-7 C
Skopje
Sunday, February 24, 2019
Home Lajme Page 643

Lajme

“BDI-ja po i kërcënon simpatizuesit e BESËS” (VIDEO)

“BDI-ja shkon dhe i kërcënon vazhdimisht llokasit, se nëse ju kontaktoni me të BESËS do ta pësoni shumë keq, në vend se të ndihmojnë,...

KURIR: Ja kryesorët për aferën e falsifikimeve të letërnjoftimeve

Sipas "KURIR".mk, i dyshuari kryesor për aferën e falsifikimeve të letërnjoftimeve, Zahir Bekiri, për policinë është i njëhur edhe para kësaj afere të letër njëftimeve. I...

Gratë deputete kërkojnë drejtësi për Donjeta Pajazitin

Grupi i Grave Deputete të Kuvendit të Kosovës, ka shprehur indinjatën e thellë me rastin e vrasjes makabre të Donjeta Pajaziti. GGD-ja posaçërisht shpreh shqetësimin...

LAJM I FUNDIT: Tre të vrarë në Gjermani

Në Bayreuth të Gjermanisë, mbrëmjen e së dielës janë vrarë tre persona në lokacionin „St. Johannis-Friedhof“. Një person tjetër është plagosur rëndë. Sipas portalit...

Çka shënoi Enver Hoxha në ditarin e tij, për demonstratat e...

Shënime të shkëputura nga ditari politik i Enver Hoxhës, për demonstratat për flamur të vitit 1968. Shkrimi është përgatitur nga profesori i historisë, Agim...

Protesta e fundit e PD, të rinjtë me këngë rroku, hedhin...

Tabaku në protestë: Bëmë gabime, por një gjë e bëmë mirë për të rinjtë (E plotësuar) - Deputetja demokrate Jorida Tabaku ka dalluar një fjalën...

Uniteti: Universiteti “Nënë Tereza” është kompensim për pazarin me Burmali Xhaminë

  Partia UNITETI propozim-ligjin për hapjen e universitetit “Nënë Tereza” në Shkup e konsideron si një pazar parazgjedhor politik të partnerëve qeverisës BDI dhe VMRO....

Shpërthim bombe në veri të Mitrovicës, dëmtohen 8 automjete

Para ndërtesës së ashtuquajtur “Vampirusha” në veri të Mitrovicës në orën 3 e 20 të mëngjesit është hedhur një bombë, e cila dyshohet të...

Dhunë familjare në Xhepçisht: Djali rrahë babain e tij 47 vjeçar

47 vjeçari E.A dyzet e nga Xhepçishti i Tetovës, dje ka raportuar dhunën në familje ku dje rreth orës 16:30 minuta e kishte kryer...

Las Vegas, vetura vërshon brenda turmës, 1 i vdekur dhe 37...

Një person ka vdekur dhe të paktën 37 të tjerë kanë mbetur të plagosur, gjashtë në gjendje të rëndë, pasi një veturë vërshoi drejt...

Zaev u paraqit në Gjykatë

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev u paraqit në seancën gjyqësore për rastin “Puç”, pasi që kishte bojkotuar disa seanca të mëhershme, duke mos u...

Gjatë tre ditëve të fundit 29 aksidente komunikacioni

Të premten (18 dhjetor) policia e komunikacionit ka kryer ekspertizë në gjithsej tetë aksidente. Prej tyre, pesë janë me pasoja dëme materiale dhe tre...

Bomba me llogari falco në Zvicër duhej të ‘’shpëthente’’ para zgjedhjeve!

Letërnjoftime falco, kartela dhe maqina për përpunimin e letërnjoftimeve janë vetëm pjesë e dëshmive që janë gjetur në dy lokacione në Shkup ku prokuroria...

Vazhdon kalimi i kuadrove të BDI-së te Uniteti, ja emrat e...

Partia e Gjeneralit Gëzim Ostreni nëpërmjet një Lajmërimi bën të ditur se ka filluar formimin e strukturave të saj nëpër vendbanimet shqiptare, duke themeluar...

Ajri i ndotur ua zgjat pushimin nxënësve në Tetovë

Nxënësit e Komunës së Tetovës nuk do të mbajnë mësim deri në fund të gjysmëvjetorit të parë, ndërkaq ende nuk ka ndonjë njoftim zyrtar...
video

Mjegulla e dendur vështirëson trafikun në komunikacion gjithandej në Maqedoni

Dukshmëri të zvogëluar për shkak të mjegullës deri në 50 metra ka në akset rrugore Katllanovë – Veles, Veles – Katllanovë dhe Veles –...

Shqiptari dogji banesën, pastaj rrezikoi vetveten për t`i shpëtuar gjermanët

„Nuk e di ende se ku do të shkoj tani“, ka pohuar shqiptari nga Kosova gjatë qëndrimit në spitalin e përgjithshëm të qytetit, me...

Arrestohen tre persona pas bastisjes në një aksion për shkatërrim të...

Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi se janë arrestuar tre perosna nga Shkupi pas bastisjes së kryer që është bërë pardje në shtëpitë e...

Raport i USAID-it për përshtatje të bujqësisë ndaj ndryshimeve klimatike

Projekti i USAID-it për adaptimin e bujqësisë ndaj ndryshimeve klimatike sot në Shkup do të prezantojë raport gjithëpërfshirës për konstatimet e marra nga testimi...

33 të shoqëruar për vrasjen në Durrës, ja pistat e hetimit

Durrës, 21 dhjetor 2015, NOA.al- 33 persona juanë shoqëruar nga policia e Durrësit, për të identifikuar personat që ekzekutuan me armë zjarri mbrëmjen e djeshme...

Kinë, 91 të zhdukur pas rrëshqitjes së tokës në Shenzhen

Të paktën 91 persona rezultojnë të zhdukur, një ditë pasi një rrëshqitje masive toke fundosi rreth 40 ndërtesa në qytetin jugor kinez, Shenzhen. ”Incidenti ndodhi...

Zaevi i ruan “bombat”, Janeva nuk i kërkon

Rasti i mosdorëzimit të materialeve të përgjimeve ishte pjesë e temave edhe në mbledhjen e sotme të qeverisë. Edhe pse deri më tani janë...

Sllovenët i thonë “JO” martesave gay

Sllovenët kanë votuar kundër legalizimit të martesave të gjinisë së njëjtë, me 60 për qind e pjesëmarrësve në referendum që ishin për JO. Sipas agjencisë...

Davutoglu: Kemi nisur një epokë të ndritshme

Kryetari i AK Partisë dhe Kryeministri i Turqisë. Ahmet Davutoglu ka deklaruar se: “Në 13 vitet e kaluara, ne së bashku me popullin tonë...

Sevdail Demiri: Universiteti në Shkup – aspiratë shekullore e shqiptarëve

Hapja e Universitetit në Shkup për gazetarin Sevdail Demiri është aspiratë shekullore e shqiptarëve. Ai vlerson se kërkesa për universitet shqip në Shkup ka...

Afera e letërnjofimeve fallco shtrirje ka gjetur edhe në Zvicër!

Letërnjoftime falco, kartela dhe maqina për përpunimin e letërnjoftimeve janë vetëm pjesë e dëshmive që janë gjetur në dy lokacione në Shkup ku prokuroria...

Po vazhdon vallen Ali Ahmeti (FOTO)

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, së bashku me kryetarin e Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginës, Jonuz Musliu, po marrin...

Gruevski: Në Universitetin “Nëna Terezë” do të mësohet në maqedonisht, shqip...

Qeveria miratoi propozim/ligjin për themelimin e Universitetit Shtetëror në Shkup (USHSH) që do quhet “Nëna Terezë”. Te shumë funksionarë dhe aktivist të BDI-së ka bërë...

Në Merdare, pala serbe qytetarëve u kërkon nga 100 euro

Vazhdon bllokimi në pikën kufitare në Merdare në hyrje për në Kosovë. Sipas raportimeve, në këtë pikë kufitare po krijohen bllokada, sepse nga Serbia...

Sa para mund të futni dhe të nxirrni sipas ligjeve në...

Shteti i Maqedonisë ka caktuar shumën e parave që mund të hyjnë dhe të dalin nga shteti, e që është 10.000 euro, njofton Drejtoria...

Kuvendi do të debatojë për interpelancën e Todorovit

Opozita kërkon shkarkimin e ministrit Todorov, për shkak të, siç thuhet në kërkesën për interpelancë, problemeve sistematike dhe kaosit në shëndetësi që rezulton me...

Ja kushtet mizore të ambulantës së fëmijëve në Tetovë (Foto)

Shëndetësia në Maqedoni është katastrofë ndërsa në Tetovë kjo gjendje duket më shumë, njofton Telegrafi. Telegrafistat na kanë dërguar fotografi nga ambulanta e fëmijëve në...

Publikohen foto nga vrasja e të rinjve në Durrës (+18)

Mjeti BMW, ngjyrë gri, me targa AA 291 IH vinte nga “Taulantia” për t’u kthyer në sheshin “Skënderbej”, kur u qëllua me breshëri automatiku,...

Themelohet nëndega e Lëvizjes BESA – Saraj në fshatin Bojanë

Nëpërmjet faqes zyrtare Lëvizja BESA – Saraj informon që ato sapo krijuan nëndegën në fshatin Bojanë. Lexoni deklaratën e tyre më poshtë: “Themelohet nëndega e...

The Independent: Liqeni i Ohrit po zhduket

Liqeni më i vjetër në Europë është në rrezik për t’u zhdukur. Restorantet moderne, plazhet e improvizuara, shtëpitë buzë bregut të tij po e...

Uniteti për krytar në Kumanovë zgjodhi ish BDI-stin Mehmet Bajramin

Partia politike UNITETI ne kuader te shtrirjes se infrastruktures partiake, sot ka zbarkuar ne Kumanove dhe Likova ku ka mbajtur dy Kuvende zgjedhore, me...

Shtëpia përfshihet nga zjarri, pronari ngel pa kulm mbi kokë (Foto)

Sonte rreth orës 21:00, ka shpërthyer një zjarr në një shtëpi në lagjen "Cetinska" të Tetovës. Shkaku i perhapjes së zjarrit ka qenë rryma,...

FOTOLAJM: Cili ishte presidenti i ardhshëm, që Xhon Kenedi nuk e...

Kjo foto e rrallë dhe mjaft e veçantë është realizuar në verën e vitit 1963. Ajo tregon kreun e një grupi skautistësh në SHBA,...

Të vrarët në Durrës ishin dy djem të rinj, identifikohet njëri...

Dëshmitarë të ngjarjes thanë se makina u qëllua me breshëri armësh, ndërsa ishte në lëvizje. Shoferi është qëlluar nga plumbat dhe pas kësaj makina ka...

Ja çka ju tha Omer Xhemaili studentëve të USHT-së

Universiteti Shtetëror i Tetovës, me rastin e shënimin të 21 vjetorit të themelimit ua ndau çmimin Doktor nderi i shkencave (Doctor Honoris Causae), diplomatit...

Gruevski, deklaratë rreth sigurisë së Prokurores Speciale dhe letërnjoftimeve të falsifikuara

Qeveria, në mbledhjen e sotme mori vendim të angazhohet Ministria e Punëve të Brendshme që të mundësojë sigurim 24-orësh në objektin ku ndodhet Prokuroria...

Lufta e përbashkët ndaj terrorizmit, nga Janari gjykatës italian në Tiranë...

ga Janari i 2016 në Tiranë do të vendoset Gjykatësi i kontaktit për luftën e përbashkët ndaj terrorizmit midis Italisë dhe Shqipërisë. Kjo u bë...

Sulmet në Siri, dëshmitarët: Rusët bombardon pa mëshirë, vrasin njerëz të...

Dëshmitarët pohojnë se sulmet e avionëve rusë gjatë ditës së djeshme kanë shkaktuar vdekjen e dhjetra njerëzve. Autoritetet vendase raportojnë se avionët rusë kanë bombarduar...

Varroset Donjeta Pajazitaj, që u gjet e vdekur në Bjeshkët e...

Në Strellc të Ulët të Deçanit, iu dha lamtumira e fundit Donjeta Pajazitajt, trupi i pajetë i së cilës u gjet të enjten e...

Në mënyrë klandestine ndërrohen bravat e dyerve të PPD

Persona të panjohur kanë ndërruar bravat në të dy dyert në selinë e Partisë për Prosperitet Demokratik në Tetovë. Siç njoftoi policia dje rreth orës...

VV thotë se s’po i djegin veturat e Shtetit, paralajmërojnë padi...

Flamur Shala, asamblist i LDK-së në Komunën e Prishtinës, ka akuzuar Vetëvendosjen se qëndron prapa djegies së veturave zyrtare në Kosovë. Ngjashëm sot, edhe...

Grabitja e 3.8 milionë eurove, identifikohen pronarët e makinës së grabitësve....

Autorët e grabitjes së 3.8 milion eurove në Qafë Kashar rezulton të kenë modifikuar mjetin me të cilin kryen grabitjen. Pas ekspertizës së kryer në...

Turqia, NATO dhe baza e SHBA-së në Rumani: Si po përpiqet...

Rusia vijon të sulmojë me intensitet të lartë xhihadistët në Siri, por duket se për këtë askush nga Perëndimi nuk shqetësohet. Shqetësimi i vetëm i...

Rrahje masive në Skenderaj

Policia raporton se gjashtë të dyshuar meshkuj pas një mosmarrëveshje janë rrahur mes veti. Në rrahje dyshohet se janë përdorur mjete të forta shkopinj druri,...

Vazhdon ofendimi i shqiptarëve në tekstet shkollore

Tekstet shkollore në Maqedoni mbeten të njëjtat si të viteve të kaluara, me plot gabime shkencore dhe përmbajtje ofenduese për shqiptarët. Nga Lidhja e Arsimtarëve...

Ademi: Universiteti i ri “Nënë Tereza” do ta avancojë arsimin shqip

Qeveria e Maqedonisë, me propozimin e ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, të udhëhequr nga ministri shqiptar, Abylaqim Ademi, ka miratuar propozim-ligjin për themelimin e...

Gazeta “Vest”: Ballafaqohemi me tentim politik për mbyllje të gazetës

Kolegjiumi redaktues i gazetës “Vest” ka lëshuar apel deri te përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare ne lidhje me ngjarjet e fundit në gazetë, konkretisht për...

Gazeta ‘Vest’: Ballafaqohemi me tentim politik për mbyllje të gazetës

Kolegjiumi redaktues i gazetës “Vest” në Maqedoni ka lëshuar apel deri te përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare ne lidhje me ngjarjet e fundit në gazetë,...

Pyetja e sikletshme e gazetarit që vuri Putin me shpatulla pas...

Putin është gjithmonë i prerë dhe saktë në përgjigjet e tij por një gazetar e ka vënë me shpatulla pas murit. Gazetari pyeti Putinin nëse...

Nënë Tereza, letrat sekrete vijnë në një film

Hollivudi, një film për Nënë Terezën. “Letrat” quhet filmi i regjisorit William Riead që sjell anën e panjohur të shqiptares së njohur Filmi pjesërisht flet...

LSDM: Presim hetim të tërësishëm për lëtënjoftimet e falsifikuara

Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë pret nga Ministria e Brendshme, zyra e Prokurorit Publik dhe autoritetet gjyqësore për të hetuar plotësisht çështjen me letërnjoftimet e...

Momenti i shpërthimit të 22 ndërtesave në Kinë (Video)

Më shumë se 22 ndërtesa të mëdha janë shembur në një park industrial në qytetin jugor të Shenzhen të Kinës. Autoritetet vendase raportojnë se më...

Protesta kundër ndotjes së ajrit edhe në Shkup (FOTO-VIDEO)

Qindra qytetarë protestuan në kryeqytet kundër ndotjes së ajrit. Protesta u mbajt para zyrës së kryetarit të qytetit të Shkupit Koce Trajanovski, ndërsa qytetarët...

Aleanca Kuq e Zi “sulm” me bomba tymuese ndaj Ministrisë së...

Aleanca Kuq e Zi ka protestuar mëngjesin e sotëm para dyerve të Ministrisë së Jashtme, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë dhe të ministrit të...

U gjend një bombë brenda avionit “Air France” (FOTO )

Autoritetet keniane konfirmuan sot se është zbuluar një bombë në një fluturim të Air Francë nga Mauritius për në Paris. Fluturimi 463 u detyrua të kryente...

Sot, 95-vjetori i krijimit të Bibliotekës Kombëtare

Historia e Bibliotekës, nga censura drejt hapjes së informacionit 95-vjetori i krijimit të Bibliotekës Kombëtare do të kremtohet sot paradite në ambientet e këtij institucioni...

Fëmijët dhe nipërit e Titos bëhen milionerë? Ja sa vlen pasuria...

Familjarët e Josip Broz Titos, të afërmit dhe trashëgimtarët e pasurisë së tij, këto ditë më padurim po presin të dëgjojnë se çfarë u...

Tetë libra për amerikanët që s’dinë gjë për myslimanët

Javën që shkoi personazhi televiziv e kandidati për president të ShBA-së, Doland Trump, bëri thirrje që myslimanëve t’u ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara...

Efendi Rexhepi dekorohet me çmimin ‘imazh i kombit’

Reis Ulemaja i Republikës së Maqedonisë, Sulejman efendi Rexhepi, u dekorua si “Imazh i kombit” nga ana e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të...

Padi për vjedhje ndaj 46-vjeçarit nga Shkupi

Sektori per Pune te Brendshme (SPB) në Shkup ka ngritur padi penale kundër 46-vjeçarit nga Shkupi M.S i dyshuar për vjedhje, për të cilin...

Askush nuk përgjigjet për vjedhjet nëpër shkolla

Javën që lamë pas, gjegjësisht me 9 dhjetor në shkollën fillore “7 Marsi” në Shkup është bërë vjedhje e pajisjeve elektronike. Nga kjo shkollë njoftojnë...

Ja sa para mund të fusni dhe të nxjerrni në kufinjtë...

Shteti i Maqedonisë ka caktuar shumën e parave që mund të hyjnë dhe të dalin nga shteti, e që është 10.000 euro, njofton Drejtoria...

Kolona në kufi, policia rrit personelin

Policia e Kosovës ka njoftuar se janë shtuar kolonat në kufi për shkak të fluksit të mërgimtarëve që arrijnë në Kosovë për festat e...

Thaçi: Djegia e veturës së kryetarit të Gjykatës, e motivuar nga...

Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi e ka dënuar djegien e veturës së kryetarit të Gjykatës Themelore të Prishtinës Hamdi Ibrahimit, duke thënë se ky është edhe...

Digjet vetura e kryetarit të Gjykatës Themelore në Prishtinë

Mbrëmë në Podujevë është djegur vetura e zyrtare të kryetarit të Gjykatës Themelore të Prishtinës, Hamdi Ibrahimit. Këtë djegie e ka konfirmuar edhe policia...

17 fëmijë shqiptarë jetimë në duart e ISIS-it, kërkohet task forcë...

Raportimet se 17 fëmijë jetimë nga Shqipëria kanë përfunduar në duart e Shtetit Islamik ka bërë që shoqëria civile dhe shoqatat që i mbrojnë...

Clinton: Jo luftra të tjera, më shumë taksa për të pasurit,...

Garoj për presidente pasi kam një strategji për të luftuar ISIS-in pa u përfshirë në luftën në terren, deklaroi dje në mbrëmje kandidatja demokrate...

USHT, megaprojekt kombëtar i shqiptarëve të Maqedonisë

Sot kur Universiteti Shtetëror i Tetovës kremton 21 vjetorin e themelimit, me plotë të drejt mund të thuhet se ai po shndërrohet në megaprojekt...

Momentet tragjike, terroristët e ISIS rrëmbejnë femrat në shkollë për t’i...

Në një video të bërë publike në rrjetet sociale janë filmuar momentet kur një komando e ISIS rrëmben në një shkolle disa gra të...

Nëna e Donjeta Pajazitit: Ma krenare jam që e kam në...

Trupi i Donjeta Pajazitit është gjetur pas gjashtë javësh në bjeshkët e Strellcit. Nëna e saj, Lumnije Pajaziti nga Strellci, është shprehur se vajza e...

Nesër ndërprerje trafiku në rrugën Kërçovë-Ohër

Edhe nesër do të ketë ndërprerje trafiku nga 12:30 deri në ora 14:30, në rrugën magjistrale Kërcovë - Ohër, në lokacionin tek Preseka-fshati Vërbjan, ka...

Edhe talebanët i shpallin luftë ISIS-it!

Talebanët i kanë shpallur luftë xhihadistëve të egër, duke njoftuar se kanë hedhur poshtë pretendimet e liderit të ISIS-it Abu Bakr al-Baghdadi që të...

Gjimnazistja nga Fieri vret veten pasi prindërit s’e lejojnë të fejohet...

Prindërit i mohojnë dashurinë me bashkëmoshatarin e saj, 17- vjeçarja i jep fund jetës duke konsumuar fostoksinë. Ngjarja e rëndë ndodhi në orët e vona...

Zbulohet harta re e ISIS-it për sulmet në Evropë, ja çfarë...

Instituti për Studimet e Luftës (ISW), ka zbuluar një hartë të re trishtuese, ku dyshohet se ISIS është duke planifikuar sulme terroriste në formën...

10 pushkët më të rrezikshme në botë të ushtrisë këmbësore (Foto)

Thuhet se “ushtari pa pushke nuk mund te jete ushtar”, prandaj pushkët përbejnë pjesën me te madhe te armatimit te forcave ushtarake dhe te...

Kimete Berisha, Skender Hysenit: S’ke pse merresh me vizat, zbulo vrasjet...

Opinionistja e njohur Kimete Berisha ka reaguar ndaj deklaratës së ministrit të brendshëm, Skender Hyseni, se ai do të dij kur do të liberalizohen...

Pamje nga aksioni policor për skandalin me letërnjoftimet e falsifikuara (VIDEO)

Njësitet speciale të policisë kanë realizuar mbrëmë gjatë natës një aksion gjatë të cilit janë bastisur objekte në rrugën “Xhon Kenedi” në Shkup dhe...

Turqia kërkon kokën e Assadit, s’e pranon rezolutën e OKB-së

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, ka thënë se çdo zgjidhje për Sirinë që nuk përfshinë heqjen e presidentit Bashar al-Assad nga pushteti, për Turqinë...

Një vit nga peticioni për rastin Monstra i dorëzuar Qeverisë federale...

Organizator i Peticionit Florim Kadriu si dhe aktivisti Hadi Osmani i cili ju bashkangjit ketij peticioni si dhe shume aktiviste tjere. Mbushen një vit që...

Këshilli Opozitar: Erdhi koha t’i mbushim masovikisht edhe rrugët, e jo...

Këshilli Opozitar porosit nga Shkupi: Erdhi koha t’i mbushim masovikisht edhe rrugët, e jo veç sallat! “BËHU EDHE TI OPOZITË E SË KEQES” Në sallën e...

“Brodeci”, 8 vjet më pas, familjarët i drejtohen prokurorisë speciale! (VIDEO)

Familjarët e të dënuarëve të rastit të Brodecit kërkojnë drejtësi, pasi që siç thonë ata djemtë dhe burrat e tyre janë të pafajshëm. Elmaze Dauti,...

Goditja e radhës: Evropa dhe Turqia e mbyllin qiellin për aviacionin...

Qielli i vendeve evropiane dhe i Turqisë do të mbyllet për aeroplanët rus, ka njoftuar ministria ruse e Mbrojtjes. Siç thuhet, për shkak të kësaj...

Serbia me radar ushtarak në Kopaonik që kontrollon Kosovën (Video)

Serbia ka rinovuar radarët e saj ushtarak në Kopaonik, e me këtë ka lëvizur edhe vijën e kufirit që ndan Kosovën me shtetin fqinj....

Flet nëna e Donjeta Pajazitit: Ma krenare jam që e kam...

Trupi i Donjeta Pajazitit është gjetur pas gjashtë javësh në bjeshkët e Strellcit. Nëna e saj, Lumnije Pajaziti nga Strellci, është shprehur se vajza e...

Serbia kthen mbrapsht mërgimtarët shqiptarë në kufi me Kroacinë

Policia kufitare e Serbisë, në kufirin me Kroacinë, ka ndaluar disa vetura me pronarë shqiptarë të Kosovës të cilët po ktheheshin nga vendlindja e...

Majlinda Bregu, me këpucë të 1.800 eurove në protestë?

Portali Opinion.al ka pikasur gjatë protestës së opozitës përpara Parlamentit, këpucët e ish-ministres së Integrimit, Majlinda Bregu. Këpucët e saj Zanotti, të zbukuruara me gurë...

Dënohet me burg të përjetshëm nëna futi vajzën në mikrovalë

Një grua në Kaliforni është dënuar me burgim të përjetshëm, pasi që vrau vajzën e saj një vjeçare të cilën e kishte futur në...

Demant: Kush përjashtoi antarët legjitim, ata që s’janë legjitim

Të nderuar Z. Nexhat Bexheti, rastësisht kaloi nga selia e PPD-së dhe rastësisht u takua me Z. M. Halilin dhe hyn brenda ne seli...

PPD-ja përjashton disa anëtarë për shkelje të rënda statutare

Sot në Gostivar nën kryesimin e kryetarit të Kuvendit Muhamed Halili si dhe kryetarit të Partisë për Prosperitet Demokratik Nexhat Bexhetit Kuvendi Qendror mbajti...

PORTOKALLI ju përgjigjet atyre që fyenë shqiptarët në ALSAT

Fyerja e fundit që ju bë shqiptarëve në një emision televiziv në Alsat, nga një politikan maqedonas, ku në këtë rast u bë largimi...

Zëvendëministri konfirmon lidhjen me ish-Miss Jugosllavia /FOTO

 Ndarjet dhe lidhjet mes personazheve të njohur janë në qendër të vëmendjes së medieve rozë. Por ajo që ka spikatur së fundmi, është lidhja...

“Te Molla Kuqe”, aty ku shqipetaret ishin te zotet e tokes...

Pak kilometra në veri të Nishit, lumit Nishava dhe kalasë të Nassusit dardan, mes Xhades së Vjetër të Mithat Pahait valisë së dikurshëm të...

Analistët: Rrezikohet afati i zgjedhjeve të parakohshme (VIDEO)

Vazhdon zvarritja e afateve të marrëveshjes së Përzhinos për t’i dhënë fund krizës politike. Nuk përjashtohet mundësia e shtyrjes edhe të datës së mbajtjes...

Deçani, i tronditur: Ndizen qirinjtë për Donjetën (Foto)

Qytetarë të shumtë, në qendër të Deçanit kanë ndezur qirinj.   Deçanin e ka kapluar dhembja për vrasjen e mistershme të Donjeta Pajazitajt. Të gjithë duan...

Polakët protestojnë për ta mbrojtur demokracinë

Mijëra njerëz kanë protestuar sot në Varshavë dhe në 20 qytete tjera të Polonisë për të kundërshtuar qeverinë e re konservatore të vendit. Partia e...

21-vjeçarja rrëfen në OKB tmerrin e ISIS: Më përdhunuan në grup...

Përpara Këshillit të Sigurisë së Kombeve të Bashkuara, një vajzë e komunitetit jazidi ka rrëfyer tmerrin e tre muajve si skllave seksi e ISIS. https://www.youtube.com/watch?v=eLYZ7CizmlE

Prokuroria e Përgjithshme: Arrestohen tre persona për falsifikim të dokumenteve

Prokuroria Themelore Publike e Shkupit duke vepruar në rastin e letërnjoftimeve të falsifikuara, të cilat janë dorëzuar nga ana e gazetarit të ‘Focus’,  Lubisha...

I vdekuri në Korçë është qëlluar me plumb në kokë

Policia e Korçës ka zbardhur detaje të tjera mbi vdekjen e shtetasit Jani Kollçinaku, 37 vjeç nga fshati Miras, trupi i të cilit u...

Protestat në Tetovë: Arrestohet 33-vjeçari dhe merret në pyetje 13-vjeçari

Një grup nga 200 deri në 300 personash, kryesisht minorent, pas protestës së djeshme në Tetovë, organizuar nga Shoqata e qytetarëve “Eko guerilla” nën...

NQP Shkup tërheq çmimin e 60 denarë për një udhëtim

Vetëm një ditë pasi njoftuan për rritjen e cmimit, NQP Shkupi vendosi të tërheqë çmimin prej 60 denarë për biletat autobusëve që do ta...

Një djalosh nga Gostivari është rrahur dy herë

Dje, B.M.(18) nga Gostivari ka paraqitur në polici se pasi që është kthyer me shoqen e tij nga shkolla është ndalur nga katër persona,...

Lëvizja Besa reagon për ndotjen e vazhdueshme që i bën Kërçovës...

Lëvizja Besa me shqetësim të thellë ndjek zhvillimet e fundit në rajonin e Tetovës, ku bëhet një helmim masiv i qytetit por edhe i...

Exclusive: Kryesia e BDI-së cakton koordinatorët në njësitë zgjedhore

Agjencia e lajmeve Zhurnal mëson ekskluzivisht se në mbledhjen e fundit të kryesisë qendrore të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), krahas vendimeve të tjera,...

SKANDAL: Policia zbulon fabrikë për falsifikimin e letërnjoftimeve

Policia dje zbuloi fabrikë për falsifikim e letërnjoftimeve. Policia aksionin e ka realizuar se bashku me Prokurorinë e Ppublike(PP), pas shkrimeve tw revistes "Fokus" qe u...

Biseda Erdogan – Obama për uljen e tensionit me Irakun

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan, zhvilloi një bisedë telefonike me Presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama. Në këtë bisedë u shqyrtua...

Rusia ka forcë të mjaftueshme ushtarake nëse është nevoja për ta...

​Forcat e armatosura ruse nuk i kanë përdorur të gjitha kapacitetet e tyre në Siri dhe ka mundësi që të përdorin më shumë mjete...

Angli, dënohet me 100 vite burg banda e kokainës, mes tyre...

Anëtarët e një organizate kriminale në Portsmuth të Britanisë së Madhe ajnë dënuar me 100 vite burg në total. Banda prej 8 personash merrej...

Turqia provokon Putinin: Bota tallet me të, ne s’e marrim seriozisht

Turqia nuk ka përgjigje për deklaratat fyese të bëra nga kryeministri rus Putin, por nuk i ka kursyer provokimin e radhës, teksa e ka...

Vdekja e Mehmet Shehut, Ramiz Alia: E vranë Jugosllavët, ishte kartë...

Procesverbali me shënimin “tepër sekret” i mbledhjes së sekretarëve të Komitetit Qendror e 12 shtatorit 1983, sjell shumë fakte të reja dhe interpretime të...

​Kur Isa Mustafa mbronte vendimet e pushtetit të dhunshëm serb në...

Sheradin Berisha që mban faqen ‘pashtriku” ka publikuar një shkrim të Isa Mustafës, kur ai ishte në strukturat e dhunshme të regjimit serb në...

Aktivistja e LSDM-së nxiti të miturin të gjuaj me vaj molotov...

Vandalizmi ndaj komunës së Tetovës nuk i shërbeu fare protestuesve ditën e djeshme, aq më shumë sulmi me vaj molotov ndaj insitucionit të Komunës...

Koalicioni anti ISIS ka vrarë afër 200 militantë brenda javës

Afër 200 militantë të Shtetit Islamik janë vrarë gjatë kësaj jave në veri të Irakut si rezultat i sulmeve ajrore të koalicionit të udhëhequr...

Limaj: Opozita e bashkuar deri të rrëzohen marrëveshjet (VIDEO)

Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj ka thënë se nga Prizreni se Opozita do të qëndrojë e bashkuar deri te rrëzimi i dy...

I mituri nga lagjja “Teqe” Tetovë, dyshohet për hedhjen e molotovit...

Televizioni "Koha" nga Tetova ka njoftuar se pas protestave te djeshme dhe incidentit para objektit të komunës së Tetovës, me informatë ka dalur policia...

Lika dhe Dehari të gatshëm për ta braktisur BDI-në?

Funksionarët e lartë të BDI-së, Hazbi Lika, Fatmir Dehari dhe disa emra të tjerë janë në prag të braktisjes së kësaj partie, sidomos pas...

Vidhet artaria në Shkup

Hajna të panjohur dhe të armatosur me armë zjarri mbrëmë në 19:15, kanë kryer vjedhje në Artarin "Rubin" në rrugën "Kej 13 nëntor" në...

Manifestimi i opozitës në Prizren, (LIVE/VIDEO)

Opozita e bashkuar po zhvillon sot manifestimin e radhës “Për Republikën” në qytetin e Prizrenit. Arbresh.info ju sjell zhvillimet e këtij manifestimi përmes Livestram-it.   https://www.youtube.com/watch?v=CP7rUACaoas

Vazhdon tensioni Turqi-Rusi, Davutoglu: KGB-ja ka kohë që ka vdekur

Qeveria turke “nuk i merr seriozisht” fjalitë e fundit të presidentit rus Vladimir Putin, i cili gjatë konferencës për shtyp të fund-vitit i është...

LR-PDSH: Përqindja e shqiptarëve në Maqedoni, çështje e ndjeshme

Si një ndër pikat më të ndjeshme para dhe pas pavarësisë së Maqedonisë si dhe pas konfliktit të 2001-shit është përqindja e Shqiptareve në...

Vrau gjithë familjen pas një debati për stilin e flokëve të...

Një burrë në Rusi ka pranuar para trupit gjykues se e ka vrarë gruan shtatzënë, gjashtë fëmijët dhe nënën e tij, pas një debati...

Gjendet në rrugë trupi i pajetë i një 35-vjeçari, viktima me...

Një 35-vjeçar është gjetur i pajetë në aksin rrugor Korçë-Bilisht mëngjesin e sotëm. Sipas policisë, trupi i pajetë nuk është ende identifikuar por dyshohet të...

Në Komunën e Çairit promovim i pesë librave shqiptarë

Shtëpia botuese “Shkupi”, bën promovimin e librave “Leka i Madh” nga autori Shefki Ollomani, “Veprimtaria universale e imamit në Kurbet” e autorit Zekerija Idrizi,...

Politikanët e pasur të Maqedonisë (Video)

Çfarë është pronë e politikanëve maqedonas? A është Maqedonia vend i udhëheqësve të pasur? Pse askush nuk është i etur për të folur për...

Greqi, vazhdon fluksi i refugjatëve. Tsipras dhe Merkel bien dakord në...

Deri në mesditën e së premtes më shumë se 4000 refugjatë kanë hyrë në Greqi nga brigjet turke, prej të cilëve 3000 vetëm në...

Finlanda nuk ka male…por ia dhuron Norvegjia

Norvegjia do t’i japë Finlandës së dhuratë një mal, për të festuar 100-vjetorin e pavarësisë së saj nga Rusia. Maja e Haltit shtrihet 20 metra...

Neziri, Shabani dhe Halimi për vizitë pune në Haraçinë

Një delegacion qeveritar, i udhëhequr nga ministri i Ekonomisë Bekim Neziri, ministri i Pushtetit Lokal Lirim Shabani, zëvendës-ministri i Transportit dhe Lidhjeve Nimetulla Halimi,...

Ferati: Të dorëhiqet Teuta Arifi dhe Nurhan Izairi për ajrin e...

Deputetja e PDSH-se Merale Ferati, në emisionin “10 minuta”, duke komentuar protestat masive, tha se ajo që po ndodhë në Tetovë është zgjim i qytetarëve...

Kabineti i Spasovit: Frenimi i projekteve, prioritet i Remenskit

“Ministrja teknike e Punës dhe Politikës Sociale Frosina Remenski, e devalvon jashtëzakonisht funksionin dhe e përdor për sulme të orkestruara të dirigjuara nga partia...

Çfarë fshihet pas bazës ushtarake të Turqisë në Katar?

Presidenti i Turqisë, Erdogan ishte në një vizitë në Katar, ku zyrtarizoi marrëveshjen për ngritjen e një baze ushtarake turke në këtë vend. Kjo...

Aksident masiv në Fushë-Milot, bllokohet qarkullimi

Disa automjete janë përfshirë në një aksident masiv në Fushë-Milot, fatmirësisht pa viktima. Aksidenti ka ndodhur në orët e mëngjesit të së shtunës. Sipas policisë,...

Karposh, kishë e re afër Qendrës tregtare

Pas Qendrës tregtare “City Mall” në Karposh sot vendohet gurthemeli I kishës së re në Shkup. Në vënien e gurthemelit do të marrë pjesë kryetari...

Trump: Ndalojeni internetin, ta luftojmë ISIS-in

Nuk është hera e parë që manjati Amerikan i biznesit njëkohësisht dhe kandidat për President të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tërheq vëmendjen e...

Del raporti i autopsisë, kufoma e gjetur në Strellc është e...

Familjes Pajazitaj nga fshati Strellc i Ulët i Deçanit, i është kumtuar lajmi i hidhur që ka zbuluar autopsia, se trupi i pajetë, që u...

Obama i kërkon Erdoganit të tërheqë trupat nga Iraku

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama i ka kërkuar Presidentit turk, Tayyip Erdogan që të ul tensionet me Irakun duke vazhduar...

Komunave serbe në veri u ndahen 2.5 milionë euro

Komunat serbe në Kosovë u ndahen 2.5 milionë euro nga Fondi për zhvillim. Siç thuhet në zyrën e BE-ë në Prishtinë, nga ky fond komunës...

Teatri Shqiptar mohon dështimin e projektit!

“Projekti për rindërtimin e Teatrit Shqiptar Shkup, nuk ka “dështuar “. Punimet vazhdojnë, ndërkohë që pritet përgjigja nga institucionet kompetente për procesuim të mëtutjeshëm...

Qeveria t’i dorëzojë vrasësit dhe hajnat!

Idriz Morina Qeverisë së Kosovës i është ngushtuar koha për rezistencë ndaj arrestimeve të mëdha, apo si dikur, prokurorë të EULEX-it nxorën llafin se do...

Tjetër mbytje në Egje, vdesin 18 emigrantë

Të paktën 18 emigrantë kanë vdekur në një tjetër mbytje të ndodhur ne Detin Egje. Lajmi është bërë i ditur nga emdiat turke, sikurse bën...

Vetura përfshihet nga zjarri përballë stacionit të Policisë në Beograd (Foto)

Para pak çastesh, një makinë e parkuar përballë stacionit të policisë “Savski Venac” në Beograd është përfshirë nga zjarri. Mediat serbe raportojnë se zjarrfikësit kanë...

Pronarë të kompanive të autobusëve përleshen në Prishtinë

Sot në orët e mbrëmjes në rrugën “Bill Clinton” të lagjes “Lakrishte”, ka ndodhur një mosmarrëveshje mes disa personave që ka përfunduar në rrahje. Sipas...

Ja sesi hoxha këshillon tetovarët të mbrojnë ambientin

Tetova është mobilizuar që të mbrohet nga ndotja dhe për këtë kontribuojnë edhe hoxhallarët. Hoxha Prof Naim efendi Ferati, ligjerues i ftuar në xhaminë...

Në iPadin e djalit të ish-diktatorit Gaddafi gjenden imazhe e video...

Në iPadin, që thuhet se i përkiste djalit të vogël të ish-diktatorit libian, Muammar Gaddafi, janë gjetur me qindra imazhe tronditëse, apo që tregojnë...

Topalli: Të rikthehet Berisha në krye të PD-së

Ish-kryetarja e Parlamentit në Shqipëri Jozefina Topalli ka shprehur publikisht idenë e saj për rikthimin e ish-Kryetarit Sali Berisha në krye të PD-së. Në një...

Bagdad: Rreth 200 xhihadistë vriten në një ofensivë

Rreth 200 xhihadistë u vranë në një ofensivë këtë javë në veri të Irakut, që përfundimisht u sprapsën nga forcat kurde peshmerga me ndihmën...

BBC: Nënë Tereza “shenjtorja e gjallë”

Kur ajo ishte gjallë, Nënë Tereza cilësohej si “një shenjtore e gjallë”. Tani, 18 vjet pas vdekjes së saj, ajo është në rrugën zyrtare...
ALKALOID

OPINIONE