë bëhen budallenj...

Fushatë e re persekutimesh ndaj homoseksualëve në Çeçeni

Një valë e re e persekutimeve ndaj homoseksualëve në Çeçeni ka rezultuar me 2 persona të vrarë dhe rreth 40 të tjerë të arrestuar,...

Arrestohen dy të rinjë nga Dobridolli, policia i kapi me mariuhanë...

Dje rreth orës 22 e 40 minuta, në afërsi të Shkollës fillore në fshatin Toplicë, janë privuar nga liria personat A.F. 30 vjeç dhe...

Qeveria e Maqedonisë: Mbështesim vendimin për publikimin e dy ligjeve në...

Qeveria e Republikës së Maqedonisë mbështet vendimin për publikimin e dy ligjeve në “Gazetën Zyrtare të Republikës së Maqedonisë” me nënshkrim të Kryetarit të...

Janushev: Padi penale kundër Talat Xhaferit dhe drejtorit të Gazetës Zyrtare

VMRO-DPMNE-ja do të dorëzojë padi penale kundër kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferi dhe drejtorit të Gazetës Zyrtare Martin Kostovski, por edhe gjithë atyre për...

Limaj: Hapja e Zyrës së Doganës së Kosovës në Durrës, projekti...

Fatmir Limaj, koordinator kombëtar i dy qeverive, ka marrë pjesë në hapjen e Zyrës Doganore në Durrës. Me këtë rast ai tha se ky...

Programi IPARD për sektorin e biznesit paraqet një mundësi për zhvillimin...

Biznesmenët nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore patën rastin nga afër të njihen me mundësitë dhe kriteret që janë parashikuar në IPARD 2 programi...

Jabllanoviq: Qytetarët serbë e shohin përgjegjëse Listën Serbe për Ivanoviqin

Gati një vit pas vrasjes së Oliver Ivanoviq, përfaqësuesit e partive politike të serbëve të Kosovës, kanë kërkuar zbardhjen e vrasjes së politikanit serb...

Ligji për gjuhët, partitë në garë për meritat

Partitë parlamentare të cilat e mbështetën Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve konsiderojnë se meritat për këtë zgjidhje ligjore janë të përbashkëta. Artan Grubi i...

Bekteshi: Prej sot shqipja është gjuhë zyrtare (Video)

Ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi, pres konferencën e sotme e filloi në gjuhën shqipe, e pastaj në gjuhën maqedonase. Në pyetjen e gazetarëve se...

Ndryshimet kushtetuese në Maqedoni, përkthimi në shqip i nënshtetësisë është i...

Forma e drejtë në shqip duhet të jetë nënshtetësia “E Maqedonisë” dhe jo sikur përdoret me vite të tëra dhe siç kërkohet të shkruhet...

Gjashtë qytete zvicerane zbukurojnë muret e tyre letrare

Botimi i një libri, “Udhëtim mes gjuhëve”, dokumenton projektin origjinal të Karelle Ménine dhe Ruedi Baur. Me Ruedi dhe Vera Baur, të ndihmuar nga piktorët...

I nominuari i Trumpit për Prokuror të Përgjithshëm dëshmon para Komitetit...

William Barr, i nominuari i presidentit amerikan, Donald Trump në pozitën e Prokurorit të Përgjithshëm të Shteteve të Bashkuara pritet të dëshmojë para Komitetit...

Britania do të largohet nga Bashkimi Evropian më 29 mars

Britania do të largohet nga Bashkimi Evropian më 29 mars, tha Kryeministrja Theresa May gjatë një debati mbi një marrëveshje të arritur me BE-në. May...

Haradinaj: Le t’ia japë dikush një copë tokë Serbisë nëse guxon

Kryeministri Ramush Haradinaj në përkujtimin e masakrës së Reçakut ka thënë se le t’i japë Serbisë tokë ai që guxon dhe do t’i shikojë...

Shkup, MPJ i përgjigjet MPJ-së ruse për Marrëveshjen e Prespës

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë, të martën publikoi reagim ndaj komentit të MPJ-së ruse lidhur me miratimin e ndryshimeve kushtetuese, të cilat...

Shpërthim dhe sulm me armë zjarri në Nairobi të Kenias

Një kompleks hotelesh është nën sulm në kryeqytetin e Kenias, Nairobi. Të paktën dy shpërthime të pasuara nga të shtëna të vazhdueshme janë dëgjuar në...

Fituesit të çmimit Nobel i merret titulli për shkak të komenteve...

Shkencëtarit amerikan njëherit fituesit të çmimit Nobel, James Watson, që ka zbuluar strukturën e ADN-së, i është marrë titulli prestigjioz pasi që në filmin...

Policia franceze ia gjakos kokën zjarrfikësit që iu bashkua protestuesve

Një zjarrfikës që mori pjesë në protestat e jelekverdhëve të Francës ndodhet në gjendje kome pasi u godit me plumba gome nga policia. Në...

Fërçkovski: BDI-ja i shikon tenderët, vetëm kur vijnë zgjedhjet, bërtasin UÇK,...

Profesori Ljubomir Frçkovski, në një intervistë për Al Jazeera, ka folur rreth situatës politike në Maqedoni dhe ligjit të gjuhës shqipe në Maqedoni. Frçkovski...

Bekteshi: Ekonomia e Maqedonisë, e vogël për zgjedhje çdo vit

Një ekonomi e vogël si Republika e Maqedonisë nuk mund të mbajë zgjedhje çdo vit, por ai është vendim politik, porositi sot ministri i...

Rama: Nuk ka Shqipëri të madhe, por ka një komb shqiptar

Në portin e Durrësit është mbajtur ceremonia e fillimit të punës së Doganës së Kosovës në Port. Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, tha se hapja...

Haradinaj konfirmon problemet me vizën amerikane: Po më duket kësaj here...

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pranuar se ka telashe me vizë. Ai ka thënë se si duket ‘kësaj here nuk do të mund të shkojë...

Ky është vendimi për mallrat serbe që kanë hyrë në Kosovë...

Të gjitha mallrat serbe që kanë hyrë në Kosovës para vendosjes së taksës prej 100% do t’i nënshtrohen taksës vetëm prej 10%. Kështu ka vendosur...

Trumpi pret futbollistët, u blen hamburgerë

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka festuar me ushqim të shpejtë në Shtëpinë e Bardhë, duke pritur stafin e ekipit kombëtar të futbollit të kolegjit...

Turqia urdhëron arrestimin e gati 200 personave nën dyshimet për lidhje...

Turqia ka urdhëruar arrestimin e 192 personave, nën dyshimet për lidhje me rrjetin e klerikut mysliman që jeton në Shtetet e Bashkuara, Fetullah Gulen,...

37 vite pa Jusuf e Bardhosh Gërvallën dhe Kadri Zekën, akademi...

Të shtunën në Shtutgart do të mbahet Akademi përkujtimore kushtuar 37 vjetorit të atentatit ndaj vëllezërve Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zekës. Academia...

Pse Vladimir Putin nuk mban telefon mobil?

Zëdhënësi i presidentit rus, Vladimir Putin, Dmitrij Peskov ka shpjeguar arsyet pse presidenti i Rusisë, Vladimir Putin nuk mban telefon mobil. Presidentit rus, Vladimir Putin...

Procedurë parahetimore për mjekët të cilët kanë dhënë vërtetime të rrejshme...

Prokuroria e Shkupit po i verifikon pohimet e kolegëve të tyre nga Prokuroria Speciale Publike se nëse tre mjekët kanë dhënë vërtetime të rrejshme...

Ivanovi reagon: Shpallja e Ligjit për gjuhët veprim antikushtetues

Presidenti Gjorgje Ivanov ka reaguar pa shpalljes zyrtare të Ligjit për gjuhët në Gazetën zyrtare, pa nënshkrimin e tij. Ivanov ka thënë se akti i...

Dy të arrestuar në Prizren për vjedhje

Dy persona janë arrestuar në Prizren nën dyshimin për veprat “vjedhje” dhe “vjedhje të rënda”.Policia ka thënë se ka marrë informatë sot lidhur me...

Kançeska-Milevska: Nuk kam votuar për shkak të kërcënimeve, vendimet i marr...

Ish-ministrja e Kulturës dhe deputetja në Kuvendin e Maqedonisë Elizabeta Kançeska-Milevska, pas përfundimit të seancës së sotme për rastin “Tenderët” në të cilën është...

OPINIONE