Ottawa i ka kërkuar Pekinit që të kursejë jetën e qytetarit të saj, Robert Lloyd Schellenberg, i cili u dënua me vdekje nga një gjykatë kineze për kontrabandën e sasie të madhe të drogës në vend.

“Ne kemi folur tashmë me ambasadorin e Kinës në Kanada dhe kërkuam mëshirë,” u tha gazetarëve të martën ministrja e jashtme kanadeze Chrystia Freeland.

Ajo tha se Ottawa beson se dënimi me vdekje është “çnjerëzor dhe i papërshtatshëm”, dhe gjithmonë kërkon të mbrojë qytetarët e saj nga dënimi kapital.

Schellenberg u godit me dënimin më të ashpër të mundshëm për kontrabandën e drogës të hënën. Kanadezi u akuzua për kontrabandë më shumë se 200 kg metamfetaminë në Kinë. Ai u arrestua në vitin 2015 dhe u dwnua vitin e kaluar me 15 vjet pas hekurave, si dhe një gjobë prej rreth 22,000 dollarë.

Të hënën, megjithatë, dënimi i Schellenberg u ndryshua në dënimin me vdekje, pasi ankesa e tij u dëmtua keq. Ndëshkimi më i ashpër ishte i nevojshëm pasi që dëshmitë treguan se kanadezi “ishte i përfshirë në krimin e organizuar ndërkombëtar të drogës”, sipas prokurorëve.

Vendimi i ri u hodh poshtë nga kryeministri kanadez Justin Trudeau, i cili tha se vendimi i gjykatës kineze ishte “arbitrar” dhe “jashtëzakonisht shqetësues”. Kanadaja gjithashtu azhornoi këshillimin e tij të udhëtimit në lidhje me Kinën, duke u bërë thirrje qytetarëve të ushtrojnë “një shkallë të lartë të kujdesit” duke shkuar atje, tha Freeland.