5 C
Skopje
Friday, February 22, 2019
Home Lajme Page 656

Lajme

Dy shqiptarë e përgjakin ish ushtarin e Arkanit në burgun grek...

Në faqen “Fytyrat Publike” në facebook është paraqitur një fotografi, ku administratori i kësaj faqe thotë se vërehen dy shqiptar nga Shqipëria duke rrahur...

Pamje të rënda: Ushtria izraelite vret dy vajza palestineze (Video)

Dy vajza adoleshente palisteneze janë vrarë nga ushtria izraelite. Sipas ushtrisë izraelite ata janë vrarë për shkak të dyshimit se kishin për qëllim të kryenin...

Zbulohen shkaqet për vdekjen e ish kryeagjentit maqedonas

Ish agjenti ushtarak Goran Sofevski, i cili sot në mëngjes u gjet i vdekur në malësinë e Kërçovës, sipas të gjitha gjasave ka vdekur...

Qeniet njerëzore viktima trafikimi edhe në Maqedoni?!

Puna efikase në nivel nacional dhe regjional në shumë vende dhe rritja e kapacitetit të resurseve njerëzore dhe në teknikë janë pjesë e rekomandimeve...

BDI: Përgënjeshtron për politizimin e Festës së Alfabetit

Bashkimi Demokratik për Integrim i hedh poshtë si të pavërteta pretendimet për politizim të Festës së Alfabetit të Gjuhës Shqipe, apo për kinse kërcënimet...

Vritet në Siri shqiptari nga Pogradeci. Viktima e 14 nga Shqipëria...

Vritet shqiptari i 14-ti në luftën e Sirisë. Viktima e radhës në luftën e ISIS-it me forcat opozitare të Asadit dhe koalicionin e gjerë...

Ja 15-vjeçarja e ulur mbi bombën që rrëzoi avionin rus në...

Një 15-vjeçare ishte e ulur në ndenjësen ku ishte vendosur bomba që rrëzoi avionin rus në Sinai, para se të shpërthente. Sipas hetuesve, Maria Ivleva,...

E bija e veteranit të UÇK-së kërkon ndihmë, vuan nga tumori...

Ndonëse është e bija e veteranit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), familja e Mirlinda Krasniqit nuk po arrin që t’i sigurojë të ardhurat...

Kosova kërkon burrat me mustaqe dhe gratë me gërsheta për Ditën...

Njëri prej organizatorëve të marshit “Burra me mustaqe” në Kosovë, fton edhe këtë vit të merrni pjesë në marshin e 28 Nëntorit. Milot Hasimja...

Marinsi amerikan trondit botën: Çka thotë për rolin e masonëve në...

Kenet O’ Kif, ish marins amerikan dhe veteran lufte, flet rreth asaj se kush e sundon botën dhe kush qëndron pas sulmeve në Paris...

Kandiq: Si e lejuat Dikoviqin të futet në Kosovë kur akuzohet...

Drejtoresha e Fondit për të Drejtën humanitare në Beograd, Natasha Kandiq, është shprehur e befasuar se si KFOR-i e ka lejuar hyrjen në Kosovë...

Ornela flet për dallimet mes shqiptarëve dhe gjermanëve

Vetëm nga Siria që vijnë më tepër azilkërkues në Gjermani, mandej në radhë janë shqiptarët. „rp-online.de“ ka thirrë në Shqipëri dhe ka pyetur një...

LSI-së nuk i duhen më para. Meta: Kush vjedh e bën...

Ironi apo edhe LSI ka vendosur ti thotë mjaft korrupsionit? Pas opozitës edhe PS-së edhe Ilir Meta ka vendosur ti shpallë luftë korrupsionit. Në një...

Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!

Ky është një shkrim i publikuar nga e përditshmja britanike e krahut të majtë, “Morning Star”. Shkrimi mban vulën e poetit dhe këngëtarit britanik,...

Brukseli, siç nuk e keni parë kurrë (Video)

Një vëzhgim nga afër, të gjithë situatës në Bruksel e sjell ABCNEWS dhe gazetarja Erisa Zyka e cila raporton nga qyteti që prej ditësh...

LSDM-ja propozon ndryshime në Ligjin për pagesa me para të gatshme

Grupi i deputetëve të LSDM-së dhe koalicioni deri te Kuvendi parashtroi propozim për ndryshime të Ligjit për pagesa të gatshme me të cilat kërkon...

Tabela që u bë gaz i botës, a është në Maqedoni...

Në një tabelë në Serbinë Perëndimore, më saktësisht, në afërsi të fshatit Sigorojno, gjendet një udhërrëfyes i cili është bërë hit nëpër rrjetet sociale...

Aksion policor, arrestohet një shqiptar i dyshuar si “xhihadist”

Në kuadër të masave Antiterror një shqiptar 20 vjeç u ndalua dje në Katania të Italisë, bashkë me një sirian dhe dy shtetas nga...

Selmani: Kërcënohet mbyllja e shumë mediave për shkak të gjobave të...

Ndryshimet e fundit sipas kryetarit të shoqatës së gazetarëve Naser Selmani janë sjellë në mënyrë jo transparente ndërsa mediat dhe gazetarët janë vënë në...

Shtetasi i Shqipërisë merr lëndime të rënda në Gostivar

Në qendrën klinike të Gostivarit dje është sjellë një person nga Shqipëria me lëndime të rënda në kokë të cilat i ka fituar nga...

Selmani: Ligji i ri kanoset të mbyllë shumë mediume

Ndryshimet e fundit sipas kryetarit të shoqatës së gazetarëve Naser Selmani janë sjellë në mënyrë jo transparente ndërsa mediat dhe gazetarët janë vënë në...

Tensione në kufirin greko-maqedonas, disa emigrantë ekonomik qepin buzët

Në shenjë proteste dhe revolte disa emigrantë nga Irani kanë prerë, kurse disa të tjerë kanë qepur buzët e tyre Në vendkalimin kufitar greko-maqedonas, ku...

Ali Ahmeti: Vendit i nevojitet siguri dhe stabilitet

Sot në selinë e BDI-së në Tetovë, Kryetari Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e re të Ausitrisë në Maqedoni, zonjën Renate Kobler. Kryetari Ahmeti dhe...

BESA shënon njëvjetorin, mungojnë disa anëtarë të Këshillit Nismëtar?

Mbrëmë Lëvizja BESA shënoi njëvjetorin e rrugëtimit të saj në politik, ku pjesëmarrës ishin anëtarët e këshillave komunalë të kësaj Lëvizje, përfaqësues të partive...

LR-PDSH: Ali Ahmeti të mbart përgjegjësi për ngjarjen në Manastir

Ali Ahmeti siç e njohëm dje “Abazi” edhe në ditën më të shënuar shqiptare, atë të shkronjave tenton të përfitojë politikisht. Lojërat e “Abazit”...

Gjermani: Nëna vret 8 foshnjat e saj për ta fshehur tradhtinë...

Andrea G. (45) nga Wallenfels i Gjermanisë i ka thënë policisë se u ka marrë jetën 8 foshnjave të sapolindura, ndërsa për motivet e...

Ekskluzive: Tetovës po i kanoset rrezik më i madh se ISIS-i...

Tetova vazhdon të jetë në majat e listës botërore për sa i përket ndotjes së ajrit, dhe sikur kjo mos mjaftonte, Telegrafi mëson se...

Ish-shefi i zbulimit ushtarak gjendet i vdekur në Kërçovë

Ish-shefi i Zbulimit Ushtarak në Maqedoni, Goran Sofeski është gjetur i vdekur në rrethana të panjohura në malet e rajonit të Kërçovës. Sipas disa mediave...

Todenhofer: Plani trepikësh që do shkatërronte Shtetin Islamik

Autori, politikani dhe studiusi gjerman Jurgen Todenhofer, 75, ka parashtruar një plan tre pikësh për të mundësuar, sipas tij, shkatërrimin përfundimtar të Shtetit Islamik....

Gordana mbështet ‘’Komitët’’ që rrahin shqiptarët

Ish ministrja e punëve të brendëshme Gordana Jankullovska njihet për mënyrën raciste të shprehjes së saj dhe antishqiptarizmin e theksuar gjatë kohës sa ka...

Princi Çarls: Ky është shkaktari i ISIS dhe luftës së përgjakshme...

Princi Çarls: ndryshimet klimatike kanë ngritur grupin terrorist ISIS Prince Charles thotë se ndryshimi i klimës mund të jetë shkaktari i luftës së përgjakshme në...

Promovohet libri “Çlirimi i Kosovës”: Pa Riçard Hobrukun, Kosova nuk do...

Në Universitetin Shtetëror të Tetovës u promovua libri “Çlirimi i Kosovës, diplomacia këmbëngulëse dhe ndërhyrja e SHBA-ve”, e autorit David L. PHILLIPS, i përkthyer...

Një serb i arrestuar për sulmet në Paris

Shtetasi serb Mihail Shiler është arrestuar të mërkurën e shkuar në Marok bashkë me 50 “terroristë tjerë potencialë”. Goran Grbiq,mik dhe bashkëpunëtor afarist i Shilerit,...

Deputeti ukrainas shkelmon shefin e shërbimit sekret!-(video)

Në një video të publikuar në internet shihet momenti kur deputeti ukrainas, Volodimir Parasyuk, shqelmon në kokë shefin e sigurisë së Ukrainës, Vasiliy Pisniy,...

Migrantët në Maqedoni kanë filluar të qepin gojën

Telma ka njoftuar se disa nga refugjatët, sot në shenjë proteste kanë filluar të qepin buzët. Edhe pse tashmë nuk mund të flasin, kjo...

Frymëmarrje në Tetovë e dëmshme për shëndetin

Lëvizja Eco Guerilla u bën thirrje qytetarëve që të evitojnë çdo dalje në ambient të hapur pasi niveli i helmimit të ajrit është në...

107 vite alfabet, ende kemi shumë analfabetë (Foto)

Të dielën u bënë 107 vjet që kur u zhvillua njëra ndër ngjarjet më të rëndësishme në historinë shqiptare, Kongresi i Manastirit për unifikimin...

Kundër Grupit të Kumanovës luftuan rreth 1.000 policë maqedonas

Rreth 1.00 policë maqedonas kanë marrë pjes ënë luftimet me grupin e Kumanovës që ndodhën më 9 dhe 10 maj të këtij viti, kurse...

Plaçkiten dhunshëm 2 shtetas marokienë

Janë plackitur dy shtetas marokienë, Z.H. 21-cjec dhe A.A. 26-vjec, mbrëmë rreth orës 20:00, nga ana e tre personave të akoma të panjohur. Ngjarja...

Në Shqipëri po hyjnë elemente radikale nga Kosova dhe Bosnja

Prej disa javësh Shërbimi Informativ Shtetëror dhe agjentët e antiterrorit në Shqipëri po vëzhgojnë një grup personash me tendenca të dyshuara terroriste. Sipas ABC NEWS...

Ish-shefi i zbulimit ushtarak gjendet i vdekur në Kërçovë

Ish-shefi i Zbulimit Ushtarak në Maqedoni, Goran Sofeski është gjetur i vdekur në rrethana të panjohura në malet e rajonit të Kërçovës. Sipas disa mediave...

Arrestohet një serb për sulmet në Paris

Shtetasi serb Mihail Shiler është arrestuar të mërkurën e shkuar në Marok bashkë me 50 “terroristë tjerë potencialë”. Goran Grbiq,mik dhe bashkëpunëtor afarist i Shilerit,...

Shpërndanin drogë nëpër gjimnaze, ja emrat e 4 të arrestuarve

Katër persona janë arrestuar mëngjesin e sotëm në Tiranë pasi dyshohet se shpërndanin droge në gjimnaze dhe lokalet e natës në kryeqytet. Ata janë: Aldo...

Krasniqi: Bashkëkombasit tanë në Maqedoni i kemi lënë vetëm

Analisti dhe opinionisti Milazim Krasniqi, me rastin e 107 vjetorit të Kongresit të Manastirit, me anë të një postimi në Facebook, ka shkruar për...
video

ISIS-i kërcënon përsëri Evropën: Do të paguani çmim të tmershëm (VIDEO)

Një kërcënim të ri të ISIS të cilët kanë publikuar një video ku shihet se si bie Kulla Eifel në Paris. Ata kanë përdorur pamjet...

Plagosen tre persona për një kanal për ujitje

Në fshatin Petrovë të Shtimes, dje si pasojë e një përleshje kanë mbetur të plagosur dy veta. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ata mbetën...

Të gjitha materialet do t’ia dorëzojë prokurores speciale

"Të gjitha materialet që i posedojë, do t'ia dorëzojë Prokurores speciale publike. Askush nuk ka të drejtë ta fshehë të vërtetën, nga qytetarët e...

“BESA”dega Llabunishtë, kritikon Ziadin Selën, për mjetet e organizimit të Vitit...

Pas akuzave të përfaqësuesit të Lëvizjes BESA në Strugë, drejtuar Ziadin Selës, tashmë zyrtarisht ka reaguar edhe dega e këtij subjekti në Llabunishtë, e...

Blerona Brao: Ju tregoj si na sulmuan “bandat e Ali Ahmetit”

Une studentja Blerona Brao dhe kolegu im, gjithashtu student, Arbër Arsllani patëm fatin e mirë të marrim pjesë në përvjetorin e alfabetit të shkronjave...

‘Ata që shitën luftën e 2001, s’mund ta federalizojnë Maqedoninë’

Xhezair Shaqiri i njohur si komandant Hoxha nuk beson se partia e Ahmetit mund të federalizoj Maqedoninë, njofton agjencia INA. “Nëse BDI-DUI, mundohet të bëj...

Rikthehen kontrollet në Zonën Schengen

Atë që nuk arriti dot kriza e refugjatëve, thonë mediet gjermane, tani po e bëjnë sulmet terroriste. BE-ja ka rivendosur kontrollet në kufijtë e...

Rekord i ri, për 24 orë rreth 6.000 refugjatë kaluan në...

  Gjatë 24 orëve të fundit, 5979 refugjatë kanë kaluar nëpër Maqedoni, prej të cilëve 2.907 janë meshkuj dhe 1.191 femra, 1.417 fëmijë me prindë...

22 vite nga tragjedia ku humbën jetën rreth 100 shqiptarë të...

Janë mbushur 22 vite nga tragjedia më e madhe ajrore në Maqedoni, kur më 22 nëntor të vitit 1993 katër kilometra larg aeroportit të...

Kamikazja e Parisit, çfarë i tha babait dy muaj para sulmeve...

Hasna Ait Boulahcen kishte lajmëruar babanë e saj për sulmet terroriste që do të kryente në Paris. Terroristja, e cila pak ditë më parë humbi...
video

Rusia rafshon gjithçka në Siri, bombardon 472 objektiva (VIDEO)

Forcat ajore ruse kanë bombarduar 472 objektiva në Siri gjatë 48 orëve të fundit, duke kryer 141 misione. Sulmet ajrore janë kryer në krahinat e Aleppo,...

Diaspora nga SHBA: “S`ka investime të reja në Dibër, Lata po...

Kryetari i komunës së Dibrës, Ruzhdi Lata po manipulon opinionin me projekte që janë nxitur dhe vazhduar më pas nga ish-kryetarët e komunave. Ky...

E dhunoi 10 vjet, në fund e la në rrugë me...

37-ja nga Velesi i Maqedonisë është një nga viktimat e dhunës familjare. Ajo për televizionin 21 flet për torturën që ka përjetuar 10 vite...

23 aksidente në Shkup, 18 persona të plagosur

Gjatë tre ditëve të fundit në qytetin e Shkupit nga policia e trafikut janë regjistruar 23 aksidenteve. Në aksidentet e trafikut janë të plagosur 18...

Truprojet e Ali Ahmetit, si inspektorët e UDB-së jugosllave

I nderuar shok i vjetër i veprimtarisë kombëtare, i respektuar zotri i fjalës së lire dhe pendës së artë në të mirën e gjuhës...

“Dokaz.mk”: 900 policë janë shpërblyer nga 10 mijë euro për aksionin...

Sipas burimeve te portalit maqedonas 'Dokaz. Mk', qeveria Ahmeti-Gruevski, rreth 900 policë të MPB-se, i ka shpërblyer për askionin policor në "Lagjen e Trimave"...

Donika mund të lirohet këtë javë

Avokati i deputetes Donika Kadaj – Bujupi, Arianit Koci, ka bërë me dije se mbrojtja ka ofruar bazë të fortë juridike që Gjykata e...

Të shtëna me armë në SHBA, 16 të plagosur (VIDEO)

Të paktën 16 persona u qëlluan në New Orleans Louisiana kur persona të armatosur hapën zjarr mbi një turmë prej qindra njerëzish që ishin...

Gazetari që jetoi me xhihadistët: Më të rrezikshëm se ç’mendojmë

Gazetari i parë perëndimorë nga gjermania që u lejua të hynte në territorin e kontrolluar  nga shteti Islamik rrëfen për Rusian Today se çfarë...

Policia publikon foton e kamikazit të tretë në Paris

​Autoritetet franceze kanë publikuar fotografinë e personit të tretë të përfshirë në sulmet pranë stadiumit “Stade de France”, duke deklaruar se nuk e dinë...

Skandaloze: Truprojet e Ali Ahmetit kërcënojnë studentët dhe arsimtarin

Mbrëmë, nën patronazhin e Sekretariatit për implementimin e marrëveshjes së Ohrit, në Manastir është mbajtur manifestim kulturor për të kremtuar përvjetorin e alfabetit shqip....

Këto janë shtetet që mund të përjashtohen nga zona “Schengen”

​Shtetet e Evropës Lindore do të përjashtohen nga zona e lëvizjes së lirë së BE-së “Schengen” së bashku me Greqinë, Spanjën dhe Italinë në...

Trafikantja e drogës kërkon uljen e dënimit: Jam shtatzënë

Njëra nga të arrestuarit për shpërndarjen e heroinës në Tiranë, Sonila Dinoshi 31 vjeç, paraqiti përpara trupit gjykues sot një raport mjekësor që vërtetonte...

Shqiptari nga Shkupi gjen stoli me vlerë në Prishtinë, i dorëzon...

Në një mindil ishin të mbështjellura disa stoli ari të cilat Mujaser Mamutit nga Shkupi i gjeti pranë stacionit të autobusëve në Prishtinë. Pas 40...

Ndez një qiri për nder të viktimave në Paris, i vë...

Ndodh edhe kështu. Një 80-vjeçar banues në Monza ka vendosur të ndez një qiri në kujtim të viktimave të Parisit. Por qiriri i ndezur nga...

Evakuohen 11 familje për shkak të rrezikut nga përmbytjet

Policia e Tiranës njofton se tek “Ura e Institutit Bujqësor”, në drejtim të Paskuqanit, lumi është duke dalë nga shtrati dhe rrezikon banesat. Uniformat blu...

Çfarë i bëri bashkoi në dhjetor 1990, Sali Berishën dhe Edi...

Çfarë i bashkoi Sali Berishën dhe Edi Ramën 25 vjet më parë? Kjo është pyetja më normale që shtrohet sa herë botohet kjo foto. Fotoja...

Dyshime për sulm terrorist, rrethohet nga forcat speciale hoteli “Radisson Blu”...

Hoteli “Radisson Blu” në Bruksel është mbyllur dhe rrethuar nga forca të shumta policie. Forcat speciale kanë mbërritur aty dhe klientëve u është thënë...

Lugina kërkon trajtim më të mirë nga Kosova, paralajmëron hapa radikalizues...

Represioni që ushtroi shteti serb detyroi që shqiptarët e Luginës së Preshevës të lënë pas gjithçka patën. Ata u vendosën në qytete të ndryshme të...

Arrestohet shqiptari, provoi të blinte drogë me mbi 30 mijë euro...

Policia Shqiptare ka kryer me sukses operacionin “Dorëzimi”, me të cilin në Korçë ka kapur në flagrancë shtetasin Gentian Oshafi, 28 vjeç, banues në...

SHISH ka emrat e terroristëve të mundshëm: Të lidhur me “shoqata...

Burimet nga Shërbimi Informativ Shqiptar dhe ato të Policisë Shqiptare tregojnë se kanë në dorë krejt emrat e terroristëve të mundshëm në Shqipëri. Tregohet se...

Zaev: Shqipja është pjesë e trashëgimisë gjuhësore dhe kulturore të Maqedonisë

Lideri i Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë Zoran Zaev ua ka uruar sot shqiptarëve të Maqedonisë 22 Nëntorin – Ditën e Alfabetit. “Shënimi i kësaj dite...

Cilët janë xhihadistët e dyshuar të sulmeve terroriste në Paris?

Dhjetëra sulmues, disa të panjohur, një i dyshuar kyç i shpallur në kërkim….Hetuesit po përpiqen të identifikojnë dhe të zbulojnë numrin e saktë të...

Politizohet festa, Muzeu i Alfabetit ndau stilografë me ngjyrat e BDI-së

Muzeu i alfabetit ndau stilografa me ngjyra të BDI-së për të pranishmit, duke shkaktuar revoltë te një pjesë e tyre dhe dyshime se kjo...

ISIS kërcënon me sloganin “Me plis në Paris” [FOTO]

ISIS për herë të dytë ka dërguar emaila kërcënuese në redaksitë e mediave shqiptare në Kosovë dhe Shqipëri Edhe kësaj radhe, kjo organizatë terroriste ka...

SHBA 3,1 mld $ ndihmë ushtarake Izraelit, ja sa i jep...

SHBA shpenzon miliarda dollarë për të ndihmuar në ushtritë e huaja. Në vitin 2014, shteti shpenzoi 5.9 miliardë për këtë qëllim. Pothuajse 75% e...

Ymeri: KFOR-i t’i kërkojë falje popullit të Kosovës për ofendimin e...

Kreu i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, ka thënë se vizita e komandantit të ushtrisë serbe në Prishtinë është e papranueshme dhe është një ofendim i...

Edhe Kina i shpall luftë ISIS, shihni ushtrinë (FOTO)

Pas Rusisë dhe Francës, tashmë është edhe Kina, një superfuqi botërore, që i ka shpallur luftë ISIS-it. Vrasja e qytetarëve të saj nga ISIS...

Tre ministra shqiptarë në Manastir, në objektin e lënë pas dore

3 ministrat shqiptarë të arsimit, ai i Maqedonisë Abdilaqim Ademi, Ministrja Shqiptare e arsimit, Lindita Nikolla dhe kolegu i tyre nga Kosova Arsim Bajrami...

FOTOLAJM/ Edhe karvani i nuses bllokohet nga shiu

  Shirat e dendura që kanë zaptuar vendin, kanë bllokuar edhe qarkullimin e automjeteve në shumë rrugë. Fatkeqësisht edhe një karvan automjetesh që shoqëronin nusen ka...

Historianja serbe: Mjaft më me gënjeshtra, shqiptarët janë autoktonë

​Qysh në gjysmën e dytë të shekullit XIX, stereotipi negativ për shqiptarët ka qenë i shprehur në një sërë librash të autorëve serbë pa...

Admirali West: Tre hapa për të zhdukur Shtetin Islamik

Admirali Lord West i Britanisë së Madhe ka bërë një analizë se si duhet të veprojë koalicioni ndërkombëtar dhe Rusia për të zhdukur Shtetin...

Iran: Gazetari i Washington Postit dënohet me burg

Një gjykatë në Iran e ka dënuar gazetarin e Washington Postit, Jason Rezaian, me burg në kohëzgjatje të paspecifikuar, lidhur me akuzat që përfshijnë...

Zvicra vendi më i sigurtë në botë në rast lufte

   Zvicra është i vetmi vend në botë i cili ëhstë totalisht i mbrojtur në rast të ndonjë lufte botërore.Në Zvicër ekziston një bunkier i...

Ermina Përlaskaj, zëri i shqiptarëve në Kroaci

Sevdail Tahiri Intervistë me deputetën e parë shqiptare në Parlamentin e Kroacisë Një përvojë shumëvjeçare e angazhimit politik në nivele lokale dhe rajonale i është shpërblyer...

Përmbytet autostrada Tiranë-Durrës (Video)

Shiu i dendur gjatë natës ka shkaktuar përmbytje të një pjesë të mirë të autostradës Tiranë-Durrës. Siç mund ta shihni nga video, uji ka mbuluar...

Zbrazet qendra e Brukselit prej frikës së sulmeve terroriste

Qendra e Brukselit ishte pothuajse bosh në natën e së shtunë, ku ishin mbyllur restorantet dhe baret, pas një alarm për sulme terroriste të...

Do blinte drogë 30 mijë me euro të falsifikuara, prangoset…

Një i ri është vënë në pranga nga policia pasi është kapur me mijëra euro të falsifikuara. Policia ka bërë të ditur se Gentian...

Refugjatët e bllokuar nga Maqedonia, protestojnë para kufirit

Më shumë se 1,000 emigrantë dhe refugjatë janë mbledhur në kufirin greko-maqedonas për të protestuar kundër vendimit të shtetit të Maqedonisë për mos i...

Ministri i Ekologjisë, Nurhan Izairi, ka hedhur poshtë akuzat e drejtorit të Jugohromit se shkak për mos vënien e filtrave deri më tani janë...

Remenski: Do jemi garancë se s’do ketë keqpërdorime

Në të kaluarën për marjen e votës në kohën e zgjedhjeve dhe keqpërdorim të funksionit ka pasur kërcënime dhe ne duam të jemi garancë...

Me këngë dhe valle festohet dita e alfabetit në Manastir (Foto)

Sot shumë mësimdhënës shqiptarë nga të gjitha trojet shqiptare kanë vërshuar në qyetetin e shkronjave-Manastir. E veçanta e kësaj ngjarje është se shumë arsimtar...

Kultura gjuhësore – “DU ME TA JAPË!”

Analisti dhe gazetari Daut Dauti, ne profilin e tij te facebook ka reaguar rreth bastardimit te gjuhes shqipe nga disa gazetarë-moderatorë: Ja postimi i...

Histori të emigrimit të shqiptarëve në periudha të ndryshme përmes këngëve...

Në prag të përvjetorit të emigrimit ilegal të kosovarëve ju sjellim tregime përmes këngve folkolirike dhe rapsodëve, këngë të grurbetit të periudhave kohore të...

Foto e rrallë: Mbreti Zog I duke ngritur pesha (Foto)

Princi Leka ka publikuar një foto ku shfaqet Mbreti Ahmet Zogu duke ngritur një shtangë në plazhin e Durrësit. Leka shkruan se, gjyshit të tij...

Para 5 ditësh zhduket shkupjani 26 vjeç

Në stacionin policor "Gazi Babë", dje është paraqitur rasti i zhdukjes së 26-vjecarit M.D., nga ana e vëllai të tij 28-vjec B.D., i cili...

Tirana nën pushtetin e shiut, Veliaj thotë se e ka gjendjen...

Orët e para të mëngjesit të së dielës në Tiranë janë shoqëruar nga shira dhe erëra të forta, të cilat kanë sjellë dhe përmbytjen...

Përmbytjet, në Dibër dyshohet se është mbytur një 27-vjeçar

Një 27-vjeçar nga Dibra dyshohet se është viktima e parë nga moti i keq që ka përfshirë vendin gjatë 24 orëve të fundit. Bëhet...

Rrëfehet bashkëshortja e Sokol Olldashit: Koli kishte brengat e tij

Një vdekje konfuze dhe tejet tronditëse, e cila nuk la askënd indiferent. Sokoli i mëmë Kozetës, atë mbrëmje të së mërkurës, u largua për...

Novi Sad: Mbishkrime “Kosova është Republikë”

Në total 12 grafite me përmbajtje të ndryshme janë gjetur nëpër rrugët e Novi Sadit në Serbi. Në mesin e grafiteve të fshira në muret...

Kaos në Gostivar, dy të lënduar dhe shumë dëme materiale (Foto)

Erërat e forta dhe reshjet e mbrëmshme nuk kanë kaluar pa pasoja. Nga Qendra për menaxhim me kriza bëjnë me dije se si pasojë...

Sela dhe Memedi: të unifikojmë kërkesat kombëtare të shqiptarëve!

Me rastin e 107 vjetorit të alfabetit shqip Aleanca për Shqiptarët (LR PDSH-RDK) kanë organizuar manifestimin ku ishin të ftuar anëtarët e lëmisë së...

Ahmeti nga ‘facebook’ uron: Manastiri, Prizreni dhe Vlora na bëjnë një

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim në profilin e tij zyrtar në rrjetin social facebook ka uruar gjithë shqiptarët për pervjetorin e kongresit të...

Obama bën thirrje për shkatërrimin e Shtetit Islamik

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, ka nënvizuar se Amerika dhe aleatët e saj nuk do të lëshojnë pe në luftën kundër terrorizmit,...

95 martesa të hershme vetëm në vitin 2014 në Kosovë

Martesa e hershme nën moshën madhore që dikur ishin shumë të theksuar në shoqërinë kosovare, edhe pse në numër më të vogël ende janë...

E vërteta pas Salah Abdeslam: Njeriu misterioz që e kërkon gjithë...

​Misteri rreth rolit të vërtetë të Abdeslamit në sulmet në Paris ishte shtuar kur ISIS lëshoi një mesazh në mëngjesin e ditës së nesërme,...

Shqipëria përmes 12 fotove interesante të fotografit nga Kalifornia (FOTO)

​Një fotograf nga Kalifornia, Nick St. Oegger, ka realizuar një set fotosh në Shqipëri në pjesë të ndryshme të territorit të saj. Konkluzioni i fotografit...

Femrat sipas ISIS mund të martohen që 9 vjeç

​ISIS-i ka publikuar manifestin në të cilin detajohet roli i grave në gjirin e grupit xhihadist. Ata e konsiderojnë “të ligjshme” që vajzat nga...

2 viktima në Shqipëri nga moti i keq, përmbytje në Jug

Shirat e nisur një ditë më parë kanë rikthyer përmbytjet në Jug të vendit. Ndërsa dy persona raportohet të kenë humbur jetën si pasojë e...

Imami i Cërrikut: Islami ka bashkëjetuar me kristianët dhe jehudët

Xhamia e Re e Cërrikut në Elbasan bën pjesë në 5 xhamitë që janë jashtë juridiksionit të Komunitetit Mysliman Shqiptar. Por imami nuk e...

Gazetari Selmani, ka dy urata me rastin e Ditës së Alfabetit

(Ju sjellimi postimin e tij ne profilin e facebook) Së pari uroj që mësuesit dhe profesorët e shkollave dhe universiteteve tona të mos shesin diploma,...

Zëvendësministrat shqiptar si hije në qeverinë aktuale

Data për mbajtjen e zgjedhjeve është caktuar; mandateve të ministrave dhe zëvendësministrave aktual po iu vjen fundi, por për disa nga ata qytetarët as...

Amerikanët, së shpejti do të “vdesin” nga etja

​Shumë shpejt, çdo amerikan do ta ketë të vështirë që ta sigurojë sasinë adekuate të ujit që do t’i duhet për ta pirë dhe...

Thaçi: falë PDSH-së shqiptarët festojnë Ditën e alfabetit

Kanë filluar urimet e subjekteve politike dhe qytetarëve për ditën e alfabetit shqip. Këtë herë përveç urimit, kryetari i PDSh-së Menduh Thaçi urimit i...

Fokus: 17 deputetë të VMRO-së kanë aplikuar për pasaportë bullgare!

Agjencia e lajmeve ‘Fokus’ nga Bullgaria publikoi një informacion shokues ku thotë se 17 deputet aktual të VMRO-DPMNE-së kanë kërkuar pasaportë bullgare me procedurë...

Flisnin arabisht, s’lejohen të hipin në avion

​Dy pasagjerë janë penguar të hipin të mërkurën në bordin e një avioni udhëtarësh në aeroportin e Chicagos për shkak se janë dëgjuar duke...

NATO i hap derën Malit të Zi: Revoltohet Rusia, shqetësohet Franca

NATO pritet të zgjerohet për herë të parë që prej vitit 2009. Mali i Zi pritet të bëhet anëtari i 29-të i Aleancës, raporton gazeta...

Sot po festohet Dita e Alfabetit

Në Maqedoni sot shqiptarët po e shënojnë "22 Nëntorin" - Ditën e Alfabetit Shqip. Ne kete date te vitit 1908, u njëhësua Alfabeti i...

Lugina e harruar

(Foto: Driton Bublaku),  Anita Kadriu Shqipëria dhe Kosova nuk po realizojnë premtimet e dhëna për të përkrahur shqiptarët e Luginës së Preshevës as në aspektin politik,...

Numri i kosovarëve në ISIS i madh, jemi në rrezik nga...

Ankthi nga terrori është ringjallur në gjithë kontinentin e vjetër e më gjerë, pas sulmeve të përgjakshme që Parisi i përjetoi fundjavën e shkuar....

Serbia zbaton planin e Millosheviçit në Luginë 

Shqiptarët në Luginën e Preshevës vazhdojnë të diskriminohen nga shteti serb edhe 15 vjet pas përfundimit të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Bujanocit...

Gazetari i BBC shpërthen në lot gjatë transmetimit nga Parisi /FOTO

Gazetari i BBC Graham Satcell ka shpërthyer në lot teksa raportonte drejtpërdrejtë nga Parisi mëngjesin e sotëm. Duke qenë shumë pranë vendit të masakrës...

Dalin të dhëna sekrete, nesër pritet të ndodhin 8 sulme të...

Grupi i hakerave ‘Anonymous’ ka deklaruar se ISIS ka organizuar ‘ditë terrori mbarëbotërore’ për ditën e nesërme. Në njoftimin e tyre, hakerat kanë bërë me...

781 Motrat e nderit vishen si prostituta për të shpëtuar fëmijët...

Një ushtri e motrave të nderit, të cilat shpëtojnë viktimat e trafikimit njerëzor duke u bërë si prostituta për t’u infiltruar në bordele të...

Kina i shpall luftë ISIS-it, psa vrasjes së pengut!

Kina do t’i bashkohet luftës kundër ISIS-it pasi katër prej qytetarëve të saj u vranë nga grrupet terroristë të islamistëve në dy sulme të...

Anonymous: ISIS ka planifikuar për nesër një ditë botërore terrori!

Grupi i Hacker-ave Anonymous pretendon se ISIS po organizon një ditë terrori anembanë botës për nesër. Në një njoftim grupi i fshehtë pretendon se terroristët...

Avokati i Popullit kërkon hetim të ri për incidentin e Kumanovës

  Avokati i Popullit Ixhet Memeti theksoi se institucioni i tij mund të kërkojë shqyrtimin e obduksionit të pjesëtarëve të grupit të Kumanovës, pas dyshimeve...

5 foto të vjetra që shfaqin tregimin e dashurisë së Hillary...

Hillary Rodham dhe Bill Clinton u takuan në Yale dhe ajo kishte bërë hapin e parë. Ata ishin të pandarë që nga viti 1971...

Një gazetar në Shqipëri është kërcënuar nga terroristët e ISIS?

Një gazetar i njohur në Shqipëri mësohet se është në shënjestër të terroristëve të ISIS. Lajmi është bërë i ditur nga burime të shërbimeve...

Rusia lëshon raketat kundër ISIS, vret 600 terroristë (Video)  

Ushtria ruse ka vrarë 600 terroristë në zonën Deir EX-Zor. Ditën e djeshme ushtria ruse ka lëshuar raketa kundër pozicioneve të shtetit Islamik në...

33 vjeçari shqiptar martohet me 85 vjeçaren greke, dashuri e çmendur...

Dashuria nuk njeh moshë, është fiks proverni i cili i shkon për shtat të moshuarës greke dhe të riut shqiptar. Nusja 85-vjeçe, dhëndri 33 vjeç,...

Ndahen rreth 1.500 leje CEMT për automjete, për vitin 2016

Në ndarjen e sotme elektronike të lejeve për vitin 2016, janë ndarë një mijë leje vjetore CEMT për automjete me Euro 5 standarde dhe...

Thaçi: Fatale, nëse opozita shqiptare hynë në kontrollin e opozitës maqedonase

Kryetari i Partise Demokratike Shqiptare (PDSH) Menduh Thaçi, thotë se ka besim të plotë se të gjithë ata të cilët kanë menduar se lehtësisht mund...

Georgievski: Ndikimi serb ka bërë që t’mos i kuptojmë kërkesat e...

Ish kryeministri i Maqedonise Lupco Georgievski në një intervistë për emisionin "Zigzag" të televizionit Art, duke folur për ndikimin serb në shoqërinë maqedonase, tha...

DOKUMENT SEKRET: Çfarë hetoi Sava Lazareviqi, inspektor i UDB-së me mision...

Asnjë organizatë shqiptare kurrë nuk mundet të shpërthejë prej së jashtmi, por vetëm brenda saj i ka gjenet e zbulimit - thotë më 1953...

Tjetër video, ISIS kërcënon sërish Francën. “Ja si do rrëzohet Kulla...

“Atentatet në Paris, të premten 13 nëntor që u kushtoi jetën 130 personave, i bëri Shteti Islamik dhe janë vetëm fillimi. Tani do ta...

FOTOLAJM/ Ja xhihadistët që tmerruan Tiranën sot

Zbardhen fytyra e personave që ishin veshur si xhihadistë ditën e sotme dhe që sipas policisë ishin duke regjistruar një videoklip, por që nuk...

Foto shokuese nga Shqipëria/ Çfarë janë këto veshje dhe pse tani?

 Sot në rrugët e Shqipërisë ka ndodhur një nga shfaqjet më të pazakonta. Dhjetra gra të mbuluara me të zeza kanë dhënë shfaqje të...

ISIS u krijua në një burg amerikan?

Pas sulmeve të përgjakshme në Paris, gjithnjë e më shumë po flitet për ISIS. Prestigjozja britanike “The Guardian” tregon se si u krijua ISIS...

Digjet vetura “Mercedes” në Shkup

Në rrugën "Makedonski vojski" në Shkup, dje pasdite një person i panjohur ka ndezur makinën e tipit "Mercedes" me targa Shkupi, pronë e 27-vjecarit...

1 milionë euro drogë të fshehura në mbajtësen e këpucëve, pranga...

Një operacion antidrogë ka dërguar  në pranga dy shqiptarë, 26 dhe 23 vjeç dhe policia ka sekuestruar një sasi kokaine me vlerë prej 1...

Bota ka një Stalin të ri (FOTO)

​Sapo e sheh, mustaqet dhe modeli i flokëve të kujtojnë Stalinin. Hossein Yazdanpanah, është kryetar i Partisë Kurde për Liri (një parti disidente iraniane)...

Konsolidohet Forumi Rinor i BDI-së në Gostivar

Kryesia e Forumit Rinor të degës së Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), dega në Gostivar, të premten në mbrëmje mbajti mbledhjen e parë të...

Opozita premton se më 28 nëntorit do të mblidhen 200 mijë...

  Foto: Bota sot (E plotesuar) Me ironi e ka nisur fjalimin e tij para militantëve të partive opozitare në Pallatin e Rinisë, kreu i AAK-së,...

Grekët sulmojnë Athinën se nuk reagon: Shqiptarët duan të na marrin...

Mediat greke vazhdojnë akoma “betejën” në lidhje me territoret shqiptare në Greqi, dhe e kundërta siç pretendojnë ata. Portali grek “Newsbomb.gr” sot ka bërë...

Lushtaku dhe Grabovci ‘shajnë me nënë’ opozitën (Video)

Ka kaluar kohë që nga skandali politik i përgjimeve. Njëra ndër këto përgjime ishte biseda në mes të shefit të Grupit Parlamentar të PDK-së,...
ALKALOID

OPINIONE