6.8 C
Skopje
Tuesday, March 26, 2019
Home Opinione

Opinione

Nuk mund të quhet nënë ajo që vret një fëmijë, vret...

Gjyla Çeliku Jo e çmendur nuk je, ashtu siç do të shpallë shteti yt “demokrat” i mbushur me urrejtje dhe nacionalizëm, por ti je...

Në kujtim të dhimbjes së nënave shqiptare: Shpirti i tyre qëndroi...

Në kujtim të dhimbjes së nënave shqiptare. Shpirti i tyre qëndroi mbi prush! Në bisedën që patëm me Bilall Sherifin lidhur me vdekjen e Nurije...

Nuk jemi as kriminelë, e as terroristë!!!

Jo Amnesti sepse nuk jemi kriminel e as terrorist!!! Jo mëshirë sepse mëshirën e kërkojmë tek Krijuesi!!! Ne kërkojmë drejtësi dhe vetëm sundimin e ligjit të...

‘Unë nuk jam shqiptar, më saktë nuk dua të jem!’

Elton Leka Unë nuk jam shqiptar, me saktë nuk dua të jem shqiptar! Madje as vetë Ismail Qemali nuk do të donte të ishte shqiptar, se...

Kush është “dezhurni” në qiell?

Fadil Lepaja E dini përse, të shumtën e rasteve nuk dëgjohen lutjet e juaja, të cilat i drejtoni në qiell? Varet kush qëllon kujdestar atje...

Zaevi, mos e hani sallatën maqedonase!

Nga Mentor Nazarko   Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, vizitoi ditë më parë Shqipërinë. Vizita e tij dhuroi plot mesazhe, një pjesë e të cilave, u transmetuan...

Pse neve shqiptarëve na vie shumë turp të themi se jemi...

Ejup Berisha Një popull që ka shumë komandantë e nuk ka ushtarë ndodh që ta fiton ndonjë betejë apo më shumë beteja por më në...

Strategjia e dëshpërimit

Shkruan: Elmi Aziri Ashtu siç po ofrohet fillimi zyrtar i kampanjës për zgjedhjet presidenciale po ofrohet edhe dita e përballjes me qytetarët, respektivisht koha e...

Na iku historiani i Kërçovës dhe pasardhësi i Asan Kaleshit, prof.dr....

Shkruan: Dr.sc.Ilmi Veliu I thamë lamtumirën e fundit vëllaut tonë, shokut e kolegut; historianit shumë të njohur në të gjitha trevat shqiptare po edhe në...

Tragji-Komedia me shqiptarët vazhdon…!

Medai Shaholli Që nga shpallja e pluralizmit në "dërzhavën" NMK, e deri më sot, fatkeqësisht vazhdon të luhet në skenat e teatrit popullor të Parlamentit,...

Presidenti konsensual apo shqiptar? Mashtrimi i radhës në shërbim të moszgjidhjes...

Shkruan: Afrim Fanda “Kjo është përqindja me të cilën dalin zakonisht shqiptarët edhe në zgjedhjet parlamentare dhe ato vendore”, deklaruan liderët e partive shqiptare dhe...

Mesazh nga Tetova, qyteti me histori të veçantë!

Besart Hoti Përmes këtij mesazhi të bukur nga qyteti që përmban histori të veçantë në vete Tetova, vendi i studimeve për mua. Nga këtu...

Zonja Mogherini shumë bre po përziheni në punët e brendëshme të...

Ejup Berisha Zonja Frederika Mogherini ju lutem më thuani çfar po ju pengon taksa e Kosovës e aplikuar për futjen e mallërave dhe...

Revolucioni i tradhtuar! (retrospektivë nga pranvera shqiptare e 2001)

Si sot 18 vjet më parë, djalëria shqiptare e mbarë Iliridës nga kalaja e Tetovës i thanë mjaftë robërisë, në ditën e protestës...

Çegrani dhe jeta !

Shkruan Nafi ÇEGRANI … Që nga vitet 1971/81 ende ishte regjimi i ish Jugosllavisë komuniste kur jam duke mbledhur material, gojëdhëna e fakte për të shkruar këtë...

Menduhi BDI-së propagandën BDI Menduhit burgun ?

Ejup Berisha Dënimi i Menduh Thaqit për rastin Titanik 2 nga ana e Gjykatës kompetente penale si pasojë e aktakuzave të inicuara nga PSP, për...

Tradhëtarët pas Samiut

‘’ O burra shqipëtarë Të marrim dituritë, Se s’është koh’ e parë, Tani lipset dritë..’’ (Naim Frashëri,1995:88). Unë quhem Shaha, Shaha Hyseni. Unë kom lind...

Gëzuar e Urime 7 marsin e dashura mësuese B.B

Ejup Berisha Urime e Gëzuar Ditën e mësuesit e nderuara dhe e respektuara mësuese B.B nga f.sh Sim i G.V-së. E nderuara mësuese të...

Taksa, korporatat dhe “PLAZMA” keks

Fadil Lepaja Korporatat janë fenomen global. Disa të dhëna të vitit të kaluar na bëjmë, të shohim edhe zyrtarët e lartë politik, si shërbyes të...

Si po shkon nga posti Presidenti/qytetari Gjorge Ivanov

Ejup Berisha Në një kontribut gazetaresk të radios Europa e lirë në gjuhën maqedone para dy javëve e lexova një artikull kushtuar Presidentit të...

Shkurt mbi zgjedhjet presidenciale !

Rraporti demografik i elektoratit, rrethanat aktuale në rafshë vendor dhe ndërkombëtar,lidhur me zgjedhjet PRESIDENCIALE në RMV të bien në përfundimin , me sa vijon...

Filmi Horror Demokracia e trishtueshme Ballkanike

Ejup Berisha Vetëm në Ballkan Shtete të tipit totalitar dhe diktarorial e mbajnë epitetin e Shteteve Liberale dhe Demokratike. Bravo këso tipe të...

Vallen e kujt e luan PD dhe LSI

Shkruan: AFRIM TANALLARI Zhvillimi dhe fuqizimi ekonomik i Shqipërisë viteve të fundit, si duket po shqetëson shtetet fqinje ballkanike, konkretisht Greqinë dhe Serbinë, një aleancë...

Të përpiqesh ta fitosh një shtetësi të mjeruar

Fitim A.Nuhiu Para dhjetë viteve unë me gruan vendosëm të jetojmë në Shkup, duke u mbështetur dhe përkrahur nga puna e gruas në një ministri....

Oliver Spasovski ky Kandidat zori për President Republike

Ejup Berisha Oliver Spasovski me gjithë respektin që e kamë për të si individ, por edhe për punën dhe angazhimin e tij si njeri...

Diagnostifikimi është i qartë-Ti shpëtojmë që të na shpëtojnë !

Paraprakisht gjyqësori kërkoi edhe për deputetin Lupço Dimovski (ish-ministër i bujqësisë), procedurë e ngjajshme (por për dyshime të natyrave të ndryshme) me këtë të...

Sorry Kandidati i kontraktuar për President nuk është konsenzual

Kandidati konsenzual për President në Republikën Veriore të Maqedonisë duhet të jetë shqiptar, kjo duhet detyrimisht të jetë kështu përndrzshe nuk ka konsenzus për...

Koha për shembjen e iluzioneve

Shkruan: Prof. Dr. Elmi Aziri, nënkryetar i Aleancës për Shqiptarët Iluzionet janë perceptime të deformuara mbi realitetin. Iluzionet shtrembërojnë realitetin mbi bazën e perceptimit të...

Ali Ahmeti, Zoran Zaev, Gjorge Ivanov dhe Talat Xhaferi keni ...

Personi i pare i apostrofuar për nga orientimi politik dhe ideologjik i mëhershëm i tij është larg Demokracisë, prandaj i njëjti ...

Kryepalamentari Talati e shpëtoi komitin Trajko!

Medai Shaholli Mbrëmë në mesnatë kryepalamentari Talat trimi, ndërpret seancën pa asnjë arsye duke mos hedhur në votim heqjen e imunitetit për deputetin komit...

Komandant Sokoli ndërpret heshtjen: Do ta paguani sot ose pas 100...

Se pari desha te ta bej me dije se ne nuk jemi frikacakë, kurse ti bashkë me partijaket tuaj sje gjë tjeter vetem nje...

Rroftë President Leshi

Në prag të tentimeve për të zgjedhur një President të ri në Republikën e Maqedonisë pas skadimit të mandatit të dytë të qytetarit Ivanov,...

Shqiptarët janë të lodhur,Shqipëria ka nevojë për një diskurs politk tjetëfare...

Shqipëria gjindet para një sfide politike.Kthimi an-bllok i mandateve të deputetëve të opozitës është një ngjarje e paprecedent në vendë madje edhe më gjërë....

Shqetësimi i Grubit

Lufta kundër korrupsionit dhe përplasja e interesave është një nga sfidat kryesore në procesin e fillimit të bisedimeve për anëtarësim në BE, konkluduan sot...

“Kukavica”

Deputeti i LSDM-së, Muhamed Zekiri ka komentuar zhvillimet e fundit në burgun e Shutkës, ku u rrah Mile Janakievski dhe kolegu i tij. Zekiri tha...

Opozita shqiptare do “stërpik si fëmijë” Ali Ahmetin gjatë zgjedhjeve?!

Sulejman Mehazi/ Ne nuk besojmë, por nëse është e vërtetë se, Ali Ahmeti, me rastin e Zgjedhjeve Presidenciale ua ka zgjatur dorën Selës dhe Bilallit...

Edi Ramës duhet me ligj t’i ndalohet të merret me politikë!

Shkruan: Kim Mehmeti “Shqiptarinë e kanë ngulfatur politikanët si Kryeministri aktual i Shqipërisë, të cilët posa bëhen burrështetas, e humbin pushtetin mbi vetveten! Dhe si...

Kinse dijalogu me Serbinë dhe blerja e kohës

Kur vitin e kaluar, presidenti serb Vuçiç, gjatë vizitës së tij në Mitrovicë kishte mbajtur një fjalim programatik, duke deklaruar se ish presidenti serb...

Arbër Ademi ka goditur edhe procese tjera politike që vijojnë !

Ministri i Arsimit dhe shkencës Arbër Ademi po luanë si kalamajë mëhalle dhe partizanë i partisë. Arbëri po RRIMERË kompetencën e kryetarit të Gostivarit...

Presidenti duhet të jetë i të gjithëve në shtet e jo...

Ejup Berisha Presidenti duhet të jetë i Qeverisë ka deklaruar Lideri i PDSH-së Manduh Thaqi pas takimit me Kryeministrin e RM-së Zoran Zaev. Takimi është...

SHQIPTARËT AKOMA GJENDEN MIDIS PARADOKSEVE TË KUSHTETUTAVE DHE NJË ASPIRATE LEGJITIME...

Për shkaqe të së kaluarës dhe rrethanave aktuale gjeo-politike shqiptarët akoma gjenden midis PARADOKSEVE të kushtetutave ,dhe një ASPIRATE LEGJITIME. Por edhe kushtetutat janë kategori...

Kulti ilir i gjarpërit te shqiptarët e Maqedonisë

Abdulla Mehmeti Simboli i gjarprit ilir është përdorur gjerësisht dhe në vazhdimësi edhe në viset shqiptare në Maqedoni, pavarësisht nga besimet e tyre fetare, si...

Kosova e vogël në Maqedoni

11 vjet” Në Dibër të madhe,në shenjë mirënjohjeje për përkujdesjen ndaj shqiptarëve të Kosovës gjatë luftës, u vendos një përkujtimore ku shkruhej: Dibra ishte Kosovë e...

Shkruan djali i dëshmorit: Pse nuk mbahet akademi përkujtimore për dëshmorët?

Liridon Bajrami Më shum vler paska pas një politikan se sa 108 Dëshmorët që derdhen gjakun dhan jeten e tyre për ne ! Me...

( LETËR E HAPUR )

Zoti kryeministër Zoran Zaev, Sa po kuptova se qeveria sonte në mbledhjen e jashtëzakonshme kishte shpallur 14 dhe 15 shkurtin DITË ZIE në vendë. Në...

Asaf Ademi veproi sipas rregullave ndërkombëtare – i barabartë për të...

Afet Jashari Me publikimin e programit vjetore, si çdo vjet edhe sivjet, u bë një zhurmë e madhe mediale pa fakte dhe pa analiza...

Z. Talat Xhaferi bëhuni burrë e më ktheni përgjigje ju lutem

Ejup Berisha Z. Talat unë jamë në pritje të përgjigjes tuaj lidhur me ofertën time publike drejtuar juve që të bëhem Këshilltar politik në institucionin...

Ku shkruan shqip më tregoni

Pas një dekade kampanjë se viti që vjen është me rëndësi për zyrtarizimin e gjuhës shqipe dhe e njëjta vazhdon edhe sot. Si duket atë...

Shkruan kushërira e Arbër Xhaferit: Ti dalim zot Maqedonisë, sepse është...

Arjeta Spahiu Serbët e përvetsuan lahutën e malcisë, se nuk dijmë ti dalim zot historisë sonë. Ka tentime ta përvetsojnë edhe Nënë Terezën që...

Zbulime historike: Koka e gjarpërit te doreza e një shtëpie shqiptare...

Dr.sc.Ilmi VELIU, historian dhe drejtori Muzeut Kërçovë-Maqedoni SHQIPTARËT I KAN BESUAR GJARPËRIT SI ZOTI ...

LUFTA NDËRINSTITUCIONALE E SHQIPËRISË PËR POLITIKËN E JASHTME

Presidentit Ilir Meta nuk i ka penguar që kryeministri Rama të jetë de facto edhe ministër Arsimi, edhe ministër Kulture, por tek ministri i...

KOSOVA “FIRST”, PASTAJ TRUMPUTINI!

Nga: ARBEN MANAJ Edhe pse e pabesueshme, por sërish është e vërtetë se Kosova dhe tërësia e saj tokësore, është sot më e kërcënuar se...

Si nuk u vjen turp disa shqiptarëve ta sulmojnë Asaf Ademin?

Ky eshte sulm ndaj kultures shqiptare. Sivjet, kur kultura maqedonase trajtohet njejte sikur edhe tjerat dhe aprovohet mbi baze te se njejtave parime, shperthen...

Nepotizmi i korozon institucionet dhe etablon plogështi në shoqëri !

Kur një qeveri (ish) instalon djalin e dajës të kryeministrit për drejtorë të drejtorisë për siguri dhe kundër zbulim , një ministër instalon babgjyshin...

Nuk janë të gjithë përdhunues, pedofili nuk identifikohet nga diploma

Nga Prof. Gjyla Çeliku Respekte për mësuesit (edukatorët e fëmijëve tanë), nëse flitet për aktivitetet e mia dhe angazhimin tim, këto nuk do realizoheshin edhe...

Shqiptare te MV kush ju thot do ta bejm Shqiperin e...

Ali Ibraimi Urime sllavomaqedonasve shtetin R. Maqedonis Veriore, antare e Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO) Nuk eshte hajgare të jesh antare e aleances...

Tung Lindje, përshendetje Perendim!

Shkruan: Blerim Hyseni Maqedonia nga sot nënshkroi protokolin e anëtarësimit në Aleancën më të fuqishme ushtarake NATO, deri në këtë akt u perball me shumë...

Fundi dhe fillimi i dramës “Maqedonia e Veriut”

Shkruan: Ismail Sinani Kur fillon të hulumtosh se çfarë është shteti, të dalin një mori definicionesh, duke filluar nga “krijimi i bashkësie moderne si formë...

A do të mund të jemë unë Presidenti i pestë i...

Ejup Berisha Beteja për Zgjedhjet Presidenciale të cilat do të mbahen në muajin prill të këtij viti në Republikën e Maqedonisë do të fillojë...

Të mbyllet urgjentisht tregu i madh politik në RM

Ejup Berisha Tregu është një hapsirë apo një vend ku njerëzit shkojnë për të shitur dhe për të blerë mallëra dhe gjësende të...

Kur MENDIMI JURIDIK i Gjykatës Supreme tronditë drejtësinë !

Së pari duhet theksuar se Gjykata Supreme në bazë të normës kushtetuese dhe Ligjit mbi gjykatat ka kompetencë për të sjellë Mendime Juridike për...

Integrimet Veri –Atlantike, benifitet dhe pasojat

Shaip Sulejmani Që nga vitet e 90 dhjeta po flitet për integrimet e Republikës së Maqedonisë /IRJM/për të u integruar në organizatën politiko-ushtarake të...

Nuk bëhet fjalë për fatin e Kosovës, por për fatin politik...

Shkruan: Xhevdet Pozhari Një proverbë e vjetër thotë se kur dhelprës iu dogj bishti, kujtoi se u kall dynjaja. Veprimet e kryeministrit të Kosovës, Ramush...

Shpërthen revolta e shqiptarëve në Maqedoni: Tani po na rrehin edhe...

Pas incidentit të para disa ditëve në lagjen Shutkë të Shkupit, ku u rrahën dy policë shqiptarë (njëri ishte edhe në rrezik jete, por...

Syretet e imagjinatës

Sara Idrizi Në kokën e saj mund të notonin miliona alga dëshpërimesh që e kishin fundosur në thellësinë e mendimeve. Dëshironte të zhdukej, të ikte...

Mos vallë Maqedonia është sulmuar me bombë atomike apo dhe biologjike...

Ejup Berisha Po ndërmarrim masa po bëjmë gjithqka që është e mundur me qëllim që niveli i lartë i ndotjes së ajrit të reduktohet në...

Lugina e Preshevës, një minierë e pasur e trashëgimisë kulturore shqiptare

Presheva me rrethinë, është një prej viseve më të bukura shqiptare, që shtrihet nga lindja e Kosovës e deri në jug të Serbisë, me...

Skandalin 19 milionë euro nuk do ta paguajnë funksionarët e BDI-së,...

Arsim Hajredini Personalisht mendoj se funksionarët e BDI-së nuk do t’i kthejnë 19 milionë eurot që janë vjedhur nga fondi pensional invalidor, deri sa...

Kopshti me shkallare

Shkruan:Sermet Sulejmani ‘’Haj, medet, haj… - përsëriste Hashepi me të marë ftesën e partive opozitare për një takim me të. - Edhe opozitarë, edhe thonë...

Periudha e re, identiteti i ri! Tani sillne antenën kah Greqia!

PERIUDHA E RE, IDENTITETI I R! I dashur populli im shqipfolës mbi 20 përqindë (dhe ju në komunat që jeni nën 20 përqindë) tashmë...

Gënjeshtra-epidemi kronike e shtetit dhe e kishës serbe

“Kur serbët pohojnë se janë krejtësisht të pafajshëm, ata shprehin racizmin e tyre në skajshmëri”. (Andre Glyksman). Prof.Dr. Mehdi HYSENI Vështruar në retrospektivën historike, që...

Qeni i Sharrit dhe presidenti Putin

Shkruan: Hasan Jashari, Autori është profesor ne UEJL, Tetovë Me 17.01.2018 në vizitë në Beograd ishte presidenti Rus Vladimir Vladimiroviç Putin. Kjo ishte një ngjarje...

Baca Halil, tungjatjeta: Fali ata që nuk dinë se çfarë është...

Metali Alili I prekur thellë nga qasja injorante e shumë figurave publike ndaj humanistit Halil Kastrati,, më bën të pyes se, çfarë bëni ju...

Lazim Destani, më i pasur shpirtërisht, se materialisht

Salajdin Saliu Shoqërisë sonë i duhen njerëzit e pasur shpirtërisht, moralisht e materialisht. Njerëzit e pasur materialisht, shpirtërisht e moralisht, janë vlerë e një kombi...

Rekomandim miqsor: Në politikë nuk duhet të ketë vend për politikanë...

Ejup Berisha Kur unë kamë thënë se gjuha shqipe duhet të zyrtarizohet me Kushtetutë disa njerëz as që e kanë ditur se çfar është gjuha...

Ja pse mund të ketë edhe zgjedhje të parakohshme parlamentare me...

- Sepse LSDM më së shumti politikisht i konvenojnë zgjedhjet tani se sa më vonë. Ajo do të ketë frikë për më vonë për...

AKADE(MYKËT) SLLAVË

Pas Luftës së Dytë Botërore, në pjesën jugore të Jugosllavisë së atëhershme, në atë truall që historikisht është quajtur Maqedoni, kishte ndodhur, si të...

BDI do ta zyrtarizojë gjuhën shqipe atëherë kur unë do të...

Ejup Berisha Gjuha shqipe do të bëhet zyrtare në Republikën e Maqedonisë vetëm atëher kur politikanët shqiptar nuk do ti nënshtrohen pazareve politike kur...

Shovinizmi statistikor në Maqedoni

NGA: PROF. DR. ABDULLA MEHMETI Një shoviniste me emrin Tanja Karakamisheva, profesoreshë e së drejtës kushtetuese dhe sistemeve politike në Universitetin e Shkupit dhe funksionare e...

Ligji për gjuhët nuk është zyrtarizim i gjuhës shqipe!

loja vazhdon... Me nënshkrimin e ligjit për gjuhët dhe dërgimin e saj në gazetën zyrtare do u bëkash shqipja zyrtare sipas papagallit të DUI-t. Dështimi...

Me indinjatë

Ky shtet është i NIKOLLAVE, këta të plaçkitin , të vrasin, tentojnë me rrahje deri në vdekje shqiptarin ta heqin nga faqja e dheut...

A do të fillojmë të flasim mes veti pas miratimit të...

Ejup Berisha Nuk jamë destruktiv apo nihilist ekstrem por ligji i gjuhëve në RM u miratua në kohën kur askush nuk flet me askend...

A do të fillojmë të flasim mes me njëri tjetrin pas...

Ejup Berisha Nuk jamë destruktiv apo nihilist ekstrem por ligji i gjuhëve në RM u miratua në kohën kur askush nuk flet me askend...

Këtë partitë politike duhet sqaruar shqiptarëve, e jo vetëm të urojnë...

Ligji për përdorimin e GJUHËVE u publikua në (,,Gazetën zyrtare të RM ,nr.07/2019). Dispozitat përfundimtare përcaktojnë se ligji hynë në fuqi me ditën e...

I riu nga Haraçina kritikon Milikije Halimin

Bejtullah Bushi Zhvillimet në skenën politike dhe institucionale treguan qartë se ka liderë lokal që janë larg kulturës politike dhe institucionale. Veprimet e fundit tregojnë...

Mos të ju gënjejnë, ligji nuk e zyrtarizon gjuhën shqipe, beteja...

Shqiptare mos tu genjejnë partitë shqiptare në qeveri, se me këtë ligj shkilen të drejtat e shqiptarëve në Maqedoni, nuk bëhet gjuhë zyrtare gjuha...

Po iku Alia, do të pësojë BDI-ja, po mbeti do...

Ejup Berisha Autostrada Arbër Xhaferi një ide e vetme e qëlluar dhe e menqur e Ali Ahmetit dhe BDI-së. Si duket e para dhe...

Një këshillë apo sygjerim- karshi propagandës ditore politike

BDI dhe PDSH janë parti pjesmarëse në qeverisje,andaj, lidhur me Ligjin për gjuhët ju sugjerojë që ; - SHPALLJEN e Ligjit për gjuhët në (,,Gazetën...

Rikthimi i Titizmit

Shkruan: Blerim Reka Ashtu, siç perëndimi toleronte diktaturën titiste- për të parandaluar rrëshqitjen drejt Sovjetikëve; edhe sot diktatorët ballkanik po “përkdhelen“ nga perëndimi, pasi kopjuan...

Syrija Rashiti: TË PISTË SI ATA

Shkruan: Syrija Rushiti Ishte e pritshme që të ndodhë kjo luftë speciale dhe propagandistike ndaj Aleancës. Propaganda ndaj nesh bëhet jo për atë që kemi...

Dita e re nuk do të lindte kurrë, po të vazhdonte...

"Dita e re",z.Ali Ameti, kurrë nuk do lindëte sikur të vazhdonte pushteti I yt I përbashkēt me Nikolla Gruevskin, gjatë të cilit ti pohon...

NATO, mision i kompletuar i z.Ahmeti

Shkruan: Afrim Tanallari Me votimin në parlament, të ndryshimeve Kushtetuese, për ndërrim të emrit, si obligim I dalur nga marrëveshja e Prespës, Maqedoni...

Kjo preambulë nuk shpreh vullnetin e popullit shqiptar në Maqedoni

Në projekt tekstin e Amendamentit XXXIV për Kushtetutën e RM-së i hartuar dhe propozuar Parlamentit të RM-së nga Qeveria e RM-së, thuhet: “Në Preambulën...

Sa herë dëgjoj se në Strugë ka rënë dëborë, këtu më...

Medine Halimi/Strugalajm.com Sa herë dëgjoj se atje ka rënë dëborë, këtu më ngrin shpirti.. Më ka marrë malli për hundën e ftoht dhe mëngjeset rreth...

Rama dhe ideja e rrezikshme e partneritetit strategjik me Serbinë

Nga Shaban Murati Kam pritur me kureshtje që nga 26 nëntori i vitit 2018 reagime dhe qëndrime të qeverive, të opozitës, të partive politike,...

Ikja nuk e shpëton një shtet, vendosmëria po!

Zgjidhja e vetme që ne të shpëtojmë vetën tonë, ka mbetur protesta. (Shkruan Valmira Vranovci) Tani më shumë se kurrë ka arsye për t’i kërkuar të...

Kolumnë: Dum spiro spero

Detyrë dhe obligim i çdo njeriu është të formojë personalitetin e vetë dhe të ec nëpër këtë jetë i bindur se vetëm urdhërat e...

Analisti nga Shkupi “godet” politikanët shqiptarë: Mos na shitni “pordhën...

Ejup Berisha Mjaft më me patriotizmin e zbrazët dhe të pa fre. Ju lutemi mos na tregoni se si bëhet politika se disa prej nesh...

Statusi i pabarabartë i shqiptarëve!

Medai Shaholli Lideri i Aleancës për shqiptarët Ziadin Sela, nga takimi me kryeministrin Zajko, tha se kanë rënë dakord që ''prej sot nuk do...

Tre armiqtë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Letër kryetarit tim, Kadri Veseli. Shkruan: Ismail Syla I nderuar kryetar, Përtej dy përgjegjësive tuaja institucionale, kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës dhe kryetar i Kuvendit të...

Përpjekjet për t’i ngatërruar shqiptarët e Maqedonisë me Aleatët

Selim Ibraimi Jo të gjithë qytetarët e Maqedonisë e mbështesin anëtarësimin e vendit në NATO. Shqiptarët e Maqedonisë mbi 87 % ndërsa maqedonasit nën 30%...

Foleja e sorrave

"Vetura shkel për vdekje një 13 vjeçar në Skënderaj, një të moshuar në Suharekë, vdes një grua në aksident në Podujevë, shkelen dy persona...

Turizmi shume i rendesishem per zhvillimin ekonomike te Tetoves

Shkruan Izet Zeqiri Ku janë premtimet e qeveritarëve se deri në vitin 2015 do të investonin rreth 60-80 milionë euro ne KODREN E DIELLIT...

Rinia, simboli i popullit të sukseshëm !

Shkruan Hamzi Ibraimi Rinia përballet me kushte të ndryshme, madje e njejta sjellë ndryshime me pasoja të mëdha. Të rinjtë detyrohe për të kërkuar...

Të qëndrojmë apo të ikim?

Enis Miftari Pyetje rutinore, dilemë që valëvitet në mendjen e çdo njeriu madje me theks të veçantë te të rinjtë. Sot askush nga ne nuk...

U bënë 13 vite pa dijetarin e Ballkanit, mulla Jakup Hasipi

Dietari i Ballkanit Mr.Jakup Asipi. Sot bëhen 13 vite pa prezencën fizike në mesin tonë..,por, dija, këshilla e fjala jote gjithmonë në mesin tonë!.. Jakup Hasipi...

Do ta votojnë apo do ta refuzojnë skllavërinë e re opozita...

DO TË TA VOTOJNË APO DO TA REFUZOJNË SKLLAVËRINË E RE OPOZITA SHQIPTARE!? Medai Shaholli Do ta votojnë apo do ta refuzojnë kushtetutën e re...

Politikanëve tanë hajna duhet me ua pre dorën si në vendet...

Kimete Berisha U bë këtu si n'Teksas. Na jemi mësu me hajna, prej Presidencës (që e kish pas skropit shtetin, kish pas pi kafe me...

STATUSI, STATUSI, STATUSI…

Abdulla Memeti Statusi shtetfomues i mohohet popullit shqiptar në Maqedoni edhe me ndryshimet kushtetuese aktuale! A do ta lejojnë shqiptarët këtë turp, të mbeten...

“Logjika” e Zaevit për lojërat e fatit!

Nga Alpin Ollogu Deklarata e djeshme e Kryeministrit Zaev se: “ai që luan bixhoz – baste, përsëri do të luajë”, në kontekstin e asaj që...

A mundet të rezistojnë Sela dhe Kasami?

Nga Xhevdet Nasufi Politika shqiptare që nga qeverisja e PDSH-së me në krye Arbër Xhaferin në fokusin e vet braktisi iden e integrimit të shqiptarëve...

Rinia shqiptare po ik nga Maqedonia, fëmijët e funksionarëve të BDI-së...

Deri sa qindēra të rij shqiptar çdo ditë largohen drejtë shteteve të Evropës, funksionarët e BDI-s, fëmijët e tyre I sistemojn ë në ndërmarrje...

Shqiptarët mobilizohen në kohë të vështira, liria i çakordon

Jakup Krasniqi I shkruar enkas për ata që e duan leximin dhe kanë kulturë leximi. E gjithë historia e shqiptarëve, sidomos nga epoka e Skënderbeut dhe...

Shqiptarët, me filmat turq po e rregullojnë edhe historinë!

Historia e Mesjetës shqiptare ka pasur ndriçimin e disa prej penave më të njohura historike evropiane, përveç kontributit vendas, që ka hedhur dritë mbi...

Ditët e mia mes studentëve: Çdo të ndodhë më 7 janar?

Arlind Qorri Gjithçka nisi me një v.k.m. e cila, siç ndodh rëndom në një shtet të varfër në kulturë juridike, nuk u mor vesh se...

Hoxha i Kumanovës godet “sulltanin” e BFI-së: Shko në Hungari te...

Të nderuar Shqiptar, Mysliman të komunës së Likovës në vitin 2019 flini të qetë se sulltani nuk do të lejojë më të diskriminohemi!! Është...

Standardet evropiane për të drejtat kolektive, vetëvendosjen dhe shtet-ndërtimin – vlejnë...

Afrim Fanda Nëse ëndrra për integrim në Bashkimin Evropian në kohën e anëtarësimit të Greqisë në vitin 1981, pavarësisht afërsisë gjeografike, dukej akoma shumë e...

Pa agjencitë e lajmeve do të humbte sensi i informimit

Sammy Ketz Vetëm dy muaj më parë, më 12 shtator, Parlamenti Evropian votoi masivisht në mbështetje të një direktive evropiane që i jep shpresë shtypit...

“Evropljanka” Jadranka Joksimoviq

Prof.Dr. Mehdi HYSENI Kështu, diç skandaloze mund të deklaronte vetëm ndonjë lider politik nacionalshovinist i sëmurë i “sages” së regjimit kriminal policor dhe militarist...

Fshatrat ku banonin shqiptarët ortodoks në Maqedoni

Disa fshatra të komunës së Kavadarcit në lindje të Maqedonisë ishin vendbanime të shqiptarëve krishterë, që u asimiluan ndër vite. Nga Arben Llalla Shpeshherë kemi lexuar...

E qysh të bëhet bashkimi kombëtar, kur dy shqiptar nuk mund...

Zana Avdiu Menjehere, sapo u emeruan ministra dy shqipetar nga Kosova (qe ata po i quajne Kosovaret), shperthyen sharjet, ofendimet, linçimet e sulmet ndaj shqiptareve...

Si u zhduk piloti shqiptar në Maqedoni, a iu dorëzua Beogradit...

Nga Mehmet Latifi/ Pas publikimit të shkrimit me titull “ Jasen fshehë mëkatet e APJ-së”, botuar në të përditshmen “Vreme”, ku thuhet se janë gjetur...

Fillimi i demonstratave në Tetovë dhe grisja e flamurit...

ME RASTIN E 50 VJETORIT TË DEMONSTRATAVE NË TETOVË ...

Ademi: Ta “faleminderojmë” PSP-në që për 3 vite argëtoi 2 milonë...

Rexhep Ademi T’a falemenderojm nga toka deri në qiell ekipin e Prokurorisë Speciale të Maqedonisë e cila e kreu me sukses të madh punën e...

Fejzuli: Profesorët që vetë kanë pasur afera me studentet, tani po...

Muhabije Fejzuli Gjëja më e çuditshme gjatë organizimit, pastaj mbajtjes së PROTESTËS së studentëve, që veç studentë nuk mund të quhen, pasi që nuk duan...

Abedini & Stojançe

Shaqir Islami E nisa këtë shkrim sipas rendit të alfabetit. A e madhe e shtypit, a e vogël e shtypit: A-b-e-d-i-n-i. Prej sot, kështu duhet...

Ali Ahmeti mbeti figura kryesore e politikës shqiptare edhe në vitin...

Artin Hasani Mbeti figura më e lavdëruar politike. Njëkohësisht edhe figura më e akuzuar politike. Sidoqoftë, Ali Ahmeti mbeti figura kryesore politike e shqiptarëve...

Rusia drejt vendosjes së trupave në Serbi

Shaban Murati Avancimi i gjeopolitikës dhe i gjeostrategjisë ruse në Ballkan po shkon drejt formave gjithnjë e më agresive. Organi proqeveritar rus “eadaily.com” në...

A mund të jemë unë Kandidati Konsenzual për President Republike

Ejup Berisha Kamë një pyetje për Përfaqësuesit e Partive Politike të vendit për ata në pozitë dhe në opozitë e ajo është: se A mund...

Sa është gjallë Ali Zajazi mos besoni se BDI-ja është e...

Kështu na ka mund BDI-ja! Urim SALIHU Luftoja dikur t’a mundnim BDI-në dhe ata e dijnë këtë, po aq sa unë e mësova se grindjet e...

DEBATIT PËR ARSIMIN NUK GUXON T’IA ZEN FRYMËN POLITIKA DHE INJORANCA

Pse të mos hapet debati i madh mes intelektualëve shqiptarë, profesorëve dhe ekspertëve, në lidhje me kërkesat e Lëvizjes studentore shqiptare në Maqedoni?! Në kohën...

Deputetë shqiptarë, mos miratoni sllavërinë e re

heshtja para stuhisë Muaji janar parashihet të manifestohet i ashpër me ngrica dhe acar. Mot të ftohtë dhe akull do të kemi në janar, jo...

BDI po vuan nga dhimbje të thella

Institucionet duhet të veprojnë, ndërsa partia të reflektojë ! Bashkimi Demokratik për Integrim, fatkeqësisht është partia e vetme ndër shqiptarët në Maqedoni e cila po...

“Ndihemi të tradhtuar nga deputetët Ejup Halimi dhe Rexhail Ismaili”

Njoftojmë opinionin se deputetët Ejup Alimi dhe Rexhail Ismaili kanë hartuar dhe paraqitur në parlament projektligj për të ndryshuar Ligjin për Lojërat e Fatit,...

Fol: Cili deputet i BDI-së ka gisht në plagosjen e Valon...

Gjuatjet me armë zjarri dhe plagosja e funksionerit të BDI-së, Valon Bela ishte lajmi i ditës së djeshme. Por përveç lajmeve fillestare se është...

Hipokrizia më e madhe në protestë ishte prezenca e surrateve të...

Ngadhnjim Mehmeti Edhe po të quhej protesta Anti-BDI, ata do ishin në rendin e parë të protestës! Edhe kjo qeveri si ajo e kaluara vazhdon flirtin...

Përse Gjykata Speciale?

Gjykatën Speciale e cila fillojë të hetojë dhe të provokojë ndjenjën e Luftës së Çlirimit të Kosovës, në vazhdimësi po ofron një skenar...

“Studentët pa INDEKSA” dhe dështimi i protestës

Rami MISLIMI Euforia e studentëve të Tiranës i kaploi edhe studentët të universiteteve në Maqedoni. Për dallim nga studentët e Tiranës, studentët protestues në Tetovë...

Duhet protestuar 1.000 ditë!

Emad Mehemti Jo një ditë por duhet protestuar 1000 mijë ditë! Absurd i paparë, kur dështojnë në politikë strehoen tek UT-ja. A është ky fakultet...

Kush i nxiti studentët të protestojnë sot, në ditën kur po...

Liridona Zeneli Sot nuk duhej të protestojnë vetëm studentët shqiptarë. Sot duhej të protestojnë gjithë shqiptarët. Mirëpo jo në Tetovë, në adresë tjetër. Duhej...

Europizimi i Ballkanit apo ballkanizimi i Europës?! “Europa me vepra e...

Xhafer Ymeri Këtë të parën do ta dëshiroja dhe do ta doja më së shumti sepse do të kishte më shumë gjëra në vepër...

Berisha: Ushtarët e Serbisë sërish do të hyjnë në Kosovë…

Ushtarët e Serbisë do të mund të hyjnë në Kosovë vetëm në rast të ndonjë stërvitjeje në kuadër të ushtrimeve të përbashkëta të organizuara...

Ushtria e Kosovës le të shëndrrohet çerdhe ushtarësh, e jo...

Ejup Berisha Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UQK-ja) u transformua në Ushtrinë e Republikës së Kosovës. Urime e Gëzuar shqiptarë kudo që të jeni...

Tre maturantë të vitit 1990, tre dëshmorë të kombit!

Tre dëshmoret tre maturantat e viteve të 90-ta,tre shokët e ngusht dhe sot tre dëshmoret e kombit Sylejman Abdyli Mirsad Ndrecaj dhe Fisnik Salihi...

Të menduarit kritik, pika e nisjes së krijimtarisë shkencore dhe zhvillimit...

Shkruan: Dervish Alimi Në shoqerinë tonë, fjala kritikë ka marrë një konotacion pezhorativ, për vetë faktin që të kritikosh nënkupton të qortosh, t'ia zësh për...

BDI vetë bashkëpunon me “shkijet”, kurse kërkon nga partitë tjera të...

Edhe unë s'e kam të kjarët si kanë mujtē këshilltarët e Dibrës të bëjnë koalicion me ata të VMRO-s pa lejen e BDI-s, kur...

Ali Ahmeti kërkon amnisti për vete, për Musën dhe për Bujarin?

Armend Bajrami Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti ka filluar të shfaq frikë dhe panik nga hetimet e reja të PSP-së. Funksionarët e Bashkimit Demokratik...

Dy reklamat hit të vitit 2018: Mbjellja e flokëve dhe shpërngulja...

Dy reklamat hit të 2018-tës dhe biznesi n’qiell: Transplantimi i flokëve dhe shpërngulje në Gjermani. Mendimi im: S’ke hajër as nga flokët e huaja e as...

Faleminderit President Donald Trump për mbështetjen e Ushtrisë së Kosovës!

Prof.Dr. Mehdi HYSENI Thank you the honored President Donald Trump, thank you my beloved and savior America for the support of the creation...

Ali zadrogazi nga Zajazi

Sasho Ordanovski Në intervistën e vikendit të Radio Evropës së Lirë në gjuhën maqedonase, në pyetjen e koleges Frosina Dimevska rreth asaj nëse mendon...

OPINIONE