“Trident Juncture” është stërvitja më e madhe në historinë e NATO-së që do kryhet në detin Baltik, shumë pranë Rusisë dhe Moska zyrtare duket se ka gati planin për t’iu kundëpërgjigjur Perëndimit me të njëjtën monedhë.

Një luftë gjithëpërfshirëse mund të shpërthejë, pasi Thë Sun shkruan se Rusia do të testojë ushtrinë dhe arsenalin e saj raketor në të njëjtin vend dhe në të njëjtën kohë me stërvitjen historike të NATO-së, duke rikthyer “hijet” e Luftës së Ftohtë.

Armiqtë e vjetër do të jenë kështu vetëm pak milje larg nga njëri-tjetri, pasi lojërat masive të luftës do të zënë vend jashtë brigjeve të Norvegjisë.

Më shumë se 50,000 trupa të NATO-s, 250 avionë, 65 anije dhe 10,000 automjete po ushtrohen aktualisht në Norvegji, Islandë dhe Finlandë, por marina ruse gjithashtu planifikon të kryejë teste të ngjashme aty nga sot deri të shtunën.

Moska i ka quajtur stërvitjet e NATO-s “anti-ruse” dhe ka dalë kundër organizatave që pretendojnë se janë me synim “mbrojtës”.

Duke folur me gazetarët në Trondheim, sekretari i përgjithshëm, Jens Stoltenberg, tha se Moska kishte njoftuar NATO-n javën e shkuar për planet e tyre për të kryer teste raketash pranë rajonit të More og Romsdal.

Lajmi vjen një ditë pasi luftëtarët rusë të teknologjisë së lartë kryen një fluturim të planifikuar mbi rrethin e Arktikut, duke tërhequr një reagim nga Forcat Ajrore Mbretërore Norvegjeze.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë lëshoi ​​një deklaratë përpara fluturimit duke thënë: “Dy raketa ruse Tu-160 po kryejnë një fluturim të planifikuar mbi ujërat neutrale të Barents dhe Detit Norvegjez. Kohëzgjatja e përgjithshme e fluturimit do të jetë rreth dhjetë orë, pas së cilës ekipet e Forcave Ajrore ruse do të kryejnë një ulje në bazën e tyre. Pilotët fluturojnë rregullisht mbi ujërat neutrale të Arktikut, Atlantikut të Veriut, Detit të Zi, Detit Kaspik dhe Paqësorit”.

Ndërkohë, Stoltenberg pranoi se Moska kishte forca detare të rëndësishme jashtë brigjeve norvegjeze por mohoi se stërvitja luftarake e NATO-s do të ndërpritet.

“Ne do të kryejmë stërvitjen siç është planifikuar dhe nuk pres që kjo të shkaktojë probleme serioze, por siç thashë, ne do të ndjekim nga afër lëvizjen e aftësive detare ruse dhe ata janë të informuar për ushtrimin tonë, kështu që ne bëjmë çdo gjë që mundemi për të shmangur çdo situatë të rrezikshme”, tha ai.

Dje të dy palët diskutuan ushtrimet e tyre përkatëse si dhe një traktat raketash të periudhës së Luftës së Ftohtë që Uashingtoni u zotua të heqë dorë nga akuzat se Moska nuk po e zbaton.