18 C
Skopje
Saturday, March 23, 2019
Home Lajme Rajon-Botë

Rajon-Botë

Shkon në 417 numri i viktimave nga vërshimet në Mozambik

Një ministër i Mozambikut ka thënë se numri i personave të vdekur pas ciklonit dhe vërshimeve në pjesën jugore të Afrikës është më i...

Varroset 7 vjeçari që u vra në Zvicër

Vogëlushi ishte ther me thikë nga një e moshuar Shtatëvjeçari, Ilijas Mahmuti, i cili është therur me thikë në Basel të Zvicrës, i është...

Shteti Islamik largohet nga zona e fundit e kontrolluar në Siri

Alsat M Logo Shteti Islamik largohet nga zona e fundit e kontrolluar në Siri 23 MARS 2019 / 11:09 Forcat siriane të mbështetura nga Shtetet e...

Nesër në Bazel marsh solidarizues me familjen e 7 vjeçarit të...

Bazeli është i tronditur me vrasjen e 7 vjeçarit shqiptar të Kosovës, Iljas Mahmuti të enjten nga një grua 75 vjeçare, sipas të gjitha...

Erdogani “selam” Evropës!

Udhëheqësi turk kërkon nga Perëndimi që të bëjë më shumë kundër ndjenjave antimyslimane. Gjatë një takimi të ministrave nga Organizata për Bashkëpunimin Islamik në...

BE kërkon rishikimin e marrëdhënieve tregtare me Kinën

Bashkimi Europian e quan të padrejtë marrëveshjen ekzistuese tregtare me Kinën. Kreu i komisionit Jean-Claude Juncker dhe kancelarja gjermane Angela Merkel kërkuan qasje më...

Trump: ISIS nuk kontrollon më asnjë territor në Siri

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se forcat e mbështetura nga SHBA-ja në Siri e kanë larguar grupin militant Shteti Islamik (IS)...

Kjo është monstra 75 vjeçare nga Zvicra qe i’a mori jetën...

Pas kesaj ngjarje, gruaja, 75-vjeçare zvicerane, informoi njerëzit dhe institucionet me telefon përmes një SMS’i ku tha se kishte therur një fëmijë. Pas kësaj ajo...

Macron: Evropa nuk duhet të mbesë peng i Brexit-it

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, deklaroi se Evropa nuk duhet të mbetet peng i procesit të Brexit-it. “Projekti evropian nuk duhet të jetë i burgosuri...

Franca u lejon forcave të sigurisë të qëllojnë mbi pjesëmarrësit në...

Forcat e sigurisë së Francës e kanë të lejuar që të hapin zjarr nëse kanoset jeta gjatë protestave të “jelekëve të verdhë” që do...

Mesazh mahnitës nga hytbja e xhumasë së sotme në Zelandën e...

Me mijëra vetë sot morën pjesë në namazin e xhumasë në Christchurch në Zelandën e Re për të shënuar një javë që kur 50...

Erdogan: Të luftojmë islamofobinë, siç bëjmë me antisemitizmin

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan bëri thirrje këtë të premte për një luftë globale kundër islamofobisë në rritje, ngjashëm me antisemitizmin pas holokaustit, pas...

Zelandë e Re, mijëra persona marrin pjesë në varrimin e viktimave...

Sot në Christchurch të Zelandës së Re u bë varrimi i 26 viktimave të cilët humbën jetën gjatë sulmit terrorist të javës së kaluar...

Krejt Zelanda sot me shamia, nga kryeministrja deri te policia (Foto)

Solidariteti i grave nga Zelanda e Re të bartin mbulesën sot tërë ditën për hir të terrorit dhe masakrës që përjetuan 50 viktima musliman/e...

Nëna e 7 vjeçarit të vrarë në Zvicër mes lotëve rrëfen...

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Baselin e Zvicres, një grua e moshës 75 vjeçare i ka marr jetën një fëmije nga Kosova, 7...

Boshnjakët etnikisht të ndarë për dënimin e Karaxhiqit

Vendimi përfundimtar në gjyqin e Radovan Karaxhiçit u mirëprit nga politikanët boshnjakë dhe kroatë dhe grupet e viktimave të luftës në Bosnjën dhe Hercegovinën...

Reagime në Srebrenicë ndaj aktvendimit për Karaxhiqin: DUHET DËNUAR VEPRA E...

Në Qendrën Memoriale në Potoçari në Srebrenicë, të mbijetuarit e gjenocidit kanë ndjekur shqiptimin e aktvendimit për Radovan Karaxhiçin, raporton AA. Dhoma e Apelit të...

13-vjeçari emigrant që shpëtoi 50 shokët nga vdekja (FOTO)

Një nga fëmijët që u përfshinë në pengmarrjen e autobusit me nxënës shkolle, në Itali, po lëvdohet si hero pasi u ka shpëtuar jetën...

Konte: BE-ja mbështet memorandumin e Italisë me Kinën

Jemi në një mendje dhe nuk ka asnjë problem për marrëveshjen mes Romës dhe Pekinit, tha kryeministri italian Giuseppe Conte në lidhje me pyetjet...

Tajani: 11 prilli data limit e Brexit

Limiti për shtyrjen e shkurtër të Brexit duhet të jetë 11 prilli, data brenda të cilës Britania e Madhe duhet të njoftojë pjesëmarrjen e...

Erdogan: Masakra në Zelandën e Re nuk ka lidhje me krishtërimin

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan thotë se masakra e së premtes së kaluar në dy xhami të Zelandës së Re nuk duhet të lidhet...

SHBA, Trump pro njohjes së sovranitetit të Izraelit mbi Golanin

Presidenti amerikan, Donald Trump u shpreh sot pro njohjes së sovranitetit të Izraelit në pjesën e Golanit të pushtuar dhe aneksuar nga izraelitët, një...

BE: Brexit të shtyhet deri më 22 maj nëse arrihet marrëveshja

Bashkimi Evropian do të miratojë shtyrjen e Brexit deri më 22 maj, nëse parlamenti britanik miraton një marrëveshje javën e ardhshme, sipas një projekt-deklarate...

Buzë xhumasë: 5 xhami sulmohen në Birmingham

Oficeret e Policisë kundër terrorizmit janë duke i hetuar këto sulme të cilat ndodhën natën vonë, shkruan Daily Mail. Imami i xhamisë në Witton ka...

Nju Jorku kryeson listën si qyteti më i mirë në botë

Çdo vit, Indeksi i Jetës në Qytete nxjerr një listë me qytetet më të mira në botë, duke u bazuar në kategori si ushqimi,...

Merkel: BE-ja duhet të përgatitet për një Brexit pa marrëveshje

Kancelarja gjermane, Angela Merkel u shpreh se Bashkimi Europian duhet të jetë i përgatitur për mundësinë që Britania e Madhe mund të largohet pa...

I mbijetuari në Zelandën e Re rikujton momentet e tmerrit kur...

Somalezi Adan Ibrahim Dirie, i mbijetuar i sulmit terrorist që ndodhi javën e kaluar në qytetin Christchurch të Zelandës së Re, thotë se përgjithmonë...

Macron: Në rast kundërshtimi do të kemi një Brexit pa marrëveshje

Presidenti francez, Emmanuel Macron paralajmëroi sot se në rast të një kundërshtimi të ri të marrëveshjes së Brexit nga deputetët britanikë atëherë do të...

Orbani përjashtohet nga grupi i Partive Popullore Evropiane

Partitë Popullore Evropiane (EVP) kanë marrë një vendim: Partia hungareze simotër, Fidesz do të qëndrojë jashtë dere, të paktën përkohësisht. Me të drejtë, mendon...

Lokja 75-vjeçare therë me thikë fëmijën shtatëvjeçar

Pasditen e së enjtes, një fëmijë shtatëvjeçar është therë me thikë në një rrugë publike Bazel dhe pas pak kohe vdes në spital. Pas...

Homazhe dhe lutje te shkolla e saj për Elizën 13 vjeçare...

Ju njoftojmë se në kujtim të së ndjerës, zonjushes Eliza Bajraktari, Shoqata "Nënë Tereza" dhe shkolla shqipe "Faik Konica" Namur, do marrin pjesë në...

Sulmohen pesë xhami në Birmingham (FOTO)

Pesë xhami në Birmingham janë sulmuar mbrëmë. Oficeret e Policisë kundër terrorizmit janë duke i hetuar këto sulme të cilat ndodhën natën vonë, shkruan Daily...

Një tjetër sulm në një xhami në Angli – Imami i...

Një xhamie në Birmingham i ishin thyer dritaret gjatë natës, duke bërë që imami të kërkojë nga policia më shumë mbrojtje para lutjeve të...

Merkeli: Do të bëjë çdo gjë për të parandaluar mosmarrëveshjet për...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se ajo do të punojë shumë për të provuar dhe siguruar që Britania e Madhe nuk largohet nga...

Këtë vit myslimanët agjërojnë më pak

Muaji i i Ramazanit, muaji i shenjtë për besimtarët myslimanë këtë vit do të nisë më 6 maj dhe do të përfundojë më 3...

Qindra persona të vdekur si pasojë e ciklonit në Mozambik

Agjencitë për ndihma janë duke kërkuar për të mbijetuar pasi cikloni Idai në Mozambik ka shkaktuar dëme të mëdha. Organizatat e bamirësisë kanë thënë se...

Shtyhet data e mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale në Afganistan

Udhëheqësja e Komisionit të Pavarur Zgjedhor në Afganistan, Hawa Alam Nuristani, ka thënë se zgjedhjet presidenciale të këtij shteti do të shtyhen për dy...

BE vendos kushte për shtyrje të Brexitit

Bashkimi Evropian do të pajtohet për shtyrje të datës së largimit të Britanisë nga Bashkimi Evropian, vetëm nëse Parlamenti britanik do të miratojë marrëveshjen...

Evropianët mendojnë se roli global i Gjermanisë është në rritje

Në një kohë që evropianët e shohin Gjermaninë me rol në rritje, fuqia franceze dhe britanike shihen “në rënie”, sipas një studimi të ri....

Trump bën thirrje për publikim të raportit të Muellerit

Presidenti amerikan, Donald Trump ka bërë thirrje për publikim të raportit final të Këshilltarit Special, Robert Mueller, lidhur me supozimet për ndërhyrjen e Rusisë...

Zelandë e Re, të premten banda e motoçiklistëve do të bëjë...

Pas lajmit se muslimanët në Hamilton të Zelandës së Re frikësohen të shkojnë në xhami për namazin e xhumasë nga shkaku i sulmit terrorist...

Merkel i vendos ultimatum Serbisë: Kjo është oferta e fundit

Angela Merkel, kancelare e Gjermanisë ka porositur se “çështja e Kosovës duhet të zgjidhet në mënyrën që i përgjigjet Berlinit për dallim nga qëndrimi...

Trump: ISIS do të zhduket brenda natës së sotme

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump deklaroi se zonat e fundit që mbahen nga ekstremistët e ISIS do të bien brenda natës së sotme. Kreu i...

Vritet profesori që ftoi burra dhe gra së bashku në festë

Një student në Pakistan ka vrarë një profesor duke e therur me thikë, pas supozimeve se ai ka organizuar një festë, në të cilën...

Kazakistani emërton kryeqytetin e vet me emrin e ish-presidentit Nazarbayev

Autoritetet në Kazakistan ia kanë ndërruar emrin kryeqytetit të këtij vendi, Astanas. Tash e tutje, ky kryeqytet do të quhet Nursultan për nder të...

19 persona të lënduar nga tërmeti i sotëm në Turqi

Tëmet me intensitet 5,8 ballë ka goditur sot pjesën perëndimore të Turqisë, kanë njoftuar nga Qendra Sizmologjike Mediterane Evropiane. Gjatë tërmetit janë lënduar 19 persona,...

19 Persona të lënduar nga tërmeti i sotëm në Turqi

Tëmet me intensitet 5,8 ballë ka goditur sot pjesën perëndimore të Turqisë, kanë njoftuar nga Qendra Sizmologjike Mediterane Evropiane. Gjatë tërmetit janë lënduar 19 persona,...

Sebastian Kurc kërkon suspendim gjashtë mujor për partinë e Viktor Orbanit...

Kancelari austriak Sebastian Kurc sot deklaroi se partia Fides e kryeministrit hungarez Viktor Orban do të duhet të marrë suspendim gjashtëmujor nga anëtarësimi në...

The Guardian: Si e suprimoi Millosheviq autonominë e Kosovës?

Në mars 1989, presidenti i atëhershëm serb Sllobodan Millosheviq nisi ndryshimet kushtetuese për të krijuar “Serbinë e Madhe” dhe viktima e tij ishte Kosova. Si...

Karaxhiqi dënohet me burgim të përjetshëm

Gjykata në Hagë ka kundërshtuar apelin e ish-liderit të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiq, kundër dënimit të tij për gjenocid dhe krime të luftës...

Në Stamboll u shënua trevjetori i Lidhjes së Rinisë Shqiptare në...

Qendra Kulturore e Kosovës në Stamboll me një aktivitet shënoi trevjetorin e Lidhjes së Rinisë Shqiptare në Turqi, e cila u formua nga Ministria...

Banda e motoçiklistëve në Zelandë të Re mbron muslimanët gjatë faljes...

Anëtarët e bandës së motoçiklistëve Mob Waitkato Mongrel janë zotuar të qëndrojnë roje jashtë një xhamie të Zelandës së Re, ndërsa muslimanët marrin pjesë...

Zvicër, xhihadistët të dëbohen për në atdhe, edhe nëse i pret...

Xhihadistët me shtetësi të huaj, të dënuar në Zvicër do të duhej të dëboheshin nga Zvicra në vendet e tyre të prejardhjes, edhe atëherë...

Incident para shqiptimit të aktvendimit për Karaxhiçin

Një orë para se të shqiptohet aktvendimi I shkallës së dytë të të dënuarit të Hagës Radovan Karaxhiç, është shënuar një incident kur në...

BE-ja gjobit 1,5 miliardë euro Google për abuzim me pozitën dominuese

Komisioni Evropian vendosi sot një tjetër gjobë gjigantit amerikan të internetit Google, pas akuzave të përsëritura për abuzim me pozitën dominuese, këtë herë në...

“Brexit”, May nuk do ta shtyjë më shumë. Kërkon vetëm 3...

“Downing Street” thotë se kryeministrja ndan të njëjtin zhgënjim me publikun nga dështimi i Parlamentit për të marrë një vendim. Sipas BBC-së, shtyrja nuk do...

Numri i viktimave në përmbytjet në Indonezi rritet në 104

Bilanci i të vdekurve në përmbytjet dhe rrëshqitjen e dheut që e kanë goditur provincën indoneziane Papua është rritur në 104, ndërsa 79 persona...

Juncker: BE nuk mund të fokusohet më te Brexit

Bashkimi Evropian ka bërë shumë përpjekje për të ndihmuar Britaninë mbi Brexit dhe nuk mund të shkojë më tej, tha kreu i Komisionit Evropian...

Edhe një shtet legalizon marihuanën

Tymosja e marihuanës mjekësore tani është legale në Florida, raporton CNN. Deri të ky vendim ka qenë një rrugë e gjatë. Më 2016, shumica dërrmuese...

Australia po shqyrton raportet me Turqinë shkaku i deklaratave të Erdoganit

“Deklaratat e bëra nga presidenti turk Erdogan unë i vlerësoj shumë ofenduese ndaj australianëve dhe të pamatura në këtë situatë shumë të ndjeshme” tha...

Pamje nga qelia e terroristit në Zelandë të Re

Qelia ku po mbahet terroristi i akuzuar për sulmet në Christchurch të Zelandës së Re, është përshkruar si një hapësirë me ngjyrë hiri dhe...

Seanca e kuvendit në Zelandë të Re nis me lexim të...

Kurani është lexuar gjatë seancës së Parlamentit të Zelandës së Re, që ishte e para që prej sulmit terrorist në dy xhami që u...

Terroristi famëkeq që vrau 50 mysliman, kishte planifikuar edhe sulmin e...

Terroristi i cili të premten e kaluar në Zelandë të Re vrau 50 besimtarë mysliman gjatë lutjes së të premtes, në dy sulme të...

Alarm për terrorizëm në Itali, xhamia e kisha nën vëzhgim 24...

Alarm i lart për terrorizëm në Itali ditëve të fundit pas ngjarjeve të Zelandës së Re. Policia ka vënë në survejim 24 orësh të...

Erdogan: Nëse nuk e sjellni dënimin me vdekje, Turqia do të...

MPJ e Zelandës së Re në takim me Erdoganin për shkak të komenteve të tij për masakrën Kryeministrja e Zelandës së Re, Xhasinda Ardern ka...

Kush ka mbi 100 mijë franga në Zvicër, nuk do të...

Parlamenti ka bërë të ditur kufirin deri në të cilin mund të pretendohen përfitimet suplementare (EL). Ajo është, pronësia deri në 100 mijë franga....

I mbijetoi masakrës në Zelandë, i riu tregon si e mashtroi...

Pak ditë më parë në Zelandën e Re u regjistrua një nga sulmet më të rënda terroriste. Nga sulmi me armë në dy xhami mbetën...

Turqia goditet nga një tërmet i fuqishëm

Instituti Gjeologjik i SHBA-së, thotë se një tërmet me magnitudë 5.7 shkallë të Rihterit goditi pjesën jugperëndimore të Turqisë, me epiqendër rreth 56 kilometra...

Kazakistan, Nazarbajev jep dorëheqjen pas 30 viteve në pushtet

Presidenti kazak, Nursultan Nazarbajev njoftoi sot dorëheqjen, pas gati 30 vite në krye të këtij shteti në Azinë Qendrore, i pasur me burime natyrore,...

Putin viziton Krimenë, festohet 5-vjetori i aneksimit nga Ukraina

Presidenti Vladimir Putin fluturoi në Krime të hënën për të festuar përvjetorin e pestë të aneksimit të rajoni kundrejt Ukrainës dhe udhëhoqi turmat nën...

200 persona e ndoqën direkt në Facebook sulmin në Zelanden e...

Por asnjë nga këta nuk kishte alarmuar se po ndodhte diçka. Në videon që zgjat 17 minuta të publikuar nga sulmuesi, shihet duke e përgatitur...

Sondazhi i CNN: 7 nga 10 amerikanë thonë se ekonomia po...

Nga një sondazh i kryer nga CNN, rezulton se 7 nga 10 amerikanë besojnë se ekonomia e SHBA-ve është në një gjendje të mirë....

Rreth një milion persona e kanë vizituar Turqinë për turizëm shëndetësor

Turqia ka tërhequr afërsisht një milionë persona të cilët kanë bërë turizëm shëndetësor në atë vend gjatë vitit 2018, raporton Anadolu Agency (AA). “Turizmi termal me...

Volkswagen largohet nga Ukraina. Zhvendosja në Serbi, Rumani, Bullgari, ose Turqi

Fabrika e kompanisë Volkswagen që aktualisht operon në Ukrainë mund të zhvendoset në Serbi. Lajmi konfirmohet nga mediat serbe që citojnë importuesin e Skodës,...

Nju Jork, themelohet Akademia e studentëve shqiptaro-amerikanë

Në Queens të New York-ut, SHBA themelohet Akademia e studentëve shqiptaro- amerikane. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shtetit për Diasporën, e cila...

10 qytetet më të lira dhe më të shtrenjta në botë

Parisi së bashku me Hong Kongun dhe Singaporin kryesojnë listën e qyteteve më të shtrenjta në botë. Është hera e parë që tri qytete ndajnë...

Erdogani thërret Zelandën e Re ta kthejë dënimin me vdekje

Presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan i ka bërë thirrje të martën Zelandës së Re që ta kthejë dënimin me vdekje, për sulmuesin terrorist...

3-vjeçari që u vra në Zelandë të Re vrapoi drejt vrasësit,...

Mucad Ibrahim kishte veshur çorape të vogla, një lloj mbajtësi që iu vishet fëmijëve për të mos rrëshqitur, kur trupi i tij i pajetë...

Moti i keq në SHBA, tre viktima dhe mijëra të evakuuar

Tre viktima, dy të zhdukur dhe mijëra persona të evakuuar nga shtëpitë e tyre; është ky bilanci ende i përkohshëm nga moti i keq...

Shqiptimi i aktgjykimit të Karaxhiçit do të transmetohet me 30 minuta...

Shqiptimi i aktgjykimit pas ankesave të të akuzuarit të Hagës Radovan Karaxhiç është caktuar për nesër në orën 14 në tribunalin e  Hagës, që...

Isis thyen heshtjen e gjatë: Kërkon hakmarrje për terrorizmin në Zelandë...

Isisi iu ka bërë thirrje ndjekësve të saj që të kundërpërgjigjen për sulmin terrorist kundër myslimanëve që ndodhi javën e kaluar në Zelandë të...

Profesori izraelit: NATO gaboi me Serbinë, Turqia e futi në grackë...

Prefesori Rafael Izrael nga Universiteti Hebre në Jerusalem, thotë se e di arsyen pse NATO bombardoi Jugosllavinë në vitin 1999. Ai thotë se ishte...

Mësohen motivet për sulmin në Holandë, policia gjen letrën e sulmuesit

“Në këtë moment seriozisht po shqyrtohen motivet terroristike të sulmit” ka deklaruar prokurori holandez duke shpalosur detale se është gjetur një letër të cilën...

Profesori serb: Millosheviq është gjallë dhe jeton në këtë shtet

Sipas tij, Milosheviqi ishte profil ideal për periudhën transitore midis komunizmit dhe nacionalizmit. “Ku është Milosheviqi dhe Mira, ky çift bashkëshortor. Milosheviqi asnjë fjali gabim...

Forcat e SHBA-së mbërrijnë në Berlin për stërvitjen e NATO-s

Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani në kuadër të një strategjie të re për vendosjen e shpejtë të forcave ushtarake të...

Përplasje me armë në Londër

Rrugët janë mbyllur në Croydon, Londër jugore, pasi policët rrethuan një person të armatosur i cili kërcënonte të ”vriste njerëz”. Oficerë të armatosur të policisë,...

Tre të ndaluar për sulmin në Holandë

Policia e Holandës ka arrestuar personin e tretë të dyshuar për përfshirje në sulmin në tramvaj, një ditë më parë në Utreht. Tre vetë...

Ligjvënësit britanikë mund të votojnë të njëjtën marrëveshje të Brexit-it

Kryesuesi i parlamentit britanik hodhi poshtë mundësinë që të hidhet në votim para ligjvënësve një marrëveshje e njëjtë e Brexit-it. Kreu i parlamentit britanik, John...

Kërcënim me bombë, evakuohet zona pranë selisë së BE-së

Rreth 40 vetë janë evakuuar nga një ndërtesë pranë zyrave qendrore të Bashkimit Evropian në Bruksel, pasi një kërcënim me bombë u raportua në...

Facebook jep detaje të reja për videon e sulmit në Zelandë

Pas shtimit të kritikave në adresë të saj, Facebook ka dhënë detaje të tjera në lidhje me sulmin terrorist në dy xhamitë në Chirstchurch...

5 mijë euro gjobë për shoferët që lagin këmbësorët

Nuk janë të pakta rastet kur në ditët me shi, drejtuesit e makinave të pakujdesshëm i “bëjnë pellg” këmbësorët. Tashmë kësaj torture i ka...

Hyjnë në fuqi ligjet për bllokimin e portaleve që shajnë qeverinë

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi legjislacionin që u mundëson autoriteteve të bllokojnë faqe të caktuara interneti dhe të japin dënime për “lajme të rreme”...

Domethënia e simbolit në emër të të cilit terroristi kreu sulmet...

Sulmuesi Brenton Tarrant, (28) i cili në emër të supermacisë së bardhë vrau 50 besimtarë myslimanë në Christchurch të Zelandës së Re dhe la...

Kryeministrja e Zelandës së Re e nis fjalimin para Kuvendit me...

Kryeministrja e Zelandës së Re, Xhasinda Ardern është betuar se asnjëherë nuk do ta përmend emrin e terroristit në dy xhami në qytetin Krajstçerç...

SHBA redukton buxhetin për REL dhe Zërin e Amerikës, anulohen tre...

Administrata e presidentit të SHBA-së, Donald Tramp parashtroi buxhetin për vitin 2020 i cili parasheh ulje të mjeteve për programe ndërkombëtare për 22 për...

Shkon në tre numri i të vdekurve nga sulmuesi në Holandë,...

Ka shkuar në tre numri i të vrarëve nga sulmi i sotëm me armë zjarri në një tramvaj të Holandës. Këtë e ka konfirmuar kryetari...

Udhëtarët incizojnë rrëzimin e aeroplanit të tyre (VIDEO)

Pasagjerët e “Cesna 206” xhiruan avionin e tyre derisa po rrëzohej në malet e Venezuelës. Një aeroplan i vogël goditi së pari pemët dhe dy...

Mbyllet klubi i armëve ku ushtroi terroristi që vrau 50 myslimanë

Klubi i armëve ku thuhet se i akuzuari për vrasjen e 50 myslimanëve, Brenton Tarrant kishte ushtruar para masakrës, tashmë është mbyllur. Zëvendëspresidenti i Bruce...

Zelandë e Re, rihapet aeroporti pas neutralizimit të pakos së dyshimtë

Policia e Zelandës së Re njoftoi sot rihapjen e aeroportit ”Dunedin”, i cili u mbyll një ditë më parë pas zbulimit të një pakoje...

Sulm i armatosur në një tramvaj në Holandë

Policia holandeze ka raportuar për disa persona të plagosur pas të shtënave me armë zjarri në qytetin Utreht, raporton Sky News. Bazuar në faqen AD,...

Erdogan: Do të jemi këtu deri në ditën e kijametit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan lidhur me sulmin terrorist në Zelandë të Re: Morëm mesazhin tuaj, kuptuam qëllimin. Ne jemi këtu, në Çanakala. "Do të...

Australi: Policia bastis dy shtëpi pas sulmit në Zelandën e Re

Policia ka bastisur dy shtëpi në Australi, në kuadër të hetimeve të lidhura me sulmin në dy xhami në Kristçërç të Zelandës së Re....

Mund të përfundoni në burg, nëse shpërndani videon e masakrës në...

Personat të cilat ndajnë pamjen e masakrës në xhaminë e Zelandës së Re mund të përfundojnë në burg, sipas krerëve britanezë. Kërkesa vjen pasi fëmijët...

Kina: Nga viti 2014 janë arrestuar 13.000 terroristë në rajonin islamik

Autoritetet kineze kumtuan se nga vitit 2014, në rajonin tradicional islam Sinxhiang janë arrestuar pothuajse 13.000 terroristë dhe janë shkatërruar qindra “banda terroriste”. Këto të...

Zelandë e Re, qeveria ashpërson ligjet për armët pas masakrës

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern njoftoi sot se qeveria e saj binte dakort në parim për ashpërsimin e legjislacionit për armët dhe...

Nëntë persona po luftojnë për jetën nga sulmi në Zelandën e...

Nëntë persona janë ende në gjendje kritike pas sulmit me armë që u bë në xhami në ‘Christchurch’ të Zelandës së Re. David Meates, shefi...

Zelandë e Re, mblidhen 7.4 milionë dollarë për familjet e viktimave

Përmes fushatës humanitare në Zelandë të Re janë grumbulluar 7,4 milionë dollarë ndihmë për familjet e të pësuarve gjatë sulmit terrorist, i cili ndodhi...

Serbi, protestuesit bllokojnë Presidencën

Mijëra qytetarë serb po protestojnë para presidencës. Ata po kërkojnë dorëheqjen e presidentit serb  Aleksandër Vuçiç. Ky i fundit në pyetjen e gazetarëve për...

“Nuk kam mëri” – Bashkëshorti i viktimës thotë se e fal...

Farid Ahmad, bashkëshortja e të cilit (Husna Ahmad) u vra në sulmin terrorist në Zelandë të Re thotë se nuk ka urrejtje ndaj terroristit...

Ish ushtari i UÇK-së nga Juniku, flamurin e luftës kuq e...

Brukseli është kryeqytet i Belgjikës, i NATO-s dhe i Bashkimit Evropian. Në çdo cep të këtij metropoli takon shqiptarë, të cilët merren meren me...

Sulmi në Zelandën e Re shton kritikat ndaj presidentit Trump

Shtëpia e Bardhë të dielën hodhi poshtë çdo përpjekje për ta lidhur Presidentin Donald Trump me supremacistin e bardhë të akuzuar për vrasjen e...

Paralajmërimi i Teresa May: ne kurrë nuk mund të largohemi nga...

Kryeministrja britanike Theresa May tha se shtyrja e Brexit ishte “një simbol i fuqishëm i dështimit politik”, që do të thotë se Britania e...

Kinezja e konvertuar në Islam, i drejtohet me letër prekëse terroristit...

Në rrjetet sociale është duke çarkulluar një letër e hapur të cilën e ka shkruar kinezja Jinghan Naan e konvertuar në Islam. Letra përmban mesazhe...

Falja e xhenazeve të masakrës në Zelandë të Re (Foto)

Kancelarja gjermane, Angela Merkel reagoi e tronditur pas sulmit në dy xhami në Christchurch në Zelandën e Re. ‘Jam e pikëlluar bashkë me zelandezët...

Facebook thotë se ka fshirë 1.5 milion video të sulmit terrorist...

Facebook tha se ka fshirë plot 1.5 milion video në nivel botëror të sulmit terrorist ndaj dy xhamive në Zelandë të Re. Gjiganti i rrjetit...

Rrihen mes veti anëtarët e një familje nga Maqedonia, bëhen për...

Mbrëmjen e së premtes, në Gerlafingen të Zvicrës është shkaktuar një mosmarrëveshje midis anëtarëve të një familjeje. Disa persona kanë pësaur lëndime të lehta...

Serbi, protestuesit bllokojnë Presidencën

Mijëra qytetarë serb po protestojnë para presidencës. Ata po kërkojnë dorëheqjen e presidentit serb  Aleksandër Vuçiç. Ky i fundit në pyetjen e gazetarëve për...

Përsëri “jelekverdhët”, dhunë, zjarr dhe vandalizëm (FOTO)

Dhjetëra protestues të ashtuquajtur tashmë “jelekverdhë”, ku kanë dalë sërish sot në rrugët e Parisit për fundjavën e 18-të të protestës, plaçkitën disa dyqane...

Aeroporti në Zelandë të Re bllokohet, dyshohet për një bombë

Aeroporti Dunedin në Zelandë të Re është mbyllur pak minuta më parë pasi është gjetur një paket e dyshimtë. Skuadra e bombës është duke shkuar...

Një burrë në Australi godet me veturë dyert e xhamisë dhe...

Një person 23-vjeçar është arrestuar nga policia australiane pasi e ka përplasur veturën e tij në portat e një xhamie në Queensland dhe i...

Turqia dhe Bullgaria hapin hetime për terroristin e Zelandës së Re...

Ankaraja ka hapur një hetim pasi doli se personi i dyshuar për sulmin terrorist të xhamisë së Zelandës së Re vizitoi Turqinë dy herë. Ekstremisti...

Beograd: Protestuesit hyjnë në objektin e televizionit publik

Mijëra njerëz po protestojnë në Serbi kundër presidentit Aleksandar Vuçiq, ata tashmë kanë hyrë në objektin e Televizionit Publik. Në këtë protestë janë duke marr...

“Nuk jam hero”, flet njeriu që i hoqi pushkën nga dora...

Një 48-vjeçar që arriti t’i hiqte pushkën nga dora terroristit Brenton Tarrant dhe e detyroi të largohej nga xhamia ku kreu masakrën e tmerrshme...

Erdogan i përdor për fushatë zgjedhore pamjet e masakrës në xhami

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan gjatë një takimi në kuadër të fushatës zgjedhore, ka publikuar pamje nga sulmi i së premtes në xhami...

Merkel: Sulmi ndaj myslimanëve, sulm ndaj shoqërisë tolerante

Si pasojë e sulmeve me armë zjarri në dy xhami në Zelandë të Re, 49 persona kanë humbur jetën dhe më shumë se 45...

Kryeministrja e Zelandës së Re me shami në kokë viziton komunitetin...

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ka udhëtuar drejt qytetit ku ndodhi sulmi terrorist dhe në të cilin mbetën të vrarë 49 persona....

Papa Françesku i prekur nga ngjarja e Zelandën e Re

Kreu i Kishës Katolike, Papa Françesku shprehu pikëllim të thellë për siç tha “dhunën e palogjikshme” në Chrischurch të Zelandës së Re. Papa u shprehu...

Vdiq heroi i cili tentoi të ndalojë terroristin që vrau 49...

Naim Rashid, burri i cili u mundua ti heq armën nga duart terroristit Brenton Tarant (28) gjatë kohës së masakrës në xhami në Zelandën...

Ky është shqiptari që ndërtoi xhami në Zelandë të Re

Në vitin 1950, në moshën 19 vjeçare Masar Krasniqi, emigroi nga Kosova drejt Zelandës së Re, me të vetmin qëllim që në çdo kohë...

Horror në Meksikë| 19 trupa njerëzish gjenden të vrarë në kanalet...

Autoritetet meksikane kanë zbuluar mbetjet mortore të 19 njerëzve. Mbetjet ishin futur në qese plastike dhe ishin hedhur në një kanal të ujërave të...

Flet për herë të parë një familjare e terroristit, nëna dhe...

Një familjare e terroristit australian është deklaruar për herë të parë pasi Brenton Tarrant vrau 50 myslimanë në Chrischurch të Zelandës së Re. Gjyshja e...

Terroristi para gjykatës: Do të doja të kisha vrarë më shumë...

I dyshuari kryesor për vrasjen e 49 personave në dy xhami në Zelandën e Re të premten është shfaqur në gjykatë për të vetën...

Fëmija 3-vjeç mes 49 viktimave në xhami, vdiq në krahët e...

Një fëmijë 3 vjeç është mes 49 viktimave të sulmeve në dy xhamitë në Christchurch. Mucad Ibrahim vdiq në krahët e babait të tij, i...

Publikohen fotografitë e personave që u vranë nga terroristi, edhe fëmijë

Gazeta e njohur “Daily Mail” ka publikuar disa fotografi të personave që u vranë mizorisht nga terroristi, Branton Tarrant, në Chrischurch të Zelandës së...

Rrjetet sociale nuk arritën ta largojnë videon e sulmit terrorist në...

Autoritetet e sigurisë e kanë identifikuar Brenton Tarrant si të dyshuar për sulmin terrorist në Zelandë të Re, ku humbën jetën 49 persona. Pak para...

Viktimat babë e bir nga masakra në Zelandën e Re, njëri...

Ka ndërruar jetë nga plagët dhe njeriu i cilësuar si “hero” në tentativën për ta bllokuar terroristin australian Brenton Tarrant gjatë vrasjeve në...

Shqiptari ishte i pari që themeloi jetën Islame në Zelandë të...

Bota është tronditur nga sulmi terrorist që ka ndodhur të premtën në Zelandë të Re. Terroristi i quajtur Brenton Tarrant ka vrarë 50 persona...

Atentatori i Zelandës, autoritetet bullgare nisin hetimet për arsyet e qëndrimit...

Autoritetet bullgare njoftuan sot se po hetojnë për arsyet e qëndrimit në Bullgari në nëntor 2018 nga ekstremisti i djathtë i cili kreu një...

Masakra në Zelandën e Re, të krishterët u bashkohen muslimanëve në...

Masakra në Zelandën e Re, të krishterët u bashkohen muslimanëve në xhaminë e Sidneit Megjithëse autoritetet australiane u bënë thirrje qytetarëve të besimit musliman që...

Kush është terroristi Brenton Tarrant që terrorizoi Zelandën, lidhjet me serbët

Policia australiane ka identifikuar tashmë terroristin e dyshuar të masakrës me së paku 49 persona të vdekur në dy xhami në Zelandë të Re....

Sulmi terrorist, Erdogan: Myslimanët nuk do e ulin kokën

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka komentuar sulmet terroriste në dy xhami në Zelandën e Re duke shtuar se myslimanët pavarësisht kësaj nuk...

Franca dhe Britania rrisin nivelin e sigurisë rreth objekteve fetare

Autoritetet franceze sot kanë përforcuar masat e sigurisë rreth objekteve fetare, pas sulmeve terroriste në dy xhami të Zelandës së Re, ku si pasojë...

Facebook, Twitter e YouTube i bashkojnë forcat pas sulmit në Zelandën...

Facebook, Twitter e YouTube janë duke u përgjigjur ndaj sulmeve, një prej të cilëve u transmetua direkt nga një prej sulmuesve sot në Zelandën...

“Hakmarrje për Evropën”, thotë sulmuesi në Zelandën e Re

Brenton Tarrant , vrasës masiv i sulmeve terroriste në dy xhami në Zelandë të Re, i ka përshkruar, siç ka thënë, motivet e veta...

Emri i Skënderbeut në armën e sulmuesit në Zelandë të Re

"Skanderbeg", shkruan në armën e njërit prej sulmuesve në xhamitë në Zelandën e Re. Në armën e njërit prej sulmuesve në xhamitë në Zelandën e...

Theresa May dënon sulmin e dhunshëm në Zelandë të Re

Si pasojë e sulmeve me armë zjarri në dy xhami në Zelandë të Re, 49 persona kanë humbur jetën dhe më shumë se 45...

Publikohet video e plotë nga kamera e sulmuesit në xhaminë në...

Publikohen pamjet e plota të xhirimeve nga kamera në kokën e sulmuesit në xhaminë në Zelandën e Re. Një terrorist 28 vjeçar australian ka kryer...

Këto ishin fjalët e sulmuesit para se t’i fillonte vrasjet në...

Janë zbuluar fjalët e njërit prej sulmuesve para se të hynte në një prej xhamive në Zelandën e Re. Xhirimet e publikuara kanë zbuluar fjalët...

Çfarë thanë dëshmitarët që përjetuan sulmin terrorist në Xhami (VIDEO)

Publikohen pamjet e plota të xhirimeve nga kamera në kokën e sulmuesit në xhaminë në Zelandën e Re, por edhe të dëshmitarëve që e...

Masakra në Zelandë të Re u transmetua ‘live’, ishte publikuar edhe...

Mendohet se 49 persona janë vrarë gjatë sulmit dhe më shumë se 40 të tjerë janë në gjendje të rëndë gjatë sulmit në dy...

OPINIONE