1 C
Skopje
Thursday, January 17, 2019
Home Lajme Page 3

Lajme

Rama: Në pranverë hiqet kufiri Kosovë – Shqipëri

Nga sot ka filluar punën Dogana e Kosovës në portin e Durrësit. Në ceremoninë zyrtare të fillimit të punës së Doganës në Durrës, kryeministri...

Tevdovski: Investitorët e huaj përveç anëtarësimit në NATO janë të interesuar...

Anëtarësimi në NATO ka pasur ndikim të madh mbi ekonominë e vendeve tjera të rajonit dhe nuk ka arsye pse mos të ndodhë kjo...

Lëvizja Besa: Nxënësve shqiptarë në Veles t’u mundësohet arsimimi në gjuhën...

Lëvizja Besa me kryetar Bilall Kasamin ka reaguar gjatë ditës së sotme në lidhje me çështjen e nxënësve shqiptarë në fshatin Karasllar të Velesit...

Veseli: Reçaku është sinonim i çmimit të lirisë, pavarësisë dhe shtetit...

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, sot në 20-vjetorin e masakrës së Reçakut, të kryer nga forcat serbe, bëri homazhe dhe...

Gjermania shënon rritjen më të ulët ekonomike në pesë vjet

Ekonomia e Gjermanisë është rritur 1.5 për qind vitin e kaluar, duke shënuar kështu rritjen më të ulët nga viti 2013. Të dhënat e Zyrës...

Ivanka Trump nuk do të jetë në krye të Bankës Botërore

Ivanka Trump, vajza e presidentit të SHBA Donald Trump dhe këshilltarja e tij, nuk do të jetë kandidate e SHBA për kreun e Bankës...

Ekonomia gjermane lëkundet, po vjen recesioni?

Jemi mësuar me një imazh të Gjermanisë këto vite: Ky vend ka bum ekonomik, të ardhurat nga tatimet rriten gjithmonë. Por kohët e fundit...

Gjuha shqipe arrin edhe në Strumicë

Pas nënshkrimit nga kryetari i Kuventi ligjin e gjuhëve, sot që në mëngjes kanë nisur edeh vendosja e tabelave në gjithë Maqedoninë e Veriut. Siç...

Apeli i fundit i Theresa Mayt, para votimit

Deri në fund luftoi Theresa May për marrëveshjen e negociuar me Bashkimin Europian për daljen nga BE. Të gjitha shenjat të thonë se ajo...

Gjyha shqipe zyrtare! Ja në cilat komuna mund të dënohen shqiptarët...

Përfaqësues të BDI-së dhe mediumet e afërta me këtë parti po dezinformojnë shqiptarët e Maqedonisë se gjoja është zyrtarizuar gjuha shqipe, paralajmërojnë ekspertët. Sa...

Xhaferri: Zgjedhjet presidenciale më 21 prill?!

Kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi në një konferencë për media ka deklaruar se në koordimim edhe me subjektet e tjera politike nuk përjashtohet mundësia...

BDI: Taravari ka shkelur ligjin për shkarkimin dhe emërimin e drejtorëve

Opinioni publik ishte dëshmitar që Arben Taravari publikisht deklaroi se kishte bërë gabime dhe kishte shkelur ligjin në procedurën për shkarkimin dhe emërimin e...

Lika: Ligji për përdorimin e gjuhëve hyri në fuqi(FOTO)

Pasi kryetari i parlamentit Talat Xhaferi firmosi ligjin e gjuhëve dhe të njejtin ka shpallur në Gazetën Zyrtare pa nënshkrimin e Presidentit Ivanov, erdhën...

Biznesmeni shqiptar ua dha punëtorëve rrogën e 14-të: “Ka vetëm një...

Kompania kosovare “Meka Halal Food” ka ndarë edhe rrogën e 14-të për punëtorët e saj. Lajmin e ka bërë të ditur vetë drejtori i kompanisë,...

Grubi: Tabela e VMRO-DPMNE-së të shkruhet edhe në shqip

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi ftoi ish partnerin e koalicionit qeveritar VMRO-DPMNE-në që të zbatojë Ligjin e gjuhëve. Gjatë një komunikimi me mediat, Grubi...

Talat Xhaferi bashkë me Ivanovin duhet të përgjigjen në gjykatë për...

Ekspertët juridikë vlerësojnë se kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, njësoj si Gjorge Ivanov, mban përgjegjësi për vonesën e hyrjes në fuqi të Ligjit për...

Spasovski: Pa luftën kundër falsifikimit të eurove, Maqedonia nuk mund të...

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski sot deklaroi se pa luftën kundër falsifikimit të eurove, Maqedonia nuk mund të bëhet anëtare e Bashkimit...

Ligji për Gjuhët, reagon presidenti i shtetit Gjorge Ivanov

“Mbrëmë vonë kishim mundësinë që të shohim fytyrën e vërtetë të koalicionit qeveritarë të LSDM-së dhe BDI-së, koalicion që veten e quan pro-evropian. Shpallja...

Kurti: Ende nuk është dënuar asnjë polic apo ushtarak serb për...

Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha sot kujtesa e shqiptarëve është e freskët për masakrën e Reçakut edhe 20 vjet pas saj. Kurti theksoi...

A u pengon maqedonasve gjuha shqipe dhe a nevojiten zgjedhje të...

Shumica e qytetarëve që i anketoi ekipi i portalit Lajm.tv në rrugët e Shkupit, mendojnë se Maqedonisë nuk i nevojiten zgjedhje të parakohshme. Shqiptarët...

Presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov u bë fusnotë në Ligjin e...

Emri i presidentit të Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov u bë fusnotë në “Gazetën Zyrtare”, pasi ai refuzoi ta nënshkruajë ligjin për përdorimin e...

Policia zbulon një skandal të politikanit zviceran

Këshilli i kantonit të kantonit CVP të St. Galler, Michael Hugentobler, u dënua me urdhër ndëshkimor: ai bisedoi me një 13-vjeçare dhe donte fotot...

Atmosfera në Britani si fundi i botës – përgatitja për pas...

Disa britanikë mendojnë se Brexiti është një katastrofë dhe përgatiten ta përballojnë atë. Ata quhen “prepper”, nga “Prepare” e janë të përgatitur për më...

Vuçiqi thotë se në një takim me Thaçin ishin afër përplasjes...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka dhënë një detaj nga takimet që i zhvillon me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi, në Bruksel në...

Liderët përkujtojnë Reçakun

Kryeministri Ramush Haradinaj sot ka bërë homazhe në nderim të dëshmorëve dhe martirëve të Masakrës së Reçakut, e cila ndodhi më 15 janar 1999. Haradinaj...

Tetovari niset për në Kosovë, përfundon në burg

Të hënën (14.01.2019) në ora 09.00 në vendkalimin kufitar Maqedoni-Kosovë “Jazhincë” nga liria është privuar L.А.(28) nga Tetova. Gjatë kontrollit policia ka konfirmuar se...

Qori: Bojkoti vazhdon, studentët nuk kanë asgjë për të humbur

Profesori Filozofisë Politike Arlind Qori nga Tirana është padyshim një nga protagonistët e protestës së studentëve, edhe pse “beteja” e tij për universitetin ka...

Drejtori i Gazetës Zyrtare: Pse e nënshkrova Ligjin për gjuhët?

Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Gazeta Zyrtare”, Martin Kostovski ka theksuar se ka nënshkruar Ligjin për Gjuhët dhe se nuk ndjehet aspak përgjegjës për vendimin...

Daut Haradinaj sonte në Rubikon

Si e vlerëson Haradinaj fillimin e punë së Gjykatës Speciale? Në rast të ftesës, a do t’i përgjigjet Haradinaj prokurorit të specializuar të kësaj Gjykatë? Cili...

Gjermania shpreh qëndrim për afatet e marrëveshjes Prishtinë-Beograd

Ambasadori i Gjermanisë në Serbi, Thomas Schieb, deklaroi se nuk ekzistojnë afate për arritjen e marrëveshjes për normalizimin e raporteve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit. “Shresojmë...

Gazeta Zyrtare: Janë publikuar ligji i gjuhëve dhe ligji për marrëveshjen...

Ashtu edhe siç u paralajmërua, në numrin shtatë të Gazetës Zyrtare të Republikës së Maqedonisë, sot është publikuar ligji për përdorimin e gjuhëve dhe ligji për ratifikimin e...

Hoxhaj: Edhe një lajm i mirë, gjuha shqipe bëhet gjuhë zyrtare...

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka përshëndetur votimin që gjuha shqipe të jetë gjuhë zyrtare në Maqedoninë e Veriut. Përmes një postimi në Facebook,...

Bujar Osmani dhe Ali Ahmeti e bëjnë bashkë shqiponjën!

#BujarOsmani Çfar fillim viti, çfar nderi që jam bashkekohes i yt! Lider! #urimeditaegjuhesshqipe

Drejtori i BDI-së bëhet me veturë 50 mijë euro, ja emri...

Ish kryetari i Komisionit për antikorrupsion, Ilmi Selami, këshilltar në Ministrinë e mbrojtjes, atashe ushtarak në Bruksel gjatë kohës së “regjimit të Nikolla Gruevskit”,...

Salla gjysmë e zbrazët për ngjarjet e 27 prillit, anulohet seanca

Gjykatësja Dobrilla Kacarska ka anuluar seancën e sotme për ngjarjet e 27 prillit në Kuvend. Arsye për shtyrjen e seancës ishte fakti se disa...

Studentët e FSHMN-së letër Haradinajt dhe Veselit

Pas vendimit të Këshillit të Fakultetit të Shkencave Matematikë-natyrore për bojkotim të mësimit në semestrin veror, studentët i drejtohen kryeministrit e kryeparlamentarit me letër...

Pse nacionalistët maqedonas sulmojnë Afrim Gashin dhe Asaf Ademin? (Video)

Nacionalistët maqedonas kanë gjuajtur ministrinë e kulturës, që udhëhiqet nga Asaf Ademi i Lëvizjes Besa me kryetar Afrim Gashi, në shenjë revolte për ndryshimin...

GAJUR KADRIU S’KA TË NDALUR: Tabela në shqip edhe në Manastir...

Me iniciativë të Ndërmarrjes Publike “Rrugët e Maqedonisë” nëpër qytetet e vendit vazhdon vendosja e tabelave dhe mbishkrimeve në dy gjuhë. E fundit është...

Ligji për gjuhën shqipe u publikua në Gazetën Zyrtare (FOTO)

Kryetari i Kuvendit mbrëmë ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit është  dërguar në Gazetën Zyrtare sot është botuar ku menjëherë...

Disa pjesë të Çairit dhe fshati Kuçkovë nesër pa energji elektrike

Një pjesë e konsumatorëve të fshatit Kuçkovë nesër nga ora 9.00 e deri në 14.00 do të mbesin pa energji elektrike. Nga ora 12.00 e...

Për shkak të mbylljes së pjesshme të qeverisë, Trump porosit 300...

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka organizuar një festë me ushqim të shpejtë në Shtëpinë e Bardhë, duke fajësuar kështu stafin e hotelerisë për...

Për Putinin në Serbi do të kujdesen 7 mijë policë

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin i cili këtë të enjte pritet të mbërrijë në Serbi, do ta sigurojnë më shumë se 7 mijë policë,...

Pendarovski për MIA-n: Në rrethana optimale Maqedonia anëtare në NATO në...

Maqedonia dhe Greqia e zgjidhën kontestin me emrin, Marrëveshja e Prespës u ratifikua nga Parlamenti i Maqedonisë, ndërsa javën e kaluar mbështetje morën ndryshimet...

Kryeministri Rama do ta ushtrojë edhe postin e ministrit të Jashtëm

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka bërë të ditur se ai vetë do te ushtrojë detyrën e shefit të diplomacisë së vendit, në mungesë...

SHBA kërkon nga Kosova pezullimin e menjëhershëm të taksës ndaj Serbisë

Amerika nuk do ta tolerojë taksën ndaj prodhimeve të Serbisë, njofton Klan Kosova. Këshilli i Sigurisë Kombëtare dhe Departamenti i Shtetit, ua kanë bërë me...

Ligji për Gjuhët, si dhe ku është zyrtare gjuha shqipe (Dokument)

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi dje pasdite ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit u dërgua në Gazetën Zyrtare dhe  pas...

Hoxhaj: Edhe një lajm i mirë, gjuha shqipe bëhet gjuhë zyrtare...

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka përshëndetur votimin që gjuha shqipe të jetë gjuhë zyrtare në Maqedoninë e Veriut. Përmes një postimi në Facebook, Hoxhaj...

Burri sulmon gruan në Podujevë

Një person ka ushtruar dhunë fizike ndaj bashkëshortes së tij dhe i ka shkaktuar lëndime trupore. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur...

Dhjetë aksidente dje në Shkup, nëntë persona të lënduar

Nëntë persona kanë marrë lëndime të rënda në gjashtë nga 10 aksidentet në komunikacion gjatë ditës së djeshme, ndërsa në katër aksidentet tjera janë...

Hulumtim: Nuk ka reformë në gjyqësor pa vullnet politik

Patjetër të ketë vullnet politik për reforma në gjyqësor dhe qëndrueshmëri e fortë në implementimin e reformave ligjore, me çka do të demonstrohet se...

Pesë keqkuptimet për vaksinimin (infografik)

Maqedonia si asnjëherë më parë, nuk ka qenë me përfshirje kaq të ulët me vaksinim dhe asnjëherë nuk ka qenë me nivel kaq të...

E kaluara e yjve të Kosovës në përfaqësueset e tjera

Nëse Gianni de Biasi do të vendoste të merrte në Evropian Milot Rashicën, Amir Rrahmanin e Herolind Shalën, Përfaqësuesja e Kosovës do të ishte...

Limaj: Çështja e të zhdukurve, prioritet në bisedimet me Serbinë

Bashkëkryesuesi i Delegacionit Shtetëror për Bisedime me Serbinë, Fatmir Limaj, ka pritur sot në një takim anëtarët e Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur. Limaj...

KAMENOS: Do të bëjmë gjithçka që ta bllokojmë Marrëveshjen e Prespës

Në të gjitha rastet, që në mënyrë kushtetuese më janë në dispozicion, do të luftoj që qeveria të mos e marrë besimin, sepse kjo...

Maqedoni, zbatimi i Marrëveshjes: Dokumentet personale do të ndërrohen brenda 5...

Brenda pesë vitesh ose më së voni deri më 2024, në dokumentet personale të qytetarëve do të qëndrojë emri i ri “Republika e Maqedonisë...

Bora deri në tri metra, pamje që tregojnë se sa vështirë...

Në internet është duke qarkulluar një video në të cilën thuhet se shihet se me çfarë u përballën mysafirët e një hoteli në vendpushimin...

Kryetari i Miqve të Amerikës thërret qytetarët “Bojkotoni prodhimet serbe”, nëse...

Kryetari i Shoqatës “Miqtë e Amerikës”, Agim Rexhepi u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që pas kërkesës së SHBA-së për suspendim të taksës...

Trump: Kurrë nuk kam punuar për Rusinë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se ai asnjëherë “nuk ka punuar për Rusinë”. Deklarata u bë si një përgjigje lidhur me...

Mungon shërbimi katering, Trump porosit ushqim “Fast Food”për administratën

Presidenti amerikan Donald Trump ka shtruar një banket “Fast Food”-i në Shtëpinë e Bardhë, duke fajësuar mbylljen e pjesshme të qeverisë për mungesën e...

Maqedoni, reformat në administratën shtetërore shihen me skepticizëm

Transferimi i punonjësve administrativ në sektorin privat parqet një proces vështirë të realizueshëm, thonë ekspertët në Maqedoni duke iu referuar planit të Qeverisë. Qeveria e...

Zyra e Kryeministrit tregon se a i është refuzuar viza amerikane...

Al Jazeera Balkans”, raportoi se kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinajt, i është refuzuar viza amerikane. Mirëpo nga Zyra e Kryeministri kanë thënë se Ramush Haradinaj...

Berisha: Kushtetuta nuk e lejon që Edi Rama të jetë ministër...

Në kohën kur Kryeministri Rama tha se do të jetë ai ministri i Jashtëm, deri në sqarimin e përplasjes me Presidentin nga Gjykata Kushtetuese,...

Hoxhaj: Në shkurt do të ketë një takim në Bruksel

Delegacioni Shtetëror për Bisedimet me Serbinë të mërkurën do ta paraqesë platformën për dialogun e Brukselit, në të cilën do të qartësohen edhe temat...

Ndryshimi i kufirit Kosovë-Serbi, Milo thotë se Rama dhe Meta s’kanë...

Debati për ndryshimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë ishte një nga temat e diskutuara në televizionin TopChannel. Në një kronikë u soll në...

Vdes fëmija që u aksidentua më 31 dhjetor

Një fëmijë ka vdekur pasi s’ka arritur të përballojë plagët që kishte marrë në një aksident në fshatin Penuh të Podujevës më 31 dhjetor...

Dogana e Kosovës fillon punën në Durrës

Në portin e Durrësit sot do të mbahet ceremonia e fillimit të punës së Doganës së Kosovës në port. Ceremonia zyrtare mbahet në ora 13:00...

20 vjet nga masakra e Reçakut

Sot, 15 janar 2019, janë bërë 20 vjet që kur forcat polcore dhe ushtarake serbe kryen njërën nga masakrat më të dhimbshme kundër njerëzimit...

Për SHBA-në, me apo pa këmbim territoresh, njohja e ndërsjellë është...

Administrata e Shteteve të Bashkuara të Amerikës nuk përkrah ndonjë zgjidhje të caktuar që rezulton nga dialogu Kosovë-Serbi, përfshirë këmbimin e territoreve. Kështu i...

Qeveria ende nuk e di se çka do të bëjë me...

Ende nuk është vendosur çka do të bëhet me monumentin e Nënës Tereza në Sheshin Maqedonia, edhe pse pothuaj një vit e gjysmë ndërtimi...

VMRO-DPMNE paralajmëron burg për drejtorin e LSDM që nënshkroi Ligjin për...

Rreth shpalljes së Ligjit për Gjuhët në Gazetën zyrtare ka reaguar edhe VMRO-DPMNE-ja opozitare duke paralajmëruar se kjo është vepër penale për të cilën...

Propozim-ligji për ndalim të korrupsionit – “mejdan” për (keq)përdorimin e GREKO-s

Lideri i VMRO-DPMNE-së opozitare, Hristijan Mickoski, dha deklaratë për propozim-ligjin për ndalim të korrupsionit dhe përplasjes së interesave, të cilën e vlerësojmë si gjysmë...

VMRO-DPMNE e cilëson si vepër penale shpalljen e ligjit të gjuhëve...

Partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE, ka reaguar pas shpalljes së Ligjit për përdorimin e gjuhëve në Gazetën Zyrtare. Sipas tyre, shpallja e ligjit është vepër...

Sot në Gjykatën Penale vazhdon gjykimi për “Tenderët”, të ngritur nga...

Në Gjykatën Penale në Shkup sot do të vazhdojë gjykimi për rastin e PSP-së “Tenderët”, e cila ndodhet në fazën e dëshmive. E akuzuara e...

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë i ndryshueshëm, me periudha me diell, por i ftohtë dhe do të fryjë erë mesatare. Gjithashtu do...

Muhamed Zekiri ia bën 8 me 2 BDI-së për ligjin e...

Kryetari i Kuvendit ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit dërgohet në Gazetën Zyrtare dhe pas shpalljes në Gazetën Zyrtare...

Faktet që duhet t’i dini për barnat kundër dhimbjeve

Dhimbja kronike mund të prishë jetën. Ajo ndikon si në gjendjen fizike ashtu edhe në atë psikologjike Gjithashtu mund të ndikojë në marrëdhëniet me kolegët,...

Oriola me poza joshëse në setin e ri fotografik

Modelja e njohur, Oriola Marashi, vazhdon të jetë aktive në rrjetet sociale, ku publikon imazhe që joshin vëmendjen e fansave të saj. Bukuroshja nga Shqipëria...

Arsyet pse njerëzit tradhtojnë kur janë në marrëdhënie të lumtura

Shumë mendojnë se njerëzit kanë një problem mendor ose një formë të papjekurisë emocionale që i shtyn të tradhtojnë Ne duhet të pajtohemi që kjo...

FOTO/ E dashura e re e Neymarit, Mari Tavares është modele...

Futbollisti brazilian, Neymar, ka një të dashur të re. Ajo është bukuroshja Mari Tavares. Gjatë festave të fundvitit të kaluar, 26-vjeçari e kishte publikuar një...

Mungesa e marrëveshjes për BREXIT mund të jetë me pasoja edhe...

Britanikët të cilët ngasin veturat në Evropë do të mund të detyrohet të bëjnë një test të ri të vozitjes nëse nuk ka asnjë...

Rusia kundër ndryshimit të emrit të Maqedonisë

Ambasada e Rusisë në Maqedoni sot pasdite e ka publikuar qëndrimin e Ministrisë së Puënve të Jashtme të Rusisë për ndryshimin e emrit të...

Obeziteti çon deri në pubertet të hershëm

Nëse vajzat e vogla trevjeçare kanë peshë të tepërt trupore, që në moshën nëntëvjeçare mund të hyjnë në pubertet Për pubertetin e këtillë të hershëm...

Gazeta ruse: Me ndryshimet kushtetuese mund të ndahet autoqefalia e Kishës...

Me miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Shkup, me të cilat ndryshohet emri i shtetit në Republikën e Maqedonisë së Veriut, këtij shteti i hapen...

Me reformën e paralajmëruar, Spasovski një pjesë të autorizimeve i kalon...

Me reformën e paralajmëruar të sistemit të sigurisë-inteligjencës në Maqedoni, një pjesë e madhe e kompetencave të ministrit për Punë të Brendshëm, Oliver Spasovski...

Të mërkurën votohet për votëbesimin e Qeverisë greke, pastaj do të...

Nesër në Kuvendin e Greqisë fillon seanca në të cilën dy ditë me radhë do të debatohet për votëbesimin e Qeverisë së kryeministrit Aleksis...

Maqedoni, edhe tre persona janë infektuar nga fruthi

Ministria e Shëndetësisë informon opinionin se sot në Klinikën për Sëmundje Infektive në Shkup janë hospitalizuar edhe dy fëmijë dhe një i rritur, me...

Ministria Drejtësisë së Maqedonisë shpall konkurs për punësimin e bashkëpunëtorëve të...

Ministria e Drejtësisë ka shpall konkurs për punësimin e 22 personave. Ministria e Drejtësisë dhe Drejtoria për regjistrat amë kanë nevojë për 22 punëtor për...

Hahn: Koha është për reforma dhe jo për zgjedhje të parakohshme

Kontesti për emrin nuk është i vetmi kusht për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian dhe pëqëndrimi tani e tutje duhet të jetë në...

Tërmet në afërsi të Konjares së Mesme në Maqedoni

Tërmet me përmasa prej 2.5 gradë ka pasur sot në Konjare të Mesme. Epiqendra e tërmetit ka qenë në Konjaren e Mesme ose 26 kilometra...

Perks: Shëndetësia dhe arsimi në Maqedoni janë në gjendje të vështirë

Shefi i OSBE-së në Maqedoni Benjamin Perks në intervistë për televizioni “1Tv” tha se beson se nevojiten reforma në vend për të parandaluar përkeqësimin...

Në Mavrovë trashësia e borës ka arritur deri në 70 centimetra

Nga mëngjesi, pjesa më të madhe të vendit u mbuluan nga vranësirat, veçanërisht në Manastir, Pollog dhe Maleshevia moti ishte i ftohtë. Sot reshjet e...

Franca përshëndetë miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

Franca e përshëndet votën përfundimtare mbi ndryshimet kushtetuese më 11 janar nga Kuvendi i Maqedonisë dhe vlerëson se bëhet fjalë për një fazë e...

Për 11 ditë 248 punëtorë janë ankuar se punëdhënësit nuk ua...

Brenda 11 ditësh në Inspektoratin shtetëror të punës kanë arritur 248 ankesa për mos pagesë të regresit për pushim vjetor. Drejtori i Inspektoratit Alajdin...

LSDM: VMRO-DPMNE e shkatërroi sistemin shëndetësor në Maqedoni

Nga partia në pushtet LSDM, kanë hedhur akuza ndajë VMRO-DPMNE-së, për siç thonë, shkatërrimin e shëndetësisë në Maqedoni dhe shpërndarjen e gënjeshtrave me qëllimin...

Deputetët e Maqedonisë mbështesin Lëvizjen Anti-Bixhoz, lojërat e fatit të largohen...

Pas protestave të Lëvizjes Anti-bixhoz që lojërat e fatit të largohen nga qytetet, amendamentet e tyre sot u pranuan në Kuvend. Anëtarët e kësaj...

Të gjelbërit e PE-së kritikojnë Weberin për shkak të qëndrimit të...

Grupi i Partisë së të Gjelbërve gjermane në Parlamentin Evropian i bëjnë thirrje Manfred Weber, kandidatit të Partisë Popullore Evropiane (PPE) për presidentë të...

Talat Xhaferi: Ligji për gjuhët, edhe në gazetën zyrtare!

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi para pak çastesh ka njoftuar se ka firmosur Ligjin për Gjuhët të cilin refuzonte ta nënshkruaj Gjorgje Ivanovi. "Ligji...

Pse maqedonasit frikësohen nga Ziadin Sela?!

Media të caktuara maqedonase kanë postuar nje postim të Anita Latifit e cila ditë më parë kishte reaguar për përfaqesuesin e ekipit kombëtar Stoilov...

Djali i dëshmorit para se të ikë në Evropë, shkon te...

Ilir Bunjaku nga Komuna e Kaçanikut ka publikuar një mesazh prekës në rrjete sociale, derisa nga varri i babait të tij është përshëndetur me...

Çka ka Zvicra më shumë se Likova? (Foto)

Këto fotografi janë bë te penda mbi fshatin Likovë dhe dëshmojnë për bukuritë përrallore të krijuara pas reshjeve të borës, si dhe për potencialin...

Rreth 150 familje nga Saraji tani dy muaj pa rrymë (Video)

Jo një ose dy ditë, por tani dy muaj të plota rreth 150 familje nga fshati Lubin i Sarajit për çdo ditë përballen me...

Shkup: Sulmohen fizikisht dy persona

R.S.(49) nga Shkupi ka lajmëruar në polici se me 13.01.2019 rreth orës 22.10 në bulevardin “Kuzman Josifovski Pitu”, tre persona fizikisht e kanë sulmuar...

Arrestimi i terroristit Battisti, Salvini: Kërkojmë edhe dhjetë të tjerë

Qeveria italiane kërkon ekstradimin e dhjetëra ish-terroristëve të arratisur, theksoi ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini pas kapjes së militantit terrorist Cesare Battisti. “Ky nuk...

Ushtria izraelite zbulon tunelin më të gjatë të Hezbollahut, brenda tij...

Ushtria izraelite ka njoftuar sot se i ka dhënë fund operacionit për shkatërrimin e tunelit të Hezbollahut, që kishte për qëllim të kryej sulme...

Trump refuzon idenë e senatorit republikan për rihapje të qeverisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, hodhi poshtë një propozim të bërë nga një senator republikan, i cili i propozoi Trumpit të rihapë...

Ky është shqiptari që u vra sot në burgun e Athinës

Burgu i Koridhalos në Athinë është kthyer në një “vatër vdekjesh” për shqiptarët. Këtë të hënë një bashkëkombës, i identifikuar si Albert Bako është...

Armata e Maqedonisë do të furnizohet me vaksina, diazepam dhe antibiotikë

Ministria e Mbrojtjes për herë të tretë ka arritur të gjejë kompani farmaceutike që ushtrisë së vendit do t’i sigurojë vaksina dhe barna, pasi...

U shpall fajtor për kontrabandë droge, dënohet me vdekje kanadezi

Një qytetar nga Kanadaja, i akuzuar për trafikimin lëndësh narkotike në Kinë është dënuar me vdekje nga një gjykatë kineze, një rast që me...

Biznesi kërkon stabilitet e jo zgjedhje të reja

Biznesi nuk ka nevojë për zgjedhje të reja të parakohshme parlamentare, janë të prerë odat tregtare. Pas përfundimit të procesit të ndryshimeve kushtetuese, tani...

Upublikua xhirimi i sulmit ndaj kryebashkiakut të Gdanjskut Pavel Adamovic

Stefan Mescezna (27) ka kërcyer në podium dhe e ka therë kryebashkiakun në bark dhe në gjoks, e pastaj e ka kapur mikrofonin dhe...

Jeta radioaktive e Mari Kyrisë

Në jetën e saj, Mari Kyri fitoi dy çmime Nobel – një për kimi dhe një për fizikë. Mjerisht, zbulimet e saj të famshme,...

Emrin Elmir, mbiemrin Asani, thotë “jam serb”!

Është serb në origjinë dhe ka idhull Xherdan Shaqirin. Është ky përshkrimi i jetës së Elmir Asanit, i përmbledhur me një fjali. Edhe pse...

Veseli: Referendum për Marrëveshjen Finale Kosovë-Serbi

Nëse Kosova dhe Serbia arrijnë të dakordohen për marrëveshje, në finalen e procesit të Dialogut, Kryeparlamentari Kadri Veseli thotë se zgjidhja më e mirë...

“Formatimi” i Qeverisë, nuk diskutohet nga partnerët qeveritarë

Partnerët e koalicionit akoma nuk kanë diskutuar për rifreskimin e kabinetit qeveritar, edhe pse një gjë e tillë u përmend si mundësi pas ndryshimeve...

Talat Xhaferi i pavendosur për publikimin e Ligjit të Gjuhëve në...

Kreu i Kuvendit Talat Xhaferi nuk konfirmon fuqizimin e ligjit të gjuhëve në Gazetën Zyrtare brenda kësaj jave, ashtu siç bëri të ditur një...

Në prag të vizitës, Serbia ndërton kishën me emrin Putin

Presidenti rus, Vladimir Putin tashmë ka një fshat, një statujë prej dylli, një brand rakie dhe disa kafe që mbajnë emrin e tij në...

Qeveria neglizhon kërkesën e sopotasve për dëmshpërblim

Qeveria neglizhon kërkesën e Avokatit të Shtetit për marrëveshje dëmshpërblimi me ish të dënuarit në rastin Sopoti. Që nga fillimi i muajit dhjetor, kur...

Bashkimi nuk bëhet duke “importuar” kuadro të dyshimta! – Nga Prof.Dr....

*** Shqipëria nuk është në krizë për kuadro, por nga korrupsioni mafioz, nga pasiguria, nga varfëria, nga papunësia, nga pabarazia dhe nga padrejtësia. Prandaj, nuk ...

“Në shkurt NATO dhe Shkupi do të nënshkruajnë protokollin për anëtarësim”

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë e mbështeti ndryshimin e emrit të shtetit në Republika Maqedonisë së Veriut, me çka hapi dyert e saj në...

Shkup, edhe tre raste të reja me sëmundjen e fruthit

Në Klinikën për Sëmundjet Infektive në Shkup janë shtruar në spital edhe dy fëmijë dhe një moshës madhore me sëmundjen e epidemisë së fruthit,...

Policia izraelite bën për spital drejtorin e xhamisë Aksa

Policia izraelite ka sulmuar drejtorin e kompleksit të shenjtë Mesxhid al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar, Sheik Omar al-Kisvani, transmeton Anadolu Agency (AA). Firas Dibs,...

Infermieri nga Dibra rrezikon jetën, për të shpëtuar pacienten

Në Dibër, infermieri sfidon borën një metër duke ecur për dy orë për të shpëtuar një paciente Infermieri Ruzhdi Bruci duke sfiduar këto vështirësi të...

​Poli i Veriut papritmas nis të ndryshojë pozitën (Video)

Fusha magnetike e Tokës, baza për sistemet moderne të lundrimit global, kalon nëpër një gjendje çrregullimi, duke e shtyrë Polin e Veriut nga Kanadaja...

Nga Enver Hoxha te Edi Rama, 6 rastet kur kryeministri ka...

Edi Rama bëri sot me dije se do të jetë ai ministër i Jashtëm pasi presidenti Ilir Meta nuk e dekretoi Gent Cakajn në...

Mustafa ia kthen Veselit: Nëse dikush ka bërë krime le t’i...

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa i është kundërpërgjigjur kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veselit, i cili tha se LDK mos...

Vdes kryetari i qytetit polak Gdansk

Kryetari i qytetit polak, Gdansk, Pawel Adamowicz ka vdekur pasi është therur me thikë teksa ka qenë duke marrë pjesë në një koncert bamirës. Adamowicz...

Zvicra e gatshme të përkrahë promovimin e produkteve bujqësore të Kosovës...

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Mevludin Krasniqi, ka pritur në një takim Presidentin e Dhomës së Tregtisë, Industrisë dhe Shërbimeve Zvicër –Kosovë,...

Në një nga vendet më varfëra në botë, zbulohen rezerva të...

Në një nga vendet më varfëra në botë, Sudan, janë zbuluar rezerva të reja të mëdha ari, raporton Anadolu Agency. Ministri për Naftë dhe Miniera...

Kapen me drogë dy persona nga Gostivari

Policët zyrtarë pranë SPB Gostivar, mbrëmë rreth orës 23:45, në rrugën "Zhivko Brajovski" në Gostivar kanë arrestuar A.I.(24) nga Gostivari i T.S. (25) nga...

LDK-ja i bashkohet dialogut vetëm nëse mbahen zgjedhjet

Kryetari i partisë më të madhe opozitare në Kosovë, Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka theksuar se LDK-ja nuk do të bëhet pjesë...

Rakiq: Serbët e shqiptarët nuk kanë bashkëpunuar kurrë

Bashkëpunimi ndërmjet serbëve e shqiptarëve nuk ka ekzistuar kurrë në kuptimin e plotë të kësaj fjale, ka thënë kryetari i Listës Serbe Goran Rakiq.“Bashkëpunimi...

Nesër nis debati për votëbesimin e qeverisë “CIPRAS”

Qeveria e kryeministrit grek Aleksis Cipras pritet të mërkurën të përballet me votëbesim. Debati për votëbesimin do të fillojë nesër në orët e paradites....

SHBA kërkon pezullimin e menjëhershëm të taksës ndaj Serbisë, ja pasojat...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Departamenti i Shtetit Amerikan kanë formësuar pozicionin e tyre lidhur me zhvillimet aktuale në Kosovë, respektivisht çeshtjen...

Greqi, vritet një shqiptar tjetër në burgun e Athinës

Një i burgosur shqiptar është vrarë në burgun e Koridalos në Athinë. Media raportojnë se krimi ndodhi pas një sherri mes bandave. Viktima është identifikuar...

Gjermania kërkon ndihmë nga Zvicra në rastin e financimit të partisë...

Gjermania ka paraqitur një kërkesë për ndihmë juridike me Zvicrën në lidhje me donacionet potencialisht të paligjshme të bëra nëpërmjet një kompanie zvicerane në...

Romë/ Monedhat në shatërvanin e Trevit, debat mes Kishës e Bashkisë

Një mosmarrëveshje ka lindur së fundmi mes kryetares së bashkisë së Romës dhe kishës Katolike në lidhje me atë se çfarë duhet të bëhet...

Kalın: Mos bëni lojëra perceptimesh, Turqia lufton me terroristët, jo me...

Zëdhënësi i presidencës së Turqisë, İbrahim Kalın, në përgjigje të presidentit amerikan, Donald Trump, është shprehur se, “Është një gabim fatal barazimi i kurdëve...

Ankaraja: Dakord me Trump, edhe pse nuk u trembemi kërcënimeve

Turqia nuk është e frikësuar nga kërcënimet ekonomike amerikane në lidhje me qëndrimin ndaj milicisë kurde siriane, deklaroi sot ministri turk i Punëve të...

Thirrje e 111 eurodeputetëve: Britanikë rrini në BE

Më shumë se 100 deputetë të PE-së kanë nënshkruar një letër që u drejtohet qytetarëve britanikë duke u kërkuar të rishikojnë vendimin e tyre...

“Rama sherr me Bushatin! Shqipëria me dy ministra të jashtëm”

“Ai, pasi dështoi ta detyrojë Ditziun ti paraqes dorëheqjen, sipas diplomatit dixhital kaloi në ekstrem duke i bllokuar pasaportën diplomatike dhe bërë të pamundur...

Eprori i UÇK-së: Thaçi vrau komandantët, c’armatosi UÇK-në dhe solli Specialen

Prokuroria Speciale për Krime Lufte në Kosovë sot në Hagë fillon intervistimin e disa ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Tashmë, Rrustem Mustafa dhe Sami...

Mbi 16 mijë nënshkrime për bashkimin e Mitrovicës

Për shtatë ditë sa ka zgjatur peticioni për bashkimin e Mitrovicës atë e kanë nënshkruar 16 mijë e 594 qytetarë. Këtë e ka thënë kryetari...

Emri Maqedonia e Veriut nuk është një shpikje e re ?!

Emri Maqedonia e Veriut nuk është një shpikje e re dhe këtë e dëshmon një dokument i vjetër që po qarkullon në rrjetet sociale...

Turqia i përgjigjet kërcënimeve të Trump

Turqia ka hedhur poshtë kërcënimin e Presidentit Donald Trump për të “shkatërruar” ekonominë e saj, nëse sulmon forcat kurde në Siri pas tërheqjes së...

Sugareski: Qëllimi jonë është që autostrada Shkup-Bllacë të ndërtohet para vitit...

Ministri i Transportit dhe Lidhjeve Goran Sugareski, sot në konferencë për shtyp tha se qëllimi i qeverisë është që autostrada Shkup-Bllacë të ndërtohet deri...

Janushev: Dalja nga Kuvendi, opsion i hapur

Sekretari i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Igor Janushev për Alsat ka deklaruar se ka disa arsye pse opozita kërkon zgjedhje të parakohshme parlamentare bashkë me...

Arrestohet hakeri që la një shtet pa internet

Një haker britanik, sulmet kibernetike të të cilit ndikuan që e gjithë Republika e Liberisë të mbetet pa internet, u arrestua dhe u dënua...

Ndryshimet kushtetuese janë publikuar në Gazetën Zyrtare, por jo edhe ligji...

Ndryshimet kushtetuese që u miratuan më 11 janar në Kuvendin e Maqedonisë, janë publikuar më 12 janar në Gazetën Zyrtare të Republikës së Maqedonisë,...

FOTO/Shfaqen në Kumanovë grafite Kosova është Serbi!

Pa ca ditëve në Kumanovë janë parë mbishkrime Kosova është Sërbi, por qytetarët kumanovarë kanë reaguar menjëherë duke fshirë ato, vlen të ceket se...

Feraget: Nuk po zhvillohen hetime të duhura për vdekjen e David...

Avokati, Ifet Feraget, i cili përfaqëson Davor Dragiçeviqin, thotë se institucionet e Republikës Serbe “nuk po e kryejnë punën e tyre në mënyrë profesionale”...

OPINIONE