5 C
Skopje
Friday, February 22, 2019

Rajon-Botë

Stoltenberg: Myslimanët janë viktimat që preken më shumë nga terrorizmi

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi sot se  myslimanët janë viktimat që preken më shumë nga terrorizmi, njoftoi agjencia turke e lajmeve, Anadolu...

Sekretari i NATO-s: Muslimanët janë viktimat kryesore të terrorizmit

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se muslimanët janë viktimat që preken më shumë nga terrorizmi, raporton Anadolu Agency (AA). Stoltenberg në një...

Kerry: Për disa javë mund të arrihet ndërprerja e zjarrit në...

Sekretari shtetëror amerikan, Xhon Keri deklaroi sot se për disa javë mund të arrihet ndërprerja e zjarrit midis Qeverisë siriane dhe opozitës. Keri deklaroi para...

Rusia ofron 50 milionë dollarë shpërblim për informatorët e sulmeve terroriste

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin zotohet se do të japë rreth 50 milionë dollarë për informatorët e sulmeve barbare terroriste. Rusia ka rritur edhe sulmet...

Rusia shton sulmet kundër ISIS, Putin urdhëron ushtrinë të bashkëpunojë me...

Rusia ka vendosur që të dyfishojë sulmet në Siri kundër militantëve të Shtetit Islamikë, kurse Presidenti Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë që të koordinojnë...

“Perëndimi duhet të përgatitet për një valë terrori”. Dokumentari shok i...

“Perëndimi duhet që të përgatitet për një valë terrori, që do të vijë nga xhihadistët e Shtetit Islamik”. Kjo është me pak fjalë përmbajtja shok...
video

Gazetari i “BBC”-së shpërthen në lot në Paris (Video)

Një gazetar i “BBC”-së, nuk i përmbajti lotët teksa po raportonte live nga Parisi për emisionin e mëngjesit. Gazetari Graham Satchell, baba i tre fëmijëve,...

Belgjika shton numrin e ushtarëve në qytete

​Qeveria belge kja njoftuar se ka vendosur 300 ushtarë shtesë në qytete të mëdha. Belgjika tashmë ka rritur nivelin e kërcënimit terrorist dhe ka...

Tre të arrestuar në Gjermani në lidhje me sulmet e Parisit

Mediat gjermane kanë raportuar se tre persona janë arrestuar në perëndim të Gjermanisë, në qytetin Aachen, të cilët dyshohen se kanë lidhje me sulmet...

Trump: Mund t’i mbyll të gjitha xhamitë në SHBA

Kandidati republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, ka deklaruar se mbyllja e xhamive në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mund të konsiderohet si...

“Perëndimi duhet të përgatitet për një valë terrori”. Dokumentari shok i...

“Perëndimi duhet që të përgatitet për një valë terrori, që do të vijë nga xhihadistët e Shtetit Islamik”. Kjo është me pak fjalë përmbajtja shok...

Kërcënohet Suedia: Do të ketë gjakderdhje në Stokholm

Qeveria dhe Parlamenti suedez njoftuan se kanë marrë mesazhe kërcënuese, pa saktësuar përmbajtjen e tyre. “Qeveria ka marrë në postën e saj elektronike një mesazh...

Vajza që u filmua duke kërkuar ndihmë nga dritarja, ishte shtatzënë

Vajza e cila shihej duke u mbajtur në një dritare të sallës së koncerteve Bataclan si tentim për të ikur nga sulmi terroristë në...

Greqi, dy viktima dhe pesë të plagosur nga tërmeti

Si pasojë e tërmetit prej 6.1 ballë sipas shkallës së Rihterit me qëndër në ishullin Lefkada i cili ndodhet në Detin Jon në perëndim të Greqisë...

Në Australi themelohet partia e parë myslimane

Në Australi, është themeluar partia e parë që përfaqëson komunitetin myslimanët, e cila pritet të garojë në zgjedhjet e ardhshme federale. Në ditën e inaugurimit...

Militanti i disa orë para krimit në Paris buzëqeshi para kamerës...

Televizioni Sky News ka publikuar video ku tregohet militanti Salah Abdeslam duke shëtitur i relaksuar përgjatë rrugët në Paris, vetëm disa orë para krimit...

Ky është personi që ‘përgjon’ Obamën dhe Putinin (VIDEO)

Presidenti Barack Obama dhe homologu i tij rus Vladimir Putin janë takuar dje në Samitin e G20 në Turqi ku kanë diskutuar për luftën...

Këta janë shqiptarët që luftojnë kundër rusëve në Ukrainë (Foto)

Zbulimi është bërë nga korrespondenti i ABC Neës, Vincent Triest dhe gazetari hollandez Stefan Hujbum, të cilët kanë rënë në gjurmë të luftëtarëve shqiptarë,...

Kerry: Militantët e ISIS-it janë “bisha të çartura”

​Sekretari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, John Kerry,i ka përshkruar militantët e Shtetit Islamik (IS) si “bisha të çartura” duke pasuar sulme vrastare...

Lufta e Tretë Botërore: Përse shkakton kaq shumë frikë?

Hipoteza se mund të shpërthejë një Luftë e Re Botërore me përmasa shkatërruese, nisi të ngrihej pas bombardimeve të Francës gjatë mbrëmjes së djeshme. Kjo...

Flasin vetem per sulmin e Parisit, askush s’flet per ate te...

Në sulmin që ndodhi në orët e vona të së premtes në Paris, ku mbetën 129 të vdekur dhe mbi 300 të lënduar e...

Ministri i jashtëm turk, Assad nuk do jetë kandidat në zgjedhjet...

Ministri i jashtëm tuk Feridun Sinirlioglu ka deklaruar sot në Ankara se presidenti sirian Bashar al-Assad nuk do jetë kandidat për zgjedhjet e ardhëshme...

Obama: Sulmet në Paris, sprapsje në luftën kundër ISIS

Presidenti Obama tha sot në përfundim të takimit të G-20 në Turqi, se sulmet në Paris, ishin një sprapsje në luftën kundër grupit ISIS,...

Itali, kërkohet 32 vjeçari francez, dyshohet se ka lidhje me sulmet...

Kërkimet për autorët e sulmeve terroriste në Paris po kryhen dhe në Veri të Italisë. Mediat italiane informojnë se në Veri te Italisë po kërkohet...

Alarm për sigurinë, bllokohet fluturimi i krerëve të BE nga Turqia...

 Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker dhe kryesuesi i liderëve të BE-së, Donald Tusk, janë bllokuar mbrëmjen e sotme Turqi për shkak të alarmit...

ISIS me taktikë të re: Pse po e zhvendosë betejën jashtë...

Derisa ISIS-i ka nisur të humb një pjesë të madhe të territoreve në Lindjen e Mesme, ka nisur të kryejë sulme spektakolare në vendet...

Hollande thotë se Franca do ta shkatërrojë ISIS’in, Parlamenti këndon Marsejezën

Franca do të shtojë sulmet në Siri, nga ku u planifikuan sulmet terroriste në Paris, ka njoftuar Presidenti i Francës, Francois Hollande, të hënën. Në...

Kërcënon ISIS: Shtetet që po na sulmojnë do ta kenë fatin...

​Në total 132 persona janë konfirmuar të vdekur pas sulmeve të armatosura në Paris afër stadiumit ‘Stade de France’, teatrit Bataclan dhe restorantet e...

Putin trondit botën: ISIS financohet nga 40 shtete

Presidenti Vladimir Putin gjatë takimit të G20 që po mbahet në Turqi tha se sipas të dhënave të intelengjencës ruse  për financimin e shtetit...

Biznes i levërdishëm me refugjatët në Bullgari

Gjithmonë e më shumë refugjatë zgjedhin korridorin lindor të Ballkanit, që kalon nëpër Bullgari. Biznesi i trafikantëve po lulëzon. Të përfshirë janë shumë, madje...

Shqiptari dhunon gjermanen 25 vjet më të moshuar

Në stacionin e trenit të qytetit Gotha të Gjermanisë, është arrestuar një shqiptar, i cili akuzohet se ka dhunuar një udhëtare. Sipas një komunikate të...

Abaaound: ”Allahu më zgjodhi mua për t’i terrorizuar kryqtarët”

Abdelhamid Abaaound, me shtetësi belge, u emërua nga zyrtarët si një nga planifikuesit kryesor të sulmeve në Paris, por ai u intervistua më parë...

Flet e ëma e terroristëve: Im bir nuk vrau njeri, u...

Pas sulmeve makabre të ndodhura në Paris tre ditë më parë, kanë folur edhe prindërit e terroristëve pjesëmarrës. E ëma e vëllezërve Abdeslam ka thënë...

Vuçiç shokon Ballkanin, lexoni çka thotë për profetin Muhamed!

  Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç ka shokuar opinionin, me një tekst autorial të publikuar në gazetën “Alo” të Serbisë. Ai në mënyrë origjinale është vendosur...

Kërcënon ISIS: Edhe shtetet tjera të përfshira në bombardime do ta...

Në total 132 persona janë konfirmuar të vdekur pas sulmeve të armatosura në Paris afër stadiumit ‘Stade de France’, teatrit Bataclan dhe restaurantet e...

Bëhen të ditura fytyrat e terroristëve dhe organizatorit të sulmit terrorist...

Zbulohet se organizatori prapa sulmeve tronditëse të Parisit është Abdelhami Abaaoud. Këto janë 3 fytyrat e terroristëve prapa masakrës brutale në Paris në të cilën...

Shqetësuese: “Likuidimi i terroristëve në Paris” (Video+18)

Terroristët janë vrarë në një makinë “Seat” në Paris. Në një përpjekje për të shpëtuar, terroristët të armatosur janë zbuluar nga policia dhe më pas...

Anonymous i shpallë luftë ISIS’it

Hakerat e grupit Anonymous kanë lëshuar një video ku thonë se “do të vihen në kërkim” të Shtetit Islamik pas sulmeve të së premtes...

Ezani i drekës do të shtyhet 5 minuta për nder të...

Reisi i Bosnjës, Husein ef. Kavazoviç, ka lëshuar një udhëzim për të gjithë myftinjtë, ku thuhet: “Bashkësia Islame në Bosnjë dhe Hercegovinë i bashkohet nismës...

Edhe Albani në mesin e viktimave të sulmeve terroriste

Alban Denuit, 32-vjeçar, kishte ligjëruar e ekspozuar në qytetin francez Bordeaux. Edhe ky person është viktimë e sulmeve terroriste në „Bataclan“ të Francës, transmeton...

Le Pen : Sulmi nuk u krye nga myslimanët por nga...

Masakra në redaksinë e “Charlie Hebdo” mund të ketë qenë vepër e agjencive informative në bashkëpunim me autoritetet franceze. Akuzën e ngre lideri i...

SHBA sulmon Isis me predha të quajtura “Me dashuri nga Parisi”

Pas sulmeve terroriste në Paris, Shtetet e Bashkuara kanë nisur një bashkëpunim të ngushtë me Francën kundër kundër terroristëve të Shtetit Islamik. Sekretari i Mbrojtjes...

Franca pret sulme të reja terroriste

Kryeministri i Francës Manule Valls ka deklaruar se në “ditët e ardhshme” sulmet terroriste mund ta godasin sërish Francën Kryeministri francez ka theksuar për RTL...

Sulmet e Parisit “të planifikuara nga Siria”

Sulmet e së premtes nga militantët islamikë në Paris ishin planifikuar dhe organizuar nga Siria, kryeministri francez Manuel Valls ka thënë. Ai shtoi se autoritetet...

Dy ditë para sulmit në Paris, zhduken armë në Amerikë (Video)

Byroja Federale e Hetimit (FBI) ka dalur me një deklaratë gjatë së dielës se është duke hetuar një zbulim alarmant ku janë zhdukur armë...

Mbi 150 bastisje kundër islamistëve në Francë

Kryeministri i Francës, Manuel Valls, ka thënë se policia ka kryer më shumë se 150 bastisje kundër islamistëve të dyshuar në mbarë vendin. Burimet policore...

Britania e Madhe punëson 1.900 agjentë shtesë

Britania e Madhe në mënyrë shtesë do të punësojë 1.900 agjentë në shërbimet e sigurisë dhe të zbulimit, me qëllim që të kundërshtojë në...

Përkrahësit e ISIS mesazh kërcënues në redaksitë e mediave shqiptare

“khilafeti@gmail.com” është adresa nga e cila është nisur një email në redaksi të mediave shqiptare, përfshirë edhe botasot.info. Në emailin e tyre, ata tregojnë përkrahjen...

Heroina që shpëtoi dhjetëra njerëz në “Bataclan”

Margarida Sousa është padyshim heroina e mbrëmjes së 13 nëntorit pasi u shpëtoi jetën dhjetëra personave. E moshuara që jeton përballë sallës së koncerteve “Bataclan”...

Franca sulmon masivikisht Al Rakkën (Shikoni çfarë shkruan nëpër bomba!)

Pas sulmeve barbare në Paris, ka filluar një intensifikim i sulmeve ajrore në al Rakka, që de fakto është edhe kryeqendra e Shtetit Islamik. “Franca...

Mendimtari mysliman Gylen: Terrori, mëkat i papranueshëm që duhet dënuar dhe...

Vazhdojnë reagimet pas masakrës së djeshme në Paris. Burrështetas, politikanë dhe klerikë kanë dënuar sulmet e djeshme duke ngushëlluar ppullin francez. Edhe mendimari mysliman, Fethullah...

Pamje nga sulmet e Francës kundër ISIS’it në Siri (Video)

Ministria e Mbrojtjes franceze ka konfirmuar se Franca ka sulmuar një nga bazat më të mëdha të ISIS’it në Siri. Këto janë edhe pamjet nga...

Kush janë të vrarët në Paris? (Foto)

Është konfirmuar deri më tani për rreth 130 persona të vrarë gjatë sulmeve të së premtes mbrëma në Paris. Ky numër ka gjasë të rritet...

Terrori në Paris/ Cilët janë dy vëllezërit që organizuan sulmet (Foto/Video)

Në sulmet e së premtes në Paris janë vrarë 127 persona nga ekstremistët e Shtetit Islamik. Franca për 3 muajt e ardhshëm do të jetë...

Terroristët planifikuan sulmin nëpërmjet chatit në Playstation

Ministri i Brendshëm belg ka zbuluar se terroristët kanë përdorur chatin e Playstation 4 për të komunikuar mes tyre. Ata mendohet se kanë zgjedhur këtë...

Liderët e G20 kërkojnë shtim të sigurisë në kufij dhe aeroporte

Liderët e 20 shteteve më të fuqishme në botë, të mbledhur në Turqi për takimin e G20, janë pajtuar që të rrisin masat e...

4 të plagosur nga sulmi vetvrasës në Turqi

Një terrorist, i dyshuar si pjesëtar i Shtetit Islamik, sot ka hapur zjarr ndaj policëve, përpara se të kryej sulm vetëvrasës në Turqinë juglindore...
video

Dalin pamje të tjera të masakrës në Paris, trupa të vdekur...

Të tjera pamje filmike dëshmojnë momentet e para të masakrës në Paris. Një video amatore tregon tmerrin që përjetuan pjesëmarrësit në sallën e koncerteve, “Bataclan”...

Gjendet varr masiv, 80 gra të ekzekutuara nga ISIS-i

Një varr masiv me eshtrat e 80 grave Jazidi, të ekzekutuara nga ISIS-i, është zbuluar në periferi të qytetit Sinjar të Irakut. OKB-ja thotë...

Kapet në Mynich Vlatko Vuceliq, si pjesë e sulmit në Paris...

Vlatko Vucelic është njëri ndër sulmuesit në Paris i cili është kapur në Munich. Malazezi nga Podgorica, dyshohet se ka qenë pjesë organizative e sulmit...

Zbulohen emrat e disa prej viktimave në Paris si nga Algjeria,...

Viktimat e sulmit terrorist në Paris janë nga shtete të ndryshme. Paraprakisht, sipas The Guardian, konfirmohet se janë nga: Algjeria – Një grua e moshës...

140 luftëtarë shqiptarë janë rreshtuar në radhët e ISIS. Ja nga...

140 luftëtarë shqiptarë janë rreshtuar në radhët e IS, ku pjesa dërrmuese e tyre vijnë nga shtresat e margjinalizuara. Sipas kreut të Shërbimit informative shtetëror...

Dikush i veshur me të zeza u shfaq në sallën e...

​Imazhet shfaqin një figurë misterioze të veshur e gjitha në të zezë dhe me çantë në shpinë që u pa të vraponte korridoreve në...

Kush është franko-shqiptarja e përgjuar nga shërbimet sekrete që kërcënonte Bataclan-in...

Teatri Bataclan ku u shënua numri më i madh i viktimave të masakrës së 13 nëntorit ka qenë prej vitesh në shënjestër të terroristëve...

Ky është terroristi që kreu sulme në Paris, qendroi në Preshevë...

Njëri nga terroristët që shkaktoi shumë viktima mbrëmë në Paris e ka kaluar tërë rutën ballkanike të migrantëve me pasaportë siriane me emrin Ahmed...

Kryeministri francez paralajmëron sulme të tjera

Kryeministri francez Manuel Valls ka paralajmëruar se Franca mund të bëhet objekt i sulmeve të tjera të militantëve islamikë. Në një lidhje direkte me studion...

Shqiptarët cilësohen si terroristë, në protestën kundër refugjatëve në Poloni

Gjatë një proteste në Poloni kundër refugjatëve sirianë në një nga banerët që protestuesit mbanin në dorë vërehet edhe flamuri shqiptar dhe disa figura...
video

Shqiptarja Elvira Haxhiu tregon Parisin pas sulmeve të mbrëmshme

Shqiptarja Elvira Haxhiu tregon Parisin pas sulmeve të mbrëmshme. Në një intervistë telefonike për Ora News Elvira Haxhiu tregon se Parisi është nën masa të...

Incidenti te Kulla e Eifelit, alarm i rrejshëm

(E plotësuar) Zëdhënësi i ministrisë së Brendshme franceze ka thënë për Reuters se incidenti në Hotelin “Pullman” ka qenë alarm i rrejshëm. Tjetër bombë në...

Siria, arrihet marrëveshja; Kerry: Qeveri tranzicioni në 6 muaj

Qeveri tranzicioni brenda 6 muajsh për të kaluar në aprovimin e një kushtetute të re dhe në zgjedhje nën mbikëqyrjen e OKB'së brenda 18...

F. Gylen: “Ngushëllimet më të sinqerta për familjarët dhe mbarë popullin...

Jam ende thellësisht i tronditur prej lajmit të masakrës së mallkuar që ka ndodhur mbrëmë në Paris, ku kanë humbur jetën më shumë se...

Vlatko V. nga Podgorica, bashkëpunëtori i sulmeve terroriste në Paris!

Në Bajern, gjatë fillimit të nëntorit është arrestuar një person, që duhet të ketë pasur lidhje me terrorizmin barbar në Paris. “Në 5 nëntor në...
video

​Një figurë misterioze e veshur në të zezë u pa të...

Imazhe shfaqin një figurë misterioze të veshur e gjitha në të zezë dhe me çantë në shpinë u pa të vraponte korridoreve në sallën...

Amerikanët vrasin njërin prej liderëve kryesorë të ISIS-it

Në një sulm ajror të forcave amerikane, është vrarë lideri kryesor i ISIS-it në Libi. Sulmi ajror goditi qendrat e komandës së ISIS-it pranë qytetit...

‘De Telegraaf’ : Shqiptarët kërkojnë azil për të përfituar para

Ata nuk kanë asnjë shans për leje qëndrimi, refuzohen shpesh herë nga Gjermania, por qindra prej tyre vazhdojnë të mbajnë shpresën për të përfituar...

Të hënën e gjithë Evropa 1 minutë heshtje për Francën

Pas sulmit terrorist ku mbetën 128 të vdekur, ndërsa 300 të tjerë ndodhen në spital, shtetit francez ka rritur sigurinë. Lajmin e bëri të ditur...

​Identifikohet kamikazi që ua mori jetën mbi 100 personave në Bataclan

Më shumë detaje vijojnë të zbardhen për ngjarjen tragjike që përfshiu kryeqytetin e Francës mbrëmjen e djeshme, pas vdekjes së 128 personave si pasojë...

Francë, treni i shpejtësisë së lartë del nga shinat, 5 të...

Pesë persona kanë humbur jetën dhe 7 të tjerë janë plagosur pasi një tren i shpejëtsisë së lartë ka dalë nga rruga në afërsi...

ISIS merr “peng” presidentin francez Hollande

Në rrjetin social Twitter është duke qarkulluar një foto montazh publikuar nga ISIS ,ku shihet presidenti frances i zënë peng. Ndër të tjera thuhet se...

Njëri nga terroristët e Parisit ishte nga Mali i Zi!

Mediat gjermane janë të shqetësuara se njëri nga terroristët e Parisit ka udhëtuar përmes Austrisë dhe Gjermanisë për të shkuar atje, me maqinën e...

Cameron: Britania përballet me kërcënimin e njëjtë si Franca

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron, ka thënë se kërcënimi nga Shteti Islamik është duke “zhvilluar” dhe po bëhet më akut. Ai ka thënë...
video

Eksklusive: Video shokuese nga Parisi (Video+18)

Psenny Daniel, një gazetar i njohur i gazetes franceze “Le Monde” ka arritur te kap disa imazhe nga njeri atentat i mbrëmshem ne Paris...
video

​Thirrja e ISIS’it: Nëse s’vini në SHAM, vrani njerëz, helmojeni ujin...

Në videon e publikuar nga ISIS, të cilët thonë se mbajnë përgjegjësinë për sulmin e mbrëmshëm në Paris, ata kanë dërguar edhe disa mesazhe...

Parisi ne tmerr, IS merr përsipër sulmet: Do kujtoni këtë ditë...

Dëshmitarë që gjenden në Bataclan dhe në Paris kanë rrëfyer me lot se terroristët thërrisnin “Allah u Akbar”, “Allah është i madh. Ndërkohë militantët e...

Francë, 6 terroristë u hodhën në erë

Ishin gjithsej tetë terroristët që vdiqën pas sulmeve në Paris të mbrëmjes së kaluar. Ky fakt konfirmohet nga Prokurori Francois Molins. Sipas tij, gjashtë prej...
video

Kështu duket Parisi një ditë pas sulmeve (VIDEO)

Siguria është rritur shumë pran Teatrit të Bataclan mëngjesin e sotëm, pas sulmeve të përgjakshme që ndodhën mbrëmë në Paris. Nga këto sulme kanë mbetur...

Telefoni ia shpëton jetën nga shpërthimi në Paris

Një i mbijetuar i shpërthimit afër stadiumit “Stade de France”, ka thënë se celulari ia shpëtoi jetën, pasi parandaloi copat e shpërthimit, raporton Reuters. Persona...

ISIS merr përgjegjësinë për sulmet në Paris

​Shteti Islamik (ISIS) ka marrë përgjegjësinë e sulmeve të mbrëmshme në Paris, nga të cilat humbën jetën 127 njerëz, shkruan Reuters. Nëpërmes një komunikate zyrtare,...

Ku mund të jenë paisur me armatim terroristet sipas CIA-së

Eksperti për terrorizëm në CNN, Robert Baer ish zyrtar i CIA, thotë se ende nuk ka mbaruar alarmi. “180 antate të ISIS janë kthyer në...

ISIS: Radhën e ka Roma, Londra dhe Washingtoni

Shtetit Islamik ka komentuar sulmet që ndodhën në Paris disa orë më parë, sulme për të cilat mban autorësinë. ISIS shkruan se këto sulme kanë...

​Rreth 100 të vdekur në sallën e koncerteve në Paris

Rreth 100 persona janë vrarë në sallën e koncerteve në Paris, ka konfirmuar policia. Kjo e çon numrin e të vdekurve në rreth 150.

​Tërmet në Japoni

Një tërmet me magnitudë 7.0 ka goditur bregun jugor të Japonisë, raporton Reuters. Tërmeti ka ndodhur 119 milje në jug-perëndim të Kagoshimas. Qendra për Cunami ka...

​Dëshmia: Një grua plot me eksploziv mes terroristeve

Mes terroristeve që po mbajnë rreth 100 pengje, mendohet të jetë edhe një grua. Sipas dëshmisë se njërit prej personave që kanë dalë nga salla...

​AFP: Sulmuesit kanë bërtitur “Allahu akbar”

Sipas Agjencisë Franceze të Lajmeve (AFP), sulmuesit kanë bërtitur “Allahu akbar” gjatë sulmit me armë. Gjithashtu, AFP raporton se sulmi për lirimin e pengjeve po...

​Franca mbyll kufijtë, gjendje e jashtëzakonshme në gjithë vendin

Të paktën 40 persona janë vrarë në disa sulme në kryeqytetin e Francës në Paris. Mediat franceze raportojnë se të paktën 15 persona u vranë...

Një peng shkruan në Facebook: Po na vrasin një nga një

Është me të vërtetë shokuese ajo që po ndodh në këto momente në Paris. Përveç vrasjes së 60 personave, 100 të tjerë janë marr peng,...

​Flet dëshmitari shqiptar i ngjarjes në Paris

Ridvan Mjaku, aktor kosovar në Francë, dëshmitar në stadiumin ku zhvillohej ndeshja Francë – Gjermani, dhe tregoi, në Interaktiv, përjetimin e ngjarjes në Paris. Ai...

​Obama: Sulmi në Francë nuk është vetëm kundër francezëve

Edhe një përpjekje për të terrorizuar Francën, e ka cilësuar presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, ngjarjen që ka ndodhur në...

​Plagoset një gazetar në Paris

Një gazetar i “Le Monde” raportohet se është plagosur gjatë sulmeve që po vazhdojnë në Paris. Komuna e Parisit u ka bërë thirrje qytetarëve që...

TV’të franceze: Së paku 60 të vdekur në sulmet në Paris

CNN raporton se së paku 60 persona janë vrarë në katër sulme të ndara në qendër të Parisit.

​Rreth 100 persona po mbahen peng në Paris

Së paku 100 persona po mbahen peng në sallën e koncerteve Bataclan në qendër të Parisit pasi në të fillimisht u dëgjuan disa të...

​Pengjet po mbahen në sallën e koncerteve Bataclan

60 njerëz po mbahen peng në sallën e koncerteve Bataclan në qendër të Parisit pasi në të fillimisht u dëgjuan disa të shtëna, raporton...

​18 të vrarë dhe pengje në Paris (Foto)

Kanali francez BFM TV raporton se janë marr pengë disa persona në një koncert që po mbahej në sallën Bataclan. Deri më tani është raportuar...

Rrëzohet helikopteri ukrainas në Sllovaki, 6 viktima

Helikopter civil ukrainas u rrëzua në Sllovakinë lindore, ku humbën jetë 6 persona. Përfaqësues i autoriteteve sllovake ka konfirmuar se 6 persona kanë vdekur. Sipas...

Putin: Aksioni rus në Siri do të zgjas aq sa edhe...

Presidenti rus Vlladimir Putin sot deklaroi se sulmet ajrore të Aviacionit ushtarak të Rusisë në Siri, do të zgjasin deri sa të jetë e...

Zaoralek: Ballkani nuk guxon të destabilizohet

Ministri çek i Punëve të Jashtme, Lubomir Zaoralek sot deklaroi se stabiliteti i Ballkanit është me rëndësi kyçe. “Ballkani nuk guxon të destabilizohet, ky është...

Mediat ruse “aksidentalisht” zbulojnë armën e re nukleare të Rusisë

Projekti shkatërrues nuklear i Rusisë është publikuar pa lejen e autoriteteve në mediat ruse. Kremlini ka thënë se planet sekrete të Rusisë për armën nukleare...

Jep dorëheqje kryeministrja polake

Kryeministrja polake, Ewa Kopacz njoftoi sot dorëheqjen nga qeveria, pas dështimit të partisë së saj së qendrës Platforma Qytetare përballë konservatorëve të partisë Ligj...

Qyteti i Efesit, ndër shtatë mrekullitë e botës së lashtë (Video)

Efesi është qyteti i lashtë grek që gjendet në jugperëndim të qytetit Izmir në Turqi. Qendër e cila daton qysh prej shekullit X, duke...

Protesta të mëdha në Greqi (Foto)

Mijëra grekë sot dolën në rrugët e Selanikut dhe Athinës për të protestuar kundër masave të reja të qeverisë për të rritur taksat dhe...

Forcat izraelite vrasin një palestinez në spital

Ministria e Shëndetësisë së Palestinës, ka thënë se një njësit special i forcave ushtarake izraelite ka hyrë në spitalin e al-Ahli në Hebron dhe...

Gjermania dëbonë shqiptarin me kancer, fqinjët gjermanë mobilizohen në mbrojtje të...

Kërkesa e familjes për azil në Gjermani është refuzuar. Edhe për pak ditë ata duhet ta lëshojnë Gjermaninë, nëse Zyra e Migracionit nuk vendos...

Kriza me migrantë, BE do t’i ofrojë miliarda euro Afrikës

Liderët e Bashkimit Evropian pritet t’iu ofrojnë vendeve në Afrikë miliarda euro, në këmbim të frenimit të fluksit të migrantëve. Udhëheqësit e BE-së mblidhen sot...

E pabesueshme, shiten banesa për 7.000 euro

Nëse mund të jetoni në hapësirë prej 10 katrorëve, përzgjedhja juaj ideale janë të ashtuquajturat "mini banesa". Kjo dukuri është shumë e përhapur në Francë,...

Vajza 19 vjeçare e Milloshit tenton vetëvrasje në Facebook (Foto)

Serbja 19 vjeçare Milica P. nga Treshnjevica i ka prerë venat e dorës së djathtë, e më pas e përgjakur është fotografuar dhe fotografitë...

Dënohet me vdekje vrasësi racist i tre herbrenjve

Një gjykatë ka dënuar me vdekje një supremacist të bardhë për vrasjen e tre pesonave në dy qendra të hebrenjve në SHBA. 74-vjeçari, Frazier Glenn...

Fëmijët shqiptarë peng në siri: Isis nuk na lejon të kthehemi

Dëshmitari në gjyqin kundër të akuzuarve për rekrutimin e luftëtarëve në shtetin islamik, Agim Ndregjoni tha se komunikon shpeshherë në Skype me mbesën dhe...

Sllovenia fillon ndërtimin e gardhit në kufi me Kroacinë

Sllovenia ka filluar të ngrejë një gardh me tela në kufirin me Kroacinë për të kontrolluar rrjedhën e migrantëve. Afro 10,000 migrantë kanë arritur në...

Policia plagos një shqiptar

Mbrëmjen e së Martës, ka ndodhur një ngjarje dramatike në provincën e Waadlander të Zvicrës, ku policia zvicerane ka plagosur një shqiptar dhe arrestuar...

Policia zvicerane plagos me armë zjarri një shqiptar

Para pak çastesh, në mbrëmjen e së Martës, ka ndodhur një ngjarje dramatike në provincën e Waadlander të Zvicrës, ku policia zvicerane ka plagosur...

Tmerrohen turistët në Afrikë: Luanët ua hanë gomat e veturës

Disa turistë janë tmerruar nga ajo që kanë parë në Parkun Nacional Serengeti, në Tanzani. Disa luanë sulmuan veturën e tyre dhe ia hëngrën...

Bota sipas Henry Kissinger: Si të mbrohet rendi global

Sa autorë mund ta titullojnë librin e tyre thjesht Rendi Botëror pa tërhequr ndonjë vëmendje të madhe? Henry Kissinger vazhdon të jetë i pakrahasueshëm...

Miti amerikan gjithnjë e më i venitur

Kur Hitleri aneksoi Austrinë, Sudetet, mësyu Çekosllovakinë, pushtoi Poloninë, Francën, Suedinë, Norvegjinë, Greqinë dhe po përgatitej të zbarkonte në Angli, Amerika qëndroi duke vështruar. Hyri...

Vajzat dhjetëvjeçare bëhen nëna: E vërteta tronditëse e vajzave nga Guatemala

Guatemala ka një nga normat më të larta në botë për shtatëzani për më shumë se 5.100 vajza nën moshën 14 vjeç kanë lindur...

Terapi elektrike për të “kuruar” homoseksualizmin

Në Kinë, djemtë i nënshtrohen terapisë elektrike për të “kuruar” homoseksualizmin. Ata duhet të përballojnë elektroda të vendosura në organet gjenitale dhe në kokë...

Rusia i shet Iranit predha antiajrore S-300

Kompania ruse e armatimeve, “Rostec”, njoftoi sot nënshkrimin e një kontrate me Teheranin për livrimin e predhave mbrojtëse antiajrore të tipit S-300, shitja e...

Opozita fiton zgjedhjet në Kroaci, sipas rezultateve preliminare

Partia konservatore, Unioni Demokratik Kroat (HDZ) ka fituar 63 ulëse në parlamentin me 151 ulëse në zgjedhjet parlamentare të së dielës, kanë bërë me...

Kriza e re e refugjatëve në Evropë do të arrijë nga...

Zyrtari i lartë i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Tobi Lenzer, ka tërhequr vërejtjen se thatësira, varfëria dhe konfliktet e armatosura në basenin e...

Dy shtetas serbë janë rrëmbyer në Libi

Shoferi dhe zyrtari i ambasadës serbe në Libi u rrëmbyen sot, ka theksuar Ministria e Punëve të Jashtme të Serbisë. Ministria e Jashtme serbe tha...
video

Xhihadisti goditet nga raketa duke mbajtur fjalim para kamerës

Xhihadisti, të cilin e thirrnin Ahmed, nuk e mendoi se fjalimi që ai mbajti para kamerës do të jetë i fundit në jetë për...

Serbi: Fqinji vret një nënë bashkë me të bijën e saj,...

Fqinji në Mitrovden me një pushkë gjuetie qëlloi një nënë dhe të bijën e saj dhe pastaj bëri vetëvrasje, informon Blici serb. Vrasja e rëndë...

Raketat ruse instalohen pranë Preshevës; tronditet paqja në Ballkan

  Futja e Rusisë në Ballkan, përkatësisht në Serbi, me sisteme raketore të fuqishme, ka tronditur Perëndimin, por edhe opinionin publik brenda Serbisë. Sipas marrëveshjes së...

Vuçiq thotë se shkoi në Rusi për ta armatosur Serbinë

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq nesër shkon për një vizitë zyrtare treditëshe në Moskë. Para shkuarjes në Rusi, ai ka mbajtur një konferencë për medie...
video

E dehura shkelë me veturë turmën, 4 të vdekur (Video)

Katër persona, duke përfshirë edhe një fëmijë dyvjeçar kanë humbur jetën, ndërsa edhe 44 janë lënduar, pasi që një automobil ka hyrë në një...

Ukrainë, Rusi: Fillon ndalesa e fluturimeve ndërmjet dy vendeve

Sot ka hyrë në fuqi ndalesa e fluturimeve direkte ndërmjet Ukrainës e Rusisë, që është inicuar si masë e re e Kievit, pasi në...

Videoja dramatike e lirimit të 69 pengjeve të mbajtura në një...

anë publikuar pamje dramatike të asaj që duket të jetë lirimi i pengjeve nga një hapësirë e Shtetit Islamik – gjatë një bastisjeje ku...

Berlin: Sigurimi rreh barbarisht refugjatët (Video)

Janë skena dramatike të zakonshme për vendet ballkanike, por jo për Gjermaninë! Dhuna që ka ushtruar sigurimi gjerman në kampet e azilantëve në Berlin...

OKB shënon 70 vjetorin

Në shumë qytet të botës mbrëmë objektet kryesore janë shndërruar në ngjyrë të kaltër, për ta shënuar 70 vjetorin e Kombeve të Bashkuara. Më se...

Arreston 9 shqiptarë për vjedhje në Itali

Policia italiane ka shkatërruar një tjetër bandë hajdutësh, ku bëhet fjalë për të paktën 85 shtëpi të grabitura. Forcat e policisë italiane kanë ekzekutuar...

Video ekskluzive: Shqiptarët duke luftuar kundër serbëve në Kroaci

  Për kontributin e shqiptarëve në luftën për çlirimin e Kroacisë nga “forcat terroriste serbe” (siç i ka quajtur agresorët Kroacia zyrtarisht serbë) është shkruar...

Shkatërrohet banda shqiptare e kokainës në Itali

Rreth 100 agjentë italianë u përfshinë në operacionin për shkatërrimin e bandës shqiptare të trafikimit të kokainës. Operacioni i koduar “Sbiff” u zhvillua ditën...

Gjatë sulmeve të fundit regjimi i Asadit ka vrarë 89 civilë

Regjimi i Asadit në sulmet e fundit ka vrarë 89 civilë në të gjithë vendin, në sulme të ndryshme të organizuara nga ajri dhe...

Kamera e fshehur më e tmerrshme që keni parë ndonjëherë, dhe...

  Kjo definitivisht mund të llogaritet si një ndër kamerat e fshehura më të tmerrshme që keni parë. Me një maskë në fytyrë dhe i mbuluar...

7 persona të vdekur nga vërshimet në Taxhikistan

  Zëdhënësja e rajonit të Gorno-Badakhshanit, Nilufar Aslamshoeva i ka thënë Radios Evropa e Lirë, se zëvendëskryeministri Azim Ibrohim dhe Guvernatori i rajonit, Shodikho Jamshed...

Kuba pret kthimin e Guantanamos, Kerry thotë ende s’është në agjendë

  Washington, 21 korrik - Është koha për riparimin e asaj që është thyer me Kubën dhe hapjen e marrëdhënieve të mbyllura për një periudhë...

Turqia do të përforcojë sigurinë në kufi me Sirinë

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu ka premtuar se do të rrisë sigurinë përgjatë kufirit të vendit të tij me Sirinë, pasi 30 persona u vranë...

Burri gjen një foshnje të braktisur në kanal, do ta adoptojë

Një burrë po mendon të adoptojë një fëmijë të porsalindur që e ka gjetur të braktisur pranë një kanali ndërsa shkonte për në punë. Raul...

Kujdes, kartëmonedha të falsifikuara!

86 për qind e të gjitha kartëmonedhave të falsifikuara në Evropë janë ato 20 dhe 50 euroshe Disa janë falsifikime të qarta, të tjerat mund...

Brukseli t`i bëjë presion Srpskas

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Ramadan Qehaja ka vlerësuar se duhet të përgatitet terreni para se amendamentet kushtetuese për krijimin e Forcave të Armatosura...

Fotografia që do kthejë besimin te njerëzimi

Kur një njeri i moshuar mban një bluzë me shenja racizmi dhe nuk mund të përballet me temperaturat e larta gjatë kohës së protestave...
ALKALOID

OPINIONE