Ylli i kombëtares së Shqipërisë, Elseid Hysaj me Napolin do të takohen me Arsenalin e Shkodran Mustafit dhe Granit Xhakës. Ky është derbi shqiptar në Evropës mes Hysajt e Xhakës dhe Mustafit. Një finale para finales në Europa League në futboll dhe vështirë është të parashikohet fituesi. Fituesi i takimit Napoli/Arsenal e pret në gjysmëfinale fituesin Villareal/Valencia dhe Benfica/Eintracht e pret fituesin e sfidës -Sllavia-Chelsea

 

 

Në çerekfinale takohen:

Napoli-Arsenali

Villareal-Valencia

Benfica-Eintracht Frankfurt

Sllavia (P)-Chelsea

 

Gjysmëfinalet

Napoli/Arsenal-Villareal/Valencia

Benfica/Eintracht-Sllavia-Chelsea