20.7 C
Skopje
Monday, March 25, 2019
Home Lajme Page 633

Lajme

Franca pret Kastron në një vizitë historike

Presidenti kuban, Raul Castro, i cili ndodhet në Paris që nga e shtuna, filloi të hënën vizitën zyrtare shtetërore në Francës. Ministri francez i energjisë,...

Vajza që u plagos me thikë nga i ati: Babai vetëm...

“Babai vetëm pi dhe na shqetëson vazhdimisht”. Kështu ka deklaruar 22-vjeçarja A.Ibra, e cila u qëllua dje me thikë nga babai i saj Kujtim...

Vdes ish presidenti i El Salvador’it

Ish- presidenti i El Salvador, Francisco Flores, ka vdekur si pasojë e hemorragjisë te trurit.  Flores, 56 vjeçar kishte qenë në komë për një kohë...

Këta janë 20 shpërndarësit më të pasur të drogës (Lista)

Shpërndarja e drogës padyshim që është një gjë e keqe, mirëpo është me të vërtetë shumë fitimprurëse. Përderisa shumë nga njerëzit më poshtë u futën...

Plagoset Izeti me dy plumba herët në mëngjes në Novi Pazar

Izet Ajdinoviq nga Novi Pazari, të cilin Europoli e ka shpallur si një ndër pesë kriminelët më të kërkuar në Evropë, është plagosur sot...

Prenk Gjetaj: Serbia të tregoj ku i ka varrosur 1,600 shqiptarë

Rreth tetëmbëshjetë vite pas përfundimit të luftës shumë qytetar kosovarë të vrarë mizorish nga forcat serbe rezultojnë të zhdukur. Janë më shumë se 1...

Kush janë komandatët e UÇK-së që u bën bosët e krimit...

Publicisti Rexhep Kastrati ka folur për UÇK-në dhe veprimtarinë e saj gjatë luftës. Sipas Kastratit, UÇK-ja nuk ka luftuar për ndarjen e Kosovës, por...

Gjykata vendos në të mirë të gazetarit kontraverz Milenko Nedellkovski

Gazetri kontraverz Milenko Nedellkovski ka fituar edhe një gjyq, megjithëse në mediume hapur shpreh dhe nxit urrejtje ndëretnike dhe ndërfetare në Maqedoni, sidomos ndaj...

Greqia aktivizon ushtrinë për refugjatët

Pas paralajmërimeve nga Brukseli për të bërë më shumë në kontrollin e fluksit të emigrantëve dhe disa kërcënimeve nga disa shtete anëtare të BE-së...

Për tre muaj borxhi i Maqedonisë është rritur për 3 %,...

Sipas të dhënave të fundit të Ministrisë së Financave, borxhi publik I Maqedonisë kah fundi I dhjetorit ka arritur 4 miliardë e 224 milion...

Më 9 shkurt gjykimi për të akuzuarit e rastit “Lagjja e...

Më 9 shkurt në gjykatën themelore të Shkupit fillon procesi gjyqësor kundër 18 të akuzuarve për rastin “Lagjja e trimave”. Sipas aktakuzës, ata do të...

Udhëheqësi i ISIS-it – letër Hashim Thaçit

Në letër përmenden sulmet e “të pafeve kundër trojeve myslimane shqiptare” që pas rënies së Perandorisë Osmane. Kërkohet ndalimi i arrestimeve. Kërkohet po ashtu...

Më 5 shkurt, premiera e filmit ‘Toka’

Filmi “Toka”, me regji e skenar të Ibër Dearit dhe producent Arben Fejzullahun vjen me premierën e tij në Kinotekën e Maqedonisë në Shkup. Me...

Fillon protesta e veteranëve të UÇK-së (Foto)

Veteranë të UÇK-së, janë mbledhur para objektit të qeverisë së Kosovës, për të protestuar lidhur me vonesat për fillimin e zbatimit të ligjit për...

Lexoni emrin e ministrit “trim” që deshi të dëmtojë Radikën, gjykata...

“Po të mos ndërpriteshin këta aktivitete, dëmi për Radikën (dhe për liqenin e Dibrës) do të ishte ishumëfishtë. Problemi kryesor me hidrocentralin në “Urë të Boshkut” është...

Shkencëtarët e rinj testuan njohuritë në olimpiadën MAC

Nxënësit e kolegjeve Mehemt Akif në Kosovë patën mundësinë të testonin njohuritë e tyre në fushën e shkencave natyre dhe shoqërore duke marrë pjesë...

Ministri gjerman: Evropa mund të kërkojë shtyrjen e zgjedhjeve në Maqedoni

Ministrit shtetërorë në MJP-në Gjermane, Mihael Roth situatën në Maqedoni e vlerëson si shqetësuese. Ai në një intervistë për DW, thotë se nëse nuk...

Në kompjuterin e pedofilit shqiptar gjenden edhe foto të vajzës dhe...

Ekstradimi drejt Italisë i Ahmet Dedej, pedofilit shqiptar, 68 vjeç, nxjerr në dritë të tjera perversitete e detaje. Gazeta “Shqip” shkruan se pas ekspertizës së...

Trondit deputetja italiane: Mbytini emigrantët siç bëmë me shqiptarët

Daniela Santanche, deputetja e “Forza Italia”, njëkohësisht krahu i djathë i Silvio Berluskonit ka shokuar me deklaratën e saj, vetëm një ditë pas tragjedisë...

Tetovë, u numërohen ditët shitësve ambulantë

Në seancën e fundit të këshilllit komunal u miratua vendimi për largimin nga trotuaret të shitësve ambulantë. Ata më nuk do të vazhdojnë të...

Edhe një shtëpi televizive i shtohet Maqedonisë

Mediumeve të shikueshme në Maqedoni nga sot u shtohet edhe një program i ri televiziv - TV NOVA, njofton Telegrafi. Rreth orës 19 duhet të...

Jashari: SHIK-u me shërbimet maqedone vranë Harun Aliun (Kushtrimin)?

Murat Jashari, vëllau i Ismet Jasharit (komandant Kumanovës), përmes një letre drejtuar liderit të PDK-së, Hashim Thacit sjelë fakte tronditëse për vrasjen e Harun...

Tito pak para vdekjes: Shqiptarët e Kosovës po bashkëpunojnë me CIA-n

I besoj informatës së gjeneralit Lubiçiq se shërbimet ushtarake të spiunimit të SHBA-ve, veçanërisht CIA e tyre, me shifrën “Breshka” ose “Kërcimi i bretkocës”,...

Arrestohen katër vetë afër Manastirit të Deçanit

Policia e Kosovës bëri të ditur se ka arrestuar katër persona për armëmbajtje pa leje jo larg Manastirit të Decanit, rreth 90 kilometra larg...

EKSKLUZIVE: Ahmeti e ka kërcënuar Rafiz Halitin: Do të përjashtoj nga...

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, nuk ka pasur retorikë diplomatike, por i është kundërpërgjigjur shkurtë dhe qartë nënkryetarit të Parlamentit, Rafiz Halitit, se nëse...

Tahiri në Sofje, në takimin e SEECP-së

Ministrja për Dialog e Republikës së Kosovës, Edita Tahiri, ka udhëtuar sot për Sofje të Bullgarisë për një vizitë tre ditore me ç‘rast do...

Myftaraj: Ermira Mehmeti lëshoi rastin të bëhet si Fan Noli (Foto)

Amendamenti 10 për kalimin e disa kompetencave tek UNMIK-u që rikthen disa nga standardet e para pavarësisë, u rrëzua për vetëm një votë. Në...

Michael Rot: Pa plotësimin e kushteve, zgjedhjet do t’i zhvendos BE-ja

Sekretari shtetëror në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë Michael Rot është i prerë sa i përket zgjedhjeve, duke thënë se pa krijimin...

“Çmendet” gazetarja shqiptare, kërcënon Mullah Osmanin – hoxha i publikon mesazhet...

Gazetarja Besiana F. Xharra ka kërcnuar Mulla Osman Musliun nëpërmjet mesazheve, ku ky i fundit ka reaguar duke i publikuar në rrjetin social mesazhet...

Xhandarmëria serbe në territor të Kosovës

Në brezin kufitar Kosovë – Serbi, në fshatin Karaçevë të Kamenicës janë parë xhandarmëria serbe. Sipas banorëve kjo vjen pikërisht në kohën kur kryeministri Mustafa...

Dyshime se virusi Zika u përhap nga mushkonjat e modifikuara gjenetikisht

hpërthimi i virusit Zika që aktualisht është përhapur në Kontinentin Amerikën mund të jetë qenë shkaktuar nga lirimi i mushkonjave të modifikuara gjenetikisht në...

Sot është dita e grave të mbuluara

Më 1 shkurt mijëra gra myslimane dhe jo-myslimane nga e gjithë bota do të veshin mbulesën për të shënuar atë që është e njohur...

Vazhdojnë negociatat Britani-BE

Kryeministri britanik, David Cameron, dhe presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, do të zhvillojnë sot bisedime “vendimtare” për anëtarësinë e rinegociuar të Britanisë në...

Migrantët që s’integrohen, dëbohen

Ministrja e Punës e Gjermanisë ka paralajmëruar se do të shkurtojë përfitimet për migrantët që nuk duan të integrohen në shoqërinë gjermane. Gjermania ka regjistruar...

Hashim Thaçi selfie në aeroplan: Rrugës për në Kosovë (Foto)

Zëvendëskryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka marrë rrugën për në Kosovë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pas hapjes së Konsullatës në Des Miones. Këtë...

Ndëshkohen 27 zyrtarë për një vendim gjyqësor të gabuar

Pas hetimit të zbatuar lidhur me gabimet gjatë dënimit dhe ekzekutimit të një të riu, autoritetet kineze kanë dënuar 27 zyrtarë për të cilët...

Veteranët, i bashkojnë kërkesat, por i ndanë protesta

Sot në mesditë mbahet protestë në Prishtinë, nga një pjesë e veteranëve të UÇK-së, të drejtuar nga Xhevdet Qeriqi, kryetar i Këshillit  për Mbrojtjen...

I moshuari gjendet i djegur brenda në shtëpi

Një i moshuar ka humbur jetën në Korçë si pasojë e zjarrit në banesën e tij. A. Spaho, 82 vjeç, është gjetur i vdekur nga...

Komandantë të policisë së Maqedonisë aplikojnë për shtetësi bullgare

Disa komandantë të policisë së Kriva Pallankës ditëve të fundit kanë aplikuar për shtetësi bullgare, shkruan portali Dokaz, duke theksuar se bëhet fjalë për...

Janeva sot përpara Këshillit të Prokurorëve do t’i tregojë arsyet për...

Prokurorja speciale, Katica Janeva, sot përpara Këshillit të Prokurorëve Publik do t’i tregojë arsyet e shkarkimit të prokuroreve të ekipit të saj, Lejla Kadriu...

Rrugët dhe shkollat e Dibrës me emërtime sllave dhe komuniste

Shkollat dhe rrugët e Dibrës dominohen nga emërtimet nga periudha e komunizimit dhe emërtime sllave. Edhe pak ato emërtime shqip, i përkasin kryesisht periudhës...

Komandantë të policisë së Maqedonisë aplikojnë për shtetësi bullgare

Disa komandantë të policisë së Kriva Pallankës ditëve të fundit kanë aplikuar për shtetësi bullgare, shkruan portali Dokaz, duke theksuar se bëhet fjalë për...

Vdes kuzhinieri më i mirë në botë

Kuzhinieri Benoit Violier, restoranti zviceran i të cilit është shpallur më i miri në botë në muajin dhjetor, është gjetur i vdekur në shtëpinë...

Sot prova e parë zgjedhore në SHBA

Në Ajoa të Shteteve të Bashkuara do të hidhen sot votat e para për të nominuarit e partive për president. Sondazhet sugjerojnë se manjati i...

Veteranët sot në protestë

Këshilli për Mbrojtjen e Luftëtarëve të UÇK-së do protestojnë sot para objektit të Qeverisë së Kosovës për shkak të vonesave dhe parregullsive tjera që...

Shtyhet afati i dorëzimit të plikove me Kuponë Fiskal

Administrata Tatimore e Kosovës, përmes një komunikate për media njofton se shtyhet afati i dorëzimit të plikove me Kuponë Fiskal, deri me datën 05...

Sela: Legjitimiteti i BDI-së u dogj me shtëpitë e djegura në...

Kryetari i LR-PDSH-së, Ziadin Sela në një intervistë për Klan Kosova ka theksuar se legjimiteti që po thirret BDI  me pushtetin e saj më...

Përfaqësimi nga Xhavit Haliti gabimi më i madh, Leskaj e Mehmeti...

Papërgjegjësia e deputetëve shqiptarë i dha goditje të rëndë Kosovës në KE “Një përqindje shumë e lartë e deputetëve shqiptarë, në të gjitha hapësirat etnike,...

Debat publik për sundimin e drejtësisë dhe për gjyqësinë

Seancë do të mbajë edhe Komisioni për politikë të jashtme. Në rend dite janë ratifikimet e Marrëveshjes mes Qeverisë së Republikës së Maqedonisë dhe...

Sot janë politikanët më të famshëm, ja si ishin fëmijë (FOTO)

Media të ndryshme ndërkombëtare kanë publikuar 10 foto të politikanëve botërorë më me zë  të momentit. Mes tyre figurojnë  presidenti amerikan, presidenti iranian, presidenti...

Mbi 70 të vrarë në Siri

Së paku 71 veta janë vrarë si pasojë e tre shpërthimeve pranë një vendi të shenjtë shiit, jashtë Damaskut. Mbi 100 persona po ashtu...

Shpërthen studentja e Fakultetit Ekonomik: Profesoresha nuk di të shkruaj shqip

Janinë Mehmeti, në profilin e saj në Facebook, krahas postimit të një fotografie shkruan për profesoreshën e saj, për të cilën dyshon se në...

Fazliu: Marreveshja politike e PDSH-së, është kauza kombetare e shqiptarëve (VIDEO)

Deputeti i PDSH-së, Bekim Fazliu thotë se, marrëveshja dhe platforma e subjektit që i takon, parashikon barazinë dhe realizimin e të gjitha të drejtave...

Komandantë të policisë së Maqedonisë aplikojnë për shtetësi bullgare

Disa komandantë të policisë së Kriva Pallankës ditëve të fundit kanë aplikuar për shtetësi bullgare, shkruan portali Dokaz, duke theksuar se bëhet fjalë për...

Dy shqiptarët rrëfejnë se si shkuan dhe ju bashkuan terroristëve

Dy të rinj kosovarë kanë folur në lidhje me shkuarjen e tyre dhe marrjen pjesë në luftimet në Siri dhe Irak. Albert Berisha tregon se...

Perversiteti, pedofili shqiptar kishte fotografuar vajzën e tij duke kryer marrëdhënie...

Detaje të tjera dalin në dritë të 68-vjeçarit nga Vora që u ekstradua në Itali, pasi kishte detyruar një 14-vjeçare italiane që të zhvishej...

Presidenti më i varfër në botë godet sërish: Jezusi ishte majtist

Ish-Presidenti i Uruguait, Jose Mujica, ka analizuar majtizmin dhe djathtizmin, duke dhënë disa përfundime interesante. Mujica, i njohur si “president i varfër në botë”, meqë...

Blici i telefonit zbuloi kancerin në sy tek fëmija

Blici i kamerës i shpëtoi jetën foshnjës 4 ­muajshe Ryder Temarantz nga Arizona. Nëna e foshnjes tregoi për të përditshmen ABC News se gjithmonë...

Snajperistët serbë luftojnë kundër Turqisë

Mediat turke shkruajnë se Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PPK) po angazhon snajperistë serbë në juglindje të Turqisë, njofton Ambasada serbe në Turqi. Ambasada e...

Fotografi e rrallë e Hashim Thaçit me kasapin e ballkanit Millosheviqin...

Kjo fotografi është duke qarkulluar mjaft shumë në rrjetet sociale, ku shihet në të Hashim Thaçi dhe kasapi i njohur i ballkanit, shkaktari i...

Flasin dy xhihadistët kosovarë: Ja çfarë bëmë në Siri (VIDEO)

Ekskluzivisht për emisionin “Zona Express” kanë folur dy të rinj kosovarë që kanë marrë pjesë në luftimet në Siri dhe Irak. Albert Berisha tregon se...

Gjysmë milion euro për palma dekorative (Video)

Po investohet shumë mund dhe kohë për të mos u humbur gjysmë milion euro që u paguan për palmat në kryeqytet. Tash për tash...

FOTO: U martua ish gruaja e Putin-it – shikoni me kë

Ish gruaja e Vlladimir Putin u martua për Artur Oçerenti, ata u kurorëzuan që vitin e kaluar por publiku kuptoi këta ditë. Ljudmilla e ka...

Siri, ISIS merr përgjegjësinë e sulmeve në Damask ku humbën jetën...

Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për tre sulmet që tronditën Damaskun gjatë ditës së dielë duke lënë pas 60 viktima dhe më shumë se...
video

Ja si reagoi Rama kur Ermal Mamaqi shfaqi fotot nudo (VIDEO)

https://youtu.be/h_RO3azh0Oc Kryeministri i vendit, Edi Rama, këtë të premte ishte i ftuar në emisionin “6 ditë pa Ermalin” të drejtuar nga aktori i humoritErmal Mamaqi. Gjatë...

Kastriot Myftaraj me 70 pyetje ndaj Komandant “Malishevës” (Muhamet Krasniqi)

Kastriot Myftaraj me 70 pyetje ndaj Komandant “Malishevës” (Muhamet Krasniqi) Muhamet Krasniqi, i quajtur Komandant “Malisheva”, në letrën e tij të hapur, i bën thirrje...

“The Daily Beast”: Thaçi i dyshuar për trafik organesh

Ministri i Punëve të Jashtme dhe ish-kryeministri i vendit që po kandidon për president të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi është lakuar në një...

Kjo video e azilantit shqiptar në Zvicër po bën bujë në...

Një video e azilantit shqiptar në Zvicër po bën xhiron në rrjete sociale. I riu i cili po pretendon se ka fituar azilin në Zvicër...

Video dramatike, ja si ushtria serbe vrasin shqiptarë

AP ka publikuar një video dramatike, ku shihen kriminelët serb duke vrarë banorët e fshatit Tërstenik me 5 Maj 1998.  

Vëllai i komandant “Kumanova”: Ja nga kush u krijua SHIK-u

Murat Jashari Letra Nr.9 e shenjtë me 1440 pyetje për Hashim Thaçin, “Shkrime-kujtime-testament” (3) Ju tregoj unë, SHIK-u është krijuar nga Serbia, nga Stanishiqi...!? Hashim! A hyne...

Turqia: Edhe radarët e NATO-s e kanë vërejtur aeroplanin rus mbi...

Radarët e Turqisë por edhe ata të NATO-s, e kanë vërejtur aeroplanin rus i cili të premten, sipas Turqisë, e ka shkelur hapësiren ajrore...

Xhandarmëria serbe patrullon në Karaçevë të Kosovës (VIDEO)

Në brezin kufitar Kosovë – Serbi, në fshatin Karaçevë të Kamenicës janë parë xhandarmëria serbe. Sipas banorëve kjo vjen pikërisht në kohën kur kryeministri Mustafa...

Flet Flamur Sadik Musaj: Ky person e tradhtoi Sadikin

Në 11 vjetorin e vrasjes së Sadik Muses reagon i biri Flamuri i cili nëpërmjet rrjetit social Facebook tregon se kush ishte ai që...

Reagimi i Edi Ramës kur Ermal Mamaqi ia publikon fotot nudo...

Kryeministri i Shqipëris, Edi Rama, ishte i ftuar në emisionin ‘6 Ditë pa Ermalin’, i cili u transmetua të premten në orët e mbrëmjes. Aktori,...

Shqiptari masakron me thikë shtetasin grek, arrestohet

Një shqiptar, i cili dyshohet se ka qëlluar dhe vrarë me thikë një 43­-vjeçar grek është marrë në pyetje nga policia në Athinë. Mediat...

Edhe 2 deputetë nuk do ta votojnë Thaçin për President

Edhe dy ulëse të zbrazëta më shumë do të jenë në seancën ku pritet të zgjidhet presidenti i republikës, raporton KTV. Pos deputetes Vjosa Osmani,...

Humb 10 vjeçari nga Dizhoni i Shkupit

Ka humbur sot 10 vjeçari Muhamet Fetai nga lagjja Dizhon e Shkupit. Prindi i Muhametit, Fetah Fetahi, në redaksinë e Televizionit SHENJA ka njoftuar...

Elona Kokallari zgjidhet kryetare e FR-BDI-së Manastir (FOTO)

Forumi Rinor i Bashkimit Demokratik për Integrim-Dega Manastir sot pasdite mbajti Kuvendin Zgjedhor ku zgjodhi Kryetarin, kurse organet të tjera udhëheqëse do të zgjidhen...

Le Monde: Ja çfarë mendonte Ismail Kadare për Enver Hoxhën (FOTO)

Ishin ditët kur Shqipëria ndodhej në zi për vdekjen e Enver Hoxhës dhe Ismail Kadare bënte një letër të hapur për gazetën e njohur...

Hoxha: Mi jepni “bombat” tua tregoj amoralitetin dhe pisllëkun e BDI-së

Xhezair Shaqiri, i njohur si komandant Hoxha thotë se, ka adresuar akuza të rënda në adresë të BDI-së dhe liderit të saj Ali Ahmetit,...

Xhihadisti biond kërcënon: Do të ketë sulme si ata të 11...

Një video kërcënuese ka nisur të qarkullojë në rrjet, ku tregohet një terrorist xhihadist bjond dhe me fytyrën e mbuluar. Ai paralajmëron sulme të reja...

Supermeni shpëton një grua nga hajduti

Supermenin të gjithë e kemi parë nëpër filma, por ai është I vërtetë. Një 32 vjeçar anglez ndërsa ecte i veshur në rrugë si supermeni, dëgjon...

ISIS kërcënon sërish në shqip: S’keni siguri as në ëndrrat tuaja

Një tjetër video me kërcënime është publikuar nga Shteti Islamik. Videoja përmban imazhe të rënda, ku militantë të ISIS u presin kokat pengjeve të...

Arrestohen me 12 kg eksploziv dy kosovarë

Dy persona janë arrestuar nga policia në Fushë-Kosovë, pasi gjatë kontrollit në veturën e tyre, janë gjetur dhe konfiskuar lëndë shpërthyese TNT me peshë...

Javën tjetër Obama shkon në xhami

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, për herë të parë si president, gjatë javës së ardhshme do ta vizitoj një xhami amerikane. Vizita ka...

Lajmi që tronditi Serbinë: Shërbimi sekret i Britanisë së Madhe zbuloi...

Serbia, pas vrasjes së kryeministrit Zoran Gjingjiq, më 12 mars 2003, nisi një aksion kundër krimit të organizuar në vend. Aksioni është quajtur “Sablja”...

Hoxhaj: Serbia të ndërpresë taktikat ‘terroriste’ kundër pavarësisë së Kosovës

Ish ministri i punëve të jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj I ka komentuar deklaratat e presidentit të Serbisë, Nikoliç i cili ka lidhur Kosovën...

Pas Audit të verdhë, policia italiane i vihet nga pas një...

Tre personat që ndodheshin në Audin e verdhë dhe që ka terrorizuar për më shumë se 10 ditë gjithë veriun e Italisë nuk janë...

Djali rreh nënën sepse të dashurës së tij nuk i pëlqeu...

Duhej të ishte një darkë e qetë në familje, një mbrëmje e kaluar mësë miri mes familjes së tij, dhe të fejuarës. Por në...

Nikoliq në Etiopi: Njohja e Kosovës ka inspiruar Shtetin Islamik

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliq është takuar sot në Addis Abeba të Etiopisë me kryeministrin e vendit, Hailemariam Desalegn, ku Nikoliq ka thënë se...

Përfaqësimi nga Haliti gabim, Ermira dhe Leskaj e tradhtuan Kosovën!

Papërgjegjësia e deputetëve shqiptarë i dha goditje të rëndë Kosovës në KE. “Një përqindje shumë e lartë e deputetëve shqiptarë, në të gjitha hapësirat etnike,...

Ja Marrëveshja 12-pikëshe e Menduh Thaçit

Marrëveshja e re, apo kontrata e re e prezantuar nga Partia Demokratike Shqiptare thuhet se ka për qëllim t’i përkufizojë të drejtat dhe obligimet...

Reagon Ermira Mehmeti: Ja e vërteta e votimit në Asamblenë Parlamentare...

Më në fund ka reaguar deputetja shqiptare, Ermira Mehmeti në lidhje me votimin në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës. Ajo në një shënim...

Nesër Janeva do të tregoje se pse e përjashtoi Lejla Kadriun...

Prokurorja speciale, Katica Janeva nesër do të jap arsyetim tek Këshilli i Prokurorëve Publik për atë se pse nga ekipi i saj e largoi...

Haradinaj merr pjesë në faljen e gjakut në Podujevë (Foto/Video)

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë homazhe tek varri i heroit Zahir Pajaziti, në Turiqicë të Podujevës, në 19...

Rauviq, ujqërit mysafir të rregullt të fshatit

Ujqërit sikur janë bërë mysafir të rregullt nëpër fshatra. Kësaj radhe është fshati Rauviq që po përballet me praninë e një numri të madh...

Në mbledhjen e Këshillit te BDI-së, munguan Fatmir Dehari, Ermira Mehmeti...

Organet drejtuese, zyrtarë të larë të BDI-së, përfaqësues e anëtarë u mblodhën në Shkup për të shqyrtuar gjendjen e krijuar pas dështimeve të shpeshta...

“Përqafimi i lamtumirës”, motër e vëlla u gjetën të përqafuar pas...

Tre netë më parë, vëlla e motër shqiptarë që jetonin në Itali prej vitesh, humbën jetën tragjikisht në një aksident ku mbeti viktimë edhe...

Taksistët bllokuan refugjatët në Gjevgjeli

Për shkak të protestës së taksistëve dhe transportuesve me autobusë refugjatët kanë mbetur të bllokuar në kampin e pranimit në Gjevgjeli. Disa qindra refugjatë...

BFI lufton radikalizmin islam, Rexhepi kërkon bashkëpunim institucional

Kryetari i bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, Sulejman Rexhepi ka deklaruar se fenomeni i radikalizmit fetar në Ballkan është shfaqur pas shpërbërjes së Jugosllavisë...

Aksidenti tragjik: Si u gjetën të përqafuar motra dhe vëllai shqiptar

Aksidenti ndodhi dy netë më parë në autrostradën “A4” Milano-Breshia i cili i kushtoi jetën tre personave të cilët ndodheshin në makinë, midis të...

Vritet ish-lideri i mafisë në Kanada

Rocco Zito, i cili ishte anëtarë e bandës famëkeqe ‘Ndrangheta, ose mafia kalabreze” me bazë në Itali, është vrarë raportojnë mediat kanadeze. Ai ishte lideri...

Komandant Shkupi i bashkohet Gjeneralit Ostreni

Një ndër ushtarët më të respektuar nga tre luftërat kombëtare çlirimtare Mirsad Neziri i njohur ndryshe edhe si Komandant Shkupi, ka postuar një fotografi...

Afër 1000 vjet burg për shqiptarët, shumica vijnë prej UÇK-së

Dënimet e shqiptarëve mbeten drakonike, lidhur me rolin që kishin Gjykatat e Shkupit, posaçërisht te ata që konsiderohen si raste të montuara. Viktima të...

Janë zhdukur të paktën 10 mijë refugjatë minorenë

Ky është alarmi i lëshuar nga “EUROPOL”, agjencia e BE-së për kundërzbulimin, që shton se ekziston frika që shumë prej tyre të kenë rënë...

Erdogan: Rusia do të përballet me pasoja nëse vazhdon me shkeljen...

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan (Recep Tayyip Erdoğan) deklaroi se kanë dijeni se udhëheqja e Moskës do të përkrahë haptazi dhe qartë organizatën terroriste PKK. Erdogan,...

Arrestohen 4 persona te Manastiri i Deçanit, Sava Janjiq thotë se...

Prifti në Manastirin e Deçanit, Savs Janjic, në një postim në Twitter thotë se janë arrestuar 4 shqiptarë, të cilët i quan terroristë islamikë. Sipas...

Ftesa e Pacollit për 350 mije miqtë e tij në FB...

E përditshmja suedeze ”Expressen” sot i ka kushtuar vëmendje miliarderit shqiptarë, Behgjet Pacolli. Ishte ftesa e tij e veçantë, ndaj 350 mijë fansave të...

Rrugët e Kumanovës përplot balt dhe gropa, të pasanuara që prej...

Qytetarët e Kumanovës alarmojnë për gjendjen e rëndë në të cilën ndodhen rrugët e këtij qyteti. Ata akuzojnë autoritetet për neglizhencë, ndërkohë që theksojnë...

Ngatërresë mes Fazli Veliut dhe Musa Xhaferit

Flitet se një kohë të gjatë ekziston mosdurim mes të dyve, mirëpo një ngatërresë e re mes Fazli Veliut dhe Musa Xhaferit ka ndodhur...

Familjarët e tre dëshmorëve, kanë një mesazh për liderët

Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hafik Zejnullahu patën fuqi dhe vizion të godasin armikun që në dukje për shumë njerëz ishte i pamposhtur . Kështu...

Sëmundja e dy vjeçares Amela vë në hall familjen, mjekimi i...

Kjo është Amela dy vjeçare e cila vuan nga hiperkalcemia idiopatike infantile. Kura që ajo duhet të marrë çdo muaj kushton pothuajse 300 euro,...

Damask: Dy shpërthime të Isis në mauzoleun shiit, 30 të vdekur

Të paktën tridhjetë persona janë vrarë dhe dyzet të tjerë u plagosën pas një shpërthimi të dyfishtë në Damask. Media lokale raportoi se sulmi ishte...

Arrest me burg për bashkëpunëtorin e Spiro Kserës

Gjykata e Tiranës caktoi masën e arrestit me burg për Artevis Menen, bashkëpunëtorin e ish-ministrit të Punës dhe Çështjeve Sociale, Spiro Ksera, ndërsa pritet...

Burgosen 5 shqiptarë në Britani, rrëmbyen një bashkëkombës e u kapën...

Pesë shqiptarë janë dënuar nga një gjykatë britanike, për rrëmbimin e një tjetër bashkëkombës të tyre. Ngjarja ka ndodhur në prill të viti të...

Biber: Gruevski s’mundet më të jetë partner i besuëshëm i Brukselit...

Nikolla Gruevski dhe bashkëpunëtorët më të afërtë të tij, nuk mundet më të jenë partnerë kredibil (i besueshem) të Uashingtonit dhe Brukselit, në të...

Thaçi publikon fotografinë e gjyshit në Facebook – ja çfarë thotë...

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, nëpërmjet një fotografie të postuar në profilin e tij në Facebook ka përkujtuar gjyshin e tij. “Nuk na kanë mbetur...

Manastirasit ankohen ndaj kompanisë ‘Blizoo’

Qytetarët e Manastirit ankohen se kompania “Blizoo” me platformën e saj programore po shkel interesat e konsumatorëve në këtë qytet. Qytetarët ankohen për parregullsitë dhe...

Njeriu që tentoi të vriste Enver Hoxhën: Ja si na provokonin...

Ai ishte një mësues 25-­vjeçar që punonte në fshatrat e Kukësit, por me ideale aq të mëdha, sa të përmbyste një sistem diktatorial. Dhe e...

Rrugë të rrezikshme në fshatrat malore të Tetovës, akulli vështirëson transportin...

Kjo është ura që pësoj gjatë vërshimeve të fundit në fshatin Shipkovicë të Tetovës. Ajo ka formuar një shtresë të trashë akulli e cila...

Këta janë dy të vdekurit sot në aksidentin në Pejë (Foto)

(Foto: Valon Dukaj e Agim Tolaj) 2 të vdekur dhe një i lënduar rëndë në një aksident trafiku në Pejë. (E plotësuar) - Një aksident i...

Sjellja e Ermira Mehmetit, Aida Dërgutit, Xhavit Halitit dhe Valentina Leskajt,...

Publicisti Rexhep Kastrati, përmes një postimi ne facebook ka shkruar se sjellja e Aida Dërgutit, e Xhavit Halitit, e Valentina Leskajt dhe e Erëmira...

Selmani: Ahmeti është marksist, Ramazanin e keqpërdor për qëllime politike

Ka vetëm një arsye pse BDI-ja këmbëngul që zgjedhjet të mbahen me 24 prill. Është urdhër i Nikolla Gruevskit, prandaj Ali Ahmeti duhet ta...

Shoferi godet me makinë të punësuarin në Pikëpagesën rrugore

Gjatë përpjekjes që në mënyrë të dhunshme ta kaloj Pikëpagesën rrugore, ka pësuar i punësuari në pikëpagesë, transmeton Gazeta "Lajm". Në fakt, shoferi i...

A ishte Sali Berisha fajtor për humbjen e Kosovës? Ja çfarë...

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, i është përgjigjur nënkryetarit të Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, apo thënë më mirë ka dhënë një sqarim...

Merkeli me porosi për shqiptarët në Balkan: keni dy opsione!

DEKLARATA E MERKELIT DUHET TË KUPTOHET DREJTË : Merkel ka një porosi shumë të rëndësishme për shqiptarët! Deklarata e saj duhet kuptuar drejtë nga shqiptarët...

Greqi, ndalohen dy xhihadistë; në alarm autoritetet

Autoritetet greke kanë arrestuar dy të dyshuar si anëtarë të shtetit ISIS-it. Lajmi bëhet publik nga media lokale, të cilat njoftojnë për ndalimin e...

Lëndohet shoferi nga rrokullisja e veturës

Një person është lënduar, në momentin kur një vetura sot në mëngjes në ora 6:30, është rrokullisur ne bulevardin "Ilinden" në Shkup./Lajm

Kallëzim penal ndaj sekretares të shkollës fillore në Shkup

Njësia e krimit ekonomik dhe kompjuterik të SPB në Shkup ka ngritur kallëzim penal kundër 58 vjeçares L. A, e cila ka punuar si...

Sëmundja e dy vjeçares Amela vë në hall familjen, mjekimi i...

Kjo është Amela dy vjeçare e cila vuan nga hiperkalcemia idiopatike infantile. Kura që ajo duhet të marrë çdo muaj kushton pothuajse 300 euro,...

Orteku i dëborës u merr jetën 5 personave

Një ortek i madh dëbore ka përfshirë pesë persona që shëtisnin me motorë dëbore në Kanada, duke u marrë jetën. Orteku i shkaktuar nga një...

Historia e trisht e gruas të cilës burri i’a preu hundën...

Reza Gul nga Afganstani si shumë gra nëpër botë, nuk do e harrojë kurrë ditën e dasmës së saj. Mirëpo për dallim nga shumica prej...

Policia e Turqisë rrit ndjeshëm arrestimin e terroristëve

Numri i të arrestuarve të cilët përmes Turqisë që kanë tentuar t’i bashkohen organizatave terroriste është rritur ndjeshëm duke kapur shifrën e 1 mijë...

Merkel, sirianëve: Do ndiqni shembullin e shqiptarëve

Përkundër kritikave të shumta nga kundërshtarët, ajo sfidoi gjithsecilin, duke pritur numrin më të madh të refugjatëve në gjithë historinë e GJ=jermanisë (1.1 milion...

Do ruhen gjurmët e djegies. Ky do jetë Bunkeri te Ministria...

Gjurmët e djegies dhe dhunës mbi bunkerin e djegur nga protestuesit e opozitës pranë Ministrisë së Brendshme do të ruhen pavarësisht restaurimit të tij. Artan...

Kontrabandistët qëllojnë për vdekje pilotin e helikopterit të ngarkuar me ndihma

Një pilot britanik i një helikopteri është qëlluar për vdekje nga disa kontrabandistët në Tanzani të Afrikës. Helikopteri është ngarkuar me ndihma ndërsa “Fondi Konservimi...

Kosova dështoi për një votë në KE, sepse Mehmetit i ikte...

Deputetja shqiptare nga Maqedonia, Ermira Mehmeti, ende nuk është prononcuar për mediat për mungesën e saj në mbledhjen e Asamblesë së Këshillit të Evropës,...

Selmani: E ardhmja është në koalicion maqedono-shqiptar!

Ish lideri i Demokracisë së Re, Imer Selmani ka inkurajuar informacionet për bashkëpunimin e opozitës dhe iniciativës për formimin e koalicionit maqedono-shqiptar e cila...

Avokati i Popullit reagon ndaj dhunës që po u bëhet grupit...

Disa herë familjarët e të paraburgosurve të rastit të Kumanovës kanë deklaruar se të afërmit e tyre që po mbahen në paraburgim po keqtrajtohen....

Përplasen mbi 55 makina, 5 viktima dhe dhjetëra të lënduar. Kaos...

Gjatë ditës së sotme në një autostradë në Slloveni ka ndodhur një aksident i frikshëm pasi janë përplasur më shumë se 55 makina. Policia tha...

Kosova dështoi për një votë në KE, sepse Mehmetit i ikte...

  Deputetja shqiptare nga Maqedonia, Ermira Mehmeti, ende nuk është prononcuar për mediat për mungesën e saj në mbledhjen e Asamblesë së Këshillit të Evropës,...

Kjo është shtëpia më e bukur në Kosovë – shtëpia e...

Në shtëpinë e madhe të Behgjet Pacollit nuk është injoruar tradicionalja. Kështu, brenda saj gjendet edhe oda e veçantë e pritjes së miqve. Moderatorja Floriana...

Sela takohet edhe me kondovasit, per t’i dëgjuar hallet e tyre...

Sekuaenca nga takimi i kreut te LR-PDSH-se Zijadin Sela, me banoret e Kondoves respektivisht te Komunes Saraj./Lajm

Shteti që do paguajë edhe të papunët me 2235 euro në...

Zvicra ka vendosur që të hedhë për votim një propozim, për t'i paguar të gjithë qytetarët e saj me 2235 euro (1,700 paund) në...

Maqedonasja që pranoi Islamin: Fenë e ndërova në një shtëpi në...

23 vjecarja nga Prilepi, Katerina Zaova është një nga të rrallat ose të vetmet në Prilep që nga krishtere është bërë muslimane duke e...

8 politikanët e Shqipërisë, që provuan prangat në 25 vitet e...

Spiro Ksera nuk është politikani i parë i lartë që provon pranga. Në 25 vitet e fundit janë edhe shtatë zyrtarë të tjerë të...

Pranga shqiptarit, furnizonte me heroinë bosin italian të drogës (FOTO)

Një 40-vjeçar shqiptar, që ishte shpallur në kërkim nga autoritetet italiane, është arrestuar pas katër muajsh nga policia italiane.Besim Muha dyshohet se ka qenë...

BDI me qëndrim të prerë: ”Të mbahen zgjedhjet më 24 prill”...

Sekretari i përgjithshëm i BDI-së Abdilaqim Ademi, erdhi në emision nga takimi i Këshillit të përgjithshëm të BDI-së, ku janë marrë 19 konkluzione.  Këshilli...

Ekskluzive: Djali i Sadik Musaj ju përgjigjet Haradinajve

Pas raportimit të djeshëm rreth konfliktit në mes të familjeve Haradinaj dhe Musaj, ka folur një familjar i këtyre të fundit. Flamur Musaj ka reaguar...

Emigrantët nuk janë vetëm numër, Maqedonia e pa përgaditur për ti...

Maqedonia nuk është e përgatitur për të pranuar refugjatët, pasi që me kushtet  e kampeve që ka mund të shërbej vetëm si një korridor...

OPINIONE