7.5 C
Skopje
Tuesday, March 19, 2019

Rajon-Botë

A është kjo ministrja më ekstravagante në Ballkan (Foto)

Ministrja serbe e transportit Zorana Mihajloviç ndoshta nuk është ministrja më e bukur, mirëpo përfundimisht meriton titullin e ministres më ekstravagante në Ballkan, transmeton “Lajm”....

Analiza e CNN: Si do të dukej Amerika pa myslimanë!

SHBA – Ju tanimë keni dëgjuar disa herë, thirrjen e kandidatit republikan Donal Trump për ndalimin e hyrjes së të gjithë myslimanëve në Shtetet...

​Alarm në Gjenevë, terroristët mund të jenë në qytet

Policia zvicerane ka marrë informata se së paku katër persona të dyshuar për aktivitete terroriste gjenden në Gjenevë. Për këtë shkak është ngritur niveli i...

“Bomba” tjetër nga Donald Trump: Nëse republikanët nuk më respektojnë, kadidoj...

Kandidati kryesor i Republikanëve për zgjedhjet Presidenciale të vitit të ardhshëm, miliarderi Donald Trump, mund të jetë në garë për postin e personit më...

Në Francë filloi procesi kundër trafikantëve të shqiptarëve

Prokurorët e Francës dje kanë kërkuar dënime me burg deri në tetë vjet për një grup të marinarëve dhe trafikantëve të njerëzve, të akuzuar...

Muhammad Ali i kundërpërgjigjet Trumpit për muslimanët

Legjenda e boksit, Muhammad Ali ka kritikuar kandidatin republikan Donald Trump, pas propozimit të bërë nga ky i fundit për të ndaluar futjen e...

Putin armatos Serbinë, përgjigjet për anëtarësimin e Malit të Zi në...

Zëvendës-kryeministri rus ër çështje ushtarake, Dmitrij Rogozin në muajin janar do të vizitojë Beogradin me idenë që financiarisht dhe me logjistikë të ndihmojë armatimin...

Greqi, shkatërrohet banda e shqiptarëve, kishte kryer 18 vjedhje/ FOTO

Policia greke ka shkatërruar një bandë shqiptare që kryente vjedhje, kryesisht në zonën e Prevezës. Në prangat e policisë ranë 6 shqiptarë, mes të...

​Kim Jong-un: Kemi bombë hidrogjeni, jemi të gatshëm ta përdorim

Lideri i Koresë Veriore, Kim Jong-un, sot ka thënë se vendi i tij zotëron një bombë hidrogjeni dhe është e gatshme ta vë në...

Shikoni Erdoganin duke recituar vargje të Kuranit në Shkup (Video)

  Në rrjetet sociale dhe në youtube është riaktualizuar një video e postuar më herët kur presidenti turk Recep Tayip Erdogan reciton vargje të Kuranit,...

ISIS mund të shkatërrohet shumë shpejt, ja se si

ISIS mund të shkatërrohet shumë shpejt pasi që aeroplanët e Putinit i kanë dobësuar sistemin financiar. Sipas një raporti të ri, Shteti Islamik po përballet...

Muhammad Ali i përgjigjet Trumpit për muslimanët

Legjenda e boksit Muhammad Ali ka kritikuar kandidatin republikan Donald Trump, pas propozimit të bërë nga ky i fundit për të ndaluar futjen e...

10 fotografitë që tregojnë se pse Merkel është gruaja më e...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel është zgjedhur nga revista e njohur Time, si personaliteti i vitit. Dhe për të “argumentuar” këtë, pikërisht kjo revistë ka...

Rusia do të shpërbëhet, armët bërthamore ruse do të bien në...

Amerikanët shumë më pak do të ndërhyjë në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe punon në fund të botës, në gëzimin e të gjithëve. Kompania ndërkombëtare e inteligjencës...

Në Hungari gjendet varri i Sulejmanit të Madhërishëm

Në Hungari sot është gjetur varri i sulltanit të Perandorisë Osmane, Sulejmani i Madhërishëm, raporton Anadolu Agency. Si rezultat i gërmimeve arkeologjike të cilat i...

Personaliteti i vitit

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, u zgjodh si personaliteti i vitit 2015 nga e përjavshmja amerikane “Time”, e cila vlerësoi kapacitetin e saj për t’u...

Zuckerberg premton mbrojtjen e myslimanëve në Facebook

Shefi ekzekutiv i Facebook-ut, Mark Zuckerberg, e ka publikuar mbrëmë një mesazh për myslimanët duke premtuar se do t’i mbrojë ata nga hakmarrja në...

Pse ISIS-i ka frikë vetëm nga luftëtaret femra?

Ushtaret femra që luftojnë kundër ISIS-it dalin të jenë rreziku më i madh për militantët e Shtetit Islamik. Terroristët besojnë se të vritesh nga një...

​ISIS rekruton luftëtarë të rinj edhe në Kinë

Shteti Islamik ka filluar rekrutimin e luftëtarëve edhe në Kinë, pasi që me këtë qëllim ka publikuar materiale propagandistike edhe në gjuhën kineze, transmeton...

Skoci: Trump i merret çmimi “Doktor Nderi”

Universiteti nga Skocia Robert Gorbon nga Aberdini ka njoftuar se tërheq çmimin “Ddoktor Nderi” që i është ndarë miliarderit amerikan Donald Trump. Deklaratat e Trump...

Merkel ka një mesazh për shqiptarët (VIDEO)

Kancelarja Merkel ka dërguar një mesazh për Shqipërinë dhe shqiptarët në 25­vjetorin e protestave studentore që rrëzuan diktaturën. “Shqipëria ka kaluar tashmë me sukses faza...

Turqia e gatshme të bashkëpunojë me rusinë

Turqia është e gatshme që të bashkëpunojë me Rusinë në mënyrë që mos përsëriten incidentet si ai i 24 nëntorit kur forcat turke kanë...

Medvedev: Ja pse kishim frikë ta fillonim luftën me Turqinë

Rrëzimi i avionit rus në 24 nëntor mund të ishte nisja e një lufte mes Rusisë dhe Turqisë. Kryeministri rus Dmitry Medvedev tha se Rusia...

Mediat turke: Avionët rusë sulmojnë vendbanimet, vranë 15 civilë

Autoritetet kanë theksuar se si pasojë e sulmeve kanë humbur jetën 15 civilë dhe janë plagosur 20 të tjerë, ku mes tyre gra e...

Rusia diskutoi shpalljen e luftës ndaj Turqisë

Rusia e diskutoi mundësinë që t’i shpallet luftë Turqisë pasi një avion Su-24 u rrëzua nga turqit. Kryeministri rus, Dmitry Medvedev tha se incidenti i...

Fluturim falas dhe mijëra dollarë, vetëm të ikin nga Norvegjia

Një familje me dy fëmijë ka të drejtë të marrë deri në 9,300 dollarë, si dhe fluturim falas për në vendit e tyre, ka...

Time: Angela Merkel shpallet ‘Njeriu i Vitit’, është Kancelare e botës...

Revista amerikane ‘Time’ ka shpallur Kancelaren e Gjermanisë Angela Merkel personazhin e vitit 2015. ‘Time’ e ka cilësuar Merkelin si “Kancelaren e botës së...

Myslimani i Bosnjes gjykohet në Austri për krimet ndaj serbëve

Një mysliman i Bosnjes është paraqitur sot p ara një gjykate në Austri nën akuzat se në 1992-ten e ka sulmuar një fshat serb...

Kush është personalitet i vitit, Angela Merkel, apo Donald Trump? (Foto)

Angela Merkel, ose siç e quajnë “Kancelarja e botës së lirë” është zgjedhur personalitet i vitit për vitin 2015, nga revista prestigjioze amerikane “Time”....

Putin i kërkoi falje Erdoganit!

Sergei Lavrov tha se personalisht Vladimir Putin e ka telefonuar homologun e tij turk, kur Rusia filloi fushatën ajrore kundër ISIS-it. Presidenti rus paraprakisht i...

Putin i kërkoi falje Erdoganit

Sergei Lavrov tha se personalisht Vladimir Putin e ka telefonuar homologun e tij turk, kur Rusia filloi fushatën ajrore kundër ISIS-it. Presidenti rus paraprakisht i...

Putin thotë se do të përdorë armë bërthamore kundër ISIS’it

Lufta e Vladimir Putin kundër islamikëve të ISIS po bëhet gjithmonë e më e fortë. Presidenti i Rusisë është zemëruar së tepërmi pas ekzekutimit brutal...

Trump në ekstrem: Pas myslimanëve, të ndalojmë dhe internetin

Donald Trump duket se po e tepron. Thirrja e tij e radhës është të fiket interneti, që fëmijët të mos kenë mundësi ta përdorin. “Ne...

Horror në Itali: shqiptari i pret fytin gruas para fëmijëve

Një ngjarje e rëndë u shënua pas mesnatës në Itali. Një shqiptar i preu fytin gruas së tij përpara dy fëmijëve, raportojnë mediat italiane. Ngjarja e...

Babai i ushtarit mysliman – hero i luftës amerikane – i...

Humayun S.M. Khan ishte një i diplomuar në Universitetin e Virxhinias - me plane për të vazhduar shkollimin për Drejtësi - kur ai vendosi...

BE-ja në modus kaosi: Çdokush bën atë që do!

Gjendja është e keqe në Bruksel. Vendet anëtare të BE janë të zemëruar me Greqinë, sepse Athina as nuk mbron kufijtë e jashtëm me...

Greqia: Shpëtohen bankat, por humbasin miliona

Fjalët e fundit të ministrit grek të Financave Eukleid Tsakalotos për shpëtimin e bankave do të hyjnë në analet e krizës së borxhit: “Ne...

Ankth në Antalia: Ikin rusët

Mbi 300 hotele ekstravagante, me pesë yje, ndodhen në qytetin Antalia të Turqisë dhe presin miliona turistë rusë që dynden çdo vit. Përballë tyre janë...

Kjo është historia e kurdëve, janë 35 milionë, s’kanë shtet (Foto)

Kurdët janë grup etnik nga Lindja e Mesme, të cilët jetojnë në pjesën e cila sipas tyre quhet Kurdistan, e cila shtrihet në 4...

Identifikohet atentatori i tretë i sulmit terrorist në Paris/ FOTO

Policia franceze ka identifikuar atentatorin e tretë që hodhi veten në erë në sallën e koncerteve Bataclan gjatë sulmeve terroriste në Paris më 13...

I bien pantallonat para presidentes kroate, lajmi bën xhiron e botës...

Anëtarët e Këshillit kroat të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut janë takuar me presidenten kroate, Kolinda Grabar Kitaroviç. Gjatë këtij takimi nga e para...

E tradhton burri, ja si hakmerret gruaja shtatzënë! Shokuese!!! /FOTO+VIDEO

Një grua shtatzënë ka shkatërruar totalisht makinën e burrit të saj, pasi e ka kapur atë duke drekuar me të dashurën e tij në...

Schulz: BE’ja pas 10 vjetësh mund të mos ekzistojë

Presidenti i Parlamentit Europian, në një intervistë për Die Ëelt nuk përjashton mundësinë e shpërbërjes së BE’së pas 10 vitesh. "Bashkimi Europian është në...

Rusia sulmon ISIS’in nga nëndetëset (Video)

Ministri i Mbrojtjes së Rusisë Sergey Shoygu u tha të martën në mbrëmje se ushtria ruse për herë të parë ka qëlluar në caqet...

Një kokë e prerë derri gjendet para derës së xhamisë (Video)

Një kokë e prerë derri është gjetur para derës së një xhamie në Philadelphia, Pennsylvania. Policia lokale dhe FBI po studiojnë kamerat e sigurisë...

Shtëpia e Bardhë: Trump s’mund të bëhet President pas deklaratave për...

Shtëpia e Bardhë ka dënuar komentet e Donald Trump i cili tha se myslimanëve duhet tu ndalohet hyrja në SHBA. Një deklaratë e tillë...

Djali i Erdogan flet për tregtinë e naftës me ISIS’in

Bilall Erdogan, djali i presidentit të Turqisë, Recep Taiyyp Erdogan, hodhi poshtë akuzat se është përfshirë në tregtinë ilegale të naftës me ISIS’in, duke...

Cameroon dhe kryetari i Londrës i reagojnë Trump-it për deklaratën lidhur...

Boris Johnson, Kryetari i Londrës ka reaguar pas deklaratave të Donald Trump se nuk duhen lejuar myslimanë në SHBA dhe se gjoja shteti duhet të...

Skadoi afati: Turqia nuk i tërheq trupat nga Iraku, çka tani?...

Afati prej 24 orësh ka kaluar, dhe forcat turke nuk janë tërhoqur nga territori i Irakut. Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu, homologut të tij...

Rusët udhëzohen të mos shkojnë me pushime jashtë vendit

Shefi i turizmit në Rusi ka thënë se rusët nuk kanë nevojë të kalojnë pushimet e tyre vjetore jashtë vendit. Oleg Safonov, i ka...

Dhëmb për dhëmbë, Turqia i kundërpërgjigjet Rusisë, por…

  Turqia do t’i kundërpërgjigjet Rusisë. Kështu ka deklaruar kryeministri turk Ahmet Davutoglu. “Ne do të vendosim sanksione ndaj Rusisë nëse e gjykojmë të nevojshme. Gjatë takimit...

Refugjatët thyejnë parashikimet në Gjermani

Numri i azilkërkuesve në Gjermani theu parashikimet gjatë muajit nëntor. Nga Janari deri muajin e kaluar, autoritetet gjermane regjistruan gati 1 milion kërkesa për...

Grusht i rëndë për Putinin vjen nga Turqia

Ndalimi i importeve turke, një nismë kjo që Rusia ndërmori në kuadër të sanksioneve ndaj Turqisë, është kthyer në bumerang dhe po godet vetë...

Grusht i rëndë për Putinin vjen nga Turqia

Ndalimi i importeve turke, një nismë kjo që Rusia ndërmori në kuadër të sanksioneve ndaj Turqisë, është kthyer në bumerang dhe po godet vetë...

Kështu po “shtrihet” ISIS-i nëpër Europë (HARTA)

​Ndërsa ISIS-i humbet territor në Lindjen e Mesme, sulmet në Europë duket sikur janë një strategji për të bindur botën për forcën e tij....

Marina amerikane nxjerr në det anijen më të madhe luftarake

Detstrojeri më i madh i ndërtuar ndonjëherë për marinën amerikane është hedhur në det për herë të parë të hënën, pasi u nis nga...

Isis iu preu kokat edhe 5 rusëve të tjerë të konsideruar...

Pesë qytetarëve të tjerë rusë mësohet se iu është prerë koka nga terroristët e Isis së bashku me të riun çeçen Magomed Khasiev, i...

Rusët dërgojnë nëndetëse në ujërat siriane

Nëndetësja ruse e pajisur me raketa lundruese ka hyrë në pjesën lindore të Detit Mesdhe, në brigjet e Sirisë. Një burim i paidentifikuar tha se...

Zbulohet dokumenti i ISIS, ja si po e ndërton shtetin e...

Politika e jashtme, kontrolli i burimeve të naftës apo arit, kampet e trajnimit dhe shkollimi i fëmijëve... Për të gjitha këto, Shteti Islamik ka...

Donald Trump: Myslimanëve t’u ndalohet hyrja në SHBA

Pak kohë pas masakrës në San Bernardino, Kaliforni, ku dy persona të dyshuar si të lidhur me ISIS, vranë të paktën 14 persona dhe...

Rusët dërgojnë nëndetëse në ujërat siriane

Nëndetësja ruse e pajisur me raketa lundruese ka hyrë në pjesën lindore të Detit Mesdhe, në brigjet e Sirisë. Një burim i paidentifikuar tha se...

Kërcënim për bombë në aeroplanin që po udhëtonte për Paris

Një fluturim i Air France nga San Francisko për në Paris u devijua në Montreal pas një kërcënimi anonim. Fluturimi AF083 zbarkoi në Aeroportin Ndërkombëtar...

Reagojnë mediat zvicerane rreth një fotoje të botuar në portalet e...

Disa portale kane spekuluar me një fotografi spekulative (hajgare) me te marrur nga fb duke “ftohur” marrëdhëniet shqiptaro-zvicerane. Autori i kësaj fotoje është gjetur...

ISIS fiton më shumë se 2 milionë dollarë në ditë

ISIS përfiton rreth 80 milionë dollarë në muaj – apo më shumë se 2 milionë dollarë në ditë – por tani financat e tyre...

SHBA dhe Rusia përplasen për vrasjen e 3 ushtarëve sirianë

Siria akuzoi këtë të hënë koalicionin e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për bombardimin e një kampi ushtarak në pjesën lindore të...

Shtëpia e Bardhë: Deklaratat e Trumpit për myslimanët, në kundërshtim me...

Thirrja e kandidatit republikan presidencial, Donald Trump për t’ua ndaluar hyrjen në SHBA të gjithë myslimanëve shkon kundër vlerave amerikane dhe do të rrezikojë...

Trump vazhdon me deklarata skandaloze, bën thirrje që asnjë mysliman të...

Kandidati kontrovers republikan për president të SHBA’së ka lëshuar edhe një deklaratë bombastike që ka të bëjë me refugjatët në SHBA. Një komunikatë e lëshuar...

Si u vra Jihadi John nga skuadra speciale SAS? (Foto)

Xhelati i Isis, Jihadi John, u eliminua nga një dron amerikan gjatë një bombardimi në Siri. Tani janë mësuar prapaskenat e të gjithë operacionit. Një...

Predha drejtuar Stambollit: Putin po pret rastin më të vogël që...

Ditën e djeshme një anije ruse kaloi në Bosfor duke tensionuar turqit. Një prej ushtarëve rusë drejtoi një kundërtank drejt Stambollit, a thua se do...

Gjermania pret një milionë refugjatë deri në fund të vitit

Gjermania ka regjistruar 964,574 azilkërkues deri në muajin e 11 të këtij viti, shifër që mund të shkojë deri në një milionë deri në...

Këtë gazetare nuk e ndal as stuhia (Video)

Gazetarja e RTE Teresa Mannion gjatë raportimit të saj nga bregu Galëay më 5 dhjetor bëri që ajo të quhet një “legjendë” në mediat...

Ja si u vra xhihadisti më i urryer në botë

Ka qenë një operacion i organizuar dhe ekzekutuar në mënyrën më të mirë të mundshme, që edhe Hollivudi do ta kishte zili. Bëhet fjalë për...

Turqia s’po mundë ta harrojë “poshtërimin” që i bëri Rusia në...

Ministri turk i Transportit, Detarisë dhe Komunikacionit, Binali Yildirim, deklaroi se raketa e mbajtur në shpatulla nga një ushtar në luftanijen ruse, që po...

Situatë e tensionuar në Bosfor, turqit kërcënojnë se do t’i godasin...

Vazhdojnë shkëndijat mes Ankarasë dhe Moskës. Pamjet e një anije luftarake të armatosur dhe me lëshuesit e predhave në pozicion qitje ka tërbuar turqit.  Anija duket...

Tension mes Irakut e Turqisë

Iraku i ka dhënë Turqisë afat prej 48 orësh që të tërheqë forcat e veta nga veriu i vendit, për të cilat Bagdadi pohon...

Kuzhinieri i Shtëpisë së Bardhë tregon për aferat e presidentëve

Në librin e tij të ri “Zotëri Kuzhinier i Shtëpisë së Bardhë”, Ronnie Seaton rrëfen tregimet e tij intime për shërbimin e tij 32...

Vriten 32 terroristë të ISIS’it në Siri

Të paktën 32 militantë të Shtetit Islamik janë vrarë dhe mbi 40 të tjerë kanë mbetur të plagosur pas sulmeve ajrore të së dielës...

Anija ruse kalon në ngushticën e Bosforit, ushtari mban raketën në...

Një luftanije ruse ka kaluar kohët e fundit nëpër ngushticën e Bosforit në Stamboll, ku eshte pare një ushtar në bord i cili mban...

Seks, drogë dhe alkool, këto janë policet ruse /FOTO

Nëse mendoni se radhët e policisë shqiptare janë zbukuruar shumë së fundmi me afrimin efektivëve femërorë, atëherë nuk keni parë policinë ruse. Këto foto janë...

Masat ruse pas rrëzimit të avionit luftarak/ Turqia drejt hakmarrjes

  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se Ankaraja mund të gjejë alternativa ndaj blerjes së naftës dhe gazit rus, derisa raportet bilaterale janë...

Momenti i arrestimit të jordanezit i cili tentoi të rrëzojë aeroplanin...

Dramë e vërtetë është zhvilluar sot gjatë një fluturimit nga Frankfurtit në Beograd. Një qytetar amerikan me emrin Laken i cili është me prejardhje...

Anija ruse kalon nëpër ngushticën e Bosforit në Turqi, ushtari mban...

Një luftanije ruse ka kaluar kohët e fundit nëpër ngushticën e Bosforit në Stamboll, ku eshte pare një ushtar në bord i cili  mban...

OSDH: 32 luftëtarë të ISIS-it të vrarë nga sulmet ajrore të...

Të paktën 32 luftëtarë të grupit të Shtetit Islamik (ISIS) u vranë sot në fortesën e tyre në Raqa, në veri të Sirisë nga...

Forcat speciale më të mira në histori

“Skuadra 6”, forcat speciale amerikane që kapën Osama Bin Laden, është një nga njësitë më të trajnuara në botë. Për vite me radhë, qeveritë kanë...

Aeroplanmbajtësja amerikane ankorohet në Split, në qytet mësyjnë prostitutat /VIDEO

Krenaria e ushtrisë amerikane, aeroplanmbajtësja “Hari S. Truman”,  lundroi në kanalin e Braçkit dhe u ankorua dy kilometra larg nga porti i qytetit të...

Për çka po përgaditet Rusia: Lanson dy satelitë ushtarakë në orbitë!...

Dy satelitë ushtarakë janë lansuar të shtunën nga kosmodromi Plesek të raketës Sojuz – 2.1B, të cilët janë vendosur në orbitë, tha shërbimi për...

Dramë ne aeroplanin Frankfurt- Beograd, jordanezi tentoi ta rrëmbej aeroplanin

Një jordanez me pasaportë amerikane ka terrorizuar udhëtarët e aeroplanit të linjës Frankfurt-Beograd. Siç njofton Dnveni Avaz,pasi aeroplani ka arritur mbi qiellin e Austrisë,...

Rusia varfëron Serbinë

  Serbia është duke planifikuar që të paguaj borxhin e saj gjigantit energjetik Gazprom, i cili është 20 miliardë euro, dhe këtë planifikon ta bëj...

Godet sërish shqiptari më i urryer në botë, shpik ilaç që...

Martin Shkreli është përpjekur të japë disa shpjegime, kështu që i është dashur të rikthehet në YouTube. Në sallën e konferencave te Turing Pharmaceuticals, kompania...

Ia pret fytin me thikë viktimës, thërret “Kjo është për Sirinë”...

Autoritetet policore: Sulmi në Londër, akt terrorist. (E plotësuar) - Një sulm me thikë duke lënë të goditur 3 njerëz në stacionin Leytonstone të Londrës,...

Politikania amerikane armatos familjen për festa

Në ditën kur u lajmërua se New York Times, gazeta e njohur amerikane, do dalë me një editorial pas rreth 100 vitesh, duke bërë...

Po ndodhte vrasje derisa vizitorët mendonin se po shihnin shfaqje (Foto)

Një grua është sulmuar me thikë në Art Basel Miami – që është edhe panairi më i madh i artit në ShBA. Vizitorët në këtë...

Zbulohen detaje të reja për sulmuesit në Kalifornia (Foto)

Janë zbuluar detaje të reja rreth radikalizmit të gruas pakistaneze e cila së bashku me bashkëshortin e saj amerikan vrau 14 persona në San...

A ka filluar tashmë Lufta e Tretë Botërore?

Në kulmin e Luftës së Ftohtë, mundësia e Luftës së Tretë Botërore ishte reale dhe e frikshme. Strategët e Pentagonit, skicuan skenarët e mundshëm...

Këta janë dhjetë vrasësit që ndryshuan rrjedhat e historisë!

Quhen të vrasës të famshëm, jo sepse shifrat e viktimave që kanë lënë pas i kalojnë mijërat, por kanë vrarë vetëm nga një person....

Pamjet e para të sulmit britanik në Siri(VIDEO)

Bombarduesit britanikë kanë kryer sulmin e dytë ndaj caqeve të ISIS-it në Siri dhe kanë shkatërruar fushat e naftës, ndërsa në internet janë publikuar...

Armët e vogla nga Ballkani në duart e terroristëve të sulmeve...

Një pjesë e madhe e armëve në tregun ilegal evropian vijnë nga Ballkani. Këto armë u përdorën nga terroristët në Paris. Tregtia ilegale e...

Kjo grua ka luftuar kundër ISIS-it dhe thotë se e di...

Një kanadeze e cila ka luftuar kundër ISIS-it në Siri ka thënë se ata janë “qyqarë, frikacakë dhe derra që zvarriten” në luftime. Hanna Bohman,...

Obama: SHBA nuk do të terrorizohet

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka shprehur përkushtim se hetuesit federalë do ta zbulojnë motivin, i cili ndikoi që një çift bashkëshortor...

Erdogan: ”Projektin e Rrjedhës Turke e ngrimë ne dhe jo Rusia”

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan morri pjesë në “Ceremoninë e mbylljes së Javës së Inovacionit të Turqisë” dhe “Ceremonia e çmimeve Improve Globale dhe Kampionët e...

ISIS merr përgjegjësinë e sulmi në Kaliforni ku vdiqën 14 persona

Shteti Islamik ka marrë përsipër përgjegjësinë e sulmit në qendrën mjekësore në San Bernadino të Kalifornisë. Me anë të një njoftimi në një nga...

32 të dekur në Azerbejxhan, zjarr në platformën e naftës

Të paktën 32 punëtorë u vranë, ndërsa 42 u lënduan nga një platformë e naftës në ujërat e Detit Kaspik, ku shpërtheu një zjarr...

Një stuhi e fuqishme do ta godas Ballkanin

Kontinenti ynë në muajt e fundit do të luftojë me një valë të ftohtë, e cila ka të ngjarë që të godas në periudhën...

Arrestohet në Turqi i kërkuari nga Interpoli për trafikim organesh

Autoritetet në Turqi kanë arrestuar një person të kërkuar nga Interpoli, i dyshuar për trafikimi me organe. Boris Walker, dyshohet se ishte një prej asistentëve...

​ Britania fillon sulmin e dytë kundër ISIS’it

Britania e Madhe ka filluar sulmin e dytë ndaj Shtetit Islamik në Siri. Ky shtet i është bashkuar të enjten Shteteve të Bashkuara të...

Protesta të dhunshme kudër vizitës së John Kerry në Greqi

Kryeqyteti grek Athina është kthyer sërish në arenë përleshjesh midis policisë dhe grupimeve anarkiste të cilat protestuan gjatë mbrëmjes së të premtes kundër vizitës...

Zbulohet regjistrimi audio i zërit normal të Hitlerit në biseda private

Një shirit regjistrimi i fshehur që nga vitit 192 tregon për herë të parë zërin e vërtetë të Adolf Hitlerit. Regjistrimi është bërë gjatë një...

ISIS publikon 4 vrasje makabre në Jemen (Foto/Video)

KUJDES! PAMJE SHQETËSUESE! ISIS ka publikuar një seri ekzekutimesh tronditëse nga jemeni, ku lufta sektare e ka lejuar grupin e terrorit që të depërtojë. Katër video...

Publikohen foto të sulmuesit që la të vdekur 14 persona (Foto...

 Gjatë ditës së sotme janë publikuar fotografi të sulmuesit në San Bernadino, i cili la të vdekur 14 persona. Syed Farook dhe gruaja e tij...

Në Zvicër, arrestohet një shqiptar i kërkuar nga e gjithë Europa

Në një restorant të njohur të qytetit zviceran, Brunnen, është kapur një shqiptar nga Kosova, i cili, kishte precedencë penale dhe ishte i kërkuar...

SHBA dërgon forca speciale në Siri dhe Irak për të vrarë...

Shtetet e Bashkuara ka ndërmarrë përpjekje të konsiderueshme për të gjetur dhe vrarë liderin e Shtetit Islamik, Ebu Bekr el-Bagdadi, tha një zyrtar i administratës...

Paris, rihapet lokali ku ndodhën sulmet terroriste të 23 nëntorit/ FOTO

Në Paris është rihapur sot lokali ku u vranë 5 persona gjatë sulmit terrorist të 23 nëntorit. Pasi kanë kaluar 3 javë nga ngjarja...

KANADA : Helmohen nga ushqimi 180 shqiptarë gjatë darkës së Ditës...

Autoritetet siptalore thanë se njërëzit e dërguar në spital patën gjatë 24 orëve, shumë të vjella dhe marrje mendesh. NOVA SCOTIA KANDA : Autoritetetet e...

Pse u shpall furrëtari shqiptar në Zagreb krenari e Kroacisë?

Javën e ardhshme, saktësisht më 8 dhjetor, hyjnë në fuqi ndryshimet në Rregulloren mbi TVSH-në, në saje të të cilave më në fund donimi...

Davutoglu: Rusia nuk do ta gjunjëzojë Turqinë

Kryeministri turk Ahmet Davutoglu ka theksuar se gabohen ata që mendojnë se ata mund ta detyrojnë Turqinë që të gjunjëzohet me sanksione ekonomike. Davutoglu duke...

Pas Ukrainës e Sirisë, Rusia do të luftojë kundër krijimit të...

Një analizë e analistit rus Viktor Veritov paraqet në skenar të errët për Shqipërinë. Në një shkrim me titullin, “Ukraina dhe Siria janë hedhur...

Shqiptarëve në Zvicër nuk u lejohet të flasin në gjuhën shqipe...

Një fotografi mjaft e pazakontë është realizuar sot në Zvicër. Një lexues i ka dërguar këtë fotografi redaksisë së portalit dhe në bazë të këtyre pamjeve, shihet...

Vritet nusja 14 vjeç, pasi solli në jetë dy fëmijë

Një nuse-fëmijë, vetëm 14 vjeç, u gjet e vdekur në dhomën e gjumit në Turqi, e vrarë me plumb pistolete vetëm pak ditë pasi...

ISIS kërcënon Londrën: Jeni objektivi ynë i ardhshëm

ISIS ka kërcënuar se Britania do të jetë objektivi i tyre i ardhshëm. Shkak për këtë vendim duket se është bërë nisja e sulmit...

Hollande, sy për sy me ISIS në aeroplanmbajtësen “Charles-de-Gaulle”

Presidenti francez, François Hollande do të vizitojë sot aeroplanmbajtësen franceze “Charles-de-Gaulle”, e dislokuar në Mesdheun Lindor për të marrë pjesë në operacionet kundër grupit...
video

Arabia Saudite po ndërton ndërtesën më të lartë në botë –...

Dubai, kampioni i të gjitha gjërave më të mëdha, pse jo edhe më të shtrenjta, së shpejti do të ketë një konkurrencë nga fqinji...

Ka shpërthyer vullkani i mahnitshëm në Itali (FOTO)

Këto fotografi e shfaqin pamjen e mahnitshme të vullkanit aktiv më të madh në Evropë i cili kishte shpërthyer dje në mëngjes. Para se të...

Itali, arrestohet adoleshentja shqiptare, akuzohet se vrau fëmijën e saj

Një adoleshente shqiptare është vënë në pranga pasi akuzohet për vrasjen e fëmijës së saj të sapolindur. Bëhet fjalë për një 17-vjeçare shqiptare e...

Greqia rikthen pensionet për minoritarët shqiptarë

Qeveria greke parashikon të rikthejë pensionet për minoritarët grekë nga Shqipëria, të cilat ishin hequr dy vitesh. Në të vërtetë, bëhet fjalë për një kompensim...

Itali, arrestohet banda e rumunëve dhe shqiptarëve që vidhnin kasaforta e...

Policia italiane arrestoi sot në Pescara një bandë prej 9 personash të akuzuar për vjedhje dhe trafik droge. Të arrestuarit janë 8 shtetas nga...

Arrestohet një shqiptar, për 15 mijë franga mori “kamatë” 120 mijë...

Bodygardi kosovar, Bajram S. (26), një pronari portugez (28) të restorantit, ia ka shndërruar jetën në ferr. Sipas akuzës, ai ia kishte marrë viktimës...

Çfarë do të ndodhë me 90 mijë turqit në Rusi?

  Shtetasit turq në Rusi kanë përjetuar histori horror prejse Turqia ka rrëzuar një avion ushtarak rus, pranë kufirit me Sirinë, më 24 nëntor. Dhjetëra turq...

Grabitje spektakolare në Danimarkë, hajdutët e marrin bankomatin me fadromë /VIDEO

Këta hajdutë në Danimarkë nuk e dinë se çfarë është frika. Si mund të vidhet një bankomat ATM? Hajdutët danezë e kanë gjetur zgjidhjen! Në...

Rusia ndërpren bisedimet me Turqinë për projektin e gazit natyror

Ministri rus i Energjisë, Aleksandr Novak, ka thënë se ka ndërprerë bisedimet me Turqinë për projektin e tubacionit të gazit natyror, të emëruar Rrjedha...

Për të mposhtur ISIS’in, Trump i gatshëm të kryejë krime lufte

Donald Trump mendon se, ka vetëm një mënyrë për t’i mposhtur terroristët e ISIS-it, e ajo është: t’iu goditen familjet. Pretendenti për nominimin republikan në...

Rusia ndërton edhe një bazë ushtarake në Siri

Përveç bazës tashmë të ditur ushtarake të ndërtuar në qytetin Latakia e cila është e pajisur “fort” me armatim të rëndë, Rusia është duke...

Ja çfarë ndodh në Siri (Foto+18)

Që prej nisjes së luftës në Siri është folur shumë për vdekje civilësh dhe xhihadistësh, por imazhet kanë qenë përgjithësisht të censuruara. Më shumë se...

Lavrov: ISIS-i duhet luftuar si nazistët

Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, nga konferenca e Këshillit Ministror të OSBE-së në Beograd, ka thënë se Evropa moderne nuk mund t’ia lejoj...

Masakra në Kaliforni, terroristët e ISIS nisin festën në rrjet

Xhihadistët e ISIS kanë filluar festën pas masakrës së ndodhur në Kaliforni, edhe pse sulmi nuk është marrë përsipër nga ISIS. Në statuset e terroristëve...

Këta janë dy autorët e 14 vrasjeve dje në Kaliforni, djali...

Sayed Farook, 28 vjeç së bashku me vajzën 27 vjeçe Tashfeen Malik kanë shkaktuar një masakër të vërtetë dje duke vrarë 14 persona në...

Pamjet kur forcat SWAT dhe atentatorët e Kalifornisë qëllojnë mbi njëri-tjetrin...

Janë publikuar disa pamje që kanë regjistruar përplasjen me armë të forcave speciale të policisë amerikane me çiftin e sulmuesve në qendrën e personave...

Erdogan: Rusia tregton naftë me ISIS’in

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se Ankaraja ka prova se Rusia është e përfshirë në tregti të paligjshme të naftës me...

“Jam me kancer”. Kjo është shqiptarja që i mori 100 mijë...

Një 24-vjeçare shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është arrestuar nga policia pasi mashtroi një 84-vjeçar duke i marrë 100 mijë Dollarë. Anisa...

Bën fëmijë me babanë e saj, vajza 18-vjeçare: Jemi të dashuruar

Një baba dhe vajza e tij adoleshente në Spanjë kanë zbuluar se janë në një lidhje incesti pasi autoritetet u morën fëmijën e tyre. Babai...

SHBA refuzon akuzat e Moskës për një bashkëpunim Ankara-DAESH

Shtëpia e Bardhë i cilësoi si ironike shqetësimet e rusëve, ndërsa Departamenti amerikan i Shtetit njoftoi se pretendimet e Moskës nuk janë të drejta...

Kundërakuza e Turqisë, Erdogan: Rusia bën tregti nafte me ISIS!

Turqia ka provat e përfshirjes ruse në tregtinë e naftës së ISIS-it. Një gjë të tillë, e ka bërë të ditur, duke bërë një kundërakuzë...

​Rrëzohet një helikopter amerikan, dy pilotë të vdekur

Dy pilotë të Ushtrisë Amerikane kanë vdekur kur helikopteri i tyre është përplasur gjatë një misioni rutinë të stërvitjeve. Helikopteri u rrëzua afër Frot Campbelli-it...
video

Shpërthen ushtari izraelit: Vrava 40 njerëz për shtetin, por më braktisët!...

Një ushtar izraelit kritikon neglizhencën e shtetit për ta ndihmuar atë të shërohet nga depresioni i pasluftës. Një video e publikuar në YouTube tregon...

Kufiri turko-sirian – Spital fushor për të plagosurit në luftime

Luftimet e ashpra, që vazhdonin prej ditësh në kufirin turko-sirian, ia kanë lënë vendin pjesërisht heshtjes. Turqia vazhdon të pranojë për kurim të plagosurit...

Shihni çmendurinë e kësaj nëne!

Ky është momenti horror kur një nënë në Britani rikrijon një nga momentet më të errëta të këngëtarit Michael Jackson. Ajo nxori fëmijën e saj...

Këto janë shtetet që shesin nënshtetësinë

Në qoftë se dëshironi të keni një shtetësi tjetër nga ajo e juaja, fare lehtë mund ta merrni me një shumë të mirë parash....

​Rrëzohet një helikopter amerikan, dy pilotë të vdekur

  Dy pilotë të Ushtrisë Amerikane kanë vdekur kur helikopteri i tyre është përplasur gjatë një misioni rutinë të stërvitjeve.Helikopteri u rrëzua afër Frot Campbelli-it...

Amerikanët mund të dërgojnë njësi speciale për ta goditur ISIS’in

Ekipe të forcave speciale amerikane mund të dislokohen brenda disa javëve me synimin për të goditur trurin dhe sistemin nevralgjik të grupit terrorist të...

Putin: Allahu ua ka marrë mendjen qeveritarëve turq

Në fjalimin e tij të përvitshëm në Dumën (Parlamenti) ruse, Presidenti Vladimir Putin ka hedhur sërish akuza drejt Turqisë, duke thënë se ata do...

ISIS-i kërcënon edhe Putinin (Video,+16)

Militantët e Shtetit Islamik kanë publikuar një tjetër video, ku ekzekuton me prerje koke një person që dyshohet të jetë një anëtar i shërbimeve...

OPINIONE