Pesë persona kanë humbur jetën dhe 7 të tjerë janë plagosur pasi një tren i shpejëtsisë së lartë ka dalë nga rruga në afërsi të qytetit të Strasburgut.

Lajmin e bëjnë të ditur mediat lokale, sipas të cilave aksidenti ndodhi gjatë një udhëtimi provë të trenit tip TGV në lindje të vendit.

Agjencia e lajmeve AFP citon burime zyrtare që thonë se dalja e trenit nga binarët ndodhi si pasojë e “shpejtësisë tepër të lartë”.

image14-770x577