18 C
Skopje
Saturday, March 23, 2019
Home Opinione Page 2

Opinione

Presidenti konsensual i BDI-së, u tha, s’u bë!

Ejup Berisha Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti që nga viti 2009 e deri sot po vazhdon që ta zbavit opinionin shqiptar dhe...

Ali Ahmeti ende ndien frikë të madhe nga Gruevski

Xhevdet Hajredini Ali Ahmeti ka deklaruar për radion Evropa e Lirë se ndien pasiguri nga që është e mundur të mos sigurohen 80 vota...

Ademi: Nuk ka protesta studentore tek ne, sepse universitetet u krijuan...

Opinionisti për çështje politike, Visar Ademi, në vigjilje të protestave të organizuara në Shqipëri dhe në mbarë Evropë, në profilin e tij në Facebook,...

Analistët-profesorët e “pavarur” në konakun e Ali Ahmetit që shesin pordha

Nga Rami Mislimi/ Thirren analist të pavarur, shpesh herë edhe të vërsulen nëse je me një vijë politike me Ali Ahmetin, të shajnë se mbron...

Përfshirja e rinisë studentore shqiptare në debatin për ndryshimet kushtetuese në...

Ku është zëri i rinisë studentore shqiptare në Maqedoni? Kush e ka dezorientuar, defokusuar, frikësuar dhe përulur, e ka heshtur zërin e rinisë studentore...

Ja si “luftuam” për Preambulën në vitin 2001?

Pasi deputetët Naser Zyberi dhe Abduladi Vejseli me ngulm kundërshtuan votimin e Preambulës, Alain le Roi në prani të Grupit ashpër e sulmoi Naserin...

Amdi Bajram kandidat konsensual shqiptar për President ?!

Ejup Berisha Ne kohen kur po behen kalkulimet apo edhe manipulimet e para te emrave per Kandidat te mundshem per President te shtetit thash ta...

Veçantitë e Lahutës Shqiptare

Muzikanti dhe Koleksionisti i Veglave Popullore Ermal Sela Lahuta përfaqëson arketipin më të lashtë të veglave kordofone me hark në kontinentin Europian , ku sipas...

Në vitin 2015 na vranë Nikolla Gruevski e Ali Ahmeti, sot...

Ylber Ndrecaj Si familjarë asnjëherë nuk kemi besuar se një ditë, një deputete shqiptare, në mes të Parlamentit të Kosovës do të dalë dhe...

Familjarja e Val Zekajt godet ashpër: Hikmete Bajrami në të njëjtën...

Ajshe Nezaj Hikmete Bajrami në të njëjtë linjë me Jankullovsken, Sasha Mihajlkovin dhe Nikolla Gruevskin, që të tre të dënuar për krime të bëra gjatë...

Alma Lamën e kisha çu ambasadore në Arabi

Pse jemi ndarë! Kimete Berisha 1. Po kam qejf me ia nis shkrimit me stilin ma të ri të Armend Zemajt, por s'po di a...

Ashtu e meritoi 28 Nëntori! Ashtu e meritoi Publiku artdashës shqiptar...

Ismail Bilalli Manifestimi ,,Nëntori me KumanovART” Publiku shqiptar kumanovar tregoi se e do artin dhe kulturën që është një ushqim i domosdodhëm për çdo...

U skeletosëm duke pritur DUI-n ta zyrtarizojë statusin dhe gjuhën shqipe

Të skeletosur duke pritur do të duken të gjithë ata shqiptarë që shpresojnë në punën dhe qëndrimet e DUI-t për zyrtarizimin e gjuhës shqipe...

Cila është ajo Marrëveshje sekrete e Nishit për ndarjen e Kosovës?

Nëse vërtet ekziston, pse Qeveria e Kosovës nuk e ka zbardhur "Marrëveshjen Sekrete për Ndarjen e Kosovës", të arritur mes Vuçiqit dhe Ramës në...

Unë jam me Amerikën, Zoti e bekoftë atë dhe popullin amerikan

Ejup Berisha Pavarësia e Kosovës ka qenë punë e kryer për Shtetet e Bashkuara të Amerikës.Këtu nuk ka pasur dhe nuk ka kurrfar...

PO RREZIKOHET ARSIMI UNIVERSITAR NË GJUHËN SHQIPE NË MAQEDONI

Shqiptarë të jermuar, manipuluar dhe mashtruar, zgjohuni e mos flini, për të drejtat tona themelore dhe ardhmërinë e fëmijëve tanë bëhet fjalë! Po ju mashtrojnë...

Mbretëria SKS, ose burgu i popujve josllavë

Evokimi më i natyrshëm i Mbretërisë SKS në këtë 100 vjetor të themelimit të saj, do të mund të bëhej nëse tash e tutje...

“Deja vu” në Maqedoni!

Nga Naser Pajaziti/ Mashtrimi dhe manipulimi i madh po ndodhë me shqiptarët në Maqedoni. Gruevski e Mijallkovi janë bërë kryelajm përmes një fushate mediatike që...

Linja e kuqe e titistit Zajko!

Ashtu si kryekomiti Grujo i arratisur dje edhe titisti "reformator" Zajko sot, ka përcaktuar vija të kuqe që nuk kapërcehen dot nga shqiptarët. Siç u...

Regjistrim teknikë apo regjistim gjallzor!

Ditëve të fundit Enti Statistikor i Maqedonisë i udhëhequr nga drejtori Apostol Simovski, promovon një ide gjallëzore që në regjistrimin e ardhshëm të popullsisë...

ABSURDE SHQIPTARE!

REÇICA E VOGËL DHE MONAKO Reçica e Vogël është katund fushor, i cili graviton në Komunën e Tetovës. Pjesa më e madhe e këtij vendbanimi...

Hoxha nga Maqedonia, kryetari i parë i parlamentit të Shqipërisë së...

Haxhi Vehbi Dibra (Dibër, 12 mars 1867 - Tiranë, 24 mars 1937) Nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, Kryetari i parë i Parlamentit të...

Më kurseni nga urimet në këtë festë të madhe!

Më kurseni nga urimet e kësaj feste të madhe. Uroni, përgëzoni dhe festoni, bile bile shkoni e drekoni dika e diku majmë në...

Shesheli urren shqiptarët, por nuk i urren njerëzit e VMRO-së nga...

Shesheli, I cili dikurë lavdërohej se Maqedoninë me vetëm një divizion mund ta shkel brenda dy orëve, këto ditë Gruevskin e quajti vëlla të...

Demë Shehu uron 28 Nëntorin nga burgu i Idrizovës: Sot nuk...

Demë Shehu Urime 28 Nëntori të gjithë Shqipëtarëve,veçanërishtë familjeve të Dëshmorëve. Uroj që populli ynë i përvuajtur,bujarë, fisnik e atdhedashës ,të ndërgjegjësohet dhe të bashkohet rreth...

Letër e hapur për drejtuesit e EVN’së dhe një pyetje publike...

Zotërinj, Kjo nuk është hera e parë që ju shkruaj, e as ky është dimri i parë që unë dhe bashkëvendësit e mi përballime...

PESË ARSYE PËR RIZGJIM KOMBËTAR

Abdulla Mehmeti Dhe Nevojën e riorganizimit të lëvizjes politike të shqiptarëve në Maqedoni Terrori shtetëror sistematik dhe krimi i organizuar me përmasa gjenocidi mbi shqiptarët...

Edi Rama, ky shakaxhi i patriotizmit!

Edi Rama akoma se ka kuptuar se te gjithe e dine se eshte klloun i shqiptarise dhe se merr me seriozisht njeri. Leri fjalet...

Politika ky bastion më i madh i gënjeshtrës

Ejup Berisha Athua sa vlenë një gënjeshtër e një njeriu të rëndomtë sot?. Kjo pra varësisht prej situatave dhe rrethanave mund të vlej...

Në ditën dramatike të arratisjes: Çka biseduan në telefon Zoran Zaev...

Emad MEHMETI Kolegu im gazetar Adrian Kerimi publikoi lajmin se si ishte arratisur ish kryeministri antishqiptar dhe i korruptuar, Nikolla Gruevski, përkatësisht lëvizjet e tij...

Për domosdoshmërinë e riorganizimit të lëvizjes politike dhe kombëtare të shqiptarëve...

Abdulla Mehmeti Terrori shtetëror sistematik dhe krimi i organizuar me përmasa gjenocidi mbi shqiptarët në Maqedoni e ka dëmtuar rëndë qenien tonë kombëtare, duke e...

Festa e Alfabetit në qytetin e 4% Shqiptar

Dervish Alimi Festa e Alfabetit në Maqedonia kaloi, por vetëm në atmosferë festive partiake. Të gjithe ata që e përkujtuan këtë ditë te madhe, e...

‘A’ e madhe e shtypit, ‘a’ e vogël e shtypit, Analfabetët!

Idriz Qehaja Lind pyetja se çfarë janë duke festuar politikanët tanë duke filluar nga presidenti Ilir Meta e deri tek ata të cilët edhe...
Ejup Berisha

Urime Kosovë njohjen “de facto” të pavarësisë tënde nga ana e...

Ejup Berisha Republika e Kosovës dhe Republika e Serbisë ditëve të fundit kanë filluar luftë të ashpër me masa restriktive reciproke ekonomike dhe tregtare me...

Nëse je nën hetime nga Prokuroria Speciale, e meriton!

Xhevdet Hajredini Në Maqedoni po të jesh nën hetime të Prokurorisë Speciale, e meritosh, jo vetëm ta koordinosh procesin e skriningut, por duhet, njëkohësishtë, ta...

Edhe “spiuni” i VMRO-së nga radhët e BDI-së sot do të...

Bedri Mehmeti Edhe funksionari i BDI-së për të cilin dolën informacione se më 27 prill ka spiunuar te VMRO-DPMNE-ja dhe u ka parapri ngjarjeve...
Ejup Berisha

A po shëndrrohet BE në Meksikë apo në parajsë të kriminelëve...

Ejup Berisha Bashkimi Europjan së fundmi i ka hapur të gjitha dyert por edhe dritaret për të gjithë kriminelët hajnat vraseësit apo dhe...

Raporetet Kosovë – Serbi, një refleksion i ndërthurjes të të gjithë...

PhD Mehmet Prishtina Situata që po zhvillohet sot në marrëdhëniet Kosovë – Serbi, është një refleksion i ndërthurjes të të gjithë faktorëve politikë që veprojnë...

Falsifikimi i numrit të banorëve, i numrit të votuesve dhe i...

Ja pse pushteti në Maqedoni nuk dëshiron ta përfshijë përkatësinë etnike dhe fetare në regjistrimin e popullsisë të planifikuar në vitin 2020! Abdulla Mehmeti Në vitin...

Ja si e kanë financuar kosovarët lobimin e Serbisë kundër pranimit...

Sipas gazetes Zëri (20 nentor 2017), eksporti vjetor i Serbisë në Kosovë është 450 milion euro, ndërsa i Kosovës në Serbi 20 milion euro....

BDI ka mbledhur sonte kryesinë, temë qendrore arrestimi i “babës”

BDI sonte ka mbledhur kryesinë urgjentisht, ku temë qendrore e diskutimeve është për “babën” e tyre Sasho Mijallkov dhe se çka do bëjnë më...

Ky shtet është i aftë për të vrarë Harun Aliun, por...

Ky shtet për të vrarë Harun Aliun me shokë, vendos pritë në kulmin e nxehtit. Ndërkaq Nikolla Gruevskin me gjith paratë e vjedhura,drejtësinë dhe...

Njëzet e pesë vite nga fatkeqësia ajrore në Ohër, baba më...

Ejup Berisha I dashuri dhe shumë I shtrenjti Babai i im të përshëndes përzemërsisht dhe dua të të informoj se më ka marrë shumë malli...

Ai i ka hije Shkëlzen Dollit të ulet pranë një ministri,...

Nuk ka përbuzje më të madhe për Kulturën shqiptare në Maqedoni se sa atë ta promovojë Bujar Osmani, një ish ministër në qeverinë e...

Maqedonia e “madhe” më e fortë se Rusia e “vogël”

Destan JONUZI Përveç, Marrëveshjes së Ohrit edhe Marrëveshja e Prespës paraqet një akt të rëndësishëm historik për paqen dhe stabilitetin në rajon. Edhe pse marrëveshje historike,...

Lamtumirë greminë e tradhtisë, mirëmengjes Kosovë e besënikërisë!

Prof.Dr.Mehdi HYSENI Në pritje të rivarrosjes së heroit të Kosovës, ILIR(HALIT) KONUSHEVCI (që do bëhet më 27...

Për kë bien këmbanat?

Afrim FANDA Për kë bien këmbanat kur vdes një njeri? Sigurisht jo për të vdekurit, do të thoshte Ernest Hemingway! Të vdekurit nuk i dëgjojnë...

Kompromisi është pajtimi me qytetari!

Qenan Aliu Kompetenca e marur para nëntë muajve për emërimin dhe shkarkimin e drejtorëve të shkollave po i RIKTHEHET kryettarit të Gostivarit Arben Taravari. Por...

Ngritja e Flamurit në Manastir, tallje e radhës e Ilir Metës...

Zoti president Ilir Meta, ju më së paku keni të drejtë të talleni në këtë mënyrë me ngritjen e Flamurit Kombëtarë, me shqiptarët e...

PËR „BAJONETAT“ ÇETNIKE SERBE NË TROJET SHQIPTARE

Abdulla Mehmeti Kryeçetniku serb, Voisllav Sheshel, për arratisjen e ish kryeministrit Nikolla Gruevski, nga Maqedonia deri në Hungari, ka thënë se janë kujdesur „bajonetat” çetnike...

“Platforma shqiptare” paska qenë për shpëtimin e Gruevskit, e jo të...

Gjyla Çeliku “Platforma shqiptare”, ah sa shqiptare ishte, me një pikë kryesore “SHPËTIMI I GRUEVSKIT, JO I SHQIPTARËVE”, pikat tjera ishin sa për sy...

Komunikimi Diplomatik i Shqiptarёve me Presidentin W.Willson gjatё zhvillimit te Konferencёs...

PhD. Mehmet Prishtina Në fokusin e kësaj faktografie, në spikamë është vënë komunikimi diplomatik i shqiptarëve me Presidentin W.Willson gjatë Konferencës së Paqes në...

Derisa të mos zgjidhet çështja koloniale shqiptare, Ballkani do të jetojë...

“Ku e vë këmbën shkja barbari, Nuk çel lulja e nuk mbin bari…” Prof.Dr.Mehdi HYSENI Me gjithë përpjekjet e pareshtura të “teknologjisë” strategjike të bashkësisë ndërkombëtare,...

Mirë se vjen nga Amerika në Atdheun e Shqipëris Etnike Mid’hat...

MID'HAT FRASHËRI (25 mars 1880 - 3 tetor 1949) U bënë 69 vjet nga dita kur ndali së rrahuri në Nju Jork të Shteteve të...

Disa politikanë mendojnë se burrni është të jesh kriminel

Gjyla Çeliku Burrnia e disa politikanëve në politikë: -Burrni është të vjedhësh -Burrni është të korruptohesh -Burrni është të gënjesh -Burrni është të shantazhosh e...

Turpërimi publik shoqëror është akt më i keq se burgu

Arbër Çeliku Gruevski ishte mbi 20 vjet në politikë, kurse dekadën e fundit figura kyçe politike në vendin tonë; sot ai është një i...

Turpërimi publik shoqëror është akt më i keq se burgu

Arbër Çeliku Gruevski ishte mbi 20 vjet në politikë, kurse dekadën e fundit figura kyçe politike në vendin tonë; sot ai është një i...
Ejup Berisha

Çdo fis e ka nga një pis vetëm në Ballkan ka...

Ejup Berisha doni ja vlene të jeshë apo dhe të bëhesh shumë i madh. Psh ja vlenë dhe atë shumë të bëhesh jo...

Kur të vdekurit çmohen më shumë se të gjallët

Arbër Çeliku (Me shkas: Rithimi në atdhe i eshtrave të Mit’hat Bej Frashërit) Pashë burra patriotë, të veshur shik dhe me kollare, se si në New...

Qytetet si aktorë të diplomacisë kulturore

Si u shfaqën qytetet si aktorë diplomatikë? Safit Zeqiri Viti 1648 shënoi rritjen e një monopoli të shteteve për zhvillimin e marrëdhënieve ndërkombëtare. Shekulli i...

Edhe Çairi po zbrazet!

Arbër Çeliku Ulesh ta pish kafen e mëngjesit në një lokal tonin të zakonshëm, përreth pamje të zymta, dyqane bosh, sepse edhe Çairi, komuna më...

Gruevski, po të ishe shqiptar moti do kalbeshe prapa grilave

Shkruan Muhamer Pajaziti Gruevski dhe shokët e tij vazhdojnë të jenë të lirë, ndonëse kanë kryer krime monstruoze. Ata po i shpëton emri i tyre...

Mjer ai që i ka than vetes shqiptar dhe jeton në...

Shkruan Musa Musai Vuajtjet shpirtërore nuk kan të sosur. Për çdo ditë lajme nga më të ndryshmet drakonike po dëgjohen. Dikush ban qef, dikush ban...

Ali Ahmeti nga përvoja e vetë e din se kur hyn...

Parmbramë Ali Ameti intervistën në një televizion e filloi duke na e spjeguar, në mënyrë të detajuar, diferencën në mes frigës dhe reumës.Tha, në...

Paradoks: Greqia në “luftë” me Shqipërinë, në përqafim me BDI-në

Albert Berberi Që nga vrasja e Konstantin Kacifas, që sipas mendimit tim është terrorist i cili sulmoi policinë shqiptare, janë acaruar mjaft raportet mes Shqipërisë...

Mjer ai që i ka than vehtes shqiptar dhe jeton në...

Musa Musai Vuajtjet shpirtërore nuk kan të sosur. Për çdo ditë lajme nga më të ndryshmet drakonike po dëgjohen. Dikush ban qef, dikush ban...

“OPINION” “Pionët” e BDI-së që tentojnë të degradojnë Hazbi Likën, një...

Komandat "Qela" i ish-Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK), aktualisht zëvëndës kryeministri i Republikës së Maqedonisë, Hazbi Lika, është figura politike e partisë që doli nga...

Çka nënkuptojmë me pajtimin kombëtar!

Ismail Ganiu Këto ditë shumë po flitet për ‘’Pajtimin Kombëtar’’duke aluduar për pajtim dhe amnisti. Për mendimin tim është shumë afër të futet edhe...

Si e kuptoi Kreshnik Bekteshi se të jesh me “arrushën” s`te...

Nga Bexhet Musliu Drejtor i Agjencisë së Lajmeve Zhurnal.mk Katandisja e Kreshnikut dhe tentimi për të shpëtuar është i kotë. Në valën e lumit që e...

HESHTJA E TURPSHME SHQIPTARE ndaj tri gjenocideve serbe në Kosovë

Në njëqindvjetorin e mbarimit të Luftës së Parë Botërore, as politika, as shteti, as Akademia, as historianët, as inteligjencia, as media nuk e kanë...

Kronikë e një vdekjeje të paralajmëruar

Urim SALIHU Po, ishte e paralajmëruar sepse kafshë të tërbuara ecin lirshëm edhe në Gostivar, ashtu si në gjithë qytetet.Nëse fatin e kemi në dorë...

Ne, vrastarët e pavullnetshëm të fëmijëve

Para 2 vjetësh, profesoresha ime nga Gjermania erdhi të bëjë mësim te ne. Si zakonisht, si rrjedhojë e traditës familjare, e prita në aeroport...

Kur Artinit i mungon vullneti politik, sfidat për barazi vazhdojnë edhe...

Me dedikim: Kur mungon vullneti POLITIK, padyshim se sfidat për drejtësi dhe barazi do të vazhdojnë në forma të NDRYSHME. Është e vërtetë...
Ejup Berisha

Ligjin e gjuhëve do ta nënshkruaj Presidenti i ri i Republikës

Ejup Berisha Ku mbeti ligji për gjuhët, më intereson ta di se athua vallë i njëjti akoma është në Sirtarët e të ashtuquajturit...

Fatkeqësitë kolektive s’kanë të ndalur!

Naser Pajaziti Shumica e karaktereve njerëzore këtu vuan nga anestezioni politik me një mbamendja të shthurrur kolektive, që është nën ndikimin e rrethanave shoqërore...

Pse Marrëveshja e Ohrit nuk duhet të jetë pjesë e preambulës?

Hysni Shaqiri Pikë se pari Marrëveshja e Ohrit duhet të lexohet dhe të kuptohet ashtu si është për kah përmbajtja, si në kuptimin e...

Nexhmije Hoxha i përgjigjet Ramës: Mos bëj fashistin me ne

E veja 97 vjeçare e Enver Hoxhës thotë se po veprohet me metoda fashiste për t’i nxjerrë në rrugë pa asnjë alternativë nga një...

Masat që duhet aplikuar urgjentisht për luftimin e ndotjes së ajrit

Prof dr. Afrim Osmani – ambientalist Ndotja e ajrit, e njohur ndryshe edhe si vrasësi i heshtur është fenomen me të cilin ballafaqohen sot shtetet,...

Dibra do t’ju mallkojë!

Shpëtim Pollozhani (ja se si na vrasin sipas Naçertanies se Garashaninit dhe kelysherve te tij) Ne vitet ’60 te shekullit te kaluar Dibres ia moren Fushen...

Ndryshimet kushtetuese në Maqedoni dhe mohimi i realitetit të krijuar

Abdulla Memeti Një qeveri që nuk e njeh realitetin e ri të krijuar, nuk mund të sigurojë ardhmëri për vetveten, jo më të sigurojë jetë...

Kush dëshiron betonimin e shqiptarëve në Kushtetutë, si “20 përqind”?

Fejzi Hajdari Thanë që partia shqiptare në pushtet, qënka dakorduar ose më mirë, bëka përpjekje për të futur, Marrëveshjen e Ohrit (Dokument ky politik totalisht...

Pse habiteni? Ilir Meta nuk ka ndryshuar

NGA FLOGERT MUÇA/ Mosdekretimi i ministrit të ri të Brendshëm, Sandër LLeshi nga Presidenti Meta deri sot që flasim, është një akt politik që po...

Nuk flet shumë por vepron!

Deri sa te tjeret dilnin dhe shitshin mend me amandamente vetem per poena politik,ky njeri e futi marveshjen e Ohrid komplet ne preambullen e...

Serbët dhe grekët janë në hall, po i çmend krijimi i...

Spartak NGJELA Policia speciale e Shqipërisë ka qenë në krye të detyrës së vet kur vrau dje terroristin grek. Shqipëria është e pacenueshme. E shihni...

Vërtet, dy dele bëjnë treqind pare?

Tash, lidhur me delet, dhe çmimin e tyre, vërtetë ka konfuzion, në politikën tonë kulturore, përderisa kjo për gjarprin, është krejtësisht e kuptueshme, përse...

Serbia është terroriste, jo UÇK-ja!

Prof.Dr.Mehdi HYSENI Dalja në skenën politike dhe pjesëmarrja e drejtpërdrejtë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në luftën kryengritëse kundër okupatorit të egër serb,...

“Malokët shqiptarë të Manhattanit”

Une hyna në ashensor, ai burri shqiptar qe foli me ate gruen me hodhi nji shikim matës nga kryet e deri te kambet, natyra...

Pansllavizmi si mision!

Medai Shaholli Ndikimi i politikës pansllaviste ruse në Ballkan sa vjen dhe më shumë po bëhet e pranishme sidomos në FYROM, ku pas rënies...

Në vend të kurorave lulesh një Përshëndetje të zbehtë për Liderët...

Ejup Berisha Në Ballkan ka shumë lider politik por fatkeqësisht asnjëri nga këta nuk është i njohur, pra lirisht mund të them dhe nuk pendohem...

Bardhyl Mahmuti i kërkoi ballafaqim Dik Martit në mes të Zvicrës...

Mbrëmë, më 31 tetor 2018, në librarinë prestigjioze “Payot” në Lozanë të Zvicrës, u bë promovimi i librit të Dik Martit (Dick Marty), i...

Rinia shqiptare po ikë nga vendlindja për shkak të ‘gomarizmit’ të...

“Sigurisht e keni dëgjuar rrëfimin për dhelprën që ikë nga pylli, ku luani ka vendosur t’i vret të gjithë ujqit dhe e cila, kur...

Liri dhe drejtësi për popullin shqiptar në Maqedoni!

Abdulla Mehmeti 1. Sipas nenit 130 të Kushtetutës aktuale: „Propozim për t’i hyrë ndryshimit të Kushtetutës të Republikës së Maqedonisë mund të paraqesin Kryetari i...

Spartak Ngjela: Grekë nuk ka në Athinë, e lëre më në...

“I vrari qenkësh shqiptar në origjinë”, më tha dikush. “Po ku ka grekë?! Grekë nuk ka në Athinë, dhe këta vinë në Shqipëri që...

Një Europë pa Merkelin?

Shumë vendime në BE në çështjen e migracionit, Brexit, apo reformën e eurozonës janë shtyrë prej muajsh. Këtu ka pasur pjesën e saj edhe...

Nëna e Skënderbeut, Vjosava Tribalda, ishte pastër shqiptare, nga pollogu...

Dr.Ilmi VELIU, ( specialist i periudhës së Kastriotit) Me këtë rast i përshëndes shqiptarët po edhe dy ,,shkencëtarët,, tonë të famshëm Mustafa Nano...

Banori i komunës së Studeniçanit mesazh kryetarit Azem Sadiku: Jeni larg...

Jasir Asani I nderuar kryetar i komunës së Studeniçanit të nderuar qytetar , 1-në vit pas marjes së mandatit si kryetar komune ju filluat menjëherë...

Ku është Teuta Arifi, Tetova pa ujë dhe rrugë të paasfaltuara!

Kaluan 1 vjet nga zgjedhjet lokale, komunat shqiptare ende pa ujë dhe rrugë të paasfaltuara. Kështu mbetet të jetë ende njëra ndër komunat më...

Babai i kombit shqiptar është Skënderbeu, ndërsa themelvënës i Shqipërisë ...

Po të mos ishte Skënderbeu, babai i kombit shqiptar, sot, nuk do të kishte shqiptarë e as Shqipëri në Ballkan, kështu flet jo vetëm...
Ejup Berisha

Kruasan politika

Ejup Berisha Para disa javëve kam shkruar për Diazepam politikën si një formë e zbatimit të politikës jo vetëm këtu te ne e në rajon...

Kriminelët, në petkun e zyrtarëve shtetëror!

Në vendin ku shteti është i kapur nga kriminelët me petkun e politikanit dhe drejtësia e mbështjellë me kriminelë nën petkun e gjykatësit, skandalet...

Dallimi midis kombësisë dhe shtetësisë

Shkruan SELIM IBRAIMI Në mesin e shumë fjalëve që përdorin sot njerëzit në mënyrë të ndërsjelltë, në komunikimin e përditshëm dhe atë politik, ekzistojnë edhe...

BDI tani hesht për ndryshimet kushtetuese për të njëjtat arsye pse...

Qenan Aliu Edhe në vitin 2014 qeveria Vmro-Bdi ishte propozuese e 7 amandamenteve për ndryshimin e kushtetutës.Ata i kishin 2/3 si koalicion qeveritarë. Në këtë...

A duhet, apo nuk duhet të përfshihet Marrëveshja e Ohrit në...

Qenan Aliu Dua, t’ua tërheq vëmnendjen se Marrëveshja e Ohrit siç është e njohur është produkt politik , marrëveshje që ndaloi konfliktin e armatosur...

Metamorfoza e Ali Ahmetit

Shkruan: Binaz Pajaziti Metamorfoza është term biologjik i cili përshkruan procesin se si rriten, zhvillohen dhe ndryshojnë kafshët e caktuara. Metamorfoza politike është proces...

Ku treti platforma shqiptare?!

Medai Shaholli Ka kaluar një vit qëkur partitë shqiptare në të ashtuquajturën “dërzhavë” të FYROM-it, lansuan për opinionin shqiptar me shumë popmpozitet Platformën Shqiptare...

Proceseve të mëdha u prijnë njerëz të mëdhenj

Festim Halili Përfundimisht, mbrëmë ndodhi pikënisja e ndryshimit të imagjinatës gjeopolike karshi vendit tonë. Barazimi i eksonimit dhe endonimit reth çështjes së emrit me fqiun...

Gazetari shqiptar ia shtrin dorën e pajtimit Ali Ahmetit

Ejup Berisha Ali Ahmeti kur flet për nevojën e pajtimit kombëtar athua ky flet vetëmse pjesërisht apo i njëjti flet për pajtim të të gjithëve...

Shqiptarët e pafajshëm nëpër burgje, pushteti nxitohet të amnestojë Sasho Mijallkovin...

Maqedonia shpesh i ngjan një poligoni ku forcat e huaja matin fuqitë e tyre, që më pas të shtyjnë ndikimin e tyre përmes Maqedonisë...

Shyhretja dhe nëna e Leartës shkojnë te Merita, ja si i...

Këngëtarja e muzikës popullore Shyhrete Behluli vazhdon të jetë aktive si në muzikë, ashtu edhe jashtë saj. Ajo vazhdon të jetë aktive edhe në rrjetet...
Ejup Berisha

Politika e tejdukshme e politikanëve të fshehtë dhe të padukshëm të...

Në Ballkan gati të gjithë janë bërë ekspert të politikës apo edhe parashikues të ngjarjeve kryesore politike. Pra të gjithë deri më një...

Të mos përsëritet ndër shqiptarët: u tund mali e polli miun!

Nga, Abdulla Mehmeti Askush nuk u lavdërua më tepër se anëtarët fanatikë të partive politike të shqiptarëve për votimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i...

Gazetari Ismail Sinani apel partive shqiptare

Gazetari dhe opinionisti shqiptar Ismail Sinani, ka reaguar pas pajtimit ndërnacional maqedonas, shkruan Fakte. Ai ka bërë apel partive politike shqiptare të ngrisin zërin...

Ndryshimi po vjen! Sa ma pak deputet BDI-ja, proceset ecin!

Nga Ruzhdi Matoshi/ E dimë kur BDI kishte 20 deputetë e PDSH kishte vetëm 7,asnjë proces politik nuk ecte por ndodhte e kundërta. Shqiptarët kishin...

Bakiu: Të rinjtë, biblioteka, libri “online”

Mr. Donika Bakiu Ne mund të themi se jetojmë në epokën digjitale dhe shumica lexojnë libra ‘’online’’, por leximi i librave të shtypur është shumë...

Dilema që i lë kosovarët pa gjumë

Fadil Lepaja Kush do të jetë kryetari i ardhshëm i PDK-së? E di se titulli dhe kjo fjali hyrëse do të bëjë të buzëqeshin shumë...

Workshop in Leadership

Arbër Çeliku Ajo që po ndodh në Maqedoni qe katër ditë, nuk arrij ta kuptoj as nga perspektiva ime e gjuhëtarit. AMNISTI? Hap fjalorin shpjegues...

Mbi familjet katolike, të Tiranës së shekullit XIX

Marsida Najdeni Një nga figurat më pak të njohura të kishës katolike është ajo e Dom Mark Dushit (1920 – 1968). Mbase ai nuk mund...

Ballkani po mbetet pa rini, horrat bëjnë për plane për ndarje...

Muhamer Pajaziti Derisa politikanët e Ballkanit po bëjnë plane për  ndarje, korrigjim kufijsh, luftra e ide tjera të ç’mendura, të rinjtë e këtij rajoni po...

Pa u amnistuar Grupi i Kumanovës, Maqedonia nuk mund as të...

Mesud Bajrami Themelet e regjimi VMRO-BDI filluan të dridhen në Lagjen e Trimave në Kumanovë, nga djelmoshat e njohur si Grupi i Kumanovës. Ata i...

Një ditë mund të soset durimi i mërgatës!

Kadri Gërvalla Qeveria e Kosovës, nëse dëshiron ta ketë diasporën afër, duhet të ndajë buxhet dhe të mendoj për një organizim pak ma ndryshe, ...

Dënimi i dyfishtë për partinë VMRO-DPMNE

Nga, Abdulla Mehmeti Shkatërrimi i OBRM-PDUKM (VMRO-DPMNE) nga brenda, apo dënimi nga jashtë, është i pashmangshëm, nëse kjo parti nuk tranformohet urgjentisht dhe sipas standardeve...

Eliminimi i elitave politike që e pengojnë demokracinë është obligim primar...

Ejup Berisha Nëpër shtetet normale që janë shumë të pakta nëpër botë fjala Demokraci në bazë të një përkthimi të lashtë grek do të thotë...

Alo policia e Tetovës, mbrëmë u vra një grua shqiptare, a...

Gjyla Çeliku Njëherë mezi marrin guximin të thirrin të mjerat policinë, kur thirrin policinë, policia jonë e merr normale dhunën, sidomos ndaj grave, bile jam...

Gabimet e sotme politike e rrezikojnë të ardhmen e popullit shqiptar...

Abdulla Mehmeti (Me disa nga këta politikanë, shumica e shqiptarëve në Maqedoni as në parajsë nuk duan të jenë bashkë!) Shqiptarët në Maqedoni asnjëherë nuk kanë...

Bukën tonë të përditshme falna sot

Teuta Skënderi Buka për shqiptarët nuk është vetëm bukë. Buka është hyjni, një zot femëror së cilës i lutemi, që çdokush ta ketë, askush mos...

Shqipëria Etnike “oazë” e paprekur e kolonializmit sllav në Ballkan!

Prof.Dr. Mehdi HYSENI Më se gjysma e territorit të Shqipërisë etnike dhe, më se gjysma e kombit shqiptar, edhe sot, pas përfundimit...

Prokuroria Speciale Publike, “Magjar Telekomi”, “Pacienti” dhe e ardhmja e Maqedonisë

Emad MEHMETI Sot kur Prokuroria Speciale Publike ia arrin që përpara gjykatësve ta dëshmoj fajësinë e atyre qe mbi një dekadë e zhvatën Maqedoninë, ne...

Aty ku vdes turpi dhe ku varroset e drejta, sundues janë...

Shkruan: Kim Mehmeti Ne duhet ta ndihmojmë dhe ta duam Shqipërinë edhe sot, kur fati i saj është barazuar me atë të ‘babalëve’ dhe ‘agron...

Mos me ja pas “qorru” shqiptarët një sy BDI-së, Grubi ende...

Ilir Mustafa A ka ironi më të madhe? A ka nënçmim më të madh për intelegjencën e shqiptarëve, se kur Artan Grubi, që disa...

Grubi: Cili sulltan me ferman ju qorroi për t’mos e parë...

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi dje në fjalimin e tij para deputetëve ka goditur deputetët që nuk e ndjekin rrugën e duhur drejt...

Kurbani Postreferendum

Bashkim Aliu Mbaroi fushata e referendumit të shumëpritur në IRJM, dhe me të përfundoi edhe sfilata e slloganeve pompoze dhe retorikës së rrejshme proevropiane dhe...

Shqiptarët pa strategji në shekullin e ri

Shkruan: Sefer TAHIRI, Shkup Nëse shqiptarët në shekullin XX luftonin për mbijetesën e tyre, për të kapërcyer orët e rënda të historisë bashkëkohore, në shekullin...

Çeliku: “Hem homseksual, hem krenar sikur nuk shkon”

Sot mbahet “Parda e Krenarisë” në Prishtinë, ku komuniteti LGBTI nga Kosova dhe vendet fqinje do t’i bashkangjiten festës së ashtuquajtur “Parada e Krenarisë” Në...

Reflekse mbi ndryshimet e reja kushtetuese në Maqedoni

Abdulla Mehmeti Në „Aktvendimin për shpalljen e KAÇKM-së si organ suprem ligjdhënës dhe ligjzbatues i Maqedonisë demokratike“ (1944), në Nenin 3, thuhet: „KAÇKM është formuar nga...

Bujar Osmani nuk mund të lavdërohet me integrimet, ai i ka...

Shkruan: Xhevdet Hajredini Në raportin e Brukselit nga takimi i parë në Komisioni Evropian për fillimin e procesit të skriningut, nga burime të panjohura në...

A ju kujtohet sa nëna shqiptare vajtonin bijtë e tyre, kur...

Rexhep Hasani Nënat shqiptare vajtonin burrat, bijtë, nipat e tyre, kurse këta i çonin duart lartë. Nënat shqiptare vajtonin bijtë që i mbulonte dheu,...

TABORET E ANARKISË KU NUK DUHET TË JENË SHQIPTARËT

Nga, Abdulla Mehmeti As vetë Putini rus dhe Viçiqi serb nuk e kundërshtojnë publikisht Marrëveshjen e Prespës, ndërsa e kundërshtojnë hapur argatët e tyre dhe...

Emrat Maqedoni dhe maqedonas, pse duhet të lidhen me sllavët dhe...

Nga, Abdulla Mehmeti Emri Maqedoni dhe maqedonas janë me burim nga gjuha shqipe, që realisht nuk kanë asnjë lidhje me sllavët dhe gjuhën e tyre,...

Ne, Zoti dhe të tjerët

Të gjithë kemi një emër dhe mbiemër dhe secili jemi krenar për vetveten. Madje, tepër krenar për rrënjët, gjakun, fisin dhe pronën tonë; dua...

Ngutu, Albin!

Xhevdet POZHARI Një ide e qëlluar, nëse është e vonuar, është edhe më dëmshme se një ide e gabuar. Sepse krijon pritje dhe iluzion. Njëjtë edhe...

Abdulla Mehmeti: Pse largohen shqiptarët nga Maqedonia?

Në fushatat parazgjedhore të partive politike, qytetarët, votuesit dhe opinioni nuk njoftohen dhe informohen me programe reale të tyre, për aktivitetet, planet dhe projektet...

Politika, intelektuali dhe faqebardhësia

Partitë tona e kanë injoruar në vazhdimësi shtresën akademike, kurse tani, pasi e kanë degraduar veten skajshmërisht dhe shpētimin e vetëm e shohin pikërisht...

Pengje të Hashim Thaçit

Reformat e paralajmëruara në PDK vazhdojnë të mbeten peng i ish-kryetarit Hashim Thaçi, ndërkohë që një popull i tërë ka mbetur peng i presidentit...

Z. Ali Ahmeti, nuk të kam takuar moti kohë, por kujdes...

Urim SALIHU Z Ali Ahmeti unë kurrë asnjë interes më të vogël s'kam patur nga ty. Nuk e di kur të kam takuar për herë...

Kim Mehmeti: “Shqipëritë” tona ngjajnë në shtete të përkohshëm ku jetojnë...

Analisti nga Maqedonia Kim Mehmeti ka qenë i ftuar në Top Channel për tu intervistuar. Në këtë intervistë ai ka folur lidhur me ngjarjet...

Pse dështoi referendumi?!

Naser Pajaziti E diela ishte ters për Maqedoninë, pasi nuk ishte pritur që referendumi për emrin të dështojë, duke mbyllur një shteg të implementimit të...

Referendumi i Maqedonisë, një tjetër fitore e Rusisë (Guardian)

Si kudo në Evropë, fushata e influencës së Rusisë në Maqedoni ka shfrytëzuar dhe plotësuar rrëfimet e djathtë nacionaliste-populiste, bazuar në nocionet e identitetit,...

Maqedoni, çfarë ndodh pas referendumit?

Një mundësi është, që t’i bëhet thirrje ndjenjës së përgjegjësisë të partisë opozitare VMRO-DPMNE dhe deputetëve të saj për integrimin dhe të ardhmen e...

KRAHASIME për të dekonspiruar MASHTRIMET e klasës politike !

Miq të dashur, Ligji për përdorimin e FLAMUJVE të kombësive i vitit 1973 thotë ; ( Neni 8 ) (цит..) Димензиите на сите знамиња при едновремена употреба ЗАДИЛЖИТЕЛНО...

Shqiptarët treguan se me BDI-në nuk duan të shkojnë as në...

Shqiptarët treguan se me BDI-në nuk duan të shkojnë as në “xhenet”, e jo më në NATO e BE Enver Spahiu Rezultatet e referendumit...

OPINIONE