2 C
Skopje
Saturday, March 23, 2019
Home Lajme Page 672

Lajme

Protesta në kryqytet, plagoset një polic (Foto)

Përleshja e fortë që ndodhi në mes protestuesve dhe policisë së Kosovës përpos dëmeve materiale që u shkaktuan pati edhe të lënduar. Dy pjesëtarë të...

Rrezik nga rrëshqitja e dheut në një pjesë të rrugës

Komunikacioni në rrugët shtetërore në Maqedoni zhvillohet pa ndalesa, nëpër rrugë të thata, informon Lidhja Auto Moto e Maqedonisë. LAMM rekomandon kujdes në drejtimin e...

Ja si e plagosën protestuesit e opozitës policin (Foto)

Përleshja e fortë që ndodhi në mes protestuesve dhe policisë së Kosovës përpos dëmeve materiale që u shkaktuan pati edhe të lënduar. Dy pjesëtarë të...

Shkup: 12 aksidente rrugore, lëndohen shtatë persona

Gjatë ekspertizës së ditës së djeshme nga ana e policisë maqedone, janë konstatuar 12 aksidente rrugore, prej të cilave shtatë janë me pasojë të...

Edhe katër ditë jopune deri në fund të vitit

Deri në fund të këtij viti janë edhe 4 ditë jopune. Sipas programit për ditë jopune të Ministrisë së punës dhe politikës sociale, 8...

Në Australi themelohet partia e parë myslimane

Në Australi, është themeluar partia e parë që përfaqëson komunitetin myslimanët, e cila pritet të garojë në zgjedhjet e ardhshme federale. Në ditën e inaugurimit...

Huqja e protestuesve: Ia thyejnë veturën super të shtrenjtë deputetit Haxhi...

Protestuesit si duket nuk besuan që një veturë kaq e mirë mund të jetë e deputetëve të cilëve po mundohen tu dalin në krahë. Në...

Tërmet në Maqedoni, epiqendra në Greqi

Tërmet me intinsitet prej tre ballësh sipas shkallës makro-sizmike evropiane, mëngjesin e sotëm është ndjerë në më shumë qytete në Maqedoni. Siç njoftohet nga Observatori...

Deputetët e pozitës largohen nga Kuvendi përmes shkallëve emergjente

Deputetët e pozitës kanë  dalur përmes shkallëve emergjente nga objekti i Kuvendit të Kosovës, njofton Klan Kosova. Kjo ndodhi pas hedhjes së gazit lotsjellës nga ana...

Komuna e Strugës dyshon te analizat e cilësisë së ujit

Komuna reagon ashpër dhe dënon manipulimin klasik të opinionit publik nga institucionet në varësi të pushtetit qendror. Propaganda qeveritare dëshiron që të mbulojë padrejtësitë...

Parlament, një deputete e alivanosur dërgohet në spital (Video)

  Reporterja e mediave ndërkombëtare, Una Hajdari, ka publikuar një video në të cilën shihet deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu derisa futej në veturë pasi...

Kurti i vërsulet Hashimit, e ndalë sigurimi (Video)

Në videon më poshtë që sjell Anadaollu Agency, mund të vëreni se si ish lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti vërsulet në drejtim të zëvendëskryeminitrit...

Militanti i disa orë para krimit në Paris buzëqeshi para kamerës...

Televizioni Sky News ka publikuar video ku tregohet militanti Salah Abdeslam duke shëtitur i relaksuar përgjatë rrugët në Paris, vetëm disa orë para krimit...

Cakohen deputetët shqiptarë që do t’i hetojnë “bombat” e Zaevit? (Video)

Antonio Milloshoski, Sillvana Boneva, Kërsto Mukoski, Pavle Sazdov, Dimitar Stevananxhiq, Liljana Zaturoska dhe Magdalena Manaskova janë deputetët që i propozoi VMRO-DPMNE për anëtarë të Komisionit...

Ky është personi që ‘përgjon’ Obamën dhe Putinin (VIDEO)

Presidenti Barack Obama dhe homologu i tij rus Vladimir Putin janë takuar dje në Samitin e G20 në Turqi ku kanë diskutuar për luftën...

Eskalon situata në Kuvend, alivanoset një deputete (Video)

Përderisa brenda po mbahet mbledhja e improvizuar e seancës së Kuvendit, jashtë saj opozita ka tentuar prapë të futet brenda. Në pamundësi, ata hodhën gaz...

Këta janë shqiptarët që luftojnë kundër rusëve në Ukrainë (Foto)

Zbulimi është bërë nga korrespondenti i ABC Neës, Vincent Triest dhe gazetari hollandez Stefan Hujbum, të cilët kanë rënë në gjurmë të luftëtarëve shqiptarë,...

Ndiqni live zhvillimet në Kuvendin e Kosovës (Video)

Ndiqni drejtpërdrejtë zhvillimet në Kuvendin e Kosovës

Cili ministër u ngulfat nga gazi lotsjellës në Kuvend? (VIDEO)

Në videon e mëposhtme mund ta ndiqni momentin kur deputetët e opozitës hedhin gaz lotsjellës në sallën e Kuvendit të Kosovës në seancën e...

Kurti: Sprejin ia drejtova kryeministrit për shkak të “Zajednicës”

Deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka thënë se sprejin lotsjellës ia ka drejtuar kryeministrit Isa Mustafa dhe Qeverisë për shkak të “Zajednicës”. “Ia drejtova sprejin...

Kerry: Militantët e ISIS-it janë “bisha të çartura”

​Sekretari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, John Kerry,i ka përshkruar militantët e Shtetit Islamik (IS) si “bisha të çartura” duke pasuar sulme vrastare...

Tërmet toka në Tiranë

​Rreth orës 08:10 minuta të mëngjesit të së martës Tirana ka ndier serish lëkundje tërmeti. Sipas informacioneve të para epiqendra e tërmetit ka qenë në...

Prapë gaz lotsjellës në Parlamentin e Kosovës

(E plotësuar) - Kuvendi i Kosovës ka shkuar në pushim. Kryekuvendari Veseli ka kërkuar pauzë dhe mbledhje të kryesisë në zyren e tij. Opozita sërish...

Lufta e Tretë Botërore: Përse shkakton kaq shumë frikë?

Hipoteza se mund të shpërthejë një Luftë e Re Botërore me përmasa shkatërruese, nisi të ngrihej pas bombardimeve të Francës gjatë mbrëmjes së djeshme. Kjo...

Flasin vetem per sulmin e Parisit, askush s’flet per ate te...

Në sulmin që ndodhi në orët e vona të së premtes në Paris, ku mbetën 129 të vdekur dhe mbi 300 të lënduar e...

Ermira po thyen rekord në emisione

Ajo tashmë njihet si një figurë me të cilën identifikohet Bashkimi Demokratik për Integrim. Shquhet për elegancë e oratori, Ermira Mehmeti kohëve të fundit...

Ministri i jashtëm turk, Assad nuk do jetë kandidat në zgjedhjet...

Ministri i jashtëm tuk Feridun Sinirlioglu ka deklaruar sot në Ankara se presidenti sirian Bashar al-Assad nuk do jetë kandidat për zgjedhjet e ardhëshme...

Obama: Sulmet në Paris, sprapsje në luftën kundër ISIS

Presidenti Obama tha sot në përfundim të takimit të G-20 në Turqi, se sulmet në Paris, ishin një sprapsje në luftën kundër grupit ISIS,...

Koka paralajmëron zgjidhje të problemeve për fshatrat Brezë, Malinë dhe Tanushë

Pa rrugë, pa ambulancë dhe pa shitore, thjeshtë të lënë në mëshirë të Zotit. Kështu duket fshati Brezë i Karadakut të Shkupit. Me gjithsej...

7 xhami në Shqipëri jashtë kontrollit të Komunitetit Musliman

Shtatë xhami ne Shqipëri nuk janë nën kontrollin e Komunitetit Musliman Shqiptar. 3 prej tyre janë në Tiranë, 1 në Librazhd, 1 në Cërrik,...

Itali, kërkohet 32 vjeçari francez, dyshohet se ka lidhje me sulmet...

Kërkimet për autorët e sulmeve terroriste në Paris po kryhen dhe në Veri të Italisë. Mediat italiane informojnë se në Veri te Italisë po kërkohet...

Alarm për sigurinë, bllokohet fluturimi i krerëve të BE nga Turqia...

 Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker dhe kryesuesi i liderëve të BE-së, Donald Tusk, janë bllokuar mbrëmjen e sotme Turqi për shkak të alarmit...

A jemi të kërcënuar nga lufta e shekullit!?

Urgjentisht të krijohet ushtria Ndërkaq, Drizan Shala, ekspert i sigurisë, vlerëson se në gjendjen aktuale politike, është i pamundur aprovimi i ligjit për FAK-un në...

A mund ta besoni? Një shqiptar thotë se ndërhyrja e NATO’s...

Megjithëse lufta e fundit në Kosovë është e freskët në kujtesën e çdo shqiptari, mund të mos e besoni por ka edhe shqiptar që...

ISIS me taktikë të re: Pse po e zhvendosë betejën jashtë...

Derisa ISIS-i ka nisur të humb një pjesë të madhe të territoreve në Lindjen e Mesme, ka nisur të kryejë sulme spektakolare në vendet...

Zvicër: Digjet plotësisht autobusi nga Maqedonia, s’ka udhëtarë të lënduar

Një autobus maqedonas është djegur tërësisht, pak pas mesnatës në autostradën zvicerane A2 në drejtim të Lucernit. Vozitësi e kishte hetuar me kohë zjarrin...

​Rrëfimi i plotë për aksionin policor për kthimin e tre kosovarëve...

Tre të arrestuar, ka qenë bilanci i aksionit të djeshëm të Drejtorisë Kundër Terrorizmit në kuadër të Policisë së Kosovës, raporton Gazeta Express. Policia e...

Hollande thotë se Franca do ta shkatërrojë ISIS’in, Parlamenti këndon Marsejezën

Franca do të shtojë sulmet në Siri, nga ku u planifikuan sulmet terroriste në Paris, ka njoftuar Presidenti i Francës, Francois Hollande, të hënën. Në...

Strugë, baktere të rrezikshme në ujin e fshatrave Frëngovë dhe Oktisi

Në ujin për pije në fshatrat e Strugës, Frëngovë dhe Oktisi ka baktere të rrezikshme. Nga Qendra për shëndet Publik në Ohër thonë se...

Marrëveshja e Ohrit tema e fundit në takimin e Ahmetit me...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka pritur sot në selinë e BDI-së në Tetovë Ambasadorin e Hungarisë në Maqedoni, József Bencze dhe...

389 shqiptarë nga Kosova marrin nënshtetësi austriake

Në nëntëmujorët e parë të 2015, Austria ka dhënë mbi 6093 pasaporta, që është 7,4% më shumë sesa vitin e kaluar në të njejtën...

Kërcënon ISIS: Shtetet që po na sulmojnë do ta kenë fatin...

​Në total 132 persona janë konfirmuar të vdekur pas sulmeve të armatosura në Paris afër stadiumit ‘Stade de France’, teatrit Bataclan dhe restorantet e...

Fushatë e Civilit për zgjedhje të lira

CIVIL – Qendra për Liri sot e fillon video-fushatën e titulluar “Për Zgjedhje të Lira”. Ekipi i Civilit xhiroi 27 intelektualë, artistë dhe aktivistë,...

Putin trondit botën: ISIS financohet nga 40 shtete

Presidenti Vladimir Putin gjatë takimit të G20 që po mbahet në Turqi tha se sipas të dhënave të intelengjencës ruse  për financimin e shtetit...

Biznes i levërdishëm me refugjatët në Bullgari

Gjithmonë e më shumë refugjatë zgjedhin korridorin lindor të Ballkanit, që kalon nëpër Bullgari. Biznesi i trafikantëve po lulëzon. Të përfshirë janë shumë, madje...

Shqiptari dhunon gjermanen 25 vjet më të moshuar

Në stacionin e trenit të qytetit Gotha të Gjermanisë, është arrestuar një shqiptar, i cili akuzohet se ka dhunuar një udhëtare. Sipas një komunikate të...

Abaaound: ”Allahu më zgjodhi mua për t’i terrorizuar kryqtarët”

Abdelhamid Abaaound, me shtetësi belge, u emërua nga zyrtarët si një nga planifikuesit kryesor të sulmeve në Paris, por ai u intervistua më parë...

Kush fitoi çmimet për projekte më inovative

  Në organizim të Ministrisë për vetëqeverisje lokale, sot u organizua manifestim rasti ku për herë të parë u ndanë tri çmime për tri projekte...

“Burg përjetë” për vrasësin e dy turistëve çekë

Gjykata e Shkodrës ka dhënë masën e sigurisë “burg përjetë”, për vrasësin e dy turistëve çekë, Sokol Mjacaj. Ai akuzohet për ngjarjen e ndodhur...

Nora tentoi t’i bashkohej ISIS-it, ndalohet nga policia turke?

Një 20 vjeçare nga Gjilani do të behej njëra nga vajzat e shumta nga Kosova që po marrin rrugën për në Siri. Gazeta Express...

Flet e ëma e terroristëve: Im bir nuk vrau njeri, u...

Pas sulmeve makabre të ndodhura në Paris tre ditë më parë, kanë folur edhe prindërit e terroristëve pjesëmarrës. E ëma e vëllezërve Abdeslam ka thënë...

Vuçiç shokon Ballkanin, lexoni çka thotë për profetin Muhamed!

  Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç ka shokuar opinionin, me një tekst autorial të publikuar në gazetën “Alo” të Serbisë. Ai në mënyrë origjinale është vendosur...

Kërcënon ISIS: Edhe shtetet tjera të përfshira në bombardime do ta...

Në total 132 persona janë konfirmuar të vdekur pas sulmeve të armatosura në Paris afër stadiumit ‘Stade de France’, teatrit Bataclan dhe restaurantet e...

“Gruevski dhe Todorovi thirrin Ndihmën e Shpejtë”

Është e turpshme që Gruevski dhe Todorov  e shfrytëzojnë Emergjencën për të shpëtuar vetveten, ka reaguar LSDM lidhur me paralajmërimet për punësime të reja...

Myftaraj: Meka e Medina të goditen nga bombat atomike!

Gazetari Kastriot Myftaraj, i njohur për artikujt e tij kontrovers, ka propozuar që të hidhen bomba atomike në Medinë e Mekë, për ta zgjidhur...

Temperatura të ulëta dhe rreshje të dëborës priten në Shkup

Temperatura mes 16 dhe 18 gradë celsius, paralajmërojnë meteorologët për këtë javë. Sipas prognozave, moti do të jetë i thatë dhe relativisht me diell,...

Fëmija ka thyer kockën e kokës, e ëma ka thyer brinjët

Fëmija ka thyer kockën në kokë, kurse e ema i ka të thyer brinjët. E ëma e fëmijës ka të vendosur aparatin për frymëmarrje...

The Telegraph: Kosova, vend i rrezikuar nga terrorizmi (Harta)

Sulmi i fundit terrorist në Francë ka shokuar gjithë botën, kurse përveç Francës janë të kërcënuara edhe shumë vende të tjera për sulme të...

Ekskluzive: Gjendet incizimi i politikanëve që kurdisën konfliktin e Kumanovës

  Pas deklarimeve publike të familjarëve të pjesëtarëve të grupit të armatosur të Kumanovës se disa nga uhdheqësit e saj janë likuiduar pasi janë arretsuar,...

Unë kam dhënë më shumë kontribut se Ali Ahmeti

Kryetari i Forumit Ndërkombëtarë për të Drejtat e Njeriut (IGFM), Idriz Sinani në një prononcim për INA ka komentuar fyerjet e Ali Ahmetit ndaj...

Bëhen të ditura fytyrat e terroristëve dhe organizatorit të sulmit terrorist...

Zbulohet se organizatori prapa sulmeve tronditëse të Parisit është Abdelhami Abaaoud. Këto janë 3 fytyrat e terroristëve prapa masakrës brutale në Paris në të cilën...

Shqetësuese: “Likuidimi i terroristëve në Paris” (Video+18)

Terroristët janë vrarë në një makinë “Seat” në Paris. Në një përpjekje për të shpëtuar, terroristët të armatosur janë zbuluar nga policia dhe më pas...

Anonymous i shpallë luftë ISIS’it

Hakerat e grupit Anonymous kanë lëshuar një video ku thonë se “do të vihen në kërkim” të Shtetit Islamik pas sulmeve të së premtes...

Tetova shpallet kampion bote në “kategorinë e rëndë” (Foto)

Lëvizja Eco Guerilla sot në ora 12 në qendër të Tetovës, pranë pallatit të kulturës, ka shpalosur projektin e saj të rradhës në lidhje...

Ezani i drekës do të shtyhet 5 minuta për nder të...

Reisi i Bosnjës, Husein ef. Kavazoviç, ka lëshuar një udhëzim për të gjithë myftinjtë, ku thuhet: “Bashkësia Islame në Bosnjë dhe Hercegovinë i bashkohet nismës...

Aksident i rëndë, lëndohen 12 nxënës dhe 4 mësues

Një aksident komunikacioni ka ndodhur afër shkollës së fshatit Tërstenë të Mitrovicës, ku për pasojë janë lënduar 17 persona. Aksidenti ka ndodhur në mes të...

Ndryshon çmimi i benzinave, u shtrenjtuan apo u liruan?

Një lajm i keq vjen për shoferët sepse nga mesnata benzinat do të shtrenjtohen për gjysmë denari, kurse çmimi i çizelit mbetet i pandryshuar....

Një delegacion i udhëhequr nga ministri Neziri vizitojn sot Çerdhen “Fidani”

Prioritet i lartë është kujdesi dhe edukimi i fëmijëve në moshën parashkollore. Në mbështetje të fëmijëve të vegjël  sot Ministri i Ekonomisë Bekim Neziri i...

Edhe Albani në mesin e viktimave të sulmeve terroriste

Alban Denuit, 32-vjeçar, kishte ligjëruar e ekspozuar në qytetin francez Bordeaux. Edhe ky person është viktimë e sulmeve terroriste në „Bataclan“ të Francës, transmeton...

Shtyhet zgjedhja e anëtarëve të Komisionit hetimor për përgjimet

Komisioni Parlamentar për zgjedhjen dhe emërimin sot shtyu përcaktimin e një projekt-vendimit për zgjedhjen e anëtarëve të Komisionit hetimor për përgjimet. Kryetari i Komitetit Zoran...

Arrestohen tre të dyshuar për terrorizëm në kufirin Kosovë-Maqedoni

Policia e Kosovës, përmes një njoftimi për medie bëri të ditur arrestimin e tre të dyshuarve për terrorizëm. Më 15 nëntor, Drejtoria Kundër Terrorizmit në...

Policia fillon kontrolle të rrepta në Tetovë, cilat janë shkaqet?  

  Inspektorati i komunës së Tetovës në bashkëpunim me Inspektoratin shtetëror për Komunikacion si dhe Sektorin për punë të brendshme në Tetovë duke filluar prej...

Emigrantët dhe nacionalistët mund të ndezin Ballkanin, a mund të shpëtojë...

Kancelarja gjermane Angela Merkel kishte dhënë paralajmërimet e saja për kërcënimin e konfliktit të armatosur në Ballkan nëse Gjermania mbyll kufirin me Austrinë për...

Kemi shumë liderë, por vetëm një dritë në fund të tunelit

Situata aktuale politike hap një dilemë të madhe tek votuesit shqiptarë, ka të orientohemi politikisht, cilin program, qellim apo platformë politike të përkrahim, kur...

Kuvendi duhet ta miratojë shpalljen për anëtarë të rinj të KSHZ-së

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë pritet që në kuadër të seancës së 73-të të marrë vendim për shpalljen e konkursit për anëtarë të rinj...

Një rrëfim për Tetovën!

Në vitet e 70 e shekullit XX, zakonisht, ky qyteti ishte i pari. I pari në ish Jugosllavi për gjimnazin më cilësor, në një shtet...

Plas gallata: Tetova bëhet me plazh (Foto)

Vërshimet që ndodhën në gushtin e kaluar në Tetovë kanë krijuar kushte që në lumin e këtij qyteti të krijohen kushtet e një “plazhi”...

Tragjedi në Shkup – Nëna hedh fëmijën 6 vjeçar nga kati...

Në lagjen Hipodrom të Shkupit sot në mëngjes ka ndodhur një tragjedi e vërtetë, njofton MPB-ja. Nëna në ora  9:30 ka hedhur fëmijën e saj...

Le Pen : Sulmi nuk u krye nga myslimanët por nga...

Masakra në redaksinë e “Charlie Hebdo” mund të ketë qenë vepër e agjencive informative në bashkëpunim me autoritetet franceze. Akuzën e ngre lideri i...

Nëna e hedh fëmijën nga kati 4-të, pastaj kërcenë edhe vetë

Mjekët janë duke bërë përpjekje titanike për t'ia shpetuar jetën e 35-vjecares nga lagjja "Hipodrum" e Shkupit, e cila njëherë e kishte hedhur djalin...

SHBA sulmon Isis me predha të quajtura “Me dashuri nga Parisi”

Pas sulmeve terroriste në Paris, Shtetet e Bashkuara kanë nisur një bashkëpunim të ngushtë me Francën kundër kundër terroristëve të Shtetit Islamik. Sekretari i Mbrojtjes...

Franca pret sulme të reja terroriste

Kryeministri i Francës Manule Valls ka deklaruar se në “ditët e ardhshme” sulmet terroriste mund ta godasin sërish Francën Kryeministri francez ka theksuar për RTL...

Sulmet e Parisit “të planifikuara nga Siria”

Sulmet e së premtes nga militantët islamikë në Paris ishin planifikuar dhe organizuar nga Siria, kryeministri francez Manuel Valls ka thënë. Ai shtoi se autoritetet...

Ahmeti ngushëllon Francën: Jam i tmerruar nga akti i tmerrshëm terrorist...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti kanë shprehur dhimbjen e thellë me popullin francez pas sulmeve terroriste në Paris që lanë mbi...

Dy ditë para sulmit në Paris, zhduken armë në Amerikë (Video)

Byroja Federale e Hetimit (FBI) ka dalur me një deklaratë gjatë së dielës se është duke hetuar një zbulim alarmant ku janë zhdukur armë...

Mbi 150 bastisje kundër islamistëve në Francë

Kryeministri i Francës, Manuel Valls, ka thënë se policia ka kryer më shumë se 150 bastisje kundër islamistëve të dyshuar në mbarë vendin. Burimet policore...

Jo një, por dy sulmues në Paris kanë kaluar përmes Maqedonisë

Fillimisht supozohej se vetëm një, por të dhënat e fundit flasin se dy pjesëmarrës në sulmet terroriste në Paris kanë kaluar përmes Maqedonisë. Sipas...

Britania e Madhe punëson 1.900 agjentë shtesë

Britania e Madhe në mënyrë shtesë do të punësojë 1.900 agjentë në shërbimet e sigurisë dhe të zbulimit, me qëllim që të kundërshtojë në...

Në Serbi gërmohet sot edhe për 200 trupa të shqiptarëve të...

Gërmimet në varrezat e supozuara masive në Rudnicë dhe Rashkë të Serbisë, do të nisin sërish sot. Edhe pse pala serbe kishte nisur këto gërmime...

Propozim Buxheti për vitin 2016 në seancë plenare

 Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë në seancë planare prej sot duhet të fillojë debati rreth Propozimit shtesë të buxhetit për vitin 2016. Sipas propozimit...

Aksident i rëndë në Çair të Shkupit

Mbrëmë rreth orës 19.20 në Çairi të Shkupit, ka ndodhur një aksident mes një veture "Golf 4" dhe një "Audi", me targa të Shkupit,...

Përkrahësit e ISIS mesazh kërcënues në redaksitë e mediave shqiptare

[email protected]” është adresa nga e cila është nisur një email në redaksi të mediave shqiptare, përfshirë edhe botasot.info. Në emailin e tyre, ata tregojnë përkrahjen...

Heroina që shpëtoi dhjetëra njerëz në “Bataclan”

Margarida Sousa është padyshim heroina e mbrëmjes së 13 nëntorit pasi u shpëtoi jetën dhjetëra personave. E moshuara që jeton përballë sallës së koncerteve “Bataclan”...

Franca sulmon masivikisht Al Rakkën (Shikoni çfarë shkruan nëpër bomba!)

Pas sulmeve barbare në Paris, ka filluar një intensifikim i sulmeve ajrore në al Rakka, që de fakto është edhe kryeqendra e Shtetit Islamik. “Franca...

Mendimtari mysliman Gylen: Terrori, mëkat i papranueshëm që duhet dënuar dhe...

Vazhdojnë reagimet pas masakrës së djeshme në Paris. Burrështetas, politikanë dhe klerikë kanë dënuar sulmet e djeshme duke ngushëlluar ppullin francez. Edhe mendimari mysliman, Fethullah...

Pamje nga sulmet e Francës kundër ISIS’it në Siri (Video)

Ministria e Mbrojtjes franceze ka konfirmuar se Franca ka sulmuar një nga bazat më të mëdha të ISIS’it në Siri. Këto janë edhe pamjet nga...

Kumanova-Likova kërkoi Besë, Besën ua dhamë!

 Shkruan: Mesud BAJRAMI  Sa sa ishte efekti pozitiv, dhe sa u mirëprit formimi i Këshillit nismëtar I BESëS, për Komunën e Likovës në krye me...

Refugjatët të frikësuar nga sulmet në Paris

Refugjatët, të cilët mbërrijnë në vendkalimin kufitar Tabanoc në kufirin midis Maqedonisë dhe Serbisë janë të frikësuar nga sulmet e ndodhura në Paris. Refugjatët...

Kjo foto e Enver Hoxhes nuk u botua kurrë në komunizëm....

Kjo foto e Enver Hoxhes me serbin Dushan Mugosha nuk u botua kurre ne vitet e komunizmit. Edhe pse mendohet se eshte botuar ne...

Kush janë të vrarët në Paris? (Foto)

Është konfirmuar deri më tani për rreth 130 persona të vrarë gjatë sulmeve të së premtes mbrëma në Paris. Ky numër ka gjasë të rritet...

Moszbatimi i dygjuhësisë, peng i partive shqiptare

Përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe në Maqedoni ka mbetur peng i partive politike, të cilat janë treguar të paafta ta zgjidhin këtë çështje të...

Terrori në Paris/ Cilët janë dy vëllezërit që organizuan sulmet (Foto/Video)

Në sulmet e së premtes në Paris janë vrarë 127 persona nga ekstremistët e Shtetit Islamik. Franca për 3 muajt e ardhshëm do të jetë...

Terroristët planifikuan sulmin nëpërmjet chatit në Playstation

Ministri i Brendshëm belg ka zbuluar se terroristët kanë përdorur chatin e Playstation 4 për të komunikuar mes tyre. Ata mendohet se kanë zgjedhur këtë...

Spasovski: Nuk ka më “alo Gorde, alo Sasho”!

“Jam i vendosur që të fillojnë demontimin e uzurpimit të sistemit në MPB dhe më inkurajon ajo që ka mjaft profesionistë, që mezi presin...

Liderët e G20 kërkojnë shtim të sigurisë në kufij dhe aeroporte

Liderët e 20 shteteve më të fuqishme në botë, të mbledhur në Turqi për takimin e G20, janë pajtuar që të rrisin masat e...

4 të plagosur nga sulmi vetvrasës në Turqi

Një terrorist, i dyshuar si pjesëtar i Shtetit Islamik, sot ka hapur zjarr ndaj policëve, përpara se të kryej sulm vetëvrasës në Turqinë juglindore...
video

Dalin pamje të tjera të masakrës në Paris, trupa të vdekur...

Të tjera pamje filmike dëshmojnë momentet e para të masakrës në Paris. Një video amatore tregon tmerrin që përjetuan pjesëmarrësit në sallën e koncerteve, “Bataclan”...

Dy persona lëndohen në fatkeqësi në rrugën Kumanovë – Kriva Pallankë

Dy persona janë lënduar, prej të cilëve njëri më rëndë në fatkeqësinë e komunikacionit, që ka ndodhur sot në orët e hershme të mëngjesit...

Gjendet varr masiv, 80 gra të ekzekutuara nga ISIS-i

Një varr masiv me eshtrat e 80 grave Jazidi, të ekzekutuara nga ISIS-i, është zbuluar në periferi të qytetit Sinjar të Irakut. OKB-ja thotë...

Prej sot, zinxhirët të obligueshëm për veturat-shoferët

Prej sot fillon sezoni i mbajtjes së obligiueshme të pajisjeve dimërore - znxhirëve për veturat. Shoferët e veturave dhe automjeteve tjera prej sot duhet...

Shkëmbim zjarri në kufirin me Greqinë, mes një grupi shqiptarësh e...

 Shkëmbim zjarri mes disa shqiptarëve dhe policisë në kufirin me Greqinë. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në Kostur, kur policia greke kishte parë...

Kika “tradhton” Arian Çanin, “Dua të bëj seks me Hashim Thaçin”/...

 Njëri prej banorëve më të njohur në shtëpinë e Big Brother Kika ka thënë se ai do të flinte në shtrat me dikë vetëm...

Opozita në tubim protestues më 28 Nëntor

Njëra nga tri subjektet opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka konfirmuar se bashkë me dy partitë opozitare, Lëvizjen "Vetëvendosje" dhe "Nismën për Kosovën",...

Kapet në Mynich Vlatko Vuceliq, si pjesë e sulmit në Paris...

Vlatko Vucelic është njëri ndër sulmuesit në Paris i cili është kapur në Munich. Malazezi nga Podgorica, dyshohet se ka qenë pjesë organizative e sulmit...

Zbulohen emrat e disa prej viktimave në Paris si nga Algjeria,...

Viktimat e sulmit terrorist në Paris janë nga shtete të ndryshme. Paraprakisht, sipas The Guardian, konfirmohet se janë nga: Algjeria – Një grua e moshës...

Esat Pasha kishte parfum me emër të tij

Nëse keni menduar që një markë e njohur mode mund të pagëzojë me emrin e një personazhi konkret një produkt të saj, vetëm nëse...

140 luftëtarë shqiptarë janë rreshtuar në radhët e ISIS. Ja nga...

140 luftëtarë shqiptarë janë rreshtuar në radhët e IS, ku pjesa dërrmuese e tyre vijnë nga shtresat e margjinalizuara. Sipas kreut të Shërbimit informative shtetëror...

Dikush i veshur me të zeza u shfaq në sallën e...

​Imazhet shfaqin një figurë misterioze të veshur e gjitha në të zezë dhe me çantë në shpinë që u pa të vraponte korridoreve në...

Kush është franko-shqiptarja e përgjuar nga shërbimet sekrete që kërcënonte Bataclan-in...

Teatri Bataclan ku u shënua numri më i madh i viktimave të masakrës së 13 nëntorit ka qenë prej vitesh në shënjestër të terroristëve...
video

Likova e Kumanovës sonte e dha BESËN ne krye me Shaban...

Sonte Lëvizja BESA qëndroi në Komunën e Likovës, ku u formua Këshilli Nismëtar Komunal për këtë komunë. Në këtë ngjarje ishin të pranishëm edhe...

Ky është terroristi që kreu sulme në Paris, qendroi në Preshevë...

Njëri nga terroristët që shkaktoi shumë viktima mbrëmë në Paris e ka kaluar tërë rutën ballkanike të migrantëve me pasaportë siriane me emrin Ahmed...

Kryeministri francez paralajmëron sulme të tjera

Kryeministri francez Manuel Valls ka paralajmëruar se Franca mund të bëhet objekt i sulmeve të tjera të militantëve islamikë. Në një lidhje direkte me studion...

Shqiptarët cilësohen si terroristë, në protestën kundër refugjatëve në Poloni

Gjatë një proteste në Poloni kundër refugjatëve sirianë në një nga banerët që protestuesit mbanin në dorë vërehet edhe flamuri shqiptar dhe disa figura...
video

Shqiptarja Elvira Haxhiu tregon Parisin pas sulmeve të mbrëmshme

Shqiptarja Elvira Haxhiu tregon Parisin pas sulmeve të mbrëmshme. Në një intervistë telefonike për Ora News Elvira Haxhiu tregon se Parisi është nën masa të...

Incidenti te Kulla e Eifelit, alarm i rrejshëm

(E plotësuar) Zëdhënësi i ministrisë së Brendshme franceze ka thënë për Reuters se incidenti në Hotelin “Pullman” ka qenë alarm i rrejshëm. Tjetër bombë në...

Siria, arrihet marrëveshja; Kerry: Qeveri tranzicioni në 6 muaj

Qeveri tranzicioni brenda 6 muajsh për të kaluar në aprovimin e një kushtetute të re dhe në zgjedhje nën mbikëqyrjen e OKB'së brenda 18...

F. Gylen: “Ngushëllimet më të sinqerta për familjarët dhe mbarë popullin...

Jam ende thellësisht i tronditur prej lajmit të masakrës së mallkuar që ka ndodhur mbrëmë në Paris, ku kanë humbur jetën më shumë se...

Vlatko V. nga Podgorica, bashkëpunëtori i sulmeve terroriste në Paris!

Në Bajern, gjatë fillimit të nëntorit është arrestuar një person, që duhet të ketë pasur lidhje me terrorizmin barbar në Paris. “Në 5 nëntor në...
video

​Një figurë misterioze e veshur në të zezë u pa të...

Imazhe shfaqin një figurë misterioze të veshur e gjitha në të zezë dhe me çantë në shpinë u pa të vraponte korridoreve në sallën...

Amerikanët vrasin njërin prej liderëve kryesorë të ISIS-it

Në një sulm ajror të forcave amerikane, është vrarë lideri kryesor i ISIS-it në Libi. Sulmi ajror goditi qendrat e komandës së ISIS-it pranë qytetit...

‘De Telegraaf’ : Shqiptarët kërkojnë azil për të përfituar para

Ata nuk kanë asnjë shans për leje qëndrimi, refuzohen shpesh herë nga Gjermania, por qindra prej tyre vazhdojnë të mbajnë shpresën për të përfituar...

Të hënën e gjithë Evropa 1 minutë heshtje për Francën

Pas sulmit terrorist ku mbetën 128 të vdekur, ndërsa 300 të tjerë ndodhen në spital, shtetit francez ka rritur sigurinë. Lajmin e bëri të ditur...

​Identifikohet kamikazi që ua mori jetën mbi 100 personave në Bataclan

Më shumë detaje vijojnë të zbardhen për ngjarjen tragjike që përfshiu kryeqytetin e Francës mbrëmjen e djeshme, pas vdekjes së 128 personave si pasojë...

LR-PDSH: Sulmi në Francë na bën gjithëve bashkë në luftën kundër...

Sulmi mbi civilët e pafajshëm në Francë, është ngjarje tragjike por dhe reflektim per tu bashkuar në luftën kundër terrorizmit. E gjithë bota sot...

MPB: Nuk ekziston kanosje konkrete për sigurinë e qytetarëve të Maqedonisë

Me rastin e sulmeve terroriste në Paris, e në drejtim të shqyrtimit të gjendjeve dhe ngritjes së nivelit të sigurisë dhe mobilitetit të policisë,...
video

Marsh protestues në Shkup, “Refugjatët pa kufij” (Video)

Ngjarjet në Paris nuk mund të lidhen me refugjatët, apelojnë sot protestuesit që marshonin në Shkup në një marshim tradicional të refugjatëve, transmeton TetovaSot. Me...

Francë, treni i shpejtësisë së lartë del nga shinat, 5 të...

Pesë persona kanë humbur jetën dhe 7 të tjerë janë plagosur pasi një tren i shpejëtsisë së lartë ka dalë nga rruga në afërsi...

ISIS merr “peng” presidentin francez Hollande

Në rrjetin social Twitter është duke qarkulluar një foto montazh publikuar nga ISIS ,ku shihet presidenti frances i zënë peng. Ndër të tjera thuhet se...

Rrëfehet kosovari që ishte në stadiumin e Parisit gjatë eksplodimit (Foto+Video)

Alban Muhaxheri Njëri prej personave që gjendej në stadiumin e “Stade de France” në Paris ishte edhe një aktor nga Kosova.  Ridvan Mjaku, dëshmitar në...

Burrat në kazino, gratë bëjnë prostitucion për t’i mbajtur fëmijët

Lojërat e fatit, bastoret dhe kazionot, mbeten një problem serioze në vend, pasi ato veprojë edhe në vende ku janë të ndaluara si afër...

Obama: Kosova do të ishte në UNESCO, sikur të kishte diplomaci...

Presidenti amerikan, Barack Obama, ka komentuar dështimin e Kosovës për t’u bërë anëtare e UNESCO-së, ku i duheshin vetëm edhe katër vota për një...

Njëri nga terroristët e Parisit ishte nga Mali i Zi!

Mediat gjermane janë të shqetësuara se njëri nga terroristët e Parisit ka udhëtuar përmes Austrisë dhe Gjermanisë për të shkuar atje, me maqinën e...

Cameron: Britania përballet me kërcënimin e njëjtë si Franca

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron, ka thënë se kërcënimi nga Shteti Islamik është duke “zhvilluar” dhe po bëhet më akut. Ai ka thënë...

20 mijë femra u dhunuan në luftën e Kosovës: Gjurmët e...

Vlerësohet se gjatë konflikteve luftarake në Kosovë janë dhunuar rreth 20.000 femra – shqiptare, serbe dhe rome. Dhunuesit nuk i janë përmbajtur gjithënjë parimit...

“Dron” mbi banesën e Edi Ramës, MM: Janë helikopterët e ushtrisë

Shfaqet një dron mbi banesën e kryeministrit Rama, forca të shumta policie rrethojnë zonën e Surrelit.  Droni në fjalë thuhet se i përket forcat...

Thaci dërgon letër ngushëllimi ambasadores së Francës në Shkup

Me keqardhje të thellë pranuam lajmin për sulmet terroriste dhe viktimat që pësuan në Paris. Sulmi ndaj qytetarëve të pafajshëm dhe përdorimi i dhunës...

Kumanovë, 25 vjeçari tenton të vetëvritet

25 vjeçari A.B mëngjesin e sotëm rreth 8:30 ka tentuar të bëjë vetëvrasje duke u hedhur nga ura Iskrin në lagjen Vera Kotorka në...

Zhduket 16 vjeçarja mysafire në Zhelinë

Rastin për zhdukjen e 16-vjeçares në stacionin policor të Jegunovcës mbrëmë e ka raportuar babai i saj 49-vjeçar M.B. Vajza e tij mbrëmë rreth...
video

Eksklusive: Video shokuese nga Parisi (Video+18)

Psenny Daniel, një gazetar i njohur i gazetes franceze “Le Monde” ka arritur te kap disa imazhe nga njeri atentat i mbrëmshem ne Paris...

Sulmi në Paris është sulm ndaj vlerave universale

Rilindja Demokratike Kombëtare shpreh ngushëllimet më të sinqerta për familjarët e viktimave të sulmit në Paris, në këto momente të vështira për popullin francez...

OPINIONE