9.1 C
Skopje
Wednesday, March 20, 2019
Home Lajme Page 655

Lajme

Delawie-prokurorëve: Punoni më shumë dhe merreni respektin e merituar (Foto)

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovës, Greg Delawie ka thënë se po raportohet se ka shumë dhunën në familje, por megjithatë...

Ismail Morina kërkesë Gjykatës: Më lini të shkoj në shtëpi për...

Ismail Morina ose i njohur ndryshe si ‘Ballist Morina’, personi që ngriti dronin me banderolën e Shqipërisë së Madhe mbi stadiumin e Beogradit në...

Për 24 orë në Shkup, 11 fatkeqësi, 15 të lënduar, ndërsa...

Prej tyre, dy janë me pasoja të dëmit material, ndërsa shtatë me pasoja të lëndimeve trupore, në të cilat lëndime më të lehta kanë...

Kërcënonin një vajzë se do t’i publikonin video erotike në Facebook,...

Dy të rinj janë arrestuar nga policia e Beratit, pasi i kanë kërkuar një vajze 300 mijë lekë të vjetër, në këmbim të mospublikimit...

Trump: Është nder i madh të marrë kompliment nga Putini

  Kandidati republikan për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump tha se ai u nderua me komplimentet e presidentit  rus Vladimir Putin. “Është gjithmonë...

Tetova sot proteston masovikisht: Përkrahet nga partitë opozitare shqiptare

“Eco Guerillas” dhe udhëheqësi i saj Arianit Xhaferi, sëbashku me partitë opozitare në Maqedoni, LR-PDSH, BESA, RDK, si dhe shoqata tjera jo-qeveritare do protestojnë...

Ja kush janë dëshmitarët e radhës në Komisionin Anketues

Zoran Zaev, Nikolla Gruevski, Kirili Bozhinovski, Aleksandar Verushevski dhe Branko Palifrov janë dëshmitarët e radhës para anëtarëve të Komisionit Anketues për skandalin me përgjimet...

Vdes ambasadori i Maqedonisë në Spanjë, Slobodan Cashule

Slobodan Cashule, me profesion gazetar, politikan dhe ministër i jashtëm i Maqedonisë nga viti 2001-2002, pas një sëmundje të rëndë për një periudhe shumë...

Polici ndalohet për të kryer detyrën dje gjatë protestave

Pjestari të policisë nga MPB Tetovë që ishte angazhuar për të ndjekur protestën e djeshme kundër ndotjes së ajrit në Tetovë, dje rreth orës...

Disa vendbanime sot pa ujë

Shkup, 18 dhjetor - Për shkak të ndërhyrjes së punëve në linjën e ujësjellësit -150mm, në bulevardin “Metropolit Teodosie Gologanov” nr.65b, në periudhën nga...

Ndërroi jetë ish luftëtari i UÇK-së, Fatmir Mehmet Begu

Shkup, 18 dhjetor – Dje iu dha lamtumira e fundit ish pjestarit të UÇK-së, Fatmir Mehmet Begut nga Dibra e Maqedonisë. Ai ka qenë...

Më së ftohti në Berovë – 10

Berova sot është qyteti më i ftohtë në Maqedoni. Sipas DPHM atje janë shënuar minus 10 gradë. Në Mavrovë, -8, në Shkup  dhe Kriva...

Del VIDEO. Ja si e përzunë studentët Erion Veliajn

VELIAJ KONTESTOHET NGA STUDENTET - Kryetari i Bashkise se Tiranes, Erion Veliaj, duke u kontestuar nga disa studente prane Universitetit te Tiranes, te cilet...

Beteja për partinë e dytë! LDK – Vetëvendosje, kush do ta...

Vendi në prag të zgjedhjeve të parakohshme Është pra një koalicion i dy subjekteve kryesore që përfaqësojnë shumicën dhe që e gëzojnë përgjegjësinë e marrjes...

110 mijë kosovarë ikën, 16 mijë u kthyen

Afro  110 mijë kosovarë kanë ikur nga vendi në 2014-në dhe gjatë këtij viti. Megjithatë fundi i vitit të kaluar dhe fillimi i 2015-së ka shënuar...

Sot është Dita ndërkombëtare e emigrantëve

Sot 14 vjet më parë, 18 dhjetori shënon Ditën ndërkombëtare të emigrantëve, vendosur në vitin 2000 nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. Më 4 dhjetor...

Shpërblimi, policët që kapën vëllezërit Alban dhe Arbion Aliko në Lazarat...

Dy paga shpërblim për fundvit do të marrin vetëm policët e forcave speciale. Bëhet fjalë për efektivë të FNSH dhe të RENEA, të cilët...

Moti sot në Maqedoni

Mëngjes i sotëm në mbarë territorin e Maqedonisë do të jetë i ftohtë dhe me nivel të ulët të mjegullave, ndërkaq pasdite pritet që...

Peshevski: E mbron Jugohromin, por ndjen keqardhje për tetovarët

Qeveria do të këmbëngulë në përputhje me standardet e mjedisit edhe për “Jugohrom” dhe për të gjitha industritë e tjera. Me përjashtim të “Jugohrom”...

Kur Erdogani vizitoi Fadil Sulejmanin dhe USHT-në

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan pas daljes nga burgu vizitoi Tetovën në vitet 1999-2000 ku u takua edhe me rektorin e parë të...

Nuk ka datë për gjykim të rastit Kumanova

Ankesa e avokatëve mbrojtës të 29 personave të përfshirë në konfliktin e Kumanovës, është hedhur poshtë nga Gjykata e Shkupit. Kjo gjykatë ka miratuar aktakuzën...

Nusja kërkon mbrojtje nga vjehrri 80-vjeçar

Nusja 41-vjeçare u dhunua psikologjikisht nga vjehrri i saj 80-vjeçar. Ngjarja u shënua ditën e djeshme në fshatin Skroskë të Elbasanit. 41-vjeçarja L.P. plotësoi kërkesë-padinë...

Historia e të miturës shqiptare që shfrytëzohej si prostitutë

Policia italiane në Napoli ka shpëtuar nga duart e trafikantëve një vajzë minorene shqiptare. Ajo shfrytëzohej prej disa muaj si prostitutë në qendër të...

Pse nuk u kap terroristi i Parisit? (Video)

Mbrëmjen e 15 nëntorit, dy ditë pas sulmeve të Parisit, i kërkuari numër një për masakrën, Salah Abdeslam, me shumë gjasa ishte lokalizuar në...

Krasta: Shqiptarët, të vetmit në botë që fajësojnë opozitën

Ekziston një lloj unifikimi në faj, për mënyrën e të sjellurit publik dhe politik në Kosovë dhe Shqipëri, është shprehur gazetari shqiptar Adi Krasta...

Video: Raketat katyushka të ISIS bien mbi ushtrinë turke në Irak

Kjo video dramatike tregon raketat e ISIS-it teksa bien mbi një kodër pasi milicët kanë ndërmarrë një sulm të ri në veri të Irakut. Focat...

Bedri Ajdari: Do të protestojmë, sepse BDI na gënjeu!

Ne nje debat televiziv ne Tv Shenja, dedikuar rastit Monstra, njeri nga familjaret e te burgosurve Bedri Ajdari tha se do te protestojne per...

Krasta: Jam “pro” Speciales, do t’ua fut frikën të korruptuarve

Adi Krasta, i cili ka kohë të gjatë që është aktiv në Kosovë, pasi është ligjërues në njërin nga fakultetet private në Kosovë, ka...

Ibadete Luta: Djalin ma morën prej darsme

Rasti “Monstra” në Maqedoni ka ngjallur reagime të shumta tek familjarët dhe partitë politike. Pas apelit të familjareve që rasti i Smilkovës, duhet të...

Teuta Arifi tallet me tetovarët: Do të jemi në krye të...

Kryetarja e komunës së Tetovës, Teuta Arifi, gjatë mandatit të së cilës kjo komunë u ngjit në vendin e parë në botë për ajrin...

Mal i Zi, arrestohet për korrupsion ish-presidenti

Svetozar Maroviç, presidenti i vetëm i ish-shtetit Serbi dhe Mali i Zi, dhe aleat i ngushtë i kryeministrit të Malit të Zi, Milo Djukanoviç,...

Halimi: Rruga Bellanoc-Stançiq do të përfundojë në afatin e paraparë

Aktivitetet punuese në rrugën Sllupçan–Bellanoc, që lidhë Maqedoninë me Kosovën, po rrjedhin me intensitet të shtuar. Pjesa dërmuese e rrugës tashmë është tamponuar. Këtë e regjistroi...

Shqiptari 20 vjeçar humbi jetën në rrethana misterioze në Zvicër

  Lule dhe qirinj janë të vendosur para një garazhi privat në Langenthal të Zvicrës. Dhjetëra të rinj qëndrojnë përpara, duke përkujtuar shokët e tyre...

Grupi i Kumanovës “po shkon” drejt dënimit të përjetshëm

Gjykata themelore Shkupi 1 ka aprovuar aktpadinë për “organizatë terroriste dhe terrorizëm” për rastin “Lagja e Trimave”, por nuk është kumtuar data e saktë...

Veterani i arsimit: Pështyni fytyrat e njollosura dhe të zgjebosura

Veterani tetovar i arsimit, Nezir Tairi ka shpërthyer me një apel drejtuar nxënësve të tij dhe gjithë tetovarëve, për të shprehur mllefin ndaj fajtorëve...

Teuta Arifi: Do të jemi në krye të procesit për zgjidhjen...

Kryetarja e komunës së Tetovës, Teuta Arifi u ka dhënë mbështje protestave të sotme dhe të nesërme kundër ndotjes së ajrit në Tetovë. “Jugohromi,...

Enti i statistikës, shqiptarët pakësohen dita-ditës

Të punësuarit shqiptar në Entin e Statistikave ankohen për shkelje të rënda, duke thënë se nuk i gëzojnë të drejtat e njëjta me kolegët...

Falimenton kompania që ndërtonte Teatrin Shqiptar, shpërthen konflikt BDI-BDI     

  Kompania italiane të cilës iu besua ndërtimi i Teatrit shqiptar në Shkup, projekt që kap vlerën mbi tetë milion eurosh, ka falimentuar. Kompania “Lamone...

Letër dhe dy plumba kallashi: ISIS kërcënon ministrin italian të drejtësisë

Ministri i Drejtësisë i Italisë, Andrea Orlando, ka marrë sot një letër kërcënuese nga organizata xhihadiste e Shtetit Islamik (ISIS) në gjuhën arabe, e...

Mes Gruevskit dhe popullit, Teuta zgjodhi anën e policisë (Video)

Opinioni shqiptar i ka ende të freskëta kolumnat e Teuta Arifit e cila si deputete shkruante se BDI duhet të zgjedhë nëse do të...

Arrestohet i dyshuari për zjarrvënie të veturës zyrtare në Pejë

Policia në Pejë bën të ditur se është arrestuar një person i cili dyshohet se ka marrë pjesë në vënien e zjarrit të një...

Shefja e FMN-së në gjykatë për neglizhencë ndaj pagesës prej 400...

Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar Christine Lagarde do të paraqitet në gjykatë në Francë për neglizhencë ndaj 400 milionë eurove pagesë ndaj një biznesmeni...

Fatmir Dehari protestoi kundër “Jugohromit” në Tetovë (Foto)

Kryetari i komunës së Kërçovës Fatmir Dehari sot ishte në protestën kundër ajrit të ndotur. Ai mori pjesë në bllokimin e rrugëve tek rrethrrotullimi...

 Vesel Memedi priti në takim zyrtar ambasadorin Bailey

Kryetari i RDK-së Vesel Memedi priti në takim zyrtarë ambasadorin e SHBA-së, Jess Bailey i shoqëruar nga këshilltarët e tij politik. “Ky takim i...

Britani, shqiptari dënohet me 18 vite burg për 60 kg kokainë...

Një gjykatë në Britaninë e Madhe ka dënuar me 18 vite burg, 40-vjeçarin shqiptar Arjan Pasha, i shpallur fajtor për trafik droge. Pasha u arrestua...

Projekt i ri qeveritar “Bli shtëpi për të rinj” – subvencione...

Me modelin e parë, siç tha, për kredi deri në 20 vjet dhe shumë maksimale deri në 50 mijë euro shteti do ta subvencionojë...

“Bollni Mo” (VIDEO)

https://www.youtube.com/watch?v=2zmgy0ZRrbI#t=77

Shilegov, ndërpret seancën, “jo” farsës me dyer të mbyllura

Kryetari i komisionit anketues, Petar Shilegov, e ka ndërprerë mbledhjen në të cilën duhej të dëgjohej ministri Zoran Stavrevski me dyer të mbyllura. Ai...

Familjari i të dënuarit te “Monstra”: Shqipëria dhe Kosova nuk po...

Vlora nga Prizreni nuk lë javë pa mbushur një pako ushqime për t’i dërguar bashkëshortit të saj në Burgun e Shutkës në Shkup. Pak...

‘Fiks Fare’ në Kuvendin e Kosovës, për gazin dhe Kadri Veselin...

Emisioni investigativ “Fiks Fare” që transmetohet në njërin prej televizioneve më të mëdha shqiptare “Top Channel”, ka ndjekur sot seancën e Kuvendit të Kosovës...

Demiri: Ahmeti si azilant nuk kishte as 100 franga në xhep,...

“Thaçi ishte i papunë dhe asnjëherë nuk ka punuar gjë tjetër përveç politikës. Por sot nuk e di sa ka, por sigurisht ka shumë...

VMRO-BDI po tentojnë t’i ikin regjistrimit

Qeveria VMRO-DPMNE-BDI është duke përgatitur strategji për t’i ikur procesit të regjistrimit. Ministria e Shoqërisë Informatike dhe Administratës ka dalë me mbi pesëdhjetë rekomandime...

Edhe Izet Zeqri bllokon rrugët për ajër të pastër (FOTO)

Akadamiku Izet Zeqri sot ka marrë pjesë në bllokimin  e rrugëve kundër ndotjes së ajrit. Siç shihet ai është bashkë me bashkëshorten për ti...

Arrestohet Martin Shkreli

Ndërmarrësi farmaceutik, Martin Shkreli, është arrestuar nga FBI në Shtetet e Bashkuaea, në kuadër të hetimeve federale për shkelje fiskale. Shkreli, me origjinë shqiptare, është...

Opozita: Bac, nuk u kry!

Liderët e opozitës Fatmir Limaj, Visar Ymeri dhe Ramush Haradinaj kanë deklaruar në Malishevë se manifestimet që po mbahen kundër Asociacionit për komunat serbe...

Arta Tahiri e largon nga emisioni Micevin (Video)

Në emisionin e sontëm “Rruga Drejt” do diskutohet për qeverisjen e kryeministrit Nikolla Gruevski, njofton Alsat M. Të ftuarit e gazetares Arta Tahiri janë Nikolla...

Greqia nuk e do emrin e Maqedonisë – Kemi ide për...

Gjatë 24 viteve të gjata, ekzistenca e Republikës së Maqedonisë thjesht ka zemëruar grekët të cilët pretendojnë se emri i fqinjit të saj është...

Stavrevski paraqitet para Komisionit Anketues

Ministri i Financave, Zoran Stavreski u paraqit para anëtarëve të Komisionit Anketues për të dëshmuar rreth aferës së përgjimeve. Megjithatë edhe ai sikurse shefi i...

Edhe ambasada amerikane në Shkup e shqetësuar nga ajri i ndotur...

Në ditën kur po mbahen protesta në Tetovë, edhe Ambasada Amerikane në Maqedoni,  përmes ueb faqes zyrtare,  ka shprehur shqetësim për nivelin e lartë...

Ja sa para ka ISIS

Dihet se organizata terroriste ISIS zotëron mjete financiare marramendëse. Sipas qeverisë federale gjermane duhet të bëhet fjalë për një "kapital me vlerë 1-2 miliardë...

FBI arreson Martin Shkrelin, “shqiptarin më të urryer në botë”

Shqiptari Martin Shkreli është arrestuar për mashtrim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pronari i kompanisë së barnave kundër AIDS-it është arrestuar në orët e...

Befason opozita, thotë se ishin të gatshëm për debat në seancën...

Time Kadriaj, deputete nga radhët e AAK-së, ka dhënë një deklaratë të befasishme duke thënë se Opozita sot ka qenë e gatshme për debat...

Kapen 16 emigrantë ilegalë

Pas një ndjekje të veturës, policia mbrëmë ka arritur të ndaloj një furgon të tipit “Reno Senik”, gjë pas të cilës shoferi e braktis...

Lëvizja BESA ia beson Këshillit Opozitar unifikimin e opozitës (Video)

Pas akuzave të shumta që janë bërë në adresë të Lëvizjes BESA nga partitë opozitare, pjesë të Aleancës për Shqiptarët, Lëvizja BESA konstaton se...

Njerëz me maska në protestën e opozitës (FOTO)

Pas daljes publike në protestën e 8 Dhjetorit të grupit ‘KRAH’, sot janë shfaqur disa të rinj me maska të bardha të cilët kanë...

Spasovski heton se kush i ka dhënë leje policisë të futet...

Ministri i brendëshëm Oliver Spasovski ka deklaruar se ka kërkuar nga Sektori për punë të brendëshme në Shkup që të përpilojë informacionin se kush...

Përleshje mes protestuesve dhe policëve para komunës së Tetovës (VIDEO)

Mijëra protestues u përleshen me policinë para komunës së Tetovës duke hedhur edhe vezë. Ata brohërasin duke kërkuar ajër të pastër dhe posht Teuta. https://www.youtube.com/watch?v=jdj_-cYaKl4  

Gjykata e Shkupit aprovon aktpadinë për të arrestuarit në “Lagjen e...

Gjykata themelore Shkupi 1 ka aprovuar aktpadinë për “organizatë terroriste dhe terrorizëm” për rastin “Lagja e Trimave”, por nuk është kumtuar data e saktë...

Stavrevski njejtë si Gruevski, kërkon të dëshmojë me dyer të mbyllura

Ministri i Financave, Zoran Stavreski kërkoi të dëshmojë me dyer të mbyllura për publikun para Komisionit Anketues për përgjimet.

Popovski: Lidhur me kontestin e emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë, ekzistojnë...

“Lidhur me kontestin e emrit midis dy vendeve ekzistojnë  malet”, foli ministri i jashtëm i Maqedonisë Nikola Popovski në takimin teta-tet me ministrin e...

“Jetoni ju pushtetarë, ne ani se vdesim” (FOTO te MEMA)

Mijëra qytetarë janë mbledhur edhe tek rrethrrotullimi afër MEMËS, ku kanë shprehur paknaqësi për ajrin e ndotur. Siç shihet ata kanë shkruar “Jetoni ju pushtetarë, ne...

Video e rrallë e një dasme shqiptare nga viti 1904 (Video)

Shqiptarët ndoshta janë populli më i akuzuar në Ballkan për tendenca ekspansioniste në dëm të popujve tjerë, mirëpo dokumentet dhe argumentet e historisë se...

Prizreni, një ndër qytetet më të lashta të Evropës juglindore (Video)

Qyteti i Prizrenit, i cili gjendet në pjesën jugperëndimore të Kosovës, në bazë të të dhënave arkeologjike, është një ndër qytetet më të vjetra...

Berisha: Presidentja vërtetoi se është zëdhënëse e Qeverisë

Deputeti i Nismës, Zafir Berisha, ka thënë se opozita nuk mori pjesë në fjalimin e presidentes Atifete Jahjaga në Kuvendin e Kosovës, pasi sipas...

Shkilet tetovari në Shkup, në një aksident trafiku

Drejtues i makinës “Follsvagen Polo” nga Shkupi, në një aksident trafiku mbrëmë e ka shkelë një qytetarë të Tetovës, rreth orës 16:15. Aksidenti ka...

Shkelë këmbesorin nga Tetova qytetar i Shkupit në rrugën Makedonia në...

Mbrëm rreth orës 16:15 ka ndodhur një aksident në rrugën Makedonia në shkup ku drejtuesi i makinës“Follsvagen Polo”qytetar i Shkupit shkelë një qytetar të...

Tetovarët: Ali ik në Zajas, merre Nurhanin me veti (Foto)

Kjo ka qenë vetëm një nga parullat e paraqitura  në bllokadat e sotme që kanë vendosur protestuesit në Tetovë, e që janë parapërgatitje për...

Shqiptari më i urryer në botë e krahason veten me “Nënë...

Martin Shkreli, Drejtor Ekzekutiv i Turing Pharmaceuticals dhe një prej njerëzve më “të këqinj” në internet, dha një intervistë këtë javë, ku tha se…...

Qeveria shpërblen policët me dy rroga për Vitin e Ri

Qeveria vendosi lejimin e Policisë së Shtetit për përdorimin e fondit prej 98.400.000 lekësh, nga fondi i pagave, të planifikuar për vitin 2015, në...

Sot pritet të dëshmojë para Komisionit të përgjimeve, Ministri i Financave...

Komisioni Anketues për skandalin e përgjimeve sot do të mbajë një seancë, sipas njoftimit, ku pritet të dëshmojë Ministri i Financave Zoran Stavreski, transmeton...

Vjen kërcënimi i radhës i Putinit për Turqinë

Presidenti rus Vladimir Putin ka përdorur një gjuhë të ashpër duke sulmuar Turqinë, pas ngjarjes së ndodhur një muaj më parë. Gjatë konferencës vjetore për...

Live nga protestat në Tetovë, minut pas minute (Foto/Video)

Protesta organizohet nga ‘Lëvizja nëna dhe Fëmija’ dhe ‘Eco Guerilla’ të cilët kanë dal të bllokojnë tre hyrjet dhe daljet e qytetit të Tetovës....

Dje luftoi kundër Serbisë, sot lufton për të shpëtuar të bijën...

Familja Krasniqi nga fshati Kaçanik i Vjetër, përjeton vuajtje të mëdha në kohën e lirisë. Muzaferi, dikur ushtar i lirisë, ka harruar se çka...

Nedelkovski kërcënohet, MPB-ja nuk qenka kompetente!

Gazetari i njohur që në opinion njihet si personë shumë i afërt me Kryeministrin Gruevski, në rrjetin e tij social në fejsbuk ka kërcënuar...

Ja kërkesa zyrtare dërguar Katica Janevës për rastin “Monstra” (Dokumente)

Gazeta “Lajm” ka siguruar kërkesën zyrtare që ia kanë dërguar avoktatët mbrojtës Prokurorisë Speciale për të marrë nën ingerenca rastin “Monstra”. Kërkesa është nënshkruar nga...

Globalpost: Maqedonia drejt zgjidhjes së kontestit të emrit me Greqinë

Ministri i jashtëm Maqedonas Nikola Popovski sot viziton Athinën, ndërsa sinjale pozitive vijnë edhe nga kryeministri Gruevski që ka dhënë intervistë për The Guardian. Nëse...

Gruevski bëri pazar për emrin që të vazhdoj të jetë në...

Kryministri Nikolla Gruevski, përfaqësuesve të faktorit ndërkombëtar ju ofroi mundësi që të pranohet një zgjidhje kompromisi për çështjen e emrit, dhe kjo zgjidhje të...

Seanca e së hënës vazhdon pas 20 minutave

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka përfunduar fjalimin e saj vjetor në Kuvendin e Kosovës. Ajo ka kërkuar nga subjektet politike që të dialogojnë për...

Qindra emigrantë në Norvegji posedonin në celular fotografi dhe video të...

Policia norvegjeze ka kontrolluar telefonat mobil të shumë emigrantëve që vijnë në këtë vend, dhe ajo çfarë kanë parë është shokuese, pasi raportohet se...

Protestuesit sulmojnë Kuvendin

Në protestën e paralajmëruar prej ditësh nga opozita, nuk kanë munguar as furnizimet e protestuesve me fruta-perime. Ajo që bie në sy këtë radhë, është...

Jahjaga: Leni anash armiqësitë personale dhe kthejuni dialogut

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, në fjalimin e saj, drejtuar  Kuvendit  të Kosovës duke iu adresuar deputetëve  tha se po i drejtohem në kohën...

Tensionohet protesta në Tiranë, hidhen tymuese (Video)

Ka nisur protesta e opozitës. Një numër më i vogël njerëzish në krahasim me protestën e parë janë mbledhur përpara selisë së Kuvendit. Që në fillim,...

Arrin Jahjaga, opozita largohet nga karriget

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga ka filluar fjalimin e saj në Kuvend. Ajo sapo ka arritur në Kuvend, opozita ka lëshuar karriget. Në sallë plenare tashmë...

Sot protestohet në Deçan për tokat që i morri Manastiri

Sot në qendër të qytetit të Deçanit, mbahet protestë paqësor me moton “Pronat janë tonat”. Protesta organizohet në kundërshtim të pretendimeve pronësore të Manastirit...

Kompanitë belge të interesuara për investime në Maqedoni

Mundësitë për investime në Maqedoni dje ishin prezantuar para 100 kompanive belge në forumin e biznesit në Anvers, Belgjikë, nga ana e delegacionit të...

Putin: Turqia ka vepruar kundër interesave të saj

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha se Turqia ka vepruar në kundërshtim me interesat e veta kur e ka rrëzuar aeroplanin ushtarak rus. Duke folur në...

Policia zbarkon në Tiranë, presin opozitën

Forca të shumta te policisë rrethuan kuvendin nga çdo hyrje e mundshme, në prag të protestës së opozitës. Forcat speciale janë vendosur brenda në rrethimin...

Ambasadori Bejlli sot takohet me kreun e RDK-se

Sot në ora 15:00 (E ENJTE 17.12.2015) kryetari i RDK-së Vesel Memedi në zyrat e RDK-së në Gostivar do të pres Ambasadorin e SHBA-së...

Policia turke vret 23 militantë kurdë

Gjatë dy ditëve të fundit, forcat turke të sigurisë i kanë vrarë 23 militantë të partisë së ndaluar, Partia e Punëtorëve të Kurdistanit. Agjencia shtetërore...

Jugosllavët për vdekjen e Mehmet Shehut: Nuk ishte vetëvrasje

Kanë kaluar 34 vjet që atëherë dhe vdekja e Mehmet Shehut vazhdon të mbetet një mister. Asnjë prej eliminimeve të anëtarëve të tjerë të...

Veterani tregon emrat sipunëve të UDB-ës në radhët e UÇK-së

Hasan Zeneli një nga bashkëluftëtarët e Zahir Pajazitit ka marre shkas nga lajmi per marrjen e statusit te deputetit te Kuvendit te Kosoves nga...

IS sulmon një kamp trajnimi të sunitëve

Militantët e Shtetit Islamik e kanë sulmuar një kamp trajnimi në veri të Irakut duke lënë të vdekur së paku dy luftëtarë sunitë irakianë...

Osmani i BDI-së: Maqedonisë i duhet dialog i vazhdueshëm politik !

Në debatin e organizuar nga Forumi Arsimor i Maqedonisë me titull “Argument“, i ftuar ishte edhe zëdhënësi i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Bujar...

Tetova proteston sot dhe nesër, ndotja e ajrit bashkon opozitën shqiptare!

Në Tetovë sot në mesditë do të mbahen protesta me bllokimin e rrugëve, për shkak të ndotjes së ajrit. Protesta është thirrur nga Lëvizja “Nēna...

VMRO-BDI po tentojnë t’i ikin regjistrimit

Qeveria VMRO-DPMNE-BDI është duke përgatitur strategji për t’i ikur procesit të regjistrimit. Ministria e Shoqërisë Informatike dhe Administratës ka dalë me mbi pesëdhjetë rekomandime...

Arrihet marrëveshja, buxheti amerikan 1.1 trilion dollarë

Ligjvënësit në Kongres arritën një marrëveshje lidhur me buxhetin e Shteteve të Bashkuara për vitin 2016. Buxheti me një vlerë prej 1.1 trilion dollarësh parashikon...

Ditë kritike për Republikën e Kosovës

Drejtësia po shfrytëzohet vetëm për dënimin e opozitës "Shteti i Kosovës nga të gjitha anët po konsiderohet si peng i kastës së papërgjegjshme politike të...

EccoGuerilla: Edhe policët janë qytetarë që po helmohen

  -me rastin e protestave të organizuara ditën e ejte (17 Dhjetor 2015) dhe të premten (18 Dhjetor 2015) Duke qenë se tashmë një kohë më...

Prekopuca zotohet se s’do ketë mbivotim në Komisionin Zgjedhor (KSHZ)

Nënkryetari i ri në Komisionin Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) Rexhep Prekopuca, në emisionin "10 Minuta", është zotuar se në KSHZ nuk do të ketë më...

Prokuroria: “Banda e babagjyshave” kreu 13 grabitje

Babagjyshat mbërrijnë në gjykatë, me plot 13 grabitje me armë, akte të strukturuara dhe me një funksionim perfekt, siç pretendon Prokuroria e Krimeve të...

Brukseli nga Serbia nuk kërkon njohjen e Kosovës

Njohja e pavarësisë së Kosovës në fund të bisedimeve të Serbisë me Bashkimin Evropian, deri më tash askush nuk e ka përmendur dhe kjo...

Merkel dhe kufijtë e BE-së: Turqia, partner kyç

Para takimeve të nivelit të lartë është e zakonshme që të raportohet në Bundestag. Në fjalën e saj të mërkurën (16.12) në prag të...

Afganistan, Isis hap një radio për të rekrutuar xhihadistë

Isis ka inauguruar një radio në provincën afgane të Nangarhar nëpërmjet së cilës synon të përhapë mesazhin e saj dhe përpiqet të forcojë praninë...

Çadrat e kuqe do të marrshojnë nëpër Shkup

Me Çadra të kuqe nëpër duar, sot në rrugën Maqedonia, në Shkup, me fillim në orën 12 do të marrshojnë punëtorët seksual, si striptizer...

Shqiptarët u vendosin haraç lokaleve në Nju-Jork

Një polic i Nju Jork-ut që u kishte ndihmuar disa personave t’i grabisnin pronarët e një restauranti për ‘mbrojtje’ është shpallur fajtor nga gjykata...

Ja cila është procedura për marrjen e pasaportës bullgare

Lufta për një të nesërme më të mirë, një jetë të sigurtë , ekzistencë të denjë, paga të mira dhe për një jetë normale...

Skena “filmi” për arrestimin e shqiptarit në Zvicër

Rreth 30 policë kanë tentuar për rreth gjysmë ore të kapin një shqiptar nga Kosova, 22, që udhëtonte me opel corsa rrugëve të Zvicrës....

Ukrainë: Ministri gjuan më gotë në fytyrë ish presidentin gjeorgjian (Video)

Ministri i Punëve të Brendshme të Ukrainës Arsen Avakov ka publikuar një video online të përleshjes së tij me Mikhail Saakashvilli, ish-presidentin gjeorgjian tashmë...

7 gjëra që nuk i dinit, për mënyrën si i shpenzon...

Komisioni Europian sapo ka hapur një dritare të re, për mënyrën se si BE shpenzon një pjesë të madhe të buxhetit. Një portal lejon...

Një mjet si ky i duhet Tetovës (VIDEO)

Shumë prej nesh do të kishin menduar se kjo do të ishte pikërisht shpikja e cila do të ndihmonte Tetovën të merr frymë lirshëm,...

PROTESTOJNË PUNONJËSIT E PROKURORIVE DHE GJYKATAVE

indikata e Punëtorëve të Judikatures ka bërë të ditur të gjithë punonjësit e prokurorive dhe gjykatave, të akomoduar në Pallatin e Drejtësisë, do mbajnë...

JAHJAGA SOT JU DREJTOHET DEPUTETËVE NË KUVEND

Sot do të mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët adresimi i Presidentes së Kosovës, Atifete...

Tetova sot në protestë dhe bllokim të rrugëve për shkak të...

Protesta është thirrur nga Lëvizja “Nēna dhe Fēmija” e përkrahur edhe nga Eco Guerilla. Organizatorët kanë planifikuar bllokimin e tre hyrjeve kryesore të Tetovës Pikat...

E mbijetuara rrëfen në OKB pë tmerret e IS-it

Një grua e komunitetit jazidi nga Iraku e kapur rob vitin e kaluar nga militantët e Shtetit Islamik, në Këshillin e Sigurimit të Kombeve...

Protestat, sot bllokohet e gjithë Tetova

Lëvizja “Nēna dhe Fēmija” e përkrahur edhe nga Eco Guerilla sot do realizojë një protestë ku do bllokohen 3 hyrjet kryesore në qytetin e Tetovës....

Rrëmbehet vajza derisa po vallëzonte në dasmë (Video)

Bëni kujdes vajza kudo që ndodheni. Edhe në mes të një salle të mbipopulluar dasmash mund t'iu rrëmbejnë. Ja se si e rrëmbejnë këtë...

Zbulohet mënyra se si u arratis nga Belgjika terroristi më i...

Salah Abdeslam, personi numër 1, në listën e më të kërkuarve në botë është arratisur nga policia në një mënyrë aq të thjeshtë sa...

Nikolic: Modeli i Qipros zgjidhje ideale për Kosovën

Kryetari i Serbisë Tomislav Nikolic në një shkrim autorial për gazetën e Beogradit “Veçernje novosti“ ka thënë se të gjitha informatat për kapitullin 35...

Sërish përplasje mes Turqisë dhe Rusisë

“Turqia duhet të paguajë dëmshpërblim për rrëzimin e avionit Su-24”, ka deklaruar zv. Ministri i jashtëm rus, Alexei Meshkov, i cili shtoi se zyrtarët...

Bejli: Ecologu është partner amerikan në shumë vende të botës (Foto)

Beqir SINA Në Tetovë, Drejtues i Bordit Këshilldhënës në kompaninë Ecolog International, Lazim Destani , priti për vizitë Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës...

Berisha sulmon ambasadorët e huaj në Shqipëri

Ish-kryeministri shqiptar, Sali Berisha ka sulmuar ambasadorin gjerman në Shqipëri, Hellmut Hoffmann duke e akuzuar si avokat të qeverisë Rama. Gjatë një bashkëbisedimi me...

Ostreni provokohet ulët për arsyet e braktisjes së BDI-së. Ja si...

A është moszgjedhja e djalit tuaj për kryetar Dege të BDI-së në Dibër, arsyeja që e keni braktisur partinë e deridjeshme (BDI), ka qenë...

Aksident i rëndë mes veturës dhe furgonit

Aksident i rëndë ka ndodhur sot rreth orës 16 e 40 minuta në lagjen Maxhari të Shkupit, ne te cilin jane perfshire një furgon dhe...

Osmani: Thaçi me kë je, me protestuesit apo me Jugohromin?

Gazetari dhe analisti Hadi Osmani ka ironizuar kreun e PDSH-së Menduh Thaçi i cili ende nuk është prononcuar lidhur me protestën e nesërme. Osmani...

Ja pse shqipja nuk lejohet në Turqi (Video)

Mos lejimin e përdorimit të gjuhës shqipe nga minoriteti shqiptar në Turqi, ministri Mahir Yagcilar e ka arsyetuar me faktin që kushtetuta e Turqisë...

Zeqiri: Vendimi i zonjës Teuta, pasojë e frikës nga nxënësit

Ldhur me vendimin absurd te kreu te Tetoves Teuta Arifi, se fundmi ma reaguar edhe akademiku Izet Zeqiri, sipas te cilit ky vendim për...

Ndërron jetë ish ushtari i UÇK-së (Foto)

    Ka ndërruar jetë ish ushtari i UÇK-së, Fatmir Memet Begu. Lajmin e kanë bë të ditur përmes rrejeteve sociale miq dhe ish bashkëluftëtarë të...

Komuna e Prishtinës tenderin 67 mijë eurosh për dekorimin e qytetit...

Shpend Ahmeti sot do të ndez zyrtarisht dritat e bredhit të Vitit të Ri. Për dallim nga viti i kaluar që u bë shumë zhurmë...

Tridhjetë policë zviceranë e ndjekin 50 kilometra kosovarin 22 vjeçar

Një kosovar 22-vjeçar, ka zhvilluar të mërkurën një "garë automobilistike" me policinë zvicerane prej 50 kilometrash: vetëm pas barrierës së fundit, ai ka arriturtë...

Edi Rama shpërthen: Mbylle gojën e dil përjashta! (Video)

Kryeministri Rama ka qenë dje në Shkodër me turin “Të pastrojmë Shqipërinë”, por diçka e pazakontë ka ndodhur sapo mori fjalën ministri i Shëndetësisë...

Maqedonia e legalizon kanabisin!

Maqedonia ka filluar procedurën për legalizimin e marihuanës për qëllime mjekësore. Më së voni deri në shkurt pacientët do të kenë mundësi të kenë qasje...

Vriten 8 terroristë të ISIS-it në Turqi

Forcat e armatosura të Turqisë kanë vrarë 8 terroristë që raportohet të jenë pjesëtarë të ISIS-it. Ky operacion i ushtrisë turke ka ndodhur në...

Ermira Mehmeti kërkon largim të ministrave të BDI-së që nuk guxojnë...

  Deputetja e rebeluar, Ermira Mehmeti, u ka dhënë përkrahje indirekte protestave të ditës së premte kundër ndotjes së ajrit në Tetovë, shkruan gazeta “Lajm”. “Reforma...

Shkollat në SHBA heqin nga programet librin e Mark Tuein

Racizmi – Teksa debati i racistëve të dikurshëm që ende nderohen edhe sot është më i fortë se kurrë në SHBA, disa shkolla po ndërmarrin...

Gazetarët dëbohen me dhunë nga LSM-ja

Me urdhër të kryetarit të Lidhjes së sindikatave, Zhivko Mitrevki, sot në mënyrë të vrazhdë u përzunë gazetarët nga seanca e Këshillit. Ai me...

Nikoliq frikohet se Serbia mund ta njoh defakto Kosovën

Presidenti serb Tomislav Nikoliq, ka deklaruar për “Vecernje Novosti, se gjitha informatat në lidhje me kapitullin e 35-të duhen të bëhen publike për opinionin. Nikoliq...

‘I pavdekshmi’ Vladimir Putin dhe konspiracionet që e kanë mbajtur presidentin...

Kulti i personalitetit që e rrethon Vladimir Putinin, është kultivuar përmes fotografive duke pozuar gjysmë i veshur që i kanë dhënë mundësinë ta forcojnë...

Bejli: Ecologu është partner amerikan në shumë vende të botës

  Sot në Tetovë, Drejtues i Bordit Këshilldhënës në kompaninë Ecolog International, Lazim Destani , priti për vizitë Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës...

Ngjela: Në Shqipëri po fryn një erë e re, politika amerikane...

Spartak Ngjela përmes një komenti në rrjetin social Facebook shprehet se në Shqipëri po fryn një erë e re, politika amerikane poi u flet...

OPINIONE