20.7 C
Skopje
Monday, March 25, 2019
Home Opinione Page 19

Opinione

“I dashur nip, përdor kujtesën!”

Shkrimtari dhe filozofi i njohur bashkëkohor Umberto Eko u nda nga jeta dje në mbrëmje.Më poshtë po sjellim edhe një herë në vëmendje letrën...

Strasburgu, shqiptarët!

XHEVDET NASUFI Pse Strasburgu? Në 7-8 shkurt 2016, në një restoran në Strasburg, u takuan dhe darkuan joformalisht, por sigurisht u konsultuan formalish (para nisjes së...

Ku nëpërkëmbet liria e shprehjes rezistenca bëhet obligim

XHENUR ISENI Përderisa gjitha mediumet dhe gazetat bëjnë gara se cila do të jetë më e afërt me pushtetin, Gazeta “Lajm” po bën garë që...

Pse tundeni ndaj ,,LAJMIT,, !

Qenan Aliu Të dashur miq, ...Mendimi i lirë nuk ngulfatet,pa te njerëzimi do të jetonte në frikë dhe i tkurur, ndërsa shoqëritë do të mbeteshin...

Patriotët e djeshëm, politikanë të sotëm!?

Sulejman Mehazi Patriotizmin që dikur e pata dashur shumë, tani s`e dua! E urrej, pa masë e urrej! E, po ju pyes juve lexues të...

ISIS-i i vërtetë është Serbia!

Nga Dionis Xhafa   Propaganda serbe nuk njeh kufij. Makineria propagandistike e Beogradit zyrtar,  e njëjta që ka zbukuruar edhe krimet makabre të makinerisë ushtarake të...

Pse Serbia është duke e përforcuar aleancën e saj me Rusinë

Strategjia kundërthënëse e politikës së jashtme të Serbisë që, njëkohësisht t’i zgjerojë lidhjet me Rusinë dhe BE’në mund të shpjegohet me dy faktorë kryesorë....

Luanët e Gruevskit e ngujuan dje Shqiponjën në teneqe të zezë

  ARTIN SPAHIU Dje shqiponja volli. Edhe pse duhej të festojë. Volli nga patriotizmi i rrejshëm i hipokritëve, fjalët e të cilëve kundërmojnë erë tradhtie në Kumanovë. Tradhti që...

Vitet e arta të Thaçit 2004-2007 dhe vdekja e Ibrahim Rugovës

Nga Berat Buzhala Në fund të vitit 2004 u organizuan zgjedhjet e dyta nacionale. Pas asaj çfarë kishte ndodhur në tri palë zgjedhjet e mëhershme,...

Ëndrra ime e trishtë dhe meleku i vdekjes!?

  SULEJMAN MEHAZI Gjatë jetës sime pesëdhjetëvjeçare kam parë shumë ëndërra të mira e të këqija, por ëndërra që më ka lënë pērshtypje e më ka...

Madeleine Albright është shpëtimtare e Kosovës, ndërsa Milosheviqi ishte kriminel!

  Prof.Dr. MEHDI HYSENI Prandaj, jo vetëm Donjeta Morina, por asnjë shqiptar nuk ka asnjë të drejtë morale, njerëzore dhe ligjore, që t’i quajnë “kriminelë të...

Simbolika e datave në politikë dhe diplomaci

ABDULLA MEHMETI (Analizë politike për krizën aktuale në Maqedoni) A ju ka shkuar ndërmend se pse janë kaq këmbëngulëse partitë politike në pushtet, që të mbahen...

Tallava kundër sovranitetit të Kosovës

Nga Hysamedin Feraj Derë për derë, kudo ku është, këto ditë popullatës shqiptare i kanë ardhur dy ftesa për datën 17 shkurt: ftesa e qeverisë...

Dy burrneshat  dhe Titaniku

SHAQIR ISLAMI Çfarë ironie! Në Ballkanin-macho, gjithë e më shumë po del në shesh se burrat nuk janë për hair, ndërsa gratë na dalin me...

Ç’po ndodh me Arabinë Saudite?

Forcat e armatosura të 20 shteteve janë mbledhur në veri të Arabisë Saudite të dielën për të ndërmarrë manovrën ushtarake “më të rëndësishme” të...

RUSIA ZBARKON EDHE NË MAQEDONI, SKENARE PËR TË FORCUAR NDIKIMIN RUS

Anketat e opinionit publik tregojnë se ndikimi rus po forcohet në Ballkan. Në Serbi një anketë tregon se 72% e popullatës ka pikëpamje pozitive...

A janë shqiptarët të lashtë?

Duke u kthyer përsëri në frymën e antikitetit të kombit tonë, në mund të shohim ndryshimet,lëvizjet e brendshme të jetës së njerëzëve të famshëm...

Me arrestimin i Janakievskit, Xhaferit, Stavrevskit do të kurseheshin qindra miliona...

 ARDIT HALIMI Dje u gëzuam sot u dëshpruam. Dje na gëzuan Katica, Lençja dhe Fatimja, sot na dëshproi Gjykata penale. Sa besuam se po ju...

A ndërtohet shteti me televizion e me fotografi?

Nga Gëzim Mekuli Ministri i punëve të jashtme, Hashim Thaçi, po shrytëzon të miturit dhe fëmijët e varfër të Kosovës për përfitime personale e për...

Edhe Aliu kërkon dorëheqjen e Ahmetit

QENAN ALIU Miq të dashur, Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim z. Ali Ahmeti, duhet të jepë dorëheqje nga funksioni i kryetarit të partisë. Këtë...

Tre vjet pa Prof.Dr Fadil Sulejmanin dhe 21 vjet me Universitetin...

Prof.dr Vebi BEXHETI Me të drejtë  thuhet  se njerëzit e mëdhenj nuk vdesin asnjëhërë. Ky privilegj i përjetësisë i takon edhe prof.Fadilit,njeriut që e sfidoi ...

1 Milion arsye pse BDI dhe Ali Ahmeti mos e vizitojn...

14 vite në qeveri asnjë e mir nuk iu bë Kumanovës edhe pse e bëri luftën e 2001 -Qeveria vrau dhe burgosi 40 çlirimtarët e...

Kush e ka radhën të vritet deri sa është Aliu në...

SHPËTIM POLLOZHANI Në ditën e fillimit të Gjykimit të Grupit të Kumanovës, Ministri i drejtësisë, i cili fatkeqësisht është shqiptar, me krenari deklaron: BDI do...

Minuti i zgjedhjeve

SULEJMAN MEHAZI Politikanë, gota e rakisë, femrat dhe paratë ua kanë mpirë vetëdijen, mosni gota, femra e para, po bëhuni rrjedhë të lumenjve, liqeneve e...

Si i vrau regjimi të rinjtë që donin të iknin në...

Nga Kujtim Cekani Albumi “Terrori komunist në Shqipëri”, mes të tjerash sjell edhe një numër dokumentash që zbardhin të vërtetën e vrasjeve të qindra shqiptaëve...

Partitë opozitare po sillen në kornizat e vizatuara prej BDI-së dhe...

ARSIM ZEKOLLI Fejzi Hajdari druan se "nëse vazhdojnë kështu jam i bindur se (tri partitë opozitare) do te pësojnë thellë debakël!". Fatkeqësisht, ky mendim-i shprehur...

Moj e mjera shqiptari, politika ta futi kokën në hi!

Ejup Berisha Na intereson ta dimë vetëm një gjë meqë tani më të gjithë ne e dimë se kush ia futi popullit shqiptar kokën në...

Politika  e helmon  arsimin

  XHELADIN MURATI Është një e vërtetë e përgjithshme që një politikë kreative dhe kompetente, pa anime dhe politizim e partizim mund të jetë në kërkim...

Mashalla Opozita

SHAQIR ISLAMI Nga frika se mos ta marrë mësysh opozitën, e nisa me Mashalla. Opozita e bëri një hap të mbarë. Ndonëse i vonuar, por...

Liri për Çlirimtarët e Kumanovës!

LIRI PËR ÇLIRIMTARËT E KUMANOVËS! Zijadin Brahimi-Liria,nderi dhe krenaria e Shqiptarve janë shkelur dhe nëpërkëmbur edhe mbas Luftës së 2001,nga partitë në pushtet Maqedonase dhe...

S (a) e njohim njëri – tjetrin?! Dritë në fund të...

Nga Lutfi Dervishi – Beograd* Është vështirë të gjesh një lokal në Beograd ku nuk pihet cigare… Gjurmët e borës duken edhe në pedonalen e njohur...

Edukimi dhe arsimimi për emigrantët vazhdon edhe në kushte emigrimi

  ERËMIRA NUHIU Largimi, zhvendosja prej një vendi, religjioni ose shteti apo kontinenti quhet emigrim. Emigrimi nga vendet e varfëra,nga vendet të cilat janë në luftë është...

Belize pyet: Kush i ka sjellë 5 miliardë euro nga Maqedonia?

Mu paraqitën nga Belize të më tregojnë se deri më 24 prill duhet t’i lajmërojmë se kush ka lidhje me pesë miliardë eurot që...

Tendencat e kriminalizimit partiak të LSDM-së

  AVNI REXHEPI Ethet parazgjedhore në taborrin e dy partive më të mëdha maqedonase veçmë kanë filluar. Derisa partia në pushtet, VMRO-DPMNE, kësaj radhe është më...

Bashkimi kombëtar është zgjidhja

Pse po them që Projekti i Pavarësisë së Kosovës është kompromis i dhimbshëm dhe shumë bile. Kosova në vitet e Lidhjes Shqiptare  të Prizrenit,...

Gruevski po u thotë bdi-stave: “Mësoni si babai, gomarë mos u...

  MUHAMED HALILI Për historinë si proces kohor  ka shumë mendime nga historianë, poetë, shkrimtarë e filozofë botëror. Paul Valery, poet i njohur francez, nuk e...

Liberalizmi i ktheu të drejtat në mjet skllavërimi

Roger Scruton  Si të jesh i djathtë? Që këtu egalitaristët (flamurtarët e barazisë) kanë nisur të fusin më shumë të drejta pozitive në listën e lirive...

Përdhunonte femra me aftësi të kufizuara, pranga shqiptarit në Itali

Nga Nikoleta Kovaçi Opinioni italian është tronditur kur ka mësuar nga policia historinë e një burri, maniak seksual që shantazhonte femrat me foto të “Facebook”-ut...

Erërat shkëmbin nuk e dëmtojnë, por zullumi e bënë që të...

Kryetari Ali Ahmeti takimin promovues në Qendrën e kulturës në Tetovë për projektet e realizuara e paska nisur figurativishtë me ate se ;-(cit..) ,,...

E majta i mohon të vërtetat e dhimbshme

Dennis Prager Ka një dallim mes të majtës dhe të djathtës që rrallë vihet re, pavarësisht faktit që është po aq e rëndësishme sa gjithë...

Projekt i kujt është pavarësia e Kosovës?

Jakup Krasniqi Ka kohë që analistë e pacifistë të ndryshëm nuk ngurojnë të thonë: “Pavarësia e Kosovës është projekt i ndërkombëtarëve”. Me ketë mënyrë të...

Fjalitë e Agim Beqirit janë nxjerrë nga konteksti

DRITON BEQIRI Ju falemiderit per lajmet dhe informacionet te cilat i'a jepni publikut dhe i mbani te informuar, por gjithmone kam qene kurioz qe ta...

Edi Rama, duhet të mbledhë sërish liderët shqiptarë të Maqedonisë!

AFRIM TANALLARI Skena politike shqiptare në Maqedoni, është në një kaos të çuditshëm me shumë të panjohura. Parti shumë në numër, por pa ndonjë kauzë....

Statistika do të reformohet kur Ali Ahmeti të largohet nga politika

Dëgjoni margaritarin e radhës së ALI AHMETIT: ”Regjistrim s'do ketë derisa në themel nuk reformohet Enti i Statistikës.  S'e di nëse në vitet e...

Historiani zviceran, Lambert: Shqiptarët kanë drejtuar botën që nga Mesjeta, Evropa...

Dr. Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve...

Uji bëhet simbol i rezistencës në Bogovinë

Në fshatin Bogovinë, uji për pije ështe kthyer në simbol të rezistencës për mbrojtjen e investimeve të kryera nga vet qytetarët kundër qeverisë lokale....

A ka agjëruar ndonjëherë Aliu?

Në dallim nga këta Myslimanë të post-komunizmit, në shtëpinë tonë Ramazani festohej dhe agjërohej edhe gjatë komunizmit. Ka dëshmi për këto që i them....

BAJRAM ME MEND ME MARRËVESHJEN E PËRZHINËS!

Daut DAUTI Çfarë teme do të trajtojmë tash në media, do të bëjë fërkime politike midis partive dhe do të komentohet pastaj nëpër çajtore në...

A po rrëshqet Kosova drejt ’97-es shqiptare !?

Kronologji mërgimtari… Njerzit thonë shpesh herë se në demokraci, vendimet merren nga shumica e popullit. Natyrisht se kjo nuk është e vërtet. Vendimet merren nga...

Roli negativ i telenovelave në jetën e Shqiptarëve

Popullit Shqiptar pavarësisht problemeve të tyre, problemve kryesisht ekonomike, shoqërore apo edhe shumë probleme të tjera, i del fare mirë koha, për të harxhuar...

Vullneti-Kushti i parë i suksesit

Dije dhe intelekt sadopak kanë edhe kafshët. Por, vetëm vullneti me përmbajtje morale është cilësia e vetme e hallkës së fundit në zinxhirin e...

Kthimi në ankth

Zgjedhjet e parakohshme, me gjithë këtë kontroll të parave në duart e disave, nuk do të sjellin ndryshim në skenën politike. Do t’i kemi...

Fatos Lubonja: Rama i sëmurë dhe i rrezikshëm. Nuk i duhet...

Publiçisti Fatos Lubonja ka analizuar në shkrim të tij të publikuar sot në Gazeta Panorama duke tentuar të shpjegojë mendësinë e kryesocialistit dhe kryeministrit...

Përgjegjësia i takon popullit

Mr-Sevgani Ibrahimi Gjatë dhjetvjeçarëve të fundit, demokracia, si formë regjimi, ka evoluar shumë. Edhe pse kemi një formë shumë të brishtë qeverisjeje, askush nga shërbetoret...

Ohri, Przhino, Shqiptarët

XHEVDET NASUFI Kemi shumë arsye që slloganit të propagandës zgjedhore ,,Ne fillojmë”, t’ia imputojmë si vijimësi, apo t’ia shartojmë si reflektim slloganin impresiv - asgjë...

BDI-ja mund të mbetet shtatzënë nga Llatasi!

Kurse tani, dikush duhet t’ia  sqarojë Ali Ahmetit dhe "bajgës rreth tij" se çka ndodh kur plasë mjeti kontraceptues (kurtoni maqedonisht), se në rast...

Mesdheu dhe Putin

Nga Azem Parllaku Tutje ndarjeve politike te sotme Mesdheu perfaqesohet nga tri bashkesi kulturore, tri qyteterime te gjalla e te stermedha, tri menyra themelore te...

34 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës

17 janari i vitit 1982, dita kur u vranë mizorisht vëllezërit Gërvalla e Kadri Zeka, është një datë e trishtë në historinë e shqiptarëve....

Filluan ethet e fushtës zgjedhore!

Medai Shaholli Edhe pse jozyrtarisht, fushata elektorale për zgjedhjet e parakohshëme parlamentare në Maqedoni, sapo ka filluar. A do të mbahen ato më 24 prill, apo...

Ballkanit i duhet një dorë për të përballuar krizën e emigrantëve...

Dështimi i Greqisë për të përmbushur detyrimet e saj për të siguruar kufijtë e zonës Shengen pa pasaporta qëndron në kontrast të dukshëm me...

Kelmendi: Çka po i duhet Thaçit posti i presidentit?

Gazetari dhe publicisti Adriatik Kelmendi, nëpërmjet një opinioni ka ngritur pyetjen se pse kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi po dëshiron të...

Historia e spiunit që mashtroi Hitlerin duke ndihmuar Aleatët të fitonin...

Javë përpara zbarkimit në Normandi, komandantët e Aleancës kishin përpara sfidat më të vështira. “Ky operacion nuk është duke u planifikuar me ndonjë alternativë”,...

Kush është Esat Pashë Toptani i Luginës së Preshevës?

NEHAT HYSENI Dhënia e Mirënjohjes për Kryeministrin e Serbisë, Aleksandar Vuçiqin, nga kryetari aktual i komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa, paraqet kulmin e tradhëtisë kombëtare...

Rugova i falsifikuar

Shkruan: Milazim KRASNIQI, Prishtinë Kam lexuar këto ditë disa tekste të çuditshme, të disa autorëve nga Shqipëria, për figurën e Ibrahim Rugovës. Më duken të...

Ku po na mbetet shembulli për të rinjtë?

  ILJASA SALIHU Me të drejtë ne të vegjlit dhe të shtypurit pyesim me habi se si nuk e paskemi ditur se sa burra të mëdhenj...

Taverna opozitare (Ushtari i mirë Hashep Gazepi – III)

  SERMET SULEJMANI E kë tjetër do ta ftonin për ta bashkuar ‘’opozitën’’ shqiptare në Maqedoni përpos Ushtarin e Mirë Hashep Gazepin. ‘’Haj, medet, haj…’’- përsëriste...

Emblema që i dha jetë një qyteti krenar!

Tek sa Ai shpaloste programin për ta kthyer ëndrrën e kërçovarve në realitet, atë nuk ngurruan ta quanin terrorist duke e paraqitur atë si...

Politika, thikë pas shpine! “Përça dhe sundo”

Arben LABËNISHTI Allahu i ka krijuar trevat tona me shumë ujë, diell, male, pyje, fusha pjellore,…me pasuri dhe bukuri që të magjeps! Në këtë mirësi,...

Një vepër në 45 gjuhë të botës

Nga Bashkim Kuçuku Ismail Kadareja prej vitesh ka mbërritur te Çmimi Nobel. Emri i tij disa herë ka qenë deri në përzgjedhjen përfundimtare. Kritika franceze,...

Nacionalizmi ynë masturbues

SHAQIR ISLAMI Diskursi politik dhe social në mjedisin tonë kundërmon në nacionalizëm-etnik vulgarë dhe mburracak. Versioni më origjinal dhe më i shëmtuar i nacionalizmit lindorë...

Partitë politike shqiptare në Maqedoni duhet ta ndryshojnë konceptin dhe strategjinë...

  ABDULLA MEHMETI Thellimi i krizës politike aktuale në Republikën e Maqedonisë ka nxjerrë në pah shumë dobësi të faktorit politik në këtë vend, sidomos të...

LDK e dëshiron Hashimin në burg

    Jam i bindur se LDK-ja, nuk e do Hashim Thaçin, jo më për Kryetar (President) shteti, me dëshirë, ata do ta shihnin atë në...

Shengen dhe siguria evropiane

  DANIEL GROS Rivendosja e kontrollit të kufijve është një teatër i sigurisë, dhe jo një përpjekje për të ruajtur Evropën të sigurt. Daniel Gros shkruan...

O Sylejman, mos e krahaso Ali Ahmetin e “branitellave” me Skënderbeun

QENAN ALIU Vetëm historiografia është ajo që krijon mite për një popull. Më rastisi të lexojë pohimin e veprimtarit Ismet Sylejmani, ndër të tjera se...

Siria: kush po lufton kundër kujt?

Prej vitit 2011 në Siri po zhvillohet një luftë e përgjakshme. Palët në konflikt duhet të ulen prapë në treyzën e bisedimeve së bashku...

Pse u ndryshua Ligji për themelimin e USHT

  ABDULLA MEHMETI – Duke marrë parasysh faktin se, edhe një muaj pas miratimit dhe hyrjes në fuqi të Ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit...

Shqiptarët e humbën Shkupin

NEBI MËRSELI Kur në verën e vitit 1912 Isa Boletini me ushtrinë e tij kalon Urën e Gurit në Shkup, është shënuar një ditë kthese...

Liri për heroin e gjallë – Gjeneral Sokolin !

  SAMI FEJZA Dje në qorre sokaket e rrugëve të Saraj të Shkupit (Ali Ahmeti) i BDI-së sa për sy e faqe për ti fshehur tradhtitë...

Diaspora shqiptare në Turqi, pjesa më e madhe e populli shqiptar

  ASLLAN DIBRANI Kultura është tërësia e arritjeve të një populli dhe i të gjithë njerëzimit, në fushën e prodhimit dhe në zhvillimin shoqëror  e mendor....

Racizmi ynë dhe “zezaku” i Linda Halimit

Nga Kimete Berisha “Ka qenë burrë i zoti. S’ka guxu as miza me fluturu prej tij, kaq i vështirë ka qenë, ju nuk e dini. Krahas...

Ankthi i administratorëve shqiptarë

  AFET JASHARI Me përfundimin e konfliktit të vitit 2001 u arrit Marrëveshja e Ohrit, marrëveshje kjo që qytetarët e Republikës së Maqedonisë i parasheh të...

Përvjetori i 53-të i Traktatit të Eliseut

Traktati vendosi bazën e marrëdhënieve të reja bilaterale mes dy vendeve, duke vendosur vizita zyrtare dhe duke e themeluar Kancelarinë frënge-gjermane për të rinj....

​“Vice News”: Korrupsion, urrejtje dhe dhunë: Kosova në krizë

“Korrupsion, urrejtje dhe dhunë: Kosova në krizë.” Ky është titulli i mediumit amerikan “Vice News”, me të cilin nis artikullin kushtuar situatës politike në Kosovë. Momentalisht,...

Injoranca dhe tradhtia nuk mposhten vetëm me deklarata, por me veprime politike konkrete –...

  HYSNI SHAQIRI Nga veprimet e deri tanishme politike mbetet një dëshmi e pa kontestueshme në kujtesën e shumë shqiptarëve që vërteton faktin se qeverisja e...

Ibrahim Rugova, një histori e pabesueshme!

(Ibrahim Rugova nderroi jete me 21 Janar 2006. Ne kujtim te 10 vjetorit te vdekjes se tij, po publikojme kete portret) Nuk e di pse...

Ali Ahmeti mbron shtetin unitar maqedonas nga shqiptarët

  MEDAI SHAHOLLI Nga zhvillimet e fundit në Maqedoni më i kënaqur duket se ka dal shefi i  DUI-t z. Ali Ahmeti ,duke u “rahatuar”...

Po na drejtojnë injorantët dhe hajdutët!

QENAN ALIU Ç^është ky shtet i turpshëm ? Si ka mundësi të drejtohemi nga njerëz që nuk kanë as minimumin e përgjegjisë e në vazhdimësi...

Xhamia me e madhe në Ballkan në vendin më të varfër...

Gani MEHMETAJ Turqia ua futi thikë pas shpine shqiptarëve, i ktheu në mesjetë, i mbërtheu me narkozën e besimit të verbër islamik, i paralizoi si...

Pollozhani: Një herë hyzmeqar, gjithmonë hyzmeqar

E gjithe bota normale deklaron se nuk jane krijuar kushte per te mbajtur zgjedhje ne 24 prill, te ketij viti, perveç dy hyzmetqareve te...

“Der Standard”: Maqedonia në krizë të thellë

Fitim Dika Maqedonia s’po gjen mundësinë e daljes nga kriza politike, përkundër se situata dukej e pjekur. Bisedat maratonike të ndërmjetësuesit europian Johanes Hahn me...

Të gjithë sytë kah Maqedonia

Në fillim të vitit 2015, kriza politike në Maqedoni mori një dimension të ri kur lideri i opozitës me anë të projektit “E vërteta...

BDI, partia ku funksionarët mburren dhe vriten për dashnoret!

Zeqirja IBRAHIMI Është fatkeqësi që një deputete grua si Ermira Mehmeti, që kaq shumë i kontribuoi një partie politike shqiptare, të tërhiqet duke pranuar humbjen...

Nuk lexojnë, prandaj gjuha shqipe u duket e varfër

  ILJASA SALIHU Ka shkrimtarë, profesorë e akademikë, të cilët shkruajnë me një gjuhë të përçudnuar, të varfër, të gjymtuar, huazojnë panevojshëm fjalë të huaja dhe...

Opozita në raport me njëra – tjetrën

  XHELADIN MURATI Çështja e  pozicionit politik dhe e funksioneve politike të opozitës shtrohet me theks dhe kushte te veçanta në shoqërinë demokratike atëherë kur në...

Ta zëmë, ra qeveria ?

Nuk është për brengosje nëse bie kjo qeveri, por kush mund të formoj qeverinë e re. Opozita e bashkuar ? Jo, faleminderit! Nga Ibrahim REXHEPI Ma...

Grupi parlamentar  PPD-PDP simbol i kohezionit politik shqiptar

MUHAMED HALILI Ky tetë janar shënoi 25 vjetorin e fillimit të parlamentit shumëpartiak në Maqedoni dhe njëkohësisht edhe po aq vjetorin e Grupit parlamentar PPD-PDP...

Dylberat e sotëm

Në moshën e fëmijërisë shpesh herë në mëhallën time dëgjoja nga më të rriturit emrin Dylber, sidomos për djemtë e ri që visheshin hijeshëm,...

Jandi Kumanova, tutushti Preshova …

Por, sarkazmin  mënjanë, ky rast na ka sëmurë. Na mban peng. Kemi ra në hall! Ky ‘problem i emrit’ është absurdi më i madh...

 Duke u përqëndruar te “kriza” e harruam vetveten

EJUP BERISHA Të paktën këto ishin bindjet tona fillestare të cilat na shtynin edhe të krenoheshim si dhe të lëvdroheshim se tani e tutje do...

A do të ikë Gruevski?!

Me gjasa pritet që pasi të mbërrijë në Shkup komisioneri i BE-së Johanes Hahn, kryeministri i vendit Nikola Gruvski të japë dorëheqje, duke i...

Majto-djathtizmi, djathto-majstist

Arsim Zekolli Historia ndonjëherë vërtetë ngjanë në kozeri. Natyra komplekse e raporteve kundërshtuese ideologjike, mes të djathtës dhe të majtës, ne kontinentin e vjetër, simbolikisht...

Ushtari i mirë Hashep Gazepi II.

SERMET SULEJMANI ...Kishte vite që ushtari Hashep Gazepi po shante me të madhe të gjithë ata që po e përkrahnin partinë në pushtet. Shante ç’t’i...

Deputeti që ofendoi zgjedhësit dhe partinë e tijë !

QENAN ALIU Deputeti i BDI-së Mirvan Xhemaili nuk deshka të ndalet me qent që lehin sepse nuk do të arijka në cak Ali Ahmeti dhe...

Për Parlamentin e shqiptarëve të Maqedonisë!

Kim Mehmeti Nëse donë ta dish se kur shqiptarët janë më të përçarë mes veti, atëherë dëgjo kujdesshëm se kur ata më së shumti flasin...

Kreshnik Spahiu parasheh luftë civile

Viti 2016 ka aguar i zi për shqiptarët.  8 ditë, 8 vrasje, 7 aksidente, 5 plagosje. 15 vite më parë kur qeveriste socialisti Fatos Nano...

Patriotët dhe komandantët, i servirën fitoren Athinës

ARSIM ZEKOLLI Fillimisht, ca shpjegime bazike mbi natyrën e marrëdhënieve ndërkombëtare dhe diplomacisë, të cilat edhe pse të ndërlidhura për nga natyra e misionit, dallojnë...

Angazhimi i të rinjëve në politikëbërjen e ndershme dhe të sinqertë

MEFAIL ZENDELI Duke u udhëhequr nga parime ndhe standarde evropiane dhe botërore, ku shumica e rinisë pas kryerjes së studimeve profesionale të fushave të ndryshme...

Fillimi i viti të ri me probleme të vitit të vjetër

Shkruan: Islam Krasniqi Viti që lamë pas ishte një vit përplot me sfida të renda, vit të cilin e përcollën plot probleme që nga fillimi...

Pse nuk zbardhet masakra e Tivarit? Komunistët pushkatuan 5 mije shqiptarë

Kjo masakër u projektua dhe u realizua nga shteti komunist jugosllav në marrëveshje dhe bashkëpunim me pushtetin komunist shqiptar. Ish ndërtesat e Monopolit të Duhanit...

Strategjia e re kombëtare e Rusisë, NATO kërcënim

Më 31 dhjetor, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një strategji të re për sigurinë kombëtare të Rusisë, që e identifikon NATO-n si kërcënim. Strategjia...

Për Parlamentin e shqiptarëve të Maqedonisë!

Kim MEHMETI Nëse donë ta dish se kur shqiptarët janë më të përçarë mes veti, atëherë dëgjo kujdesshëm se kur ata më së shumti flasin...

Gazetarja zvicerane që flet për kallashnikovët e Shqipërisë (Video)

Televizioni francez “Canal+”, ka transmetuar një dokumentar për “hetimin e veçantë”, që flet për kontrabandimin e kallashnikovëve nga Shqipëria në Francë. Dokumentar i gazetares zvicerane...

Ja pse sauditët kërkojnë luftë me çdo kusht

Është jashtë çdo dyshimi që përgjegjësia për tensionet mes Iranit dhe Arabisë Saudite është e këtyre të fundit. Kur njoftohet ekzekutimi i 47 personave në...

Çanakaleja ishte varri i shqiptarëve – Nga Gani MEHMETAJ

Një hoxhë nga Shkodra në një veb faqe islamike gënjen pa fije turpi kur shkruan se në betejën e Galipolit (Çanakalesë), Turqia e mbrojti...

Kur Enver Hoxha dënonte gjenocidin ndaj shqiptarëve të Maqedonisë

PËLLUMB XHUFI Ishte nacionalist, por ishte edhe komunist. Dhe nacionalizmi i tij mbulohej herë pas here nga dallgët e një dogmatizmi ideologjik, që në vitet...

Doktorët dhe kaçakët nga Zajazi

SHAQIR ISLAMI Shën Nikolla popullorçe quhet Baba-dimri. E keni parasysh plakun simpatik me mjekrën e bardhë dhe veshur kuq-e-bardhëç me atë sajën e madhe që...

Ligjësimi i hajnisë !

  QENAN ALIU Qeveria VMRO-BDI e kryesuar nga Nikolla Gruevski, një decenie me “mjeshtërinë” hipokrite të përpunuar saktësisht në pi-ar strategjinë e sajë, në përqindje të...

Kriza e refugjatëve, një detyrë e shekullit

Alexander KUDASCHEFF Një milionë refugjatë, ndoshta më shumë se kaq, ka pranuar Gjermania sivjet. Një milionë njerëz, që kërkojnë strehë, mbrojtje, shpresë për një jetë...

Ecja me shqiptarinë apo me partinë?

Hysamedin FERAJ Qytetar i mirë është një që nuk iu qëndron besnik partive; aq më pak udhëheqësve të saj. Nëse është fjala për besnikëri dhe...

“La Stampa”: Shqipëria, udhëkryq i xhihadistëve

E përditshja italiane “La Stampa” ka publikuar sot artikullin me titull “Propagandë e rekrutim. Shqipëria udhëryq i xhihadistëve”. Autori i saj Lorenzo Vidino, korrespondent i...

Janari në lajme

“Pa kurrfarë organizimi ne Kumanove”, thoshte spikerja e lajmeve të Televizionit Alsat.  Çfarë lajmi!!! Mëngjesi i ditës numër 1, filloj me kafe, lajme nga...

Nuk pi ujë aspak qëndrimi i z.Ali Ahmetit

Nuk pi ujë aspak qëndrimi i z.Ahmeti se fajtorë për dështimin e Maqedonisë për integrimet euro-atlantike kanë qenë Siria dhe Ukraina dhe nuk është...

Çka na pret në vitin 2016?

1.Kosova si shteti më ri në Evropë, pra një shtet “sui generis” i cili akoma është në proces të një vetëkërkimi, verifikimi dhe vetëdëshmimi...

Ma hiq qafe atë celular!

Umberto Eco Pak kohë më parë, ndërsa po flisja para Akademisë së Spanjës në Romë, një zonjë duke ujdisur telekamerën ma përplasi në fytyrë një...

Të dashur vëllezër shqiptarë ortodoksë!

Fejzi HAJDARI Të dashur vëllezër ortodoksë! Të impresionuar nga lajkat që dinë të bëjë megafonët proqeveritarë, ndoshta pak e keni vërejtur që ne si gazetë...

Ku lulëzon mafia, nuk sundon drejtësia

DAIM HISENI BDI-ja kësaj rradhe është e sinqert kur thot se dështuam shkaku i krizës në Ukrainë dhe Siri. Po këto fjali janë vlersim i partisë...

Woodrow Wilson, dalzotësi më i zëshëm i shtetit shqiptar

Albert VATAJ Sot 159 vite më parë, më 28 dhjetor 1856 lindi Woodrow Wilson, Presidenti i 28-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i cili...

Domosdoshmëria e reformimit të të gjitha partive politike shqiptare, si të...

OPINION Nga Basri Kqiku Ky shkrim është vështrim personal që nuk ka qëllime shkencore socio-filozofike. Por si vëzhgues i zhvillimeve në shoqërinë tonë shprehë shqetësimin për...

Lojërat e dyfishta të Zoran Zaevit

Papërgjegjshmëria e një lideri opozitar, siç është Zoran Zaev, për të shpallur të akuzuar emra politikanësh, para se këtë ta kenë bërë institucionet gjyqësore,...

Parashikimi fetar deri në vitin 2050: Ateizmi do të pësojë rënie,...

Sipas një raporti të lëshuar nga ‘Pew Research Center’, deri në fund të shekullit, për herë të parë në histori, myslimanët mund të tejkalojnë...

Hashimi Preisdent Republike?!

EJUP BERISHA Hashim Thaçi ish kryeministri dhe ministri i tashëm i punëve të jashtme të Republikës së Kosovës ka shprehur dëshirë që të bëhet Presudent...

Medaljet e veteranëve: Si e gjykojmë historinë në kontekst jofaktual?

Shyqyri Çoku është i mirënjohur jo aq shumë për atë që ka bërë në kohën e komunizmit, por për shkak se disa nga viktimat...

Gazetaria është në Qorrsokak

  SHAQIR ISLAMI Tashmë një kohë të gjatë jam duke vëzhguar sagën dhe përpëlitjet e gazetarëve në vendin tonë. Përshtypjen time më së miri e përshkruan...

Kriza të reja dhe të vjetra për BE-në

"Krizat që ne kemi, do të mbeten, dhe do të vijnë të tjera", thotë Presidenti i Komisionit Evropian duke patur parasysh Vitin e Ri....

Bravo Tetova!

RAMADAN RAMADANI Ndonëse dita e premte, ishte një ditë plotë me lajme të mira gjithandej si iniciativa për dekriminalizim të politikës në Shqipëri dhe publikimin e kritereve...

Muret e Europës po ngrihen

  TIMOTHY-GARTON ASH Muret po ngrihen në gjithë Europën. Në Hungari, ai ka formën e gardhit me tela me gjemba, ngjashëm me shumicën e perdes së...

Skandal apo korrupsion në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë

(Rreth dekorimit të Sulejman Rexhepit nga ana e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë. Personit më kontravers në Maqedoni i ndahet dekorata “Imazhi i kombit”!...

Konferenca e Rambujesë dhe bisedimet e Brukselit

XHELAL ZEJNELI Politika e tashme e Serbisë në rajon është destabilizuese. Pretendimet hegjemoniste dhe ekspansioniste të saj ndaj ish-republikave të Jugosllavisë, nuk kanë pushuar fare. -...

Balloja e Ramës dhe vdekja e romes

Ilir Yzeiri Nuk ka asnjë lidhje mes darkës së Ramës me gazetaret femra dhe vdekjes e vogëlushes njëmuajshe rome nga i ftohti në këmbët e...

Të zhdukesh në dhjetor

Xixa, muzikë, bredh të Vitit të Ri, borë natyrale dhe jonatyrale. Pazare Krishtlindjesh në qytete milionëshe plot drita apo edhe në qytete ku mezi...

Reformat në arsim

  MERITA SINANI* Arsimi është një nga fushat më të rëndësishme të çdo shoqërie dhe të çdo sistemi. Përmes arsimimit shoqëritë dhe kombet u transmetojnë pjesëtarëve...

Peshkaqenët e vërtetë dhe ushqimi i rremë

ILJASA SALIHU Kush e di, ndoshta jemi në luftën e tridhjetë botërore, sepse unë nuk mbaj mend njeri të mos ketë rrëfyer për kohë...

Jugosllavia tentoi të krijojë në Kosovë një gjuhë të re, sikurse...

  Zvicerani Oliver Jens Schmitt, mendon se autoritetet jugosllave e kishin provuar këtë mundësi dallimi identitar mes “Šiptari dhe “Albanci”. Sipas tij, analog me maqedonishten...

      Në Ulqin së shpejti pritet divorci i koalicionit qeverisës në...

   ESAT MEHEMTI, gazetar i Radio Ulqinit  Ka ditë që për shkak të marrëdhënieve brenda koalicionit në qeverisjën lokale, pushteti lokal në Ulqin çdo ditë e...

Çohen n’këmbë bijtë e Tetovës

Tetova nuk falë, Tetova sot mbrohet, Turrin nuk e ndalë, Nuk don më t’helmohet.   Sharri plak sot dridhet, Thërret tetovarët, Mbyllne Jugohromin, Mi shëroni varrët.   Sot çohen në këmbë, Krejt bijtë e Tetovës, Nuk...

Ai që s’ka besuar në mrekulli-nuk ka jetuar

Nga Kimete Berisha Ai ka protestuar deri në vdekje. Ka protestuar pse “mrekullinë” nuk e sheh me sy, nuk e prek me dorë, nuk njoftohet me...

Si e mësoi Kina të vërtetën e Kosovës midis Serbisë dhe...

  MEHDI HYSENI -Po, këtë vërtetë, jo vetëm se e dimë, por edhe e kemi përjetuar në lëkurën tonë hiq më pak se një shekull (stërgjyshër,...

Maqedonia ka 25 ministra, Zvicra vetëm shtatë

  HALIM HYDA Johann N. Schneider Ammann, aktualisht ministër për ekonomi, arsim dhe shkencë, më 09.12.2015 u zgjodh Kryetar i ri i Zvicrës. Ai njëkohësisht do...

STRUGA NUK E MERITON MYNXYRËN!

Medai Shaholli Qyteti i bukurisë shqiptare Enhaloni i lashtë është mbuluar në zi, pasi këto ditë zemrat e struganëve janë trazuar nga një tjetër goditje...

BDI po mbledh haraç për sjelljen e Isa Boletinit në Saraj

IBUSH JUSUFI Kam informacione se zyrtarë dhe aktivistë të BDI-së kanë filluar t’i detyrojnë afaristët e Komunës së Sarajit, por edhe punëtorët e ndryshëm, rëndom...

OPINIONE