-4 C
Skopje
Sunday, February 24, 2019

Rajon-Botë

SHBA, Franca dhe Britania përgatiten të sulmojnë ISIS-in në Libi

Ekspertët ushtarakë amerikanë, francezë dhe britanikë, kanë zbuluar disa nga caqet e mundshme gjatë sulmeve ajrore kundër forcave të Shtetit Islamik, por edhe lokacionet...

Austria do të dëbojë 50.000 refugjatë deri në vitin 2019

Qeveria austriake është duke planifikuar që deri në vitin 2019 të dëbojë 50.000 refugjatë, që ministri i punëve të jashtme i Austrisë, Sebastian Kurz,...

Sulm vetëvrasës mbi policinë në Kabul

Zyrtarët në kryeqytetin afgan thanë se një sulmues vetëvrasës goditi një bazë të policisë në Kabul. Nuk është e qartë nëse ka pasur të vrarë...

Provokohen muslimanët në Slloveni, koka derri në vendin ku ndërtohet xhamia...

Në vendin ku është duke u ndërtuar Qendra Islamike dhe xhamia në Lubjanë, persona të panjohur mbrëmë sërish kanë hedhur koka derri dhe një...

Poston live videot e operacioneve plastike (Kujdes! Pamje të rënda!)

Një doktor i kirurgjisë plastike poston në Snapchat video grafike të operacioneve të tij. Michael Salzhauer, 43 vjeç, i cili njihet dhe si “Dr. Miami”,...

Boko Harami djeg të gjallë 86 njerëz

Fëmijë të djegur për së gjalli, trupa pa jetë të karbonizuar nëpër rrugë. Kjo është panorama rrëqethëse që la pas sulmi i Boko Haramit,...

Kërkohet reagim për “kërcënimet” e Kadyrovit

Aktivistët për mbrojtjen ne të drejtave të njeriut po kërkojnë përgjigje të qeverisë lidhur me një video të publikuar online nga lideri çeçen, Ramzan...

Franca pret Kastron në një vizitë historike

Presidenti kuban, Raul Castro, i cili ndodhet në Paris që nga e shtuna, filloi të hënën vizitën zyrtare shtetërore në Francës. Ministri francez i energjisë,...

Vdes ish presidenti i El Salvador’it

Ish- presidenti i El Salvador, Francisco Flores, ka vdekur si pasojë e hemorragjisë te trurit.  Flores, 56 vjeçar kishte qenë në komë për një kohë...

Këta janë 20 shpërndarësit më të pasur të drogës (Lista)

Shpërndarja e drogës padyshim që është një gjë e keqe, mirëpo është me të vërtetë shumë fitimprurëse. Përderisa shumë nga njerëzit më poshtë u futën...

Plagoset Izeti me dy plumba herët në mëngjes në Novi Pazar

Izet Ajdinoviq nga Novi Pazari, të cilin Europoli e ka shpallur si një ndër pesë kriminelët më të kërkuar në Evropë, është plagosur sot...

Greqia aktivizon ushtrinë për refugjatët

Pas paralajmërimeve nga Brukseli për të bërë më shumë në kontrollin e fluksit të emigrantëve dhe disa kërcënimeve nga disa shtete anëtare të BE-së...

Trondit deputetja italiane: Mbytini emigrantët siç bëmë me shqiptarët

Daniela Santanche, deputetja e “Forza Italia”, njëkohësisht krahu i djathë i Silvio Berluskonit ka shokuar me deklaratën e saj, vetëm një ditë pas tragjedisë...

Dyshime se virusi Zika u përhap nga mushkonjat e modifikuara gjenetikisht

hpërthimi i virusit Zika që aktualisht është përhapur në Kontinentin Amerikën mund të jetë qenë shkaktuar nga lirimi i mushkonjave të modifikuara gjenetikisht në...

Sot është dita e grave të mbuluara

Më 1 shkurt mijëra gra myslimane dhe jo-myslimane nga e gjithë bota do të veshin mbulesën për të shënuar atë që është e njohur...

Vazhdojnë negociatat Britani-BE

Kryeministri britanik, David Cameron, dhe presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, do të zhvillojnë sot bisedime “vendimtare” për anëtarësinë e rinegociuar të Britanisë në...

Migrantët që s’integrohen, dëbohen

Ministrja e Punës e Gjermanisë ka paralajmëruar se do të shkurtojë përfitimet për migrantët që nuk duan të integrohen në shoqërinë gjermane. Gjermania ka regjistruar...

Ndëshkohen 27 zyrtarë për një vendim gjyqësor të gabuar

Pas hetimit të zbatuar lidhur me gabimet gjatë dënimit dhe ekzekutimit të një të riu, autoritetet kineze kanë dënuar 27 zyrtarë për të cilët...

Vdes kuzhinieri më i mirë në botë

Kuzhinieri Benoit Violier, restoranti zviceran i të cilit është shpallur më i miri në botë në muajin dhjetor, është gjetur i vdekur në shtëpinë...

Sot prova e parë zgjedhore në SHBA

Në Ajoa të Shteteve të Bashkuara do të hidhen sot votat e para për të nominuarit e partive për president. Sondazhet sugjerojnë se manjati i...

Mbi 70 të vrarë në Siri

Së paku 71 veta janë vrarë si pasojë e tre shpërthimeve pranë një vendi të shenjtë shiit, jashtë Damaskut. Mbi 100 persona po ashtu...

Presidenti më i varfër në botë godet sërish: Jezusi ishte majtist

Ish-Presidenti i Uruguait, Jose Mujica, ka analizuar majtizmin dhe djathtizmin, duke dhënë disa përfundime interesante. Mujica, i njohur si “president i varfër në botë”, meqë...

Blici i telefonit zbuloi kancerin në sy tek fëmija

Blici i kamerës i shpëtoi jetën foshnjës 4 ­muajshe Ryder Temarantz nga Arizona. Nëna e foshnjes tregoi për të përditshmen ABC News se gjithmonë...

Snajperistët serbë luftojnë kundër Turqisë

Mediat turke shkruajnë se Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PPK) po angazhon snajperistë serbë në juglindje të Turqisë, njofton Ambasada serbe në Turqi. Ambasada e...

FOTO: U martua ish gruaja e Putin-it – shikoni me kë

Ish gruaja e Vlladimir Putin u martua për Artur Oçerenti, ata u kurorëzuan që vitin e kaluar por publiku kuptoi këta ditë. Ljudmilla e ka...

Siri, ISIS merr përgjegjësinë e sulmeve në Damask ku humbën jetën...

Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për tre sulmet që tronditën Damaskun gjatë ditës së dielë duke lënë pas 60 viktima dhe më shumë se...

Turqia: Edhe radarët e NATO-s e kanë vërejtur aeroplanin rus mbi...

Radarët e Turqisë por edhe ata të NATO-s, e kanë vërejtur aeroplanin rus i cili të premten, sipas Turqisë, e ka shkelur hapësiren ajrore...

Xhihadisti biond kërcënon: Do të ketë sulme si ata të 11...

Një video kërcënuese ka nisur të qarkullojë në rrjet, ku tregohet një terrorist xhihadist bjond dhe me fytyrën e mbuluar. Ai paralajmëron sulme të reja...

Supermeni shpëton një grua nga hajduti

Supermenin të gjithë e kemi parë nëpër filma, por ai është I vërtetë. Një 32 vjeçar anglez ndërsa ecte i veshur në rrugë si supermeni, dëgjon...

ISIS kërcënon sërish në shqip: S’keni siguri as në ëndrrat tuaja

Një tjetër video me kërcënime është publikuar nga Shteti Islamik. Videoja përmban imazhe të rënda, ku militantë të ISIS u presin kokat pengjeve të...

Javën tjetër Obama shkon në xhami

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, për herë të parë si president, gjatë javës së ardhshme do ta vizitoj një xhami amerikane. Vizita ka...

Lajmi që tronditi Serbinë: Shërbimi sekret i Britanisë së Madhe zbuloi...

Serbia, pas vrasjes së kryeministrit Zoran Gjingjiq, më 12 mars 2003, nisi një aksion kundër krimit të organizuar në vend. Aksioni është quajtur “Sablja”...

Djali rreh nënën sepse të dashurës së tij nuk i pëlqeu...

Duhej të ishte një darkë e qetë në familje, një mbrëmje e kaluar mësë miri mes familjes së tij, dhe të fejuarës. Por në...

Vritet ish-lideri i mafisë në Kanada

Rocco Zito, i cili ishte anëtarë e bandës famëkeqe ‘Ndrangheta, ose mafia kalabreze” me bazë në Itali, është vrarë raportojnë mediat kanadeze. Ai ishte lideri...

Janë zhdukur të paktën 10 mijë refugjatë minorenë

Ky është alarmi i lëshuar nga “EUROPOL”, agjencia e BE-së për kundërzbulimin, që shton se ekziston frika që shumë prej tyre të kenë rënë...

Erdogan: Rusia do të përballet me pasoja nëse vazhdon me shkeljen...

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan (Recep Tayyip Erdoğan) deklaroi se kanë dijeni se udhëheqja e Moskës do të përkrahë haptazi dhe qartë organizatën terroriste PKK. Erdogan,...

Damask: Dy shpërthime të Isis në mauzoleun shiit, 30 të vdekur

Të paktën tridhjetë persona janë vrarë dhe dyzet të tjerë u plagosën pas një shpërthimi të dyfishtë në Damask. Media lokale raportoi se sulmi ishte...

Greqi, ndalohen dy xhihadistë; në alarm autoritetet

Autoritetet greke kanë arrestuar dy të dyshuar si anëtarë të shtetit ISIS-it. Lajmi bëhet publik nga media lokale, të cilat njoftojnë për ndalimin e...

Orteku i dëborës u merr jetën 5 personave

Një ortek i madh dëbore ka përfshirë pesë persona që shëtisnin me motorë dëbore në Kanada, duke u marrë jetën. Orteku i shkaktuar nga një...

Historia e trisht e gruas të cilës burri i’a preu hundën...

Reza Gul nga Afganstani si shumë gra nëpër botë, nuk do e harrojë kurrë ditën e dasmës së saj. Mirëpo për dallim nga shumica prej...

Policia e Turqisë rrit ndjeshëm arrestimin e terroristëve

Numri i të arrestuarve të cilët përmes Turqisë që kanë tentuar t’i bashkohen organizatave terroriste është rritur ndjeshëm duke kapur shifrën e 1 mijë...

Merkel, sirianëve: Do ndiqni shembullin e shqiptarëve

Përkundër kritikave të shumta nga kundërshtarët, ajo sfidoi gjithsecilin, duke pritur numrin më të madh të refugjatëve në gjithë historinë e GJ=jermanisë (1.1 milion...

Kontrabandistët qëllojnë për vdekje pilotin e helikopterit të ngarkuar me ndihma

Një pilot britanik i një helikopteri është qëlluar për vdekje nga disa kontrabandistët në Tanzani të Afrikës. Helikopteri është ngarkuar me ndihma ndërsa “Fondi Konservimi...

Përplasen mbi 55 makina, 5 viktima dhe dhjetëra të lënduar. Kaos...

Gjatë ditës së sotme në një autostradë në Slloveni ka ndodhur një aksident i frikshëm pasi janë përplasur më shumë se 55 makina. Policia tha...

Shteti që do paguajë edhe të papunët me 2235 euro në...

Zvicra ka vendosur që të hedhë për votim një propozim, për t'i paguar të gjithë qytetarët e saj me 2235 euro (1,700 paund) në...

Gjermani, protesta masive në mbështetje të refugjatëve

Gjermania është përfshirë një valë e madhe protestash në mbështetje të emigrantëve të cilët diskriminohen. Qyteti Villingen-Schwenningen ku u shënua një ditë më parë, një...

Turqia thërret ambasadorin rus: Avioni shkeli hapësirën ajrore, u paralajmërua

Turqia gjatë ditës së sotme ka thirrur ambasadorin rus në Ankara për t’i bërë me dije se avioni i cili u rrëzua nga autoritetet...

Policia ndalon të gjitha grumbullimet dhe protestat në Athinë

Policia greke ka vendosur të ndaloje të gjitha grumbullimet dhe protestat e planifikuara për 24 orët e ardhshme në kryeqytetin e vendit, Athinë. Urdhri u...

Historia tronditëse e prezantueses – vrau veten në transmetim të drejtpërdrejtë

Prezantuesja e lajmeve, 29 vjeçarja e quajtur Christine Chubbuck, është subjekt i dy filmave në festivalin që mbahet këtë vit, Sundance. Në filmin e titulluar,...

Franca paralajmëron njohjen e pavarësisë së Palestinës

Shefi i diplomacisë franceze, Laurent Fabius, bëri me dije se Franca në javët e ardhshme do të marrë iniciativën për organizimin e një konference...

Pesë të vdekur nga orteku në Kanada

Pesë vozitës të motorëve për skijim kanë humbur jetën pasi janë përfshirë nga një ortek, në perëndim të Kanadasë, ndërsa gjashtë të tjerë janë...

Transportuan borën nga malet që fëmijët të loznin me topa bore

Zyrtarët e komunës së qarkut Tarsus të qytetit Mersin që ndodhet në jug të Turqisë, me kërkesën e qytetarëve që fëmijët e tyre të...

Dhunë në Suedi, persona të maskuar sulmojnë me shkopinj emigrantët (Video)

Persona të maskuar kanë dhunuar disa emigrantë në stacionin e trenit në Stokholm, Suedi. Grupi i pajisur me shkopinj ka sulmuar kryesisht fëmijë të pashoqëruar. Para...

Shikoni si fundoset anija e mallrave në ujërat e Atlantikut (VIDEO-FOTO)

Një anije mallrash e ngarkuar me 3600 ton material druri është mbytur në ujërat e Oqeanit Atlantik për shkak të motit të keq. Anija...

Edhe 16 persona të vdekur në qytetin e varfërisë

Edhe 16 persona kanë vdekur nga uria në qytetin e rrethuar sirian të Madaya, e që ndihmat e OKB’së, arritën në fillim të këtij...

Humbin jetë 3 fëmijë, bien në kantierin e ndërtimit

Tre fëmijë të moshës 8-vjeçare kanë humbur jetën pasi kanë rënë në një kanal me ujë të nxehtë në një provincë në Rusi. Autoritet thanë...

Vazhdojnë tragjeditë në Greqi, 10 të vdekur nga fundosja e varkës

Vijojnë tragjeditë e refugjatëve në ishujt grek. 10 persona kanë humbur jetën mes tyre, 5 fëmijë si pasojë e fundosjes së varkës në brigjet...

Ky autobus udhëton direkt drejt Rakës, kryeqytetit të ISIS

Përkundër Luftës Civile në Siri që ka filluar prej 2011, ka një autobus që udhëton mes përmes saj dhe niset nga Libani. Njerëzit nxitojnë të...

Shokon liderja gjermane Petry: Në rastet ekstreme, qëlloni mbi refugjatët

Liderja e partisë populiste gjermane, AFD, Frauke Petry, që kohët e fundit rënditet e treta pas SPD dhe CDU, sipas anketave, ka shokuar publikun...

Obama: Të luftohet ISIS-i në Libi

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka udhëzuar këshilltarët e tij të sigurisë që të luftojnë përpjekjet e grupit militant “Shteti Islamik” për...

Kush është snajperi misterioz që po i zhdukë krerët e ISIS-it?

Një snajper ka mbjellë frikë, përveçse plumba, në zemrat e liderëve të ISIS në Libi, pasi ka eliminuar tre prej tyre brenda dhjetë ditëve. Xhihadistët...

Facebook ndalon reklamimin e armëve të zjarrit

Përdoruesit individualë nuk do të lejohen më të reklamojnë armë në Facebook dhe Instagram, shërbimi i përhapjes së fotove në pronësi të rrjetit social. Facebook...

ISIS hedh në ajër xhaminë, sepse imami nuk fliste çfarë donin...

Në një fshat të bashkisë së madhe të Alepoos në Siri, sot është djegur tërësisht xhamia pas vënies së eksplozivit në të. Qytetarët okularë kanë...

Në Belgjikë arrestohen më shumë se 60 refugjatë

Policia belge ka arrestuar 62 refugjatë në afërsi të bregdetit, kryesisht iranianë, kanë deklaruar autoritetet e këtij vendi. Zyrtarët kanë thënë se nuk do të...

1 minutë pronar i “Google”-it, ja sa u pagua

Domeini i “Google”-it u shit aksidentalisht për një minutë vitin e shkuar dhe tani motori i kërkimit zbuloi se sa u pagua për ta...

Holandë: Fillojnë sulmet ajrore kundër caqeve të ISIS’it në Siri

Holanda është pajtuar ta zgjeroj rolin e saj në koalicionin e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, kundër militantëve të Shtetit Islami (IS), që të...

Ushtria amerikane shkakton masakër civile në Siri

Sulmet ajrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës gjatë 24 orëve të fundit kanë shkaktuar një masakër në Siri duke vrarë 5 civilë dhe...

Avioni rus i armatosur krijon panik në bazën amerikane në Detin...

Gjatë ditës së sotme Pentagoni ka thënë se një avion luftarak rus janë afruar shumë pranë bazës ajrore të SHBA-së e cila është e...

Gjendet i vdekur ne qeli, pasi vrau djalin e tij 4...

Personi i dënuar për vrasjen e një djali katër vjeçar në Coventry, është gjetur i vdekur në burg, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express. Mariusz Krezolek...

Gazetarët francezë dhe britanikë në mesin e 17 të arrestuarve në...

Shtatëmbëdhjetë persona, përfshirë dy gazetarë nga Franca dhe Britania e Madhe, u arrestuan të enjten mbrëma në kryeqytetin e shtetit afrikan Burundi, raporton Anadolu...

Dashuria që shkaktoi një “tërmet” politik dhe diplomatik

Romanca e tyre shkaktoi një "tërmet" politik dhe diplomatik. Por, historia e jashtëzakonshme e dashurisë mes presidentit të parë të Botsvanës, Sir Seretse Khama,...

​Gjermania ndërmerr masa për parandalimin e valës së emigrantëve

Më shumë se një milionë emigrantë kanë arritur në Gjermani vitin e kaluar, ndërsa tani vendi është duke bërë përgatitjet e fundit për të...

Japonia ndërton panelin diellor lundrues më të madh në botë

Kompania elektronike “Multinational Kyocera” ka filluar tashmë punimet për ndërtimin e panelit diellor më të madh në botë. Kjo fermë parashikon se do të furnizojë...

Komentet për Putinin, skandaloze e fyese

Kremlini i ka përshkruar si komente “skandaloze dhe feyse” deklaratat e zyrtarëve amerikanë se presidenti rus, Vladimir Putin, është i korruptuar. Zëdhënësi i Shtëpisë së...

Kremlini: Komentet për Putinin, skandaloze e fyese

Kremlini i ka përshkruar si komente “skandaloze dhe feyse” deklaratat e zyrtarëve amerikanë se presidenti rus, Vladimir Putin, është i korruptuar. Zëdhënësi i Shtëpisë së...

Putin ‘ndëshkon’ Erdoganin’: Ja lëvizja e fundit

Putin vijon të marra masa të ashpra kundër Turqisë së Erdoganit. Lëvizja e tij më e fundit ka të bëjë me çmimin e gazit. Turqia kishte...

Në këtë qytet 28 vite nuk ka lindur asnjë fëmijë?

Një qytet i vogël në veri të Italisë, Ostana që shtrihet në malet e Piedmong, është duke festuar lindjen e foshnjës së parë që...

SHBA dhe Britania kanë spiunuar forcat ajrore të Izraelit

Shërbimet e inteligjencës amerikane dhe britanike, kanë përcjellë fluturimet e fshehta dhe komunikimin e forcave ajrore izraelite në një operacion të hakerëve që daton...

Qeveria e Gjermanisë miraton Ligjin e ri për azilin: Ja detajet!

Rreziku kaloi - koalicioni qeverisës gjerman gjen kompromisin Lajmi çlirues: Koalicioni me bazë të gjerë ka sheshuar grindjen për bashkimin familjar të refugjatëve sirianë. Ky...

Japonia prezanton aeroplanin e parë të padukshëm (Foto)

aponia ka prezantuar aeroplanin e parë të padukshëm X-2, i cili siç pritet do të fillojë fluturimin e parë testues gjatë muajit të ardhshëm,...

Mbyten 24 emigrantë pranë ishullit grek

24 emigrantë janë mbytur pranë ishullit grek Samos, pasi anija e tyre është fundosur, ku në mesin e tyre ka pasur edhe fëmijë. Nacionaliteti i...

Jep dorëheqje ministri i punëve të brendshme (Foto)

Ministri malazez i punëve të brendshme, Rashko Koneviq ka dhënë dorëheqje. Ai është zëvendës-kryetar i Partisë Social Demokrate të Malit të Zi, e cila...

Mbi 40 për qind e gjermanëve kërkojnë dorëheqjen e kancelares Merkel

Anketa më e fundit, tregon se 40 për qind e gjermanëve mendojnë se kancerlarja Angela Merkel, duhet të japë dorëheqje për shkak të politikës...

Shtëpa e Bardhë: Putin është i korruptuar

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Josh Earnest, ka thënë se vlerësimi i zyrtarit të Thesarit amerikan se presidenti rus, Vladimir Putin, është i korruptuar,...

VIDEO: Leo DiCaprio takon Papën, i dhuron një çek

Leonardo Di Caprio ka qenë sot në Vatikan, ku është takuar me Papa Françeskun, të cilit i ka dhuruar edhe një çek nga fondacioni...

Ujqërit e borës: Ja si përgatiten marinsat amerikanë për betejë (Foto)

Koreja e Veriut njoftoi pak javë më parë se ka testuar bombën me hidrogjen. Kjo gjë vuri në alarm Amerikën dhe fqinjin e Koresë së...

Bie në pus teksa bënte “selfie” (VIDEO)

Një turiste austriake ka rënë në pus në përpjekje për të bërë foto “selfie” buzë tij. Ngjarja ndodhi në qytetin Junagad, në perëndim të Indisë. Menjëherë...

SKANDAL/Pacientja nga Gjermania bie në dializë, i jep diagnozë të gabueshme...

Avni Hajdari, bashkëshorti i pacientes Mirvete Hajdari e cila që nga viti 2002 trajtohej për shkak të një problemi në zemër në një ordinancë...

Kapen “skifterat” shqiptarë, vidhnin shtëpitë në pak sekonda (FOTO)

Me një gjatësi vetëm 1.55 m, por me një fuqi muskulore që i lejon të kacavirret kudo. Një atlet e vërtetë që i shfrytëzon...

Suedia po përgatitet për luftë me Rusinë

Shteti skandinav, Suedia, brenda pak vitesh mund ta gjejë veten në luftë, pas një deklarate trishtuese që tërheq vërejtjen për armiqësi nga Rusia. Mediat britanike...

Stuhi në Australi: Ky fenomen ndodh 1 herë në 100 vite/...

Australia po përballet me një situatë të rënduar pasi qyteti i Geelong është përfshirë plotësisht nga përmbytjet. Në rrugët e qytetit çdo lagje është e...

​Lirohen gazetarët e Al Jazeera të rrëmbyer në Jemen

Televiizoni i Katarit Al Jazeera ka bërë të ditur se sot janë liruar tre gazetarët e kësaj shtëpie mediale që kanë qenë të rrëmbyer...

Donald Trump e godasin me domate, por shihni si reagon (Video)

Ai është padiskutim kandidati më i diskutuar dhe kontrovers në fushatën presidenciale në Amerikë. Gati gjysma e votuesve republikanë kanë shprehur simpati për miliarderin...

Gjendet vogëlushi më i kërkuar në botë: Quhet Murtaza

Ai quhet Murtaza dhe vjen nga provinca Ghazni, Afganistan. Babai i tij, Arif Ahmedi ka sqaruar për CNN historinë e të birit, që kishte...

SHBA kërkon avionë nga NATO për të luftuar ISIS-in

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kërkuar ndihmën e NATO-s në luftën kundër Shtetit Islamik në Lindjen e Mesme, ka bërë të ditur sot...

Sulmet seksuale në Këln shtojnë shitjet e armëve për vetëmbrojtje (VIDEO)

Në Gjermani janë rritur ndjeshëm kërkesat e lejeve për të mbajtur një armë, ashtu siç janë shtuar pretendimet dhe ofertat për kurse të vetëmbrojtjes....

SHBA dhe Kina, qëndrime të ndryshme për Korenë e Veriut

Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë ritheksuar përkushtimin e tyre për t’u siguruar që Koreja e Veriut t’i japë fund programit të vet bërthamor,...

Gazetarja që po e tmerron Donald Trump

Donald Trump ka vendosur të bojkotojë debatin e ardhshëm televiziv të në FoxNews. Arsyeja? Sepse në mbrëmje do të marrë pjesë armikja e betuar e...

Skandal: Vajza ka mbetur shtatzënë me kushëririn, pastaj e ka mbytur...

Policia serbe e ka arrestuar V.B nga fshati Trnjan dhe  vajzën e saj S.B. (26) për shkak të dyshimit se i kanë mbytur tri...

Gjermanët kërkojnë të armatosen

Vetëmbrojtje në stil të ri? Prej disa javësh janë shtuar shumë kërkesat për leje për armë. Janë shtuar po ashtu edhe ofertat dhe kërkesat...

Ja 50 qytetet më të dhunshme në botë. 21 gjenden në...

Është bërë edhe lista e 50 qyteteve më të rrezikshme në botë dhe e habitshme është se 21 prej tyre gjenden në Brazil. Amerika Latine...

Shkon për të ngrënë në një fast-food, i pastrehu gjen pas...

Një vajzë kishte 20 vjet që kërkonte babanë e saj, e shihte çdo ditë teksa kalonte pranë punës së saj, por nuk e dinte...

Hakeri shqiptarë i akuzuar për terrorizëm paraqitet në gjykatë

Shtetasi i Kosovës, Ardit Ferizi, 20 vjeçar, i akuzuar për depërtim në të dhënat personale të 1,351 pjesëtarëve të ushtrisë së Shteteve të Bashkuara...

Kryeministri që ka një bankë familjare

Një rezolutë e Parlamentit Evropian, që do të diskutohen në shkurt, do t’i kërkojnë Malit të Zi që ta hetojë deri në fund rastin...

Klinton, shënim shkollës: Faleni nxënësen, ishte në mitingun tim (VIDEO)

Gjatë fushatës për të qenë kandidatja demokrate për president të Shteteve të Bashkuara, Hillari Klinton u ndal në shtetin e Aiouas. Në një prej takimeve...

Mbi 80 mijë refugjatë do të dëbojë Suedia

Mbi 80 mijë azilkërkues, aplikimet e të cilëve janë refuzuar, pritet që Suedia t’i dëbojë. Lajmi është dhënë nga ministri i Brendshëm suedez, Anders...

Bosnje, vihet nën hetim presidenti i Republika Srpska

Prokuroria e Bosnjës dhe Hercegovinës ka dhënë urdhër që të bëhet kontroll i objekteve, llogarive dhe gjithë transaksioneve bankare që janë në pronë të...

E mbijetuara e Holokaustit: Si ia shtrëngova dorën Hitlerit?

Hanni Begg ishte vetëm një nxënëse nga Berlini kur nazistët erdhën për familjen e saj në vitin 1943. Për shkak të një fati të papërshkrueshëm...

Kaliforni, shtëpitë rrezikojnë të shemben (FOTO)

Dhjetëra shtëpi dhe apartamente të një kompleksi në Pacifica, Kaliforni, janë shpallur të pabanueshme për shkak të rrezikut të shembjes.Autoritetet vendase kanë shpallur gjendjen...

Gazetari kroat trondit Serbinë: Ruani fëmijët nga popat çetnikë në Zagreb

Televizioni kroat Z1 është dënuar me tre ditë ndërprerje të transmetimit për shkak të porosisë së udhëheqësit dhe redaktorit Marko Juriç gjatë një emisioni...

Zvicër: Fëmija shpëton nënën nga dhuna e të atit dhe gjyshit

Ngjarja dramatike ka ndodhur në Zvicër, ku babai (68) dhe djali i tij (34), shqiptarë nga Kosova, tentuan të hedhnin nga ballkoni nusen (32)...

Serbët nderojnë presidentin Putin me një portret dylli

Në muzeun e vetëm të dyllit në Serbi do të shfaqet edhe figura në dyllë e presidentit rus, që sipas serbëve është një aleat...

Bill Gates dhuron 40 miliardë dollarë

Me gjithë se ka dhuruar 40 miliardë dollarë për qëllime humanitare, Bill Gates mbetet njeriu më i pasur i rruzullit tokësor. Këtë n njoftim...

Sllobodan Milllosheviqi “shfaqet” në Novi Sadit (FOTO)

Fotografia e  ish-presidentit të Serbisë dhe Jugosllavisë, Sllobodan Milosheviqit  është vendosur  tek fasada e një ndërtese në qendër të Novi Sadit. Nuk dihet se kush dhe...

Trump nuk do të marrë pjesë në debat, nuk i pëlqen...

Pretendenti për kandidat për president nga ana e partisë republikane Donald Trump nuk do të marrë pjesë në një debat televiziv duke thënë se...

Trump nuk do të marr pjesë në debat, nuk i pëlqen...

Pretendenti për kandidat për president nga ana e partisë republikane Donald Trump nuk do të marrë pjesë në një debat televiziv duke thënë se...

Londer-Nju Jork, per 11 minuta

Udhëtimi nëpër Atlantik mund të bëhet më i lehtë nëse koncepti për avionin ‘Antipode’ bëhet realitet. Inxhinieri kanadez Charles Bombadier ka projektuar konceptin e...

Papa Francesku mbulon të gjitha statujat nudo

Zyrtarët italianë për në pritje të Presidentit iranian në Itali, Hassan Rouhani, kanë larguar çdo vepër artistike, për shkak të vizitës së tij në...

Kryeministri izraelit akuzon shefin e OKB-së: Po nxit terrorizmin

Benjamin Netanyahu, kryeministri izraelit kaloi në akuza të ashpra ndaj sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, duke deklaruar pa doreza se Ban Ki-moon...

Dorëhiqet ministrja franceze e Drejtësisë

Ministrja franceze e Drejtësisë Christiane Taubira ka dhënë sot dorëheqje, bën të ditur kabineti i presidentit, Francois Holande. Ky lajm vjen në kohën kur  parlamenti...

Thesari sekret 40 miliardë dollarë i Vladimir Putin: Pallate, vila, jahte...

Ai është një nga politikanët më të urryer, por në të njëjtën kohë i dashur, në të gjithë botën. Disa e shohin si politikan të...

Kanadaja vendos për heqjen e sanksioneve ndaj Iranit

Mësohet se Kanada ka vendosur që t’i heq sanksionet ndaj Iranit të cilat i kishte vendosur para 4 viteve, raporton Anadolu Agency (AA). Ministri i...

Turqia akuzohet për blerje të naftës nga ISIS

Ministri i mbrojtjes së Izraelit Moshe Yaalon, ka akuzuar Turqinë për blerje të naftës nga i ashtuquajturi Shteti Islamik (ISIS), duke financuar kështu aktivitetet...

Tjetër tragjedi në Greqi, mbytet një varkë me emigrantë, 6 të...

Një tjetër tragjedi ka ndodhur ka ndodhur në brigjet e Greqisë, teksa një varkë me refugjatë është mbytur, duke shkaktuar 6 të vdekur. Viktimat...

Në Gjermani shtohen ndërhyrjet ajrore për mbrojtje nga terrorizmi

Me EurofighterBundeswehri gjerman siguron hapësirën ajrore mbi vend. Ndërhyrjet e avionëve janë shtuar dukshëm kohët e fundit. Gjërat janë shpjeguar pas një pyetje të...

Presidenti i Iranit sot në Francë

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani, do të udhëtojë sot në Francë, pas tre ditësh qëndrimi në Itali. Kjo është vizita e parë shtetërore e një...

ISIS publikon fotografi të ‘xhihadistit John’ pa maskë

Fotot e para të pamaskuara të xhihadistit John me veshje luftarake dhe teksa mban një kallashnikov në Lindjen e Mesme janë publikuar nga Shteti...

Erdogan urdhëron ‘zhdukjen e Gylenistëve’ nga Turqia

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan ka kërkuar nga institucionet në vend që të hetojnë ‘strukturat paralele shtetërore, një organizatë e supozuar ilegale e...

Sobotka: Zeman me “kallashnikov” frikësoi fëmijët e mi

Kryeministri çek Bohuslav Sobotka ka dënuar deklaratën e presidentit të Çekisë Milosh Zeman, i cili ka thënë se nëse dikush nga cekët nuk dëshiron...

Kërcënon Putin: Do ta rrafshoj Arabinë Sauditë nëse vazhdon të financojë...

Rusia i ka dërguar një mesazh Arabisë Sauditë ku i kërkon të heqë dorë nga financimi i terrorizmit ndryshe do të përballet me bombardimet...

Ekstremistët Vehabistë po i afrohen Beogradit (Foto)

Myslimanët në Beograd, konkretisht ata nga Zemuni, Ledine, Batanjica dhe Borqa, muajt e fundit kanë qenë në shënjestër të rekrutimit nga islamistët radikalë, njofton...

Grevat në Greqi pengojnë lëvizjen e emigrantëve shqiptarë

Një grevë e fermerëve në Greqi që prej disa ditësh po mban të bllokuara për orë të tëra akse të rëndësishme rrugore ka cënuar...

Angelov-Dimitris: Përforcim të marrëdhënieve ekonomike dhe tregtare mes Greqisë dhe Maqedonisë

Zëvendësministri grek i Punëve të Jashtme Dimitris Mardas sot në Athinë u takua me ambasadorin e Maqedonisë në Greqi, Darko Angelov. “Diskutimi, i zbatuar në...

Autobusi përfundon drejt e në kafene

Një autobus i cili udhëtonte në relacionin Vranje- Vranjska Banja në Serbi ka dalur nga rruga dhe ka përfunduar në një kafene në afërsi...

Obama ndalon izolimin për të miturit në burgje

Presidenti amerikan, Barack Obama, ka miratuar reforma në sistemin e burgjeve federale, që përfshijnë ndalimin e izolimit për të burgosurit e mitur dhe kufizimin...

Afganistan: Talebani drogoi dhe vrau 10 policë

Një taleban që është inflirtruar në radhët e policisë në jug të Afganistanit ka droguar dhe më pas i ka vrarë dhjetë policë, kanë...

Europa duhet të përgatitet nga sulmet e ISIS

Europa duhet të përgatitet për më shumë sulme të pamëshirshme dhe të koordinuara që ISIS kishte kryer në Paris vitin e kaluar, thonë zyrtarët...

40-vjeçari me probleme mendore kërcënon me armë lodër në stacionin e...

Në orën 20.05 të mbrëmjes së të hënës një person i armatosur është parë të lëvizë në platformën e binarëve të Stacionit Termini në...

Zhduket një shqiptar në Francë (Foto)

Muhamet Muqa që nga 14.01.2016 konsiderohet i zhdukur pa asnjë gjurme nga dita kur qe ndodhur në St.Etienne (Francë), ku edhe jetonte. Nëse dikush...

Zyrtari amerikan thotë se Putin është i pasur dhe i korruptuar

Rrjeti BBC ka raportuar se Shtetet e Bashkuara për një kohë të gjatë konsiderojnë se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është i pasur në...

Gjermani, protestat e PEGIDA-s kundër të huajve dhe islamit

Lëvizja Evropianët Patriotikë Kundër Islamizimit të Perëndimit (PEGIDA) dhe kundërshtarët e saj kanë mbajtur protesta në të njëjtat pika në qytetin Dresden të Gjermanisë,...

Merkel do të japë dorëheqje në muajin mars

Eksperti politik dhe ish kryeredaktori i gazetës “Bild am Zontag”, Mihael Shpreng vlerëson se muaji mars do të jetë vendimtar për kancelaren gjermane Angela...

Kryeministri i Malajzisë pranon si “dhuratë ” 681 milionë dollarë nga...

Prokuroria e shtetit të Malajzisë, ka njoftuar se 681 milionë dollarë të gjetura në llogarinë private të kryeministrit të Malajzisë, Najib Razak, janë dhuratë...

Arrestohet politikani boshnjak për ndërhyrje në drejtësinë e Kosovës

Një pasanik boshnjak njëherësh udhëheqës i njërës nga partitë e koalicionit qeverisës në Bosnjë e Hercegovinë,Fahrudin Radonçiç, është arrestuar nën dyshimin për "pengim të...

Bisedimet për paqen në Siri

Sekretari i Shtetit John Kerry tha sot se pret që në dy ditët e ardhshme të saktësohet një datë për fillimin e bisedimeve të...

Putin e kritikoi Vladimir Leninin

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka kritikuar themeluesin sovjetik, Vladimir Lenin, duke e akuzuar atë për vendosjen e “bombës kohore” nën shtet dhe...

Terroristi i ISIS’it i propozon martesë gazetares së BBC’së (Video)

Një terrorist i ISIS’it i ka kërkuar martesë gazetares së BBC’së, derisa ajo po kryente një hulumtin online ku përfshiheshn edhe militantë të grupit...

Shkatërrohet një nga “Lamborghini-t” e policisë italiane /FOTO

Cremona incidente con coinvolta la Lamborghini Gallardo della Polizia Stradale - Cremona incidente con coinvolta la Lamborghini Gallardo della Polizia Stradale - fotografo: rastlli Një...

Shikoni kush është sot Pablo Escobari i vogël! /VIDEO

Emri i Pablo Escobar është i njohur në çdo cep të globit. Ai ishte një kolumbian, i cili u shndërruar në vitet ’90 në...

Putin: Detyra e forcave ruse në Siri është t’i ndihmojë njerëzit...

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha sot në Stavropol se sulmet ajrore të Rusisë në Siri do të vazhdojnë për aq kohë sa të...
ALKALOID

OPINIONE