18 C
Skopje
Saturday, March 23, 2019
Home Opinione Page 20

Opinione

Çfarë Presidenti i duhet Kosovës?

Nexhmedin Spahiu Përse Kosova nuk po arrinë të çlirohet nga klanet e krimit? Problemi është te vlerat tona morale, si shoqëri. Problemi eshte se në...

Platformë për zgjidhjen e problemit të ajrit të ndotur në rajonin...

Prof. ABDULLA MEHMETI Orientimet themelore Duke marrë parasysh faktin se, qyteti i Tetovës, Gostivari dhe rajoni më i gjerë i Pollogut, me mbi gjysmë milioni banorë,...

Si u manipulua historia e ballistëve në Maqedoninë Perëndimore

  Në Çamëri / Threspoti në Greqinë veri-perëndimore popullsia e mbetur shqipfolëse u dëbua ose u vra në vitin 1944 mbi bazën e bashkëpunimit të...

MALI I ZI NË NATO, MAQEDONIA NË “PËRZHINO”!

Mr.Sc Flakron BEXHETI Marrja e ftesës për anëtarisimin e Malit të Zi në NATO padyshim paraqet momentin historik për Malin e Zi, duke e forcuar...

Maqedonia po kryen krim kundër njerëzimit në Tetovë!

BARDHYL MAHMUTI Po rikujtoj se me qëllim të krijimit të një instrumenti që do të kishte në kompetenca të veta krimet më serioze që e...

Marrëveshja e Ohrit është realizuar

  HASAN JASHARI Ku janë ekspertët juridikë shqiptarë? Un nuk jam jurist por u bëj thirrje publike atyre që të me tregojnë se ku shkruan se...

BDI zhvleftësoi sakrificën e shqiptarëve në vitin 2001

  Shkruan: Arben Labënishti Pas vitit 2001, objektivi i marrëdhënjeve të politikës shqiptare me popullin tonë dhe politikën maqedone ishte implementimi i Marrëveshjes së Ohrit. Ky...

“Economist”: ‘Lufta’ për Ballkanin NATO-Rusi

Kur më 2 dhjetor 2015 NATO-ja ftoi Malin e Zi për t’u bërë anëtarja e 29-të e aleancës ushtarake, Rusia reagoi me zemërim. Kjo...

Ja çfarë dëshiron ISIS-i

Liderët e botës së lirë nuk dinë si të përgjigjen në ndaljen e Shtetit Islamik (ISIS). Lideri i i ISIS-it, Abu Bakr al-Baghdadi, thotë se...

Ja ç’ka ndodhur mes Edi Ramës dhe Ben Blushit!

Blendi FEVZIU Ishin miq! Pastaj u përplasën publikisht. Bashkëpunuan dhe u përplasën sërish! Histori e vështirë kjo mes Ben Blushit dhe Edi Ramës. Një histori...

Ismail Morina, të lirohet dhe të vihet nën mbrojtjen e sigurisë...

Barometri diplomatik Nga Prof.Dr.Mehdi HYSENI *** Pse nuk e arrestuat dhe nuk e burgosët kriminelin Zhelko Razhnjatoviq-Arkan, i cili së bashku me gruan e tij, Cecën,...

Konflikti Rusi-Turqi: Cila është marrëveshja për ngushticën e Bosforit?

Ngushtica e Bosforit, që ndan qytetin e Stambollit në dy pjesë, është ndër ngushticat më të rëndësishme në botë, pasi lehtëson ndjeshëm eksportet e...

Muret e Europës po ngrihen

Timothy Garton Ash The Guardian Muret po ngrihen në gjithë Europën. Në Hungari, ai ka formën e gardhit me tela me gjemba, ngjashëm me shumicën e...

Kërcënimi për Francën demokratike

  BERNARD-HENRI LÉVY filozof dhe shkrimtar Francez Të Dielën, në rrethin e parë  fitoi ana më e keqe e Francës. Nuk duhet ta fitojë të dytën. A do të...

Degradimi  ekonomisë si pasojë e papërgjegjshmërisë së klasës politike në Maqedoni

Prof.Dr. ILAZ AMETI Në kuadër të zhvillimit të ekonomisë, sot na duhet një rregullim  më i mirë sepse  periudha e gjerëtanishme e tranzicionit ekonomik nuk ...

Pse po përdoren metodat e Rankoviçit në Manastir?

DAIM HISENI   Nëse Kushtetuta e vendit garanton lirinë dhe të drejtën fetare të qytetarit në tërë teritorin e Republikës së Maqedonintsë, atëher pse qytetarëve të...

Lëvizja e Dhjetorit mbaroi atë Dhjetor!

BLENDI FEVZIU S’më pëlqejnë festat! Më bezdis euforia që i bën protagonistët shpesh qesharakë! Nguti i njerëzve për t’iu bashkuar dhe për të dëshmuar se...

Pushteti i mire qytetarët edhe më të mirë

  EJUP BERISHA Qytetar të nderuar në fillim e kam një pyetje për të gjithë ju e ajo është kjo: Më thuani ju lutem se a...

“Die Welt”: Nën Kosovë qëndron një thesar i rrezikshëm

Në vendin me qiellin më të ndotur në Europë, Aleksandër Berisha shet molla, dardha, rrush në një tavolinë druri që lëkundet rrëzë rrugës. Kështu...

Albini dhe Kosova

SHAQIR ISLAMI Miti, ... si ta nis ...  çdo shoqëri  i ka mitet e veta. S’ka qytetërim pa mite; e hasim kudo. Narrativi është magjia...

Nevoja për ndryshimin e konceptit për realizimin e MO-së

  ARGËTIM SALIU, PhD. cand. Me rastin e 14-vjetorit të nënshkrimit të “Marrëveshjes së Ohrit”, opinioni shqiptar “u bombardua” me lloj-lloj pikëpamjesh mbi këtë kontratë, e...

Shoku letër Ali Ahmetit: “Ruski Ruleti” vazhdon

Selam BAJRAMI/ Në pritje të një përgjigjje ose demantimi të Letrës së Hapur të lëshuar me 27. 10. 2015 kaluan më shum se pesë javë!...

Franca u dorëzohet joshësve të djathtë

Në sytë e Le Pen, kjo fitore në zgjedhje lokale sanksionon futjen përfundimtare të Frontit Nacional në familjen e “partive të mëdha” Ngjitja e Frontit...

Rrëfimi i gazetarit: Si e shkatërroi CIA ish-Jugosllavinë

Robert Baer, ish-oficer amerikan, tashmë editorialist ka hedhur një hipotezë thuajse të pabesueshme dhe tepër të rrezikshme. Ai mendon se CIA kishte dorë të...

Si u lejua përdorimi i flamurit shqiptar në Kosovë në vitin...

Historia e përdorimit të flamurit shqiptar në ish-Jugosllavi ndryshoi varësisht nga klima politike: herë lejohej përdorimi i tij e herë ndalohej. Gjatë Luftës së Dytë...

Kujdes nga skenarët gri të Metës!

Ndihma e Metës A mund të dal Kosova nga kriza me ndihmën e Ilir Metës, i cili është kryetar i Kuvendit të Shqipërisë?! Në fakt, vizita...

Politikanët shqiptarë-as në nivelin e shqiptarëve të moçëm

Më 8 dhjetor, opozita nis protestat për rrëzimin qeverisë. Ka shumë arsye të kontestohet kjo qeveri. Vetëm situata e rëndë ekonomike, mungesa e shpresës...

A po e vëreni?

Jakup Krasniqi E shkruar nergut për drejtuesit e tri institucioneve politike të Kosovës Kur në vitet e vështira 1991 - 1997, 1998 e 1999, kishte nisur...

Goxhaj: Zogu i dha Serbisë Vermoshin e Shën Naumin, Mustafa, Veriun

Mirë Ahmet  Zogu që i dhuroi Vermoshin e Shën Naumin Serbisë dhe si shenjë mirënjohje Serbia e solli në pushtet, në Tiranë, po Isa Mustafën...

Edhe koburja dhe brezi i Shota Galicës ju pengon!

QENAN ALIU Si është e mundur disa media maqedonase të etablojnë heroinën Shota Galica si vrasëse, si përbindëshe që ka djegur e vrarë fëmijë serb...

Albini dhe keqkomunikimi Tiranë – Prishtinë

  MERO BAZE Nga ana tjetër, ka një sërë veprimtarësh të shoqërisë civile, por dhe intelektualë të shquar dhe figura të rëndësishme të mendimit tonë kombëtar,...

Marrëveshja me Malin e Zi ka zgjidhje, ajo me Serbinë vështirë

AUGUSTIN PALOKAJ Para tri javësh ushtria e Sllovenisë kishte filluar të vendoste rrethojën me tela në një livadh në kufirin me Kroacinë për të pamundësuar...

Egoizmi politik si realitet kundrejt të mirës së përgjithshme si utopi

EJUP BERISHA Të thuash apo të flasësh se sot politika është aktivitet shoqëror i orientuar kah realizimi i të mirës së përgjithshme në shoqëri dhe...

 Kuvendi  i “Zajednicës”  e vrau demokracinë e Kosovës

Mirëpo, POPULLI ende i përgjumur dhe i mashtruar mjaftohet vetëm duke shikuar skenat bizare të përplasjes së opozitës me policinë dhe sigurimin e shtetit...

Rikthimi i mureve në Europë, e kundërta e vitit ’89

Nga Timothy Garton Ash* Dikur ato u rrëzuan. Tani muret janë duke u rindërtuar fjalë për fjalë, psikologjikisht dhe metaforikisht. Dhe jo vetëm për shkak...

VMRO-Valjevo dhe DUI-Kraljevo ende shikojnë kah Beogradi

XHELO HOXHIQ Deri sa VMRO-Valjevo përmes institucioneve mbjell drunj nëpër Maqedoni, dhe në këtë mënyrë lanë para dhe e teston makinën për zgjedhje, Mali i...

Bashkohuni nëse doni  të merreni me politikë

  HALIM HYDA Ditëve të fundit me të madhe bisedohet për koalicione të ndryshme, për bashkimin e votës së shqiptarëve, në Maqedoni në kontekst të bashkimit...

Kundër nënshtrimit qeveritar ndaj Serbisë

  ALBIN KURTI Në Kuvendin e Serbisë, përveç dy deputetëve shqiptarë atje, nuk kishte asnjë deputet që ishte për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Po ashtu,...

Biçikleta e dyshimtë

  FADIL LEPAJA Zakonisht thuhet, “më në fund ranë maskat”. Kjo fjali përdoret për të shprehur gëzimin se më në fund po shihet kush është kush...

Prangat e Albinit turpi i Prishtinës

ANDI BUSHATI Po, ndoshta sot ka shumë të tjerë, që edhe pse mund të jenë kundër burgosjes, nuk e përkrahin degjenerimin e Vetëvendosjes drejt dhunës....

Albin Kurit: “Politika sovranizuese e betejës opozitare”

 Nga Albin Kurti* Plani i Ahtisaarit ishte qartazi i keq për Kosovën dhe jo mjaftueshëm i mire për Serbinë. Serbia e pranon Planin e Ahtisarit...

Turkmenët e Sirisë në lojën e fuqive të mëdha

Për vite të tëra luftojnë kundër Bashar al-Asadit, por rrallëherë përmenden në lajme. Por tani turkmenët sirianë kanë tërhequr vëmendjen për veten e tyre...

Shtëpia e Alfabetit demaskon deri në palcë klasën politike shqiptare në...

VAXHID SEJDIU Manastiri ashtu sikurse edhe trevat tjera shqiptare në IRJM, ndër vite u përballen me të gjitha politikat më antishqiptare në Ballkan. Ai vuan...

Diplomacia Kartagenase ne Kosove

ARSIM ZEKOLLI Qendrimi i Kuartetit nderkombetare i shpalosur pas arrestimit te Albin Kurtit dhe dhunes se huntes polit-kriminele kunder zyrtareve, perfaqesuesve dhe aktivisteve te opozites...

Nuk mund të arrestohen gjithë ata që mendojnë si Albini!

QENAN ALIU Pa hezitim mendojë se opozita në Kosovë ka zgjedhur ndoshta veprimet jo të lejueshme për demokracitë parlamentare. Por thellë jam i bindur se...

Përse na duhet ne, liria e Albinit

Mero BAZE Albin Kurti i vlen Kosovës i lire, ndërsa kauzës së tij i duhet në burg. Ai është bërë sot ajo çfarë ka dashur...

Rexhep Qosja për arrestimin e Albin Kurtit: Po përsëritet terrori i...

Nga Akademik Rexhep Qosja Sllobodan Millosheviçi ka vdekur, e kanë dënuar faktorët ndërkombëtarë dhe e ka dënuar historia ballkanike. Por mënyrat e dhunës dhe terrorit të...
Andi BUSHATI

Prangat e Albinit turpi i Prishtinës

​Ndoshta sot ka shumë njerëz që mendojnë se Albin Kurti e meritonte të shkonte ne burg. Se ai nuk mund të godiste me gaz...

Festa e përgjakur!

Jakup Krasniqi    Kur kohë më parë thash e shkrova, në fakt citova një urti të popullit askush nuk ia vuri veshin. E populli i...

​Mero Baze: Përse na duhet ne, liria e Albinit

Mero Baze thotë se Albin Kurti i duhet i lirë Kosovës. Sipas tij, Kurti në burg bëhet çfarë ai kërkon, idhull i refuzimit të...

Survejimi i Lidhjes Kosovare dhe Jusuf Azemit nga UDB-a

Rreth librit  të ri “Lidhja Kosovare në SHBA dhe Jusuf Azemi - dokumente sekrete jugosllave (1971-1990)”, përgatitur për botim nga Qerim Lita, dhe botuar...

Kriminalizimi i pushtetit fillon me kriminalizimin e zgjedhjeve

Mbrëmë në “Rruga drejt” dëgjova “teorinë” më të re mbi demokracinë dhe zgjedhjet nga z. Nevzat Bejta i cili këtë e tha në cilësi...

Opozitë e moj virane, na thave na bëre krane!

  RAMADAN RAMADANI Një personalitet i lartë i partisë qeveritare shqiptare në Maqedoni; i BDI-së, para disa muajve në një pranim solemn me rastin e një...

Menaxhimi i sjelljeve problematike

HALIM HYDA Zhvillimi i punës edukativo-arsimore në shkollë, në familje në rrugë dhe gjetiu është shumë punë e vështirë. Kërkon angazhim, kohë, punë, lodhje shqetësim,...

BDI dhe PDSH po bëhen gati për koalicion

NASER SELMANI Para dy javësh një mik më tregoi se BDI dhe PDSH po bisedojnë për koalicion në zgjedhjet e 24 prillit. Pas debatit në...

“Qytet i shkronjave”, vetëm një ditë?

AFET JASHARI Mirënjohje për qytetin e shkronjave meritojnë punëtorët e Muzeut të Alfabetit dhe qytetarët shqiptarë të Manastirit. Nëse ne e shohim vetëm një ditë...

Si ta mposhtim ISIS-in /VIDEO

Fareed Zakaria Henri Kissinger ka bërë të ditur se gjatë jetës së tij SHBA-të kanë luftuar katër luftëra të mëdha dhe e nisën secilën prej...

Shpërthen profesor Lebiti, i quan “kopila” truprojet e Aliut  

LEBIT MURTISHI Nuk kam çka të shkruaj për skandalin e 22 Nëntorit, atë po e thonë me mire mijëra zëra qytetaresh nga mbare hapësira dhe...

Lufta tjetër e Francës

Nga HOLMAN JENKINS Në qoftë se Franca, e pasur në krijimtari dhe traditë, do të përdorë sfidën e sotme për të ri-aktivizuar kulturën e saj...

28 Nëntori… në shekullin e përgjakjeve

 EUGEN SHEHU Mjaftonte një datë historike që politikanë dhe analistë shqiptarë, brenda dhe jashtë shtetit amë dhe në trevat e tjera etnike shqiptare së paku...

Në Kosovë mungon masa minimale e ndërgjegjies patriotike

Nexhmedin Spahiu Dy janë rrugët prej nga në Kosovë është futur krimi në sistem: 1. Pandërgjegjshmëria e ekspertëve dhe 2. Pandërgjegjshmëria e votuesve. Krimet me të...

Heroi i Millosheviqit kthehet në vendin e krimit

  BARDHYL MAHMUTI Sintagma e njohur që tërheq vërejtjen se shpesh ndodh që «krimineli kthehet në vendin e krimit» ka për qëllim të mobilizojë ata që...

Përse shërbimet mendojnë se Shqipëria kërcënohet nga ISIS?

E kanë konsideruar herë një skup e herë një shaka, por problemi mbetet aty! Shërbimet sekrete perëndimore besojnë se Shqipëria kërcënohet realisht nga ISIS...

Michel Houellebecq: Si e dështuan popullin e tyre udhëheqësit e Francës

Nga Michel Houellebecq/ The New York Times Pas atentateve të Parisit në janar, qëndrova dy ditë i shtangur duke parë lajmet. Pas atentateve të 13...

PORDHË e piskamë, nga Blendi Fevziu e Artur Zheji

"Opinion" në TV Klan-Terrorizmi, a po paragjykohen muslimanët? (19 nëntor 2015) E shikova këtë debat të udhëhequr nga Blendi Fevziu. E pashë këtë emision që,...

Shqiptarët dhe gabimet në politikëbërje

BESNIK MURATI Shqiptarët duke qenë një popull besnik dhe me vlera humane gati në të gjitha rrethanat historike më në fund kur është dashur që...

Krejt legalisht NATO-ja e ka bombarduar Serbinë, por, jo, sa e...

MEHDI HYSENI Bombardimi i Serbisë nga tomahovkat e NATO-s ishte plotësisht LEGAL dhe HUMAN, kurse gjenocidi serb ndaj shqiptarëve, brutalisht ishte ILEGAL dhe ANTIHUMAN. Kjo...

Formula e koalicionimit opozitar

Nëse duan të matin forcat por të mos digjen, partitë opozitare duhet të bashkohen aty ku ka rrezik të madh djegieje dhe të maten...

Diplomacia nga këndvështrimi ynë

Dr.HALIM HYDA Gjeneza dhe defekti i saj në praktikë Popujtë e Evropës bëjnë investime të mëdha në formimin e shtetit, në përgatitjen e kuadrit në edukim,...

O shtet, o dorëheqje

Nuk na duhen pushtetarë. Na duhen shtetarë. Nuk na duhen pushtete të vegjëlish, na duhet shtet që përfaqësohet nga ata që e dinë çfarë...

Situata që të ikësh sa më parë nga Kosova, por ku...

Nexhmedin Spahiu Pushteti dhe opozita në Kosovë në vend se ta ulin retorikën e konfliktit po e ngrisin akoma më lart. Pushteti po mban seanca...

A jemi gati për luftë?

  Disa ditë më parë u përhap një lajm se Angela Merkel parashikon se mund të ketë një luftë në Ballkan. Ata që e njohin...

Ku u tret dialogu politik?!

  EJUP BERISHA Në Republikën e Maqedonisë deri para disa kohësh janë zhvilluar dy lloj komunikimesh dhe atë në relacionin qytetar-përfaqësues politik. Njëri ishte i njëkahshëm...

Si nisi lufta civile në Siri mes qeverisë dhe opozitës?

Lufta sirianë është një rrëmujë totale. Pas 4 vitesh luftë, konflikti zhvillohet në 4 fronte. Çdo palë, ka mbështetës të ndryshëm ndërkombëtarë, dhe mbështetësit nuk...

Stop! Boll e mbajtët vendosur flamurin francez në profilet tuaja

 Nga Jonathan C. Rothermel* Pas atentateve të ndodhur mbrëmjen e së premtes në Paris, mbështetja ndërkombëtare për Francën dhe kundër terroristëve ishte mbreslënëse. Presidenti i...

Ene Uhibbuke!

AHMET DURSUN “Për të luftuar terrorizmin, të gjitha shtetet duhet të kontribuojnë!”… Jo… Jo. Sepse sot me mënyrën se si drejtohen shumica e shteteve është...

Pse pikërish Parisi?

Lufta në Siri hyri edhe në botën perëndimore dhe përhapet në tërë Evropën. Shteti islamik zbatoi më tepër sulme mbi shtetet perëndimore duke mbajtur...

Dritan Prifti: A jemi gati për luftë?

Disa ditë më parë u përhap një lajm se Angela Merkel parashikon se mund të ketë një luftë në Ballkan. Ata që e njohin...

Koment: Europёs i shpallet luftё

Pas natёs sё tmerrit nё Paris organizata terroriste IS komunikoi se ёshtё dorasi i atentateve me mbi 120 viktima. Sulmet janё njё goditje jo...

Si do ndryshojë Evropa pas tragjedisë franceze?

Blendi Fevziu Terrorizmi ka goditur fort për të dytën herë brenda vitit në Francë. Përtej shokut që shkaktoi goditja në revistën Charlie Hebdo në Janar,...

Kosova nuk kaloi në UNESCO, por as Serbia kurrë nuk do...

  Prof.Dr. MEHDI HYSENI Rezoluta 1244 dhe Plani-6 Pikësh i Ban Ki Moon-it, JO Kosovës në UNESCO! Fare nuk jam i befasuar nga JO-ja e UNESCO-së për...

Z. Ali, partia juaj nuk ka lidhje me vlera kombëtare!

QENAN ALIU Miq të dashur, Dje në Strugë në një farë mënyre u fyen nga kryetari i BDI-së z. Ali Ahmeti të gjithë ata që...

Ali e BDI, mos shani e malloni, por punoni

“Zoti Ahmeti çfarë ju ka kapur nëpër bark”, thotë populli yt, të cilit ti me shokët e tu i keni hipur jo vetëm në...

Xhuxhi karateist e “shkep” n’dajak nje dyqanxhi

 Nese video nuk hapet ne kompjuterin ose smart-fonin tuaj, mund ta shikoni ne kete link: https://www.facebook.com/albaz0ne/videos/777330872392944/

Kur civilizimet përplasen në oborrin tënd

 Teoritë e konspiracionit , parashikojnë edhe një luftë të re, ballkanike, më së largu deri në vitin 2018, e cila ndërlidhet me shpërbërjen e...

Përzhino dhe Rambuje

Tradhtia e tyre nuk do të falet kurrë. Roli i tyre për t’i zbatuar politikat fashiste të regjimit aktual, për t’i mashtruar shqiptarët me...

BDI investitori kryesor për vendbanimet maqedonase!

  ORHAN IBRAHIMI Është tepër zhgënjyese , se si ,dhe pas sa kohe plasohet në opinion një informatë, e që na i paraqesin mediumet si ekskluzive...

Meritojmë ajër të pastër!

RAMADAN RAMADANI                Me të mësuar për aksionin qytetar “Meritojmë më mirë”, vendosa të kontribuojë me diçka personale. Një...

Pengesa për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO-Rezultat i Luftës së Ftohtë

BARDHYL MAHMUTI Mobilizimi për dhe kundër anëtarësimit të Kosovës në Institucionin e Specializuar të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukim, Shkencë dhe Kulturë ,...

Çfarë ka ndryshuar papritmas për Serbinë pas vizitës së Moskës?

Nga Stevan Gajic/Pravda Kërkesat që ka marrë Serbia gjatë dy dekadave të fundit arritën klumin nëpërmjet një “letre” britanike. Ky dokument u shkrua në një...

Dy Krisma në Paris. Dështim, Jo disfatë

Mesimi kyc nga votimi negativ ne UNESCO, eshte se deshtimi do jetë disfatë vetem nese nuk shfrytezohet si mundesi dhe shans per rirreshtim te...

Erdogan pati përsëri të drejtë

MANLIO GRAZIANO Erdogani fitoi betejën zgjedhore, pa dyshim, por nuk ka fituar ende luftën e tij politike. Dhe jo vetëm sepse shumica parlamentare, ndonëse absolute,...

Për atë, PDSH do të fitoj

Cilët ishin ata, që për njëzet e një vite hartuan, projektuan dhe realizuan plane, për ta njëllosur e për ta përçarë, për ta goditur,...

Institucionet demokratike dhe demokracia institucionale

ARGËTIM SALIU, PhD cand. Vetëdija kolektive dhe kultura politike janë dy elemente të ndërlidhura me njëra-tjetrën, prandaj për të funksionuar mirë vendi, është e domosdoshme...

Ardhmëria e Vardarit në tribuna!!!

Reshat Ibrahimi Shumica e njohësve të futbollit thonë se ai është ardhmëria e Vardarit të Shkupit. Në ndeshjen e para një jave falë tij Vardari...

Ka ardhur koha për një revolucion kognitiv

Të menduarit kërkon orvatje dhe mund, por njerëzit zakonisht nuk dëshirojnë të harxhojnë mund për mendime politike. Individët zakonisht marrin vendime duke u bazuar...

Marrëveshja e Stabilizim Asocimit me BE-në, e dobishme për Kosovën, por…?

MEHDI HYSENI Mirëpo, nuk është  shkop magjik që  “brenda natës”  t’i zgjidhë të të gjitha problemet e grumbulluara politike, ekonomike, sociale, zhvillimore, të papunësisë, të...

Gjeopolitika e zjarrit rus në Mal të Zi dhe rreth tij

Kishte shumë dyshime se shpërthimi i protestave në rrugë nga ana e partive proserbe dhe antiatlantike në Mal të Zi, menjëherë pas miratimit në...

Me cilin ministër e akuzuan Ermirën se pati aferë?

RUDINA XHUNGA Një vit më pas, në prag zgjedhjesh një gazetar maqedonas shkroi se shqiptarja e BDI,  kishte një aferë me ministrin e jashtëm maqedonas....

Dilema e Malit të Zi: NATO apo Rusi, Lindje apo Perëndim?

Mijëra vetë në Malin e Zi kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit Djukanoviç, protestojnë kundër anëtarësimit në NATO e kundër korrupsionit. Kreu i qeverisë i hedh...

Gruevski do të rrëzohej për 1 orë, sikur Ahmeti të dilte...

Politikanëve shqiptarë që çirren dhe shtiren sot se "do ta kishin skrifikuar karrierën", për ta rrëzuar Gurevskin nga qeveria, nuk ju besojë aspak në...

Me propagandë gebellsiane kundër opozitës

Përpjekjet e pandalshme të pushtetit me qëllim që e vërteta për marrëveshjet e saj me Serbinë dhe Malin e Zi të mos depërtoj në...

Përzhino si fushë betejë dhe hipokrizia politike!

Protagonistët në bisedime sillen si të lodhur , çdo herë pas përfundimit të raundit të takimit sikur dëshirojnë të thonë se ne ndjehemi të...

Koment: Shitje totale në Athinë

Augurët kishin pasur të drejtë: bursa e Athinës do të pësonte kresh pas një pushimi të gjatë të detyruar. Vallja e fundit nuk ka...

Lamtumirë shpirtëra të njomë!

Lamtumirë Ritoni I vogël bashkë më motrën tënde dhe një tjetër vajzë të njomë .Ikët në fundin e verës së djegur.Një shi u shfaq...

Qeveria e Kosovës s’po di dhe s’po ka guxim ta arsyetojë...

Qeveria e Kosoves nuk ka dite, nuk po di dhe po frikesohet me e arysetue domosdone e themelimit te Gjykates Speciale, sepse frikesohet se...

Qeveria e jo-Shqipërisë

Ditëve të fundit dhe jo rastësisht ka filluar një agjendë mediatike kundër turizmit në bregdetin shqiptar. Kjo agjendë portalesh kundër turizmit në Republikën e...

Luksi i një vendi të varfër

Lumir Abdixhiku Jam ende në pritje të një bindjeje politike që sulmon publiken në rrënjët e kalbura të saj. Që tkurr gjithë luksin publik për...

Universiteti si mbulesë e krimit

Ideja e universitetit shqip në Shkup do të ishte shumë fisnike po qe se nuk do të ishte vetëm nismë, por edhe akt dhe...

Kumanova rrugës së Medvegjës

PREMTIM ISENI Të nderuar qytetar shqiptarë ku do që jetoni qysh në fillim uroj që fati i qytetit te Kumanovës të mos jetë i njëjtë...

Ç’ duhet të bëjnë shqipëtarët për të parë ditë të bardha?

Me ketë titull para 111 vitesh në Gazetën “Drita” të Sofjes më 11 shkurt të vitit 1905, me autor, një mëmëdhetar ( pa emrin...

Hoxha: UT-ja u legalizua në këmbim të statusit të barabart të...

Në kohen kur bisedimet vazhdonin për arritjen e Marrëveshjes së Ohrit, mes partive shqiptare, nuk u pa e arsyeshme që të kembëngulet për kërkesën...

Sirtaki apo valsi?

Shtypi gjerman bënte të ditur se Greqia kishte pasur më shumë se 767.000 nëpunës në Administratë, por pak më shumë se 250 punonjës si...

Këshilla për vajzat që duan të bëjnë karrierë…

Mos mendoni ta nisni karrierën pa u martuar më parë. Po, po... martohuni dhe pastaj shihni e bëni: po qe bashkëshorti mirëkuptues i keni...

Me rastin e 185 vjetorit të Masakrës së Manastirit

Asllan bej Puçja, që kishte qenë në luftë me forcat e Vezirit të Madh në Alasonjë, i ndërpreu luftimet dhe pasi, u takua me...

Maqedonia në udhëkryq! (I)

Në shkrim, evokohen biseda të lidhura me Maqedoninë, me presidentë, kryeministra të këtij vendi, ish Sekretarin e Shtetit në detyrë të SHBA Larry Igellberger...

Pak diktaturë për të gjithë

E gjithë-gjendur diktatura, po dhe e parrokshme. Kjo ndodh sepse e kaluara po na përcillet pothuajse ekskluzivisht nëpërmjet sendeve dhe shenjave. (Mbase nuk do...

Shqiptari Hasan Tahsin ua dhuroi grekëve Selanikun: Gjenerali që u varros...

Me Selanikun lidhet një ngjarje shumë e rëndësishme për shqiptarët dhe Greqinë: ajo e 26 tetorit 1912, kur komandanti turk me kombësi shqiptare, gjenerali...

ROLF WENKEL

ROLF WENKEL Kancelarja, ministri gjerman i Financave dhe kolegët e tij në Bashkimin Evropian duket se janë mjeshtër për shtyrjen e problemeve dhe mbylljen e...

Moskë, shtimi i kishave has në rezistencë

Në kryeqytetin rus po rritet numri i banorëve që po protestojnë kundër uzurpimit të pronave publike nga kisha ortodokse. Muajve të fundit ka pasur...

“JO-ja” greke

Bernard Henri-Levy Përkundër të gjithë atyre që thonë disa, në mënyrë të veçantë ata të cilët duhet të përballen me pasojat e fjalëve të tyre,...

TOLERANCË PO, HARRESË ASSESI!

Behxhet Jashari [email protected] Në historinë 640 vjeçare të saj, Perandoria Osmane ishte vigani më i madh ndër perandoritë tjera botërore. Ai kolos gjigantes ushtarak, ekonomik, multikulturor,...

Si u krijua kohezioni kombetar mes komuniteteve fetare ne Shqiperi?

NEXHMEDIN SPAHIU Kohezioni kombetar mes komuniteteve kombetare ne Shqiperi u krijua per nje kohe shume te shkurter, brenda nje dekade(1912-1922). Gjate dhe para kesaj periudhe...

Shqiptarët e Ali Ahmetit dhe Menduh Thaçit lakuriq në frigoriferin maqedonas

EDMOND EKREM KRASNIQI, Bruksel Se sa të injoruar mbeten shqiptarët e Maqedonisë dhe sa të verbëruar mbeten udhëheqësit e tyre politik nuk do më shumë...

Loja e dyfishtë e Serbisë me Srebrenicën

Augustin Palokaj Qeveria e Serbisë në njërën anë me ndihmën e Rusisë bllokon Rezolutën në OKB rreth Srebrenicës dhe refuzon të pranojë se masakrimi i...

Rilindja shqiptare dhe “armiku i armikut”

Fadil Lepaja Kështu, pas pakënaqësive, të opinionit kosovarë se përse nuk reaguan as Kryeminstri i Shqipërisë e as ai i Kosoni vës, madje ata po...

Ballisti i Beogradit, hero apo aventurier?

Shumë nga mediat e sotme i kanë kushtuar një vend të madh një interviste të gjatë që gazetari i njohur sportiv, Dritan Shakohoxha, i...

Gjenocidi ndaj pakicës gjermane në Jugosllavinë komuniste!

Është e pakontestueshme se ndaj minoritetit gjerman nëJugosllavinë komuniste është kryer gjenocid. Në të vërtetë, qëllim ishteçrrënjosja e tyre nga Vojvodina, nëpërmjet vendimeve të...

Koordinim kundër Ekstremizmit dhe Terrorizmit

Burim Ramadani 1)Përmirësimi i kapaciteteve institucionale; 2) Aspekti legjislativ; dhe 3) Koordinimi shoqëror janë të domosdoshme për të ngritur nivelin e sigurisë publike dhe nacionale...

Politikaj, pak më korrekt me njerëzit!

  Ejup Berisha Si duket gjithçka që është e lidhur me politikën bëhet jokorrekte. Demokracia është e lidhur shumë me politikën ndërsa kjo e fundit politika...

Komandant, të harruan!

Mefail Ismaili. Komandant, të harruan të gjithë ata që ishin të gatshëm të flenë edhe në pragun e shtëpisë tënde, vetëm që të dëshmohen në...

OPINIONE