1 C
Skopje
Thursday, January 17, 2019

Rajon-Botë

Trump: Myslimanët me kartë ID të veçantë në SHBA

Kandidati republikan për president në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, nuk është kundër idesë që myslimanët amerikanë të regjistrohen në një bazë...

Pengmarrja në Mali, SHBA dhe Franca dërgojnë forcat speciale

Pengmarrja në Mali ka vënë në lëvizje edhe SHBA-në dhe Francën. Në drejtim të Bamako janë nisur forcat speciale të Marinës së SHBA-së dhe...

Cili është kombi më gënjeshtar në botë?

Rezultatet e një hulumtimi të një universiteti në Anglinë Lindore tregojnë se kinezët janë njerëzit më të pasinqertë në botë, ndërsa për britanikët vlen...

Erdogan: Nuk i lëmë myslimanët në mëshirën e terroristëve

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan deklaroi dje se myslimanët nuk mund t’i lemë në mëshirën e terroristëve. Gjatë ceremonisë së mbylljes së Konferencës V të...
video

LIVESTREAM: Lirohen 80 nga 170 pengjet në hotelin luksoz në Mali...

Të paktën tre persona janë raportuar të vdekur, nga 170 pengjet në një hotel në kryeqytetin e Malit, i cili në mëngjes u sulmua...

Myslimanja mbulohet me flamur amerikan (VIDEO)

Gruaja myslimane që mbante një flamur amerikan si mbulesë të fesë myslimane derisa po debatonte lidhur me lirinë fetare në Fox News të mërkurën...

Rajoni i Ballkanit kërcënohet nga 4 mijë xhihadistë

  Rajoni i Ballkanit kërcënohet nga më shumë se katër mijë xhihadistë, thonë njohësit e çështjeve të terrorizmit, duke u mbështetur në të dhënat e...

Momenti kur terroristja e hedh vetën në erë me bombë vetëvrasëse...

Këto video i shfaqin momentet e fundit të femrës së parë në Evropë e cila e shpërthen veten me bombë vetëvrasëse. Koka e Hasna Ait...

Kamarierja heroinë: Rrezikoi jetën duke ndihmuar viktimat e sulmit në Paris...

Pas ngjarjeve të Parisit, në rrjetet sociale kishte një shpërthim dëshpërimi: Çfarë po ndodh me këtë botë, pyesnin shumë njerëz. Por besimi tek njerëzimi nuk...

Bashkimi Europian nuk është konstruktiv – 5 shtete nuk e njohin...

Ish -ndërmjetësi amerikan në bisedimet në Rambouillet, ka kritikuar Bashkimin Europian për qëndrimin ndaj Kosovës duke thënë se mosnjohja e pavarësisë nga 5 shtetet...

Binjaket që humbën jetën pranë njëra-tjetrës në sulmet terroriste të Parisit

Emilie dhe Charlotte Meaud janë binjaket identike që humbën jetën përkrahë njëra tjetrës në breshërinë e plumbave mbrëmjen e 13 nëntorit në Paris. Motrat 30...

Profecia e kobshme: Roma do të shkatërrohet para zgjedhjeve në Maqedoni?

Një prej teologëve më të mëdhenj të Vatikanit ka bërë një përmbledhje të shkrimeve të murgeshës Erika Holzach të titulluar “Erika” ku janë disa...

Tjetër sulm terrorist, merren peng 170 persona në një hotel në...

Krisma armës, shpërthime dhe marrje peng. Kjo është situata më e fundit terroriste, ku një grup xhihadistësh ka marrë peng 170 persona në një...

Franca i bën thirrje BE “të zgjohet” nga kërcënimet

Ministri i Brendshëm i Francës Bernard Cazaneuve tha se vendet europiane duhet “të zgjohen” nga kërcënimet terroriste pas sulmeve në Paris ku mbetën të...

Analisti amerikan: Sulmin në Paris e kryen shërbimet sekrete franceze

Analisti politik nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës Pol Krejg Roberts, i njohur për qëndrimet me të cilat konteston versionet zyrtare për ngjarje dhe...

Këta janë tmerri i ISIS, Franca nis në Siri trupat elitë...

 Pas nisjes së sulmeve nga ajri, Franca do të luftojë Shtetin Islamik edhe me trupa tokësore. Mediat ndërkombëtare raportojnë për dërgimin në Siri të repartit...

Klinton: Sulme më agresive kundër ISIS-it

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, kandidatja kryesore demokrate për zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, bëri thirrje të enjten për një fushatë më agresive...

Binjaket që humbën jetën pranë njëra tjetrës në sulmin terrorist

​Emilie dhe Charlotte Meaud janë binjaket identike që humbën jetën përkrahë njëra tjetrës në breshërinë e plumbave mbrëmjen e 13 nëntorit në Paris. Emilie dhe...

Europa në panik nga terrorizmi. Çfarë po ndodh me kontinentin e...

Që prej mbrëmjes së të premtes, Europa është përfshirë nga paniku dhe rreziku se mund të ketë atentate terroriste të rënda. Sulmet e Parisit ku...

Ja fotot intime të kamikazes së Parisit (Foto)

Daily Mail ka botuar disa foto intime të kamikazes Hasna Ait Boulahcen, e cila hodhi veten në erë ditën e djeshme në Paris. Daily Mail...

Shpërthime në Francë, tjetër operacion antiterrorizëm në Charleville

Një tjetër aksion i madh antiterrorizëm është marrë në këto momente në Francë. Qindra forca policie kanë rrethuar komunën e Charleville. Siç raportojnë mediat franceze,...

Analisti amerikan: Sulmin në Paris e kryen shërbimet sekrete franceze

Analisti politik nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës Pol Krejg Roberts, i njohur për qëndrimet me të cilat konteston versionet zyrtare për ngjarje dhe...

Sulmuesi i Sarajevës, i lindur në Francë (Foto)

Sulmuesi që vrau mbrëmë dy ushtarë të Bosnjës e Hercegovinës, Enes Omeragiq 34 vjeçar, dhe më pastaj ka hedhur veten në erë me bombë,...

Ish-pengu i ISIS: Ju tregoj se nga çfarë friken më shumë...

“Unë e di se nga çfarë ka frikë ISIS”. Kështu shprehet Nicolas Henin, një qytetar francez që për shumë kohë ka qenë peng i...

Rrëfimi i një shqiptari, terrorist i penduar: Si shkova dhe çfarë...

Sot terrorizmi është në qendër të vëmendjes, pas sulmeve vdekjeprurëse që ISIS bëri në Paris. Por në krah të xhihadistëve  të ISIS, ka edhe...

Erdogan: Vendet myslimane të krijojnë një front unik kundër ISIS-it

Presidenti turk islamiko-konservator, Recep Tayyip Erdogan, i kërkoi sot të gjitha vendeve myslimane të përbëjnë një front unik kundër grupit Shteti Islamik (ISIS), ku...

Publikohet fotografia e kamikazes që hodhi veten në ajër (Foto)

Një faqe e internetit nga Belgjika, ka publikuar një fotografi të gruas që pretendohet që ka hedhur veten në ajër gjatë bastisjes së policisë...

Gjendet i vrarë me armë zjarri një shqiptar në Itali

Një i ri shqiptar me precedentë penalë është gjetur i vrarë në banesën e tij në Itali. Shqiptari është gjetur i vrarë në Bergamo të Italisë. 29-vjeçari Arben Vorfi ështëgjetur pa jetë në...

Urdhri i prerë i Putin: Mos lini asnjë xhihadist të gjallë!

Presidenti rus Vladimir Putin ka qenë i prerë me vartësit e tij duke u dhënë një urdhër të qartë: Mos mbani asnjë xhihadist të...

Pas sulmit në Paris, myslimanja me mbulesë nuk lejohet të hyjë...

Gjiganti i modës Zara është në qendër të shumë kritikave pasi shërbimi i këtij dyqani nuk lejoi që një grua myslimane me mbulesë të...

160 militantë rusë janë vrarë në Siri

Autoritetet ruse kanë bërë të ditur se 160 shtetas rusë, që kanë luftuar për militantët e Shtetit Islamik, janë vrarë në Siri. Oleg Syromolotov, zëvendësministër...

Konfirmohet vrasja e organizatorit kryesor të sulmeve në Paris

Zyra e prokurorisë së shtetit Francez kanë konfirmuar vrasjen e organizatorit kryesor të sulmeve në Paris, pas shkëmbimit të armëve me policinë në bllokun...

Vritet një shqiptar 29-vjeçar

Një shtetas shqiptar është vrarë me armë zjarri në Itali. Arben Vorfi, 29 vjeç person me precedentë të mëparshëm penalë për grabitje e trafik...

Në cilin qytet ka celula të ISIS-it në Zvicër? Përgjigjet politikani...

"Po, unë mendoj se mund të flitet për një celulë të ISIS-it në Winterthur. Personat që “tërheqin penjtë”, mbase edhe ata janë në kët...

Ekstremisti britanik përdor Kuranin si dokument identifikimi

Një predikues i urrejtjes, të cilit i ishte ndaluar largimi nga Britania pasi është dënuar për financim të terrorizmit, është arrestuar në Hungari, ku...
video

Shanset e humbura, terroristët e Parisit ishin ndaluar disa herë nga...

Disa prej atentatorëve të Parisit nuk ishin të panjohur për autoritetet belge, çka e përligj akoma më shumë pyetjen: si mundën këta njerëz t’i...

U shit për dy mijë euro 8-vjeçarja nga Jemeni, vdes natën...

E vogla Rawan i ishte shitur një 40 vjeçari për 2000 euro. Por vdes nga hemoragjia e brendshme. Unicef  thotë se 14 % e...

Serbia bllokon hyrjen e refugjatëve në territorin e saj

Serbia, ka kufizuar hyrjen e emigrantëve në territorin e saj. Sipas informacioneve në vendkalimin kufitar “Tabanoc” lëshohen vetëm refugjatë nga Siria, Iraku dhe Afganistani që...

FBI: Pesë persona planifikojnë sulme në Romë

Autoritetet italiane janë në kërkim për pesë  persona, për të cilët dyshojnë se kanë planifikuar sulme mbi ndërtesa të rëndësishme në vend, pasi për...
video

Momenti kur avionët e Rusisë bombardojnë çisternat e naftës të ISIS-it...

Forcat ajore ruse kanë kryer “sulme masive” me bombarduesit me rreze të gjatë dhe raketa kundër objektivave të Shtetit Islamik në disa pjesë të...

FBI sinjalizon Italinë: Kujdes, atentate të mundshme në Romë e Milano

Mediat italiane informojnë se Agjensia e Shërbimeve Sekrete Amerikane FBI, gjatë orëve të fundit ka komunikuar me qeverinë italiane duke kërkuar forcimin e kontrolleve...

Europa ende ka nevojë për emigrantët

Sulmet terroriste të javës së shkuar në Paris kanë gjasa të ngatërrojnë edhe më keq ndasitë e thella të Europës mbi përgjigjen ndaj refugjatëve...

Captagon, droga e xhihadistëve që vret frikën dhe i ndihmon t’i...

Bëhet fjalë për një përzierje të amfetaminës me kafeinën dhe disa substanca të tjera. Si ia bëjnë ata që hedhin veten në erë të mposhtin...

Alarm për bombë, avioni me turistë polakë ulje emergjente në Bullgari

Jakub Flasinski, zëvendës-konsulli polak në Bullgari, tha për mediat lokale se avioni të enjten herët është kontrolluar në detaje nga forcat e sigurisë në...

ISIS-i kërcënon me sulme edhe Nju Jorkun

​Autoritetet në Shtetet e Bashkuara kanë bërë përpjekje të qetësojnë frikat, pasi në një video të grupit militant Shteti Islamik është thënë se Nju...

Xhihadi femëror: Nga vejushat e zeza te kamikazja Hasna

Prej dekadash në skenë kanë hyrë edhe kamikazet femra, madje ato që kanë nisur të dalin që në vitet ‘80. Në 9 prillin e 1985-ës...

Shteti Islamik: Kjo është bomba me të cilën e rrëzuam avionin...

​Shteti Islamik pretendon se një fotografi e publikuar në një revistë është ‘bomba’ me të cilën e ka rrëzuar avionin rus, ku mbetën të...

EKSKLUZIVE: Momentet brenda restorantit gjatë sulmit të ISIS’it (Video)

Këto janë pamje ekskluzive brenda restorantit në Paris, ku shihet gjithçka që ndodhi gjatë sulmit. Këtu janë të gjitha detajet se si ndodhi ngjarja. Pamjet (fotografi/video)...

Kamikazja bionde në Paris kërkoi ndihmë para se të hidhte vetën...

Raportohet se kamikazja bërtiti “Ndihmë, ndihmë” ndaj policisë përpara se ta hidhte veten në erë. Për disa orë anonime, gruaja flokëverdhë – kamikazja e parë...

2 organizatat terroriste më të rrezikshme në botë

Bota aktualisht përballet nga kërcënimi më i madh terrorist që ka emrin “ISIS”, por përveç këtij grupi terrorist, është edhe një grup tjetër, i...

Një vehabist vret dy ushtarë në Bosnje (Video)

Dy ushtarë të Forcave të Armatosura, njëri serb dhe tjetri boshnjak, janë vrarë sonte nga një sulm në Rajlovac të Bosnjës. Sulmi ka ndodhur rreth...

Vritet ‘organizatori’ i sulmeve të Parisit (Foto)

Burri i cili akuzohet si ‘truri’ i sulmeve në Paris ku mbetën 129 persona të vrarë, raportohet të jetë vrarë në një apartament në...

Putin: “Falja e terroristëve është në dorë të Zotit, por për...

Një mesazh në Twitter që më pas është fshirë, pretendohet se është thënë nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin. Fox News ka shkruar dje...

Policia e Parisit ishte në dijeni për sulmet, por informacionet nuk...

Policia e Parisit raportohet se dhjetë ditë para sulmeve terroriste kishte pasur informacione se një grup terrorist po përgatiste sulme, por kurrë nuk ia...

Der Spiegel: Gjermania e gatshme të luftojë ISIS

Sipas informacioneve që disponon magazina, Der Spiegel, Gjermania po shqyrton mundësinë e përfshirjes më tepër në luftën kundër ISIS në Siri dhe Irak. Ngjashëm...

​Ose shkatërrojeni ISIS-in, ose pranojeni si superfuqi botërore”

Ish-kreu i ekipit anti terrorizëm në Këshillin e Përbashkët të Inteligjencës në Britani të Madhe, Richard Kemp, për BBC ka thënë se ngjarjet e...
video

​”Jam mysliman, më përqafoni”. Ja si reagojnë francezët në Paris (VIDEO)

“Unë jam mysliman. Më përqafoni nëse keni besim te mua”. Ky ishte mbishkrimi në një karton që mbante një i ri mysliman në Paris....

Mesazhi që do të shpërndahet në 2500 xhamitë e Francës

Këshilli Francez i Kultit Mysliman (CFCM), organi përfaqësues i islamit, do të shpërndajë në rreth 2 500 xhami të Francës një tekst ku dënon...

Evakuohet terminali i aeroportit të Kopenhagës, dyshohet për bombë

Policia daneze ka evakuuar një nga dy terminalet e aeroportit Kastrup në Kopenhagë, pasi është zbuluar një qante me përmbajtje të dyshimtë, shkruan AFP. “Terminali...

Një nga “kamikazët” paraqitet i gjallë: Mendova se dikush po bën...

  Belgu Brahim Uanda për të cilin në media shkruhej se është një nga kamikazët që shpërtheu veten me bombë në Paris në fakt është...

Thuram: Franca është në luftë sepse ka bombarduar vende të huaja

“Hollande ka thënë se ne francezët jemi në luftë pas atentateve në Paris? Vendi im është në luftë, por jo nga e premtja. Franca...

Bejli: Sulmet në Paris janë kanosje për të gjithë ne

Sulmet në Paris janë kanosje për të gjithë ne. Nevojitet koordinim, solidaritet dhe vendosmëri, por e di se do ta tejkalojmë këtë dhe do...

Kadyrov: Xhihadistët duhet dënuar me hedhje nga droni

Lideri çeçen Ramzan Kadyrov ka propozuar një ide interesante për terroristët e ISIS, duke thënë se xhihadistët e zënë duhet të dënohen duke u...

Rusët akuzojnë shqiptarët se kanë dhunuar 22 gra në Ukrainë (Foto)

Luftëtarë shqiptarë të përfshirë në konflikte jashtë vendit nuk ka vetëm në Siri e Irak, ku ata u janë bashkangjitur xhihadistëve të Shtetit Islamik....

Aksion i madh policor në orët e mëngjesit, arrestohen pesë persona

  Policia franceze, që në orët e para të mëngjesit të sotëm ka ndërmarrë një operacion antiterror në një lagje në periferi Saint Denis, në...

“Zëri i Amerikës”: Ja arsyet e ekstremizmit islamik në Ballkan

Mes të huajve që shkojnë të luftojnë krah militantëve në Siri, shumë janë nga Ballkani; kryesisht nga Bosnja dhe Kosova, disa nga Serbia e...

Kapen dy xhihadistë sirian në Greqi, synonin Evropën

Forcat e sigurisë të ishullit grek Kos kanë zbuluar dy xhihadistë të dyshuar. Pas sulmeve terroriste në Paris policia greke dhe Agjencia Kombëtare e Inteligjencës...

Paris: Njëri nga sulmuesit vazhdon të qëndrojë i fshehur në banesë

Sipas agjensisë së lajmeve AP, njëri nga sulmuesit ende vazhdon të mbetet i fshehur në banesën e tij, në lagjen St.Denis. Sipas policisë, ende nuk...

Rrethohet nga policia banesa e Albin Kurtit

Forca policore të maskuara, në këto moment ndodhen për rreth banesës së deputeti të Vetëvendosjes, Albin Kurti, raporton KosovaPress. Njësitet kanë rrethuar godinën ku banon...

Franca nën sulm, 2 terroristë dhe 1 banor i vdekur në...

Dy terroristë janë vrarë në aksionin më të fundit të policisë që po zhvillohet aktualisht në periferi të Parisit në zonën ‘Saint Denis’. Kurse një banor...

Aksioni i policisë në Paris, një grua kamikaze hedh veten në...

Mediat ndërkombëtare raportojnë se mes personave që kërkohen nga policia në aksionin që po zhvillohet në lagjen ‘Saint Denis’ në periferi të Parisit, është...

Franca nën sulm, të paktën dy të vdekur në Paris nga...

 Flitet për viktima në aksionin më të fundit të policisë që u zhvillu mbreme në periferi të Parisit, në zonën ‘Saint Denis’. Francezja ‘Le Monde’,...

“Truri” i sulmit në Paris rrëfen se si u ka ikur...

Terroristi për të cilin supozohet se është planifikuesi i sulmit në Paris në një intervistë të mëhershme ka folur se si i ka ikur...

​Ky është mesazhi i fundit i terroristëve në Paris

Policia franceze ka arritur me sukses të zbulojë përmbajtjen e telefonit, që besohet se është përdorur nga njëri prej sulmuesve të Parisit, të premten. Siç...

Ish-gruaja e terroristit të masakrës në Paris: Përdorte drogë dhe nuk...

 Ish-gruaja e sulmuesit në Paris Ibrahim Abdeslam ka thyer heshtjen duke thënë se ai ishte i papunë dhe që merrte kanabis ‘çdo ditë’, që...

Gazetari Nonkoviq krahason rastin e Parisit me atë të Kumanovës!

Gazetari i afërt me partinë maqedonase në pushtet, Boban Nonkoviq, në një deklaratë për emisionin “Jadi burek”, krahason rastin e fundit terrorist në Paris,...

Letra prekëse e gazetarit që iu vra gruaja në sulmet terroriste...

Antoine Loiris humbi bashkëshorten në sulmet terroriste të së premtes, në Paris. Gazetari i France Bleu ua shkroi një letër të hapur vrasësve, për...

Davutoglu merr mandatin për formimin e Qeverisë turke

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i ka dhënë kryeministrit Ahmet Davutoglu mandatin për të formuar qeverinë e re, pasi zgjedhjet e parakohshme më...

Kryeministri kanadez pas sulmit në xhaminë e Torontos: Vandalizmi është i...

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau dënoi sulmin e fundit në një xhami në Toronto dhe deklaroi së është thellë i tronditur për shkak të këtij...

Stoltenberg: Myslimanët janë viktimat që preken më shumë nga terrorizmi

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi sot se  myslimanët janë viktimat që preken më shumë nga terrorizmi, njoftoi agjencia turke e lajmeve, Anadolu...

Sekretari i NATO-s: Muslimanët janë viktimat kryesore të terrorizmit

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se muslimanët janë viktimat që preken më shumë nga terrorizmi, raporton Anadolu Agency (AA). Stoltenberg në një...

Kerry: Për disa javë mund të arrihet ndërprerja e zjarrit në...

Sekretari shtetëror amerikan, Xhon Keri deklaroi sot se për disa javë mund të arrihet ndërprerja e zjarrit midis Qeverisë siriane dhe opozitës. Keri deklaroi para...

Rusia ofron 50 milionë dollarë shpërblim për informatorët e sulmeve terroriste

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin zotohet se do të japë rreth 50 milionë dollarë për informatorët e sulmeve barbare terroriste. Rusia ka rritur edhe sulmet...

Rusia shton sulmet kundër ISIS, Putin urdhëron ushtrinë të bashkëpunojë me...

Rusia ka vendosur që të dyfishojë sulmet në Siri kundër militantëve të Shtetit Islamikë, kurse Presidenti Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë që të koordinojnë...

“Perëndimi duhet të përgatitet për një valë terrori”. Dokumentari shok i...

“Perëndimi duhet që të përgatitet për një valë terrori, që do të vijë nga xhihadistët e Shtetit Islamik”. Kjo është me pak fjalë përmbajtja shok...
video

Gazetari i “BBC”-së shpërthen në lot në Paris (Video)

Një gazetar i “BBC”-së, nuk i përmbajti lotët teksa po raportonte live nga Parisi për emisionin e mëngjesit. Gazetari Graham Satchell, baba i tre fëmijëve,...

Belgjika shton numrin e ushtarëve në qytete

​Qeveria belge kja njoftuar se ka vendosur 300 ushtarë shtesë në qytete të mëdha. Belgjika tashmë ka rritur nivelin e kërcënimit terrorist dhe ka...

Tre të arrestuar në Gjermani në lidhje me sulmet e Parisit

Mediat gjermane kanë raportuar se tre persona janë arrestuar në perëndim të Gjermanisë, në qytetin Aachen, të cilët dyshohen se kanë lidhje me sulmet...

Trump: Mund t’i mbyll të gjitha xhamitë në SHBA

Kandidati republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, ka deklaruar se mbyllja e xhamive në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mund të konsiderohet si...

“Perëndimi duhet të përgatitet për një valë terrori”. Dokumentari shok i...

“Perëndimi duhet që të përgatitet për një valë terrori, që do të vijë nga xhihadistët e Shtetit Islamik”. Kjo është me pak fjalë përmbajtja shok...

Kërcënohet Suedia: Do të ketë gjakderdhje në Stokholm

Qeveria dhe Parlamenti suedez njoftuan se kanë marrë mesazhe kërcënuese, pa saktësuar përmbajtjen e tyre. “Qeveria ka marrë në postën e saj elektronike një mesazh...

Vajza që u filmua duke kërkuar ndihmë nga dritarja, ishte shtatzënë

Vajza e cila shihej duke u mbajtur në një dritare të sallës së koncerteve Bataclan si tentim për të ikur nga sulmi terroristë në...

Greqi, dy viktima dhe pesë të plagosur nga tërmeti

Si pasojë e tërmetit prej 6.1 ballë sipas shkallës së Rihterit me qëndër në ishullin Lefkada i cili ndodhet në Detin Jon në perëndim të Greqisë...

Në Australi themelohet partia e parë myslimane

Në Australi, është themeluar partia e parë që përfaqëson komunitetin myslimanët, e cila pritet të garojë në zgjedhjet e ardhshme federale. Në ditën e inaugurimit...

Militanti i disa orë para krimit në Paris buzëqeshi para kamerës...

Televizioni Sky News ka publikuar video ku tregohet militanti Salah Abdeslam duke shëtitur i relaksuar përgjatë rrugët në Paris, vetëm disa orë para krimit...

Ky është personi që ‘përgjon’ Obamën dhe Putinin (VIDEO)

Presidenti Barack Obama dhe homologu i tij rus Vladimir Putin janë takuar dje në Samitin e G20 në Turqi ku kanë diskutuar për luftën...

Këta janë shqiptarët që luftojnë kundër rusëve në Ukrainë (Foto)

Zbulimi është bërë nga korrespondenti i ABC Neës, Vincent Triest dhe gazetari hollandez Stefan Hujbum, të cilët kanë rënë në gjurmë të luftëtarëve shqiptarë,...

Kerry: Militantët e ISIS-it janë “bisha të çartura”

​Sekretari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, John Kerry,i ka përshkruar militantët e Shtetit Islamik (IS) si “bisha të çartura” duke pasuar sulme vrastare...

Lufta e Tretë Botërore: Përse shkakton kaq shumë frikë?

Hipoteza se mund të shpërthejë një Luftë e Re Botërore me përmasa shkatërruese, nisi të ngrihej pas bombardimeve të Francës gjatë mbrëmjes së djeshme. Kjo...

Flasin vetem per sulmin e Parisit, askush s’flet per ate te...

Në sulmin që ndodhi në orët e vona të së premtes në Paris, ku mbetën 129 të vdekur dhe mbi 300 të lënduar e...

Ministri i jashtëm turk, Assad nuk do jetë kandidat në zgjedhjet...

Ministri i jashtëm tuk Feridun Sinirlioglu ka deklaruar sot në Ankara se presidenti sirian Bashar al-Assad nuk do jetë kandidat për zgjedhjet e ardhëshme...

Obama: Sulmet në Paris, sprapsje në luftën kundër ISIS

Presidenti Obama tha sot në përfundim të takimit të G-20 në Turqi, se sulmet në Paris, ishin një sprapsje në luftën kundër grupit ISIS,...

Itali, kërkohet 32 vjeçari francez, dyshohet se ka lidhje me sulmet...

Kërkimet për autorët e sulmeve terroriste në Paris po kryhen dhe në Veri të Italisë. Mediat italiane informojnë se në Veri te Italisë po kërkohet...

Alarm për sigurinë, bllokohet fluturimi i krerëve të BE nga Turqia...

 Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker dhe kryesuesi i liderëve të BE-së, Donald Tusk, janë bllokuar mbrëmjen e sotme Turqi për shkak të alarmit...

ISIS me taktikë të re: Pse po e zhvendosë betejën jashtë...

Derisa ISIS-i ka nisur të humb një pjesë të madhe të territoreve në Lindjen e Mesme, ka nisur të kryejë sulme spektakolare në vendet...

Hollande thotë se Franca do ta shkatërrojë ISIS’in, Parlamenti këndon Marsejezën

Franca do të shtojë sulmet në Siri, nga ku u planifikuan sulmet terroriste në Paris, ka njoftuar Presidenti i Francës, Francois Hollande, të hënën. Në...

Kërcënon ISIS: Shtetet që po na sulmojnë do ta kenë fatin...

​Në total 132 persona janë konfirmuar të vdekur pas sulmeve të armatosura në Paris afër stadiumit ‘Stade de France’, teatrit Bataclan dhe restorantet e...

Putin trondit botën: ISIS financohet nga 40 shtete

Presidenti Vladimir Putin gjatë takimit të G20 që po mbahet në Turqi tha se sipas të dhënave të intelengjencës ruse  për financimin e shtetit...

Biznes i levërdishëm me refugjatët në Bullgari

Gjithmonë e më shumë refugjatë zgjedhin korridorin lindor të Ballkanit, që kalon nëpër Bullgari. Biznesi i trafikantëve po lulëzon. Të përfshirë janë shumë, madje...

Shqiptari dhunon gjermanen 25 vjet më të moshuar

Në stacionin e trenit të qytetit Gotha të Gjermanisë, është arrestuar një shqiptar, i cili akuzohet se ka dhunuar një udhëtare. Sipas një komunikate të...

Abaaound: ”Allahu më zgjodhi mua për t’i terrorizuar kryqtarët”

Abdelhamid Abaaound, me shtetësi belge, u emërua nga zyrtarët si një nga planifikuesit kryesor të sulmeve në Paris, por ai u intervistua më parë...

Flet e ëma e terroristëve: Im bir nuk vrau njeri, u...

Pas sulmeve makabre të ndodhura në Paris tre ditë më parë, kanë folur edhe prindërit e terroristëve pjesëmarrës. E ëma e vëllezërve Abdeslam ka thënë...

Vuçiç shokon Ballkanin, lexoni çka thotë për profetin Muhamed!

  Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç ka shokuar opinionin, me një tekst autorial të publikuar në gazetën “Alo” të Serbisë. Ai në mënyrë origjinale është vendosur...

Kërcënon ISIS: Edhe shtetet tjera të përfshira në bombardime do ta...

Në total 132 persona janë konfirmuar të vdekur pas sulmeve të armatosura në Paris afër stadiumit ‘Stade de France’, teatrit Bataclan dhe restaurantet e...

Bëhen të ditura fytyrat e terroristëve dhe organizatorit të sulmit terrorist...

Zbulohet se organizatori prapa sulmeve tronditëse të Parisit është Abdelhami Abaaoud. Këto janë 3 fytyrat e terroristëve prapa masakrës brutale në Paris në të cilën...

Shqetësuese: “Likuidimi i terroristëve në Paris” (Video+18)

Terroristët janë vrarë në një makinë “Seat” në Paris. Në një përpjekje për të shpëtuar, terroristët të armatosur janë zbuluar nga policia dhe më pas...

Anonymous i shpallë luftë ISIS’it

Hakerat e grupit Anonymous kanë lëshuar një video ku thonë se “do të vihen në kërkim” të Shtetit Islamik pas sulmeve të së premtes...

Ezani i drekës do të shtyhet 5 minuta për nder të...

Reisi i Bosnjës, Husein ef. Kavazoviç, ka lëshuar një udhëzim për të gjithë myftinjtë, ku thuhet: “Bashkësia Islame në Bosnjë dhe Hercegovinë i bashkohet nismës...

Edhe Albani në mesin e viktimave të sulmeve terroriste

Alban Denuit, 32-vjeçar, kishte ligjëruar e ekspozuar në qytetin francez Bordeaux. Edhe ky person është viktimë e sulmeve terroriste në „Bataclan“ të Francës, transmeton...

Le Pen : Sulmi nuk u krye nga myslimanët por nga...

Masakra në redaksinë e “Charlie Hebdo” mund të ketë qenë vepër e agjencive informative në bashkëpunim me autoritetet franceze. Akuzën e ngre lideri i...

SHBA sulmon Isis me predha të quajtura “Me dashuri nga Parisi”

Pas sulmeve terroriste në Paris, Shtetet e Bashkuara kanë nisur një bashkëpunim të ngushtë me Francën kundër kundër terroristëve të Shtetit Islamik. Sekretari i Mbrojtjes...

Franca pret sulme të reja terroriste

Kryeministri i Francës Manule Valls ka deklaruar se në “ditët e ardhshme” sulmet terroriste mund ta godasin sërish Francën Kryeministri francez ka theksuar për RTL...

Sulmet e Parisit “të planifikuara nga Siria”

Sulmet e së premtes nga militantët islamikë në Paris ishin planifikuar dhe organizuar nga Siria, kryeministri francez Manuel Valls ka thënë. Ai shtoi se autoritetet...

Dy ditë para sulmit në Paris, zhduken armë në Amerikë (Video)

Byroja Federale e Hetimit (FBI) ka dalur me një deklaratë gjatë së dielës se është duke hetuar një zbulim alarmant ku janë zhdukur armë...

Mbi 150 bastisje kundër islamistëve në Francë

Kryeministri i Francës, Manuel Valls, ka thënë se policia ka kryer më shumë se 150 bastisje kundër islamistëve të dyshuar në mbarë vendin. Burimet policore...

Britania e Madhe punëson 1.900 agjentë shtesë

Britania e Madhe në mënyrë shtesë do të punësojë 1.900 agjentë në shërbimet e sigurisë dhe të zbulimit, me qëllim që të kundërshtojë në...

Përkrahësit e ISIS mesazh kërcënues në redaksitë e mediave shqiptare

“khilafeti@gmail.com” është adresa nga e cila është nisur një email në redaksi të mediave shqiptare, përfshirë edhe botasot.info. Në emailin e tyre, ata tregojnë përkrahjen...

Heroina që shpëtoi dhjetëra njerëz në “Bataclan”

Margarida Sousa është padyshim heroina e mbrëmjes së 13 nëntorit pasi u shpëtoi jetën dhjetëra personave. E moshuara që jeton përballë sallës së koncerteve “Bataclan”...

Franca sulmon masivikisht Al Rakkën (Shikoni çfarë shkruan nëpër bomba!)

Pas sulmeve barbare në Paris, ka filluar një intensifikim i sulmeve ajrore në al Rakka, që de fakto është edhe kryeqendra e Shtetit Islamik. “Franca...

Mendimtari mysliman Gylen: Terrori, mëkat i papranueshëm që duhet dënuar dhe...

Vazhdojnë reagimet pas masakrës së djeshme në Paris. Burrështetas, politikanë dhe klerikë kanë dënuar sulmet e djeshme duke ngushëlluar ppullin francez. Edhe mendimari mysliman, Fethullah...

Pamje nga sulmet e Francës kundër ISIS’it në Siri (Video)

Ministria e Mbrojtjes franceze ka konfirmuar se Franca ka sulmuar një nga bazat më të mëdha të ISIS’it në Siri. Këto janë edhe pamjet nga...

Kush janë të vrarët në Paris? (Foto)

Është konfirmuar deri më tani për rreth 130 persona të vrarë gjatë sulmeve të së premtes mbrëma në Paris. Ky numër ka gjasë të rritet...

Terrori në Paris/ Cilët janë dy vëllezërit që organizuan sulmet (Foto/Video)

Në sulmet e së premtes në Paris janë vrarë 127 persona nga ekstremistët e Shtetit Islamik. Franca për 3 muajt e ardhshëm do të jetë...

Terroristët planifikuan sulmin nëpërmjet chatit në Playstation

Ministri i Brendshëm belg ka zbuluar se terroristët kanë përdorur chatin e Playstation 4 për të komunikuar mes tyre. Ata mendohet se kanë zgjedhur këtë...

Liderët e G20 kërkojnë shtim të sigurisë në kufij dhe aeroporte

Liderët e 20 shteteve më të fuqishme në botë, të mbledhur në Turqi për takimin e G20, janë pajtuar që të rrisin masat e...

4 të plagosur nga sulmi vetvrasës në Turqi

Një terrorist, i dyshuar si pjesëtar i Shtetit Islamik, sot ka hapur zjarr ndaj policëve, përpara se të kryej sulm vetëvrasës në Turqinë juglindore...
video

Dalin pamje të tjera të masakrës në Paris, trupa të vdekur...

Të tjera pamje filmike dëshmojnë momentet e para të masakrës në Paris. Një video amatore tregon tmerrin që përjetuan pjesëmarrësit në sallën e koncerteve, “Bataclan”...

Gjendet varr masiv, 80 gra të ekzekutuara nga ISIS-i

Një varr masiv me eshtrat e 80 grave Jazidi, të ekzekutuara nga ISIS-i, është zbuluar në periferi të qytetit Sinjar të Irakut. OKB-ja thotë...

Kapet në Mynich Vlatko Vuceliq, si pjesë e sulmit në Paris...

Vlatko Vucelic është njëri ndër sulmuesit në Paris i cili është kapur në Munich. Malazezi nga Podgorica, dyshohet se ka qenë pjesë organizative e sulmit...

Zbulohen emrat e disa prej viktimave në Paris si nga Algjeria,...

Viktimat e sulmit terrorist në Paris janë nga shtete të ndryshme. Paraprakisht, sipas The Guardian, konfirmohet se janë nga: Algjeria – Një grua e moshës...

140 luftëtarë shqiptarë janë rreshtuar në radhët e ISIS. Ja nga...

140 luftëtarë shqiptarë janë rreshtuar në radhët e IS, ku pjesa dërrmuese e tyre vijnë nga shtresat e margjinalizuara. Sipas kreut të Shërbimit informative shtetëror...

Dikush i veshur me të zeza u shfaq në sallën e...

​Imazhet shfaqin një figurë misterioze të veshur e gjitha në të zezë dhe me çantë në shpinë që u pa të vraponte korridoreve në...

Kush është franko-shqiptarja e përgjuar nga shërbimet sekrete që kërcënonte Bataclan-in...

Teatri Bataclan ku u shënua numri më i madh i viktimave të masakrës së 13 nëntorit ka qenë prej vitesh në shënjestër të terroristëve...

Ky është terroristi që kreu sulme në Paris, qendroi në Preshevë...

Njëri nga terroristët që shkaktoi shumë viktima mbrëmë në Paris e ka kaluar tërë rutën ballkanike të migrantëve me pasaportë siriane me emrin Ahmed...

Kryeministri francez paralajmëron sulme të tjera

Kryeministri francez Manuel Valls ka paralajmëruar se Franca mund të bëhet objekt i sulmeve të tjera të militantëve islamikë. Në një lidhje direkte me studion...

Shqiptarët cilësohen si terroristë, në protestën kundër refugjatëve në Poloni

Gjatë një proteste në Poloni kundër refugjatëve sirianë në një nga banerët që protestuesit mbanin në dorë vërehet edhe flamuri shqiptar dhe disa figura...
video

Shqiptarja Elvira Haxhiu tregon Parisin pas sulmeve të mbrëmshme

Shqiptarja Elvira Haxhiu tregon Parisin pas sulmeve të mbrëmshme. Në një intervistë telefonike për Ora News Elvira Haxhiu tregon se Parisi është nën masa të...

Incidenti te Kulla e Eifelit, alarm i rrejshëm

(E plotësuar) Zëdhënësi i ministrisë së Brendshme franceze ka thënë për Reuters se incidenti në Hotelin “Pullman” ka qenë alarm i rrejshëm. Tjetër bombë në...

Siria, arrihet marrëveshja; Kerry: Qeveri tranzicioni në 6 muaj

Qeveri tranzicioni brenda 6 muajsh për të kaluar në aprovimin e një kushtetute të re dhe në zgjedhje nën mbikëqyrjen e OKB'së brenda 18...

F. Gylen: “Ngushëllimet më të sinqerta për familjarët dhe mbarë popullin...

Jam ende thellësisht i tronditur prej lajmit të masakrës së mallkuar që ka ndodhur mbrëmë në Paris, ku kanë humbur jetën më shumë se...

OPINIONE