18 C
Skopje
Saturday, March 23, 2019

Rajon-Botë

Donald Tusk: Lajm pikëllues nga Zelanda e Re

Presidenti i Këshillit të Evropës ka shkruar për sulmin terrorist në Zelandën e Re, se ky është një lajm tejet pikëllues dhe se Evropa...

Terroristi në armën e tij kishte emrin e serbit që vdiq...

Vrasësi i cili realizoi masakrën në një nga xhamitë në Zelandën e Re, në armën e tij kishte shkrime cirilike, në mesin e tyre...

Momenti kur policia arreston sulmuesin në Zelandë të Re (VIDEO)

49 persona mbetën të vdekur dhe 48 të lënduar nga një sulm terrorist që ndodhi në mëngjesin e sotëm në dy xhami të Zelandës...

Ja si vriten myslimanët në xhami të Zelandës së Re (...

Një sulmues në Zelandë të Re ka hyrë në xhami duke vrarë 40 vetë dhe duke lënë shumë të plagosur. Më poshtë gjeni pamje se...

Panik për rënien e Facebook-ut dhe Instagramit, përdoruesit lajmërojnë policinë

Dy rrjetet më të mëdha sociale, Facebook dhe Instagram kanë rënë së funksionuar gjatë pasdites së djeshme duke krijuar panik dhe vështirësi në logimin...

Edhe serbët bëjnë gati valixhet

Qeveria serbe planifikon një komision ekspertësh kundër eksodit masiv të fuqisë punëtore nga vendi. Tre vajza serbe rrëfejnë për jetën e re si infermiere,...

Ministri gjerman lëvdon Gent Cakajn

Sekretari i Shtetit në Ministrinë e Jashtme gjermane, Michael Roth është takuar për herë të parë në Berlin me ministrin e Jashtëm në detyrë...

Gjykata në Zvicër konfirmon: Kanabisi duhet të ketë taksë sa duhani

Gjykata Federale Administrative ka mbështetur një vendim të doganave zvicerane për të taksuar marihuanën ligjore të lënë në të njëjtën masë si duhani, përcjell...

Erdogan hap spitalin më të madh të qytetit në Evropë

Në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, sot është hapur spitali më i madh i qytetit në Evropë, i cili njëherit është edhe spitali i tretë...

Turqia sauditëve: Publikoni emrat e të akuzuarve për rastin Khashoggi

Turqia i bëri thirrje Arabisë Saudite të publikojë emrat e të akuzuarve për vrasjen e gazetarit, Jamal Khashoggi, si dhe të shpalosë aktakuzën ndaj...

Vritet shefi i familjes mafioze “Gambino”

Françesko “Frenki Boj” Kali, i njohur si shef i familjes mafioze “Gambino”, është qëlluar për vdekje në shtëpinë e tij në Nju Jork. Shefi i...

Presidenti Trump mirëpret një marrëveshje tregtare me Britaninë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se mirëpret një marrëveshje të gjerë tregtare ndërmjet SHBA-së dhe Britanisë së Madhe. Komentet e presidentit amerikan...

Presidenti Trump mirëpret një marrëveshje tregtare me Britaninë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se mirëpret një marrëveshje të gjerë tregtare ndërmjet SHBA-së dhe Britanisë së Madhe. Komentet e presidentit amerikan...

Jelekverdhët dhe Fakenews mbi 105 herë janë lexuar lajmet e pavërteta

Në mesin e grupeve të jelekëve të verdhë në Internet kanë qarkulluar lajme të rreme, e ato janë parë në total mbi 105 milionë...

Vendet anëtare të NATO-s përmbushin kërkesat e Trumpit

Vendet europiane të NATO-s kanë rritur shpenzimet e tyre në fushën e mbrojtjes për vitin 2018. Mirëpo vetëm gjashtë shtete kanë arritur që ta përmbushin...

Brexit, votim për shtyrje; Pritet kërkesa për ta shtyrë daljen përtej...

Theresa May do të bëjë përpjekjen e tretë javën e ardhshme për të kaluar në Parlament marrëveshjen e saj të largimit nga Bashkimi Europian. Kryeministrja...

Atentat mafioz/ I merret jeta në derën e shtëpisë bosit të...

Bosi i familjes kriminale Gambino, Francesco Cali, i njohur me nfokën ‘Franky Boy’, është ekzekutuar mbrëmjen e të mërkurës pranë shtëpisë së tij në...

Mogherini: BE do të transferojë 1,5 miliardë euro për sirianët në...

Duke folur në ceremoninë e hapjes së një konference mbi Sirinë të organizuar nga BE dhe OKB në Bruksel, Mogherini theksoi se zgjidhja në...

Fotoja që përloti gjithë botën: fëmija i pastrehë që bënte detyrat...

Çdo natë përdor dritat e restorantit për të studiuar, pasi aty ku jeton nuk ka elektricitet. Por kjo nuk e shkurajon aspak! Pabarazitë që ekzistojnë...

Disa viktima dhe të plagosur nga shpërthimi i gazsjellësit në Iran

Nga shpërthimi që ndodhi në një gazsjellës në jugperëndim të Iranit kanë vdekur të paktën katër persona, raportojnë mediat lokale. Shpërthimi ndodhi për shkak të...

Afganistan, dhjetëra të vdekur pas sulmeve

Të paktën 13 ushtarë janë vrarë nga talebanët gjatë një përleshjeje që ka vazhduar prej 3 ditësh në provincën e Baghdis, në perëndim të...

OKB: Dëshpërimin në Rripin e Gazës mund ta shfrytëzojë “Shteti Islamik”

“Shteti Islamik” mund të fitojë ndikim në Rripin e Gazës, duke e pasur parasysh dëshpërimin e shumëpërhapur dhe zhgënjimin e të rinjve të izoluar...

Xhihadisti i kapur: Të aplikohet sheriati

Koalicioni i forcave kurde në Siri njoftoi të martën vrasjen e disa dhjetëra militantëve të Shtetit Islamik të mbetur në bastionin e fundit gjeografik...

Shkencëtarët zbulojnë të dhëna nga një shpërthim i madh në Diell

Shkencëtarët zbuluan prova të një shpërthimi të madh të Diellit që goditi Tokën më shumë se 2 mijë vjet më parë. Rezultati i zbulimit ka...

Çekia shënon 20-vjetorin e anëtarësimit në NATO

Kryeministri i Çekisë, Andrej Babis, premtoi se vendi i tij do të rrisë kontributin për mbrojtje në mënyrë që të arrihet objektivi i NATO-s,...

Abuzoi në një katedrale me fëmijët, dënohet me 6 vjet burg...

Kardinali George Pell është burgosur për gjashtë vjet pasi u dënua për abuzimin seksual të dy djemve në Australi. Ish-arkëtari i Vatikanit është gura më...

Kina: Kampet e internimit do të zhduken gradualisht

Autoritetet kineze thanë të martën se kampet e internimit në rajonin perëndimor të Sinkiangut do të “zhduken gradualisht” në qoftë se vjen një kohë...

Rusia, shitësja më e madhe e armëve

Shtatë shtete europiane janë në listën e top 10 shteteve më të mëdha në botë për eksportimin e armëve. Rusia, Franca dhe Gjermania janë në...

Fitoi në lotari 30 herë në të njëjtën ditë

Deborah Brown nga Richmond fitoi lotarinë e Virxhinias 30 herë në një ditë të vetme. Gruaja kishte blerë 30 bileta me kombinimin 1-0-3-1. Për investimin e...

Francë, miratohet projektligji që parashikon dënime të ashpra për protestuesit

Qeveria për të parandaluar ngjarjet e dhunshme në protestat e “jelekëve të verdhë” përgatiti projektligjin i cili parashikon dënime të ashpra ndaj protestuesve Asambleja Kombëtare...

Pentagoni kërkon buxhet prej 718 miliardë dollarëve

Pentagoni përkatësisht Departamenti i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka kërkuar buxhet prej 718 miliardë dollarëve për vitin fiskal 2020, që është...

Venezuela në terr, Kina ofrohet për ndihmë

Kina i ka ofruar ndihmë Venezuelës për të rikthyer energjinë elektike, pasi presidenti i kontestuar Nicolas Maduro ka akuzuar presidentin e Shteteve të Bashkuara,...

Kutitë e zeza të avionit të rrëzuar do të dërgohen në...

Piloti i avionit Boeing 737 Max 8, i cili u rrëzua të dielën në Etiopi duke vrarë 157 persona, njoftoi probleme të kontrollit të...

Guvernatori i Kalifornisë pezullon dënimet me vdekje

Guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom, pritet të marrë një vendim për pezullimin e dënimeve me vdekje në këtë shtet të Amerikës. Në pritje të këtij...

Pas dështimit në Parlament, May kërkon largimin nga BE-ja pa marrëveshje

Ishte planifikuar që Britania të largohej nga BE më 29 mars të këtij viti, mirëpo tani ekziston dilema nëse një gjë e tillë do...

Kriza në Venezuelë, uji ndotet me vaj

Banorët e Venezuelës janë zgjuar sot për të gjetur ujin e tyre, totalisht të zi, në krizën më të fundit që goditi kombin e...

Ligjvënësit britanikë do të votojnë për shtyrjen e Brexit-it

Ligjvënësit britanikë do të votojnë sot për të kërkuar leje ose jo nga Bashkimi Evropian për shtyrjen e Brexit-it, apo daljes së Britanisë nga...

Demokrati Beto O’Rourke do të garojë për president të SHBA-së

Beto O’Rourke, tri mandate kongresist i Partisë Demokratike, tha se do të garojë për president të Shteteve të Bashkuara më 2020. O’Rourke, 46 vjeç nga...

SHBA pezullon fluturimet me Beoing 737 Max

Presidenti amerikan, Donald Trump ka urdhëruar që të gjithë aeroplanët e kompanisë amerikane, Beoing, të llojit, 737 Max 8 të mos përdoren më për...

Organizata Botërore e Shëndetit paralajmëron pandemi: Gripi më i rrezikshëm se...

Organizata Botërore e Shëndetësisë u ka bërë thirrje vendeve që të bëjnë më shumë për kontrollet gripale pasi një tjetër pandemi është “e pashmangshme”. OBSH...

Shembet objekti i një shkolle në Nigeri

Një ndërtesë, në ambientet e së cilës ka qenë një shkollë fillore në qytetin e Nigerisë, Lagos është shembur plotësisht. Shkolla ka qenë në katin...

May do të votojë kundër Brexitit pa pakt

Kryeministrja britanike, Theresa May ka thënë të mërkurën se dëshiron të largohet nga Bashkimi Evropian me marrëveshje dhe se do të votojë kundër Brexitit...

Çka po i shkakton zhurmat misterioze në mbarë botën?

4 për qind e njerëzve kanë deklaruar se e kanë dëgjuar një farë zhurme misterioze e të ulët të njohur si Hum, për të...

Tetë fëmijë të vdekur nga shembja e ndërtesës në Nigeri

Të paktën tetë fëmijë humbën jetën dhe dhjetëra të tjerë mbetën nën rrënojat e ndërtesës trekatëshe që u rrëzua sot në Lagos. Në ndërtesën, ku...

Avokatja dënohet me 38 vite burg e 148 goditje

Një avokate e shquar iraniane për të drejtat e njeriut është dënuar me një total prej 38 vitesh burg dhe 148 goditje me kamxhik...

Studentët hungarezë e padisin fakultetin, nuk duan të mësojnë në gjuhën...

Gjykata e Apelit e Serbisë e ka dënuar Fakultetin Juridik në Novi Sad për diskriminim. Lidhja e Nxënësve Hungarezë e Vojvodinës shprehën pakënaqësi se janë...

Probleme me Facebook-un dhe Instagram-in përreth botës

Rrjetet sociale Facebook dhe Instagram “u ndërprenë” përreth botës, për shkak të mijëra përdoruesve të hidhur publikuan për atë në Tuiter. Përdoruesit në pjesën jugore...

“Avionët F-35 do t’i dorëzohen Turqisë në nëntor”

Ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar tha se avionët luftarakë F-35 nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) do t’i dorëzohen Turqisë në muajin...

PE: Stop negociatave të anëtarësimit me Turqinë

Parlamenti Europian i ka kërkuar Këshillit dhe Komisionit Europian që të ndërpresë negociatat e anëtarësimit me Turqinë. Kërkesa është përcjellë përmes një rezolute që...

Ia bëri varrin Putinit, burgoset aktivisti

Një gjykatë në Rusi ka dënuar me 28 ditë burgim, një burrë që ka krijuar një varr për presidentin rus, Vladimir Putin. Në gurin e...

Jelekët e verdhë ‘përmbyten me fake news’, i ndihmon portali i...

Fytyra të përgjakura dhe njerëz të shtrirë përtokë: dhuna e Policisë franceze kundër jelekëve të verdhë, që protestonin në Paris vjeshtën e vitit të...

Tragjedia me avionin, politikani humb tërë familjen në aksident

Në mesin e udhëtarëve të vdekur gjatë rrëzimit të aeroplanit në Etiopi, kishte shtetas nga gjithsej 35 shtete të ndryshme.  Mes të vdekurve francezë...

Lirohet gruaja e akuzuar për vrasjen e gjysmë vëllait të Kim...

Indonezianja e akuzuar për vrasjen e gjysmë vëllait të liderit të Koresë Veriore Kim Jong-un është liruar pasi akuzat e ngritura kundër saj janë...

Asnjë i mbijetuar pas rrëzimit të avionit nga Etiopia

Një avion i “Ethiopian Airlines”, i nisur drejt kryeqytetit të Kenias, Nairobi, u rrëzua pak pas ngritjes në ajër duke rënë në afërsi të...

Rrëzohet një aeroplan, humbin jetën 157 persona

Një aeroplan i Etiopisë është rrëzuar sot në mëngjes derisa udhëtonte drejt kryeqytetit të Kenias, me që rast kanë humbur jetën 157 persona. Bëhet fjalë...

Trump: Dua një marrëveshje të mirë me Kinën

Presidenti amerikan, Donald Trump ngriti sot kërcënimin e mos nënshkrimit të marrëveshjes tregtare me Kinën nëse dy vendet nuk arrijnë të përpunojnë një tekst...

Përmbyset kamioni me emigrantë në Meksikë, 25 të vdekur

Të paktën 25 të vdekur dhe 32 të plagosur nga një aksident rrugor në jug të Meksikës, ku një kamion me emigrantë të Amerikës...

Turqia i dorëzoi Ukrainës avionin e parë të telekomanduar “Bayraktar TB2”

Në kuadër të marrëveshjes Turqia do t’i shes Ukrainës 6 copë të avionëve të telekomanduar të këtij lloji. Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko bëri të ditur...

SHBA-ja kërkon nga Kombet e Bashkuara sanksione të reja kundër Iranit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kërkuar nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara që të vendosë sanksione të reja kundër Iranit për...

Këta do të jenë kundër kandidatët e Trump në zgjedhjet e...

Zgjedhjet e ardhshme presidenciale të SHBA-ve nuk janë deri në nëntor të vitit të ardhshëm. Por deri tash dihen disa nga kandidatët që do...

Historia e një inxhiniereje: Ndërtoj sepse jam grua

Rreth 82 mijë është numri i të punësuarve në sektorin e ndërtimit në Shqipëri ose 7 për qind e numrit total të të punësuarve...

Kanada, Trudeau përgënjeshtron çdo ndërhyrje mbi drejtësinë

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau përgënjeshtroi çdo ndërhyrje mbështetëse për të influencuar një proces gjyqësor duke iu përgjigjur kështu akuzave të ish-ministres së Drejtësisë, shkak...

Bullgaria nga viti 1989 ka humbur 2 milionë banorë

Bullgaria, e cila llogaritet si vendi më i varfër i Bashkimit Evropian (BE), pas rënies së regjimit komunist në vitin 1989, ka patur rreth...

Ministrja britanike kërkon falje

Ministrja britanike për Irlandën Veriore, Karen Bradley, ka kërkuar falje të enjten për deklaratat e saj se vrasjet nga forcat britanike të sigurisë gjatë...

Finlandë, kryeministri jep dorëheqjen pas disfatës në votimin e reformave

Kryeministri finlandez, Juha Sipila dha sot dorëheqjen nga qeveria e tij e qendrës së djathtë, pas dështimit për të kaluar një program për reformat...

Ish-shefi i fushatës së Trumpit dënohet me burgim

Paul Manafort, ish-udhëheqësi i fushatës presidenciale të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump është dënuar me 47 muaj burgim për mashtrime bankare si...

Votel: Lufta kundër ISIS-it shumë larg fundit

Lufta kundër grupit Shteti Islamik (ISIS) në Siri është shumë larg fundit, deklaroi sot në Uashington gjenerali Joseph Votel, shefi i forcave amerikane në...

‘Diktaturë’, Putin u ndalon rusëve ta shajnë

Dhoma e Ulët e Parlamentit rus, Duma, e kontrolluar nga Kremlini miratoi dy ligje që kufizojnë kritikat në internet ndaj qeverisë ruse dhe autorizojnë...

Ish-drejtori i fushatës së Trump do ta mbyllë jetën në burg?

Paul Manafort, së shpejti 70 vjeç, pritet të njihet sot nga gjykata për dënimin e tij, pasi është shpallur fajtor për mashtrim. Departamenti amerikan i...

Vendimi i Trump, shfuqizon dekretin e Obamës për raportimin e viktimave...

Presidenti amerikan, Donald Trump ka shfuqizuar një rregullore e vendosur nga paraardhësi i tij, sipas së cilës, shërbimi sekret amerikan CIA duhej të publikonte...

Hungari, shuhet i mbijetuari i fundit i Holokaustit

I mbijetuari më i moshuar hungarez i Holokaustit, Elemer Spiegler, vdiq në moshën 106-vjeçare. Spiegler bëri punë të detyrueshme si këpucar nën rregullat e regjimit...

Thirret ezani i parë në xhaminë më të madhe

Thirret ezani i parë në xhaminë më të madhe të Turqisë, ndërtimi i së cilës ka filluar në vitin 2013, transmeton Anadolu Agency (AA). Në...

Llavror përsëriti se Rusia do të reagojë njejtë si SHBA-ja

Moska do ta ruajë të drejtën e sistemimit të raketave në cilën do sferë, si prëgjigje ndaj masave të njejta të Uashingtonit, deklaroi dje...

Gjermania e vazhdoi ndalesën për shitjen e armëve ndaj Arabisë Saudite

Gjermania e ka vazhduar ndalesën e përkohshme për eksportin e armëve në Arabinë Saudite, për shkak të rolit të autoriteteve të vendit në vrasjen...

Venezuela dëbon ambasadorin gjerman

Ambasadori gjerman do të dëbohet nga Venezuela pasi akuzohet për ndërhyrje në punët e brendshme. Daniel Kriener ishte midis diplomatëve që ndihmuan udhëheqësin e...

Presidenti invalid që drejton vendin që 20 vite

Për shumë persona është e vështirë të kuptohet se si një president 82 vjeçar, i cili pësoi sulm në tru dhe nuk flet apo...

Rreth 1500 fëmijë mbahen në burg nën dyshimet që kanë lidhje...

Rreth 1500 fëmijë mbahen në paraburgim në Irak dhe në zonat kurde të vendit për lidhje të dyshuara me Shtetin Islamik, thotë Human Rights...

Alarm për bombë, evakuohet Gjykata Supreme e Athinës

Ndërtesa e Gjykatës Supreme në Athinë është evakuuar pas një thirrje telefonike për bombë mëngjesin e sotëm. Policia tha se një person ka telefonuar në...

Sulm vetëvrasës në Afganistan , 16 të vdekur

Një sulmues vetëvrasës në Afganistan të mërkurën në qytetin lindor të Jalalabad ka vrarë 16 punonjës të një kompanie afgane. Sulmuesi, i cili ishte në...

Erdogan prezanton projektin gjigant, një tunel trekatësh, më i madhi në...

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka njoftuar se kanë filluar hulumtimet në terren në lidhje me ndërtimin e Tunelit të Madh të Stambollit. “Rreth...

Komandanti amerikan, Scaparrotti: Vendet e Ballkanit shënjestër e Rusisë

Situata e sigurisë në Ballkan është shumë e brishtë dhe vendet e Ballkanit janë shënjestra kryesore e ndikimit keqdashës të Rusisë, u shpreh komandanti...

Koreja e Veriut rihap qendrën e lëshimeve të raketave bërthamore

Imazhet e reja satelitore të Koresë së Veriut sugjerojnë se është rindërtuar një vend për lëshimin e raketave, që ishte premtuar të shpërbëhej, thonë...

SHBA , ish-kryebashkiaku i Nju Jorkut, Bloomberg tërhiqet nga presidencialet 2020

Ish-kryebashkiaku i Nju Jorkut dhe miliarderi, Michael Bloomberg i cili parashikonte prej disa muajsh të nominohej nën siglën e demokratëve në presidencialet e 2020,...

Studentët me rezultate mesatare bëhen liderë më të mirë

Jetojmë në një botë ku pothuajse çdo prind inkurajon fëmijën e tij të marrë nota të mira në shkollë. Jo vetëm kaq, mund të...

Mijëra njerëz prisnin në shi për të dhuruar qeliza për 5...

Pothuajse 5.000 njerëz kanë pritur për orë të tëra në shi për të provuar nëse ata kanë qeliza të ngjashme me ato të një...

Shtëpia e Bardhë kritikon demokratët: Po i bien në qafë Trump-it

Shtëpia e Bardhë i kritikoi me forcë demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve për nisjen e hetimeve “të turpshme”, sipas saj, për pengim të drejtësisë...

“U lodha duke u kujdesur për të”, babai braktis fëmijën vetëm...

Një 51-vjeçar ka pranuar para sallës së gjyqit se ka braktisur djalin e tij 22-muajsh në një park. Pasi u la vetëm, fëmija humbi dhe...

Ambasadori amerikan e thotë në Beograd: Njohja duhet të jetë në...

Ambasadori Amerikan në Serbi, Kyle Scott, ka thënë se Amerika nuk ndonjë vijë të kuqe kur është fjala rreth arritjes së një marrëveshje të...

Koment: Macron do ta shpëtojë Europën

Presidenti francez Emmanuel Macron ndjek një strategji të rafinuar komunikimi: Me publikimin njëkohësisht të thirrjes së tij për ripërtëritjen e Europës në 28 gazeta...

Volkswageni planifikon hapjen e njё fabrike nё Ballkan

Ky është tërmet ekonomik! Me këtë titull dhe të tjera të ngjashme janë mbushur mediat serbe dhe bullgare prej ditësh. Bëhet fjalë për një...

Izraeli konfiskon karrocen e palestinezit me aftësi të kufizuara

Një gjykatë izraelite të dielën vendosi të konfiskojë karrocen e ish të burgosurit palestinez, Adnan Hamarsha. Adnan Hamarsha i tha gazetarit të PIC-ut se gjykata...

Qyteti i nëndheshëm turk që u zbulua rastësisht

Në vitin 1963, një person në rajonin e Kappadocia në Turqi po restauronte shtëpinë e tij, kur bëri një zbulim të pabesueshëm. Ai gjeti një...

Pasuria e Michael Jackson sërish në shtije, por me çmim të...

Pasuria e këngëtarit të vdekur amerikan Michael Jackson në Neverland Ranch, ka rihyrë në treg për 31 milionë dollarë, që është shumë më poshtë...

Deputeti britanik: Thaçi ka harxhuar shumë para për lobim rreth ndryshimit...

Dhoma e Përfaqësuesve e Parlamentit britanik ka zhvilluar të martën në Londër një debat për marrëdhëniet e Britanisë së Madhe me Kosovën. Ky ishte debati...

Muftiu i Rusisë: Në 15 vitet e ardhshme, 30 përqind e...

Myftiu i Rusisë Ravil Gajnetdin, parashikon se në 15 vitet e ardhshme përqindja e muslimanëve në vendin e tij do të rritet në 30...

BE së shpejti me rregulla të reja për investimet e huaja

Bashkimi Evropian së shpejti do të ketë një sërë rregullash të reja për të shqyrtuar më mirë investimet direkte që vijnë nga vendet e...

Zvicra prezanton bankënotën 1000 frangëshe

Banka Qendrore e Zvicrës, ka prezantuar sot versionin e ridizajnuar të bankënotës 1,000 frangëshe. Bankënota e re është “më e vogël dhe më e lehtë”...

Korea e Veriut rindërton vendin e nisjes së raketës Sohae

Imazhet e reja satelitore të Koresë së Veriut sugjerojnë se është rindërtuar një vend për lëshimin e raketave, që ishte premtuar të shpërbëhej, thonë...

Përplasje SHBA – Britani për një marrëveshje tregtare pas Brexit

Londra dhe Uashingtoni kanë filluar bisedimet fillestare për një marrëveshje tregtare për periudhën kur Britania të jetë larguar nga Bashkimi Evropian. Të dyja palët...

Një burrë në Çeki vritet nga luani që e mbante në...

Një burrë në Republikën Çeke është kafshuar nga një luan që e mbante të mbyllur në kafaz në oborrin e tij dhe e ka...

Vogëlushi i ka ditët e numëruara, 5000 njerëz mblidhen për t’ia...

Të paktën 5,000 persona janë mbledhur jashtë dyerve të një spitali në përpjekje për të shpëtuar jetën e djali të vogël. Oscar Saxelby-Lee është diagnostikuar...

Fitojnë myslimanët në Angli: Shkolla detyrohet të heq mësimet për homoseksualitetin

Një shkollë fillore në Birmingham që i mësonte nxënësit rreth homoseksualitetit si pjesë të programit për të sfiduar homofobinë ka ndaluar mësimet pasi qindra...

Trump i shpall “luftë tregtare” edhe Indisë

Urdhëron taksimin e importeve nga New Delhi Teksa “lufta tregtare” me Kinën pritet të përmbyllet me një marrëveshje, presidenti amerikan Donald Trump duket se po...

Donald Tusk: Ekziston rreziku i ndërhyrjeve të jashtme në zgjedhjet evropiane...

Presidenti i Këshillit të Evropës, Donald Tusk, ka paralajmëruar këtë të martë se ekziston rreziku i ndërhyrjeve të jashtme në zgjedhjet e Parlamentit Evropian...

“Pacienti i Londrës” bëhet personi i dytë i në botë që...

Një mashkull në Britaninë e Madhe është bërë personi i dytë në mbarë botën që është pastruar nga virusi HIV pasi iu transplantua palca...

Macron: Të ndalohet financimi i partive nga fuqitë e huaja

Presidenti francez, Emmanuel Macron kërkoi që të ndalohet financimi i partive politike evropiane nga fuqi të huaja. Në një shkrimi të publikuar sot në shumë...

Gjermani: Një shtetas rus akuzohet për planifikim të sulmit terrorist

Prokuroria federale gjermane sot akuzoi një shtetas rus për planifikimin e një sulmi terrorist në Gjermani së bashku me një bashkëpunëtor të dyshuar i...

ECB dhe Banka e Anglisë dakordohen për shkëmbimin e euros dhe...

Banka Qendrore Evropiane (ECB) dhe Banka Qendrore e Anglisë (BoE) arritën një marrëveshje për shkëmbimin e monedhës si pjesë e një oferte për daljen...

Zgjedhjet 2020, Hillary Clinton merr vendim për kandidaturën

Ish-sekretarja amerikane e shtetit, Hillary Clinton, (72), deklaroi se nuk do të kandidojë për president në vitin 2020, por porositi se ajo ‘nuk po...

Greqi: Shiu bie 41 orë pa ndërprerë, regjistrohen 15.500 rrufe

Ishulli më i madh grek Kreta në periudhën nga 24 deri në 26 shkurt është goditur nga reshje të forta, duke shkaktuar përmbytje katastrofike. Të...

Kina krijon zonën ekonomike në “det të hapur”

Një zonë kombëtare tregtare “off-shore” do të krijohet në provincën Hainan të Kinës Jugore. Zona që do t’u lejojë kompanive të investojnë pa dhënë shpjegime...

Gjermani: Një shtetas rus akuzohet për planifikim të sulmit terrorist

Prokuroria federale gjermane sot akuzoi një shtetas rus për planifikimin e një sulmi terrorist islamik në Gjermani së bashku me një bashkëpunëtor të dyshuar...

Guaido u kthye në Venezuelë

Lideri i opozitës në Venezuelë, Juan Guaido, i cili e ka shpallur veten president të përkohshëm, u kthye në Venezuelë përkundër rrezikut për arrestimin...

Vdes ish-ministri i Jashtëm gjerman, Klaus Kinkel

Ish-ministri i Jashtëm gjerman, Klaus Kinkel vdiq dje në moshën 82-vjeçare, njoftoi lideri i Partisë së Lirë Demokratike, Christian Lindner, shef i së cilës...

Rrëzohet helikopteri, vdesin 5 persona

Një helikopter është rrëzuar në veriun e Kenias duke lënë të vrarë 4 turisë amerikan si dhe pilotin e saj nga Kenia. Helikopteri u rrëzua...

Vdes njëri prej vrasësve më të njohur serik në SHBA

Në moshën 85-vjeçare vdiq Huan Korona, njëri prej vrasësve më të njohur serik në SHBA. Ai ishte duke vuajtur dënimin me burgim të përjetshëm...

Prej vitit 2021 në BE pezullohet zhvendosja e akrepave të orës

Me 23 vota “pro” dhe 11 “kundër” Këshilli i Parlamentit Evropian dje solli rezolutë me të cilën prej vitit 2021 në gjithë Bashkimin Evropian...

SHBA-ja vendos sistemin e avancuar mbrojtës raketor në Izrael

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur përkohësisht në Izrael, sistemin e avancuar mbrojtës raketor “THAAD”, njoftuan ushtritë amerikane dhe izraelite. Komanda e Shteteve të Bashkuara në...

“Asgjë e re” nga Shtëpia e Bardhë rreth vrasjes së Khashoggit

Senatorët amerikanë e kritikuan administratën e presidentit Donald Trump për mospublikimin e informacioneve të reja rreth vrasjes së gazetarit saudit, Jamal Khashoggi. Ligjvënësit ndoqën një...

Spanjë, temperaturat ekstreme shkaktojnë disa vatra zjarri

Rreth 100 vatra zjarri shkrumbuan sot pjesën veriore të Spanjës, të nxitura nga era dhe temperatura mjaft të larta, një dukuri e pazakontë në...

Putin nënshkruan tërheqjen nga pakti bërthamor me SHBA-në

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka nënshkruar dekretin e suspendimit të traktatit për armët bërthamore me SHBA-në, që daton nga Lufta e Dytë Botërore,...

Një varr masivë i qindra Çamëve të vrarë qëndron i fshehur...

Një hart e vendit fqinj, pronat dhe familjet e Paramithias në 1930-ën dhe 1940-ën vërteton se Shqipëtarët ishin autoktonët e qytetit. Sipas një dokumenti të...

Kush është njeriu i vetëm në botë që mund të vras...

Vrasja e Presidentit të Amerikës sigurisht do të sillte kaos në botë, por ekziston një person i cili edhe nëse e vret Donald Trump...

Së paku 32 të vdekur nga vërshimet në Afganistan

Vërshimet, të shkaktuara nga reshjet e shumta të shiut, kanë shkatërruar apo dëmtuar rreth 2000 shtëpi, tha zëdhënësi i provincës Helmand, Omar Zwak. Së paku...

Agjencia amerikane publikon listën me shtetet më të fuqishme në botë

Agjencia amerikane ‘US News’ ka publikuar listën me shtetet më të fuqishme të botës. Renditja e shteteve është bërë në bashkëpunim me ‘BAV Group’ ,...

Gjermania mund të kërkojë nga klerikët njohuri të gjuhës gjermane

Zëdhënësi i ministrisë së Brendshme gjermane, ka thënë se Qeveria është duke shqyrtuar mundësinë që të kërkojë nga klerikët që hyjnë në këtë shtet,...

Lirohet pas gjashtë vitesh një fotoreporter i njohur

Fotoreporteri egjiptian, Mahmoud Abu Zeid, i quajtur ndryshe “Shawkan”, i ndaluar që prej vitit 2013 për mbulimin e represionit të përgjakshëm të një manifestimi...

Sekuestrohen 10 milionë tableta metamfetaminë

10 milionë tableta metamfetaminë u sekuestruan këtë fundjavë në Myanmar, një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë të drogave sintetike. Dy operacione policore u...

​Khashoggi u dogj në furrën gjigante në Stamboll

Trupi i gazetarit saudit Jamal Khashoggi besohet se është djegur në një furrë të madhe në rezidencën e konsullatës së Arabisë Saudite në Stamboll....

Nxënësit gjermanë mbledhin ndihma për familjen shqiptare

Një familje shqiptare me vendbanim në Ringsheim të Gjermanisë, ishte dëbuar për në Shqipëri. Nxënësit gjermanë, tashmë kanë grumbulluar donacione nga kursimet e tyre. Në...

Vatikani do të hapë arkivat e Luftës së Dytë Botërore

Papa Françesku ka thënë se Vatikani do të hapë plotësisht arkivat e fshehta nga koha e Luftës së Dytë Botërore, kur kishën katolike e...

Gazsjellësi Nord Stream 2, kurthi rus për Gjermaninë

Kur një megaprojekt nuk ka domethënie tregtare, atëherë ka dy mundësi. Ose investitorët e tij janë budallenj, ose kanë arsye të tjera të cilat...

Turqi, inflacioni arrin mbi 19 për qind

Gjatë muajit shkurt në Turqi inflacioni shënoj kuotën 19,67 për qind sipas të dhënave të statistikave turke të publikuara sot. Muajin e kaluar inflacioni shënoji...

SHBA-ja rikthen nivelin e raporteve diplomatike me BE-në

Shtetet e Bashkuara thanë se e kanë rikthyer misionin e Bashkimit Evropian në Uashington në statusin e tij të mëparshëm, duke e quajtur BE-në...

Shefja financiare e Huaweit padit Kanadanë

Shefja financiare e gjigantit teknologjik kinez, Huawei, Meng Wanzhou ka paditur Kanadanë për arrestimin e saj në aeroportin e Vankuverit një vit më parë,...

NATO shton praninë ushtarake në Detin e Zi

Ekspertët thonë se veprimi dërgon një sinjal se Perëndimi nuk do të tolerojë gjurmët ushtarake të zgjeruar të Rusisë në rajon. Megjithatë, një traktat 80-vjeçar...

Shtëpia e Bardhë: Jemi me Guaidon, deri në rikthimin e lirisë...

Zëvendëspresidenti i SHBA-së, Mike Pence ka qëndruar në Kolumbi ku ka takuar Presidentin e vetëshpallur të Venezuelës, Juan Guaido. Amerika ia ka rikonfirmuar edhe një...

Orbani flet për “idiotët e dobishëm” në PE

“Idiotë të dobishëm” janë majtistët, kritikët e tij në Partitë Popullore Evropiane (PPE), theksoi kryeministri i Hungarisë, Viktor Orbán, në një intervistë për gazetën...

SHBA, 23 viktima nga tornadot në Alabama

23 vetë, disa nga të cilët fëmijë, humbën jetën nga vorbullat e fuqishme të ajrit dhe numri i viktimave, sipas autoriteteve, mund të rritet...

Shqiptari në Zvicër u jep pushim punëtorëve edhe pse i rrezikohet...

Ramush Xhuli është një shef zemërmirë i ekipit të tij prej 30 punëtorësh që bëjnë inventarin e artikujve në kompani të ndryshme. Ai punon...

Stamboll: Vdesin katër persona nga zjarri, arrestohet i dyshuari

Një i dyshuar është arrestuar në lidhje me zjarrin e së dielës në Stamboll që vrau katër të plagosur. I dyshuari u arrestua në provincën...

Britania thotë se tani është “shansi i fundit” për paqe në...

Sekretari i Jashtëm i Britanisë ka paralajmëruar për dështimin e marrëveshjes së paqes në Jemen, duke thënë se tani “është shansi i fundit” për...

Këto janë shtetet më të fuqishme në botë

SHBA-ja ka ruajtur vendin e saj si vendi më i fuqishëm në botë edhe në vitin 2019 sipas një renditje vjetore të bërë nga...

New York Times: SHBA-ja planifikon t’i shesë Arabisë Saudite reaktor bërthamor

Gazeta The New York Times shkruan se administrata e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, planifikon t’i shesë Arabisë Saudite një reaktor bërthamor që mund...

Netanyahu dënoi sulmi ndaj memorialit hebre në Francë

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ka dënuar sulmin në një memorial të Holokaustit në qytetin francez të Strasburgut. Netanyahu dënoi dëmtimin e monumentit që është...

Policia franceze arrestoi 48 migrantë

Policia franceze ka arrestuar 48 migrant, të cilët kishin hipur në një traget teksa ia po ankorohej në portin në Calais. Migrantët kishin përdorur disa...

SHBA-ja dhe Koreja e Jugut i kanë ndërprerë stërvitjet ushtarake

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Koreja e Jugut kanë vendosur që të mos kryejnë më manovrat e përvitshme ushtarake, me qëllim që të...

Zjarr në Gjermani, pesë të vdekur, prej tyre katër fëmijë

Pesë persona, 4 prej të cilëve janë fëmijë kanë humbur jetën si pasojë e një zjarri në Nuremberg të Gjermanisë. Zjarri shpërtheu në një ndërtesë...

Ndërron jetë punëtori shqiptar në Itali

Shqiptari Arjan Cekani, i shtruar në spitalin Niguarda në Milano në 25 Shkurt, nuk ka mundur dot të shpëtojë. 45- vjeçari, rezident në Casirate d’Adda,...

Tmerr në Itali, shqiptari i ngul thikën gruas në mes të...

Një ngjarje e tmerrshme ka tronditur sot qytetin e Bolzanos në Itali. Mediat italiane raportojnë se një 29-vjeçar ka qëlluar me thikë në mes të...

OPINIONE