20.7 C
Skopje
Monday, March 25, 2019

Rajon-Botë

Vendi i punës që paguhet 20 mijë euro në muaj, por...

Ju do të mendonit se nuk do të ishte e vështirë që doktorë nga e gjithë bota do të shprehnin gatishmërinë që të punojnë...

Bill Gates: Apple duhet të bashkëpunoj me FBI

Biznesmeni, Bill Gates ka reaguar për herë të parë lidhur me përplasjen e fundit mes kompanisë Apple dhe agjencisë ligjzbatuese më të fuqishme të...

Inteligjenca Amerikane ka përgjuar Berluskonin, zbulohen bisedat

Inteligjenca Amerikane, NSA, nuk ka përgjuar vetëm Kancelaren gjermane Angela Merkel dhe ish-Presidentin francez Hollande, por edhe ish-Kryeministrin e Italisë, Silvio Berluskoni. Përgjimet që janë...

Gjermania tërheq nga tregu çokollatat Mars dhe Snickers

Prodhuesi amerikan i çokollatave “Mars Inc” ka njoftuar se do të bëjë tërheqjen e çokollatave Mars dhe Snickers e edhe disa produkte tjera në...

Dëshpërimi i emigrantëve në kufirin greko-maqedonas: Na lini të kalojmë (FOTO)

Qindra emigrantë të dëshpëruar kanë rrezikuar jetën, pasi kanë tentuar që të kalojnë gardhin me tela, të vendosur në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë....

Opozita ruse lëshon raport kritikues ndaj liderit çeçen, Kadyrov

Një parti opozitare ruse ka lëshuar një raport mjaft kritik ndaj liderit çeçen, Ramzan Kadyrov, duke e akuzuar fort për grumbullimin e një “ushtrie...

Një e katërta e banorëve në Zvicër janë të huaj, ndërsa...

Në momentin kur gjitha Zvicra debaton për Iniciativën e Dëbimit të partisë populiste zvicerane, SVP, 28 shkurt, sipas së cilës secili kriminel i huaj,...

Vjena qyteti më i mirë, Bagdadi më i keqi

Vjena, kryeqyteti i Austrisë, ofron cilësinë më të lartë të jetesës nga të gjitha qytetet e tjera në botë, ndërsa Bagdadi i Irakut përsëri...

Ushtari i kërkon Putinit një selfie, ja si reagon ai (Video)

Ky është momenti kur një ushtar i kërkon presidentit rus, Vladimir Putin, të bëjnë një selfie së bashku. Putin pranon. “Është një kënaqësi,” thotë ai, duke...

Gjermania e shqetësuar nga klientët zviceranë: Vetëm mbi 50 euro mund...

Autoritetet gjermane të Baden Wurttembergut janë shqetësuar nga shitblerjet me zviceranët dhe kjo pritet të sjellë reforma novative. Për blerjet nën 50 euro nuk mund...

Kongresi vendos sot për mbylljen e burgut Guantanamo

Pentagoni do të paraqesë sot në Kongres një raport të shumëpritur për mbylljen e burgut amerikan në Guantanamo të Kubës. “E dimë se afati është...

Ia ndalin shkollën 6 vjeçares për ta martuar

Një vogëlushe 6 vjeçe, që kishte vështirësi në të mësuar, u hoq nga shkolla për t’u martuar me një burrë shumë të madh në...

Arratisja me helikopter, ja si do ta shpëtonte gruaja burrin nga...

Plani për të nxjerrë Nikos Maziotisin dhe për ta marrë me helikopter nga burgu i Koridallos ishte organizuar shumë mirë, pasi gruaja e tij,...

Publikohet në “Amazon” biografia e një vrasësi serial

Një biografi për një vrasës serial është publikuar online për disa orë. Megjithatë, biografia u tërhoq menjëherë nga interneti. Vrasësi serial ishte me prejardhje...

Bashar al Asad shpalli zgjedhje parlamentare për më 13 prill

Presidenti sirian Bashar al Asad shpalli zgjedhje parlamentare më 13 prill, njoftoi presidenca. Në Siri në çdo katër vjet mbahen zgjedhje parlamentare, ndërsa të fundit...

Migrantët kundër refugjatëve

Gjermanët me sfond migrimi shpesh kanë paragjykime kundër refugjatëve të sapoardhur e emigrantëve të tjerë. Në një kohë që shumë prej tyre e kanë...

Opozita siriane kushtimisht e pranoi marrëveshjen për armëpushim

Grupi kryesor opozitar sirian kumtoi se e pranon marrëveshjen për ndërprerjen e armiqësisë në Siri, të cilën e publikuan SHBA-ja dhe Rusia, nëse plotësohen...

Shkurtohen vendet e punës në Zvicër për 45 përqind

Në vitin paraprak, 2015, rreth 400 ndërmarrja kanë bërë shkurtime masive të vendeve të lira të punës, për rreth 45 përqind. Kjo në krahasim...

Reagon Bill Gate: “Apple duhet të bashkëpunojë”

Përplasja e fundit e kompanisë “Apple” dhe agjencisë ligjzbatuese më të fuqishme të Shteteve të Bashkuara, FBI ka pasuar me reagimin e Bill Gates. Sipas...

Sot pritet data e bisedimeve direkte midis Afganistanit e talibanëve

Diplomatë të katër vendeve që shpresojnë të ndërmjetësojnë fundin e luftës së Afganistanit kundër talibanëve, pritet që sot të vendosin datën për bisedime direkte...

Dy të vdekur e disa të lënduar nga një aksident treni...

Të paktën dy persona kanë vdekur në një aksident i një treni në Holandë. Siç shkruajnë mediat e huaja, treni ishte duke udhëtuar afër Dalfsen...

10 histori të pabesueshme rreth Vladimir Putinit (Foto/Video)

Vladimir Putin është një nga liderët më të njohur të kohës sonë. Ai gjithashtu është një nga më shqetësuesit. Në vitet e fundit, Putin...

Vuçiq: BE-ja s’është më aq tërheqëse

Bashkimi Evropian nuk është më aq shumë tërheqës për vendet e Ballkanit, falë krizës me migrantë dhe largimit të mundshëm të Britanisë nga blloku,...

Alarmante, Interpol: Kosovarët të përfshirë në rrjetin e trafikantëve

Agjencia policore e BE-së, Interpol ka lëshuar një raport alarmant duke thënë bandat e trafikimit të njerëzve gjatë vitit të kaluar kanë përfituar plot...

Kryeministri turk, Davutoglu: Financojmë 86 milionë euro për turizmin

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu ka një plan financiar për sektorin kyç të ekonomisë dhe të turizmit i cili ka goditur përkeqësimin e situatës në...

Deri në vitin 2050 gjysma e popullatës do të ketë nevojë...

Shkencëtarët pretendojnë se deri në vitin 2050, gjysma e popullsisë së botës do të jenë shkurt-pamës dhe do të kenë nevojë për syze. Sipas studimit...

Statujë për vogëlushin Aylan Kurdi

Statuja e vogëlushit Aylan Kurdi, vogëlushi i cili u mbyt shtatorin e kaluar në detin Egje, është paraqitur sot në qytetin irakian Sulejmanie. Fotoja e...

Burri denoncon gruan se shau Presidentin

Një burrë në Turqi ka denoncuar bashkëshorten për një sharje që kjo e fundit ka lëshuar gjatë kohës kur në televizion është shfaqur presidentit...

FOTO: Ky është projekti 50 miliardë dollarësh, do ndryshojë krejtësisht Kenian

Në Kenia ekziston një master plan i cili do të kushtojë plot 50 miliardë dollarë dhe do të ndryshojë komplet imazhin e këtij shteti. Ky...

Ja pasuria e kandidatëve për president të SHBA-ve

Donald Trump e udhëheq listën si më i pasuri nga të gjithë kandidatët për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Me një pasuri prej...

SHBA dhe Rusia bien dakord për armëpushim në Siri

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia janë pajtuar për një armëpushim në Siri. Kjo marrëveshje do të hyjë në fuqi më 27 shkurt. Në fundjavë planifikohet...

Ja si diktatorët i mbajnë nën kontroll popujt e tyre

Frika, kontrollit i informacionit dhe çrregullimet e personalitetit, të gjitha luajnë një rol të rëndësishëm në mbajtjen e një populli nën zgjedhë, thonë ekspertët. Diktatorë...

Ja sa bakshish i dhuroi Angela Merkel kamarierit të Belgjikës

Kështu klientë nuk ka pasur kurrë kamarieri Antonio Del Vecchio, 39, që punon në restorantin „Maison d’Antoine“ . Ai i shërbeu ushqim gjatë mbrëmjes...

30 shtete mbajnë mbledhje urgjente për të diskutuar shkatërrimin e ISIS’it

Gjatë ditës së sotme drejtues të tridhjetë shteteve anëtare të koalicionit kundër Shtetit Islamik të ISIS-it zhvilluan gjatë ditës së sotme bisedime në Kuvajt...

Vuçiq: Ata që janë politikisht të verbër, nuk e shohin nacionalizmin...

Vendet e Ballkanit po përballen me problemin e nacionalizmit në rritje, tha kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq. Vuçiq në fjalimin e tij në Samitin e...

I bënë kompliment një vajze, sherr mes shqiptarëve e sllavëve

Grushte, karrige të hedhura në ajër dhe gjuajtje si në një ndeshje boksi. Kështu e përshkruan media italiane situatën e krijuar mbrëmë si pasojë...

Ministri turk: Sulmet ajrore kundër ISIS nuk mjaftojnë

Sulmet ajrore kundër Shtetit Islamik nuk mjaftojnë, duhet një strategji e përbashkët, por mbi të gjitha tashmë lind nevoja e një ofensive tokësore. Kështu ka...

Fëmijët kanë filluar fushatë për të blerë ishullin përrallor

Kur një grup i nxënësve në Itali mësoi se njëri nga ishujt Italian do t’i shitet një biznesmeni të huaj, vendosën që ta marrin...

SHBA realizon 19 sulme kundër Shtetit Islamik në Irak

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë realizuar 19 sulme kundër Shtetit Islamik në Irak dhe Siri, gjatë ditës së diel, në raundin e fundit...

VIDEO: Ngelën të dy në ashensor dhe ja ç’bën kjo vajzë...

Kjo video-mesazh e të dy të rinjve të rastësishëm mbetur në një ashensor, një djali dhe një vajze besimtare me burka, ka nxitur dhe...

Partia zvicerane fillon iniciativën e ndalimit të mbulesës muslimane nëpër shkolla

Zyra e partisë populiste SVP në Wallis ka filluar një iniciativë për ndalimin me ligj të mbulesës në shkollat zvicerane. Përveç mbulesës ata mendojnë...

Hapet xhamia në Moskë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka bërë sot hapjen e xhamisë në Moskë, xhami kjo e ndërtuar në vitin 1904 dhe është njëra nga...

“Make peace not war” do bashkojë kroatët, serbët dhe shqiptarët në...

Me rastin e jubileut 100 vjeçar të Federatës Ndërkombëtare të Pajtimit IFOR Zvicër, do mbahet aktiviteti “Make peace, not war”, ku do marrin pjesë...

Refugjati solli 4 mijë eurot në polici, është i kënaqur me...

Jamal Khalaf duket shumë më i vjetër se sa 36 vitet e tij. Xhaketa e tij është shumë më e shkurtër se sa krahët...

Migrantët po përpiqen të hyjnë nga Serbia

Autoritetet e Hungarisë thanë sot se në muajin shkurt është shënuar rritje e numrit të migrantëve, që po përpiqen të kalojnë ilegalisht në pjesën...

Boshnjakët e ISIS-it kërcënojnë Bosnjën

Dy video në të cilën shihen dy boshnjakë nga një betejë siriane, bëjnë thirrje për sulme terroriste në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe likuidimin e...

Vdes i mbijetuari i fundit i kampit nazist të Treblinkës

Samuel Willenberg i mbijetuari i fundit i kampit famëkeq nazist të Treblinkës në verilindje të Polonisë, ka ndërruar jetë në shtëpinë e tij në...

Ja kush janë eksportuesit dhe importuesit më të mëdhej të armëve:...

Ndërkombëtarisht janë rritur eksportet e armëve për 14 përqind në intervalin kohor 2011-2015, nga intervali paraprak 2006-2010, përcjell botasot.info. Në gjithë botën eksportohen dhe improtohen...

Momenti kur një 106-vjeçare vallëzon me presidentin Obama (Video)

Ky është momenti i këndshëm kur një grua 106-vjeçare u takua me Presidentin Barack Obama për herë të parë - dhe takimi i tyre...

Tërmet i fortë mes Marokut dhe Spanjës

Një tërmet me magnitudë 5.4 është regjistruar në orë 3:46 sipas orës lokale (4:46 në vendin tonë) në Detin Mesdhe, midis Marokut dhe Spanjës. Sipas...

“Indipendent”: Obama seriozisht i kuptoi kërcënimet e Erdoganit

Presidenti amerikan Barak Obama seriozisht i kuptoi kërcënimet e homologut turk Rexhep Taip Erdogan për invazionin ndaj Sirisë, pas sulmeve me bombë të Kurdëve...

Parashikime ogurzeza: Këto janë 10 luftërat e mundshme që na presin...

Gjatë pesë viteve të fundit është rritur numri i konflikteve të armatosura në botë, dhe në vitin 2016 nuk duhet të presim përparim në...

Ndahen binjaket e lindura me kafkë të ngjitur

Në një nga qytetet e Arabisë Saudite është kryer me sukses ndarja e dy binjakëve të bashkuar me një kafkë, por jo me një...

CIA e dinte se kishte serbë në kampin që e bombardoi...

Një sulm ajror nga forcat amerikane – në një rajon në Libi – që kishte për qëllim shkatërrimin e një baze të ISIS-it, ka...

300 mijë fëmijë ishin vjedhur nga tokat e pushtuara nga nazistët,...

Një ekspozitë lëvizëse është hapur në Gjermani e cila tregon fatin e 300.000 fëmijëve të vjedhur nga nazistët për tu bërë “qytetarë të pastër...

Sulmohet një bankë ruse në pjesën perëndimore të Ukrainës

Banka ruse, Sberbank, në qytetin perëndimor Lvov në Ukrainë, mbrëmë vonë është sulmuar dhe i është vënë zjarri. Televizioni lokal në këtë qytet, ZIK, ka...

Përleshja mes dy refugjatëve përfundon tragjikisht në Mynhen

Mbrëmjen e kaluar në kampin e refugjatëve janë përleshur dy persona, duke e eskaluar situatën. Njëri ia ngul thikën në trup, duke e lënë...

9 vendet më të mbrojtura në botë

Kërshëri Nuk ju ndodh shpesh të lexoni apo të dëgjoni për këto vende. Ato konsiderohen si zonat më të mbrojtura në botë për shkak të...

Gjendet material radioaktiv në Irak

Ministria e Ambientit e Irakut thotë se një material radioaktiv që konsiderohej i zhdukur, është gjetur në një pompë benzine në qytetin jugor, Zubair. Zëdhënësi...

Vjen në jetë fëmiu gjigant në Argjentinë (VIDEO)

Një e porsalindur argjentinase ka tronditur familjen e saj, kur ajo erdhi në botë me peshë 6.13 kilogram. Olivia ka lindur nëpërmjet prerjes cezariane më...

Emrat dhe fondet e përfituara/ Njerëzit që George Soros i katapultoi...

Miliona euro të hedhura për fondacione dhe projekte që i kanë shërbyer vetëm personave të caktuar. Por në gjithë këtë “investim”, mungon elementi më...

Në Ukrainë kërkohet përmbysja e Qeverisë

Afro një mijë nacionalistë në Ukrainë janë tubuar sot në qendër të kryeqytetit Kiev, për të kërkuar përmbysjen e Qeverisë. Demonstruesit i kanë ngritur disa...

E dogji të gjallë të dashurën adoleshente sepse s’donte të bëhej...

Një burrë e dogji të gjallë të dashurën e tij adoleshente dhe në faza të përparuar shtatëzanie pasi nuk donte që të bëhej baba. Eren...

Erdogan: Turqia ka të drejtë të sulmojë këdo

Turqia ka të drejtë të kryejë operacione ushtarake jo vetëm në Siri, por në çdo vend tjetër, që është duke strehuar grupe terroriste që...

Beogradi kërkon shpjegim për vrasjen e dy serbëve nga amerikanët

Një sulm ajror nga forcat amerikane – në një rajon në Libi – që kishte për qëllim shkatërrimin e një baze të ISIS-it, ka...

Arabia Saudite brenda 13 vitesh mund të mbetet pa ujë!

Qeveria në Arabinë Saudite, po detyron qytetarët të paguaj taksë për ujin, në përpjekje të vetëdijesimit për të kursyer. Kjo vjen pas paralajmërimit të ekspertëve,...

Fundi i Putinit në Siri

Gazeta “The Economist” ka publikuar një analizë të thellë për situatën aktuale në Siri dhe më gjerë, ku flet për forcat e koalicionit të...

Armiku i Putinit tregon si është të jesh në grykë të...

Në fillim të këtij muaji, lideri çeçen, Ramazan Kadyrov, në profilin e tij social në “Instagram”, postoi një foto të Kasaynov-it, i shënjestruar nga...

SIRI: Të paktën 46 të vdekur pas një atentati të dyfishtë...

Të paktën 46 persona humbën jetën sot pas një atentati të dyfishtë me autobomba në qytetin e Homsit, në qendër të Sirisë, njoftoi Observatori...

Sulm të dyfishtë me bomba në Siri, 46 persona të vdekur...

Të paktën 46 persona janë vrarë nga një sulm i dyfishtë të një shpërthimi makinë bombë në qytetin sirian Homs, njofton BBC. Sipas Observatorit sirian...

Prezantueses së BBC-së i bie të fikët në transmetim direkt (VIDEO)

Një prezantueseje të BBC-së i ka rënë të fikët gjatë transmetimit direkt. Rachel Mackley u ndie keq gjatë transmetimit të rubrikës së motit. Pasi...

Aty ku nafta kushton 1 cent: Dhjetë vendet me naftën më...

Fitim DIKA Shoferët e Kosovës do e ëndërronin një çmim të tillë. Përafërisht 1 CENT paguanin për një litër naftë, të enjten, në vendin amerikano-latin,...

Djali i Erdoganit nën hetim për pastrim parash në Itali

Drejtësia italiane, ka nisur hetimet për djalin e presidentit Rexhep Tajip Erdogan. 35-vjeçari Bilal Erdogan hetohet për pastrim parash, pas deklaratës së kundërshtarit politik të...

VIDEO/ Kur zihen femrat, shkaktojnë tërmet

Kur zihen femrat duhet të bëni shumë kujdes, janë jashtëzakonisht të rrezikshme. Një sherr mes femrash ka tronditur Napolin, pasi dy zonjat jo vetëm...

Fotot që tronditën botën (FOTO)

Këto fotografi mund të cilësohen të atilla që shpalosin fuqinë e jashtëzakonshme të veprimeve njerëzore. Fotot përcjellin dramaticitet, ndjenja dhe emocione të panumërta. Më...

Orban: Emigrantëve t’u mbyllim kufijtë

“Mbyllja e kufijve është një vendim i drejtë dhe ne do të vijojmë të mos lejojmë kalimin e kufirit me Serbinë dhe Kroacinë, madje...

6 të vrarë dhe 3 të lënduar nga seri sulmesh me...

Të paktën gjashtë persona janë vrarë dhe tre të plagosur në një seri sulmesh, me sa duket të rastit në Michigan. Shefi policor në Kalamazoo...

Hillary Clinton fiton ndaj Sandersit në Nevada

Kandidatja për president të Amerikës Hillary Clinton ka mposhtur Bernie Sanders në zgjedhjet në Nevada. Pothuajse në përfundim të numërimit të të gjitha votave Clinton...

Turqia shpëton 199 emigrantë në Detin Egje

Ekipet e rojës bregdetare të Turisë në detin “Egje” të enjten dhe të premten, kanë shpëtuar 199 migrantë, sipas forcave të sigurisë. Shtabi i Përgjithshëm...

Siria mund të sjellë luftë midis Rusisë dhe Turqisë

Konflikti i Sirisë mund të përfshijë Turqinë dhe Rusinë në një konflikt të armatosur, në gjykimin e Presidentit Fransua Hollande. Në një intervistë të dhënë,...

NATO lë “në baltë” Erdoganin: Në luftën ndaj Rusisë, jeni vetëm!

“NATO nuk do të përfshihet në një luftë me Rusinë”, kështu ka deklaruar ministri i Jashtëm i Luksemburgut Jean Asselborn duke “shkarkuar” Erdoganin. “E dimë...

Dy serbë vriten në ISIS

Dy pjesëtarë të personelit të Ambasadës së Serbisë, Sllagjana Stankoviq dhe Jovica Stepiq, që ishin rrëmbyer në Libi në nëntor të vitit të kaluar,...

Bombardimet në Libi, mes viktimave edhe 2 serbë

Ata ishin rrëmbyer me forcë nga militantët pasi autokolona diplomatike, përfshirë edhe ambasadorin serb, po kalonte në qytetin libian të Sabratha. “Ne kemi të dhënat,...

Mbi 40 të vrarë nga sulmi amerikan në kampin e ISIS-it...

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të mbrojtjes, Peter Cook, tha se forcat amerikane e kanë qëlluar një kamp stërvitor të militantëve të Shtetit Islamik (IS)...

11-vjeçari i ISIS puth babanë para se të hedhë veten në...

Ky është momenti kur një 11-vjeçar ulet në gjunjë dhe puth dorën e babait përpara se të hedhë veten në erë me një makinë...

VIDEO: 11-vjeçari i ISIS puth babanë para se të hedhë veten...

Ky është momenti kur një 11-vjeçar ulet në gjunjë dhe puth dorën e babait përpara se të hedhë veten në erë me një makinë...

Ja mesazhi arab që frikësoi amerikanët

Mendohet se Shën Valentini është një ditë e këndshme materializmi ku merren e jepen mjaft dhurata mes të dashuruarve. Por mediet e huaja shkruajnë se...

CNN: A po përgatit një sulm terrorist Koreja e Veriut?

Koreja e Veriut është duke planifikuar një “sulm terrorist” ndaj Koresë së Jugut, sipas Agjencisë së Inteligjencës së Jugut. Një avokat, i ngarkuar nga Shërbimi...

Lirohet nga burgu pas 43 vitesh izolim

Albert Woodfox, është liruar pas 43 vitesh që qëndroi në izolim. 69 vjeçari është liruar nga burgu i Luisianas ku mbahej nga prilli i vitit...

Kurdët marrin përsipër sulmin në Ankara

Një grup militant me bazë në Turqi ka marrë përsipër përgjegjësinë e sulmit me bombë të së mërkurës në Ankara, që u mori jetën...

“4-vjeçari dënohet me burgim të përjetshëm”

Një 4-vjeçar në Egjipt është dënuar me burgim të përjetshëm për krimet që i ka kryer ende pa festuar ditëlindjen e dytë. Ahmad Mansour Karni...

Presidenti i Francës: Siria mund të nxitë luftë mes Turqisë dhe...

Presidenti i Francës François Hollande ka komentuar situatën e tensionuar mes Turqisë dhe Rusisë. Në një deklaratë për mediat Hollande tha se ndërhyrja turke në...

Kroacia arreston një të dënuar për krime lufte pas 15 vjetësh...

Policia kroate ka arrestuar të premten ish-kreun e një burgu famëkeq ushtarak, të dënuar për krime lufte kundër serbëve, i cili ka qenë në...

Arabia Saudite gati të furnizojë me raketa rebelët sirianë

Ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite, Adel al Jubeir synon të rifurnizojë grupet e moderuara të opozitës siriane me raketa tokë-ajër. Këtë e ka bërë...

Erdogan-Obamës: Armët tuaja po përdoren nga sirianët

Rexhep Tajip Erdoga, president i Turqisë, është shprehur se do t’i thotë presidentit amerikan Barack Obama, se armë amerikane kanë ndihmuar kurdët e Sirisë,...

BE: 5 mijë xhihadistë të ISIS kanë hyrë në Europë

Rreziku i sulmeve terroriste në Europë është aktualisht më i larti në më shumë se 10 vitet e fundit. Alarmin e dha kreu i...

BE në alarm: 5 mijë xhihadistë të ISIS kanë hyrë në...

Rreziku i sulmeve terroriste në Europë është aktualisht më i larti në më shumë se 10 vitet e fundit. Alarmin e dha kreu i...

89 fëmijë u vranë duke luftuar për ISIS

Numri i fëmijëve që sakrifikuan jetën për Shtetin Islamik,vitin e kaluar, është dyfishuar, krahasuar me shifrën e mëparshme. Janë 89 djem nga mosha 8-18...

Kurdët e PYD këcënojnë Erdoganin: Do mbytesh me gjakun tënd

Ajo çfarë pritje ndodhi. Pas bombardimeve ajrore turke mbi militantët komunistë të PYD, që njihet ndryshe si pjesë e ekstremistëve të PKK, i kanë...

Policia turke kap automjetin me 500 kilogramë eksploziv (VIDEO)

Forcat turke të sigurisë kapën një makinë në të cilën ka pasur 500 kilogramë eksploziv në juglindje të Diyarbakır. Forcat e sigurisë mbrëmë ndaluan automjetin në...

Austri: Vendim i ri mbi migrantët

Shteti austriak ka nisur të zbatojë një vendim të ri për të gjithë migrantët që hynë në territorin e saj. Vetëm 80 aplikacione të azilkëkruesëve...

70 makina të vjetra gjenden në shpellë, habiten britanikët (FOTO)

70 metra poshtë një miniere në një shpellë Ceredigion të Uellsit është gjendur një pirg i madh me makina të braktisura nga viti 1970....

Ylli shqiptar i jep “shuplakë” të rëndë politikanit zviceran

Bendriti ka goditur rëndë politikanin zviceran Erich Hess, për shkak të iniciativës për zbatimin e dëbimit të të huajve, duke e quajtur „Nacist“. Por,...

Rreth 30 të vdekur në Libi nga sulmet ajrore ..

Të paktën 30 persona janë vrarë në Libi nga sulmet ajore të avionëve luftarak amerikanë. Zyrtarët amerikanë kanë thënë se objektivat përfshinin një kamp trajnimi...

FOTO: Kështu shkojnë në shkollë, fëmijët në Nepal

Fëmijët në Nepal rrezikojnë jetën duke përdorur këtë litar për kalimin e lumit. Ata përdorin këtë mënyrë për të shkuar përditë në shkollë.  

BE-ja i premtoi Turqisë 3 miliardë dollarë për strehimin e refugjatëve

Bashkimi Europian do të organizojë një samit special me Turqinë, për të diskutuar për krizën e emigrantëve në fillim të muajit mars, shkruan BBC,...

Turqia deklaron identifikimin e atentatorëve në Ankara

Disa orë pas sulmit me pasoja të rënda ndaj ushtrisë në Ankara u identifikua atentatori: një kurd nga Siria. Edhe të tjerë bashkëveprues janë...

Arrin në 17 numri i të arrestuarve lidhur me sulmin terrorist...

Është rritur numri i personave të arrestuar në kuadër të hetimeve për sulmin terrorist të Ankarasë. Sipas informacioneve të marrë nga Prokuroria numri i...

Bosnja liron Abu Hamzën pas 7 vjetësh burg pa gjyq

Imad Al-Husin, një nënshtetas sirian i njohur edhe si Abu Hamza, u lirua të enjten pasi kaloi shtatë vjet në një qendër për emigrantë...

BE-ja dhe Turqia mbajnë samit për migrantët

Bashkimi Evropian do të mbajë një samit të veçantë me Turqinë për krizën me migrantë, në fillim të muajit mars. “Plani i veprimit BE-Turqi është...

“Duhani vret më shumë njerëz se Obama” (VIDEO)

“Duhani vret më shumë njerëz sesa Obama”, këtë titull mban nisma kundër konsumimit të duhanit në Rusi. Posterat janë shpërndarë anë e mbanë vendit.Në to...

Ja kush është vajza me nënshtetësi zvicerane që u gjet e...

Vajza që është gjetur e vrarë mbrëmë në Prishtinë, është Dafina Zhubi me prejardhje nga Gjakova. Lajmi mëson se ajo ishte shtetase Zvicerane dhe në...

Bombarduesit bërthamorë rusë terrorizojnë Britaninë (Foto)

Ky është momenti kur bombarduesit bërthamorë rusë Blackjack, që janë në gjendje të mbajnë deri në 16 raketa bërthamore, u interceptuan nga avionët britanikë...

Moska në panik: 9 alarme për bombë në qendra tregtare, 10...

Frika nga sulmet terroriste është rikthyer sërish. Kryeqyteti rus Moska është përfshirë nga paniku gjatë orëve të pasdites të së enjtes. Nëntë sinjalizime për vendosje...

Papa: Donalt Trump nuk është i krishterë

Papa Françesko ka vënë në pikëpyetje krishterimin e kandidatit presidencial nga radhët e partisë republikane amerikane Donald Trump, njofton BBC, transmeton Gazeta Express. “Një person...

Shpëtohet djaloshi që mbeti i varur në teleferik (Video)

Në British Colombia të Kanadasë, një 11-vjeçar nuk është ulur si duhet në teleferik, duke bërë që ai të rrëshqas. Për fat të mirë në...

“Marine One”, helikopteri 400 milionë dollarësh i Barack Obamës (Video)

"Marine One". Kështu quhet helikopteri i presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Përdorimi i parë i një helikopteri për bartjen e presidentit amerikan ka...

Diçka po zihet? Amerika pozicionon tanket në kufirin me Rusinë

Marina e Shteteve të Bashkuara është duke pozicionuar tanke, artileri dhe pajisje logjistike brenda shpellave norvegjeze në afërsi të kufirit me Rusinë. Kjo lëvizje vjen...

Aksident i tmerrshëm, humbin jetën 53 persona, dhjetëra të plagosur

Më shumë se 53 persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë kanë mbetur të plagosur si pasojë e një aksidenti mes një autobusi...

Kushtet e rënda: Pesë refugjatë sirianë tentojnë vetëvrasjen

Në kampin e azilit Asschaffenburg, Bavari, pesë refugjatë sirian kanë tentuar të vetëvriten, duke u varur, si shenjë proteste. Në shenjë proteste për zvarritjen e...

40 persona dënohen me vdekje në Irak

“Gjykata ka urdhëruar vrasjen e 40 personave që janë shpallur fajtorë për pjesëmarrje në masakër ndërsa 7 prej tyre janë liruar për shkak të...

Sulmet seksuale në Gjermani, nisin zyrtarisht hetimet

Shtatë javë pasi qindra gra u sulmuan dhe u dhunuan seksualisht gjatë mbrëmjes së ndërrimit të viteve në Këln, autoritetet kanë nisur një hetim...

Njihuni me të alkoolizuarin më të ri në botë

Është vetëm dy vjeç dhe tashmë ai njihet si personi më i ri i alkoolizuar në botë. Cheng Cheng gjithçka e ka nisur kur...

Grupi terrorist ekzekuton 15 vjeçarin sepse dëgjonte muzikë perëndimore (Foto)

Luftëtarët e Shtetit Islamik kanë ekzekutuar një adoleshent për shkak se ai ka dëgjuar muzikë perëndimore. 15 vjeçari Ayham Hussein, është ekzekutuar me prerje koke...

Sulmet ajrore vrasin 38 persona në 48 orë në Siri

Së paku 38 pesona janë vrarë në dy ditët e fundit gjatë sulmeve ajrore të koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara në provincën...

Jeb Bush publikon revolen në Twiter (Foto)

Kandidati republikan për zgjedhjet presidenciale në SHBA Jeb Bush ka vendosur në llogarinë e tij në Twiter fotografinë e një revoleje nën komentin “Amerika”. Në...

Trump sërish shokon: Kurrë nuk e kam parë bashkëshorten duke shkuar...

Kandidati për president të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, gjatë një interviste dhënë në emisionin e Howard Stern, ka folur për jetën martesore duke...

Memorandum bashkëpunimi mes Shqipërisë e Malit të Zi

Ministrja e Integrimit Europian Klajda Gjosha dhe kryenegociatori për Malin e Zi, ambasadori Aleksandar Pejoviç, firmosën memorandumin e bashkëpunimit për menaxhimin e asistencës teknike,...

Erdogan: Nëse po na testoni durimin, dijeni që i erdhi fundi

Kreu i shtetit turk theksoi sot në Pallatin Presidencial, gjatë Takimit II me Shefat Administrativë, se nuk do të lejojnë që në kufirin jugor...

Dënohen taxhikët që ngritën flamurin e IS-it në publik

Trembëdhjetë banorë të qytetit Norak të Taxhikistanit janë dënuar me burg për ngritjen e flamurit të grupit militant Shteti Islamik (IS) në një vend...

Nis ‘bllokada’ e emigrantëve, Austria vendos kuotat ditore

Ashtu sikurse edhe ishte paralajmëruar, Austria ka prezantuar kuotat ditore për emigrantët. Qeveria ka njoftuar se duke filluar nga dita e premte, ne vend...

Erdogan: Turqia do të hakmerret ndaj atyre që orkestruan shpërthimin

“Turqia do të kërkojë hakmarrje ndaj kujtdo që mund të ketë orkestruar sulmin që tronditi kryeqytetin e vendit.” Kështu është shprehur presidenti Rexhep Taip Erdogan...

Turqia fajëson kurdët sirianë për sulmin në Ankara

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, ka thënë se sulmi vdekjeprurës të mërkurën në Ankara është kryer nga milicia kurde në Siri dhe se nëntë...

Greqi, vdes në aksident këngëtari i njohur

Këngëtari i njohur grek Pantelis Pantelidis 32 vjeç ka humbur jetën në një aksident tragjik në Athinë mëngjesin e sotëm. Këngëtari po kthehej nga një...

Ekonomia, çështje kryesore në zgjedhjet 2016

Gjatë javëve të fundit, çështjet e imigracionit, sigurisë kombëtare dhe kundër-terrorizmit duket se kanë lënë në hije ekonominë amerikane, si temë kryesore në fushatën...

Tjetër sulm terrorist në Turqi

Disa persona janë plagosur në një shpërthim të fuqishëm që goditi një autokolonë ushtarake në juglindje të Turqisë, bëjnë të ditur burime të sigurisë,...

Suedi: Shpërthim në ndërtesën e qendrës kulturore turke

Ndërtesa e qendrës kulturore turke në periferi të Stokholmit mbrëmë u trondit nga një shpërtim, ndërsa policia citon se asnjë nuk është lënduar. Qendra kulturore...

Turqia do të hakmerret kundër fajtorëve të shpërthimit në Ankara

Turqia është zotuar se do të hakmerret kundër fajtorëve të shpërthimit të fuqishëm që ndodhi dje në kryeqytetin Ankara, nga i cili mbetën të...

Reagime nga e gjithë bota për sulmin terrorist në Ankara

Reagimet për sulmin terrorist në Ankara kanë ardhur nga e gjithë bota. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg ka dënuar ashpër sulmin terrorist...

Një tjetër shpërthim në Turqi

Tension sërish në Turqi. Një tjetër shpërthim ka goditur një autokolonë ushtarake në Diyarbair, qyteti kurd në jug lindje të vendit. Mësohet se ka 7...

IS-i rrëzon një helikopter në Irak, tre të vrarë

Zyrtarët irakianë kanë thënë se militantët e Shtetit Islamik (IS) kanë rrëzuar një helikopter ushtarak në perëndim të Bagdadit, duke vrarë dy anëtarë të...

Katër miliard njerëz në botë kanë mungesë uji

Katër miliard njerëz ose dy në çdo tre njerëz në planet, nuk kanë ujë të mjaftueshëm për nevojat elemetare. Këto shifra janë më të larta...

Momenti i shpërthimit në Turqi që vrau 28 njerëz (Video)

Momenti i shpërthimit në Turqi që vrau 28 njerëz (Video) turqi Momenti i shpërthimit vdekjeprurës i veturës bombë në Ankaranë qendrore që vrau të paktën 28...

Obama do të vizitojë Kubën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, do të vizitojë Kubën. Do të jetë kjo vizita e parë e një presidenti amerikan në ishullin komunist...

23-vjeçarja denoncon të atin: Më përdhunoi 8 vjet rresht

Babai e përdhunonte rregullisht çdo mëngjes para se të shkonte në shkollë, dhe asnjë në familje nuk ka kuptuar se çfarë po ndodhte aty. Kjo...

Dy avionë rusë i drejtohen hapësirës britanike, reagon Londra

Dy avionë” Typhoons” të Forcave Ajrore britanike janë dërguar për të paralajmëruar dy bombardues rusë të cilët i ishin drejtuar hapësirës ajrore britanike, raporton...

Rrëfimi i ish-skllaves së seksit: Ajo që bëri ISIS me vajzat,...

Një grua e cila ishte mbajtur si skllave seksi nga militantë të ISIS ka treguar se si ajo dhe femrat e tjera ishin detyruar...

Atentati terrorist në Ankara, flet Kryeministri Davutoglu

Ka ardhur dhe reagimi zyrtar nga kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu. Në një reagim të pak minutave pas shpërthimit është shprehur se nuk ka shumë...

Shkon në 28 numri i të vrarëve nga sulmi në Turqi...

Është rritur numri i të vrarëve në 28 në sulmin terrorist në kryeqytetin turk, Ankara. Sipas zyrtarit të qeverisë, Numan Kurtulmus, 61 persona tjerë kanë...

Shpërthimi i fuqishëm në Ankara (Video)

Turqia tronditet sërish nga shpërthimet. Një mjet i ushtrisë është hedhur në erë në kryeqytetin turk, Ankara. Shpërthimi ka qenë shumë i fuqishëm, ndërsa...

OPINIONE