2 C
Skopje
Saturday, March 23, 2019

Rajon-Botë

Këto janë shtetet që mund të përjashtohen nga zona “Schengen”

​Shtetet e Evropës Lindore do të përjashtohen nga zona e lëvizjes së lirë së BE-së “Schengen” së bashku me Greqinë, Spanjën dhe Italinë në...

Ndez një qiri për nder të viktimave në Paris, i vë...

Ndodh edhe kështu. Një 80-vjeçar banues në Monza ka vendosur të ndez një qiri në kujtim të viktimave të Parisit. Por qiriri i ndezur nga...

Dyshime për sulm terrorist, rrethohet nga forcat speciale hoteli “Radisson Blu”...

Hoteli “Radisson Blu” në Bruksel është mbyllur dhe rrethuar nga forca të shumta policie. Forcat speciale kanë mbërritur aty dhe klientëve u është thënë...

Cilët janë xhihadistët e dyshuar të sulmeve terroriste në Paris?

Dhjetëra sulmues, disa të panjohur, një i dyshuar kyç i shpallur në kërkim….Hetuesit po përpiqen të identifikojnë dhe të zbulojnë numrin e saktë të...

SHBA 3,1 mld $ ndihmë ushtarake Izraelit, ja sa i jep...

SHBA shpenzon miliarda dollarë për të ndihmuar në ushtritë e huaja. Në vitin 2014, shteti shpenzoi 5.9 miliardë për këtë qëllim. Pothuajse 75% e...

Edhe Kina i shpall luftë ISIS, shihni ushtrinë (FOTO)

Pas Rusisë dhe Francës, tashmë është edhe Kina, një superfuqi botërore, që i ka shpallur luftë ISIS-it. Vrasja e qytetarëve të saj nga ISIS...

Admirali West: Tre hapa për të zhdukur Shtetin Islamik

Admirali Lord West i Britanisë së Madhe ka bërë një analizë se si duhet të veprojë koalicioni ndërkombëtar dhe Rusia për të zhdukur Shtetin...

Iran: Gazetari i Washington Postit dënohet me burg

Një gjykatë në Iran e ka dënuar gazetarin e Washington Postit, Jason Rezaian, me burg në kohëzgjatje të paspecifikuar, lidhur me akuzat që përfshijnë...

Zvicra vendi më i sigurtë në botë në rast lufte

   Zvicra është i vetmi vend në botë i cili ëhstë totalisht i mbrojtur në rast të ndonjë lufte botërore.Në Zvicër ekziston një bunkier i...

Ermina Përlaskaj, zëri i shqiptarëve në Kroaci

Sevdail Tahiri Intervistë me deputetën e parë shqiptare në Parlamentin e Kroacisë Një përvojë shumëvjeçare e angazhimit politik në nivele lokale dhe rajonale i është shpërblyer...

Zbrazet qendra e Brukselit prej frikës së sulmeve terroriste

Qendra e Brukselit ishte pothuajse bosh në natën e së shtunë, ku ishin mbyllur restorantet dhe baret, pas një alarm për sulme terroriste të...

Obama bën thirrje për shkatërrimin e Shtetit Islamik

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, ka nënvizuar se Amerika dhe aleatët e saj nuk do të lëshojnë pe në luftën kundër terrorizmit,...

E vërteta pas Salah Abdeslam: Njeriu misterioz që e kërkon gjithë...

​Misteri rreth rolit të vërtetë të Abdeslamit në sulmet në Paris ishte shtuar kur ISIS lëshoi një mesazh në mëngjesin e ditës së nesërme,...

Femrat sipas ISIS mund të martohen që 9 vjeç

​ISIS-i ka publikuar manifestin në të cilin detajohet roli i grave në gjirin e grupit xhihadist. Ata e konsiderojnë “të ligjshme” që vajzat nga...

Amerikanët, së shpejti do të “vdesin” nga etja

​Shumë shpejt, çdo amerikan do ta ketë të vështirë që ta sigurojë sasinë adekuate të ujit që do t’i duhet për ta pirë dhe...

Flisnin arabisht, s’lejohen të hipin në avion

​Dy pasagjerë janë penguar të hipin të mërkurën në bordin e një avioni udhëtarësh në aeroportin e Chicagos për shkak se janë dëgjuar duke...

NATO i hap derën Malit të Zi: Revoltohet Rusia, shqetësohet Franca

NATO pritet të zgjerohet për herë të parë që prej vitit 2009. Mali i Zi pritet të bëhet anëtari i 29-të i Aleancës, raporton gazeta...

Gazetari i BBC shpërthen në lot gjatë transmetimit nga Parisi /FOTO

Gazetari i BBC Graham Satcell ka shpërthyer në lot teksa raportonte drejtpërdrejtë nga Parisi mëngjesin e sotëm. Duke qenë shumë pranë vendit të masakrës...

Dalin të dhëna sekrete, nesër pritet të ndodhin 8 sulme të...

Grupi i hakerave ‘Anonymous’ ka deklaruar se ISIS ka organizuar ‘ditë terrori mbarëbotërore’ për ditën e nesërme. Në njoftimin e tyre, hakerat kanë bërë me...

781 Motrat e nderit vishen si prostituta për të shpëtuar fëmijët...

Një ushtri e motrave të nderit, të cilat shpëtojnë viktimat e trafikimit njerëzor duke u bërë si prostituta për t’u infiltruar në bordele të...

Kina i shpall luftë ISIS-it, psa vrasjes së pengut!

Kina do t’i bashkohet luftës kundër ISIS-it pasi katër prej qytetarëve të saj u vranë nga grrupet terroristë të islamistëve në dy sulme të...

Anonymous: ISIS ka planifikuar për nesër një ditë botërore terrori!

Grupi i Hacker-ave Anonymous pretendon se ISIS po organizon një ditë terrori anembanë botës për nesër. Në një njoftim grupi i fshehtë pretendon se terroristët...

5 foto të vjetra që shfaqin tregimin e dashurisë së Hillary...

Hillary Rodham dhe Bill Clinton u takuan në Yale dhe ajo kishte bërë hapin e parë. Ata ishin të pandarë që nga viti 1971...

Rusia lëshon raketat kundër ISIS, vret 600 terroristë (Video)  

Ushtria ruse ka vrarë 600 terroristë në zonën Deir EX-Zor. Ditën e djeshme ushtria ruse ka lëshuar raketa kundër pozicioneve të shtetit Islamik në...

Tjetër video, ISIS kërcënon sërish Francën. “Ja si do rrëzohet Kulla...

“Atentatet në Paris, të premten 13 nëntor që u kushtoi jetën 130 personave, i bëri Shteti Islamik dhe janë vetëm fillimi. Tani do ta...

ISIS u krijua në një burg amerikan?

Pas sulmeve të përgjakshme në Paris, gjithnjë e më shumë po flitet për ISIS. Prestigjozja britanike “The Guardian” tregon se si u krijua ISIS...

Bota ka një Stalin të ri (FOTO)

​Sapo e sheh, mustaqet dhe modeli i flokëve të kujtojnë Stalinin. Hossein Yazdanpanah, është kryetar i Partisë Kurde për Liri (një parti disidente iraniane)...

“Kamikazja” në Paris nuk kreu sulm vetëvrasës, ja çfarë kishte ndodhur...

E ashtuquajtura “femra e parë kamikaze në Evropë”, Hasna Aitboulahcen, për të cilën u tha se kreu sulm vetëvrasës gjatë bastisjeve të policisë francezë...

Turqi, Policia arrestoi 3 të dyshuar për sulmin në Paris

​Policia në Turqi thotë se i ka arrestuar tre militantë të dyshuar të grupit ekstremist, Shteti Islamik, përfshirë edhe një shtetas të Belgjikës, i...

Roja Bregdetare greke tenton të fundosë gomonen me emigrantë/VIDEO

Një video tronditëse e cila po qarkullon me shpejtësi nëpër mediat e ndërkombëtare, tregon kur një marinar grek kërkon të mbysë një gomone me...

Momente shokuese! Breshëritë dhe paniku i asaj se çfarë ndodhi në...

Një audio dramatike e të shtënave në brendësi të Bataclan në Parisi mbrëmjen e 13 nëntorit 2015. Vincenzo Capuana, nga Perugia i transferuar prej disa...

Emrat e 74 prej 132 viktimave të sulmeve të Parisit dhe...

Kur ka kaluar 1 javë nga sulmet terroriste të Parisit, janë identifikuar të gjitha viktima. Shumë prej tyre janë të rinj që kanë qenë në...

Shpërthim afër Mostarit, dyshohet për akt terrorist

   Në tunelin “Salakovac” afër Mostarit ka ardhur deri të një shpërthim i veturës në të cilën ishte komandanti i Forcave të Armatosura të Bosnjës,...

Përdhunon gjermanen në tualetin e trenit, pranga shqiptarit

Një shtetas shqiptar është arrestuar në Thuringen, Gjermani pasi akuzohet për përdhunimin e një gruaje 54-vjeçare. Media lokale “Insuedthueringen.de” shkruan se ngjarja ka ndodhur në...

Këto janë shtetet që mund të përjashtohen nga zona “Schengen”

Shtetet e Evropës Lindore do të përjashtohen nga zona e lëvizjes së lirë së BE-së “Schengen” së bashku me Greqinë, Spanjën dhe Italinë në...

FBI: Jugu i Italisë nuk preket nga ISIS është nën mbrojtjen...

Italia mund të jetë objektivi i ri i ISIS, por ndërsa një raport i fundit i FBI ngre alarmin për sulm në Romë e...

Ndërhyjnë forcat speciale të SHBA e Francës, përfundon me 18 viktima...

Ka përfunduar pengmarrja në hotelin Bakamon në Mali. Të gjithë pengjet janë liruar, por 18 trupa të pajetë janë gjetur brenda hotelit “Radisson”. 80 prej...

​Bombarduesit rusë u afrohen kufijve britanikë, Britania aktivizon bombarduesit e vet

Forcat Mbretërore Ajrore të Britanisë së Madhe kanë vënë në funksion dy bombardues “Typhoon” në hapësirat ajrore ndërkombëtare mbi Atlantik, pasi dy bombardues rusë...

Digjet Kurani në rrugët e Francës (Video)

Ajo për për cilën shumë kush është frikësuar, në disa vende të Francës, ka filluar të ndodh. Sulmi në Paris e ka ndarë shoqërinë e...

Vjedhje ne vlere 15 miliardë euro!

Një supervjedhje është zbuluar mëngjesin e sotëm në Verona, Itali ku hajdutët kanë grabitur 15 piktura të famshme nga muzeu i Castelveëhio di Verona....

Trump: Myslimanët me kartë ID të veçantë në SHBA

Kandidati republikan për president në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, nuk është kundër idesë që myslimanët amerikanë të regjistrohen në një bazë...

Pengmarrja në Mali, SHBA dhe Franca dërgojnë forcat speciale

Pengmarrja në Mali ka vënë në lëvizje edhe SHBA-në dhe Francën. Në drejtim të Bamako janë nisur forcat speciale të Marinës së SHBA-së dhe...

Cili është kombi më gënjeshtar në botë?

Rezultatet e një hulumtimi të një universiteti në Anglinë Lindore tregojnë se kinezët janë njerëzit më të pasinqertë në botë, ndërsa për britanikët vlen...

Erdogan: Nuk i lëmë myslimanët në mëshirën e terroristëve

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan deklaroi dje se myslimanët nuk mund t’i lemë në mëshirën e terroristëve. Gjatë ceremonisë së mbylljes së Konferencës V të...
video

LIVESTREAM: Lirohen 80 nga 170 pengjet në hotelin luksoz në Mali...

Të paktën tre persona janë raportuar të vdekur, nga 170 pengjet në një hotel në kryeqytetin e Malit, i cili në mëngjes u sulmua...

Myslimanja mbulohet me flamur amerikan (VIDEO)

Gruaja myslimane që mbante një flamur amerikan si mbulesë të fesë myslimane derisa po debatonte lidhur me lirinë fetare në Fox News të mërkurën...

Rajoni i Ballkanit kërcënohet nga 4 mijë xhihadistë

  Rajoni i Ballkanit kërcënohet nga më shumë se katër mijë xhihadistë, thonë njohësit e çështjeve të terrorizmit, duke u mbështetur në të dhënat e...

Momenti kur terroristja e hedh vetën në erë me bombë vetëvrasëse...

Këto video i shfaqin momentet e fundit të femrës së parë në Evropë e cila e shpërthen veten me bombë vetëvrasëse. Koka e Hasna Ait...

Kamarierja heroinë: Rrezikoi jetën duke ndihmuar viktimat e sulmit në Paris...

Pas ngjarjeve të Parisit, në rrjetet sociale kishte një shpërthim dëshpërimi: Çfarë po ndodh me këtë botë, pyesnin shumë njerëz. Por besimi tek njerëzimi nuk...

Bashkimi Europian nuk është konstruktiv – 5 shtete nuk e njohin...

Ish -ndërmjetësi amerikan në bisedimet në Rambouillet, ka kritikuar Bashkimin Europian për qëndrimin ndaj Kosovës duke thënë se mosnjohja e pavarësisë nga 5 shtetet...

Binjaket që humbën jetën pranë njëra-tjetrës në sulmet terroriste të Parisit

Emilie dhe Charlotte Meaud janë binjaket identike që humbën jetën përkrahë njëra tjetrës në breshërinë e plumbave mbrëmjen e 13 nëntorit në Paris. Motrat 30...

Profecia e kobshme: Roma do të shkatërrohet para zgjedhjeve në Maqedoni?

Një prej teologëve më të mëdhenj të Vatikanit ka bërë një përmbledhje të shkrimeve të murgeshës Erika Holzach të titulluar “Erika” ku janë disa...

Tjetër sulm terrorist, merren peng 170 persona në një hotel në...

Krisma armës, shpërthime dhe marrje peng. Kjo është situata më e fundit terroriste, ku një grup xhihadistësh ka marrë peng 170 persona në një...

Franca i bën thirrje BE “të zgjohet” nga kërcënimet

Ministri i Brendshëm i Francës Bernard Cazaneuve tha se vendet europiane duhet “të zgjohen” nga kërcënimet terroriste pas sulmeve në Paris ku mbetën të...

Analisti amerikan: Sulmin në Paris e kryen shërbimet sekrete franceze

Analisti politik nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës Pol Krejg Roberts, i njohur për qëndrimet me të cilat konteston versionet zyrtare për ngjarje dhe...

Këta janë tmerri i ISIS, Franca nis në Siri trupat elitë...

 Pas nisjes së sulmeve nga ajri, Franca do të luftojë Shtetin Islamik edhe me trupa tokësore. Mediat ndërkombëtare raportojnë për dërgimin në Siri të repartit...

Klinton: Sulme më agresive kundër ISIS-it

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, kandidatja kryesore demokrate për zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, bëri thirrje të enjten për një fushatë më agresive...

Binjaket që humbën jetën pranë njëra tjetrës në sulmin terrorist

​Emilie dhe Charlotte Meaud janë binjaket identike që humbën jetën përkrahë njëra tjetrës në breshërinë e plumbave mbrëmjen e 13 nëntorit në Paris. Emilie dhe...

Europa në panik nga terrorizmi. Çfarë po ndodh me kontinentin e...

Që prej mbrëmjes së të premtes, Europa është përfshirë nga paniku dhe rreziku se mund të ketë atentate terroriste të rënda. Sulmet e Parisit ku...

Ja fotot intime të kamikazes së Parisit (Foto)

Daily Mail ka botuar disa foto intime të kamikazes Hasna Ait Boulahcen, e cila hodhi veten në erë ditën e djeshme në Paris. Daily Mail...

Shpërthime në Francë, tjetër operacion antiterrorizëm në Charleville

Një tjetër aksion i madh antiterrorizëm është marrë në këto momente në Francë. Qindra forca policie kanë rrethuar komunën e Charleville. Siç raportojnë mediat franceze,...

Analisti amerikan: Sulmin në Paris e kryen shërbimet sekrete franceze

Analisti politik nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës Pol Krejg Roberts, i njohur për qëndrimet me të cilat konteston versionet zyrtare për ngjarje dhe...

Sulmuesi i Sarajevës, i lindur në Francë (Foto)

Sulmuesi që vrau mbrëmë dy ushtarë të Bosnjës e Hercegovinës, Enes Omeragiq 34 vjeçar, dhe më pastaj ka hedhur veten në erë me bombë,...

Ish-pengu i ISIS: Ju tregoj se nga çfarë friken më shumë...

“Unë e di se nga çfarë ka frikë ISIS”. Kështu shprehet Nicolas Henin, një qytetar francez që për shumë kohë ka qenë peng i...

Rrëfimi i një shqiptari, terrorist i penduar: Si shkova dhe çfarë...

Sot terrorizmi është në qendër të vëmendjes, pas sulmeve vdekjeprurëse që ISIS bëri në Paris. Por në krah të xhihadistëve  të ISIS, ka edhe...

Erdogan: Vendet myslimane të krijojnë një front unik kundër ISIS-it

Presidenti turk islamiko-konservator, Recep Tayyip Erdogan, i kërkoi sot të gjitha vendeve myslimane të përbëjnë një front unik kundër grupit Shteti Islamik (ISIS), ku...

Publikohet fotografia e kamikazes që hodhi veten në ajër (Foto)

Një faqe e internetit nga Belgjika, ka publikuar një fotografi të gruas që pretendohet që ka hedhur veten në ajër gjatë bastisjes së policisë...

Gjendet i vrarë me armë zjarri një shqiptar në Itali

Një i ri shqiptar me precedentë penalë është gjetur i vrarë në banesën e tij në Itali. Shqiptari është gjetur i vrarë në Bergamo të Italisë. 29-vjeçari Arben Vorfi ështëgjetur pa jetë në...

Urdhri i prerë i Putin: Mos lini asnjë xhihadist të gjallë!

Presidenti rus Vladimir Putin ka qenë i prerë me vartësit e tij duke u dhënë një urdhër të qartë: Mos mbani asnjë xhihadist të...

Pas sulmit në Paris, myslimanja me mbulesë nuk lejohet të hyjë...

Gjiganti i modës Zara është në qendër të shumë kritikave pasi shërbimi i këtij dyqani nuk lejoi që një grua myslimane me mbulesë të...

160 militantë rusë janë vrarë në Siri

Autoritetet ruse kanë bërë të ditur se 160 shtetas rusë, që kanë luftuar për militantët e Shtetit Islamik, janë vrarë në Siri. Oleg Syromolotov, zëvendësministër...

Konfirmohet vrasja e organizatorit kryesor të sulmeve në Paris

Zyra e prokurorisë së shtetit Francez kanë konfirmuar vrasjen e organizatorit kryesor të sulmeve në Paris, pas shkëmbimit të armëve me policinë në bllokun...

Vritet një shqiptar 29-vjeçar

Një shtetas shqiptar është vrarë me armë zjarri në Itali. Arben Vorfi, 29 vjeç person me precedentë të mëparshëm penalë për grabitje e trafik...

Në cilin qytet ka celula të ISIS-it në Zvicër? Përgjigjet politikani...

"Po, unë mendoj se mund të flitet për një celulë të ISIS-it në Winterthur. Personat që “tërheqin penjtë”, mbase edhe ata janë në kët...

Ekstremisti britanik përdor Kuranin si dokument identifikimi

Një predikues i urrejtjes, të cilit i ishte ndaluar largimi nga Britania pasi është dënuar për financim të terrorizmit, është arrestuar në Hungari, ku...
video

Shanset e humbura, terroristët e Parisit ishin ndaluar disa herë nga...

Disa prej atentatorëve të Parisit nuk ishin të panjohur për autoritetet belge, çka e përligj akoma më shumë pyetjen: si mundën këta njerëz t’i...

U shit për dy mijë euro 8-vjeçarja nga Jemeni, vdes natën...

E vogla Rawan i ishte shitur një 40 vjeçari për 2000 euro. Por vdes nga hemoragjia e brendshme. Unicef  thotë se 14 % e...

Serbia bllokon hyrjen e refugjatëve në territorin e saj

Serbia, ka kufizuar hyrjen e emigrantëve në territorin e saj. Sipas informacioneve në vendkalimin kufitar “Tabanoc” lëshohen vetëm refugjatë nga Siria, Iraku dhe Afganistani që...

FBI: Pesë persona planifikojnë sulme në Romë

Autoritetet italiane janë në kërkim për pesë  persona, për të cilët dyshojnë se kanë planifikuar sulme mbi ndërtesa të rëndësishme në vend, pasi për...
video

Momenti kur avionët e Rusisë bombardojnë çisternat e naftës të ISIS-it...

Forcat ajore ruse kanë kryer “sulme masive” me bombarduesit me rreze të gjatë dhe raketa kundër objektivave të Shtetit Islamik në disa pjesë të...

FBI sinjalizon Italinë: Kujdes, atentate të mundshme në Romë e Milano

Mediat italiane informojnë se Agjensia e Shërbimeve Sekrete Amerikane FBI, gjatë orëve të fundit ka komunikuar me qeverinë italiane duke kërkuar forcimin e kontrolleve...

Europa ende ka nevojë për emigrantët

Sulmet terroriste të javës së shkuar në Paris kanë gjasa të ngatërrojnë edhe më keq ndasitë e thella të Europës mbi përgjigjen ndaj refugjatëve...

Captagon, droga e xhihadistëve që vret frikën dhe i ndihmon t’i...

Bëhet fjalë për një përzierje të amfetaminës me kafeinën dhe disa substanca të tjera. Si ia bëjnë ata që hedhin veten në erë të mposhtin...

Alarm për bombë, avioni me turistë polakë ulje emergjente në Bullgari

Jakub Flasinski, zëvendës-konsulli polak në Bullgari, tha për mediat lokale se avioni të enjten herët është kontrolluar në detaje nga forcat e sigurisë në...

ISIS-i kërcënon me sulme edhe Nju Jorkun

​Autoritetet në Shtetet e Bashkuara kanë bërë përpjekje të qetësojnë frikat, pasi në një video të grupit militant Shteti Islamik është thënë se Nju...

Xhihadi femëror: Nga vejushat e zeza te kamikazja Hasna

Prej dekadash në skenë kanë hyrë edhe kamikazet femra, madje ato që kanë nisur të dalin që në vitet ‘80. Në 9 prillin e 1985-ës...

Shteti Islamik: Kjo është bomba me të cilën e rrëzuam avionin...

​Shteti Islamik pretendon se një fotografi e publikuar në një revistë është ‘bomba’ me të cilën e ka rrëzuar avionin rus, ku mbetën të...

EKSKLUZIVE: Momentet brenda restorantit gjatë sulmit të ISIS’it (Video)

Këto janë pamje ekskluzive brenda restorantit në Paris, ku shihet gjithçka që ndodhi gjatë sulmit. Këtu janë të gjitha detajet se si ndodhi ngjarja. Pamjet (fotografi/video)...

Kamikazja bionde në Paris kërkoi ndihmë para se të hidhte vetën...

Raportohet se kamikazja bërtiti “Ndihmë, ndihmë” ndaj policisë përpara se ta hidhte veten në erë. Për disa orë anonime, gruaja flokëverdhë – kamikazja e parë...

2 organizatat terroriste më të rrezikshme në botë

Bota aktualisht përballet nga kërcënimi më i madh terrorist që ka emrin “ISIS”, por përveç këtij grupi terrorist, është edhe një grup tjetër, i...

Një vehabist vret dy ushtarë në Bosnje (Video)

Dy ushtarë të Forcave të Armatosura, njëri serb dhe tjetri boshnjak, janë vrarë sonte nga një sulm në Rajlovac të Bosnjës. Sulmi ka ndodhur rreth...

Vritet ‘organizatori’ i sulmeve të Parisit (Foto)

Burri i cili akuzohet si ‘truri’ i sulmeve në Paris ku mbetën 129 persona të vrarë, raportohet të jetë vrarë në një apartament në...

Putin: “Falja e terroristëve është në dorë të Zotit, por për...

Një mesazh në Twitter që më pas është fshirë, pretendohet se është thënë nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin. Fox News ka shkruar dje...

Policia e Parisit ishte në dijeni për sulmet, por informacionet nuk...

Policia e Parisit raportohet se dhjetë ditë para sulmeve terroriste kishte pasur informacione se një grup terrorist po përgatiste sulme, por kurrë nuk ia...

Der Spiegel: Gjermania e gatshme të luftojë ISIS

Sipas informacioneve që disponon magazina, Der Spiegel, Gjermania po shqyrton mundësinë e përfshirjes më tepër në luftën kundër ISIS në Siri dhe Irak. Ngjashëm...

​Ose shkatërrojeni ISIS-in, ose pranojeni si superfuqi botërore”

Ish-kreu i ekipit anti terrorizëm në Këshillin e Përbashkët të Inteligjencës në Britani të Madhe, Richard Kemp, për BBC ka thënë se ngjarjet e...
video

​”Jam mysliman, më përqafoni”. Ja si reagojnë francezët në Paris (VIDEO)

“Unë jam mysliman. Më përqafoni nëse keni besim te mua”. Ky ishte mbishkrimi në një karton që mbante një i ri mysliman në Paris....

Mesazhi që do të shpërndahet në 2500 xhamitë e Francës

Këshilli Francez i Kultit Mysliman (CFCM), organi përfaqësues i islamit, do të shpërndajë në rreth 2 500 xhami të Francës një tekst ku dënon...

Evakuohet terminali i aeroportit të Kopenhagës, dyshohet për bombë

Policia daneze ka evakuuar një nga dy terminalet e aeroportit Kastrup në Kopenhagë, pasi është zbuluar një qante me përmbajtje të dyshimtë, shkruan AFP. “Terminali...

Një nga “kamikazët” paraqitet i gjallë: Mendova se dikush po bën...

  Belgu Brahim Uanda për të cilin në media shkruhej se është një nga kamikazët që shpërtheu veten me bombë në Paris në fakt është...

Thuram: Franca është në luftë sepse ka bombarduar vende të huaja

“Hollande ka thënë se ne francezët jemi në luftë pas atentateve në Paris? Vendi im është në luftë, por jo nga e premtja. Franca...

Bejli: Sulmet në Paris janë kanosje për të gjithë ne

Sulmet në Paris janë kanosje për të gjithë ne. Nevojitet koordinim, solidaritet dhe vendosmëri, por e di se do ta tejkalojmë këtë dhe do...

Kadyrov: Xhihadistët duhet dënuar me hedhje nga droni

Lideri çeçen Ramzan Kadyrov ka propozuar një ide interesante për terroristët e ISIS, duke thënë se xhihadistët e zënë duhet të dënohen duke u...

Rusët akuzojnë shqiptarët se kanë dhunuar 22 gra në Ukrainë (Foto)

Luftëtarë shqiptarë të përfshirë në konflikte jashtë vendit nuk ka vetëm në Siri e Irak, ku ata u janë bashkangjitur xhihadistëve të Shtetit Islamik....

Aksion i madh policor në orët e mëngjesit, arrestohen pesë persona

  Policia franceze, që në orët e para të mëngjesit të sotëm ka ndërmarrë një operacion antiterror në një lagje në periferi Saint Denis, në...

“Zëri i Amerikës”: Ja arsyet e ekstremizmit islamik në Ballkan

Mes të huajve që shkojnë të luftojnë krah militantëve në Siri, shumë janë nga Ballkani; kryesisht nga Bosnja dhe Kosova, disa nga Serbia e...

Kapen dy xhihadistë sirian në Greqi, synonin Evropën

Forcat e sigurisë të ishullit grek Kos kanë zbuluar dy xhihadistë të dyshuar. Pas sulmeve terroriste në Paris policia greke dhe Agjencia Kombëtare e Inteligjencës...

Paris: Njëri nga sulmuesit vazhdon të qëndrojë i fshehur në banesë

Sipas agjensisë së lajmeve AP, njëri nga sulmuesit ende vazhdon të mbetet i fshehur në banesën e tij, në lagjen St.Denis. Sipas policisë, ende nuk...

Rrethohet nga policia banesa e Albin Kurtit

Forca policore të maskuara, në këto moment ndodhen për rreth banesës së deputeti të Vetëvendosjes, Albin Kurti, raporton KosovaPress. Njësitet kanë rrethuar godinën ku banon...

Franca nën sulm, 2 terroristë dhe 1 banor i vdekur në...

Dy terroristë janë vrarë në aksionin më të fundit të policisë që po zhvillohet aktualisht në periferi të Parisit në zonën ‘Saint Denis’. Kurse një banor...

Aksioni i policisë në Paris, një grua kamikaze hedh veten në...

Mediat ndërkombëtare raportojnë se mes personave që kërkohen nga policia në aksionin që po zhvillohet në lagjen ‘Saint Denis’ në periferi të Parisit, është...

Franca nën sulm, të paktën dy të vdekur në Paris nga...

 Flitet për viktima në aksionin më të fundit të policisë që u zhvillu mbreme në periferi të Parisit, në zonën ‘Saint Denis’. Francezja ‘Le Monde’,...

“Truri” i sulmit në Paris rrëfen se si u ka ikur...

Terroristi për të cilin supozohet se është planifikuesi i sulmit në Paris në një intervistë të mëhershme ka folur se si i ka ikur...

​Ky është mesazhi i fundit i terroristëve në Paris

Policia franceze ka arritur me sukses të zbulojë përmbajtjen e telefonit, që besohet se është përdorur nga njëri prej sulmuesve të Parisit, të premten. Siç...

Ish-gruaja e terroristit të masakrës në Paris: Përdorte drogë dhe nuk...

 Ish-gruaja e sulmuesit në Paris Ibrahim Abdeslam ka thyer heshtjen duke thënë se ai ishte i papunë dhe që merrte kanabis ‘çdo ditë’, që...

Gazetari Nonkoviq krahason rastin e Parisit me atë të Kumanovës!

Gazetari i afërt me partinë maqedonase në pushtet, Boban Nonkoviq, në një deklaratë për emisionin “Jadi burek”, krahason rastin e fundit terrorist në Paris,...

Letra prekëse e gazetarit që iu vra gruaja në sulmet terroriste...

Antoine Loiris humbi bashkëshorten në sulmet terroriste të së premtes, në Paris. Gazetari i France Bleu ua shkroi një letër të hapur vrasësve, për...

Davutoglu merr mandatin për formimin e Qeverisë turke

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i ka dhënë kryeministrit Ahmet Davutoglu mandatin për të formuar qeverinë e re, pasi zgjedhjet e parakohshme më...

Kryeministri kanadez pas sulmit në xhaminë e Torontos: Vandalizmi është i...

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau dënoi sulmin e fundit në një xhami në Toronto dhe deklaroi së është thellë i tronditur për shkak të këtij...

Stoltenberg: Myslimanët janë viktimat që preken më shumë nga terrorizmi

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi sot se  myslimanët janë viktimat që preken më shumë nga terrorizmi, njoftoi agjencia turke e lajmeve, Anadolu...

Sekretari i NATO-s: Muslimanët janë viktimat kryesore të terrorizmit

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se muslimanët janë viktimat që preken më shumë nga terrorizmi, raporton Anadolu Agency (AA). Stoltenberg në një...

Kerry: Për disa javë mund të arrihet ndërprerja e zjarrit në...

Sekretari shtetëror amerikan, Xhon Keri deklaroi sot se për disa javë mund të arrihet ndërprerja e zjarrit midis Qeverisë siriane dhe opozitës. Keri deklaroi para...

Rusia ofron 50 milionë dollarë shpërblim për informatorët e sulmeve terroriste

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin zotohet se do të japë rreth 50 milionë dollarë për informatorët e sulmeve barbare terroriste. Rusia ka rritur edhe sulmet...

Rusia shton sulmet kundër ISIS, Putin urdhëron ushtrinë të bashkëpunojë me...

Rusia ka vendosur që të dyfishojë sulmet në Siri kundër militantëve të Shtetit Islamikë, kurse Presidenti Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë që të koordinojnë...

“Perëndimi duhet të përgatitet për një valë terrori”. Dokumentari shok i...

“Perëndimi duhet që të përgatitet për një valë terrori, që do të vijë nga xhihadistët e Shtetit Islamik”. Kjo është me pak fjalë përmbajtja shok...
video

Gazetari i “BBC”-së shpërthen në lot në Paris (Video)

Një gazetar i “BBC”-së, nuk i përmbajti lotët teksa po raportonte live nga Parisi për emisionin e mëngjesit. Gazetari Graham Satchell, baba i tre fëmijëve,...

Belgjika shton numrin e ushtarëve në qytete

​Qeveria belge kja njoftuar se ka vendosur 300 ushtarë shtesë në qytete të mëdha. Belgjika tashmë ka rritur nivelin e kërcënimit terrorist dhe ka...

Tre të arrestuar në Gjermani në lidhje me sulmet e Parisit

Mediat gjermane kanë raportuar se tre persona janë arrestuar në perëndim të Gjermanisë, në qytetin Aachen, të cilët dyshohen se kanë lidhje me sulmet...

Trump: Mund t’i mbyll të gjitha xhamitë në SHBA

Kandidati republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, ka deklaruar se mbyllja e xhamive në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mund të konsiderohet si...

“Perëndimi duhet të përgatitet për një valë terrori”. Dokumentari shok i...

“Perëndimi duhet që të përgatitet për një valë terrori, që do të vijë nga xhihadistët e Shtetit Islamik”. Kjo është me pak fjalë përmbajtja shok...

Kërcënohet Suedia: Do të ketë gjakderdhje në Stokholm

Qeveria dhe Parlamenti suedez njoftuan se kanë marrë mesazhe kërcënuese, pa saktësuar përmbajtjen e tyre. “Qeveria ka marrë në postën e saj elektronike një mesazh...

Vajza që u filmua duke kërkuar ndihmë nga dritarja, ishte shtatzënë

Vajza e cila shihej duke u mbajtur në një dritare të sallës së koncerteve Bataclan si tentim për të ikur nga sulmi terroristë në...

Greqi, dy viktima dhe pesë të plagosur nga tërmeti

Si pasojë e tërmetit prej 6.1 ballë sipas shkallës së Rihterit me qëndër në ishullin Lefkada i cili ndodhet në Detin Jon në perëndim të Greqisë...

Në Australi themelohet partia e parë myslimane

Në Australi, është themeluar partia e parë që përfaqëson komunitetin myslimanët, e cila pritet të garojë në zgjedhjet e ardhshme federale. Në ditën e inaugurimit...

Militanti i disa orë para krimit në Paris buzëqeshi para kamerës...

Televizioni Sky News ka publikuar video ku tregohet militanti Salah Abdeslam duke shëtitur i relaksuar përgjatë rrugët në Paris, vetëm disa orë para krimit...

Ky është personi që ‘përgjon’ Obamën dhe Putinin (VIDEO)

Presidenti Barack Obama dhe homologu i tij rus Vladimir Putin janë takuar dje në Samitin e G20 në Turqi ku kanë diskutuar për luftën...

Këta janë shqiptarët që luftojnë kundër rusëve në Ukrainë (Foto)

Zbulimi është bërë nga korrespondenti i ABC Neës, Vincent Triest dhe gazetari hollandez Stefan Hujbum, të cilët kanë rënë në gjurmë të luftëtarëve shqiptarë,...

Kerry: Militantët e ISIS-it janë “bisha të çartura”

​Sekretari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, John Kerry,i ka përshkruar militantët e Shtetit Islamik (IS) si “bisha të çartura” duke pasuar sulme vrastare...

Lufta e Tretë Botërore: Përse shkakton kaq shumë frikë?

Hipoteza se mund të shpërthejë një Luftë e Re Botërore me përmasa shkatërruese, nisi të ngrihej pas bombardimeve të Francës gjatë mbrëmjes së djeshme. Kjo...

Flasin vetem per sulmin e Parisit, askush s’flet per ate te...

Në sulmin që ndodhi në orët e vona të së premtes në Paris, ku mbetën 129 të vdekur dhe mbi 300 të lënduar e...

Ministri i jashtëm turk, Assad nuk do jetë kandidat në zgjedhjet...

Ministri i jashtëm tuk Feridun Sinirlioglu ka deklaruar sot në Ankara se presidenti sirian Bashar al-Assad nuk do jetë kandidat për zgjedhjet e ardhëshme...

Obama: Sulmet në Paris, sprapsje në luftën kundër ISIS

Presidenti Obama tha sot në përfundim të takimit të G-20 në Turqi, se sulmet në Paris, ishin një sprapsje në luftën kundër grupit ISIS,...

Itali, kërkohet 32 vjeçari francez, dyshohet se ka lidhje me sulmet...

Kërkimet për autorët e sulmeve terroriste në Paris po kryhen dhe në Veri të Italisë. Mediat italiane informojnë se në Veri te Italisë po kërkohet...

Alarm për sigurinë, bllokohet fluturimi i krerëve të BE nga Turqia...

 Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker dhe kryesuesi i liderëve të BE-së, Donald Tusk, janë bllokuar mbrëmjen e sotme Turqi për shkak të alarmit...

ISIS me taktikë të re: Pse po e zhvendosë betejën jashtë...

Derisa ISIS-i ka nisur të humb një pjesë të madhe të territoreve në Lindjen e Mesme, ka nisur të kryejë sulme spektakolare në vendet...

Hollande thotë se Franca do ta shkatërrojë ISIS’in, Parlamenti këndon Marsejezën

Franca do të shtojë sulmet në Siri, nga ku u planifikuan sulmet terroriste në Paris, ka njoftuar Presidenti i Francës, Francois Hollande, të hënën. Në...

Kërcënon ISIS: Shtetet që po na sulmojnë do ta kenë fatin...

​Në total 132 persona janë konfirmuar të vdekur pas sulmeve të armatosura në Paris afër stadiumit ‘Stade de France’, teatrit Bataclan dhe restorantet e...

Putin trondit botën: ISIS financohet nga 40 shtete

Presidenti Vladimir Putin gjatë takimit të G20 që po mbahet në Turqi tha se sipas të dhënave të intelengjencës ruse  për financimin e shtetit...

Biznes i levërdishëm me refugjatët në Bullgari

Gjithmonë e më shumë refugjatë zgjedhin korridorin lindor të Ballkanit, që kalon nëpër Bullgari. Biznesi i trafikantëve po lulëzon. Të përfshirë janë shumë, madje...

Shqiptari dhunon gjermanen 25 vjet më të moshuar

Në stacionin e trenit të qytetit Gotha të Gjermanisë, është arrestuar një shqiptar, i cili akuzohet se ka dhunuar një udhëtare. Sipas një komunikate të...

OPINIONE