18 C
Skopje
Saturday, March 23, 2019

Rajon-Botë

“Jelekëverdhët” e Francës përsëri kthehen në rrugë, policia përgjigjet me gaz...

"Jelekëverdhët" e Francës dolën në rrugë të shtunën, për fundjavën e 16-të,mirëpo ndodhën disa përleshje me policinë e që kjo e fundit u përgjigj...

Ish mafiozi më i famshëm shqiptar shetitet nëpër Zvicër

Ish mafiozi i famshëm shqiptar, John Alite, ishte anëtar i familjes famëkeqe “Gambino Family”, një klan mafioz në Nju Jork. Tani ai është duke...

Nigeri, pas shpërthimit të tubacionit të naftës 50 të zhdukur

Një zyrtar lokal nigerian tha se më shumë se 50 persona janë zhdukur si pasojë e rrjedhjes së naftës nga tubacioni që shkaktoi shpërthim pas së...

Arabia Saudite do të gjykojë aktivistet për të drejtat e grave

Arabia Saudite po përgatitet që të gjykojë një numër të paspecifikuar të aktivisteve për të drejtat e grave, pasi i ka mbajtur ato në...

New York, shtëpia mbulohet nga akulli

Ngrirjet e vazhdueshme nga erërat afër liqenit të Ontario ka kthyer një shtëpi të liqenit të verës në një `shtëpi akulli`. Pronarët e shtëpisë në...

Trump dhe Xi pritet të takohen gjatë këtij muaji

Një ndihmës i lartë i Shtëpisë së Bardhë thotë se presidenti Donald Trump me gjasë do të mbajë një samit në Florida, gjatë muajit...

Dënohen vëlla dhe motër shqiptarë në Zvicër, sepse përkrahën ISIS-in

Gjykata për të mitur në ëinterthur të Zvicrës, të mërkurën i ka dëenuar dy të miturit shqiptarë (vëlla e motër) që udhëtuan për t`iu...

Zbulohet vendi që mban thesarin e arit dhe valutave të huaja...

Rezervat më të mëdha të arit dhe valutave të huaja në Evropë janë në Zvicër. Kjo konfirmohet nga burimi i referencës “World Factbook”,...

Aleksandër Vuçiq takohet me Johnny Depp

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç vizitoi sot aktorin dhe regjisorin e Hollyëood-it, Johnny Depp. Aktori i famshëm është duke filmuar një film në Beograd këto ditë,...

Në Itali jetojnë 120 mijë shqiptarë nga Maqedonia, 75 mijë nga...

Edhe pse është menduar se numri është shumë më i vogël, statistikat më të reja flasin se në Itali jetojnë së paku 120 mijë...

Stoltenberg: NATO nuk ka nevojë për luftë të ftohtë të re

Sekretari Gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg i cili ishte prezent në Bullgari për shënimin e 15-të vjetorit të anëtarësimit të Bullgarisë në Aleancën Veriatlantike,...

Trump: Ekonomia nuk ka qenë kurrë më e mirë

Presidenti amerikan, Donald Trump garantoi sot se ekonomia e SHBA-së nuk ka qenë kurrë më e mirë. “Ekonomia jonë nuk ka qenë kurrë më e...

Kjo është arma më e fuqishme e ushtrisë amerikane: E shkatërron...

Amerika konsiderohet si vendi me ushtrinë më të fuqishme në botë. Ushtria amerikane renditet e para në botë, në aspektin e aftësive të saj të...

Përleshje ndërmjet forcave afgane dhe militantëve talibanë

Forcat afgane janë përfshirë në një përleshje të armatosur me talibanët pasi militantët sulmuan një bazë të madhe ushtarake në provincën Helmand. Ministria e Mbrojtjes...

Ministri britanik dorëhiqet për shkak të vonesës së votimit të Brexit-it

Ministri i Bujqësisë i Britanisë, George Eustice, ka dhënë dorëheqje për shkak të vendimit për t’u mundësuar ligjvënësve të vendosin për shtyrjen e Brexit-it...

Izraeli liron aktivisten palestineze pas 20 muajve burg pa gjyq

Ligjvënia palestineze dhe aktivistja e të drejtave të njeriut, Khalida Jarrar, është liruar nga burgu i Izraelit ku ishte mbajtur për 20 muaj pa...

SHBA ofron 1 milion dollarë shpërblim për djalin e Bin Laden

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ofruar një shpërblim prej 1 milion dollarësh për këdo kush ka informacione për njërin prej djemve të ish-liderit...

Itali, “dritë e gjelbër” për pranimin e 30 850 emigrantëve

Zëvendëskryeministri Matteo Salvini i ka thënë “Po” punësimit të mijëra emigrantëve. Përmes një dekreti, ministri i Brendshëm italian pranoi që këtë vit të hyjnë...

Përkundër kërcënimeve, Guaido do të kthehet në Venezuelë

Lideri i opozitës në Venezuelë, Juan Guaido, tha të enjten se planifikon të kthehet në vend përkundër kërcënimeve kundër tij dhe familjes. Duke folur para...

Pakistani mbyll hapësirën ajrore, bllokohen udhëtarët

Hapësira ajrore pakistaneze mbetet e mbyllur ndërsa vendi është përfshirë në një përplasje me Indinë, duke penguar më mijëra fluturime në të gjithë botën...

OKB: Të hapen hetime për vrasjen e 189 palestinezëve

Komisioni i Pavarur i Kombeve të Bashkuara (OKB) për hetime të krimeve ndaj palestinezëve, bëri thirrje sot për ngritjen e hetimeve për ushtarët izraelitë...

11 vjeçarja e përdhunuar nga një 65 vjeçar, solli në jetë...

E mitura u kërcënua nga 65-vjeçari, nëse do të tregonte për abuzimin Një vajzë 11-vjeçare, e cila ishte përdhunuar nga i dashuri i gjyshes...

Klasifikimi/ Harvardi mbetet universiteti më i mirë në botë

Harvardi është universiteti më i mirë në botë, i ndjekur nga një universitet tjetër amerikan si MIT. Vula i është vënë nga një raport...

Përplasjet mes Pakistanit dhe Indisë, banorët braktisin shtëpitë

India dhe Pakistani shkëmbyen luftime me armë zjarri gjatë natës, dhe të enjten në mëngjes në rajonin e kontestuar Himalayan të Kashmirit, një ditë...

Kanada/ Kryeministri presion drejtësisë, opozita i kërkon dorëheqjen

Ish-ministrja e Drejtësisë në Kanada ka akuzuar se nga zyra e kryeministrit Justin Trudeau kanë ardhur vazhdimisht “presione të rënda dhe të vazhdueshme” për...

Policia suedeze thotë se ka arrestuar një spiun rus

Autoritetet e sigurisë në Suedi kanë bërë të ditur se kanë arrestuar një person i cili dyshohet të jetë spiun rus. Raportohet se personi në...

Trump: Bisedimet me Kimin dështuan për shkak të sanksioneve

Samiti në mes të presidentit amerikan, Donald Trump dhe liderit verikorean, Kim Jong-un ka përfunduar pa marrëveshje, pasi Shtetet e Bashkuara kanë refuzuar kërkesat...

Temperaturat e larta ngrenë alarmin për ndotjen në kryeqendrat e Evropës

Temperaturat më të larta se zakonisht në disa pjesë të Evropës kanë nxitur qytete të mëdha si Londra dhe Parisi të lëshojnë paralajmërime për...

Tronditet Anglia, 27 mijë fëmijë janë pjesë e bandave

Anglia është tronditur nga të dhënat se 27 mijë fëmijë nga mosha 10 deri në 17-vjeç janë pjesë e bandave. Zyra e Komisionarit për Fëmijë...

India i kërkon Pakistanit t’ia lirojë pilotin e kapur

India ka kërkuar lirimin e një piloti, aeroplani i të cilit është rrëzuar nga aeroplanët luftarakë pakistanezë, teksa tensionet janë përshkallëzuar në mes të...

Trump dhe Kim nuk arritën marrëveshje

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se presidenti amerikan, Donald Trump dhe lideri verikorean, Kim Jong-un nuk kanë arritur ndonjë marrëveshje në samitin e dytë...

Maduro kërkon takim me Trump

Ministri i jashtëm i Venezuelës tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara po përpiqeshin të rrëzonin qeverinë e Nikolas Maduro dhe sugjeruan bisedime me...

Pse Kim po e mbante njërën dorë në një pozitë të...

Takimi i sotëm i presidentit amerikan Donald Trump dhe liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un, siç edhe pritej ka shkaktuar shumë vëmendje publike. Sipas...

Trupat pakistaneze kapin pilotin e aeroplanit të rrëzuar të Indisë, e...

Pakistani dhe India kanë njoftuar sot se kanë arritur t’ia rrëzojnë njëri-tjetrit aeroplanët luftarak, pas eskalimit të situatës mes këtyre dy fuqive bërthamore. Pakistani ka...

“Plisi” bashkon shqiptarët në Belgjikë (VIDEO)

Qyteti Namyr në Belgjikë ka histori shumëshekullore, mirëpo historia e ardhjes më masovike të shqiptarëve në këtë qytet fillon nga fundi i viteve të...

Çmimet e naftës shënojnë rënie në tregjet botërore

Çmimet e naftës shënuan rënie mëngjesin e ditës së sotme në tregjet botërore. Kështu, treguesit referencë për naftën e papërpunuar europiane, Brent, ranë me 1...

GREQI, SYRIZA thirrje progresistëve kundër rritjes së ekstremit të djathtë në...

Partia SYRIZA do të ftojë të gjitha forcat progresive, grupet dhe individët për të formuar një front të gjerë, shumë më të drejtë, deklaroi...

Erdogan dhe dhëndri i Trumpit takohen për të diskutuar për Izraelin...

Dhëndri dhe këshilltari i presidentit amerikan, Donald Trump, Jared Kushner, do të takohet nesër me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan. Kushner është njeriu që merret...

Tensione në Kashmir, u rrëzuan avionë luftarakë të Pakistanit dhe Indisë

Ushtria e Pakistanit, ka njoftuar se ka rrëzuar duke goditur 2 avionë luftarakë indianë që hynë në hapësirën ajrore dhe se është kapur piloti...

Franca kritikohet për raportin ndaj “jelek verdhëve”

Komisarja e Këshillit Evropian për të Drejtat e Njeriut, Dunja Mijatoviç, ka kritikuar autoritetet franceze për shkak të mënyrës se si tentuan të zgjidhin...

SH.H. “Medvegja” shpreson se 12 vjetori i Pavarësisë së Kosovës do...

Charrat, 23 shkurt - Po e filloj këtë reportazh, jo rastësisht me fjalët, askund më mirë, se te Shoqata Humanitare “Medvegja”. E pamundur të përshkruhet...

Në Angli, shqiptari plagos gruan me thikë para kamerave

Një 47-vjeçar shqiptar po lufton deportimin nga Britania e Madhe duke thënë se largimi i tij nga vendi do ta ndante atë nga familja....

Serbi – BE: Parlamenti është vendi i vetëm ku të debatohen...

Parlamenti është vendi i vetëm ku debatohen çështjet politike dhe çështjet e tjera që ka një vend, deklaroi për gazetën e Beogradit ”Blic”, zëdhënësja...

Dodik: Nëse Kosova hyn në OKB, edhe Republika Sërpska do të...

Nëse Kosova hyn në OKB, atëherë edhe Republika Sërpska do të thirret në këtë të drejtë. Kështu ka thënë  kryetari i presidencës së Bosnjës dhe...

Erdogani e “kap” me tregtarët, i quan terroristë të ushqimit

Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan i ka shpallur luftë inflacionit pas rritjes së çmimit të ushqimeve me 30 për qind si rezultat i rënies...

Ish-presidenti kroat: Serbia të njohë Kosovën, pastaj të bisedohet për korrigjim...

Ish-presidenti i Kroacisë, Stjepan Mesiq, ka ftuar Serbinë që të njohë pavarësinë e Kosovës dhe më pas të ulet në tryezën e bisedimeve për...

Kina, miliona dollarë për të mbrojtur dokumentet e lashta në Pallatin...

Në 10 vjetët e ardhshëm, qeveria kineze do të investojë rreth 45 milionë dollarë amerikanë për të mbrojtur e përdorur dokumentet e lashta në...

Samiti Trump –Jong Un

Lideri koran mbërrin në Vietnam Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-Un ka mbërritur në Vietnam në prag të një samiti me Presidentin e SHBA-së,...

Ministri izraelit Ariel dhe një grup hebrenjësh radikalë kanë hyrë në...

Ministri i Bujqësisë së Izraelit, Uri Ariel dhe një grup hebrenjësh radikalë në shoqëri të policisë kanë hyrë në kompleksin e Al-Aksës, raporton Anadolu...

UNHCR: Nga konflikti në Ukrainë rreth 13,000 të vdekur

Më shumë se 13,000 persona janë vrarë dhe 30,000 të tjerë janë plagosur në luftën, e cila ka nisur në prill të vitit 2014...

Serbi, 5 785 raste fruthi, 15 raste vdekje

Nga tetori 2017 deri në më 22 shkurt të këtij viti, në Serbi u regjistruan 5 785 raste të fruthit, 15 prej tyre me...

Emiratet ua bëjnë “hallall” qytetarëve 87 milionë euro borxhe

Fondi për barazimin e borxheve në Emiratet e Bashkuara Arabe ka publikuar planin për fshirjen e borxheve për kredi të qytetarëve që kapin vlerën...

Babai i saj është njeriu më i pasur në botë, si...

Është i ditur fakti se prindërit dhe fëmijët e pasur jetojnë në bollëk dhe pa pasur asgjë mangët. Kanë gjithë çfarë mund të dëshirojnë,...

Çfarë ndodh nëse Mueller provon implikimin e Trump në konspiracionin rus?

Këshilltari i posaçëm Robert Mueller është duke përgatitur që të dorëzojë tek Prokurori i Përgjithshëm i SHBA William Barr, një raport që detajon gjetjet...

Tensionohet situata, India sulmon militantët e Kashmirit në territorin pakistanez

India ka njoftuar se filloi sulmet ajrore kundër militantëve të Kashmirit në territorin pakistanez. Sulmet sipas autoriteteve indiane kanë ardhur pas bombës të vendosur...

Kim Jong-Un arrin në Vietnam, masa të rrepta të sigurisë përcjellin...

Limuzina e zezë e liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un është parë duke lëvizur në Hanoi të Vietnamit, ku nesër pritet të takohet...

Gruaja që punoi me Trumpin gjatë fushatës zgjedhore: Më puthi me...

Një grua, ish-anëtare e fushatës zgjedhore të presidentit amerikan, Donald Trump akuzon shefin e Shtëpisë së Bardhë se e ka puthur pa pëlqimin e...

Është gjetur i vdekur gazetari dhe analisti i njohur i mediave...

Raportet e mediave nga Rusia bëjnë të ditur se gazetari dhe analisti politik, Igor Malashenko, është gjetur i vdekur në Spanjë më 25 shkurt,...

Sekuestrohet në Itali lloji i drogës që shkatërron trupin në kohë...

Strukturat e karabinierisë italiane, NAS (Nuclei Antisofisticazioni e Sanità dell’Arma) kanë sekuestruar për herë të parë në Evropë një lloj i ri droge, që...

India sulmon militantët në Kashmir në territorin pakistanez

India njoftoi se ka ndërmarrë sulme ajrore kundër militantëve të vendosur në zonën e Kashmirit, në territorin pakistanez, pas sulmit me bombë ku mbetën...

Kubë, mbetet në fuqi sistemi njëpartiak

Rreth 87 për qind e kubanezëve kanë votuar për kushtetutën e re, në të cilën sistemi njëpartiak socialist mbetet në fuqi, ndërkohë që janë...

Drejtuesja e re e partisë së Merkelit: “Rusia do të destabilizojë...

Në prag të Konferencës së Mynihut për Sigurinë, drejtuesja e re e CDU-së, Anegret Kramp Karrenbauer, komenton politikën e jashtme të Gjermanisë në një...

NASA jep alarmin: Një akullnaje masive do shkëputet në Antarktidë, dy...

Agjencia Amerikane e Aviacionit dhe Hapësirës (NASA) paralajmëron se nga Antarktida së shpejti do të shkëputet një akullnajë gjigante, transmeton Anadolu Agency. NASA përmes një...

Shtatë arsye pse Zvicra është shteti më i mirë në botë

Zvicra u cilësua si shteti më i mirë në botë për të tretin vit radhazi, kryesisht për shkak të qëndrueshmërisë së saj ekonomike dhe...

Berlini: Më shumë presion mbi Maduron

Qeveria gjermane po shqyrton mundësinë e rritjes së presionit mbi presidentin venezuelian Maduro, me qëllim arritjen e zgjedhjeve të lira në vend “dhe për...

YouTube ndalon dhënien e parave për disa kanale, ja vendimi

Shumë kanale në YouTube që nxjerrin dhe publikojnë teoritë e konspiracionit kundër vaksinimit nuk do të marrin më para nga reklamat. Të premten, YouTube ndaloi...

Rreth 150 shtetas të Kosovës vazhdojnë të mbesin në Siri

Grupi militant Shteti Islamik (IS) ka humbur shumicën e territorit në Siri, por atje vazhdojnë të mbesin më shumë se 150 shtetas të Kosovës. Sipas...

Franca tregon kushtin për Serbinë për të hyrë në BE

Franca i ka bërë me dije Serbisë, se gjendja aktuale e Bashkimit Evropian nuk lejon pranimin e anëtarëve të rinj. Ministrja përgjegjëse për çështjet evropiane...

Princesha e Arabisë Saudite do të jetë ambasadore në SHBA

Arabia Saudite ka njoftuar se Princesha Reema bint Bandar al-Saud do të jetë ambasadorja e ardhshme në SHBA Ajo do të jetë gruaja e parë...

Senatori i SHBA Rubio: Maduro do të përfundojë si Gaddafi

Presidenti i përkohshëm i Venezuelës Juan Guaido i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar t’i shqyrtojë “të gjitha opsionet” për zgjidhjen e krizës në këtë...

Amerikani që qëndroi padrejtësisht 39 vjet në burg dëmshpërblehet me 21...

Craig Coley do të dëmshpërblehet me 21 milionë dollarë për shkak të qëndrimit pa të drejtë në burg për 39 vjet. Ai ishte akuzuar...

Bujari i bën “letrat” në Gjermani përmes sportit

Bujar Krasniqi i varr atletet e zeza të futbollit në kabinë të TSV Lensahn dhe buzëqesh këndshëm. Më në fund, ai është pajisur me...

Protesta masive në Rumani kundër korrupsionit në vend

Mijëra rumunë dolën të dielën në rrugët e Bukureshtit dhe qyteteve të tjera për të protestuar ndaj qeverisë, e cila sipas kritikëve kërcënon pavarësinë...

Dëbora ka “pushtuar” Stambollin, janë anuluar dhjetëra fluturime

66 fluturime të brendshme dhe ndërkombëtare pësuan vonesa në aeroportin “Ataturk” në Stamboll, për shkak të reshjeve të dendura të dëborës që e zbardhën...

Forcat Demokratike Siriane dorëzojnë qindra militantë të IS-it në Irak

Forcat Demokratike Siriane (SDF), të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara, kanë dorëzuar 280 kryengritës të grupit militant, Shteti Islamik (IS) në qeverinë e Irakut,...

Senatori i SHBA Rubio: Maduro do të përfundojë si Gaddafi

Presidenti i përkohshëm i Venezuelës Juan Guaido i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar t’i shqyrtojë “të gjitha opsionet” për zgjidhjen e krizës në këtë...

SHBA, në përpjekje të identifikimit të rrugëve për futjen e ndihmave...

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo thotë se Shtetet e Bashkuara po shqyrtojnë rrugët për të futur ndihmat humanitare në Venezuelë, pasi trupat besnike...

Lirohen tetë persona të akuzuar për vrasjen e shqiptarit nga Maqedonia

Organiazata e Kombeve të Bashkuara raportoi një numër rekord të viktimave civilë afganë të vrarë më 2018, si pasojë e rritjes së sulmeve vetvrasëse...

Moldavi, koalicioni pro evropian kryeson zgjedhjet parlamentare

Partia Socialiste, proruse kryeson në zgjedhjet parlamentare në Moldavi me më shumë se 30% të votave, por ndërkohë ky rezultat është i pamjaftueshëm për...

Kamenos këmbëngul se posedon fakte kundër Nikos Kocias

Ish-ministri i Mbrojtjes grek, Panos Kamenos ka paralajmëruar se do të paraqesë fakte, ku sipas tij janë të mjaftueshme që të ngritët aktpadi kundër...

Greqia përfshihet nga një valë e të ftohtit polar

Greqia u godit të dielën nga moti ekstrem shoqëruar me erëra të forta, me ndërprerjen e lidhjeve detare, vonesa në trafikun ajror dhe bllokim...

Erdogan uron shqiptarin që mori postin e kryetarit të Parlamentit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka uruar Mustafa Shentop për postin e kryetarit të Parlamentit. Erdogan tha se Aleanca Popullore e Partisë së tij...

Erdogan: Popujt e Evropës jetojnë në paqe falë Turqisë

Recep Tayyip Erdogan tha se nëse popujt e Evropës jetojnë paqe, kjo është falë sakrificës së Turqisë dhe popullit turk. Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip...

Amerika thotë se Maduro i ka ditët e numëruara

Shefi amerikan i Diplomacisë theksoi sot se fundi është pranë për Nicolas Maduro dhe se SHBA-ja nuk e njeh më si president të Venezuelës. “Jam...

Maduro shëtit me makinë në qendër të Karakasit

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro ka falënderuar qytetarët e New Yorkut, të cilët mbajtën protesta dhe i bënë thirrje presidentit të SHBA-ve Donald Trump...

Spanjë/Kanibali ‘modern’ vret nënën dhe e ha me qenin!!!

Ka vrarë nënën e tij pas një sherri, e ka ndarë trupin në copa të vogla, që i ka shpërndarë nëpër shtëpi, duke i...

Kim Jong Un me tren në Vietnam, do takohet me Trump

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un, është nisur me tren drejt kryeqytetit të Vietnamit disa ditë para samitit të 2-ditor me presidentin...

Katër persona humbin jetën nga moti i rënduar në Itali

Të paktën katër persona kanë mbetur të vdekur nga vala e motit të keq që ka prekur pjesën më të madhe të italisë qendërjugore...

Ndahet nga jeta Stanley Donen, mbreti i ‘Singing in the rain’

Ndahet nga jeta në moshën 94 vjeçare Stanley Donen, një nga mbretërit e muzikal. Donen u bë i famshëm me kryeveprën e njohur ‘Singing...

Rajoni i Ballkanit, tërheqja e re e Superfuqive?!

Rajoni i Ballkanit pritet të jetë kufiri i ardhshëm gjeopolitik, për këtë arsye, Rusia dhe Kina janë të etura për të investuar në të....

Suedia do t’u japë rrogë mujore gjysheve që kujdesen për nipërit...

Në shumë familje të reja janë gjyshet ato që kujdesen për fëmijët gjatë kohës që prindërit janë në punë. Ndaj për ti shpërblyer për...

Mbreti saudit Salman ka liruar të burgosurit egjiptianë

Mbreti i Arabisë Saudite, Salman bin Abdelaziz liroi shtetasit egjiptianë nga burgjet saudite, raporton Anadolu Agency (AA). Nga Pallati i Mbretit në Rijad, bëhet e...

Në Rusi, Putin dhe Netanyahu do të diskutojnë për Sirinë

Presidenti rus Vladimir Putin do të diskutojë konfliktin sirian me kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu, kur të dy liderët do të takohen në Moskë javën...

OKB: Numër rekord i civilëve afganë të vrarë më 2018

Organiazata e Kombeve të Bashkuara raportoi një numër rekord të viktimave civilë afganë të vrarë më 2018, si pasojë e rritjes së sulmeve vetvrasëse...

10 ditë nga zhdukja e 19-vjeçares: Policia kontrollon 4000 shtëpi

Një adoleshente ka 10 ditë që po mungon dhe policia është detyruar të kontrollojë më shumë se 4000 shtëpi. Leah Croucher, 19-vjeçare, për herë të...

Protesta në Francë/ Përleshje me policinë

Rreth 44 persona u arrestuan gjatë protestave të “jelekëve të verdhë” që u mbajtën të shtunën në të gjithë Francën, për të 15-ën javë...

Kriza venezueliane, Guaido kërkon ndihmën e partnerëve për të rrëzuar Maduron

Udhëheqësi i opozitës venezueliane Juan Guaido u ka bërë thirrje vendeve të tjera të marrin në konsideratë “të gjitha masat” për të rrëzuar presidentin...

Oscars 2019: Ambasadori Kosnett ka një pyetje për kosovarët

Sonte bëhet ndarja e çmimeve Oscars. Lidhur me këtë ceremoni, ka folur edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, i cili la të kuptohet se...

Erdogan: Popujt e Evropës duhet t’i falenderohen Turqisë dhe popullit turk

“Sot, nëse popujt e Evropës jetojnë në paqe dhe siguri në tokat e tyre, kjo është falë sakrificës së Turqisë dhe popullit turk”Presidenti i...

Pamje të rralla/ Ja çfarë ka brenda limuzina e blinduar e...

Bëhet publike videoja e parë që tregon brendësinë e limuzinës luksoze të Presidentit rus, Vladimir Putin. Videoja e bërë publike nga mediat të hënën (18...

Në Waterburg të SHBA-së ngrihet flamuri i Kosovës

Komuniteti shqiptaro-amerikan që jeton dhe vepron në qytetin Waterbury, të shtetit Connecticut, të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, festoj 11 vjetorin e Pavarësisë së...

Shqiptari zgjedhet kryetar i Parlamentit të Turqisë, ja nga cili qytet...

Shqiptari Mustafa Shentop nesër zgjidhet kryetar i Parlamentit të Turqisë, pas nëshkrimit te marëveshjes me partinê MHP ku do ta pêrkrahin në parlament. Shentop, i...

Kolumbi/ Shembet me tritol shtëpia 6-katëshe e Pablo Escobarit/ VIDEO

Autoritetet në Medelin të Kolumbisë kanë shembur me tritol shtëpinë gjashtë katëshe të “mbretit të kokainës”, Pablo Escobar. 1500 njerëz u evakuan përpara se autoritetet...

Rreziku nga popullistët (anti)europianë: BE mund të paralizohet pas zgjedhjeve të...

Në zgjedhjet për Parlamentin Europian kritikët e BE-së ka gjasa të korrin fitore të mëdha. Partitë popullore duhet të gjejnë partnerë, Brukseli frikësohet nga...

Gjyshi i dhuron veshkën mbesës 17-vjeçare

Mustafa Unlu, një gjysh 85-vjeçar nga qyteti Karaman në Turqinë qendrore, i shpëtoi jetën mbesës së tij 17-vjeçare duke i dhuruar veshkën. Aisha u trajtua...

Ushtria e Maduros hap zjarr drejt popullatës, ka edhe viktima

Së paku dy njerëz kanë vdekur dhe disa të tjerë janë plagosur gjatë përleshjeve në kufirin mes Venezuelës dhe Brazilit, raportuan mediat lokale. Forcat e...

Gara e shitjes së makinave, ja kush kryeson listën

Tregu i makinave sa vjen dhe shtohet çdo ditë me produkte të reja. Viti 2018 ishte nje vit i suksesshëm për disa kompani pasi...

Kryeministrja serbe bëhet ‘baba’, bashkëshortja sjell në jetë një djalë

Milica Gjurgjiç, partnerja e kryeministres serbe Ana Brnabiç, ka sjellë në jetë një djalë. Mediave lokale dhe zyra e kryeministrisë serbe raportojnë se, partnerja e kryeministres, Milica Gjurgjiç,...

“Mos më ndërprit”, Rama përplaset me studenten

Kryeministri Edi Rama ka replikuar ashpër me një studente në Universitetin e Gjirokastrës “Eqrem Çabej” për çështjen e largimit të infermierëve dhe doktorëve drejt...

Trafikonin fëmijë drejt Italisë, pranga punonjësit të kompanisë ajrore dhe të...

Një punonjës i një kompanie fluturimi dhe djali i tij i adoptuar, janë vënë në pranga, teksa ata kanë trafikuar fëmijë shqiptarë drejt Italisë...

Vidhnin energjinë, Italia ‘demaskon’ çiftin shqiptar

Një çift bashkëshortësh shqiptarë janë vënë në prangat e policisë italiane në zonën e Vittoria, për vjedhje energjie. Bëhet fjalë për Daniel Cenon 46 vjeç...

Shqiptari futet me gjithë makinë brenda bankës në Itali

Një shqiptar është arrestuar nga policia italiane pas një aksidenti të shkaktuar në Trentino të Italisë. Shqiptrai në fjalë drejtonte mjetin në gjendje të dehur...

Izraeli, vendi i katërt që shkon në Hënë

Një raketë e kompanisë SpaceX u nis të enjten nga një bazë e Floridës për në Hënë, duke mbajtur një sondë robotike të Izraelit....

FSB-ja kërkon zgjatjen e paraburgimit për spiunin e dyshuar amerikan

Shërbimi i Sigurisë Federale të Rusisë (FSB) ka kërkuar nga një gjykatë në Moskë që t’ia zgjasë paraburgimin ish-marinsit amerikan, Paul Whelan, i cili...

YouTube, një rrjet ku toka paraqitet si planet i rrafshët

Algoritmi i rekomandimeve të videove në YouTube i bllokon njerëzit në flluska filtri që i bindin se planeti është një disk dhe jo një...

Vatikani i kërkon Rumanisë ta rishikojë të kaluarën e priftërinjve

Vatikani i ka kërkuar Rumanisë të kalojë në sitë të shkuarën komuniste të priftërinjve. Në kohën kur vendin pritet ta vizitoje Papa Francesk, Selia...

Telefonatë Trump – Erdogan: SHBA do të lërë 200 paqeruajtës në...

Shtetet e Bashkuara do të lënë një grup të vogël paqeruajtësish prej 200 trupash amerikane në Siri për disa kohë pas tërheqjes amerikane, tha...

Ekuadori goditet nga një tërmet i fuqishëm

Një tërmet shumë i fuqishëm prej 7.5 shkallë të Rihterit ka goditur Ekuadorin jugor në orët e hershme të së premtes. Termeti është regjistruar...

​Vonohet tre minuta në takim, ministri japonez kërkon falje

Ministri i Shtetit për Lojërat Olimpike në Japoni, Yoshitaka Sakurada, ka kërkuar falje publike pasi mbërriti tri minuta me vonesë në një takim parlamentar. Deputetët...

Ende pa u zbatuar 5G-ja Trump kërkon 6G-në

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump kërkoi ditën e Enjte nga operatorët celular vendos të implementojnë jo vetëm 5G-në por edhe 6G-në sa...

SHBA mbyll hetimet për ndërhyrjet ruse në zgjedhje

Hetimi për dyshimet e ndërhyrjes ruse në zgjedhjes presidenciale amerikane të vitit 2016, ka përfunduar. Prokurori i përgjithshëm Bill Barr po përgatitet sipas CNN-it,...

Pilotja e parë luftarake në Zvicër

Fanny Chollet është gruaja e parë që kualifikohet si një pilote luftarake në Zvicër, duke filluar trajnimin e saj në vitin 2012. Zyrtares fluturuese (nëntogere)...

Mundësi punësimi: Kanadaja sapo ka marrë vendim t’i pranoj 1 milion...

Kanadaja ka hapur dyert për të mirëpritur rreth 1 milion emigrantë në harkun kohor 2019-2022. Sikurse raportojnë mediet kanadeze parlamenti ka njoftuar se do të...

Turqia urdhëron arrestimin e 295 ushtarakëve nën dyshimin se janë përkrahës...

Zyra e Prokurorit në Turqi urdhëroi arrestimin e 295 ushtarakëve, nën dyshimet se kanë lidhje me klerikun fetar, Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e...

Kanadaja hap dyert për 1 milion emigrantë

Një nga shtetet më të mëdha dhe më të fuqishme në botë është e gatshme të mirëpres emigrantët, madje, me një numër të konsiderueshëm. Kanadaja,...

Erdogan dhe Trump diskutojnë zhvillimet e fundit në Siri

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka diskutuar me homologun e tij amerikan, Donald Trump mbi zhvillimet e fundit në Siri duke theksuar rëndësinë...

Austria deporton 700 të burgosur serbë

700 të burgosur me shtetësi serbe në Austri do të depërtohen në Serbi. Kjo është bërë e mundshme pas arritjes së marrëveshjes ndërmjet dy shteteve,...

Investo dhe e ke në xhep, pasaportën europiane! Ja cili shtet...

Atij që investon 250 mijë euro në pasuri të patundshme në Greqi i hapet porta për në Bashkimin Europian. Biznesi me "Golden Visa Programm" po përjeton...

VIDEO/ Muri i madh Kinez kthehet në pistë patinazhi

Temperaturat e ultëa që mbërthyen Kinën kanë krijuar një situatë mjaft qesharake për turistët që vizituan Murin e Madh të Kinës. Në sipërfaqen e murit...

Macron: Perëndimi po përballet me rritje të paparë të antisemitizmit

Komentet e tij më 20 shkurt pasuan daljen nëpër rrugët e Francës të mijëra njerëzve për të denoncuar krimet nga urrejtja dhe antisemitizmi. Macron tha...

Katari “hap thesin”, 10 miliardë euro investime në Gjermani

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Katarit, Mohamed bin Abdulrahman Al Thani, deklaroi se Katari është i gatshëm të investojë në pesë...

Putini premton para, ulje taksash dhe falje kredie për familjet që...

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka premtuar përjashtime tatimore, lehtësi në huamarrje dhe para fizike, për të mbështetur familjet që “prodhojnë” më shumë fëmijë. Gjatë...

Francë, 2.800 të vdekur nga gripi

Në Francë, 2 mijë e 800 njerëz kanë humbur jetën si pasojë e epidemisë gripale të shkaktuar nga virusi “H3N2” në stinën e dimrit. Në...

I shpëtuan luftës në Siri, u vdesin shtatë fëmijët në azil

Shtatë fëmijë nga e njëjta familje siriane, që kishin marrë azil në Nova Skotia të Kanadasë, kanë vdekur për shkak të një zjarri të...

E paimagjinueshme-Turqia ia ndërron vendin xhamisë e cila peshon 4,600 ton...

Pjesa e fundit e Xhamisë Eyyub, e që peshon 2,650 ton, është bartur në vendin e saj të ri me anë të mjetit SPT...

Ishujt Galapagos: Gjendet krijesa gjigante që nuk ishte parë prej vitit...

Një pjesëtare e gjalë e species së breshkës që nuk ishte parë qe 113 vjet dhe për të cilën të gjithë frikësoheshin se ishte...

Tump, tjetër përplasje me New York Times: një “armik i njerëzve”!

Presidenti i SHBA Donald Trump e quajti The New York Times si një “armik të popullit”, në vazhdën e fërkimeve të tij me këtë...

Nga Shkodra, shkencëtare në SHBA

Shqiptarët vazhdojnë të jenë të suksesshëm në fusha të ndryshme në vendet ku veprojnë. Njëra ndër to është edhe Ersida Buraniqi, vajza nga Shkodra që...

Ushtarëve rusë iu ndalohet përdorimi i telefonave “smart”

Ushtarët rusë tashmë e kanë të ndaluar me ligj përdorimin e telefonave të mençur dhe pajisjeve të tjera teknologjike gjatë kohë sa janë me...

Më shumë mësim në gjuhën e nënës në Gjermani!

Në Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare, 21 Shkurt, autori Krsto Lazarevic kërkon që Gjermania të nxisë dhe të përdorë shumëllojshmërinë e gjuhëve. Dy shokë të...

​Arabia Saudite vendos lirimin e 850 indianëve

Arabia Saudite do të nxjerrë 850 indianë nga burgjet e saj pas një kërkese nga kryeministri indian Narendra Modi gjatë vizitës së princit arab...

Dy të vdekur pas të shtënave me armë në Munich

Dy persona kanë ndërruar jetë në qytetin jugor të Gjermanisë. Zëdhënësja e policisë ka njoftuar se dy veta kanë humbur jetën pas të shtënave që...

Presidentit të Steauas gjyshi dhe babai i kanë lindur në një...

Publicisti i njohur rumun, Dini Barbu, ka bërë një hulumtim të thellë duke zbuluar rrënjët e familjes të presidentit të Steauas, Xhixhi Bekali, që...

Vajza britanike vdes për shkak të alergjisë në akullore

Një vajzë 9-vjeçare nga Britania e Madhe ka humbur jetën pasi ka ngrënë akullore. Besohet se ajo ka përjetuar shok anfilaktik për shkak të...

Banka zvicerane mund të dënohet me 3.7 miliardë euro

Një gjykatë e Parisit do të vendosë të mërkurën (sot) nëse gjiganti bankar zviceran UBS u përpoq të bindte klientët francezë për të fshehur...

Moskë, mbahet në paraburgim investitori amerikan

Në Moskë, Gjykatësi Artur Karpov urdhëroi që zoti Calvey, themelues i firmës dhe një prej investitorëve të saj kryesorë, të mbahej nën arrest deri...

Coca-Cola blen kompanin serbe “Bambi” për 260 milionë euro

Coca-Cola ka filluar proceset e blerjes së kompanisë kryesore të ëmbëlsirave “Bambi” nga fondi “Mid Europa Partners” në vlerë prej 260 milionë euro. Sipas njoftimeve...

Keni sens humori? Mund të punoni në NASA

Astronautët janë tipa seriozë, të ndjeshëm me ‘sendet e duhura’, të cilëve u besohet të fluturojnë pajisjet me vlerë miliarda paund. Por çdo mision...

Irani akuzon pakistanezët për sulmin në territorin e tij

Sulmi vetëvrasës që la të vdekur 27 anëtarë të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit, është ndërmarrë nga Pakistani, tha një komandant i forcës iraniane,...

OJQ-të: Termocentralet e Ballkanit po ndikojnë edhe në Evropë

Puna e 16 termocentraleve me thëngjill në vendet e Ballkanit Perendimor ka pasoja ekonomike dhe shëndetësore për të gjithë Evropën dhe qytetarët e saj,...

OPINIONE